اسکیل ورکر کانادا

اسکیل ورکر کانادا

افرادی که در یک زمینه تخصص، مهارت و تجربه دارند می‌توانند با استفاده از برنامه اسکیلد ورکر (Skilled Worker ) به کانادا مهاجرت کنند. در واقع دولت کانادا در قالب برنامه‌های اسکیل ورکر نیروهای متخصص را برای تسریع رشد اقتصادی‌ کشورش جذب می‌کند. این برنامه‌ها فرصت خوبی برای افرادی است که شرایط تحصیل در کانادا را ندارند؛ این افراد می‌توانند با اثبات تخصص و مهارت‌شان اجازه اقامت در کانادا را ظرف مدت نسبتا کوتاهی دریافت کنند. در این مقاله با تراست همراه باشید تا تمام اطلاعات مورد نیاز برای مهاجرت سریع به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر را کسب کنید.

انواع برنامه‌ های اسکیل ورکر کانادا

به طور کلی 3 نوع برنامه اسکیلد ورکر در کانادا وجود دارد:

 1. برنامه اسکیلد ورکر فدرال
 2. برنامه اسکیلد ورکر کبک
 3. برنامه‌های نامزدی استانی PNP یا برنامه مهاجرتی استانی

در ادامه این مقاله هر کدام از این برنامه‌ها به تفصیل توضیح داده خواهند شد.

برنامه اسکیلد ورکر فدرال

برنامه اسکیل ورکر فدرال (Federal Skilled Worker Program) گل سرسبد برنامه‌های مهاجرتی کانادا برای نیروهای متخصص است. نیروها و کارگران متخصص می‌توانند از طریق این برنامه اجازه اقامت در تمام استان‌های کانادا به جز کبک را دریافت کنند.

برنامه اسکیلد ورکر فدرال

اکسپرس اینتری چیست

اکسپرس اینتری (Express Entry) سیستم پردازشی و مدیریتی است که درخواست‌ نیروهای متخصص به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) را از طریق برنامه مهاجرتی فدرال ارسال می‌کند. اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتیِ رقابتی است که همه‌ی داوطلبان واجد شرایط را براساس امتیازهای‌شان رتبه‌بندی می‌کند و سپس بهترین‌ها را در سیستم درخواست اقامت دائم کانادا انتخاب می‌کند. داوطلبان بر اساس سن، تحصیلات، مهارت زبان، سابقه کار و دیگر موارد رتبه‌بندی می‌شوند. با استفاده از برنامه اسکیلد ورکر افراد و خانواده‌هایی که مایل به اقامت در کانادا هستند می‌توانند در عرض فقط چند ماه اقامت دائم خود را بدست آورند.

راهنمای گام به گام اکسپرس اینتری برای ثبت نام در برنامه‌ های اسکیل ورکر

در ادامه نحوه ثبت درخواست در اکسپرس اینتری به طور کامل شرح داده می‌شود.

تعیین صلاحیت در اکسپرس اینتری برای برنامه های اسکیلد ورکر

 متقاضیان باید در یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال واجد شرایط باشند. این برنامه‌ها به شرح زیر هستند:

 • کلاس کارگر ماهر فدرال(FSWC)
 • کلاس تجربه کانادایی(CEC)
 • کلاس معاملات ماهر فدرال  (FSTC)


اگرچه واجد شرایط بودن برای هر یک از برنامه‌های اسکیل ورکر متفاوت است، اما همه داوطلبان باید حداقل یک سال سابقه کار تخصصی و همچنین مدرک زبان قابل قبولِ انگلیسی یا فرانسوی داشته باشند. همچنین، کانادا سابقه کیفری و مسائل پزشکی تمام متقاضیا  اکسپرس اینتری را بررسی می‌کند و از این طریق عده‌ای غربال می‌شوند.

ایجاد پروفایل در اکسپر اینتری برای برنامه های اسکیلد ورکر

 افراد واجد شرایط باید در اکسپرس اینتری، حساب کاربری ایجاد کنند. داوطلبان واجد شرایط به طور خودکار براساس مشخصات خود نمره دریافت می‌کنند. امتیاز رتبه‌بندی اکسپرس اینتری براساس سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS)  است. داوطلبان می‌توانند با کسب مهارت‌هایی امتیاز CRS خود را ارتقا دهند. هرچه نمره CRS متقاضی بالاتر باشد، احتمال دریافت دعوتنامه (ITA) بیشتر خواهد بود. در واقع این سیستم طراحی شده است تا احتمال موفقیت اقتصادی متقاضی در کانادا پیش‌بینی شود. سابقه شغلی و تحصیلی، سطح زبان و داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا، از جمله عوامل مهم در رتبه‌بندی هستند. اگر داوطلبان پیشنهاد شغلی معتبری از کارفرمای کانادایی یا نامزدی استانی داشته باشند، می‌توانند امتیاز اضافی دریافت کنند.

اکسپرس اینتری چیست

ایجاد پروفایل در بانک شغلی

متقاضیانی که پیشنهاد شغلی معتبر یا نامزدی استانی ندارند می‌توانند در Canada Job Bank ثبت‌نام کنند. این بابک شغلی منبعی عمومی و رایگان است که کارفرمایان کانادایی از طریق آن می‌توانند نیروهای متخصص مورد نظرشان را استخدام کنند. این مرحله قبلاً اجباری بود، اما از ژوئن 2017 اختیاری شد.

 دریافت دعوتنامه ITA

 دولت کانادا به طور معمول هر دو هفته یک بار برای افراد واجد شرایط که دارای امتیاز بالاتری هستند دعوتنامه ITA ارسال می‌کند. در قرعه‌کشی‌های اکسپرس اینتری از داوطلبانی که بالاتر از درجه‌ی مشخصی هستند دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. در صورت دریافت نکردن دعوت‌نامه، حساب کاربری پس از 12 ماه منقضی می‌شود و باید پروفایل جدید ایجاد کرد.

نمره CRS خود را بهبود بخشید: افرادی که در برنامه اسکیل ورکر فدرال انتخاب نشده‌اند، می‌توانند مشخصات و امتیاز اکسپرس اینتری خود را بهبود بخشند و اطلاعات‌شان را به روز و شانس‌شان را دوباره امتحان کنند. برای مثال نمره زبان‌شان را بهبود دهند، تجربه کاری‌شان را بیشتر کنند و یا پیشنهاد شغلی معتبری به دست آورند.

درخواست خود را برای اقامت دائم ارائه دهید

در صورت که دعوتنامه ITA دریاقت کنید،60  روز به شما مهلت داده می‌شود تا درخواست کامل اقامت دائم را ارائه دهید. در پاندمی COVID-19، به متقاضیان 90 روز فرصت داده شده است تا درخواست خود را تکمیل و مدارک مورد نیاز را ارسال کنند. کل پروسه به صورت الکترونیکی ارسال می‌شود.

پس از ارسال درخواست، باید منتظر بمانید تصمیم نهایی صادر شود. 80 درصد از برنامه‌های اسکیل ورکر فدرال طی شش ماه یا کمتر پردازش می‌شوند. اگر درخواست شما تأیید شود، مجوز اقامت دائم خود در کانادا را دریافت خواهید کرد.

برای ایجاد نمایه اکسپرس اینتری به چه مواردی نیاز دارید


برای ثبت درخواست اسکیل ورکر فدرال کانادا، به سه مدرک اصلی نیاز دارید.

 1. مدرک زبان: همه داوطلبان اسکیل ورکر کانادا باید مدرک معتبری دال بر مهارت زبان‌ ارائه بدهند. برای زبان انگلیسی به نمره رسمی آزمون‌های آیلتس یا آزمون عمومی CELPIPنیاز است. برای زبان فرانسه مدرک آزمونTEF یا آزمون  TCFباید ارائه شود. حداقل نمره مورد نیاز بین برنامه‌های اسکیل ورکر فدرال، متفاوت است.
 2. ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA):ECA ارزیابی آموزش غیر کانادایی با استانداردهای کانادا است. قابل ذکر است که ارزیابی تحصیلات فقط برای نیروهای تخصصی فدرال الزامی است، اما توصیه می‌شود نامزدهای FSTC  و CEC نیز گزارش ECA را ارائه دهند، زیرا تحصیلات یکی از مولفه‌های مهم امتیاز CRS است.
 3. گذرنامه: گذرنامه معتبر برای ارائه مشخصات در اکسپرس اینتری الزامی است. در صورتی که امکان دریافت گذرنامه وجود نداشته باشد به ندرت این احتمال وجود دارد که مدارک شناسایی جایگزین پذیرفته شود.

پس از تهیه این سه مدرک می‌توانید برای اسکیلد ورکر کانادا در اکسپرس اینتری درخواست دهید.

درصورتی که متاهل هستید و می‌خواهید به همراه همسرتان درخواست دهید یک نفر باید به عنوان متقاضی اصلی در پروفایل اکسپرس اینتری ذکر شود. در اکثر مواقع، موارد امتیازات CRS براساس امتیاز متقاضی اصلی در نظر گرفته می‌شود.

 مدارک مورد نیاز برای دریافت نمایه اکسپرس اینتری


مواردی که باید در درخواست برنامه اسکیل ورکر ذکر کنید

چند نکته را باید در مورد درخواست اقامت دائم نهایی به خاطر سپرد:

تمکن مالی ارائه دهید

همه متقاضیان برنامه‌های FSWC و FSTC باید نشان دهند که در حین اسکان در کانادا، پول کافی برای تأمین هزینه‌های خود و اعضای خانواده‌شان را دارند. متقاضیان دارای پیشنهاد شغلی معتبر در کانادا و همچنین متقاضیان CEC از این شرایط مستثنی هستند.

تعداد اعضای خانوادهمبلغ مورد نیاز بر اساس CAD
1 مجرد$12,960
2$16,135
3$19,836
4$24,083
5$27,315
6$30,806
7$34,299
به ازاء هر عضو دیگر$3,492

معنی پیشنهاد شغلی معتبر را بدانید


عبارت “پیشنهاد شغلی معتبر” به این معناست که این شغل بر اساس معیار های  اکسپر اینتری دارای ویژگی‌های خاصی است. پیشنهاد شغلی معتبر باید از فاکتورهای زیر برخوردار باشد:

 • شغل باید تمام وقت باشد (شغل‌های فصلی مورد قبول نیست).
 • مدت قرارداد باید حداقل یک سال باشد.
 • پیشنهاد شغلی باید طبق سیستم دسته‌بندی شغلی ملی ( National Occupational Classification (NOC)) در سطح 0, A یا B باشد.
 • و با ارزیابی اثرات مثبت بازار کار (LMIA)، حمایت شود یا از نیاز به آن معاف باشد.
مدارک مورد نیاز برای برنامه اسکیل ورکر کانادا

رتبه بندی NOC


مشاغل بر اساس نوع، گروه‌بندی می‌شوند:

 • وظایف کاری
 • کاری که شخص انجام می‌دهد
مهارت نوع 0 (صفر) مشاغل مدیریتی،مدیران رستوران، مدیران معدن ناخدایان (ماهیگیری)
سطح مهارت A مشاغل حرفه‌ای که معمولاً مدرک دانشگاهی نیاز دارندپزشکان، دندانپزشکان، معماران
سطح مهارت B مشاغل فنی و مشاغل ماهر که معمولاً مدرک دانشگاهی یا آموزش به عنوان کارآموز می‌خواهندسرآشپزها، لوله‌کش، برقکار
سطح مهارت C مشاغل متوسط ​​که معمولاً آموزش‌های دوره دبیرستان و یا آموزش خاصی نیاز دارد.قصابی‌های صنعتی، رانندگان کامیون بخش‌های غذا و نوشیدنی
سطح مهارت D مشاغل کارگری که معمولاً در حین کار آموزش می‌بینندجمع‌کننده میوه، کارکنان نظافتی، کارگران میدان نفتی

اطلاعات‌ را با دقت وارد کنید

بخش عمده اطلاعات مهمی که در پروفایل خود وارد می‌کنید به طور خودکار در برنامه اقامت دائم الکترونیکی (PR) منتقل می‌شود. هر استباهی در این مرحله می‌تواند برنامه اسکیل ورکر کانادای متقاضی را به خطر بیندازد. در نتیجه، تمام اطلاعات خود را بطور دقیق و با صداقت کامل وارد کنید چون از شما برای اثبات ادعاهای‌تان مدرک درخواست می‌شود. دروغ گفتن جرمی جدی است و می‌تواند منجر به ممنوعیت 5 ساله از کانادا شود.

