اکسپرس اینتری کانادا

احتمالاً شما هم این جمله به گوشتان خورده است که گرفتن ویزای اکسپرس اینتری کانادا یکی از کم هزینه ترین، سریع ترین و مطمئن ترین روش های مهاجرت به کانادا است. همین یک دلیل کافیست تا افراد متقاضی برای مهاجرت به کانادا به دنبال آشنایی با سیستم اکسپرس اینتری، مدارک مورد نیاز و شرایط این سیستم باشند.

اگر شما هم جزو این افراد هستید که برنامه های express entry را برای مهاجرت و اخذ ویزای دائم کانادا انتخاب کرده اید، پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید تا جامع ترین راهنمای ورود به خاک کانادا از طریق اکسپرس اینتری را در اختیارتان قرار دهیم.

سیستم اکسپرس اینتری در کانادا

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که اکسپرس اینتری Express Entry چیست؟ در جواب این سوال باید گفت سیستم اکسپرس اینتری، یک سیستم فدرال کلی برای مهاجرت به کانادا است.

در اینجا منظور از فدرال این است که سیستم اکسپرس اینتری همه استان ها و ایالت ها را در بر می گیرد. به عبارت دیگر این سیستم از طرف دولت ایالت های کانادا انتخاب شده است و جزء مطمئن ترین راه ها برای مهاجرت است.

سیستم اکسپرس اینتری به گونه ای است که افرادی که واجد شرایط هستند را بر اساس امتیازبندی های مشخصی برای مهاجرت به کانادا آماده می کند. در این روش فرد در یک مرحله، به اقامت کانادا به صورت دائم می رسد.

خود کلمه اکسپرس اینتری به معنای مهاجرت سریع است و از سال ۲۰۱۵ شروع شده است. این برنامه به افسران مهاجرتی این امکان را می دهد که احتیاجی به بررسی جزئی اطلاعات شما نداشته باشند و افراد فاقد صلاحیت با امتیاز کم خود به خود حذف شوند. در واقع این روش سریع ترین و ارزان ترین راه برای رسیدن به اقامت دائم کانادا است.

مهمترین شرایط ویزای اکسپرس اینتری کانادا که مورد بررسی قرار می گیرند، کدام اند؟

مهمترین مواردی که در اکسپرس اینتری مورد بررسی قرار می گیرند، کدام اند؟

فاکتورشرایط ایده آل
سنزیر 30
تحصیلاتفوق لیسانس به بالا
سابقه کاری2 سال به بالا
سطح زبان انگلیسیآیلتس 7 به بالا

توجه داشته باشید که شرایط ذکر شده در بالا شرایط ایده آل برای اخذ اقامت کانادا در یک مرحله توسط اکسپرس انتری هستند. اما اگر شما با این شرایط فاصله دارید، اصلا نگران نباشید چون ممکن است بتوانید شرایط Express Entry کانادا خود را با روش هایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم بهبود دهید.

در ادامه با ما در موسسه مهاجرتی تراست همراه باشید.

شرایط الزامی برای اکسپرس اینتری در کانادا

 • فاکتور سن: افراد کمتر از ۱۸ و بالای ۴۵ سال امتیازی از سن دریافت نمی کنند و افراد بین ۲۰ تا ۲۹ بیشترین امتیاز سنی را دریافت می کنند. با این حال شما می توانید از طریق سایت CRS شرایط سنی اکسپرس اینتری کانادا خود را بررسی کرده و امتیازات خود را محاسبه کنید.
 • صلاحیت آموزشی: افرادی که مدرک تحصیلی خود را در خارج از کشور کانادا به اتمام رسانده اند، باید گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی یا ECA را از مراکز معتبر موجود مانند WES یا IQAS ICES دریافت کنند. داشتن دکترا یا مدرک کارشناسی ارشد می تواند به شما در کسب ۱۵۰ امتیاز در CRS و ۲۵ امتیاز در FSE کمک کند.
 • تجربه کاری: اگر می خواهید اقامت دائم در کشور کانادا را داشته باشید، داشتن تحصیلات به تنهایی کافی نیست. دولت کانادا همیشه افرادی را که دارای مهارت و با تجربه هستند و می توانند به اقتصاد کانادا کمک کنند را انتخاب می کند. حداقل ۱ سال سابقه کاری مربوط به هر یک از مشاغل موجود در طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا یا NOC الزامی است.
 • مهارت های زبانی: برای ورود به هر کشوری و زندگی در آن دانستن زبان آن کشور الزامی است. کشور کانادا به عنوان یک کشور دو زبان انگلیسی و فرانسوی برای ورود به این کشور چه برای تحصیل و چه برای کار و زندگی از شما می خواهد که مهارت های زبانی خود را اثبات کنید. حداکثر امتیاز برای مهارت های زبانی در اف‌اس‌دابلیو ۲۸ و در سی‌آراس ۱۳۶ است.
 • داشتن بستگان در کانادا: اگر چه این مورد جزء الزامات سیستم اکسپرس انتری نیست اما در صورتی که خواهر یا برادر شما در کشور کانادا زندگی می کند، در سیستم سی آر اس 15 امتیاز بیشتر کسب خواهید کرد.

بهترین، سریع‌ترین و ارزان ترین راه مهاجرت!

برنامه‌های اکسپرس انتری

برنامه هاتوضیحات / ویژگی ها
برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا (FSWP)– برای کارگران ماهر با تجربه کاری خارجی که می‌خواهند به صورت دائم به کانادا مهاجرت کنند.
– انتخاب بر اساس تجربه کاری، مهارت زبان و تحصیلات ارزیابی می‌شود.
برنامه فدرال اسکیل ترید (FSTP)– برای کارگران ماهر که در یک صنف ماهر شده‌اند و می‌خواهند تبدیل به ساکنان دائمی شوند.
– شرایط عبارتند از تجربه کاری در یک تخصص و مهارت زبان.

برنامه تجربه کانادایی (CEC)– برای کارگران ماهر با تجربه کاری کانادایی که می‌خواهند تبدیل به ساکنان دائمی شوند.
– نیاز به دست کم یک سال تجربه کاری در کانادا و مهارت زبان دارد.

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNP)– برنامه‌های استانی که افراد را برای مهاجرت بر اساس نیازهای ایالتی نامزد می‌کنند.
– نامزدها می‌توانند به طور مستقیم اقدام کنند یا از طریق اکسپرس انتری، با دریافت نامزدی ایالتی، شانس‌های بسیار بیشتری برای دعوت به دست آورند.

شانس خودت را بسنج!

برخی شرکتهای مهاجرتی به دلیل اینکه روش اکسپرس اینتری کانادا روشی ارزان است و طبیعتا سود آنها از این روش کم است، حتی اگر واجد شرایط باشید آن را به شما پیشنهاد نمی دهند!  توصیه می کنیم حتما خودتان، امتیازتان را محاسبه کنید. از کنار این روش آسان و کم هزینه به سادگی عبور نکنید!

فاکتورهای زیادی در امتیازبندی مهاجرت به کانادا تاثیر دارند. مهمترین این فاکتورها سن، تحصیلات، سابقه کار، نمره زبان انگلیسی یا فرانسوی و داشتن اقوام در کانادا هستند که در محاسبه امتیاز شما تاثیر دارند. بنابراین موفقیت در سیستم اکسپرس اینتری بدون سابقه کار امری محال است، چون کانادا نیاز به شهروندانی دارد که چرخه کار و اقتصاد آن را بچرخانند.

چگونه امتیاز خود را در اکسپرس اینتری کانادا افزایش دهم؟

مراحل اکسپرس اینتری کانادا

محاسبه نمره مهاجرتی

اولین قدم در مسیر مهاجرتی اکسپرس اینتری محاسبه ی نمره مهاجرتی سیستم اکسپرس اینتری امتیاز جامع (CRS) است.

اگر امتیاز شما پایین تر از حداقل مورد نیاز در دوره باشد باید امتیاز مهاجرتی شما افزایش یابد.

جمع آوری تمامی مدارک و دریافت تاییدیه های تحصیلی

در این مرحله مدارک لازم، تاییدیه های تحصیلی و کاری و اطلاعات لازم پیش از ثبت نام فراهم می شود.

ثبت نام اکسپرس اینتری و دریافت دعوتنامه، بسته به نمره ی CRS

ثبت نام در سامانه اکسپرس اینتری در چند مرحله انجام می شود. در این مرحله ثبت نام اینترنتی انجام شده و پس از دریافت دعوتنامه ابتدایی، مدارک برای بررسی ارسال می شوند.

ارسال مدارک و ثبت نام در بانک مشاغل کانادا تا انتخاب شدن از Selection Pool

سرعت انتخاب شدن با نمره ی مهاجرتی تناسب دارد. انتخاب شدن در این مرحله بخش عمده ای از مسیر مهاجرتی شما محسوب می شود و پس از آن باید خود را برای دریافت ویزای express entry کانادا و تدارکات سفر آماده کنید.

ثبت نام و دریافت اقامت دائم کانادا

در این مرحله ی مهم فرم های ثبت نام ویزای اکسپرس شما تکمیل شده و برای دریافت ویزای کار شما اقدام می گردد.

در انتهای این مرحله یک سفر به کشور های مجاور ایران برای مصاحبه سفارت کانادا الزامی است.

سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا

در سیستم مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری امتیاز افراد از طریق معیارهای مختلفی سنجیده می شود و در نهایت بعد از انجام قرعه کشی اکسپرس اینتری یا اکسپرس اینتری (Draw) هر چه امتیاز شما از افراد شرکت کننده در برنامه های اکسپرس اینتری بیشتر باشد، شانس بالاتری برای پذیرش دارید.

به بیانی دیگر امتیازات شما با توجه به امتیاز دیگر شرکت کنندگان سنجیده می شود. از مهمترین معیارهای اخذ امتیاز در سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری کانادا می توان به مهارت های زبانی انگلیسی یا فرانسوی، سن، تحصیلات، سابقه کاری، تطبیق پذیری و داشتن جاب آفر اشاره کرد.

هر فرد متقاضی می تواند حداکثر 1200 امتیاز کسب کند که از این مجموع 600 امتیاز به مدارک و مهارت های فرد متقاضی و نفر همراه او مربوط می شود. 600 امتیاز الباقی به افرادی می رسد که از طریق برنامه های استانی کانادا دعوت نامه دریافت کرده اند.

در ادامه می توانید تنها با یک کلیک از میزان امتیازات مربوط به اخذ ویزای اکسپرس انتری کانادا خود مطلع شوید.

امتیاز سن در اکسپرس اینتری

امتیاز تحصیلات در اکسپرس اینتری

حداکثر امتیازی که از طریق میزان تحصیلات شما می تواند در سیستم اکسپرس انتری به شما کمک کند، ۱۵۰ است که برای مدرک دکترا بدون همسر در نظر گرفته شده است. (۱۴۰ امتیاز مدرک دکتری با همسر)

مدرکامتیاز
کمتر از دیپلم دبیرستانصفر امتیاز
مدرک دیپلم دبیرستان۳۰ امتیاز
تحصیلات دانشگاهی ۱ ساله۹۰ امتیاز
تحصیلات دانشگاهی ۲ ساله (فوق دیپلم)۹۸ امتیاز
تحصیلات دانشگاهی ۳ ساله به بالا۱۲۸ امتیاز
مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک حرفه ای برای مشاغل با کد NOC سطح A و B۱۳۵ امتیاز
مدرک دکترا۱۵۰ امتیاز

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص حداقل امتیاز به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه فرمایید.

امتیاز زبان اول در اکسپرس اینتری

آزمون های زبانی که در حال حاضر در کانادا معتبر هستند آزمون های IELTS ،CELPIP ،TEF و TCF Canada است.

حداکثر امتیازات اعطا شده برای هر یک از ۴ زیر مجوعه های دانش زبانی ۳۲ با همسر و ۳۴ بدون همسر است. بنابراین مجموع امتیازات ذکر شده برای هر فرد می تواند ۱۲۸ با همسر و ۱۳۶ بدون همسر باشد. این امتیازات در سطح CLB اعطا می شوند.

امتیاز زبان دوم در اکسپرس اینتری

برای تسلط بر زبان رسمی دوم، زیرمجموعه ها همان موارد فوق هستند و حداکثر امتیازات 22/24 است. برای هر زیر گروه 6 امتیاز به شما تعلق می گیرد، در صورت داشتن همسر یا شریک زندگی مشترک در مجموع 22 امتیاز خواهید گرفت. (در صورت عدم داشتن همسر حداکثر 24 امتیاز به شما تعلق می گیرد)

*امتیاز شما به صورت کلی حاصل جمع ۴ مهارت زبانی به همراه نمره زبان دوم شما است.

امتیاز تجربه کار کانادایی در اکسپرس اینتری

حداکثر امتیازی که می توانید برای تجربه کاری در کانادا کسب کنید، ۷۰ (با همسر) و ۸۰ (بدون همسر) برای ۵ سال تجربه کاری به بالا است. سیستم امتیاز بندی برای افراد فاقد همسر در زیر بیان شده است

سابقه کاریامتیاز
کمتر از ۱ سالصفر
۱ سال۴۰ امتیاز
۲ سال۵۳ امتیاز
۳ سال۶۴ امتیاز
۴ سال۷۲ امتیاز
۵ سال یا بیشتر۸۰ امتیاز

امتیاز سابقه کار در اکسپرس اینتری

همانگونه که پیش از این گفته شد، یکی از الزامات واجب برای ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری، داشتن سابقه کار است. در این الزامات حداقل سابقه کاری ۱ سال در نظر گرفته شده است.

 در قسمت زیر به امتیازات موجود برای سابقه کاری می پردازیم.

سابقه کارامتیاز
۱ سال۹
۲ تا ۳ سال۱۱
۴ تا ۵ سال۱۳
۶ سال به بالا۱۵

امتیاز جاب آفر در اکسپرس اینتری

یکی دیگر از مواردی که می تواند برای شما امتیاز آور باشد، جاب افر ناک 00 مدیریت ارشد 200 امتیاز و جاب افر ناک 0 و B , A دارای 50 امتیاز است. این جاب آفر باید در یکی از مشاغل NOC با کدهای صفر، A یا B باشد، مدت جاب آفر حداقل ۱ سال باشد و به صورت تمام وقت در نظر گرفته شود.

امتیاز تطبیق پذیری در اکسپرس اینتری

امتیازات اضافیامتیاز
برادر یا خواهر متقاضی که دارای PR کانادا یا شهروند این کشور است15
سطح زبان ۷ یا بالاتر در تمام مهارت‌های زبان فرانسه و سطح زبان ۴ یا پایین‌تر در زبان انگلیسی (یا بدون آزمون زبان انگلیسی)15
سطح زبان ۷ یا بالاتر در تمام مهارت‌های زبان فرانسه و سطح زبان ۵ یا بالاتر در زبان انگلیسی30
تحصیلات دانشگاهی در کانادا (در رشته‌ای که طول دوره آن ۱ سال یا ۲ سال است)15
تحصیلات دانشگاهی در کانادا (در رشته‌ای که طول دوره آن ۳ سال یا بیشتر است)30
دریافت پیشنهاد کار از کانادا – در شغل های با کد ۰۰200
دریافت پیشنهاد کار از کانادا – در شغل های با کد ۰ یا  A و B50
دریافت دعوت نامه استانی600
حداکثر امتیاز600

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به این سایت مراجعه فرمایید.

2 نکته مهم برای ساخت پروفایل در برنامه اکسپرس اینتری کانادا

 • حداقل نمره آیلتس شما باید حتما ۶ به بالا باشد و افرادی با داشتن آیلتسی کمتر از این مقدار واجد شرایط ثبت نام در اکسپرس اینتری نیستند.
 • فرد متقاضی حتما باید تائیدیه WES داشته باشد. با ارسال مدارک خود به این موسسه، مدارک آن ها معادل سازی می شود که بررسی کنند به عنوان مثال مدرک کارشناسی شما معادل مدرک کارشناسی کانادا است یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سازمان، به وب سایت رسمی WES مراجعه فرمایید.

در تراست بخوانید: مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

پیشنهاد تراست به متقاضیان بالای 35 سال

در صورتی که سن شما بالای 35 سال است و سابقه کاری خوبی دارید، اما امتیازهای لازم برای اکسپرس اینتری را ندارید، مهاجرت کاری یا سرمایه گذاری می توانند گزینه های خوبی برای شما باشند که بعد از تنها دو سال شما را به اقامت دائم کانادا برسانند. همچنین در این مدت تحصیل فرزندان شما در مدارس کانادا رایگان خواهد بود.

با مشاوران کاری و سرمایه گذاری ما در کانادا در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند

مدارک لازم برای اکسپرس اینتری کانادا

توجه داشته باشید که در هنگام تهیه و ارسال مدارک برای سیستم Express Entry در کانادا، برای ساخت پروفایل، لازم به نوشتن نمره زبانی و سابقه کاری خود دارید، به آخرین مدرک تحصیلی ارزیابی شده هم نیاز است بنابراین باید قبل از ساخت پروفایل، مدرک تحصیلی آزاد شده و توسط موسسات معتبر کانادایی ارزیابی شده باشد.
بقیه مدارک را بعد از اخذ دعوت نامه باید در سایت اکسپرس اینتری کانادا Submit کنید. این مدارک می تواند به فرمت های ODF ،Doc و JPG باشد.

 • اسناد هویتی

  پاسپورت، عکس دیجیتال، شناسنامه، کارت ملی

 • اسناد تاهل

  ارائه مدارک مربوط به وضعیت تاهل، مجرد یا متاهل بودن، اسناد جدایی، گواهی فوت همسر و

 • اسناد مدرک زبان

  در هنگام اخذ دعوت نامه باید اثبات کنید یکی از مدارک معتبر زبان مانند IELTS یا CELPIP را دارید.

 • اسناد همراه

  ارسال مدارک همسر و یا پارتنر و همراه شما نیز الزامی است.

 • اسناد تمکن مالی

  گردش حساب و نامه تمکن مالی از بانک

 • اسناد معاینه پزشکی

  فرد متقاضی باید مدارک پزشکی را ارائه دهد که اثبات کند بیماری خاص یا واگیرداری ندارد و خطر و هزینه ای برای کانادا به وجود نمی آورد.

 • اسناد مربوط به رزومه

  رزومه پربار و قوی یکی از اصلی ترین عوامل موثر در پذیرش شما است. شرح حال شغلتان، رشته تحصیلی، سوابق کاری و همچنین توانمندی هایتان می تواند به شما در این مسیر کمک کند.

سوالات پرتکرار متقاضیان از مشاوران تراست:

 1. با مدرک آیلتس آکادمیک میتوانم برای اکسپرس اینتری اقدام کنم؟ خیر. تنها آیلتس جنرال قابل قبول است. همچنین آزمون تافل، دولینگو و … برای اکسپرس اینتری قابل قبول نیست.
 2. سند خانه و ماشین برای تمکن مالی اکسپرس اینتری قابل قبول هستند؟ خیر. در اغلب موارد گردش حساب و نامه تمکن مالی مورد نیاز است.
 3. ارزیابی مدارک چی هست؟ باید ارزیابی خود را از یک سازمان یا ارگان حرفه ای تعیین شده توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت کنید. آن ها گزارشی به شما می دهند که به شما می گوید تحصیلات شما معادل مقطع مورد نظرتان در کانادا هست یا خیر.
  این سازمان ها در قسمت زیر آورده شده اند.
  Comparative Education Service
  International Credential Assessment
  Service of Canada
  World Education Services
  International Qualifications Assessment Service
  International Credential Evaluation Service
 4. مدرک تحصیلی رو چطور میتوانم ارزیابی کنم؟ ما براتون در سایت WES حساب می سازیم و کارهای مربوط به اون رو انجام میدیم.
 5. گواهی عدم سوپیشینه رو چجوری بگیرم؟ افرادی که در ایران زندگی می کنند این گواهی را از پلیس + ۱۰ و یا از طریق سامانه ثنا دریافت می کنند. افرادی که در ایران زندگی نمی کنند نیز می توانند از نزدیک ترین سفارت ایران این گواهی را اخذ کنند.
 6. آیا همه مشاغل می توانند از طریق اکسپرس انتری اقدام کنند؟ ناک یا کد مشاغل مختلف متفاوت هست.

