بخش اول

رانندگی به شما این آزادی را می­‌دهد که به هرجایی بروید، اما با این­حال شامل خطرات مشخصی هم هست. وقتی روی  صندلی راننده نشسته‌­اید، باید روی وظیفۀ رانندگی تمرکز کنید، تصمیمات درستی بگیرید و مواظب امنیت دیگران باشید. این بخش به شما برای گرفتن تصمیمات درست هنگام رانندگی برای امنیت خود و دیگران کمک می­‌کند.

راننده‌ی باهوشی باشید !

رانندۀ باهوش، راننده‌ای‌ است که مطابق موارد زیر عمل کند:

  • برای رانندگی مناسب باشد.
  • تصمیمات درستی بگیرد.
  • مسئولیت‌پذیر باشد.

برای رانندگی آماده شوید!

معمولاً برای رسیدن از آن طرف شهر تا گاراژ ۲۵ دقیقه طول می‌کشد. وقتی خانه را ترک می­‌کنید ساعت ۸:۴۵ دقیقه صبح است. برای بدتر شدن اوضاع، ترافیک سنگین است و سرعت شما را کمتر می­‌کند. خود را در حال شکایت کردن می‌­بینید. و در مورد چیزی که هم اتاقیتان به شما گفته عصبانی­‌تر می‌­شوید! آنقدر احساس ناامیدی می‌­کنید که تمرکز بر روی رانندگی برایتان دشوار شده است. چه تصمیمی می­گیرید؟ تمرکز روی رانندگی یا تمرکز روی جر و بحث؟

برای رانندگی آماده شوید

دائماً در حال یادگیری باشید

در حال رانندگی متوجه تابلوی زمین بازی می‌شوید؛ می‌­دانید که باید سرعتتان را کم کنید، اما نمی­توانید به یاد بیاورید که محدودیت سرعت زمین بازی چقدر بوده است. روی تابلو هم چیزی نوشته نشده. آیا محدودیت سرعت زمین بازی امروز وقتی از آن عبور می­کنید اعمال می‌شود؟ مطمئناً نمی­توانید به یاد بیاورید. چه تصمیمی می­‌گیرید؟

برای رانندگی آماده شوید

زمانی برای یادگیری قوانین جاده­ای اختصاص می‌­دهید؟ (نواحی بازی: محدودیت سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت همه روزه از طلوع آفتاب تا غروب اعمال می‌­شود.) یا نگرانی به خود راه نمی‌­دهید؟ (تابلوها آسان هستند. وقتی آن‌ها را ببینم معنی­شان را می­فهمم.)

مهارت­های شما به عنوان راننده نیز تغییر می­‌کنند؛ با بالارفتن تجربیاتتان، مهارت­های شما افزایش می‌­یابد، اما ممکن است اعتماد به نفس کاذب پیدا کنید و رانندگی­تان خودکار شود. مشکلات سلامتی می­تواند روی توانایی شما در رانندگی ایمن اثر بگذارد. در تمام سال­های رانندگی‌­تان، مهم است که با خود در مورد مهارت­‌ها و آمادگی­تان برای رانندگی صادق باشید؛ به یاد داشته باشید آموزش رانندگی برای رانندگان تازه‌کار و کارکشته در دسترس است.

برای رانندگی­تان برنامه ریزی کنید

الآن مطمئناً دیر می‌­رسید؛ شروع می­‌کنید به نگرانی در مورد نرسیدن به قرار تعویض روغن و نرسیدن به موقع به دوستتان و به تند­تر رفتن فکر می­‌کنید.

چه تصمیمی می­‌گیرید؟ به شانس واگذار می‌­کنید و سرعت را افزایش می‌­دهید یا به محدودیت سرعت می­چسبید و در آینده بهتر زمان را برنامه­‌ریزی می­کنید؟

وضعیت را پیش بینی کنید

به سرعت رانندگی می­کنید و چراغ راهنما تقاطع بعدی را نمی‌بینید؛ ناگهان خود را در نزدیکی تقاطع می­‌یابید و چراغ از قبل زرد شده است؛ چه تصمیمی می­گیرید؟ وضعیت را از قبل پیش بینی می­کنید (این چراغ ممکنه به زودی تغییر کند!)یا با عجله تصمیم می­گیرید؟ (توقف کنم یا بروم؟)

وضعیت را پیش بینی کنید

فکرکنید

  • اگر ناگهان بچه ای جلوی خودروی شما بپرد چه؟ می توانید به موقع خودرو را متوقف کنید؟

با خود بیاندیشید

یک تقاطع دیگر تا گاراژ تعمیرات مانده است. باید به چپ بپیچید و هیچ پیکان سبزی در پیش رو وجود ندارد. مواقع دیگر نیز پشت این چراغ قرار گرفته‌­اید، چرا که ترافیک اینجا همیشه سنگین است.

با صبر برای گردش خسته می‌شوید. خودروهایی پشت شما با چراغ راهنما چپ روشن صف کشیده اند. رانندۀ پشت سری شروع می­کند به بوق زدن برای شما. فضای باز شده­ای می­بینید، اما تردید می­کنید چون مطمئن نیستید فاصلۀ به وجود آمده آن‌قدر بزرگ باشد که بتوانید بپیچید؛ چه تصمیمی می­گیرید؟ صبر می­کنید تا وقتی که احساس کنید فاصلۀ ایمنی به وجود آمده است یا  فقط برای خوشحال کردن دیگر رانندگان می­پیچید؟

با خود بیاندیشید

فکر کنید!

  • وقتی دیگران برای شما بوق می‌­زنند، چه می­‌کنید؟
  • چه می‌کنید وقتی کسی با فاصلۀ نزدیک پشت سرتان رانندگی کند؟
  • فقط به این دلیل که دیگر رانندگان اطرافتان با سرعتی بیش از محدودۀ سرعت مجاز رانندگی می­‌کنند، آیا وسوسه می‌­شوید که سرعتتان را بیافزایید؟

بخش دیگری از گرفتن تصمیم درست، شناختن خود و فهم تأثیراتی‌ است که رانندگی­تان را شکل می‌­دهد.

مسئولیت پذیر باشید

شما به تعمیرگاه رسیده­اید و الان به سمت محلی که دوستتان منتظر شماست می­روید؛ خیالتان راحت شده است، چون به نظر می­رسد بعد از این همه، شما وقت کافی دارید. ناگهان متوجه یک کامیون بزرگ درست جلو روی خود می­شوید که به آرامی در حال حرکت است؛ از سبقت گرفتن از کامیون­ها متنفرید، مخصوصاً در جاده­ی باریکی مثل این­ یکی.

چه تصمیمی می­گیرید؟ سرعتتان را کم می­کنید و پشت کامیون می­مانید یا با اینکه حس خوبی در این مورد ندارید ولی سعی می­کنید از کامیون عبور کنید؟

مسافرانتان

وقتی دوستتان وارد خودرو می شود با او احوال پرسی می کنید؛ از دیدنش خوشحال هستید، ولی وقتی کمربندش را نمی بندد، تعجب می کنید؛ چه تصمیمی می گیرید؟ از او می­خواهید کمربند ایمنی را ببندد یا هیچی به او نمی­گویید چون نگرانید ناراحت شود؟

مسافرانتان

از هر چهار نفری که در تصادفات خودرویی کشته می­شوند، یک نفر کمربند ایمنی نبسته است!

سیگار کشیدن

وقتی مسافر زیر ۱۶ سال در وسیلۀ نقلیه سوار باشد، سیگار کشیدن غیر قانونی‌ است. کودکان در سفر با خودرو به شکل ویژه­‌ای به دود دست دوم آسیب پذیرند. این اثرات مضر در محیط­‌های کوچک و بسته مانند وسایل نقلیۀ موتوری خطرناک­ترند و می­توانند اثرات فوری، جدی و طولانی مدت بر روی سلامتی داشته باشند.

دیگر استفاده کنندگان از جاده

شما و دوستتان تقریباً به شهر بازگشته‌­اید. با نزدیک شدنتان به تقاطع، متوجه اسکیت بازی در کنار پیاده رو ولی نزدیک خط عابر پیاده می‌­شوید؛ چه تصمیمی می­گیرید؟ محتاطید و سرعت را کم می­کنید یا بدون توجه به راهتان ادامه می­دهید؟