تحصیل در مانیتوبا

 تحصیل در منیتوبا کانادا

تحصیل در مانیتوبا

منیتوبا یکی از ایالات کانادا است که با جای دادن تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر در خود، به یک ایالت جذاب برای دانشجویان خارجی تبدیل شده است. تدریس رشته‌های مختلف علمی در دانشگاه‌ها و تجهیزات مدرن آزمایشگاهی با حضور اساتید مجرب و مشهور، باعث شده تا دانشگاه‌های منیتوبا بتوانند در رنکینگ بین‌المللی، رتبه‌های خوبی را به خود اختصاص بدهند. همچنین برای متقاضیان مهاجرت خانوادگی سوالات متعددی در مورد حضور فرزندشان در مدارس منیتوبا مطرح می‌شود. در این مقاله سعی داریم به سوالات شما در مورد تحصیل در منیتوبا پاسخ بدهیم.

مزایای تحصیل در مانیتوبا

 • سیستم آموزشی حاکم بر مدارس و دانشگاه‌های منیتوبا یکی از بهترین‌ها در کانادا و دنیا است.
 • ساکنین منیتوبا رفتار محترمانه‌ای با مهاجرین دارند و همین ویژگی، باعث می‌شود تا شما بتوانید سال‌های تحصیل در منیتوبا را با آرامش خاطر سپری نمایید.
 • استانداردهای زندگی در منیتوبا بالا است. شما با تحصیل در منیتوبا می‌توانید زندگی در یکی از بهترین ایالات کانادا را تجربه کنید.
 • با در نظر گرفتن وام‌های دانشجویی و امکان اخذ وام از بانک‌های کانادایی، زمینه برای تحصیل آسان در منیتوبا فراهم شده است
 • حضور اساتید برجسته و مشهور در دپارتمان‌های مختلف دانشگاه‌های منیتوبا، این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید با راهنمایی اساتید مطرح در رشته تحصیلی خود، پروژه و طرح‌های تحقیقاتی با کیفیتی را در پایان تحصیل خود ارائه نمایید
 • وجود آزمایشگاه‌ها مجهز و مدرن یکی از مزایایی است که دانشجویان در رشته‌های مختلف علمی، آن را یکی از نیازهای مهم خود برای انجام تحقیقات صحیح می‌دانند و این امکان برای دانشجویان به بهترین شکل در دانشگاه‌های منیتوبا فراهم شده است.
 • دانشجویان از دیگر دانشگاه‌های کانادا می‌توانند برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های منیتوبا از امکانات ترنسفر استفاده کنند. برخی از متقاضیان، موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های منیتوبا نمی‌شوند اما سیستم ترنسفر دانشگاه‌ها در منیتوبا گذراندن واحدهای درسی در دانشگاه‌های این ایالت را فراهم نموده است.

تحصیل در مدارس مانیتوبا

در منیتوبا، مهاجرین مانند سایر شهروندان کانادایی می‌توانند فرزند خود را در مدارس دولتی ثبت نام کنند. البته تا زمانی که کارت اقامت دائم در منیتوبا را دریافت نکرده باشند باید برای هر سال تحصیلی، شهریه پرداخت کنند.

مدارس در منیتوبا به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. در مداری دولتی که از بودجه دولت فدرال برای اداره آن‌ها استفاده می‌شود دانش‌آموزان از امکانات آموزشی با کیفیت برخوردار هستند. در این مدارس با حضور معلمین کارآزموده، دانش‌آموزان به بهترین شکل، مفاهیم درسی را یاد می‌گیرند  و می‌توانند تصمیم درستی برای ادامه تحصیل در رشته‌ها تخصصی اتخاذ کنند. در مدارس خصوصی نیز امکانات آموزشی بسیار با کیفیت هستند و تفاوت آن‌ها با مدارس دولتی در تعداد کم‌تر دانش‌آموزان است. ممکن است فرزند شما در اوایل سکونت در منیتوبا هنوز به تسلط کافی برای یادگیری دروس به زبان انگلیسی نرسیده باشد و همین نقطه ضعف باعث می‌شود که نتواند همگام با سایر دانش‌آموزان، دروس خود را پیش ببرد. به همین دلیل برخی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند برای مقاطع اول تحصیلی، فرزند خود را در مدارس خصوصی ثبت نام کنند. شهریه مدارس خصوصی بیشتر از مدارس دولتی است.

تحصیل در مدارس منیتوبا
Schoolgirls working at the table in elementary school class

 هزینه تحصیل در مانیتوبا

مسلما تحصیل در دانشگاه‌های درجه اول در منیتوبا که می‌تواند اقامت در کانادا را برای شخص به همراه داشته باشد برای بسیاری از دانشجویان، هدفی بزرگ و البته رویایی خوشایند است. شما با کسب اطلاعات درست در مورد هزینه‌های تحصیل در منیتوبا می‌توانید این رویای را به واقعیت تبدیل کنید. در واقع ذهن بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا با هزینه‌هایی که بعضا برای آن برآورد می‌شود مخدوش شده است اما در این بخش ما با ارائه اطلاعات لازم در مورد هزینه تحصیل در منیتوبا شما را برای اتخاذ تصمیمی درست یاری می‌کنیم.

دانشگاه‌ها در منیتوبا از بودجه دولت فدرال برای جذب دانشجویان مستعد خارجی که هر سال برای دانشگاه‌ها واریز می‌گردد استفاده می‌کنند. این بودجه در میان دانشکده‌های مختلف و اساتید، تقسیم می‌شود. بدین ترتیب هر استاد مجاز به پذیرش یک یا چند دانشجویی می‌شود که می‌توانند به صورت رایگان و در واقع با استفاده از بودجه تعریف شده به تحصیل در دانشگاه بپردازند. ممکن است شما جزء یکی از همین دانشجوها باشید.

اگر موفق به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های منیتوبا از این طریق نشدید باز هم راه تحصیل در این ایالت برای شما بسته نیست و می‌توانید با استفاده از وام‌هایی که بانک‌های کانادایی به دانشجویان پرداخت می‌کنند به هدف خود برای تحصیل در منیتوبا دست پیدا کنید.

در مورد هزینه تحصیل در مدارس نیز لازم به ذکر است که با دریافت کارت اقامت دائم کانادا می‌توانید از آموزش رایگان در مدارس کانادا استفاده کنید در غیر این صورت باید مبلغی را به عنوان شهریه بابت هر سال تحصیلی بپردازید.

هزینه تحصیل در منیتوبا

زمان ثبت نام در دانشگاه‌های مانیتوبا

یکی از موضوعات مهم برای اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های منیتوبا، اطلاع از زمان شروع هر ترم تحصیلی است. برنامه آموزشی هر دانشگاه ممکن است با دیگری متفاوت باشد که برای آگاهی بیشتر توصیه می‌شود به سایت دانشگاه مراجعه کنید. اما به معمولا شروع ترم تحصیلی در اکثر دانشگاه‌ها به شرح زیر است:

 • برای تحصیل در ترم پاییز باید اول جولای ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم ژانویه، باید اول نوامبر ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم می باید اول مارچ ثبت نام کنید
 • برای تحصیل در ترم جولای باید اول می ثبت نام کنید.

شرایط لازم برای تحصیل در مانیتوبا

 • معدل شما در مقطع تحصیلی قبل نباید کم‌تر از 15 باشد. البته در برخی از دانشگاه‌ها حداقل معدل معیار برای پذیرش، 16 است.
 • ارائه مدرک زبان مورد نظر دانشگاه. اکثر دانشگاه‌ها در منیتوبا، مدرک زبان تافل یا آیلتس را به عنوان یکی از شرایط پذیرش دانشجوی خارجی لحاظ می‌کنند. متقاضیان ارائه دهنده مدرک زبان تافل باید با نمره حداقل 86 در این آزمون قبول شده باشند و نمره هیچ یک از مهارت‌ها نیز نباید کم‌تر از 21 باشد و متقاضیان ارائه دهنده مدرک زبان آیلس نیز نباید نمره اکتسابی آن‌ها کم‌تر از 6.5 باشد. همچنین نمره هیچ یک از مهارت‌ها در بخش‌های مختلف آزمون نیز نباید کم‌تر از 5 باشد.
 • باید مدرک و ریز نمرات مربوط به مقطع تحصیلی قبل را برای دانشگاه ارسال کنید. برخی از دانشگاه‌ها مدارک مربوط به مقاطع قبلی را نیز جزء شرایط ثبت نام لحاظ می‌کنند.
 • ارسال انگیزه‌نامه( SOP)، یکی از فرم‌هایی که در زمان تقاضای تحصیل در منیتوبا باید برای دانشگاه ارسال کنید انگیزه‌نامه است. شما باید در این فرم هدف خود را از انتخاب دانشگاه و ادامه تحصیل، تشریح کنید.
 • ارسال توصیه‌نامه. این فرم جزء مدارکی است که ارسال ان برای دانشگاه می‌تواند در پذیرش شما تاثیرگذار باشد. توصیه‌نامه را از استادی که در مقطع قبلی با او همکاری داشته‌اید. در این فرم، ورود شما به مقطع تحصیلی بالاتر تایید می‌شود.
 • ارسال مقالات. معمولا مقالات چاپ شده در مجلات بین‌المللی، امتیاز خوبی را برای متقاضی جهت ورود به دانشگاه‌های منیتوبا به وجود می‌‌آورد. برخی از دانشجویان تصور می‌کنند که با افزایش تعداد مقالات، احتمال پذیرش نیز افزایش می‌یابد اما تجربه نشان داده است که کیفیت مقالات از کمیت آن‌ها مهم‌تر است و دانشجویانی توانسته‌اند با ارائه دو مقاله با کیفیت، موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های منیتوبا بشوند.

 تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های مانیتوبا

در دانشگاه‌های منیتوبا رشته‌های تحصیلی متنوعی در مقطع کارشناسی تدریس می‌شوند. در این مقطع تحصیلی که معمولا 4 سال و در برخی از دانشگاه‌ها با توجه به رشته تحصیلی، 3 سال به طول می‌انجامد، دانشجویان در ترم‌های ابتدایی با مفاهیم مرتبط با گرایش تحصیلی خود آشنا می‌شوند. در چارت تحصیلی مقطع لیسانس، برای رشته‌هایی که تنها جنبه تئوری دارند واحد‌های درسی نظری، در نظر گرفته می‌شود و سایر دانشجویان نیز با توجه به نوع رشته تحصیلی، باید واحدهای عملی و آزمایشگاهی را بگذرانند. به طور کلی در مقطع کارشناسی، دانشجویان به پروژه‌هایی که هدف از آن‌ها جا به جا کردن مرزهای علم و فناوری باشد ورود پیدا نمی‌کنند. در واقع دانشجو می‌تواند این هدف را در مقاطع تحصیلی بالاتر دنبال کند. در دوره لیسانس، پس از گذراندن تمامی دروس مشخص شده در برنامه تحصیلی، مدرک این دوره برای دانشجو صادر می‌شود. لازم به ذکر است که در دانشگاه‌های منیتوبا، آموزش در دوره کارشناسی ارشد به شکلی انجام می‌گیرد که دانشجو با مفاهیم لازم برای ورود به بازار، آشنایی پیدا کرده باشد. دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های منیتوبا  با گذراندن دوره لیسانس، آموزش‌های کافی را برای ورود به بازار کار دریافت می‌کنند.

 تحصیل در مقطع فوق لیسانس مانیتوبا

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های منیتوبا به شکل تخصصی‌تر به موضوعات مختلف در رابطه با رشته تحصیلی خود می‌پردازند. معمولا در این مقطع، واحدهای درسی به گونه‌ای پیش‌بینی می‌شود که دانشجویان در دو ترم اول بر دروس اختصاصی متمرکز می‌شوند.‌ سپس باید برای انتخاب موضوعی که در آن رشته با چالش مواجه است با یکی از اساتید گروه آموزشی، هماهنگ بشوند. در واقع در این مرحله از دانشجو این انتظار وجود دارد تا بتواند یک مشکل علمی را با ارائه ایده، نظریه یا انجام کارهای آزمایشگاهی برطرف نماید. دانشجویان باید این عمل را در قالب یک پایان‌نامه به نتیجه برسانند. در مدت زمانی که دانشجو بر انجام تحقیقات خود متمرکز شده است، اساتید در دپارتمان آموزشی شما را راهنمایی خواهند کرد. در دوره فوق لیسانس، بعد از سپری کردن دروس نظری و دفاع از پایان‌نامه با نمره مورد نظر دانشگاه، مدرک فوق لیسانس برای دانشجو صادر می‌شود.

لازم به ذکر است که بسیاری از دانشجویان خارجی، در این مقطع وارد دانشگاه‌های منیتوبا می‌شوند. زیرا همکاری با اساتید دانشگاه در این مقطع تحصیلی و آشنایی با سیستم آموزشی دانشگاه‌های منیتوبا، کمک موثری به دانشجویان برای ورود به مقطع دکتری می‌نماید. در واقع برخی از دانشجویان پس از اتمام مقطع فوق لیسانس، در مقطع دکتری نیز با استادی که در مقطع قبلی همکاری داشته‌اند به تحصیل خود ادامه می‌دهند.

 تحصیل در مقطع فوق لیسانس منیتوبا

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های مانیتوبا

برخی از دانشجویان بین‌المللی، ترجیح می‌دهند مقطع دکتری را در یکی از دانشگاه‌های منیتوبا بگذرانند. در این مقطع تحصیلی، چارت آموزشی که برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود با مقاطع قبلی متفاوت است. در واقع در این مرحله، برای دانشجویان واحد‌های درسی محدودی در نظر گرفته می‌شود با این هدف که بخش عمده وقت دانشجو برای انجام تحقیقات و سرچ‌های پیشرفته اختصاص پیدا کند. در دوره دکتری، دانشجویان معمولا در دو ترم اول تحصیلی، دروسی را می‌گذرانند و در آزمون جامع دکتری شرکت می‌کنند. در این آزمون، علم و تخصص دانشجو در رشته تحصیلی، مورد بررسی قرار می‌گیرد. موارد امتحانی در آزمون جامع محدود به دورس گذرانده شده در دوره دکتری نیست بلکه دانشجو باید برای پاسخگویی به تمام دروس تخصصی از دوره لیسانس تا دکتری از آمادگی کامل برخوردار باشد. موفقیت در آزمون جامع، شما را مجاز به ادامه تحصیل در مقطع دکتری می‌کند. در گام بعدی باید موضوعی را که در رشته تحصیلی مربوطه با چالش مواجه است و شما به تحقیق در مورد آن علاقه‌مند هستید انتخاب کنید و با انجام تحقیقات، به نتیجه نهایی دست پیدا کنید. با دفاع موفقیت آمیز از رساله دکتری، مدرک تحصیلی دکتری، به شما اعطا می‌شود.

 اقامت پس از تحصیل در مانیتوبا

اگر به اقامت پس از تحصیل در منیتوبا علاقه‌مند هستید باید برای دریافت مجوزی تحت عنوان pgwp اقدام کنید. شما حداکثر تا 180 روز بعد از اعلام آخرین نمره مربوط به دروس ترمی مجاز به دریافت pgwp هستید. ممکن است در طول مدت زمانی که قرار است نمرات اعلام بشوند اعتبار دوره تحصیلی‌تان منقضی شود در این صورت می‌توانید از طرق زیر اقدام کنید:

 • دریافت گواهی میهمانی ( (visitor record
 • ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز pgwp از خارج از کانادا.

اگر مجوز دوره تحصیلی منقضی شود و شما به اقامت خود در کانادا ادامه بابت مدت زمانی که به طور غیرقانونی در این کشور حضور داشته‌اید محکوم به پرداخت جریمه خواهید شد.

با دریافت مجوز pgwp این سوال مطرح می‌شود که مجوز مذکور، تا چه زمانی معتبر است. در پاسخ باید گفت که اعتبار مجوز مذکور، به طول دوره تحصیل شما در کانادا بستگی دارد. اگر در دوره‌های تحصیلی کمتر از هشت ماه، شرکت کرده باشید مجوز pgwp برای شما صادر نمی‌شود. اگر برای مدت 8 ماه تا 2 سال در کانادا مشغول به تحصیل باشید معادل مدت مذکور، مجاز به اشتغال در کانادا هستید. مثلا اگر 9 ماه در یکی از دانشگاه‌های منیتوبا تحصیل کرده باشید، مجاز به  انجام کار برای یک دوره 9 ماهه هستید. اگر برای مدتی بیش از 2 سال در کانادا مشغول به تحصیل بوده‌اید مجوز کاری با اعتبار 3 ساله برای شما صادر خواهد شد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای اقامت پس از تحصیل در منیتوبا، پاسپورت شما باید معتبر باشد یا اگر مدت زمان زیادی از اعتبار آن باقی نمانده است برای تمدید آن اقدام کنید.

 دانشگاه‌ ها در مانیتوبا

دانشگاه منیتوبا ( university of manittoba): این دانشگاه که در شهر وینیپیگ قرار دارد یکی از بهترین دانشگاه‌ها در غرب کانادا است. این دانشگاه جزء  انجمن دانشگاه‌های مشترک‌المنافع است. این دانشگاه به دلیل اولویت دادن به تحقیقات حوزه نانو و برداشتن گام‌هایی در جهت پیدا کردن درمان بیماری‌هایی مانند ایدز به یکی از دانشگاه‌های معتبر در بین دانشجویان متقاضی تحصیل در منیتوبا تبدیل شده است. دانشکده‌های زیادی از جمله علوم انسانی، حقوق و هنر نیز در این دانشگاه فعالیت دارند.

دانشگاه وینیپیگ ( university of Winnipeg): دانشجویان خارجی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. رشته‌های اقتصاد و هنر در این دانشگاه بسیار پر‌طرفدار هستند.

دانشگاه برندون( Brandon university): علاقه‌مندان به هنر و موسیقی با انتخاب این دانشگاه می‌توانند از حضور اساتید مشهور، استفاده کنند.

تحصیل در منیتوبا کانادا
شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات