ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا

سفر توریستی به کشور کانادا

کانادا یکی از کشورهای بسیار گران برای گردش و مسافرت محسوب می‌شود اما جذابیت‌های طبیعی این کشور در کنار آب و هوای فوق‌العاده  هر توریست خارجی را برای سفر به کانادا ترغیب می‌کند. برای گردش در کانادا نمی‌توان شهر مشخصی را به عنوان یک مکان تاپ معرفی کرد چون تمام ایالات در این کشور زیبا هستند اما از بین همه آن‌ها شهرهایی مانند کلگری، اتاوا، ویستلر، ونکوور، تورنتو و کبک معمولا از سوی گردشگران برای بازدید انتخاب می‌شوند. سواحل مهیج و کوه‌های با عظمت، طبیعت کانادا را به یکی از رویایی‌ترین مکان‌ها در دنیا تبدیل کرده است. اماکن تاریخی مانند بخش قدیمی شهر مونترال که قدمت آن به سال 1600 باز می‌گردد و ساختمان پارلمان در آنتاریا که در سال 1851 تاسیس شده است جزء مکان‌های بسیار زیبا در کانادا هستند. در کنار ساختمان‌های زیبا، باغ‌های بسیار جذاب مانند باغ رویال بتانیکال در آنتاریا و باغ موتارت کانزروتوری در ادمنتون، زیبایی کانادا را برای گردشگران دو چندان کرده است. اگر این توصیفات، هیجان سفر به کانادا را در شما ایجاد کرده در اسرع وقت برای تهیه ویزای توریستی کانادا اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم علاقه‌مندان به سفر کانادا را برای دریافت ویزای توریستی راهنمایی کنیم.

ویزای توریستی چیست و چه انواعی دارد؟

ویزاهای توریستی انواع مختلفی دارند و در کل برای افرادی صادر می شود که قصد دارند مدت زمان کوتاهی به منظور بازدید سفر کنند. به طور کل ویزاهای توریستی برای اهداف و مقاصد زیر که صادر می شوند که مهم ترین آنها به منظور سفر سیاحتی و بازدید از اعضای خانواده می باشند:

 • برای سفر توریستی و گذراندن ایام تعطیلات
 • بازدید از اعضای خانواده، دوستان و آشنایان مقیم کانادا
 • سفرهای سیاسی و دیپلماتیک
 • شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی و همایش ها
 • شرکت در سخنرانی‌های یا مجامع سازمان های خیریه
 • سفر برای حضور در کنسرت‌ها، مسابقات ورزشی و سایر فعالیت های فرهنگی، هنری و ورزشی

برای مقاصد فوق ویزا‌های زیر صادر می شوند:

 • ویزای توریستی کانادا
 • سوپر ویزای کانادا
 • ویزای دیپلماتیک کانادا
 • ویزای افتخاری کانادا
 • ویزای توریستی کاری کانادا
 • ویزای شرکت در مراسم خیریه

ویزاهای فوق همگی در دسته ی ویزا های توریستی گنجانده شده و روند درخواست و صدور مشابهی دارند. تفاوت‌های مختصری در بین هر یک از این ویزا‌ها وجود دارد که می توان از این میان به تفاوت در هدف نامه ی سفر (Cover letter)،مدت زمان اعتبار، تفاوت در مدارک تکمیلی و اولویت‌دهی به مراحل رسیدگی و صدور آنها می باشد.

ویزای توریستی کانادا

ویزای یک بار ورود و چند بار ورود کانادا

همان طور که پیش تر گفتیم، ویزاهای توریستی کانادا برای سفرهای اقامت کوتاه به کانادا صادر می شوند. عموماً مدت زمانی که ویزاهای توریستی اجازه ی حضور در کانادا را به متقاضیان می دهد 6 ماه است. ممکن است برای برخی از ویزا این مدت زمان حضور 3 ماه یا کمتر و یا بیش از 6 ماه باشد. به عنوان مثال برای ویزای توریستی سوپر ویزای کانادا (Canadian Supervisa)  که برای سفر توریستی والدین شهروندان کانادا صادر می شود معمولاً 1 تا 2 سال بنا به صلاحدید افسر مهاجرتی کانادا است.

این مدت زمان اجازه حضور در کانادا به ازای هر بار ورود به کانادا صادر می شود و در ویزای درج شده در پاسپورت متقاضی قید می گردد. اما ممکن است متقاضی ویزای توریستی کانادا بخواهد برای دفعات متعدد به کانادا سفر توریستی داشته باشد. به عنوان مثال فرض کنید که شما چند تن از اقوام و خویشاوندانتان در کانادا مقیم باشند و شما قصد داشته باشید سالیانه یک یا چند بار به آنها سری بزنید. در این حالت این امکان وجود دارد ویزای شما به صورت چندبار ورود برای مدت زمان مشخص شده صادر گردد. این امکان از درخواست متعدد شما برای صدور ویزا می کاهد و کار شما را بسیار ساده خواهد کرد.

به ویزای توریستی چند بار ورود  (Multiple Entry) به کانادا به اختصار ویزای مالتی یا مولتی هم گفته می شود. مدت زمان اعتبار ویزا های مالتیپل معمولاً به صورت 3، 5 یا 10 ساله صادر می شوند به این معنی خواهند بود که در ظرف این مدت اعتبار شما می توانید هر تعداد بار که خواستید به کانادا سفر کنید و هر بار تا 6 ماه اقامت داشته باشید. پس از اتمام این مدت زمان کافیست که چیزی کمتر از یک روز از کشور کانادا خارج شوید و دوباره به کشور کانادا وارد شوید تا بتوانید مجدداً مدت 6 ماه دیگر در کانادا اقامت داشته باشید.

اما به چه کسانی ویزای یک بار ورود و به چه کسانی ویزای چند بار ورود کانادا داده می شود؟

ویزای مولتی یا مولیتیپل توریستی کانادا (Multi/Multiple) بنا به اعتبار مسافرتی فرد متقاضی، شرایط وی و دلیلی که برای درخواست آن دارد صادر می گردد. اگر بخواهیم با چند مثال توضیح دهیم باید بگوییم به عنوان مثال فردی که نشان دهد خانواده یا آشنایانی در کانادا دارد و قصد دارد هر از چندی به آنها سری بزند دلیلی برای دریافت ویزای مولتی خواهد داشت. یا اگر کسی دارای سابقه ی سفر پر باری باشد و در تمامی سفرهای خود، موعد‌های انقضای ویزای خود را رعایت کرده باشد، پاسپورتی با اعتبار از خود نشان خواهد داد و ممکن است با این اعتبار دولت کانادا به خوش حسابی این فرد در ورود و خروج به کانادا اعتماد کند و ویزای مولتی برای او صادر شود. یا به طور معکوس اگر فردی قصد داشته باشد تنها برای حضور در یک نمایشگاه به کانادا سفر کند و این موضوع را در نامه هدف از سفر خود بیان کند، به احتمال زیاد ویزای یک بار ورود دریافت خواهد کرد چرا که دلیل برای ورود متعدد نخواهد داشت.

معمولاً برای افرادی که قصد دارند برای اولین بار به کانادا سفر کنند و یا افرادی که سابقه ی سفر خارجی زیادی ندارند ویزا مولتیپل صادر نمی گردد. همین طور اگر فردی ویزای مولتیپل انتری توریستی داشته باشد و در یکی از دفعات ورود به کانادا مرتکب تخلفی اعم از خروج دیر هنگام شده باشد، ویزای مولتی وی ممکن است لغو گردد و یا حتی برای مدتی از ورود به کانادا محروم گردد.

روند دریافت ویزای توریستی کانادا

اشخاصی که قصد سفر به کانادا را دارند اگر شهروند یا مقیم دائم در این کشور نباشند باید برای سفر به کانادا البته اگر به قصد گردش باشد، ویزای توریستی تهیه کنند. برای صدور این نوع ویزا باید فرایندی طی شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

درخواست صدور ویزای توریستی به صورت کتبی و یا آنلاین. کانادا در ایران سفارت ندارد به همین دلیل ایرانیان می‌توانند درخواست خود را به صورت کتبی برای سفارت کانادا در ترکیه یا امارات ارسال کنند. برای درخواست صدور ویزا به صورت آنلاین باید یک حساب کاربری در سایت  gckeyسایت سازمان مهاجرت کانادا باز کنید. از طریق حساب کاربری بانکی هم می‌توانید اکانتی جهت درخواست صدور ویزا بسازید. زمانی که در وضعیت لاگین قرار گرفتید امکان ثبت درخواست برای شما وجود دارد. بعد از ثبت درخواست تقریبا 5 روز طول می‌کشد تا بتوانید در اکانت خود حضور پیدا کنید. ظرف چند هفته کنسولگری کانادا به درخواست شما رسیدگی می‌کند.

در صورتی که درخواست شما تایید شود برای مصاحبه حضوری دعوت می‌شوید که در این مرحله باید به سفارت کانادا مراجعه کنید. در این مرحله سوالاتی از شما پرسیده می‌شود:

 • دلیل سفر به کانادا
 • توانایی مالی و تمایل شما برای ترک کانادا بعد از منقضی شدن اعتبار ویزای توریستی

وقتی ویزای توریستی صادر شد در همان اکانت به شما اطلاع داده می‌شود. البته ممکن است کارمند سفارت پس از پایان مصاحبه حضوری، صدور یا عدم صدور ویزای توریستی را اطلاع دهد.

در مرحله آخر باید پاسپورت خود را جهت مهر شدن در اختیار سفارت کانادا قرار دهید. سفارت با ارسال ایمیل اعلام می‌کند که پاسپورت خود را به چه آدرسی باید ارسال کنید. البته اگر برای مصاحبه حضوری به سفارت کانادا فراخوانده شوید در همان جا هزینه‌های لازم را پرداخت می‌کنید و پاسپورت هم در همان زمان مهر می‌شود. در این صورت نیازی به ارسال پاسپورت برای سفارت نیست.

پس از طی شدن مراحل مذکور می‌توانید مقدمات سفر به کانادا را فراهم کنید. اگر بعد از طی شدن مراحل ذکر شده، سفارت کانادا شما را مجاز به دریافت ویزای توریستی نداند تنها راه دریافت مجوز برای اقامت موقت در کانادا است.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات دقیق از مراحل ثبت نام ویزای توریستی کانادا و همچنین و ثبت مستقیم آنلاین به صفحه ی ویزای توریستی سایت سازمان مهاجرت کانادا مراجعه کنید.

مزایای درخواست صدور ویزای توریستی به صورت آنلاین

 • درخواست شما بدون از دست دادن زمان و پرداخت هزینه پست به سفارت کانادا می‌رسد.
 • به درخواست‌های اینترنتی ممکن است سریع‌تر رسیدگی شود. به این دلیل که زودتر به سفارت می‌رسد.
 • ارسال درخواست به صورت اینترنتی این اطمینان را برای شما ایجاد می‌کند که درخواست کامل است. در واقع با ورود به سایت سفارت کانادا اگر مدرکی را بارگذاری نکرده باشید سیستم پیام عملیات موفقیت‌آمیز ارسال نمی‌کند و همین امر باعث می‌شود که شما با ارسال تمامی مدارک خود از کامل شدن درخواست اطمینان حاصل کنید.
 • اگر در زمان ثبت درخواست، متوجه شدید که نیاز به ارسال مدرکی دارید می‌توانید به سرعت آن را ارسال کنید در حالی که درخواست کتبی، درخواست در صورت ناقص بودن رد می‌شود و ممکن است رسیدگی مجدد، مدت زمان زیادی به طول بینجامد.
 • نیازی به ارسال پاسپورت همراه با درخواست نیست
 • درخواست شما مطابق با آخرین تغییرات در شرایط صدور پاسپورت، برای سفارت کانادا ارسال می‌شود.

مدارک و شرایط لازم برای ویزای توریستی کانادا

 • پاسپورت معتبر. پاسپورت شما باید یک صفحه خالی داشته باشد. صفحه خالی نشان می‎‌دهد که پاسپورت در حال انقضا نیست.کارمندان سفارت ممکن است پاسپورت قدیمی را نیز از متقاضی ویزا درخواست کنند.
 • اسکن کارت ملی
 • گواهی سلامت در صورتی که کنسولگری کانادا از شما درخواست کند.
 • اسکن گواهی عدم سوء پیشینه. برای اشخاصی که در کشور خود مرتکب جرمی شده باشند ویزای توریستی کانادا صادر نمی‌شود به این دلیل که اغلب، چنین اشخاصی برای کشور میزبان خطرناک تلقی می‌شوند. در واقع دولت کانادا علاقه‌ای به صدور ویزا برای اشخاصی که احتمال دارد با اعمال خود نظم کشور را به هم بریزند نخواهد داشت.
 • متقاعد کردن افسر مهاجرت در مورد این که شما قصد سکونت در کانادا را ندارید. برخی از مسافرین، در ابتدا اقدام به دریافت ویزای توریستی می‌کنند اما بعد از ورود به کانادا با قصد زندگی در این کشور به اقامت خود ادامه می‌دهند. چنین اقدامی برای دولت کانادا قابل قبول نیست و یک امر غیر قانونی محسوب می‌شود. اگر شما قصد زندگی در کانادا را دارید باید با دریافت ویزای مربوطه که می‌تواند ویزای کار یا ویزای تحصیل باشد برای رسیدن به هدف خود اقدام کنید. دولت کانادا برای متقاضیان مهاجرت، ضوابطی را در نظر گرفته که در مورد توریست‌ها اعمال نمی‌شود به همین دلیل شخصی که قصد تخلف از قانون کانادا را داشته و با ویزای توریستی بخواهد هدف خود برای مهاجرت را محقق سازد از کانادا دیپورت می‌شود.
 • اثبات توانایی مالی بابت مدت اقامت در کانادا. اثبات توانایی مالی یکی از شرایطی است که برای دریافت تمام انواع ویزا مد نظر کارمندان سفارت کانادا قرار می‌گیرد. در واقع اشخاصی که بدون توانایی مالی به این کشور سفر می‌کنند برای کانادا دردسر ساز تلقی می‌شوند به همین دلیل از ورود آن‌ها به این کشور جلوگیری به عمل می‌آید. برای اثبات توانایی مالی باید گردش مالی حساب بانکی خود را ارائه کنید.
 • اگر زیر 18 سال هستید درخواست صدور ویزا باید توسط سرپرست ارسال شود. افراد زیر 18 سال نمی‌توانند به صورت مستقل برای دریافت ویزا اقدام کنند.
 • اگر مدارک به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی هستند باید ترجمه شوند. اکثر ایالات کانادا انگلیسی زبان هستند و تنها در استان کبک زبان فرانسه رسمیت دارد.
 • پرداخت هزینه بابت درخواست صدور ویزا و فرایند بررسی درخواست. به هزینه مورد نیاز برای صدور ویزا در بخش‌های بعدی می‌پردازیم.
 • امضا و تاریخ‌گذاری اسناد در جایی که امضای شما لازم باشد. اسناد بدون امضا و درج تاریخ معتبر نیستند به همین دلیل باید در تمام اسناد و مدارک، امضا و تاریخ درج شده باشد.
 • پر کردن و امضای فرم درخواست صدور ویزا ( VAC) . در این فرم معمولا اطلاعات شخصی خود را درج می‌کنید. همچنین باید هدف خود از سفر به کانادا را ذکر کنید. در این فرم باید مراقب باشید حرفی از ادامه اقامت در کانادا به منظور تحصیل یا کار نزنید چون در این صورت درخواست شما برای دریافت ویزای توریستی رد خواهد شد. در واقع ذکر چنین موضوعی در فرم مذکور نشان از این امر دارد که شما ویزای توریستی را فقط وسیله‌ای برای اقامت در کانادا قرار داده‌اید و در واقع قصد گردش در کانادا ندارید.
 • کپی مدرک مربوط به وضعیت مهاجرتی شما در کانادا یا سایر کشورها. معمولا ارائه چنین مدرکی را به این دلیل از شما درخواست می‌کنند که هدف شما برای مهاجرت یا عدم مهاجرت به کانادا اثبات شود.
 • اثبات این که قصد انجام کار یا تحصیل در کانادا را ندارید. همان طور که قبلا گفته شد دریافت هر ویزایی مستلزم طی شدن روند مربوط به همان نوع ویزا است. بنابراین اگر قصد تحصیل یا کار در کانادا را دارید باید پروسه قانونی مربوط به آن‌ها را طی کنید.
 • عکس. معمولا دو قطعه عکس از شما درخواست می‌شود. برای اطلاع از آخرین تغییرات بهتر است به سایت سفارت کانادا مراجعه کنید.
 • توضیح در مورد این که کدام مناطق کانادا را برای گردشگری انتخاب نموده‌اید. یکی از مواردی که با توجه به آن قصد شما برای گردشگری در کانادا احراز می‌شود معرفی مکان‌هایی است که قصد بازدید از آن‌ها را دارید.

هزینه صدور ویزای توریستی کانادا

هزینه صدور ویزای توریستی برای یک شخص، 100 دلار کانادا و برای ویزای توریستی خانوادگی 500 دلار کانادا است. درخواست ویزا به صورت خانوادگی برای اعضای گروهی یک خانواده 5 نفره یا بیشتر است. فرزندان بالا 22 سال ملزم به دریافت ویزای جداگانه خواهند بود.

به این هزینه ها مبلغ 85 دلار کانادا برای انجام پروسه ی بایومتریک یا احراز هویت و 45 دلار برای صدور ویزا در پاسپورت هر عضو نیز اضافه می گردد.

هزینه ی تمدید ویزا و مدت اقامت نیز 100 دلار کانادا برای هر فرد می باشد.

صدور ویزای توریستی کانادا چه مدت به طول می‌انجامد؟

صدور ویزای توریستی کانادا معمولا 8 تا 40 روز به طول می‌انجامد. البته کشوری هم که شما درخواست خود را از آنجا مطرح نموده‌اید تاثیر زیادی در مدت زمان رسیدگی دارد. البته این موضوع که آیا شما ظرف 10 سال گذشته با کانادا سفر کرده‌اید یا خیر تاثیر زیادی در روند رسیدگی به درخواست دارد. اگر به کانادا سفر کرده باشید پروسه زمانی جهت صدور ویزای توریستی کوتاه‌تر خواهد بود.

ویزای توریستی کانادا برای چه مدت اعتبار دارد؟

سفارت کانادا برای ویزای توریستی هر شخص مدت زمان متفاوتی را بنابر شرایط او تعیین می‌کند. در مواردی سفارت، مدت زمان ویزای توریستی را فقط برای مدت گردش در کانادا صادر می‌کنند. در مواردی هم ویزای توریستی تا زمان اعتبار پاسپورت معتبر است. به طور کلی مدت زمان اعتبار ویزای توریستی به این امر بستگی دارد که متقاضی بتواند قصد خود برای برگشت از کانادا را ثابت نماید. اگر کارمندان سفارت، متوجه شوند که متقاضی قصد اقامت در کانادا را دارد مدت زمان اعتبار ویزای توریستی را کاهش می‌دهند.

در هر صورت مدت زمان اعتبار ویزای توریستی بیش از 6 ماه نخواهد بود. بعد از گذشت 6 ماه باید به کشور خود بازگردید و در صورت تمایل می‌توانید مجددا به کانادا سفر کنید. البته یک راه دیگر هم برای ادامه اقامت در کانادا وجود دارد و آن درخواست صدور ویزیتور ریکورد است که تاریخ خروج شما از کانادا را مشخص می‌کند. این نوع مجوز فقط در زمان حضورتان در کانادا صادر می‌شود. اگر از کانادا خارج شوید برای بازگشت مجدد به کانادا ویزیتور ریکورد کافی نیست بلکه باید برای دریافت ویزای مجدد اقدام نمایید. همچنین می‌توانید وضعیت مجوز اقامت در کانادا را با استفاده از ویزیتور ریکورد (Visitor record) تغییر دهید. مثلا  در صورت داشتن ویزای تحصیلی یا ویزای کار می‌توانید آن‌ها را به ویزیتور ریکورد تبدیل کنید.

سابقه ی سفر یا ویزیتور رکورد چیست؟

سابقه ی سفر یا ویزیتور رکورد مدرکی است که دفعات ورود و خروج شما از کشور کانادا در آن ثبت می گردد. سابقه ی سفر کانادا یک مدرک جداگانه است و مانند ویزا در پاسپورت درج نمی گردد. این مدرک تنها در خاک کانادا صادر می شود.

اما چه زمانی شما به دفترچه ی سابقه ی سفر کانادا نیاز خواهید داشت؟ اگر شما ویزای چند بار ورود داشته باشید، باید برای یک دفترچه سابقه ی سفر کانادا درخواست دهید و سابقه ی ورود و خروج خود را به صورت مستند به همراه داشته باشید. علاوه بر آن شما برای تمدید ویزای توریستی مولتی خود برای بار مجدد و یا تبدیل آن به ویزا های تحصیلی یا ویزای کاری موقت باید سند ویزیتور ریکورد خود را ارائه دهید. همچنین، دفترچه ی ویزیتور ریکورد کانادا اعتبار نامه ای نیز برای خوش سفری شما به کشور کانادا می تواند محسوب گردد و برای دریافت سایر ویزا ها از کشور کانادا و یا کشور های دیگر امتیاز مثبت محسوب گردد.

مدارک و شرایط لازم برای صدور ویزیتور ریکورد

 • پرداخت هزینه
 • فتوکپی از تمام صفحات پاسپورت
 • اثبات توانایی مالی برای ادامه اقامت در کانادا
 • مدرک ازدواج
 • فتوکپی وضعیت مهاجرتی

مراحل ثبت نام برای صدور دفترچه سابقه ی سفر کانادا

همانطور که قبلاً اشاره کردیم باید توجه کنید که مدرک ویزیتور رکورد کانادا تنها در خاک کانادا قابل درخواست است. لذا در زمان اقامت توریستی خود در کانادا، پیش از اتمام اجازه اقامت خود در کانادا برای ثبت نام این مدرک باید اقدام کنید.
دو راه برای درخواست ویزیتور ریکورد وجود دارد: به صورت درخواست کتبی و ارائه مدارک کاغذی و به صورت آنلاین. مشابه درخواست ویزای توریستی، ثبت نام آنلاین ویزیتور رکورد نیز سهل تر است و توصیه می شود.

ثبت نام ویزیتور رکورد کانادا به صورت آنلاین

برای ثبت نام دفترچه ی سابقه ی سفر کانادا باید یک اکانت در سایت سازمان مهاجرت کانادا داشته باشید.

پس از ایجاد پروفایل خود باید مدارک قید شده را به صورت اسکن شده در سایت آپ لود کنید. همچنین در مراحل ثبت نام از شما تعدادی سوال از قبیل محل اقامت فعلی، علت درخواست و برنامه ی شما برای حضور در کانادا پرسیده خواهد شد. به علاوه رسید های هزینه های پرداخت شده نیز باید در پرونده ی شما قید گردد.

ثبت نام ویزیتور رکورد کانادا به صورت کاغذی

ابتدا شما باید تمامی فرم ها و دستورالعمل ها را از سایت سازمان مهاجرت کانادا دانلود و چاپ کنید. شما باید با  استفاده از پیروی از دستورالعمل های دریافت شده فرم ها را پر کرده و تمامی مدارک و رسید های پرداخت را مستند کنید. نهایتاً تمامی پکیج آماده شده را به آدرسی که اعلام شده است ارسال کنید.

فرم ها و مدارکی که برای درخواست دفترچه ی سابقه ی سفر کانادا باید آماده کنید به شرح زیر می باشد

فرم ها:

 • فرم تمدید اقامت یا تغییر ویزا برای دارنده ی ویزا کانادا (IMM 5708)
 • فرم وکالت نامه برای نماینده ی پی گیری امور مهاجرتی (IMM 5476)
 • فرم تعهدنامه ی تحویل مدارک متقاضی به شخص ثالث (IMM 5475)

مدارک:

 • رسید های پرداخت هزینه های بررسی مدارک و صدور دفترچه ی سابقه ی سفر
 • فتوکپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • فتوکپی از مدرک فعلی اقامت
 • ارائه ی سند ازدواج در صورت وجود
 • مدرک دال بر داشتن توانایی مالی برای حضور در کانادا برای مدت زمانی قصد تمدید ویزا را دارید

با ویزای توریستی کانادا چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

در طول مدت اقامت در کانادا به واسطه داشتن ویزای توریستی از هیچ خدمات دولتی برخوردار نخواهید شد. در این مدت نمی‌توانید تحت مراقبت پزشکی برای درمان بیماری قرار بگیرید. همچنین توریست نمی‌تواند در مدت اقامت در کانادا به تحصیل بپردازد یا کار کند. توریست فقط می‌تواند به گردش در کانادا بپردازد. برخی از متقاضیان با قصد استفاده از خدمات پزشکی به کانادا سفر می‌کنند اما متاسفانه با ویزای گردشگری به این کشور سفر کرده‌اند و احتمالا از غیر قانونی بودن اقدام خود اطلاع ندارند. اگر قصد استفاده از خدمات دولتی در کشور کانادا را دارید باید از مجرای قانونی اقدام نمایید و برای دریافت ویزای مربوطه مدارک خود را به سفارت کانادا ارسال نمایید.

آیا با استفاده از ویزای توریستی می‌توان خانواده خود را به کانادا برد؟

بله می‌توانید همسر و فرزند خود را به کانادا ببرید منتهی باید برای هر یک از آن‌ها درخواست صدور ویزا به سفارت کانادا داده شود و هزینه‌های مربوطه هم پرداخت شود.شما می‌توانید تمام درخواست‌ها را به صورت یک جا و با هم به سفارت کانادا ارسال کنید. در بعضی از موارد یک شخص که معمولا سرپرست خانوار است درخواستی را از سوی خودش و تمام اعضای خانواده به سفارت کانادا ارسال می‌کند ومتاسفانه با رد درخواست مواجه می‌شود. بهتر است قبل از دست زدن به چنین اقداماتی از شرایط و ضوابط دریافت ویزای توریستی خانوادگی اطلاع پیدا کنید.

سوالات متداول

شهروندان کانادایی و کسانی که دارای اقامت دائم کانادا هستند حق ورود آزادانه به کانادا را دارند. سایر بازدیدکنندگان از جمله گردشگران ، دانشجویان و کارگران برای ورود به کانادا ممکن است به  یک ویزای اقامت موقت (TRV) از اداره مهاجرت ، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) احتیاج داشته باشند.

خیر اگر از یک کشور معاف از ویزا هستید برای بازدید از کانادا نیازی به ویزای اقامت موقت ندارید. در این حالت ، فرد معاف از ویزا که به کانادا پرواز می کند ، قبل از سوار شدن به هواپیما باید درخواست و مجوز الکترونیکی سفر (eTA) را دریافت کند. اگر از طریق زمینی به کانادا سفر کند ، فرد معاف از ویزا نیازی به ویزای اقامت موقت یا eTA ندارد.

شهروندان سایر کشورها باید قبل از ورود به کانادا برای ویزای اقامت موقت اقدام کنند ، مگر اینکه جزء موارد معافی دیگر باشند.

اگر تحصیل شما در کانادا کمتر از شش ماه طول بکشد ، به مجوز تحصیل احتیاجی ندارید. در صورت تحصیل بیش از شش ماه ، اگر از کشورهای معافیت از ویزا نیستید ، علاوه بر ویزای اقامت موقت ، به مجوز تحصیل نیز نیاز دارید.

روش های زیادی برای دریافت مجوز کار وجود دارد. در برخی شرایط ، کارفرمای کانادایی باید نشان دهد که قادر به یافتن شهروندان کانادایی یا مقیم‌های دائم کانادا برای پر کردن آن شغل نیستند.

اگر درخواست ویزای اقامت موقت شما رد شود ، فرایندی رسمی برای درخواست تجدیدنظر وجود ندارد. بعلاوه ، شما فقط در صورتی می‌توانید دوباره اقدام کنید که وضعیت شما به طور اساسی تغییر کرده باشد یا اطلاعات جدید قابل توجهی برای ارسال داشته باشید.

اگر دوست یا عضوی از خانواده شما برای بازدید از کانادا به یک ویزای اقامت موقت نیاز داشته باشد ، درخواست اولیه آنها باید در خارج از کشور ، در دفتر ویزا مسئول کشور یا منطقه متقاضی انجام شود. شما می توانید نامه دعوت نامه ای در اختیار آنها قرار دهید و در مورد چگونگی کمک به فرد برای بازدید از کانادا توضیح دهید. به عنوان مثال ، ممکن است اعلام کنید که هزینه بلیط هواپیما یا محل اقامت را پرداخت خواهید کرد. اگرچه نامه دعوت نامه می تواند به یک درخواست ویزای اقامت موقت کمک کند ، اما دریافت ویزا برای فرد تضمین نمی کند.

علاوه بر فرم‌های اپلای و هزینه های مورد نیاز ، باید عکس ها ، اثبات حمایت مالی ، فتوکپی بلیط برگشت یا برنامه سفر (در صورت وجود) و سایر اسناد مورد نیاز را به دفتر مسئول ویزای کشور یا منطقه‌ی خود ارائه دهید.

نه. شما می توانید در صورت مسافرت از طریق زمین ، گذرنامه و گرین‌کارت معتبر خود را در مرز کانادا ارائه دهید. اگر از طریق هوایی به کانادا می‌آیید ، به مجوز الکترونیکی سفر (eTA) نیاز دارید.

خیر ، هر یک از اعضای خانواده باید فرم های مورد نیاز را تکمیل و امضا کنند. والدین یا سرپرستان می‌توانند به فرزندان خود کمک کنند تا فرم ها را پر کنند همچنین به امضای کودکان زیر 18 سال نیاز خواهید داشت. همه درخواست ها را می توان در یک پاکت ، با یک رسید پرداخت برای کل هزینه برای همه برنامه ها ارسال کرد.

اگر در گذرنامه شما مهر ، تاریخ دست نویس یا سندی وجود نداشته باشد که تاریخ انقضا را مشخص کند، وضعیت شما به عنوان یک مقیم موقت پس از شش ماه بعد از ورود به کانادا منقضی می شود.

برای تمدید وضعیت خود به عنوان مقیم موقت ، می‌توانید بصورت آنلاین یا با استفاده از فرم درخواست اقدام کنید. شما باید درخواست خود برای تمدید اقامت در کانادا حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضا ارا‌َٔئه دهید. اگر اقامت موقت شما پس از ارسال درخواست خود برای تمدید منقضی شود ، اما هنوز تصمیمی درباره درخواست دریافت نکرده باشید ، می توانید تحت شرایطی در کانادا بمانید. این وضعیت تا زمان تصمیم گیری درباره درخواست جدید شما ادامه دارد.

به طور کلی ، دانشجویان خارجی برای دنبال کردن برنامه آموزشی در کانادا نیاز به مجوز تحصیل دارند. با این حال ، چندین استثنا در این قانون وجود دارد. اگر مدت زمان برنامه شما در کانادا کمتر از شش ماه باشد نیازی به مجوز تحصیل ندارید ، اگرچه در صورت تصمیم به ادامه تحصیل بهتر است که برای مجوز تحصیل اقدام کنید. همچنین ، اگر عضو خانواده یا کارمند نماینده خارجی معتبر در امور خارجه و تجارت بین‌الملل کانادا باشید ، می‌توانید بدون مجوز تحصیل در کانادا تحصیل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر باید با سفارت خود در کانادا تماس بگیرید. علاوه بر این ، اگر عضو یک نیروی مسلح خارجی باشید ، نیازی به دریافت مجوز تحصیل نخواهید داشت. اگر اعضای خانواده شما مایل به تحصیل در کانادا هستند ، باید شرایط لازم را داشته باشند. سرانجام ، اگر با مجوز کار یا ویزای دانشجویی در کانادا هستید ، فرزندان خردسال شما می توانند در مقطع متوسطه یا ابتدایی تحصیل کنند. آنها ابتدا باید از طریق ویزای بازدید کننده وارد کانادا شوند.

به عنوان یک قاعده کلی ، یک تبعه خارجی برای کار در کانادا باید مجوز کار دریافت کند ، اگرچه موارد استثنایی نیز وجود دارد.

اگر اهل کشوری هستید که برای بازدید از کانادا به ویزا احتیاج دارد ، باید مانند هر توریست دیگری برای ویزای اقامت موقت اقدام کنید. این برنامه همانند ویزای توریستی است. برای کسب اطلاعات بیشتر ، لطفا از صفحه ما درباره‌ی بازدید کنندگان تجاری دیدن کنید.

Load More