ویزای خود اشتغالی کانادا

ویزای خود اشتغالی در کانادا

ویزای خوداشتغالی کانادا (Self-employed persons) برای مسیر مهاجرتی خوداشتغالی کانادا تدوین گردیده است و شامل افرادی می گردد که کسب و کار مستقل از سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی دارند. افرادی همچون ورزشکاران و هنرمندان در زمره ی مخاطبین این مسیر مهاجرتی حساب می شوند. دقت نمایید که از سال 2018 برای کسب و کار های حوزه ی دامداری و کشاورزی مسیر و مهاجرتی جدیدی در دسته مسیرهای مهاجرتی کارآفرینی و سرمایه گذاری ایالتی و فدرال تاسیس گردید است و دیگر در دسته ی خوداشتغالی محسوب نمی گردند.

افراد زیادی ممکن است که به صورت کسب و کار های آزاد و خوداشتغالی در حال امرار معاش در کشور خود باشند. اما برای مهاجرت از مسیر خود اشتغالی به کانادا باید این موضوع را مد نظر قرار دهند که ممیزی های سخت گیرانه ای برای افرادی که از این مسیر می خواهند اقدام نمایند انجام می گردد. به بیان خودمانی شما باید در حوزه ی کاری خود واقعاً حرفه ای و متمایز باشید تا موفق به دریافت این ویزا گردید.

در ادامه ی این صفحه می توانید شرایط و ضوابط نمره دهی به متقاضیان این مسیر مهاجرتی را مطالعه نمایید و شرایط خود را با معیار های سازمان مهاجرت کانادا تطبیق دهید.

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای خوداشتغالی کانادا

جهت بررسی مدت زمان صدور ویزای خود، وارد لینک زیر شده، نوع برنامه مهاجرتی خود را طبق تصویر زیر، از قسمت Select an application type انتخاب کنید، در قسمت Which temporary residence application گزینه مرتبط با روش مهاجرتی خود را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه get processing times مانند تصویر زیر کلیک کنید.

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا هستند

افرادی که قصد داشته باشید برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی اقدام نمایند و برای ویزای خوداشتغالی کانادا ثبت نام نمایند باید شرایط زیر را داشته باشند. در صورتی که از شرایط مهاجرت به کانادا اطلاعات کافی ندارید میتوانید در صفحه قوانین جدید کانادا برای ایرانیان این اطلاعات را کسب کنید.

داشتن مهارت و تجربه کاری کافی

برای اینکه بتوانید ویزای خوداشتغالی کانادا را دریافت نمایید باید سوابق کاری قابل توجه و تجربه ی کاری مناسبی برای ارائه داشته باشید. حداقل میزان تجربه ی کاری ای که پیش نیاز این ویزا است 2 سال قید شده است. اما این رقم تنها به عنوان پیش نیاز است و باید به این موضوع توجه نمایید که رقابت بالایی بر کسب این ویزا وجود دارد. لذا داشتن رزومه ای پر و پیمان تر برای کسب این ویزا لازم است و باید در سیستم نمره دهی پرونده ی مهاجرتی نمره بالایی دریافت نمایید. در کل تجربه ی کاری شما باید شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • 2 سال تجربه ی کاری به صورت خوداشتغالی در حوزه ی فعالیت های هنری و یا ورزشی
 • 2 سال تجربه ی رقابت در حوزه های فرهنگی و ورزشی در سطح جهانی
 • 1 سال تجربه ی رقابت در سطح جهانی و 1 سال سابقه ی کاری خوداشتغالی در حوزه های فرهنگی یا ورزشی

 سیستم نمره دهی به پرونده های مهاجرتی خوداشتغالی

به پرونده های مهاجرتی متقاضیان ویزای خوداشتغالی بر اساس 5 فاکتور تا حداکثر 100 امتیاز طبق معیار های زیر امتیاز داده می شود. متقاضی باید حداقل 35 نمره از 100 نمره ممکن را کسب نماید ضمن اینکه حداقل معیار های هر بخش را ارائه دهد.

 • تجربه کاری در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

متقاضی باید حداقل دو سال تجربه کاری داشته باشد و حداکثر امتیاز برای 5 سال تجربه کاری لحاظ می گردد که معادل 35 امتیاز است.

 • سطح تحصیلات در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

متقاضی حداکثر نمره ممکن را با داشتن مدارک تحصیلات عالی فوق لیسانس یا دکتری با بیش از 17 سال سابقه ی تحصیل می تواند کسب کند. حداقل نمره ای برای این معیار وجود ندارد اما حداکثر نمره آن 25 امتیاز است.

 • سن متقاضی در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

بیشترین مقدار امتیاز معادل 10 امتیاز را در بازه ی سنی 21-49 سال برای متقاضیان لحاظ خواهد شد.

 • مهارت زبان خارجی در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

برای دریافت ویزای های اقامت دائم کانادا شما باید حداقل مهارتی در زبان های انگلیسی و یا فرانسوی داشته باشید. آزمون های زبان انگلیسی IELTS و CELPIP جنرال و آزمون های TEF و TFC برای زبان فرانسوی در برای سازمان مهاجرت کانادا مورد تایید هستند حداکثر امتیاز آن 24 است.

 • معیار انطباق پذیری در دریافت ویزای افراد خود اشتغال کانادا

معیار انطباق پذیری بر حسب تجربه ی زندگی در کانادا متقاضی و تحصیلات و مهارت های زبان خارجی همسر متقاضی محاسبه می گردد که حداکثر امتیاز متقاضی معادل 6 است.

برای مطالعه ی دقیق شیوه ی نمره دهی به پرونده های مهارتی خوداشتغالی به صفحه مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی مراجعه نمایید.

مراحل و چگونگی ثبت نام برای ویزای خوداشتغالی کانادا

ثبت نام برای ویزای خوداشتغالی کانادا به صورت آنلاین است و شما باید مراحل زیر را برای دریافت ویزا سپری کنید:

 • شرایط خود را طبق معیار های بررسی سازمان مهاجرت کانادا برای خوداشتغالان بررسی کنید

ابتدا پیش از هر کاری باید طبق معیار های مسیر مهاجرتی خوداشتغالی کانادا خود را منطبق کنید و مطمئن شوید که واجد شرایط دریافت این ویزا هستید. اما این کافی نیست. شما باید ابتدا به سازمان مهاجرتی کانادا ایمیل بزنید و شرایط خود را بازگو کنید. در صورتی که کلیات شرایط شما مورد تایید سازمان مهاجرت کانادا باشد در پاسخ به شما، یک بسته حاوی فرم های درخواست ویزا و راهنمای دقیق اقدامات مورد نیاز و زمان بندی های اقدامات ارسال خواهد شد. شما پس از دریافت این ایمیل می توانید مدارک خود را به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت کانادا ارسال نمایید.

درباره ویزای کار در کانادا بیشتر بدانید.

مراحل و چگونگی ثبت نام برای ویزای خوداشتغالی کانادا
 • فرم های درخواست ویزا را تکمیل نمایید و مدارک لازم را ارسال کنید

شما باید تمامی فرم های الزامی درخواست ویزا را تکمیل نمایید و به همراه مدارک ذکر شده یا به صورت کاغذی برای سازمان مهاجرت کانادا پست کنید و یا به صورت اسکن شده در پروفایل مهاجرتی خود آپلود نمایید. تمامی فرم ها مستنداتی که ارسال می کنید باید امضا شده و ترجمه ی رسمی باشند.

به انضمام تمامی این مدارک و مستندات شما باید فیش های هزینه های بررسی مدارک و صدور ویزا را هم امضا شده ارسال نمایید.

مدارکی که باید ارسال کنید به شرح زیر هستند:  

مدارک عمومی و مشترک برای تمامی ویزا ها

 • پاسپورت متقاضی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 • فیش های پرداخت شده ی هزینه های ویزای کانادا
 • عکس پرسنلی با شرایط ذکر شده برای درج در پرونده
 • ارائه ی مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی به صورت ترجمه شده
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی آزمون تست سلامت
 • ارائه ی برنامه ی سفر (Cover letter)  حاوی علت سفر، محل اقامت، زمان رفت و برگشت، برنامه های حین سفر و غیره
 • ارائه ی دعوت نامه و سایر اسناد تکمیلی
 • مدرک تحصیلی و گواهی های تحصیلی تکمیل شده
 • گواهی و کارنامه ی آزمون زبان خارجی
 • گواهی ها و مستندات تجربه کاری
 • گواهی های مربوط به معیار انطباق پذیری
 • شناسنامه، کارت ملی، گواهی نامه و گواهی تولد
 • گواهی ازدواج یا طلاق در صورتی که وجود داشته باشد
 • گواهی فوت همسر سابق در صورتی که وجود داشته باشد
 • ارائه ی تمامی مدارک مربوط به فرزند از قبیل شناسنامه، پاسپورت، گواهی سرپرستی، گواهی حضانت و غیره در صورت وجود
 • ارائه ی اجاره نامه محل سکونت فعلی و مدارکی نشان دهنده محل های سکونت سال های گذشته
 • ارائه ی دو قطعه عکس طبق استاندارد های وزارت مهاجرت کانادا
 • کپی فاکتور های هزینه های پرداخت شده
 • اگر برای استان کبک اقدام به درخواست ویزا می نمایید گواهی Certificat de Sélection du Québec (CSQ) را نیز باید تامین نمایید

توجه ویژه نمایید که تمامی مدارک را به صورت کامل و دقیق ارسال نمایید. در صورتی که نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد، پرونده ی شما برا جبران نقص مدرک بازگشت خواهد خورد و پس از تکمیل مجدد با پرداخت مجدد هزینه ی بررسی مدارک، پرونده ی شما بررسی می گردد که در این صورت پرونده مهاجرتی شما متحمل صرف زمان بیشتر و هزینه ی بیشتر خواهد شد.

اقدامات احراز هویت و بایومتریک را به صورت حضوری در یکی از سفارت های کانادا انجام دهید

تمامی متقاضیان که در بازه ی سنی 14 تا 79 سالگی هستند باید اطلاعات مربوط به احراز هویت را فراهم نمایند. بایومتریک شامل عکس برداری از متقاضی در یکی از سفارت های کانادا و ثبت اثر انگشت متقاضی است. شما در حین بررسی مدارکی که ارسال کرده اید برای انجام عملیات بایومتریک دعوت می شوید. افسر بررسی پرونده ی شما در صورتی که مشکلی عمده ای در پرونده ی شما وجود نداشته باشد، با ارسال یک ایمیل شما را برای پروسه ی بایومتریک به یکی از سفارت های کانادا دعوت می کند که باید به صورت حضوری و در زمان مقرر انجام گردد. شما باید پس از انجام تمامی مراحل پاسپورت خود و همراهان خود را به سفارت کانادا برای صدور ویزا تحویل دهید.

در صورت موافقت با پرونده ی مهاجرتی ویزای خود را دریافت نمایید

اگر با ویزا شما موافقت گردد، ویزا در پاسپورت شما حک می شود و شما می توانید از سفارت کانادا پاسپورت خود را دریافت نمایید. با در دست داشتن پاسپورت و ویزای خود می توانید به کانادا سفر کنید. دقت نمایید که در بدو ورود به کانادا، شما باید تمامی مدارک مهاجرتی خود را در دست داشته باشید که از قبیل مدارک مربوط به تکفل مالی برای سال اول است. موقع ورود مدارک و ویزای شما بررسی مجدد می شود و مدارک مالی شما مورد بازدید قرار می گیرد. ممکن افسر مهاجرتی سؤالاتی از شما برای تطبیق اطلاعات بپرسد و در صورتی که هر گونه مغایرتی در اطلاعات و مدارک وجود داشته باشد از ورود شما به خاک کانادا ممانعت می شود.

درباره کار در کانادا بیشتر بدانید.

شما می توانید تمامی اطلاعات در مورد مسیر مهاجرتی خوداشتغالی و ویزای خوداشتغالی کانادا را در سایت رسمی سازمان مهاجرت کانادا مطالعه نمایید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

چطور می‌توان صلاحیت مهاجرت به کانادا را به‌عنوان فردی خوداشتغال (self-employed) به‌دست آورد؟

برای اخذ صلاحیت به‌عنوان فردی مستقل ازلحاظ شغلی، باید دو سال تجربه‌ی مرتبط داشته باشید و علاقه‌ی خود را برای استقلال شغلی در کانادا نشان دهید.
همچنین باید حداقل 35 امتیاز در شبکه‌ی گزینش به‌دست آورید تا مشخص شود که نیروی مفیدی هستید یا نه.

چطور می‌توان برای کسب خود اشتغالی به کانادا مهاجرت کرد؟
باید:

شرایط فردی خوداشتغال را داشته باشید
آزمون پزشکی را بگذرانید
بررسی‌های امنیتی و سوءسابقه را انجام دهید

منظور از «تجربه‌ی مرتبط» (relevant experience) به‌عنوان یک فرد مستقل چیست؟

تجربه‌ی مرتبط برای فرد دارای استقلال شغلی، به معنای حداقل دو سال تجربه است. این تجربه باید در طول پنج سال گذشته قبل از روز درخواست شما، شروع شده باشد و در روزی که نتیجه‌ی درخواستتان اعلام می‌شود، تمام شود.
اگر سه، چهار یا پنج سال تجربه داشته باشید، امتیاز بیشتری می‌گیرید. تجربه‌ی کاری شما حداقل باید:

برای فعالیت‌های فرهنگی
– دو دوره‌ی یک‌ساله در فعالیت‌های فرهنگی مستقل باشد، یا
– دو دوره‌ی یک‌ساله‌ی شرکت در فعالیت‌های فرهنگی در سطح جهانی
– یا ترکیبی از موارد بالا (یک سال مورد اول و یک سال مورد دوم)

برای ورزشکاران
– دو دوره‌ی یک‌ساله در فعالیت‌های ورزشی مستقل، یا
– دو دوره‌ی یک‌ساله در فعالیت‌های ورزشی سطح جهانی
– یا ترکیبی از موارد بالا (یک سال مورد اول و یک سال مورد دوم)

منظور از فعالیت‌های فرهنگی در برنامه‌ی استقلال شغلی چیست؟

فعالیت‌های فرهنگی به‌طورکلی شامل بخشی از فرهنگ و هنر کانادا می‌شود. برای مثال:
– مؤلفان و نویسندگان
– هنرمندان خلاق
– موسیقی‌دان ها و نقاش‌ها
– مجسمه‌سازان و سایر هنرمندان تجسمی
– پشتیبانی فنی و سایر مشاغل در زمینه‌ی تصاویر متحرک
– طراحان و صنعتگران

اشتغال و توسعه‌ی اجتماعی کانادا (ESDC)، لیست کاملی از مشاغل مستقل موردتأیید را آماده کرده است.

در برنامه‌ی استقلال شغلی منظور از مشارکت قابل‌توجه (significant contribution) چیست؟

تعریف مشخصی ندارد. قضاوت آن به‌عهده‌ی دفاتر ویزاست. مشارکت در زمینه‌های ورزشی و هنری حتی در سطح محلی هم قابل‌توجه است. حتماً دقت کنید اینکه شما قرار است در فعالیت‌های اقتصادی کانادا سهیم باشید، به این معنا نیست که نمی‌توانید در سایر فعالیت‌های خارج از کانادا شرکت کنید.

در برنامه‌ی استقلال شغلی، ارزش خالص دارایی‌های ما اهمیت دارد؟

برای ارزش خالص دارایی‌ها، میزان حداقلی وجود ندارد. اگرچه باید دفتر ویزا را متقاعد کنید که برای موارد زیر، پول کافی دارید:
– سکونت در کانادا به‌همراه افراد تحت تکفل
– تأمین سرمایه‌ی شغلی که براساس آن مهاجرت کرده‌اید
درباره‌ی بودجه‌ی موردنیاز بیشتر بخوانید

ملزومات زبانی برای مهاجرت ازطریق برنامه‌ی استقلال شغلی چیست؟

اگر به‌عنوان فرد خوداشتغال، بعد از 3 مارس 2011 درخواست داده باشید، باید نتایج آزمون فرانسه یا انگلیسی خود را، که نشان می‌دهد توانایی زبانتان قابل‌قبول است، با درخواست ارائه دهید.
آزمون شما باید آزمون زبان شخص ثالث ازطرف یک سازمان موردتأیید IRCC باشد. این قانون برای همه‌ی متقاضیان دارای استقلال شغلی که خواهان کسب امتیاز برای توانایی‌های زبانی خود هستند، برقرار است.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • لاله

  سلام وقت شما بخیر. در توضیحات گفتین که برای ویزای خوداشتغالی اول باید به اداره مهاجرت کانادا ایمیل بزنیم و شرایط مون رو بگیم. میشه لطفاً بفرمایید این ایمیل رو از کجا پیدا کنیم، چون تو سایت مهاجرت کانادا هیچ توضیح و ایمیلی در این باره ارائه نشده. بسیار سپاسگزارم

  • کارشناس تراست

   با سلام. نیاز است وب فرم بزنید. برای اطلاعات بیشتر بهتر است یک وقت مشاوره با مشاورین موسسه رزرو فرمایید تا با بررسی دقیق پرونده تان در مورد بهترین روش مهاجرتی خدمت تان اعلام فرمایند.

 • مهدیه

  با داشتن مدرک سازمان فنی حرفه ای، رشته رزین (هنرهای دستی) و داشتن کارت مربیگری، میشه ویزای خوداشتغالی کانادا گرفت ؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام.برای ویزای خوداشتغالی شما باید چندسال به عنوان بیزینس پلنر فعالیت کرده باشید و بعد برویم سراغ این ویزا. داشتن یک مدرک در این زمینه کفایت نمی کند.

 • سجاد

  هزینه حدودی ویزای خوداشتغالی برای کسی که موسسه آموزش تاتر و عکاسی داره چقدر میشه هزینه خدمات شما چقدره و شامل چه کارهایی میشه؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای اطلاعات دقیق نیاز است پرونده شما بدرستی بررسی شود و سپس به شما اعلام گردد. برای اطلاعات بیشتر نیاز است یک وقت مشاوره دریافت کنید. با تشکر.

 • طاها

  سلام
  با چه مدارکی میشه ثابت کرد که تو دو سال گذشته سابقه کار داشتیم اگه کار خود اشتغالیه؟ و همین طور این سابقه میتونه شامل کار های فریلنسری باشه ؟ کار هایی مثل کار در زمینه هنری در سایت های فریلنسری مانند فایور و غیره

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام
   ارائه گردش حساب (واریز وجه به حساب شما برای ارائه خدمات)، نامه کارفرما و … جز راه های اثبات این قضیه هستند

 • صالحی

  سلام وقتتون بخیر، فرم های مربوط به خود اشتغالی هنرمندان چه فرمهایی هستند؟