تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

شاید بتوان یکی از رویاهای شیرین اغلب دانشجویان را، ادامه تحصیل در یکی از کشورهای پیشرفته جهان مانند تحصیل در کانادا دانست. اما چرا تحصیل در کانادا تا این اندازه جذابیت دارد؟ مزیت های تحصیل در کشور کانادا چیست؟ و چرا تا این اندازه ادامه تحصیل در کانادا رقابتی است؟ پاسخ به این سوالات به همراه بسیاری از موضوعات مشابه دیگر، مانند هزینه تحصیل در کانادا و بررسی این موضوع که آیا تحصیل رایگان در کانادا واقعیت دارد یا خیر، از جمله موضوعاتی هستند که در این مطلب به آن ها اشاره شده است. هر چند در ادامه، به تفصیل درباره ادامه تحصیل و اپلای دانشگاه های کانادا مطالب بسیار مفیدی آورده شده است، اما در همین ابتدا قصد داریم به دو مزیت اصلی تحصیل در کشور کانادا اشاره کنیم.

اولین مزیت بسیار مهمی که تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی به همراه دارد، تضمین آینده شغلی است. دلیل این موضوع نیز بسیار روشن است. وجود مراکز آموزشی بسیار معتبر در کشور کانادا فرصت های آموزشی بی نظیری را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. به شکلی که با شرکت در هر یک از دوره های آموزشی یا پژوهشی ارائه شده در یکی از دانشگاه ها یا کالج های کانادا، فارغ التحصیلان از رزومه تحصیلی بسیار قوی و معتبری برخوردار خواهند شد. به شکلی که با اخذ ویزای تحصیلی کانادا، و شرکت در یکی از مقاطع تحصیلی در موسسات آموزشی این کشور، بعد از اخذ مدرک تحصیلی، فرصت های شغلی فراوان و ارزشمندی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی فراهم می شود.

دومین مزیتی که تحصیل در کانادا را ارزشمند و رقابتی می کند، امکان اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل است. به شکلی که در ابتدا دانشجویان از طریق اقامت تحصیلی کانادا و دریافت ویزای دانشجویی کانادا، می توانند اقامت موقت کانادا را تجربه کنند. اما بعد از فارغ التحصیلی از یکی از موسسات آموزشی معتبر در کانادا، افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند نیز، می توانند به راحتی  اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل را بدست آورند. این فرصت استثنایی که به اخذ اقامت دائم در کشوری پیشرفته منجر می شود، برای دانشجویان خارجی در کانادا فرصتی کم نظیر محسوب می شود.

بنابراین، چنانچه قصد دارید آینده تحصیلی و کاری درخشانی را برای خود بسازید، در ابتدا به شما توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها با دقت مطالعه کنید. چرا که در این مطلب قصد داریم به موضوعات بسیار مهمی در رابطه با تحصیل در کانادا بپردازیم. شرایط تحصیل در کانادا، معرفی برخی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا و بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل، برخی از موضوعات مهمی هستند که در این مطلب به آن ها اشاره شده است. در نهایت، پاسخ برخی از سوالات رایج درباره ادامه تحصیل در کشور کانادا نیز آورده شده است. در صورت نیاز به دریافت مشاوره اپلای و راهنمایی بیشتر درباره اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل، می توانید با یکی از شماره تلفن های مجموعه تراست تماس بگیرید تا از مشاوره وکلای با تجربه تراست بهره مند شوید.

مزایای تحصیل در کانادا

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی، تحصیل در کانادا را به عنوان یکی از اهداف خود در نظر می گیرند و جهت ادامه تحصیل در این کشور، برای دانشگاه های کانادا اپلای می کنند. چرا که تحصيل در كانادا، مزایای فراوانی را برای دانشجویان به همراه خواهد داشت که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است.

مزایای تحصیل در کانادا عبارتند از:

 • فرصت تحصیل در برترین دانشگاه های کانادا

برخی از بهترین موسسات آموزشی و پژوهشی در جهان در کشور کانادا قرار دارند. در نتیجه، برای دانشجویانی که می خواهند در یک دانشگاه برجسته و در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان تحصیل کنند، ادامه تحصیل در کانادا می تواند گزینه ای جذاب و ایده آل باشد. به شکلی که، مراکز آموزشی در این کشور از اعتبار بسیار بالایی در بین موسسات آموزشی سایر کشورها برخوردار هستند.

یکی از دلایل اصلی این موضوع، نظام آموزشی پیشرفته و با کیفیت در این کشور است. به شکلی که نظام آموزشی در کشور کانادا، رتبه سوم را در بین بهترین نظام های آموزشی در جهان دارا است. وجود دوره های تحصیلی و مطالعات بین رشته ای، آموزش مفاهیم نظری در کنار ارائه دوره های عملی و نیز، برخورداری از امکانات کامل و مدرن آموزشی از دلایلی هستند که، دانشگاه ها و موسسات آموزشی در کانادا را متمایز و برجسته ساخته اند.

جالب است بدانید که در سال 2021 میلادی، و بر طبق گزارش وب سایت رتبه بندی دانشگاه ها (QS)، 26 دانشگاه کانادا در بین بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. به عنوان مثال، دانشگاه تورنتو (رتبه 25)، دانشگاه مک گیل (رتبه 31) و دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه 45) از جمله بهترین دانشگاه های کانادایی در این فهرست هستند. چنانچه تمایل دارید فهرست کاملی از برترین دانشگاه های کانادا را مشاهده کنید، می توانید با مراجعه به مطلب “رنکینگ دانشگاه های کانادا“، لیست برترین دانشگاه های کانادا را به همراه اطلاعات بسیار مفید دیگر دریافت کنید.

همچنین می توانید درباره دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کانادا، ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا و دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا، در صورت نیاز و با مراجعه به هر لینک، اطلاعات کاملی کسب کنید.

 • آموزش مقرون به صرفه

یکی از مزایای بسیار مهم ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی، هزینه های تحصیلی به مراتب کمتر در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای انگلیسی زبان است. به شکلی که مجموع هزینه های تحصیلی و زندگی برای یک دانشجوی خارجی در کشور کانادا، در مقایسه با کشورهای دیگر مانند انگلیس، استرالیا و آمریکا تا ۴۰٪ ارزان تر است.

درباره شرایط سنی تحصیل در کانادا بدانید.

چنانچه میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا برای یک سال تحصیلی در حدود 38019.36 دلار کانادا در نظر گرفته شود، میانگین هزینه های زندگی به همراه شهریه سالانه تحصیل در استرالیا در حدود 53439.38 دلار کانادا خواهد بود. همچنین، این مقدار هزینه برای تحصیل در کشوری مانند انگلیس در حدود 44491.55 دلار کانادا و برای ادامه تحصیل در ایالات متحده امریکا در حدود 46420.01 دلار کانادا در نظر گرفته شده است. اگر هنوز برای ادامه تحصیل در کانادا تردید دارید، می توانید با مراجعه به لینک های زیر، مقایسه بسیار کاملی از تحصیل در کانادا با کشورهای دیگر را مشاهده کنید:

تحصیل در استرالیا یا کانادا

تحصیل در ترکیه یا کانادا

تحصیل در آمریکا یا کانادا

تحصیل در آلمان یا کانادا

 • تحصیل در جامعه ای سالم، امن و مهاجر پذیر

کانادا کشوری کم نظیر از لحاظ تنوع فرهنگی، نژادی و زبانی است. این تنوع ملیتی موجب میشود تا دانشجویان خارجی در کانادا احساس غربت نکنند. به علاوه، مردم کانادا رفتاری صمیمانه همراه با احترام در برابر مهاجران وارد شده به این کشور از خود نشان می دهند. این موضوع یکی از دلایلی است که کشور کانادا را به کشوری محبوب در بین مهاجران از سرتاسر جهان تبدیل کرده است.

به شکلی که جمعیت کانادا در بین تمامی کشورهای صنعتی عضو گروه 7، بیشترین میزان رشد خود را تجربه می کند. کانادا کشوری بزرگ در منطقه امریکای شمالی است که با برخورداری از 13 استان و سرزمین، دارای بیش از 38 میلیون جمعیت است. اما کشور کانادا به نیروی کار تحصیل کرده و متخصص بیشتری برای پیشرفت اقتصادی خود نیازمند است. شاید آگاهی از این موضوع برای تان جالب باشد که بیشترین میزان سفر به کشور کانادا از کشورهای پیشرفته ای مانند امریکا، انگلستان و فرانسه صورت می گیرد!

درباره فرهنگ مردم کانادا و اقتصاد کانادا بدانید.

 • امکان کار در برترین شرکت های بین المللی پس از تحصیل

یکی از فرصت های استثنایی که از طریق ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی فراهم می شود، فرصت یافتن شغل در بهترین شرکت های کانادایی و بین المللی در کانادا است. با تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا، می توانید شانس خود را بعد از فارغ التحصیلی برای یافتن یک فرصت شغلی ایده آل در بهترین شرکت های دنیا افزایش دهید. به شکلی که با مراجعه به سایت های کاریابی کانادا به راحتی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند یک موقعیت شغلی مناسب برای خود در این کشور پیدا کنند.

درباره کار در کانادا، تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا و کار پس از تحصیل در کانادا بیشتر بدانید.

 • امکان اخذ اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت دائم کانادا، اقامت از طریق ادامه تحصیل در کانادا است. برنامه های مهاجرتی مختلفی در کانادا از دانشجویان بین المللی برای دریافت اقامت دائم این کشور دعوت می کنند. به شکلی که با تحصیل در کانادا، از امتیاز قابل توجهی برای شرکت در برنامه های مهاجرتی این کشور برخوردار می شوید. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر می توانید به لینک اقامت پس از تحصیل در کانادا مراجعه کنید.

 • امکان دریافت ویزای همراه

دولت کانادا به شادی شما نیز فکر می کند! برای افرادی که موفق به دریافت ویزای دانشجویی کانادا می شوند، این امکان وجود دارد که اعضای خانواده خود را نیز همراه خود به کانادا منتقل کنند و با آسودگی خاطر به ادامه تحصیل در کانادا بپردازند. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در این باره، به لینک ویزای همراه کانادا در تراست مراجعه کنید.

 • بازدید از مناظر طبیعی شگفت انگیز

جالب است بدانید که کشور کانادا، طولانی ترین خط ساحلی را در جهان دارد. همچنین، با وجود بیش از 3 میلیون دریاچه در این کشور، بیش از نیمی از دریاچه های جهان در کانادا واقع شده است! به علاوه، تقریباَ نیمی از کشور کانادا پوشیده از جنگل است. به شکلی که این موضوع، کانادا را به سومین کشور از لحاظ وسعت اراضی جنگلی در جهان تبدیل کرده است! وجود جاذبه های طبیعی شگفت انگیزی مانند کوه های راکی و آبشار نیاگارا نیز، از دلایل اصلی جذب گردشگران خارجی به این کشور محسوب می شود.

درباره جغرافیای کانادا ، دریاچه های کانادا و آب و هوای کانادا بخوانید.

 • دریافت بورسیه های تحصیلی متنوع

این موضوع که دانشگاه های مختلفی در جهان برای دانشجویان بین المللی، بورسیه ها و کمک هزینه هایی را در نظر می گیرند، اتفاق عجیبی نیست. اما در صورت مهاجرت تحصیلی به کانادا، فرصت دریافت بورسیه ها و کمک هزینه دانشجویی در کانادا، برای دانشجویان خارجی در دسترس خواهد بود. به شکلی که تعداد قابل توجهی از موسسات آموزشی در کانادا، کمک هزینه هایی با مبالغ قابل توجه را به دانشجویان خارجی اعطا می کنند. همچنین، علاوه بر مراکز آموزشی، نهادهای دولتی در این کشور نیز اقدام به ارائه بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان بین المللی می کنند.

درباره پذیرش تحصیلی کانادا، فاند تحصیلی کانادا و مدارک مورد نیاز برای اپلای کانادا بخوانید.

 • اعتبار بالای مدارک تحصیلی

با دریافت یک مدرک تحصیلی از کشور کانادا، می توانید رزومه بسیار خوبی را برای یافتن یک فرصت شغلی مناسب در این کشور در اختیار داشته باشید. همچنین، مدرک تحصیلی شما از اعتبار و ارزش ویژه ای در سایر کشورها برخوردار خواهد بود.

 • امکان کار در حین تحصیل

لازم نیست نگران هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا باشید. چرا که علاوه بر هزینه های پایین تحصیل در کانادا و ارائه بورسیه های تحصیلی به دانشجویان، دانشجویان بین المللی می توانند حداکثر به مدت 20 ساعت در هفته و در مدت ترم های تحصیلی مشغول به کار شوند. حتی در زمان تعطیلات نیز، دانشجویان خارجی می توانند تا 30 ساعت در هفته به کار مشغول شوند. خبر بسیار خوشحال کننده برای دانشجویانی که قصد انجام کار در محوطه دانشگاه دارند نیز این است که، نیازی نیست تا برای اخذ مجوز کاری در هنگام تحصیل اقدام کنند.

درباره کار دانشجویی در کانادا با مراجعه به لینک، اطلاعات کاملی کسب کنید.

 • برخورداری از کیفیت بالای زندگی

کانادا کشوری پیشرفته است که همواره برخی از شهرهای آن در فهرست برترین شهرهای جهان قرار دارند. به شکلی که همواره می توانید فضای سبز بسیار زیادی را، حتی در شهرهای بزرگ این کشور به راحتی پیدا کنید. به علاوه، در هر فصلی از سال می توانید در یکی از رویدادهای فرهنگی یا ورزشی در کانادا شرکت کنید. به طور خلاصه می توان گفت: کانادا کشوری است که رفاه، آسایش و زندگی مدرن را در محیطی آرام و دلنشین برای ساکنان و شهروندان خود فراهم کرده است.

در نهایت، اگر می خواهید با 5 مزیت اصلی ادامه تحصیل در کانادا آشنا شوید و جزئیات بیشتری از دوره های تحصیلی محبوب در کانادا بدست آورید، پیشنهاد می کنیم حتما فیلم موجود در این لینک را نیز مشاهده کنید. در صورتی که کشور کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید، موسسه مهاجرتی تراست در کلیه مراحل پذیرش تحصیلی تا اخذ ویزای تحصیلی کانادا همراه شما خواهد بود. بنابراین، همین الان می توانید از طریق تماس با یکی از شماره تلفن های مجموعه تراست، از مشاوره رایگان ادامه تحصیل در کانادا بهره مند شوید.

بیشتر بدانید

 تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

تحصیل با مدرک کاردانی کانادا

کارشناسی ارشد در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

ادامه تحصیل در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، برای تمامی مقاطع تحصیلی در کانادا امکان پذیر است. به شکلی که، از طریق اخذ ويزای دانش آموزی كانادا برای تحصیل دبیرستان در کانادا و مدارس این کشور، می توان برای ادامه تحصیل در کانادا اقدام کرد. چرا که تمامی مدارس کانادا مجاز به پذیرش دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در کانادا هستند. چنانچه می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد شرایط و هزینه ادامه تحصیل فرزندتان در یکی از مدارس ابتدایی یا متوسطه در کانادا بدست آورید، محتوای تحصیل فرزندان در کانادا را مطالعه کنید.

همچنین، تحصیل کالج در کانادا و دانشگاه های این کشور نیز می تواند به عنوان یکی دیگر از گزینه های  ادامه تحصیل در کانادا در نظر گرفته شود. تحصیل در رشته های مختلفی مانند تحصیل پزشکی در کانادا، تحصیل دندان پزشکی در کانادا یا تحصیل در رشته های مهندسی در کانادا می تواند گزینه ای ایده آل برای هر دانشجوی خارجی باشد. چرا که با توجه به مزیت های عنوان شده در بخش قبلی، می توان تحصیل در این کشور را فرصتی استثنایی برای دانشجویان بین المللی دانست.

درباره بهترین رشته های مهندسی برای اپلای بخوانید و همچنین اگر متقاضی تحصیل در کانادا هستید، پیشنهاد می کنیم همین حالا در کانال تلگرام تحصیل در کانادا عضو شوید تا به راحتی از به روز ترین اطلاعات لازم در این باره با خبر شوید.

اپلای برای تحصیل در کانادا

علاوه بر تهیه مدارک مورد نیاز که عموماَ از طرف موسسات آموزشی به دانشجویان خارجی اعلام می شود، اپلای برای دانشگاه ها و کالج های کانادا نیازمند صرف زمان و هزینه نیز خواهد بود. به عنوان مثال، دانشجویان باید هزینه های مربوط به ارائه درخواست تحصیلی به دانشگاه را بپردازند و هزینه های مرتبط با تهیه ویزای تحصیلی را نیز پرداخت نمایند. در صورت نا آگاهی از نحوه اپلای دانشگاه های کانادا، این موضوع می تواند موجب سردرگمی، اتلاف وقت، هدر دادن هزینه و یا حتی عدم پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد علاقه شود.

موضوع دیگری که معمولاَ دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا را با سردرگمی مواجه می کند، مربوط به اصطلاحات و عبارت های رایج برای اپلای دانشگاه های کانادا است. به عنوان مثال، شاید با دیدن اصطلاحی مانند Defer تعجب کنید و کاربرد دقیق آن در هنگام اپلای تحصیلی، برای شما جای سوال باشد. اما اصلاَ نگران نباشید! چرا که قصد داریم مطلب بسیار خوبی را برای آشنایی با این اصطلاحات به شما معرفی کنیم. به شکلی که در صورت مطالعه این مقاله، با تمامی اصطلاحات رایج اپلای آشنا می شوید. بنابراین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این گونه اصطلاحات، مطلب اصطلاحات اپلای را در تراست مطالعه کنید.

همچنین درباره ددلاین دانشگاه های کانادا، تحصیل در کانادا با معدل پایین و اینکه چگونه اپلای کنیم بخوانید.

شرایط تحصیل در کانادا

عموماَ برای اخذ پذیرش از یکی از مدارس، کالج ها، دانشگاه ها یا موسسات آموزشی در کانادا شرایط مختلفی برای متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا عنوان می شود. از جمله شرایط تحصیل در کانادا در نظرگیری شرایط سنی برای برخی از مدارس در این کشور و نیز، برخورداری از شهریه یک سال تحصیل برای شرکت در دوره های دانشگاهی در یکی از موسسات آموزشی در کانادا است. همچنین، دانشجویان نیاز است تا مدرکی مبنی بر تسلط یا آشنایی خود را به زبان انگلیسی ارائه دهند. در بخش های بعدی توضیحات بیشتری در ارتباط با مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا ارائه شده است.

همچنین، ممکن است دانشگاه ها و موسسات آموزشی در کانادا برای شرکت در برخی از دوره های آموزشی، ارائه حداقل نمره در یکی از دروس اصلی مرتبط با دوره تحصیلی مورد نظر را درخواست کنند. ارائه آخرین مدرک تحصیلی نیز یکی دیگر از شرایط تحصیل در کانادا است. چنانچه در مورد نحوه دریافت اصل مدرک تحصیلی خود از دانشگاه و هزینه های مرتبط با آن سوالاتی دارید، می توانید به مطلب آزادسازی مدرک تحصیلی مراجعه کنید. همچنین، از شرایط اصلی شرکت در دوره های تحصیلی در دانشگاه های کانادا، ارائه حداقل معدل از مدرک تحصیلی قبلی است. این حداقل معدل عموماَ با عنوان GPA شناخته می شود. معمولاَ شرط معدل برای تحصیل در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه یا کالج محل تحصیل متفاوت است.

درباره محاسبه GPA در کانادا بخوانید.

به عنوان مثال، برای تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه آلبرتا، نیاز است تا دانشجویان معدل دو سال آخر کارشناسی حداقل به اندازه GPA برابر با 3.3 را ارائه دهند. این در حالی است که برای ادامه تحصیل در کانادا در دانشگاه کلگری، و در همین رشته برای مقطع دکتری، برخورداری از حداقل معدل GPA برابر با 3.5 به عنوان یکی از شرایط شرکت در این دوره در نظر گرفته شده است.

همچنین، برای شرکت در برخی از دوره های آموزشی در کانادا توصیه می شود تا دانشجویان از تجربه کاری لازم برای شرکت در دوره های تحصیلی نیز برخوردار باشند. به عنوان مثال، اکثر موسسات آموزشی بازرگانی در کانادا، برای شرکت در دوره های مرتبط با رشته ام بی ای در کانادا، به متقاضیان تحصیل در این دوره ها توصیه می کنند تا از تجربه کاری در حدود 2 الی 3 سال برخوردار باشند. به علاوه، موسسات آموزشی و دانشگاه های کانادا از دانشجویان مدارکی مبنی بر توانایی مالی برای ادامه تحصیل در کانادا را نیز درخواست می کنند.

درباره آزمون تافل برای کانادا، نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا و تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان بیشتر بدانید.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

خبر بسیار خوب برای متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا این است که دانشجویان بین المللی می توانند در تمام مدارس این کشور بدون هیچ منعی به ادامه تحصیل بپردازند. معمولاَ شرایط سنی تحصیل در کانادا برای ثبت نام و ادامه تحصیل در یکی از مدارس و یا کالج های این کشور مطرح است. دلیل این موضوع نیز این است که مدارس در کشور کانادا در دو سطح مدارس ابتدایی (elementary or primary schools) و مدارس متوسطه (secondary schools) تقسیم بندی می شوند. البته اگر بخواهیم به صورت دقیق تر به روند تحصیلی در کشور کانادا اشاره کنیم می توان این گونه بیان کرد که در ابتدا، کودکان در سنین 4 یا 5 سال در مهد کودک و پیش دبستانی در کانادا شرکت می کنند. سپس، 12 سطح تحصیلی را در یکی از مدارس ابتدایی و متوسطه در کشور کانادا پشت سر می گذارند.

به شکلی که، مدارس ابتدایی معمولاَ شامل سطوح یک الی 8 هستند. دانش آموزان بعد از تحصیل در این مدارس می توانند در دبیرستان های کانادا مشغول به تحصیل شوند. ذکر این نکته ضروری است که مدارس ابتدایی در کبک کانادا، تنها دارای 6 سطح آموزشی برای دانش آموزان هستند. بنابراین، با توجه به اینکه در کدام یک از سطوح آموزشی فرزند شما به ادامه تحصیل خواهد پرداخت، شرط سنی تحصیل در کانادا نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

البته برخی از مدارس و موسسات آموزشی در کانادا نیز برای پذیرش دانش آموزان شرایط سنی مخصوص به خود را اعلام کرده اند. به شکلی که تنها دانش آموزانی از یک محدوده سنی مشخص را مورد پذیرش قرار می دهند. به عنوان مثال، در حالی که مدرسه خصوصی یورک و مدرسه خصوصی دخترانه Branksome Hall در شهر تورنتو استان آنتاریو، دانش آموزانی از محدوده سنی  4 الی 18 سال را مورد پذیرش قرار می دهند، یعنی تحصیل زیر 18 سال در کانادا، مدرسه خصوصی سانی بروک در همین منطقه، تنها دانش آموزانی در محدوده سنی بین 4 تا 12 سال را برای ثبت نام و ادامه تحصیل در تورنتو کانادا می پذیرد. بنابراین، با توجه به مدرسه ای که برای ادامه تحصیل فرزندتان در کانادا در نظر می گیرید، شرایط سنی نیز ممکن است متفاوت باشد.

درباره مدارس شبانه روزی کانادا بخوانید.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

مدرک زبان لازم برای تحصیل در کانادا

با توجه به اینکه زبان انگلیسی و زبان فرانسوی به عنوان زبان های رسمی در کشور کانادا مورد توجه قرار گرفته اند، اکثر موسسات آموزشی در کانادا نیز به یکی از این زبان ها دوره های آموزشی خود را ارائه می دهند. شرایط تحصیل در کانادا از جمله برخورداری از حداقل نمره از امتحان های زبان، ممکن است با توجه به عوامل مختلفی مانند موسسه محل تحصیل و مقطع تحصیلی متفاوت باشد.

 • حداقل نمرات مورد نیاز از یکی از امتحان های معتبر زبان، برای شرکت در یکی از دوره های کارشناسی در دانشگاه آلبرتا
امتحان زبانشرایط پذیرش
تافل آی بی تی (TOEFL (iBT))حداقل نمره 90 با حداقل نمره 21 در هر بخش
تافل پی بی تی (TOEFL (PBT))نتایج این آزمون دیگر مورد پذیرش نیست
آیلتس آکادمیک (IELTS (Academic))حداقل نمره 6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت
Duolingoحداقل نمره 115
CAELحداقل نمره 70 با حداقل نمره 60 در هر مهارت
CanTESTحداقل نمره 4.5 با حداقل نمره 4 در هر بخش
CAEحداقل نمره 180 با حداقل نمره 170 در هر مهارت
CPEحداقل نمره 180 با حداقل نمره 170 در هر مهارت
PTEحداقل نمره 61 با حداقل نمره 60 در هر مهارت

از دیگر آزمون های زبان که ممکن است برای پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مقاطع تحصیلات تکمیلی در کانادا مورد درخواست واقع شود، آزمون جیمت (GMAT) است. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد موضوعاتی مانند بخش های مختلف این آزمون و کاربرد امتحان جی مت برای اپلای دانشگاه های کانادا بدست آورید، می توانید محتوای آزمون جی مت برای کانادا را مطالعه کنید.

ذکر این نکته ضروری است که هر موسسه آموزشی حداقل نمرات تعیین شده از برخی از امتحان های زبان را با توجه به مقطع تحصیلی، رشته و برنامه تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. به شکلی که ممکن است مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا برای موسسات آموزشی مختلف متفاوت باشد. بنابراین، دانشجویان خارجی لازم است برای دریافت اطلاع دقیق از شرایط شرکت در هر دوره تحصیلی، به سایت موسسه تحصیلی مورد نظر خود مراجعه کنند.

یکی دیگر از آزمون های شناخته شده زبان که برای اپلای کانادا کاربرد فراوانی دارد، آزمون تافل است. این آزمون یکی از آزمون های بسیار معتبر زبان در جهان است که از سال 1964 میلادی برای مقاصد مختلف مهاجرتی و از طرف نهادها و کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

پادکست بشنوید!

درباره زبان کانادا و پذیرش کاندیشنال بخوانید.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

خبر خوب برای متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا این است که حتی در صورتی که حداقل نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در رشته مورد نظر خود را از یکی از آزمون های اعلام شده کسب نکرده اید، می توانید با گذراندن دوره زبان در کانادا، این دغدغه خود را به راحتی برطرف کنید. چرا که دانشگاه ها و موسسات آموزشی در کانادا معمولاَ این فرصت را به دانشجویان بین المللی می دهند تا در یکی از دوره های زبان در کانادا شرکت کنند و با کسب نمرات مورد نیاز، برای دوره اصلی در دانشگاه ثبت نام کنند.

همچنین، این امکان وجود دارد تا دانشجویان بین المللی بتوانند در برخی از دانشگاه های کانادا بدون نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس تحصیل کنند! به شکلی که نتایج حاصل از امتحان زبان آیلتس هرگز به عنوان یکی از شرایط تعیین شده از طرف سفارت خانه های کانادا نبوده است و تنها از طرف برخی از دانشگاه های کانادا به عنوان یکی از شرایط ادامه تحصیل در کانادا معرفی شده است. با این وجود، بسیاری از دانشگاه ها در کانادا به دانشجویان خارجی این اجازه را می دهند تا بدون نیاز به ارائه نمره زبان آیلتس، بتوانند برای شرکت در یکی از دوره های آموزشی درخواست خود را ارائه دهند.

 • دانشگاه های معتبر در کانادا که بدون نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس، اقدام به پذیرش دانشجویان در دوره های آموزشی مختلف می کنند
 • کالج اوکاناگان
 • کالج کمبریان

همچنین درباره اعزام دانشجو به کانادا و تحصیل مجازی در کانادا بخوانید.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

مهاجرت به کانادا برای تحصیل

در حالی که دانشجویان بین المللی می توانند کشورهای مختلفی را برای ادامه تحصیل و مهاجرت از طریق تحصیل انتخاب کنند، بدون شک مهاجرت تحصیلی به کانادا، گزینه ای ایده ال برای دانشجویان خارجی است. هر چند در ابتدای همین مطلب به مزایای فراوان ادامه تحصیل در کانادا اشاره شد، جهت اطمینان بیشتر درباره انتخاب مقصد تحصیلی و دریافت اطلاعات مفیدی از مقایسه کشورهای مختلف برای مهاجرت تحصیلی، می توانید یکی دیگر از مطالب سایت تراست با عنوان بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی را نیز مطالعه کنید.

اما مهاجرت تحصیلی به کانادا را می توان یکی از بهترین و محبوب ترین روش های مهاجرتی برای مهاجرت به این کشور دانست. کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است. این کشور برای ادامه رشد اقتصادی و رشد جمعیتی خود نیازمند پذیرش مهاجرانی متخصص، با تجربه و تحصیل کرده از سرتاسر جهان است. به همین دلیل، برنامه های مختلفی برای مهاجرت به کانادا در نظر گرفته شده است. کانادا به اندازه ای به نیروی کار جوان و متخصص نیازمند است که حتی برای افرادی که دوره ای تحت عنوان کار‌آموزی در کانادا را نیز گذرانده باشند، شرایط دریافت اقامت دائم در کانادا را فراهم می کند! چنانچه می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مهاجرت به کانادا از طریق تخصص و تجربه کاری بدست آورید، می توانید مطلب دیگری از سایت تراست با عنوان مهاجرت به کانادا از طریق تخصص را مطالعه کنید. با این وجود، یکی از راحت ترین روش های مهاجرتی که منجر به دریافت اقامت دائم کانادا نیز می شود، مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل است.

به شکلی که با پذیرش از یکی از موسسات آموزشی در کانادا و شرکت در دوره های آموزشی ارائه شده در این کشور، می توان بعد از فارغ التحصیلی در کانادا برای دریافت مجوز کار موقت اقدام کرد. همچنین، با توجه به شرایط اعلام شده در برخی از برنامه های مهاجرتی مانند برنامه های مهاجرت استانی، امکان دریافت اقامت دائم برای فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز وجود دارد. به علاوه، ذکر این نکته ضروری است که در برنامه های مختلف مهاجرت به کانادا، امتیاز قابل توجهی برای برخورداری از تجربه حضور در کشور کانادا و برخورداری از مدرک تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی معتبر در این کشور در نظر گرفته شده است. بنابراین، یکی از بهترین روش ها برای دریافت اقامت دائم کانادا، اخذ اقامت تحصیلی کانادا است. از آنجایی که شرایط مختلفی برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل وجود دارد، پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از این شرایط و دریافت راهنمایی بیشتر، از مشاوره وکیل مهاجرتی ما در موسسه تراست استفاده کنید.

همچنین بخوانید

رشته های پرطرفدار در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

اگر به دنبال تحصیل ارزان قیمت و کم هزینه می گردید، احتمالا این سوال برای شما نیز مطرح می شود که: آیا تحصیل در کانادا رایگان است؟ در حقیقت، تحصیل فرزندان در تمامی مدارس دولتی کانادا، برای تمام افرادی که دارای اقامت دائم در کانادا باشند و یا از حق شهروندی کانادا برخوردار باشند، رایگان است. بنابراین، چنانچه بخواهید از طریق تحصیل فرزندان برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید، می توانید هزینه های این بخش را تقریباَ از لیست هزینه های مهاجرت به کانادا حذف کنید. البته در صورتی که تمایل داشته باشید در مدارس خصوصی کشور کانادا فرزندتان به ادامه تحصیل بپردازد، معمولاَ هزینه هایی بابت شرکت در برنامه های آموزشی این مدارس از والدین دریافت می شود.

درباره هزینه مهاجرت به کانادا بیشتر بدانید.

به علاوه، هزینه تحصیل در کانادا برای مقاطع دانشگاهی نیز در مقایسه با برخی کشورهای دیگر مبلغ بسیار کمتری است. به شکلی که کانادا هزینه های تحصیلی، شهریه و هزینه های زندگی قابل قبول و مناسبی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. به عنوان مثال، شهریه شرکت در برنامه های تحصیلی رشته هایی مانند علوم اجتماعی در کانادا، رشته هنر در کانادا و یا رشته های مرتبط با آموزش در کانادا، از حدود 400 دلار کانادا در سال برای دانشجویان خارجی شروع می شود. برخی دیگر از برنامه های تحصیلی نیز شهریه ای در حدودی بین 1000 الی 4 هزار دلار کانادا در سال از دانشجویان خارجی درخواست می کنند.

 اما اکثر دوره های آموزشی در کانادا به شهریه سالانه ای در حدود بیش از 10 هزار دلار کانادا نیاز دارند. به عنوان مثال، برای شرکت در دوره های مرتبط با رشته پزشکی در کانادا و در مقطع کارشناسی شهریه سالانه ای در حدود 32 هزار دلار کانادا مورد نیاز است. همچنین، برای شرکت در دوره های کارشناسی رشته پرستاری در کانادا به شهریه ای در حدود 22 هزار دلار کانادا در سال و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته دندانپزشکی در کانادا به شهریه ای در حدود 56 هزار دلار کانادا در سال نیاز است.

بنابراین، شهریه سالانه شرکت در دوره های آموزشی با توجه به عوامل مختلفی مانند محل تحصیل، برنامه آموزشی و کالج یا دانشگاه کانادا متفاوت است. بر طبق گزارشی که در سایت معتبر Statistics Canada ارائه شده است، هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس و تحصیلات تکمیلی در حدود 17744 دلار کانادا برای شهریه سالانه شرکت در این دوره ها عنوان شده است. این در حالی است که با وجود بورسیه های مختلف تحصیلی در کانادا که برخی از آن ها نیز مبالغ قابل توجهی را برای دانشجویان در نظر می گیرند، بخش های زیادی از شهریه های تحصیلی دانشجویان بین المللی پوشش داده می شود. البته در ادامه، در مورد شرایط بورسیه تحصیل در کانادا و نحوه دریافت کمک هزینه های تحصیلی توضیحات بیشتری ارائه شده است. همچنین، برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شهریه های تحصیلی و هزینه زندگی دانشجویی در کانادا، می توانید فیلم موجود در این لینک را نیز مشاهده کنید.  

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا هزینه هایی را نیز برای دانشجویان به دنبال خواهد داشت. هزینه هایی مانند هزینه بیومتریک، هزینه ارائه درخواست برای ویزای دانشجویی کانادا، تهیه بلیت هواپیما، هزینه شرکت در آزمون زبان و انجام مصاحبه، برخی از هزینه هایی هستند که به عنوان هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا عموماَ در نظر گرفته می شوند.

البته هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا شامل هزینه های زندگی در این کشور نیز می شود. این هزینه ها شامل هزینه تهیه مسکن، تهیه غذا و هزینه های مرتبط با سرگرمی است. اگر بخواهیم مبلغی برای این گونه هزینه ها و هزینه زندگی دانشجویی در کانادا ارائه دهیم، باید خدمت شما عرض کنیم که مبلغی در حدود هزار الی 2 هزار دلار کانادا در ماه می توانید برای هزینه های ذکر شده در نظر بگیرید. البته با توجه به محل زندگی و شهری که در آن تحصیل می کنید، هزینه های زندگی نیز متفاوت خواهند بود. به شکلی که شهرهای کلگری و ونکوور کانادا در بین گران ترین شهرهای کانادا قرار دارند. برخی از ارزان ترین شهرهای دانشگاهی در کانادا نیز عبارت هستند از: همیلتون، کبک و اتاوا.

به طور کلی، بهترین مزیت تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی، ارزان تر بودن هزینه های تحصیل و زندگی در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته مانند امریکا، انگلیس و استرالیا است.

تحصیل رایگان در کانادا

با توجه به مناظر طبیعی بسیار شگفت انگیز و برپایی جشن های مختلف در طول سال، زندگی دانشجویی در کانادا بسیار هیجان انگیز است. اما هزینه های پایین تحصیل در کانادا، تحصیل در این کشور را نسبت به تحصیل در سایر کشورها برای دانشجویان بین المللی، لذت بخش تر کرده است. همچنین، با وجود ارزان تر بودن دانشگاه های کانادا، هزینه کالج در کانادا با ارائه درخواست برای کمک هزینه های مختلف تحصیلی، در برخی از موارد رایگان نیز می شود!

هر چند تمامی دانشگاه های کانادا از دانشجویان کانادایی و بین المللی شهریه دریافت می کنند، همانطور که اشاره شد، با اخذ یکی از بورسیه های تحصیلی که به شهریه دانشگاه ها اختصاص دارد، و یا حتی با دریافت فول فاند، می توانید تحصیل رایگان در کانادا را تجربه کنید!

درباره فاند تحصیلی بخوانید.

تحصیل رایگان در کانادا

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا

دریافت بورسیه تحصیل در کانادا می تواند کمک فراوانی را برای دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در کانادا به همراه داشته باشد. دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلفی در کانادا اقدام به ارائه بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی می کنند. همچنین دولت کانادا نیز با ارائه کمک هزینه های تحصیلی متعدد، از تحصیل در کانادا در تمامی مقاطع تحصیلی حمایت می کند. اگر می خواهید از شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی در کشور های خارجی اطلاعات کاملی بدست آورید و از مراحل لازم برای اخذ بورسیه های تحصیلی با خبر شوید، می توانید مطلب بورسیه‌ تحصیلی خارج از کشور را مطالعه کنید. همچنین، برای آگاهی از شرایط، مدارک لازم و نحوه دریافت وام دانشجویی کانادا، می توانید به لینک مورد نظر مراجعه کنید. در ادامه و به صورت مختصر، به معرفی برخی از بورسیه های تحصیلی در کانادا می پردازیم.

بورسیه های تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی در کانادا ارائه می شوند. به عنوان مثال، با پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی و در دانشگاه آلبرتا، دانشجویان بین المللی می توانند بورسیه ای به اندازه 12 هزار دلار کانادا را بدست آورند. و یا در مثالی دیگر، دانشگاه وسترن انتاریو اقدام به ارائه سه بورسیه تحصیلی هر کدام به ارزش 50 هزار دلار کانادا، به دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در کانادا می کند.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز با عنوان های مختلفی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود. از جمله بورسیه های تحصیلی که به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی اعطا می شود می توان به بورسیه استانی، بورسیه دستیاری پژوهشی، فلوشیپ و بورسیه دستیاری آموزشی اشاره کرد.

درباره فلوشیپ خارج از کشور با مراجعه به لینک، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

درست است که دانشگاه های کانادا از کیفیت بالای آموزشی، امکانات مدرن و فضای آموزشی پویایی برای دانشجویان برخوردار هستند، اما یکی دیگر از دلایلی که کشور کانادا را به مقصد اصلی جذب دانشجویان بین المللی در جهان تبدیل کرده است، در ارتباط با فرآیند شفاف و در دسترسِ اخذ ويزاي تحصيلي كانادا برای دانشجویان خارجی است. به شکلی که، هر سال بیش از 130 هزار دانشجوی خارجی تحصیل در یکی از دانشگاه های کانادا را به عنوان بهترین گزینه برای ادامه تحصیل در نظر می گیرند. توجه داشته باشید که بعد از پذیرش از یکی از موسسات آموزشی در کانادا می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیز اقدام کنید.

ذکر این نکته ضروری است که، عموماَ دانشجویان ایرانی نیز مانند سایر دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در کانادا، نیازمند دریافت مجوز تحصیلی هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا در سال 2021 میلادی برای دانشجویان ایرانی، می توانید به این لینک نیز مراجعه کنید. همچنین، در ادامه توضیحاتی درباره مدارک ویزای تحصیلی کانادا و میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا آورده شده است.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا مدارک مشخصی از داوطلبان درخواست می شود. برخی از این مدارک عبارت هستند از:

 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده برای مجوز دانشجویی
 • نسخه اصلی نامه پذیرش از دانشگاه
 • گذرنامه معتبر
 • 2 قطعه عکس جدید در اندازه عکس موجود در گذرنامه، به همراه پشت نویسی (نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد)
 • اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا
 • ارائه رسید پرداخت هزینه مجوز تحصیلی که مبلغی به اندازه 150 دلار کانادا است.
 • در صورت تحصیل در استان کبک، دریافت گواهی Certificat d’acceptation du Québec، ترجمه انگلیسی و فرانسوی مدارک، به همراه کپی تأیید شده از مدارک اصلی مورد نیاز است.

در مورد میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا در بخش بعدی توضیحاتی ارائه شده است. همچنین، ذکر این نکته ضروری است که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیازی به ارائه مدرکی مبنی بر آشنایی به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست. بلکه معمولاَ موسسات آموزشی و دانشگاه های کانادا از متقاضیان تحصیل در کانادا حداقل نمره از یکی از امتحان های معتبر زبان را درخواست می کنند.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

از دانشجویان بین المللی جهت ادامه تحصیل در کانادا، مدارک مختلفی درخواست می شود. یکی از این مدارک در ارتباط با تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا است. به شکلی که دانشجویان خارجی لازم است تا ثابت نمایند که از توانایی مالی کافی برای تأمین هزینه های مربوط به زندگی خود و خانواده شان در کشور کانادا برخوردار هستند. این هزینه ها می تواند شامل شهریه دوره تحصیلی و هزینه هایی مانند هزینه اسکان در کانادا و تهیه غذا در سال اول تحصیل در کانادا باشد.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا به اندازه ای در نظر گرفته شده است که دانشجو بتواند برای مدت یک سال تحصیلی هزینه زندگی دانشجویی در کانادا را پرداخت نماید. معمولاَ مبلغی در حدود 10 هزار دلار کانادا الی 11 هزار دلار کانادا در سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی به عنوان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است.

درباره تمکن مالی ویزای کانادا بیشتر بخوانید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل در مدارس و دبیرستان های کانادا

مدارس کانادا به دلیل ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت در فهرست برترین موسسات آموزشی جهان برای کودکان و نوجوانان قرار دارند. به شکلی که با استفاده از روش های نوین آموزشی، ارائه دروس عملی و برخورداری از تجهیزات و آزمایشگاه های مدرن، می توانید مطمئن باشید که فرزندتان در مسیر درست آموزشی قرار خواهد گرفت. اما خبر بسیار خوب برای خانواده های ایرانی این است که، فرزندان شما حق ادامه تحصیل در کانادا و در مدارس این کشور را دارند. به شکلی که چنانچه اقامت دائم در کانادا را داشته باشید، امکان تحصیل فرزندان در کانادا به صورت رایگان وجود خواهد داشت. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مدارس کانادا، نحوه ارائه درخواست برای تحصیل در مدارس کانادا و هزینه تحصیل فرزندان در کانادا بدست آورید، حتما مطلب دیگری با عنوان تحصیل در مدارس کانادا را مطالعه کنید.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

اگر می خواهید از دشواری های کنکور در ایران خلاص شوید و بدون نیاز به شرکت در آزمون سراسری، دوره های کارشناسی را در یکی از بهترین دانشگاه های جهان بگذرانید، می توانید تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را تجربه کنید. نه تنها برای ورود به مقطع کارشناسی در کانادا نیازی به تحمل این همه دشواری و اضطراب ناشی از کنکور در ایران نیست، بلکه می توانید با دریافت کمک هزینه های تحصیلی که در دسترس تمامی دانشجویان بین المللی قرار می گیرد، تحصیلی ارزان و یا حتی رایگان را در کانادا تجربه کنید.

تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی

یکی از ویژگی های بسیار منحصر به فرد تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی این است که، این گروه از متقاضیان می توانند با رقابت بسیار کمتری در یکی از دوره های تحصیلی دانشگاه ها و کالج های کانادا شرکت کنند. خبر خوب دیگر برای متقاضیان تحصیل در کانادا با مدرک کاردانی این است که، در صورت برخورداری از یک مدرک کاردانی در ایران، می توانید واحدهای درسی گذرانده شده را با برنامه آموزشی خود در کانادا تطبیق دهید.

تحصیل کالج در کانادا

کالج های کانادا در دو نوع خصوصی و دولتی به ارائه برنامه های آموزشی می پردازند. به شکلی که با تحصیل در کالج های دولتی کانادا، ادامه تحصیل در کالج های کانادا می تواند برای دانشجویان مقرون به صرفه باشد. همچنین، درخواست ادامه تحصیل در کالج کانادا می تواند برای شرکت در دوره های مختلفی مانند دوره سرتیفیکیت، دوره دیپلما و دوره های مقدماتی لیسانس ارائه شود.

همچنین بخوانید

کالج های تورنتو

کالج های مونترال

کالج ‌های کلگری

کالج های ونکوور

تحصیل کارشناسی در کانادا

دانشگاه های کانادا متنوع ترین و با کیفیت ترین دوره های کارشناسی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. به منظور تحصیل در یکی از دوره های کارشناسی در دانشگاه های کانادا، نیاز است تا دانشجویان ابتدا به صفحه درخواست برنامه آموزشی مورد نظر خود مراجعه کنند. دانشگاه ها در این صفحه اقدام به ارائه مدارک و شرایط مورد نیاز برای جذب دانشجویان بین المللی می کنند.

 • برخی از مدارکی که از دانشجویان خارجی درخواست می شود تا در سایت دانشگاه آپلود نمایند
 • گواهی پایان تحصیلات متوسطه و یا دیپلم دبیرستان
 • فرم تکمیل شده مربوط به درخواست ادامه تحصیل در دانشگاه
 • رزومه تحصیلی یا CV

در مورد زمان اپلای نیز، معمولاَ ددلاین دانشگاه های کانادا برای دوره کارشناسی ماه ژانویه میلادی است.

 • برخی از محبوب ترین دوره های آموزشی در مقطع کارشناسی برای تحصیل در کانادا
 • کارشناسی مدیریت اجرایی کسب و کار
 • کارشناسی علوم زیست محیطی
 • کارشناسی علوم کامپیوتر
 • کارشناسی در رشته های فیلم، عکاسی و رسانه

چنانچه متقاضی ادامه تحصیل در یکی از دوره های کارشناسی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور کانادا هستید، لازم است از موضوعاتی مانند شرایط شرکت در این دوره ها، لیست دانشگاه های برتر برای شرکت در دوره کارشناسی و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا اطلاع داشته باشید. بدین منظور، می توانید مطلب دیگری با عنوان تحصیل کارشناسی در کانادا را مطالعه کنید.   

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا این فرصت را به دانشجویان بین المللی می دهد تا برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا آمادگی بیشتری پیدا کنند. چرا که با کسب مدرک کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های معتبر در کانادا، مسیر ادامه تحصیل در مقطع دکتری هموارتر خواهد شد. کانادا برخی از بهترین دانشگاه های جهان را برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اختیار دارد.

درباره اپلای برای ارشد، اپلای برای ارشد مجدد و ارشد مجدد در کانادا بخوانید.

پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

اگر انتخاب شما برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری کانادا است، به شما تبریک می گوییم! چرا که علاوه بر امکان تحصیل در معتبرترین موسسات آموزشی در جهان، برخورداری از بورسیه های متنوع با ارزش زیاد منتظر شما است. حتی برخی از برنامه های مهاجرتی به کانادا نیز اقدام به ارائه شرایط بسیار راحتی برای جذب فارغ التحصیلان دکتری در کانادا کرده اند. بنابراین، با تحصیل دکتری در کانادا یکی از راحت ترین مسیرهای دریافت اقامت دائم در این کشور را طی خواهید کرد.

اما یکی از مواردی که برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی از جمله تحصیل در کانادا و در مقطع دکتری مطرح است، انجام مصاحبه با استاد دانشگاه و دعوت شدن به مصاحبه از طریق ابزاری مانند اسکایپ است. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که دانشجویان بعد از دریافت جواب مثبت از استاد مورد نظر جهت انجام مصاحبه، باید بتوانند نظر موافق وی را نیز جهت پذیرش در دوره تحصیلی مورد نظر جلب کنند. به علاوه، انجام یک مصاحبه موفقیت آمیز می تواند دریافت فاند تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی به دنبال داشته باشد. بدین منظور، پیشنهاد می کنیم برای کسب حداکثر آمادگی جهت انجام مصاحبه، حتما مطلب دیگری که با عنوان آمادگی برای مصاحبه اسکایپ نوشته شده است را مطالعه کنید.

همچنین درباره اپلای برای دکتری، اپلای برای پست داک و پست داک کانادا بخوانید.

پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

اگرچه کانادا کشور بزرگی محسوب می شود، اما بیشتر کانادایی ها در مناطق جنوبی این کشور زندگی می کنند. برخی از بزرگترین شهرهای کانادا میزبان بهترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی در این کشور نیز هستند. مونترال، کبک، تورنتو و ونکوور از جمله این مناطق محسوب می شوند.

دانشگاه های تورنتو

تورنتو یکی از پر جمعیت ترین شهرهای کانادا در استان انتاریو است که پیوسته توجه محافل علمی و دانشجویی جهان را به خود جلب می کند. در حالی که مشغول به تحصیل در کانادا و در شهر تورنتو هستید، می توانید از خیابان های بسیار تمیز این شهر، سبک زندگی بسیار جذاب و تنوع فرهنگی این شهر نیز لذت ببرید. برترین دانشگاه کانادا دانشگاه تورنتو است که در این شهر واقع شده است. چنانچه می خواهید اطلاعات بیشتری درباره منطقه تورنتو کانادا بدست آورید، حتما مطلب دیگری با عنوان مهاجرت به تورنتو را در سایت تراست مطالعه کنید. همچنین، با مطالعه مطلب تحصیل در آنتاریو، اطلاعات بسیار مفید و جامعی درباره تحصیل در مقاطع مختلف از ابتدایی تا دانشگاه در استان انتاریو، مانند هزینه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف از مدرسه تا دانشگاه، لیست مدارس انتاریو، فهرست کامل دانشگاه های انتاریو کانادا و شرایط اخذ ویزای تحصیلی انتاریو بدست خواهید آورد.

همچنین اطلاعات کاملی درباره خدمات به تازه واردان کشور کانادا، با مراجعه به لینک کسب کنید.

دانشگاه های مونترال

دانشگاه مونترال کانادا یکی از معروف ترین و بهترین دانشگاه های کانادا برای ادامه تحصیل در کانادا است. علاوه بر شهرت این موسسه آموزشی، شهر مونترال کبک به عنوان بهترین شهر دانشجویی در جهان نیز شناخته می شود. چرا که بر اساس نظرسنجی انجام شده در سال 2016 میلادی، مونترال کانادا توانسته است امتیاز قابل توجهی را در همه شاخص های ارزیابی به دست آورد. به شکلی که، شهر مونترال در صدر فهرست برترین شهرهای دانشجویی جهان طبق نظام رتبه بندی بسیار معتبر QS  قرار گرفته است. اگر می خواهید درباره تحصیل در این شهر آرام و چند زبانه اطلاعات بیشتری بدست آورید، حتما مطلب تحصیل در شهر مونترال را مطالعه کنید.

وکیل مهاجرت تحصیلی به کانادا

استفاده از تجربه و مشاوره های یک فرد متخصص برای انجام امور بسیار مهم در زندگی، موضوعی عاقلانه و ارزشمند است. حال اگر این موضوع در ارتباط با مسئله بسیار مهم، حیاتی، حساس و بسیار تأثیر گذار مهاجرت باشد، اهمیت دو چندانی پیدا می کند. تصور کنید تا چه اندازه در وقت و هزینه های شما صرفه جویی می شود، اگر از مسیر درستی که متناسب با شرایط ویژه شما باشد، برای مهاجرت تحصیلی به کانادا استفاده کنید. شاید بتوان این گونه بیان کرد که در بیشتر مواقع، مهاجرت تحصیلی در کمترین زمان و با کمترین هزینه میسر نمی شود مگر اینکه، از مشاوره های یک وکیل مهاجرت تحصیلی استفاده کنید. به همین منظور پیشنهاد می کنیم حتما مطلب دیگری را که در رابطه با وکیل مهاجرت به کانادا است، مطالعه کنید.

اگر می خواهید از مشاوره بسیار حرفه ای یک وکیل مهاجرت تحصیلی به کانادا بهره مند شوید، می توانید ضمن تماس با یکی از شماره تلفن های مجموعه تراست، همین الان اولین مشاره رایگان را از کارشناسان با تجربه ما دریافت کنید.

درباره موسسه مهاجرت به کانادا نیز با مراجعه به لینک مربوط، اطلاعات کاملی کسب کنید.

چرا باید کار پذیرش تحصیلی در کانادا را به تراست بسپارید؟

 • درصد بالای پرونده های تحصیلی ویزا شده

یکی از مهم ترین دلایلی که لازم است از تراست برای انجام امور مرتبط با مهاجرت تحصیلی به کانادا کمک بگیرید این است که، آمار قبولی ویزای تحصیلی کانادا در موسسه مهاجرتی تراست در سال‌های اخیر ۹۰٪ بوده است. این یعنی از هر ۱۰ متقاضی که با تیم تراست همکاری داشته‌اند، ۹ متقاضی موفق به دریافت ویزای تحصیلی کانادا شده اند.

 • متعهد به مشتری، مقید به نتیجه

در صورتی که کار را به کارشناسان مجرب در تراست بسپارید، تمامی مراحل پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی کانادا از صفر تا صد، به وسیله وکلا و مشاوران متعهد و مجرب موسسه مهاجرتی تراست انجام خواهد شد. در این صورت، با خیالی آسوده می توانید به ادامه تحصیل در کانادا فکر کنید.

 • دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت در تمامی مراحل

قوانین مهاجرتی بسیار پیچیده و در برخی از موارد مبهم هستند. ولی اصلاً نگران نباشید؛ چرا که می توانید با خیالی آسوده کار مهاجرت خود را به وکلای با تجربه و حرفه‌ای موسسه مهاجرتی تراست بسپارید. چرا که وکلای ما با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنایی کامل دارند.

سوالات متداول

برای تحصیل در کانادا باید از کجا شروع کنم؟

اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید، نیاز است تا به جمع آوری مدارک مورد نیاز، پر کردن فرم های مهاجرتی، انجام مکاتبات آکادمیک و بررسی شرایط موسسات مختلف آموزشی در کانادا بپردازید. با توجه به این موضوع که موسسه مهاجرتی تراست، در تمامی مراحل پذیرش تحصیلی در کانادا شما را یاری خواهد کرد، با کمک مشاوران خبره و با تکیه بر تجربه سالیان اخیر وکلای مهاجرتی تراست، بهترین خدمات در زمینه اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی به شما ارائه خواهد شد. بنابراین، می توانید ضمن تماس با کارشناسان تراست، فرم اولیه ارزیابی مهاجرتی را برای ما ارسال کنید تا از تمامی خدمات بهره مند شوید.

برای تحصیل در کانادا، تراست چه کمکی می تواند به من بکند؟

هر چند شما می توانید اکثر کارهای مهاجرتی خود را شخصاَ انجام دهید، اما به دلیل پیچیدگی هایی که قوانین و مراحل مهاجرتی دارند، توصیه می شود جهت جلوگیری از بروز هر گونه اشتباه، انجام تمام امور مهاجرت به کانادا به وکلای با تجربه سپرده شود. چرا که اداره مهاجرت کانادا امکان درخواست های مهاجرتی را از طرف شرکت های وکالت مهاجرتی رسمی کانادا نیز می پذیرد. برخورداری از مشاوره های یک وکیل مهاجرتی خبره می تواند ضمن افزایش آگاهی شما، روند کار را سریع تر و احتمال موفقیت مهاجرت شما را نیز بیشتر کند. موسسه مهاجرتی تراست، با برخورداری از سال ها تجربه و اطلاع دقیق از قوانین و مقررات اداره مهاجرت کانادا، به شما در ساخت زندگی دلخواه تان در کانادا کمک می کند.

تحصیل در کانادا، چرا با تراست؟

تراست تجربه ی سالها نمایندگی متقاضیان مهاجرتی را دارد و توسط مشاورین و وکلای خبره و با تجربه خود، صدها پرونده موفق مهاجرتی را دارد. عضویت در انجمن مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا (ICCRC)، اجازه ی قانونی تشکیل درخواست مهاجرتی برای تمامی سناریو های مهاجرتی و حقوقی را می دهد به علاوه تراست، نماینده رسمی دانشگاه ها و کالج های مختلف در سرتاسر کانادا می باشد.

تحصیل در آمریکا بهتر است یا کانادا؟

تحصیل در آمریکا، نه تنها گران تر از کاناداست بلکه کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان نیز کمتر خواهد بود. کانادا گزینه ی مقرون به صرفه ای برای دانشجویان خارجیست.

روند تحصیلی در کانادا چگونه است؟

اولین گام گرفتن پذیرش در یکی از موسسات آموزشی کانادا (DLI) که توسط دولت به رسمیت شناخته شده است، می باشد. وقتی که فرد نامه پذیرش از DLI داشته باشد، خواهد توانست برای تحصیل در کانادا اپلای کند. درخواست به صورت آنلاین یا از طریق پست انجام می شود.
.

چه نوع دیپلم هایی برای ادامه ی تحصیل قابل قبول هستند؟

اگر نگران این هستید که چه نوع دیپلمی از جانب کشور شما، در کانادا قابل قبول است، نگران نباشید. هر نوع دیپلم معتبر دولتی صادره از کشور خودتان، برای ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا قابل قبول است.

شرایط ادامه ی تحصیل در مقطع ارشد در کانادا چگونه است؟

اگر مدرک BA خود را از یکی از آموزشگاه های کانادا دریافت کنید، با توجه به سیاست های مهاجرتی، شما از حمایت کامل دولت و مقامات برای ادامه ی تحصیل در مقطع فوق برخوردار هستید.

اخذ مدرک کارشناسی ارشد چقدر زمان می برد؟

عموما اخذ مدرک ارشد یک سال تحصیلی کامل به علاوه ی یک دوره ی کار آموزی، زمان می برد. البته با توجه به برنامه ی تحصیلی شما، ممکن است تا دو سال هم زمان ببرد. در لینک زیر اطلاعات بیشتری کسب کنید:
https://www.mastersdegree.net/how-long-does-it-take-to-get-a-masters-degree/

اخذ مدرک دکترا چقدر زمان می برد؟

دوره های تحصیلی PhD معمولا بین دو تا سه سال زمان می برد که در اکثر مواقع برای شما یک شغل به حساب می آید.

آیا داشتن مدرک فارغ التحصیلی، برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکترا، الزامیست؟

اگر چه برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد، معمولا به مدرک کارشناسی نیاز است اما همیشه اینگونه نیست. در بعضی از رشته ها که درباره ی تحقیق روی موضوع خاصی است، تا زمانی که مهارت و دانش خود را در آن زمینه اثبات کنید، نیازی به ارائه ی مدرک ندارید. در مقطع ارشد شما یک مربی ناظر دارید که از طرق مختلفی مثل مصاحبه، توانایی های شما را برای دوره ی تحصیلی ارزیابی می کند.

آیا میتوان با وجود نقص مدارک درخواست داد و مدارک را بعداً تکمیل کرد؟

درخواست اجازه تحصیل باید تکمیل شود و بعد ارسال. مأمور ویزا ممکن است بر اساس مدارک ارسال شده همراه با درخواست اولیه، بدون اینکه فرصت مجددی به متقاضی برای ارسال باقی مدارک بدهد، تصمیم بگیرد.

برنامه اشتراک دانشجو چیست؟

برنامه اشتراک دانشجو به اختصار SPP، برنامه‌ای است که مابین کالج‌ها و موسسات آموزشی کانادا (CLCan) و مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا؛ برای ساده ‌کردن فرایند درخواست ویزای دانشجویانی خارجیِ کانادا، که از هند یا چین هستند.

آیا می‌توان برای برنامه ‌های آموزش از راه دور اپلای کرد؟

آموزش از راه دور از به صورتی الکترونیکی، مکاتبه کردن و یا دوره‌های آنلاین انجام می‌شود. آموزش از راه دور فرایندی است که عمدتا شامل یک فرایند آموزشی با ابزارهای تکنولوژی است که نیازی به حضور فیزیکی دانشجو نباشد. اجازه تحصیل برای دوره‌های آموزش از راه دور معتبر نیست.
با این حال، اگر برنامه آموزش از راه دور شامل یک بخش در کانادا باشد و مدت زمان دوره کنار از ۶ ماه، در این حالت دانشجو شاید اجازه تحصیل برای  این برنامه دریافت کند. با این حال مدت زمان اعتبار اجازه تحصیل، محدود به مدت زمان برنامه خواهد بود.

چه زمانی لازم است برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنیم؟

در گام اول نیاز است تا دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در کانادا، این موضوع را مورد بررسی قرار دهند که، آیا نیاز به ارائه درخواست برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا دارند یا خیر. چرا که در برخی از شرایط نیازی به دریافت ویزای دانشجویی کانادا نیست. به شکلی که به عنوان مثال، چنانچه در دوره آموزشی با زمانی کمتر از 6 ماه ثبت نام کرده باشید، نیازی به دریافت ویزای دانشجویی کانادا نخواهید داشت. بنابراین، اگر تحصیل در برنامه آموزشی مورد نظر شما به زمان بیشتری نیاز دارد، می توانید برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست خود را در حدود 4 تا 6 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلی ارائه دهید. برای اطمینان از این موضوع که، آیا نیاز به ارائه درخواست برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا یا مجوز تحصیل در کانادا دارید یا خیر، پیشنهاد می کنیم که به وب سایت رسمی دولت کانادا در این لینک مراجعه کنید.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

به منظور ارائه درخواست برای دریافت مجوز تحصیلی، هزینه ای به اندازه 150 دلار کانادا مورد نیاز است. با توجه به شرایط مختلف، روش های مختلفی نیز برای پرداخت هزینه ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان خارجی وجود دارد. به شکلی که، پرداخت آنلاین می تواند یکی از روش های در نظر گرفته شده محسوب شود. البته مبلغی به اندازه 85 دلار کانادا نیز، به منظور هزینه های مرتبط با بیومتریک از دانشجویان دریافت می شود.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول میکشه؟

به منظور درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا، زمان بیشتری را در نظر بگیرید. به محض اینکه در یکی از دوره های تحصیلی در کشور کانادا پذیرفته شدید و برای شرکت در برنامه تحصیلی مورد نظر خود ثبت نام کردید، می توانید برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا درخواست خود را ارائه دهید. به شکلی که در مدت زمانی در حدود 4 الی 6 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلی در کشور کانادا، دانشجویان نیاز است تا برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست خود را ارائه دهند.
بعد از ارائه درخواست برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا، معمولاَ جواب ویزای تحصیلی در زمانی در حدود 42 روز مشخص می شود. توجه داشته باشید که بعد از ارائه درخواست برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا، دریافت ویزای تحصیلی کانادا حداکثر تا 90 روز طول خواهد کشید. اما همانطور که اشاره شد، معمولاَ این زمان سریع تر انجام می شود.

چگونه معافیت تحصیلی بگیریم؟

 یکی از مسائلی که دانشجویان برای ادامه تحصیل در کانادا با آن مواجه هستند، اخذ معافیت تحصیلی است. پیشنهاد می کنیم برای دریافت مطلب بسیار کامل و مفید در این رابطه، مقاله موجود در لینک معافیت تحصیلی برای اپلای را مطالعه کنید.  

زندگی دانشجویی در کانادا چگونه است؟

زندگی اجتماعی در کانادا سرشاری از لذت و تفریح خواهد بود؛ دورهمی در کافه با دوستان، گشت زنی در شهر، سفر کردن به نقاط دیگر در کانادا در طول مرخصی های تحصیلی و … تجربه هایی لذت بخش زندگی از دانشجویی در کانادا را برای شما فراهم خواهند کرد.

هزینه های تحصیل در کانادا چگونه است؟

تحصیل در خارج، علی رغم مزایایی که دارد، نیازمند برنامه ریزی هزینه ای نیز می باشد.
شهریه های تحصیلی در کانادا، بسته به دوره ی تحصیلی، دانشگاه و ایالت، متفاوت است. رشته هایی مثل قانون، پزشکی و MBA، در صدر گران ترین رشته ها هستند.
قبل از نقل مکان به کانادا، از فراهم کردن مبالغ زیر اطمینان حاصل کنید:
بین 50 تا 150 دلار بسته به دانشگاه؛ هزینه های پذیرش.
حدود 25 دلار برای تایید اعتبار مدارک توسط دانشگاه.
§       200 دلار آزمون ورودی که معمولا دوبار داده می شود پس 500 دلار.
گزارش نمرات آزمون هایی مثل تافل و آیلتس توسط سرویس های سنجش تحصیلی مثل ETS حدود 20 دلار برای هر دانشگاه.
از آنجایی که کانادا کشور پهناوریست، هزینه های تحصیلی بستگی به محل تحصیل دارد؛ هم چنین مقطع تحصیلی شما.

بورسیه ی تحصیلی چیست؟

بورسیه های تحصیلی مختلفی با توجه به ملیت شما وجود دارد. کانادا علاوه بر بورسیه، به دانشجویان وام های تحصیلی هم پیشنهاد می دهد. درباره ی هر کدام از این کمک هزینه ها، توضیحاتی را می دهیم:
بورسیه ( Scholarship ):
عموما بر اساس شایستگی علمی شماست؛ چرا که بستگی به نمره ی فارغ التحصیلی دبیرستانتان دارد.
صندوق تحصیلی ( Bursary ):
صندوق تحصیلی، امتیازیست که به دانشجوی نیازمند تعلق می گیرد. البته معیار های علمی هم دارد اما هدف اصلی آن، کمک به کسانیست که قادر به پرداخت هزینه های تحصیل نیستند. برای دریافت آن، باید توضیح دهید که چرا و تا چه اندازه به چنین کمکی نیاز دارید.
وام ( Loan ):
بخش بزرگی از کمک هزینه های تحصیلی را در بر می گیرد که معمولا توسط بانک یا دولت تهیه می شود. بسته به شخص و ایالت، شرایط متفاوتی دارد. معمولا پس از اتمام دوره ی تحصیلی، با بهره ی آن، باز پس گرفته می شود.
کمک هزینه های دیگر:
شامل هر کمکی غیر از موارد بالا می شود؛ مثل جوایز مسابقاتی، حمایت مالی شرکت ها و …

آیا می توان از دانشگاه های کانادا بورسیه تحصیلی گرفت؟

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

آیا بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد؟

در کانادا بورس تحصیلی می‌تواند از طریق موسسات خصوصی، دولتی و عمومی به دانشجویان خارجی تعلق گیرد.ممکن است بورس تحصیلی توسط موسسه آموزشی انتخابی هم قابل دریافت باشد.

چگونه بورسیه تحصیلی کانادا بگیریم؟

برای دریافت بورسيه تحصيلي كانادا، علاوه بر اینکه دانشجویان می توانند از طریق دانشگاه محل تحصیل برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی اقدام کنند، نهادهای مختلفی نیز اقدام به ارائه بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی می کنند. به عنوان مثال، برای دریافت بورسیه های تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، دانشجویان می توانند از شورای پژوهش ملی کانادا (NRCC) و بورسیه استانی کبک نیز در صورت برخورداری از شرایط لازم استفاده کنند.  

در طول تحصیل، می توانیم کار کنیم؟

فقط در صورتی ممکن است که مجوز کار داشته باشید. دانشجویان خارجی می توانند مشاغل دانشجویی برای خود اتخاذ کنند.

آیا کار در طول تحصیل ممکن است؟

دانشجوی خارجی ممکن است شرایط کار در هنگام تحصیل در کانادا را داشته باشد. دانشجو باید اجازه تحصیل معتبر داشته و به صورت تمام وقت در موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت‌نام کرده باشد. دارندگان اجازه تحصیل می‌توانند در بازه ‌های تحصیلی تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و در اوقات تعطیلی به صورت تمام وقت مشغول به کار باشند.
برای کار خارج از دانشگاه، اجازه تحصیل باید توسط مامور ویزا برای کار در خارج از دانشگاه تنظیم شود. اگر شما یه صورت تمام وقت در کارهای آکادمیک یا فنی حرفه‌ای، در یک‌ موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) ثبت نام کرده‌اید، قادر خواهید بود که بدون مجوز کار، خارج از دانشگاه کار کنید. در هر صورت باید در اجازه تحصیل ذکر شود که شما مجاز به کار در خارج از دانشگاه هستید. دانشجو باید در اوقاتی که امکان کار ندارد از کار اجتناب کند. یک معافیت مهم نیز از این قانون وجود دارد: دانشجویانی که با زبان انگلیسی (ESL) یا فرانسوی (FSL) به عنوان زبان دوم ثبت نام کرده اند، با اجازه تحصیل مجاز به کار نیستند.

می شود بدون جواز کار، کار کرد؟

برای آن هایی که تمرکز اصیلشان روی تحصیل است، کار های کوچکی وجود دارد که به جواز نیاز ندارد. البته درآمد بالایی ندارند.

برای دریافت جواز کار در طول تحصیل، چه چیز هایی نیاز است؟

برای این کار، باید جواز معتبر تحصیلی داشته و به صورت تمام وقت در یکی از آموزشگاه های عالی کانادا مشغول به تحصیل باشید. این آموزشگاه ها شامل کالج ها و دانشگاه های عمومی و آموزشگاه های خصوصی صادر کننده ی مدرک در سرتاسر کانادا می باشند.

می شود در ایالت کبک، به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

بله البته، تعدادی دانشگاه هستند که به زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی تدریس می کنند.

روند درخواست برای تحصیل در کبک چگونه است؟

کسانی که علاقه ‌مند به تحصیل در کبک هستند در ابتدا باید برای گواهی پذیرش کبک (CAQ) درخواست دهند و سپس برای اجازه تحصیل اپلای کنند.

فرق اجازه تحصیل با ویزای اقامت موقت چیست؟

اجازه تحصیل به دانشجویان خارجی اجازه می دهد که در کانادا ادامه تحصیل دهند، در حالی که ویزای اقامت موقت اجازه ورود به کاناداست. بسته به تابعیت فرد، دانشجویان ممکن است نیاز به ویزا برای ورود داشته باشند.
در صورت تایید درخواست اجازه تحصیل، برای کشورهایی که نیاز به ویزا برای ورود دارند، به طور خودکار ویزای اقامت موقت صادر خواهد شد. در این درخواست ها نیازی به ثبت درخواست جداگانه برای ویزا نیست و هزینه اضافی هم نخواهد داشت. شرایط برای درخواست از کشورهایی که افراد برای ورود به کانادا نیاز به اجازه سفر الکترونیکی (eTA) به همین منوال است.

پروسه اجازه تحصیل در کانادا چه قدر طول می‌کشد؟

پروسه اجازه تحصیل بستگی به دفتر ویزا دارد.

آیا درخواست می‌تواند شامل همسر شود؟

همسر با شریک قانونیِ دارندگان اجازه تحصیل معتبر، که در دوره‌های تمام وقت و در موسسات آموزش عالی ثبت نام کرده اند می‌توانند برای مجوز کار آزاد درخواست دهند. این مجوز برای همسر یا شریک قانونی در مدت زمان اعتبار اجازه تحصیل، معتبر خواهد بود. در درخواست ‌های اجازه تحصیل در کانادا، متقاضی باید ذکر کند که همراه با همسرش به کانادا خواهد آمد. اگر بعدا همسر تصمیم تحصیل در کانادا گرفت، باید برای خود درخواست اجازه تحصیل کند.
برای همراهی همسر در صورت واجد شرایط بودن برای مجوز کار آزاد، دارنده اجازه تحصیل باید در موسسات آموزش عالی به صورت تمام وقت ثبت نام کرده باشد. موسسات آموزش عالی واجد شرایط شامل موارد زیر هستند:
. موسسات آموزش عالی عمومی، مثل دانشگاه و کالج یا CEGEP در کبک
. مدارس در مقطع کالج خصوصی در کبک
مدارس خصوصی کانادا که بتوانند تحت قوانین استان به صورت قانونی مدرک اعطا کنند.

آیا فرزندان وابسته که در کانادا تحصیل خواهند کرد، نیاز به اخذ اجازه تحصیل مجزا دارند؟

اگر فرد از طریق اجازه کار یا تحصیل در کاناداست فرزند نابالغ همراه او می‌تواند بدون اجازه کار تحصیل کند. در اجازه تحصیل فرد، باید اشاره شود که فرزند نابالغ او نیز در کانادا تحصیل می‌کند.
برای فرزندان همراه، نیازی به نامه پذیرش از موسسات آموزشی تعیین شده کانادا (DLI) نیست؛ زمانی که دیگر زیر سن بزرگسالی نباشد، باید برای ادامه تحصیل در کانادا، اجازه تحصیل دریافت کند.
سن بزرگسالی در هر استان و منطقه‌ای متفاوت است، با این حال معمولاً ۱۸ یا ۱۹ سالگی است. هر کسی زیر این سن نابالغ محسوب می‌شود.

آیا فرزند نابالغ اگر زیر سن بزرگسالی است می‌تواند در کانادا تحصیل کند؟ حضانت چیست؟

هر کدام از استان‌ها و مناطق کانادا، سنی که فرد بالغ می‌شود را مشخص می‌کنند، که به عنوان سنِ بزرگسالی مشخص می‌شود. سن بزرگسالی بسته به استان یا منطقه فرد، معمولا ۱۸ یا ۱۹ سالگی است. مقررات ویژه‌ای برای تحصیل افراد زیر سن بزرگسالی در کانادا وجود دارد. اشخاص نابالغ باید یا همرا با والدین باشند یا قیم‌ قانونی و یا در کانادا تحت حضانت باشند.
عهده‌دار حضانت فرد بالغ و مسئولیت پذیری است که یا شهروند کانادا یا مقیم دائم کانادا است که مراقبت و پشتیبانی از شخص نابالغ در کانادا را برعهده دارد. مأمور مهاجرت باید متقاعد شود شخص نابالغی که برای تحصیل به کانادا سفر می‌کند، مراقبت و حمایت مورد نیاز را خواهد داشت.
نابالغینی که همراه ندارند ‌و می‌خواهند اجازه تحصیل دریافت کنند باید تحت حضانت کسی قرار گیرند که وظیفه مراقبت و پشتیبانی از آنها در کانادا را برعهده گیرد. بدین منظور فرم اعلام‌ حضانت باید به درخواستِ اجازه تحصیل در کانادا ضمیمه شود. این فرم باید توسط عهده‌دار حضانت و والدین یا قیم قانونی در کشور شخص، امضا و تایید شده و توسط وکیل یا دفتر اسناد رسمی تأیید شود.

آیا دوره ‌های کوتاه نیاز به اجازه تحصیل دارند؟

 اگر مدت زمان دوره کمتر از ۶ ماه باشد، نیازی به دریافت اجازه تحصیل نخواهد بود. ولی اگر دوره طولانی تر از ۶ ماه باشد دانشجویان باید برای اجازه تحصیل اپلای کنند.
مزایایی برای اجازه تحصیل وجود دارد که حتی اگر شما برای برنامه ‌های کمتر از ۶ ماه درخواست داده باشید و حتی اگر نیازی به اجازه تحصیل نداشته باشید ممکن است برایتان مفید باشد. در شرایطی که بخواهید مطالعات خود را در برنامه‌ای جدید، پس از پایان دوره کوتاه مدت ادامه دهید، بدون اجازه تحصیل، باید کانادا را ترک کنید برای درخواست مجوز برای یک دوره یا برنامه کوتاه مدت، تحصیلاتتان باید در موسسات آموزشی مشخص شده (DLI) باشد

آیا برای ثبت درخواست اجازه تحصیل به IELTS و CELPIP نیاز است؟

لطفا توجه کنید که پذیرش در بیشتر دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، مشروط به IELTS یا اثبات مهارت‌های زبانی است. در هر صورت توجه داشته باشید که این یکی از  شرایط پذیرش است و نیازی به اجازه تحصیل در کانادا نیست مگر اینکه از طریق برنامه‌های همکاری دانشجویی در خواست دهید. بنابراین توصیه می‌شود که از طریق موسسه آموزشی که قصد ورود به آن را دارید، نیاز به مدرک IELTS و نمرات قبولی را تعیین کنید.

آیا گواهی اجازه پلیس برای درخواست اجازه تحصیل نیاز است؟

ممکن است نیاز شود که سوء پیشینه متقاضیان ورود به کانادا برای تحصیل بررسی شود. در چنین شرایطی متقاضی باید گواهی پلیس را از کشوری که شش ماه یا بیشتر را بعد از ۱۸ سالگی به طور متوالی در آن گذرانده است، اخذ کند. گواهی پلیس بدین منظور است که سوء پیشینه متقاضی مشخص شود. همچنین به مأموران ویزا هم کمک خواهد کرد  تا از اطمینان حاصل کند که ورود افراد ریسک امنیتی نداشته باشد.

آیا برای اجازه تحصیل تست پزشکی لازم است؟

متقاضیان ممکن است بسته به صلاحدید مأموران ویزا، ملزم به انجام آزمایش ‌های پزشکی شوند.

شناسایی بیومتریک چیست و آیا برای اجازه تحصیل نیاز است یا نه؟

کشور های مشخصی هستند که نیاز است افراد شناسایی بیومتریک ( اثر انگشت و عکس ) را در اختیار کانادا قرار دهند.

اگر دانشجو موسسه خود را تغییر دهد، آیا نیاز به اخذ مجدد اجازه تحصیل است؟

اگر دانشجو میان موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) جابجا شود، حتی در صورتی که این انتقال در یک مقطع تحصیلی صورت بگیرد، فرد باید از طریق به‌‌روز‌رسانی انلاین اکانت به مهاجرت، پناهندگی و شهروندی (IRCC) اطلاع دهد و از اینکه موسسه DLI است اطمینان حاصل کند.
به همین صورت برای دانشجویانی که به مقطع بالاتر می‌روند (از کارشناسی به کارشناسی ارشد). لطفاً شرایط نوشته شده در اجازه تحصیل را مطالعه کرده تا معلوم شود که آیا اجازه تحصیل محدود به موسسات یا برنامه‌های خاصی است یا نه.
اگر دانشجویی به مدرسه، دانشگاه یا کالج در کبک منتقل شود، باید درخواست گواهی پذیرش کبک (CAQ) دهد و اگر لازم باشد درخواست اجازه تحصیل جدید. دانشجویان ابتدایی که وارد دبیرستان می‌شوند مانند دانش آموزان دبیرستانی که وارد مقطع بالاتر می‌شوند باید برای تغییر اجازه تحصیل خود درخواست دهند.

بعد از رد درخواست اجازه تحصیل چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر درخواست رد شود، ممکن است بتوان برای برنامه ‌های دیگر دوباره اپلای کرد.

آیا ممکن است برای قبل از تحصیل از کانادا بازدید کرد؟

بله؛ دانشجویان خارجی قادرند به عنوان بازدیدکننده کانادا را پیش از شروع تحصیل ببینند. البته افراد باید ببینند که برای ورود به کانادا، آیا به ویزای اقامت موقت (TRV) یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) نیاز است یا نه.
بعضی کشورها برای بازدید از کانادا به ویزا نیاز دارند.

در طول تحصیل، می شود خانواده را هم به کانادا آورد؟

بله، می توانید همسر یا و فرزند خود را به کانادا بیاورید. آن ها می توانند جواز کار، تحصیل یا ویزای همراه دریافت کنند. هنگامی که برای ویزای خود درخواست می دهید، باید درخواست خانواده ی خود را هم به صورت آنلاین ثبت کنید.

آیا فرزندان وابسته می‌توانند همراه با دانشجو وارد کانادا شوند؟

فرزندان وابسته به متقاضی می‌توانند او را تا کانادا همراهی کنند. با این حال ممکن است درخواست برای ویزا اقامت موقت ( TRV ) یا اجازه سفر الکترونیکی (eTA) برای همراهان وابسته الزامی باشد.

برای تحصیل در کانادا، به بیمه ی سلامت نیاز داریم؟

همه ی دانشجویان باید دارای بیمه ی سلامت باشند.

چگونه می شود این بیمه ی سلامت را تهیه کرد؟

معمولا این کار توسط دانشگاه مقصد شما انجام می شود و به ایالت بستگی دارد. در بعضی از ایالت ها، دانشجویان خارجی تحت پوشش بیمه ی عمومی نیستند و باید به صورت خصوصی برای آن اقدام کنند.

بیمه ی سلامت چقدر هزینه دارد؟

بستگی به ایالت مقصد شما دارد اما بصورت تخمینی سالی 500 دلار کانادا هزینه دارد.

آیا می‌توان پس از اتمام تحصیلات در کانادا ماند؟

دفتر سیاست‌های مهاجرتی کانادا راه‌های زیادی پیش روی دانشجویان برای ماندن پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا می‌گذارد. راه محبوب در دسترس دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، مجوز کار آزاد تحت برنامه‌ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWPP) است. تحت این قانون کسانی که به صورت تمام وقت در موسسات آموزشی تعیین شده (DLI) تحصیل کرده اند می‌توانند برای  PGWP درخواست دهند.
تجربه کاری در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی، می‌تواند در کسب شرایط اقامت دائم در کانادا برای گزینه‌های متنوع برنامه ‌های مهاجرتی مفید باشد.

چه برنامه‌های مهاجرتی برای دانشجویانی که علاقه من چند به اقامت دائم در کانادا هستند، وجود دارد؟

تحصیل در کانادا، راهی است برای اقامت دائم در کانادا. طیفی از برنامه ‌های فدرال یا استانی برای دانشجویان در دسترس است تا برای مهاجرت اپلای کنند و در بعضی موقعیت‌ها،  این کار بدون پیشنهاد شغل انجام می‌شود.

آیا پس از پایان تحصیل می توان در کانادا کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی به مدت 9 ماه تا 3 سال به شما فرصت داده می شود تا در کشور کانادا به جستجوی کار بپردازید. در صورت یافتن کار پس از 3 سال می توانید اقامت دائم کانادا را کسب کنید.

فهرست دانشگاههای کانادا

دانشگاه های کانادا جزو بهترین مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی دنیا هستند. در این بخش از سایت تراست اطلاعات کاملی از برترین دانشگاه های کانادا که در کشور ایران مورد تایید وزارت علوم هستند را برایتان فراهم آورده ایم.

رشته های تحصیلی در کانادا

کانادا یکی از مقاصد پرطرفدار تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی در تمام مقاطع به شمار می رود. در این بخش از سایت تراست به معرفی پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در کانادا پرداخته ایم.

همه رشته ها
مهندسی برق
MBA
داروسازی
روانشناسی
اقتصاد
پزشکی

مطالب اختصاصی

آخرین اخبار مهاجرتی را در لحظه دریافت کنید.

شهرهای کانادا

کانادا شهر ها و ایالت های مختلف با شرایط زندگی متفاوتی دارد و بهتر است شما قبل از مهاجرت به کانادا در مورد این مناطق اطلاعات کافی کسب کنید تا بهترین شهر را برای زندگی انتخاب کنید. در این بخش از سایت تراست اطلاعات جامعی از شهرهای مختلف کانادا را برایتان فراهم آورده ایم.

همه شهرها
تورنتو
ونکوور
مونترال
اتاوا
هلیفکس
ویکتوریا

اخبار مهاجرت

بازار کار مشاغل در کانادا

کانادا کشوری آزاد، پویا و مملو از فرصت‌های شغلی است. بازارهای کاری کانادا بسیار گسترده هستند و تقریباً تمامی صنایع روز دنیا در این کشور فعال اند. کشور کانادا از نظر شاخص‌های کیفیت زندگی، ثبات سیاسی و بازار کار در رده‌ی بهترین کشورها در جهان قرار دارد. برای ورود به بازارهای کاری کشور کانادا باید شناخت کافی از شرایط استخدام هر رشته و فرصت های شغلی موجود کسب کرد. در این بخش از سایت تراست اطلاعات جامعی از بازار کار مشاغل مختلف در کانادا برایتان فراهم آورده ایم.

همه مشاغل
پرستاری در کانادا
مهندسی عمران در کانادا
حسابداری در کانادا
مهندس مکانیک در کانادا