مهاجرت یوکان

مهاجرت به استان های یوکان قلمروهای شمال شرقی و نوناوت

سه سرزمین وسیع در شمال کانادا به نام‌های یوکان، قلمروهای شمال شرقی و نوناوت وجود دارد که دو ایالت یوکان و نورث وست و نوناوت را تشکیل می‌دهند. اگر به زندگی در این استان‌ها همچون زندگی در یوکان فکر می‌کنید، قبل از هر چیزی باید خود برای سرمای طاقت فرسایشان آماده کنید. زندگی در چنین شرایطی واقعا سخت است و جای تعجب نیست که جمعیت این سه سرزمین حدود کمتر از 120.000 نفر است. اما آیا زندگی در این مناطق مزیتی هم به همراه دارد؟ بله. امتیاز آن ثروت بی مثال یوکان، قلمروهای شمال شرقی و نوناوت است. از منابع ثروت در این مناطق می‌توان به معادن گسترده طلا، الماس، فلزات، نفت و گاز و صنعت گردشگری اشاره کرد. جالب است بدانید که سطح درآمد و مقیاس منابع ثروت به جمعیت در این سه سرزمین بسیار بیشتر از دیگر استان‌های کاناداست. در ادامه برای آشنایی بیشتر با مهاجرت به استان‌ های یوکان و قلمروهای شمال شرقی و نوناوت با تراست همراه باشید.

برنامه مهاجرت به ایالت های یوکان قلمروهای شمال شرقی و نوناوت

برای مهاجرت به این استان‌ها بهتر است با روش‌های مهاجرت به یوکان، قلمروهای شمال شرقی و نوناوت آشنا شوید. برنامه‌های مهاجرتی استانی کانادا (PNPs) به دولت‌های محلی این استان‌ها اجازه داده است تا برای جذب مهاجر بسته به صلاح دید خود کاندیداهای مناسب را انتخاب کنند. تقاضای مهاجرت به این استان‌ها به تناسب جمعیت بسیار محدودتر از دیگر استان‌های کاناداست. در سال‌های اخیر استان‌های یوکان و قلمروهای شمال شرقی سالیانه به ترتیب حدود 300 و 400 مهاجرت پذیرفتند که این تعداد حدود یک درصد از کل مهاجران کاناداست.

در ادامه با برنامه‌های مهاجرت استانی Yukon PNP و Northwest Territories آشنا خواهیم شد. می‌توانید برای اطلاع دقیق‌تر از تغییرات قوانین مهاجرتی کانادا و آخرین اخبار به سایت‌های ادارات مهاجرت استانی از جمله وب سایت رسمی اداره ی مهاجرتی استان یوکان و وب سایت رسمی اداره ی مهاجرتی استان قلمرو های شمال شرقی و نوناوت مراجعه کنید.

درباره مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در برنامه های استانی و فدرال بیشتر بخوانید.

برنامه های مهاجرت استانی ایالت یوکان

برنامه های مهاجرت استانی ایالت یوکان

برنامه‌های مهاجرت استانی ایالت یوکان (Yukon PNP) شامل 5 دسته‌‌ی زیر می‌شوند:

برنامه اکسپرس اینتری یوکان

برنامه اکسپرس اینتری ایالت یوکان به کارفرماهای یوکانی اجازه می‌دهد تا نیروی کار مورد نیاز خود را در (Selection Pool) سیستم اکسپرس انتری فدرال کاندیدای مهاجرت انتخاب کنند. اداره مهاجرتی استان برای تامین نیروی کار ماهر، بهترین‌های لیست انتظار اکسپرس اینتری را انتخاب می‌کند. برای این منظور، متقاضیان در سیستم اکسپرس اینتری باید برنامه‌های استانی (PNP) را انتخاب و استان یوکان را به عنوان مقصد مورد نظر انتخاب کنند. 

برنامه جذب کارکنان متخصص یوکان

این برنامه به کارفرمایان یوکانی اجازه می‌دهد تا نظر مالی نیرو کار خارجی خود را حمایت کنند و تعهدات مهاجرتی آن‌ها را هم بپذیرند. سطح شغلی مورد قبول برای این مسیر مهاجرتی سه سطح 0 مدیریتی، A تخصصی و B تکنیکی هستند.

درباره کار در کانادا بیشتر بخوانید.

برنامه نیروهای کاری حیاتی یوکان

این برنامه‌ی مهاجرتی به کارفرمایان استان یوکان اجازه می‌دهد تا از نیروهای مهاجر با مهارت بالا C و نسبی D، استفاده کنند. برای این منظور، کارفرما باید از نظر مالی نیروی کار خود را حمایت کند و کار نیروی کاری رسمی و دائمی باشد.

برنامه مهاجرت اقتصادی یوکان

برنامه استانی مهاجرت اقتصادی یا بیزینسی برای آن دسته از متقاضیانی طراحی شده است که توانایی راه‌اندازی کسب و کاری جدید در استان یوکان را داشته باشند و یا امتیاز کسب و کاری را خریداری و اداره کنند. در برنامه مهاجرت اقتصادی به یوکان، فرد متقاضی باید با کسب و کار خود سودآوری و فرصت شغلی جدید فراهم کند.

درباره سرمایه گذاری در کانادا و سرمایه‌ گذاری در استان یوکان بیشتر بخوانید.

برنامه آزمایشی گسترش جامعه یوکان

برنامه آزمایشی گسترش جامعه یوکان

این برنامه مهاجرتی از 2020 تا 2023 قابل اجراست. طبق این برنامه مهاجران می‌توانند پاره‌وقت برای چند کارفرما کار کنند.

درباره ویزای تجربه کانادایی بیشتر بخوانید.

برنامه‌ های مهاجرت استانی ایالت قلمروهای شمال شرقی و نوناوت

برنامه‌های مهاجرت استانی ایالت قلمروهای شمال شرقی و نوناوت در دو مسیر کلی و دسته‌های زیر خلاصه می‌شوند:

 • برنامه‌های مهاجرتی با محور بازار کار ایالت قلمروهای شمال شرقی کانادا
 • مسیر مهاجرتی اکسپرس اینتری قلمروهای شمال شرقی کانادا

در این مسیر مهاجرتی، اداره‌ی مهاجرتی استان NTNP متقاضیانی را که در سیستم اکسپرس اینتری فدرال و در شاخه‌ی برنامه‌های مهاجرت استانی ثبت‌نام و استان قلمروهای شمال شرقی را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده باشند و در صورتی که امتیاز مطلوب را گرفته باشند و در لیست انتظار (Selection Pool) باشند انتخاب می‌کند و از این طریق می‌توانند به این استان مهاجرت کنند.

مسیر مهاجرت کارکنان متخصص قلمروهای شمال شرقی کانادا

طبق این برنامه مهاجرتی، کارکنان خارجی با حداقل 6 ماه سابقه کاری در این استان و داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای استان مقصد می‌توانند برای دریافت اقامت کانادا به طور دائم اقدام کنند.

برنامه مهاجرتی جذب نیروهای کاری حیاتی قلمروهای شمال شرقی کانادا

این مسیر مهاجرتی به اداره مهاجرت استان قلمروهای شمال شرقی کانادا اجازه می‌دهد تا کارگران نیمه ماهر یا کم مهارت را برای کاندیدا دریافت اقامت دائم به سازمان مهاجرت کانادا معرفی کنند. برای این امر، داشتن حداقل 6 ماه سابقه کاری در این استان ضروری است.

مسیر مهاجرتی اقتصادی استان قلمروهای شمال شرقی کانادا

مسیر مهاجرتی اقتصادی استان قلمروهای شمال شرقی کانادا

برنامه مهاجرتی اقتصادی استان قلمروهای شمال شرقی کانادا برای جذب کارآفرینانی طراحی شده است که قصد دارند کسب و کاری جدید در این استان راه‌اندازی کنند و یا امتیاز کسب و کاری را خریداری و اداره کنند. مبنای این برنامه مهاجرتی رشد اقتصادی استان است، در نتیجه، کسب و کار موردنظر متقاضی باید همراه با سودآوری و فرصت‌های شغلی جدید برای استان باشد.

درباره ثبت شرکت در کانادا بیشتر بخوانید.

سوالات متداول

YNP طرح نامزدهای مهاجرت یوكان است. از طریق این طرح، متقاضیان مهاجرتی که مهارت و تجربه لازم را دارند، «گواهینامه نامزدی مهاجرت استانی یوکان» (Yukon Provincial Nomination Certificate) را دریافت می‌کنند که به فرد اجازه می‌دهد که سریعتر از سایر طرح‌های مهاجرت کانادا، برای اقامت دائم کانادا اقدام کند.

YNP متقاضیان مهاجرت به کانادا را در قالب 4 طرح اصلی مهاجرت، پذیرش می‌کند:

 • Yukon Express Entry (YEE)
 • طرح نیروی کار متخصص YNP (YNP Skilled Worker Program)
 • طرح YNP Critical Impact Worker
 • طرح نامزد کسب و کار یوکان یا Yukon Business Nominee Program (YBNP)

متقاضیان این طرح باید معیارهای زیر را داشته باشند:

 • حداقل امتیاز 56 را در شبکه ارزیابی نامزدها (Nominee Assessment Grid) بدست آورد.
 • باید دارای یکی از موارد زیر باشد:
  • بدست آوردن حداقل نمره 6 در آزمون زبان انگلیسی آیلتس (IELTS)
  • یا بدست آوردن حداقل نمره 4 در آزمون زبان فرانسه تِف (TEF)
 • تجربه کارآفرینی یا مدیریت کسب و کاری مرتبط را داشته باشد.
 • حداقل دارایی خالص فرد باید 250،000 دلار کانادا (CAD) باشد و این موضوع را باید شخص ثالث معتبری تأیید کند.
 • دارایی‌های نقدی فرد باید حداقل 150،000 دلار کانادا (وجه نقد، اوراق قرضه، مشتقات نقدی و غیره) باشد و به تائید شخص ثالث معتبری نیاز است.
 • اثبات کسب دارایی‌های خالص و نقدی از طریق قانونی.
 • باید یکی از موارد زیر را تهیه کند:
  • طرحی تجاری که توضیح دهد متقاضی چگونه می‌خواهد تجارتی موفق در صنایعی که در فهرست بخش استراتژیک (Strategic Sector List) ذکر شده است را راه‌اندازی کند. فرد باید ثابت کند که حداقل 150،000 دلار کانادا سرمایه‌گذاری در تجارت با مالکیت حداقل 33/33 درصد انجام خواهد داد
  • باید در یکی از کسب و کارهای فهرست بخش استراتژیک (Strategic Sector List) ، حداقل $ 1،000،000 دلار کانادا سرمایه‌گذاری کند.
  • در هر دو مورد بالا، فرد باید ثابت کند که در مدیریت کسب و کار، فعال و مستمر است.
 • همچنین باید طرحی مبنی بر اسکان مجدد ارائه دهد که نشان‌دهنده‌ی اقامت متقاضی در یوکان است.

در سال‌های اول و دوم حضور در یوكان،داوطلبان باید ضوابط بیشتری را رعایت کنند.

این طرح درواقع کمکی است به کارفرمایانی که از نظر مالی از نیروی کار خارجی خود حمایت می‌کنند؛ مهاجرانی که تجربه کار در شغلی نیمه تخصصی یا غیر تخصصی دارند و باید اشاره کرد که این برنامه مهاجرتی در یوکان متقاضی زیادی دارد. برای دریافت حمایت مالی، متقاضیان باید پیشنهاد کاری از کارفرمایی در یوکان، پیداشته باشند؛ نیاز نیست که برای درخواست به یوکان بیایند.

به عنوان بخشی از درخواست‌های PNP (طرح نامزدهای مهاجرت استانی کانادا)، متقاضیان باید یک طرح را انتخاب کنند؛ طرحی که دلیل زندگی در استان مورد نظر و نحوه استقرار خود را در آن بیان کرده‌اند. همچنین متقاضیان باید همراه با درخواست خود، سند «قصد اقامت» را نیز امضا کنند. اما این بدین معنا نیست که فرد فقط محدود به همان استان می‌شود چرا که بر اساس منشور حقوق و آزادی‌ کانادا، همه شهروندان و افراد دارای اقامت دائم کانادا مجاز به کار و اقامت در تمام نقاط کانادا هستند. درواقع هنگامی که فرد اقامت دائم کانادا را بدست آورد، حق کار و اقامت در هر یک از استان‌ها یا قلمروهای کانادا را دارد.