نوع مهارت سطح صفر: مشاغل مدیریتی  
سطح مهارت A: مشاغل حرفه ای (با مدرک دانشگاه)
سطح مهارت B: مشاغل فنی و مشاغل پر مهارت (با مدرک دانشگاهی یا آموزش)
کدهای C و D‌ نمی توانند وارد اکسپرس اینتری شوند.

مراحل اقدام برای اکسپرس اینتری کانادا

بعد از اینکه مطمئن شدید که برای کسب اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری شانس دارید، باید کار را شروع کنید.

اقداماتتوضیحات
1. تهیه مدارک مورد نیازدر مرحله ابتدایی برای ساخت پروفایل به اصل مدرک تحصیلی و مدرک آزمون زبان نیاز دارید. همچنین باید بدانید که شغل شما در کدام طبقه بندی شغلی ملی (NOC) قرار می گیرد. بقیه مدارک را در این مرحله نیاز نخواهید داشت.
2. ساخت پروفایل
با ساخت پروفایل در اکسپرس اینتری پول (pool) کانادا قرار می گیرید تا پس از بررسی های لازم توسط IRCC انتخاب شوید.
3. انتظاردر این مرحله باید صبر کنید تا امتیازتان به حد نصاب یا (cut off score) برسد.
4. دریافت  ITپس از دریافت دعوت نامه (Invitation Letter) وقت آن رسیده است، مدارکی که آماده کرده اید را ظرف 60 روز را در سایت آپلود نمایید. به محض اینکه اسناد شما بارگذاری و ارسال شد، باید هزینه های فدرال و submit مدارک را پرداخت کرده و رسید یا Acknowledgement Of Receipt (AOR) دریافت نمایید.

5. دریافت نامه بیومتریک
بعد از یک الی دو ماه انتظار و دریافت نامه بیومتریک، باید به یکی از مراکز VAC برای انگشت نگاری مراجعه کنید.
6. باز هم انتظارباید بررسی مدارک صبر کنید.
7. پاس ریکوئست در صورتی که مدارک شما مشکلی نداشته باشند از شما درخواست می شود تا پاسپورت خود را به سفارت ارسال کنید تا ویزای موقت در پاسپورت شما الصاق شود.
8. ورود و اسکانبعد از سفر به کانادا و اسکان، آدرس محل اقامت خود را به اداره مهاجرت اعلام می نمایید.
9. دریافت کارت PRظرف 2 الی 3 ماه کارت اقامت دائم شما به آدرس اعلام شده ارسال می شود.

هزینه اکسپرس اینتری کانادا

یکی از دلایل محبوبیت مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری این است که برای ارسال مشخصات خود در سیستم اکسپرس اینتری کانادا نیازی به پرداخت هزینه نیست. اما به هر حال باید قبل از ایجاد پروفایل خود یک سری هزینه ها را پردازید که در ادامه آن ها را بیشتر بررسی می کنیم:

 • هزینه شرکت در یک آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی در یک سازمان سنجش زبان مورد تایید دلت کانادا
 • هزینه ارزیابی اعتبار آموزشی یا همان ارزیابی مدرک تحصیلی شما
 • هزینه ترجمه مدارک و اسناد به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • هزینه وکیل یا مشاور مهاجرت (در صورت دلخواه)

البته پس از اینکه دعوت نامه یا (ITA) Invitation to Apply را برای درخواست اقامت دائم کانادا دریافت کردید باید یک سری هزینه های دولت کانادا را پرداخت کنید که شامل موارد زیر می شود:

 • هزینه بررسی درخواست اقامت دائم به دولت کانادا
 • هزینه چکاپ پزشکی
 • هزینه بررسی سوپیشینه
 • هزینه بیومتریک

راه های جبران کمبود امتیاز سیستم اکسپرس اینتری

 • خواندن زبان و تقویت ۴ مرحله اصلی آزمون (لیسنینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و ریدینگ)
 • خواندن زبان فرانسه
 • اخذ یک مدرک تحصیلی دیگر. مثلا ارتقاء تحصیلات خود از کارشناسی به کارشناسی ارشد
 •  پیدا کردن شغل و درخواست شغلی برای کارفرمایی معتبر در بانک کار کانادا در این سایت.
 • در صورت متاهل بودن، شرایط و مدارک همسر شما می تواند در افزایش امتیازات شما موثر باشد.
 • هر چه نمره زبانی شما بالاتر باشد، امتیاز شما بالاتر خواهد بود.
 • دانش زبانی در هر دو زبان کانادا. یعنی با الزامی بودن دانش یکی از دو زبان فرانسوی یا انگلیسی، دانستن هر دو زبان می تواند در امتیاز شما موثر باشد.
 • افزایش سابقه تحصیلی
 • تماس با وکلای مجرب موسسه مهاجرتی تراست برای یافتن شغل مناسب در کانادا متناسب با توانمندی ها و شرایط شما

پیشنهاد ما به شما این است از روش هایی مانند بالا بردن سطح تحصیلات استفاده نکنید و به روش هایی مانند بالا بردن مهارت ها و دانش زبانی روی بیاورید. چرا که یادگیری دانش زبانی علاوه بر افزایش امتیاز اکسپرس اینتری، به شما در کاریابی در کانادا نیز کمک خواهد کرد.

همچنین شما می توانید در بازه زمانی کوتاه تری به نتیجه برسید مثلا در مدت ۶ ماه می توانید دانش زبانی خود را تقویت کنید اما تبدیل مدرک تحصیلی به درجات بالاتر، ممکن است به شما در کانادا کمک نکند و فقط در امتیاز گرفتن در اکسپرس انتری کمک کننده باشد.

تمکن مالی برای اکسپرس اینتری کانادا

در صورتی که برای اکسپرس اینتری کانادا اقدام می کنید باید بتوانید نشان دهید که می توانید از خود و اعضای خانواده تان حمایت مالی کنید و مخارج زندگی در کانادا را برای یک سال در اختیار دارید.

در دو صورت نیازی به ارائه تمکن مالی نخواهید داشت:

 • ثبت نام در شاخه تجربه کانادایی (مثلا کسانی که تحصیلات کانادایی دارند)
 • داشتن جاب آفر معتبر

در صورتی که جز این دو دسته نباشید باید گزارش مبلغی را به عنوان تمکن مالی به دولت کانادا ارائه دهید:

تعداداعضای خانوادهوجه مورد نیاز(به دلار کانادا)
113,310
216,570
320,371
424,733
528,052

پیشنهاد تراست برای افراد با سابقه پژوهشی

در صورتی که سابقه پژوهشی خوبی دارید اما تمکن مالی لازم برای express entry برای شما بالا است، شاید بتوانید با دریافت بورسیه در مقطع دکتری یا پسادکتری با هزینه کمتری به کانادا مهاجرت کنید. شرط دریافت بورسیه در این مقطع: داشتن مقاله و تالیفات، شرکت در کارهای پژوهش محور،  معدل بالا، سابقه کار مرتبط (در صورت داشتن گپ تحصیلی).

با مشاوران تحصیلی ما در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند

باورهای غلط در مورد مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

 1. برنده شدن در اکسپرس اینتری مانند لاتاری آمریکا اتفاقی است!

همانطور که در بخشهای قبل توضیح داده شد، اکسپرس اینتری بر اساس سیستم امتیاز بندی کار می کند و تقریبا هیچ شانس یا قرعه کشی در کار نیست.

 • افرادی که در کانادا خویشاوند ندارند نمی توانند از طریق اکسپرس اینتری مهاجرت کنند!

داشتن بستگان درجه یک در کانادا برای فرد امتیاز مثبت محسوب می شود و شانس او را افزایش می دهد اما نداشتن اقوام و بستگان مانع رسیدن فرد به اقامت دائم نیست.

 • اگر فرد سابقه سفر شینگن نداشته باشد شانسی برای مهاجرت از روش اکسپرس اینتری کانادا ندارد!

این باور اشتباه است و سابقه سفر خوب تنها امتیاز شما را بیشتر می کند.

 • در صورت دریافت اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری می توانم والدینم را همراه خود ببرم!

در صورتی که بتوانید از طریق اکسپرس اینتری به اقامت دائم کانادا برسید، این اقامت به همسر و فرزندان شما نیز اعطا می شود اما سایر بستگان من جمله والدین شامل این قانون نمی شوند. برای اقامت والدین روشهای دیگری مانند اسپانسریپ وجود دارد.

 • تا همه مدارک من آماده نباشد نمی توانم برای این روش اقدام کنم!

برای شروع کار نیازی به ارائه همه مدارک نیست و فقط به مدرک تحصیلی و مدرک زبان نیاز دارید.

 • خود فرد نمی تواند برای اکسپرس اینتری اقدام کند و باید از وکیل مهاجرتی کمک گرفت!

هر فردی می تواند خودش به تنهایی تمامی مراحل مهاجرت خود از هر روشی را انجام بدهد. مشاور یا وکیل مهاجرتی تنها شانس شما را برای رسیدن به اهدافتان بیشتر می کند.

مهمترین سوالی که باید از هر شرکت مهاجرتی بپرسید

مشاوره معتبر بگیرید!

کانادا بیش از 80 روش مهاجرتی دارد که هر کدام برای گروه خاصی از افراد کاربرد دارند. با انتخاب بهترین روش مهاجرتی در هزینه و وقت خود صرفه جویی کنید.

کد NOC کانادا

کد طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC ) یا National Occupation Code، یک کد ۴ رقمی است که کشور کانادا برای همه مشاغل خود به صورت ملی در نظر گرفته است. این کد در سراسر آمریکا معتبر است و در هنگام انجام کارهای مهاجرت به کشور کانادا به این کد نیاز دارید.

مرتبط نبودن سابقه کاری و رشته تحصیلی در سیستم اکسپرس اینتری

همانگونه که پیش از این گفته شد دو شرط مورد نیاز برای ورود به سیستم اکسپرس اینتری، داشتن حداقل ۱ سال سابقه کاری و داشتن تحصیلات است.

به عنوان مثال ممکن است شما در رشته حسابداری تحصیل کرده باشید و ۵ سال سابقه کاری در رشته حسابداری داشته باشید در این صورت با وارد کردن کد NOC رشته حسابداری در این سیستم ثبت نام می کنید. اما در صورتی که سابقه کاری شما مرتبط با رشته ای که در آن تحصیل کرده اید نباشد، در هنگام ساخت پروفایل اکسپرس اینتری، باید به سوابق کاریتان توجه کنید نه سوابق تحصیلی.

در واقع برای کشور کانادا این که چه کاری بلدید اهمیت دارد نه رشته ای که در آن تحصیل کرده اید!

کدهای NOC معمولا از مشاغل رده بالا شروع می شوند و به مشاغل پایین تر می رسند. کدهای NOC شامل کدهای دو صفر، صفر، A و B و C و D هستند

همه این کدها به جز مشاغل دارای کدهای C و D می توانند در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام کنند. یعنی مشاغل دارای کد C و D که مشاغل بسیار سطح پایینی هستند در سیستم اکسپرس انتری جایی ندارند.

نکات مهم برای کدهای NOC

 • در ابتدا شما باید کدهای NOC سابقه کاری خودتان را پیدا کنید، توضیحات همه این کدها را بخوانید و پیش نیازهای مربوط به هر کد را مطالعه فرمایید. در توضیحات برخی از این کدها اهمیتی ندارد که شما چه تحصیلاتی داشته باشید اما مطابقت داشتن برخی از رشته ها با سابقه کاری مهم است.
 • مطالعه این قسمت از کدها که به آن Education Requirement گفته می شود، برای ساخت پروفایل الزامی است.
 • اگر برای ساخت پروفایل در اکسپرس انتری کانادا از یک کد NOC استفاده کردید، برای دیگر روش های موجود برای مهاجرت مانند روش های استانی هم باید از همین کد مشابه استفاده کنید و نمی توانید از چندین کد متفاوت استفاده کنید.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که برای کسب امتیاز بالا در اکسپرس اینتری صبر کنند تا در صورت به دست آوردن امتیاز بالا اقدام نمایند اما این کار به 2 دلیل اشتباه است!

2 اشتباه بزرگ

 • با ثبت نام در اکسپرس اینتری ممکن است امتیاز شما برای اکسپرس اینتری کافی نباشد اما بتوانید از همین امتیازهایی که دارید با روش استانی مهاجرت کنید.
 • معمولا در سیستم پذیرش، افرادی که زودتر پروفایل ساخته باشند و شرایط پذیرش داشته باشند قبول می شوند.

پیشنهاد تراست به کسانی که می خواهند با هزینه بسیار کم مهاجرت کنند!

خیلی از افرادی که تمایل به صرف هزینه کمی برای مهاجرت دارند، و واجد شرایط اکسپرس اینتری نیز نیستند ممکن است برای دریافت نامزدی استانی یا PNP واجد شرایط باشند. اگر فرد عجله ای برای مهاجرت نداشته باشد و از طرفی تمایلی به ریسک هم نداشته باشد روش های استانی (که از فرد جاب آفر کانادا نخواهند) می توانند گزینه های مناسبی برای آنها باشد.

برنامه های استانی برای مهاجرت به شهرهای کانادا بسیار متنوع هستند. با کارشناسان ما در تماس باشید تا به شما بهترین راه را معرفی کنند

اکسپرس اینتری استانی کانادا

کدهای اکسپرس اینتری بسیار وسیع هستند. در کانادا، استان ها بر اساس نیاز شغلی خود، این کدها را منتشر می کنند. به عنوان مثال ممکن است کدی در یک استان در مدت ۱ سال منتشر نشود چون میزان اشتغال در آن شغل در استان مورد نظر، اشباع شده است.

انتخاب روش های استانی باعث گرفتن اقامت کانادا به صورت دائم می شود. در صورتی که از طریق برنامه های مهاجرت استانی کانادا Nominate شوید، ۶۰۰ امتیاز کسب می کنید و امتیاز شما به یک باره تا حد زیادی بالا می رود و پذیرفته خواهید شد.

هر یک از استان ها قوانین متفاوتی برای این روش پذیرش مهاجران دارند. در قسمت زیر یکی از این استان ها را بررسی می کنیم.

استان نوا اسکوشیا 2 گروه بندی برای برنامه های استانی در نظر گرفته است:

 • Category A

   به جاب آفر نیاز دارد.

 • Category B

  به جاب آفر نیاز ندارد ولی این برنامه از نوامبر ۲۰۱۸ بسته شده است.

با بسته بودن Category B در استان نوا اسکوشیا و کم بودن شانس داشتن جاب آفر کانادا برای Category A، این استان اعلام کرده است که متقاضیان برای مهاجرت به نوا اسکوشیا حتما باید در اکسپرس انتری، پروفایل ساخته باشند.

کارفرمایان نوا اسکوشیا، امتیازات و شرایط شما را در پروفایل اکسپرس اینتری بررسی خواهند کرد و به شما Letter of Interested ارسال می کنند.

برای اخذ امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری کانادا از طریق اسکیل ورکر کانادا حداقل امتیاز ۶۷ از ۱۰۰ را نیاز دارید. شما در این مسیر همچنین باید CRS داشته باشید که مخفف Comprehensive ranking system است. امتیاز بندی این سیستم تا ۱۲۰۰ است و هر چه امتیاز فرد به این عدد نزدیک تر باشد شانس پذیرش بالاتری خواهد داشت.

توجه داشته باشید که اداره مهاجرت کانادا حداقل امتیاز لازم برای پذیرش در اکسپرس اینتری را تعیین نمی کند، بلکه این خود افراد و رقیبان شما در این سیستم هستند که باعث می شوند هر چه فرد شرایط بهتری داشته باشد شانس بالاتری برای پذیرش به دست آورد.

اکسپرس اینتری در معنای دقیق تر، یک روش مهاجرتی نیست بلکه یک روش گزینشی برای طی نمودن مسیر مهاجرتی به کشور کانادا است.

مسیرهای رقابتی برای سیستم اکسپرس اینتری در کانادا

 • از طریق Skilled Worker یا همان مهارت های کاری
 • از طریق Skilled Trades یا همان مهارت های فنی
 • از طریق سابقه کاری در کشور کانادا

معمولا اقدام از طریق Skill Trade از نظر امتیاز بندی شرایط بهتری دارد و افراد با امتیازهای پایین تر هم می توانند شانس قبولی داشته باشند.

توجه داشته باشید اگر می خواهید از طریق برنامه فنی اقدام کنید حتما باید Job Offer‌ یا Certificate فنی از کشور کانادا داشته باشید. اخذ Certificate‌ معمولا سخت تر است چرا که افراد باید امتحان مربوط به این گواهی ها را به صورت حضوری بگذرانند.

Job Offer در کشور کانادا

در مسیر اکسپرس اینتری، با واژه ای به نام جاب آفر برخورد خواهید کرد. جاب آفر به معنای پیشنهاد کاری است که از طرف کارفرمایی در کانادا به دست شما می رسد اما ویزای کار کانادا مربوط به اجازه کار در کانادا است.

حتی اگر نیازی به جاب آفر ندارید، ممکن است بخواهید یک پیشنهاد کاری معتبر پیدا کنید. این به شما امتیاز بسیار بالاتری می دهد و بنابراین شانس بیشتری برای دعوت شدن به وجود می آورد.

موارد استفاده از Job Offer

 • استانی

  استفاده از Job Offer در این مورد، به شما در مسیر استانی کمک می کند و سبب می شود تا بتوانید امتیاز 600 را به دست آورید.

 • فدرال

   استفاده از Job Offer در این مورد، به شما در مسیر فدرال کمک می کند و سبب می شود تا بتوانید برای این جاب آفر LMIA (مجوز اداره کار) بگیرید و امتیاز 50 را به دست آورید.

جاب آفرهایی که LMIA دارند به چه کاری می آیند؟

 • با استفاده از چنین جاب آفرهایی می توانید ویزای کار در کانادا بگیرید و در این کشور کار کنید.
 • چنین جاب آفرهایی برای افرادی مناسب است که به عنوان مثال ۴۱۰ امتیاز دارند و با کسب ۵۰ امتیاز از این طریق، می توانند پذیرش بگیرند.

پادکست بشنوید!

اکسپرس اینتری

رادیو تراست

موضوع: اکسپرس اینتری کانادا

همچنین بخوانید: مشاغل معاف از LMIA

مزایای اکسپرس اینتری کانادا

 • شما و خانواده تان می توانید به صورت دائم در کانادا زندگی و کار کنید.
 • سریعترین روش مهاجرت به کانادا اکسپرس انتری است.
 • می توانید به تحصیل در کانادا بپردازید.
 • برای اقامت دائم می توانید از سایر اعضای خانواده تان حمایت مالی کنید.
 • در مدت ۶ ماه یا کمتر PR دریافت می کنید.
 • دریافت خدمات بهداشتی در کانادا برای شما رایگان خواهد بود.
 • کل سیستم اکسپرس اینتری به صورت الکترونیکی است و این به معنای عدم تبعیض است.
 • نمرات CRS در طی سال های آینده کاهش می یابد و مهاجران بیشتری می توانند به این کشور سفر کنند.
 • از آنجا که در کانادا اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرت فدرال است، کسانی که دعوت نامه دریافت می کنند، می توانند مستقیماً برای اقامت دائم کانادا تحت این برنامه اقدام کنند.
 • با گرفتن تاییدیه اقامت دائم یا (COPR) Confirmation of Permanent از طریق اکسپرس اینتری پس از چند سال اقامت دائم، می توانید درخواست تابعیت کانادا را بدهید. این به شما حق رأی و حتی کاندید شدن برای دفتری در کانادا را می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به این سایت مراجعه فرمایید.

جمع بندی

در این مقاله به اکسپرس اینتری و چگونگی راهیابی به کشور کانادا از طریق این سیستم پرداختیم و سعی کردیم که تمامی جزئیات در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که قصد ورود به خاک کانادا از این طریق را دارید می‌توانید به ما در خانواده تراست بپیوندید.

