نحوۀ استفاده از این راهنما

نحوۀ استفاده از این راهنما

این راهنما به منظور استفادۀ افراد زیر طراحی شده است:

 • رانندگان جدید
 • رانندگان با تجربه­ای که:
  – تازه به بریتیش کلمیبا آمده­اند.
  – دوباره آزمون می­دهند.
  ـ رانندگانی که مهارت خود را دوباره محک می­زنند.

این کتاب شامل اطلاعات پایه­ای‌ست که شما برای رانندگی ایمن نیاز خواهید داشت. همچنین به آمادگی شما برای آزمون دانش و آزمون جادۀ کلاس ۷ و کلاس ۵ کمک می­کند. برای راحتی بیشتر می­توانید نسخۀ آنلاین این راهنما را دانلود یا اپلیکشن آن را از icbc.com دریافت کنید.

رانندگان جدید

به‌عنوان رانندۀ جدید، شما بخشی از یک گروه با ایجاد خطر بالا هستید. این راهنما راهکارهایی در رانندگی را می‌آموزد که به شما کمک می­کند ایمن­تر رانندگی کنید.

وقتی گواهینامۀ کلاس ۷ بگیرید، یک کپی از راهنمای شروع برای رانندگان به شما داده می­شود. این راهنمای گام‌به‌گام به تمرین مهارت­های رانندگی­تان کمک می­کند. از این راهنما و راهنمای پیشرفته با هم برای یادگیری یا مرور راهکارهای رانندگی ایمن استفاده کنید.

رانندگان با تجربه

اگر گواهینامۀ رانندگی در حوزۀ قضایی دیگری دارید، یا دوباره می­خواهید در امتحان شرکت کنید یا اینکه می­خواهید مهارت­های رانندگی خود را محک بزنید، از این راهنما برای مرور قوانین و دستورالعمل­های رانندگی بریتیش کلمبیا استفاده کنید. این راهنما همچنین اطلاعاتی در مورد تمرین­های رانندگی ایمن ارائه می­دهد. از راهنمای حاضر، در کنار راهنمای شروع برای رانندگان برای کمک به آمادگی برای امتحانات جاده­ای استفاده کنید.

بیشترین استفاده را از این راهنما ببرید

این راهنما به ۱۰ بخش تقسیم شده است. بسته به نیازتان به یادگیری، و اینکه چه رانندۀ جدید و چه با مهارت هستید، ممکن است تصمیم به خواندن کامل آن داشته باشید یا تنها بخشی از آن را مطالعه کنید.

ساختار کتاب حاضر

هرکدام از این ۱۰ بخش اطلاعات مفیدی دارد که به تبدیل شما به راننده‌ای شایسته و ایمن کمک می­کند. بخش­ها به شکلی سازماندهی شده­اند که ابتدا مسائل پایه­ای (پرورش مهارت­های رانندگی هوشمندانه) را یاد می­گیرید، سپس مواردی را که یاد گرفته­اید به کار می­برید (به کارگیری مهارت­های رانندگی هوشمندانه). این راهنما طراحی شده تا شما سریع به اطلاعاتی که نیاز دارید دست پیدا کنید. (فهرست و ضمیمه را برای لیست کامل موضوعات بررسی کنید).

بخش­های ۱ تا ۵: پرورش مهارت­های رانندگی هوشمندانه

پنج بخش اول این راهنما موارد پایه را پوشش می­دهند و برای کمک به پرورش مهارت­های رانندگی شما طراحی شده­اند. اطلاعات مهمی برای رانندگی ایمن که شما و دیگران را سالم نگه می­دارد نیز در این کتاب جمع‌آوری شده‌اند.

 • بخش ۱، شما روی صندلی راننده: برخی از معمول­ترین انتخاب­هایی که هر راننده­ای انجام می­دهد را بررسی می­کند.
 • بخش ۲، شما و خودرویتان: دید کلی از چگونگی کار با وسیلۀ نقلیه و استفادۀ درست از آن را به شما می­دهد.
 • بخش ۳، تابلوها، علائم و نشانه­گذاری­های جاده‌ای: اطلاعاتی در مورد تابلوها، علائم و نشانه­گذاری­های جاده‌ای که حین رانندگی با آن‌ها مواجه می­شوید را ارائه می­کند.
 • بخش ۴، قوانین جاده‌ای: در مورد قوانینی که باید برای رانندگی ایمن بدانید صحبت می­کند.
 • بخش ۵، ببینید، فکر کنید، انجام دهید: راهکار رانندگی به شما می­آموزد و کمک می­کند که به رانندۀ شایسته­ای تبدیل شوید و از مشکلات احتمالی در جاده احتراز کنید.
بخش­های ۶ تا ۸: به کار گیری مهارت­های رانندگی هوشمندانه

بخش‌های ۶ تا ۸ به شما کمک می­کنند اطلاعات پایۀ پنج بخش اول را به کار بگیرید.

 • بخش ۶، به اشتراک گذاشتن جاده: این بخش به شما نشان می­دهد چگونه به شکل ایمن جاده را با دیگر استفاده‌کنندگان از آن به اشتراک بگذارید.
 • بخش ۷، راهکارهای شخصی: نکته­هایی در مورد چگونگی غلبه بر تأثیرات منفی که موقع رانندگی ممکن است با آن‌ها برخورد کنید را به شما یاد می­دهد.
 • بخش ۸، راهکارهای اضطراری: شرایط چالش برانگیز رانندگی را شرح می­دهد و راهکارهایی برای مدیریت آن‌ها ارائه می­کند.
بخش ۹ و ۱۰: منابع و ارجاعات

دو بخش پایانی چگونگی گرفتن و نگهداری گواهینامه و چگونگی گرفتن اطلاعات تکمیلی را به شما می‌آموزد. این بخش­ها تنها برای ارجاع شما هستند؛ از این متون آزمونی از شما گرفته نمی­شود.

 • بخش۹، گواهینامه: مراحلی که برای گرفتن گواهینامه لازم است طی کنید را به شما می­آموزد.
 • بخش ۱۰، نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟: فهرست مکان­هایی که می­توانید برای گرفتن اطلاعات بیشتر به آن‌ها مراجعه کنید را ارائه کرده است.
ویژگی­های طراحی

این راهنما طوری طراحی شده که استفاده از آن راحت باشد. اطلاعات مختلف در جایگاه‌ها و تحت عنوان‌های مختلفی از صفحه آورده شده­اند. فهمیدن اینکه چه نوع اطلاعاتی را در کجای صفحه می­بینید به استفادۀ مؤثرتر این راهنما منجر می­شود.

متن اصلی

بیشتر اطلاعات هر فصل در ستون اصلی آورده شده است. ستون اصلی همچنین شامل موارد زیر است:

 • تصاویر برای نشان دادن ایده یا نکات مشخص.
 • سناریوهایی با مضمون خود را در صندلی راننده تصور کنید، که به شما اجازه می­دهد فکر کنید اگر با یک موقعیت مشخص رانندگی مواجه شوید چه عکس‌العملی نشان می­دهید.
 • راهکارهایی که به شما کمک می­کنند موقعیت­های اضطراری و روزمره را کنترل کنید.
زبانها

شما اطلاعات زیر را در میان متن اصلی می‌بینید:

در این بخش: فهرست ابتدای هر فصل که قسمت­های تشکیل دهندۀ آن را نشان می­دهد.

حقایقی در مورد تصادف: حقایق و آمارهایی در مورد تصادفات.

نکات رانندگی: نکات کاربردی که به رانندگی ایمن شما در جاده کمک می­کنند.

هشدارها: اطلاعات ایمنی مهم.

فکر کنید: سؤالاتی که شما را به اتخاذ تصمیمات رانندگی وا می­دارد.

حقیقتی کوتاه: حقایق مهم در مورد موضوعات مربوط.