ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا

امروزه کشور کانادا به دلیل برخورداری از وضعیت اقتصادی با ثبات و وجود همکاری‌های گسترده با آمریکا و اروپا در عرصه مبادلات اقتصادی و تجارت مقصد مناسبی برای سرمایه‌گذاری است. بسیاری از تجار برای شروع بیزینسی موفق و سود‌آور، کانادا را انتخاب می‌کنند و سرمایه‌گذاران خارجی نیز به دنبال یافتن بازاری پُر رونق هستند تا بتوانند با خیال آسوده به بیزینس خود بپردازند. باید گفت مکانی که به دنبال آن هستید تا بتوانید به آرزوهای خود در زمینه تجارت برسید کانادا است، در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

بسیاری از تجار ترجیح می‌دهند برای شروع فعالیت اقتصادی خود در کانادا، شرکتی تاسیس کنند. تاسیس شرکت در کانادا مستلزم طی کردن مراحل قانونی است. باید به عنوان متقاضی ثبت شرکت در کانادا از حداقل سرمایه‌ای که در قانون کانادا مشخص شده برخوردار باشید و آن را وارد جریان تاسیس شرکت کنید. همچنین ارائه مدارک مورد نیاز و تشریفات خاص مربوط به ثبت شرکت جزء مواردی است که باید اطلاعات لازم و کافی درباره آن داشته باشید. البته آشنایی با انواع شرکت‌های قانونی در کانادا نیز برای هر متقاضی ثبت شرکت در کانادا ضروری است. در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات شما در زمینه ثبت شرکت در کانادا پاسخ بدهیم.

شرایط ثبت شرکت در کانادا

شرایط ثبت شرکت در کانادا

 • برای ثبت شرکت در کانادا در هر یک از ایالات قانونی متفاوت وضع شده است. اما معمولا در تمام ایالات باید از طریق برنامه کارآفرینی وارد طرح ثبت شرکت در کانادا بشوید. برای ورود به این برنامه ابتدا باید در اداره مهاجرت ایالت مورد نظر خود تشکیل پرونده بدهید. مسیری که در این برنامه باید طی کنید با توجه به ایالت انتخابی متفاوت است و از سوی اداره مهاجرت می‌توانید اطلاعات لازم را کسب کنید.
 • کسی که برنامه به نام او ثبت شده باید بتواند ثابت کند که در 3 سال گذشته مدیریت بیزینسی را بر عهده داشته است. در واقع هر سابقه شغلی، فرد را مجاز به ثبت شرکت در کانادا نمی‌کند بلکه باید سابقه رهبری و مدیریت پروژه‌ای تجاری را داشته باشید.
 • باید تعهد‌نامه‌ای امضا کنید که به موجب آن ملزم به تاسیس شرکت در کانادا هستید. در این تعهد‌نامه باید نوع شرکت را انتخاب کنید. همچنین باید مکانی را که برای تاسیس شرکت در نظر دارید مشخص کنید. تعیین مدت زمان شرکت نیز یکی دیگر از بندهای تعهدنامه است. باید کارمندی تمام وقت را که بجز اعضای خانواده‌تان در تعهدنامه معرفی کنید. موضوع فعالیت شرکت نیز باید مشخص باشد. به یاد داشته باشید که شما متعهد می‌شوید فقط در چهارچوب موضوع شرکت فعالیت کنید. مثلا اگر شرکتی خدماتی در کانادا تاسیس کردید حق انجام کارهای تولیدی ندارید و تخلف محسوب خواهد شد.
 • اشخاصی که از طریق ثبت شرکت در کانادا قصد دریافت ویزای کانادا را دارند باید متعهد شوند که ظرف سه سال به تعهدات قانونی خود در رابطه با شرکت عمل می‌کنند در غیر این صورت، ویزای کانادایی آن‌ها لغو خواهد شد.
 • داشتن مدرک تحصیلی نیز یکی دیگر از شرایط عمومی ثبت شرکت در کانادا است. مدرک تحصیلی لازم نیست که حتما مرتبط با رشته مدیریت باشد چون همه‌ی تجار، تحصیل‌کرده رشته مدیریت نیستند.
 • ارائه مدرک زبان معتبر نیز یکی دیگر از شرایط است که در قانون کانادا برای ثبت شرکت مقرر شده است. مدرک زبان می‌تواند با توجه به ایالتی که در آن قصد تاسیس شرکت دارید انگلیسی یا فرانسه باشد. مثلا اگر قصد ثبت شرکت در ایالت کبک را داشته باشید باید مدرک زبان فرانسه ارائه کنید. مدرک زبان معتبری که در تمام ایالات پذیرفته می‌شوند تافل و آیلس است و البته ممکن است اداره مهاجرت، سایر مدارک را نیز معتبر بداند.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در کانادا

شاید مهم‌ترین دغدغه سرمایه‌گذاران و متقاضیان ثبت شرکت در کانادا، حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت است. سرمایه‌ای که برای ثبت شرکت در کانادا به آن نیاز دارید در هر ایالت متفاوت است. معمولا سرمایه‌ای که در ونکوور و تورنتو از شما خواسته می‌شود بیشتر از سایر ایالات است. اگر آرزوی ثبت شرکت در کانادا را دارید اما بابت هزینه‌های آن و فراهم نمودن سرمایه اولیه نگران هستید از طریق برنامه کارآفرینی ایالت کبک اقدام کنید. امروزه کبک به دلیل در نظر گرفتن شرایط آسان‌تری در ثبت شرکت و مطالبه سرمایه اولیه پایین‌تر در مقایسه با سایر ایالات، مهاجران را نسبت به ثبت شرکت در کانادا و دریافت ویزای کانادا امیدوارتر می‌کند.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در کانادا

 نکاتی راجع به ثبت شرکت در کانادا

 • لازم نیست قبل از ورود به کانادا برای ثبت شرکت اقدام کنید. بلکه پس از اقامت در این کشور می‌توانید برای عملی کردن هدف خود کارهای لازم را انجام بدهید.
 • بعد از ثبت شرکت در کانادا باید بلافاصله با یک حسابدار قرارداد ببندید تا با مقررات مالیاتی دولت فدرال و نحوه پرداخت مالیات ایالتی که شرکت در آن ثبت شده آشنا شوید. همچنین باید از او برای تنظیم صورت حساب کمک بگیرید.
 • باید بعد از ثبت شرکت در کانادا، شماره تجارت فدرالی دریافت کنید. شماره تجارت یک عدد 9 رقمی است که به شرکت شما اختصاص دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت Federal Business Number مراجعه کنید.
 • اگر شرکت شما در چندین کشور از جمله کانادا نمایندگی داشته باشد در صورتی که سود سالانه شما در تمام نمایندگی‌ها بیش از 30000 دلار باشد باید در کانادا یک حساب HST یا GST باز کنید. این حساب با کالاهایی که در کانادا می‌فروشید و خدماتی که ارائه می‌کنید و همچنین با شماره 9 رقمی تجارت فدرال در ارتباط است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت federal business number مراجعه کنید.
 • قبل از ثبت شرکت در کانادا باید نوع شرکت را از لحاظ فدرال، ایالتی یا منطقه‌ای بودن مشخص کنید.
 • باید برای شرکت نام تجاری انتخاب کنید. برای تعیین نام تجاری نیز مقرراتی وجود دارد، از جمله این که نباید نام مذکور قبلا از سوی شرکت دیگری که در کانادا مشغول به فعالیت است ثبت شده باشد همچنین اسم انتخابی نباید شباهت زیادی به دیگر نام‌های تجاری داشته باشد. در این زمینه مقررات دیگری هم اعمال می‌شود که می‌توانید با مشورت وکیل از آن‌ها مطلع شوید.
 • برای ثبت شرکت در کانادا باید اساسنامه‌ای تنظیم کرد که در آن اطلاعات راجع به شرکت درج شده باشد. اساسنامه در حکم سند احراز هویت شرکت است. در اساسنامه به موضوعات مختلفی از جمله موضوع شرکت، مدت فعالیت شرکت و سرمایه اشاره می‌شود. هر یک از انواع شرکت‌های تجاری در کانادا، اساسنامه مخصوص خود را دارند که می‌توانید فرم از پیش تهیه شده آن را تهیه کنید.

خرید شرکت در کانادا

برخی مهاجران برای فرار از تشریفات و مقررات مربوط به ثبت شرکت در کانادا، خرید شرکت را ترجیح می‌دهند. بدین معنا که شخص بدون این که خود را درگیر پروسه ثبت کند، مالک شرکتی در کانادا می‌شود. اشخاصی که این روش را انتخاب می‌کنند باید حداقل 51 درصد از سهام شرکت را بخرند تا بتوانند از این طریق، اقامت کشور کانادا را به دست آورند. توصیه می‌شود که در صورت اقدام به خرید سهام شرکت کانادایی حتما با وکیل متخصص در حوزه حقوق شرکت‌های تجاری مشورت کنید.

خرید شرکت در کانادا

انواع شرکت‌های تجاری در کانادا

 در کانادا باید شرکت تجاری را در قالب یکی از شرکت‌های قانونی ثبت کنید. چند نوع شرکت در کانادا برای انجام فعالیت‌های تجاری به رسمیت شناخته شدند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 • شرکت انفرادی، این نوع شرکت فقط با حضور یک شخص تشکیل می‌شود و تنها عضو آن خودتان هستید. مزایایی که شرکت انفرادی دارد چنین است که، تمام تصمیمات راجع به شرکت از سوی موسس اتخاذ می‌شود. همچنین تمام سرمایه و سود شرکت نیز به موسس تعلق دارد. همچنین گزارش مالیاتی که از سوی اداره مالیات ایالتی خواسته می‌شود ساده است. اما ویژگی منفی شرکت انفرادی این است که بانک‌ها و موسسات مالی کم‌تر حاضر به اعطای وام به این نوع شرکت‌ها هستند. همچنین اگر قصد انتقال شرکت انفرادی به شخص دیگری را داشته باشید پروسه قانونی آن کمی دشوار است.
 • شرکت مشارکتی‌، در این نوع شرکت موسس تنها تصمیم‌گیرنده نیست بلکه سایر اعضا نیز در جلسات تصمیم‌گیری حضور خواهند داشت و به اتفاق یکدیگر، شرکت را اداره می‌کنند. در شرکت مشارکتی نیز برای ارائه گزارش مالیاتی مشکل خاصی نیست اما ویژگی منفی شرکت مشارکتی اختلافی است که ممکن است در تصمیم‌گیری و نحوه اداره شرکت بین اعضا رخ دهد. همچنین ممکن است هر یک از شرکا با اقدامات خود بدهی‌هایی را برای شرکت به بار بیاورند که ممکن است از سود یا اصل سرمایه جبران شود.
 • شرکت با مسوولیت محدود، گران‌ترین نوع شرکت برای ثبت و راه‌اندازی است که به پول زیادی نیاز است. در این نوع شرکت، مسئولیت هر یک از شرکا به میزان آورده فرد در شرکت محدود می‌شود. بنابراین اگر شرکت ورشکست شود هر یک از شرکا فقط به میزان سرمایه‌ای که وارد شرکت کرده مسئول هستند. به همین دلیل در رابطه با تاسیس شرکت با مسئولیت محدود، سخت‌گیری بیشتری وجود دارد. معمولا اشخاص تمایل بیشتری برای عضویت در این نوع شرکت دارند و در مقابل، بانک‌ها و موسسات مالی تمایل کم‌تری برای ارائه تسهیلات به شرکت با مسوولیت محدود از خود نشان می‌دهند.
 • شرکت تعاونی، معمولا ثبت این نوع شرکت کم‌تر از سوی اشخاص حقیقی انتخاب می‌شود. معمولا در راستای تحقق برخی از اهداف اجتماعی که کسب سود نیز بخشی از آن محسوب می‌شود شرکت تعاونی تاسیس می‌شود. در این شرکت معمولا تعداد شرکا زیاد است به همین دلیل تصمیمات کمی به سختی اتخاذ می‌شوند.

هزینه ثبت شرکت در کانادا

علاوه بر سرمایه اولیه‌ای که برای ثبت شرکت در کانادا به آن نیاز دارید برای انجام روند قانونی ثبت شرکت و انجام تشریفات نیز هزینه‌ای از شما دریافت می‌شود که در هر ایالت متفاوت است. در این بخش به هزینه‌ ثبت شرکت در مهم‌ترین ایالات کانادا اشاره می‌کنیم:

در ایالت آنتاریا هزینه ثبت شرکت تقریبا 360 دلار، در ایالت آلبرتا 450 دلار، در بریتیش کلمبیا 360 دلار، در کبک 326 دلار و در ایالت نووا اسکوشیا 337 دلار است.

مزایای ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا برای تاسیس‌کننده، مزایای زیادی را هم از لحاظ کسب سود و هم خدمات اجتماعی به همراه  دارد:

 • مالیات تعیین شده از سوی دولت فدرال و ایالتی که شرکت در آن ثبت شده در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا کم‌تر است.
 • به دلیل وجود ثبات اقتصادی کانادا و بالا بودن شاخص‌های موثر در کسب سود، سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت به عنوان یکی از فعالیت‌های اقتصادی مطمئن شناخته می‌شود.
 • برای ثبت شرکت در کانادا لازم نیست تمام سرمایه اولیه و هزینه‌های لازم برای ثبت شرکت را شخصا پرداخت کنید. این امکان وجود دارد تا بخشی از هزینه‌ها و سرمایه را از طریق سایر اعضا تامین کرد.
 • شرکت در کانادا با فوت موسس یا برخی از سهامداران از بین نمی‌رود و امکان ورود ورثه به عنوان اعضای جدید در شرکت وجود دارد. در این صورت اصل سرمایه و سود به وارث منتقل می‌شود.
 • شرکت در کانادا با تشکیل و ثبت، شخصیت حقوقی مستقلی نسبت به اعضا پیدا می‌کند. بدین معنا که شرکت به طور جداگانه دارای نام، اموال و اقامتگاه خواهد بود و ورشکستگی شرکت به معنای ورشکستگی شرکا نیست. همچنین ورشکستگی شرکا به معنای ورشکستگی شرکت نیست. چون شرکت از اموال جداگانه‌ای برخوردار است که با ایجاد بدهی از محل اموال متعلق به شرکت، طلب بستانکاران وصول می‌شود.
مزایای ثبت شرکت در کانادا

 ثبت شرکت خارجی در کانادا

ممکن است شخصی قصد ثبت شرکت خارجی را در کانادا داشته باشد. بدین معنا که شرکت در کشوری غیر از کانادا تاسیس شده اما شرکا قصد دارند که شرکت را در کانادا نیز ثبت کنند. در این مورد نیز باید ایالت مورد نظر را انتخاب کنید. اگر قصد تجارت در تمام ایالات کانادا را دارید باید شرکت خود را در تمام ایالات ثبت کنید. البته با در نظر گرفتن جمعیت ایالات می‌توانید بهترین مکان برای ثبت شرکت را انتخاب کنید. ایالت آنتاریا با 13 میلیون جمعیت بهترین گزینه‌ی سرمایه‌گذاری است و بریتیش کلمبیا نیز در رتبه بعدی قرار دارد. برای ثبت چنین شرکت‌هایی در ایالات مختلف کانادا باید روند زیر را طی کنید:

 • باید در ایالت مورد نظر، نمایندگی داشته باشید. در واقع شرکت ثبت شده در ایالت فقط یک نمایندگی است.
 • توجه به قانون رقابت در کاناداCompetition Act)) . قانون رقابت شامل مقرراتی است که به موجب آن رقابت بین رقبا در یک حوزه تجاری و تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار تنظیم می‌شود.
 • توجه به قانون سرمایه‌گذاری در کانادا (Investment Canada Act) . این قانون فدرال است و صرف نظر از این که شرکت شما در کدام یک از ایالات ثبت می‌شود لازم‌الاجرا است.
 • توجه به قوانین مرتبط با تولید محصول مورد نظر یا ارائه خدمات در کانادا
 • توجه به قوانین مرتبط با اقامت اداره‌کنندگان شرکت در کانادا
 • کسب موافقت اداره رقابت در ایالت مورد نظر. باید در زمان ارائه درخواست به اداره مذکور، درخواست گرفتن اقامت برای شرکت را نیز به همین اداره ارائه کنید.
 • باید برای دولتمردان کانادا برای انجام مصاحبه برای سرمایه‌گذاری در این کشور درخواست بدهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت industry Canada website و investment Canada Act guidlines مراجعه کنید.

بهترین ایالت کانادا برای ثبت شرکت

با توجه به جمعیت زیادی که ایالت بریتیش کلمبیا دارد، این ایالت به یکی از مهم‌ترین مقاصد سرمایه‌گذاری برای ثبت شرکت یا ایجاد نمایندگی تبدیل شده است. در این بخش به مزایای ثبت شرکت در این ایالت را می‌پردازیم:

 • شرکت‌هایی که در ایالت بریتیش کلمبیا فعالیت دارند جزء شرکت‌های معتبر در کانادا تلقی می‌شوند.
 • در این ایالت برای اداره‌کنندگان، سهامداران و کارمندان شرکت، محدودیت یا سخت‌گیری در بحث اقامت در کانادا اعمال نمی‌شود.
 • در این ایالت مجوز تاسیس شرکت‌های تک شریکی صادر می‌شود.
 • شرکت‌ها در ایالت بریتیش کلمبیا مجاز به صدور اوراق سهام به هر تعدادی هستند. در برخی از ایالات برای صدور اوراق سهام، محدودیت اعمال می‌شود.
 • صدور سهام با هر شرایطی یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا است.
 • اگر مدیران و اداره‌کنندگان شرکت در خارج از کانادا زندگی کنند به درآمد سالانه آن‌ها مالیات تعلق نمی‌گیرد.
 • مالیات در این ایالت بر اساس درآمد خالص شرکت محاسبه می‌شود. بدین معنا که قبل از تعیین مالیات، هزینه‌های شرکت از درآمد کسر می‌شود.

 ثبت نام تجاری شرکت در کانادا

در کانادا هر شرکتی باید نام تجاری داشته باشد. نام تجاری به اسمی گفته می‌شود که شرکت با آن شناخته می‌شود. نام تجاری در کانادا از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که محصولات و خدمات معمولا با نام تجاری شناخته می‌شوند و هر شرکتی با نام تجاری که برای خود انتخاب کرده شناخته می‌شود. شرکتی که چندین سال با یک نام تجاری به فعالیت پرداخته و در کانادا شناخته شده است می‌تواند نام تجاری خود را با قیمت گزافی بفروشد. در ادامه شما را با روند دریافت نام تجاری برای شرکت آشنا می‌کنیم:

در مرحله اول باید نام تجاری انتخابی با محصولی که تولید می‌کنید یا خدماتی که ارائه می‌دهید مرتبط باشد. همچنین فرایندی که برای ثبت نام تجاری باید طی کنید با موضوع فعالیت شرکت در ارتباط است.

برای ثبت نام تجاری باید فرمی پر کنید و نام تجاری مورد نظر خود را در آن ذکر کنید. در هر ایالت این فرم را باید به اداره مربوطه تحویل بدهید.

برای ثبت نام تجاری باید مبلغی بپردازید که میزان آن در هر ایالت متفاوت است.

ممکن است اداره مربوطه با نام تجاری پیشنهادی موافقت نکند که در این صورت باید نام دیگری انتخاب کنید.

Load More