هدف ما در موسسه مهاجرتی تراست این است که مشتریان خود را با رضایت کامل به سوی مقصدشان راهی کنیم. شما می‌توانید صفر تا صد کار مهاجرت خود را از راه اکسپرس اینتری به مشاوران متعهد و پیگیر ما بسپارید و هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید.

برای تماس با مشاوران رسمی ما و گرفتن مشاوره‌ تخصصی می‌توانید همین حالا وقت مشاوره رزرو کنید و یا فرم ارزیابی ما را تکمیل کرده تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد. در نظر داشته باشید که نتیجه را از طریق ایمیل و یا تماس تلفنی به اطلاع شما می رسانیم.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت اکسپرس اینتری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • مشاوره اولیه و بررسی شرایط احراز
 • مشاوره برای افزایش نمره CRS
 • ارائه چک لیست مدارک موردنیاز
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • ثبت نام متقاضی در پورتال اکسپرس اینتری
 • پیگیری پرونده تا دریافت دعوتنامه
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ PR
 • شروع مراحل اخذ PR
 • ثبت نام بیومتریک
 • راهنمایی جهت مدارک additional در صورت نیاز
 • پیگیری ویزای همراه

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

چرا موسسه مهاجرتی تراست؟!

 پرونده‌های موفق

بیش از 6 هزار پرونده موفق در زمینه‌های مختلف از جمله کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری!

 مشاورین قانونی مهاجرت کانادا

تراست توسط مشاورین قانونی مهاجرت کانادا و عضو انجمن ICCRC اداره می‌شود

 نماینده رسمی مراکز آموزشی

ما نماینده رسمی بیش از 70 مرکز آموزشی مقاطع مختلف در کانادا هستیم.

 تجربه وکلا

وکالت پرونده‌ها فقط و فقط با توجه به تجربه قبلی وکلا پذیرفته ‌می‌شود.

 به‌روزترین اطلاعات

تراست مرجعی قابل اعتماد برای جدیدترین اخبار و اطلاعات مهاجرت به کانادا است!

 دیوارهای شیشه‌ای

شفافیت در ارائه خدمات سرلوحه کار مشاورین و وکلای موسسه تراست است.

 پیشنهاد بهترین‌ها

بهترین‌ها را به مشتری پیشنهاد می‌دهیم حتی به ضرر خودمان!

 همراه شما

مشاورین و وکلای تراست در تمام مراحل مهاجرت به کانادا همراه شما هستند!

چشم و گوش بسته انتخاب نکنید!

متخصصین موسسه تراست شرایط شما را به دقت ارزیابی میکنند و مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد میدهند.

سوالات متداول

به طور کلی سیستم اکسپرس اینتری کانادا چگونه کار می کند؟

بررسی واجد شرایط بودن
داشتن مدرک زبان و ارزیابی مدارک تحصیلی در ECA
ارسال مشخصات در وب سایت مهاجرت کانادا (IRCC)
انتظار برای دریافت ITA
پرداخت هزینه Submit ‌ بعد از آپلود کردن مدارک
ارسال بیومتریک
انتظار برای نتیجه اقامت و مهاجرت به کانادا

حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای اکسپرس اینتری چقدر است؟

برای اینکه حداقل نمره مربوط به مدرک زبان در سیستم اکسپرس اینتری را به دست بیاورید، باید حداقل آیلتس ۶ داشته باشید. طبیعتا هرچقدر نمره بیشتری داشته باشید، امتیاز بیشتری هم از این فاکتور به دست خواهید آورد.

چطور می توان در اکسپرس اینتری از برنامه نامزد استانی استفاده کرد؟

بسیار متغیر است و کاملا بستگی به روش های استان مورد نظرتان دارد. برخی از استان ها به جاب آفر نیاز دارند و برخی دیگر خیر. و شرایط مختلف دیگری هم وجود دارد که برای اطلاع از آن ها باید با مشاورین موسسه مهاجرتی تراست مشورت کنید.

آیا با ۱ سال سابقه کار هم می توان برای اکسپرس اینتری اقدام کرد؟

بله. ممکن است بتوانید. به شرطی که سایر شرایطتتان مثل مدرک زبان بالا، مدرک تحصیلی، سوابق پژوهشی، سن و… خیلی خوب باشد و آنقدر از آن ها امتیاز بگیرید که امتیازِ کم سابقه کارتان را جبران کند.

آیا برای اکسپرس اینتری فقط باید سابقه کار در کانادا داشته باشیم یا سابقه کار در ایران هم پذیرفته می شود؟

هر نوع سابقه کاری که دارید را می توانید ارائه دهید؛ چه در ایران و چه در کانادا. حتی می توانید نشان دهید بخشی از سابقه کارتان در ایران بوده و بخش دیگری از آن در کانادا.

من ۲۷ سال سن، آیلتس جنرال ۸، کارشناسی ارشد رشته زبان انگلیسی و ۴ سال سابقه تدریس دارم و همسرم هم ۲۹ ساله است و آیلتس جنرال ۷ دارد. شانس ما برای اقدام از طریق اکسپرس اینتری چقدر است؟

با این شرایط، شانس بسیار خوبی دارید، اما امتیاز دقیقتان باید توسط کارشناسان موسسه مهاجرتی تراست ارزیابی شود. بهتر است یک وقت مشاوره رزرو کنید تا بیشتر شما را راهنمایی کنیم.

من ۳ سال سابقه کار تمام وقت در حین تحصیل در مقطع ارشد در کانادا دارم. آیا این سابقه کار در اکسپرس اینتری یا برنامه های استانی مورد قبول است؟

متاسفانه، برای اکسپرس انتری مورد قبول نیست. اما برای برخی از استان ها مورد قبول است.

سیستم اکسپرس اینتری چقدر به طول می انجامد؟

این فرایند از طرف دولت کانادا معمولا ۶ ماه به طول می انجامد.

آیا اکسپرس اینتری هزینه دارد؟

هزینه های احتمالی برای سیستم اکسپری انتری کانادا شامل هزینه آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی، هزینه مورد نیاز برای ترجمه اسناد و مدارک برای ساخت پروفایل، هزینه های دولت کانادا برای رسیدگی به درخواست اقامت دائم، معاینات پزشکی، بررسی سوء سابقه و هزینه های بیومتریک است.

اهمیت جاب آفر در سیستم اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

داشتن جاب آفر از موارد واجد شرایط بودن برای ثبت نام در اکسپرس اینتری نیست! اما داشتن جاب آفر می تواند به افزایش امتیاز شما در CRS‌ کمک کند.

آیا متقاضیان اکسپرس اینتری شانس اخذ مشاغل خوب در کانادا را دارند؟

تحقیقات صورت گرفته توسط IRCC نشان می دهد، مهاجران اکسپرس اینتری در کانادا به دلیل داشتن ویژگی های سرمایه انسانی مورد تائید کارفرمایان کانادایی هستند و این مهاجران حتی حقوق بیشتری نسبت به خود کانادایی دریافت می کنند!
متقاضیان اکسپرس اینتری تاکنون عملکرد بسیار خوبی را در مشاغل رده اول کانادا به دست آورده اند و انتظار می رود این روند در آینده بهتر هم شود.

کدام یک از روش های موجود برای افزایش امتیاز اکسپرس اینتری بهتر است؟

بهترین راه افزایش امتیاز CRS، کسب نامینیت استانی است. کسب نمره استانی می تواند ۶۰۰ امتیاز افزایش دهد. در صورت دریافت پیشنهاد شغلی معتبر در Express Entry ، می توانید از 50 تا 200 امتیاز CRS اضافی بدست آورید.
یکی دیگر از راه های اصلی برای بهبود نمره Express Entry CRS شما، کسب بیشترین نمره ممکن در آزمون انگلیسی یا فرانسه است. زبان بدون شک جز اصلی CRS است.

اقدامات لازم بعد از اخذ دعوت نامه در سیستم اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

متقاضیان بعد از دریافت دعوت نامه، ۶۰ روز فرصت دارند تا مدارک خود را در سایت آپلود کنند و پرونده را Submit‌ کنند. مدارک شما بعد از Submit تا ۶ ماه بعد بررسی شده و نتیجه به شما اعلام می گردد.

چه کسانی نمی توانند ویزای کاری دریافت کنند؟

فردی که نتوانسته است مدارکی را که در هنگام ساخت پروفایل در اکسپرس اینتری ادعا کرده را در سایت آپلود کند.
کسی که سوء پیشینه دارد.
کسی که مشکلی در مدارکش وجود دارد.

چه مدارکی را باید در اکسپرس اینتری Submit‌ کنیم؟

گذرنامه
نتایج آزمون زبان
گزارش ارزیابی تحصیلی
جاب آفر
نامینیت استانی (در صورت داشتن)
مدارکی مبنی بر تمکن مالی
جاب آفر (در صورت داشتن)

آیا امکان تغییر در پروفایل اکسپرس اینتری یا آپدیت کردن اطلاعات وجود دارد؟

بله تا زمانی که دعوت نامه نگرفتید می توانید اطلاعات خود را بعد از Submit‌ نیز تغییر دهید.

آیا امکان ترکیب نمرات زبان برای ساخت پروفایل در اکسپرس اینتری وجود دارد؟

خیر.
مهارت های شما در آزمون زبان در هر ۴ مهارت اصلی زبان بررسی می شود و شما در صورت شرکت مجدد در آزمون زبان می توانید نمرات همان آزمون را ارسال کنید. نمره زبانی که اخذ کرده اید تنها ۲ سال اعتبار دارد.

نهادهای معتبر برای ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) کدام است؟

World Education Services
Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies
International Credential Assessment Service of Canada
International Qualifications Assessment Service
International Credential Evaluation Service
Medical Council of Canada (professional body for Doctors)
Pharmacy Examining Board of Canada (professional body for Pharmacists)

آیا می توان از طریق اکسپرس اینتری اقامت دائم در کانادا را گرفت و سپس برای خانواده اقدام کرد؟

بله شما می توانید بدون همسر و یا فرزندان خود مهاجرت کنید و سپس از طریق یک برنامه حمایت مالی از خانواده خود حمایت کنید.

برنامه های مهاجرت استانی به چه معنا است؟

کانادا 13 استان و ایالت دارد که هر کدام نیازهای مهاجرتی خاص خود را دارند. برنامه های نامزد استانی یا PNP، برنامه های Mini Immigration است که به این استان ها و مناطق اجازه می دهد نامزدهایی برای مهاجرت متناسب با نیازهای خاص خود معرفی کنند.

از کجا بفهمیم واجد شرایط مهاجرت استانی هستیم؟

حدودا ۸۰ جریان مختلف PNP وجود دارد. برخی نیاز به تجربه کاری در مشاغل خاص دارند، برخی نیاز به تجربه قبلی کار در کانادا دارند و برخی به دانش زبان فرانسوی نیازمندند. برای بررسی و ارزیابی واجد شرایط بودن در این خصوص به این سایت مراجعه فرمایید.

آیا Express Entry جایگزین کارگر ماهر فدرال (FSWP) و تجربه کانادایی (CEC) شده است؟

خیر.
 اکسپرس اینتری صرفا یک سیستم جدید برای مهاجرت دائمی به کشور کانادا است. برای اینکه بتوانید به اکسپرس اینتری پول (pool) وارد شوید، ابتدا باید واجد شرایط یکی از برنامه های Federal Skill Worker یا Canadian Experience باشید.

دسته بندی های مختلف ویزای اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا برای جذب نیروهای انسانی در تمامی گروه‌ های مشاغل طراحی شده است و در چهار دسته برای شرایط مختلف و تخصص‌های متفاوت تدوین شده ‌است. این چهار دسته به شکل زیر گروه های زیر نام گذاری شده اند:
ویزای کارکنان متخصص فدرال Federal Skilled Worker Program (FSWP)
ویزای تبادل نیروهای کاری Federal Skilled Trades Program (FSTP)
ویزای تجربه ی کانادایی Canadian Experience Class (CEC)
ویزای اکسپرس اینتری برنامه ی های استانی Provincial Nominee Program (PNP)
برنامه های هر ویزا با توجه به هدف گیری هر یک از گروه های تخصصی پیش نیاز های مختلفی دارند. تفاوت اصلی پیش نیاز های گروه ها در پیش نیاز های مربوط به مهارت زبان خارجی، نوع شغل متقاضی و میزان تجربه کاری و پیشینه ی شغلی است.

آیا برای انجام مراحل اکسپرس اینتری به وکیل مهاجرتی نیاز است؟

الزامی برای داشتن وکیل مهاجرتی وجود ندارد! اما یک وکیل مهاجرتی با تجربه و آگاه به کلیه مسايل حقوقی و دانش بالا در مورد آخرین اطلاعات مربوط به امتیاز بندی سیستم اکسپرس انتری می تواند موفقیت شما را در این مسیر به حداکثر برساند.
 وکلای ما در موسسه مهاجرتی تراست با بررسی مدارکتان شما را از لحظه ساخت پروفایل در اکسپرس اینتری تا زمان اخذ PR در کانادا راهنمایی می کنند.

ویزای کارکنان متخصص فدرال کانادا چیست؟

ویزای کارکنان متخصص (Skilled Workers) نیرو های کاری ای را هدف قرار می دهد که دارای تخصص کاری در حوزه های مدیریتی و تخصصی از قبیل مهندسی و پزشکی و … هستند و مدارک دانشگاهی، کار آموزی و گواهی های کاری حرفه ای متناسب با آن رشته های کاری را دارند.
از جمله پیش نیاز های صدور این ویزا داشتن مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی بالا در سطح معادل CLB 7 است. متقاضیان ویزای این دسته از برنامه های اکسپرس اینتری باید حداقل در رشته کاری تخصصی خود یک سال سابقه کار در 10 سال پیش از ثبت نام خارج از کانادا داشته باشند.

ویزای تبادل نیروهای کاری کانادا چیست؟

این دسته، کارگران و تکنسین های ماهری را هدف قرار می دهد که در رشته های فنی از قبیل مشاغلی همچون لوله کشی، برق کاری، مکانیکی، تکنسین های ساختمانی دارای حداقل 2 سال سابقه ی کار حرفه ای در 5 سال پیش از ثبت نام باشند.
پیش نیاز مهارت زبان خارجی این دسته از متقاضیان کمتر بود و معادل 4 تا 5 CLB است. متقاضیان این دسته از ویزای اکسپرس اینتری کانادا لازم نیست مدرک دانشگاهی ارائه دهند، اما ارائه مدارک سابقه ی کاری و کار و حرفه آموزی الزامی است.

ویزای تجربه کانادایی چیست؟

این شاخه از برنامه ی اکسپرس اینتری نیروهای متخصصی را هدف قرار می دهد که حداقل یک سال تجربه ی کار موقتی در کانادا در سطح مدیریتی، مشاغل تخصصی و تکنیکی در سه سال پیش از ثبت نام داشته باشند. پیش نیاز مهارت زبان خارجی برای این دسته از متقاضیان بین 5 تا 7 CLB برای زبان های انگلیسی و فرانسوی است.

ویزای اکسپرس اینتری برنامه های استانی کانادا چگونه به دست می آید؟

برنامه های مهاجرت استانی کانادا (PNP) برای این ایجاد شده است که استان ها بتوانند نیاز های خود را از طریق برنامه های مهاجرتی تامین نمایند که از جمله نیروهای انسانی هستند.
متقاضیانی که از یکی از استان های کانادا دعوت نامه ی جذب کاری داشته باشند باید از این دسته از برنامه ی اکسپرس انتری پروفایل اینترنتی خود را ایجاد نمایند. سپس ادارات مهاجرتی استان مورد نظر می تواند دعوت نامه ی جذبی متقاضی را در پرونده متقاضی ایجاد نماید. افرادی که برای برنامه های استانی کانادا اقدام می نمایند موظف خواهند بود در ایالت ذکر شده اسکان و اشتغال داشته باشند.

چگونه برای ویزای برنامه های مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا ثبت نام کنیم؟

روال ثبت نام برای شاخه های برنامه ی مهاجرتی اکسپرس اینتری تفاوتی هایی دارند. برای سه دسته ی اول اکسپرس اینتری روال اشتراکات بیشتری دارند اما دسته ی چهارم، برنامه های استانی، روال نسبتاً متفاوتی دارد.
ثبت نام در سه دسته ی اول برنامه های مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا، یعنی دسته های کارکنان متخصص فدرال، تبادل نیرو های کاری و تجربه کانادایی در سه مرحله زیر انجام می شود.
فراهم کردن مدارک و مستندات مورد نیاز ویزای اکسپرس اینتری کانادا
ایجاد پروفایل در سامانه‌ اکسپرس اینتری سایت سازمان مهاجرت کانادا
انتخاب شدن و دریافت دعوت نامه، تکمیل پرونده و ثبت نام نهایی اکسپرس اینتری

آیا کارفرما می تواند مهاجرین بین المللی را خارج از استخر اکسپرس اینتری استخدام کند؟

بله. پس از اینکه کارفرما کاندیدا را شناسایی و برای او دعوتنامه شغلی صادر کرد، کاندیدا باید پروفایل اکسپرس اینتری ایجاد کرده و پس از دریافت دعوتنامه شغلی، برای اقامت دائم اپلای کند.
کارفرمایان می توانند کارگران را خارج از سیستم اکسپرس اینتری انتخاب کرده و به صورت موقت به کانادا بیاورند.

اگر کارفرما مایل به استخدام کاندیدا از طریق سیستم اکسپرس اینتری باشد، آیا باید هزینه 1000 دلاری بررسی ارزیابی تاثیرات بازار کار را که برای استخدام کارگر خارجی موقت ضروری است، پرداخت کند؟

خیر. ارزیابی تاثیرات بازار کار هیچ هزینه ای ندارد زیرا از طریق این ارزیابی، کارگران سریع تر می توانند در کانادا مشغول به کار شوند.
نتایج ارزیابی تاثیرات بازار کار طی 10 روز کاری برای کارگران مشاغل زیر گزارش می شود:
– مشاغل پرتقاضا: مشاغلی که حقوق آنها بیش از حقوق متوسط استانی/ منطقه ای است. این مشاغل در توسعه پروژه های بهره برداری از منابع انسانی و طبیعی و در نتیجه رشد اقتصادی کانادا  نقش مهمی دارند.
– مشاغلی با بالاترین میزان حقوق: خدمات این مقوله مختص کارفرمایانی است که کارگران خارجی موقت را در مشاغلی که حقوق بیشتری دارند استخدام می کنند، همچون پزشکان. این سطح حقوق بیان می کند که کارگر خارجی موقت مهارت بالایی داشته و پیدا کردن افرادی با چنین مهارت هایی در بازار کار کانادا سخت است.
– مشاغل کوتاه مدت: خدمات این مقوله محدود به کارفرمایانی است که کارگران خارجی موقت را برای مدت کوتاهی استخدام می کنند، مثلا 120 روز و یا کمتر. و حقوق آنها معادل و یا بیش از حقوق متوسط استانی/ منطقه ای است. مشاغل این مقوله مرتبط با تعمیر و تولید تجهیزات هستند
پس از دریافت ارزیابی مثبت تاثیرات بازار کار، کارفرما باید کپی آن را به کارگر خارجی مورد نظر ارسال کند. ارزیابی مثبت باید در درخواست مجوز کار موقت گنجانده شود.
علاوه بر دارندگان تاییدیه ارزیابی تاثیرات بازار کار، کاندیداهای زیر از استخر اکسپرس اینتری امتیاز سیستم جامع رتبه بندی برای دریافت دعوتنامه شغلی دریافت می کنند:
– افرادی که مجوز کار آنها تحت یک توافق نامه بین المللی صادر شده همچون توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی
– افرادی که مجوز کار صادره از برنامه مزایای عمده مهاجرت به کانادا دارند همچون انتقالات درون شرکتی

کارفرمایان چگونه می توانند کاندیداهای بین المللی عضو استخر اکسپرس اینتری را انتخاب کنند؟ آیا کارفرمایان قادر به برقراری ارتباط و مصاحبه با کاندیداها هستند؟

کارفرمایان به طرق زیر به کاندیداها دسترسی دارند:
– از طریق فعالیت های استخدامی اخیر از جمله تابلو اعلانات مشاغل در بخش خصوصی
– از طریق بانک مشاغل که به کارفرمایان در انتخاب کاندیداها بر اساس مهارت، تحصیلات، و تجربه کمک می کند.
– در برخی موارد، کارفرمایان می توانند از طریق برنامه های نامزدی استانی با استان ها و مناطق کانادا کار کنند.

آیا تعداد مهاجرینی که کانادا برای مشاغل خاص انتخاب می کند محدودیت دارد؟

هیچ مدرکی در این زمینه وجود ندارد.

آیا برای استخدام کارگر خارجی نیاز به ارزیابی تاثیرات بازار کار است؟

در بسیاری موارد به ارزیابی مثبت تاثیرات بازار کار نیاز است. کارفرما می تواند در صورت معتبر بودن ارزیابی، از ارزیابی های فعلی برای استخدام دائمی کارگران خارجی موقت استفاده کند.
علاوه بر دارندگان تاییدیه ارزیابی های تاثیرات بازار کار، کاندیداهای زیر از استخر اکسپرس اینتری امتیاز سیستم جامع رتبه بندی برای دعوتنامه شغلی معتبر دریافت می کنند:
– افرادی که مجوز کار صادره از توافق نامه بین المللی دارند همچون توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی
– افرادی که مجوز کار صادره از برنامه مزایای عمده مهاجرت به کانادا دارند همچون انتقالات درون شرکتی

راند دعوتنامه چیست؟

زمان هایی وجود دارد که برخی از متقاضیان استخر اکسپرس اینتری دعوتنامه اقامت دائم کانادا دریافت می کنند، اما راند دعوتنامه از قبل به متقاضیان اطلاع داده نمی شود.

آیا کاندیدایی که توسط یک کارفرما انتخاب شده می تواند مدت کوتاهی پس از مهاجرت به کانادا شغل خود را کنار گذاشته و برای کارفرمای دیگری کار کند؟

زمانی که متقاضی وارد کانادا می شود مقیم دائم محسوب شده و همچون کارگران کانادایی تحت منشور حقوق و آزادی کانادا محافظت شده است. و در مدت کوتاهی حق تغییر کارفرما را به دست می آورد.

در صورت چنین رخدادی، کارفرما چه اقدامات امنیتی می تواند به کار ببرد؟

به جز قانون کار استانی هیچ قانون دیگری در این رابطه وجود ندارد. کارفرمایان می توانند از ابزارهای موجود برای جذب و حفظ کارگران ماهر استفاده کنند، همچون درج بندهای غیررقابتی در دعوتنامه شغلی معتبر تا احتمال ترک شغل را کاهش دهند. کارگر بین المللی ساکن کانادا که اقامت دائم دارد می تواند نقل مکان کرده و برای هر کارفرمایی که دوست دارد کار کند.

شبکه ارتباطی کارفرمایان چیست؟

این شبکه به کارفرمایان کمک می کند تا در سیستم اکسپرس اینتری جستجو کنند. این شبکه اطلاعات مفیدی در مورد برنامه های مهاجرت اقتصادی و سیاست های اکسپرس اینتری ارائه می دهد. هدف آن افزایش آگاهی کارفرمایان و استفاده از سیستم اکسپرس اینتری و بهبود رابطه بین کارفرمایان و کارگران ماهر است. اما شبکه ارتباطی کارفرمایان ویزا صادر نکرده و بیشتر بر جریان های اقامت دائم تمرکز می کند. این شبکه رایگان است.

آیا تمامی تجارت های کانادا در تمامی استان ها و مناطق، کاندیداها را از استخر یکسانی انتخاب می کنند؟

بله.

شرایط صلاحیت درخواست اقامت دائم ازطریق تجربه‌ کانادایی (Canadian Experience Class) چیست؟

برای کسب صلاحیت، باید:
– سه سال قبل از درخواست، حداقل دوازده ماه (به‌صورت تمام‌وقت یا معادل آن به‌شکل پاره‌وقت) تجربه‌ی کاری در کانادا داشته باشید.
سطوح زبانی موردنیاز را برای مشاغل طبقه‌ی NOC اخذ کرده باشید. (در چهار بخش نوشتن، صحبت‌کردن، گوش‌کردن و خواندن)
برای بررسی مناسب‌بودن تجربه‌ی کاری خود، از لیست رسمی استفاده کنید.

درصورت داشتن تجربه‌ کاری در کانادا، چطور می‌ توان برای مهاجرت درخواست داد؟

ابتدا باید پروفایل اکسپرس اینتری را پر کنید تا ببینید صلاحیت لازم را دارید یا خیر. اگر برای درخواست مجاز شدید:
-درخواست آنلاین خود را در طول نود روز کامل کنید.
– تمام مدارک موردنیاز را تهیه کنید.
– هزینه‌ها را بپردازید.
همچنین باید آزمون پزشکی و امنیتی را هم با موفقیت طی کنید.

چه کسانی نمی‌ توانند ازطریق تجربه‌ کانادایی برای اقامت دائم درخواست دهند؟

تجربه‌ی کانادایی، مخصوص اشخاصی‌ است که تجربه‌ی کاری مشخصی داشته باشند. (Skilled work)
اگر تجربه‌ی شما شامل موارد زیر باشد، برای تجربه‌ی کانادایی صلاحیت نخواهید داشت:
– بدون مجوز قانونی مناسب (برای مثال، کارکردن بدون ویزا)
– کارکردن در مشاغلی غیر از مشاغل نوع صفر، سطح A یا B (طبق طبقه‌بندی NOC)
– کارکردن مستقل و خودمحور
– کارکردن ازطریق مجوز کار دانشجویی (کارآموزی، مشاغل داخل یا خارج از دانشگاه)
همچنین نباید:
– کمتر از یک سال تجربه‌ی کاری تمام‌وقت (یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت) داشته باشید.
– قصد اقامت در کبک را داشته باشید.

آیا می‌ توان پروفایل اکسپرس اینتری را بدون داشتن یک سال تجربه‌ کاری، تکمیل کرد؟

خیر، در این صورت نباید پروفایل را پر کنید. بدون داشتن تجربه‌ی کاری یک‌ساله، سیستم شما را غیرمجاز تشخیص خواهد داد.
برای اخذ حداقل شرایط، باید لااقل در یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری، صلاحیت لازم را داشته باشید.
تکمیل پروفایل، اولین قدم برای درخواست اقامت دائم ازطریق طبقه‌ی کارگران ماهر (Skilled worker) است و تضمین نمی‌کند که حتماً برای درخواست مجاز شوید. صلاحیت شما ازطریق سیستم شماره‌بندی و امتیازدهی مشخص خواهد شد.

آیا کارکنان خارجی لازم است، برای اخذ اقامت دائم، سطح خاصی از تحصیلات را داشته باشند؟

خیر، برای درخواست اقامت دائم، نیازی به تحصیلات خاص ندارید. اما با داشتن تحصیلات بالا، امتیاز بهتری را در سیستم امتیازدهی (CRS) دریافت خواهید کرد. برای اخذ این امتیاز، باید مدرک ارزیابی تحصیلی (ECA) را داشته باشید.
امتیازات اضافی CRS که مربوط‌ به مدرک شما می‌شود:
– پانزده امتیاز برای مدرک دیپلم یک یا دوساله یا مدارک بالاتر
– سی امتیاز برای مدرک دیپلم سه‌ساله یا بیشتر و مدرک دکتری یا ارشد حداقل یک‌ساله
می‌توانید هنگام کامل‌کردن پروفایل اکسپرس انتری، جزئیات تحصیلی خود را ذکر کنید.

امتیازدهی سیستم اکسپرس اینتری و CRS بر چه اساسی خواهد بود؟

سیستم اکسپرس اینتری، این امکان را می‌دهد که همه‌ی متقاضیان واجد شرایط بررسی شوند. برای ورود به این بررسی، باید حداقل در یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری، تأیید صلاحیت شده باشید. براساس اطلاعات پروفایل، تجربه‌ها و مهارت‌هایتان امتیاز می‌گیرید.
برای موفق‌شدن در این غربالگری و مجازشدن برای درخواست، باید یکی از بالاترین امتیازها را اخذ کرده باشید. اگر مجاز شدید، می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.
سیستم امتیازدهی جامع (CRS):
این سیستم، ابزار مورداستفاده برای طبقه‌بندی و بررسی امتیازات است. امتیازات CRS شامل دو بخش اصلی و اضافی است که هرکدام 600 امتیاز، یعنی درکل 1200 امتیاز دارند.
بخش اصلی (600 امتیاز):
1- مهارت‌ها و تجربیات کاری
2- توانایی‌های زبانی و تحصیلی همسر یا شریک قانونی شما
3- قابلیت انتقال مهارت‌های کاری و تحصیلی
بخش اضافی (600 امتیاز):
1- مدارک تحصیلی کانادایی
2- پیشنهاد کاری معتبر
3- نام‌نویسی ازطریق یک استان یا بخش
4- برادر یا خواهری که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد
5- تسلط قوی به زبان فرانسه
امتیاز نهایی شما، مجموع این دو بخش خواهد بود.
اگر می‌خواهید امتیاز موردانتظار خود را مشاهده کنید، از این ابزار استفاده کنید.

روال کار اکسپرس اینتری چگونه است؟

اکسپرس اینتری سیستم آنلاین مدیریت درخواست‌های اقامت دائم ازطریق طبقه‌ی کارگران ماهر است. روال کار به‌ترتیب زیر خواهد بود:
تعیین صلاحیت شما
برای تعیین صلاحیت برنامه‌های اکسپرس اینتری، دو راه وجود دارد: پاسخ‌دادن به سؤالات مشخص، مطالعه‌ی ملزومات موردنیاز برای هر برنامه.
آماده‌کردن مدارک
شما به مدارکی مثل پاسخ آزمون زبان برای تعیین صلاحیت نیاز دارید. تهیه‌ی بعضی از مدارک زمان زیادی می‌برد، پس باید از قبل آن‌ها را حاضر کنید. (لیست مدارک موردنیاز)
ساخت پروفایل
پروفایل اکسپرس انتری، محلی است که شما اطلاعاتتان را ارائه می‌دهید. اگر تأیید شوید، وارد غربالگری می‌شوید و در سیستم امتیازدهی امتیاز می‌گیرید. امتیاز شما، براساس اطلاعات پروفایلتان است.
دریافت مجوز و سپس درخواست برای اقامت دائم
برای متقاضیان پذیرفته‌شده مجوزی ارسال می‌شود. اگر از شما دعوت به درخواست شود، نود روز فرصت دارید که آن را ارائه دهید. درخواست‌های کاملی که همه‌ی مدارک موردنیاز را داشته باشند، طی شش ماه یا کمتر بررسی می‌شوند.

اگر به کشور خود بازگردیم، باز هم برای تجربه‌ی کانادایی صلاحیت داریم؟

بله، تا زمانی که شرایط مورد نیاز آن را داشته باشید، دارای صلاحیت خواهید بود؛ شرایط شامل دوازده ماه تجربه‌ی کاری تمام‌وقت (یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت) سه سال قبل از درخواست، در یکی از مشاغل سطح 0، A یا B.

برای درخواست اقامت دائم ازطریق تجربه‌ کانادایی، به چه زبان‌ هایی نیاز داریم؟

معیار زبان کانادایی (CLB)، معیار استاندارد تشخیص، تعیین و اندازه‌گیری تسلط مهاجران بزرگسالی است که قصد اقامت یا کار دارند.
برای درخواست ازطریق تجربه‌ی کانادایی، باید آزمونی را که IRCC تهیه کرده بدهید تا توانایی‌های زبانی شما مشخص شود. نتیجه‌ی آزمون را باید همراه با درخواست خود ارائه دهید.
اگر تجربه‌ی کاری شما در یکی از سطوح 0 یا A از لیست NOC است، باید حداقل امتیاز CLB 7 را در چهار بخش (خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و گوش‌کردن) به‌دست آورید.
اگر تجربه‌تان در سطح B است، باید حداقل CBL 5 را در آن چهار بخش اخذ کنید. اگر این حداقل‌ها را اخذ نکنید، درخواست شما پردازش نمی‌شود.

اگر در حال تحصیل در کانادا باشیم، می‌ توانیم به‌ صورت دائمی به آنجا مهاجرت کنیم؟

احتمالاً بعد از فارغ‌التحصیلی، می‌توانید درخواست اقامت بدهید. برای این کار، به یک سال تجربه‌ی کاری (Skilled work) نیاز دارید.
این تجربه باید در یکی از مشاغل لیست NOC باشد:
– سطح 0 (مشاغل مدیریتی)
– سطح A (مشاغل حرفه‌ای)
– سطح B (مشاغل فنی و تجاری)
برای اخذ صلاحیت، بسته به شغلتان باید استانداردهای زبانی را هم داشته باشید.
یکی از راه‌های کسب این تجربه، ازطریق جواز کار پس از فارغ‌التحصیلی شماست. اگر فارغ‌التحصیل یکی از آموزشگاه‌های کانادایی باشید، می‌توانید آن را ازطریق آموزشگاه خود اخذ کنید.

آیا کار پاره‌ وقت هم تجربه‌ کاری محسوب می‌ شود؟

به‌شرطی‌که دانشجوی تمام‌وقت نباشید، می‌توانید کار پاره‌وقت را هم در تجربه‌ی کاری خود حساب کنید. در هر صورت، باید مقدار ساعت موردنیاز را کار کرده باشید، چه پاره‌وقت چه تمام‌وقت. (1560 ساعت، یک سال)

برای اخذ صلاحیت تجربه‌ کانادایی، چه‌ مقدار سابقه‌ کاری نیاز است؟

باید سه سال قبل از درخواست، حداقل‌های زیر را داشته باشید:
– حداقل دوازده ماه کار تمام‌وقت (30 ساعت در هفته و 1560 ساعت در یک سال)
– معادل مقدار بالا، به‌صورت پاره‌وقت (15 ساعت در هفته برای دو سال و یا 30 ساعت در هفته در بیش از یک شغل، برای یک سال)

هنگام ساخت پروفایل اکسپرس اینتری، یک خطا دریافت کرده‌ ام؛ مشکل چیست؟

برخی از سؤالات در بخش تاریخچه‌ی تحصیلات در سیستم آنلاین تغییر کرده‌اند. به‌همین‌دلیل بعضی از کاربران برای رفتن به قدم بعدی با خطا روبه‌رو می‌شوند.
برای رفع آن:
1- در پروفایل، وارد بخش Study and language فرم خود شوید. زیر بخش Education history را باز کنید. پایین بروید و روی دکمه‌ی modify کلیک کنید.
ساخت پروفایل اکسپرس انتری
2- اطلاعات ورودی خود را می‌بینید. برای اطمینان از پرکردن همه‌ی بخش‌ها، آن بالا روی Check for Completeness کلیک کنید.
جزئیات پروفایل اکسپرس انتری
3- اگر نیاز به اصلاح چیزی باشد، یک پیام خطای قرمزرنگ را مشاهده خواهید کرد. سؤال موردنظر هم قرمز خواهد شد. آن را پر کنید و Sava and exit را بزنید.
خطا هنگام ساخت پروفایل اکسپرس انتریمراحل ساخت پروفایل اکسپرس انتری
4- برای هر ورود، این قدم‌ها را تکرار کنید.
اگر دعوت به درخواست شده‌اید، باید بخش Personal Activities را هم کامل کنید:
– وارد بخش Personal history وب‌سایت شوید.
– زیر بخش Personal Activities را باز کنید و به ورودی‌های ذخیره‌شده بروید.
– روی Modify کلیک کنید و برای هر ورود، قدم‌های فوق را تکرار کنید.

برای تکمیل درخواست اکسپرس اینتری، به آزمون پزشکی و مدرک عدم سوء پیشینه نیاز داریم؟

بله، باید تمام تائیدیه‌های آزمون پزشکی و مدارک عدم سوءپیشینه را برای درخواست خود آماده کنید. سیستم آنلاین قبل از آپلود این مدارک، به شما اجازه‌ی ارسال درخواست را نمی‌دهد.
اگر چیز دیگری آپلود کنید (مثلاً یک پوشه‌ی خالی)، درخواستتان رد می‌شود و هزینه‌ها بازگردانده می‌شوند.
موارد استثناء:
در موارد انگشت‌شمار، علی‌رغم تلاش نمی‌توانید مدرک عدم سوءپیشینه را فراهم کنید. (مثلاً، به‌محض دریافت دعوت به درخواست، برای مدرک اقدام کرده‌اید، اما طی 90 روز زمان، به‌دست شما نرسیده است)
اگر این مورد رخ داد، باید همراه با درخواست کامل خود، موارد زیر را هم آپلود کنید:
– مدرکی که نشان دهد برای عدم سوءپیشینه درخواست داده‌اید.
– نامه‌ای حاوی توضیحات
مدرک شامل رسیدهایی‌ است که درخواست شما و پرداخت هزینه‌های آن را برای دریافت عدم سوءپیشینه تأیید می‌کند. درواقع باید نشان دهید که برای فراهم‌کردن مدارک، حداکثر تلاش خود را کرده‌اید.
اگر نیاز است که درخواستی از جانب IRCC برای مدرک عدم سوءپیشینه به کشورتان داده شود، در نامه‌ای آن را توضیح دهید.
البته تضمینی نیست که نامه‌ی توضیحی به‌جای مدرک عدم سوءپیشینه پذیرفته شود. هر درخواست اکسپرس اینتری، باتوجه‌به شرایط خودش بررسی می‌شود.
اگر به جای مدرک عدم سوءپیشینه، مدارک توضیحی آپلود کرده‌اید، دیگر مدرک عدم سوءپیشینه را آپلود نکنید. مگر اینکه ازطریق اکانت، از شما خواسته شود.
دستورالعمل‌های نحوه‌ی ارسال آن هم به شما گفته می‌شود.

من در Express Entry pool هستم. چگونه می‌ توانم شغلی پیدا کنم؟

برای شروع جستجو می‌توانید:
یک حساب کاربری شغلی (Job Match account) ایجاد کنید.
با استفاده از آگهی‌های خصوصی، خود را به کارفرمایان کانادایی معرفی کنید.
با شرکت در استخر اکسپرس اینتری، می‌توانید از هردو روش اقدام کنید. حتی پس از ورود به کانادا هم این سرویس‌ها قابل‌استفاده‌اند.
Job Bank:
ابزار ساده‌ی آنلاینی برای تطبیق‌دادن شما و کارفرمای مناسب است. برای استفاده:
وارد صفحه‌ی عضویت Job Match بشوید.
روی دکمه‌ی Sign-up now کلیک کنید.
اعلامیه‌ی امنیتی را مطالعه کنید و درصورت موافقت، روی I agree کلیک کنید.
دستورالعمل‌های ساخت اکانت را دنبال کنید.
برای ساخت اکانت جاب مچ، به شماره‌ی پروفایل اکسپرس انتری و کد تائیدیه‌ی جاب سیکر نیاز دارید.
Job Boards:
آگهی‌های شغلی خصوصی، خدمات آنلاینی‌اند که می‌توانید ازطریق آن، شغل خود را تبلیغ کنید یا کار پیدا کنید. بعضی از آن‌ها رایگان‌اند و بعضی نیاز به پرداخت مبلغ کمی دارند. گزینه‌ی مناسب خود را پیدا کنید.

اگر در استخر اکسپرس اینتری باشیم، چگونه می‌ توانیم بفهمیم برای چه برنامه‌هایی واجد شرایط هستیم؟

برای این کار، قدم‌های زیر را دنبال کنید:
1- وارد اکانت خود شوید و بخش View the applications submitted را باز کنید.
2- روی Check full application status کلیک کنید.
3- پایین بروید تا به بخش What am I eligible for برسید.
4- لیستی از برنامه‌ها را در جدول مشاهده می‌کنید. کنار هرکدام، زیر Details کلمه‌ی met یا not met نوشته شده است. اگر met باشد، یعنی برای برنامه پذیرفته شده‌اید. ممکن است برای بیش از یک برنامه صلاحیت داشته باشید.

آیا می‌ توانیم بیش از یک پروفایل اکسپرس اینتری داشته باشیم؟

خیر، در یک زمان فقط یک پروفایل می‌توان داشت. این جزئی از قانون مهاجرت کاناداست. ساخت بیش از یک پروفایل شانس شما را برای پذیرش افزایش نمی‌دهد.

داخل پروفایل آنلاین، خطای تأیید دریافت می‌ کنیم، یا گفته شده که بعضی از بخش‌ ها ناقص‌ اند در حالی‌ که نیستند؛ مشکل کجاست؟

ممکن است از مرورگر متفاوتی مثل فایرفاکس یا گوگل‌کروم استفاده کرده باشید. باید تنظیمات زبان مرورگر را چک کنید و مطمئن شوید که روی فرانسه یا انگلیسی تنظیم شده است. چون بعضی از نویسه‌های خاص ممکن است باعث ایجاد خطا شود.
اگر باز هم مشکل داشتید، کش مرورگر خود را پاک کنید. در بخش help مرورگر نحوه‌ی انجام آن نوشته شده است. اگر باز هم حل نشد، به اینجا مراجعه کنید.

برای درخواست اکسپرس اینتری، به مدرک ارزیابی تحصیلی (Educational Credential Assessment ) نیاز داریم؟

برای اخذ امتیاز تحصیلات در سیستم CRS باید:
– یا تحصیلات در کانادا باشد.
– یا برای تحصیلات خارج از کانادا، مدرک ECA داشته باشید.

برای درخواست اکسپرس اینتری، به مدرک ارزیابی تحصیلی (Educational Credential Assessment ) نیاز داریم؟

برای اخذ امتیاز تحصیلات در سیستم CRS باید:
– یا تحصیلات در کانادا باشد.
– یا برای تحصیلات خارج از کانادا، مدرک ECA داشته باشید.

در ابزار آنلاین نوشته که من برای اکسپرس اینتری صلاحیت دارم، اما در پروفایلم نوشته صلاحیت ندارم؛ مسئله چیست؟

ابزار آنلاین از شما سؤالات کلی می‌پرسد تا مطمئن شود برای برنامه‌های اکسپرس انتری صلاحیت دارید یا خیر. اما پروفایل اکسپرس اینتری، سؤالات تخصصی و جزئی‌تری درباره‌ی توانایی‌هایتان می‌پرسد. ممکن است بعد از پاسخ به سؤالات جزئی، صلاحیت شما رد شده باشد. فقط پروفایل تکمیل‌ شده‌ اکسپرس اینتری، برای تأیید درخواست اعتبار دارد.

تصادفاً از درخواست خود انصراف داده‌ ام؛ چگونه می‌ توانم آن را باز گردانم؟

برای واردشدن به غربالگری (pool) باید دوباره درخواست بدهید و تمام ملزومات اکسپرس اینتری را دوباره فراهم کنید.

کد مرجع من (reference code) کار نمی‌ کند؛ مشکل کجاست؟

اگر قبلاً پروفایل اکسپرس اینتری ایجاد کرده باشید، کد مرجع کار نمی‌کند. برای تکمیل پروفایل:
– بالای صفحه، وارد بخش View the applications you submitted  بشوید.
– با پروفایل اکسپرس اینتری خود، خط را انتخاب کنید.
– روی دکمه‌ی Continue profile کلیک کنید.
اگر قبلاً پروفایلی ایجاد نکرده باشید، باید با استفاده از این ابزار، درخواست کد مرجع جدید بدهید.

به چه آزمون‌ های زبانی برای اکسپرس اینتری نیاز داریم؟

فقط آزمون‌های زیر پذیرفته می‌شود:
زبان انگلیسی
CELPIP: Canadian English Language Proficiency Index Program
IELTS: International English Language Testing System
زبان فرانسه
TEF Canada: Test d’évaluation de français
TCF Canada : Test de connaissance du français

صلاحیت من برای اکسپرس اینتری رد شد و پروفایلم را هم نمی‌ توانم تغییر دهم؛ چاره چیست؟

اگر صلاحیت شما رد شود، باید حساب جدیدی ایجاد کنید. پروفایل ردشده هیچ اعتباری ندارد، پس نمی‌توانید در اطلاعات آن تغییری ایجاد کنید.
برای پروفایل جدید هم باید شرایط لازم را داشته باشید. احتمال ردشدن دوباره‌ی شما بالاست؛ مگر اینکه اشتباهات درخواست اول را اصلاح کنید و شرایط را بهبود دهید؛ مثلاً نمره‌ی آزمون زبانتان ارتقاء یابد یا تجربه‌ی کاری‌تان بالاتر برود.
لیست ملزومات را ببینید تا بفهمید کدام را ندارید. به شما کمک می‌کند که آن‌ها را فراهم کنید و دوباره درخواست دهید.

چطور می‌ توان پروفایل اکسپرس اینتری را قبل از ارسال، به‌ روزرسانی کرد؟

برای به‌روزرسانی پروفایل، قدم‌های زیر را دنبال کنید:
1- وارد صفحه‌ی اصلی اکانت خود شوید.
2- پایین بروید تا به بخش Continue my profile/application, not yet submitted.
3- خط موردنظر را انتخاب کنید و روی Continue profile  کلیک کنید.
چطور می‌توان پروفایل اکسپرس انتری را قبل از ارسال، به‌روزرسانی کرد؟
به‌محض اینکه وارد صفحه‌ی اکسپرس اینتری پروفایل شدید:
1- روی به‌روزرسانی فرمی که می‌خواهید، کلیک کنید.
2- تغییرات لازم را انجام دهید.
3- برای بازگشت به صفحه‌ی اصلی، روی Save and exit در انتهای صفحه کلیک کنید.
پروفایل اکسپرس انتری

بعضی از قسمت‌ های پروفایل اکسپرس اینتری من خاکستری‌ اند و نمی‌ توانم آن‌ ها را تغییر دهم؛ راه‌ کار چیست؟

در تصویر زیر، مثالی از این وضعیت را می‌بینید:
بعضی از قسمت‌های پروفایل اکسپرس انتری من خاکستری‌اند و نمی‌توانم آن‌ها را تغییر دهم؛ راه‌کار چیست؟
بعضی از بخش‌ها خاکستری می‌شوند و نمی‌توانید آن‌ها را ویرایش کنید. همچنین وقتی موس را روی آن‌ها می‌برید آیکون  ظاهر می‌شود. این مشکل به این دلیل است که اطلاعات از اولین ابزاری که تکمیل کرده‌اید (کام تو کانادا)، آورده شده است. برای به‌روزرسانی، باید به مرحله‌ی قبل بروید:
1- در صفحه‌ی پروفایل اکسپرس انتری، بالای صفحه روی Modify Family Information کلیک کنید.
پروفایل اکسپرس انتری
2- بخش‌ها را تا جایی که نیاز است، ویرایش کنید.
3- برای ذخیره‌ی تغییرات، روی Update Information کلیک کنید.
ساخت پروفایل اکسپرس انتری
4- اگر تغییری که می‌خواهید، در صفحه‌ی بالا نباشد، با کلیک روی Update Information وارد صفحه‌ی زیر شوید:
آپدیت پروفایل اکسپرس انتری
چند گزینه را مشاهده می‌کنید:
– دکمه‌ی Next برای ذخیره‌ی پاسخ‌ها و برگشت به صفحه‌ی پروفایل اکسپرس اینتری است.
– دکمه‌ی Save and Exit Questionnaire شما را به صفحه‌ی اصلی اکانت باز می‌گرداند.
– دکمه‌ی Modify my Answers تمام سؤالات تعیین صلاحیت را نمایش می‌دهد.
همچنین با کلیک روی آیکون مداد، به قسمت‌های مربوطه دسترسی پیدا می‌کنید.

چگونه می‌ توانیم تأیید کنیم که پروفایل اکسپرس اینتری ما تکمیل شده است؟

قدم‌های زیر را دنبال کنید:
1- وارد صفحه‌ی پروفایل اکسپرس اینتری شوید و روی بخش In progress روی دکمه‌ی Confirm form کلیک کنید.
2- تأیید کنید که همه‌ی دایره‌های سمت راست، تیک سبزرنگ دارند.
اگر بخشی به‌جای تیک سبز، آیکون درحال پردازش داشت، آن را باز کنید و اطلاعات ناقص را کامل کنید.
روی Save and Exit کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود و به صفحه‌ی پروفایل خود باز گردید.

اگر پروفایل اکسپرس اینتری ارسال شود، باز هم قابل‌ به‌ روزرسانی است؟

اگر صلاحیت شما تأیید نشود، نمی‌توانید پروفایل خود را آپدیت کنید. باید اکانت جدید بسازید. قبل از ارسال، از درستی و تکمیل اطلاعات مطمئن شوید.
اگر پروفایل شما از غربالگری موفق بیرون آمد، بعد از ارسال هم می‌توانید آن را آپدیت کنید. این قدم‌ها را دنبال کنید:
1- در صفحه‌ی اصلی اکانت، وارد بخش View the applications you submitted شوید و روی Check full application status  کلیک کنید.
2- در صفحه‌ی Express Entry Profile status روی View your profile  در زیر بخش Your Express Entry Profile status کلیک کنید.
3- در صفحه‌ی Express Entry profile status، روی Update Information روی بخشی که می‌خواهید کلیک کنید.
اگر فقط دکمه‌ی View form را دیدید، پروفایل شما تأیید نشده است. باید یکی دیگر بسازید.
اگر پروفایل اکسپرس انتری ارسال شود، باز هم قابل‌به‌روزرسانی است؟
– تغییرات لازم را لحاظ کنید و آخر صفحه روی Save and Exit کلیک کنید.
– به‌محض ذخیره‌ی اطلاعات، روی Continue در آخر صفحه کلیک کنید و دستورالعمل‌ها را برای ارسال درخواستتان دنبال کنید.
هربار که وارد فرمی می‌شوید و روی Save and Exit کلیک می‌کنید، گزینه‌ی Revert Changes ظاهر می‌شود. حتی اگر تغییری انجام نداده باشید.

کد تأیید جاب سیکر یا شماره‌ پروفایل اکسپرس اینتری کجاست؟

این شماره‌ها را می‌توانید ازطریق پیامی در اکانت خود ببینید. برای این کار:
– وارد اکانت شوید و بخش View my submitted applications or profiles را باز کنید.
– روی Check status and messages کلیک کنید و پایین‌تر بروید تا به جدول Correspondence برسید.
– روی فلش‌های کنار پیام‌ها کلیک کنید تا یک منو حاوی یک لینک باز شود.
– روی لینک کلیک کنید تا پیام به‌صورت پی‌دی‌اف باز شود.
کد تأیید جاب سیکر یا شماره‌ی پروفایل اکسپرس انتری کجاست؟
شماره‌ی پروفایل را بالای نامه‌ی پی‌دی‌اف می‌بینید. (شماره‌ی 1 در تصویر زیر)
کد جاب سیکر هم زیر بخش To register with Job Bank است. (شماره‌ی 2 تصویر)
کد تأیید جاب سیکر یا شماره‌ی پروفایل اکسپرس انتری
دقت کنید که پیام‌ها را درست باز کنید. اگر متن پیام با مثال بالا مطابقت نداشت، بقیه‌ی پیام‌های اکانت خود را بررسی کنید تا پیام درست را بیابید. ممکن است به چند دلیل، کدی دریافت نکرده باشید. هم‌چنین اگر شماره‌ی پروفایل نداشتید، به اینجا مراجعه کنید.

آیا می‌ توان برای بیش از یک برنامه‌ اکسپرس اینتری تأیید صلاحیت شد؟

بله، بسته به اطلاعات پروفایل‌تان، ممکن است برای بیش از یک برنامه تأیید صلاحیت شوید.
بر این اساس، به طرق زیر دعوت به درخواست می‌شوید:
– Canadian Experience Class (CEC)
– Federal Skilled Worker Program(FSWP)
– Federal Skilled Trades Program (FSTP)
برای مثال:
– اگر شرایط هر سه برنامه را داشته باشید، سیستم دعوت‌نامه‌ی CEC را برایتان ارسال می‌کند.
– اگر صلاحیت دو برنامه‌ی اول را داشته باشید، باز هم دعوت‌نامه‌ی CEC را دریافت می‌کنید.
– اگر برای دو تای آخری تأیید شوید، دعوت‌نامه‌ی FSWP را دریافت می‌کنید.
نمی‌توانید خودتان انتخاب کنید که برای کدام برنامه تأیید شوید. سیستم براساس اطلاعات پروفایل‌تان، شما را تقسیم‌بندی می‌کند.
اگر دعوت‌نامه را رد کنید، سیستم دعوت‌نامه‌ی جدیدی برای برنامه‌ی بعدی ارسال نمی‌کند. دوباره وارد غربالگری می‌شوید و اگر دعوت‌نامه‌ای ارسال شود، روند قبلی طی خواهد شد.

چطور می‌ توان از درخواست اکسپرس اینتری انصراف داد؟

برای این کار:
1- وارد صفحه‌ی اصلی اکانت شوید و بخش View the applications you    submitted را باز کنید.
2- روی دکمه‌ی Withdraw profile کلیک کنید.
3- در زیر بخش What would you like to do today? پایین متن Warning! روی دکمه‌ی Continue کلیک کنید.

برای افزایش شانس تأیید صلاحیت، تجربه‌ کاری خود را چگونه وارد کنیم؟

برای افزایش شانس خود در اکثر برنامه‌ها ازجمله Federal Skilled Worker Program باید تجربه‌ی کاری ده سال گذشته‌ی خود را وارد کنید.

در پروفایل اکسپرس اینتری، منظور از این سؤال چیست؟Date the applicant first became qualitied to practice this occupation؟

اگر شما لیستی از Skilled trade را به‌عنوان شغل اصلی خود پر کرده باشید (مشاغلی شامل یک کد چهاررقمی از NOC که با 632، 633، 72، 73، 82 و 92 شروع می‌شود):
منظور از این سؤال، اولین تاریخی است که برای شغل پذیرفته شده‌اید. مثلاً زمانی که از کارآموز به یک بازرگان واجد شراط ارتقا یافتید.
اگر برای Federal Skilled Trades Program ارزیابی می‌شوید، تجربه‌ی کاری فقط وقتی محاسبه می‌شود که برای کار در همان منطقه تأیید صلاحیت شوید.
اگر مشاغل دیگری را لیست کنید:
منظور از این سؤال، تاریخی است که شما حداقل سطح تحصیلات را برای شغل موردنظر (بر اساس کد NOC) کسب کرده‌اید. مثلاً اگر شرط NOC فقط دبیرستان باشد، با فارغ‌التحصیلی از آن، حداقل را کسب کرده‌اید.

اگر وضعیت ضمنی داشته باشیم، چطور می‌ توانیم پروفایل اکسپرس اینتری خود را پر کنیم؟

وضعیت ضمنی (Implied status) به این معناست که می‌توانید در کانادا بمانید و کار کنید تا درباره‌ی درخواست شما تصمیم‌گیری شود.
– اگر با وضعیت ضمنی مشغول به کار در کانادایید و در زمان تکمیل پروفایل اکسپرس اینتری، مجاز به کار هستید:
به سؤال Does [your name] have a valid work permit for a current job in Canada? پاسخ yes بدهید.
– اگر با وضعیت ضمنی در کانادا مشغول به کار و مجاز به کار هستید و جواز کار شما از جانب LMIA پوشش داده می‌شود:
به سؤال Was a positive LMIA issued for the current work permit? پاسخ yes بدهید و در جایی که از شماره‌ی LMIA سؤال می‌شود، باید شماره‌ی منقضی‌شده‌ی LMIA خود را وارد کنید.
درصورتی‌که مورد دوم صحیح بود، به سؤال Was a positive LMIA issued for the job offer in Canada?:
پاسخ no بدهید، اگر:
– درحال کار برای کارفرمای موجود در جواز کار خود هستید.
– به‌مدت حداقل یک سال، پیشنهاد کاری از کارفرمای فعلی خود داشته باشید.
پاسخ yes بدهید، اگر:
– برای کارفرمایی، خارج از اسم موجود در جواز کار خود، کار می‌کنید.
– یک پیشنهاد کاری به‌مدت حداقل یک سال از کارفرمای جدید خود دارید.
– کارفرمای جدید شما یک LMIA مثبت دارد.

چگونه می‌ توان امتیازات تحصیلی اکسپرس اینتری را برای دو یا تعداد بیشتری مدرک تحصیلی اخذ کرد؟

برای اخذ امتیازات کامل برای بیش از یک مدرک:
– حداقل یکی از اعتبارنامه‌ها باید برای برنامه‌ی سه‌ساله یا بیشتر باشد.
– برای هر مدرک، به کد اعتبارسنجی تحصیلی (ECA) نیاز دارید.
البته ترتیب واردکردن مدارک، تأثیری در امتیازات ندارد.
همه‌ی بخش‌های Education history پروفایل خود را پر کنید. سپس روی Save and Add کلیک کنید. پس از آن:
– همه‌ی جزئیات دوره‌ی تحصیلی شما در جدولی زیر دکمه‌ی Save and Add ذخیره می‌شود.
– بخش‌ها خالی می‌شوند و می‌توانید دوره‌های تحصیلی بیشتری وارد کنید.
حتماً همه‌ی دوره‌ها را وارد کنید تا امتیازات کامل را بگیرید.
هر مدرک تحصیلی در جدول Education history خط جداگانه‌ای دارد.

اگر پروفایل اکسپرس اینتری من منقضی شود، سیستم اطلاعاتم را نگه می‌دارد؟

خیر، سیستم اطلاعات را نگه نمی‌دارد. قبلاً طوری تنظیم شده بود که سیستم بتواند اطلاعات را ذخیره کند. پس موقع درخواست جدید، کار شما راحت‌تر بود. اما این امکان الآن فراهم نیست.
اگر این امکان در آینده ایجاد شود، به‌صورت آنلاین اطلاع‌رسانی می‌شود. اگر پروفایل شما نزدیک به انقضاست، برای حفظ موقعیت خود در استخر اکسپرس انتری، باید پروفایل جدیدی را ایجاد و ارسال کنید. می‌توانید از اطلاعات پروفایل قبلی اسکرین‌شات بگیرید تا برای ورود اطلاعات، راحت‌تر باشید. قبل از انقضای پروفایل قبلی، پروفایل جدیدی ایجاد نکنید. در غیر این صورت، باید از درخواست فعلی انصراف دهید.

اگر نام کاربری و گذرواژه‌ خود را فراموش کنیم، باز هم دعوت به درخواست می‌ شویم؟

بله، اگر دعوت به درخواست شوید، ازطریق آدرس ایمیل خود، نامه‌ای دریافت می‌کنید که در آن گفته می‌شود پیام جدیدی در حساب خود دارید. برای پذیرش یا رد دعوت، باید وارد حساب خود بشوید.
اگر گذرواژه یا نام کاربری خود را فراموش کرده‌اید، این دستورالعمل را دنبال کنید. اگر بخواهید اکانت جدید بسازید، باید درخواست خود را وارد کنید. احتمالاً به شماره‌ی پروفایل یا درخواست نیاز دارید. این شماره را در انتهای خط سابجکت ایمیل ارسالی خواهید دید. (مثلاً W300027607)
برای تغییر گذرواژه و واردکردن درخواست، قدم‌های زیر را دنبال کنید:
– وارد صفحه‌ی اصلی حساب خود شوید.
– پایین‌تر بروید تا به جدولی با عنوان Continue an application you haven’t submitted برسید.
– درخواست‌هایی را با این عناوین پیدا کنید:
Work permit for International Experience Canada
Permanent Residence for Express Entry
در نهایت برای پذیرش دعوت، روی Start application کلیک کنید.
اگر درخواستی نبود، استاتوس و پیام‌های پروفایل‌تان را در زیر عنوان View the applications you submitted چک کنید.

چرا امتیازات پیشنهاد شغلی معتبر در اکسپرس اینتری تغییر کرده است؟

با اعطای امتیازات اضافی برای پیشنهادات شغلی براساس NOC، تعادل بهتری از استعدادهای برتر در غربالگری ایجاد می‌شود.
یعنی اگر شما فقط به‌علت تجربیات شغلی و مهارت‌هایتان، امتیاز بالایی در CRS داشته باشید، احتمال دعوت از شما بیشتر است.
برای پیشنهادات شغلی معتبر زیر نظر اکسپرس اینتری درحال حاضر، می‌توانید:
– دویست امتیاز CRS برای مشاغل 00 NOC دریافت کنید.
– پنجاه امتیاز CRS برای هرکدام از مشاغل 0 و A وB  بگیرید.
این امتیازات یعنی سیستم بیش‌ازحد به پیشنهاد شغلی شما اهمیت می‌دهد و همین کار را برای افراد ماهر دعوت‌شده به‌ کانادا، بدون پیشنهاد شغلی، سخت می‌کند.

برای اکسپرس اینتری به پیشنهاد شغلی دائمی نیاز داریم؟

خیر، از 19 نوامبر 2016، پیشنهاد شغلی معتبر برای اکسپرس اینتری، باید یک‌ساله یا بیشتر باشد. همچنان این پیشنهادات باید:
– در سطوح 0، A یا B از NOC باشد.
– از یک کارفرما ازطریق FSW یا CEC و یا دو کارفرما ازطریق FST باشد.
– از جانب LMIA (درصورت نیاز) پوشش داده شود یا برای شغلی باشد که به آن نیاز ندارد.

چه چیزی باعث اعتبار پیشنهاد شغلی ازطریق اکسپرس اینتری می‌ شود؟

به‌طورکلی، یک پیشنهاد کاری معتبر، برای شغلی است که:
– تمام‌وقت و غیرفصلی باشد.
– حداقل یک‌ساله باشد.
– در لیست مشاغل NOC باشد؛ مشاغل نوع 0، A و یا B.
همچنین این پیشنهاد باید کتبی باشد و جزئیات شغل موردنظر را مشخص کند. مانند: پرداختی‌ها و کسری‌ها، وظایف و شرایط استخدام، مثل ساعات کاری.
در خیلی از موارد، این پیشنهاد کاری باید از جانب ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) پوشش داده شود.
کارفرما باید ازطریق استخدام و توسعه‌ی اجتماعی کانادا/ خدمات کانادا، برای پیشنهاد اقدام کند. اگر پاسخ LMIA مثبت بود، باید یک کپی از پیشنهاد کتبی را در اختیار شما قرار دهد. در بعضی از موارد، کارفرمای شما به تأیید LMIA نیاز ندارد. در اینجا بیشتر بخوانید.
زیر نظر اکسپرس انتری، یک پیشنهاد کاری معتبر امتیازات اضافه‌ای را در سیستم CRS به شما می‌دهد.
جواز کاری به خودی خود پیشنهاد محسوب نمی‌شود؛ حتی اگر جواز کار آزاد باشد.
وقتی پروفایل اکسپرس اینتری خود را می‌سازید، شماره‌ی LMIA را هم وارد کنید که نشان دهد پیشنهاد کاری معتبری دارید. اگر دعوت به درخواست شدید، مدرک اصلی از شما خواسته می‌شود؛ پس آن را نگهداری کنید.
پیشنهاد کاری شما معتبر نیست، اگر کارفرمایتان:
– سفارت، کمیسیون عالی یا کنسول‌گری در کانادا باشد.
– داخل لیست کارفرمایان بدون صلاحیت باشد.
اگر کارفرمای شما صلاحیت نداشته باشد، از جانب LMIA تائید نمی‌شود، یا جزئی از استثنائاتی که به LMIA برای پیشنهاد خود نیاز ندارند، نخواهد بود.

منظور از مشاغل اولیه (Primary Occupation) چیست؟

مشاغل اولیه مشاغلی است که شما در آن تجربه‌ی کاری دارید (طی 10 سال گذشته) و می‌خواهید براساس آن مهاجرت خود را تنظیم کنید.

چطور می‌ توانیم کد NOC خود را پیدا کنیم؟

این کد شماره‌ای‌ است که شغل شما را در طبقه‌بندی مشاغل رسمی کانادا مشخص می‌کند. برای یافتن آن، به اینجا مراجعه کنید.

چرا بابت پیشنهاد کاری خود، در اکسپرس اینتری امتیازی دریافت نکردم؟

برای دریافت امتیاز پیشنهاد کاری در اکسپرس اینتری ازطریق سیستم CRS، کارفرمای شما باید یک LMIA دریافت کند.
فقط لازم است که شما به سؤال Does [your name] have a job offer in Canada? پاسخ Yes بدهید. اگر:
– کارفرمای کانادایی (یا حداکثر دو برنامه‌ی FSTP) به شما پیشنهاد کار تمام‌وقت یا غیرفصلی را، برای حداقل یک سال یا بیشتر، داده باشد.
– آن کار از جانب LMIA پوشش داده شود.
– شغل نیازی به LMIA نداشته باشد.
اگر درحال حاضر در کانادا کار می‌کنید اما پیشنهاد کاری‌ای که از جانب LMIA پوشش داده شود دریافت نکرده‌اید (یا شغل شما احتیاجی به این پوشش و حمایت ندارد) باید:
– به سؤال فوق پاسخ NO بدهید.
– یک اکانت جاب مچ در جاب بانک ایجاد کنید.
توجه کنید که از اول ژانویه‌ی 2015 تا 19 نوامبر 2016، پیشنهادات کاری‌ای که به LMIA نیاز ندارند، برای اکسپرس انتری معتبر نبودند. اما امروزه چنین مشاغلی هم معتبر شناخته می‌شوند.

اگر از طریق یک ویزای کار معتبر در کانادا شاغل باشیم، پیشنهاد کاری محسوب می‌ شود؟

خیر، ویزای کار پیشنهاد شغلی نیست! پیشنهاد شغلی شما زمانی معتبر است که کارفرمای فعلی یا بعدی شما:
– یک پیشنهاد کتبی برای شغل تمام‌وقت (غیرفصلی) برای یک سال یا بیشتر، تهیه کرده باشد؛ به‌شرطی که به‌عنوان مقیم دائم پذیرفته شده باشید.
– دارای LMIA از سازمان توسعه و استخدام کانادا باشد. (یا دارای شغلی که به LMIA نیاز ندارد)
البته کارکردن در کانادا، تأثیرات خودش را دارد. کارفرما فقط به دو دلیل پیشنهاد شغلی بدون نیاز به LMIA برای شما ارسال می‌کند:
1- ازطریق ویزای کار و تحت پوشش LMIA مشغول به کار برای آن‌ها باشید.
2- اگر مشغول به کاری باشید که نیازی به LMIA ندارد.

اگر داخل ویزای کار کد NOC وجود نداشته باشد، در پروفایل اکسپرس اینتری چه چیزی وارد کنیم؟

اگر داخل ویزای کارتان این کد موجود نبود، باید آن را پیدا کنید و از کد NOC شغلتان استفاده کنید. اینجا را بخوانید. 

اگر منتظر ویزای کار جدید باشیم و امتیازات پیشنهاد کاری هم داشته باشیم، لازم است پیشنهاد کاری خود را از اکسپرس اینتری پاک کنیم؟

«وضعیت ضمنی» (Implied status) به این معناست که می‌توانید در کانادا بمانید و به کار خود ادامه دهید تا درباره‌ی وضعیت درخواست شما تصمیم‌گیری شود.
اگر چنین وضعیتی دارید و درخواست ویزای کار جدید داده‌اید، می‌توانید برای همان کارفرما با شرایط فعلی کار کنید. همچنان برای امتیازات پیشنهاد کاری صلاحیت دارید.
اگر دعوت به درخواست شدید، پاسخ‌های پروفایل اکسپرس انتری شما به درخواست اقامت دائمتان ارسال می‌شود. این نشان می‌دهد شما ویزای کاری معتبری تحت پوشش LMIA (درصورت نیاز) در یکی از مشاغل نوع 0، A و یا B لیست NOC دارید. نیاز نیست پاسخ‌هایتان را تغییر دهید.
اگر ویزای شما تحت پوشش LMIA است، باید از درخواست خود همراه با LMIA کپی بگیرید.

برای شرط دوساله‌ برنامه‌ی FSTP، به چه تجربه‌ کاری‌ نیاز داریم؟

در FSTP، تجربه‌ی کاری در یک حرفه فقط زمانی به‌حساب می‌آید که بتوانید در منطقه‌ی خود، در حرفه‌ی موردنظر به‌صورت مستقل کار کنید. اگر در یک کشور واجد شرایط باشید، شاید در کشور دیگر قوانین و شرایط متفاوت باشد. در چنین شرایطی، تجربه‌ی کاری شما در کشور دوم دارای اعتبار است. حتی اگر شرایط کار مستقل را هم داشته باشید.
برای مثال، اگر شما لوله‌کش آلمانی باشید و یک سال در لهستان کار کنید، باید نشان دهید که برای کار در آلمان هم واجد شرایط هستید. همچنین باید ثابت کنید که صلاحیت کار در لهستان را طبق قوانین آن کشور داشته‌اید تا این تجربه برای شما محاسبه شود.

آیا تجربه‌ کار دانشجویی هم برای اکسپرس اینتری معتبر است؟

بستگی به محل تحصیل و محل کار شما دارد. برای اخذ صلاحیت اکسپرس انتری، باید حداقل ملزومات را برای یک یا چند برنامه‌ی اکسپرس اینتری داشته باشید. این شامل ملزومات تجربیات کاری هم می‌شود.
استفاده از تجربه‌ی کار دانشجویی برای حداقل شرایط:
FSWP: کار دانشجویی شما هنگام تحصیل در کانادا یا کشور خارجی، برای FSWP تحت شرایط زیر، تجربه‌ی کاری محسوب می‌شود:
– دستمزد یا کارمزد پرداخت شود.
– مستمر باشد. (بدون وقفه)
– بقیه‌ی شرایط لازم را هم داشته باشد.
موارد فوق شامل کارآموزی هم می‌شود.
CEC و FSTP: کار دانشجویی برای این دو برنامه، تجربه‌ی کاری محسوب نمی‌شود.
تأثیر تجربه‌ی کار دانشجویی روی رتبه‌بندی پروفایل شما:
تجربه‌ی کاری دانشجویی داخل کانادا، درصورتی‌که دانشجوی تمام‌وقت باشید، روی رتبه‌بندی پروفایل شما تأثیری ندارد.
اما اگر همین تجربه خارج از کانادا باشد، روی رتبه‌بندی پروفایل شما تأثیر دارد.

طی شش ماه گذشته مشغول به کار در کانادا بوده‌ ام. اما امتیازات تجربه‌ کاری را دریافت نکرده‌ ام؛ علت چیست؟

طبق سیستم CRS، برای دریافت امتیازات تجربه‌ی کاری باید:
– به‌صورت قانونی، مجاز به کار در کانادا در یک یا چند شغل نوع 0، A و یا B از لیست NOC باشید.
– به‌صورت تمام‌وقت کار کنید (یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت)؛ که شامل سی ساعت کار در هفته می‌شود.
– در ده سال گذشته، قبل از محاسبه‌ی امتیاز، حداقل یک سال کار کرده باشید.
تجربه‌ی کاری تحت شرایط زیر اعتبار ندارد:
– تحصیل تمام‌وقت در طول کار
– خوداشتغالی
– به‌صورت قانونی مجاز به کار نباشید.
دقت کنید که نیاز نیست برای اخذ امتیاز از سیستم CRS، کارتان تمام‌وقت باشد. اما برای اخذ صلاحیت FSWP، لازم است حداقل یک سال تجربه‌ی کار تمام‌وقت با حقوق (داخل کانادا یا خارج از آن) داشته باشید.

اگر وقتی منتظر ویزای کار جدید هستیم، دعوت به درخواست از طریق اکسپرس اینتری شویم چه می‌ شود؟

اگر قبل از انقضای ویزای قبلی برای ویزای جدید درخواست دهید، تا قبل از اعلام نتیجه، اصطلاحاً دارای وضعیت ضمنی هستید.
اگر در وضعیت ضمنی، دعوت به درخواست اقامت دائم شده باشید، اطلاعات پیشنهاد شغلی از کارفرمای فعلی شما در پروفایل اکسپرس اینتری، به درخواست شما منتقل می‌شود.
اگر از درستی پاسخ‌های خود مطمئن نیستید:
1- وارد صفحه‌ی work history  شوید، زیر بخش Intended work in Canada و پایین بروید تا به بخش LMIA برسید.
2- اگر کارفرمای شما دارای LMIA برای ویزای کارتان است، حتماً به سؤال Was a positive LMIA issued for the job offer in Canada?  پاسخ yes بدهید.
3- زیر LMIA Number، شماره‌ی LMIA منقضی‌شده‌ی خود را بنویسید.
4- اگر ویزای کار شما به LMIA نیاز ندارد، برای سؤال بخش b، پاسخ درست را بین گزینه‌های No-My work permit is exempt انتخاب کنید.
برای اثبات وضعیت ضمنی خود، هنگام درخواست یک کپی از LMIA جدید (درصورت نیاز) و درخواست ویزای کار خود تهیه کنید.
وقتی وارد چک‌لیست مدارک شدید، گزینه‌ی add letter of explanation برای آپلود مدارک در قسمت Optional documents را انتخاب کنید.
تا وقتی وضعیت ضمنی هنگام درخواست داشته باشید، احتیاجی نیست برای پذیرش ویزای کار جدید خود صبر کنید.
اگر قبل از ارسال درخواست، ویزای کار جدید دریافت کردید، باید اطلاعات خود را قبل از ارسال آپدیت کنید.
اگر قبل از ارسال درخواست، تقاضای ویزای کار جدید شما رد شود، ممکن است بخواهید دعوت به درخواست خود را رد کنید چون اطلاعات پروفایلتان دیگر به‌روز نیست. باید دوباره به بخش غربالگری باز گردید و پروفایل خود را آپدیت کنید تا تغییرات وضعیت کاری‌تان نمایش داده شود.
می‌توانید نمره‌ی خود را دوباره محاسبه کنید تا ببینید امتیاز کافی برای درخواست دارید یا خیر.
اگر ازدست دادن امتیازات پیشنهاد کاری، نمره‌ی شما را به زیر حداقل موردنیاز بکشاند، درخواست شما رد می‌شود و درصورت رد درخواست، مبالغ پردازش به شما باز نمی‌گردد.

دعوت به درخواست از طریق اکسپرس اینتری شده‌ ام، اما ویزای کارم منقضی شده؛ راه‌ کار چیست؟

اگر قبل از انقضای ویزای فعلی برای ویزای کار جدید درخواست نداده‌اید (به‌عبارت دیگر در وضعیت ضمنی بمانید)، ممکن است امتیاز شما را کاهش دهد و صلاحیت شما را برای پذیرش ازبین ببرد.
اگر امتیاز شما بالای حداقل موردنیاز نباشد، باید دعوت را رد کنید. اگر این اتفاق بیفتد و درخواست خود را بفرستید، در هر صورت رد می‌شود. درصورت ردشدن درخواست، هزینه‌ها به شما برنمی‌گردد.
اگر دعوت را رد کنید، دوباره وارد غربالگری می‌شوید و باید پروفایل اکسپرس اینتری خود را به‌روزرسانی کنید تا تغییرات وضعیت کاری‌تان نمایش داده شود.
شاید بتوانید ویزای کار خود را بازیابی کنید. اگر ویزای شما بازیابی شوید و همچنان پروفایل واجد شرایط اکسپرس اینتری داشته باشید، ممکن است در آینده دوباره برای اقامت دائم دعوت به درخواست شوید.

در پیام ارسالی شما به اکانت خود، کد جاب سیکر را دریافت نکرده‌ ام؛ علت چیست؟

اگر شماره پروفایل اکسپرس انتری دارید اما کد جاب سیکر را دریافت نکرده‌اید، باید ازطریق این فرم با ما تماس بگیرید.
برای اخذ صلاحیت اکسپرس اینتری، باید حداقل شرایط را داشته باشید و پروفایل خود را تکمیل کنید.

برای ورود به غربالگری اکسپرس اینتری (Express Entry pool) به پیشنهاد شغلی نیاز داریم؟

خیر، در بیشتر موارد نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. اما در موارد زیر نیاز پیدا می‌کنید:
– برای برنامه‌های FSWP یا FSTP صلاحیت دارید.
پول کافی برای حمایت از خود و خانواده‌تان در کانادا ندارید.
حتی اگر به پیشنهاد نیاز نداشته باشید، بهتر است برای یک پیشنهاد شغلی معتبر اقدام کنید. این کار امتیاز شما را افزایش می‌دهد و شانس بهتری برای دعوت به درخواست می‌دهد.

چگونه می‌ توانیم اکانت جاب مچ (Job Match) در جاب بانک (Job Bank) بسازیم؟

توجه کنید که ایجاد این اکانت کاملاً اختیاری است و برای یافتن شغل است.
جاب بانک پایگاه داده‌ای است که متقاضیان را باتوجه‌به مهارت‌هایشان به کارفرمایان متصل می‌کند.
اگر صلاحیت پروفایل اکسپرس اینتری شما تأیید شد، می‌توانید به‌صورت زیر، اکانت جاب مچ بسازید:
– وارد صفحه‌ی ثبت‌نام جاب مچ شوید.
– گزینه‌ی Create an account را انتخاب کنید.
– اعلامیه‌ی ایمنی را مطالعه کنید و I agree را بزنید.
– دستورالعمل‌ها را برای ساخت اکانت دنبال کنید.

نامه‌ ای دریافت کرده‌ ام که باید هزینه‌ های افزوده‌ درخواست اکسپرس اینتری خود را پرداخت کنم. چگونه این کار را انجام دهم؟

در 30 آوریل 2020، هزینه‌ها برای بیشتر مهاجرت‌های اقتصادی و حق‌وحقوق اقامت دائم افزایش یافت. اگر نامه‌ای از ما دریافت کردید که باید هزینه‌های افزوده‌ای پرداخت کنید، باید:
– کل اختلاف هزینه‌ای را که باید پرداخت کنید (Payable difference)، محاسبه کنید؛ تمام این اختلاف پرداخت را داخل جدولی که مربوط به درخواست شماست، اضافه کنید. مثلاً، اختلاف پرداخت برای شما، همسر و یک نفر از وابستگان (شامل هزینه‌های حق‌وحقوق اقامت دائم)، 645 دلار کانادا می‌شود.
– وارد صفحه‌ی پرداخت الکترونیکی شوید.
– زیر Quantity، اختلاف هزینه را وارد کنید. هر پرداخت، یک رسید دارد. شما می‌توانید یک یا چند پرداخت داشته باشید.
برای مشاهده‌ی اختلاف هزینه‌ها طبق دلار کانادا، جدول پایین این صفحه را ببینید.

برای چه چیزهایی می‌ توان آنلاین درخواست داد؟

می‌توانید برای موارد زیر به‌صورت آنلاین درخواست دهید:
– دریافت یا تمدید ویزای تحصیل یا کار
– دریافت ویزای توریستی یا تمدید اقامت در کانادا به‌عنوان گردشگر
– مهاجرت به‌عنوان نیروی کار ماهر ازطریق اکسپرس اینتری
همچنین می‌توانید:
– وضعیت خود را به‌عنوان گردشگر، دانشجو یا نیروی کار در مدت نود روز از تاریخ انقضای آن، بازیابی کنید.
– هنگام درخواست برای تمدید ویزای تحصیل یا کار، یا تمدید وضعیت خود به‌عنوان گردشگر در کانادا، برای اعضای خانواده‌ی خود نیز درخواست ارسال کنید.

چک‌ لیست شخصی (personal document checklist) چیست؟

چک‌ لیست شخصی، لیستی از فرم‌ها و مدارکی است که باید کامل کنید و با درخواست بفرستید. اگر درخواست ویزای توریستی، تحصیلی یا کاری دارید، این چک‌لیست براساس پاسخ‌های شما به پرسش‌نامه‌ی ارزیابی مهاجرت می‌باشد.
اگر درخواست آنلاین اقامت دائم دارید، این چک‌لیست براساس پاسخ‌های شما هنگام پرکردن درخواست است.

کد مرجع شخصی (personal reference code) چیست؟

کد منحصربه‌فردی است که ابزار آنلاین تعیین صلاحیت (کام تو کانادا) به شما می‌دهد. شما برای موارد زیر، نیاز به استفاده از این کد دارید:
– ایجاد درخواست آنلاین برای ویزای توریستی، تحصیلی یا کاری
– انتقال اطلاعات خود از کام تو کانادا به پروفایل اکسپرس اینتری
پس از پاسخ‌دادن به سؤالات ابزار بالای صفحه‌ی نتایج، می‌توانید کد مرجع شخصی را ببینید. باید آن را یادداشت کنید و از صفحات نتیجه و چک‌لیست خود یک پرینت بگیرید. این کد فقط شصت روز پس از دریافت اعتبار دارد.

چطور می‌ توان درخواست را ذخیره کرد و از آن خارج شد؟

وقتی وارد اکانت خود شدید:
– اگر درخواستتان مربوط‌به خدمات ویزاهای مختلف تحصیلی یا کاری است، دکمه‌ی آبی‌رنگ Exit Questionnaire را در پایین سمت چپ صفحه بزنید. وقتی روی Exit کلیک می‌کنید، درخواست آنلاین شما خودبه‌خود ذخیره می‌شود.
– اگر داخل پروفایل اکسپرس انتری یا درخواست آنلاین برای اقامت دائم هستید، دکمه‌ی خاکستری‌رنگ Save and Exit را در پایین سمت چپ بزنید.

وقتی درخواست آنلاین خود را به‌ صورت الکترونیکی امضا می‌ کنیم، به چه معناست؟

امضای الکترونیکی درخواست آنلاین، به‌معنای تأیید دو مورد است:
– اطلاعات ورودی شما برای درخواست، درست است.
– مدارک ارائه‌ شده، اصل هستند.

اگر درمورد GCKey یا SecureKey Concierge سؤالی داشتیم، با کجا تماس بگیریم؟

اگر درمورد GCKey سؤال داشتید، با شماره‌ی 1-855-438-1102 تماس بگیرید. پشتیبانی 24ساعته در همه‌ی روزهای هفته پاسخ‌گوست. اطلاعات بیشتر نیز در وب‌سایت جی‌سی‌کی موجود است.
و اگر درباره‌ی Sign-In Partner (SecureKey Concierge) سؤال داشتید، با شماره‌های زیر تماس بگیرید:
– 1-855-433-5397 (در آمریکای شمالی)
– TTY/TDD: 1-855-224-1714
– 1-800-7328-7358 (خارج از آمریکای شمالی)

چطور می‌ توانیم GCKey دریافت کنیم؟

برای دریافت GCKey وارد صفحه‌ی ثبت‌نام شوید و روی دکمه‌ی Continue to GCKey کلیک کنید. سپس نام کاربری و گذرواژه را وارد کنید و به سؤال امنیتی پاسخ دهید. از اطلاعات کپی بگیرید که آن‌ها را فراموش نکنید.

اگر نام کاربری و گذرواژه‌ GCKey خود را فراموش کردیم، چه کنیم؟

باید گذرواژه‌ی جدید بسازید. وارد صفحه‌ی ثبت‌نام شوید و با پاسخ‌دادن به سؤال بازیابی رمز که هنگام ورود رمز قبلی تنظیم کرده‌اید، یک رمز جدید بسازید.
اگر نام کاربری خود را فراموش کنید، باید اکانت جدید GCKey بسازید. با ساخت اکانت جدید، می‌توانید درخواست قبلی خود را به اکانت جدید انتقال دهید.

نیروی کار ماهر فدرال (Federal skilled worker) کیست؟

نیروی کار ماهر، باتوجه‌به تجربیات کاری، تحصیلات و دانش زبانی و سایر فاکتورها، انتخاب می‌شود. این موارد به موفقیت آن‌ها در کانادا کمک می‌کند.
از اول ژانویه‌ی 2015، تکمیل پروفایل اکسپرس اینتری، اولین قدم برای مهاجرت به کانادا به‌عنوان نیروی ماهر، ازطریق برنامه‌های زیر است:
Federal skilled worker program
Federal skilled trades program
Canadian Experience Class
ما ازطریق سیستم اکسپرس اینتری، مردم را دعوت می‌کنیم که باتوجه‌به اطلاعات ورودی پروفایل آنلاینشان، درخواست اقامت دائم بدهند. نمی‌توانید مستقیماً ازطریق برنامه‌های فوق درخواست دهید، مگر اینکه ما از شما دعوت کنیم.
نیروی کار ماهری که می‌خواهد در کبک زندگی کند، باید جداگانه درخواست دهد. استان کبک، شرایط خودش را برای انتخاب نیروی کار دارد. متقاضیانی که مایل به زندگی در کبک هستند، به‌عنوان نیروی کار ماهر Quebec-selected شناخته می‌شوند.

برای برنامه‌ Federal Skilled Worker (FSW)، قرار استخدام (Arranged employment) به چه معناست؟

ازطریق FSW، قرار استخدام یعنی یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی دارید.
داشتن پیشنهاد شغلی، به دو طریق برای شما اثرگذار است: برای تعیین صلاحیت FSWP و سپس برای دریافت امتیازات لازم.
قرار استخدام، داخل گزینش FSWP پانزده امتیاز دارد. (این راهی است که می‌فهمیم شما برای FSW ازطریق اکسپرس اینتری صلاحیت دارید یا خیر)
برای مهاجرت به‌عنوان FSW، باید پروفایل اکسپرس اینتری خود را کامل کنید تا دعوت به درخواست شوید. ازطریق اکسپرس اینتری، اگر پیشنهاد شغلی معتبری از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید، بین پنجاه تا دویست امتیاز از سیستم CRS دریافت می‌کنید. این بستگی به نوع شغل هم دارد. امتیازات شانس شما را برای دعوت‌شدن به درخواست افزایش می‌دهد.
برای استفاده از هردو مزیت بالا، پیشنهاد شغلی باید کتبی باشد و جزئیات شغل پیشنهادی را مشخص کند. برای مثال:
– پرداختی‌ها و کسری‌ها
– وظایف شغلی
– شرایط استخدام، مثل ساعات کاری

حداقل ملزومات برای درخواست به‌ عنوان FSW چیست؟

حداقل ملزومات درخواست به‌عنوان FSW شامل موارد زیر است:
تجربه‌ی کاری: شما باید در ده سال گذشته، قبل از ارائه‌ی درخواست آنلاین برای اقامت دائم، حداقل یک سال کار کرده باشید. این کار باید یا تمام‌وقت باشد یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت در یکی از مشاغل نوع 0،A ویاB از لیست NOC.
توانایی زبانی: شما باید داخل آزمون معیار CLB، حداقل امتیاز هفت را به‌دست آورید و نتایج آزمون ازطریق یک سازمان تعیین‌شده از جانب IRCC باشد.
تحصیلات: باید مدرک ارزیابی تحصیلی کانادایی یا مدرک ارزیابی تحصیلی برای مهاجرت از یک سازمان معتبر داشته باشید. که نشان می‌دهد مدرک دانشگاهی یا دیپلم شما، معادل یک مدرک کانادایی می‌باشد. (امتیازات براساس مدرک کانادایی یا استانداردهای مدرک خارجی شما اعطا می‌شود.)
اگر همه‌ی این حداقل‌ها را فراهم کنید، درخواست شما براساس فاکتورهای گزینش در شبکه‌ی امتیازات FSW، ارزیابی می‌شود.

چطور می‌ توانیم سطح معیار زبان کانادایی خود را (CLB) در نتایج آزمون پیدا کنیم؟

می‌توانید سطح CLB زبان خود را در آزمون‌های CELPIP، IELTS و TEF ازطریق این چارت زبانی بیابید. سطح CLB داخل درخواست اقامت دائم شما استفاده می‌شود.

اگر در یکی از چهار مهارت زبانی صلاحیت نداشته باشیم، باز هم می‌ توانیم پروفایل اکسپرس اینتری ایجاد کنیم؟

برای گزینش به‌عنوان نیروی کار ماهر فدرال، حداقل امتیاز 7 CLB را در هر چهار بخش خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و گوش‌دادن نیاز دارید. باید در تمام این بخش‌ها حداقل را اخذ کنید وگرنه پروفایل اکسپرس اینتری شما ازطریق FSWP، پذیرفته نخواهد شد.
در این موارد، اگر ناتوانی پزشکی اثبات‌شده‌ای داشته باشید که مانع اخذ امتیاز لازم در یک یا تعدادی از این چهار بخش شود، باتوجه‌به توانایی‌های ارزیابی‌شده‌ی شما، باید متوسط امتیاز خود را لحاظ کنید. برای انجام این کار، از ابزار زبانی CRS استفاده کنید.

نمره‌ قبولی برای سیستم امتیازدهی نیروی کار فدرال چیست؟

کامل‌کردن پروفایل اکسپرس اینتری، اولین قدم برای مهاجرت دائم به کانادا به‌عنوان نیروی کار ماهر است. باید پروفایل را کامل کنید و حداقل شرایط را فراهم کنید تا وارد غربالگری (استخر اکسپرس اینتری) شوید.
اگر به برنامه‌ی FSW علاقه دارید، باید در شبکه‌ی امتیازدهی FSW، حداقل امتیاز 67 را از 100 اخذ کنید. اگر در استخر اکسپرس اینتری پذیرفته شدید، تضمینی وجود ندارد که برای اقامت دائم دعوت به درخواست شوید. دعوت از شما برای اقامت دائم، بستگی به نمره و رتبه‌ی شما در استخر اکسپرس انتری باتوجه‌به CRS دارد.

اگر47 ساله یا بیشتر باشیم، باز هم امکان انتخاب‌ به‌ عنوان FSW برای اقامت دائم را داریم؟

اگر شرایط ورود به استخر اکسپرس اینتری را داشته باشید، بله. اگر 47 ساله یا بیشتر باشید، امتیاز فاکتور سن را در CRS دریافت نمی‌کنید. اما می‌توانید برای فاکتورهای دیگری مثل پیشنهاد شغلی، مهارت‌ها و یا توانایی‌های زبانی و… امتیاز بگیرید. براساس امتیاز CRS و رتبه‌ی شما در استخر، دعوت به درخواست خواهید شد.
اگر دعوت‌نامه‌ی درخواست برای اقامت دائم ازطریق سیستم اکسپرس اینتری را به‌عنوان FSW داشته باشید، بله. اگر بالای 47 سال باشید، در سیستم امتیازدهی FSW امتیاز سن را دریافت نمی‌کنید، اما باز هم می‌توانید درخواست دهید. سن متقاضی، 12 درصد معیار در شبکه‌ی امتیازدهی است.

اگر کارفرما ی موقت ما در کانادا بخواهد پیشنهاد شغل تمام‌ وقت بدهد، برای اکسپرس اینتری به یک LMIA جدید نیاز داریم؟

در بیشتر موارد، اگر کارفرمای فعلی شما برای استخدامتان دارای LMIA باشد، احتیاجی به درخواست مجدد نیست. مثلاً در موارد زیر، احتیاجی به درخواست مجدد نیست:
– ویزای کار شما همچنان معتبر است.
– همچنان برای کارفرمای فعلی (in skilled work) موجود در ویزای کار خود کار می‌کنید.
– در یکی از مشاغل نوع 0، A و یا B از لیست NOC کار می‌کنید.
– کارفرمای شما برای استخدامتان، قبلاً LMIA داشته است.
اگر در شغلی مشغول به کارید که نیازی به LMIA ندارد، کارفرمای شما برای پیشنهاد شغلی معتبر، نیازی به اخذ آن ندارد.
وقتی پروفایل اکسپرس انتری خود را می‌سازید، می‌توانید پیشنهاد شغلی خود را ارائه دهید. اگر دعوت به درخواست شدید، باید کپی مدارک را با درخواستتان ارسال کنید.
اما اگر بخواهید برای کارفرمای دیگری کار کنید و امتیازات پیشنهاد شغلی را هم بخواهید (یا پیشنهاد شغلی معتبر برای FSWP یا FSTP) کارفرمای جدید شما باید برای یک LMIA جدید درخواست دهد. (به‌غیر از شغل‌هایی که نیاز ندارند.)

من از طریق ویزای کاری معاف از LMIA در کانادا مشغول به کار هستم. چگونه امتیازات پیشنهاد شغلی برای اکسپرس اینتری را دریافت کنم؟

بستگی به علت احتیاج نداشتن ویزای شما به LMIA دارد. ازطریق اکسپرس اینتری، بعضی از مشاغل معاف از LMIA، امتیازات پیشنهاد شغلی را به خود اختصاص می‌دهند. مثلاً اگر ازطریق ویزای کاری معاف از LMIA مشغول به کار هستید که ازطریق توافق‌نامه‌ای بین‌المللی یا قرارداد فدرال استانی صادر شده است (یا راه‌های مطمئن دیگر)، احتیاجی نیست که کارفرمای فعلی شما برای اعتبار پیشنهاد شغلی، LMIA بگیرد.
اما اگر ازطریق ویزای کاری معاف از LMIA به دلایل دیگری، مشغول به کار هستید، کارفرمای شما باید یک LMIA هم تهیه کند تا شانس شما برای دعوت‌شدن به درخواست بیشتر شود.
این معافیت‌ها برای کارکنان موقت است و شامل اکسپرس اینتری نمی‌شود. پیشنهاد شغلی تحت پوشش LMIA، امتیازات بیشتری را در سیستم CRS به شما می‌هد.
ویزای کاری به‌خودی‌خود پیشنهاد شغلی نیست. حتی اگر ویزای کار آزاد باشد. به پیشنهاد کتبی نیاز دارید. در اینجا بیشتر بخوانید.
همچنین در اینجا مشاغل معاف از LMIA را هم ببینید.

من در کانادا از طریق ویزای کار پس از فارغ‌ التحصیلی کار می‌ کنم؛ باز هم نیاز به LMIA دارم؟

نه الزاماً، اگر ازطریق ویزای پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار هستید و یک پیشنهاد شغلی معتبر دارید، کارفرمای شما تحت شرایط زیر نیاز به دریافت LMIA دارد:
– برای اخذ صلاحیت در برنامه‌های FSWP و FSTP.
– شغل شما معاف از LMIA نیست.
اگر شغل شما معاف باشد، یعنی نیازی نیست که کارفرما برای پوشش پیشنهاد شغلی شما، LMIA بگیرد.
اگر ازطریق تجربه‌ی کانادایی دعوت شده باشید، برای اخذ صلاحیت‌ها نیازی به LMIA ندارید. اما یک پیشنهاد شغلی معتبر تحت پوشش LMIA، امتیازات شما را در سیستم CRS افزایش می‌دهد. بنابراین شاید کارفرمایان بدون آنکه نیازی باشد، LMIA را دریافت کنند.

چگونه می‌ توان تحت برنامه‌ FSWP، بیشترین امتیازات ممکن را برای فاکتور سازگاری (Adaptability) دریافت کرد؟

بیشترین امتیاز ممکن برای فاکتور سازگاری 10 است. ازطریق حداکثر دو معیار، می‌توانید تمام آن را به‌دست آورید. حتی اگر خود و همسرتان بیش از دو معیار را داشته باشید، باز هم نهایتاً 10 امتیاز می‌گیرید.
معیارهای سازگاری همراه با امتیازات مربوطه به شرح زیر است:
– سطح زبان همسرتان بالاتر از CLB 4 باشد (5  امتیاز)
– حداقل دو سال تحصیل تمام‌وقت دانشگاهی در کانادا (5 امتیاز)
– حداقل یک سال سابقه‌ی کار تمام‌وقت در کانادا (10 امتیاز)
– سابقه‌ی تحصیلی همسر یا شریک زندگی در کانادا (5 امتیاز)
– سابقه کاری همسر یا شریک زندگی در کانادا (5 امتیاز)
– Arranged Employment (5 امتیاز)
– اقوام ساکن کانادا (5 امتیاز)
برای جزئیات بیشتر، پایین این صفحه را بخوانید.

آیا می‌ توان از گزارش اعتبار تحصیلی خود (ECA)، برای پروفایل اکسپرس اینتری استفاده‌ ی مجدد کرد؟

بله، به‌شرطی که هنوز معتبر باشد و برای اهداف مهاجرت استفاده شود. شهروندی و مهاجرت کانادا (IRCC) گزارشات ECA را تا پنج سال پس از صدور آن می‌پذیرد. هنگام تکمیل پروفایل اکسپرس انتری در بخش educational history، از شما خواسته می‌شود جزئیات گزارش ECA خود را ارائه دهید. گزارش ECA را محفوظ نگه دارید چون اگر دعوت به درخواست شوید، به آن نیاز پیدا می‌کنید.

آیا شغل کمک آموزش (teaching assistant) جزئی از تجربه‌ کاری مورد نیاز به‌ حساب می‌ آید؟

ممکن است شغلتان به‌عنوان یک مدرس، محقق یا دستیار در آزمایشگاه یکی از آموزشگاه‌های post-secondary تجربه‌ی کاری به‌حساب بیاید. بستگی به شرایط اخذ صلاحیت برنامه‌ی موردنظر دارد.
اگر پس از ارسال پروفایل اکسپرس اینتری خود دعوت به درخواست شدید، باید نشان دهید که کار را مطابق با شرح شغل NOC انجام داده‌اید. یعنی همه‌ی وظایف موردنیاز و بیشتر وظایف اساسی را به انجام رسانده‌اید. اگر اثبات نکنید که تجربیات شما مطابق با دستورالعمل‌های NOC است، درخواستتان رد می‌شود.
پذیرفته‌شدن ازطریق برنامه CEC:
اگر دانشجوی تمام‌وقت باشید، تجربه‌ی کاری شما به‌حساب نمی‌آید، بلکه باید ازطریق ویزای کاری معتبری مثل ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی باشد و باید معادل یک سال کار تمام‌وقت (1560 ساعت) در سه سال گذشته قبل از درخواست اکسپرس اینتری، تجربه داشته باشید.
پذیرفته‌شدن ازطریق برنامه‌ی FSW:
تجربه‌ی کاری شما باید تمام‌وقت (یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت) باشد. پیوسته و با دریافت دستمزد، حداقل یک سال در شغل واحدی کار کرده باشید.

ملزومات زبانی FSWP چیست؟

شما باید توانایی‌های زبانی خود را با شرکت در آزمون زبانی شخص ثالث (third-party language test) که یکی از سازمان‌های موردتأیید ما تعیین کرده است، نشان دهید.
موقع پرکردن پروفایل اکسپرس اینتری، باید تمام اطلاعات مربوط به زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی خود را به‌عنوان زبان رسمی اول یا دوم، وارد کنید.
همچنین دقت کنید که تمام حداقل‌های زبانی را برای اخذ صلاحیت برنامه داشته باشید. وقتی درخواست اقامت دائم خود را ارسال می‌کنید، نتایج آزمون زبانی شما باید معتبر باشد. (در دو سال گذشته صادر شده باشد) اگر اعتبار تمام شده باشد، باید دوباره آزمون دهید تا مشخص شود نتایج معتبرند. در غیر این صورت، درخواست شما، به‌عنوان درخواستی ناقص، رد می‌شود یا نادیده گرفته می‌شود.

