کار در کانادا

کار در کانادا

کانادا کشوری آزاد، پویا و مملو از فرصت‌های شغلی است که مقصد بسیاری از متقاضیان است. اگر بخواهید به کانادا مهاجرت کرده و در آن کشور زندگی کنید بدون شک باید در این کشور مشغولیت کاری داشته باشید. بازارهای کاری کانادا بسیار گسترده هستند و تقریباً تمامی صنایع روز دنیا در این کشور فعالیت دارند. به‌علاوه، سیاست‌های توسعه‌ی اقتصاد کانادا در دهه‌های اخیر بسیار موفق بوده‌اند و باعث رشد اقتصادی قابل‌توجه، تولید مشاغل فراوان و به همین واسطه، جذب نیروهای کاری گسترده از مهاجرین خارجی شده‌اند.

اما برای ورود به بازارهای کاری کشور کانادا باید شناخت کافی از صنایع کانادا، فرهنگ کار در کانادا و نکات بسیاری دیگر که منجر به موفقیت در کاریابی در کانادا می‌شوند داشت. پیش از هر اقدام مهاجرتی، لازم است تحقیقات گسترده‌ای برای بازار هدف خود داشته باشید و برنامه‌ای بلندمدت کاری برای خود تدوین کنید.

درباره مهاجرت به کانادا، ویزای کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق کار با مراجعه به هر لینک بخوانید.

کشور کانادا ازنظر شاخص‌های کیفیت زندگی، ثبات سیاسی و بازار کار جزو بهترین کشورها در جهان قرار دارد. جالب است بدانید که کانادا در رده‌ی دوازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارد و این در حالی است که این کشور کمتر از 45 میلیون جمعیت دارد. با در نظر گرفتن نسبت نیروهای انسانی به موفقیت اقتصادی کانادا، می‌توان این نتیجه را گرفت که کانادایی‌ها، جز چند جامعه‌ی انگشت‌شمار طبق تعریف مؤثرترین فعالان اقتصادی در دنیا محسوب می‌شوند. لذا، ورود به بازارهای کاری کانادا به‌منزله جهشی بسیار بزرگ در فعالیت اقتصادی و کاری شما خواهد بود که البته، با داشتن پاداش‌های بی‌شمار، پیش‌نیازها و ترفندهایی دارد که دانستن آن‌ها برای شما الزامی است.

از خود بپرسید، چه رؤیایی برای زندگی کانادایی خود در ذهن دارید. خود را در شغل موردعلاقه‌ی خود در کانادا تصویر کنید و شرایط کار خود را با جزئیات تجسم کنید. فکر می‌کنید چقدر با چنین تصوری فاصله دارید؟ آیا از مسیری که برای رسیدن به هدف شغلی خود در کانادا باید طی کنید اطلاع دارید؟ چقدر هدف شغلی شما با واقعیت‌ها و نیازهای بازارهای کانادا تطابق دارد؟ چه پیش‌نیازهایی را باید برای خود تأمین کنید و چه اقداماتی را باید به انجام برسانید؟ در کل شانس موفقیت شما چقدر خواهد بود؟

این‌ها سؤالاتی هستند که هر متقاضی کار در کانادا باید از خود پرسیده باشد و برای تمامی آن‌ها از جواب روشنی داشته باشد. ما در این صفحه قصد داریم برای پاسخ به این سؤالات به شما سرنخی بدهیم اما این موضوع را در پیش از هر چیز به شما گوشزد می‌کنیم که پاسخ کامل به همه‌ی این سؤالات نیازمند ساعت‌های فراوان تحقیق و تلاش شخصی شما خواهد بود. ما در شرکت تراست، به خود افتخار خواهیم کرد اگر بتوانیم در این پروسه به شما کمکی کرده باشیم.

اولین قدم برای رسیدن به هدف داشتن یک فعالیت شغلی موفق در کانادا شناختن بازارهای کاری و صنایع کانادایی است که در ادامه به‌اختصار به آن می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا ، مشاغل پردرآمد در کانادا

کار در کانادا

شناختن بازارهای کاری و صنایع کانادا

شما به‌احتمال زیاد نمی‌توانید در منطقه‌ای که دمای هوا به‌ندرت از صفر درجه بالاتر می‌رود بستنی‌فروشی موفقی احداث کنید. اگر شهر یا منطقه‌ای از نیروی کاری پرستاران و پزشکان اشباع‌شده باشد احتمال پیدا کردن کار برای شما خیلی سخت خواهد بود. اگر تخصص شما در حوزه‌ی مهندسی بوده اما تکنیک‌هایی که در آن‌ها تجربه‌ی کاری دارید از صنعت موجود در کانادا عقب‌تر باشد پیدا کردن شغل برای شما قدری دشوار خواهد بود. برعکس، اگر محدوده‌ای نیاز وافر به مهندس و کارکنان بخش صنعت عمران داشته باشد و شما تخصص و تجربه‌ی کاری متناسب را داشته باشید، فرش قرمز پیش پای شما پهن خواهد بود. و یا اینکه اگر فعالیت فرهنگی و هنری شما مورد تائید مراکز فرهنگی و هنری و دانشگاه‌ های کانادا واقع شود، به‌احتمال‌زیاد شغل خوبی منتظر شما خواهد بود.

منظور ما از بیان این مثال‌ها توضیح این حقیقت است که شما باید جریان‌های اقتصادی و وضعیت بازارها و صنایع کانادا را بشناسید و خود را به‌عنوان یک مهاجر و متقاضی کار در کانادا با آن تطبیق دهید. شما باید شرایطی را، حداقل در مورد تخصص کاری خود، بشناسید و طوری خود را برای بازار کار کانادا آماده کنید که به‌محض ورود به کانادا بتوانید جذب بازار کار شوید.

اشتباه نکنید، اگر بخواهید بدون مطالعه و برنامه‌ریزی صحیح دل خود را به دریا بزنید، هزینه‌های خود را افزایش می‌دهید، شانس موفقیت کاری خود را کاهش و احتمال دریافت ویزاهای کاری و اقامت کانادا را برای خود بسیار کم خواهید کرد.

درباره ویزای کار کانادا بیشتر بدانید.

بازار کار صنایع

بازارهای کاری در کشور کانادا

شما باید مشاغل موردنیاز کانادا را بشناسید و لیست‌های نیازمندی‌های نیروهای انسانی کانادا را از سایت ادارات مهاجرتی کانادا مطالعه نمایید. دقت نمایید این لیست‌ها ثابت نبوده و به‌صورت فصلی یا سالانه تغییر می‌کنند. همین‌طور در نظر داشته باشید که در سال اخیر، با توجه به‌پیش آمد بحران کرونا در دنیا، مشاغل و بازارهای کار در کانادا دستخوش تغییرات فراوانی شده است که مطالعه‌ی به‌روز خود را نیاز خواهد داشت.

درباره مهاجرت به کانادا در کرونا و آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا بخوانید.

مشاغل مورد نیاز و پردرآمد در کانادا

داشتن مهارت و گذراندن آموزش برای اخذ یک فرصت شغلی در کانادا بسیار حیاتی است و لازم است شما مهارت‌های موردنیاز بازارهای کاری کانادا را استخراج کرده و بدانید که کارفرمایان از شما چه چیزی می‌خواهند. درهرصورت شما جایی استخدام خواهید شد که بتوانید برای کارفرما مفید واقع شوید. بنابراین تخصص خود و آموزش‌های لازم را چاشنی کار کنید تا یک رزومه‌ی جذاب برای کارفرماهای کانادایی ارسال کنید. رزومه‌ی شما باید به‌گونه‌ای باشد که کارفرما نتواند به راحتی از آن بگذرد.

اما چه مشاغلی در کانادا داغ‌ترین بازار را دارند و با انتخاب آن مشاغل، می‌توان احتمال دریافت کار و درآمد بالا را برای خود افزایش داد؟ در ادامه متن با تراست همراه باشید تا شما را با این مشاغل بیشتر آشنا کنیم.

مدیران فروش و بازاریابی در کانادا

شغل مدیریت فروش و بازاریابی (Sale Managers) جزو مشاغلی است که در کانادا خواهان زیادی داشته و از امنیت شغلی بسیار بالایی برخوردار است. مدیران فروش موفق افرادی هستند که در کسب‌وکار سفره‌ی یک شرکت را گسترده‌تر می‌کنند. این افراد با داشتن توانایی‌های اجتماعی، استفاده از دانش کافی و اتخاذ سیاست‌های کارآمد، سودآوری یک شرکت را افزایش می‌دهند و به همین واسطه است که این تخصص یکی از کلیدی‌ترین و موردنیازترین مشاغل کانادا شمرده می‌شود. به‌علاوه این دسته از افراد بالاترین دستمزدها در کانادا را به دریافت می‌کنند.

مدیران فروش در کانادا

نمایندگان فروش در کانادا

در کانادا، نمایندگی و کارگزاری فروش دومین شغل پر متقاضی در کانادا در سال 2019، بعد از دسته شغلی کارگران عمومی است. این دسته از مشاغل نیز با فروش و بازاریابی منطقه‌ای یک کسب‌وکار و یا کارخانه‌ی کانادایی سروکار دارد و متقاضی دریافت این شغل، به‌خودی‌خود باید مدیر فروش و بازاریابی یک محدوده در کانادا از یک شرکت کانادایی باشد.

کنترل پروژه به معنای برنامه‌ریزی و مدیریت اجرای پروژه‌های مهندسی است که در کانادا و جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در کانادا، شرکت‌های کنترل پروژه بازار بسیار داغی دارند و نیروهای کاری بسیار را برای انجام فعالیت کاری خود نیاز دارند. گفتنی است که شرکت‌های کنترل پروژه درآمد هنگفتی نیز دارند و مدیران این شرکت‌ها ازجمله پردرآمدترین کارکنان در کانادا محسوب می‌شوند.

مشاورین مدیریت کسب و کار در کانادا

شرکت های کنترل پروژه در کانادا

فرصت‌های شغلی بی‌شماری در این حوزه‌ی کاری، یعنی مشاوره مدیریت کسب‌وکار در کانادا وجود دارد. رشد اقتصادی در سال‌های اخیر و رشد و گسترش کسب‌وکارها در کانادا نیازمند مدیریت و نظارت بسیار هوشمند و حرفه‌ای است که این مهم بر عهده‌ی مشاورین مدیریت کسب‌وکارها است.

تمامی کسب‌وکارها با اندازه‌ی متوسط و بزرگ نیازمند استفاده از چنین خدماتی هستند و با توجه به‌فایده‌ی فراوانی که از این متخصصین دریافت می‌کنند، درآمدهای قابل‌توجهی نیز برای این کارکنان اختصاص می‌دهند. با توجه به گسترش روزافزون نیاز به این تخصص کاری، رشته‌ی تحصیلی مدیریت کسب‌وکار (MBA) نیز در دانشگاه‌های کانادا بسیار موردتقاضا قرارگرفته است.

بیشتر بخوانید: ام بی ای در کانادا ، قانون کار کانادا

شرکت های کنترل پروژه در کانادا

مهندس هوافضا و هواپیمایی در کانادا

صنعت هواپیمایی و پرواز در کانادا قدمت بسیار طولانی‌ای دارد و جزء صنایع بسیار فعال و پراهمیت این کشور محسوب می‌شود. این صنعت نیز در سال‌های اخیر محل سرمایه‌گذاری‌های فراوان بوده و مشاغل زیادی را به وجود آورده است. مهندسان هوا و فضا از دانش‌آموختگانی هستند که می‌توانند در این صنعت بسیار کلیدی کانادا شغل مناسبی برای خود دست‌وپا کنند. لازم به ذکر است که صنعت هواپیمایی و هوافضا در ایالات جنوبی کانادا که هم‌مرز آمریکا هستند بیشترین فعالیت را دارند.

درباره مهندسی هوافضا در کانادا و بازار کار مهندسی هوافضا در کانادا بیشتر بخوانید.

تحلیلگران تجاری در کانادا

یکی دیگر از مشاغل پر تقاضا و پردرآمد در کانادا تحلیلگران تجاری و تحلیلگران کسب‌وکارها هستند. این شغل نیز مانند مشاغلی که در پیش‌ازاین مطرح شد، جز مشاغلی است که سودآوری سیتماتیک یک کسب‌وکار یا شرکت را افزایش می‌دهد و به همین علت، جهت سیاست‌گذاری‌های کلان و تدوین خط‌مشی‌های اقتصادی یک شرکت از خدمات این دسته افراد استفاده می‌شود. به‌واسطه اهمیت اساسی این افراد حقوق‌های بالایی نیز برای ایشان صادر می‌شود و در رده‌های بالای این شغل، یک تحلیل‌گر ارشد می‌تواند حقوقی بالاتر از صد هزار دلار کانادا در سال دریافت کند.

همچنین درباره درآمد در کانادا و مالیات در کانادا با مراجعه به هر لینک اطلاعات کاملی کسب کنید.

حسابداران و حسابرسان در کانادا

مدیریت هیچ کسب‌وکار بدون حسابداری و حسابرسی و گزارش‌های مالی‌ای که این دسته از کارکنان تولید می‌کنند امکان‌پذیر نیست. حسابداران وظیفه‌ی جمع‌آوری، مستندسازی، تحلیل داده‌های مالی کسب‌وکارها رادارند و امور مالیاتی، پیش‌بینی‌های مالی و امور بانکی یک کسب‌وکار تنها توسط خدمات این کارکنان امکان‌پذیر است. حسابداران و حسابرسان نیز امنیت شغلی خیلی خوبی در کانادا دارند و به‌علاوه، دستمزد بسیار بالایی دریافت می‌کنند.

درباره حسابداری در کانادا و بازار کار حسابدار در کانادا بیشتر بخوانید.

حسابداران در کانادا

دستیاران اداری در کانادا

دستیاران اداری بسته به نیازمندی‌های هر کسب‌وکار باید توانایی‌های متفاوتی داشته باشند. این دسته از کارکنان درواقع کارمندان همه‌کاره در رده‌ی مدیریت یک کسب‌وکار هستند جز افراد کلیدی یک کسب‌وکار محسوب می‌شوند. ازجمله توانایی‌هایی که دستیاران اداری باید داشته باشند، توانایی مدیریت، برنامه‌ریزی و هماهنگی در کسب‌وکار، حسابداری، تحلیل و بررسی و توانایی‌های دیگر به‌تناسب کسب‌وکار موردنظر است.

مدیر پروژه فناوری اطلاعات در کانادا

کسب‌وکارهایی که در حوزه‌ی فعالیت‌های فن‌آوری اطلاعات، کامپیوتر و نرم‌افزار و حوزه‌های مشابه مشغول به کار هستند، مجموعه‌ای عظیم از وظایف مختلف را در هر پروژه باید مدیریت کنند و انجام دهند. بنابراین تمامی این شرکت‌ها نیازمند یک سیستم کنترل پروژه‌ی اختصاصی خود هستند و مدیریت این شرکت‌ها حرف اول را در موفقیت آن‌ها می‌زند.

با توجه به رشد روزافزون کسب‌وکارهای حوزه‌ی IT در کانادا، نیاز به نقش مدیریت مؤثر در این بخش صنعت نیز در حال افزایش است. این مدیران نیز باید تجربه‌ی کافی در حوزه‌ی کارهای مربوط به فناوری اطلاعات داشته باشند و به‌تناسب، دستمزد بسیار مناسبی دریافت می‌کنند.

مهندسان کامپیوتر و نرم‌افزار در کانادا 

رشد نمایی روزانه‌ی تکنولوژی‌های کامپیوتری و بازارهای نرم‌افزار، رقابت بسیار داغی را در میان تمامی کشورهای توسعه‌یافته و شرکت‌های کامپیوتری ایجاد کرده است. کانادا نیز از این رقابت عقب نمانده است و شرکت‌های بسیار زیادی در این کشور مشغول به تولید و توسعه‌ی نرم‌افزارها و تکنولوژی‌های نوین هستند. علی‌الخصوص بازار کار مهندسین کامپیوتر در کانادا به این دلیل اهمیت فراوان پیدا می‌کند که شهرهای جنوبی کانادا در نزدیکی قطب‌های کامپیوتری آمریکا هستند و از این حیث در متن طب و تاب بازارهای آمریکایی هستند. مهندسین نرم‌افزار نه‌تنها در کانادا فرصت‌های شغلی بسیار خوبی خواهند داشت، بلکه درآمدهای بالایی دریافت می‌کنند.

درباره مهندسی کامپیوتر در کانادا، علوم کامپیوتر در کانادا و بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا بیشتر بخوانید.

مهندسان کامپیوتر در کانادا

دیگر مشاغل پرطرفدار کانادا

لیست فوق مشاغل با نیازمندی و دستمزد بالا در کانادا را نشان می‌داد، اما نگران نباشید، این‌ها تنها مشاغل موردنیاز در کانادا نیستند و دستمزد بالای این مشاغل به معنی پایین بودن مزایای سایر مشاغل نیست. در زیر تعدادی دیگر از مشاغل موردنیاز کانادا نشان داده می‌شوند که برای آن‌ها در بازارهای کانادا فرصت‌های شغلی زیادی وجود دارد.

تا اینجا اطلاعاتی مختصر در مورد بازارهای هدف شما در کانادا را مرور کردیم. هدف ما تا اینجای کار، نشان دادن این موضوع بود که فاز اول برنامه‌ریزی برای کار در کانادا، شناخت بازار کار مرتبط با رشته شما است. به خاطر داشته باشید که هرچقدر زمان برای جستجو و تحقیق در این مرحله صرف کنید، برنامه‌ی کاریتان در کانادا مسیر بهتری خواهد گرفت و موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. با تمامی این اوصاف، می‌رسیم به مرحله‌ی دوم تحقیقات پیش از سفر شما که عبارت است پیش‌نیازها و مهارت‌های موردنیاز برای کار در کاناداست.

پیش نیازها و مهارت های مورد نیاز برای جذب شدن در بازار کار در کانادا

شما تنها زمانی توسط یک کارفرمای کانادایی برای استخدام انتخاب خواهید شد که بتوانید به معنای کلمه کارمند خوبی برای کسب‌وکارشان باشید. برای اینکه ازنقطه‌نظرهای کارفرماهای کانادایی اطمینان حاصل کنید شرایط محیط کار و شرکت موردنظر خود را بدانید باید با شرکت موردنظر خود ارتباط برقرار کنید. اما به‌طور کل، یک مرحله پیش از آن کاری که باید بکنید، این است که از شرایط کلی بازار حد خود اطلاع حاصل کنید، آگهی‌های زیادی را مطالعه کنید، در صورت امکان با چندین شرکت تماس برقرار کنید و شرایط موردنیازشان را بپرسید و تا جایی که می‌توانید به مطالعه و تحقیق درباره‌ی شغلی که قصد دارید در کانادا داشته باشید اخذ کنید و تا جای ممکن خود را پیش از سفر به کانادا برای کاریابی پربار کنید.

ما تعدادی از مهارت‌های مشترک برای تمامی بازارهای کار کانادا را ادامه آورده‌ایم، اما این‌ها تنها مواردی ابتدایی از لیست پیش‌نیازهای شما برای جذب در بازار کار هدف شما در کانادا خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کانال تلگرام کار در کانادا ، بیزینس پلن برای مهاجرت به کانادا

دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی مورد نیاز برای کار در کانادا

قطعاً اگر متخصص‌ترین نیروی کار درزمینه ی کاری خود باشید و نتوانید با کارفرمای خود در کانادا ارتباط برقرار کنید، موقعیت شغلی‌ای برای شما رزرو نخواهد شد. بالعکس، اگر توانایی زبان خارجی شما در سطح بالایی باشد، نه‌تنها کارفرمای خود را تحت تأثیر قرار خواهید داد و ارتباط بهتری با وی برقرار خواهید کرد بلکه ممکن است کارفرما به دلیل داشتن مهارت کلامی بالا برخی از کمبودهای مهارتی دیگر شما نادیده بگیرد و احتمال بدهد که باقابلیت ارتباطی خوبتان آن را بتوانید در مدت‌زمان کوتاه جبران کنید.

در کل با توجه به تجربیات مهاجرینی که پیش از شما برای کار به کانادا رفته‌اند، مهارت زبان یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که شما باید به نحو احسنت آن را تأمین نمایید. سعی کنید سطح زبان خود را تا جای ممکن به سطح C2 نزدیک کنید و توانایی مکالمه و لغات تخصصی حوزه‌ی کاری خود را افزایش دهید.

اگر برای مشاغل سطح  C  و  D یعنی مشاغل بدون نیاز به مدارک دانشگاهی مانند تکنسین‌های کارگاهی، رانندگان و کارکنان فنی اقدام می‌کنید، داشتن سطح زبان C2 برای شما لازم نخواهد بود اما بازداشتن سطح زبان مناسب به کاریابی شما کمک ویژه خواهد کرد. اگر شما در استان‌هایی مانند کبک و نیوبرانزویک که جمعیت فرانسوی زبان بالایی دارند، دانستن زبان فرانسوی نیز برای شما الزامی یا بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

همچنین درباره دوره زبان در کانادا و مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان بخوانید.

سطح تحصیلات کارجو در کانادا

به‌تناسب شغلی که به دنبال آن هستید شما باید تحصیلات و مهارت‌های موردنیاز بازار کاری خود را داشته باشید. همواره داشتن گواهی‌های آموزشی متناسب با شغل، به کارفرما دلگرمی می‌دهد که شما انتخاب مناسبی به‌عنوان نیروی کاری هستید. پس حتی اگر در کاری مهارت خودآموخته دارید، تلاش کنید گواهی‌های آموزشی مرتبط آن را اخذ کنید و رزومه‌ی کاری خود را سنگین کنید.

این موارد برای دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت به‌راحتی قابل انجام است. اما اگر برنامه‌ی کارجویی طولانی‌مدت دارید، شرکت در دوره‌های آموزشی طولانی‌مدت تر مانند مدارک دانشگاهی از قبیل کارشناسی ارشد می‌توانند نقاط قوت مناسبی برای شما به وجود بیاورند. در کل، تا می‌توانید مدارک تحصیلی خود را بهبود و افزایش دهید.

تجربه‌ کاری کانادایی و خارج از کانادا

تجربه‌ی کاری از دیگر فاکتورهای بسیار حائز اهمیت در کارجویی است. قطعاً اگر خود شما کارفرما بودید و قصد داشتید بین چند نیرو با شرایط مشابه انتخاب کنید، باتجربه‌ترین آن‌ها را انتخاب می‌کردید. لازم به ذکر است که در بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی کاری و همین‌طور کارآفرینی، حداقل پیش‌نیاز 2 یا 3 سال کار مرتبط با رشته‌ی تحصیلی جزء پیش‌نیازهای اساسی است. لذا، تجربه‌ی کاری را بسیار جدی بگیرید و سعی کنید از این بابت نیز رزومه‌ی خود را سنگین کنید. فراموش نکنید که در هر مجموعه‌ای مشغول به کار بوده یا هستید، از آن‌ها گواهی‌های اشتغال، فیش حقوقی و توصیه‌نامه‌های کاری دریافت کنید.

این مستندات تجربه‌ی کاری شما را به اثبات می‌رسانند و می‌توانند برگ برنده‌ی مهمی برای شما واقع شوند. اگر شما تجربه‌ی کار در کانادا را داشته باشید، ازنظر کارفرماهای کانادا و همین‌طور سازمان مهاجرت کانادا، این تجربه ارزش به‌مراتب بالاترین نسبت به تجربه‌ی کاری خارج از کانادا دارد، بنابراین در صورت امکان، به کسب تجربه‌ی کاری در کانادا از طرق به‌عنوان‌مثال، کار دانشجویی در کانادا، ویزای کار کوتاه‌مدت، کار پس از تحصیل در کانادا، کارآموزی در کانادا و سایر روش‌های کار کوتاه‌مدت فکر بکنید.

درباره تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا و اقامت موقت کانادا بخوانید.

تأثیرات بیماری کرونا بر بازار کار کانادا در سال 2021

بدون شک بیماری کرونا جهان را در تمامی ابعاد تکان داده است. تمامی بازارهای جهانی و در تمامی کشورها از شک‌های مختلف بیماری کرونا تأثیر گرفته‌اند. این تأثیرات در اکثر مواقع منفی بوده و منجر به رکود در بسیاری از مشاغل شده‌اند. کرونا مسبب آن شده است تا افراد فراوانی شغل خود را از دست بدهند و بازارهای فراوانی اگر نه به حالت تعلیق، دچار رکود جدی شوند. یکی از علائمی که نشان‌دهنده‌ی جدیت این زلزله‌ی اقتصادی در دنیا بود به صفر رسیدن مقطعی قیمت نفت در اواسط سال 2020 بود که نشان‌دهنده‌ی عمق فاجعه در کارخانه‌های دنیا است.

کانادا نیز جز کشورهایی است که با این مشکل روبرو بوده که به‌تبع آن بیش از یک‌میلیون شغل در این کشور از بین رفته و یا با کسری مقرری مواجه شده‌اند. البته پس از موج اول کرونا در کشور کانادا، با مدیریت کلان سیاسی در این کشور، برنامه‌های بازسازی اقتصادی مناسبی برای صنایع اجراشده که آمارهای رو به صعود اقتصادی، مبین موفقیت این برنامه‌های جبرانی هستند.

اما تمامی این مواردی که در بالا بیان شد در مورد وضعیت کلی بازارهای کانادا بود. در بین این تلاطم بحران اقتصادی کانادا، در سال 2020 شرکت‌هایی نیز بودند که رشدهای بسیار عظیمی داشته‌اند و برخی از مشاغل، با افزایش تقاضا مواجه شدند. به‌عنوان‌مثال کسب‌وکارهایی مانند فروش‌های اینترنتی، کسب‌وکارهای آنلاین، نیروهای کاری در حوزه‌ی بهداشتی و پزشکی، بازاریابان، کسب‌وکارهای تلفنی و بسیاری مشاغل دیگر در لیست نیازهای کاری اضطراری کانادا قرار دارند و می‌توان گفت این فرصت بسیار مناسبی برای این متقاضیان این مشاغل خواهد بود.

درباره مشاغل خانگی در کانادا و بهترین بیزنس در کانادا بخوانید.

کرونا در بازار کار

افت تقاضای نیروی کار در استان های کانادا

در سال 2020، پس از شیوع همه‌گیری بیماری کرونا در جهان، شُک فراوانی به بازارهای کاری دو استان آنتاریو، بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان وارد آمد. این سه استان، به‌خصوص استان انتاریو، بالاترین نیروهای کاری و همین‌طور جذب نیروهای کاری خارجی را داشتند و در پس تأثیرات کرونا کاهش قابل‌توجهی در نرخ‌های جذب نیروی کار و استخدام به نمایش دادند.

در جدول پایین، آمار و ارقامی از نرخ استخدام و کاریابی در استان‌های کانادا آمده است که مقطع بین سال 2019 و 2020 را نشان می‌دهد. با توجه به تغییر در آمار و ارقام می‌توان تأثیر کرونا در بازار اشتغال در کانادا به‌صورت عینی سنجید.

میزان استخدام در استان‌های کانادا (هزار نفر)مارس ۲۰۲۰فوریه ۲۰۲۰مارس ۲۰۱۹تغییر ماهانهتغییرات سالانه
انتاریو۷۱۵۲.۳۷۵۵۵.۱۷۳۷۹.۹۴۰۲.۸-۲۲۷.۶-
کبک۴۱۲۰.۵۴۳۸۴.۵۴۳۰۸.۴۲۶۴-۱۸۷.۹-
آلبرتا۲۲۱۲.۸۲۳۲۹.۹۲۳۳۱.۲۱۱۷.۱-۱۱۸.۴-
بریتیش کلمبیا۲۴۰۶.۷۲۵۳۹.۱۲۵۵۷.۷۱۳۲.۴-۱۵۱-
ساسکاچوان۵۵۹.۸۵۸۰.۷۵۷۹.۱۲۰.۹-۱۹.۳-
مانیتوبا۶۳۸.۹۶۶۴.۲۶۵۴.۵۲۵.۳-۱۵.۶-
نوا اسکوشیا۴۴۶.۲۴۷۱۴۶۶.۸۲۴.۸-۲۰.۶-
نیوبرانزویک۳۴۵.۸۳۶۱۳۵۹.۲۱۵.۲-۱۳.۴-
نیوفاندلند و لابرادور۲۱۷.۴۲۲۳.۲۲۲۹.۹۵.۸-۱۲.۵-
پرنس ادوارد آیلند۷۸.۵۸۰.۶۷۷.۲۲.۱-۱.۳

پیش از بحران همه‌گیری بیماری کرونا، کشور کانادا جزء بهترین کشورهای جهان ازنظر وضعیت کاری و شغلی بود. اما با رسیدن موج شیوع کرونا به کانادا، اثرات مخرب آن به صنایع کانادا مثل تمامی کشورهای دیگر دنیا سرایت کرد. در سال 2020 ، حدود ۳۵۰ هزار تا یک‌میلیون شغل در کانادا به حالت تعلیق درآمده است و نرخ بی‌کاری در کانادا از 5.9 درصد از  سال 2019، به رقم 7.8 درصد افزایش‌یافته است.

طبقه‌ای که بیشترین تأثیر مخرب کرونا را در کانادا متحمل شده‌اند شاغلین کارهای پاره‌وقت بوده‌اند. بااین‌حال، طبق آمارهای انتشاریافته توسط سازمان مهاجرت کانادا، کماکان، مهاجرین کانادا نرخ بی‌کاری کمتری نسبت به شهروندان کانادا دارند که این موضوع نشان‌دهنده‌ی کارآمدی و تلاش بیشتر این نیروهای کاری و به‌تبع آن، سودآوری خارجیان برای کانادا است. گفتنی است که بیشترین گروه لطمه دیده از بحران کرونا، کارکنان نزدیک به سن بازنشستگی‌اند که شرکت‌ها، برای تعدیل نیرو جهت جبران خسارت‌های بحران اقتصادی این افراد را در اولویت قرار داده‌اند.

جدول زیر بیان‌کننده تغییرات مهم در بازارهای کاری در کانادا در سال 2020 است.

شاخص‌هامارس ۲۰۲۰فوریه ۲۰۲۰مارس ۲۰۱۹تغییر ماهانهتغییر سالانه
تعداد نیروی کار (هزار نفر)۱۹۷۲۵.۷۲۰۳۲۳.۲۲۰۰۹۹.۵۵۹۷.۵-۳۷۳.۸-
میزان استخدام (هزار نفر)۱۸۱۷۸.۷۱۹۱۸۹.۴۱۸۹۴۳.۹۱۰۱۰.۷-۷۶۵.۲-
استخدام تمام‌وقت (هزار نفر)۱۵۱۳۴.۸۱۵۶۰۸.۸۱۵۳۵۸.۳۴۷۴-۲۲۳.۵-
استخدام پاره‌وقت (هزار نفر)۳۰۴۳.۹۳۵۸۰.۶۳۵۸۵.۶۵۳۶.۷-۵۴۱.۷-
نرخ بیکاری (به درصد)۷.۸۵.۶۵.۷۲.۲۲.۱

نرخ بیکاری در استان‌های کانادا به شرح جدول زیر است که بیانگر تأثیرات همه‌گیری کرونا در بازارهای کار است:

نرخ بیکاری استان‌هامارس ۲۰۲۰فوریه ۲۰۲۰مارس ۲۰۱۹تغییرات سالانه
کل کشور کانادا۷.۸۵.۶۵.۷۲.۱
نیوفاندلند و لابرادور۱۱.۷۱۲۱۱.۶۰.۱
پرنس ادوارد آیلند۸.۶۸۸.۹۰.۳-
نوا اسکوشیا۹۷.۸۶.۲۲.۸
نیو برانزویک۸.۸۶.۹۷.۹۰.۹
کبک۸.۱۴.۵۵.۲۲.۹
انتاریو۷.۶۵.۵۵.۹۱.۷
مانیتوبا۶.۴۵۵۱.۴
ساسکاچوان۷.۳۶.۲۵۲.۳
آلبرتا۸.۷۷.۲۶.۹۱.۸
بریتیش کلمبیا۷.۲۵۴.۷۲.۵

تأثیر کرونا بر صنایع مختلف کانادا و بازارهای کاری مرتبط با آنها

کرونا تأثیر متفاوتی بر صنایع مختلف در کانادا و سایر کشورهای جهان گذاشته است. مشاغل زیادی به دلیل لزوم فاصله‌گیری اجتماعی و استانداردهای بهداشتی به حالت تعلیق درآمده و یا به‌طور بسته‌شده‌اند. درحالی‌که در برخی از بازارهای کاری اقبال بیشتر مردمی به وجود آمده است. کسب‌وکارهایی همچون اغذیه‌فروشی‌ها، هتل‌ها، کسب‌وکارهای مربوط صنایع توریستی، کسب‌وکارهایی فرهنگی و هنری و تفریحی، آموزشگاه‌ها و مؤسسات خدماتی آموزشی بوده‌اند. در برخی دیگر از صنایع مانند جنگلداری، شیلات و ماهیگیری، استخراج معدن و نفت و گاز و همین‌طور کسب‌وکارهای اینترنتی افزایش وجود داشته است.

در جدول زیر، نرخ تغییراتی که در صنایع مختلف کانادا در یک سال متأثر از بحران کرونا رخ‌داده، نشان داده‌شده است.

درصد بیکاری در صنایع کانادامارس ۲۰۲۰فوریه ۲۰۲۰مارس ۲۰۱۹تغییرات ماهانهتغییرات سالانه
درصد بیکاری در بخش تولید کالا۵.۱۴.۸۵.۰۰.۳۰.۱
کشاورزی و دامداری۲.۸۴.۰۴.۱۱.۲-۱.۳-
جنگلداری، ماهیگیری، استخراج معدن و نفت و گاز۶.۸۷.۰۷.۱۰.۶۱.۵-
خدمات تفریحی و رفاهی۱.۵۲.۷۲.۶۱.۲-۱.۱-
ساخت‌وساز۶.۲۵.۴۶.۹۰.۸۰.۷-
صنایع تولیدی۴.۵۴.۱۳.۳۰.۴۱.۲
مجموع نرخ بیکاری در بخش تولید خدمات۶.۱۳.۱۳.۳۳.۰۲.۸
تجارت عمده و خرده‌فروشی۵.۸۳.۴۳.۷۲.۴۲.۱
حمل‌ونقل و انبارداری۴.۴۲.۹۳.۳۱.۵۱.۱
خدمات مالی، بیمه، اجاره و فروش املاک۲.۳۱.۵۱.۴۰.۸۰.۹
خدمات فنی، علمی و حرفه‌ای۳.۰۲.۵۲.۸۰.۵۰.۲
کسب‌وکار، ساختمان و سایر خدمات پشتیبانی۵.۴۵.۸۶.۸۰.۴-۱.۴-
خدمات آموزشی و پرورشی۱۰.۱۴.۰۳.۵۶.۱۶.۶
کمک‌های اجتماعی و خدمات بهداشتی۴.۴۱.۵۱.۵۲.۹۲.۹
خدمات اطلاعاتی، فرهنگی و تفریحی۱۱.۳۴.۸۵.۴۶.۵۵.۹
خدمات غذا و مسکن۱۶.۳۵.۵۵.۷۱۰.۸۱۰.۶
سایر خدمات (به‌جز مدیریت عمومی)۶.۲۳.۲۲.۶۳.۰۳.۶
مدیریت عمومی۲.۹۲.۱۱.۸۰.۸۱.۱

پذیرش مجدد مهاجران به بازارهای کار کانادا در دوران پسا کرونا

آمارهای فوق در مورد تأثیرات همه‌گیری کرونا بر بازارهای کاری کانادا نشان‌دهنده‌ی رشد بسیار ملایم در ماه‌های اخیر بازارهای کاری است. به نظر می‌رسد کانادا توانسته کنترل نسبی بر بیماری کرونا ایجاد کرده است و توانسته تلاش مثبتی بر احیای بازارها و کسب‌وکار کند. سال‌های پیش از 2019، سال‌های رشد تصاعدی اقتصاد کانادا بود و نیروهای بسیار زیادی از خارج از کشور برای تأمین نیروهای انسانی مشاغل کانادا از کشورهای دیگر جذب شد.

اما شوک یک‌باره‌ی کرونا و بحران اشتغال آن، بسیاری از کسب‌وکارها را برای استخدام و جذب نیرو به حالت تعلیق درآورد. به همین واسطه، به‌منظور عدم افزایش نیروهای کاری مازاد، کانادا بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی و صدور ویزاهای خود را کاهش داده است. اما شرایط برای مهاجرینی که در سال‌های اخیر به کانادا آمده‌اند نیز تفاوت‌هایی دارد.

به‌طور کل، مهاجران قدیمی‌تر در کانادا شرایط بهتری دارند؛ آمارهای مربوط نرخ بیکاری نشان‌دهنده‌ی آن سات که وضعیت اشتغال کسانی که بیش از 5 سال در کانادا زندگی کرده‌اند کمتر است و موارد تعلیق در اشتغال در این دسته از افراد کمتر بوده است. اما این ارقام برای مهاجرین متأخر کانادا کمی بیشتر است. این موضوع نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که کارفرمایان و شرکت‌های کانادایی، بر بحران کانادا و نیاز به کاهش نیروهای انسانی، ترجیح به نگه‌داشتن نیروهای باسابقه‌تر داشته‌اند. اما چنین تغییراتی موجب نگرانی مهاجرین جدید و متقاضیان مهاجرت به کانادا را ایجاد کرده است. در حال حاضر، باید پذیرفت که ریسک کاریابی و مهاجرت از طریق تخصص کاری به کانادا تا حدودی افزایش‌یافته است.

تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که بازسازی کامل تأثیرات مخرب کانادا، حتی در صورت برطرف شدن عامل بیماری‌زا، تا چندین سال ادامه داشته باشد. لذا پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده، تعداد پذیرش در برنامه‌های مهاجرتی مرتبط به جذب نیروهای متخصص کاری کانادا در ابتدا کاهش جدی و مجدداً رشد ملایم سالیانه داشته باشد.

همچنین درباره برنامه های مهاجرت استانی کانادا، اکسپرس اینتری کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق تخصص در تراست بخوانید.

قوانین کار در کانادا

قوانین کار در کشور کانادا نظامی بسیار منظم و سامان‌دهی شده است که توسط دولت فدرال و دولت‌های محلی تدوین‌شده است. شرایط و ضوابط کار، مسئولیت‌های مابین طرفین کارفرماها و کارکنان، دولت‌های محلی و فدرال، بیمه‌ها، مشتریان و غیره را شامل می‌شود که برای هر یک دستورالعمل‌ها و مجوزهای خاصی وجود دارند. دولت فدرال کانادا با استعانت از دولت‌های محلی، کارفرمایان، اتحادیه‌ها، شرکای بین‌المللی و سایر سهامداران، محیط‌های کاری مناسب، ایمن و کارآمدی را فراهم نموده و سبب گسترش و بسط روابط مشترک در محل کارشده است.

قوانین کار در کانادا با نظارت سخت گیرانه ای کنترل می‌شوند، اما درعین‌حال، انتفاع تمامی اعضای جامعه، رشد و پیشرفت کشور و ایجاد ثبات و پایداری در بازارهای کاری کانادا را در نظر دارد. اگر قصد کار کردن در کانادا را دارید، باید تا جای ممکن با قوانین کار در کانادا آشنا باشید و تمامی این قوانین با دقت رعایت کنید.

این قوانین، حقوقی را تعیین می‌کنند که کارکنان و کارفرمایان و سایر طرف‌ها به هم خواهند داشت و در صورت نقض این قوانین توسط هر یک از طرف‌های قرارداد کاری، توسط دادگاه‌های ادارات کار و صنایع کشور کانادا قابل شکایت و پیگیری قضایی خواهد بود.

در ادامه به برخی از استانداردهای کاری در کانادا می‌پردازیم که تمامی افرادی که در کانادا مشغول به کار هستند باید بدانند. قواعد و استانداردهای کاری در کانادا بسیار فراگیر و مفصل‌تر از این موارد هستند و در پاره‌ای از مشاغل و همین‌طور برای کارفرمایان لازم خواهد بود که اطلاع بیشتری از جزئیات قوانین داشته باشند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به صفحه‌ی مربوط به قوانین کار در سایت سازمان مهاجرت کانادا مراجعه نمایید.

درباره اداره مهاجرت کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی در استان های کانادا بخوانید.

ساعات کاری در کانادا

استاندارد ساعات کار برای نیروهای کاری در کانادا به شرح زیر است:

 • برای یک روز کاری استاندارد کار روزانه 8 ساعت می‌باشد.
 • 40 ساعت کار در هفته (روز دوشنبه روز اول هفته است و شنبه و یک‌شنبه روزهای تعطیل هفته)
 • برای کارمندان در هر هفته یک روز تعطیل جهت استراحت اختصاص داده‌شده که معمولاً روز یکشنبه است.
 • زمانی که یک یا چند روز تعطیل در طول یک هفته وجود داشته باشد، ساعات کار استاندارد به ازای هرروز تعطیل، هشت ساعت کاهش می‌یابد.

قوانین کار در کانادا به این صورت است که برای برخی از انواع مشاغل خاص و برخی از صنایع، ساعت‌های استاندارد کار متفاوتی تعریف‌شده است؛ به‌عنوان‌مثال برای رانندگان در صنعت حمل‌ونقل و ترانزیت، کارگران کشتی‌ها و ملوانان در صنعت حمل‌ونقل دریایی، کارکنان صنعت راه‌آهن و خطوط ریلی، فروشندگان پورسانت بگیر در صنعت توزیع و فروشندگان پورسانتی در بخش بانکداری، ساعات کاری متفاوتی قید می‌شود. همین‌طور برای مشاغلی که ساعات کاری آن‌ها به‌صورت شیفتی، عصر کاری و شب‌کاری است ضرایب متفاوتی برای محاسبه‌ی ساعت کاری و دستمزد آن‌ها وجود دارد. 

اضافه کاری و ساعات محاسبه شده در کانادا

اضافه‌کاری ساعاتی از کار است که کارمندان مضاف بر ساعات کاری استاندارد کار کنند. دستمزد اضافه‌کاری با ضریب حداقل 1.5 برابر دستمزد ساعتی معمولی به ازای هر ساعت اضافه‌کاری محاسبه می‌شود، به‌استثنای موارد زیر:

مدیران و متخصصین از قبیل پزشکان، وکلا، دندان‌پزشکان، معماران و مهندسین که از اضافه‌کاری معاف هستند.

حداکثر ساعت کار در کانادا

در اکثر موارد، حداکثر تعداد ساعات کار در طول یک هفته 48 ساعت است. این میزان ساعت کار می‌تواند در شرایط استثنایی ازجمله برای انجام کارهای اضطراری و کارهایی که مجوز فعالیت بیشتری دارند تغییریافته و  از حد معمول بیشتر شود.

ضوابط مرخصی و غیبت در محل کار در کانادا

قانون کار کانادا برای کارمندان مجاز فدرال برخی شرایط مرخصی و غیبت تعیین نموده که شامل موارد متنوعی است این مرخصی‌ها غیبت‌ها به دو صورت کلی موجه و ناموجه دسته‌بندی می‌شوند. هیچ کارفرمایی حق اخراج، تعلیق، جریمه یا تنزل کاری کارمند خود را به دلیل مرخصی‌های موجه را ندارد. در برخی موارد خاص، تغییراتی در میزان مرخصی‌ها داده می‌شود و اختیاراتی نیز برای توافق مابین نیروهای کاری و کارفرما برای مرخصی‌ها و سایر شرایط کاری وجود خواهد داشت.

مرخصی استعلاجی​ در کانادا

مرخصی استعلاجی زمانی محسوب می‌شود که کارمند به دلیل پسری شدن یک دوره‌ی بیماری از حضور در محل کاری ناتوان باشد. درصورتی‌که کارمند حداقل برای سه ماه متوالی برای یک کارفرما کارکرده باشد، حق استفاده از مرخصی استعلاجی به مدت 17 هفته در سال را خواهد داشت. کارمندی که نیاز به مرخصی استعلاجی داشته باشد باید به کارفرمای خود اعلام کند و در صورت درخواست کارفرما، باید ظرف مدت 15 روز از بازگشت خود به محل کار گواهی پزشکی خود را ارائه کند.

مرخصی به دلیل آسیب دیدن در حین انجام کار در کانادا

درصورتی‌که آسیب جسمی یا روحی‌ای در حین انجام کار برای کارمند اتفاق بیوفتد، کارفرما باید ضررهای وی را جبران کند و در مدت‌زمان دوران نقاهت آسیب کارمند حقوق و دستمزد استاندارد وی را تأمین کند.

تعطیلات و مرخصی سالیانه در کانادا

بر طبق قوانین فدرال کار در کانادا، کارکنان پس از سپری کردن یک سال کار برای یک کارفرما، برای سال دوم به بعد سالیانه دو هفته مرخصی در کار به‌صورت مستقری خواهند داشت. درصورتی‌که فرد حداقل 6 سال برای یک کارفرما کارکرده باشد، این میزان مستقری مرخصی سالیانه به 3 هفته در سال افزایش خواهد یافت.

تعطیلات عمومی در کانادا

در تقویم سالیانه‌ی رسمی در کانادا، 9 روز در سال تعطیل رسمی است که در این روزهای کارکنان ملزم به حضور در محیط کار نیستند که در عین عدم حضور حقوق دریافت می‌کنند. کارکنانی که بسته به شرایط کار خود در این روزها برای کارفرمای خود، کار کنند حقوق بیشتری در این روزهای دریافت می‌کنند که بر طبق فرمول‌های خاصی اضافه‌ی حقوق این افراد محاسبه می‌شود.

برنامه های جبران ضررهای کار طولانی مدت در کانادا

کارفرمایان باید برنامه‌هایی برای جبران خسارت‌های جسمی و روحی کارکنان خود درصورتی‌که کار آن‌ها در طولانی‌مدت ایجاد مشکلات جسمانی و غیره کند داشته باشند. به‌عنوان‌مثال کارفرمایان می‌توانند سال بازنشستگی کارکنان را کوتاه‌تر کرده و یا مرخصی با حقوق را برای کارکنان خود در سال افزایش دهند.

مرخصی بارداری در کانادا

با ارائه‌ی گواهی پزشکی، زنان شرایط بارداری آن‌ها ادامه‌ی کار را برای آن‌ها خطرناک کند می‌توانند از کارفرمای خود درخواست کنند که شغل خود را به‌صورت مقطعی تغییر دهند و یا پس از مدتی مجدداً مجاز به انجام کار شوند. این کارکنان باید در گواهی پزشکی خود نشان دهند چه مدت این خطر وجود دارد و کارمندان فوق از چه فعالیت‌هایی باید اجتناب کنند.

مرخصی زایمان و وضع حمل در کانادا

کارمندان باردار، در تمامی سطوح شغلی ، درصورتی‌که شش ماه متوالی پیش از شروع مرخصی برای یک کارفرما کارکرده باشند، حق‌دارند تا 17 هفته از مرخصی پیش از زایمان استفاده کنند. چنانچه زایمان در طول 17 هفته مرخصی انجام نشود، مرخصی زایمان می‌تواند تا روزی که فرزند متولد می‌شود، تمدید گردد. چنانچه کارمند زن تمایلی به استفاده از مرخصی در دوران بارداری نداشته باشد، کارفرما نمی‌تواند او را مجبور به استفاده از آن نماید، مگر اینکه اثبات شود وی به‌درستی قادر به انجام وظایفش نیست.

مرخصی والدین​ در کانادا

والدین می‌توانند درصورتی‌که واجد شرایطی مشابه مرخصی زایمان باشند، برای حداکثر 63 هفته از مرخصی والدین استفاده کنند. افراد واحد شرایط این مرخصی می‌توانند پیش از 78 هفته پس از تولد فرزند خود درخواست بهره‌مندی از این مرخصی را بدهند. درصورتی‌که فرزند متولدشده‌ی کارند دچار بیماری‌ای گردد که نیاز به حمایت و صرف زمان والدین وی شود، کارمند می‌تواند با ارائه‌ی مدارک پزشکی قانع‌کننده از کارفرمای خود مرخصی پزشکی طولانی‌تر دریافت کند.

مرخصی از دست دادن نزدیکان و شرایط خاص​ در کانادا

اگر کارمندانی یکی از اعضای خانواده یا نزدیکان خود را از دست بدهد می‌تواند تا 3 روز مرخصی فوت نزدیکان از کارفرمای خود دریافت کند. درصورتی‌که کارمند بیش از 3 ماه برای کارفرمای خود، کار کرده باشد، این مرخصی 3 روزه به پرداخت حقوق خواهند داشت، در غیر این صورت، مرخصی این افراد موجه اما بدون پرداخت حقوق منظور خواهد شد.

قوانین مربوط به حداقل دستمزد در کانادا

حداقل دستمزد کارکنان کانادا طبق دستورالعمل‌های دولت فدرال معادل حداقل حقوقی است که توسط هر دولت‌های محلی در استان‌ها تعیین کرده‌اند، به‌عبارت‌دیگر، تعیین میزان حداقل دستمزد به دولت‌های محلی تفویش شده است. حداقل دستمزد چیزی در حدود 11.5 دلار به ازای هر ساعت کاری تا 16 دلار در استان‌های مختلف کانادا محاسبه می‌شود و هر بار که یک دولت محلی یک استان افزایش سالیانه در سطح حداقل دستمزد ایجاد کند، دولت فدرال نیز در قوانین کار میزان افزایش حقوق را ثبت می‌کند.

کسورات حقوق و دستمزد کارکنان در کانادا

در برخی از موارد، کارفرمایان کانادایی اجازه خواهند داشته از بخشی از حقوق و دستمزد کارکنان خود را کاهش دهند که در گفتمان فارسی به آن کسورات حقوق گفته می‌شود. کسورات حقوق شامل مواردی همچون موارد زیر می‌شوند.

کسورات دولتی مصوب که توسط دولت‌های فدرال یا استانی مانند مالیات و حق بیمه اشتغال کسر می‌شوند، کسورات قانونی بر اساس حکم دادگاه‌ها، کسورات توافق شده با کارمند مانند کمک‌های خیریه، پرداخت وام‌ها یا قروضی که از کارفرما گرفته‌شده است، حق بیمه‌های پزشکی و دندانپزشکی، بیمه‌های زندگی و حق بیمه‌های درازمدت معلولیت، طرح حقوق بازنشستگی و برخی موارد دیگر.

تا به اینجا، بر روی نقشه‌ی گنج شما، مقصد و مبدأ باید مشخص‌شده باشد. شما باید بدانید که از کجا به کجا می‌خواهید برسید و چگونه در مقصد به‌خوبی جذب شوید. با دانستن همه‌ی این‌ها زمان آن می‌رسد که مسیر را برای رسید به هدف خود مشخص کنید. در این بخش می‌خواهیم مسیرهای موجود در قوانین مهاجرتی کانادا را بشناسیم و با شناخت تمامی مسیرها، بهترین مسیر را برای خود انتخاب کنیم. 

برنامه های مهاجرت کاری کانادا

دقت کنید منظور از مسیر مهاجرتی، راه‌هایی یک یا چندمرحله‌ای، کوتاه یا بلندمدت است که منجر به اقامت دائم در کانادا می‌شود. مسیرهای مهاجرت کاری کانادا نیز بر اساس زیرساخت‌های قانونی مهاجرتی کانادا تعریف می‌شوند و افراد مختلف با شرایط متفاوت را هدف قرار می‌دهند.

مسیرهای متنوعی برای کار وزندگی در کانادا وجود دارد و شما باید با توجه به شرایط خود، بهترین را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید به‌عنوان یک دانشجو در کانادا با ضوابط خاصی در حین تحصیل کارکنید و همچنین پس از تحصیل، مشغول به کار دائم شوید. اگر شما با همسرتان به کانادا سفرکرده باشید، همسرتان نیز با شرایطی می‌تواند به کار در کانادا بپردازد. در ادامه‌ی با برخی از برنامه‌های کاری در کانادا آشنا خواهیم شد.

درباره ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا، ویزای کارکنان ماهر فدرال کانادا و ویزای بیزینس کانادا بخوانید.

برنامه های صدور اجازه کار در کانادا

در کشور کانادا، هر فردی که بتواند کار کند، مجوز کار برای او وجود خواهد داشت. مجوز کار به‌طور کل برای تمامی افرادی که ویزای غیر توریستی داشته باشند صادر می‌شود. البته برای دریافت مجوز کار در کانادا، باید ثبت‌نام جداگانه داشته باشید. در ادامه با برخی از زیرساخت‌های قانونی کار در کانادا آشنا می‌شویم که هرکدام می‌تواند برنامه‌ی کاری شما در کانادا باشد.

تعطیلات و کار در کانادا

کانادا به جوانان گروه سنی 18 تا 35 اجازه می‌دهد برای کار کوتاه‌مدت در کانادا اقدام کنند. این ویزا دارای پارامترهای مشخص است که موردتوجه قشر خاصی قرار می‌گیرد. هرساله افراد زیادی در خصوص کار به این کشور مهاجرت می‌کنند تا به‌صورت موقت با ویزای LMIA در کانادا کار کنند. برای کار متقاضی باید پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری از کارفرمای کانادایی داشته باشد. با ارائه نامه کارفرما دیگر نیازی به ارائه LMIA نیست. از دیگر راه‌های ورود به بازار کار این کشور، سیستم Expres Entry است که این سیستم در خصوص زندگی و کار در کانادا به‌طور دائم می‌باشد که سیستمی مبتنی بر امتیازبندی است.

ویزای LMIA کانادا

LMIA سندی مثبت دال بر استخدام کارمندان از کشورهای خارجی می‌باشد. ارزیابی تأثیرات بازار کار LMIA در هر کارفرمای کانادایی باید صادر شود که اطمینان حاصل گردد که هیچ کارگر یا کارمند کانادایی به استخدام یک کارمند ماهر از یک کشور خارج از کشور نپردازد. این نوع ویزای کاری موقت در صورت داشتن شرایط خاص متقاضی قابلیت تبدیل به ویزای اقامتی بلندمدت را دارد. کانادا برای دانشجویان این امکان را فراهم نموده است که بتوانند هنگام تحصیل مشغول به کار شوند. کار حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی هم در داخل محیط دانشگاه و هم خارج از آن امکان‌پذیر می‌باشد.

کار حین تحصیل در این کشور برای دانشجویان ملل دیگر به مقدار 20 ساعت در هفته است. کار پس از تحصیل و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا یکی دیگر از راه‌های اقامت دائم می‌باشد. قوانین کار در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی در ایالت‌های مختلف متغیر می‌باشد که به‌عنوان‌مثال این قوانین در کبک برنامه PEQ نام دارد. در حال حاضر ازآنجایی‌که سیستم ورود سریع یا همان اکسپرس انتری کمی سختگیرانه است و نیاز است فرد امتیازات بالایی جهت اقدام از طریق آن کسب کند مهاجرت به کانادا از طریق peq موردتوجه افراد از سرتاسر دنیا قرارگرفته است.

درباره هزینه ویزای کانادا و ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بدانید.

مهم‌ترین فرصت‌های کاری در کانادا عبارت‌اند از:

 • کار دانشجویی
 • کار در تعطیلات
 • دعوت‌نامه کاری
 • کاریابی دانشجویان خارجی پس از تحصیل
 • نیروی کار ماهر و متخصص (اسکیلد ورکر)
 • کار به‌عنوان همراه دانشجو

بیشتر بخوانید: اسکیل ورکر کانادا ، جاب آفر کانادا

اجازه کار آزاد در کشور کانادا

منظور از اجازه کار آزاد (Open Work Permit) در این کشور آن است که فرد محدودیتی برای کار برای کارفرمایان مختلف را نداشته باشد. در این صورت فرد باید برای کارفرمایانی که واجد شرایط هستند کار کند. این کارفرمایان پیش‌تر از اداره کار کشور کانادا اجازه گرفته‌اند تا نیروی کار خارجی را برای مدتی محدود استخدام کنند. میزان قابل‌توجهی از این کارفرمایان در حوزه خدمات‌رسانی به مسافران و تفریحات فعالیت می‌کنند.

مهارت مهاجران برای کار در کانادا

کارگران ماهر که خواستار مهاجرت کاری به کانادا می‌باشند، بر اساس توانایی خود جهت اقامت انتخاب می‌شوند که به اقتصاد کانادا کمک کنند. نیروی کار ماهر بر اساس مواردی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که عبارت است از: تحصیلات، تجربه کاری، مهارت‌های زبان انگلیسی، فرانسوی و سایر عوامل.

تقسیم‌بندی‌های در نظر گرفته‌شده از سوی کانادا از این قرار است:

 • برنامه کارگران فدرال ماهر (برای متقاضیان باتجربه حرفه‌ای ماهر)
 • برنامه کارآفرینی فدرال (برای متقاضیانی که دارای تجربه کاری درزمینه کارهای خاص دارند)
 • برنامه سابقه کاری کانادا (برای متقاضیان با کار حرفه‌ای در کانادا)

سیستم ورودی‌های جدید اکسپرس در ماه ژانویه 2015 راه‌اندازی شده است. این سیستم بیان می‌نماید که مهاجران ماهر از چه طریقی و به چه منظور باید به کانادا مهاجرت نمایند.

امتیازبندی مرحله اول اکسپرس انتری کانادا در سال 2020

یکی از مسائلی که درباره کانادا و کار در این کشور باید دانست، شرایط امتیازبندی در نظر گرفته‌شده برای مهاجران خارجی است. حداقل امتیازی که افراد می‌بایست در خصوص وارد شدن به پروسه‌های کارگران ماهر سیستم ورود سریع یعنی اکسپرس انتری در سال 2020 داشته باشند 67 می‌باشد که این امتیاز از چند مورد به دست می‌آید:

 1. مدرک زبان انگلیسی: حداقل امتیازی که در این قسمت می‌توان اخذ نمود 28 امتیاز می‌باشد که با افزایش نمره IELTS سطح امتیاز نیز بیشتر می‌شود. مدرک زبان فرانسوی نیز امتیاز جداگانه‌ای دارد.
 2. مدارک تحصیلی: این مورد با توجه به سطح تحصیلات امتیازبندی می‌گردد که حداکثر 25 امتیاز دارد که مدارک تحصیلی می‌بایست مورد تائید اداره شهروندی و مهاجرت کانادا نیز باشد.
 3. تجربه کاری: سابقه کار فرد نیز امتیاز منحصر به خود را دارد که حداکثر امتیاز ارائه‌شده 15 می باشد.
 4. سن: حداکثر امتیازی که مربوط به سن متقاضی می‌شود 12 امتیاز می‌باشد که مربوط به 18 الی 35 سالگی است.
 5. دریافت پیشنهاد شغلی: در این پروسه که افرادی که از این پیشنهاد برخوردار باشند حداکثر 10 امتیاز می‌گیرند.
 6. سابقه تحصیل یا کار در کانادا: تعداد سال‌های حضور در کانادا برای افراد بیشترین امتیاز را به همراه خواهد داشت.

امتیاز‌بندی مرحله دوم اکسپرس انتری کانادا در سال 2020

همان‌طور که اشاره شد مجموع امتیازبندی در مرحله اول این پروسه 100 امتیاز است که افراد می‌بایست حداقل 67 امتیاز را کسب نمایند که بتوانند وارد مرحله دوم شوند. افرادی که بیشترین امتیاز را کسب می‌نمایند می‌توانند حداکثر 60 روز پس از جواب برای مرحله دوم اقدام داشته باشند. در مرحله دوم امتیاز قابل‌توجه متعلق به دعوت‌نامه کاری می‌باشد و باقی امتیازات دیگر مربوط به شخص می‌گردد. با توجه به این‌که کار در این کشور از محبوبیت بالایی در بین متقاضیان برخوردار می‌باشد، مدت‌زمان این پروسه در خصوص بررسی مدارک از دیگر مواردی است که باید موردتوجه قرار گیرد چراکه طولانی‌مدت است و در حدود یک سال تا یک سال و نیم افراد باید در انتظار بررسی امتیازات خود باشند.

کار در کانادا با ویزای توریستی

یکی از بزرگ‌ترین شانس‌هایی که مهاجرین به کانادا در اختیاردارند، امکان کاریابی در این کشور با ویزای توریستی است. زمانی که نیروی کار با ویزای توریستی راهی کانادا می‌شود، می‌تواند برخی از مشاغل خاص در این کشور را برای خود انتخاب کرده و استخدام شود. البته باید در نظر داشت که همه فرصت‌های شغلی در این کشور در اختیار مهاجران توریستی قرار نمی‌گیرد. شرط اول کاریابی در کشور کانادا برای مهاجران آن است که حداقل 45 روز از انتشار آگهی در کانادا گذشته باشد و هیچ متقاضی برای آن شغل پیدا نشده باشد. کار در کانادا با ویزای توریستی اگرچه به‌سختی امکان‌پذیر می‌شود اما به هر ترتیب یک فرصت به‌حساب می‌آید.

درباره ویزای توریستی کانادا بخوانید.

شرایط کار دانشجویی در کشور کانادا

یکی از مسائلی که می‌تواند در رابطه با شرایط کار در کانادا دارای اهمیت بالایی باشد، شرایط کار دانشجویی در این کشور است. دانشجویان در کشور کانادا قادر خواهند بود تا از 2 روش مختلف نسبت به کاریابی در این کشور اقدام کنند. دانشجویان می‌توانند بسته به شرایط خود، در محیط دانشگاه یا خارج از آن شغل مناسبی برای خود به دست آورند که هر یک از آن‌ها دارای شرایط و ویژگی‌های خاص مربوط به خود است. در ادامه با توجه به اهمیت موضوع، به تشریح جز به‌جز شرایط کار دانشجویی در کشور کانادا پرداخته خواهد شد.

شرایط کار دانشجویی در محیط دانشگاه در کانادا

اولین فرصت شروع کار در کشوری مانند کانادا، کار در محیط دانشگاه در این کشور است که نیازی به دریافت اجازه کار نیز نخواهد داشت. دانشجویان بنا به شرایط زیر می‌توانند در محیط دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنند، کار کنند.

پیش شرط کار در محیط دانشگاه

شروط کار در محیط دانشگاه

دانشجو در یک دوره تمام‌وقت ثبت‌نام کرده باشد به‌شرط آنکه:

دانشجو دریکی از مراکز دولتی معتبر مانند کالج یا دانشگاه در شهر کبک نام‌نویسی کرده باشد.

دانشجو دریکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور کانادا مشغول به تحصیل باشد.

دانشجو در یک موسسه آموزشی نیمه‌خصوصی مشغول به تحصیل در کبک باشد.

دانشجو بیمه درمانی در اختیار داشته باشد.

اجازه تحصیل دانشجو به رسمیت شناخته شود.

در این صورت فرد تنها قادر خواهد بود در ساختمان‌های مربوط به دانشگاه به کار مشغول شود. البته درصورتی‌که فرد کاری که در اختیار یکی از اعضای دانشگاه باشد را اختیار کند، می‌تواند در محیطی خارج از دانشگاه اما برای اعضای رسمی دانشگاه نیز کار کند.

اجازه کار دانشجویی در محیط دانشگاه، در شرایط زیر لغو می‌شود:

 • دوره تحصیلی تمام‌وقت دانشجو به پایان برسد.
 • درصورتی‌که فرد به هر دلیل دوره تحصیلی خود را به پایان برساند.
 • اجازه تحصیل دانشجو به هر دلیل متوقف شود.
 • درصورتی‌که فرد محل تحصیل خود را تغییر دهد و در تعطیلات باشد.
 • درصورتی‌که فرد به شرایط تحصیل بازگردد، می‌تواند مجدد در محیط دانشگاه کار کند.

شرایط کار دانشجویی خارج از محیط دانشگاه در کانادا

علاوه بر کار در محیط دانشگاه، دانشجویان اجازه خواهند داشت تا در خارج از این محیط نیز به کار مشغول شوند و از مزایای آن بهره‌مند شوند. در این حالت متقاضیان موظف هستند تا اجازه کار رسمی از اداره کار کشور کانادا به دست آورند و در غیر این صورت با متخلفین برخورد جدی خواهد شد و ممکن است اجازه تحصیل آن‌ها نیز باطل شود و از کشور کانادا اخراج شوند.

دانشجویان می‌توانند در کانادا خارج از محیط دانشگاه کار کنند، اگر همه شرایط زیر را داشته باشند:

 • اجازه کار رسمی خارج از محیط دانشگاهی
 • تحصیل در یک دوره تمام‌وقت در کشور کانادا
 • متقاضی تنها در دوره‌های دانشگاهی یا فنی نام‌نویسی کرده باشد.
 • دوره تحصیلی متقاضی شروع‌شده باشد.
 • طول دوره تحصیلی دانشجو حداقل 6ماهه باشد.
 • در پایان دوره تحصیل به دانشجو یک مدرک معتبر اهدا شود.
 • دانشجو بیمه درمانی داشته باشد.
 • درصورتی‌که دانشجو در دوره نیمه‌وقت تحصیل کند نیز اجازه کار خواهد داشت اگر:
 • آخرین‌ترم تحصیلی دوره تمام‌وقت او باشد.
 • دانشجو توانایی اخذ واحدهای درسی بیشتر برای تبدیل تحصیل خود به تمام‌وقت نداشته باشد.
 • دانشجو تمام‌ترم‌های گذشته تحصیلی، یک دانشجوی تمام‌وقت بوده باشد.

شرایط کار برای همراه دانشجویان در کانادا

یکی از فرصت‌های بسیار مناسب موجود در کشور کانادا، استفاده از اجازه کار به‌عنوان همراه است. در این صورت فرد همراه هیچ‌گونه محدودیتی در رابطه با کار در کشور کانادا نخواهد داشت. به دلیل وجود این قانون موضوع تحصیل در کانادا بی‌مدرک زبان نیز همواره موردتوجه افراد زیادی قرار داشته است. چرا که غالب کشورهای دنیا اصلاً ویزای همراه کانادا به دانشجو نمی‌دهند و برخی از کشورهایی که ویزای همراه دارند٬ به همراه اجازه کار نمی‌دهند. نتیجتاً کانادا با این قانون منحصربه‌فرد محبوبیت زیادی بین مهاجران به دست آورده است.

سوالات متداول

خیر. متقاضیان همچنان می توانند بدون داشتن پیشنهاد کار، ویزای مهاجرت به کانادا (اقامت دائم) را دریافت کنند. با این حال ، در سیستم مهاجرت اکسپرس انتری فدرال، کارفرمایان کانادایی نسبت به گذشته نقش بیشتری در مهاجرت کانادا دارند ، به این معنی که برای بسیاری از متقاضیان ، دریافت پیشنهاد شغلی معتبر از کانادا به طور قابل توجهی شانس آنها را برای دریافت اقامت دائم کانادا افزایش می دهد.. داوطلبان باید توجه داشته باشند که در کبک  و برخی از برنامه‌های تعیین شده استانی، برای مهاجرت به عنوان یک کارگر و فرد ماهر برای واجد شرایط بودن، نیازی به پیشنهاد شغلی از کانادا ندارند

پیشنهاد شغلی یک پیشنهاد واقعی برای کار از طرف یک کارفرمای قانونی کانادایی است.

بله. در واقع دو نوع پیشنهاد شغلی وجود دارد که کارفرما می تواند ارائه دهد:

پیشنهاد شغلی موقت که برای مدت زمان مشخصی مثلا شش ماه ، یک سال ویا بیشتر ارائه می شود. در اکثر موارد، افراد فقط  زمانی می توانند کار خود را شروع کنند و مشغول به کار شوند که دریافت مجوز کار موقت را دریافت کرده باشند.

پیشنهاد شغل دائمی که برای مدت زمان نامعلومی ارائه می شود. افراد فقط پس از دریافت ویزای مهاجرت کانادا می توانند شروع به کار کنند

بله. این امکان وجود دارد که متقاضی به تنهایی یا همزمان با درخواست ویزای کانادا، برای مجوز کار موقت اقدام کنند. مهاجران ، پناهندگان و شهروندی کانادا با مفهومی به نام “هدف دوگانه (dual intent)” آشنا هستند که این مفهوم به این معنی است که متقاضی می خواهد به طور موقت در کانادا کار کند و پس از آن به طور دائم در کانادا اقامت و کار کند.

در سیستم اکسپرس انتری، به متقاضیانی که موفق به دریافت پیشنهاد شغلی پشتیبانی شده توسط LMIA ( Labour Market Impact Assessment) شوند، بسته به موقعیت و پیشنهاد ارائه شده ، 50 یا 200 امتیاز اضافی در سیستم جامع رتبه بندی (CRS) دریافت می کنند. اگرچه این پاداش امتیاز CRS تضمین کننده این نیست که متقاضی برای اقامت دائم در کانادا دعوت شود ، اما این که متقاضی یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط داشته باشد به این معنی است که احتمالاً دعوت نامه برای درخواست او برای اقامت دائم صادر می شود. که این به معنی سریع تر شدن روند مهاجرت متقاضی است.

دریافت پیشنهاد شغلی موقت کانادایی مزایای قابل توجهی دارد:

پیشنهاد شغلی نقطه شروع و مقدمه‌ای برای دریافت مجوز کار موقت است.

سریعترین راه ورود به کانادا و کار، داشتن مجوز کار است. روند درخواست مجوز کار معمولاً چند روز یا چند هفته طول می کشد.

کارفرمایانی که مجوز کار در کانادا را دارند می توانند پیشنهاد شغلی تمام وقت دائمی با مدت زمان نامشخص را به فرد ارائه دهند و پیشنهاد شغلی جدید جزو دسته اشتغال منظم (arranged employment) در طبقه بندی کارگران ماهر فدرال در کانادا قرار می گیرد.

خیر. هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

خیر. فرصت های شغلی مناسب و سود ده زیادی در کانادا وجود دارد. هر روز در کانادا بیش از 50،000 آگهی استخدام منتشر می شود که بیشتر آن ها تکمیل نشده و بدون جواب باقی می مانند. دریافت پیشنهاد شغلی در صورتی که فرد خارج از کانادا باشد کمی دشوار است اما مطمئناً می توان با کمی پشتکار، به ویژه با کمک گرفتن از ابزارها و راهنمایی هایی که دفاتر حقوقی کانادا ارائه می دهند، به نتیجه رسید. کارفرمایان بسیاری در کانادا هستند که تقاضاهای زیادی برای به خدمت گرفتن کارگر ماهر و متخصص دارند. هیچ دلیلی وجود ندارد که متقاضی خارج از کانادا بخشی از راه حل آنها نباشد.

در کانادا، ویزای کار و اجازه داشتن برای استخدام به عنوان مجوز کار شناخته می شود. مجوز کار مدرکی است که توسط دولت کانادا صادر می شود و به یک فرد خارجی اجازه می دهد در یک کار خاص برای کارفرمای خاص کار کند.

مسئولان و مقامات مربوط به مهاجرت به کانادا “کار” را فعالیتی تعریف می کنند که در صورت انجام آن دستمزدی دریافت خواهید کرد و یا مستقیماً با فعالیت های شهروندان کانادایی یا افرادی که اقامت دائم دارند در بازار کار کانادا، رقابت می کند.

به طور کلی ، افرادی که نه شهروند کانادا هستند و نه اقامت دائم دارند، برای کار در کانادا نیاز به «مجوز کار معتبر» دارند. با این حال ، کارگران خارجی می توانند برخی از کارها را در کانادا بدون مجوز کار انجام دهند.

به عنوان یک قانون کلی، اولین قدم مورد نیاز، دریافت پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای کانادایی است. مجوزهای کار آزاد از این قاعده مستثنی هستند و نیازی به پیشنهاد کاری قبلی ندارند. مجوز کار آزاد در دسترس افراد زیر است:

 1. همسران (رسمی یا عرفی) دارندگان مجوز کار معتبر
 2. همسران رسمی (یا همسران عرفی) دانشجویان خارجی در کانادا
 3. پناهجویان
 4. اعضای خانواده های تحت حمایت مالی در داخل کشور
 5. دانشجویان بی بضاعت در کانادا

«اداره مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا» (IRCC) که یکی از ادارات دولتی کانادا است، مجوزهای کار را صادر می کند.

درخواست مجوز کار را می‌توان بصورت آنلاین ارسال کرد. متقاضیان باید به اسکنر یا دوربین دسترسی داشته باشند تا نسخه الکترونیکی کلیه مدارک مورد نیاز و یک کارت اعتباری را ایجاد و بارگذاری کنند. همچنین می توان از خارج از کانادا در «دفتر ویزای کانادا» در کشوری که متقاضی تابعیتش را دارد یا کشوری که متقاضی به طور قانونی در آن پذیرفته شده است، درخواست مجوز کار داد.

اکثر درخواستهای مجوز کار در طی چند روز یا هفته پردازش و صادر می شوند که بستگی به این دارد که معاینه پزشکی مورد نیاز است یا نه و این که میزان کار در دفتر ویزایی که درخواست به آن ارسال شده است چقدر است.

مدت زمان اجازه کار کاملاً به ماهیت شغل در کانادا و دسته بندی مجوز کاری که متقاضی درخواست داده، بستگی دارد. اجازه کار از داخل کانادا قابل تمدید است ، اما برخی از مجوزهای کار حداکثر مدت دارند.

به غیر از مجوز کار ، متقاضی به ویزای اقامت موقت (TRV) احتیاج دارد مگر اینکه متقاضی از یکی از کشورهای «معاف از ویزا» باشد. در بیشتر موارد، لازم است شهروندان کشورهای معاف از ویزا برای ورود به کانادا «مجوز سفر الکترونیکی» (eTA) را دریافت کنند.

متقاضیان باید برای دریافت TRV در «دفتر ویزای کانادا» در کشوری که تابعیتش را دارند یا کشوری که به طور قانونی در آن پذیرفته شده اند، اقدام کنند. یک درخواست برای eTA معمولاً بصورت آنلاین ارسال می شود ، اگرچه فرایند کاغذی آن هم ممکن است.

به عنوان یک قاعده کلی، مجوز کار برای یک کارفرمای خاص اعمال می شود. اگر فردی کارفرمای خود را تغییر دهد باید درخواست یک مجوز کار جدید را بدهد. فقط کارگرانی که با مجوز کار آزاد در کانادا پذیرفته شده اند می توانند بدون درخواست مجدد، کارفرما را تغییر دهند. مجوزهای کار آزاد استثنا هستند و ممکن است در دسترس افراد زیر است:

 1. همسران (رسمی یا عرفی) دارندگان مجوز کار معتبر
 2. همسران (رسمی یا عرفی) دانشجویان خارجی در کانادا
 3. پناهجویان
 4. اعضای خانواده های تحت حمایت مالی در داخل کشور
 5. دانشجویان بی بضاعت در کانادا

قبل از شروع کار در مشاغلی که مراقبت های بهداشتی در آن ضروری است، همیشه معاینه پزشکی لازم است. در غیر این صورت بسته به کشور محل اقامت، اگر پیشنهاد شغلی (که متقاضی از کارفرما دریافت کرده) برای مدتی بیش از شش ماه باشد ، ممکن است متقاضی مجبور شود قبل از تأیید مجوز کار ، در یک معاینه پزشکی شرکت کند.

بله ، همسر (رسمی یا عرفی) و فرزندان وابسته می توانند یک کارگر موقت را در کانادا همراهی کنند. در بسیاری از موارد ، اشخاصی که با اجازه کار وارد کانادا می شوند ممکن است درخواست کنند که مجوز کار آزاد برای همسر (رسمی یا عرفی) آنها صادر شود. در برخی موارد ، ممکن است کودکان برای تحصیل در کانادا به «مجوز تحصیل» نیاز داشته باشند.

دولت کانادا برای درخواست مجوز کار هزینه ای 155 دلارِی (دلار کانادا CAD) دریافت می کند. در صورت نیاز به ویزای اقامت موقت (TRV) یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) هزینه های اضافی دریافت خواهد شد.

اغلب اوقات ، فرصت های شغلی نیاز به اقدام سریع دارند و به همین دلیل داشتن یک نماینده قانونی خبره در کانادا با تخصص در زمینه مجوزهای کار کارآمدترین راه برای ادامه کار است.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگرچه صلاحیت های متقاضی عامل تعیین کننده‌ای در موفقیت درخواست مجوز کار است، اما صلاحدید مامور اداره «مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا» (IRCC) می تواند نقش مهمی در پذیرفته شدن درخواست فرد داشته باشد. طبق آئین‌نامه مهاجرت کانادا، اختیارات زیادی در رسیدگی به درخواست های مجوز کار به افسران IRCC داده می شود.

 • نمایندگی فروش؛ شامل فروش به مشتری یا فروش به سایر بنگاه ها.
 • رانندگی
 • منشی یا مسئول پذیرش.
 • جوشکاری
 • توسعه دهنده ی وب
 • مدیریت توسعه ی تجارت
 • کارگر عمومی
 • مدیر پروژه

لیست برترین مشاغل کانادا در سال 2018:

 • مهندسی کشتی رانی یا کشاورزی
 • مدیر سیستم های کامپیوتری
 • مدیر ساخت و ساز
 • مهندس هوافضا
 • مدیر توسعه ی اقتصادی
 • مهندس نرم افزار
 • سر پرستار و سرپرست پزشکی.
 • مدیر پژوهش های علمی.
 • مدیر تاسیسات، 114 هزار دلار
 • مهندسی، 106 هزار دلار
 • پرستار متخصص، 104 هزار دلار
 • دندان پزشک، 93600 دلار
 • مهندس سیستم های برقی، 86 هزار دلار
 • سرپرست استخراج و معدن، 83200 دلار
 • سرپرست لوله کشی و تاسیسات، 81 هزار دلار

درست به اندازه ی سایر کشور های توسعه یافته؛ اگر پیش زمینه ی تحصیلی و تجربه ی کاری داشته باشید، از دیگر متقاضیان متمایز هستید.

به طور متوسط 16 هفته. مسئله مهم این است که چگونه این زمان را کاهش دهید.

مسئولین مهاجرتی کانادا، مدام در حال تجدید نظر در مورد نیاز های بازار کاری کانادا هستند. قوانین جدید، به وزیر مهاجرت و شهروندی امکان تغییر و لحاظ کردن نمره ی قبولی در ارزیابی متقضیان را می دهد. متقضیان واجد شرایط که شوق و علاقه خود را برای اخذ اقامت نشان می دهند، تشویق می شوند تا هر چه زودتر مراحل اخذ اقامت را طی کنند.

از آنجایی که مراحل اخذ ویزای اقامت دائم چند ماهی طول می کشد، کارفرمایان کانادایی تمایل دارند که در قالب ویزای موقتی کار، از نیروی کار لایق حمایت کنند. پس متقاضیان این فرصت را دارند که در طول مراحل اخذ اقامت، درباره ی بازار کار کانادا به خوبی تحقیق کنند و غربالگری کنند.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات