ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا علاوه بر اینکه یک مقصد گردشگری بسیار محبوب برای مردم سراسر جهان به شمار می رود، به عنوان یک کشور بی نظیر برای تحصیل نیز شناخته می شود. هر ساله بسیاری از والدین تصمیم به ثبت نام فرزندان خود در مدارس ابتدایی یا متوسطه می گیرند و از طرفی بسیاری از بزرگسالان نیز ترجیح می دهند تحصیلات دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترای خود را در این کشور ادامه دهند.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

 • حداقل سن ۱۸ سال برای متقاضیان تحصیلات دانشگاهی
 • عدم سوء سابقه و گواهی عدم سوء پیشینه برای کانادا
 • داشتن تمکن مالی ویزای کانادا برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل
 • گواهی پزشکی معتبر
 • معدل بالا و نمرات خوب در آخرین مقطع تحصیلی
 • داشتن مدرک زبان معتبر (انگلیسی یا فرانسوی)
 • متقاعد کردن افسر برای بازگشت به کشور بعد از اتمام تحصیلات

مراحل اخذ پذیرش ویزای تحصیلی کانادا

دریافت وقت مشاوره اولیه

در این مرحله کافی است یک وقت مشاوره از کارشناسان تراست دریافت کنید.

تنظیم قرارداد

بعد از تشریح کامل شرایط و خواسته های شما، راهنمایی های لازم از طرف کارشناس به شما داده خواهد شد و با عقد قرارداد، فرآیند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا آغاز می شود.

دریافت مدارک اولیه

در این مرحله رزومه، انگیزه نامه و سایر مدارک به صورت حرفه ای توسط تیم تراست تهیه و تنظیم می گردد.

معرفی فهرست دانشگاه ها

در این مرحله با توجه به شرایط شما، فهرستی از دوره های موجود در رشته مورد علاقه تان در اختیار شما قرار می گیرد.

اپلای دانشگاه کانادا و ارسال مدارک

در این مرحله، فرم های مورد نیاز دانشگاه مورد نظر شما تکمیل و به همراه مدارک برای دانشگاه ارسال خواهند شد.

پرداخت شهریه و سایر هزینه ها

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، شهریه دانشگاه پرداخت می شود. همچنین با توجه به رزومه تحصیلی شما برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام می شود.

دریافت نامه پذیرش

در این مرحله نامه پذیرش از دانشگاه در دستان شماست. به شما تبریک می گوییم! آماده تحصیل در کانادا شوید.

دریافت ویزای تحصیلی

در نهایت پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای صدور ویزای تحصیلی کانادا اقدامات لازم برای شما انجام می شود.

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

ویزای دانشجویی کانادا

برخی افراد بعد از به اتمام رساندن مقطع دبیرستان خود، به تحصیل در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی یا کارشناسی ارشد در کانادا روی می آورند. ویزای دانشجویی افراد می تواند با اهداف تحصیلی مختلفی صادر شود. در قسمت زیر به برخی از مهمترین نکات در خصوص ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می پردازیم.

بیشتر بخوانید: تحصیل کارشناسی در کانادا ، تحصیل دکتری در کانادا

ويزاي دانش آموزي كانادا

والدینی که قصد دارند فرزندان زیر ۱۷ سال خود را برای تحصیل در مدارس کانادا به این کشور بفرستند، می توانند ویزای گاردین کانادا بگیرند و خود نیز به عنوان سرپرست فرزندشان در کانادا حضور پیدا کنند. اما اگر والدین به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند همراه فرزند خود در کانادا باشند، در این حالت نوع ویزای این افراد از نوع کاستودین خواهد بود.

فردی که دارای اقامت کانادا است تحت شرایط خاصی مثلا سن بیش از ۱۹ سال، می تواند فرم مربوط به ویزای کاستودین (Custodian Visa) را پر کند تا در شرایط ضروری و هنگام درخواست کمک به دانش آموز همراه او باشد.

 اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای کاستودین را از این سایت مطالعه فرمایید.

ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی

دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در کشور کانادا معمولا ۴ ساله است. اما ممکن است در برخی از رشته ها به صورت ۳ ساله و یا ۵ ساله هم ارائه شود. نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا در رشته ها و دانشگاه های مختلف، متفاوت است اما معمولا دانشگاه ها آیلتس ۶ یا بالاتر را برای مقطع کارشناسی قبول می کنند.

ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا بسته به رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید، ممکن است ۱ ساله یا ۲ ساله ارائه شود. داشتن مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا مانند آیلتس یا تافل نیز از الزامات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا است.

ویزای تحصیلی در مقطع دکتری

دوره تحصیلی مقطع دکترا در کشور کانادا بسته به دانشگاه و رشته مورد نظرتان ممکن است بین ۳ تا ۵ سال به طول بیانجامد. متقاضیان مقطع دکترا در کشور کانادا به نمره زبانی بالاتری نیاز دارند و معمولا دانشگاه ها نمره زبان آیلتس ۷ یا ۷ به بالا را قبول می کنند. دانشجویان همچنین می توانند از فاند تحصیلی دانشگاه ها استفاده کنند. مقدار این فاند بسته به عوامل مختلفی مانند معدل دانشجو یا بودجه دانشگاه می تواند متفاوت باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به این سایت مراجعه فرمایید.

معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری

بیشتر بخوانید: آزمایش مدیکال ویزای کانادا ، بک ‌گراند چک ویزای کانادا

کتاب راهنمای تحصیل فرزندان در کانادا

مراحل کلی اخذ ویزای تحصیلی کانادا

فرایند انجام ویزای تحصیلی در حقیقت بعد از پذیرش شما در یکی از دانشگاه های کانادا صورت می گیرد. در قسمت زیر به مراحل اخذ ویزای تحصیلی اشاره می شود و در ادامه به اطلاعات جزئی تر در این خصوص می پردازیم.

مراجعه به سایت اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا و ساخت پروفایل شخصی

با ساخت پروفایل در این سایت، می توانید در خواست دهید که می خواهید به صورت موقت در کانادا اقامت داشته باشید. سوالاتی مانند اینکه در کدام استان می خواهید اقامت کنید را پاسخ می دهید و سپس در لیست جدیدی که برای شما باز می شود مدارک را آپلود می کنید و در نهایت هزینه های لازم را می پردازید.

Submit کردن مدارک و سپس انگشت نگاری

معمولا ۲ روز بعد از Submit کردن مدارک، ایمیلی به دست شما می رسد که در آن نامه بیومتریک را دریافت می کنید. سپس شما در یکی از کشورهایی مانند ترکیه، ارمنستان، گرجستان یا … انگشت نگاری ویزای کانادا را انجام می دهید. معمولا اخذ نوبت برای نامه نگاری به صورت آنلاین خواهد بود.

ارسال پاسپورت به سفارت کانادا در یکی از کشورهای مجاور

بعد از چند هفته تا چند ماه، Passport Request دریافت می کنید که شما در این زمان، پاسپورت خود را به آنکارا ارسال می کنید تا ویزای مورد نظرتان را در پاسپورت وارد کنند و مجددا پاسپورت برایتان ارسال شود.

درباره ثبت نام آنلاین ویزای کانادا بخوانید.

فرم های مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

افرادی که قصد تحصیل در کشور کانادا را را دارند، باید به صورت آنلاین چندین فرم اصلی را پر کنند تا بتوانند برای مراحل بعدی اقدام نمایند. در ابتدا به مراحل و فرم های مورد نیاز برای یک متقاضی مجرد می پردازیم و سپس این مراحل را برای یک فرد متاهل بررسی می کنیم.

فرم های مورد نیاز برای متقاضی مجرد

پر کردن فرم IMM1294

سوالاتی که در این فرم وجود دارند شامل اطلاعات شخصی مانند محل تولد، محل زندگی، کشوری که در آن زندگی می کنید یا دیگر سوالات مربوط به این حوزه است. اگر از کشور ایران برای ویزای تحصیلی اقدام می کنید، برای کشوری که از آن اقدام می کنید می توانید گزینه Same as country of residence را انتخاب کنید.

سپس سوالات مربوط به دانشگاه و رشته خود را پاسخ دهید. یکی دیگر از مهمترین بخش های فرم IMM1294، اعلام موجودی حساب و میزان هزینه ای که برای دانشگاه پرداخت خواهید کرد است که ممکن است بخشی از این شهریه ها به فاندهای تحصیلی هم مربوط باشند.

 حتما میزان فاند دریافتی از دانشگاه را هم ذکر کنید. سابقه کاری خود را نیز در آن بیاورید و در این خصوص حتما صادق باشید چرا که در برخی از موارد افیسر به کارفرمایی که در فرم مدعی شده اید برایش کار کرده اید زنگ زده است تا از صحت آن مطمئن شود.

در آخر فرم IMM1294، دو سوال بله یا خیر وجود دارد. یکی اینکه آیا قبلا ویزای شما در کانادا ریجکت شده است؟ و دیگری اینکه آیا خدمت سربازی رفته اید یا خیر؟

فرم IMM5257

در این فرم در ابتدا در خصوص سربازی که در فرم قبل پر کرده اید، سوالات جزئی تری پرسیده می شود. سوالاتی مانند اینکه چه تاریخی سربازی رفته اید چه تاریخی به اتمام رسیده و کجا خدمت کرده اید.

بخش های دیگر فرم IMM5257، در خصوص اهداف سفرهایی است که داشته اید. معمولا شما در این بخش باید سفرهایی که در ۵ سال گذشته رفته اید را ذکر کنید و اهدافتان مانند اهداف گردشگری، تحصیلی یا دیگر موارد را بیان کنید.

Family Form

این فرم در حقیقت کلیه مشخصات اصلی فامیل های درجه ۱، مانند اسم، فامیل، محل تولد و دیگر اطلاعات شخصی را از شما می پرسد.

فرم های مورد نیاز برای متقاضی متاهل

یک متقاضی متاهل، باید علاوه بر پر کردن فرم IMM5257 و Family Form، دو فرم زیر را نیز پر کند.

فرم IMM1295

از آن جایی که شما با درخواست Study Permit می توانید برای همسرتان Work Permit بگیرید، این بخش به کلیه اطلاعات مربوط به این مورد می پردازد.

فرم IMM5713

این فرم در حقیقت اعلام این مورد است که شما به عنوان متقاضی اصلی در حال اپلای برای استادی پرمیت هستید و برای ورک پرمیت همسرتان اقدام می کنید.

اطلاعاتی در خصوص Client Information

Client Information پر کردن اطلاعات مورد نیاز برای ویزای تحصیلی است که در آن باید به ۷ سوال اصلی پاسخ دهید.

 1. رشته ای که می خواهید در کانادا بخوانید.
 2. توضیح در مورد پایان نامه ارشدی که می خواهید در کانادا بخوانید.
 3. ذکر استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی (اگر داشتید) یا مقطع تحصیلی قبلی خود به صورت کلی، به همراه مشخصات استاد و شماره تلفن.
 4. ذکر مقالاتی که چاپ کرده اید.
 5. ارائه اطلاعاتی در خصوص شهریه ی دانشگاه و هزینه زندگی در کانادا
 6. ارائه اطلاعات مالی و آپلود آن ها (بهتر است این قسمت را رفرنس دهید به جایی ک قبلا در مورد آن صحبت کردید چون قسمت های مربوط به کلاینت اینفورمیشن ۴ مگ ظرفیت دارد)
 7. پاسخ به سوالاتی در مورد بعد از تحصیل. مثلا اینکه چه برنامه ای برای آینده شغلی خود دارید؟ اگر جاب آفر کانادا دارید حتما ذکر کنید.

عوامل موفقیت در پروسه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • شما باید بتوانید کاری کنید که آفیسر را قانع کند بعد از اتمام تحصیلات خود حتما به کشور خود باز می گردید.
 • این کار معمولا از طریق ۳ نوع وابستگی یا گره صورت می گیرد.
 • هر چه مدارک شما برای اثبات این Tie ها یا وابستگی ها بیشتر باشد، احتمال ریجکت ویزای تحصیلی کانادا کمتر است.

گره ها عبارت‌اند از:

وابستگی یا گره مالی

باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد شما در ایران دارای مال و اموال هستید و حتما بعد از تحصیل برای گذراندن امورات خود به کشور خود باز می گردید و در واقع وابستگی مالی دارید.

وابستگی یا گره شغلی

در این نوع وابستگی شما باید اثبات کنید که دارای شغل خوب و درآمد عالی هستید، اما به دلیل ارتقاء شغلی و حقوق بیشتر نیاز به گرفتن مثلا ارشد رشته مورد نظرتان دارید. نامه جاب آفر در اینجا به شدت می تواند به شما کمک کند.

وابستگی یا گره عاطفی

در اینجا نیز شما باید اثبات کنید که وابستگی عاطفی به اعضای خانواده خود دارید و حتما به خاطر این وابستگی به کشور خود باز می گردید به عنوان مثال پدر، مادر و اعضای خانواده در ایران زندگی می کنند.

یکی از روش های اثبات این مورد ارائه مدارک پزشکی اعضای خانواده است که نشان دهد به عنوان مثال پدر شما بیماری خاصی دارد و مثلا ممکن است تا در ۲ سال آینده به کمک و نگهداری شما نیاز پیدا کند.

برنامه قوی و برنامه ضعیف

با وجود رقابت بسیار بالا در کشور کانادا، افرادی موفق خواهند شد که نسبت به رقبای خود شرایط بهتر و امتیازات بالاتری داشته باشند. بنابراین عوامل مختلفی مانند سابقه کاری بیشتر، تطابق شغل و رشته و به صورت کلی عواملی که از نظر افسر منطقی و واقعی هستند باعث قوی شدن برنامه شما می شود.

از طرف دیگر عواملی مانند اغراق در پر کردن فرم ها، نمره زبان پایین، عدم تطابق شغل و رشته ای که کاملا با یکدیگر بی ربط هستند، باعث می شود احتمال ریجکت ویزای شما افزایش یابد.

رشته‌‌های تحصیلی در کانادا

 • برترین دانشگاه‌های هر رشته
 • شرایط اخذ پذیرش و بورسیه
 • آینده شغلی و میانگین درآمد

کلیه اطلاعات مربوط به استادی پلن در روند اخذ ویزای تحصیلی کانادا

استادی پلن در حقیقت نامه ای است که به همراه دیگر مدارک و اطلاعات برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا Submit می کنیم. این نامه باید به گونه ای باشد که افسر قانع شود و به شما ویزای تحصیلی دهد.

 داشتن Cover Letter نیز می تواند در این خصوص به شما کمک کند. Cover Letter، توضیح خیلی کلی در حد یک پاراگراف است که با معرفی خود اعلام می کنید که قصد تحصیل در کانادا را دارید.

اگر نمی دانید در Study Plan و Cover Letter‌ خود چه اطلاعاتی بنویسید نگران نباشید! یکی از خدمات موسسه مهاجرتی تراست در خصوص نوشتن چنین مدارکی است. ما می توانیم برای شما Study Plan و Cover Letter‌ بنویسیم.

نوشتن Study Plan

در ابتدا توجه داشته باشید که پاراگراف بندی برای نوشتن استادی پلن اختیاری است و ترتیب آن ها فرقی ندارد. چه شما مقاله بنویسید و چه تک به تک به سوالات جواب بدهید، در نهایت چیزی که اهمیت دارد این است که اطلاعات به صورت کلی، جمع بندی و خلاصه باشد.

سوالات Study Plan

 • چرا می خواهید در کشور کانادا تحصیل کنید؟ و چرا می خواهید این رشته را بخوانید؟

(ذکر چند مورد مثلا امنیت بالای کشور کانادا، امکانات تحصیلی بسیار قوی در این کشور، تنوع نژادی و …)

 • هدف تحصیلی شما چیست؟

(در این مورد شما باید در مورد بکگراند تحصیلی خود صحبت کنید. مثلا اینکه توضیح دهید مدرک کارشناسی را در فلان رشته دارید و مدرک ارشد به ارتقاء رتبه تان کمک می کند.)

 • چرا این رشته را در ایران مطالعه نمی کنید؟

(در این مورد شما باید افسر را قانع کنید که مثلا این رشته در ایران ارائه نمی شود یا اینکه این رشته در ایران ارائه می شود اما آن گونه ای که می خواهم در ایران نیست! مثلا نیاز به امکانات و تجهیزاتی دارم که فقط در فلان دانشگاه ارائه می شود. یا اینکه متقاضی می گوید ایران بیشتر روی بحث های تئوری تمرکز دارد اما کانادا بیشتر روی بحث های عملی کار می کند.)

 • آیا بررسی و ارزیابی کرده اید که رشته مورد نظرتان در دانشگاه های ایران به چه صورت است؟

(متقاضی در این حالت اثبات می کند که مثلا در ایران رشته مورد نظر من با کیفیت مطلوب و دلخواه من ارائه نمی شود.)

 • رشته ای که قصد تحصیل در کانادا را دارید، چه کمکی به کشور شما می کند؟

(در این سوال، اهداف کاریتان را دخیل کنید، اگر جاب آفر دارید ذکر کنید و بگویید ادامه تحصیل در رشته ام جزء الزامات شغلی من است.)

 • در مورد وابستگی ها و دلایلی که به کشور خود باز می گردید توضیح دهید؟

(در پاسخ به این سوال به سه وابستگی مالی، شغلی و عاطفی که در قسمت های پیشین گفته شد اشاره کنید.)

 • در مورد جزئیات تحصیلی خود توضیح دهید.

(در این سوال به کلیه اطلاعات مربوط به دانشگاه، مدرک تحصیلی و ریز نمراتتان بپردازید.)

 • تمکن مالی شما به چه صورت است؟

(ارائه کلیه مدارکی که تمکن مالی شما را اثبات می کند جزو الزامات است.)

بیشتر بخوانید: اصطلاحات اپلای ، مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

مدارکی که شما باید برای اخذ ویزای تحصیلی تهیه کنید به دو دسته مدارک اصلی و مدارک مالی تقسیم می شوند.

مدارک اصلی

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • نامه فاند یا کمک هزینه های تحصیلی
 • همه صفحات مهردار پاسپورت
 • شناسنامه و کارت ملی
 • دانش نامه همه مقاطع قبلی
 • نمره آیلتس یا تافل
 • رزومه قوی
 • گواهی عدم سوء پیشینه

مدارک مالی

 • ارائه موجودی حساب و حداقل ۴ ماه گردش حساب
 • هر گونه سند خانه، ملک، ماشین یا مغازه
 • هر مدل جواز کسب برای بیزنس های خود در ایران
 • تعهد نامه دفتری چنانچه شما تحت تکلف پدر یا مادرتان هستید
 • هر گونه مدارک شغلی در این خصوص که از آن کسب درآمد داشته اید
 • ارائه عقد نامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه همسر و گردش و موجودی حساب (اگر حساب و مخارجتان از هم جداست)

دقت داشته باشید که همه مدارک ذکر شده باید به همراه ترجمه آن ها ارائه شوند.

مدارک کلی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا مشترک برای افراد مجرد و متاهل

مدارک لازمجزئیات
پاسپورت معتبردانشجویان بین المللی برای اینکه اجازه تحصیل در کشور کانادا را داشته باشند، باید در وهله اول یک پاسپورت معتبر داشته باشند.
اعتبار پاسپورت باید اقامت در نظر گرفته شده برای مدت زمان تحصیلی شما را پوشش دهد.
نامه پذیرش دانشگاهمتقاضی باید نامه پذیرش را از یکی از دانشگاه ها در کانادا یا یک موسسه آموزشی در کانادا بگیرد و آن را ارائه دهد.
این موسسه یا دانشگاه باید معتبر باشد و توسط اداره مهاجرت کانادا شناخته شده باشد.
تمکن مالیدانشجویان بین المللی برای اینکه اثبات کنند از عهده هزینه های زندگی و تحصیلی خود در طول تحصیل در کانادا بر می آیند، باید مدارک تمکن مالی ارائه دهند.
تقریبا هر دانشجوی بین المللی سالانه به ۱۰۰۰۰ دلار در سال نیاز دارد. دانشجویان همچنین باید بودجه کافی برای تامین هزینه های بازگشت به کشور خود را داشته باشند.
عکس گذرنامهعکس گذرنامه باید اخیرا گرفته شده باشد، تمام رخ باشد، مشخصات شخصی در پشت عکس درج شده باشد. هم چنین پس زمینه عکس نباید تیره باشد.
معاینه پزشکی مهاجرت (IME)دانشجویان بین المللی به صورت اجباری باید تحت معاینه پزشکی مهاجرت قرار بگیرند.
توصیه می شود متقاضیان حداقل ۱ هفته قبل از شروع درخواست ویزای کانادا آزمایشات پزشکی را انجام دهند.
نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسینمرات آزمون هایی که معتبر هستند مانند PTE، IELTS یا TOFEL با حداقل نمره مورد نیاز اجباری است.
انگیزه نامهدانشجویان باید طی یک مقاله ای هدف از سفر به کانادا و دلیل انتخاب یک موسسه آموزشی خاص را توضیح دهند و به برنامه های آینده خود اشاره کنند.
کارت اعتباری معتبرفرد در نهایت باید ۱۵۰ دلار برای Application Fee پرداخت کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی این لینک کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: پذیرش تحصیلی کانادا ، مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

مشخصات عکس برای ویزای کانادا

 • ۲ قطعه عکس که هر دو در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • عکس گرفته شده همرنگ پشت زمینه نباشد.
 • عکس پس زمینه واترمارک نداشته باشد و سفید باشد.
 • عکس باید کاملا تمام رخ باشد و از رو به رو گرفته شود.
 • عکس در یک اتاق روشن گرفته شود و حداقل ۱ متر از دیوار فاصله داشته باشید تا سایه ای روی دیوار نیافتد.
 • عکس با عینک آفتابی قبول نیست.
 • چشم ها باید کاملا باز باشند.
 • کیفیت عکس ها باید بسیار بالا باشد و فوکوس کاملا روی صورت سوژه باشد.
 • اندازه عکس ها باید حداقل ۴۵mm × ۳۵mm (۱۳/۸ اینچ × ۳/۴ اینچ) باشد.
 • ابعاد عکس دیجیتال ویزا باید حداقل ۴۲۰ × ۴۵۰ پیکسل باشد.
 • مشخصات آتلیه ای که در آن عکس گرفته اید پشت عکس نوشته شود.
 • وایت بالانس دوربین عکاسی باید به صورت دقیق تنظیم شده باشد.
 • عکس با حجاب بلامانع است به شرطی که قرص صورت به طور کامل مشخص باشد.
 • اگر از کودک خود عکس می گیرید، در صورت نگه داشتن او روی صندلی دست های شما نباید دیده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات عکس برای ویزای کانادا به این سایت مراجعه فرمایید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا

مدارک لازم برای پذیرش کارشناسی در کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • عکس مناسب
 • پر کردن فرم های مربوطه و اطلاعات شخصی
 • پرداخت Admission Fee
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه مدرک دیپلم
 • رزومه کاری یا علمی
 • ریز نمرات سال های آخر تحصیل
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • اثبات تمکن مالی
 • ذکر مقالاتی که چاپ کرده اید یا سایر کارهای تحقیقاتی و پژوهشی

مدارک لازم برای پذیرش کارشناسی ارشد در کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • عکس مناسب (دو قطعه)
 • اثبات تمکن مالی
 • پر کردن فرم های مربوطه و اطلاعات شخصی
 • پرداخت Admission Fee
 • ارائه مدرک زبان آیلتس حداقل نمره ۶ به بالا
 • حداقل معدل کل ۱۳ در مقطع کارشناسی
 • ارائه مدرک کارشناسی

مدارک لازم برای پذیرش مقطع دکتری و بالاتر در کانادا

 • ذکر عنوان مقاله یا مقالاتی که چاپ کرده اید
 • مکاتبه با استاد مورد نظر خود در دانشگاه کانادا و متقاعد کردن استاد برای پذیرش شما
 • داشتن رزومه خوب و قوی
 • سابقه کار در حوزه تحصیلی

مدارک لازم برای پذیرش در کالج های کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • عکس مناسب
 • پر کردن فرم درخواست پذیرش
 • حداقل نمره ۶ زبان در آزمون آیلتس
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه اطلاعات شخصی
 • پر کردن فرم های مربوطه و اطلاعات شخصی
 • پرداخت Admission Fee

مدارک لازم برای پذیرش در مدارس کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • عکس مناسب
 • پر کردن فرم های مربوطه و اطلاعات شخصی
 • پرداخت Admission Fee

بیشتر بخوانید: کالج در کانادا ، پست داک کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا و هزینه های مورد نیاز برای پرداخت شامل هزینه درخواست ویزا و پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه اجاره جایی است که در آن اقامت می کنید. لیست زیر هزینه های دریافت ویزای تحصیلی را نشان می دهد.

 • هزینه بررسی و پردازش برای متقاضی ویزای تحصیلی: 150 دلار
 • هزینه بررسی و پردازش برای همراه متقاضی: 255 دلار
 • هزینه انگشت نگاری یا هزینه های بیومتریک: 85 دلار

بیشتر بخوانید: هزینه ویزای کانادا ، هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

فردی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارد، باید بتواند اثبات کند که از عهده هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده خود بر می آید. جزئیاتی که در خصوص نامه تمکن باید به آن اشاره شود، شامل میانگین واریزی و خروجی حساب، گردش حساب حداقل ۴ ماهه و مانده حساب است.

حداقل تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • تمکن مالی برای متقاضی اصلی: حداقل ۱۰۰۰۰ دلار در سال (بدون در نظر گرفتن شهریه دانشگاه)
 • تمکن مالی همسر فرد متقاضی: حداقل ۴۰۰۰ دلار در سال
 • تمکن مالی سایر اعضای تحت تکلف مانند فرزندان: ۳۰۰۰ دلار در سال

از لیست بالا می توان نتیجه گرفت حداقل مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی برای فرد متقاضی، همسر و فرزند او ۱۷۰۰۰ دلار در سال است.

روش های اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

 • ارائه صورت های بانکی یا دفترچه حساب های متقاضی و همسر وی
 • ارائه نامه ای از یک موسسه معتبر برای حمایت از شما و تامین هزینه ها
 • نامه اشتغال یا اشتغال متقاضی با ذکر نام کارفرما، موقعیت شغلی، تاریخ شروع کار و درآمد
 • ارائه مدارک مالی که اثبات کند شما دارای اموالی از جمله خانه، ماشین یا زمین هستید.
 • ارائه اسنادی که ثابت کند شما می توانید هزینه های دانشگاه را پرداخت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه فرمایید.

همچنین بخوانید: تمدید ویزای تحصیلی کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

دانشگاه های شناخته شده در سطح جهانی

هر ساله بیش از 200000 دانشجوی برتر بین المللی تحصیل در کانادا را انتخاب می کنند. دانشگاه های کانادا به دلیل داشتن استانداردهای عالی علمی و تأکید بر تحقیقات در تحصیلات بی نظیر در سطح بین المللی مورد توجه قرار می گیرند.

تعهد به فرهنگ

ونکوور، مونترال و تورنتو بزرگترین شهرهای این کشور هستند و به عنوان شهرهای امن و با دسترسی به فرهنگ غنی با سواحل، موزه های، رستوران ها و مراکز خرید شناخته می شوند. کشور کانادا از همه قومیت ها و فرهنگ های مختلف در سراسر جهان متقاضی دارد و به همین علت تنوع فرهنگی نیز در آن بسیار زیاد است.

یکی از بهترین مکان ها برای زندگی

کشور کانادا ۸ سال مختلف به عنوان یکی از ۳ کشور برتر جهان برای زندگی شناخته شده است و مردمان این کشور به شدت مهمان نواز هستند. نتیجه این امر یک جامعه استثنایی و صلح آمیز با میزان جرم و خشونت کم است.

نرخ پایین بیکاری

چشم انداز شغلی برای فارغ التحصیلان بین المللی کانادا بسیار بالا است. دانشگاه های کشور کانادا با بیش از ۵۰۰۰ قرارداد، همکاری جهانی را افزایش می دهند. جالب است بدانید بیش از ۹۰ درصد از فارغ التحصیلان از رشته های مختلف دانشگاه های کانادا، کمتر از ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی شغل مورد نظرشان را پیدا می کنند.

درباره کار پس از تحصیل در کانادا بخوانید.

قوانین فنی و تکنولوژي

کانادا یکی از پیشروترین کشورها در حوزه فناوری اطلاعات به ویژه ارتباطات از راه دور، تجهیزات و دستگاه های پزشکی، مهندسی هوافضا، لیزرها، بیوتکنولوژي و محیط زیست است.

طبیعت منحصر به فرد کانادا

کانادا همچنین یکی از کشورهایی است که طبیعت های خیره کننده ای دارد و برای افرادی که برای زندگی و تحصیل می خواهند به کشور کانادا سفر کنند یک امتیاز مثبت به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: طبیعت کانادا

عدم تبعیض نژادی

شما به عنوان دانشجو هیچ نگرانی در خصوص تبعیض های نژادی یا پیدا کردن خانه نخواهید داشت. کانادا اولین کشوری است که رسما چند فرهنگه بودن خود را اعلام کرد. بیش از یک میلیارد کانادایی انگلیسی زبان هستند و ۲۵۰ میلیون نفر فرانسوی صحبت می کنند. دانشجویان بین المللی نیز یکی از این دو زبان را در کانادا صحبت می کنند.

اهمیت کانادا به تحصیل

استراتژی بین المللی آموزش کانادا اخیراً هدف خود را برای دو برابر کردن دانشجویان بین المللی تمام وقت و رسیدن این تعداد به حدود 450،000 نفر تا دو سال آینده اعلام کرده است. این طرح نه تنها بر روی استخدام متمرکز است، بلکه با ارائه فرصت های بیشتر به دانشجویان کانادایی برای کار در خارج از کشور هنگام تحصیل و پس از آن به عنوان اقامت دائم در کشور، حفظ آن پس از فارغ التحصیلی نیز ادامه می یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه فرمایید.

معرفی کالج‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری

مزایا و امتیازات ویزای تحصیلی کانادا

 • دریافت اجازه کار در کانادا برای همراه یا همسر متقاضی
 • فراهم بودن شرایط کار موقت برای خود متقاضی اصلی در کنار تحصیل
 • امکانات رفاهی فراوان دانشگاه های کانادا
 •  دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
 • امکان تبدیل کردن ویزای موقت به اقامت دائم در کشور کانادا طبق شرایط خاص
 • افزایش امتیاز فرد متقاضی از طریق کار در کانادا (تجربه کانادایی)

بیشتر بخوانید: تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

مراحل اصلی گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

به صورت کلی، مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا یا می تواند به صورت پر کردن فرم انجام شود که مدت زمان بیشتری برای بررسی به طول می انجامد، یا از طریق سایت CIC می توانید شروع به انجام مراحل ویزای تحصیلی کنید.

 در قسمت زیر مراحل اصلی اخذ ویزای تحصیلی کانادا را بررسی می کنیم

مرحله اول

دریافت نامه پذیرش از دانشگاه

مرحله اول
مرحله دوم

پر کردن فرم های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی

مرحله دوم
مرحله سوم

دریافت تائیدیه از طرف وب سایت با کدی که برای شما ارسال می شود.

مرحله سوم
مرحله چهارم

Submit کردن مدارک مورد نیاز در سایت

مرحله چهارم
و در آخر…

پرداخت هزینه اخذ ویزا

و در آخر…

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

برخی از مدارس و دانشگاه های کانادا شرایطی را فراهم کرده اند که دانشجویان یا دانش آموزان می توانند بدون مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در مراکز آموزشی کشور کانادا تحصیل کنند. بسیاری از دانشگاه ها نیز پذیرش مشروط را به متقاضیان می دهند که در قسمت های بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: پذیرش کاندیشنال ، تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی

با به اتمام رسیدن مقطع دبیرستان، برخی افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های کانادا اپلای می کنند. توجه داشته باشید برخی از دانشگاه ها داشتن مدرک زبان را از شروط اصلی مدارک ثبت نام می دانند و برخی دیگر به مدرک زبان نیاز ندارند و یا اینکه به دانشجویان پذیرش مشروط می دهند.

دانشجویانی که از طرف دانشگاه پذیرش مشروط برای مدرک زبان خود می گیرند باید تا قبل از برگزاری کلاس های خود در کانادا زبان خود را تقویت کنند و در کلاس های آموزشی شرکت کنند. حداقل نمره مورد نیاز برای دانشگاه هایی که مدرک زبان می خواهند، بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است اما به طور کلی آیلتس زیر ۶ مورد قبول دانشگاه ها نیست!

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد

معمولا بیشتر دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی از متقاضیان خود مدرک معتبر زبان می خواهند اما همچنان چند دانشگاه شرایط دیگر را ملاک ارزیابی دانشجویان قرار می دهند و مدرک زبان برای آن ها اهمیت ندارد.

توجه داشته باشید تعداد دانشگاه هایی که پذیرش مشروط به دانشجویان می دهند در مقایسه با مقطع کارشناسی بسیار کمتر است اما تعداد این دانشگاه ها به تازگی بیشتر از قبل شده است.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع دکترا

بر خلاف مقاطع تحصیلی قبلی که برخی از دانشگاه ها حتی بدون داشتن مدرک زبان، امکان تحصیل در دانشگاه ها را فراهم می کنند یا به متقاضیان پذیرش مشروط می دهند، تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر نیست و دانشجویان به آیلتس حداقل ۷ برای اپلای در مقطع دکترا نیاز دارند.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مدارس

از مزایای تحصیل در مدارس کشور کانادا این است که شرایط تحصیلی در دانشگاه را بسیار راحت تر می کند. در بسیاری از مدارس کانادا داشتن مدرک زبان الزامی نیست و در صورتی که دانش آموز (زیر ۱۸ سال) قصد تحصیل در مدارس کانادا را بدون مدرک زبان دارد، سرپرست قانونی او باید اثبات کند که می تواند از عهده هزینه های زندگی فرزندش بر بیاید.

حتی برخی از مدارس کانادا مانند Collingwood ،Princeton ،Corpus Christi CSS و… اعلام کرده اند خودشان قیم دانش آموزان می شوند و سرپرستی آن ها را بر عهده می گیرند.

ویزای تحصیلی بدون مدرک آیلتس در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک آیلتس به گونه ای است که فرد متقاضی باید دوره های زبان مخصوصی را در یک بازه زمانی بگذراند و سپس وارد رشته مورد نظر خود در دانشگاه شود. در این حالت فرد معمولا در یک نیم سال (یک ترم) با پرداخت هزینه های کلاس زبان این دوره را می گذراند تا آمادگی تحصیل در رشته مد نظرش را داشته باشد.

نکته

هزینه پرداختی برای شرکت در دوره های زبانی جدا از شهریه دانشگاه و دیگر هزینه ها است و به عنوان یک هزینه مازاد در نظر گرفته می شود. این هزینه حدودا بین ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار می باشد.

پیشنهاد ما این است که مدرک آیلتس خود را پیش از ورود به کشور کانادا بگیرید چرا که هزینه های شرکت در کلاس زبان ممکن است برای برخی از افراد بسیار زیاد باشد!

پذیرش مشروط یا کاندیشنال در کانادا

برخی از دانشگاه های کانادا مانند دانشگاه وینیپگ، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه براک، دانشگاه مموریال نیوفاندلند و… با بررسی کلیه شرایط متقاضیان و دارا بودن الزامات دیگر، به دانشجویانی که مدرک زبان ندارند پذیرش مشروط می دهند به این صورت که فرد می تواند تا قبل از شروع دوره های اصلی کلاس های دانشگاهی خود، در کلاس های زبان شرکت کند.

مراحل درخواست یا دریافت پذیرش مشروط در دانشگاه های کانادا

ارسال پذیرش کاندیشنال برای دانشگاه مورد نظر

با انتخاب یکی از دانشگاه هایی که پذیرش مشروط دارند، درخواست خود را در خصوص اخذ پذیرش کاندیشنال ارسال کنید.

بررسی مدارک توسط دانشگاه

دانشگاه مورد نظرتان کلیه شرایط شما را بررسی کرده و در صورت واجد شرایط بودن با درخواست شما موافقت می کند.

ثبت نام در کلاس زبان

بسته به زبان دانشگاه مورد نظرتان، باید در دوره های زبان انگلیسی یا فرانسوی ثبت نام کنید تا بتوانید برای تحصیل در کشور کانادا و ورود به دانشگاه آماده باشید.

اتمام پذیرش کاندیشنال

با به اتمام رساندن دوره زبان انگلیسی یا فرانسوی، نمره زبانی که کسب کرده اید توسط موسسه ای که در آن دوره های زبان را پشت سر گذرانده اید به دانشگاه ارسال می شود تا دانشگاه پذیرش شما را قطعی کند.

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی کانادا

مدت زمان رسیدگی به ویزای تحصیلی، بسته به شرایط مختلفی می تواند متفاوت باشد. حتی این مدت زمان می تواند به شرایط خود فرد متقاضی نیز بستگی داشته باشد. به طور کلی مدت زمانی که مرکز درخواست ویزا برای صدور ویزا از هنگام تائيد درخواست شما نیاز دارد، معمولا ۴ ماه است. (برای ویزای تحصیلی)

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

به طور معمول بدون در نظر گرفتن زمان انجام بقیه مراحل ویزای تحصیلی مانند مصاحبه در سفارت یا انگشت نگاری، این فرایند ۱۱ هفته طول می کشد.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا

برای اینکه بتوانید مدت زمان صدور ویزای دانشجویی خود را چک کنید باید به این سایت مراجعه کنید. با انتخاب برنامه مورد نظر به عنوان مثال انتخاب ویزای دانشجویی دکمه Get Processing Time را انتخاب کرده و سپس اطلاعات مورد نیازتان را بررسی کنید. برای مشاهده دقیق تر جزئیات مربوط به چک کردن این پروسه به ویدیویی که در این سایت قرار دارد توجه کنید.

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

حداقل اعتبار ویزای تحصیلی بستگی به طول تحصیل شما و مقطع تحصیلی تان دارد. به عنوان مثال مقطع کارشناسی معمولا به صورت ۴ ساله ارائه می شود و مقطع کارشناسی ارشد بین ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد.

 ویزای دانشجویی کانادا به دوره تحصیل شما بستگی دارد و ۹۰ روز اضافه تر هم به این دوره تعلق می گیرد تا در این مدت دانشجو یا از کشور کانادا خارج شود و یا اینکه نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کند.

اطلاعات بیشتر در این خصوص را از این سایت مطالعه فرمایید.

قوانین دیفر کردن در کانادا

 • دیفر کردن یکی از رایج ترین اصطلاحاتی است که در خصوص تحصیل در کانادا به کار برده می شود.
 • دیفر کردن به معنای به تعویق انداختن زمان شروع تحصیلات است.
 • دیفر کردن فقط در مقاطع تحصیلات تکمیلی قابل اجرا است و همه دانشگاه های کانادا شرایط دیفر کردن را ندارند!

دلایل تعویق پذیرش در کانادا

 • مشکلات مالی و عدم توانایی در اثبات تمکن مالی
 • به وجود آمدن مشکلات سربازی برای متقاضی
 • بیماری فرد
 • عدم توانایی در کسب حداقل نمره مورد نیاز برای تحصیل یا آماده نبودن مدرک زبان

روش به تعویق انداختن پذیرش

دانشجو باید به دانشکده دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته است، طی یک نامه ای دلیل دیفر شدن خود را توضیح دهد. این دلایل باید قانع کننده باشد، به گونه ای که اثبات شود شما چاره ای به جز دیفر کردن ندارید!

مشکلات به تعویق انداختن پذیرش

 • ممکن است متقاضی در هنگام تصمیم برای شروع تحصیلات خود مجبور شود دوباره مراحل اخذ ویزای تحصیلی را طی کند.
 • دانشجو باید دوباره به تحقیق در مورد نحوه گرفتن اسکالرشیپ ها و فاندهای تحصیلی بپردازد.
 • ممکن است فرد متقاضی نتواند از بورسیه ها و فاندهای تحصیلی استفاده کند و فاندی به او تعلق نگیرد.
 • احتمال دارد مشکلاتی مانند گپ تحصیلی برای متقاضی به وجود بیاید و نتواند کارهای تحصیلی خود را درست کند.

فرمت نامه درخواست تعویق پذیرش

 • دلایل درخواست دیفر به صورت مختصر و در عین حال کامل شرح داده شود.
 • نوشتن اطلاعات شخصی، رشته و گرایشی که در آن قبول شده اید.
 • ذکر نکات و ویژگی های مثبت دانشگاه به گونه ای که نشان دهید علاقه مند هستید که فقط در این دانشگاه و این رشته تحصیل کنید اما در حال حاضر نمی توانید!
 • دلایل دیفر کردنتان را به صورت قاطعانه و با ارائه مدرک اثبات کنید.
 • نامه ای که نوشته اید را بازخوانی کنید و ویرایش نهایی را پیش از ارسال انجام دهید.
 • نامه را به کمیته پذیرش دانشگاه ارسال نمایید.

نکاتی در خصوص نوشتن نامه درخواست دیفر کردن

 • درخواست به صورت خلاصه اما با ذکر دلایل قانع کننده بیان شده باشد.
 • بهتر است نامه به صورت الکترونیکی برای دانشگاه ارسال شود و در صورت نوشتن نامه دستی، از کاغذ خوب و خط خوانا برای نوشتن استفاده کنید.
 • از ادبیات مناسب و کاملا رسمی برای نوشتن نامه استفاده کنید.
 • نامه به صورت کلی نوشته نشود و خطاب به مسئول پذیرش دانشگاه نوشته شود.
 • دلایلتان برای دیفر کردن واقعی باشد و با مدرک برای اثبات حرف هایتان ارسال شود.
 • نامه درخواست دیفر نباید بسیار طولانی باشد.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

برخی مواقع دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیلات خود در کشور کانادا هستند و نیاز به تمدید مجدد ویزای تحصیلی دارند.

توجه داشته باشید که لازم است حداقل تا ۳۰ روز قبل از به اتمام رسیدن ویزای قانونی، برای تمدید ویزای خود اقدام نمایید. در این خصوص دو حالت به وجود می آید که در قسمت زیر بررسی مورد بررسی قرار می دهیم.

تمدید ویزای تحصیلی قبل از به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی کانادا

 • با صدور ویزای تحصیلی، بسته به مدت زمانی که در کشور کانادا تحصیل می کنید، مدت زمان محدودی را می توانید در این کشور بمانید در این حالت وضعیت شما قانونی است. به این معنا که شما اجازه ماندن در این کشور را دارید.
 • گاهی افراد به دلایل مختلفی قصد دارند که مدت زمان بیشتری را در کشور کانادا بمانند در این حالت دانشجو باید حداقل از ۳۰ روز قبل از به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی آن را تمدید کنند.
 • در طول مدتی که ویزای تحصیلی شما در حال بررسی برای تمدید مجدد است، می توانید همچنان در این کشور کار کنید و از خدمات کانادا استفاده کنید اما گاهی ممکن است محدودیت هایی برای فعالیت های شغلی یا تحصیلی برای شما در نظر گرفته شود.

تمدید ویزای تحصیلی بعد از به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی کانادا

 • در این حالت، وضعیت شما از حالت قانونی به وضعیت implied تبدیل می شود.
 • شما باید هر چه سریع تر وضعیت خود را مشخص کنید. شما نمی توانید به ادامه تحصیل خودتان ادامه دهید یا از امکانات کشور کانادا استفاده کنید.
 • باید اثبات کنید که برای درخواست تمدید مجدد خود اقداماتی را انجام داده اید و در حال انتظار برای رسیدگی به وضعیت خود هستید.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می ‌کشد؟

در هر زمان بر اساس شرایط موجود این مدت برای تمدید ویزا ممکن است کمی متفاوت باشد. گاهی این احتمال وجود دارد که رسیدگی به درخواست‌های تمدید ویزای دانشجویی کانادا به صورت عادی مورد رسیدگی قرار نگیرند.

با این وجود، به طور تقریبی زمان لازم برای بررسی درخواست‌ها حدود 47 روز است. این زمان متوسط زمان لازم از هنگام ارسال درخواست تا موقع ارائه رای نهایی است.

شانس ویزای تحصیلی کانادا

عوامل موثر بر افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا

 1. تمکن مالی دانشجو

  هر چه فرد تمکن مالی بهتری داشته باشد، دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی توسط افسر کنسولگری کمتر می شود. خودتان یا سرپرستتان باید تمکن مالی بالایی داشته باشد. داشتن تمکن مالی خوب از اصلی ترین عواملی است که شانس شما را برای اخذ ویزای تحصیلی افزایش می دهد.

 2. سن متقاضی

  معمولا افراد زیر ۲۳ سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی و افراد زیر ۳۳ سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، شانس پذیرش بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا دارند اما این به معنای عدم موفقیت دیگر افراد برای تحصیل در کشور کانادا نیست!

 3. بالا بودن دانش زبان

  با داشتن حداقل نمره مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی تنها شرط لازم برای تحصیل در کشور کانادا را دارا هستید و هر چه نمره زبانی شما از حداقل نمره لازم بیشتر باشد شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهید داشت.

 4. زمان درخواست برای ویزای تحصیلی

  روند اخذ ویزای تحصیلی برای افراد بسته به شرایطی که دارند با یکدیگر متفاوت است. اما بهتر است درخواست خود را حداقل از ۳ ماه قبل از شروع برنامه ارسال کنید. بسیاری از افراد با نزدیک شدن به زمان پایانی شروع یک برنامه اقدام به درخواست ویزا می کنند و شلوغ بودن سایت می تواند اخذ ویزای تحصیلی شما را دچار مشکل کند.

 5. عدم گپ تحصیلی

  در صورتی که مقطعی از تحصیلات خود را به اتمام رسانده اید و قصد ادامه تحصیل دارید، بهتر است هر چه سریع تر برای ادامه تحصیلاتتان اقدام کنید چرا که عدم گپ تحصیلی می تواند شانس شما را برای ویزای تحصیلی افزایش دهد.
  در صورت داشتن گپ تحصیلی در هنگام اخذ ویزای تحصیلی، توضیح دهید که در طول مدت گپ تحصیلی مشغول به چه کاری بوده اید.

 6. تطابق سابقه تحصیلی متقاضی با رشته مورد نظر

  افرادی که سابقه تحصیلی مقطع قبلی شان مرتبط با رشته ای است که قصد تحصیل در کانادا را دارند، شانس بالاتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهند داشت. البته این به معنای عدم توانایی متقاضیانی که رشته تحصیلیشان با سابقه تحصیلی شان با یکدیگر مطابقت ندارند نیست! 

 7. داشتن Study Plan قوی

  همانگونه که پیش از این گفته شد، استادی پلن یکی از عواملی است که باید برای اخذ ویزای تحصیلی در نظر گرفت. هر چه شما استادی پلن خود را بهتر بنویسید، شانس بالاتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهید داشت.

تغییر رشته و دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای کانادا

اگر فردی به هر دلیلی بخواهد دانشگاه یا رشته خود را بعد از اخذ ویزای تحصیلی تغییر بدهد، 2 حالت برای او به وجود می آید:

 • حالت اول

  حالت اول وقتی است که فرد متقاضی هنوز وارد کشور کانادا نشده اما ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده است. در این صورت فرد می تواند پذیرش جدیدی گرفته و این تغییرات را در پروفایل خود تغییر بدهد.

 • حالت دوم

  فرد بعد از اخذ ویزای تحصیلی به کشور کانادا سفر کرده است سپس تصمیم می گیرد که رشته یا دانشگاه خود را تغییر بدهد. با دیفر کردن دانشگاهی که فرد در آن قبول شده می تواند نسبت به اخذ پذیرش مجدد خود اقدام کند.

بیشتر بخوانید: تغییر رشته در اپلای

مراحل تغییر رشته و محل تحصیل در کانادا

 • ثبت نام فرد در اداره مهاجرت کانادا

 • انتخاب گزینه انتقال دانشجویی

 • وارد کردن شماره برنامه

 • وارد کردن اطلاعات شخصی خود

 • پر کردن قسمت مربوط به DLI جدید

 • نوشتن تاریخ شروع تحصیل در دانشگاه جدید

 • انتخاب گزینه انتقال اطلاعات

 • تکمیل درخواست انتقالی

ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

در طول روند اخذ ویزای تحصیلی ممکن است بسیاری از افراد نتوانند ویزای تحصیلی بگیرند و ویزای تحصیلی آن ها ریجکت می شود.

اصلی ترین دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

 • عدم داشتن نامه پذیرش: از شروط اصلی اخذ ویزای تحصیلی، داشتن نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبری در کانادا است. در صورتی که افسر کنسولگری در اصل بودن نامه پذیرش شما شک کند، می تواند ویزای شما را ریجکت کند.
 • دلایل مالی: عدم اطمینان در توانایی پرداخت هزینه های سفر، شهریه و زندگی روزمره در کانادا می تواند دلیل این امر باشد که آفسیر ممکن است درخواست شما را رد کند.
 • عدم خروج از کشور در پایان تحصیلات: ویزای دانشجویی فقط یک ویزای موقتی است، به این معنی که تاریخ انقضا دارد. به این ترتیب، یک افسر کنسولگری باید اطمینان داشته باشد که در پایان اقامت مجاز خود به کشور محل مبدا باز خواهید گشت.
 • مشکلات و مسائل مربوط به اسناد سفر یا هویت: حتما کلیه مدارک و اسنادی که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا لازم است را به صورت کامل و در کمال صداقت بیان کنید. افیسر این مدارک را بررسی می کند و در صورت ناقص بودن این مدارک، ویزای شما را رد خواهد کرد.
 • عملکرد ضعیف دانشگاهی: نمرات پایین درسی در اخرین مدرک تحصیلی، پر نبودن رزومه تحصیلی، عدم داشتن مقالات و افتخارات علمی و موارد این چنینی که درخواست شما را ضعیف جلوه دهد، یکی دیگر از مهمترین دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی است.

مشاوران ما در موسسه مهاجرتی تراست می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص بر روی این لینک کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: رفع ریجکتی ویزای کانادا

ویزای همراه تحصیلی کانادا

در یک تقسیم بندی کلی، ویزای همراه کانادا شامل 2 دسته است:

 • ویزای همراه دانشجویی کانادا

 • ویزای همراه دانش آموزی کانادا

به عنوان یک متقاضی بزرگسال برای تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا، می توانید فرزند خود را در مدارس کانادا ثبت نام کنید. در این حالت احتیاجی به گرفتن ویزای دانش آموزی برای فرزند خود ندارید. با این حال این امر به معنای تحصیل رایگان در کانادا نخواهد بود!

 چه شما بدون ویزای دانش آموزی فرزند خود را در مدرسه ثبت نام کنید و چه با ویزای دانش آموزی، موظف به پرداخت شهریه خواهید بود. تحصیل رایگان برای فرزند شما در مدرسه تنها از طریق اقامت دائم در کانادا امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: ویزای همراه کانادا

شرایط لازم برای دریافت ویزای همراه فرزندان

 • فرزندان وابسته زیر ۲۲ سال که همسر یا شریک زندگی ندارند.
 • فرزندان بالای ۲۲ سال که از نظر شرایط جسمی و روانی نیز به والدین خود وابسته هستند نیز شرایط لازم برای دریافت ویزای همراه را دارند.
 • فرزندان باید فرزندان تنی والدین یا فرزند خوانده باشند.
 • فرزندان باید اثبات کنند از نظر مالی به والدین وابسته هستند.
 • فرزندان باید معاینه پزشکی شوند تا اثبات شود بیماری واگیردار ندارد.
 • فرزندان نباید سوابق کیفری و سوء پیشینه داشته باشند.

شرایط سنی تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا

 • متقاضیان از سن ۶ تا سن ۱۸ سالگی باید ۱۲ سال دوره تحصیلی خود در مدرسه یعنی دبستان تا دبیرستان را به اتمام رسانده باشند.
 • برای مقطع پیش دبستانی فرد متقاضی باید ۳ تا ۶ ساله باشد.
 • مقطع دبستان در کانادا ۶ سال و مقطع دبیرستان نیز ۶ ساله در نظر گرفته شده است.
 • متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی حداکثر تا سن ۲۳ سالگی می توانند برای اپلای اقدام نمایند.
 • حداکثر سن برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد زیر ۳۳ سال در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: شرایط سنی تحصیل در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا برای بزرگسالان

اگر چه شرایط سنی و محدودیت های خاصی برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی در کشور کانادا در نظر گرفته شده است. اما این نکته به معنای این نیست که دیگر افراد در بازه های زمانی مختلف نمی توانند در این کشور تحصیل کنند.

این متقاضیان بسته به شرایط مختلفی می توانند با کسب امتیازهای ویژه از طریق رزومه قوی یا افتخارات علمی شانس زیادی در اخذ ویزای تحصیلی کانادا داشته باشند. 

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

چطور بورس تحصیلی کانادا بگیریم؟

 • با سرچ دقیق سعی کنید تمام فرصت های موجود در دانشگاه ها را بررسی کنید.
 • ددلاین ها را جدی بگیرید و بهترین فایل ممکن را قبل از ددلاین ارسال کنید.
 • سعی کنید خودتان را از سایرین متمایز نشان دهید.
 • دستورالعمل اپلای را مو به مو مطالعه و اجرا کنید.
 • کاور لتر بسیار قوی بنویسید.
 • واقع بین باشید.

انواع بورس تحصیلی در کانادا

این بورسیه ها گاهی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌ گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.

بورسیه ‌های ورودی به دانشجویان جدید الورود تعلق می‌ گیرد و معمولا بر اساس شایستگی و معدل ترم در مقطع پیشین به آنها اعطا می ‌شود.

این نوع بورسیه، به دانشجویانی تعلق می‌ گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می ‌پردازند و در کنار اساتید خود در مسیر پیشرفت علم و دانش گام بر می دارند.

این نوع بورسیه، به دانشجویانی تعلق می ‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می ‌پردازند.

گفتنی است که مبلغ خوب و قابل توجهی نصیب دانشجویانی می شود که در کنار اساتید به تحصیل می پردازند و دانشجویان می توانند برای هزینه های تحصیل و زندگی خود روی آن حساب کنند.

بورسیه ‌های کار آموزی به دانشجویانی تعلق می‌ گیرد که مشتاق انجام کار های پاره وقت در کنار تحصیل خود هستند. این دانشجویان گاهی در پردیس ‌های دانشگاهی و گاهی در خارج از دانشگاه مشغول به فعالیت اند.

این کارها به صورتی برنامه ریزی می شوند که به درس دانشجو لطمه ای وارد نشود. لازم به ذکر است که دانشجو در روزهای تعطیل حتی می تواند به صورت تمام وقت کار کرده و حقوق کار تمام وقت را کسب کند.

بورسیه هایی که شما واجدالشرایط آن هستید!

برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات دقیق در مورد بورسیه های تحصیلی با توجه به رشته، مقطع و دانشگاه مورد نظر خود در کانادا می توانید به سایت های زیر مراجعه فرمایید.

findaphd.com

انواع پوزیشن های PHD و فاندهای تحصیلی را از این بانک اطلاعاتی بیابید.

findamasters.com

انواع پوزیشن های مقطع کارشناسی ارشد و فاندهای تحصیلی را از این بانک اطلاعاتی بیابید.

www.scholarships.com

با بورسیه های به روز در دانشگاه های سراسر جهان آشنا شوید.

 scholarshipportal

اسکالرشیپ، گرانت، فلوشیپ و فاندهای تحصیلی در دانشگاه های سراسر جهان را از این سایت بیابید.

scholarship-positions

این وب سایت برای دانشجویان بین المللی در راستای اپلای و یافتن کمک هزینه های تحصیلی طراحی شده است.

scholarshipscanada.com

با بورسیه های موجود در کشور کانادا آشنا شوید.

scholarships.universitystudy.ca

با انواع بورسیه های موجود در دانشگاه های کانادا آشنا شوید.

idp.com

با ذکر نام دانشگاه و رشته تحصیلی خود از بورسیه ها و خدمات دانشجویی دانشگاه های کانادا مطلع شوید.

opportunitydesk

با 5000 بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مختلف کانادا آشنا شوید.

wemakescholars.com

از بیش از 155 بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری در کشور کانادا مطلع شوید.

scholars4dev

فهرستی به روز از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه های سراسر جهان را بیابید.

ProfessionalDoctorates

دانشجویان در رشته های پرستاری، آموزش، حقوق، مهندسی، روانشناسی و کار اجتماعی می توانند پوزیشن های تحصیلی و بورسیه های تحصیلی را بیابند.

شرایط سنی اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

مقدار، هزینه و شرایط ویژه ای که برای اعطای بورسیه تحصیلی در نظر گرفته شده است، بسته به عوامل مختلفی مانند بودجه دانشگاه یا وضعیت تحصیلی خود دانشجو با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی فاکتور سن خود به تنهایی، عامل مهمی برای اخذ بورسیه تحصیلی نیست.

مهمترین عوامل موثر در اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

 • تمکن مالی خوب فرد متقاضی
 • کم بودن گپ تحصیلی فرد متقاضی
 • بالا بودن نمره مدرک زبان

بیشتر بخوانید: کمک هزینه دانشجویی در کانادا

کار کردن در کانادا به عنوان دانشجو

به صورت کلی، کار دانشجویی در کشور کانادا، یا در خود پردیس دانشگاه (On – Campus) و یا خارج از محوطه دانشگاهی (Off – Campus) است.

کارهای دانشجویی داخل کشور کانادا بدون داشتن Work Permit امکان پذیر است و دانشجویان در خود دانشگاه، مراکز ورزشی و تفریحی دانشگاه، کتابخانه، رستوران، در جایگاه دستیار استاد و سایر مشاغل می توانند مشغول به کار شوند. در این حالت دانشجویان محدودیت زمانی برای کار نخواهند داشت!

دانشجویان بین المللی می توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در بخش های مختلفی در ارتباط با رشته تحصیلی خود یا بدون ارتباط با رشته خود کار کنند.

برای کار دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه باید سین نامبر کانادا داشته باشید.

سیستم آموزشی کانادا

دورهتوضیحات
آموزش ابتداییتحصیلات مقطع ابتدایی در کشور کانادا به صورت خصوصی و دولتی وجود دارد و والدین می توانند بسته به بودجه مالی خود یکی از این دو نوع مدرسه را انتخاب کنند.
کودکان خردسال معمولا قبل از شروع دوره آموزشی دبستان در کانادا، ۱ یا ۲ سال را به صورت اختیاری به مهد کودک می روند.
دانش آموزان بین سن ۶ تا ۱۲ سالگی، کلاس اول تا ششم را می گذرانند.
آموزش متوسطهدانش آموزان در مقطع متوسطه، بین سن ۱۲ تا ۱۸ سالگی، مقطع متوسطه را می گذرانند و مقطع جدایی برای دوره راهنمایی بعد از اتمام دبستان وجود ندارد.
دانش آموزان بعد از اتمام مقطع دبیرستان در کانادا تصمیم می گیرند به تحصیلات دانشگاهی ادامه بدهند یا نه.
آموزش حرفه ایپس از اتمام دوره متوسطه، دانش آموزانی که مایل به کسب مهارت های عملی هستند، ترجیح می دهند تحصیلات حرفه ای را ادامه دهند.
این گزینه ها از دوره های فردی تا آموزش تکنسین و صنایع مختلف وجود دارد که 2 تا 3 سال به طول می انجامد.
آموزش دانشگاهیافراد با توجه به اهداف تحصیلی خود در مقاطع تحصیلی مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و پسا دکترا در رشته مورد نظرشان تحصیل می کنند.

مشاوره ویزای تحصیلی کانادا

در مقاله بالا سعی کردیم به پر تکرار ترین سوالات شما عزیزان در حوزه ویزای تحصیلی کانادا پاسخ دهیم اما در صورتی که شرایط خاص تری برای اخذ ویزای تحصیلی دارید، با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید. مشاوران ما با بررسی کامل مدارک و شرایط تحصیلی تان، شما را در مسیر اخذ ویزای تحصیلی یاری می کنند.

انتخاب یک مشاور ویزای تحصیلی آگاه از مسائل و روند اخذ ویزا، مراحل انجام ویزای تحصیلی شما را سریع تر پیش می برد. عدم آگاهی از مسائل مربوط به ویزای تحصیلی ممکن است مشکلات بسیاری را در این خصوص برای شما به وجود بیاورد لذا انتخاب یک مشاور خبره و وکیل مهاجرت در این زمینه کمک زیادی به شما می کند.

چه افرادی از دریافت ویزای تحصیلی کانادا معاف هستند

 • اعضای خانواده سفرا و نمایندگان سیاسی
 • اشخاصی که قصد شرکت در برنامه آموزشی کمتر از 6 ماه را دارند.
 • اعضای نیروهای مسلح خارجی که در کانادا حضور دارند.
 • دارندگان اقامت دائم کانادا

خدمات تراست برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • بررسی شرایط تحصیلیتان و انتخاب بهترین روش مهاجرتی برای شما
 • پیگیری پرونده شما تا زمان صدور ویزای تحصیلی
 • ارائه راه حل های قانونی مهاجرت تحصیلی
 • پرداخت هزینه های مهاجرتی به دفاتر مهاجرتی کانادا
 • راهنمایی و ارائه مشاوره در خصوص مسائل مربوط به مهاجرت
 • در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی برای مصاحبه سفارت
 • نوشتن Study Plan و Cover Letter برای متقاضیان
 • کمک به فرد متقاضی برای نامه معاینه پزشکی

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

با به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی، بسیاری از افراد تمایل دارند تا ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم در کانادا تبدیل کنند.

در قسمت زیر به برخی از مهمترین نکات موجود در این خصوص می پردازیم.

روش های تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

در این روش شما می توانید به سرمایه گذاری در کانادا بپردازید تا علاوه بر اینکه خودتان بتوانید در کشور کانادا اقامت دائم بگیرید، افراد جویای کار را نیز مشغول به کار کنید.

 از آن جایی که هدف از انجام این کار تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم است؛

 • اولا شما باید کاملا به زبان فرانسوی یا انگلیسی مسلط باشید
 • دوما اینکه باید از یکی از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل شده باشید.

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

در صورتی که در طول مدت تحصیل خود در کشور کانادا با فردی که مقیم کشور کانادا است ازدواج کنید، می توانید ۲ سال بعد از ازدواج در کانادا، اقامت دائم در کشور کانادا بگیرید.

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا از طریق مجوز کار

افراد با دریافت مجوز کاری تحت عنوان PGWPP می توانند با کار کردن در کشور کانادا اقامت دائم بگیرند. مدت اعتبار این جواز کار معمولا به اندازه سال هایی است که تحصیل کرده اید.

 به عنوان مثال اگر ۲ سال مقطع کارشناسی ارشد خود را در کشور کانادا گذرانده اید، مجوز شما ۲ ساله خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اقامت پس از تحصیل در کانادا

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کانادا

از آن جایی که کشور کانادا سرزمینی ثروتمند و پیشرفته در حوزه های مختلف است، بسیاری از افراد تصمیم می گیرند که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. افراد برای این کار باید مجوز PGWP داشته باشند.

افراد با کار کردن در کشور کانادا می توانند تجربه کار کانادایی کسب کنند و روند اخذ اقامت دائم خود در کانادا را بهبود بخشند.

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

 • تاییدیه رسمی مدرک تحصیلی
 • گذرنامه و مدارک مربوط به معاینات پزشکی
 • مجوز تحصیل معتبر (شامل تایید دوره و مقطع تحصیلی و همچنین تایید محل تحصیل اعم از دانشگاه، کالج یا موسسه آموزشی)
 • طول دوره تحصیل (طول دوره تحصیل باید حداقل 8 ماهه باشد. شایان ذکر است طول اقامت برای کار به طول دوره تحصیل بستگی دارد. مثلا اگر طول دوره تحصیلی شما بیش از دو سال باشد، حداکثر تا 3 سال می‌توانید اقامت کاری پس از تحصیل دریافت کنید.)

وکلای مجرب ما در موسسه مهاجرتی تراست همواره به متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا توصیه می کنند که اگر با هدف کار و اقامت، تصمیم به تحصیل در کانادا را دارند، پیش از هر اقدام برای پذیرش در یکی از مراکز آموزشی کانادا می بایست حتما شرایط دانشگاه، کالج یا موسسه آموزشی مورد نظر خود را برای دریافت PGWP مطالعه و بررسی نمایند.

 آن دسته از دانشگاه‌ های کانادایی که به شما مدرک رسمی تحصیلی در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌دهند، در بیشتر اوقات برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کانادا مورد تایید می باشند.

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرایند مهاجرت خود را طی کنید و به ویزای تحصیلی دست یابید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تیم تراست با سال‌ها تجربه در زمینه‌ی مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراهتان خواهد ماند.

موفقیت شما آرزوی قلبی ماست…

پس با ما همراه و همسفر شوید.

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

شرایط درخواست ویزای همراه تحصیلی چگونه است؟

در مواردی متقاضی تحصیل در دانشگاه کانادا درخواست صدور ویزای همراه برای همسر یا یکی از اعضای خانواده را همراه با درخواست دریافت ویزای تحصیلی برای سفارت کانادا ارسال می‌کند. صدور ویزای همراه منوط به دارا بودن مدارک زیر است که سفارت کانادا برای همراه در نظر گرفته است.
-پاسپورت دارای اعتبار
-عکس جدید
-پرداخت هزینه صدور ویزا
-گواهی عدم سوء سابقه
-گواهی سلامت

آیا صدور ویزای همراه به معنای صدور مجوز تحصیل برای همراه است؟

صدور ویزای همراه به معنای صدور مجوز تحصیل برای همراه نیست بلکه با صدور ویزای همراه شخص مورد نظر فقط می‌تواند همراه با شما در کانادا زندگی کند. اگر پس از ورود به کانادا او نیز تصمیم به تحصیل گرفت باید برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا اقدام کند. در واقع شروع به تحصیل بدون داشتن ویزای تحصیلی امری غیرقانونی است که می‌تواند منجر به دیپورت همراه شما از کانادا شود.

اگر یک یا چند تا از فرم های لازم برای اخذ ویزا به ما نشان داده نشد به چه معناست؟

فرم های گفته شده در ابتدای مقاله، جزء فرم های اصلی و الزامی برای اخذ ویزای تحصیلی است و اگر هر یک از این فرم ها برای شما نمایش داده نشد یا به صورت دیگری بود به معنای این است که شما در فرم های قبلی که پر کرده اید، جایی مرتکب اشتباه شده اید و اطلاعاتی را اشتباه وارد کردید. شما باید برگردید و اطلاعات فرم های قبلی خود را مجددا نگاه کنید.

افیسر را چگونه برای اخذ ارشد دوم باید قانع کنیم؟

در این حالت معمولا افیسر را باید از نظر شغلی توجیه کنید. در این مورد دو حالت به وجود می آید
ارشد با پایان نامه
توضیح اینکه موضوعی که می خواهم در ایران کار کنم شرایط و امکانات کافی را ندارد و من برای ارتقاء شغلم در ایران به این ارشد نیاز دارم
ارشد بدون پایان نامه
توضیح اینکه چرا کشور کانادا را برای تحصیل انتخاب کرده اید، چرا این مقطع تحصیلی، چرا این رشته را در کشور خودتان نمی خوانید و …

اگر فرد سن پایینی داشته باشد برای اثبات تمکن مالی پول باید در حساب خودش باشد یا حساب سرپرستش؟

به طور کلی پولی که در حساب است حتما باید از نظر عقلی، منطقی باشد و حتما منبع این درآمد مشخص شده باشد. فرقی نمی کند این پول در حساب خود شخص متقاضی باشد یا در حساب کسی که مخارج او را تامین می کند اما بهترین حالت این است که بخشی از پول در حساب خود فرد باشد و بخش دیگر در حساب سرپرست.

نقش پذیرش مشروط در روند اخذ ویزای تحصیلی چیست؟

خود پذیرش مشروط دلیل اصلی برای ریجت شدن ویزا نمی شود. در حالت کلی پذیرش مشروط یا مربوط به مدرک زبان است یا مربوط به پیش نیازهای تحصیلی در رشته مورد نظر مثلا گذراندن چندین واحد درسی

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

اولین مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی شرکت در آزمون زبان آیلتس یا تافل و کسب نمره حد نصاب است.
باید بتوانید با یکی از اساتید در دانشگاه کانادا و در رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید. اگر استاد مربوطه شما را به عنوان دانشجو بپذیرد از دانشگاه درخواست می‌کند تا برای شما نامه پذیرش صادر کند. این نامه برای شما ایمیل خواهد شد.
باید مدارک مورد نظر را که در قسمت‌های قبلی به آن‌ها اشاره شد برای سفارت کانادا ارسال کنید. ارسال مدارک به صورت اینترنتی از طریق سایت CIC صورت می‌گیرد.
پس از تایید سفارت کانادا زمانی جهت مصاحبه حضوری تعیین می‌شود که در این مرحله باید به سفارت کانادا مراجعه کنید. کانادا در ایران سفارت ندارد و دانشجویان معمولا جهت مصاحبه حضوری به سفارت این کشور در ترکیه مراجعه می‌کنند.
اگر مصاحبه موفقیت‌آمیز باشد بعد از گذشت تقریبا سه تا چهار هفته ویزا صادر می‌شود.

پس از ورود به کانادا با ویزای تحصیلی باید به چه مواردی توجه کرد؟

به این نکته توجه داشته باشید که با همان پاسپورتی که در زمان درخواست صدور ویزا تحصیلی ارائه کردید باید به کانادا سفر کنید. در زمان ورود به فرودگاه کانادا باید تمام مدارکی را که در زمان درخواست صدور ویزا تحصیلی ارائه کردید به همراه داشته باشید.

تعداد کلمات Study Plan‌ باید چقدر باشد؟

معمولا Study Plan‌ باید در ۱ یا ۲ صفحه نوشته شود و سعی کنید همه چیز به صورت خلاصه و در عین حال کامل باشد.

اگر نزدیک به تاریخ Submit‌ کردن مدارک، سرپرست ملک یا زمینی به ناممان بزند مشکلی به وجود می آید؟

بهتر است این تاریخ خیلی نزدیک به Submit‌ کردن مدارک نباشد. مثلا ۱ سال زودتر اشکالی ندارد اما مثلا دو روز زودتر از Submit‌ کردن مدارک باعث شک افیسر می شود.

آیا باید در مورد سوابق ریجت شدن ویزاهای قبلی صحبت کرد؟

اگر ریجکت شدن ویزا مربوط به زمان دورتری باشد کلا در مورد آن صحبت نکنید! اما در مورد ویزاهایی که اخیرا ریجت شده اند توضیح دهید که علت ریجت شدن چه بوده است.

آیا می توانم از بورس های تحصیلی دانشگاه های کانادا استفاده کنم؟

بسیاری از دانشگاه های کانادا بورس های تحصیلی زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. مقدار این بورس ها معمولا زیاد است. اما بسته به عوامل مختلفی می تواند متفاوت باشد. برای اخذ فول فاند نیاز به یک برنامه عالی با شرایط بسیار خوب دارید.

از کجا بفهمیم کدام دانشگاه و برنامه برای ما مناسب است؟

برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید مانند زبان اصلی دانشگاه، نوع دانشکده، نوع مقطع، محل سکونت، شهرت و اعتبار دانشگاه، کیفیت آموزشی دانشگاه، کارکنان و اساتید دانشگاه مورد نظر، امکانات رفاهی و تفریحی.

آیا بدون داشتن مدرک آیلتس امکان اخذ ویزای دانشجویی در کانادا وجود دارد؟

بله این امکان در سال ۲۰۲۱ فراهم شده است. چندین دانشگاه و موسسه آموزشی در کانادا برنامه های تحصیلی بدون آیلتس را ارائه می دهند. آن ها کلاس های مختلفی را برای بررسی دانش زبانی شما در نظر می گیرند که می توانید در ان ها شرکت کنید. این دانشگاه ها مدارک زبان دیگری به غیر از آیلتس را نیز قبول می کنند.

چه گزینه هایی برای ثبت نام بدون آیلتس وجود دارد؟

درباره دانش زبان انگلیسی خود از دانشکده های قبلی توصیه نامه تهیه کنید.
اگر چهار یا بیشتر از چهار سال در یک مدرسه متوسط انگلیسی تحصیل کرده اید ، شرایط لازم را کسب کنید.
اگر یک ترم یا ۱۲ ماه در دانشکده زبان انگلیسی تحصیل کرده اید ذکر کنید.
بومیان انگلیسی زبان از ارائه چنین مدارکی معاف هستند.

در صورت رد شدن ویزا می توانم دوباره اقدام کنم؟

 متقاضیان ویزای دانشجویی کانادا می توانند پس از رد شدن دوباره درخواست دهند. ارزیابی کنید که چرا برنامه قبلی رد شده است و اطمینان حاصل کنید که همان اشتباه دوباره تکرار نشده است. ویزای دانشجویی کانادا طبق دستورالعمل های جدید صادر شده در برنامه SDS حداکثر 45 روز کاری طول می کشد.

آیا گرفتن PR کانادا پس از اتمام تحصیلات آسان است؟

 فرصت های زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که می توانند پس از تحصیل در کانادا برای اقامت دائم اقدام کنند. با شرکت در سیستم Federal Express Entry ، شبکه گسترده ای از برنامه های مهاجرت که تابعیت کانادا را ارائه می دهند وجود دارد.

اصلی ترین دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

عدم اثبات تمکن مالی
عدم تطابق سوابق تحصیلی با تحصیلات
مشکلات مربوط به نامه پذیرش متقاضی از دانشگاه یا موسسه کانادایی
دانشجویان بین المللی غیر بومی و انگلیسی زبان که در صورت لزوم مدارک لازم برای تسلط به زبان را ارائه نمی دهند.
عدم اثبات فرد متقاضی برای بازگشت به کشور

آیا گرفتن ویزای دانشجویی کانادا دشوار است؟

 با افزایش تعداد درخواست های ویزای دانشجویی، احتمال رد شدن ویزای تحصیلی افزایش می یابد. به طور متوسط، هر ساله حدود 39 درصد از کل ویزای تحصیلی  رد می شود. چندین عامل در افزایش شدید رد ویزای دانشجویی کانادا تأثیرگذار است.

اصلی ترین وظایف و مسئولیت های من در طول تحصیل در کشور کانادا چیست؟

پیشرفت درسی در طول تحصیل
احترام به قوانین تحصیلی کانادا
ترک کانادا بعد از اتمام ویزای تحصیلی
ترک کانادا در صورت عدم توانایی در برآورد کردن قوانین کشور کانادا

آیا درخواست آنلاین ویزای دانشجویی کانادا ایمن است؟

بله ، درخواست آنلاین ویزای دانشجویی کانادا بی خطر است و می تواند به شما کمک کند تا راحت با مراحل ویزای خود کار کنید.

آیا امکان کار کردن در کنار تحصیل در کشور کانادا وجود دارد؟

بله شما می توانید تحت شرایط خاصی ۲۰ ساعت در هفته هم در پردیس دانشگاهی و هم در خارج از پردیس دانشگاهی کار کنید و حتی این ساعت را در روزهای تعطیل و آخر هفته ها افزایش دهید.

مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی چقدر است؟

زمان دقیقی را نمی‌توان برای صدور ویزای تحصیلی کانادا ذکر نمود ولی معمولا در صورت کامل بودن مدارک، صدور ویزا یک ماه به طول می‌انجامد. اگر نامه پذیرش را از دانشگاه کانادا دریافت کرده باشید ویزا در مدت زمان معمول، صادر خواهد شد. روند صدور ویزا به کشوری هم که درخواست در آن مطرح شده بستگی دارد.

هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

هزینه صدور ویزای تحصیلی کانادا تقریبا 150 دلار است که این مبلغ را باید به صورت آنلاین پرداخت کنید.

آیا گرفتن ویزای تحصیلی برای خانواده امکان پذیر است؟

برخی از متقاضیان قصد دارند به صورت خانوادگی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایند. در این صورت باید برای هر یک از اعضا درخواست جداگانه‌ای به سفارت کانادا ارائه شود. اگر برای تمامی اعضا یک درخواست تحویل دهید ویزا صادر نخواهد شد! بلکه هر یک از اعضای خانواده باید شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را داشته باشد و مدارک آنها به صورت جداگانه تحت عنوان یک متقاضی برای سفارت کانادا ارسال شود. البته امکان ارسال تمامی درخواست ‌ها به صورت همزمان وجود دارد.

نامه POE چیست؟

اگر درخواست شما برای ویزای تحصیل، کار یا سوپر ویزا ( تنها از کشور هایی که به ویزای ویزیتور نیاز ندارند ) پذیرفته شده باشد، این نامه را از IRCC دریافت می کنید.
گاهی اوقات نامه ی مطابقت ( Correspondence letter )، مقدمه یا معرفی نامیده می شود. اما به طور رسمی، نامه ی معرفی ورود ( POE ) نام دارد.
نامه را نگه دارید. باید هنگام ورود به مرز کانادا، برای دریافت ویزای کار یا تحصیل خود، آن را به مقامات نشان دهید.

نامه POE ما چه مدت اعتبار دارد؟

روی نامه ی POE بخشی به نام Permit Validity وجود دارد. باید قبل از آن تاریخ وارد کانادا شوید. اگر این تاریخ گذشت و همچنان وارد کانادا نشدید، باید درخواست جدیدی ارسال کنید. نمی توانید تاریخ اعتبار نامه ی POE را تمدید کنید.
نامه ی ورود شما در مدت درخواست ویزای کار، تحصیل یا سوپر ویزا معتبر خواهد بود. ممکن است بتوانید به محض ورود به کانادا، ویزای کار خود را تمدید کنید.
فقط شرکت کنندگان International Experience Canada:
نامه ی POE شما به صورت معمول 12 ماه معتبر است. اگر تحت معاینه پزشکی قرار بگیرید، این اعتبار تا تاریخ اعتبار معاینه شما خواهد بود یا همان 12 ماه ( هر کدام کمتر باشد )
ویزای کار IEC خود را فقط تحت شرایط خیلی خاصی می توانید تمدید کنید. درباره ی تمدید ویزا بیشتر بخوانید.

نامه POE من گم یا حذف شده یا آسیب دیده است. باید چه کنم؟

با استفاده از وبسایت تماس گرفته و درخواست ارسال دوباره ی نامه ی POE را بدهید. اگر آنلاین درخواست داده باشید، معمولا نامه ی POE دوباره به اکانتتان ارسال می شود. اگر به آن دسترسی ندارید یا نمی توانید درخواست خود را به اکانت لینک کنید، حتما داخل تماس خود این مورد را توضیح دهید.

چگونه می توانم در مورد مدارس مناسب دانش آموزان بین المللی در کانادا اطلاعات کسب کنم؟

کانادا مدارس مختلفی برای دانش آموزان خارجی دارد که شامل مدارس ابتدایی، متوسطه، موسسات دانشگاهی (کالج و دانشگاه)، مدارس فنی و حرفه ای و مدارس زبان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، به سایت انتخاب مدرسه مراجعه کنید.
پس از انتخاب مدرسه، باید مطمعن شوید که این مدرسه در لیست موسسات آموزشی معتبر است. در این لیست نام مدارسی که دانش آموزان خارجی را پذیرش می کنند ذکر شده است. برای دانش آموزانی که برای تحصیل در مدارس آموزشی معتبر پذیرش شده اند مجوز تحصیلی صادر می شود.

چگونه می توانم به عنوان دانش آموز بین المللی در کبک تحصیل کنم؟

برای تحصیل در کبک، به نامه پذیرش موسسه آموزشی معتبر نیاز دارید. علاوه بر این، باید گواهینامه پذیرش دریافت کنید که توسط استان کبک صادر می شود. و پس از آن، می توانید برای دریافت مجوز تحصیلی اقدام کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کبک، باید با موسسه آموزشی و یا دولت کبک تماس بگیرید.

آیا برای تحصیل در کانادا نیاز به مجوز تحصیلی دارم؟

بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل در کانادا نیاز به مجوز تحصیلی دارند. و برخی افراد در وضعیت های خاص نیاز به مجوز تحصیلی ندارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت چه کسانی به مجوز تحصیلی نیاز دارند مراجعه کنید.

چگونه می توانم برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنم؟

در اکثر موارد، باید قبل از ورود به کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید. باید قبل از اپلای، از یک موسسه آموزشی معتبر نامه پذیرش دریافت کنید.
نحوه اپلای مجوز تحصیلی بستگی به این دارد که از کجا اپلای می کنید. با پاسخ دادن به چندین سوال می توانید با نحوه اپلای مجوز تحصیلی آشنا شوید.

چگونه می توانم هزینه دریافت مجوز تحصیلی را پرداخت کنم؟

باید هزینه پردازش درخواست ها را همزمان با درخواست دادن بپردازید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، به صفحه پرداخت هزینه ها مراجعه کرده تا در مورد روش پرداخت مورد قبول دفاتر صدور ویزای کانادا اطلاعات بیشتری کسب کنید. 

چه زمانی باید برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنم؟

به محض دریافت نامه پذیرش. زمان لازم برای پردازش درخواست شما بسته به دفاتر صدور ویزا متغیر است. جزئیات زمان پردازش درخواست ها را چک کنید.

اگر اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا درخواست مجوز تحصیلی را رد کند، آیا می توانم هزینه را پس بگیرم؟

خیر

اگر در کانادا باشم، آیا می توانم برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنم؟

بستگی دارد. فقط برخی افراد در چنین شرایطی می توانند برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنند. باید بررسی کنید که آیا شرایط دریافت مجوز تحصیلی را دارید و چگونه می توانید برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید.
برخی افراد برای تحصیل در کانادا نیازی به مجوز تحصیلی ندارند. اگر واحدهای درسی شما کمتر از 6 ماه طول بکشد، و یا مورد شما یکی از استثناء ها باشد، نیازی به دریافت مجوز تحصیلی ندارید. به وب سایت چه زمانی مجوز تحصیلی نیاز دارید مراجعه کنید.
اگر نیاز به مجوز تحصیلی نداشته باشید، می توانید در کلاس ها شرکت کنید.

قصد تحصیل در کانادا به مدت کمتر از 6 ماه دارم. آیا نیاز به مجوز تحصیلی دارم؟

خیر. اما باید واحدهای درسی را طی مدتی که مجاز به زندگی در کانادا هستید تمام کنید.
حتی اگر نیازی به مجوز تحصیلی نداشته باشید، ممکن است بخواهید برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید. اگر همزمان با تحصیل قصد کار کردن داشته و یا قصد دارید برای مدت طولانی تری در کانادا تحصیل کنید، نیاز به مجوز تحصیلی دارید. باید برای دریافت مجوز تحصیلی در یک موسسه آموزشی معتبر ثبت نام کنید.
و اگر از ابتدا قصد تحصیل بیش از 6 ماه داشته باشید، باید برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید.
اگر قصد داشته باشید هنگام سکونت در کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی اپلای کنید:
در چنین شرایطی باید برای انجام مصاحبه از کانادا خارج شوید. در نتیجه، باید تمامی اسناد لازم برای ورود به کشور دیگر و بازگشت مجدد به کانادا همراه داشته باشید.

بررسی درخواست مجوز تحصیلی چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان بررسی درخواست ها متفاوت است که بستگی به نوع درخواست شما و مکان بررسی آن دارد. اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا زمان بررسی درخواست های ارسالی از خارج و داخل کانادا را مشخص کرده است. ما این لیست را مرتب به روز رسانی می کنیم، پس باید هر از مدتی برای دریافت اطلاعات جدید به این سایت رجوع کنید.

قصد تغییر مدرسه و برنامه درسی دارم. چگونه می توانم مجوز تحصیلی را تغییر دهم؟

در صورت تغییر مدرسه و برنامه درسی نیازی به تغییر مجوز تحصیلی نیست.
اگر دانش آموز دبیرستان هستید:
اگر قصد ورود به دانشگاه داشته و دوست دارید همزمان با درس خواندن کار کنید، باید برای تغییر وضعیت مجوز تحصیلی اپلای کنید. تغییر وضعیت هزینه دارد. برای انجام این کار، باید برای دریافت مجوز تحصیلی جدید از کانادا اپلای کنید.
اگر دانشجو هستید:
در حالی که نیاز به تغییر مجوز تحصیلی نیست، باید تغییر موسسه آموزشی را اطلاع دهید.
اگر قصد دارید در مدرسه ای در کبک تحصیل کنید:
اگر قصد دارید به مدرسه ای جدید در کبک رفته (و مدرسه قبلی شما خارج از کبک است)، باید گواهی پذیرش کبک دریافت کنید. برای تمامی سطوح تحصیلی از جمله ابتدایی باید گواهی پذیرش کبک دریافت کنید.
در حالی که نیاز به تغییر مجوز تحصیلی نیست، باید تغییر موسسه آموزشی را اطلاع دهید.

آیا کودکان خردسال می توانند بدون مجوز تحصیلی در کانادا به مدرسه بروند؟

معمولا کودکان خردسال باید خارج از کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنند. اما، کودکان خردسال در شرایط زیر می توانند در کانادا به مدرسه بروند:
– یکی از والدین (اصلی و یا پدرخوانده و مادرخوانده) شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم داشته باشد،
– یکی از والدین (اصلی و یا پدر خوانده و مادر خوانده) مجاز به تحصیل و کار در کانادا باشد
– پدر و مادر در کانادا حضور فیزیکی نداشته باشند

آیا برای تحصیل در کانادا نیاز به معاینه پزشکی دارم؟

در شرایط زیر بله:
– اگر اهل کشور/مناطقی باشید که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند
– قرار است بیش از 6 ماه در این کشور بمانید
– دانشجوی پزشکی هستید
– در زمینه مراقبت های بهداشتی کار کرده و یا شغل شما مستلزم تماس مستقیم با کودکان و افراد میانسال است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت معاینات پزشکی رجوع کنید.

معرفی نامه مبدا ورود تا چه مدت معتبر است؟

در معرفی نامه مبدا ورود کادری با عنوان “اعتبار” وجود دارد. باید قبل از آن تاریخ به کانادا آمده باشید.
اگر تاریخ اعتبار منقضی شده و هنوز به کانادا نیامده اید، باید درخواست جدید ارسال کنید.
نمی توانید تاریخ اعتبار معرفی نامه مبدا ورود را تمدید کنید.
معرفی نامه مبدا ورود تا مدت زمان اعتبار مجوز کار، مجوز تحصیلی، و سوپر ویزا معتبر است. ممکن است بتوانید هنگام اقامت در کانادا مجوز کار را تمدید کنید.
برای شرکت کنندگان کلاس تجربه کانادایی:
معرفی نامه مبدا ورود معمولا تا 12 ماه معتبر است. در صورت انجام دادن معاینات پزشکی، معرفی نامه تا تاریخ انقضای معاینات پزشکی و یا 12 ماه معتبر خواهد بود (هر تاریخی که نزدیکتر است). فقط در شرایط خاص می توانید مجوز کار برنامه کلاس تجربه کانادایی را تمدید کنید.

در موسسه آموزشی که تحصیل می کنم اعتصاب صورت گرفته و نمی توانم تحصیلات خود را ادامه دهم. آیا بر وضعیت مجوز تحصیلی من در کانادا تاثیر می گذارد؟

این وضعیت خارج از کنترل شماست و بر وضعیت مجوز تحصیلی شما تاثیر نمی گذارد. در نتیجه اعتصاب:
– شما مشمول جریمه نخواهید بود زیرا نمی توانید در طول این مدت تحصیلات خود را ادامه دهید.
– می توانید در صورت اخذ مجوز کار، حدود 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه کار کنید (و می توانید در طول تعطیلاتی همچون کریسمس و هفته مطالعه کار کنید) و
– هنوز هم شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی داشته باشید.
– برای اینکه بتوانید پس از پایان اعتصاب های کاگرری در کلاس ها شرکت کنید، باید بتوانید وضعیت خود را به عنوان دانشجو تایید کنید. اگر نیاز دارید مجوز تحصیلی را در طول اعتصاب ها تمدید کنید، نامه ای از مدیر موسسه آموزشی معتبر دریافت کرده مبنی بر اینکه اعتصاب مانع از شرکت شما در مدرسه و ادامه تحصیل شده است.

آیا می توانم به عنوان دانشجوی بین المللی همزمان با تحصیل در کانادا کار کنم؟

فقط در صورتی که مجوز تحصیلی شما شرایطی داشته باشد که بتوانید در داخل و خارج دانشگاه کار کنید. باید واجد شرایط دیگر نیز باشید. فقط با شروع برنامه تحصیلی می توانید کار کردن در کانادا را شروع کنید. نمی توانید قبل از شروع برنامه های درسی کار کنید.
– کار کردن در داخل و خارج دانشگاه
کسانی که مجوز تحصیلی دارند می توانند بدون مجوز کار در داخل و خارج دانشگاه کار کنند. باید قبل از پیدا کردن کار اطمینان حاصل کنید که تمامی شرایط لازم را دارید.
– کار کردن در حین کارآموزی
در صورتی که برنامه درسی شما نیاز به دوره کارآموزی داشته باشد، باید مجوز کار دریافت کنید. باید برای دریافت مجوز کار دوره کارآموزی اپلای کنید.
– کار پس از فارغ التحصیلی
ممکن است بتوانید برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کرده تا پس از فارغ التحصیلی نیز در کانادا کار کنید. باید ابتدا بررسی کنید که آیا واجد دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستید یا خیر.

آیا دانشجویان خارجی می توانند بدون مجوز کار در کانادا کار کنند؟

بله. در صورتی که مجوز تحصیلی داشته و در یک موسسه معتبر تمام وقت ثبت نام کرده باشید:
– ممکن است بتوانید بدون مجوز کار داخل دانشگاه کار کنید.
اگر مجوز تحصیلی داشته و در یک برنامه آموزشی علمی، فنی و حرفه ای تمام وقت در یک موسسه آموزشی معتبر شرکت کرده اید:
– می توانید بدون مجوز کار خارج از دانشگاه کار کنید.
اگر مجوز تحصیلی را پس از 1 ژوئن دریافت کنید:
– مجوز تحصیلی مشخص می کند که آیا شما می توانید خارج از دانشگاه کار کنید یا خیر. در صورت توانایی، و پس از شروع برنامه درسی تمام وقت، می توانید هر هفته 20 ساعت کار کنید
می توانید برای هر کارفرمایی که در لیست کارفرمایان فاقد شرایط لازم است کار کنید.
باید برای شرکت در برنامه کارآموزی مجوز کاری مناسب داشته باشید. هم چنین باید پس از اتمام تحصیلات، برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، به سایت مجوز کار برای دانشجویان مراجعه کنید.

آیا دانشجویان بین المللی می توانند قبل از شروع برنامه درسی کار کنند؟

خیر. حتی در صورت دارا بودن شرایط کار داخل و خارج دانشگاه در حین تحصیل، باید تا زمان شروع برنامه های درسی صبر کنید.
باید از قبل اطمینان حاصل کنید که تمامی شرایط کار کردن داخل و خارج از دانشگاه را دارید. اگر قصدا دارید قبل از شروع تحصیلات کار کنید، باید برای دریافت مجوز کار اپلای کنید.

آیا دانشجویان بین المللی می توانند پس از اتمام برنامه درسی در کانادا کار کنند؟

معمولا خیر، باید پس از دریافت نمرات فاینال کار کردن را متوقف کنید.
فقط در شرایط زیر می توانید پس از اتمام تحصیلات در کانادا کار کنید:
– اگر برای دریافت ویزای کار اپلای کرده اید
– قصد تحصیل در یک برنامه دیگر دارید.

آیا دانشجویان بین المللی می توانند در برنامه های کارآموزی شرکت کنند؟

اگر در برنامه آموزشی، فنی و حرفه ای موسسه آموزشی معتبر شرکت کرده اید که شرط آن داشتن سابقه کاری همچون کارآموزی است، نیاز به مجوز کار و تحصیل دارید.
برای دریافت ویزای کار باید اثبات کنید که تجربه کاری برای تکمیل برنامه درسی شما ضروری است. شواهد قابل قبول عبارتند از نامه مدرسه ای که در آن شرکت کرده و یا کپی برنامه درسی مدرسه.
تجربه کاری بیش از 50% برنامه کلی درسی شما نخواهد بود.
اگر در حال یادگیری انگلیسی و فرانسه هستید، و یا در دوره های مقدماتی شرکت کرده اید، نمی توانید برای دریافت ویزای کار دوره کارآموزی اپلای کنید.

در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا مجوز کارآموزی عنوانی به نام مکان کار وجود دارد. آیا می توانم جای دیگری کار کنم؟

 بستگی به محل درج مکان استخدام در مجوز کار دارد.
اگر مکان استخدام در قسمت اطلاعات بیشتر نوشته شده باشد:
می توانید در هر جای کانادا کار کنید. نمی توانید برای تغییر مجوز کار اپلای کنید. اگر مجوز کار دوره کارآموزی داشته باشید، برای تکمیل برنامه درسی نیاز به کار دارید.
در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا مجوز کارآموزی عنوانی به نام مکان کار وجود دارد. آیا می توانم جای دیگری کار کنم؟
شکل 1: اطلاعات مکان استخدام تحت عنوان “اطلاعات بیشتر” از یک نمونه مجوز کار.
اگر مکان استخدام زیر عنوان شرایط و توضیحات/مشاهدات نوشته شده باشد:
باید در همین مکان کار کنید. و اگر قصد داشته باشید در مکان دیگری کار کنید، باید برای تغییر شرایط مجوز کار اپلای کنید. در نتیجه، باید برای دریافت مجوز کار جدید از داخل کانادا اپلای کنید.
در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا مجوز کارآموزی عنوانی به نام مکان کار وجود دارد. آیا می توانم جای دیگری کار کنم؟
شکل 2: اطلاعات مکان استخدام تحت عنوان “شرایط” در یک نمونه مجوز کار

در مجوز کارآموزی ذکر شده است که نمی توانم برای کارفرمایی غیر از کارفرمای ذکر شده در مجوز کار کنم. به چه معناست؟

به عنوان کارورز، در مجوز کارورزی شما ذکر شده است:
– نمی توانید برای کارفرمایی غیر از کارفرمای ذکر شده در مجوز کار کنید
– مدرسه کارفرمای شماست
و به این معنی است که فقط برای کارفرمایان مورد تایید برنامه کارآموزی مدرسه خود می توانید کار کنید.
و اگر کارفرمای شما درکی از این وضعیت نداشته باشد:
اگر شرایط ذکر شده در مجوز کار باعث مشکلاتی بین شما و کارفرما شده است، باید برای تغییر شرایط اپلای کنید.
در نتیجه، باید برای دریافت مجوز جدید اپلای کنید.
در نامه ای توضیح دهید که چرا دوست دارید وضعیت ذکر شده در مجوز کار را تغییر دهید (این شرایط باعث بروز مشکلاتی بین شما و کارفرما شده است).
تغییر شرایط مجوز کار هزینه ای ندارد.
در صورت تغییر مدرسه:
اگر مدرسه را تغییر داده و در برنامه کارآموزی شرکت کنید، باید برای دریافت مجوز کار جدید اپلای کنید. مجوز کارآموزی جدید بیان می کند که مدرسه جدید کارفرمای شماست.
برای تغییر وضعیت مجوز کارآموزی و یا دریافت مجوز جدید نباید هزینه ای پرداخت کنید.

آیا می توانم در طول تعطیلات مدرسه کار کنم؟

معمولا بله. البته در صورتی که مجوز تحصیلی شما همچنان معتبر است و باید تمامی شرایط لازم را داشته باشید.
اگر خارج از دانشگاه کار می کنید:
می توانید در طول تعطیلات مدرسه تمام وقت کار کنید، مثلا در طول تابستان و تعطیلات بهار. باید تمامی شرایط کار کردن خارج از دانشگاه را داشته باشید. و پس از شروع مجدد سال تحصیلی، فقط 20 ساعت در هفته می توانید کار کنید.
اگر داخل دانشگاه کار می کنید:
می توانید در طول تعطیلات تمام وقت کار کنید، مثلا در طول تابستان و تعطیلات بهار. باید تمامی شرایط کار کردن داخل دانشگاه را داشته باشید.

آیا می توانم در صورت داشتن شرایط کار کردن خارج از دانشگاه در هر زمینه ای کار کنم؟

بله. در صورتی که واجد شرایط کار کردن خارج از دانشگاه باشید، می توانید برای هر کارفرمایی که نام او در لیست کارفرمایان واجد شرایط نیست کار کنید. و برای کار کردن در برخی مشاغل نیاز به معاینه پزشکی دارید.

در صورت داشتن شرایط کار کردن خارج از دانشگاه، آیا می توانم هر میزان که دوست دارم کار کنم؟

خیر. در طول مدرسه فقط 20 ساعت در هفته می توانید کار کنید. در طول تعطیلات تابستان، زمستان و بهار می توانید بیش از 20 ساعت در هفته کار کنید.
فقط با شروع برنامه های درسی می توانید کار کردن در کانادا را شروع کنید. نمی توانید قبل از شروع دوره های درسی کار خود را شروع کنید.
اگر تحصیلات خود را تکمیل کرده باشید، می توانید تمام وقت کار کنید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی چیست؟

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به دانشجویانی که از موسسه دانشگاهی کانادا فارغ التحصیل شده اند کمک می کند تا در کانادا تجربه کاری کسب کنند.
نکته: تجربه کاری حاصل از برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به شما کمک می کند تا بتوانید اقامت دائم بگیرید.

چگونه می توانم برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنم؟

نحوه اپلای بستگی به مکانی دارد که از آنجا اپلای می کنید. بسیاری از افراد باید به صورت آنلاین اپلای کنند.
قبل از اپلای مطمعن شوید که شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را دارید. پس از اینکه مدرسه نمرات نهایی شما را صادر کرد، باید طی 180 روز برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید.
هنگام اپلای باید هزینه مجوز کار باز و هزینه مجوز کار استاندارد نیز پرداخت کنید.
اگر مجوز کار منقضی شده باشد، باید:
– درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تا 90 روز قبل از پایان مهلت اقامت ارسال کرده و هر 2 هزینه را پرداخت کنید (مجوز کار باز و مجوز کار استاندارد)
 – هزینه حفظ وضعیت شما به عنوان دانشجو معادل 350 دلار است. به دلیل محدودیت های سیستم، متقاضیان باید هزینه را به صورت آنلاین پرداخت کرده تا بتوانند وضعیت دانشجویی خود را حفظ کنند و یک کپی از رسید پرداخت را به درخواست آنلاین مجوز کار پس از فارغ التحصیلی پیوست کنند. برای حفط وضعیت دانشجویی خود نیازی به درخواست جداگانه ندارید.
– باید شرایط حفظ اقامت خود در کانادا را داشته باشید.
– باید تمامی شرایط ذکر شده در مجوز را داشته باشید.
اگر قصد دارید شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تغییر داده و یا تمدید کنید:
باید به صورت کاغذی اپلای کنید. فقط در صورتی می توانید مجوز را تمدید کنید که پاسپورت شما قبل از پایان اعتبار مجوز کار پس از فارغ التحصیلی منقضی شود.
و در صورتی که قصد دارید اسناد بیشتری همچون معاینات پزشکی را پس از اپلای کردن ارسال کنید، باید شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تغییر دهید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی تا چه مدت معتبر است؟

بین 8 ماه و حداکثر 3 سال. مدت زمان اعتبار آن بستگی به طول مدت برنامه درسی در کانادا دارد. و قطعا بیش از طول مدت برنامه درسی نخواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب سایت تا چه مدت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی معتبر است مراجعه کنید.
اگر پاسپورت شما قبل از مجوز کار پس از فارغ التحصیلی منقضی شود:
باید اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما تا مدت زمانی که واجد شرایط اقامت در کانادا هستید معتبر است. و اگر پاسپورت شما زودتر منقضی شود:
– تا زمان انقضای پاسپورت یک مجوز کار پس از فارغ التحصیلی برای شما صادر می شود.
– و در صورت نیاز به تمدید پاسپورت برای اعتبار کامل به شما اطلاع خواهیم داد.
فقط در صورتی که ما به شما اطلاع دهیم می توانید مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تمدید کنید. در این صورت، باید به صورت کاغذی درخواست داده و مجوز تا زمان لازم تمدید می شود.

هزینه دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی چقدر است؟

155 دلار کانادا. هم چنین باید هزینه 100 دلاری ویزای کار آزاد را نیز بپردازید.

آیا می توانم قبل از دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اقدام به کار کنم؟

فقط در شرایط زیر:
– دانشجوی تمام وقت یکی از موسسات آموزشی معتبر بوده و در برنامه های فنی و حرفه ای و آموزشی شرکت کرده باشید.
– برنامه درسی را اخیرا تکمیل کرده باشید
– بیش از ساعات مجاز در داخل و خارج دانشگاه کار نکرده باشید.
در صورت رد درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، باید فورا دست از کار کردن بکشید.

آیا می توانم تحت برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در هر مکان و شغلی که دوست دارم مشغول به کار شوم؟

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی ویزای کار آزاد است و به این معنی است که می توانید در هر حرفه ای که دوست دارید در کانادا مشغول به کار شده و هر زمان که دوست داشتید کارفرمایان خود را تغییر دهید.
البته نمی توانید برای کارفرمایانی که نام آنها در لیست کارفرمایان واجد شرایط ذکر نشده است کار کنید.

شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی چیست؟

فارغ التحصیلی از یک موسسه دولتی و برنامه معتبر در یک موسسه خصوصی. این موسسات شامل دانشگاه، کالج، و کالج عمومی و فنی حرفه ای (موسسه آموزشی در کبک که کلاس های پیش دانشگاهی و برنامه های مشاغل فنی ارائه می دهد) هستند.

آیا می توانم قبل از دریافت دیپلم برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اقدام کنم؟

بله.
برای اپلای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به موارد زیر نیاز دارید:
– نامه رسمی مدرسه مبنی بر اینکه برنامه درسی شما کامل شده است
– رونوشت رسمی و یا کپی آن از وب سایت مدرسه
پس از اینکه مدرسه نمرات نهایی شما را صادر کرد، باید طی 180 روز برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید. و برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، مجوز تحصیلی شما باید طی این مدت معتبر باشد.
در صورت منقضی شدن مجوز تحصیلی:
– مجوز تحصیلی در تاریخ ذکر شده در مجوز و یا 90 روز پس از تکمیل برنامه های درسی منقضی می شود (هر تاریخی که نزدیکتر باشد).
اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شود:
– باید هنگام اپلای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی وضعیت دانشجویی خود را حفظ کنید.
– کانادا را ترک کرده و از خارج کانادا برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید.

آیا می توانم تا زمان دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی کار کنم؟

در صورت داشتن شرایط زیر می توانید تمام وقت کار کنید: اگر در زمان ارسال درخواست:
– مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید
– برنامه درسی را تکمیل کرده باشید
– واجد شرایط کار در خارج دانشگاه بدون مجوز باشید
– در طول فصول تحصیلی بیش از 20 ساعت در هفته، خارج از دانشگاه کار نکرده باشید.

منتظر دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستم. آیا می توانم با داشتن مجوز تحصیلی به خارج از کانادا سفر کرده و دوباره مراجعه کنم؟

بله. تا زمانی که ویزا و یا اتا همچنان معتبر است. مجوز (تحصیل و کار) ویزا محسوب نشده و نمی توانید با داشتن مجوز تحصیل دوباره به کانادا مراجعت کنید.
اگر ویزا و یا اتا منقضی شده باشد، باید قبل از بازگشت به کانادا ویزا و یا اتای جدید دریافت کنید.
هنگام بازگشت به کانادا:
– اگر مجوز تحصیلی همچنان معتبر است می توانید به عنوان دانشجو وارد کانادا شوید.
– و اگر در نبود شما درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی تایید شود، می توانید به عنوان کارگر وارد کانادا شوید.
– اگر ما همچنان در حال بررسی مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باشیم، می توانید به عنوان بازدید کننده وارد کانادا شده و تا زمان بررسی نهایی درخواست بدون مجوز کار کنید.
هنگام ورود به کانادا افسر مرزی از شما چندین سوال می پرسد. باید کپی درخواست و یا رسید پرداخت هزینه را به افسر نشان دهید.
و اگر افسر دلیل موجهی برای رد درخواست شما داشته باشد، نمی توانید وارد کانادا شوید.

چگونه می توانم در مدت انتظار برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، کارفرما را متقاعد کنم که اجازه کار کردن دارم؟

باید کپی تمامی اسناد زیر را به آنها نشان دهید:
– مدرک تکمیل برنامه های درسی همچون
– نامه رسمی مدرسه مبنی بر اینکه برنامه درسی شما کامل شده است
– رونوشت رسمی و یا کپی آن از وب سایت مدرسه
– کپی مجوز تحصیلی
– برای اینکه بتوانید بلافاصله پس از تکمیل برنامه های درسی کار کنید باید در مجوز شما چنین قید شده باشد”مادامی که طبق بند R186 (f), (v), (w) واجد شرایط باشند می توانند کار کنند و در غیر این صورت حق کار کردن ندارند”
– کپی اعلام وصول درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در صورتی که آنلاین اپلای کرده باشید
– و برای اینکه بتوانید بلافاصله کار کنید، اعلام وصول باید قبل از منقضی شدن مجوز تحصیلی دریافت شده باشد.
می توانید از این اسناد تا زمان تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست خود استفاده کنید.
و در صورت رد درخواست شما، باید به محض اطلاع کار کردن را متوقف کنید.
و اگر همچنان به کار کردن ادامه دهید، مجوز تحصیلی و کاری آینده تایید نخواهد شد و ممکن است مجبور به ترک کشور شوید.
زمان لازم برای بررسی مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را چک کنید.

آیا برای تحصیل در کانادا نیاز به اتا یا ویزا دارم؟

بستگی به تابعیتی که دارید، ممکن است نیاز به ویزای توریستی، اتا، و هم چنین مجوز تحصیلی داشته باشید. اتا یا ویزا هنگام صدور مجوز تحصیلی برای شما صادر می شود. نیازی به درخواست جداگانه و یا پرداخت هزینه نیست.
بسیاری از دانشجویان باید هنگام درخواست مجوز تحصیلی بیومتریک نیز ارسال کنند. با پاسخ دادن به چندین سوال متوجه می شوید که آیا نیازی به ارسال بیومتریک است یا خیر.

آیا پس از دریافت اتا و ویزا نیاز است برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنم؟

خیر. بسته به تابعیت خود، ممکن است به اتا، ویزای بازدید کننده و یا مجوز تحصیلی نیاز داشته باشید. اتا یا ویزا هنگام صدور مجوز تحصیلی برای شما صادر می شود. نیازی به درخواست جداگانه و یا پرداخت هزینه نیست.
ممکن است نیاز به ارسال بیومتریک داشته باشید. شهروندان 29 کشور و یک منطقه باید هنگام اپلای ویزا بیومتریک نیز ارسال کنند.

آیا می توانم هزینه اتا و ویزا را با پول رایج کشور خود پرداخت کنم؟

بله. در بسیاری از کشورها می توانید این کار را انجام دهید. برای دریافت جزئیات بیشتر، لیست کشورها و دفاتر صدور ویزای کانادا را برای کشوری که می خواهید اپلای کنید بررسی کنید.

چگونه اقامت خود را به عنوان دانشجو تمدید کنم؟

باید مجوز تحصیلی خود را تمدید کنید.
باید حداقل 30 روز قبل از انقضای مجوز فعلی، مجوز تحصیلی خود را تمدید کنید. اما توصیه ما این است که خیلی زودتر از 30 روز برای تمدید مجوز اقدام کنید.
اگر قصد دارید شماره بیمه اجتماعی یا بیمه سلامت را تمدید کنید، نیاز به مجوز تحصیلی معتبر دارید. اگر در 30 روز باقیمانده اقدام کنید، ممکن است در تمدید شماره بیمه مشکل پیدا کنید زیرا مجوز تحصیلی شما ممکن است منقضی شود.
بررسی کنید که پردازش مجوز تحصیلی چه مدت طول می کشد.
و اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شده است:
اگر قبل از منقضی شدن مجوز تحصیلی برای تمدید آن اپلای کرده و هنوز جواب نهایی ارسال نشده باشد، می توانید تحت وضعیت ضمنی در کانادا بمانید. وضعیت ضمنی به این معناست که تا زمان تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست شما، اقامت موقت دارید. و می توانید در این مدت به تحصیل خود ادامه دهید.
اگر برای تمدید مجوز تحصیلی اپلای نکرده باشید، وضعیت اقامت خود در کانادا را از دست داده اید. و در این صورت تا زمان تمدید مجوز تحصیلی نمی توانید درس خود را ادامه دهید. 90 روز وقت دارید که برای تمدید مجوز خود اپلای کنید. هزینه آن 200 دلار کانادا به علاوه 150 دلار کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی جدید است. به وب سایت زیر مراجعه کنید: در صورتی که مجوز تحصیلی شما منقضی شده و برای تمدید آن اپلای نکرده اید چه باید بکنید؟
اگر قصد دارید به خارج از کانادا سفر کنید:
باید اطمینان حاصل کنید که برای مراجعه مجدد به کانادا نیاز به اسناد سفر دارید. اسناد سفر باید معتبر باشند.
اگر برای مجوز متفاوتی اپلای کرده باشید:
اگر دانشجو هستید و برای دریافت مجوز کار اپلای کرده اید، تا زمان بررسی نهایی درخواست نمی توانید به تحصیلات خود ادامه دهید. و تا زمان تایید درخواست حق کار کردن ندارید. و می توانید تا آن مدت در کانادا به عنوان شهروند موقت زندگی کنید.

چگونه می توانم کپی مجوز تحصیلی دزدیده شده و گم شده را دریافت کنم؟

باید فرم درخواست را پر کرده و هزینه را پرداخت کنید.

آیا می توانم پس از منقضی شدن مجوز تحصیلی و در حالی که برای دریافت مجوز جدید اپلای کرده ام در کانادا بمانم؟

بله. می توانید به عنوان شهروند موقت در کانادا بمانید، درصورتی که درخواست تمدید ویزا قبل از تمدید مجوز فعلی ارسال شده باشد.
اگر درخواست جدید برای تمدید مجوز تحصیلی شما ارسال شده باشد:
– می توانید در کانادا مانده و همچنان به تحصیل ادامه داده تا زمانی که در مورد درخواست شما تصمیم گیری شود.
اگر درخواست جدید برای تغییر مجوز ارسال شده باشد (به عنوان مثال مجوز کاری):
– با منقضی شدن مجوز تحصیلی باید تمامی فعالیت های ذکر شده در مجوز قبلی را متوقف کنید. به عنوان مثال، ممکن است به عنوان دانشجو به کانادا آمده و سپس برای دریافت مجوز کار اقدام کنید. در این صورت، پس از منقضی شدن مجوز تحصیلی باید از تحصیل دست بکشید. و پس از آن، حق کار کردن و تحصیل ندارید تا زمانی که مجوز جدید دریافت کنید.

آیا می توانم در صورت نیاز به زمان بیشتر برای تمدید مجوز کار، وضعیت اقامتی خود به بازدید کننده را تغییر دهم؟

بله، اما در صورتی که مجوز کار و تحصیل شما منقضی شده باشد نمی توانید از کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی و کار جدید اپلای کنید. و به این معنی است که زمان بیشتری به شما برای تمدید مجوز داده نمی شود.
بیشتر بازدید کنندگان، واجد شرایط اپلای مجوز کار و تحصیل از درون کانادا نیستند. اگر وضعیت خود را به بازدید کننده تغییر دهید، ممکن است برای اپلای مجوز جدید مجبور شوید از کانادا خارج شوید.
و به همین دلیل ما توصیه می کنیم که در صورت نیاز به زمان بیشتر برای اپلای مجوز وضعیت خود را به بازدید کننده تغییر ندهید.
باید تاریخ انقضای مجوز فعلی را دانسته و حداقل 30 روز قبل اپلای کنید.

چرا مجوز تحصیلی و کار فقط برای بخشی از برنامه درسی و قرارداد کاری معتبر است؟

ما تاریخ اعتبار مجوز تحصیلی و کار را برای مدت کمتری صادر می کنیم که چند دلیل دارد:
– پاسپورت و گذرنامه قبل از پایان مدت اقامت برنامه ریزی شده منقضی خواهد شد.
– شما در برنامه تجربه بین المللی کانادا شرکت کرده و بیمه سلامت برای مدت طولانی معتبر نخواهد بود.
پاسپورت و یا گذرنامه منقضی خواهد شد:
اگر به قصد کار و تحصیل به کانادا آمده باشید، نمی توانید پس از منقضی شدن پاسپورت و یا گذرنامه در کانادا بمانید. مجوزی که ما برای شما صادر می کنیم فقط تا تاریخ اعتبار پاسپورت و گذرنامه معتبر خواهد بود.
اگر هنگامی که در کانادا هستید پاسپورت و گذرنامه جدید دریافت کنید:
می توانید برای مدت زمان باقیمانده در برنامه درسی و قرارداد کاری، برای تمدید مجوز کار و تحصیل اپلای کنید.
شما در برنامه تجربه بین المللی کانادا شرکت کرده و پوشش بیمه سلامت برای مدت طولانی معتبر نیست:
اگر بیمه سلامت فقط برای مدت زمان محدودی از اقامت شما در کانادا معتبر باشد، برای شما مجوزی صادر می کنیم که مطابق با مدت زمان باقیمانده باشد.
قبل از ترک کشور خود مطمعن شوید که اعتبار بیمه برای کل مدت اقامت شما در کانادا است.
در صورت معتبر نبودن، نمی توانید مجوز کاری خود را تمدید کنید حتی اگر بیمه سلامت را تمدید کنید.

به عنوان دانشجوی بین المللی در کانادا، چگونه می توانم برای دریافت اقامت دائم اپلای کنم؟

برنامه های زیادی برای اقامت دائم وجود دارد و ممکن است بتوانید واجد شرایط اپلای از طریق یکی از این برنامه ها باشید:
کلاس تجربه کانادایی
برنامه کارگر ماهر فدرال
برنامه نامزدی استانی
برای شرکت در برخی از این برنامه ها نیاز به تجربه کاری در کانادا دارید.

داشتن وضعیت قانونی در کانادا به چه معناست؟

وضعیت قانونی به این معناست که شما حق ورود و ماندن در کانادا را به عنوان شهروند موقت و دائم و تحت قانون محافظت از پناهندگان و مهاجرین دارید و می توانید به عنوان شهروند کانادایی تحت قانون شهروندی و یا به عنوان هندی تحت قانون هند در کانادا ساکن شوید. وضعیت اقامت موقت برای مدت زمان مشخصی معتبر است و باید اطمینان حاصل کنید که وضعیت اقامت موقت شما تا پایان مدت اقامت در کانادا معتبر است.

به عنوان دانشجوی بین المللی تا چه مدت می توانم در کانادا اقامت کنم؟

در سند مهاجرتی شما (مجوز تحصیلی و یا مهر پاسپورت) مدت زمان اقامت شما در کانادا ذکر شده است. اگر قصد داشته و یا نیاز دارید مدت بیشتری در کانادا بمانید، به وب سایت درخواست ویزا و مهاجرت مراجعه کرده تا برای تمدید مدت اقامت خود اپلای کنید.

چگونه می توانم اقامت خود در کانادا را تمدید کرده و یا وضعیت مهاجرتی خود را تغییر دهم؟

به عنوان مثال برای تغییر وضعیت مهاجرت از دانشجوی تمام وقت به کارگر تمام وقت، و یا تمدید مدت اقامت خود در کانادا، باید درخواست ارسال کنید.

اخیرا به عنوان دانشجوی بین المللی در کانادا فارغ التحصیل شده ام. آیا می توانم برای دریافت اقامت دائم اپلای کنم؟

ممکن است بتوانید به عنوان کسی که به تازگی فارغ التحصیل شده در برنامه تجربه بین المللی کانادا شرکت کنید. باید تمامی شرایط زیر را داشته باشید:
– باید خارج از استان کبک زندگی کنید
– در 3 سال قبل از اپلای، حداقل 12 ماه تمام وقت (یا معادل آن پاره وقت) در مشاغلی با سطح 0, A, B در کانادا کار کرده باشید.
– پس از فارغ التحصیلی، در مشاغل قانونی کانادا کار کرده باشید
– باید مهارت های زبانی شما مطلوب باشد (در تمامی مهارت ها)
باید تجربه کار را پس از فارغ التحصیلی کسب کرده باشید. کارهایی که طی دوران دانشجویی انجام داده اید جزء تجربه کاری محسوب نمی شوند. و نیازی نیست که هنگام اپلای کردن مشغول به کار باشید.
ممکن است واجد شرایط شرکت در دیگر برنامه های اقامت دائم باشید. می توانید به وب سایت ابزار ورود به کانادا مراجعه کرده تا بدانید واجد شرایط شرکت در کدام برنامه ها هستید.
نکته: تکمیل پروفایل سیستم اکسپرس انتری اولین قدم مهاجرت دائم به کانادا به عنوان کارگر ماهر است. اما تکمیل این پروفایل به این معنی نیست که شما دعوتنامه اپلای برای شهروندی دائم دریافت می کنید. دعوتنامه اپلای اقامت دائم بستگی به رتبه و امتیاز شما در استخر اکسپرس انتری دارد که توسط سیستم جامع رتبه بندی محاسبه می شود. 

در صورت داشتن تجربه کاری در کانادا چگونه می توانم برای مهاجرت اپلای کنم؟

ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری را به صورت آنلاین پر کرده تا مطمعن شوید که حداقل شرایط برای استخر اکسپرس انتری را دارید.
اگر برای شما دعوتنامه اپلای ارسال شود:
– باید درخواست آنلاین را طی 90 روز تکمیل کرده
– تمامی اسناد لازم را ارسال کرده
– و هزینه را بپردازید.
– معاینات پزشکی را انجام داده
– و بازرسی های امنیتی و قضایی را انجام دهید.

قصد دارم در کلاس های زبان و یا دوره های پیش نیاز شرکت کنم. آیا می توانم از طریق جریان مستقیم جذب دانشجو اپلای کنم؟

بله. و در صورت داشتن تمامی معیارهای واجد شرایط بودن، فرایند بررسی درخواست مجوز تحصیلی شما سریعتر صورت خواهد گرفت. و در صورتی که عجله ندارید، می توانیم درخواست شما را به عنوان مجوز تحصیلی معمولی بررسی کنیم.
در صورتی که در کلاس های پیش نیاز برنامه تحصیلی طولانی تر شرکت کرده باشید:
اگر نامه پذیرش داشته و یا در دوره های پیش نیاز شرکت کرده و یا در دوره های آموزشی معادل سازی شرکت کرده اید:
– کلاس شما باید حداقل 6 ماه طول بکشد
– باید در نامه پذیرش برنامه پیش نیاز یا دوره های معادل سازی ذکر شده باشد
– و برنامه درسی اصلی شما باید
– به شما مدرک، دیپلم، و یا گواهینامه اعطا کند
– حداقل 6 ماه طول بکشد.

اگر از طریق جریان مستقیم جذب دانشجو اقدام کنم، آیا می توانم مجوز تحصیلی دریافت کنم؟

خیر. جریان مستقیم جذب دانشجو به شما کمک می کند که بتوانید مجوز تحصیلی را زودتر دریافت کنید، اما باید تمامی شرایط درخواست مجوز تحصیلی را داشته باشید. در صورت نداشتن شرایط، برای شما مجوز تحصیلی صادر نمی شود.
با داشتن گواهینامه سرمایه گذاری تضمینی، می توانید از طریق برنامه جریان مستقیم جذب دانشجو مجوز تحصیلی بگیرید، اما ضمانت نمی شود.

من از طریق جریان مستقیم جذب دانشجو برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کرده ام. آیا می توانم خانواده ام را با خود همراه بیاورم؟

بله. می توانید همسر قانونی، کامن لا، و فرزندان را با خود به کانادا بیاورید. آنها ممکن است بتوانند مجوز تحصیلی، کاری، و یا ویزای بازدید کننده دریافت کنند. باید هنگام اپلای برای دریافت مجوز تحصیلی درخواست آنها را به صورت آنلاین ارسال کنید. به وب سایت نحوه ارسال درخواست آنها همراه با درخواست خود مراجعه کنید.

دانش آموز ابتدایی و یا متوسطه هستم. آیا می توانم از طریق جریان مستقیم جذب دانشجو اقدام کنم؟

خیر. این جریان فقط مخصوص دانشجویان است.

اخذ ویزای تحصیلی چقدر زمان می برد؟

بعد از درخواست، تا 90 روز طول می کشد. اما معمولا کمتر از این مقدار است.

برای درخواست ویزای تحصیلی به چه مدارکی نیاز داریم؟

– مدرک پذیرش در یکی از آموزشگاه های کانادا.
– پاسپورت معتبر و مدرک بودجه ی مالی مورد نیاز برای سفر.
– مدرک نشان دهنده ی تمایل شما برای ترک کانادا پس از تحصیل.
به علاوه ی این، مدرک عدم وجود سابقه ی کیفری و مشکلات پزشکی، مورد نیاز است. باید تست های پزشکی خاصی را بگذرانید.

جواز یا ویزای تحصیلی کانادا در چه مدتی صادر می شود؟

بسته به شرایط، برنامه ی مهاجرتی و محل زندگی شما، زمان ها متفاوت است.

اجازه تحصیل در کانادا چیست؟

اجازه تحصیل یک سند رسمی است که توسط دولت کانادا صادر شده و به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا در کانادا تحصیل کنند. اجازه تحصیل ویزای غیر اقامتی محسوب می‌شود ، بدین معنی که:
– شما باید در یک موسسه یادگیری تعیین شده ثبت نام کنید.
– شما می‌توانید ویزا خود را مطابق با شرایط مطالعه خود تمدید کنید.
– شما باید شرایط ذکر شده در مجوز تحصیل خود را رعایت کنید.

چگونه باید برای مجوز تحصیل در کانادا درخواست ثبت کرد؟

قبل از درخواست مجوز تحصیل، شما به موارد زیر نیاز دارید:
– نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا
– گذرنامه معتبر
– اثبات توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و بودجه کافی برای بازگشت به خانه پس از اتمام دوره تحصیلی.
– گزارش سلامت
– گواهی عدم سو پیشینه
– در زمان ورود به کانادا نیز باید به افسر مهاجرت اثبات کنید که پس از اتمام تحصیل از این کشور خارج خواهید شد.
توجه: اگر قبولی مشروط دریافت کرده‌اید و قبل از پذیرش در دوره اصلی باید یک دوره کوتاه مدت را بگذرانید، اجازه تحصیل شما فقط برای طول این دور‌ ها معتبر خواهد بود. در صورت ادامه تحصیل می‌توانید برای اقامت طولانی اقدام کنید.

آیا برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل نیاز است؟

این مورد بستگی به مدت دوره شما دارد. مطالعات كوتاه شش ماهه یا كمتر به مجوز تحصیل احتیاج ندارند. اما اگر به هر دلیلی نتوانید دوره خود را تکمیل کنید، برای ادامه آن باید مجوز تحصیل بگیرید.

چگونه می‌توانید با اجازه تحصیل به خارج از کانادا سفر کنید؟

اجازه تحصیل یک سند مسافرتی نیست. برای سفر به خانه یا خارج از کانادا در طول تعطیلات مدرسه و دانشگاه به یکی از موارد زیر نیاز خواهید داشت:
– ویزای اقامت موقت
– مجوز سفر الکترونیکی (eTA)

آیا افراد زیر سن قانونی هم باید مجوز تحصیل بگیرند؟

خیر. فرزندان خردسال که نیاز به شرکت در دبستان یا دبیرستان دارند و همراه والدینی هستند که دارای مجوزهای معتبر کار یا تحصیل هستند، نیازی به درخواست مجوز تحصیل ندارند.
اگر فرزند شما زیر 19 سال است و شما بصورت تمام وقت در یک موسسه تحصیل می‌کنید، ممکن است فرزند شما واجد شرایط برای تحصیل در یکی از مدارس دولتی ابتدایی یا متوسطه رایگان کانادا باشد.

چگونه می‌‌ توان خانواده خود را در حین تحصیل به کانادا برد؟

اگر می‌خواهید شریک زندگی و یا عضوی از خانواده خود را در حین تحصیلتان به کانادا ببرید، با مجوز تحصیل معتبر شما همسر یا اعضای دیگر خانواده شما می‌توانند درخواست اجازه کار آزاد بدهند. اجازه کار آزاد، به یک فرد خارجی اجازه می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند و نیاز به یک پیشنهاد شغلی از پیش تایید شده نخواهید داشت.

2 thoughts on “ویزای تحصیلی کانادا

 1. آیا می توان تنها برای نشان دادن تمکن مالی جهت گرفتن ویزای تحصیلی، مبلغی را درون حساب گذاشته و پس از تمام شدن فرایند بررسی تمکن مالی آن را از حساب بیرون بیاورم؟

  1. سلام وقت بخیر ممنون از همراهیتون.
   .در این حالت آفیسر به واقعی بودن تمکن مالی شک میکند و این شانس صدور ویزا را کاهش میدهد، پس توصیه نمیشود که پول یکجا واریز شود و یا از حسابی که جدیدا به این منظور باز شده است گزارش گرفته بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *