ویزای تحصیلی کانادا

کانادا یکی از پرطرفدارترین مقاصد جهت تحصیل دانشجویان بین‌المللی است و سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای مقاطع مختلف تحصیلی اقدام به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا می‌نمایند. برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باید پیشنیازهایی را فراهم کنید و علاوه بر آن وجود شرایطی باید از سوی سفارت کانادا و دانشگاه مورد نظر احراز شود. برخی از شرایط لازم مربوط به قبل از ورود به کانادا، برخی مربوط به زمان ورود به کانادا و مواردی هم با مرحله پس از ورود و اقامت شما در این کشور مرتبط است. در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل مختلف اخذ ویزای تحصیلی، هزینه صدور ویزا، عوامل ریجکت شدن درخواست و ویزای همراه آشنا کنیم.

قبل از ورود به کانادا

 • مهمترین مرحله قبل از ورود به کانادا، گرفتن پذیرش از دانشگاه است.
 • باید ثابت کنید که توانایی پرداخت شهریه و هزینه زندگی در کانادا را دارید.
 • گواهی عدم سوء پیشینه. این مدرک را باید از پلیس دریافت کنید
 • گواهی سلامت. این مدرک نشان می‌دهد که بیماری خاصی ندارید.
 • در زمان مصاحبه با کارمند سفارت کانادا باید او را متقاعد کنید که پس از پایان تحصیل، کانادا را ترک خواهید کرد.
 • داشتن ویزای معتبر. مدت اعتبار ویزا باید زمان حضور در کانادا را پوشش دهد. اگر قصد تحصیل در کبک را دارید علاوه بر پاسپورت به مدرک دیگری تحت عنوان caq نیاز خواهید داشت.
 • عکس الصاق شده به پاسپورت باید 35 میلی‌متر در 45 میلی‌متر باشد. همچنین عکس باید جدید باشد.
 • مدرک مربوط به فاند تحصیلی را باید در زمان مصاحبه سفارت به همراه داشته باشید. کارمندان سفارت باید از این که شما در کانادا قادر به تامین هزینه‌های زندگی هستید اطمینان حاصل کنند. معمولا برای هر سال تحصیلی در کانادا باید 10000 دلار فاند تحصیلی داشته باشید. همچنین باید توانایی مالی خود برای بازگشت از کانادا را ثابت کنید.
 • مدرک زبان. با ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل توانایی خود برای تحصیل به زبان انگلیسی را ثابت می‌کنید. در صورت انتخاب یک دانشگاه فرانسوی زبان باید مدرک زبان فرانسه داشته باشید.
 • در زمان مراجعه به سفارت برای درخواست ویزای تحصیلی فرمی در اختیارتان قرار می‌گیرد که درآن باید هدف از انتخاب کانادا و دانشگاه مورد نظر برای تحصیل را ذکر کنید.
 • به همراه داشتن کارت اعتباری برای پرداخت هزینه صدور ویزای تحصیلی.
 • در زمان مصاحبه سفارت باید مدارک تحصیلی اخذ شده در ایران را به همراه داشته باشید.

جهت کسب اطلاع نسبت به آخرین تغییرات مربوط به مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید به صفحه ویزای دانشجویی سایت سازمان مهاجرت کانادا مراجعه نمایید. شما برای در خواست ویزای تحصیلی نیز از همین صفحه باید اقدام به ثبت نام آنلاین کنید. در صورت استفاده از روش مذکور باید مدارک مورد نیاز را به صورت اسکن شده در اختیار داشته باشید.

در لحظه ورود به کانادا

در فرودگاه کانادا با افسر مهاجرت مواجه خواهید شد. در این مرحله باید کپی تمام مدارکی را که به سفارت کانادا تحویل داده‌اید همچنین برگه پذیرش دانشگاه و فاند تحصیلی خود را به همراه داشته باشید. در غیر این صورت از ورود شما به کانادا جلوگیری به عمل می‌آید.

بعد از ورود به کانادا

ممکن است شخصی که در کانادا اقامت دارد تصمیم بگیرد که در یکی از دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شود. اگر از اقامت دائم کشور کانادا برخوردار هستید تا 18 سالگی می‌توانید در مدارس کانادا به صورت رایگان تحصیل کنید و برای ورود به دانشگاه نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارید. متقاضیان تحصیل در دانشگاه کانادا که دارای اقامت دائم هستند به نسبت دانشجویان بین‌المللی شهریه کمتری پرداخت می‌کنند. در واقع میزان شهریه پرداختی تقریبا نزدیک به شهریه‌ای است که از شهروندان کانادایی دریافت می‌شود. چند دسته از اشخاص از دریافت ویزای تحصیلی معاف هستند:

 • اعضای خانواده سفرا و نمایندگان سیاسی
 • اشخاصی که قصد شرکت در برنامه آموزشی کمتر از 6 ماه را دارند.
 • اعضای نیروهای مسلح خارجی که در کانادا حضور دارند
 • دارندگان اقامت دائم در کانادا

اگر ساکن کانادا هستید اما هنوز موفق به دریافت اقامت دائم نشده‌اید امکان تحصیل در دانشگاه کانادا را دارید اما باید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایید. شخصی که اقامت دائم ندارد فقط باید در چهارچوب ویزایی که برای ورود او به کانادا صادر شده فعالیت نماید. مثلا ممکن است شخصی به قصد اشتغال و با ویزای کاری وارد کانادا شده باشد اما بعد از ورود به این کشور تصمیم به ادامه تحصیل بگیرد. در چنین مواردی متقاضی تحصیل، به این دلیل که با ویزای کاری وارد کانادا شده نمی‌تواند به تحصیل در این کشور بپردازد مگر این که ویزای تحصیلی هم دریافت کند. در این صورت با او مانند یک دانشجوی بین‌المللی رفتار می‌شود. در واقع چنین دانشجویی با وجود این که ساکن در کانادا است به دلیل نداشتن اقامت دائم، دانشجوی خارجی محسوب شده و ضوابط مربوط به پذیرش دانشجوی خارجی در مورد او اعمال می‌شود.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای دانش‌آموزی

برخی از خانواده‌ها قصد دارند فرزند خود را برای تحصیل در مدارس کانادا به این کشور بفرستند. به منظور تحقق این هدف در گام اول باید از سوی سفارت کانادا ویزای دانش آموزی صادر شود. صدور ویزای دانش‌آموزی منوط به احراز شرایطی از سوی سفارت کانادا است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

اثبات برخورداری از توانایی مالی: سفارت کانادا از شما انتظار دارد که اگر فرزند خود را برای تحصیل به مدارس این کشور می‌فرستید توانایی مالی کافی به منظور پرداخت شهریه و هزینه زندگی در این کشور را داشته باشید. در زمان مصاحبه، کارمند سفارت در مورد این که چه کسی قرار است هزینه‌های دانش‌آموز را تامین نماید سوال می‌پرسد. در این زمان شما باید پرینت حساب بانکی خود را به همراه داشته باشید. بهتر است که شهریه مربوط به سال اول و هزینه‌ زندگی در کانادا بابت سال اول اقامت از 4 تا 6 ماه قبل در حساب بانکی موجود باشد. در صورت عدم پرداخت شهریه، ویزای تحصیلی لغو خواهد شد.

سن متقاضی: اگر سن متقاضی تحصیل در مدارس کانادا بیش از 25 سال باشد معمولا ویزای تحصیلی صادر نمی‌شود. همچنین شواهد نشان می‌دهد که ویزای تحصیلی بیشتر به دختران اعطا می‌شود.

زمانی که درخواست صدور ویزای تحصیلی می‌دهید اگر بین مقطع تحصیلی قبلی با مقطع جدید بیش از 6 ماه فاصله ایجاد شده باشد باید بابت این موضوع توضیح دهید.

اگر متقاضی مقطع راهنمایی را پشت سر گذاشته باشد و از پایان این مقطع نیز بیش از 3 تا 5 سال نگذشته باشد شانس صدور ویزا بیشتر است.

سه ماه قبل از شروع مدارس یا شروع برنامه آموزشی، برای صدور ویزای تحصیلی اقدام کنید در غیر این صورت مدرسه یا موسسه آموزشی از پذیرش خودداری خواهد کرد.

اگر قصد شرکت در یک برنامه‌ آموزشی در کانادا را دارید به این نکته توجه داشته باشید که برنامه آموزشی باید با سابقه تحصیلی شما تناسب داشته باشد در غیر این صورت شانس صدور ویزای تحصیلی کم خواهد بود. مثلا اگر رشته تحصیلی شما در مقطع دبیرستان، علوم انسانی بوده و قصد شرکت در یک دوره آموزشی مربوط به رشته ریاضیات را داشته باشید ویزای تحصیلی صادر نمی‌شود.

در پایان باید خود را برای پاسخ‌ دادن به سوالاتی که از سوی کارمندان سفارت پرسیده می‌شود آماده کنید. معمولا از شما در مورد برنامه مطالعاتی و علت تصمیم به تحصیل در کانادا توضیح خواسته می‌شود؛ همچنین بهتر است به کارمند سفارت، اطمینان دهید که پس از پایان دوره تحصیل قصد بازگشت به کشور خود را دارید.

درباره ویزای دانش آموزی کانادا بیشتر بخوانید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا

امروزه کانادا به دلیل برخورداری از دانشگاه‌های معتبر در دنیا به یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان خارجی در مقاطع مختلف تحصیلی تبدیل شده است. رقابت زیادی بین دانشجویان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور وجود دارد و در این میان متقضیانی که بتوانند بیشترین مطابقت را بین شرایط خود و شرایط دانشگاه مورد نظر ایجاد کنند پیروز میدان رقابت خواهند شد. مهمترین ضابطه برای تحصیل در دانشگاه کانادایی داشتن ویزای تحصیلی است. ما در این مقاله قصد داریم نحوه اخذ ویزای تحصیلی را برای متقاضیان این نوع ویزا بیان کنیم.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

در مرحله اول باید بتوانید از دانشگاه مورد نظر نامه پذیرش دریافت کنید. متقاضیان تحصیل در کبک، علاوه بر نامه پذیرش باید نامه‌ای تحت عنوان  CAQ از دولتمردان این استان دریافت کنند. شما باید قبل از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه، مجوز مذکور را تحصیل نمایید.

برای دریافت ویزای تحصیلی باید به سایت CIC یا سفارت کانادا مراجعه کنید. اگر از طریق سایت مذکور اقدام می‌کنید پس از ورود به سایت باید به چند سوال پاسخ دهید. توضیحات شما نشان می‌دهد که آیا برای دریافت ویزای تحصیلی دارای صلاحیت هستید یا خیر. اگر دارای صلاحیت شناخته شوید، سایت مذکور به شما یک کد شخصی می‌دهد. با استفاده از کد می‌توانید مدارک مورد نیاز را برای سفارت ارسال کنید. با پرداخت هزینه‌های مربوطه درخواست شما برای دریافت ویزای تحصیلی کامل می‌شود. در پایان زمان مصاحبه حضوری  تعیین خواهد شد.

عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت یکی از مدارک مورد نیاز است

برخورداری از پاسپورت معتبری که تاریخ اعتبار آن تا زمان بازگشت به کشور ادامه داشته باشد.

اثبات توانایی مالی برای پرداخت شهریه و هزینه زندگی در کانادا. در این مورد بابت هر سال زندگی در کانادا باید 10000دلار در حساب بانکی خود داشته باشید.

به این نکته توجه داشته باشید که با همان پاسپورتی که در زمان درخواست صدور ویزا ارائه کردید باید به کانادا سفر کنید. در زمان ورود به فرودگاه کانادا باید تمام مدارکی را که در زمان درخواست صدور ویزا ارائه کردید به همراه داشته باشید.

مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی

زمان دقیقی را نمی‌توان برای صدور ویزای تحصیلی کانادا ذکر نمود ولی معمولا در صورت کامل بودن مدارک، صدور ویزا یک ماه به طول می‌انجامد. اگر نامه پذیرش را از دانشگاه کانادا دریافت کرده باشید ویزا در مدت زمان معمول، صادر خواهد شد. روند صدور ویزا به کشوری هم که درخواست در آن مطرح شده بستگی دارد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

اولین مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی شرکت در آزمون زبان آیلتس یا تافل و کسب نمره حد نصاب است.

باید بتوانید با یکی از اساتید در دانشگاه کانادا و در رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید. اگر استاد مربوطه شما را به عنوان دانشجو بپذیرد از دانشگاه درخواست می‌کند تا برای شما نامه پذیرش صادر کند. این نامه برای شما ایمیل خواهد شد.

باید مدارک مورد نظر را که در قسمت‌های قبلی به آن‌ها اشاره شد برای سفارت کانادا ارسال کنید. ارسال مدارک به صورت اینترنتی از طریق سایت CIC صورت می‌گیرد.  پس از تایید سفارت کانادا زمانی جهت مصاحبه حضوری تعیین می‌شود که در این مرحله باید به سفارت کانادا مراجعه کنید. کانادا در ایران سفارت ندارد و دانشجویان معمولا جهت مصاحبه حضوری به سفارت این کشور در ترکیه مراجعه می‌کنند.

اگر مصاحبه موفقیت‌آمیز باشد بعد گذشت تقریبا سه تا چهار هفته ویزا صادر می‌شود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

هزینه صدور ویزای تحصیلی کانادا تقریبا 150 دلار است که این مبلغ را باید به صورت آنلاین پرداخت کنید.

ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

ممکن است درخواست متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کانادا به دلایل مختلف رد شود. یکی از این دلایل، احراز عدم توانایی مالی شما از سوی کارمندان سفارت است. اگر برای آن‌ها محرز شود که از لحاظ مالی امکان زندگی در کانادا را ندارید و پرداخت شهریه دانشگاه برایتان مقدور نیست درخواست شما را برای دریافت ویزای تحصیلی رد می‌کنند.

یکی دیگر از مواردی که به ریجکت درخواست صدور ویزای تحصیلی منجر می‌شود در دست نداشتن نامه پذیرش از سوی دانشگاه کانادایی است.  برخی از متقاضیان تصمیم دارند که ابتدا ویزای تحصیلی را دریافت کنند و پس از ورود به کانادا برای گرفتن پذیرش اقدام نمایند. این دسته از متقاضیان باید بدانند که احتمال صدور ویزای تحصیلی برای آن‌ها بعید است.

همچنین نداشتن مدرک زبان معتبر نیز یکی از موانع صدور ویزا یا ریجکت درخواست شما محسوب می‌شود. در واقع کسی که نمی‌تواند به زبان انگلیسی صحبت کند امکان تحصیل در دانشگاه کانادایی را ندارد در نتیجه ویزای تحصیلی برای او صادر نمی‌شود. البته برخی از متقاضیان پس از ورود به کانادا یادگیری زبان انگلیسی را آغاز می‌کنند. اگر شما هم جزء این دسته از اشخاص هستید بهتر است برای ویزای تحصیلی اقدام نکنید بلکه برای نوع دیگری از ویزا درخواست بدهید. لازم به ذکر است که در برخی از دانشگاه‌های کانادا تدریس به زبان فرانسه صورت می‌گیرد که در این مورد متقاضی باید مدرک زبان فرانسه داشته باشد.

یکی دیگر از مواردی که ریجکت درخواست دریافت ویزای تحصیلی کانادا را به همراه دارد این است که کارمند مهاجرت متوجه شود که شما یک مهاجر دائمی هستید و قصد بازگشت به کشور خود را ندارید.

به علاوه تغییر رشته تحصیلی هم می‌تواند منجر به ریجکت درخواست شود مگر این که توضیحات قانع‌کننده‌ای در این زمینه ارائه دهید. بدیهی است که ناقص بودن مدارک نیز یکی از دلایل ریجکت درخواست محسوب می‌شود.

ویزای تحصیلی برای خانواده

برخی از متقاضیان قصد دارند به صورت خانوادگی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایند. در این صورت باید برای هر یک از اعضا درخواست جداگانه‌ای به سفارت کانادا ارائه شود. اگر برای تمامی اعضا یک درخواست تحویل دهید ویزا صادر نخواهد شد بلکه هر یک از اعضای خانواده باید شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را داشته باشد و مدارک او به صورت جداگانه تحت عنوان یک متقاضی برای سفارت کانادا  ارسال شود. البته امکان ارسال تمامی درخواست‌ها به صورت همزمان وجود دارد.

شرایط درخواست ویزای همراه تحصیلی

در مواردی متقاضی تحصیل در دانشگاه کانادا درخواست صدور ویزای همراه برای همسر یا یکی از اعضای خانواده را همراه با درخواست دریافت ویزای تحصیلی برای سفارت کانادا ارسال می‌کند. صدور ویزای همراه منوط به دارا بودن شرایطی است که سفارت کانادا برای همراه در نظر گرفته است. در ادامه به ذکر این شرایط می‌پردازیم.

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • عکس جدید
 • پرداخت هزینه صدور ویزا
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • گواهی سلامت

صدور ویزای همراه به معنای صدور مجوز تحصیل برای همراه نیست بلکه با صدور ویزای همراه شخص مورد نظر فقط می‌تواند همراه با شما در کانادا زندگی کند. اگر پس از ورود به کانادا او نیز تصمیم به تحصیل گرفت باید برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا اقدام کند. در واقع شروع به تحصیل بدون داشتن ویزای تحصیلی امری غیرقانونی است که می‌تواند منجر به دیپورت همراه شما از کانادا شود.

سوالات متداول

اگر درخواست شما برای ویزای تحصیل، کار یا سوپر ویزا ( تنها از کشور هایی که به ویزای ویزیتور نیاز ندارند ) پذیرفته شده باشد، این نامه را از IRCC دریافت می کنید.

گاهی اوقات نامه ی مطابقت ( Correspondence letter )، مقدمه یا معرفی نامیده می شود. اما به طور رسمی، نامه ی معرفی ورود ( POE ) نام دارد.

نامه را نگه دارید. باید هنگام ورود به مرز کانادا، برای دریافت ویزای کار یا تحصیل خود، آن را به مقامات نشان دهید.

روی نامه ی POE بخشی به نام Permit Validity وجود دارد. باید قبل از آن تاریخ وارد کانادا شوید. اگر این تاریخ گذشت و همچنان وارد کانادا نشدید، باید درخواست جدیدی ارسال کنید. نمی توانید تاریخ اعتبار نامه ی POE را تمدید کنید.

نامه ی ورود شما در مدت درخواست ویزای کار، تحصیل یا سوپر ویزا معتبر خواهد بود. ممکن است بتوانید به محض ورود به کانادا، ویزای کار خود را تمدید کنید.

فقط شرکت کنندگان International Experience Canada:

نامه ی POE شما به صورت معمول 12 ماه معتبر است. اگر تحت معاینه پزشکی قرار بگیرید، این اعتبار تا تاریخ اعتبار معاینه شما خواهد بود یا همان 12 ماه ( هر کدام کمتر باشد )

ویزای کار IEC خود را فقط تحت شرایط خیلی خاصی می توانید تمدید کنید. درباره ی تمدید ویزا بیشتر بخوانید.

با استفاده از وبسایت تماس گرفته و درخواست ارسال دوباره ی نامه ی POE را بدهید. اگر آنلاین درخواست داده باشید، معمولا نامه ی POE دوباره به اکانتتان ارسال می شود. اگر به آن دسترسی ندارید یا نمی توانید درخواست خود را به اکانت لینک کنید، حتما داخل تماس خود این مورد را توضیح دهید.

کانادا مدارس مختلفی برای دانش آموزان خارجی دارد که شامل مدارس ابتدایی، متوسطه، موسسات دانشگاهی (کالج و دانشگاه)، مدارس فنی و حرفه ای و مدارس زبان می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، به سایت انتخاب مدرسه مراجعه کنید.

پس از انتخاب مدرسه، باید مطمعن شوید که این مدرسه در لیست موسسات آموزشی معتبر است. در این لیست نام مدارسی که دانش آموزان خارجی را پذیرش می کنند ذکر شده است. برای دانش آموزانی که برای تحصیل در مدارس آموزشی معتبر پذیرش شده اند مجوز تحصیلی صادر می شود.

برای تحصیل در کبک، به نامه پذیرش موسسه آموزشی معتبر نیاز دارید. علاوه بر این، باید گواهینامه پذیرش دریافت کنید که توسط استان کبک صادر می شود. و پس از آن، می توانید برای دریافت مجوز تحصیلی اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کبک، باید با موسسه آموزشی و یا دولت کبک تماس بگیرید.

بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل در کانادا نیاز به مجوز تحصیلی دارند. و برخی افراد در وضعیت های خاص نیاز به مجوز تحصیلی ندارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت چه کسانی به مجوز تحصیلی نیاز دارند مراجعه کنید.

در اکثر موارد، باید قبل از ورود به کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید. باید قبل از اپلای، از یک موسسه آموزشی معتبر نامه پذیرش دریافت کنید.

نحوه اپلای مجوز تحصیلی بستگی به این دارد که از کجا اپلای می کنید. با پاسخ دادن به چندین سوال می توانید با نحوه اپلای مجوز تحصیلی آشنا شوید.

باید هزینه پردازش درخواست ها را همزمان با درخواست دادن بپردازید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، به صفحه پرداخت هزینه ها مراجعه کرده تا در مورد روش پرداخت مورد قبول دفاتر صدور ویزای کانادا اطلاعات بیشتری کسب کنید. 

به محض دریافت نامه پذیرش. زمان لازم برای پردازش درخواست شما بسته به دفاتر صدور ویزا متغیر است. جزئیات زمان پردازش درخواست ها را چک کنید.

خیر

بستگی دارد. فقط برخی افراد در چنین شرایطی می توانند برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنند. باید بررسی کنید که آیا شرایط دریافت مجوز تحصیلی را دارید و چگونه می توانید برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید.

برخی افراد برای تحصیل در کانادا نیازی به مجوز تحصیلی ندارند. اگر واحدهای درسی شما کمتر از 6 ماه طول بکشد، و یا مورد شما یکی از استثناء ها باشد، نیازی به دریافت مجوز تحصیلی ندارید. به وب سایت چه زمانی مجوز تحصیلی نیاز دارید مراجعه کنید.

اگر نیاز به مجوز تحصیلی نداشته باشید، می توانید در کلاس ها شرکت کنید.

خیر. اما باید واحدهای درسی را طی مدتی که مجاز به زندگی در کانادا هستید تمام کنید.

حتی اگر نیازی به مجوز تحصیلی نداشته باشید، ممکن است بخواهید برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید. اگر همزمان با تحصیل قصد کار کردن داشته و یا قصد دارید برای مدت طولانی تری در کانادا تحصیل کنید، نیاز به مجوز تحصیلی دارید. باید برای دریافت مجوز تحصیلی در یک موسسه آموزشی معتبر ثبت نام کنید.

و اگر از ابتدا قصد تحصیل بیش از 6 ماه داشته باشید، باید برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنید.

اگر قصد داشته باشید هنگام سکونت در کانادا برای دریافت ویزای تحصیلی اپلای کنید:

در چنین شرایطی باید برای انجام مصاحبه از کانادا خارج شوید. در نتیجه، باید تمامی اسناد لازم برای ورود به کشور دیگر و بازگشت مجدد به کانادا همراه داشته باشید.

مدت زمان بررسی درخواست ها متفاوت است که بستگی به نوع درخواست شما و مکان بررسی آن دارد. اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا زمان بررسی درخواست های ارسالی از خارج و داخل کانادا را مشخص کرده است. ما این لیست را مرتب به روز رسانی می کنیم، پس باید هر از مدتی برای دریافت اطلاعات جدید به این سایت رجوع کنید.

در صورت تغییر مدرسه و برنامه درسی نیازی به تغییر مجوز تحصیلی نیست.

اگر دانش آموز دبیرستان هستید:

اگر قصد ورود به دانشگاه داشته و دوست دارید همزمان با درس خواندن کار کنید، باید برای تغییر وضعیت مجوز تحصیلی اپلای کنید. تغییر وضعیت هزینه دارد. برای انجام این کار، باید برای دریافت مجوز تحصیلی جدید از کانادا اپلای کنید.

اگر دانشجو هستید:

در حالی که نیاز به تغییر مجوز تحصیلی نیست، باید تغییر موسسه آموزشی را اطلاع دهید.

اگر قصد دارید در مدرسه ای در کبک تحصیل کنید:

اگر قصد دارید به مدرسه ای جدید در کبک رفته (و مدرسه قبلی شما خارج از کبک است)، باید گواهی پذیرش کبک دریافت کنید. برای تمامی سطوح تحصیلی از جمله ابتدایی باید گواهی پذیرش کبک دریافت کنید.

در حالی که نیاز به تغییر مجوز تحصیلی نیست، باید تغییر موسسه آموزشی را اطلاع دهید.

معمولا کودکان خردسال باید خارج از کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی اپلای کنند. اما، کودکان خردسال در شرایط زیر می توانند در کانادا به مدرسه بروند:

 • یکی از والدین (اصلی و یا پدرخوانده و مادرخوانده) شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم داشته باشد،
 • یکی از والدین (اصلی و یا پدر خوانده و مادر خوانده) مجاز به تحصیل و کار در کانادا باشد
 • پدر و مادر در کانادا حضور فیزیکی نداشته باشند

در شرایط زیر بله:

 • اگر اهل کشور/مناطقی باشید که برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند
 • قرار است بیش از 6 ماه در این کشور بمانید
 • دانشجوی پزشکی هستید
 • در زمینه مراقبت های بهداشتی کار کرده و یا شغل شما مستلزم تماس مستقیم با کودکان و افراد میانسال است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت معاینات پزشکی رجوع کنید.

در معرفی نامه مبدا ورود کادری با عنوان “اعتبار” وجود دارد. باید قبل از آن تاریخ به کانادا آمده باشید.

اگر تاریخ اعتبار منقضی شده و هنوز به کانادا نیامده اید، باید درخواست جدید ارسال کنید.

نمی توانید تاریخ اعتبار معرفی نامه مبدا ورود را تمدید کنید.

معرفی نامه مبدا ورود تا مدت زمان اعتبار مجوز کار، مجوز تحصیلی، و سوپر ویزا معتبر است. ممکن است بتوانید هنگام اقامت در کانادا مجوز کار را تمدید کنید.

 • برای شرکت کنندگان کلاس تجربه کانادایی:

معرفی نامه مبدا ورود معمولا تا 12 ماه معتبر است. در صورت انجام دادن معاینات پزشکی، معرفی نامه تا تاریخ انقضای معاینات پزشکی و یا 12 ماه معتبر خواهد بود (هر تاریخی که نزدیکتر است). فقط در شرایط خاص می توانید مجوز کار برنامه کلاس تجربه کانادایی را تمدید کنید.

این وضعیت خارج از کنترل شماست و بر وضعیت مجوز تحصیلی شما تاثیر نمی گذارد. در نتیجه اعتصاب:

 • شما مشمول جریمه نخواهید بود زیرا نمی توانید در طول این مدت تحصیلات خود را ادامه دهید.
 • می توانید در صورت اخذ مجوز کار، حدود 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه کار کنید (و می توانید در طول تعطیلاتی همچون کریسمس و هفته مطالعه کار کنید) و
 • هنوز هم شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی داشته باشید.
 • برای اینکه بتوانید پس از پایان اعتصاب های کاگرری در کلاس ها شرکت کنید، باید بتوانید وضعیت خود را به عنوان دانشجو تایید کنید. اگر نیاز دارید مجوز تحصیلی را در طول اعتصاب ها تمدید کنید، نامه ای از مدیر موسسه آموزشی معتبر دریافت کرده مبنی بر اینکه اعتصاب مانع از شرکت شما در مدرسه و ادامه تحصیل شده است.

فقط در صورتی که مجوز تحصیلی شما شرایطی داشته باشد که بتوانید در داخل و خارج دانشگاه کار کنید. باید واجد شرایط دیگر نیز باشید. فقط با شروع برنامه تحصیلی می توانید کار کردن در کانادا را شروع کنید. نمی توانید قبل از شروع برنامه های درسی کار کنید.

 • کار کردن در داخل و خارج دانشگاه

کسانی که مجوز تحصیلی دارند می توانند بدون مجوز کار در داخل و خارج دانشگاه کار کنند. باید قبل از پیدا کردن کار اطمینان حاصل کنید که تمامی شرایط لازم را دارید.

 • کار کردن در حین کارآموزی

در صورتی که برنامه درسی شما نیاز به دوره کارآموزی داشته باشد، باید مجوز کار دریافت کنید. باید برای دریافت مجوز کار دوره کارآموزی اپلای کنید.

 • کار پس از فارغ التحصیلی

ممکن است بتوانید برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کرده تا پس از فارغ التحصیلی نیز در کانادا کار کنید. باید ابتدا بررسی کنید که آیا واجد دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستید یا خیر.

بله. در صورتی که مجوز تحصیلی داشته و در یک موسسه معتبر تمام وقت ثبت نام کرده باشید:

 • ممکن است بتوانید بدون مجوز کار داخل دانشگاه کار کنید.

اگر مجوز تحصیلی داشته و در یک برنامه آموزشی علمی، فنی و حرفه ای تمام وقت در یک موسسه آموزشی معتبر شرکت کرده اید:

 • می توانید بدون مجوز کار خارج از دانشگاه کار کنید.

اگر مجوز تحصیلی را پس از 1 ژوئن دریافت کنید:

 • مجوز تحصیلی مشخص می کند که آیا شما می توانید خارج از دانشگاه کار کنید یا خیر. در صورت توانایی، و پس از شروع برنامه درسی تمام وقت، می توانید هر هفته 20 ساعت کار کنید

می توانید برای هر کارفرمایی که در لیست کارفرمایان فاقد شرایط لازم است کار کنید.

باید برای شرکت در برنامه کارآموزی مجوز کاری مناسب داشته باشید. هم چنین باید پس از اتمام تحصیلات، برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، به سایت مجوز کار برای دانشجویان مراجعه کنید.

خیر. حتی در صورت دارا بودن شرایط کار داخل و خارج دانشگاه در حین تحصیل، باید تا زمان شروع برنامه های درسی صبر کنید.

باید از قبل اطمینان حاصل کنید که تمامی شرایط کار کردن داخل و خارج از دانشگاه را دارید. اگر قصدا دارید قبل از شروع تحصیلات کار کنید، باید برای دریافت مجوز کار اپلای کنید.

معمولا خیر، باید پس از دریافت نمرات فاینال کار کردن را متوقف کنید.

فقط در شرایط زیر می توانید پس از اتمام تحصیلات در کانادا کار کنید:

 • اگر برای دریافت ویزای کار اپلای کرده اید
 • قصد تحصیل در یک برنامه دیگر دارید.

اگر در برنامه آموزشی، فنی و حرفه ای موسسه آموزشی معتبر شرکت کرده اید که شرط آن داشتن سابقه کاری همچون کارآموزی است، نیاز به مجوز کار و تحصیل دارید.

برای دریافت ویزای کار باید اثبات کنید که تجربه کاری برای تکمیل برنامه درسی شما ضروری است. شواهد قابل قبول عبارتند از نامه مدرسه ای که در آن شرکت کرده و یا کپی برنامه درسی مدرسه.

تجربه کاری بیش از 50% برنامه کلی درسی شما نخواهد بود.

اگر در حال یادگیری انگلیسی و فرانسه هستید، و یا در دوره های مقدماتی شرکت کرده اید، نمی توانید برای دریافت ویزای کار دوره کارآموزی اپلای کنید.

 بستگی به محل درج مکان استخدام در مجوز کار دارد.

اگر مکان استخدام در قسمت اطلاعات بیشتر نوشته شده باشد:

می توانید در هر جای کانادا کار کنید. نمی توانید برای تغییر مجوز کار اپلای کنید. اگر مجوز کار دوره کارآموزی داشته باشید، برای تکمیل برنامه درسی نیاز به کار دارید.

در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا مجوز کارآموزی عنوانی به نام مکان کار وجود دارد. آیا می توانم جای دیگری کار کنم؟

شکل 1: اطلاعات مکان استخدام تحت عنوان “اطلاعات بیشتر” از یک نمونه مجوز کار.

اگر مکان استخدام زیر عنوان شرایط و توضیحات/مشاهدات نوشته شده باشد:

باید در همین مکان کار کنید. و اگر قصد داشته باشید در مکان دیگری کار کنید، باید برای تغییر شرایط مجوز کار اپلای کنید. در نتیجه، باید برای دریافت مجوز کار جدید از داخل کانادا اپلای کنید.

در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا مجوز کارآموزی عنوانی به نام مکان کار وجود دارد. آیا می توانم جای دیگری کار کنم؟

شکل 2: اطلاعات مکان استخدام تحت عنوان “شرایط” در یک نمونه مجوز کار

بستگی به قسمت درج شده دارد:

اگر نام شغل تحت عنوان اطلاعات بیشتر درج شده باشد:

می توانید در هر زمینه ای که دوست دارید کار کنید. نیازی به تغییر مجوز کار نیست. اگر مجوز کار دوره کارآموزی دارید، برای تکمیل واحدهای درسی باید این کار را انجام دهید.

در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا مجوز کارآموزی عنوانی به نام مکان کار وجود دارد. آیا می توانم جای دیگری کار کنم؟

شکل 3: اطلاعات شغلی تحت عنوان “اطلاعات بیشتر” در یک نمونه مجوز کار

و اگر نام شغل تحت عنوان شرایط و توضیحات/ مشاهدات ذکر شده باشد:

باید در زمینه مشخص شده در مجوز کار فعالیت کنید. و اگر دوست دارید در زمینه متفاوتی کار کنید، باید برای تغییر وضعیت مجوز کار اپلای کنید. در نتیجه، باید برای دریافت مجوز کار جدید از کانادا اپلای کنید. برای درک اینکه چگونه می توانید برای دریافت مجوز جدید اپلای کنید گزینه Inside Canada را انتخاب کنید. و در نامه ای توضیح دهید که چرا دوست دارید وضعیت ذکر شده در مجوز کار را تغییر دهید.

در مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا مجوز کارآموزی عنوانی به نام مکان کار وجود دارد. آیا می توانم جای دیگری کار کنم؟

شکل 4: اطلاعات شغلی تحت عنوان “شرایط” در یک نمونه مجوز کار

به عنوان کارورز، در مجوز کارورزی شما ذکر شده است:

 • نمی توانید برای کارفرمایی غیر از کارفرمای ذکر شده در مجوز کار کنید
 • مدرسه کارفرمای شماست

و به این معنی است که فقط برای کارفرمایان مورد تایید برنامه کارآموزی مدرسه خود می توانید کار کنید.

و اگر کارفرمای شما درکی از این وضعیت نداشته باشد:

اگر شرایط ذکر شده در مجوز کار باعث مشکلاتی بین شما و کارفرما شده است، باید برای تغییر شرایط اپلای کنید.

در نتیجه، باید برای دریافت مجوز جدید اپلای کنید.

در نامه ای توضیح دهید که چرا دوست دارید وضعیت ذکر شده در مجوز کار را تغییر دهید (این شرایط باعث بروز مشکلاتی بین شما و کارفرما شده است).

تغییر شرایط مجوز کار هزینه ای ندارد.

در صورت تغییر مدرسه:

اگر مدرسه را تغییر داده و در برنامه کارآموزی شرکت کنید، باید برای دریافت مجوز کار جدید اپلای کنید. مجوز کارآموزی جدید بیان می کند که مدرسه جدید کارفرمای شماست.

برای تغییر وضعیت مجوز کارآموزی و یا دریافت مجوز جدید نباید هزینه ای پرداخت کنید.

معمولا بله. البته در صورتی که مجوز تحصیلی شما همچنان معتبر است و باید تمامی شرایط لازم را داشته باشید.

اگر خارج از دانشگاه کار می کنید:

می توانید در طول تعطیلات مدرسه تمام وقت کار کنید، مثلا در طول تابستان و تعطیلات بهار. باید تمامی شرایط کار کردن خارج از دانشگاه را داشته باشید. و پس از شروع مجدد سال تحصیلی، فقط 20 ساعت در هفته می توانید کار کنید.

اگر داخل دانشگاه کار می کنید:

می توانید در طول تعطیلات تمام وقت کار کنید، مثلا در طول تابستان و تعطیلات بهار. باید تمامی شرایط کار کردن داخل دانشگاه را داشته باشید.

بله. در صورتی که واجد شرایط کار کردن خارج از دانشگاه باشید، می توانید برای هر کارفرمایی که نام او در لیست کارفرمایان واجد شرایط نیست کار کنید. و برای کار کردن در برخی مشاغل نیاز به معاینه پزشکی دارید.

خیر. در طول مدرسه فقط 20 ساعت در هفته می توانید کار کنید. در طول تعطیلات تابستان، زمستان و بهار می توانید بیش از 20 ساعت در هفته کار کنید.

فقط با شروع برنامه های درسی می توانید کار کردن در کانادا را شروع کنید. نمی توانید قبل از شروع دوره های درسی کار خود را شروع کنید.

اگر تحصیلات خود را تکمیل کرده باشید، می توانید تمام وقت کار کنید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به دانشجویانی که از موسسه دانشگاهی کانادا فارغ التحصیل شده اند کمک می کند تا در کانادا تجربه کاری کسب کنند.

نکته: تجربه کاری حاصل از برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به شما کمک می کند تا بتوانید اقامت دائم بگیرید.

نحوه اپلای بستگی به مکانی دارد که از آنجا اپلای می کنید. بسیاری از افراد باید به صورت آنلاین اپلای کنند.

قبل از اپلای مطمعن شوید که شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را دارید. پس از اینکه مدرسه نمرات نهایی شما را صادر کرد، باید طی 180 روز برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید.

هنگام اپلای باید هزینه مجوز کار باز و هزینه مجوز کار استاندارد نیز پرداخت کنید.

اگر مجوز کار منقضی شده باشد، باید:

 • درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تا 90 روز قبل از پایان مهلت اقامت ارسال کرده و هر 2 هزینه را پرداخت کنید (مجوز کار باز و مجوز کار استاندارد)
 •   هزینه حفظ وضعیت شما به عنوان دانشجو معادل 350 دلار است. به دلیل محدودیت های سیستم، متقاضیان باید هزینه را به صورت آنلاین پرداخت کرده تا بتوانند وضعیت دانشجویی خود را حفظ کنند و یک کپی از رسید پرداخت را به درخواست آنلاین مجوز کار پس از فارغ التحصیلی پیوست کنند. برای حفط وضعیت دانشجویی خود نیازی به درخواست جداگانه ندارید.
 • باید شرایط حفظ اقامت خود در کانادا را داشته باشید.
 • باید تمامی شرایط ذکر شده در مجوز را داشته باشید.

اگر قصد دارید شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تغییر داده و یا تمدید کنید:

باید به صورت کاغذی اپلای کنید. فقط در صورتی می توانید مجوز را تمدید کنید که پاسپورت شما قبل از پایان اعتبار مجوز کار پس از فارغ التحصیلی منقضی شود.

و در صورتی که قصد دارید اسناد بیشتری همچون معاینات پزشکی را پس از اپلای کردن ارسال کنید، باید شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تغییر دهید.

بین 8 ماه و حداکثر 3 سال. مدت زمان اعتبار آن بستگی به طول مدت برنامه درسی در کانادا دارد. و قطعا بیش از طول مدت برنامه درسی نخواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب سایت تا چه مدت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی معتبر است مراجعه کنید.

اگر پاسپورت شما قبل از مجوز کار پس از فارغ التحصیلی منقضی شود:

باید اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما تا مدت زمانی که واجد شرایط اقامت در کانادا هستید معتبر است. و اگر پاسپورت شما زودتر منقضی شود:

 • تا زمان انقضای پاسپورت یک مجوز کار پس از فارغ التحصیلی برای شما صادر می شود.
 • و در صورت نیاز به تمدید پاسپورت برای اعتبار کامل به شما اطلاع خواهیم داد.

فقط در صورتی که ما به شما اطلاع دهیم می توانید مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را تمدید کنید. در این صورت، باید به صورت کاغذی درخواست داده و مجوز تا زمان لازم تمدید می شود.

155 دلار کانادا. هم چنین باید هزینه 100 دلاری ویزای کار آزاد را نیز بپردازید.

فقط در شرایط زیر:

 • دانشجوی تمام وقت یکی از موسسات آموزشی معتبر بوده و در برنامه های فنی و حرفه ای و آموزشی شرکت کرده باشید.
 • برنامه درسی را اخیرا تکمیل کرده باشید
 • بیش از ساعات مجاز در داخل و خارج دانشگاه کار نکرده باشید.

در صورت رد درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، باید فورا دست از کار کردن بکشید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی ویزای کار آزاد است و به این معنی است که می توانید در هر حرفه ای که دوست دارید در کانادا مشغول به کار شده و هر زمان که دوست داشتید کارفرمایان خود را تغییر دهید.

البته نمی توانید برای کارفرمایانی که نام آنها در لیست کارفرمایان واجد شرایط ذکر نشده است کار کنید.

فارغ التحصیلی از یک موسسه دولتی و برنامه معتبر در یک موسسه خصوصی. این موسسات شامل دانشگاه، کالج، و کالج عمومی و فنی حرفه ای (موسسه آموزشی در کبک که کلاس های پیش دانشگاهی و برنامه های مشاغل فنی ارائه می دهد) هستند.

بله.

برای اپلای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به موارد زیر نیاز دارید:

 • نامه رسمی مدرسه مبنی بر اینکه برنامه درسی شما کامل شده است
 • رونوشت رسمی و یا کپی آن از وب سایت مدرسه

پس از اینکه مدرسه نمرات نهایی شما را صادر کرد، باید طی 180 روز برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید. و برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، مجوز تحصیلی شما باید طی این مدت معتبر باشد.

 • در صورت منقضی شدن مجوز تحصیلی:

مجوز تحصیلی در تاریخ ذکر شده در مجوز و یا 90 روز پس از تکمیل برنامه های درسی منقضی می شود (هر تاریخی که نزدیکتر باشد).

 • اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شود:
 • باید هنگام اپلای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی وضعیت دانشجویی خود را حفظ کنید.
 • کانادا را ترک کرده و از خارج کانادا برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی اپلای کنید.

در صورت داشتن شرایط زیر می توانید تمام وقت کار کنید: اگر در زمان ارسال درخواست:

 • مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید
 • برنامه درسی را تکمیل کرده باشید
 • واجد شرایط کار در خارج دانشگاه بدون مجوز باشید
 • در طول فصول تحصیلی بیش از 20 ساعت در هفته، خارج از دانشگاه کار نکرده باشید.

بله. تا زمانی که ویزا و یا اتا همچنان معتبر است. مجوز (تحصیل و کار) ویزا محسوب نشده و نمی توانید با داشتن مجوز تحصیل دوباره به کانادا مراجعت کنید.

اگر ویزا و یا اتا منقضی شده باشد، باید قبل از بازگشت به کانادا ویزا و یا اتای جدید دریافت کنید.

هنگام بازگشت به کانادا:

 • اگر مجوز تحصیلی همچنان معتبر است می توانید به عنوان دانشجو وارد کانادا شوید.
 • و اگر در نبود شما درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی تایید شود، می توانید به عنوان کارگر وارد کانادا شوید.
 • اگر ما همچنان در حال بررسی مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باشیم، می توانید به عنوان بازدید کننده وارد کانادا شده و تا زمان بررسی نهایی درخواست بدون مجوز کار کنید.

هنگام ورود به کانادا افسر مرزی از شما چندین سوال می پرسد. باید کپی درخواست و یا رسید پرداخت هزینه را به افسر نشان دهید.

و اگر افسر دلیل موجهی برای رد درخواست شما داشته باشد، نمی توانید وارد کانادا شوید.

باید کپی تمامی اسناد زیر را به آنها نشان دهید:

 • مدرک تکمیل برنامه های درسی همچون
 • نامه رسمی مدرسه مبنی بر اینکه برنامه درسی شما کامل شده است
 • رونوشت رسمی و یا کپی آن از وب سایت مدرسه
 • کپی مجوز تحصیلی
 • برای اینکه بتوانید بلافاصله پس از تکمیل برنامه های درسی کار کنید باید در مجوز شما چنین قید شده باشد”مادامی که طبق بند R186 (f), (v), (w) واجد شرایط باشند می توانند کار کنند و در غیر این صورت حق کار کردن ندارند”
 • کپی اعلام وصول درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در صورتی که آنلاین اپلای کرده باشید
 • و برای اینکه بتوانید بلافاصله کار کنید، اعلام وصول باید قبل از منقضی شدن مجوز تحصیلی دریافت شده باشد.

می توانید از این اسناد تا زمان تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست خود استفاده کنید.

و در صورت رد درخواست شما، باید به محض اطلاع کار کردن را متوقف کنید.

و اگر همچنان به کار کردن ادامه دهید، مجوز تحصیلی و کاری آینده تایید نخواهد شد و ممکن است مجبور به ترک کشور شوید.

زمان لازم برای بررسی مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را چک کنید.

بستگی به تابعیتی که دارید، ممکن است نیاز به ویزای توریستی، اتا، و هم چنین مجوز تحصیلی داشته باشید. اتا یا ویزا هنگام صدور مجوز تحصیلی برای شما صادر می شود. نیازی به درخواست جداگانه و یا پرداخت هزینه نیست.

بسیاری از دانشجویان باید هنگام درخواست مجوز تحصیلی بیومتریک نیز ارسال کنند. با پاسخ دادن به چندین سوال متوجه می شوید که آیا نیازی به ارسال بیومتریک است یا خیر.

خیر. بسته به تابعیت خود، ممکن است به اتا، ویزای بازدید کننده و یا مجوز تحصیلی نیاز داشته باشید. اتا یا ویزا هنگام صدور مجوز تحصیلی برای شما صادر می شود. نیازی به درخواست جداگانه و یا پرداخت هزینه نیست.

ممکن است نیاز به ارسال بیومتریک داشته باشید. شهروندان 29 کشور و یک منطقه باید هنگام اپلای ویزا بیومتریک نیز ارسال کنند.

بله. در بسیاری از کشورها می توانید این کار را انجام دهید. برای دریافت جزئیات بیشتر، لیست کشورها و دفاتر صدور ویزای کانادا را برای کشوری که می خواهید اپلای کنید بررسی کنید.

باید مجوز تحصیلی خود را تمدید کنید.

باید حداقل 30 روز قبل از انقضای مجوز فعلی، مجوز تحصیلی خود را تمدید کنید. اما توصیه ما این است که خیلی زودتر از 30 روز برای تمدید مجوز اقدام کنید.

اگر قصد دارید شماره بیمه اجتماعی یا بیمه سلامت را تمدید کنید، نیاز به مجوز تحصیلی معتبر دارید. اگر در 30 روز باقیمانده اقدام کنید، ممکن است در تمدید شماره بیمه مشکل پیدا کنید زیرا مجوز تحصیلی شما ممکن است منقضی شود.

بررسی کنید که پردازش مجوز تحصیلی چه مدت طول می کشد.

و اگر مجوز تحصیلی شما منقضی شده است:

اگر قبل از منقضی شدن مجوز تحصیلی برای تمدید آن اپلای کرده و هنوز جواب نهایی ارسال نشده باشد، می توانید تحت وضعیت ضمنی در کانادا بمانید. وضعیت ضمنی به این معناست که تا زمان تصمیم گیری نهایی در مورد درخواست شما، اقامت موقت دارید. و می توانید در این مدت به تحصیل خود ادامه دهید.

اگر برای تمدید مجوز تحصیلی اپلای نکرده باشید، وضعیت اقامت خود در کانادا را از دست داده اید. و در این صورت تا زمان تمدید مجوز تحصیلی نمی توانید درس خود را ادامه دهید. 90 روز وقت دارید که برای تمدید مجوز خود اپلای کنید. هزینه آن 200 دلار کانادا به علاوه 150 دلار کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی جدید است. به وب سایت زیر مراجعه کنید: در صورتی که مجوز تحصیلی شما منقضی شده و برای تمدید آن اپلای نکرده اید چه باید بکنید؟

اگر قصد دارید به خارج از کانادا سفر کنید:

باید اطمینان حاصل کنید که برای مراجعه مجدد به کانادا نیاز به اسناد سفر دارید. اسناد سفر باید معتبر باشند.

اگر برای مجوز متفاوتی اپلای کرده باشید:

اگر دانشجو هستید و برای دریافت مجوز کار اپلای کرده اید، تا زمان بررسی نهایی درخواست نمی توانید به تحصیلات خود ادامه دهید. و تا زمان تایید درخواست حق کار کردن ندارید. و می توانید تا آن مدت در کانادا به عنوان شهروند موقت زندگی کنید.

بله. می توانید به عنوان شهروند موقت در کانادا بمانید، درصورتی که درخواست تمدید ویزا قبل از تمدید مجوز فعلی ارسال شده باشد.

اگر درخواست جدید برای تمدید مجوز تحصیلی شما ارسال شده باشد:

 • می توانید در کانادا مانده و همچنان به تحصیل ادامه داده تا زمانی که در مورد درخواست شما تصمیم گیری شود.

اگر درخواست جدید برای تغییر مجوز ارسال شده باشد (به عنوان مثال مجوز کاری):

 • با منقضی شدن مجوز تحصیلی باید تمامی فعالیت های ذکر شده در مجوز قبلی را متوقف کنید. به عنوان مثال، ممکن است به عنوان دانشجو به کانادا آمده و سپس برای دریافت مجوز کار اقدام کنید. در این صورت، پس از منقضی شدن مجوز تحصیلی باید از تحصیل دست بکشید. و پس از آن، حق کار کردن و تحصیل ندارید تا زمانی که مجوز جدید دریافت کنید.

بله، اما در صورتی که مجوز کار و تحصیل شما منقضی شده باشد نمی توانید از کانادا برای دریافت مجوز تحصیلی و کار جدید اپلای کنید. و به این معنی است که زمان بیشتری به شما برای تمدید مجوز داده نمی شود.

بیشتر بازدید کنندگان، واجد شرایط اپلای مجوز کار و تحصیل از درون کانادا نیستند. اگر وضعیت خود را به بازدید کننده تغییر دهید، ممکن است برای اپلای مجوز جدید مجبور شوید از کانادا خارج شوید.

و به همین دلیل ما توصیه می کنیم که در صورت نیاز به زمان بیشتر برای اپلای مجوز وضعیت خود را به بازدید کننده تغییر ندهید.

باید تاریخ انقضای مجوز فعلی را دانسته و حداقل 30 روز قبل اپلای کنید.

ما تاریخ اعتبار مجوز تحصیلی و کار را برای مدت کمتری صادر می کنیم که چند دلیل دارد:

 • پاسپورت و گذرنامه قبل از پایان مدت اقامت برنامه ریزی شده منقضی خواهد شد.
 • شما در برنامه تجربه بین المللی کانادا شرکت کرده و بیمه سلامت برای مدت طولانی معتبر نخواهد بود.

پاسپورت و یا گذرنامه منقضی خواهد شد:

اگر به قصد کار و تحصیل به کانادا آمده باشید، نمی توانید پس از منقضی شدن پاسپورت و یا گذرنامه در کانادا بمانید. مجوزی که ما برای شما صادر می کنیم فقط تا تاریخ اعتبار پاسپورت و گذرنامه معتبر خواهد بود.

اگر هنگامی که در کانادا هستید پاسپورت و گذرنامه جدید دریافت کنید:

می توانید برای مدت زمان باقیمانده در برنامه درسی و قرارداد کاری، برای تمدید مجوز کار و تحصیل اپلای کنید.

شما در برنامه تجربه بین المللی کانادا شرکت کرده و پوشش بیمه سلامت برای مدت طولانی معتبر نیست:

اگر بیمه سلامت فقط برای مدت زمان محدودی از اقامت شما در کانادا معتبر باشد، برای شما مجوزی صادر می کنیم که مطابق با مدت زمان باقیمانده باشد.

قبل از ترک کشور خود مطمعن شوید که اعتبار بیمه برای کل مدت اقامت شما در کانادا است.

در صورت معتبر نبودن، نمی توانید مجوز کاری خود را تمدید کنید حتی اگر بیمه سلامت را تمدید کنید.

برنامه های زیادی برای اقامت دائم وجود دارد و ممکن است بتوانید واجد شرایط اپلای از طریق یکی از این برنامه ها باشید:

کلاس تجربه کانادایی

برنامه کارگر ماهر فدرال

برنامه نامزدی استانی

برای شرکت در برخی از این برنامه ها نیاز به تجربه کاری در کانادا دارید.

وضعیت قانونی به این معناست که شما حق ورود و ماندن در کانادا را به عنوان شهروند موقت و دائم و تحت قانون محافظت از پناهندگان و مهاجرین دارید و می توانید به عنوان شهروند کانادایی تحت قانون شهروندی و یا به عنوان هندی تحت قانون هند در کانادا ساکن شوید. وضعیت اقامت موقت برای مدت زمان مشخصی معتبر است و باید اطمینان حاصل کنید که وضعیت اقامت موقت شما تا پایان مدت اقامت در کانادا معتبر است.

در سند مهاجرتی شما (مجوز تحصیلی و یا مهر پاسپورت) مدت زمان اقامت شما در کانادا ذکر شده است. اگر قصد داشته و یا نیاز دارید مدت بیشتری در کانادا بمانید، به وب سایت درخواست ویزا و مهاجرت مراجعه کرده تا برای تمدید مدت اقامت خود اپلای کنید.

به عنوان مثال برای تغییر وضعیت مهاجرت از دانشجوی تمام وقت به کارگر تمام وقت، و یا تمدید مدت اقامت خود در کانادا، باید درخواست ارسال کنید.

ممکن است بتوانید به عنوان کسی که به تازگی فارغ التحصیل شده در برنامه تجربه بین المللی کانادا شرکت کنید. باید تمامی شرایط زیر را داشته باشید:

 • باید خارج از استان کبک زندگی کنید
 • در 3 سال قبل از اپلای، حداقل 12 ماه تمام وقت (یا معادل آن پاره وقت) در مشاغلی با سطح 0, A, B در کانادا کار کرده باشید.
 • پس از فارغ التحصیلی، در مشاغل قانونی کانادا کار کرده باشید
 • باید مهارت های زبانی شما مطلوب باشد (در تمامی مهارت ها)

باید تجربه کار را پس از فارغ التحصیلی کسب کرده باشید. کارهایی که طی دوران دانشجویی انجام داده اید جزء تجربه کاری محسوب نمی شوند. و نیازی نیست که هنگام اپلای کردن مشغول به کار باشید.

ممکن است واجد شرایط شرکت در دیگر برنامه های اقامت دائم باشید. می توانید به وب سایت ابزار ورود به کانادا مراجعه کرده تا بدانید واجد شرایط شرکت در کدام برنامه ها هستید.

نکته: تکمیل پروفایل سیستم اکسپرس انتری اولین قدم مهاجرت دائم به کانادا به عنوان کارگر ماهر است. اما تکمیل این پروفایل به این معنی نیست که شما دعوتنامه اپلای برای شهروندی دائم دریافت می کنید. دعوتنامه اپلای اقامت دائم بستگی به رتبه و امتیاز شما در استخر اکسپرس انتری دارد که توسط سیستم جامع رتبه بندی محاسبه می شود. 

ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری را به صورت آنلاین پر کرده تا مطمعن شوید که حداقل شرایط برای استخر اکسپرس انتری را دارید.

اگر برای شما دعوتنامه اپلای ارسال شود:

 • باید درخواست آنلاین را طی 90 روز تکمیل کرده
 • تمامی اسناد لازم را ارسال کرده
 • و هزینه را بپردازید.
 • معاینات پزشکی را انجام داده
 • و بازرسی های امنیتی و قضایی را انجام دهید.

بله. و در صورت داشتن تمامی معیارهای واجد شرایط بودن، فرایند بررسی درخواست مجوز تحصیلی شما سریعتر صورت خواهد گرفت. و در صورتی که عجله ندارید، می توانیم درخواست شما را به عنوان مجوز تحصیلی معمولی بررسی کنیم.

در صورتی که در کلاس های پیش نیاز برنامه تحصیلی طولانی تر شرکت کرده باشید:

اگر نامه پذیرش داشته و یا در دوره های پیش نیاز شرکت کرده و یا در دوره های آموزشی معادل سازی شرکت کرده اید:

 • کلاس شما باید حداقل 6 ماه طول بکشد
 • باید در نامه پذیرش برنامه پیش نیاز یا دوره های معادل سازی ذکر شده باشد
 • و برنامه درسی اصلی شما باید
 • به شما مدرک، دیپلم، و یا گواهینامه اعطا کند
 • حداقل 6 ماه طول بکشد.

خیر. جریان مستقیم جذب دانشجو به شما کمک می کند که بتوانید مجوز تحصیلی را زودتر دریافت کنید، اما باید تمامی شرایط درخواست مجوز تحصیلی را داشته باشید. در صورت نداشتن شرایط، برای شما مجوز تحصیلی صادر نمی شود.

با داشتن گواهینامه سرمایه گذاری تضمینی، می توانید از طریق برنامه جریان مستقیم جذب دانشجو مجوز تحصیلی بگیرید، اما ضمانت نمی شود.

اگر درخواست شما رد شد، با بانکی که گواهی سرمایه گذاری تضمینی را صادر کرده تماس بگیرید تا وجه شما عودت داده شود.

بله. می توانید همسر قانونی، کامن لا، و فرزندان را با خود به کانادا بیاورید. آنها ممکن است بتوانند مجوز تحصیلی، کاری، و یا ویزای بازدید کننده دریافت کنند. باید هنگام اپلای برای دریافت مجوز تحصیلی درخواست آنها را به صورت آنلاین ارسال کنید. به وب سایت نحوه ارسال درخواست آنها همراه با درخواست خود مراجعه کنید.

خیر. این جریان فقط مخصوص دانشجویان است.

بعد از درخواست، تا 90 روز طول می کشد. اما معمولا کمتر از این مقدار است.

18 سال؛ کم ترین سن برای ویزای تحصیلی.

اگر کوچک تر باشید، برای تحصیل نیاز به جواز تحصیلی دارید. البته بسته به ایالت هم دارد. به طور کلی چه بومی چه خارجی، باید بین 18 تا 35 ساله باشید.

 • مدرک پذیرش در یکی از آموزشگاه های کانادا.
 • پاسپورت معتبر و مدرک بودجه ی مالی مورد نیاز برای سفر.
 • مدرک نشان دهنده ی تمایل شما برای ترک کانادا پس از تحصیل.

به علاوه ی این، مدرک عدم وجود سابقه ی کیفری و مشکلات پزشکی، مورد نیاز است. باید تست های پزشکی خاصی را بگذرانید.

بسته به شرایط، برنامه ی مهاجرتی و محل زندگی شما، زمان ها متفاوت است.

اجازه تحصیل یک سند رسمی است که توسط دولت کانادا صادر شده و به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا در کانادا تحصیل کنند. اجازه تحصیل ویزای غیر اقامتی محسوب می‌شود ، بدین معنی که:

 • شما باید در یک موسسه یادگیری تعیین شده ثبت نام کنید.
 • شما می‌توانید ویزا خود را مطابق با شرایط مطالعه خود تمدید کنید.
 • شما باید شرایط ذکر شده در مجوز تحصیل خود را رعایت کنید.

قبل از درخواست مجوز تحصیل، شما به موارد زیر نیاز دارید:

 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا
 • گذرنامه معتبر
 • اثبات توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و بودجه کافی برای بازگشت به خانه پس از اتمام دوره تحصیلی.
 • گزارش سلامت
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • در زمان ورود به کانادا نیز باید به افسر مهاجرت اثبات کنید که پس از اتمام تحصیل از این کشور خارج خواهید شد.

توجه: اگر قبولی مشروط دریافت کرده‌اید و قبل از پذیرش در دوره اصلی باید یک دوره کوتاه مدت را بگذرانید، اجازه تحصیل شما فقط برای طول این دور‌ ها معتبر خواهد بود. در صورت ادامه تحصیل می‌توانید برای اقامت طولانی اقدام کنید.

این مورد بستگی به مدت دوره شما دارد. مطالعات كوتاه شش ماهه یا كمتر به مجوز تحصیل احتیاج ندارند. اما اگر به هر دلیلی نتوانید دوره خود را تکمیل کنید، برای ادامه آن باید مجوز تحصیل بگیرید.

اجازه تحصیل یک سند مسافرتی نیست. برای سفر به خانه یا خارج از کانادا در طول تعطیلات مدرسه و دانشگاه به یکی از موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 1. ویزای اقامت موقت
 2. مجوز سفر الکترونیکی (eTA)

خیر. فرزندان خردسال که نیاز به شرکت در دبستان یا دبیرستان دارند و همراه والدینی هستند که دارای مجوزهای معتبر کار یا تحصیل هستند، نیازی به درخواست مجوز تحصیل ندارند.

اگر فرزند شما زیر 19 سال است و شما بصورت تمام وقت در یک موسسه تحصیل می‌کنید، ممکن است فرزند شما واجد شرایط برای تحصیل در یکی از مدارس دولتی ابتدایی یا متوسطه رایگان کانادا باشد.ر

اگر می‌خواهید شریک زندگی و یا عضوی از خانواده خود را در حین تحصیلتان به کانادا ببرید، با مجوز تحصیل معتبر شما همسر یا اعضای دیگر خانواده شما می‌توانند درخواست اجازه کار آزاد بدهند. اجازه کار آزاد، به یک فرد خارجی اجازه می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند و نیاز به یک پیشنهاد شغلی از پیش تایید شده نخواهید داشت.