تحصیل در نوا اسکوشیا

تحصیل در نوا اسکشیا

نوااسکشیا یکی از ایالات انگلیسی زبان کاناداست که امروزه به دلیل برخورداری از دانشگاه‌های معتبر و سطح بالای استانداردهای زندگی، مورد توجه تعداد زیادی از دانشجویان خارجی قرار گرفته است. بیشتر  دانشجویان بین‌الملل با هدف اقامت در کانادا پس از پایان تحصیل، دانشگاه‌های نوااسکشیا را انتخاب می‌کنند. همچنین مدارس در این ایالت با بهره‌مندی از بودجه دولت فدرال کانادا، آموزش را با بهترین کیفیت در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند و همین امر باعث شده تا بسیاری از خانواده‌ها برای ثبت‌نام فرزند خود در مدارس نوااسکشیا اقدام کنند. در این مقاله به جنبه‌های مختلف تحصیل در نوااسکشیا می‌پردازیم.

در یک نگاه!

مزایای تحصیل در دانشگاه ‌های نوا اسکوشیا

 • در دانشگاه‌های نوااسکشیا امکان انتقال دانشجو از دانشگاه ایالت دیگر به نوااسکشیا، توسط دانشگاه‌ها پیش‌بینی شده است. این مزیت باعث شده تا بسیاری از دانشجویانی که موفق به گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های برند نگردیده‌اند بعد از پشت سر گذاشتن چند ترم، با استفاده از برنامه انتقال دانشجو، ترم‌های باقی‌ مانده را در دانشگاه دیگری سپری نمایند.
 • دانشگاه‌های نوااسکشیا با برخورداری از آزمایشگاه‌های پیشرفته و مدرن برای رشته‌های مهندسی، پزشکی و علوم پایه، انتخاب درستی برای تحصیل در رشته‌های مذکور هستند چرا که امکانات آموزشی موجود در آن‌ها زمینه را برای یادگیری بهتر دروس و آموزش تجربی فراهم می‌کند.
 • در دانشگاه‌های نوااسکشیا به دلیل تمرکز بر پروژه‌های علمی با هدف جا به جا نمودن مرزهای علم و فناوری، بسیاری از دانشجویان با استعداد و علاقه‌مند به پیشبرد پروژه‌های تحقیقاتی، مورد حمایت قرار می‌گیرند.
 • با انتخاب یکی از دانشگاه‌های نوااسکشیا، شما می‌توانید بعد از اتمام دوره تحصیلی خود، از طریق انجام مراحل قانونی، به اقامت خود در کانادا ادامه بدهید و با دریافت مجوز کار، زندگی همراه با رفاه و آسایش را در این کشور برای خود رقم بزنید.
 • تحصیل در دانشگاه‌های نوااسکشیا امکان استفاده از تسهیلات و حمایت‌های مالی مختص دانشجویان را برای شما فراهم می‌کند.
معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی کالج‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری

متوسط هزینه زندگی ماهیانه دانشجویی در نوا اسکوشیا

یک دانشجوی خارجی خواهان مجوز تحصیل باید توانایی بدست اوردن 10000 دلار برای هزینه زندگی علاوه بر هزینه شهریه را داشته باشد.

با توجه به اینکه هزینه ها ممکن است در استان ،  به ویژه بین هالیفاکس و شهرهای کوچک بسیار متفاوت باشد ،  در اینجا تخمینی از  هزینه زندگی در نوا اسکوشیا آورده شده است.

موارددر ماه(تقریب)در سال(تقریب)
محل اقامت570
غذا2503000
پوشاک و متفرقه1501800
تفریح ​​و سرگرمی1501800
حمل و نقل70840
قبض تلفن60720
اینترنت50600
خدمات رفاهی1001200
هزینه زندگی کل140016800

مزایای تحصیل در مدارس نوا اسکوشیا

 • نظام آموزشی حاکم بر مدارس نوااسکشیا یکی از مدرن‌ترین و کارآمدترین سیستم‌های آموزشی در دنیا است. تحصیل فرزند شما در مدارس این ایالت می‌تواند گام مهمی برای ساختن آینده‌ای روشن محسوب شود.
 • فرزند شما می‌تواند مانند سایر دانش‌آموزان کانادایی، در مدارس نوااسکشیا تحصیل کند.
 • در مدارس نوااسکشیا با تعیین دروس اختیاری مانند آموزش تعمیر خودرو و نجاری، در برنامه آموزشی سالانه، دانش‌آموزان در کنار یادگیری دروسی مانند ریاضی و فیزیک، مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را کسب می‌کنند.
 • در مدارس نوااسکشیا دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند اما امکان ثبت‌نام در مدارسی هم که به زبان فرانسه تدریس می‌کنند وجود دارد.
 • در نوااسکشیا علاوه بر مدارس دولتی، مدارس خصوصی نیز دایر هستند. اگر فرزندتان هنوز برای یادگیری دروس به زبان انگلیسی، تسلط کافی ندارد شما می‌توانید از طریق ثبت نام او در یکی از مدارس خصوصی ایالت نوااسکشیا به او برای پیشرفت تحصیلی همگام با سایر دانش‌آموزان کمک کنید.
تحصیل فرزندان در کانادا
کتاب تحصیل فرزندان در کانادا
 • مزایای کانادا برای تحصیل فرزندان
 • هزینه های تحصیل در کانادا
 • شرایط و مدارک لازم برای تحصیل

روند پذیرش از دانشگاه‌ های نوا اسکوشیا

در کل، دانشگاه‌ها در ایالت نوااسکشیا، روند تقریبا مشابهی را در رابطه با پذیرش دانشجویان خارجی در دوره‌های مختلف تحصیلی در نظر دارند که در این بخش به این موضوع می‌پردازیم. شما برای دریافت مجوز تحصیل در ایالت نوااسکشیا لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام بدهید:

 • بعد از تعیین دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید باید با یکی از اساتید در گروه آموزشی مربوطه، که پروژه‌های تحقیقاتی یا زمینه علمی شما به او نزدیک است از طریق ارسال ایمیل ارتباط برقرار نمایید.
 • رزومه خود را برای استاد، ارسال نمایید. در این مرحله باید مقالات خود را به همراه مدرک زبان و مدارک مربوط به مقاطع قبلی ارسال نمایید.
 • اگر استادی که از طریق جلب نظر او قصد گرفتن پذیرش از دانشگاه نوااسکشیا را دارید، شما را تایید نماید، به عنوان دانشجوی بین‌الملل، امکان ثبت‌نام در دانشگاه برای شما فراهم می‌شود.
 • بعد از این که نامه پذیرش دانشگاه از طریق ایمیل برای شما ارسال شد برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا و ارسال مدارک لازم به سفارت این کشور اقدام کنید. اگر سفارت کانادا، مدارک شما را تایید کند زمانی برای مصاحبه حضوری در سفارت تعیین خواهد شد. لازم به ذکر است که سفارت کانادا در ایران تعطیل است و دانشجویان برای مصاحبه حضوری به سفارت کانادا در ترکیه یا امارات مراجعه می‌کنند.
 • بعد از دریافت ویزای تحصیلی، برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کنید. در این مرحله نیز، باید مدارکی را به عنوان دانشجوی پذیرفته شده در اختیار دانشگاه قرار بدهید. این مدارک را به صورت آن‌لاین برای دانشگاه ارسال کنید.
 • پس از تکمیل ثبت‌نام اینترنتی باید برای شروع به تحصیل در دانشگاه حاضر شوید. در زمان حضور در دانشگاه نیز باید به اداره آموزش دانشگاه مراجعه کنید و ثبت‌نام حضوری خود را تکمیل کنید. در زمان ثبت‌نام حضوری نیز معمولأ مدارکی از دانشجو خواسته می‌شود که شما باید اصل مدارک و کپی آن‌ها را به همراه داشته باشید.

به این نکته دقت کنید که برای تحصیل در دانشگاه‌های نوااسکشیا 4 یا 5 ماه قبل از شروع ترم جدید برای اخذ پذیرش اقدام کنید زیرا با شروع ترم، ثبت‌نام شما در دانشگاه و تحصیل در رشته تحصیلی به ترم بعدی موکول خواهد شد.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در نوا اسکوشیا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در نوا اسکوشیا

 • معدل شما در مقطع تحصیلی قبل نباید کم‌تر از 15 باشد.
 • لازم است مدرک زبان معتبر ارائه نمایید. در دانشگاه‌های نوااسکشیا، دانشجویان خارجی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست باید مدرک زبان تافل یا آیلتس ارائه کنند. اگر در آزمون تافل شرکت می‌کنید، نمره شما در تمامی مهارت‌ها نباید کم‌تر از 21 باشد و نمره کل نیز نباید از 86 کم‌تر باشد. اگر جزء دانشجویانی هستید که شرکت در آزمون آیلتس را ترجیح می‌دهید نباید نمره شما در مهارت‌های مختلف نوشتاری، شنیداری و گفتاری کم‌تر از 5 باشد. در آزمون آیلتس با کسب نمره 6.5، جز، پذیرفته‌شدگان این آزمون هستید.
 • اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه‌های نوااسکشیا را دارید باید مدرک دیپلم خود و ریز نمرات را در صورت درخواست دانشگاه، ارائه کنید.
 • یکی از فرم‌هایی که باید بعد از تکمیل، برای دانشگاه ارسال کنید، انگیزه‌نامه( SOP) است. در این فرم، دانشجویان، قصد و انگیزه خود را جهت تحصیل در دانشگاه و در مقطع تحصیلی مورد نظر، تشریح می‌نمایند.
 • ارسال توصیه‌نامه. یکی از مدارکی که بسیاری از دانشجویان آن را در رزومه خود قرار می‌دهند توصیه‌نامه است. توصیه‌نامه را می‌توانید از استادی که در مقطع قبلی با اوهمکاری داشته‌اید دریافت نمایید. توصیه‌نامه ارسالی باید توسط دانشگاه، مهر شده باشد. توصیه‌نامه در پذیرش دانشجو می‌تواند تاثیر‌‌گذار باشد.
 • ارسال مقالات چاپ شده در مجلات معتبر. مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین‌المللی، بخش مهمی از رزومه شما محسوب می‌شود. در مورد مقالات لازم است به این نکته توجه داشته باشید که اکثر اساتید در زمان بررسی رزومه شما، به کیفیت مقاله و اعتبار مجله‌ توجه خاصی دارند. بنابراین تعداد زیاد مقالات، دلیلی بر قطعیت پذیرش شما نخواهد بود.
کتاب راهنمای عزیمت به کانادا
کتاب راهنمای عزیمت به کانادا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین کانادا
 • شروع زندگی در کانادا

زمان ثبت ‌نام برای تحصیل در دانشگاه‌ های نوا اسکوشیا

کسب اطلاع در مورد زمان ثبت‌نام، به این دلیل اهمیت دارد که اگر در موعد مقرر برای گرفتن پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه‌های نوااسکشیا اقدام نکنید، ممکن است با تاخیر وارد دانشگاه بشوید. به طور کلی زمان ثبت‌نام دانشگاه‌ها در ایالت نوااسکشیا، به شرح زیر است اما برای کسب آگاهی راجع به زمان ثبت‌نام در هر دانشگاه، به آدرس سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

 • آغاز ثبت‌نام برای ترم پاییز از ابتدای ماه جولای است.
 • آغاز ثبت‌نام برای ترم ژانویه از اول ماه نوامبر است.
 • آغاز ثبت‌نام برای ترم می از ابتدای ماه مارس است
 • آغاز ثبت‌نام برای ترم جولای از اول ماه می است

تحصیل در مقطع کارشناسی نوا اسکوشیا

دانشگاه‌های نوااسکشیا، رشته‌های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس در نظر گرفته‌اند. دانشجویان در برخی از دانشگاه‌های این ایالت با سپری کردن 3 سال تحصیلی و در برخی از رشته‌ها با گذراندن 4 سال تحصیلی، مدرک لیسانس را دریافت می‌کنند.

 در ترم‌های اول تحصیل، دانشجویان دوره کارشناسی، مفاهیم  مرتبط با رشته تحصیلی خود را می‌آموزند. برنامه تحصیلی در دوره کارشناسی طوری تنظیم می‌شود که محصلین در رشته‌های نظری، واحد‌های درسی تئوری را می‌گذارند و دانشجویانی هم که در رشته‌های تجربی مشغول به تحصیل هستند واحدهای عملی و آزمایشگاهی در برنامه تحصیلیشان گنجانده می‌شود. به طور کلی در مقطع کارشناسی دانشجویان وارد پروژه‌هایی که هدف از آن‌ها کشف یا رسیدن به نتایج مطلوب علمی باشد نخواهند شد زیرا دانشجو می‌تواند چنین اهدافی را در مقاطع تحصیلی بالاتر دنبال کند. در دوره لیسانس، بعد از سپری نمودن دروس مشخص شده در چارت تحصیلی، دانشجو مدرک لیسانس را دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که سیستم آموزشی در دانشگاه‌های نوواسکشیا به گونه‌ای طراحی شده که دانشجویان دوره کارشناسی تمام آموزش‌های لازم جت ورود به بازار کار را دریافت کنند. بنابراین شما با دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های نوااسکشیا علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه معتبر، آمادگی برای به دست گرفتن یک شغل را خواهید داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نوا اسکوشیا

 دانشگاه‌های نوااسکشیا این فرصت را برای دانشجویان در مقطع فوق لیسانس فراهم نموده‌اند تا بتوانند به صورت تخصصی‌تر و دقیق‌تر به مشکلات مطرح در رشته تحصیلی خود بپردازند. برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های نوااسکشیا، چند واحد محدود در نظر گرفته می‌شود تا بعد از گذراندن آن‌ها وارد مرحله تحقیق و جست‌وجو بشوند.

در واقع در این مرحله، دانشجو باید خود را برای برطرف نمودن یک مشکل علمی با ارائه ایده یا نظریه آماده کند. دانشجو باید تحقیق خود را در قالب پایان‌نامه ارائه کرده و از آن در جلسه‌ای با حضور اساتید دفاع نماید. راهنمایی اساتید در دانشگاه‌های نوااسکشیا برای دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستند بسیار ارزنده است. در مقطع کارشناسی ارشد، اگر دانشجو بتواند بعد از گذراندن واحدهای درسی، از پایان‌نامه خود با موفقیت و کسب نمره مورد نظر دانشگاه، دفاع نمایند، مدرک فوق لیسانس را دریافت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که ورود به دوره کارشناسی ارشد دانشگاه‌های نوااسکشیا برای بسیاری از دانشجویان خارجی از جذابیت خاصی برخوردار است زیرا شروع آشنایی و همکاری با اساتید، در مواردی کمک شایانی به دانشجویان برای قبولی در مقطع دکتری می‌نماید. البته در صورتی که دانشجو قصد ادامه تحصیل در همان دانشگاه را داشته باشد.

تحصیل در مقطع دکتری نوا اسکوشیا

در سال‌های اخیر تعداد متقاضیان تحصیل در یکی از دانشگاه‌های نوااسکشیا برای دوره دکتری با افزایش مواجه شده است زیرا امکانات آموزشی و حمایت‌های مالی که از سوی دانشگاه صورت می‌گیرد، دانشجویان خارجی را برای ورود به دانشگاه‌های این ایالت، امیدوار ساخته است. در این مقطع تحصیلی، چارت آموزشی که برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود با مقاطع قبلی کمی متفاوت است. در واقع در این مرحله، دانشجو وقت کم‌تری را برای خواندن دروس و گذراندن واحدهای درسی صرف می‌کند، بلکه برنامه آموزشی طوری طراحی شده است تا دانشجو بتواند بخش عمده وقت خود را به انجام تحقیقات و سرچ‌های پیشرفته اختصاص بدهد. دانشجویان در مقطع دکتری پس از گذراندن واحدهای محدود، به منظور دریافت مجوز ادامه تحصیل در مقطع دکتری، در آزمون جامع شرکت می‌کنند. در این آزمون، علم و تخصص دانشجو در رشته تحصیلی، مورد بررسی قرار می‌گیرد. موارد امتحانی در آزمون جامع محدود به دورس گذرانده شده در دوره دکتری نیست بلکه دانشجو باید برای پاسخگویی به تمام دروس تخصصی از دوره لیسانس تا دکتری از آمادگی کامل برخوردار باشد. در مرحله بعدی باید موضوعی را که در رشته تحصیلی مربوطه با چالش مواجه است و به تحقیق در مورد آن علاقه‌مند است انتخاب کند. با دفاع موفقیت آمیز از رساله دکتری، مدرک تحصیلی دکتری، به دانشجو اعطا می‌شود.

هزینه تحصیل در نوا اسکوشیا

وقتی صحبت از تحصیل در دانشگاه‌های نوااسکشیا به میان می‌آید اولین موضوعی که به ذهن مخاطبین خطور می‌کند هزینه تحصیل در این ایالت است. در سال‌های اخیر یکی از برنامه‌های مهمی که حتی می‌توان از به عنوان یکی از سیاست‌های کانادا نام برد جذب دانشجویان با استعداد خارجی است. در راستای تحقق این هدف، دولت فدرال کانادا هر ساله از بودجه این کشور، مبلغی را برای هزینه تحصیل دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهد. این بودجه در بین دانشگاه‌های مستقر در تمام ایالات و از جمله نوااسکشیا تقسیم می‌شود و دانشگاه نیز بودجه تعریف شده را در بین اساتیدی که قرار است دانشجوی خارجی بپذیرند تقسیم می‌نماید. بنابراین هزینه تحصیل برای دانشجویانی که بتوانند رزومه قوی ارائه نمایند رایگان است. البته دانشجویانی هم که موفق به تحصیل در دانشگاه‌های نوواسکشیا از این طریق نمی‌شوند با استفاده از وام‌هایی که بانک‌های کانادایی به دانشجویان اعطا می‌کنند، دوران تحصیل خود را با دغدغه کم‌تری سپری خواهند کرد. همچنین شما می‌توانید برای تامین مخارج خود در طول مدت اقامت در نوااسکشیا از بانک‌های کانادایی وام بگیرید و از موعدی که توسط بانک تعیین می‌گردد اقساط آن را بازپرداخت کنید. بنابراین اگر قصد تحصیل در نوااسکشیا را دارید بابت هزینه‌های تحصیل خود در این ایالت نگران نباشید.

اقامت در نوا اسکوشیا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشجویان پس از پایان تحصیل خود در نوااسکشیا به اقامت در این ایالت با دریافت مجوز PGWP ادامه می‌دهند. برای دریافت این مجوز فقط تا 180 روز بعد از ثبت آخرین نمره در پروفایل دانشگاهی‌تان فرصت دارید. اگر تا قبل ار دریافت مجوز، مهلت قانونی حضور شما در کانادا به پایان برسد شما می‌توانید یکی از دو راه زیر را در پیش بگیرید:

 • دریافت گواهی میهمانی ( (visitor record
 • ترک کانادا و اقدام برای دریافت مجوز pgwp از خارج از کانادا

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

جهت مشاهده ویدیوها و پادکست های تجربیات تحصیل در کشور کانادا، از زبان دانشجویان ایرانی در کانادا، بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

سوالات متداول

چگونه می‌توان در نوااسکشیا به عنوان یک معلم در مدارس استخدام شد؟

اگر قصد دارید به عنوان معلم در اداره آموزش نوااسکشیا استخدام شوید باید درخواست خود را به اداره محلی که برای ثبت‌نام معلمین تعیین شده است ارائه کنید. درخواست در این اداره مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که سوابق تحصیلی شما مطابق با قانون استخدام معلمین در نوااسکشیا باشد و شرایط لازم برای تدریس در این ایالت را داشته باشید با تدریس شما در مدارس موافقت خواهد شد.

آیا در  نوااسکشیا دانشگاه وجود دارد؟

بله در ایالت نوااسکشیا می‌توانید به تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌‌های معتبر بپردازید.

آیا در نوااسکشیا اتحادیه یا انجمن صنفی برای فعالیت و عضویت معلم‌ها وجود دارد؟

بله اتحادیه معلم‌ها در نوااسکشیا فعال است و معلم‌ها از طریق عضویت در اتحادیه، حقوق صنفی خود را دنبال می‌کنند و می‌توانند با طرح پیشنهادها و نظرات خود به ارتقای سیستم آموزشی نوااسکشیا نیز کمک کنند.

آیا دانشجویان خارجی در نوااسکشیا از وام و تسهیلات دانشجویی برخوردار می‌شوند؟

معمولأ وام‌هایی که دانشگاه‌ها با ارسال لیست درخواست، از دولت فدرال کانادا دریافت می‌کنند به دانشجویان کانادایی اختصاص دارد. البته دانشجویان خارجی می‌توانند از بورس و خدمات تحصیلی که دولت کانادا برای آن‌ها در نظر گرفته است استفاده کنند. متقاضیانی هم که موفق به دریافت آن نشده‌اند با مراجعه به بانک‌های کانادایی و تکمیل درخواست دریافت وام، می‌توانند برای پرداخت شهریه و تامین سایر هزینه‌های خود در طول مدت تحصیل در نوااسکشیا از تسهیلات مالی برخوردار شوند.

آیا در ایالت نوااسکشیا، مدارس کاتولیک نیز فعالیت دارند؟

در این ایالت نیز مانند سایر ایالات در کانادا، مدارس کاتولیک فعالیت دارند و معمولأ خانواده‌های مذهبی، فرزند خود را در آن‌ ثبت‌نام می‌کنند. تعداد مدارس کاتولیک در مقایسه با مدارس دولتی و خصوصی درنوااسکشیا کم‌تر است.

آیا حضور در دوره پیش‌دبستانی برای کودکان در نوااسکشیا الزامی است؟

کودکان ملزم به گذراندن دوره پیش‌دبستانی قبل از ورود به مدرسه هستند. حضور در این دوره به دلیل ارائه آموزش‌های لازم به کودکان برای ایجاد آمادگی جهت ورود به مدرس، الزامی است. مدیریت مدارس نوااسکشیا در زمان ثبت‌نام، از والدین دانش‌آموز، گواهی حضور او در دوره پیش‌دبستانی را تقاضا می‌کنند.

آیا برای ثبت‌نام کودکان در دوره پیش‌دبستانی ایالت نوااسکشیا باید شهریه پرداخت شود؟

بله مهاجرین تا قبل از دریافت کارت اقامت دائم کانادا باید برای ثبت‌نام فرزند خود در دوره پیش‌دبستانی نوااسکشیا شهریه پرداخت کنند. معمولأ این شهریه در زمان ثبت‌نام باید پرداخت شود.

مدارس در نوااسکشیا با توجه به شیوع بیماری کووید 19 چه زمانی بازگشایی خواهند شد؟

مدارس در نوااسکشیا در سپتامبر، سال تحصیلی خود را آغاز می‌کنند اما برنامه‌های آموزشی به دلیل فراگیر بودن بیماری کووید 19، قطعی نیستند و احتمال تغییر در آن‌ها جهت حفظ سلامت دانش‌آموزان وجود دارد.

کودکان در دوره پیش‌دبستانی نوااسکشیا چند ساعت در مدرسه حضور دارند؟

تقریبا نیمی از روز را در مدرسه سپری می‌کنند.

آیا برای دوره‌های پیش‌دبستانی در نوااسکشیا، مراکز مشخصی وجود دارد یا کودکان در مدرسه باید این دوره را سپری کنند؟

معمولا کودکان در نوااسکشیا دوره‌ پیش‌دبستانی خود را در مدارس این ایالت پشت سر می‌گذارند.

چگونه دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در نوا اسکوشیا باید اقدام کنند؟

برای داشجویان خارجی که در آینده قصد اخذ مجوز تحصیل در کانادا را دارند،  در وهله ی اول لازم است که تاییدیه ای از آن موسسه پذیرش شده دریافت کنند.  بدلیل وجود تفاوت در مراحل اخذ تاییدیه،  دانشجویان میبایست با موسسه مورد نظر هماهنگ کنند.

دانشگاه های برتر نوا اسکوشیا کدامند؟

1. دانشگاه دالهاوزی
این دانشگاه در مرکز استان، هالفیکس، واقع شده است. تمرکز این دانشگاه بر حفظ ارتباط با جامعه اطراف و فعالیت های میان رشته ایست. در اینجا فعالیت های تحقیقاتی و همچنین تربیت کردن در کنار ورزش دو و میدانی  مورد توجه است.
رشته های شاخص: پزشکی،  مهندسی،  حقوق،  مدیریت،  معماری،  علوم،  تجارت کشاورزی،  هنر و علوم اجتماعی.
2. دانشگاه آکادیا:
این دانشگاه در شهر ولفویل، شهری که محل تنوع و گوناگونی اقشار مختلف هست واقع شده. حدود پانزده درصد از جمعیت این دانشگاه خارجی هستند و نصف دانشجویان در خود دانشگاه زندگی می کنند. جمعیت این شهر در ترم های دانشگاه تقریبا دوبرابر میشود.
رشته های شاخص: مدیریت بازرگانی،  علوم کامپیوتر،  علوم محیطی،  موسیقی.
3. سنت فرانسیس خاویر(St.  Francis Xavier):
که با نام سنت اف اکس نیز شناخته می شود. این اواخر در مقیاس ماکلین(Maclean’s Student’s Favourite Schools) مقام دوم را در رده ارشد کسب کرد. برنامه های تحقیقاتی قوی دارد و نقش به سزایی را در جامعه ایفا میکند.
رشته های شاخص: مدیریت بازرگانی ،  آموزش ،  مهندسی ،  سیستم های اطلاعاتی ،  مطالعات موسیقی و جاز

کالج های برتر نوا اسکوشیا کدامند؟

جامعه کالج نوا اسکوشیا((NSCC ارائه دهنده ی بزرگ آموزش فنی و کارآموزی است.  این دانشکده دارای 13 پردیس و شش مرکز یادگیری در سراسر استان است.  این دانشکده بیش از 25000 دانشجو دارد که توسط موسسات معتبر ملی جذب شده اند.  مانند موسسه دریایی نوا اسکوشیا ،  دانشکده شیلات ،  انستیتو هواپیمایی و مرکز علوم جغرافیایی.
کالج هنر و طراحی نوا اسکوشیا(NSCAD) که جمعیتی کمتر از هزار دانشجو دارد بیشتر فعالیت های ان در استودیو است.
کالج هنرهای زیبا یک دانشگاه تمام عیار است که ارائه برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در هنرهای زیبا ،  طراحی و تاریخ هنررا شامل میشود.
برنامه های: طراحی بین رشته ای ،  هنرهای زیبا ،  تاریخ هنر و مطالعات انتقادی ،  منسوجات و مد.

برنامه های محبوب در نوا اسکوشیا کدامند؟

برنامه های مهندسی و فناوری اطلاعات در اینجا محبوب هستند زیرا از نظر آینده شغلی در استان مطمئن ترند.
برنامه های هنری نیز محبوب هستند – این منطقه دارای سابقه ای قوی در زمینه هنرها و صنایع دستی است و کالج هنر و طراحی نوا اسکوشیا مورد اقبال عمده دانشجویان هنر است.
علاوه بر برنامه های فوق ،  موسسات در سراسر نوا اسکوشیا طیف گسترده ای از برنامه ها را ارائه می دهند.

هزینه شهریه دانشجویان خارجی در نوا اسکوشیا چقدر است؟

با توجه به رشته تحصیلی و موسسه مورد نظر مقدار شهریه ها متفاوت است اما به عنوان یک تخمین تقریبی چیزی حدود 10000 در سال هزینه میتواند وجود داشته باشد و این عدد برای دانشجویان لیسانس چیزی حدود 13000 تا 25000 متغیر است.

امکانات مراقبت های بهداشتی و بیمه در نوا اسکوشیا به چه صورت است؟

دانشجویان خارجی در کانادا باید قبل از ورود  پوشش خدمات بهداشتی را خریداری کنند.  در نوا اسکوشیا ،  دانشجویان معمولاً تحت پوشش برنامه های بیمه درمانی در کالج یا دانشگاه خود قرار می گیرند.

امکانات در جهت کمک مالی در نوا اسکوشیا کدامند؟

برای دانشجویان خارجی در نوا اسکوشیاامکان دریافت وام مشابه با یک فرد دارای اقامت دایم است. وام ها ممکن است توسط بانک ها ،  تشکل های دانشجویی یا گروه های دیگر ارائه شود.  آنچه اهمیت دارد این است که قبل از تعهد به انجام هرگونه قرارداد،  به درستی در مورد گزینه های وام تحقیق کرده و برنامه های سود و بازپرداخت را متوجه شد.
بسیاری از سازمان ها و موسسات ممکن است بورس تحصیلی یا کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خارجی که در نوا اسکوشیا تحصیل می کنند ،  ارائه دهند.

دانشگاه های دارای رشته های مهندسی کدامند؟

به عنوان یک برنامه محبوب در سراسر کانادا ،  تحصیل در رشته مهندسی در بسیاری از دانشگاه ها و کالج های نوا اسکوشیا امکان پذیر است.  دانشگاه دالاهوسی 10 رشته مهندسی با تخصص هایی از جمله مهندسی متالورژی و معدن ارائه می دهد. دانشگاه های آکادیا ،  سنت فرانسیس خاویر ،  دانشگاه کیپ برتون و سایر دانشگاه ها نیز رشته های مهندسی را ارائه می دهند.  کالج جامعه نوا اسکوشیا چهارده رشته فناوری مهندسی در زمینه های تخصصی مانند محیط زیست ،  معماری ،  ژئوماتیک و مهندسی برق دارد.

کدام کالج ها و دانشگاه ها در نوا اسکوشیا رشته های فناوری رایانه را ارائه می دهند؟

با توجه به محبوبیت این رشته ها در کانادا اکثر موسسات ااین رشته ها را شامل میشوند. رشته های مرتبط به تکنسین الکترونیک کامپیوتر درجامعه کالج نوا اسکوشیا  مورد توجه است.
دانشگاه دالاهوسی چهار رشته مرتبط با علوم کامپیوتر و مهندسی و همچنین انفورماتیک را ارائه می دهد. دانشگاه سنت فرانسیس خاویر دوره هایی برای توسعه علم کامپیوتر ترتیب داده است.  مانند “مسائل اجتماعی در عصر اطلاعات” ،  از سال 2017 شروع شده است.  برنامه های علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه آکادیا در زمینه هایی مانند رایانه همراه و توسعه بازی و توسعه نرم افزار تخصص ارائه می دهد.

کدام دانشگاه ها در نوا اسکوشیا رشته های تحصیل پرستاری را ارائه می دهند؟

با توجه به محبوبیت رشته های پرستاری و بهداشتی اکثردانشگا ها این رشته ها را ارایه می دهند.
کالج جامعه نوا اسکوشیا دارای رشته پرستاری عملی و همچنین یک برنامه شروع مجدد یک ساله با هدف به روزرسانی مهارت های دانش آموزان به منظور به دست آوردن صلاحیت پرستاری است.
رشته پرستاری دانشگاه دالاهوسی ،  موجود در دانشگاه های هالیفاکس و یارموث ،  در صنعت بسیار تاثیر گذار است و از ژانویه 2017 ،  سنت فرانسیس خاویر علاوه بر برنامه چهار ساله لیسانس و برنامه پرستار نیمه وقت ،  یک رشته پرستاری دو ساله سریع ارائه می دهد.

چشم انداز اشتغال دانشجوی خارجی پس از فارغ التحصیلی در نوا اسکوشیا چیست؟

در سراسر استان ،  صنعت جهانگردی فرصت هایی را برای طیف وسیعی از مشاغل مهمان نوازی و تفریحی فراهم می کند.
صنایع عمده در نوا اسکوشیا شامل کشاورزی ،  جنگلداری ،  استخراج گاز طبیعی ،  معدن و ماهیگیری است.
هالیفاکس یک پایگاه مهم برای بخش مالی و همچنین صنعت هوافضا است – سازنده موتورهای پرات و ویتنی کانادا و فرودگاه بین المللی هالیفاکس ،  هر دو برای اقتصاد مهم هستند.
همانطور که در کل کانادا ینچنین است،  بخش مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی استخدام کننده اصلی در نوا اسکوشیا است.

کدام دانشگاه در نوا اسکوشیا مدرک STEM ارایه میدهد؟

STEM مخفف علم ،  فناوری ،  مهندسی و ریاضیات است.  با وجود فرصت شغلی خوب رشته stem اما در نوا اسکوشیا ارایه نمیگردد. دانشجویان علاقمند می توانند به صورت خود خواسته یه تحقیق در این رشته بپردازند.

چگونه فارغ التحصیلان خارجی می تواند در نوا اسکوشیا کار کنند؟

برای فارغ تحصیلان امکان رفتن سر کار بعد از گرفتن مدرک تحصیلی با توجه به شرایط وجود دارد.

آیا تحصیل در نوا اسکوشیا گزینه هایی برای مهاجرت دائم به کانادا برای دانشجویان خارجی فراهم می کند؟

موسسه نوا اسکوشیا مسیری برای اقامت دائم متقاضیان ماهر که حداقل یک سال در کارآموزی نوا اسکوشیا کار کرده اند فراهم می کند.
مسیر مهاجرت از طریق موسسه نوا اسکوشیا با سیستم انتخاب مهاجرت فدرال همسو است و امکان پردازش سریع را فراهم می کند. جریان کارآفرین خارجی که از نوا اسکوشیا فارغ التحصیل شده باشد فرصت مهاجرتی را برای دانشجویان خارجی فراهم می کند.  این مسیر تنها راه اقدام است.
فارغ التحصیلان خارجی همچنین می توانند درخواست اقامت دائم را از طریق سیستم مهاجرت فدرال اکسپرس انتری دنبال کنند. به داوطلبان مهاجرت به کانادا که تحصیلات خود را در مدرسه ای در نوا اسکوشیا به پایان رسانده اند ،  ممکن است با توجه به سطح تحصیلات ،  امتیازتخصیص داده شود.  علاوه بر این ،  فارغ التحصیلان خارجی موسسات آموزشی کانادا ممکن است تجربه کاری مهم کانادایی را بدست آورند که یکی دیگر از فاکتورهای بسیار ارزشمند تحت سیستم مهاجرت میباشد.

آب و هوا در نوا اسکوشیا چگونه است؟

نوا اسکوشیا دارای آب و هوای معتدل است و دمای هوا نسبت به سایر مناطق کانادا کمتر است.  دمای زمستان غالباً تا زیر یخبندان پایین می آید و دمای تابستان در بیست سانتیگراد باقی می ماند.  این استان همچنین می تواند در معرض تغییرات ناگهانی آب و هوا و دما قرار گیرد و در برخی مناطق شاهد مه آلودگی مکرر است.  آب و هوا تحت تأثیر اقیانوس قرار دارد که تقریبا استان را احاطه کرده است.

تحصیل در نوا اسکوشیا چه مزایایی دارد؟

نوا اسکوشیا بالاترین تعداد انشگاه بر اساس مساحت را در کانادا دارد ،  بنابراین زندگی دانشجویی در این استان پر جنب و جوش است.  حتی شهرهای کوچک مانند ولفویل (جایی که دانشگاه آکادیا در آن واقع شده است) و آنتیگونیش (شهری که سنت فرانسیس خاویر واقع است) فعالیت ها و خدمات بسیاری را برای دانشجویان ارائه می دهند.
دانشگاه های نوا اسکوشیا بر میزان رضایت دانشجویان رتبه بندی می‌شوند. در سال 2016 بر اساس رده بندی روزنامه ماکلین دانشگاه کاپا برتون در رده 15ام و سنت ماری در رده نهم،  سنت وینسنت پنجم،  دانشگاه آکادیا در جایگاه چهارم قرار گرفت و سنت فرانسیس ژاویر بر اساس رضایت کلی دانشجویان در رتبه دوم قرار گرفت.

بزرگترین شهرها و نواحی نوا اسکوشیا کدامند؟

نوا اسکوشیا استانی از شهرها و جوامع کوچک است،  هالیفاکس با جمعیتی بیش از 390، 000 نفر ،  بزرگترین شهر استان و مرکز اصلی شهر است.  بزرگترین شهرها و مناطق بعدی کیپ برتون ،  با 97، 000 نفر و ترورو با 12، 000 نفر است.
بسیاری از دانشگاه ها و کالج ها در شهرهای کوچک سه تا پنج هزار نفری واقع شده اند و جمعیت این شهرها می تواند در طول ترم زمانی که دانشجویان هستند دو برابر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.