ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزای تحصیلی کانادا در یک نگاه (دانشجویی و دانش آموزی)

 • اخذ نامه پذیرش از دانشگاه، کالج یا مدرسه، داشتن تمکن مالی
 • داشتن حداقل مبلغ تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا: با توجه به شهریه یک سال مدرسه که بطور متوسط برای مدارس خصوصی 20 الی 25 هزار دلار می باشد و اگر هزینه زندگی را بطور متوسط بین 12 الی 15 هزار دلار در نظر بگیریم، بین 30 الی 40 هزار دلار کانادا تمکن مالی موردنیاز است.
 • تهیه گردش حساب مورد نیاز برای تمکن مالی: ۴ ماه اخیر
 • نداشتن سوء پیشیینه
 • متقاعد نمودن افسر در خصوص بازگشت به ایران پس از تحصیل!
 • روند ثبت نام ویزای تحصیلی کانادا: آنلاین
 • مدت زمان اعتبار ویزا: مدت اعتبار ویزا بستگی به مدت زمان دوره تحصیلی شما دارد
 • عوامل ریجکت شدن ویزا: متقاعد نکردن افسر ویزا در خصوص بازگشت به کشور، عدم اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی، مشخص نبودن هدف تحصیل

لینک های مفید

مراحل اصلی اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • 1. پیش از هر چیزی توجه داشته باشید که روش مهاجرتی به استان کبک با بقیه ایالت های کانادا متفاوت است. یعنی اگر بخواهیم به طور کلی مهاجرت تحصیلی به کانادا را بررسی کنیم، یک بار مهاجرت تحصیلی کبک را بررسی می کنیم و سپس بقیه استان ها.
 • 2. متقاضی برای اخذ CAQ یا گواهی پذیرش کبک باید به اداره مهاجرت استان کبک مراجعه کند.
 • 3. برای مهاجرت به استان های دیگر باید به وبسایت اداره مهاجرتی کانادا مراجعه کرده و در آنجا یک اکانت بسازید. ساخت اکانت باعث می شود تا مدارک و اسناد مورد نیاز برای مهاجرت را در سایت آپلود کنید.

پروسه ساخت پروفایل در سایت اداره مهاجرت

 • پروسه اصلی ویزای تحصیلی کانادا از زمانی شروع می شود که وارد سایت cic.gc.ca شوید و یک پروفایل برای خودتان ایجاد کنید.
 • با وارد شدن در سایت نیاز است تا یک سری اطلاعات لازم برای ادامه روند کار را در سایت پر کنید. به عنوان مثال شما باید مشخص کنید که می خواهم به صورت موقت در کانادا تحصیل کنم.
 • در ادامه بخش های دیگری نیز برای شما به نمایش درمی آید که باید آن ها را هم تکمیل کنید؛ به عنوان مثال اینکه در چه استانی قصد تحصیل دارید یا پر کردن یک سری سوالات شخصی دیگر.
 • در صفحه جدیدی که برای شما به نمایش می آید، یک سری مدارکی خواسته می شود که شما باید آن ها را در جایگاه های مخصوص خود آپلود کنید و در نهایت قسمتی برای امضاء و سپس پرداخت هزینه ها وجود دارد.
 • 4. بارگذاری مدارک خواسته شده بدون پرداخت هزینه درخواست ویزا که ۱۵۰ دلار است بررسی نمی شود. هزینه بایومتریک نیز ۸۵ دلار است. بنابراین شما باید ۲۳۵ دلار در مجموع پرداخت کنید.(برای همسر: ورک پرمیت:155دلار، بایومتریک: 85 دلار)
 • 5. پس از سابمیت کردن اطلاعات و مدارک خواسته شده در سایت ذکر شده، ایمیلی برای شما ارسال می شود تحت عنوان اینکه شما قصد طی کردن پروسه ویزای تحصیلی کانادا را دارید. دقت داشته باشید که حتما از یک ایمیل معتبر برای کلیه مراحل استفاده کنید چرا که بیشتر اطلاعات مربوط به روند مهاجرتی شما از طریق همین ایمیل به دست شما خواهد رسید.
 • 6. سپس بعد از ۲ روز نامه بیومتریک خود را دریافت خواهید کرد که باید برای انگشت نگاری و عکس برداری به یکی از دفاتر VAC کشورهای همسایه مراجعه کنید چرا که کانادا در ایران سفارت ندارد.(Visa Application Center) یا همان دفاتر VAC با دولت کانادا همکاری دارند و بسیاری از اقدامات مهاجرتی افراد از جمله انگشت نگاری، بیومتریک و عکس برداری را انجام می دهد).
 • 7. پیش از اینکه به دفاتر VAC‌ مراجعه کنید باید وقت قبلی بگیرید و به موقع در محل حضور یابید. (حتی نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده)
 • 8. جواب ویزای شما به صورت اینترنتی به اطلاع شما خواهد رسید بنابراین در هنگام درخواست ویزای تحصیلی خود حتما از ایمیل معتبر استفاده کنید.
 • 9. اگر تائیدیه ویزا (پاس ریکوئست) را دریافت کردید به این معنی است که برچسب ویزا باید روی پاسپورت شما بخورد. بنابراین اقدامات لازم را از طریق پیکاپ ویزای کانادا انجام دهید.(از طریق کارگزار مورد اعتماد تراست پاسپورت برای الصاق ویزا ارسال می شود و سپس برای شما ارسال می گردد.)
 • 10. هنگامی که درخواست شما برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا تائید شود، برای شما یک ویزای تحصیلی و یک نامه POE‌ صادر می شود.(با نامه POE می توانید استادی پرمیت خود را بعد از رسیدن به کانادا دریافت کنید)
 • 11. مجوز تحصیلی شما در فرودگاه پس از تائید شدن پاسپورت و برچسب ویزا به شما تحویل داده می شود.

نمونه ویزای تحصیلی کانادا

گواهی CAQ (ویژه مراکز آموزشی کبک)

درصورتی که از یکی از مراکز آموزشی استان کبک پذیرش تحصیلی اخذ نموده باشید شما نیاز به ارائه گواهی CAQ نیز خواهید داشت.

درخواست را به صورت آنلاین پر کنید.

درخواست خود را از طریق Minerva (دانشجویان مقطع کارشناسی) یا UApply (دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد) ثبت کنید. توجه به این نکته بسیار مهم است که نسخه الکترونیکی تنها نسخه پذیرش نامه ای است که دریافت خواهید کرد. شما نسخه کاغذی نامه پذیرش را از طریق پست دریافت نخواهید کرد.

شما باید یک کپی از نامه پذیرش خود را دانلود و ذخیره کنید، زیرا ممکن است در برنامه های بعدی لازم باشد آن را ارائه دهید. به طور کلی، شرایط درج شده در نامه پذیرش شما مربوط به ثبت نام شما در کلاس ها است. برای درخواست مدارک مهاجرت خود لازم نیست منتظر بمانید تا شرایط ذکر شده را برآورده کنید.

در بخش همراهان، افرادی که قرار است با شما به استان کبک مهاجرت کنند را تیک بزنید.

برای تاریخ شروع و پایان برنامه خود، تاریخ های تقریبی را برای کل دوره یا برنامه تحصیلی خود مشخص کنید (مثال: مقطع کارشناسی، مدرک دکترا: حداکثر 4 سال، مدرک کارشناسی ارشد: حداکثر 2 سال). برای تاریخ شروع، می توانید روز اول دوره ها را مشخص کنید.

از شما مدارکی مبنی بر توانایی مالی شما خواسته می شود. از شما سوال پرسیده می شود چه کسی شهریه شما را پرداخت می کند.

چک لیست را بررسی کنید.

هنگامی که درخواست آنلاین خود را تکمیل کردید و هزینه پردازش را پرداخت کردید، یک چک لیست شخصی از اسناد پشتیبانی که باید به اداره مهاجرت کبک ارسال کنید، دریافت خواهید کرد.

چک لیست شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه ارسال مدارک پشتیبان خود به MIFI به صورت الکترونیکی با استفاده از سیستم آنلاین Arrima ارائه می دهد.

تمام اسناد پشتیبان را در چک لیست شخصی خود جمع آوری کنید.

به همراه چک لیست اسناد خود، فرم اظهارنامه، تعهدات و مجوزها را دریافت خواهید کرد که باید آن را امضا کنید. فرم ها را به دقت بخوانید زیرا تعهداتی را که به عنوان یک دانشجو در کبک باید رعایت کنید، توضیح می دهد.

نکته: شما باید قبل از آپلود فرم pdf اظهارنامه، تعهدات و مجوزهای خود را پرینت بگیرید و به صورت  فیزیکی امضا و تاریخ گذاری کنید. نام و امضای شما باید با نام و امضای گذرنامه شما مطابقت داشته باشد. امضای الکترونیکی پذیرفته نخواهد شد.

یک کپی از تمام مدارک موجود در چک لیست خود را قبل از ارسال آنها به اداره مهاجرت کبک از طریق سیستم آنلاین Arrima ذخیره کنید.

اگر چک لیست شما شامل درخواستی برای اثبات توانایی مالی است، شما – یا سرپرستان مالی شما (والدین، یا هرکسی که از شما حمایت می کنند) – باید تأییدیه ای ارائه دهید که شما/آنها می توانند شهریه و هزینه ها و هزینه های زندگی خود را برای سال اول زندگی خود پوشش دهند.

میزان تمکن مالی سالانه ای که باید نشان دهید بستگی به این دارد که آیا اعضای خانواده شما را به کانادا همراهی می کنند یا خیر. برای هزینه های زندگی برای یک فرد 18 ساله یا بیشتر، مهاجرت کبک به حداقل 13134 دلار در سال یا تقریباً 1100 دلار در ماه نیاز دارد. برای برآورد هزینه های زندگی بسته به شرایط خود، به وب سایت مهاجرت کبک مراجعه کنید.

مدارک پشتیبانی را به صورت الکترونیکی از طریق سیستم آنلاین Arrima به اداره مهاجرت کبک ارسال کنید.

MIFI یک راهنمای آموزشی انگلیسی در قالب PDF ایجاد کرده است که نحوه ارسال اسناد خود را از طریق سیستم آنلاین Arrima توضیح می دهد. این راهنما را مطالعه فرمایید.

هنگامی که حساب Arrima خود را ایجاد کردید، می توانید با کلیک روی “Joindre des document” اسناد موجود در چک لیست خود را آپلود کنید. یک منوی کشویی که نوع سندی را که آپلود می کنید نشان می دهد ظاهر می شود. پس از آپلود کردن مدارک، پیام تائیدیه آپلود شدن مدارک را مشاهده خواهید کرد.

مدارک را برای اداره مهاجرت کبک ارسال کنید و مراحل درخواست را تکمیل کنید.

منتظر ایمیل تائیدیه از طرف اداره مهاجرت کبک باشید.

هنگامی که درخواست CAQ شما تأیید شد، ایمیلی از اداره مهاجرت کبک دریافت خواهید کرد که به شما دستور می دهد تا درگاه آنلاین CAQ خود را برای تأیید نامه الکترونیکی CAQ خود تأیید کنید. نامه تأیید CAQ شما برای ذخیره یا دانلود در قالب pdf در دسترس خواهد بود.

شما می توانید از این نامه تأیید الکترونیکی CAQ برای درخواست مجوز تحصیلی خود استفاده کنید. برای درخواست مجوز تحصیل خود لازم نیست منتظر دریافت گواهینامه CAQ اصلی/سخت شده از طریق پست باشید.

شما همچنین دو CAQ اصلی را از طریق پست دریافت خواهید کرد (به آدرس پستی خود همانطور که در برنامه مشخص شده است).

یک نسخه چاپی CAQ برای مهاجرت به کانادا خواهد بود که اگر هنوز نامه الکترونیکی تایید CAQ را ارسال نکرده اید، می توانید آن را همراه با درخواست مجوز تحصیل خود ارسال کنید.نسخه چاپی دیگر برای سوابق شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

روند اخذ ویزای تحصیلی بسته به شرایطی که هر متقاضی دارد متفاوت است و هیچ گاه نمی توان زمان مشخصی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا تعیین کرد. این پروسه ممکن است از ۲ روز تا ۹ ماه زمان بر باشد. با این حال شما می توانید زمان تقریبی پرونده مهاجرتی خود را بررسی کنید.

کافی است از طریق لینک زیر نوع ویزا را مشخص کنید (Study Permit) تا زمان تقریبی این پروسه برای شما آورده شود. زمانی که برای شما نمایش داده می شود، فقط یک بازه حدودی است و تضمینی وجود ندارد که دقیقا طی همین مدت پرونده شما بررسی شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

وقتی صحبت از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی می شود، منظورمان هم پر کردن فرم ها و هم اسناد لازم است. بنابراین اول به فرم هایی که حتما باید در این خصوص پر کنید می پردازیم و در ادامه مدارک را با توضیحات شرح می دهیم.

توجه داشته باشید که مجرد بودن و متاهل بودن تاثیر زیادی در تهیه مدارک و پر کردن فرم ها دارد چرا که افراد متاهل باید فرم های بیشتری را پر کنند.

1- فرم های موردنیاز

فرم های مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا در صورت مجرد بودن

پر کردن فرم IMM1294

اطلاعات شخصی

قسمت اول این فرم شامل پر کردن اطلاعات شخص و کلی متقاضی است به عنوان مثال: نام و نام خانوادگی، نام پدر، محل تولد و … .

کشوری که از آن برای اپلای اقدام می کنید (اگر از ایران هستید ایران را انتخاب کنید) دقت داشته باشید که با وجود اینکه شما اقدامات خود را از کشورهای همسایه مانند آنکارا انجام داده اید اما به هر حال شما از ایران اقدام به مهاجرت می کنید و کشوری که انتخاب می کنید هم باید ایران باشد.

دانشگاه

در مرحله بعدی فرم در خصوص دانشگاه از شما سوال پرسیده می شود. پس کلیه سوالات مربوط به این بخش را پاسخ دهید. مانند اینکه در کدام دانشگاه قصد تحصیل دارید؟ در چه مقطعی اپلای می کنید؟ شرایط اقامتی شما چگونه است؟ دانشگاه خوابگاه ارائه می دهد؟

شهریه و هزینه ها

هزینه های مربوط به شهریه در یک سال چقدر است؟ این قسمت که همان Funds Available است، تنها مختص پولی که دانشگاه تحت عنوان فاند یا کمک هزینه تحصیلی به شما می دهد نیست بلکه مجموع کل پول هایی است که شما در حال حاضر در حساب دارید بعلاوه فاند دانشگاه.

مثلا فرض بگیریم که شهریه دانشگاه شما سالی ۳۰ هزار دلار هزینه دارد و از این مجموع ۱۰ هزار دلار دانشگاه به شما فاند می دهد و ۱۰ هزار دلار هم خودتان دارید، این در مجموع می شود مقدار Fund Available شما که ما پیشنهاد می کنیم مقداری بیشتر از هزینه ای باشد که شما نیاز دارید (مثلا ۳۵ هزار دلار داشته باشید ).

تحصیلات

بخش بعدی فرم از شما در خصوص سابقه تحصیلی شما است. مثلا اینکه در کجا درس خوانده ای؟ نام دانشگاه یا مدرسه ات چه بوده؟

سابقه کاری

دقت کنید که این بخش و در کل همه بخش ها را با صداقت پاسخ دهید. سابقه کاری شما باید دقیقا همان چیزی ذکر شود که در واقعیت وجود دارد. اگر چه داشتن یک نامه معتبر از محل کار شما برای اثبات سابقه کاری کافی است اما این احتمال را هم در نظر بگیرید که ممکن است افسر پرونده بخواهد این موضوع را پیگیری کند و از صحت آن مطمئن شود.

برای اثبات سابقه کار، داشتن سابقه بیمه الزامی نیست فقط مهم این است که بتوانید ثابت کنید در مدت زمان مشخصی کار کرده اید. مثلا پرینت حسابی را ارائه دهید که هر ماه حقوق شما به آن واریز می شده است یا اینکه می توانید فیش حقوقی خود را نشان دهید.

بسته به اینکه بعدها چه روش مهاجرتی را از طریق سیستم اکسپرس انتری انتخاب می کنید، سابقه کاری مورد نیاز هم می تواند متفاوت باشد به عنوان مثال در سیستم اکسپرس انتری، Federal Skill Worker، نیاز به ۱ سال سابقه کاری دارد.

سابقه ریجکتی

این بخش به طور کلی دو سوال خیلی مهم را از شما می پرسد یکی اینکه آیا سابقه ریجکت شدن ویزای کانادا را داشته اید؟ (هر نوع ویزایی، تحصیلی ، کاری، …) و دیگر اینکه ایا در کل سابقه ریجکتی ویزا داشته اید؟ (هر کشوری)

اگر سابقه ریجکت شدن ویزا داشته اید حتما آن را صادقانه بگویید چرا که آفسر پرونده به راحتی می تواند آن را بررسی کند و سپس به دلیل misinterpretation به شما شک کند. در این حالت به شما یک مهلت ۳۰ روزه داده می شود تا اثبات کنید سابقه ریجکتی پرونده نداشته اید و اگر نتوانید ثابت کنید پرونده شما ریجکت شده و تا ۵ سال نمی توانید مجددا درخواست دهید.

سابقه خدمت (خدمت اجباری + خدمت اختیاری)

اگر سربازی رفته اید این سوال را با بله و خیر پاسخ دهید.

پر کردن فرم IMM 5267

سابقه خدمت

بخش اول این سوال ادامه آخرین سوال فرم قبلی در خصوص سربازی است. یعنی اگر در فرم قبلی گزینه بله را انتخاب کرده باشید، جزئیات ریزتری مانند اینکه کجا خدمت کردی و چند سال؟ از شما پرسیده می شود.

سابقه سفر

منظور از سفر، سابقه سفری شما در طول ۵ سال گذشته به کانادا یا دیگر کشورها است. هدف سفر شما هم باید مشخص باشد. آیا به هدف تحصیلی مهاجرت کرده بودی؟ آیا به هدف کاری؟ یا صرفا برای تفریح؟

پر کردن Family Form

این فرم پیچیدگی خاصی ندارد و شما باید در آن اسم، فامیل، مشخصات، تاریخ تولد و محل تولد فامیل درجه یک خود که شامل همسر، فرزند (در صورت داشتن)، پدر، مادر، خواهر و برادر خود را وارد کنید.

فرم های اضافه مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا در صورت تاهل

پر کردن فرم IMM 1295

مخصوص مشخصات همسر شما است. شما قصد گرفتن study permit‌ برای خودتان و work permit برای همسرتان را دارید. بنابراین کلیه این اطلاعات باید به طور دقیق پر شود.

ممکن است عده ای برای همسرشان ویزای ویزیتوری بگیرند اما پیشنهاد می کنیم که اصلا این کار را انجام ندهید چرا که ممکن است افسر به هدف مهاجرتی شما شک کند. اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی به همراه همسرتان را دارید پس ویزای ویزیتوری مفهومی ندارد. بنابراین احتمال ریجکت شدن پرونده بسیار بالا می رود.

پر کردن فرم IMM 5257

پر کردن Family Form

پر کردن IMM 5713 (اضافه تر نسبت به وضعیت درخواست مجردی)

در واقع شما به عنوان اسپانسر و حامی همسرتان این فرم را پر می کنید. (بنابراین این فرم برای درخواست در صورت مجرد بودن لازم نیست)

فرم های ذکر شده در قسمت قبل چه در صورتی که مجرد هستید چه در صورتی که متاهل هستید، لازمه روند مهاجرت تحصیلی شما است. پس اگر این فرم ها برای شما به نمایش در نیامد بدانید که در جایی اشتباه کردید. برگردید و بار دیگر همه چیز را از اول بررسی کنید امکان ادیت وجود دارد!

Client Information

در هنگام ثبت نام، چک لیست مدارک مورد نیاز توسط اداره مهاجرت کانادا به شما داده می شود. برخی مدارک مانند مدرک زبان، شناسنامه، انگیزه نامه، سند املاک و مستغلات و … جز مدارک درخواستی اداره مهاجرت نیستند. اما ارائه آنها برای نشان دادن تمکن مالی و وابستگی شما لازم است. این اطلاعات در بخش Client Information بارگزاری می شوند.

نکته! بیشتر دانشگاه های کانادا برای پذیرش متقاضیان مدرک زبان آیلتس یا تافل می خواهند اما همچنان موسساتی هستند که متقاضیان را بدون داشتن مدرک زبان پذیرش می کنند. وقتی در خصوص این قضیه اطمینان حاصل کردید، همین قسمتی که دانشگاه در سایت خود یا در ایمیل ذکر کرده و گفته به مدرک زبان نیازی ندارد را اسکرین شات بگیرید و در قسمت مربوط به نمره و مدرک زبان آپلود کنید.

2- مدارک موردنیاز

مدارک اصلی ویزای تحصیلی کانادا

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • نامه فاند یا کمک هزینه های تحصیلی (در صورت وجود)
 • همه صفحات مهردار پاسپورت
 • شناسنامه و کارت ملی
 • دانش نامه همه مقاطع دانشگاهی قبلی
 • نامه توضیحات (letter of explanation)
 • نمره آیلتس یا تافل
 • رزومه
 • گواهی عدم سوء پیشینه+ ترجمه (گرفتن مدرک عدم سوء پیشینه ممکن است زمان زیادی به طول بینجامد پس زودتر برای اخذ آن اقدام کنید)

مدارک مالی ویزای تحصیلی کانادا

 • ارائه موجودی حساب و حداقل ۴ ماه گردش حساب
 • هر گونه سند خانه، ملک، ماشین یا مغازه
 • هر مدل جواز کسب برای بیزنس های خود در ایران
 • تعهد نامه دفتری چنانچه شما تحت تکلف پدر یا مادرتان هستید.(تعهد می دهم که کلیه هزینه های تحصیلی و زندگی … را پرداخت کنم)
 • هر گونه مدارک شغلی در این خصوص که از آن کسب درآمد داشته اید
 • ارائه عقد نامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه همسر و گردش و موجودی حساب (اگر حساب و مخارجتان از هم جداست)

نامه دفاعیه وکیل یا سابمیشن لتر

سابمیشن لتر یا نامه دفاعیه وکیل

دقت داشته باشید که همه مدارک ذکر شده باید به همراه ترجمه آن ها ارائه شوند.

همان گونه که پیش از این ذکر شد، بهتر است موجودی حساب شما از پولی که به آن نیاز دارید بیشتر باشد چرا که شما هزینه های جانبی دیگری به جز شهریه هم دارید مانند خرید بلیط هواپیما، هزینه های سفارت، هزینه سال اول زندگی در کانادا و …

از کارفرمایی که در حال حاضر برای او کار می کنید بخواهید که به شما جاب آفر دهد یعنی نامه شغلی و جاب آفر را یکی کنید. مثلا کارفرمای شما ذکر می کند که من به این نیروی کار ماهر با چنین تخصصی نیاز دارم و نیروی کار من صرفا برای ارتقاء رتبه و کیفیت بهتر کار قصد تحصیل در کانادا را دارد. (این اقدام به شما در تای ها (tie) کمک خواهد کرد)

توضیحاتی در خصوص Letter of Explanation

اگر برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا درخواست می دهید، دو حالت به وجود می آید یا تحصیلات شما با تز همراه است یا بدون تز که هر دو صورت را با هم بررسی می کنیم.

در صورتی که تحصیلات شما همراه با تز باشد، باید به چند سوال پاسخ دهید:

 • توضیح در خصوص رشته ای که در کانادا قصد تحصیل در آن را دارید
 • تز یا موضوع تحقیقی که می خواهید روی آن کار کنید (یک ایمیل به استاد راهنمای خود بزنید و از او بخواهید یک پاراگراف در خصوص موضوع تحقیق شما بنویسد)
 • اسم و مشخصات استاد راهنمایی که قرار است با آن همکاری کنید.
 • ذکر مقالاتی که نوشته اید
 • منبع مالی شما (جواب های شما مغایر با فرم IMM 1294 نباشد)
 • اهداف شما برای بازگشت به ایران پس از اتمام تحصیلات چیست (در این سوال توضیح دهید که این تحصیلات منجر به افزایش حقوق شما در جایی که کار می کنید می شود)

چگونه اخذ کارشناسی ارشد دوم را موجه کنم؟

شما باید آفیسر را از لحاظ شغلی قانع کنید. مثلا توضیح دهید که گرفتن ارشد دوم منجر به ارتقاء شغلی من می شود. مثلا ممکن است افسر شک کند چرا شما که دارای کارشناسی ارشد دارید مجددا قصد ادامه تحصیل در یک رشته دیگر و اخذ ارشد را دارید. بنابراین شما باید اثبات کنید که ارشد دوم به نفع آینده کاری شما است.

در صورتی که تحصیلات شما بدون تز است

در این حالت شما نیازی به جواب دادن به برخی از سوالات مانند موضوع تز نخواهید داشت. مثلا بخش مربوط به استاد راهنما برای شما حذف می شود. می توانید به همان سبک سوالات قبلی بنویسید فقط برخی قسمت ها نیاز به پاسخ دادن ندارد و بیشتر روی بخش هایی مانند سوالات زیر متمرکز شوید:

 • چرا کانادا را انتخاب کردی؟
 • چرا این دانشگاه را انتخاب کردی؟
 • چرا این مقطع را انتخاب کردی؟

استادی پلن در روند اخذ ویزای تحصیلی کانادا

نامه توضیحات (letter of explanation) شما برای آفیسر اداره مهاجرت همان استادی پلن شماست. استادی پلن نامه ای است که به همراه دیگر مدارک و اطلاعات برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا Submit می کنیم.

 داشتن Cover Letter نیز می تواند در این خصوص به شما کمک کند. Cover Letter، توضیح خیلی کلی در حد یک پاراگراف است که با معرفی خود اعلام می کنید که قصد تحصیل در کانادا را دارید.

نوشتن استادی پلن برای ویزای تحصیلی کانادا

درخواست ویزای دانشجویی در کانادا مستلزم ارائه یک برنامه تحصیلی است. یک برنامه تحصیلی به افسر ویزا یک نمای کلی از اینکه چرا می خواهید در کانادا تحصیل کنید و اینکه چگونه تحصیل در کانادا با اهداف آینده شما مطابقت دارد، ارائه می دهد.

کل تاریخ زندگی خود را در برنامه مطالعه خود بازگو نکنید. در عوض، بر این تمرکز کنید که چگونه ادامه تحصیل در کانادا به شما کمک می کند تا به اهداف تحصیلی و شغلی خود برسید. قبل از پرداختن به انواع سوالاتی که هنگام نوشتن برنامه تحصیلی باید به آنها پاسخ دهید، در اینجا چند نکته کلی وجود دارد:

 • استادی پلن بیش تر از یک صفحه نباشد
 • همه چیز را واقعی بنویسید
 • مختصر بنویسید.
 • از شخصی که مهارت های نوشتاری انگلیسی قوی دارد بخواهید برنامه تحصیلی شما را بررسی و ویرایش کند.

سوالات استادی پلن کانادا

 • چرا می خواهید در برنامه ای که برای آن پذیرفته شده اید در کانادا تحصیل کنید؟

دلایلی که می خواهید در این برنامه خاص در کانادا تحصیل کنید را توضیح دهید. این برنامه چه مزایایی دارد؟ چرا کانادا مقصد مورد علاقه شما برای مطالعات بین المللی است؟ آیا این به خاطر سیستم آموزشی با کیفیت کشور است؟ جامعه چند فرهنگی آن؟

 • هدف کلی آموزشی شما چیست؟

وارد جزئیات بیشتر شوید و هدف آموزشی خود را شرح دهید. آیا ادامه تحصیل بلافاصله بعد از دبیرستان است؟ می توانید با بحث در مورد رشته تحصیلی مورد علاقه خود و اینکه چگونه این مسیر خاص به اهداف شغلی شما کمک می کند، پاسخ خود را تکمیل کنید.

حتی ممکن است در مورد نوع صنعتی که می خواهید بعد از فارغ التحصیلی در آن کار کنید و الزامات عمومی آن تحقیق کنید. در نظر گرفتن این موضوع به شما کمک می کند تا بهتر بفهمید که آیا برنامه های آموزشی شما با اهداف کلی شغلی شما مطابقت دارد یا خیر.

 • چرا این برنامه را در کشور خودتان مطالعه نمی کنید؟

کانادا به دلیل سیستم آموزشی با کیفیت خود در سطح جهانی شناخته شده است. این دلیل به تنهایی ممکن است دلیلی باشد که شما یک برنامه را در کانادا به جای کشور خود انتخاب کرده اید. می توانید توضیح دهید برنامه مد نظر شما برای ادامه تحصیل فقط در کانادا ارائه می شود یا این برنامه در کانادا کیفیت آموزشی بهتری دارد.

 • چه تحقیقاتی در زمینه تحصیل در کشور خود انجام داده اید؟

از این فرصت برای بحث در مورد گزینه هایی که کشور خود در رابطه با دانشگاه و برنامه ها ارائه می دهد استفاده کنید. تحقیقات خود را محدود نکنید. این احتمال وجود دارد که دانشگاهی در کشور شما همان برنامه ای را که می خواهید در کانادا دنبال کنید ارائه دهد، بنابراین می توانید در مورد تفاوت های کلی تحصیل بین کشور خود و کانادا صحبت کنید.

 • این برنامه تحصیلی چگونه می تواند فرصت های شغلی را در کشور شما افزایش دهد؟

در مورد فرصت های شغلی مختلفی که در کشور خود کشف کرده اید بحث کنید. این امکان وجود دارد که شغل مطلوبی در کشور خود پیدا کرده باشید، اما فاقد تحصیلات مناسب برای واجد شرایط بودن آن باشید. در این مورد، می توانید در مورد اینکه چگونه ادامه تحصیل در کانادا شما را برای این نقش آماده می کند صحبت کنید.

 • وابستگی های شما در کشورتان چیست؟

در این جا لازم است در خصوص تای (Tie) یا وابستگی های مالی، عاطفی و شغلی خود توضیح دهید.

 • در مورد متقاضی کم سن، دلایل شما برای تحصیل در کانادا چیست؟

 وضعیت مهاجرت والدین یا سرپرستان شما در کشور محل اقامت فعلی آن ها چگونه است؟ اگر زیر 18 سال سن دارید، دلایل خود را برای تحصیل در خارج از کشور در کانادا بیان کنید. حتما وضعیت مهاجرت والدین یا سرپرستان خود را بیان کنید. همچنین باید گواهی موجودی بانکی، صورت ‌حساب‌های بانکی، سرمایه‌گذاری‌ ها، دارایی‌ ها و هر چیز دیگری که نشان ‌دهنده دارایی‌ های مالی متعلق به والدین یا قیم شما باشد را وارد کنید.

جزئیات تاریخچه تحصیلی خود را ارائه دهید – تاریخ شروع و پایان دوره، نام و آدرس مدرسه، دوره گذرانده شده، مدرک تحصیلی، مدرک یا گواهی اعطا شده برای دوره.

در این بخش باید جزئیات سوابق تحصیلی خود در دانشگاه و مدرسه را شرح دهید. تاریخ شروع و پایان دوره های تحصیلی، نام و آدرس کامل موسسه، نام دوره، مدرک یا گواهی اعطا شده و… . برای کسب اطلاعات بیشتر، به این سایت مراجعه کنید.

ويزاي دانش آموزي كانادا

والدینی که قصد دارند فرزندان زیر ۱۷ سال خود را برای تحصیل در مدارس کانادا به این کشور بفرستند، می توانند ویزای گاردین کانادا بگیرند و خود نیز به عنوان سرپرست فرزندشان در کانادا حضور پیدا کنند. اما اگر والدین به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند همراه فرزند خود در کانادا باشند، در این حالت نوع ویزای این افراد از نوع کاستودین خواهد بود.

فردی که دارای اقامت کانادا است تحت شرایط خاصی مثلا سن بیش از ۱۹ سال، می تواند فرم مربوط به ویزای کاستودین (Custodian Visa) را پر کند تا در شرایط ضروری و هنگام درخواست کمک به دانش آموز همراه او باشد.

 اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای کاستودین را از این سایت مطالعه فرمایید.

پیشنهاد جایگزین تراست برای تحصیل فرزندان در کانادا!

پیشنهاد تراست به متقاضیانی که قصد دارند تا با تحصیل فرزندان شان در کانادا اقامت دائم این کشور را بگیرند، راه اندازی بیزنس یا خرید بیزنس در کانادا است. در این روش با هزینه کمتر نسبت به تحصیل فرزندتان می توانید یک کسب و کار در کانادا راه اندازی کنید، و برای کل خانواده اقامت دائم کانادا را کسب کنید. در این صورت تحصیل فرزندان شما رایگان خواهد بود.

برای بررسی شرایط تان می توانید با مشاور بیزنسی موسسه مهاجرتی تراست در تماس باشید.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

در یک تقسیم بندی کلی، ویزای همراه کانادا شامل 2 دسته است:

 • ویزای همراه دانشجویی کانادا

 • ویزای همراه دانش آموزی کانادا

به عنوان یک متقاضی بزرگسال برای تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا، می توانید فرزند خود را در مدارس کانادا ثبت نام کنید. در این حالت احتیاجی به گرفتن ویزای دانش آموزی برای فرزند خود ندارید و نیازی به پرداخت شهریه بین المللی نخواهد داشت.

شرایط لازم برای دریافت ویزای همراه فرزندان

 • فرزندان وابسته زیر ۲۲ سال که همسر یا شریک زندگی ندارند.
 • فرزندان بالای ۲۲ سال که از نظر شرایط جسمی و روانی نیز به والدین خود وابسته هستند نیز شرایط لازم برای دریافت ویزای همراه را دارند.
 • فرزندان باید فرزندان تنی والدین یا فرزند خوانده باشند.
 • فرزندان باید اثبات کنند از نظر مالی به والدین وابسته هستند.
 • فرزندان باید معاینه پزشکی شوند تا اثبات شود بیماری واگیردار ندارد.
 • فرزندان نباید سوابق کیفری و سوء پیشینه داشته باشند.

اجازه کار همراه دانشجوی بین المللی در کانادا

فرد متقاضی تحصیل در کشور کانادا می تواند بنا به شرایطی هم در داخل پردیس دانشگاه و هم خارج از آن مشغول به کار کردن شود. این امر باعث می شود تا دانشجو به طور کامل با شرایط کاری کانادا آشنا شده و تجربه و مهارت کافی را در این خصوص به دست آورد.

خوشبختانه دولت کانادا شرایطی را فراهم کرده است که همراه یا همراهان فرد متقاضی هم بتوانند برای تامین هزینه های زندگی خود در کانادا بتوانند کار کنند. با این حال این امر در صورت داشتن شرایط زیر امکان پذیر است:

 • متقاضی اجازه تحصیل به صورت رسمی و تائید شده در کانادا را داشته باشد.
 • فرد متقاضی دانشجوی، تمام وقت باشد.

منظور از همراه کیست؟

همسر، شریک قانونی و فرزندان همراه به شمار می روند.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

در ادامه به توضیح مسائل چالش برانگیز در مراحل اخذ ویزای کانادا می پردازیم!

آشنایی با آفیسرهای کانادا و نحوه تصمیم گیری آنها
آیا داشتن گپ تحصیلی در نتیجه ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا تاثیر دارد؟
نداشتن سابقه سفر برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مشکل ساز خواهد شد؟
قانع کردن آفیسر برای ارشد مجدد در کانادا

ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

 • نشان ندادن انگیزه برای بازگشت به کشور خود پس از اتمام تحصیل

 • نداشتن تمکن مالی کافی برای تحصیل در کانادا و تامین شهریه

 • وجود ایراد در استادی پلن

 • نداشتن حداقل سطح علمی کافی برای تحصیل در کشور کانادا

 • نداشتن Tie یا گره های اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی در کشور محل زندگی خود (مثلا داشتن بیزنس، سرمایه گذاری، وابستگی های خانوادگی و …)

 • ناقص بودن مدارک تحصیلی و فرم های موجود و یا مبهم بودن آن ها

اگر درخواست ویزای تحصیلی من رد شد چکار کنم؟

هنگامی که درخواست ویزای دانشجویی رد می شود، طی نامه ای که توسط افسر ویزا برای متقاضی صادر می شود، اطلاع رسانی می شود. در این نامه که اصطلاحا نت آفیسر، افسر ویزا دلیل یا دلایل ریجکت را ذکر خواهد کرد. سه گزینه برای رسیدگی به اعتراض وجود دارد:

اعتراض به تصمیم

اگر دانشجو معتقد است که درخواست ویزای آنها کامل است و تمام شرایط را برآورده می کند و ویزای تحصیلی به اشتباه یا ناعادلانه رد شده است، می تواند نسبت به تصمیم خود تجدید نظر کند. متقاضی باید درخواست بررسی مجدد درخواست را داشته باشد.

ارسال درخواست جدید

اگر دانشجو معتقد است که دلایل رد ویزا معتبر است، در این صورت فقط یک گزینه دارد. آن ها باید درخواست جدیدی ارائه دهند. متقاضیان این بار باید بسیار مراقب درخواست خود باشند زیرا این فرصت دوم است!

اعتراض علیه تصمیم دادگاه فدرال

برای گرفتن حق خود و رفع ریجکتی ویزا می توانید از طریق دادگاه نیز اقدام نمایید. بسیاری از افراد بعد از امتحان کردن راه حل اول و دوم و نرسیدن به خواسته خود تصمیم می گیرند تا از این راه شانس خود را امتحان کنند.

هم فرآیند تجدیدنظر و هم فرآیند ارسال مجدد ممکن است مدتی طول بکشد. بنابراین، متقاضی باید آمادگی داشته باشد که با دانشگاه خود تماس گرفته و درخواست تغییر در تاریخ شروع برنامه ریزی شده خود را داشته باشد ( اگر نمی توانند به موقع ویزا برای شروع برنامه تحصیلی خود در تاریخ برنامه ریزی شده اولیه دریافت کنند).

اگر پرونده شما توسط یک فرد نامعتبر در حال پیگیری است و اطلاعات ورود به حساب کاربری به شما داده نشده، برای بررسی دقیق وضعیت پرونده میتوانید درخواست Note Officer بدهید.

برای درخواست نوت آفیسر نیاز است که فردی که دارای اقامت و یا سیتیزن کانادا است این کار را به عنوان نماینده شما انجام دهد که شما بایستی رضایت نامه ای را طبق رضایت شما مبنی بر اینکه اطلاعات شما افشا شود را تاریخ بزنید و امضا کنید.

هزینه نوت آفیسر 5 دلار کانادا و مدت زمان تقریبی دریافت نوت آفیسر بین 30 الی 35 روز است.

نکاتی برای کاهش احتمال رد ویزای دانشجویی برای کانادا

اکنون که دلایل اصلی ریجکت شدن ویزا مشخص شده است، در اینجا چند نکته ارزشمند وجود دارد که باید برای جلوگیری از ریجکت شدن ویزای دانشجویی رعایت کنید:

 • فهرستی از مدارک مورد نیاز برای فرآیند درخواست ویزا تهیه کنید. لیست کامل را می توانید در وب سایت رسمی دولت کانادا بیابید.
 • تمام جزئیات فرم درخواست ویزا را با دقت و به طور کامل پر کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ کادر پاسخی خالی نمانده است.
 • اطمینان حاصل کنید که یک کپی از پیشنهاد نامه ای که از دانشگاه در کانادا دریافت کرده اید را بارگذاری کرده اید.
 • شما باید مدارک کافی برای حمایت مالی از اقامت خود در طول تحصیل در کانادا را ارائه دهید.
 • در صورت داشتن سابقه کار، فیش حقوقی یا صورت حساب بانکی برای اثبات آن ارائه می شود.
 • شما باید تمام سوابق سفر و رد ویزا (در صورت وجود) را در پرونده ویزا ذکر کنید.
 • هنگام درخواست آنلاین هیچ سوالی را در وب سایت CIC بی پاسخ نگذارید.
 • بیانیه هدف خوبی ارائه دهید. دستاوردهای تحصیلی و هدف تحصیل در کانادا را ذکر کنید. این بیانیه هدف برای درخواست ویزا بسیار مهم است. مشاوران ما در موسسه مهاجرتی تراست می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.
اقدام دوباره پس از ریجکت ویزای کانادا

افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا

ارائه تمکن مالی قوی: هر چه فرد تمکن مالی بهتری داشته باشد، دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی توسط افسر کنسولگری کمتر می شود. خودتان یا سرپرستتان باید تمکن مالی بالایی داشته باشد.

ارائه مدرک زبان: با داشتن حداقل نمره مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی تنها شرط لازم برای تحصیل در کشور کانادا را دارا هستید و هر چه نمره زبانی شما از حداقل نمره لازم بیشتر باشد شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهید داشت.

رعایت زمان بندی مناسب برای درخواست برای ویزای تحصیلی: روند اخذ ویزای تحصیلی برای افراد بسته به شرایطی که دارند با یکدیگر متفاوت است. اما بهتر است درخواست خود را حداقل از ۳ ماه قبل از شروع برنامه ارسال کنید. بسیاری از افراد با نزدیک شدن به زمان پایانی شروع یک برنامه اقدام به درخواست ویزا می کنند و شلوغ بودن سایت می تواند اخذ ویزای تحصیلی شما را دچار مشکل کند.

توجیه گپ تحصیلی: در صورتی که مقطعی از تحصیلات خود را به اتمام رسانده اید و قصد ادامه تحصیل دارید، بهتر است هر چه سریع تر برای ادامه تحصیلاتتان اقدام کنید چرا که نداشتن گپ تحصیلی می تواند شانس شما را برای ویزای تحصیلی افزایش دهد.
در صورت داشتن گپ تحصیلی در هنگام اخذ ویزای تحصیلی، توضیح دهید که در طول مدت گپ تحصیلی مشغول به چه کاری بوده اید.

توجیه رشته انتخابی: افرادی که سابقه تحصیلی مقطع قبلی شان مرتبط با رشته ای است که قصد تحصیل در کانادا را دارند، شانس بالاتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهند داشت. البته این به معنای عدم توانایی متقاضیانی که رشته تحصیلیشان با سابقه تحصیلی شان با یکدیگر مطابقت ندارند نیست!

ارائه Study Plan قوی: همانگونه که پیش از این گفته شد، استادی پلن یکی از عواملی است که باید برای اخذ ویزای تحصیلی در نظر گرفت. هر چه شما استادی پلن خود را بهتر بنویسید، شانس بالاتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهید داشت.

تمکن مالی برای ویزای در کانادا

روش های اثبات تمکن مالی برای متقاضیان تحصیل در کانادا

 • انتقال پول به حساب کانادایی شما
 • مدرک تحصیلی/ وام دانشجویی از یک موسسه مالی
 • صورت حساب بانکی شما در شش ماه گذشته
 • پیش نویس بانک
 • شواهدی مبنی بر پرداخت شهریه و هزینه های اقامت در کانادا
 • نامه ای از حامی مالی یا مؤسسه ای که به شما کمک مالی می کند
 • اگر در یک برنامه آموزشی با بودجه کانادا هستید یا بورسیه تحصیلی کانادا دارید، مدرکی مبنی بر بودجه پرداخت شده از داخل کانادا ارائه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

چرا باید گواهی تمکن مالی را به کانادا ارائه دهیم؟

هر فردی که قصد مهاجرت به کانادا را دارد چه برای هدف کاری و چه تحصیلی باید به دولت کانادا اثبات کند که می تواند از عهده هزینه های زندگی خود و خانواده اش برآید. متقاضی باید دست کم هزینه های ۶ ماه تا ۱ سال زندگی در کانادا را داشته باشد.

ارائه تمکن مالی تقلبی مطلقا ممنوع!

برخی از افرادی که سودای مهاجرت به کشور کانادا را دارند اما تمکن مالی کافی برای مهاجرت ندارند، دست به اقداماتی می زنند که می تواند عواقب جبران ناپذیری برای آن ها داشته باشد. در حقیقت گواهی یا مدرک تمکن مالی ارائه یک کاغذ ساده نیست که بتوان به راحتی آن را چاپ یا اسکن کرد و در اختیار مسئولین مربوطه قرار داد.

اطلاعات موجود در تمکن مالی در سیستم بانک ثبت می شود و آفیسر پرونده می تواند به راحتی استعلام گیرد. اگر آفیسر استعلام بگیرد و متوجه شود شما مدارک جعلی یا دروغین برای اثبات تمکن مالی ارائه داده اید، ویزای شما را ریجکت می کند و شما به مدت ۵ سال از درخواست مجدد ویزا محروم می شوید.

با این حال این عواقب می تواند فراتر از این هم برود و با ریجکت شدن شما یک سابقه منفی برایتان به وجود می آید که ممکن است کلا نتوانید مهاجرت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه فرمایید.

نمونه نامه تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

نمونه نامه تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا
تمکن مالی از طریق حساب همسر یا والدین امکان پذیر است؟
استفاده از سند خانه یا سند ماشین به عنوان تمکن مالی کانادا امکان پذیر است؟

وابستگی یا Tie‌ چیست؟

در حقیقت شما از طریق سه وابستگی به افسر پرونده اثبات می کنید که قصد بازگشت به کشورتان را دارید. هر چه دلایل محکم تری برای این تای ها بیاورید، احتمال ریجکت شدن پرونده شما نیز کمتر می شود.

 • تای عاطفی: در این تای اثبات می کنید که خانواده شما در ایران هستند و شما به خاطر آن ها بعد از تحصیل به کشورتان باز می گردید. یا به عنوان مثال ذکر می کنید که یکی از اعضای خانواده من بیمار است و به کمک من نیاز دارد بنابراین بعد از پایان تحصیلات به کشورم باز می گردم. مثال: پرونده پزشکی والدین، تک فرزند بودن و ….
 • تای شغلی: در این تای اثبات می کنید که در ایران صاحب شغل و درآمد خوبی هستید و صرفا برای ارتقاء موقعیت شغلی به کانادا مهاجرت می کنید. مثال: داشتن نامه جاب آفر از یک کارفرما در ایران، نامه اشتغال شما در گذشته
 • تای مالی: در این تای نیز شما باید اثبات کنید که در ایران صاحب مال و اموال هستید و برای آن ها حتما به کشورتان باز می گردید. مثال: مغازه، خانه، زمین یا هر ملک دیگری

دقت داشته باشید که شما در Study Plan خود به خوبی می توانید افسر پرونده را در خصوص بازگشت به کشور متقاعد کنید اما چگونه؟ از طریق Job Prospect یا همان آینده شغلی. یعنی شما باید در خصوص برنامه ها و اهدافی که بعد از ادامه تحصیل مد نظر دارید صحبت کنید و مشخص کنید که قصد دارید در ایران با ارتقاء مدرک تحصیلی خود چه کار کنید.

نامه شغلی و جاب آفر شما می تواند از دو جا باشد و حتما یک کارفرما هر دو را ننوشته باشد اما بهتر است کارفرما یکی باشد.

نمونه نامه اشتغال

نکات تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

فردی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارد، باید بتواند اثبات کند که از عهده هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده خود بر می آید. جزئیاتی که در خصوص نامه تمکن باید به آن اشاره شود، شامل میانگین واریزی و خروجی حساب، گردش حساب حداقل ۴ ماهه و مانده حساب است.

حداقل تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • تمکن مالی برای متقاضی اصلی: حداقل ۱۰۰۰۰ دلار در سال (بدون در نظر گرفتن شهریه دانشگاه)
 • تمکن مالی همسر فرد متقاضی: حداقل ۴۰۰۰ دلار در سال
 • تمکن مالی سایر اعضای تحت تکلف مانند فرزندان: ۳۰۰۰ دلار در سال
 • از لیست بالا می توان نتیجه گرفت حداقل مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی برای فرد متقاضی، همسر و فرزند او ۱۷۰۰۰ دلار در سال است.

مشخصات عکس برای ویزای کانادا

 • ۲ قطعه عکس که هر دو در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • عکس گرفته شده همرنگ پشت زمینه نباشد.
 • عکس پس زمینه واترمارک نداشته باشد و سفید باشد.
 • عکس باید کاملا تمام رخ باشد و از رو به رو گرفته شود.
 • عکس در یک اتاق روشن گرفته شود و حداقل ۱ متر از دیوار فاصله داشته باشید تا سایه ای روی دیوار نیافتد.
 • عکس با عینک آفتابی قبول نیست.
 • چشم ها باید کاملا باز باشند.
 • کیفیت عکس ها باید بسیار بالا باشد و فوکوس کاملا روی صورت سوژه باشد.
 • اندازه عکس ها باید حداقل ۴۵mm × ۳۵mm (۱۳/۸ اینچ × ۳/۴ اینچ) باشد.
 • ابعاد عکس دیجیتال ویزا باید حداقل ۴۲۰ × ۴۵۰ پیکسل باشد.
 • مشخصات آتلیه ای که در آن عکس گرفته اید پشت عکس نوشته شود.
 • وایت بالانس دوربین عکاسی باید به صورت دقیق تنظیم شده باشد.
 • عکس با حجاب بلامانع است به شرطی که قرص صورت به طور کامل مشخص باشد.
 • اگر از کودک خود عکس می گیرید، در صورت نگه داشتن او روی صندلی دست های شما نباید دیده شود.
 • تصویر سر و صورت باید ۷۰ الی ۸۰ درصد از عکس را پوشش دهد.

داشتن حجاب برای عکس ویزای تحصیلی کانادا

خانم ها برای گرفتن عکس ویزای کانادا می توانند عکس با حجاب بگیرند اما برخی نکات باید در این باره رعایت شود:

 • حجاب نباید به گونه ای باشد که بخشی از قرص صورت پوشیده شود.
 • چهره شما در عکس باید به طور کامل واضح باشد.
 • عکس ها به هیچ عنوان نباید سه رخ و نیمرخ گرفته شوند. عکس ها باید کاملا تمام رخ باشد.
 • کیفیت عکس ها باید بالا باشد و با دوربین حرفه ای گرفته شود. عکس های بی کیفیت رد خواهند شد.
 • خود عکس ها بعد از چاپ باید تمیز باشند و هیچ لکی روی آن ها نباشد.

نور و آرایش در خصوص عکس ویزای تحصیلی کانادا

 • تنها در صورتی که بخواهید نور عکس را متعادل و متناسب با صورت فرد کنید، می توان از فوتوشاپ استفاده کرد در غیر این صورت اگر تغییرات فاحشی با استفاده از نور صورت گیرد، مورد قبول نیست.
 • اگر از نور برای تغییر در عکس استفاده می کنید، باید در کل صورت این تغییرات صورت گیرد.
 • آرایش خانم ها در عکس باید در حد کاملا طبیعی باشد. آرایش های غلیظ مورد قبول نیست.
 • چشم های شما در هنگام عکس گرفتن باید کاملا باز باشد. اگر حس می کنید چشم شما در هنگام ثبت عکس نیمه باز شده است، عکس دیگری بگیرید. اگر چشم شما در عکس قرمز افتاد، این عکس مورد قبول نیست و رد خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات عکس برای ویزای کانادا به این سایت مراجعه فرمایید.

مشخصات و نمونه عکس ویزای کانادا

Image described below
Image described to the right

هزینه های ویزای تحصیلی کانادا

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی یا مجوز تحصیلی کانادا را دریافت کنید، باید بودجه کافی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی خود در کانادا داشته باشید. اگر اعضای خانواده تان نیز در این سفر همراه شما هستند، به بودجه اضافی نیز نیاز خواهید داشت.

دو نوع تمکن مالی برای دانشجویان وجود دارد:

دانشجویانی که خارج از کبک تحصیل می کنند:

دانشجویانی که در خارج از کبک تحصیل می کنند باید این بودجه را داشته باشند تا ثابت کنند می توانند تحصیلات خود را در کانادا پوشش دهند:

متقاضیتمکن مالی در سال
(علاوه بر شهریه)
تمکن مالی در ماه
(علاوه بر شهریه)
شما (دانشجو)۱۰.۰۰۰ دلار۸۳۳ دلار
یک عضو خانواده۴.۰۰۰ دلار۳۳۳ دلار
هر عضو اضافه دیگر۳.۰۰۰ دلار۲۵۵ دلار

دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند:

دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند باید این بودجه را داشته باشند تا ثابت کنند می توانند تحصیلات خود را در کانادا پوشش دهند:

متقاضیتمکن مالی در سال
(علاوه بر شهریه)
تمکن مالی در ماه
(علاوه بر شهریه)
شما (دانشجو)۱۱.۰۰۰ دلار۹۱۷ دلار
عضو اول خانواده (بالاتر از ۱۸)۵.۱۰۰ دلار۴۲۵ دلار
هر عضو اضافه دیگر (پایین تر از ۱۸)۳.۸۰۰ دلار۳۱۷ دلار

با مقایسه دو جدول بالا می توان نتیجه گرفت میزان تمکن مالی لازم برای تحصیل در استان کبک بیشتر از تحصیل در استان های دیگر کانادا است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

عوامل موفقیت در پروسه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • شما باید بتوانید کاری کنید که آفیسر را قانع کند بعد از اتمام تحصیلات خود حتما به کشور خود باز می گردید.
 • این کار معمولا از طریق ۳ نوع وابستگی یا گره صورت می گیرد.
 • هر چه مدارک شما برای اثبات این Tie ها یا وابستگی ها بیشتر باشد، احتمال ریجکت ویزای تحصیلی کانادا کمتر است.

گره ها یا Tie ها

 • وابستگی یا گره مالی: باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد شما در ایران دارای مال و اموال هستید و حتما بعد از تحصیل برای گذراندن امورات خود به کشور خود باز می گردید و در واقع وابستگی مالی دارید.
 • وابستگی یا گره شغلی: در این نوع وابستگی شما باید اثبات کنید که دارای شغل خوب و درآمد عالی هستید، اما به دلیل ارتقاء شغلی و حقوق بیشتر نیاز به گرفتن مثلا ارشد رشته مورد نظرتان دارید. نامه جاب آفر در اینجا به شدت می تواند به شما کمک کند.
 • وابستگی یا گره عاطفی: در اینجا نیز شما باید اثبات کنید که وابستگی عاطفی به اعضای خانواده خود دارید و حتما به خاطر این وابستگی به کشور خود باز می گردید به عنوان مثال پدر، مادر و اعضای خانواده در ایران زندگی می کنند. یکی از روش های اثبات این مورد ارائه مدارک پزشکی اعضای خانواده است که نشان دهد به عنوان مثال پدر شما بیماری خاصی دارد و مثلا ممکن است تا در ۲ سال آینده به کمک و نگهداری شما نیاز پیدا کند.

برنامه قوی و برنامه ضعیف!

 • با وجود رقابت بسیار بالا در کشور کانادا، افرادی موفق خواهند شد که نسبت به رقبای خود شرایط بهتر و امتیازات بالاتری داشته باشند. بنابراین عوامل مختلفی مانند سابقه کاری بیشتر، تطابق شغل و رشته و به صورت کلی عواملی که از نظر افسر منطقی و واقعی هستند باعث قوی شدن برنامه شما می شود.
 • از طرف دیگر عواملی مانند اغراق در پر کردن فرم ها، نمره زبان پایین، عدم تطابق شغل و رشته ای که کاملا با یکدیگر بی ربط هستند، باعث می شود احتمال ریجکت ویزای شما افزایش یابد.

منظور از اپلیکیشن قوی و ضعیف چیست

منظور از اپلیکیشن قوی، پرونده هایی است که احتمال ریجکتی آن ها بسیار پایین است به عبارتی، پرونده هایی که منطقی تر هستند و احتمال پذیرش آن ها بیشتر است. از طرفی، اپلیکیشن ضعیف، شامل مواردی می شوند که خیلی معقولانه و منطقی به نظر نمی رسند.

توصیه می کنیم که برای کالج ها درخواست ندهید. اگر چه کالج ها هم مقطع کارشناسی را دارند اما کالج ها اپلیکیشن شما را ضعیف می کنند. از طرف دیگر احتمال ریجکت شدن پرونده هایی که با پذیرش مشروط زبان مواجه هستند نیز بسیار بالاتر است.

در نظر داشته باشید که این موضوع، کلیت کار است و به معنای این نیست که هر کس برای کالج های کانادا درخواست دهد ویزای او ریجکت می شود. اتفاقا بسیاری از کالج های کانادا بسیار مشهور هستند و آموزش های با کیفیتی را ارائه می دهند اما بهتر است برای دانشگاه ها درخواست دهید.

مثلا فردی که ۲۳ ساله است و مدرک کارشناسی دارد مثلا سابقه کاری ۱۰ سال برای او غیر منطقی و شک برانگیز است. در کل همه چیز باید طبیعی باشد و البته با صداقت کامل. چرا که هر قسمت از ادعاهای شما با یک بررسی ساده اثبات می شود و اگر با افیسر صادق نباشید، به راحتی پرونده شما را ریجکت می کند و ممکن است تا ۵ سال نتوانید مجددا درخواست ویزای تحصیلی دهید.

نامه POE‌ چیست

در صورتی که برای یکی از موارد زیر از طرف دولت کانادا تائيد شوید نامه POE‌ را دریافت خواهید کرد:

 • مجوز تحصیل
 • مجوز کار
 • سوپر ویزا (اگر از کشوری هستید که به ویزای بازدیدکننده نیاز ندارد)

این نامه، به طور معمول POE نامیده می شود اما گاهی به اسم های زیر هم شناخته می شود:

 • correspondence letter
 • introduction letter
 • introductory letter

هنگامی که درخواست شما برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا تائید شود، برای شما یک ویزای تحصیلی و یک نامه POE‌ صادر می شود. هنگامی که شما با هدف تحصیل به کانادا وارد می شوید باید معرفی نامه POE را در هنگام ورود به کانادا به آفیسر نشان دهید. این معرفی نامه، استادی پرمیت کانادا نیست بلکه شما پس از ورود به کانادا و نشان دادن نامه POE، استادی پرمیت خود را دریافت خواهید کرد.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

 • ویزای تحصیلی کانادا فقط برای طول دوره تحصیلی و 90 روز دیگر معتبر است.
 • این 90 روز به شما این امکان را می دهد که برای ترک کانادا یا درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا آماده شوید.
 • اگر برنامه خود را در مدت زمانی که مجوز تحصیل شما معتبر است کامل نکنید، باید آن را تمدید کنید.
 • اگر برنامه را زودتر از تاریخ انقضای مجوز تحصیل تکمیل کنید، تنها 90 روز دیگر فرصت خواهید داشت و باید کانادا را ترک کنید.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

برخی مواقع دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیلات خود در کشور کانادا هستند و نیاز به تمدید مجدد ویزای تحصیلی دارند.

توجه داشته باشید که لازم است حداقل تا ۳۰ روز قبل از به اتمام رسیدن ویزای قانونی، برای تمدید ویزای خود اقدام نمایید. در این خصوص دو حالت به وجود می آید که در قسمت زیر بررسی مورد بررسی قرار می دهیم.

تمدید ویزای تحصیلی قبل از به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی کانادا

 • با صدور ویزای تحصیلی، بسته به مدت زمانی که در کشور کانادا تحصیل می کنید، مدت زمان محدودی را می توانید در این کشور بمانید در این حالت وضعیت شما قانونی است.
 • دانشجو باید حداقل از ۳۰ روز قبل از به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی آن را تمدید کنند.
 • در طول مدتی که ویزای تحصیلی شما در حال بررسی برای تمدید مجدد است، می توانید همچنان در این کشور کار کنید و از خدمات کانادا استفاده کنید اما گاهی ممکن است محدودیت هایی برای فعالیت های شغلی یا تحصیلی برای شما در نظر گرفته شود.

تمدید ویزای تحصیلی بعد از به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی کانادا

 • در این حالت، وضعیت شما از حالت قانونی به وضعیت implied تبدیل می شود.
 • شما باید هر چه سریع تر وضعیت خود را مشخص کنید. شما نمی توانید به ادامه تحصیل خودتان ادامه دهید یا از امکانات کشور کانادا استفاده کنید.
 • باید اثبات کنید که برای درخواست تمدید مجدد خود اقداماتی را انجام داده اید و در حال انتظار برای رسیدگی به وضعیت خود هستید.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

برخی از مدارس و دانشگاه های کانادا شرایطی را فراهم کرده اند که دانشجویان یا دانش آموزان می توانند بدون مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در مراکز آموزشی کشور کانادا تحصیل کنند. بسیاری از دانشگاه ها نیز پذیرش مشروط را به متقاضیان می دهند که در قسمت های بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: پذیرش کاندیشنال ، تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی

با به اتمام رسیدن مقطع دبیرستان، برخی افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های کانادا اپلای می کنند. توجه داشته باشید برخی از دانشگاه ها داشتن مدرک زبان را از شروط اصلی مدارک ثبت نام می دانند و برخی دیگر به مدرک زبان نیاز ندارند و یا اینکه به دانشجویان پذیرش مشروط می دهند.

دانشجویانی که از طرف دانشگاه پذیرش مشروط برای مدرک زبان خود می گیرند باید تا قبل از برگزاری کلاس های خود در کانادا زبان خود را تقویت کنند و در کلاس های آموزشی شرکت کنند. حداقل نمره مورد نیاز برای دانشگاه هایی که مدرک زبان می خواهند، بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است اما به طور کلی آیلتس زیر ۶ مورد قبول دانشگاه ها نیست!

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد

معمولا بیشتر دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی از متقاضیان خود مدرک معتبر زبان می خواهند اما همچنان چند دانشگاه شرایط دیگر را ملاک ارزیابی دانشجویان قرار می دهند و مدرک زبان برای آن ها اهمیت ندارد.

توجه داشته باشید تعداد دانشگاه هایی که پذیرش مشروط به دانشجویان می دهند در مقایسه با مقطع کارشناسی بسیار کمتر است اما تعداد این دانشگاه ها به تازگی بیشتر از قبل شده است.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع دکترا

بر خلاف مقاطع تحصیلی قبلی که برخی از دانشگاه ها حتی بدون داشتن مدرک زبان، امکان تحصیل در دانشگاه ها را فراهم می کنند یا به متقاضیان پذیرش مشروط می دهند، تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر نیست و دانشجویان به آیلتس حداقل ۷ برای اپلای در مقطع دکترا نیاز دارند.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مدارس

از مزایای تحصیل در مدارس کشور کانادا این است که شرایط تحصیلی در دانشگاه را بسیار راحت تر می کند. در بسیاری از مدارس کانادا داشتن مدرک زبان الزامی نیست و در صورتی که دانش آموز (زیر ۱۸ سال) قصد تحصیل در مدارس کانادا را بدون مدرک زبان دارد، سرپرست قانونی او باید اثبات کند که می تواند از عهده هزینه های زندگی فرزندش بر بیاید.

حتی برخی از مدارس کانادا مانند Collingwood ،Princeton ،Corpus Christi CSS و… اعلام کرده اند خودشان قیم دانش آموزان می شوند و سرپرستی آن ها را بر عهده می گیرند.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک آیلتس

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک آیلتس به گونه ای است که فرد متقاضی باید دوره های زبان مخصوصی را در یک بازه زمانی بگذراند و سپس وارد رشته مورد نظر خود در دانشگاه شود. در این حالت فرد معمولا در یک نیم سال (یک ترم) با پرداخت هزینه های کلاس زبان این دوره را می گذراند تا آمادگی تحصیل در رشته مد نظرش را داشته باشد.

نکته

هزینه پرداختی برای شرکت در دوره های زبانی جدا از شهریه دانشگاه و دیگر هزینه ها است و به عنوان یک هزینه مازاد در نظر گرفته می شود. این هزینه حدودا بین ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار می باشد.

پیشنهاد ما این است که مدرک آیلتس خود را پیش از ورود به کشور کانادا بگیرید چرا که هزینه های شرکت در کلاس زبان ممکن است برای برخی از افراد بسیار زیاد باشد!

تمدید ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می ‌کشد؟

در هر زمان بر اساس شرایط موجود این مدت برای تمدید ویزا ممکن است کمی متفاوت باشد. گاهی این احتمال وجود دارد که رسیدگی به درخواست‌های تمدید ویزای دانشجویی کانادا به صورت عادی مورد رسیدگی قرار نگیرند.

با این وجود، به طور تقریبی زمان لازم برای بررسی درخواست‌ها حدود 47 روز است. این زمان متوسط زمان لازم از هنگام ارسال درخواست تا موقع ارائه رای نهایی است.

مصاحبه ویزای تحصیلی کانادا

اگر دانشجویی هستید که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، کانادا ممکن است یکی از انتخاب های برتر شما باشد. در حال حاضر روند درخواست برای دانشگاه های کانادا آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست. از انتخاب دانشگاه مناسب برای دوره مورد نظر خود تا برنامه ریزی برای اقامت در کانادا، این فرآیند بسیار خسته کننده و دست و پا گیر است.

در این بخش، چند سوال مهم مصاحبه ویزای دانشجویی کانادا و نحوه پاسخگویی به آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد. لازم به ذکر است به ندرت پیش می آید که آفیسر درخواست مصاحبه برای اخذ ویزای تحصیلی داشته باشد و لازم نیست نگران این موضوع باشید!

در مصاحبه اخذ ویزای تحصیلی کانادا چه سوالاتی پرسیده می شود ؟

به طور کلی، سوالاتی که از متقاضی در هنگام اخذ ویزای تحصیلی پرسیده می شود شامل سوال های زیر است:

 • چرا کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟
 • چرا دانشگاه X‌ را انتخاب کردید؟
 • نمره تافل، GMAT،GRE ،IELTS شما چقدر است؟
 • چقدر به زبان انگلیسی مسلط هستید.
 • آیا بورسیه ای دریافت کردید؟
 • چه کسی قرار است هزینه های شما برای تحصیل در کانادا را تامین کند؟
 • آیا برای کمک مالی یا بورسیه درخواست داده اید؟
 • در خصوص شغل والدین خود توضیح دهید و بگویید چگونه از شما حمایت می کنند؟
 • برای کدام دانشگاه اقدام به اپلای کرده اید؟ چرا؟
 • قصد اخذ چه مدرک دانشگاهی را در کانادا دارید؟
 • مدارک تحصیلی قبلی خود را از کدام دانشگاه اخذ کرده اید؟
 • برنامه فعلی شما چگونه با کار یا تحصیل قبلی شما مرتبط خواهد بود؟
 • چرا ادامه تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می کنید؟

برای اخذ اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

ویزای تحصیلی کانادا برای بزرگسالان

محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در مقاطع مختلف در کانادا وجود ندارد اما سن بالا ممکن است شانس اخذ ویزا را کم کند. هرچه در مقطع بالاتری پذیرش بگیرید احتمال اخذ ویزا بیشتر خواهد بود. در صورتی که مایل به تحصیل در کالج یا تحصیل ارشد مجدد دارید بایستی یک استادی پلن قوی بنویسید!

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

با به اتمام رسیدن ویزای تحصیلی، بسیاری از افراد تمایل دارند تا ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم در کانادا تبدیل کنند.

در قسمت زیر به برخی از مهمترین نکات موجود در این خصوص می پردازیم.

روش های تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

در این روش شما می توانید به سرمایه گذاری در کانادا بپردازید تا علاوه بر اینکه خودتان بتوانید در کشور کانادا اقامت دائم بگیرید، افراد جویای کار را نیز مشغول به کار کنید.

 از آن جایی که هدف از انجام این کار تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم است؛

 • اولا شما باید کاملا به زبان فرانسوی یا انگلیسی مسلط باشید
 • دوما اینکه باید از یکی از دانشگاه های کانادا فارغ التحصیل شده باشید.

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

در صورتی که در طول مدت تحصیل خود در کشور کانادا با فردی که مقیم کشور کانادا است ازدواج کنید، می توانید ۲ سال بعد از ازدواج در کانادا، اقامت دائم در کشور کانادا بگیرید.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری کانادا

از آن جایی که کشور کانادا سرزمینی ثروتمند و پیشرفته در حوزه های مختلف است، بسیاری از افراد تصمیم می گیرند که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. افراد برای این کار باید مجوز PGWP داشته باشند.

افراد با کار کردن در کشور کانادا می توانند تجربه کار کانادایی کسب کنند و روند اخذ اقامت دائم خود در کانادا را بهبود بخشند.

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

 • تاییدیه رسمی مدرک تحصیلی
 • گذرنامه و مدارک مربوط به معاینات پزشکی
 • مجوز تحصیل معتبر (شامل تایید دوره و مقطع تحصیلی و همچنین تایید محل تحصیل اعم از دانشگاه، کالج یا موسسه آموزشی)
 • طول دوره تحصیل (طول دوره تحصیل باید حداقل 8 ماهه باشد. شایان ذکر است طول اقامت برای کار به طول دوره تحصیل بستگی دارد. مثلا اگر طول دوره تحصیلی شما بیش از دو سال باشد، حداکثر تا 3 سال می‌توانید اقامت کاری پس از تحصیل دریافت کنید.)

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

چطور بورس تحصیلی کانادا بگیریم

 • با سرچ دقیق سعی کنید تمام فرصت های موجود در دانشگاه ها را بررسی کنید.
 • ددلاین ها را جدی بگیرید و بهترین فایل ممکن را قبل از ددلاین ارسال کنید.
 • سعی کنید خودتان را از سایرین متمایز نشان دهید.
 • دستورالعمل اپلای را مو به مو مطالعه و اجرا کنید.
 • کاور لتر بسیار قوی بنویسید.
 • واقع بین باشید.
 • لیست اساتیدی که فاند دارند را در وب سایت NSERC و CIRRELT جستوجو کنید و ایمیل بزنید.

انواع بورس تحصیلی در کانادا

این بورسیه ها گاهی به دانشجویان استعداد درخشان و همچنین مستعدی تعلق می‌ گیرد که در هر ترم تحصیلی، نتایج خوبی را به دست آورند و معدل بالایی کسب کنند.

بورسیه ‌های ورودی به دانشجویان جدید الورود تعلق می‌ گیرد و معمولا بر اساس شایستگی و معدل ترم در مقطع پیشین به آنها اعطا می ‌شود.

این نوع بورسیه، به دانشجویانی تعلق می‌ گیرد که در کنار تحصیلات خود به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات مختلف علمی می ‌پردازند و در کنار اساتید خود در مسیر پیشرفت علم و دانش گام بر می دارند.

این نوع بورسیه، به دانشجویانی تعلق می ‌گیرد که در کنار تحصیلات خود به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می ‌پردازند.

گفتنی است که مبلغ خوب و قابل توجهی نصیب دانشجویانی می شود که در کنار اساتید به تحصیل می پردازند و دانشجویان می توانند برای هزینه های تحصیل و زندگی خود روی آن حساب کنند.

بورسیه ‌های کار آموزی به دانشجویانی تعلق می‌ گیرد که مشتاق انجام کار های پاره وقت در کنار تحصیل خود هستند. این دانشجویان گاهی در پردیس ‌های دانشگاهی و گاهی در خارج از دانشگاه مشغول به فعالیت اند.

این کارها به صورتی برنامه ریزی می شوند که به درس دانشجو لطمه ای وارد نشود. لازم به ذکر است که دانشجو در روزهای تعطیل حتی می تواند به صورت تمام وقت کار کرده و حقوق کار تمام وقت را کسب کند.

راهنمای جامع اخذ بورسیه تحصیلی کانادا
معرفی دانشگاه‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
معرفی کالج‌های کانادا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

تجربیات دیگران را بشنوید!

نمونه های موفق/ ورق بزنید

کتاب راهنمای عزیمت به کانادا
چک لیست عزیمت به کانادا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین کانادا
 • خرید بلیط هواپیما و..

سوالات متداول

داشتن گپ تحصیلی در نتیجه ویزای تحصیلی تاثیرگذار است؟

قطعا بله. اما دقت کنید که گپ تحصیلی در بسیاری از موارد قابل پوشش است. یعنی شما می توانید با تجربه کاری مرتبط، تهیه مقاله در زمینه رشته مورد نظر یا مواردی که مشاوران تراست به شما توصیه خواهند کرد، تاثیر منفی گپ تحصیلی بر پرونده خود را کاهش دهید.

آیا با ۴۴ سال سن می توان ویزای تحصیلی کانادا گرفت؟

در روش تحصیلی، سن اهمیت زیادی دارد. با ۴۴ سال سن هم ممکن است ویزای تحصیلی بگیرید. اما به مقطع تحصیلی و سایر شرایط شما نظیر میزان سابقه کار، مقالات و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی که تاکنون انجام داده اید و عوامل مختلف دیگری هم بستگی دارد.

برای ویزای تحصیلی حتما باید مدرک زبان داشته باشیم؟

بهتر است داشته باشید. ممکن است بتوانید با پذیرش مشروط هم ویزا بگیرید، اما با مدرک زبان شرایط قوی تر و بهتری خواهید داشت.

من قصد دارم ویزای دانشجویی بگیرم. آیا اینکه یکی از برادرانم ورک پرمیت کانادا دارد و یکی دیگر از برادرانم هم مقیم دائم است، در پرونده من تاثیر منفی دارد؟

اگر برادرانتان پناهنده شده بودند، احتمال آن زیاد بود. اما با این شرایط در ویزای دانشجویی شما تاثیری ندارد.

آیا می توانم قبل از اینکه با ویزای تحصیلی وارد کانادا شوم، همسر و فرزندم را هم به کانادا بیاورم؟

توصیه می کنیم که ابتدا خودتان وارد کانادا شوید و سپس بعد از آن برای همسر و فرزندتان اقدام کنید.

آیا با مدرک زبان تافل هوم ادیشن هم می توان ویزای تحصیلی کانادا گرفت؟

بستگی به دانشگاه مورد نظرتان دارد. به طور کلی، مدرک زبان و نمره مورد نیاز در دانشگاه های مختلف کانادا، متفاوت است.

اگر برای یک دوره ۳ ماهه ویزای تحصیلی بگیریم، اما آن را به ۲ سال بکشانیم، آیا واجد شرایط PGWP سه ساله خواهیم شد؟

خیر. برای post graduate work permit زمان اصلی دوره در نظر گرفته می شود، نه مدت زمانی که طول کشیده.

آیا شانس اخذ ویزای تحصیلی در دوره های ارشد ۱۲ ماهه کم تر از دوره های ۲۴ ماهه است؟

به طور کلی، در مهاجرت تحصیلی، آفیسر باید از بازگشت شما مطمئن شود و اینکه شما این همه وقت و هزینه خود را صرف می کنید، باید منطق قوی و محکمی داشته باشد. پس از نظر تئوری، شاید شانس هر دوره ای برای ویزای تحصیلی یکسان باشد و این به کیس شما و اینکه چقدر قوی است، بستگی داشته باشد.

آیا با مدرک زبان دولینگو هم می توان برای مقطع ارشد در کانادا ویزای تحصیلی گرفت؟

بله، ممکن است. اما در کل، به اندازه آیلتس، تافل یا مدارک شناخته شده و معتبر دیگر اعتبار ندارد.

افیسر را چگونه برای اخذ ارشد دوم باید قانع کنیم؟

در این حالت معمولا افیسر را باید از نظر شغلی توجیه کنید. در این مورد دو حالت به وجود می آید
ارشد با پایان نامه
توضیح اینکه موضوعی که می خواهم در ایران کار کنم شرایط و امکانات کافی را ندارد و من برای ارتقاء شغلم در ایران به این ارشد نیاز دارم
ارشد بدون پایان نامه
توضیح اینکه چرا کشور کانادا را برای تحصیل انتخاب کرده اید، چرا این مقطع تحصیلی، چرا این رشته را در کشور خودتان نمی خوانید و …

شرایط درخواست ویزای همراه تحصیلی چگونه است؟

در مواردی متقاضی تحصیل در دانشگاه کانادا درخواست صدور ویزای همراه برای همسر یا یکی از اعضای خانواده را همراه با درخواست دریافت ویزای تحصیلی برای سفارت کانادا ارسال می‌کند. صدور ویزای همراه منوط به دارا بودن مدارک زیر است که سفارت کانادا برای همراه در نظر گرفته است.
-پاسپورت دارای اعتبار
-عکس جدید
-پرداخت هزینه صدور ویزا
-گواهی عدم سوء سابقه

چه مدت بعد از ریجکت شدن ویزا می توان اقدام کرد؟

زمان مشخصی ندارد فقط باید علت آن را برطرف کنید.

در فرم IMM1294، معنی FUNDS AVAILABLE FOR MY STUDIES چیست ؟

مجموع هزینه ای که خودتان تامین می کنید و پولی که دانشگاه به عنوان فاند به شما می دهد.

آیا افرادی که شاغل بوده اند، حتما باید سابقه بیمه ارائه کنند؟

نشان دادن سابقه بیمه الزامی نیست ولی شما می توانید با مدارک مختلفی مانند نامه از کارفرما، فیش حقوقی و گردش حساب سابقه کاری خود را اثبات کنید.

در صورت اقدام برای ویزای تحصیلی و متاهل بودن، بهتر است برای همسر از طریق ویزیتور ویزا اقدام کرد یا ورک پرمیت؟

بهتر است از طریق ورک پرمیت اقدام کنید زیرا ویزیتور ویزا هدف را به خوبی نشان نمی دهد و ریسک دارد، منطقا همسر شما می خواهد در کنار شما بماند پس ورک پرمیت منطقی تر است!

مدارک مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

موجودی حساب، گردش حساب (4 ماهه)، سند خانه، جواز کسب، تعهد محضری از ساپورتر، نامه شغلی

در قسمت CLIENT INFORMATION چه چیزهایی باید آپلود کنیم؟

شناسنامه و کارت ملی، گواهی سوپیشینه، LETTER OF EXPLANATION (Study plan) ،CV

استادی پلن باید شامل چه مواردی باشد؟

باید به سوالات زیر پاسخ داده شود:
رشته ای که می خواهید بخوانید.
تز یا ریسرچی که قرار است کار انجام دهید.
استادی که قرار است با او در کانادا کار کنید.
استادهایی که در ایران با آنها کار می کردید.
منبع فاند شما
بعد از برگشتن به ایران، برنامه شما چیست؟

چطور باید افیسر را قانع کنیم که به ایران برمیگردیم؟

تمکن مالی خوب
جاب آفر
وابستگی عاطفی

چگونه می توانیم ارشد دوم خود را توجیه کنیم؟

باید با استفاده از شغلی که دارید توضیح دهید، این ارشد دوم می تواند به شما در شغل کمک کند و موجب ارتقا شغلی شود.

در چه سایتی می توان پرونده های کیس های ریجکت شده و شرایط آنها را دید؟

CANLYCANADA

آیا حساسیت سربازی ارگان های نظامی می تواند موجب ریجکت ویزای تحصیلی شود؟

بله ولی تاثیر کمی دارد.

آیا می توان بعد از ورود به کانادا دانشگاه را تغییر داد؟

بله، امکان پذیر است ولی پیشنهاد ما این است که به هنگام ورود به کانادا به همان ایالتی که دانشگاه اولیه در آن واقع است ورود کنید.

اگر دانشگاه از ما مدرک زبان نخواهد، برای سفارت باید حتما مدرک زبان داشته باشیم؟

خیر

نوع ویزای پست داک به چه صورت است؟

اگر مدت زمان پست داک کمتر از 6 ماه باشد، ویزای ویزیتوری تعلق می گیرد ولی اگر بیش از شش ماه باشد ورک پرمیت تعلق می گیرد.

اگر travel history نداشته باشیم، برای ویزا مشکل ساز خواهد بود؟

اگر کیس شما قوی باشد تفاوتی ندارد ولی اگر ضعیف باشد داشتن تراول هیستوری مفید خواهد بود.

تفاوت زمان ویزا شدن دانشجویی و ورک پرمیت همراه چقدر است؟

بیشترین تفاوت دو هفته است.

پذیرش کاندیشنال چه تاثیری در اخذ ویزا دارد؟

اگر به دلیل نرسیدن مدارک افیشیال دانشگاه های قبلی باشد، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

کدام سفارت برای کارهای بایومتریک ویزا بهتر است؟‌

هیچ تفاوتی ندارد ولی آنکارا جایی است که ما توصیه می کنیم.

آیا داشتن مدرک دولینگو به عنوان مدرک زبان، برای گرفتن استادی پرمیت اشکال دارد؟

در استادی پرمیت، مدرک زبان به عنوان مدرک مورد نیاز برای گرفتن ویزا، در نظرگرفته نشده است ولی افیسر به مدرک زبان شما توجه می کند زیرا اگر بدون مدرک زبان یا با دولینگو بخواهید به کانادا بروید، احتمالا از دانشگاه های با رنک پایین پذیرش گرفتید و صرفا می خواهید به کانادا مهاجرت کنید و قصد تحصیل ندارید و روی تصمیم او تاثیر می گذارد ولی در کل صرفا به خاطر دولینگو کسی را ریجکت نمی کنند.

اگر برای اکسپرس انتری پروفایل داشته باشیم و برای ویزای تحصیلی اقدام کنیم، مشکل ساز خواهد شد؟

الزاما مشکل ساز نیست (دوال اینتنت را باید اثبات کرد!) ولی تاکید می کنیم که اینکار را نکنید زیرا وقتی شما پرونده اکسپرس انتری دارید می خواهید در کانادا بمانید و این با ویزای دانشجویی هم خوانی ندارد.

چگونه می توانیم ارشد مجدد با رشته ی یکسان را توجیه کنیم؟

می توانید به کورس ها و امکانات پروگرم جدید و تفاوت های آن اشاره کنید که در پروگرم قبلی نبوده است و شما می توانید با آن ریسرچ جدیدی بکنید.

ایا تمکن مالی برای فردی که فول فاند می گیرد مورد نیاز است؟

الزامی نیست ولی اگر با تمکن هزینه یک ماه اول و پرواز را نشان دهید بهتر است.

ایا قرابت زمانی ازدواج و اپلای کردن برای ویزا مشکل ساز است؟

می توانید مدارکی ارائه دهید که نشان دهید ازدواج صوری نیست مانند عکس های قدیمی و مراسم ازدواج

رنک دانشگاه در اخذ ویزا تاثیر دارد یا خیر؟

خیر ولی همه موارد باهم سنجیده می شود و افیسر باید قانع شود که شما برای تحصیل به کانادا می روید.

آیا زمانی که برای ویزای ورک پرمیت همسر اقدام می کنیم، نیاز به مدرک زبان یا مدرک شغلی برای همسر می باشد؟

خیر

آیا می توان همزمان ویزای کانادا و آمریکا را با هم پیش برد؟

بله، هیچ تاثیری بر روی هم ندارند.

کی برای ویزای کانادا اپلای کنیم؟

به محض اینکه ادمیشن خود را دریافت کردید.

چگونه می توان سن بالا را برای گرفتن ویزای تحصیلی توجیه کرد؟

با استفاده از استادی پلن با توضیح اهداف و دلایل و تاثیر آن بر شغل و اینده خود، افیسر را توجیه کنید.

در تمکن مالی، آفیسر بر روی چه مواردی تمرکز می کند؟

مبلغ کافی و اینکه این پول برای خود شماست. میزان آن برای هزینه یک سال درنظر گرفته شود. شما نمی توانید بر روی کار کردن خود و همسرتان در کانادا حساب کنید.

در تمکن مالی پول به چه مدت باید در حساب بماند؟

بهترین تایم، یک مدت 4 ماهه است ولی خب اگر تازه پول واریز شده می توان با توضیح اینکه این پول از کجا امده ان را توجیه کرد.

کدوم نرخ ارز برای محاسبه ی تمکن محاسبه می شود؟

افیسر ها از موضوع ارز دولتی مطلع هستند و باید با نرخ آزاد تمکن ارائه شود.

اگر نزدیک به تاریخ Submit‌ کردن مدارک، سرپرست ملک یا زمینی به ناممان بزند مشکلی به وجود می آید؟

بهتر است این تاریخ خیلی نزدیک به Submit‌ کردن مدارک نباشد. مثلا ۱ سال زودتر اشکالی ندارد اما مثلا دو روز زودتر از Submit‌ کردن مدارک باعث شک افیسر می شود.

آیا باید در مورد سوابق ریجت شدن ویزاهای قبلی صحبت کرد؟

اگر ریجکت شدن ویزا مربوط به زمان دورتری باشد کلا در مورد آن صحبت نکنید! اما در مورد ویزاهایی که اخیرا ریجت شده اند توضیح دهید که علت ریجت شدن چه بوده است.

اگر فرد سن پایینی داشته باشد برای اثبات تمکن مالی پول باید در حساب خودش باشد یا حساب سرپرستش؟

به طور کلی پولی که در حساب است حتما باید از نظر عقلی، منطقی باشد و حتما منبع این درآمد مشخص شده باشد. فرقی نمی کند این پول در حساب خود شخص متقاضی باشد یا در حساب کسی که مخارج او را تامین می کند اما بهترین حالت این است که بخشی از پول در حساب خود فرد باشد و بخش دیگر در حساب سرپرست.

نقش پذیرش مشروط در روند اخذ ویزای تحصیلی چیست؟

خود پذیرش مشروط دلیل اصلی برای ریجت شدن ویزا نمی شود. در حالت کلی پذیرش مشروط یا مربوط به مدرک زبان است یا مربوط به پیش نیازهای تحصیلی در رشته مورد نظر مثلا گذراندن چندین واحد درسی

آیا می توانم بعد از تحصیل برای اقامت دائم کانادا اقدام کنم؟

در صورت واجد شرایط بودن بعد از تحصیل می توانید کار کنید و سپس با تجربه کاری به دست آمده می توانید برای اخذ اقامت دائم کاناد اقدام کنید.

ایا امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد؟

در صورتی که واجد شرایط باشید بله. معمولا بورسیه ها به دانشجویان برتر با نمرات عالی اعطا می شود.

آیا صدور ویزای همراه به معنای صدور مجوز تحصیل برای همراه است؟

صدور ویزای همراه به معنای صدور مجوز تحصیل برای همراه نیست بلکه با صدور ویزای همراه شخص مورد نظر فقط می‌تواند همراه با شما در کانادا زندگی کند. اگر پس از ورود به کانادا او نیز تصمیم به تحصیل گرفت باید برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا اقدام کند. در واقع شروع به تحصیل بدون داشتن ویزای تحصیلی امری غیرقانونی است که می‌تواند منجر به دیپورت همراه شما از کانادا شود.

اگر یک یا چند تا از فرم های لازم برای اخذ ویزا به ما نشان داده نشد به چه معناست؟

فرم های گفته شده در ابتدای مقاله، جزء فرم های اصلی و الزامی برای اخذ ویزای تحصیلی است و اگر هر یک از این فرم ها برای شما نمایش داده نشد یا به صورت دیگری بود به معنای این است که شما در فرم های قبلی که پر کرده اید، جایی مرتکب اشتباه شده اید و اطلاعاتی را اشتباه وارد کردید. شما باید برگردید و اطلاعات فرم های قبلی خود را مجددا نگاه کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

اولین مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی شرکت در آزمون زبان آیلتس یا تافل و کسب نمره حد نصاب است.
باید بتوانید با یکی از اساتید در دانشگاه کانادا و در رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید. اگر استاد مربوطه شما را به عنوان دانشجو بپذیرد از دانشگاه درخواست می‌کند تا برای شما نامه پذیرش صادر کند. این نامه برای شما ایمیل خواهد شد.
باید مدارک مورد نظر را که در قسمت‌های قبلی به آن‌ها اشاره شد برای سفارت کانادا ارسال کنید. ارسال مدارک به صورت اینترنتی از طریق سایت CIC صورت می‌گیرد.
پس از تایید سفارت کانادا زمانی جهت مصاحبه حضوری تعیین می‌شود که در این مرحله باید به سفارت کانادا مراجعه کنید. کانادا در ایران سفارت ندارد و دانشجویان معمولا جهت مصاحبه حضوری به سفارت این کشور در ترکیه مراجعه می‌کنند.
اگر مصاحبه موفقیت‌آمیز باشد بعد از گذشت تقریبا سه تا چهار هفته ویزا صادر می‌شود.

پس از ورود به کانادا با ویزای تحصیلی باید به چه مواردی توجه کرد؟

به این نکته توجه داشته باشید که با همان پاسپورتی که در زمان درخواست صدور ویزا تحصیلی ارائه کردید باید به کانادا سفر کنید. در زمان ورود به فرودگاه کانادا باید تمام مدارکی را که در زمان درخواست صدور ویزا تحصیلی ارائه کردید به همراه داشته باشید.

تعداد کلمات Study Plan‌ باید چقدر باشد؟

معمولا Study Plan‌ باید در ۱ یا ۲ صفحه نوشته شود و سعی کنید همه چیز به صورت خلاصه و در عین حال کامل باشد.

در صورت رد شدن ویزا می توانم دوباره اقدام کنم؟

 متقاضیان ویزای دانشجویی کانادا می توانند پس از رد شدن دوباره درخواست دهند. ارزیابی کنید که چرا برنامه قبلی رد شده است و اطمینان حاصل کنید که همان اشتباه دوباره تکرار نشده است. ویزای دانشجویی کانادا طبق دستورالعمل های جدید صادر شده در برنامه SDS حداکثر 45 روز کاری طول می کشد.

آیا گرفتن PR کانادا پس از اتمام تحصیلات آسان است؟

 فرصت های زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که می توانند پس از تحصیل در کانادا برای اقامت دائم اقدام کنند. با شرکت در سیستم Federal Express Entry ، شبکه گسترده ای از برنامه های مهاجرت که تابعیت کانادا را ارائه می دهند وجود دارد.

آیا امکان کار کردن در کنار تحصیل در کشور کانادا وجود دارد؟

بله شما می توانید تحت شرایط خاصی ۲۰ ساعت در هفته هم در پردیس دانشگاهی و هم در خارج از پردیس دانشگاهی کار کنید و حتی این ساعت را در روزهای تعطیل و آخر هفته ها افزایش دهید.

مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی چقدر است؟

زمان دقیقی را نمی‌توان برای صدور ویزای تحصیلی کانادا ذکر نمود ولی معمولا در صورت کامل بودن مدارک، صدور ویزا یک ماه به طول می‌انجامد. اگر نامه پذیرش را از دانشگاه کانادا دریافت کرده باشید ویزا در مدت زمان معمول، صادر خواهد شد. روند صدور ویزا به کشوری هم که درخواست در آن مطرح شده بستگی دارد.

هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

هزینه صدور ویزای تحصیلی کانادا تقریبا 150 دلار است که این مبلغ را باید به صورت آنلاین پرداخت کنید.

نامه POE چیست؟

اگر درخواست شما برای ویزای تحصیل، کار یا سوپر ویزا ( تنها از کشور هایی که به ویزای ویزیتور نیاز ندارند ) پذیرفته شده باشد، این نامه را از IRCC دریافت می کنید.
گاهی اوقات نامه ی مطابقت ( Correspondence letter )، مقدمه یا معرفی نامیده می شود. اما به طور رسمی، نامه ی معرفی ورود ( POE ) نام دارد.
نامه را نگه دارید. باید هنگام ورود به مرز کانادا، برای دریافت ویزای کار یا تحصیل خود، آن را به مقامات نشان دهید.

نامه POE ما چه مدت اعتبار دارد؟

روی نامه ی POE بخشی به نام Permit Validity وجود دارد. باید قبل از آن تاریخ وارد کانادا شوید. اگر این تاریخ گذشت و همچنان وارد کانادا نشدید، باید درخواست جدیدی ارسال کنید. نمی توانید تاریخ اعتبار نامه ی POE را تمدید کنید.
نامه ی ورود شما در مدت درخواست ویزای کار، تحصیل یا سوپر ویزا معتبر خواهد بود. ممکن است بتوانید به محض ورود به کانادا، ویزای کار خود را تمدید کنید.
فقط شرکت کنندگان International Experience Canada:
نامه ی POE شما به صورت معمول 12 ماه معتبر است. اگر تحت معاینه پزشکی قرار بگیرید، این اعتبار تا تاریخ اعتبار معاینه شما خواهد بود یا همان 12 ماه ( هر کدام کمتر باشد )
ویزای کار IEC خود را فقط تحت شرایط خیلی خاصی می توانید تمدید کنید. درباره ی تمدید ویزا بیشتر بخوانید.

نامه POE من گم یا حذف شده یا آسیب دیده است. باید چه کنم؟

با استفاده از وبسایت تماس گرفته و درخواست ارسال دوباره ی نامه ی POE را بدهید. اگر آنلاین درخواست داده باشید، معمولا نامه ی POE دوباره به اکانتتان ارسال می شود. اگر به آن دسترسی ندارید یا نمی توانید درخواست خود را به اکانت لینک کنید، حتما داخل تماس خود این مورد را توضیح دهید.

چگونه می توانم در مورد مدارس مناسب دانش آموزان بین المللی در کانادا اطلاعات کسب کنم؟

کانادا مدارس مختلفی برای دانش آموزان خارجی دارد که شامل مدارس ابتدایی، متوسطه، موسسات دانشگاهی (کالج و دانشگاه)، مدارس فنی و حرفه ای و مدارس زبان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، به سایت انتخاب مدرسه مراجعه کنید.
پس از انتخاب مدرسه، باید مطمعن شوید که این مدرسه در لیست موسسات آموزشی معتبر است. در این لیست نام مدارسی که دانش آموزان خارجی را پذیرش می کنند ذکر شده است. برای دانش آموزانی که برای تحصیل در مدارس آموزشی معتبر پذیرش شده اند استادی پرمیت صادر می شود.

چگونه می توانم به عنوان دانش آموز بین المللی در کبک تحصیل کنم؟

برای تحصیل در کبک، به نامه پذیرش موسسه آموزشی معتبر نیاز دارید. علاوه بر این، باید گواهینامه پذیرش دریافت کنید که توسط استان کبک صادر می شود. و پس از آن، می توانید برای دریافت استادی پرمیت اقدام کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کبک، باید با موسسه آموزشی و یا دولت کبک تماس بگیرید.

آیا برای تحصیل در کانادا نیاز به استادی پرمیت دارم؟

بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل در کانادا نیاز به استادی پرمیت دارند. و برخی افراد در وضعیت های خاص نیاز به استادی پرمیت ندارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت چه کسانی به استادی پرمیت نیاز دارند مراجعه کنید.

چگونه می توانم برای دریافت استادی پرمیت اپلای کنم؟

در اکثر موارد، باید قبل از ورود به کانادا برای دریافت استادی پرمیت اپلای کنید. باید قبل از اپلای، از یک موسسه آموزشی معتبر نامه پذیرش دریافت کنید.
نحوه اپلای استادی پرمیت بستگی به این دارد که از کجا اپلای می کنید. با پاسخ دادن به چندین سوال می توانید با نحوه اپلای استادی پرمیت آشنا شوید!

چه زمانی باید برای دریافت استادی پرمیت اپلای کنم؟

به محض دریافت نامه پذیرش. زمان لازم برای پردازش درخواست شما بسته به دفاتر صدور ویزا متغیر است. جزئیات زمان پردازش درخواست ها را چک کنید.

اگر در کانادا باشم، آیا می توانم برای دریافت استادی پرمیت اپلای کنم؟

بستگی دارد. فقط برخی افراد در چنین شرایطی می توانند برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنند. باید بررسی کنید که آیا شرایط دریافت مجوز تحصیلی را دارید و چگونه می توانید برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید.
برخی افراد برای تحصیل در کانادا نیازی به مجوز تحصیلی ندارند. اگر واحدهای درسی شما کمتر از 6 ماه طول بکشد، و یا مورد شما یکی از استثناء ها باشد، نیازی به دریافت مجوز تحصیلی ندارید. به وب سایت چه زمانی مجوز تحصیلی نیاز دارید مراجعه کنید.
اگر نیاز به مجوز تحصیلی نداشته باشید، می توانید در کلاس ها شرکت کنید.

قصد تغییر مدرسه و برنامه درسی دارم. چگونه می توانم مجوز تحصیلی را تغییر دهم؟

در صورت تغییر مدرسه و برنامه درسی نیازی به تغییر مجوز تحصیلی نیست.
اگر دانش آموز دبیرستان هستید:
اگر قصد ورود به دانشگاه داشته و دوست دارید همزمان با درس خواندن کار کنید، باید برای تغییر وضعیت مجوز تحصیلی اپلای کنید. تغییر وضعیت هزینه دارد. برای انجام این کار، باید برای دریافت مجوز تحصیلی جدید از کانادا اپلای کنید.
اگر دانشجو هستید:
در حالی که نیاز به تغییر مجوز تحصیلی نیست، باید تغییر موسسه آموزشی را اطلاع دهید.
اگر قصد دارید در مدرسه ای در کبک تحصیل کنید:
اگر قصد دارید به مدرسه ای جدید در کبک رفته (و مدرسه قبلی شما خارج از کبک است)، باید گواهی پذیرش کبک دریافت کنید. برای تمامی سطوح تحصیلی از جمله ابتدایی باید گواهی پذیرش کبک دریافت کنید.
در حالی که نیاز به تغییر مجوز تحصیلی نیست، باید تغییر موسسه آموزشی را اطلاع دهید.

آیا کودکان خردسال می توانند بدون مجوز تحصیلی در کانادا به مدرسه بروند؟

معمولا کودکان خردسال باید خارج از کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنند. اما، کودکان خردسال در شرایط زیر می توانند در کانادا به مدرسه بروند:
– یکی از والدین (اصلی و یا پدرخوانده و مادرخوانده) شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم داشته باشد،
– یکی از والدین (اصلی و یا پدر خوانده و مادر خوانده) مجاز به تحصیل و کار در کانادا باشد
– پدر و مادر در کانادا حضور فیزیکی نداشته باشند

آیا می توانم در طول تعطیلات مدرسه کار کنم؟

معمولا بله. البته در صورتی که مجوز تحصیلی شما همچنان معتبر است و باید تمامی شرایط لازم را داشته باشید.
اگر خارج از دانشگاه کار می کنید:
می توانید در طول تعطیلات مدرسه تمام وقت کار کنید، مثلا در طول تابستان و تعطیلات بهار. باید تمامی شرایط کار کردن خارج از دانشگاه را داشته باشید. و پس از شروع مجدد سال تحصیلی، فقط 20 ساعت در هفته می توانید کار کنید.
اگر داخل دانشگاه کار می کنید:
می توانید در طول تعطیلات تمام وقت کار کنید، مثلا در طول تابستان و تعطیلات بهار. باید تمامی شرایط کار کردن داخل دانشگاه را داشته باشید.

در صورت داشتن شرایط کار کردن خارج از دانشگاه، آیا می توانم هر میزان که دوست دارم کار کنم؟

خیر. در طول مدرسه فقط 20 ساعت در هفته می توانید کار کنید. در طول تعطیلات تابستان، زمستان و بهار می توانید بیش از 20 ساعت در هفته کار کنید.
فقط با شروع برنامه های درسی می توانید کار کردن در کانادا را شروع کنید. نمی توانید قبل از شروع دوره های درسی کار خود را شروع کنید.
اگر تحصیلات خود را تکمیل کرده باشید، می توانید تمام وقت کار کنید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی چیست؟

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به دانشجویانی که از موسسه دانشگاهی کانادا فارغ التحصیل شده اند کمک می کند تا در کانادا تجربه کاری کسب کنند.
نکته: تجربه کاری حاصل از برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به شما کمک می کند تا بتوانید اقامت دائم بگیرید.

چگونه می توانم برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنم؟

نحوه اپلای بستگی به مکانی دارد که از آنجا اپلای می کنید. بسیاری از افراد باید به صورت آنلاین اپلای کنند.
قبل از اپلای مطمعن شوید که شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را دارید. پس از اینکه مدرسه نمرات نهایی شما را صادر کرد، باید طی 180 روز برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید.
هنگام اپلای باید هزینه مجوز کار باز و هزینه مجوز کار استاندارد نیز پرداخت کنید.
اگر مجوز کار منقضی شده باشد، باید:
– درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تا 90 روز قبل از پایان مهلت اقامت ارسال کرده و هر 2 هزینه را پرداخت کنید (مجوز کار باز و مجوز کار استاندارد)
 – هزینه حفظ وضعیت شما به عنوان دانشجو معادل 350 دلار است. به دلیل محدودیت های سیستم، متقاضیان باید هزینه را به صورت آنلاین پرداخت کرده تا بتوانند وضعیت دانشجویی خود را حفظ کنند و یک کپی از رسید پرداخت را به درخواست آنلاین مجوز کار پس از فارغ التحصیلی پیوست کنند. برای حفط وضعیت دانشجویی خود نیازی به درخواست جداگانه ندارید.
– باید شرایط حفظ اقامت خود در کانادا را داشته باشید.
– باید تمامی شرایط ذکر شده در مجوز را داشته باشید.
اگر قصد دارید شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تغییر داده و یا تمدید کنید:
باید به صورت کاغذی اپلای کنید. فقط در صورتی می توانید مجوز را تمدید کنید که پاسپورت شما قبل از پایان اعتبار مجوز کار پس از فارغ التحصیلی منقضی شود.
و در صورتی که قصد دارید اسناد بیشتری همچون معاینات پزشکی را پس از اپلای کردن ارسال کنید، باید شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تغییر دهید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی تا چه مدت معتبر است؟

بین 8 ماه و حداکثر 3 سال. مدت زمان اعتبار آن بستگی به طول مدت برنامه درسی در کانادا دارد. و قطعا بیش از طول مدت برنامه درسی نخواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب سایت تا چه مدت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی معتبر است مراجعه کنید.
اگر پاسپورت شما قبل از مجوز کار پس از فارغ التحصیلی منقضی شود:
باید اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما تا مدت زمانی که واجد شرایط اقامت در کانادا هستید معتبر است. و اگر پاسپورت شما زودتر منقضی شود:
– تا زمان انقضای پاسپورت یک مجوز کار پس از فارغ التحصیلی برای شما صادر می شود.
– و در صورت نیاز به تمدید پاسپورت برای اعتبار کامل به شما اطلاع خواهیم داد.
فقط در صورتی که ما به شما اطلاع دهیم می توانید مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تمدید کنید. در این صورت، باید به صورت کاغذی درخواست داده و مجوز تا زمان لازم تمدید می شود.

هزینه دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی چقدر است؟

155 دلار کانادا. هم چنین باید هزینه 100 دلاری ویزای کار آزاد را نیز بپردازید.

آیا می توانم قبل از دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اقدام به کار کنم؟

فقط در شرایط زیر:
– دانشجوی تمام وقت یکی از موسسات آموزشی معتبر بوده و در برنامه های فنی و حرفه ای و آموزشی شرکت کرده باشید.
– برنامه درسی را اخیرا تکمیل کرده باشید
– بیش از ساعات مجاز در داخل و خارج دانشگاه کار نکرده باشید.
در صورت رد درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، باید فورا دست از کار کردن بکشید.

آیا می توانم تحت برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در هر مکان و شغلی که دوست دارم مشغول به کار شوم؟

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی ویزای کار آزاد است و به این معنی است که می توانید در هر حرفه ای که دوست دارید در کانادا مشغول به کار شده و هر زمان که دوست داشتید کارفرمایان خود را تغییر دهید.
البته نمی توانید برای کارفرمایانی که نام آنها در لیست کارفرمایان واجد شرایط ذکر نشده است کار کنید.

شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی چیست؟

فارغ التحصیلی از یک موسسه دولتی و برنامه معتبر در یک موسسه خصوصی. این موسسات شامل دانشگاه، کالج، و کالج عمومی و فنی حرفه ای (موسسه آموزشی در کبک که کلاس های پیش دانشگاهی و برنامه های مشاغل فنی ارائه می دهد) هستند.

آیا می توانم تا زمان دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی کار کنم؟

در صورت داشتن شرایط زیر می توانید تمام وقت کار کنید: اگر در زمان ارسال درخواست:
– مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید
– برنامه درسی را تکمیل کرده باشید
– واجد شرایط کار در خارج دانشگاه بدون مجوز باشید
– در طول فصول تحصیلی بیش از 20 ساعت در هفته، خارج از دانشگاه کار نکرده باشید.

منتظر دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستم. آیا می توانم با داشتن مجوز تحصیلی به خارج از کانادا سفر کرده و دوباره مراجعه کنم؟

بله. تا زمانی که ویزا و یا اتا همچنان معتبر است. مجوز (تحصیل و کار) ویزا محسوب نشده و نمی توانید با داشتن مجوز تحصیل دوباره به کانادا مراجعت کنید.
اگر ویزا و یا اتا منقضی شده باشد، باید قبل از بازگشت به کانادا ویزا و یا اتای جدید دریافت کنید.
هنگام بازگشت به کانادا:
– اگر مجوز تحصیلی همچنان معتبر است می توانید به عنوان دانشجو وارد کانادا شوید.
– و اگر در نبود شما درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی تایید شود، می توانید به عنوان کارگر وارد کانادا شوید.
– اگر ما همچنان در حال بررسی مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باشیم، می توانید به عنوان بازدید کننده وارد کانادا شده و تا زمان بررسی نهایی درخواست بدون مجوز کار کنید.
هنگام ورود به کانادا افسر مرزی از شما چندین سوال می پرسد. باید کپی درخواست و یا رسید پرداخت هزینه را به افسر نشان دهید.
و اگر افسر دلیل موجهی برای رد درخواست شما داشته باشد، نمی توانید وارد کانادا شوید.

چگونه می توانم در مدت انتظار برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، کارفرما را متقاعد کنم که اجازه کار کردن دارم؟

باید کپی تمامی اسناد زیر را به آنها نشان دهید:
– مدرک تکمیل برنامه های درسی همچون
– نامه رسمی مدرسه مبنی بر اینکه برنامه درسی شما کامل شده است
– رونوشت رسمی و یا کپی آن از وب سایت مدرسه
– کپی مجوز تحصیلی
– برای اینکه بتوانید بلافاصله پس از تکمیل برنامه های درسی کار کنید باید در مجوز شما چنین قید شده باشد”مادامی که طبق بند R186 (f), (v), (w) واجد شرایط باشند می توانند کار کنند و در غیر این صورت حق کار کردن ندارند”
– کپی اعلام وصول درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در صورتی که آنلاین اپلای کرده باشید
– و برای اینکه بتوانید بلافاصله کار کنید، اعلام وصول باید قبل از منقضی شدن مجوز تحصیلی دریافت شده باشد.
می توانید از این اسناد تا زمان تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست خود استفاده کنید.
و در صورت رد درخواست شما، باید به محض اطلاع کار کردن را متوقف کنید.
و اگر همچنان به کار کردن ادامه دهید، مجوز تحصیلی و کاری آینده تایید نخواهد شد و ممکن است مجبور به ترک کشور شوید.
زمان لازم برای بررسی مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را چک کنید.

چگونه اقامت خود را به عنوان دانشجو تمدید کنم؟

باید مجوز تحصیلی خود را تمدید کنید.
باید حداقل 30 روز قبل از انقضای مجوز فعلی، مجوز تحصیلی خود را تمدید کنید. اما توصیه ما این است که خیلی زودتر از 30 روز برای تمدید مجوز اقدام کنید.
اگر قصد دارید شماره بیمه اجتماعی یا بیمه سلامت را تمدید کنید، نیاز به مجوز تحصیلی معتبر دارید. اگر در 30 روز باقیمانده اقدام کنید، ممکن است در تمدید شماره بیمه مشکل پیدا کنید زیرا مجوز تحصیلی شما ممکن است منقضی شود.
بررسی کنید که پردازش مجوز تحصیلی چه مدت طول می کشد.
و اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شده است:
اگر قبل از منقضی شدن مجوز تحصیلی برای تمدید آن اپلای کرده و هنوز جواب نهایی ارسال نشده باشد، می توانید تحت وضعیت ضمنی در کانادا بمانید. وضعیت ضمنی به این معناست که تا زمان تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست شما، اقامت موقت دارید. و می توانید در این مدت به تحصیل خود ادامه دهید.
اگر برای تمدید مجوز تحصیلی اپلای نکرده باشید، وضعیت اقامت خود در کانادا را از دست داده اید. و در این صورت تا زمان تمدید مجوز تحصیلی نمی توانید درس خود را ادامه دهید. 90 روز وقت دارید که برای تمدید مجوز خود اپلای کنید. هزینه آن 200 دلار کانادا به علاوه 150 دلار کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی جدید است. به وب سایت زیر مراجعه کنید: در صورتی که مجوز تحصیلی شما منقضی شده و برای تمدید آن اپلای نکرده اید چه باید بکنید؟
اگر قصد دارید به خارج از کانادا سفر کنید:
باید اطمینان حاصل کنید که برای مراجعه مجدد به کانادا نیاز به اسناد سفر دارید. اسناد سفر باید معتبر باشند.
اگر برای مجوز متفاوتی اپلای کرده باشید:
اگر دانشجو هستید و برای دریافت مجوز کار اپلای کرده اید، تا زمان بررسی نهایی درخواست نمی توانید به تحصیلات خود ادامه دهید. و تا زمان تایید درخواست حق کار کردن ندارید. و می توانید تا آن مدت در کانادا به عنوان شهروند موقت زندگی کنید.

آیا می توانم پس از منقضی شدن مجوز تحصیلی و در حالی که برای دریافت مجوز جدید اپلای کرده ام در کانادا بمانم؟

بله. می توانید به عنوان شهروند موقت در کانادا بمانید، درصورتی که درخواست تمدید ویزا قبل از تمدید مجوز فعلی ارسال شده باشد.
اگر درخواست جدید برای تمدید مجوز تحصیلی شما ارسال شده باشد:
– می توانید در کانادا مانده و همچنان به تحصیل ادامه داده تا زمانی که در مورد درخواست شما تصمیم گیری شود.
اگر درخواست جدید برای تغییر مجوز ارسال شده باشد (به عنوان مثال مجوز کاری):
– با منقضی شدن مجوز تحصیلی باید تمامی فعالیت های ذکر شده در مجوز قبلی را متوقف کنید. به عنوان مثال، ممکن است به عنوان دانشجو به کانادا آمده و سپس برای دریافت مجوز کار اقدام کنید. در این صورت، پس از منقضی شدن مجوز تحصیلی باید از تحصیل دست بکشید. و پس از آن، حق کار کردن و تحصیل ندارید تا زمانی که مجوز جدید دریافت کنید.

آیا می توانم در صورت نیاز به زمان بیشتر برای تمدید مجوز کار، وضعیت اقامتی خود به بازدید کننده را تغییر دهم؟

بله، اما در صورتی که مجوز کار و تحصیل شما منقضی شده باشد نمی توانید از کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی و کار جدید اپلای کنید. و به این معنی است که زمان بیشتری به شما برای تمدید مجوز داده نمی شود.
بیشتر بازدید کنندگان، واجد شرایط اپلای مجوز کار و تحصیل از درون کانادا نیستند. اگر وضعیت خود را به بازدید کننده تغییر دهید، ممکن است برای اپلای مجوز جدید مجبور شوید از کانادا خارج شوید.
و به همین دلیل ما توصیه می کنیم که در صورت نیاز به زمان بیشتر برای اپلای مجوز وضعیت خود را به بازدید کننده تغییر ندهید.
باید تاریخ انقضای مجوز فعلی را دانسته و حداقل 30 روز قبل اپلای کنید.

به عنوان دانشجوی بین المللی در کانادا، چگونه می توانم برای دریافت اقامت دائم اپلای کنم؟

برنامه های زیادی برای اقامت دائم وجود دارد و ممکن است بتوانید واجد شرایط اپلای از طریق یکی از این برنامه ها باشید:
کلاس تجربه کانادایی
برنامه کارگر ماهر فدرال
برنامه نامزدی استانی
برای شرکت در برخی از این برنامه ها نیاز به تجربه کاری در کانادا دارید.

چگونه می توانم اقامت خود در کانادا را تمدید کرده و یا وضعیت مهاجرتی خود را تغییر دهم؟

به عنوان مثال برای تغییر وضعیت مهاجرت از دانشجوی تمام وقت به کارگر تمام وقت، و یا تمدید مدت اقامت خود در کانادا، باید درخواست ارسال کنید.

اخیرا به عنوان دانشجوی بین المللی در کانادا فارغ التحصیل شده ام. آیا می توانم برای دریافت اقامت دائم اپلای کنم؟

ممکن است بتوانید به عنوان کسی که به تازگی فارغ التحصیل شده در برنامه تجربه بین المللی کانادا شرکت کنید. باید تمامی شرایط زیر را داشته باشید:
– باید خارج از استان کبک زندگی کنید
– در 3 سال قبل از اپلای، حداقل 12 ماه تمام وقت (یا معادل آن پاره وقت) در مشاغلی با سطح 0, A, B در کانادا کار کرده باشید.
– پس از فارغ التحصیلی، در مشاغل قانونی کانادا کار کرده باشید
– باید مهارت های زبانی شما مطلوب باشد (در تمامی مهارت ها)
باید تجربه کار را پس از فارغ التحصیلی کسب کرده باشید. کارهایی که طی دوران دانشجویی انجام داده اید جزء تجربه کاری محسوب نمی شوند. و نیازی نیست که هنگام اپلای کردن مشغول به کار باشید.
ممکن است واجد شرایط شرکت در دیگر برنامه های اقامت دائم باشید. می توانید به وب سایت ابزار ورود به کانادا مراجعه کرده تا بدانید واجد شرایط شرکت در کدام برنامه ها هستید.
نکته: تکمیل پروفایل سیستم اکسپرس انتری اولین قدم مهاجرت دائم به کانادا به عنوان کارگر ماهر است. اما تکمیل این پروفایل به این معنی نیست که شما دعوتنامه اپلای برای شهروندی دائم دریافت می کنید. دعوتنامه اپلای اقامت دائم بستگی به رتبه و امتیاز شما در استخر اکسپرس انتری دارد که توسط سیستم جامع رتبه بندی محاسبه می شود. 

در صورت داشتن تجربه کاری در کانادا چگونه می توانم برای مهاجرت اپلای کنم؟

ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری را به صورت آنلاین پر کرده تا مطمئن شوید که حداقل شرایط برای پول اکسپرس انتری را دارید.
اگر برای شما دعوتنامه اپلای ارسال شود:
– باید درخواست آنلاین را طی 90 روز تکمیل کرده
– تمامی اسناد لازم را ارسال کرده
– و هزینه را بپردازید.
– معاینات پزشکی را انجام داده
– و بازرسی های امنیتی و قضایی را انجام دهید.

اخذ ویزای تحصیلی چقدر زمان می برد؟

بعد از درخواست، تا 90 روز طول می کشد. اما معمولا کمتر از این مقدار است.

برای درخواست ویزای تحصیلی به چه مدارکی نیاز داریم؟

– مدرک پذیرش در یکی از آموزشگاه های کانادا.
– پاسپورت معتبر و مدرک بودجه ی مالی مورد نیاز برای سفر.
– مدرک نشان دهنده ی تمایل شما برای ترک کانادا پس از تحصیل.
به علاوه ی این، مدرک عدم وجود سابقه ی کیفری و مشکلات پزشکی، مورد نیاز است. باید تست های پزشکی خاصی را بگذرانید.

استادی پرمیت کانادا چیست؟

اجازه تحصیل یک سند رسمی است که توسط دولت کانادا صادر شده و به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا در کانادا تحصیل کنند. اجازه تحصیل ویزای غیر اقامتی محسوب می‌شود ، بدین معنی که:
– شما باید در یک موسسه یادگیری تعیین شده ثبت نام کنید.
– شما می‌توانید ویزا خود را مطابق با شرایط مطالعه خود تمدید کنید.
– شما باید شرایط ذکر شده در مجوز تحصیل خود را رعایت کنید.

چگونه باید برای مجوز تحصیل در کانادا درخواست ثبت کرد؟

قبل از درخواست مجوز تحصیل، شما به موارد زیر نیاز دارید:
– نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا
– گذرنامه معتبر
– اثبات توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و بودجه کافی برای بازگشت به خانه پس از اتمام دوره تحصیلی.
– گزارش سلامت
– گواهی عدم سو پیشینه
– در زمان ورود به کانادا نیز باید به افسر مهاجرت اثبات کنید که پس از اتمام تحصیل از این کشور خارج خواهید شد.
توجه: اگر قبولی مشروط دریافت کرده‌اید و قبل از پذیرش در دوره اصلی باید یک دوره کوتاه مدت را بگذرانید، اجازه تحصیل شما فقط برای طول این دور‌ ها معتبر خواهد بود. در صورت ادامه تحصیل می‌توانید برای اقامت طولانی اقدام کنید.

آیا افراد زیر سن قانونی هم باید مجوز تحصیل بگیرند؟

خیر. فرزندان خردسال که نیاز به شرکت در دبستان یا دبیرستان دارند و همراه والدینی هستند که دارای مجوزهای معتبر کار یا تحصیل هستند، نیازی به درخواست مجوز تحصیل ندارند.
اگر فرزند شما زیر 19 سال است و شما بصورت تمام وقت در یک موسسه تحصیل می‌کنید، ممکن است فرزند شما واجد شرایط برای تحصیل در یکی از مدارس دولتی ابتدایی یا متوسطه رایگان کانادا باشد.

چگونه می‌‌ توان خانواده خود را در حین تحصیل به کانادا برد؟

اگر می‌خواهید شریک زندگی و یا عضوی از خانواده خود را در حین تحصیلتان به کانادا ببرید، با مجوز تحصیل معتبر شما همسر یا اعضای دیگر خانواده شما می‌توانند درخواست اجازه کار آزاد بدهند. اجازه کار آزاد، به یک فرد خارجی اجازه می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند و نیاز به یک پیشنهاد شغلی از پیش تایید شده نخواهید داشت.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • مجله مهاجرت

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد ویزای تحصیلی کانادا میشه راهنمایی بفرمایید؟

 • سحرناز

  سلام وقت بخیر. 17 ساله هستم رشته تجربی. سوالم این هست برای تحصیل در این رشته در کانادا شهر مونترال براش بهتره که سال دوازدهم رو اونجا بخونه یا دیپلم ایران رو بگیره بعد اقدام کنیم ؟ آیا برای رشته فیزیوتراپی نیاز به کالج رفتن داره یا خیر ؟

  • مشاور موسسه تراست

   باسلام. رشته های زیرشاخه علوم پزشکی در کانادا شرایط خاص خودشان را دارند و مانند ایران مقوله ای به عنوان رشته های پیراپزشکی نداریم، اما یک دوره پرستاری را می گذرانند و بعد وارد این حیطه می شوند.
   شما می توانید برای رشته های مرتبط با حیطه فیزیوتراپی، پذیرش کالج بگیرید. گذراندن این دوره در ایران یا جای دیگر زیاد تفاوتی ندارد و به بقیه شرایط شما وابسته می باشد. گذراندن سال آخر در شهر مونترال با جاهای دیگر، زیاد تفاوتی ایجاد نمیکند؛ چیزی که مهم است، نمرات و سطح زبان شما برای پذیرش کالج و یا دانشگاه می باشد.

 • محسن سلطانی

  برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا میخاستم بدانم شرایط گردش مالی برای تمکن به چه صورت هست؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. براساس شهریه دانشگاه یا کالج و هزینه زندگی می باشد. به عنوان مثال اگر شهریه سالانه 20هزار دلار است، این مبلغ باید با هزینه های زندگی جمع زده شود که اگر هزینه های زندگی را هم 20هزار دلار در نظر بگیریم، در مجموع 40هزار دلار خواهد شد. باید یک یا چند حساب بانکی که مجموع موجودی هایشان به اندازه این مبلغ است و گردش حساب ایده آلی هم دارد، داشته باشید (برای شش ماه).

 • نیما زمانی

  سلام
  مزاحم شدم بپرسم آیا اپلای برای پسادکتری در دانشگاه های کانادا محدودیت فاصله زمانی فراغت از تحصیل دوره دکتری تا شروع دوره پسادکتری دارد؟

  • مشاور موسسه تراست

   باسلام. در این زمینه قاعده خاصی وجود ندارد؛ ولی اگر گپ تحصیلی زیاد باشد ولی رزومه پژوهشی خوبی داشته باشید شانس پذیرش پستداک را دارید.

 • شکیبا

  جهت ویزای تحصیلی کانادا چنانچه شخص دانش آموز سال دوازدهم تیژهوشان باشه باید صبر کنه دیپلم را بگیره یا با گواهی تحصیلی در سال دوازدهم با گواهی تحصیلی میتونه اقدام کنه و بعدا مدرک دیپلم را ارائه بده یا حتما بعد از گرفتن دیپلم باید اقدام کند؟

  • مشاور موسسه تراست

   با لسام و وقت بخیر
   می توانند ابتدا پذیرش مشروط را دریافت کرده و سپس مدرک تحصیلی خود را ارائه دهند

 • مسعود.م

  دخترم پذیرش تحصیلی داشتن ویزاشون دیر اومده و باعث شده پذیرششون لغو بشه حالا میخوام بدونم میتونن با نامه پذیرش قبلی وارد کانادا بشن و آیا افیسر ریجکتشون نمیکنه ؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام وقت بخیر. آفیسر مرزی نامه پذیرش ایشان را چک می کنند و می توانند ایشان را دیپورت کنند. باید مجددا برای پذیرش اقدام کنند.

 • مریم

  سلام وقت شما بخیر من ۳۵ سال دارم، دانشجوی دکتری بیوفیزیک دانشگاه تربیت مدرس هستم.
  میخواستم بدونم با توجه رزومه ای که دارم میتونم برای پزشکی در کانادا اقدام کنم.

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای پذیرش پزشکی در کانادا شرایط خاصی وجود دارد که برای افراد خارج از کانادا سخت می باشد.

 • سارا کریمی

  من خانومم ویزای تحصیلی گرفته خودم صبر میکنم وارد خاک کانادا بشند بعد اقدام کنم برای ریسکی که برای ریجکت شدن وجود داره ولی برای دخترم که شش سالش هست و امسال اولین سالی هست که میخواد بره مدرسه و میخوام اونجا حتما بره و میخوام حتما همراه خانومم بره و اقدام بشه در این خصوص سوال داشتم که ایا شدنی ریسکش به مدت زمانی که خانومم فرصت داره برای ورود به کانادا ویزای دخترم هم میرسه

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. اگر همسر و دخترتان با هم درخواست ویزا دادند به عنوان همراه همسرتان می‌تواند دو هفته بیشتر زمان ببرد تا به درخواست دخترتان پاسخ دهند.

 • الهام

  سلام. اگر برای ویزای تحصیلی اقدام کنیم خب باید هزینه ی یک سال کالج مورد نظر رو پرداخت کنیم در صورت ریجکت شدن ویزا اون هزینه پرداخت شده به حساب برمیگرده یا کلا سوخت میشه؟

 • Tannaz

  من در حال حاضر در ایران شاغلم و می خوام از روش تحصیلی مهاجرت کنم اگر از کارم استعفا بدم برای اینکه وقت بیشتری برای یادگیری زبان بذارم آیا استعفای من ریسک ویزا رو بالا می بره؟

  • مشاور موسسه تراست

   باسلام. شاغل بودن و یا حتی داشتن مرخصی از مواردی است که برای پرونده خوب است ولی اگر استعفا می دهید باید این گپ را بتوانیم توضیح بدهیم، مثلا مدرک شرکت در یک دوره آموزشی حتی زبان.

 • سینا علی زاده

  بنده اگه بخوام برای ویزای تحصیلی اقدام کنم، چون کارت پایان خدمتم برای سپاه هست امکان داره که ویزا صادر نشه؟

 • حسن

  سلام.من همزمان که برای ویزا تحصیلی سابمیت کردم تحصیلم را هم بصورت آنلاین شروع کردم و ۲ترم را تمام کردم.بعد از ریجکتی و در سابمیت مجدد آفیسر شروع تحصیل بدون استادی پرمیت رو ایراد گرفت و گفت که به قوانین پایبند نیستم و مجددا ریجکت شدم.آیا نمیبایست تحصیلم رو شروع میکردم؟؟؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. درخصوص سوال شما نمی توان نظر مشخصی داد. درکل تحصیل آنلاین نیازی به استادی پرمیت ندارد. ولی اینکه چه موقع و با چه پذیرش و شرایطی برای استادی پرمیت درخواست داده اید، می تواند در نظر افیسر تاثیر داشته باشد.

 • سمانه مسعودنیا

  من ۱۹ سالمه و رشتم گرافیکه با معدل ۱۸ میخوام به همراه همسرم برای کانادا اقدام کنیم
  همسرم ۲۷ سالشه و وضع مالی خوبه بهترین روش برای ویزا شدنمون چه روشیه ؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام.
   پرونده شما بایستی بررسی دقیق تر بشود. بصورت کلی برای پذیرش دانشگاه بایستی حداقل های دانشگاه را داشته باشید که شامل مدرک زبان و مدارک تحصیلی می باشد.

 • محمود فیروزنیا

  سلام، قصد دارم برای فرزند 16 ساله ام ویزای دانش آموزی برای پایه یازدهم دریافت کنم؛ که نیاز به یک custodian هست، امّا متاسفانه کسی را برای قبول این مسئولیت در نظر ندارم؛ آیا موسسه شما خدماتی در رابطه با guardianship انجام میدهد و یا راه آسان تری برای انجام این کار وجود دارد ؟

 • سعیده

  بسیار سپاسگزار از این همه اطلاعات کامل که در هیچ سایتی به این واضحی وجود ندارد.
  آیا ۸ماه دوره کارآموزی بصورت فول تایم ،
  (Co-op) در زمان تحصیل و همزمان بصورت پارت تایم در زمان تحصیل جزو کار کانادایی محاسبه میگردد.

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام و ممنون از همراهی شما.
   تجربه کار محسوب می‌شود؛ اما نه بصورت تجربه کار کانادایی

 • مارال

  سلام وقت بخیر
  باری مهاجرت تحصیلی با مدرک دیپلم / بدون گپ / معدل سه پایه ی متوسطه ی اول 20 / پایه دهم 19/98 . یازدهم و دوازدهم 20 رشته ی تجربی / ایلتس 7 / تمکن مای هم حدود 600 میلیون / الانم دارم مدرک ای تی رو می گیرم .
  چقدر شانس دارم برای تحصیل در رشته ی داروسازی ؟ حداقل و حداکثر هزینه چقدر هست برای من ؟ اولین قدم تا اخرین قدم این پروسه چقدر طول می کشه حدودا ؟
  تشکر .

  • مشاور موسسه تراست

   سلام
   برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی ابتدا شما بایستی یک لیسانس علوم پایه دریافت کنید تا بتوانید وارد رشته شوید.

 • سجاد

  آیا می توان تنها برای نشان دادن تمکن مالی جهت گرفتن ویزای تحصیلی، مبلغی را درون حساب گذاشته و پس از تمام شدن فرایند بررسی تمکن مالی آن را از حساب بیرون بیاورم؟

  • کارشناس تراست

   سلام وقت بخیر ممنون از همراهیتون.
   .در این حالت آفیسر به واقعی بودن تمکن مالی شک میکند و این شانس صدور ویزا را کاهش میدهد، پس توصیه نمیشود که پول یکجا واریز شود و یا از حسابی که جدیدا به این منظور باز شده است گزارش گرفته بشود.