متقاضیان FSTC و CEC باید مدارک‌ تحصیلی‌ خود را ارزیابی کنند


اگرچه برای متقاضیان FSTC و CEC ارزیابی مدارد ECA الزامی نیست ولی توصیه می‌شود حتما این کار را انجام دهید زیرا پس از تکمیل ECA  و افزودن آن به پروفایل‌، امتیازتان معمولاً به شدت افزایش می‌یابد. بنابراین، اگر متقاضی FSTC یا CEC و دارای مدرک تحصیلی بالا هستید، روند ECA را در اسرع وقت شروع کنید.

برای برنامه اسکیل ورکر کانادا به چند امتیاز احتیاج است

این سوال بهتر است در دو قسمت پاسخ داده شود: قبل از ساخت پروفایل در اکسپرس اینتری و پس از آن:

قبل از ورود به اکسپرس اینتری

همانطور که گفته شد سه برنامه اسکیل ورکر کانادا وجود دارد:

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال (FSWC) :FSWC  برای افراد واجد شرایط در سراسر جهان آزاد است. داوطلبان باید حداقل 67 امتیاز از 100 را کسب کنند.
 • برنامه اسکیل تریدز فدرال (FSTC) : برای تجار واجد شرایطی که اخیرا در یکی از مشاغلی خاص تجربه داشته‌اند و می‌خواهند بطور دائم به کانادا مهاجرت کنند.
 • دسته تجربه کانادایی (CEC): برای افرادی است که اخیراً حداقل یک سال تجربه کار تخصصی در کانادا را داشتند.

داوطلبان FSTC و CEC نیاز به کسب نمره ندارند.

حداقل امتیاز برای برنامه اسکیل ورکر کانادا

جدول امتیازات در مرحله اول پس از ورود به اکسپرس اینتری

امتیاز مربوط به مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه را می‌توانید در جدول‌های زیر مشاهده کنید.

 ( و بالاتر)CLB 9CLB 8CLB 7CLB      پایین‌تر از 7
امتیاز speaking6540
امتیاز  Listening6540
امتیاز Reading6540
امتیاز   Writing6540

معادل سازی نمرات امتحان  IELTS با CLB

CLBآیلتس Speakingآیلتس Listeningآیلتس Writingآیلتس Reading
107,58,57,58
97877
86,57,56,56,5
76666
65,55,55,55
55554
4 4,543,5

معادل سازی نمرات امتحان  TEF( فرانسه) با CLB

 سطح  CLBTEF SpeakingTEF ListeningTEF WritingTEF Reading
10393-415316-333393-415263-277
9371-392298-315371-392248-262
8349-370280-297349-370233-247
7310-348249-279310-348207-232
6271-309217-248271-309181-206
5226-270181-216226-270151-180
4 145-180181-225121-150

امتیاز تحصیلات در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

در این مرحله، سطح تحصیلات می‌تواند حداکثر 25 امتیاز کسب کند. (در صورتیکه در خارج از کانادا درس خوانده‌اید باید مدرکت‌تان ارزیابی و معادل‌سازی شود)

تحصیلاتامتیاز
مدرک دکتری و یا معادل آن25
فوق لیسانس مدارک مشاغل تخصصی مانند پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، اپتومتری، حقوق، کایروپراتیک، داروسازی. مشاغل مربوط به این رشته‌ها باید در سطح A در NOC سال۲۰۱۱ باشند و در سازمان تنظیم مقررات استانی تایید شده باشند .23
 ۲ مدرک و یا بیشتر مربوط به مقاطع بالاتر از دبیرستان  (یکی از مدارک باید حداقل دوره ۳ ساله و یا بیشتر باشد مانند لیسانس)22
 لیسانس21
 فوق دیپلم (مدرک بعد از دبیرستان برای دوره ۲ ساله)19
تحصیل بعد از دبیرستان برای دوره ۱ ساله15
دیپلم5
امتیاز تحصیلات در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

امتیاز تجربه کاری در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

به ازاء سال‌هایی که در زمینه تخصصی‌ خود کار کرده‌اید نیز امتیاز کسب می‌کنید.

توجه: (حداقل باید 30 ساعت در هفته کار کرده باشید – کارهای داوطلبانه و بدون حقوق شامل امتیاز نمی‌شوند)

مدت زمانامتیاز
1 سال9
2-3 سال11
4-5 سال13
6  سال یا بیشتر15

امتیاز سن در برنامه اسکیل ورکر کانادا

امتیاز مربوط به سن در جدول زیر آورده شده است:

سنامتیاز
زیر 18 سال0
35 – 1812
3611
3710
389
398
407
416
425
434
443
452
461
47 و بیشتر0

امتیاز پیشنهاد شغلی در کانادا در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

داشتن پیشنهاد کاری در کانادا حداکثر 10 امتیاز می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد. شرایط پیشنهاد شغلی معتبر قبلا ذکر شده است.

امتیاز سازگار پذیری در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

براساس فاکتورهای مربوط به سازگار پذیری می‌توانید حداکثر 10 امتیاز کسب کنید.

آیتم‌هاامتیاز
سطح زبان همسر5
تحصیلات قبلی در کانادا (حداقل ۲ سال تحصیلی تمام وقت را در کانادا گذرانده باشند)5
سابقه کار معتبر قبلی در کانادا10
سابقه کار قبلی همسر در کانادا5
پیشنهاد شغلی معتبر در کانادا5
اقوام یا همسرتان در کانادا (والدین، پدر بزرگ یا مادر بزرگ، فرزند، خواهر یا برادر، نوه، عمه، عمو، خاله، دایی) (خواهرزاده، برادرزاده‌ای که بالای ۱۸ سال و شهروند کانادا هستند یا اقامت دائم دارند)5
امتیاز سازگار پذیری در برنامه اسکیلد ورکر کانادا

جدول مرحله دوم پس از ورود به اکسپرس اینتری

در مرحله دوم یا مرحله Pool، حداکثر امتیاز 1200 است (600 امتیاز مربوط به ویژگی‌های فردی و 600 امتیاز مربوط به پیشنهاد شغلی). حداقل امتیاز در مرحله دوم در هر دوره متفاوت است. در سال 2019، حداقل امتیاز 470 بود. البته به این نکته باید توجه کرد که حداقل امتیاز برای هر سال متغیر است و از قبل هم تعیین شده نیست. بنابراین برای دریافت دعوت‌نامه نیاز به کسب حداقل نمره خاصی نیاز ندارید. با بررسی نتایج دوره‌های قبلی می‌توانید شانس پذیرش‌تان را تا حدودی تخمین بزنید.

جدول امتیاز متقاضی اصلی

        امتیاز با همسر      امتیاز بدون همسر             عوامل
             100             110               سن
             140             150           تحصیلات
             150             160              زبان
              70              80      تجربه کار در کانادا

جدول امتیاز همسر

امتیاز (حداکثر ۴۰ امتیاز)عوامل
10تحصیلات
20زبان
10تجربه کار در  کانادا

عوامل تطابق مهارت

نوع تحصیلاتامتیاز
مدرک بالای لیسانس و زبان خوب50
مدرک بالای لیسانس و تجربه کاری50
نوع تحصیلاتامتیاز
مدرک بالای لیسانس و زبان خوب50
مدرک بالای لیسانس و تجربه کاری50
تجربه کاری خارج از کاناداامتیاز
تجربه کارخارجی با زبان خوبCLB (سطح۷ و بالاتر)50
با تجربه کاری کانادایی و تجربه کاری خارجی50
مدرک مهارتامتیاز
با مدرک مهارت و زبان خوب50
جدول امتیازات اکسپرس انتری

امتیازات اضافی

عاملامتیاز
پیشنهاد شغلی معتبر600
نامزدی PN600

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق  اکسپرس اینتری چقدر است
برای بررسی اجمالی هزینه‌های مربوط به مهاجرت از طریق اسکیلد ورکر کانادا به جدول زیر مراجعه کنید. این جدول شامل تمام هزینه‌ها نیست اما بخش اصلی آن را پوشش داده است.

قبل از ثبت‌نام در اکسپرس اینتری

اختیاری یا ضروریهزینهموارد
برای داوطلبان FSWC الزامی است و برای نامزدهای FSTC وCEC ، که در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اند، توصیه می‌شود.$200+ارزیابی مدارک تحصیلی
ضروری$200+آزمون زبان

سایر هزینه‌ها (این موارد یا خدمات ممکن است قبل از ورود به مرحله Pool نیز تهیه شود، اما برای آن مرحله لازم نیست)

اختیاری یا ضروری موارد
ضروریگوهای عدم سوء سابقه از پلیس
ضروریگزارش پزشکی
ضروریوکالت نامه

هزینه های دولتی

اختیاری یا ضروریهزینهموارد
ضروری$825هزینه پردازش
ضروری$500
حق هزینه اقامت دائم
در صورت لزوم نیاز است$825 برای هزینه پردازش، $500 دلار برای حق اقامت دائم
همسر
در صورت لزوم نیاز است$225  به ازاء هر بچهفرزندان

پروسه مهاجرت از طریق اسکیل ورکر کانادا چقدر طول می‌کشد


اکسپرس اینتری سیستمی است که با هدف مهاجرت سریع به کانادا طراحی شده است. این فرآیند برای داوطلبان واجد شرایط که دعوت نامه ITA دریافت می‌کنند و سپس سریعاً درخواست و مدارک‌شان را ارائه می‌دهند، شش ماه یا حتی کمتر طول می‌کشد. با این حال، متغیرهای زیر ممکن است این بازه زمانی را بیشتر کنند:

 • داوطلبانی که امتیاز نسبتا پایین یا لب مرزی دارند ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا ITA  دریافت کنند یا اصلاً دریافت نکنند.
 • برخی افرادی که دعوت شده‌اند ممکن است 60 روز یا بیشتر برای ارائه مدارک‌شان زمان نیاز داشته باشند.
 • اگرچه هدف IRCC پردازش برنامه‌ها در مدت شش ماه است، اما ممکن است برخی برنامه‌ها‌ به زمان بیشتری برای پردازش نیاز داشته باشند.
برنامه اسکیل ورکر کبک

برنامه اسکیل ورکر کبک

برنامه نیروی متخصص کبک (QSW) برنامه‌ای مهاجرتی است که استان کبک برای متقاضیان با تجربه کار تخصصی، اجرا می‌کند و از این طریق نیروهای متخصص می‌توانند به عنوان نیروی کار در اقتصاد کبک سهیم باشند. اگرچه زبان رسمی کبک فرانسه است، اما متقاضیان اسکیلد ورکر کبک نیازی به تسلط به زبان فرانسه ندارد به همین خاطرQSW  برای انگلیسی زبانانی که مایل به اقامت در کبک هستند فرصت مناسبی است.

نحوه درخواست ویزای اسکیلد ورکر کبک

برای دریافت ویزای اسکیل ورکر کبک باید ابتدا در پورتال آریما Arrima پروفای  بسازید و Expression of Interest (EI) ارسال کنید. متقاضیان QSW باید امتیاز  کافی کسب کنند تا پرونده آن‌ها وارد مراحل بعدی شود. افراد براساس سن، تحصیلات، دانش زبان، تجربه کاری و داشتن پیشنهاد کاری امتیاز دهی می‌شوند.

در صورتیکه امتیاز کافی را بدست بیاورید از شما درخواست می‌شود که فرآیند درخواست خود را تکمیل کنید. برای این منظور باید از طریق پورتال  Mon Projetدرخواست‌ دهید و پرونده‌تان را تکمیل و همچنین هزینه بررسی پرونده‌تان را هم پرداخت کنید. توجه داشته باشید که بررسی پرونده حدود 6 ماه طول می‌کشد.

در صورتی که بتوانید (CSQ) یا همان گواهی گزینش کبک را دریافت کنید می‌توانید برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای اسکیل ورکر کبک

مدارکی که باید برای درخواست اسکیل ورکر کبک ارائه کنید شامل موارد زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه و ترجمه مورد تایید دادگستری
 • سند ازدواج برای افراد متاهل (و مدارک مربوط به طلاق برای افراد مطلقه)
 • عکس 3/5* 4/5 با زمینه سفید (عکس باید طی 6 ماه اخیر گرفته شده باشد)
 • آدرس محل سکونت تا 10 سال گذشته
 • گواهی نداشتن سو پیشینه
 • گواهی سلامت
 • تمکن مالی
 • مدارک شناسایی اقوام‌ در کبک (در صورت وجود) شامل اسکن شناسنامه، کارت اقامت دائم، گواهی سلامت
 • مدارک معتبر برای پیشنهاد کاری از استان کبک (در صورت وجود)
 • مدارک تحصیلی (دیپلم، پیش دانشگاهی، دانشگاهی به همراه ریز نمرات) به همراه ترجمه آنها با مهر دادگستری
 • مدرک زبان
 • گواهی اشتغال به کار در ایران

هزینه ویزای اسکیل ورکر کبک

هزینه بررسی درخواستQSW، 785$ است و به ازاء همسر و فرزندان هر نفر 168$ به مبلغ فوق اضافه می‌شود.

هزینه ویزای اسکیل ورکر کبک

نحوه امتیاز دهی برای ویزای اسکیل ورکر کبک

 متقاضیان که بدون همسر درخواست می‌دهند حداقل باید 43 امتیاز مربوط به عوامل استخدام و 50 امتیاز کل را کسب و متقاضیانی که با همسر درخواست ارسال می‌کنند باید حداقل 52 امتیاز مربوط به عوامل استخدام و 59 امتیاز کل را کسب کنند. در جدول زیر نحوه امتیاز ها و حداقل امتیاز مورد نیاز را می‌توانید مشاهده کنید.

امتیازامتیازموارد
بدون همسربا همسر 
2626تحصیلات
88تجربه کاری
1616سن
2222مهارت زبان
88فامیل در کبک
1717امتیاز همسر
1414پیشنهاد کاری معتبر
4352امتیاز واجد شرایط بودن برای اشتغال
88فرزند
11تمکن مالی
5059حداقل امتیاز واجدین شرایط

جزییات مربوط به امتیازات ویزای اسکیل ورکر کبک

امتیاز مروبط به فاکتور سن در ویزای اسکیل ورکر کبک

سنمتقاضی اصلیهمسر
بیشتر از 42 سال 0 0
42 سال 2 1
41 سال 4 1
40 سال 6 1
39 سال 8 2
38 سال 10 2
37 سال12 2
36 سال 14 2
18 تا 35 سال 16 3

امتیاز مربوط به سابقه کاری در ویزای اسکیل ورکر کبک

سابقه کاریامتیاز
بیشتر از 48 ماه8
36 تا 48 ماه6
24 تا 36 ماه 6
12 تا 24 ماه 4
6 تا 12 ماه4
کمتر از 6 ماه0
امتیاز مربوط به سابقه کاری در ویزای اسکیل ورکر کبک

امتیاز مربوط به مدرک تحصیلی در ویزای اسکیل ورکر کبک

مدرک تحصیلیامتیاز متقاضی اصلیامتیاز همسر متقاضی
دکتری14 4
فوق لیسانس 12 4
لیسانس10 3
فوق دیپلم6 2
دانشگاهی (یک ساله) 4 1
فنی حرفه‌ای (حداقل 3 ساله)8 3
فنی حرفه‌ای(1 یا 2 سال)62
مدرک پس از دیپلم (حداقل 2 سال) 41
دیپلم فنی حرفه‌ای62
دیپلم دبیرستان20

امتیاز مربوط به رشته تحصیلی در ویزای اسکیل ورکر کبک

رشته تحصیلیامتیاز متقاضی اصلیرشته تحصیلی
رشته های گروه های E,F,G0رشته های گروه های E,F,G
رشته های گروه D2رشته های گروه D
رشته های گروه C6رشته های گروه C
رشته های گروه B9رشته های گروه B
رشته های گروه A12رشته های گروه A

امتیاز مربوط به نمره زبان فرانسه در ویزای اسکیل ورکر کبک

آیتمC2C2C1C1B2B2
 متقاضی اصلیهمسرمتقاضی اصلیهمسرمتقاضی اصلیهمسر
Listening101.10
Speaking101.10
Writing736352
Reading736 52

* نمرات زیر B2 امتیازی ندارند.

امتیاز مربوط به نمره زبان انگلیسی در ویزای اسکیل ورکر کبک

آیتمنمره 9 تا 12نمره 5 تا 9زیر 5
Reading110
Listening210
Speaking210
Writing110
تمکن مالی برای ویزای اسکیل ورکر کبک چقدر است

تمکن مالی برای ویزای اسکیل ورکر کبک چقدر است

با وجود اینکه، ویزای اسکیلد ورکر کبک ویزایی کاری محسوب می‌شود اما یکی از مدارک مهمی که باید برای آن ارائه کرد تمکن مالی است. در واقع شما باید ثابت کنید از پس هزینه‌های اولیه‌تان هنگام ورود به کبک بر می‌آیید. در جدول زیر می‌توانید مبالغ مورد نیاز برای تمکن مالی را مشاهده کنید.

تعداد نفراتمبلغ
متقاضی مجرد3016$
متقاضی به همراه همسر و یک فرزند4954$
متقاضی به همراه همسر و دو فرزند5347$
متقاضی به همراه همسر و سه فرزند5739$

* فرزند زیر 18 سال

برنامه مهاجرتی استانی کانادا برای ویزای اسکیلد ورکر

برنامه کاندیداهای استانی کانادا یا PNP برای جذب افراد بااستعداد و متخصص به منظور جبران کمبود نیروهای متخصص در استان‌های کانادا ایجاد شد. هزاران متقاضی از طریق برنامه PNP موفق شدند به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم بگیرند.

چه کسانی می‌ توانند برای برنامه‌ های مهاجرتی استانی کانادا درخواست دهند

برای برنامه مهاجرتی استان‌های کانادا یا PNP، هر استانی معیار و استاندارهای خاص خود را دارد برای مثال ممکن است در یک استان اولویت با متقاضیانی باشد که در زمینه‌ی خاصی تخصص دارند و در استانی دیگر اولویت با افرادی باشد که مهارت بالایی در زبان فرانسه دارند. این معیارها به نیازهای هر استان بستگی دارد. متقاضیان باید مدارکی دال بر برخورداری از این معیارها را ارائه دهند. در واقع افراد در برنامه نامزدهای استانی باید ثابت کنند که می‌توانند در اقتصاد کانادا سهم مثبتی داشته باشند. در هرPNP ، چندین برنامه و زیر مجموعه وجود دارد که معمولاً به عنوان “جریان یا استریم” شناخته می‌شوند.

نحوه ارسال درخواست برای برنامه‌ های استانی کانادا

در کانادا، تمام تصمیمات نهایی در مورد مهاجرت با دولت فدرال است، نه دولت‌های استانی. به همین دلیل،PNP  ها فرآیندی دو بخشی هستند. ابتدا باید برای نامزدی استانی، به استان مورد نظر مراجعه کنید. سپس، در صورت تأیید استان، باید درخواست دوم را برای دریافت اقامت دائم کانادا به دولت فدرال ارائه دهید. برای درخواست PNP مورد نظر خود، دستورالعمل‌های گام به گام زیر را دنبال کنید:

 • با استفاده از PNP Live Tracker  برنامه‌های استانی موجود را پیدا و بررسی کنید که کدام برنامه مناسب شماست.
 • درخواست خود را برای برنامه مهاجرتی استان انتخابی ارسال کنید. می‌توانید از طریق پورتال اکسپرس اینتری این کار را انجام و یا بصورت کتبی درخواست دهید.
 • اگر درخواست شما کامل باشد و واجد شرایط باشید، یک گواهینامه نامزدی استانی رسمی دریافت خواهید کرد که به شما امکان ورود به مرحل‌ی بعدی را می‌دهد.
 • درخواست اقامت دائم خود را به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا ارسال کنید. برای اقامت دائم کانادا به دولت فدرال مراجعه کنید. اگر از طریق PNP مطابق با Express Entry نامزد شدید، می‌توانید از طریق اکسپرس اینتری اقدام کنید. در غیر این صورت، باید برنامه مبتنی بر کاغذ (paper based) را ارائه دهید.

انواع برنامه ‌های استانی

هر کدام از استان‌های کانادا برنامه نامزد استانی منحصر به فرد خود را اجرا می‌کنند که برای تأمین نیازهای اقتصادی و جمعیتی خودشان طراحی شده است. الزامات برنامه و روش‌های درخواست در استان‌ها بسیار متفاوت است، بنابراین متقاضیان باید برای تعیین صلاحیت خود با استان مدنظرشان مکاتبه کنند.

نحوه ارسال درخواست برای برنامه ‌های استانی در ایالت آلبرتا

استان آلبرتا واقع در غرب کانادا، قطب تولید محصولات کشاورزی کانادا است. این استان ذخایر نفتی گسترده‌ای و در نتیجه صنعت نفت در این استان پررونق است. آلبرتا میزبان شهرهای کالگری و ادمونتون و از غرب با کو‌ه‌های راکی همسایه است.

استریم (stream) آلبرتا در ژوئن 2018 راه‌اندازی شد. این استریم اتباع خارجی را که در آلبرتا مشغول به کارند و از کارفرمای خود پیشنهاد رسمی استخدام برای کار تمام‌وقت دارند را هدف قرار داده است.  متقاضیان استریم آلبرتا باید فاکتورهای سابقه کاری، پیشنهاد شغلی، تسلط به زبان و تحصیلات را داشته باشند تا بتوانند از طریق این برنامه مهاجرتی، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. استریم‌های برنامه مهاجرت استانی ایالت آلبرتا  (AINP) شامل:

 • استریم استخدام استراتژیک (Strategic Recruitment Stream): متقاضیانی که پیشنهاد کار معتبری ندارند می‌توانند از طریق این استریم اقدام کنند. این استریم شامل سه زیر مجموعه است: (دسته‌ی کسب و کار اجباری و اختیاری، دسته‌ی مشاغل مهندسی و دسته‌ی کارکنان دارای تحصیلات تکمیلی)
 • استریم کارفرما محور  (Employer-Driven Stream)
 • استریم کشاورز خویش‌فرما (Self-Employed Farmer Stream)

نحوه ارسال درخواست برای برنامه‌ های استانی در ایالت بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا در ساحل غربی کانادا واقع شده است، این استان شهرتش را مدیون زیبایی‌های بی‌‌نظیر طبیعی همچون کوه‌های راکی و اقیانوس آرام است. رشد اقتصادی و فرصت‌های شغلی فراوان این استان را به مقصد اصلی مهاجرت در کانادا تبدیل کرده است. با استفاده از سیستم ثبت درخواست EIR می‌توان برای استریم‌های این استان اقدام کرد. برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا شامل دو استریم می‌شود، استریم مهارت محور و استریم کار آفرینی.

 استریم مهاجرتی مهارت محور شامل زیر مجموعه‌های است که هر کدام از این زیر مجموعه‌ها شرایط و معیارهای خاص خود را دارند. این زیر مجموعه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • نیروهای متخصص (کارگران ماهر) (Skilled Worker)
 • متخصصین در حوزه پزشکی و سلامت (Healthcare Professional)
 • فارغ‌التحصیلان بین‌المللی کارشناسی (International Graduate)
 • فارغ‌التحصیلان بین‌المللی بالاتر از کارشناسی (International Post-Graduate)
 • نیروهای نیمه متخصص (Entry Level and Semi-Skilled Worker (ELSS))

 زیر مجموعه‌های استریم کار آفرین به شرح زیرند:

 • کارآفرین بریتیش کلمبیا (Entrepreneur)
 • خلبان منطقه‌ای کارآفرین بریتیش کلمبیا (Entrepreneur Regional Pilot)
 • پروژه های استراتژیک بریتیش کلمبیا (Strategic Projects)

نحوه ارسال درخواست برای برنامه‌ های استانی در ایالت مانیتوبا

منیتوبا در غرب کانادا واقع شده است و اقتصاد آن برپایه‌ی کشاورزی است. منیتوبا میزبان شهر وینیپگ است و از شرق با استان آنتاریو و از غرب با استان ساسکاچوان همسایه است. برنامه مهاجرت استانی منیتوبا (MPNP) شامل استریم‌های زیر است:

 • کارگران ماهر در مانیتوبا (SWM)
 • کارگران ماهر در خارج از کشور (SWO)
 • استریم آموزش بین‌المللی (IES)
 • استریم سرمایه گذاران تجاری (BIS)
برنامه‌ های استانی در ایالت مانیتوبا

نحوه ارسال درخواست برای برنامه ‌های استانی در ایالت نیوبرانزویک

استان نیوبرانزویک در ساحل شرقی کانادا و در اقیانوس اطلس قرار دارد. این استان دارای تعدادی از برنامه‌های نامزد استانی منحصر به فرد (PNP) است که برای جذب و حفظ نیروهای تازه وارد طراحی شده است که قادر به پُر کردن شکاف‌های نیروی کار و کمک به اقتصاد این استان هستند.

 • استریم بازار کار نیوبرانزویک اکسپرس اینتری
 • استریم کارآفرینی نیوبرانزویک
 • استریم کارآفرینی پس از فارغ‌التحصیلی نیوبرانزویک
 • کارگران ماهر نیوبرانزویک با پشتیبانی کارفرما
 • کارگران ماهر نیوبرانزویک با پشتیبانی خانواده (پایان یافته است)

نحوه ارسال درخواست برای برنامه‌ های استانی در ایالت نیوفاندلند و لابرادور

نیوفاندلند به لطف انرژی و منابع طبیعی خود طی سال‌های گذشته رشد اقتصادی زیادی داشته است، و از طریق برنامه مهاجرتی استانی خود به دنبال نخبگان و نیروهای متخصص و فارغ‌التحصیلان برای ادامه روند صعودی اقتصاد خود است.

 •  استریم اکسپرس اینتری کارگر ماهر (نیروی متخصص): کارگران ماهر مشاغل سطح 0 ، A یا B با پیشنهاد اشتغال تضمین شده که در Express Entry pool فدرال هستند، ممکن است واجد شرایط برای درخواست Express Entry Skilled Worker NLPNP باشند.
 • استریم کارگر ماهر
 • استریم فارغ‌التحصیل بین‌المللی
 •  استریم کارآفرینان بین‌المللی
 • استریم فارغ‌التحصیلان کارآفرین بین‌المللی

نحوه ارسال درخواست برای برنامه‌ های استانی در ایالت سرزمینهای شمال غربی

سرزمین‌های شمال غربی با بیش از یک میلیون کیلومتر مربع مساحت و جمعیتی بیش از 40،000 نفر ، این استان را به پرجمعیت‌ترین منطقه شمالی کانادا تبدیل کرده است که دارای فرصت‌های زیادی برای مهاجرت کارگران و کارآفرینان خارجی است. برنامه نامزدهای سرزمین‌های شمال غربی (NTNP)، مجموعه‌ای از مسیرهای مهاجرتی است که فرصتی را برای اقامت دائم اتباع خارجی در کانادا فراهم می‌کند.

NTNP از طریق جریان‌های مهاجرتی، کارفرماها، کارگران ماهر، نیمه ماهر و کم مهارت را هدف قرار می‌دهد; از طرف دیگر به دنبال کارآفرینان و صاحبان مشاغل در همه بخش‌ها برای ایجاد مشاغل جدید در این منطقه است. این استان چندین جریان مهاجرتی را اجرا می‌کند که در سه دسته تقسیم شده‌اند:

 • اکسپرس اینتری سرزمین‌های شمال غربی (Northwest Territories Express Entry): این استریم فرصت‌هایی را برای اتباع خارجی فراهم می‌کند که دارای تجربه در مشاغل سطح 0 ، A ، B ، C یا D  هستند و پیشنهاد شغل دائمی و تمام‌وقت را از کارفرمای واجد شرایط دارند.
 • برنامه کارفرما محور (Employer Driven Program)
 • برنامه تجارت محور (Business Driven Program)

نحوه ارسال درخواست برای برنامه‌ های استانی در ایالت نوا اسکوشیا

استان نوا اسکوشیا در ساحل شرقی کانادا و در اقیانوس اطلس واقع شده است. این استان میزبان تعدادی از برنامه‌های نامزد استانی منحصر به فرد (PNP) است که شامل موارد زیر می‌شوند:

این استان چندین جریان مهاجرتی را اداره می‌کند:

 • استریم تقاضای نوا اسکوشیا: اکسپرس اینتری  (Nova Scotia Demand: Express Entry)
 • استریم تجربه نوا اسکوشیا: اکسپرس اینتری  (Nova Scotia Experience: Express Entry)
 • استریم کارگران ماهر (Skilled Worker Stream)
 • استریم کارآفرین  (Entrepreneur)
 • استریم کارآفرین با تحصیلات تکمیلی بین‌المللی  (International Graduate Entrepreneur Stream)

نحوه ارسال درخواست برای برنامه ‌های استانی در ایالت آنتاریو

استان آنتاریو واقع در مرکز کانادا، محبوب‌ترین مقصد برای مهاجران جدید به کاناداست. این استان میزبان شهر تورنتو، مرکز اقتصادی کانادا و همچنین پایتخت کشور یعنی اُتاوا است.

 • سرمایه انسانی آنتاریو (Ontario Human Capital): شامل زیر مجموعه‌های اولویت‌های سرمایه انسانی – اکسپرس اینتری، کارگر ماهر فرانسوی زبان – اکسپرس اینتری، معاملات ماهر – اکسپرس اینتری، کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل، فارغ‌التحصیل دکترا)
 • پیشنهاد شغلی در آنتاریو (Ontario Employer Job Offer): شامل زیر مجموعه‌های کارگر خارجی، دانشجوی بین‌المللی با پیشنهاد شغلی، مهارت‌های درخواستی)
 • تجارت در آنتاریو (Ontario Business)
برنامه ‌های استانی در ایالت آنتاریو

نحوه ارسال درخواست برای برنامه ‌های استانی در ایالت جزیره پرنس ادوارد

علی‌رغم جمعیت کم و مساحت کوچک جزیره پرنس ادوارد، این منطقه دارای موقعیت خارق‌العاده با رونق گردشگری، ماهیگیری و صنایع کشاورزی است. برنامه نامزدهای استانی جزیره پرنس ادوارد (PEI PNP) ، مسیر مهاجرت را برای افراد با استعداد، متخصص و فارغ‌التحصیلان جوان باز کرده است. برنامه مهاجرتی این استان این فرصت را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد تا با استفاده از استریم‌های مختلف اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. این استان چندین جریان مهاجرتی در سه دسته اجرا می‌کند:

 • PEI  اکسپرس اینتری
 • تأثیر کار PEI
 • تأثیر تجاری PEI

نحوه ارسال درخواست برای برنامه‌ های استانی در ایالت ساسکاچوان

استان ساسکاچوان که در منطقه غربی کانادا واقع شده است یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی در کاناداست. این استان دارای زمین‌های زراعی غنی و  میزبان دو شهر مهم کانادا به نام های رجاینا و ساسکاتون است. PNP از نظر استراتژیک برای جذب مهاجرانی است که حضورشان به نفع استان باشد. این استان چندین جریان مهاجرتی را در سه دسته اجرا می‌کند:

 • کارگر ماهر بین‌المللی ساسکاچوان (Saskatchewan International Skilled Worker)
 • تجربه کاری در ساسکاچوان (Saskatchewan Experience)
 • کارآفرینی و کشاورزی در ساسکاچوان (Saskatchewan Entrepreneur and Farm)

نحوه ارسال درخواست برای برنامه‌ های استانی در ایالت یوکان

بازار کار یوکان با جمعیتی بیش از 30000 نفر، به شدت به نیروهای متخصص خارجی نیاز دارد تا جواب گوی تقاضای بالای مشاغل ماهر و نیمه ماهر باشد. برنامه نامزد یوکان (YNP) ، برنامه‌ی نامزد استانی (PNP) است که شامل مجموعه‌ای از مسیرهای مهاجرتی برای اقامت دائم شهروندان خارجی در کاناداست. یوکان چندین استریم مهاجرتی را اداره می‌کند:

 • کارگر ماهر یوکان Yukon Skilled Worker
 • اکسپرس اینتری یوکان Yukon Express Entry
 • نیروی کاری با تاثیر حیاتی در یوکان Yukon Critical Impact Worker
 • کاندید تجاری در یوکان Yukon Business Nominee
 • راهنمای جامع یوکان Yukon Community Pilot

تراست همواره به دنبال جذب اعتماد شما مشتریان عزیز است. شما می‌توانید به‌راحتی و بدون هزینۀ خاصی برای بررسی شرایط خود برای اخذ اقامت کانادا با تراست تماس بگیرید و از مشاورۀ رایگان در این خصوص بهره‌مند شوید.

سوالات رایج برنامه اسکیل ورکر کانادا

 • آیا ممکن است کسی با نمره زیر 67 بتواند در برنامه اسکیلد ورکر کانادا شرکت کند؟

کانادا کارگران و نیروهای ماهر را بر اساس توانایی آن‌ها برای رشد اقتصادی در کانادا می‌پذیرد. اگر افسر ویزای مهاجرت کانادا قانع شود که کل امتیاز به درستی منعکس‌کننده‌ی توانایی متقاضی نیست، می‌تواند از اختیار مثبت خود استفاده کند، که نیاز به ارزیابی جایگزین دارد. ارزیابی جایگزین مستلزم موافقت افسر دوم نیز است.

 • چه مهارت‌هایی در کانادا بیشترین تقاضا را دارند؟
 • پرستار
 • راننده کامیون
 • استاد یا مربی حرفه‌ای
 • مشاور مدیریت بازرگانی
 • جوشکار
 • کار درمانی یا فیزیوتراپ
 • مهندس نرم‌افزار یا طراح
 • مهندس هوا فضا
 • مهندس برق صنعتی
 • خلبان
 • داروساز
 • ·         ….
 • آیا برای برنامه اسکیلد ورکر کانادا محدودیت سنی وجود دارد؟

محدودیت سنی وجود ندارد اما سن یکی از فاکتورهای امتیاز دهی است که امتیاز 12 حداکثر آن دارد. به افراد بین 18 تا 35 سال 12 امتیاز تعلق می‌گیرد و در سنین بالاتر به ازاء هر سال 1 امتیاز کم می‌شود بطوریکه به افراد بالای 47 سال هیچ امتیازی تعلق نمی‌گیرد. برای اطلاع دقیق‌تر جدول امتیازات مربوط به سن متقاضی را مطالعه کنید

 • چه مشاغلی در کانادا درآمد خوبی دارند؟
 • پرستار
 • مدیر خدمات
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • ناظر معدن
 • مهندس
 • آمارگیر یا مجری
 • مدیر ساخت و ساز
 • چطور می‌توان امتیاز اسکل ورکر را بصورت آنلاین محاسبه کرد؟

برای محاسبه امتیاز اسکیلد ورکر باید در سایت اکسپرس اینتری پروفایلی بسازید و با وارد کردن اطلاعات، امتیاز‌تان محاسبه می‌شود.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات