بخش هشتم

بخش هشتم (راهکارهای اضطراری)

در این بخش

 • آماده شدن برای موارد اضطراری
 • راهکارهای رانندگی اضطراری
 • خطرات محیطی
 • خطرات شب
 • خراب­ شدن وسیلۀ نقلیه
 • حیوانات روی جاده
 • اجتناب از برخورد
 • در صحنۀ تصادف

بخش هفتم راهکارهای مفیدی برای کمک به مدیریت موقعیت­ های شخصی که می­توانند روی رانندگی شما اثر منفی بگذارند ارائه داد. در این بخش دو دسته راهکار مفید برای کمک به مدیریت موقعیت­ ها و جلوگیری از وخیم شدنِ موقعیت­ های اضطراری ارائه می­شود.

آماده شدن برای موارد اضطراری

هیچ کسی برای درگیری در یک موقعیت اضطراری آمادگی ندارد، اما می­توانید مطمئن باشید که بعضی اوقات هنگام رانندگی با یکی از آن‌ها مواجه خواهید شد. بهترین راه برای مدیریت موارد اضطراری از قبل آماده بودن است. یک راه برای آمادگی این است که کارهایی که می­خواهید انجام دهید را تمرین کنید. این مراحل را انجام دهید:

 1. هنگام رانندگی، جلوتر را مشاهده کنید و به دنبال خطرات بگردید (کودکی که یک‌دفعه جلوی شما ظاهر می­شود، دوچرخه‌سواری که به باند شما منحرف می­شود، خودرویی که ناگهان جلوی شما توقف می­کند، و…)
 2. از خود بپرسید: باید چه کار کنم؟ (ترمز، انحراف، کنار کشیدن، و…)

بهترین آمادگی این است که همیشه گوش به زنگ بوده و موقع رانندگی از راهکار ببینید، فکر کنید، انجام دهید استفاده کنید. اگر هوشیار باشید و براساس مشاهدات خود تصمیم بگیرید، معمولاً پیش از اینکه مورد اضطراری گسترش یابد می­توانید عکس ­العمل انجام دهید.

به یاد داشته باشید که وسیلۀ نقلیۀ خود را برای موارد اضطراری آماده کنید. وسایل اورژانسی درستی را با خود همراه داشته باشید تا به مدیریت موقعیت­ های اضطراری که در این بخش شرح داده می­شوند کمک کنند.

راهکارهای رانندگی اضطراری

دو راهکار برای مواقع اضطراری، ترمز اضطراری و کنترل سُر خوردن هستند. این راهکارها پیچیده هستند. باید تنها در مکان­های ایمن تحت نظر یک رانندۀ باتجربه آن‌ها را تمرین کنید.

ترمز اضطراری

شما روی صندلی راننده نشسته­ اید – بخش 1

در خیابان خود، تقریباً نزدیک خانه، رانندگی می­کنید. گوشۀ چشم راست خود یک توپ می­بینید که به خیابان غلت می­خورد و پشت سر آن یک تصویر تار می­بینید؛ احتمالاً بچۀ همسایه است. تقریباً زمانی برای توقف وجود ندارد.

باید چه کار کنید؟

حتی وقتی که به دقت مشاهده می­کنید، ممکن است خطرات پیش­بینی نشده‌ای رخ دهند. وقتی این اتفاقات رخ ­دهند، احتمالاً نیاز دارید از ترمز گرفتن اضطراری استفاده کنید.

کلید ترمز اضطراری متوقف کردن هرچه سریع‌تر وسیلۀ نقلیه بدون قفل کردن ترمزهاست. اگر ترمزها را قفل کنید، چرخ­ها از حرکت می­ایستند. شما کنترل فرمان را از دست داده و خودرو ممکن است سُر بخورد.

نکات رانندگی

با تمرین در فضای ایمن، استفادۀ صحیح از ABS را تمرین کنید. تا ۳۰ کیلومتر بر ساعت شتاب گرفته ناگهان ترمز بگیرید و از یک شیء اورژانسی دور بزنید. به ترمزها ضربه محکم نزنید چون این کار باعث خاموش کردن سیستم می­شود. با صدا و لرزش ترمز نگران نشوید، این امر طبیعی‌ست. راهنمای دارندگان خودرو را بررسی کنید تا تکنیک صحیح ترمز گرفتن را یاد بگیرید.

سیستم ­های ترمز ضد قفل (ABS)

بیشتر وسایل نقلیۀ جدید ABS دارند که به شما اجازۀ ترمز و کنترل فرمان هم‌زمان را می­دهد. با ترمز معمولی نمی­توانید این کار را انجام دهید. در موقعیت اضطراری، اگر ABS دارید باید تا وقتی که خودرو متوقف می­شود فشار ادامه‌دار، محکم و سختی به پدال ترمز وارد کنید. سنسورهای کامپیوتری خودکار ترمز­ها را از چرخ­ها آزاد می­کنند تا از قفل شدن آن‌ها جلوگیری کنند.

برخلاف تصور عموم، ABS اجازۀ رانندگی سریع‌تر نمی­دهد و همیشه باعث توقف زودتر نمی­شود. در برخی سطوح، مانند شن، فاصلۀ ترمز گرفتن بیشتر می­شود. اما ABS می­توانداز قفل شدن چرخ­ها در سطوح خیس و لغزنده جلوگیری کند.

اگر وسیلۀ نقلیه با ABS دارید، حتماً راهنمای استفاده از وسیلۀ نقلیه را برای اطلاعات تکمیلی در مورد تکنیک­های ترمز اضطراری چک کنید.

راهکارها: تکنیک­های ترمز اضطراری

برای توقف ناگهانی در موارد اضطراری:

با ABS:

 1. محکم پدال ترمز را فشار دهید، و تا وقتی که کاملاً توقف نکرده­اید آن را نگه دارید.
 2. به ترمز­ها ضربه نزنید.
 3. ببینید و به سمتی که می­خواهید بروید فرمان را بچرخانید.

بدون ABS:

 1. محکم پدال ترمز را فشار دهید، اما آن‌قدر محکم فشار ندهید که چرخ­ها قفل شوند.
 2. اگر حس کردید در حال سُر خوردن هستید سریعاً ترمز را رها کرده و دوباره محکم پدال را فشار دهید.
 3. مسیری را که می­خواهید بروید را ببینید و فرمان را به آن سمت بچرخانید. در بسیاری از موارد، نمی­خواهید وقتی که توقف ناگهانی دارید چرخ­ها را قفل کنید. با این‌حال، در برخی موارد ترجیح می­دهید ترمزها را قفل کنید چون توقف بسیار مهم‌تر از فرمان­گیری است.

کنترل سُرخوردن

شما روی صندلی راننده نشسته ­اید – بخش 2

صبح سردی‌ست و عجله دارید سروقت سر کار برسید. ناگهان حس می­کنید وقتی فرمان را می­چرخانید، وسیلۀ نقلیه به درستی پاسخ نمی­دهد. ترمز می­گیرید. عقب خودرو به راست می­لغزد؛ به یخ خورده ­اید!

باید چه کنید؟

هشدار!

سر خوردن وقتی اتفاق می­افتد که رانندگان:

 • محکم روی پدال می­کوبند.
 • محکم روی پدال می­کوبند و هم‌زمان فرمان­گیری می­کنند.
 • در پیچ با سرعت بالا رانندگی می­کنند.
 • ناگهان شتاب می­گیرند.

فکر کنید!

پیش از شروع رانندگی به شرایط جاده فکر کنید. آیا شرایط آب و هوایی جاده را لغزنده می­کند؟ با گرفتن تصمیم صحیح پیش از شروع باید از سر خوردن جلوگیری کنید. بیشترین دلیل سر خوردن مهارت­ های ضعیف رانندگی‌ست.

هروقت لاستیک ­ها چسبندگی با جاده را از دست می­دهند سر خوردن اتفاق می­افتد. می­تواند به دلیل سطوح لغزنده یا با تغییر سرعت یا جهت ناگهانی اتفاق بیافتد. عوامل محیطی مانند باران و یخ نیز منجر به سر خوردن می­شوند، اما مهارت­ های رانندگی ضعیف دلیل اصلی آن است. راه اجتناب از سر خوردن استفاده از مهارت­ های ببینید، فکر کنید، انجام دهید است. در شرایط لغزندگی، سرعت را کم کنید.

مراحل مدیریت یک لغزش

تصویر زیر نشان می­دهد وقتی سر می­خورید چه اتفاقی برای خودرو می­افتد و چطور می­توانید دوباره کنترل را به دست بگیرید. شماره­ های تصویر با شماره ­های زیر مطابقت دارند:

 1. مستقیم رانندگی می­کنید، اما متوجه لکۀ یخی جلوی خود نمی­شوید.
 2. با رانندگی روی یخ، عقب خودرو به سمت راست سر می­خورد. گاز را رها کنید، نگاه کنید و به آرامی به سمتی که می­خواهید بروید فرمان را بچرخانید (در این مورد، به راست بچرخانید). ترمز نگیرید، موقعیت را بدتر می­کند.
 3. حالا عقب خودرو به چپ سر می­خورد. (این احتمالاً به دلیل اصلاح بیش از حد در مرحلۀ دوم است «چرخاندن بیش از حد فرمان»). گاز ندهید و به سمتی که می­خواهید بروید به آرامی فرمان را بچرخانید (در این مورد، به چپ بچرخانید). ممکن است تا وقتی که کنترل را به دست بگیرید مجبور شوید چندبار مراحل ۲ و ۳ را تکرار کنید.
 4. وقتی که کنترل را به دست گرفتید، با احتیاط به رانندگی ادامه دهید.
مراحل مدیریت یک لغزش

خطرات محیطی

نکات رانندگی

بهترین گزینه در شرایط آب و هوایی بد ماندن در خانه یا با اتوبوس جابه‌جا شدن است.

از دست دادن دید

شما روی صندلی راننده نشسته ­اید – بخش 3

در جاده­ای روستایی رانندگی می­کنید که ناگهان در منطقۀ پایین دستی پوشیده با مه قرار می­گیرید. سعی می­کنید جلو را ببینید، اما دیدن جلو بسیار سخت است.

باید چه کار کنید؟

در شرایط بد آب و هوایی توانایی ببینید، فکر کنید، انجام دهید مؤثر شما کاهش می­یابد.

از دست دادن دید

راهکارها: رانندگی در شرایط دید محدود

 • سرعت را کم کنید.
 • مرزهای فضایی بیشتری فراهم کنید.
 • با احتیاط بیشتری بررسی و جست‌وجو کنید.
 • در باران، برف و مه از نورپایین چراغ ­های جلو استفاده کنید.
 • در شرایط بد آب و هوایی سبقت نگیرید چون به اندازۀ کافی جلوتر را نمی­بینید.
 • اگر مجبور شدید کنار زده و توقف کنید تا دید بهتر شود. جایی را انتخاب کنید که ایمن بوده و راه را نمی­بندد.
 • از یخ ­زدا استفاده کنید تا شیشه­ ها را تمیز نگه دارد. اگر نیاز بود یک شیشه را مقداری برای تهویه باز بگذارید.
 • پیش از شروع دوباره وسیلۀ نقلیه را از برف و یخ پاک کنید. مطمئن شوید به وضوح می­توانید ببینید.
 • برف پاک­ کن و آب­پاش ­ها را در شرایط مناسب نگه دارید.

نکات رانندگی

در شرایط مه شدید، اگر به دید بهتر کمک می­کند می­توانید از لامپ­ های مه‌شکن به جای چراغ­های جلو استفاده کنید. در این مواقع، می­توانید چراغ جلو را خاموش کرده و تنها از چراغ مه‌شکن استفاده کنید. اگر کمی مه باشد ولی روی دید اثر نداشته باشد یا شرایط معمولی باشد، نباید از هر دو لامپ مه‌شکن و چراغ جلو با هم استفاده کرد.

نور شدید و سایه ­ها

تغییر شرایط نور می­تواند توانایی دید شما را کاهش دهد. نور شدید می­تواند در روز یا شب وقتی به خودرویی با نور چراغ بسیار روشن برمی­خورید، دید شما را کور کند. سایه ­های تاریک می­توانند خطرات را پنهان کنند.

راهکارها: غلبه بر نور شدید و سایه

برای مدیریت نور شدید و سایه هنگام رانندگی:

 • پیش از ورود به تونل سرعت را کم کنید تا چشمان شما با شرایط نور کم تطابق پیدا کند.
 • وقتی در تونل رانندگی می­کنید عینک آفتابی را برداشته و چراغ جلو را روشن کنید.
 • از عینک آفتابی و نقاب در طول روز استفاده کنید.
 • شیشه ­های خودرو را تمیز نگه دارید.
 • آینه عقب خود را برای شرایط رانندگی شب تنظیم کنید.
 • برای کاهش تشعشعی که چراغ جلوی خوردوی شما تولید می­کند، فاصلۀ طولی مناسبی را رعایت کنید.

از دست دادن کشش

شما روی صندلی راننده نشسته­ اید – بخش 4

دیشب برف باریده است. می­خواهید برای خرید بیرون بروید. قبلاً در برف رانندگی کرده­ اید، پس فکر نمی­کنید که مشکلی پیش بیاید. با بیرون آمدن از پارک، به آرامی ترمز می­گیرید تا فاصلۀ ترمز گرفتن را آزمایش کنید. خودرو کمی سر می­خورد، خطرناک­تر از چیزی که اول فکر می­کردید به نظر می­رسد. علاوه بر برف یخ نیز وجود دارد.

باید چه کار کنید؟

باران، برف و یخ می­توانند روی چسبندگی شما تأثیر بگذارند. قلوه‌سنگ ­های ریز، برگ‌های خیس، گل یا شن نیز می­توانند جاده را لغزنده و خطرناک کنند. وقتی روی هر سطح با چسبندگی کم رانندگی می­کنید با سرعت کم و با احتیاط برانید و در شرایط بد آب و هوایی از رانندگی خودداری کنید.

نکات رانندگی

مطمئن شوید لاستیک ­های وسیلۀ نقلیه در شرایط خوبی هستند، باد مناسبی دارند و برای شرایط رانندگی مناسب‌اند.

هشدار!

در شرایط لغزنده یا خیس هیچ‌وقت از کروز کنترل استفاده نکنید. راهنما به شما می­گوید که تنها در شرایط ایده ­آل رانندگی از آن استفاده کنید.

باران

باران می­تواند منجر به دو شرایط بد رانندگی شود:

 • از دست دادن کشش.
 • آبکاری : شرایطی که در آن سطح آب جاده آن‌قدر زیاد است که چرخ­های خودرو عملاً شناور هستند.

باران سطح جاده را، مخصوصاً در اوایل شروع بارش، بسیار لغزنده می­کند. باران با روغن سطح جاده مخلوط شده و یک لایۀ روغنی لغزنده ایجاد می­کند. این لایه با ادامۀ باران شسته می­شود، اما اگر بارش کم باشد یا برای مدت طولانی بارش ادامه پیدا نکند، جاده برای مدت طولانی ­تری لغزنده باقی می­ماند.

راهکارها: رانندگی در جاده ­های خیس

وقتی جاده­ ها خیس هستند مطمئن شوید کنترل خوبی دارید:

 • سرعت را کم و فاصلۀ طولی را رعایت کنید.
 • حداقل دو برابر حالت معمولی فاصله برای ترمز گرفتن در نظر بگیرید.
 • آرام ترمز بگیرید که ترمزها قفل نشوند.

آبکاری وقتی اتفاق می­افتد که لاستیک ­ها ارتباط خود با سطح جاده را از دست داده و روی لایه ­ای از آب شناور می­شوند. راننده کنترل فرمان و ترمزها را از دست می­دهد. این حالت ممکن است هنگام بارندگی یا در آب­های راکد اتفاق بیافتد. هرچه سرعت بالاتری داشته باشید، احتمال شناوری شما بیشتر می­شود. می­توانید تشخیص دهید که شناور هستید یا نه چون فرمان ناگهان بسیار سبک می­شود.

وسایل نقلیه با لاستیک کم­باد یا ساییده شده بیشتر در معرض شناور شدن قرار دارند.

راهکارها: رانندگی در جاده ­های خیس

راهکارها: جلوگیری از شناور شدن یا مدیریت آن

برای جلوگیری از شناور شدن:

 • برای عاج و فشار باد مناسب لاستیک ­ها را چک کنید.
 • مراقب گودال­های آبی بزرگ جلوتر باشید.
 • در باران­ های سنگین سرعت را کم کنید.

اگر شناور شدید:

 • شتاب را کم کنید و مستقیم رانندگی کنید. هیچوقت ترمز نگیرید.

آب عمیق

ورود به آب عمیق می­تواند منجر به خاموش شدن خودرو شود و حتی می­تواند به موتور یا جعبه دنده خسارت وارد کند. اگر در جاده با آب مواجه شدید، برگشتن و انتخاب یک راه دیگر را در نظر بگیرید. اگر نمی­توانید از آن اجتناب کنید، به آرامی از داخل آن رد شوید. پس از اینکه آب را رد کردید، در فواصل کوتاه ترمز بگیرید تا آب‌ها را خشک کنید. جریان آب عمیق ­تر از نیم متر می­تواند خودرو را با خود ببرد.

برف و یخ

برف و یخ می­توانند منجر به کاهش سریع چسبندگی شوند. نبود کشش منجر به گردش چرخ­ها (به اصطلاح تیک­آف) موقع شتاب گرفتن و توقف کردن موقع ترمز گرفتن می‌شود، در این حالت به راحتی کنترل فرمان را از دست می­دهید.

در زمستان، دما می­تواند سریعاً  تغییر کند و منجر به چسبندگی غیرقابل پیش­بینی جاده شود. دمای نزدیک به یخ ­زدن خطرناک­تر از دمای سردتر است، با اینکه جاده شبیه به نظر می­رسد، یخ می­تواند غیرمنتظره تشکیل شود و دیده نشود.

نسبت به خطرات پنهان گوش به زنگ باشید:

 • یخ سیاه: به دلیل یخ­ زدن رطوبت روی سطح جاده به وجود می­آید. معمولاً نمی­توانید آن را ببینید. اما اگر آسفالت درخشنده و به جای سفید، خاکستری سیاه به نظر می­رسید، مشکوک شوید.
 • نواحی سایه: ممکن است با اینکه خورشید تابیده هنوز در بخش­هایی از جاده یخ وجود داشته باشد.
 • پل­ و روگذرها: بیش از دیگر سطوح جاده یخ روی آن­ها تشکیل می­شود.
 • تقاطع­ ها: به دلیل اگزوز خودروها و تجمع برف در تقاطع‌ها سریع‌تر یخ تشکیل می­شود.

هشدار!

ترمز گرفتن در شرایط یخی، ده برابر حالت معمول زمان و فاصله نیاز دارد.

راهکارها: مدیریت برف و یخ

وقتی با شرایط برفی یا یخی روبه‌رو شدید:

از قبل برنامه ­ریزی کنید:

 • پیش از بیرون رفتن پیش‌بینی هوا را چک کنید. خانه ماندن ممکن است عاقلانه ­ترین تصمیم باشد.
 • از لاستیک­هایی استفاده کنید که برای شرایط زمستانی مناسب هستند
 • زنجیرهایی به همراه داشته و نحوۀ نصب آن‌ها را بدانید. لاستیک­ها یا زنجیر چرخ زمستانی تجهیزات مورد نیاز قانونی در جاده­ های بریتیش کلمبیا در طول زمستان هستند.
 • مقداری شن یا یک فرش به همراه داشته باشید که اگر در برف یا یخ گیر افتادید از آن استفاده کنید.

ببینید:

 • مطمئن شوید می­توانید ببینید. برف یا یخ را از شیشه و آینه ­ها پاک کنید، از شر هر یخ و برفی که روی برف­پاک­کن­ ها وجود دارد خلاص شده و همۀ چراغ­ها را پیش از رانندگی پاک کنید.
 • وقتی رانندگی می­کنید جلوتر را بررسی کنید تا مرز ایمنی بزرگ‌تری داشته باشید.

فکر کنید:

 • انجام عمل را زودتر برنامه‌ریزی کنید تا زمان کافی برای واکنش دادن داشته باشید.

انجام دهید:

 • سرعتتان را کم کنید.
 • به آرامی شتاب بگیرید. شروع ناگهانی می­تواند منجر به سر خوردن خودرو یا چرخش چرخ­ها شود.
 • در سرعت پایین با احتیاط ترمزها و فرمان را آزمایش کنید. از این آزمایش استفاده کنید تا بفهمید باید ادامه دهید یا سرعت را کمتر کنید.
 • صبر نکنید تا وقتی که از تپه سر خوردید بعد زنجیر چرخ­ها را وصل کنید.
 • وقتی روی تپه هستید، وصل کردن زنجیر بسیار سخت می­شود. در عوض از یک منطقۀ مخصوص وصل کردن زنجیرچرخ استفاده کنید.
 • اگر چرخ­ها قفل شده ­اند، ترمز را رها کرده و دوباره ترمز بگیرید تا کنترل فرمان را به دست آورید.
 • پیش از ورود به پیچ و خم­ها سرعت را کاهش دهید. ترمز گرفتن در پیچ ­ها ممکن است منجر به لغزیدن شود.
 • از دندۀ سنگین برای پایین رفتن از تپه ­های یخی استفاده کنید.
 • در شرایط برف و یخی از کروز کنترل استفاده نکنید.
 • مرزهای فضایی اضافی در نظر بگیرید (شامل فاصلۀ طولی بیشتر).
 • تنها در موارد خیلی ضروری سبقت بگیرید.
 • اگر بیش از یک باند برای حرکت دارید، در قسمتی از جاده با کمترین میزان برف و یخ حرکت کنید.
 • از حرکات فرمان آرام و نرم استفاده کنید.

گیرافتادن در برف

اگر در برف گیر افتادید، در خودرو بمانید تا زمانی که کاملا مطمئن شوید می­توانید کمک بگیرید.

اگر تصمیم داشتید برای گرم نگه داشتن داخل خودرو، موتور را روشن بگذراید، تنها ۵ دقیقه در هر ساعت این کار را انجام دهید. باید بسیار مواظب باشید چون ممکن است خودرو با گاز مونوکسید کربن پر شود. مسمویت کربن مونوکسید منجر به سرگیجه و خواب­ آلودگی و حتی مرگ می­شود. مطمئن شوید که لولۀ اگزوز و سیستم اگزوز مسدود یا خراب نشده باشند چون می­تواند منجر به افزایش نشت مونوکسید کربن به داخل خودرو شود. همیشه یکی از شیشه­ ها را برای هوای آزاد کمی باز بگذارید. مطمئن شوید یک نفر همیشه بیدار می­ماند.

هشدار!

اگر وقتی خودرو روشن است حس سرگیجه و خواب­ آلودگی داشتید، ممکن است در حال تجربۀ مسمومیت با کربن مونوکسید باشید. موتور را خاموش کرده و هوای آزاد تنفس کنید.

آیا تجهیزات مناسب برای شرایط زمستانی دارید؟

آیا تجهیزات مناسب برای شرایط زمستانی دارید؟

تلاطم

مراقب بادهای قطع­ کننده، از جلو و پشت سر باشید. این بادها می­توانند کنترل فرمان را برای شما سخت کنند. حتی یک کشندۀ تریلر عبوری نیز می­تواند تلاطم کافی برای تکان دادن یک خودرو را تولید کند.

راهکارها: مدیریت تلاطم

اگر حین رانندگی با تلاطم مواجه شدید:

 • سرعتتان را کم کنید.
 • با هر دو دست محکم فرمان را بچسبید.
 • مراقب وسایل نقلیۀ دیگری که به راحتی مجبور به ورود به باند حرکت شما می­شوند باشید (موتورسیکلت، خودرو­های کوچک، خودروهای کمپی و وسایل نقلیه­ای که تریلی می­کشند.)
 • اگر از یک کامیون یا تریلر بزرگ سبقت می­گیرید فضای اضافی در اطراف باقی بگذارید.

خطرات شب

شما روی صندلی راننده نشسته ­اید – بخش 5

همه روز را در حال رانندگی برای رسیدن به شهری که دوستتان در آن زندگی می­کند بوده­اید. الآن شب شده و شما کمی احساس خواب­آلودگی می­کنید. در جادۀ روستایی ساکت و آرامی رانندگی می­کنید. ترافیک خیلی کمی وجود دارد اما خودرویی را در دور دست می­بینید که در حال نزدیک شدن است. نور را از نور بالا به نور پایین تغییر می­دهید. رانندۀ دیگر نور را کم نمی­کند. مستقیم به چشم شما می­تابد و دیدن برای شما سخت شده است.

باید چه کار کنید؟

رانندگی در شب چالشی برای همۀ رانندگان است. هنگام رانندگی در شب دید شما محدود شده و به خوبی نمی­توانید ببینید. نمی­توانید فاصله را نیز به خوبی تشخیص دهید. باید هوشیاری بیشتری برای اجرای مؤثر ببینید، فکر کنید، انجام دهید داشته باشید.

استفاده از چراغ­های جلو

مطمئن شوید از چراغ­های درستی برای شرایط مخلف استفاده می­کنید. نورپایین چراغ جلو، ناحیه­ای حدود ۳۰ متر جلوتر و نوربالا تقریباً ناحیۀ نورانی‌ای به طول ۱۰۰ متر را روشن می‌کند.

مطمئن شوید به درستی از چراغ­ های جلو استفاده می­کنید:

 • باید از ۳۰ دقیقه پیش از غروب آفتاب تا ۳۰ دقیقه پیش از طلوع از چراغ­های جلو استفاده کنید.
 • رانندگی در شب با دی لایت خودکار یا چراغ پارک غیرقانونی‌ست.
 • وقتی در ۱۵۰ متری یک وسیله نقلیۀ دیگر هستید، چه از روبه‌رو چه از پشت، باید نور چراغ جلو را به نور پایین تغییر دهید. آیا با تخمین زدن فاصله مشکل دارید؟ اکثر مردم دارند. مؤدب بوده پیش دستی کنید و نور خود را زودتر کاهش دهید!
 • همچنین اگر دید افقی به کمتر از ۱۵۰ متر کاهش یافته باشد باید از چراغ­های جلو استفاده کنید (برای مثال در شرایط مه یا باران سنگین).
استفاده از چراغ­های جلو

سریع‌تر از چراغ ­جلو رانندگی کردن

مراقب باشید که در مه، باران یا برف سریع‌تر از نور چراغ جلو حرکت نکنید. جلوتر از نور رانندگی کردن وقتی اتفاق می­افتد که بسیار سریع حرکت کنید و در ناحیه­ای که نور چراغ روشن کرده نتوانید توقف کنید. این مسئله بسیار در پیچ­ها خطرناک­تر است.

راهکارها: رانندگی شبانه

برای کاهش خطرات رانندگی در شب:

 • چشمانتان را حرکت دهید. به دقت جاده را برای عابرین پیاده، دوچرخه‌سواران و حیوانات بررسی کنید.
 • از خیره شدن به نور بپرهیزید. برای اجتناب از خیره شدن به خودروی نزدیک شوند، یک لحظه به گوشۀ راست جاده نگاه کنید. آینۀ عقب خود را برای رانندگی در شب و اجتناب از خیره شدن ناشی از چراغ خودروی پشت سر در آینه عقب تنظیم کنید، این امر به کاهش نقاط کور نیز کمک می­کند. نور داخل را خاموش و نور پنل تجهیزات را روی حالت کم بگذارید.
 • شیشه­ ها و چراغ­ها را تمیز نگه دارید.
 • شب هنگام گوش به زنگ باشید. آواز بخوانید، با صدای بلند صحبت کنید یا برای یک فنجان قهوه کنار بزنید تا مطمئن شوید بیدار می­مانید.
 • سرعت را کم کنید.
 • فاصلۀ طولی را افزایش دهید.

خرابی وسیلۀ نقلیه

خرابی غیرمنتظرۀ وسیلۀ نقلیه می­تواند موقعیت­ های خطرناکی برای شما و سرنشینان خودروتان ایجاد کند. بهترین جلوگیری، داشتن وسیلۀ نقلیۀ به خوبی نگهداری شده و انجام چک­های منظم پیش از سفر است.

ترکیدن لاستیک

روی صندلی راننده نشسته ­اید – بخش 6

در آزادراه رانندگی می­کنید و ناگهان لاستیک خودرو می­ترکد.

باید چه کار کنید؟

وقتی لاستیک جلو منفجر می­شود، خصوصاً در سرعت­های بسیار بالا، خودروی شما به جهتی که لاستیک قرار دارد کشیده می­شود. ترکیدن لاستیک عقب منجر به سر خوردن خودرو می­شود.

راهکارها: مدیریت منفجر شدن لاستیک

برای ایمن ماندن وقتی که لاستیک منفجر می­شود:

 • فرمان را محکم بچسبید.
 • ناگهان ترمز نگیرید و خطری چون از دست دادن کنترل فرمان را به جان نخرید. گاز را رها کرده و به آرامی شتاب را کم کنید. وقتی خودرو کند شد می­توانید ترمز بگیرید.
 • در مسیری که می­خواهید بروید فرمان را بچرخانید. (قسمت کنترل سر خوردن را در ابتدای این بخش ببینید).
 • هر چه سریع‌تر راهنما زده یا چراغ­های خطر را روشن کنید و به کنار جاده بروید.

از کار افتادن ترمز

از کار افتادن کامل ترمزها نادر است. با این‌حال، اگر سیستم ترمز شما از کار افتاد، باید از مهارت­ های ببینید، فکر کنید، انجام دهید خود برای واکنش سریع استفاده کنید.

راهکارها: مدیریت از کار افتادن ترمز

اگر ترمزهای شما از کار افتاد:

 • وحشت نکنید! به خطراتی که پیش­رو دارید و اجتناب از آن‌ها فکر کنید.
 • به دنبال مسیر گریز یا چیزی که سرعت شما را کم کند باشید (برای مثال، کنارۀ جاده یا فضای باز).
 • محکم و سریع به پدال ترمز ضربه بزنید. ممکن است بتوانید برای توقف از ترمز استفاده کنید.
 • به پایین­ترین دنده، دنده معکوس بزنید تا موتور به کاهش سرعت شما کمک کند.
 • به آرامی و مداوم از ترمز دستی استفاده کنید. وقتی این کار را می­کنید آمادۀ رها کردن ترمز باشید، تا اگر خودرو سر خورد بتوانید سریع ترمز را رها کنید.
 • برای هشدار دادن به دیگران از بوق یا چراغ چهارچشمک استفاده کنید.

مشکلات موتور

هیچ‌وقت نمی­دانید کی ممکن است موتور از کار بایستد. اگر اتفاق افتاد هرچه سریع‌تر باید از ترافیک خارج شده و به مکان امنی بروید.

راهکارها: مدیریت از کار افتادن موتور

اگر موتور شما از کار افتاد:

 • به کنارۀ جاده راهنما بزنید و فرمان را بچرخانید.
 • اگر در بزرگ‌راه یا آزادراه شلوغی هستید، سعی کنید به نزدیک­ترین خروجی و تعمیرگاه برسید یا از جاده خارج و به کنار جاده بروید. اگر امکان داشت سعی کنید داخل تونل یا روی پل توقف نکنید.
 • چراغ چهارچشمک خطر را روشن کنید.
 • اگر هوا تاریک یا دید محدود بود مانع یا مثلث خطر اطراف خودرو نصب کنید.
 • کنار خودرو بمانید. علامت خطر و کمک (S.O.S) روی شیشه بچسبانید.
 • اگر در آزادراه­ها یا جاده­های خلوت رانندگی می‌کنید، سعی کنید با خود تلفن همراه داشته باشید.
 • هیچ‌وقت سوار خودروی غریبه نشوید. از آن‌ها بخواهید به مسیر ادامه دهند و برای شما تماس بگیرند.
 • در آزادراه ­های شلوغ و با سرعت بالا سعی نکنید کنار جاده خودروی را تعمیر کنید.

نکات رانندگی

اگر فرمان تقویت شده دارید، پس از خاموش شدن موتور نیز می­توانید از آن استفاده کنید. فقط باید فشار بیشتری وارد کنید. اگر موتور خاموش شد، سویچ را خاموش نکنید، چون فرمان قفل می­شود.

هشدار!

اگر خودرو آتش گرفت، سریع توقف کنید و همه را از خودرو خارج کنید. کاپوت را باز نکنید، این کار می­تواند منجر به گسترش آتش­سوزی شود. از خودرو فاصله بگیرید.

از کار افتادن چراغ­ جلو

رانندگی در شب بدون چراغ جلو خطرناک و غیرقانونی‌ست. اگر چراغ از کار افتاد باید هرچه سریع‌تر از جاده خارج شوید.

راهکارها: مدیریت از کار افتادن چراغ ­جلو

اگر چراغ­ های جلوی خودرو از کار افتاد:

 • سوئیچ چراغ را سریع خاموش و روشن کنید.
 • اگر چراغ­ های جلو خاموش ماندند، چراغ چهارچشمک خطر را روشن کنید.
 • سرعت را کم کنید، از جاده خارج شده و کمک بگیرید.

باز شدن کاپوت

کاپوت­ها اگر به درستی قفل نشده باشند ممکن است باز شوند. اگر متوجه شدید کاپوت شما به درستی قفل نشده، کنار بزنید و آن را کاملاً ببندید.

راهکارها: باز شدنِ کاپوت

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که هنگام رانندگی دید شما توسط کاپوت بسته شد، وحشت نکنید:

 • سعی کنید از روزنۀ زیر کاپوت باز شده جلو را ببینید یا شیشه را پایین زده و مسیری که می­خواهید بروید را ببینید.
 • چراغ چهارچشمک را روشن کنید.
 • روی ترمز ضربه بزنید تا به رانندگان پشت سر خبر دهید که در حال کاهش سرعت هستید.
 • فرمان را بچرخانید و به کنار جاده بروید.

گیر کردن پدال گاز

پدال گاز به دلیل جمع شدن یخ یا برف، یا گیر کردن کفی خودرو زیر پدال یا به دلیل عدم عملکرد ممکن است گیر کند.

با استفاده از انگشت و بلند کردن آن در مواقعی که به آرامی حرکت می­کنید و پدال گیر کرده، ممکن است بتوانید آن را رها کنید.

هشدار!

هیچ‌وقت سعی نکنید با دست پدال گاز را رها کنید چون به راحتی کنترل خودرو را از دست خواهید داد.

راهکارها: پدال گاز گیر کرده

اگر پدال گاز گیر کرد:

 • ترمز بگیرید.
 • به دنبال راه فراری باشید که شما را به کنار جاده برساند. ترمز را رها نکنید.
 • دنده را خلاص کنید تا موتور را از چرخ­ها جدا کند. (این ممکن است به موتور آسیب برساند اما از تصادف کردن بهتر است. توجه کنید که اگر موتور خاموش باشد ترمز گرفتن و فرمان­گیری سخت می­شود).
 • راه فرار را پیش بگیرید و وقتی متوقف شدید موتور را خاموش کنید.
 • سعی نکنید موتور را دوباره روشن کنید. در عوض برای کمک تماس بگیرید.

حیوانات روی جاده

روی صندلی راننده نشسته ­اید – بخش 7

صبح زود در یک جادۀ روستایی رانندگی می­کنید. مراقب حیوانات هستید؛ قبلاً در این ناحیه گوزن شمالی دیده­اید. ناگهان یک گوزن شمالی بزرگ از بین بوته­ ها، دقیقاً جلوی مسیر شما، بیرون می­آید.

باید چه کنید؟

حیوانات روی جاده یک خطر بزرگ در بریتیش کلمبیا هستند. تصادف با یک حیوان بزرگ می­تواند منجر به خسارت و جراحت، نه تنها به حیوان، بلکه به شما و سرنشینان خودرو شود.

راهکارها: مواظب حیوانات باشید

برای کمک به جلوگیری از برخورد با حیوانات:

 • اطراف جاده را زودتر برای دیدن حیوانات بررسی کنید.
 • وقتی در نواحی جنگلی یا مزارع رانندگی می­کنید تابلوهای عبور حیوانات را ببینید. در این نواحی از سرعت خود بکاهید.
 • هنگام طلوع و غروب آفتاب بیشتر مراقب باشید. این مواقعی‌ست که حیوانات به دنبال غذا هستند، و موقعی‌ست که دیدن آن‌ها سخت ­تر می­شود.
 • هنگام شب­ مراقب نقطه ­های روشنِ در کنار جاده باشید. این نقاط ممکن است بازتاب نور چراغ شما در چشمان یک حیوان باشد.
 • فراموش نکنید که حیوانات وحشی عموماً گله­ای حرکت می­کنند. اگر یک حیوان دیدید، احتمالاً تعداد بیشتری نیز وجود دارد.

نکات رانندگی

وقتی نزدیک اسب­ها و سوارکاران رانندگی می­کنید بیشتر مراقب باشید. وقتی از آن‌ها سبقت می­گیرید سرعت خود را کم کنید و فضای زیادی ایجاد کنید. بوق نزنید چون ممکن است اسب به سمت مسیر شما رم کند.

راهکارها: وقتی حیوانی در مسیر شماست

اگر حیوانی دقیقاً روبه‌روی شماست:

 • آینه عقب را چک کنید که ببینید آیا وسیلۀ نقلیۀ دیگری پشت سر شما هست، یا اینکه می­توانید ناگهان توقف کنید.
 • خطر را ارزیابی کرده و تصمیم به اقدام بگیرید. می­توانید بایستید؟ می­توانید از کنار حیوان رد شوید؟ بهتر است خطر کرد و به حیوان زد یا اینکه تصادف کرد؟
 • وقتی حیوانی می­بینید سرعت را کم کنید اما در برابر وسوسۀ محکم ترمز گرفتن مقاومت کنید. این کار ممکن است کنترل خودرو را از شما بگیرد.
 • وقتی اطراف یک حیوان رانندگی می­کنید، فاصلۀ زیادی را حفظ کنید. حیوان وحشت­زده ممکن است به هر طرفی بدود.
 • اگر حیوان خیلی بزرگ است و نمی­توانید به موقع بایستید، محکم ترمز بگیرید و فرمان را بچرخانید تا با زاویه به آن برخورد کنید. پیش از اینکه با حیوان برخورد کنید پدال ترمز را رها کنید. این کار جلو خودرو را بالا برده و شانس اینکه حیوان به شیشه برخورد کند را کاهش می­دهد.

اجتناب از برخورد

روی صندلی راننده نشسته ­اید – بخش 8

در سربالایی یک تپه رانندگی می­کنید. ناگهان یک خودرو در باند شما از روبه‌رو جلوی شما سبز می­شود.

باید چه کار کنید؟

هیچ‌کس نمی­خواهد تصادف کند، اما گاهی شما خود را در موقعیتی می­بینید که تصادف اجتناب‌ناپذیر است. بهترین روش اجتناب از تصادفات استفاده از مهارت­های ببینید، فکر کنید، انجام دهید است. هوشیار بمانید، سیستماتیک اطراف را ببینید، مرزهای فضایی خوبی را حفظ و با سرعت مطمئن رانندگی کنید. این مراحل به شما کمک می­کنند از اکثر تصادفات دور بمانید.

اگر با تصادف اجتناب‌ناپذیری روبه‌رو شدید، می­توانید اثرات آن را کمتر کنید؛ اما برای این کار باید سریع فکر کنید.

راهکارها: اجتناب از تصادف یا کاهش اثرات

این تکنیک­ها ممکن است به اجتناب از تصادف یا کاهش اثرات آن کمک کنند:

 • تا جای ممکن سرعت خود را کم کنید.
 • سعی کنید ترمز­ها را قفل نکنید.
 • سعی کنید به سمتی بروید که خسارت کمتری به خودرو بزند، مثل بوته ­ها یا یک حجم برفی بلند. از اشیاء سخت مثل درختان یا خودروها دوری کنید.
 • با چرخاندن فرمان به هر قمیتی سعی کنید از تصادف از روبه‌رو جلوگیری کنید. از آن‌جایی که رانندۀ روبه‌رو ممکن است به راست برود، به سمت راست فرمان را بچرخانید نه چپ.
 • از بوق استفاده کنید. ممکن است به برگشت هوشیاری رانندۀ دیگر کمک کند.

تصادف با اشیاء سخت در سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت مانند نشستن در خودرویی‌ست که از طبقۀ اول پایین می­افتد. برخورد با اشیاء سخت با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت شبیه سقوط از پشت بام یک ساختمان چهار طبقه است!

راهکارها: اجتناب از تصادف یا کاهش اثرات

همان‌طور که در شکل بالا نشان داده شده، دوبرابر شدن سرعت منجر به چهار برابر شدن نیروی برخورد می­شود. این یکی از دلایلی‌ست که سرعت عامل اصلی تصادفات است و کم کردن سرعت باعث حفظ جان افراد می­شود.

در صحنۀ تصادف

روی صندلی راننده نشسته­ اید – بخش 9

با پیچیدن در یک پیچ، صدای جیغ ترمز و به دنبال آن صدای تصادفی را می­شنوید. سرعت را کم می­کنید و می­بینید که خودروی جلویی شما از پشت با یک کامیون تصادف کرده است.

باید چه کار کنید؟

به صحنۀ تصادف می­رسید

اگر رانندگان دیگری تصادف کرده باشند ممکن است به کمک نیاز داشته باشند.

راهکارها: کمک در صحنۀ تصادف

این‌ها برخی از روش­هایی هستند که ممکن است بتوانید کمک کنید:

 • مطمئن شوید خودرو را دورتر از محل تصادف پارک کرده و راه عبور ترافیک یا خودروهای اورژانسی را سد نکرده باشید.
 • وسایلی را در صحنه نصب کنید تا به دیگر رانندگان تصادف را اطلاع دهید (مثلاً از مثلث خطر استفاده کنید. این کار از تصادف و جراحات بیشتر جلوگیری می­کند.)
 • اگر نیاز بود به خدمات اورژانسی زنگ بزنید. برای مواقع ضروری یک تلفن همراه با خود حمل کنید.
 • تا وقتی که کمک می­رسد پیش افراد مجروح بمانید.
 • نگذارید کسی نزدیک صحنه سیگار بکشد یا کبریت روشن کند. ممکن است سوخت نشت کرده باشد.

فکر کنید!

اگر سر صحنۀ تصادف رسیدید، ممکن است تصمیم به توقف و کمک بگیرید. اگر به جای افراد داخل تصادف بودید، دوست داشتید چه کاری برای شما انجام دهند؟

نکات رانندگی

وقتی از کنار صحنۀ تصادف رد می­شوید مسیر ترافیک را با کند رفتن بیش از حد نیاز مسدود نکنید. روی رانندگی خود تمرکز کنید که از یک تصادف دیگر جلوگیری کنید.

شما تصادف کرده ­اید

در شرایط زیر شما مسئولیت­های قانونی دارید:

 • در تصادف بوده باشید.
 • به خاطر کاری که کرده­اید دیگر رانندگان تصادف کرده ­اند.

در هرکدام از این موارد، شما قانوناً باید:

 1. در صحنۀ تصادف بمانید.
 2. هر کمک منطقی‌ای که می­توانید انجام دهید. اگر می­توانید و نیاز است به خدمات اورژانسی زنگ بزنید.
 3. شما باید اطلاعات زیر را با دیگر رانندگان، هرکسی که مجروح شده یا به دارایی­هایش خسارتی وارد شده، به اشتراک بگذارید:
 • اسم و آدرس خود.
 • اسم و آدرس کسی که خودرو به نام او ثبت شده است.
 • شمارۀ گواهینامه.
 • اطلاعات بیمه.

اگر نیاز باشد باید این اطلاعات را به پلیس یا کسی که شاهد ماجرا بوده نیز بدهید.

نکات رانندگی

از آموزشگاه محلی خود کارت بعد از تصادف چه کنیم را بردارید، این کارت برداشت اطلاعات مهم در صحنۀ تصادف را ساده­تر می­کند.

پیشنهادات

پیشنهاد می‌کنیم این موارد را انجام دهید:

 • اگر امکان داشت خودرو را به خارج از جاده منتقل کنید.
 • از بحث در مورد اینکه چه کسی مقصر تصادف است پرهیز کنید.
 • اسم و آدرس تمام شواهد تصادف را بنویسید.
 • شمارۀ گواهینامۀ خود را با رانندۀ خودروی دیگری که تصادف کرده­اید رد و بدل کنید.
 • از صحنۀ تصادف طرحی بکشید یا از آن عکس بگیرید، شرایطی مانند زمان، مکان و آب و هوا را یادداشت کنید.
 • سریعاً به شرکت بیمۀ خود اطلاع دهید.