آزمون زبان شخص ثالث چطور به روند مهاجرت ما کمک می‌ کند؟

اول از همه، شما پیش از موعد می‌فهمید که توانایی‌های زبانتان برای مهاجرت به کانادا ازطریق یکی از برنامه‌ها، مناسب است یا خیر.
دوم، ارزیابی عینی و واقع‌بینانه‌ای از سطح زبان شما می‌شود. این آزمون حتی نقاط ضعف شما را که جای پیشرفت دارد، نشان می‌دهد.
آزمون زبان شخص ثالث، بهینه‌ترین راه برای ارزیابی توانایی‌های زبانی شماست و کمک می‌کند که پردازش متقاضیان سریع‌تر انجام شود. همچنین بسیاری از نهادهای نظارتی و صنایع، این آزمون زبان را انجام می‌دهند.
انجام آزمون، شما را یک قدم به یافتن شغل در کانادا نزدیک‌تر می‌کند.

آیا متقاضیان مهاجرت FSW، از آزمون اجباری زبان معاف هستند؟

خیر، استثنایی در این قانون وجود ندارد. همه‌ی برنامه‌های تحت اکسپرس انتری، به آزمون زبان شخص ثالث نیاز دارند. نتایج آزمون یا آزمون‌ها باید در پروفایل اکسپرس اینتری وارد شود. کانادا همه‌ی متقاضیان را با استانداردهای یکسان، بدون توجه به زبان، ملیت و قومیت، ارزیابی می‌کند.
حتی متقاضیان کشورهای انگلیسی‌زبان هم که انگلیسی زبان اول تکلم آن‌هاست باید آزمون را بدهند. همین‌طور متقاضیان کشورهای فرانسوی‌زبان هم از این قاعده مستثنا نیستند.

برای درخواست مهاجرت خود، کجاها می‌ توانیم آزمون زبان شخص ثالث دهیم؟

در این صفحه می‌توانید مناطق داخل کانادا و خارج از آن را ببینید.

چطور می‌ توان به‌عنوان Skilled worker، به استان کبک مهاجرت کرد؟

برای مهاجرت به استان کبک به‌عنوان skilled worker، قدم‌های زیر را دنبال کنید:
طبق قوانین کانادا، کبک می‌تواند مهاجران مخصوص به خودش را بپذیرد. اگرچه این افراد باید شرایط ورود به کانادا را داشته باشند.
1- با اینجا تماس بگیرید و درخواست CSQ بدهید.
2- اگر کبک درخواست CSQ شما را پذیرفت، یک درخواست اقامت دائم برای CIO ایمیل کنید. براساس اطلاعات ورودی شما، مأمور IRCC درخواست شما را تأیید یا رد می‌کند.

برای درخواست به‌ عنوان FSW، به ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) نیاز داریم؟

اگر خارج از کانادا تحصیل کرده باشید، به ارزیابی مدرک تحصیلی برای اهداف مهاجرتی برای مهاجرت به‌عنوان FSW نیاز دارید.
اگر داخل کانادا تحصیل کرده باشید، به ECA نیاز ندارید.

از کجا می‌ توانیم ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA) دریافت کنیم؟

می‌توانید ECA را از هرکدام از سازمان‌های مربوطه در لیست پایین دریافت کنید. فقط ارزیابی‌های این سازمان‌ها معتبر است.
وقتی تحصیلات شما را ارزیابی می‌کنند، گزارشی می‌دهند که نشان می‌دهد معادل این تحصیلات در کانادا چیست.
ما فقط گزارشاتی را قبول می‌کنیم که پس از تاریخ شروع کار سازمان به‌عنوان بررسی مدارک تحصیلی برای اهداف مهاجرت، صادر شده باشد. اگر قبل از آن تاریخ است، با سازمان دوباره تماس بگیرید تا گزارش تازه‌ای صادر شود.
ارزیابی اکثریت تحصیلات خارجی:
باید از سازمان‌های داخل لیست اول استفاده کنید. اگر سازمانی داخل لیست نباشد، ارزیابی آن اعتبار ندارد.
ارزیابی پزشکان متخصص و خانواده:
اگر شغل اصلی شما پزشک متخصص (با کد 3111 NOC) و یا پزشک عمومی و خانواده (با کد 3112 NOC) است، باید گزارش خود را از کنسولگری پزشکی کانادا (تاریخ شروع: 17 آوریل 2013) دریافت کنید.
ارزیابی داروسازان:
اگر داروساز هستید (کد 3131 NOC)، محل دریافت گزارش بستگی به شغلتان دارد. اگر نیاز به مجوز کار دارید، باید گزارش را از هیئت بررسی داروسازی کانادا (تاریخ شروع: 6 ژانویه‌ی 2014) دریافت کنید. اگر در موارد زیر مشغول هستید، این گزارش برای شما مناسب است:
– داروخانه‌ی بیمارستان
– مرکز مراقبت‌های طولانی‌مدت
– داروخانه‌ی عمومی.
اگر نیازی به مجوز کار ندارید، می‌توانید گزارش را از هرکدام از سازمان‌های ارزیابی ECA دریافت کنید. که شامل مشاغلی می‌شود که ممکن است به مدرک داروسازی نیاز باشد اما مجوز کار نه؛ مثل:
– بخش دولتی
– صنعت داروسازی.
حتماً با نهاد نظارتی استان مقصد خود تماس بگیرید تا بفهمید به مجوز نیاز دارید یا نه.

آیا داشتن ECA به این معناست که می‌ توانیم در یک حرفه‌ مشخص مجوز بگیریم؟

دریافت ECA برای اخذ شرایط برنامه‌ی FSW به این معنا نیست که تجربه و اعتبارنامه‌ی حرفه‌ای در کانادا به‌خودی‌خود موردتأیید است. باید روند اخذ مجوز را طی کنید. هر یک از استان‌ها و مناطق کانادا قدرت صدور و تنظیم مجوز حرفه‌ها را دارند. درواقع اخذ مجوز از جانب نهادهای نظارتی استانی انجام می‌گیرد. اگر قصد دارید در حرفه‌ای مشخص مشغول به کار شوید، باید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اخذ مجوز، با مقام‌های نظارتی استان مقصد خود تماس بگیرید.

اخذ ECA چقدر هزینه و زمان می‌ برد؟

برای درخواست مهاجرت به کانادا، لازم است ECA را برای اهداف مهاجرتی از یکی از سازمان‌های مربوطه بگیرید. هر سازمانی هزینه‌ی ECA مخصوص به خودش را دارد. برای بیشتر افراد حدود 200 دلار کانادا به‌علاوه‌ی هزینه‌های تحویل خواهد بود. هزینه‌ی تحویل هم بستگی به نوع ارسال دارد. تحویل با پیک بیشترین هزینه را دارد.
هزینه‌های گزارش ECA و مدت‌زمان دریافت آن ممکن است برای هرکس متفاوت باشد و حتی بدون اطلاع قبلی تغییر کند.
اگر پزشک متخصص یا خانواده و یا داروساز هستید، هزینه‌ی بیشتری خواهد داشت. باید با نهاد حرفه‌ای مخصوص به شغل خود تماس بگیرید تا هزینه‌ها را بفهمید.
زمان دریافت ارزیابی برای هر سازمان و نهاد متفاوت است. ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

گزارش ECA تا چند سال معتبر است؟

ما گزارشات مربوط به پنج سال گذشته (از تاریخ صدور گزارش) را تأیید می‌کنیم. اگر گزارش ECA شما قبل از آن تاریخ باشد، باید با سازمان مربوطه برای دریافت گزارش تازه تماس بگیرید.

برای اهداف مهاجرتی، چه نوع مدارکی را باید برای ارزیابی فرستاد؟

معمولاً باید بالاترین سطح مدرک، دیپلم یا گواهی‌نامه‌ی خود (و یا ترکیبی از آن‌ها) را ارسال کنید و بیشترین امتیازات ممکن را بگیرید.
مثلاً اگر گزارش ECA که نشان دهد مدرک شما معادل کانادایی کارشناسی ارشد است، امتیاز بیشتری نسبت‌به مدرک لیسانس خواهد داشت.
اما اگر بیش از یک دیپلم یا مدرک داشتید (و بالاترین سطح آن حداقل لیسانس بود) امتیاز بیشتری را نسبت‌به یک مدرک دریافت خواهید کرد.
برای مثال شما دارای:
– یک مدرک لیسانس و یک دیپلم
– دو مدرک لیسانس
هستید. در این مورد، باید برای هر کدام از مدارک، یک ECA دریافت کنید تا همه‌ی امتیازات لازم را بگیرید. درباره‌ی ارزیابی مدرک تحصیلی بیشتر بخوانید.

ملزومات زبانی برای FSTP چیست؟

اول باید دقت کنید که حداقل شرایط زبانی لازم را برای اخذ صلاحیت این برنامه دارید. باید حداقل سطوح زیر را اخذ کنید:
– CLB 5 (انگلیسی) و NCLC 5 (فرانسوی) در بخش گوش‌دادن و صحبت‌کردن
– CLB 4 (انگلیسی) و NCLC 4 (فرانسوی) در بخش خواندن و نوشتن
باید توانایی زبانی خود را ازطریق آزمون زبان شخص ثالث که یک سازمان موردتأیید از IRCC انجام می‌دهد، تقویت کنید.
موقع پرکردن پروفایل اکسپرس انتری باید تمام اطلاعات مربوط‌به آزمون زبان خود به‌عنوان زبان اول و درصورت نیاز زبان دوم را پر کنید. اگر دعوت به درخواست شوید، نتایج آزمون نباید مربوط‌به بیش از دو سال قبل از ارسال درخواست اقامت دائم شما باشد.
این قوانین برای همه‌ی متقاضیان FSTP برقرار است.

برای اکسپرس اینتری، به چه آزمون زبانی نیاز داریم؟

قبل از تکمیل پروفایل اکسپرس اینتری، باید آزمون زبان بدهید. که نشان می‌دهد توانایی زبانی شما در بخش‌های خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و گوش‌دادن، حداقل شرایط را دارد.
سپس لازم است نتایج آزمون را در پروفایل اکسپرس اینتری خود وارد کنید. برای اخذ صلاحیت برنامه‌های زیر، به آزمون زبان نیاز دارید:
FSWP
CEC
FSTP
استاندارد زبانی موردنیاز بستگی به برنامه‌ی درخواستی شما دارد. IRCC آزمون زبان نمی‌گیرد. بلکه باید به یک سازمان شخص ثالث موردتأیید مراجعه کنید.
باید برای شرکت در آزمون هر یک از سازمان‌های مربوطه برنامه‌ریزی کنید و هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید.

گواهی صلاحیت FSTP چیست؟

نشان می‌دهد که شخص برای کار در حرفه‌ای مشخص در کانادا صلاحیت دارد یا خیر. به آن معناست که او:
– آزمون گواهی را گذرانده است.
– همه‌ی شرایط را برای انجام حرفه‌ی موردنظر در استان یا منطقه دارد.
این گواهی‌نامه را نهاد دولتی استان یا منطقه و یا یک مقام فدرال صادر می‌کند.
بسته به نهاد یا مقام صادرکننده‌ی آن، ممکن است به دو نام certificate of qualification و یا qualification certificate شناخته شود.

اگر استان یا منطقه‌ مقصد ما، گواهی صلاحیت برای حرفه‌ی ما صادر نکرد، چطور به‌عنوان FSTP، تعیین صلاحیت شویم؟

در این موارد، باید یک پیشنهاد کاری واجد شرایط از کافرمای کانادایی داشته باشید.

پیشنهاد کاری واجد شرایط (qualifying job offer) برای FSTP چیست؟

به‌معنای یک پیشنهاد کاری پیوسته و تمام‌وقت از حداکثر دو کارفرمای کانادایی برای حداقل سی ساعت در هفته است. پیشنهاد کاری باید حداقل برای دوره‌ای یک‌ساله باشد.
اگر گواهی صلاحیت حرفه‌ی خود را از جانب استان یا منطقه‌ای از کانادا ندارید، باید این پیشنهاد کاری را داشته باشید.
تحت اکسپرس انتری، بیشتر پیشنهادات کاری به LMIA نیاز دارند. LMIA نشان می‌دهد که بازار کانادا به این نوع حرفه نیاز دارد و کارفرمای شما، ابتدا برای نیروی کار کانادایی یا مقیم دائم تلاش کرده است.
در بعضی از موارد، کارفرمای شما برای پوشش پیشنهاد شغلی، نیازی به LMIA ندارد. درباره‌ی مشاغل استثنا بیشتر بخوانید.

اگر به‌عنوان FSTP به کانادا مهاجرت کنیم، برای کار در هر منطقه یا استانی صلاحیت داریم؟

نه الزاماً، استانداردها و شرایط آموزش برای مشاغل خاص بسته به استان یا منطقه، متفاوت است. (مثلاً روش‌های ثبت‌نام کارآموزان، برنامه‌ی آموزش، نحوه‌ی اخذ اعتبار/ گواهی/ مجوز)
این به‌عهده‌ی شما و کارفرمایتان است که مطمئن شوید مدارک لازم را برای کار در استان موردنظر دارید. وقتی درخواست شما بررسی می‌شود، ممکن است شرایط صلاحیت شما، گواهی یا ثبت‌نامتان در حرفه‌ای موردنظر در کانادا هم بررسی شود.
اگر پیشنهاد شغلی معتبری از کافرمای کانادایی دارید اما شرایط را ندارید، این‌طور برداشت می‌کنیم که شما قادر به انجام شغل پیشنهادی خود هستید و هنگام حضور در کانادا، شرایط اخذ گواهی‌نامه یا مجوز را دارید.
توجه کنید که حتی اگر مجوز کار یک استان را اخذ کنید، ممکن است برای کار در منطقه‌ای دیگر مجاز نباشید. بعد از مهاجرت اگر خواستید در جای دیگری کار کنید، حتماً ملزومات نهاد مدیریتی آنجا را چک کنید.

چطور می‌ توان امتیازات نام‌ نویسی استانی را در درخواست اکسپرس اینتری اخذ کرد؟

برای دریافت ششصد امتیاز از سیستم CRS در بخش نام‌نویسی استانی (PNP)، باید گواهی نام‌نویسی استانی‌ای داشته باشید که:
– بعد از اول ژانویه 2015 صادر شده باشد.
– برای درخواست اکسپرس اینتری صادر شده باشد.
– هنگام ارسال درخواست اقامت دائم، معتبر باشد. (منقضی نشده باشد)
– هم شما و هم استان آن را در سیستم پذیرفته باشید.

اگر گواهی نام‌ نویسی یک منطقه یا استان را داشته باشیم، چطور می‌ توانیم از طریق اکسپرس اینتری درخواست دهیم؟

ملزومات استفاده از اکسپرس اینتری برای نام‌نویسی استانی با سایر برنامه‌های نام‌نویسی استانی متفاوت است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر با استان موردنظر خود تماس بگیرید.

اکسپرس اینتری چیست؟

اکسپرس اینتری سیستم جدید مدیریت الکترونیکی برای مهاجرت به کاناداست.
اکسپرس اینتری خود یک برنامه‌ی مهاجرت نیست. بلکه انتخاب و پردازش برنامه‌های مهاجرت اقتصادیِ زیر به کانادا را تسهیل می‌کند:
– کلاس کارگر ماهر فدرال (سابقاً، برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال)
– کلاس تجارت ماهرانه‌ی فدرال (سابقاً، برنامه‌ی تجارت ماهرانه‌ی فدرال)
– کلاس تجربه‌ی کانادایی
– بخشی از برنامه‌های کاندیداهای استانی
متقاضیان برای مهاجرت به کانادا «ابراز علاقه» می‌کنند و اگر حداقل برای یکی از برنامه‌های ذکرشده واجد شرایط باشند، وارد استخر اکسپرس اینتری می‌شوند. دولت فدرال و فرمانداری‌های استانی و همچنین کارفرمایان کانادایی می‌توانند نامزدهایی را از این مجموعه انتخاب کنند که در ادامه دعوت‌نامه‌ی درخواست (ITA) را برای مهاجرت به کانادا تحت یکی از برنامه‌ها دریافت می‌کنند.
اکسپرس اینتری، کانادا را از سیستم سرویس‌دهی اولیه (یا عرضه محور) به سیستم دعوت به درخواست (یا تقاضامحور) منتقل می‌کند. سیستم اکسپرس اینتری با الگوبرداری از سیستم‌های مشابه مورداستفاده در استرالیا و نیوزیلند، پیگیری سریع پردازش مهاجران ماهر را که به احتمال زیاد در کانادا موفق هستند، دنبال می‌کند.

چرا به این روش «اکسپرس اینتری» گفته می‌ شود؟

مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC) قصد دارد درخواست‌ها را ظرف شش ماه پس از تاریخ ارسال بررسی کند، از این رو اکسپرس اینتری نام‌گذاری شده است.

اکسپرس اینتری چه زمانی به بهره‌ برداری رسید؟

از اول ژانویه‌ی 2015 به بهره‌برداری رسید.

کارفرمایان کانادایی در اکسپرس اینتری چه نقشی دارند؟

تحت اکسپرس اینتری، کارفرمایان کانادایی نقش مستقیم‌تری نسبت‌به قبل در مهاجرت کانادا دارند. داوطلبان در استخر اکسپرس اینتری این فرصت را دارند که با تبلیغ مستقیم خود به کارفرمایان ازطریق بانک کار کانادا و ازطرق دیگر، شانس خود را برای دعوت‌شدن افزایش دهند. به‌همراه دولت فدرال و استان‌های کانادا، کارفرمایان کانادایی می‌توانند نامزدهایی را که برای مهاجرت به کانادا ابراز علاقه کرده‌اند انتخاب کند.

وقتی کارفرما داوطلبی را از استخر اکسپرس اینتری انتخاب می‌ کند، چه‌ کسی هزینه مراحل مهاجرت را پرداخت می‌ کند؟

کارفرمایان کانادایی هیچ‌گونه تعهدی در قبال پرداخت هزینه‌های دولتی در روند مهاجرت یک نامزد ندارند. این موضوع ممکن است بین کارفرما و نامزد تصمیم‌گیری شود.

اگر کارفرما داوطلبی را انتخاب کند، در صورتی‌ که بعداً به هر دلیلی کارفرما بخواهد استخدام خود را فسخ کند، چه اتفاقی می‌ افتد؟

روند فسخ استخدام همان روشی است که برای هر مقیم دائم یا شهروند کانادایی که از قبل در کانادا اقامت داشته‌اند، وجود دارد و قوانین کار اعمال می‌شود.

سیستم جامع رتبه‌ بندی چیست؟

سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) سازوکار داخلی دولت کانادا برای رتبه‌بندی نامزدها براساس سرمایه‌ی انسانی آن‌هاست که با عواملی مانند سن، سطح تحصیلات و توانایی زبان تعیین می‌شود. این سیستم به مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) کمک می‌کند تا بتواند تصمیم بگیرد که به کدام یک از نامزدها دعوت‌نامه‌های درخواست برای اقامت دائم داده شود.

آیا کارفرما برای انتخاب وی از استخر اکسپرس اینتری، باید پیشنهاد شغلی دائمی به داوطلب احتمالی ارائه دهد؟

خیر. اگر کارفرمایی بخواهد ازطریق سیستم انتخاب اکسپرس اینتری کاندیدای خارجی استخدام کند، پیشنهاد کار باید برای مدت حداقل یک سال پس از صدور ویزای اقامت دائم باشد.

آیا داوطلب برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری به پیشنهاد شغلی نیاز دارد؟

نه لزوماً، هرچند کارفرمایان کانادایی اکنون به‌وسیله‌ی اکسپرس اینتری نقش مهمی در مهاجرت کانادا دارند؛ یعنی برای بسیاری از داوطلبان، اخذ پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای کانادایی می‌تواند شانس دعوت آن‌ها برای درخواست اقامت دائم کانادا را افزایش دهد.

آیا اکسپرس اینتری تنها راه کارفرمایان برای استخدام در سطح بین‌ المللی است؟

بله، کارفرمایان می‌توانند گزینه‌های دیگر برای پرکردن موقعیت‌های شغلی با کارگران خارجی را بررسی کنند. در بیشتر موارد، کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام کارگر خارجی‌اند، ابتدا مجوز دولت را قبل از انجام استخدام دریافت می‌کنند. این مجوز به‌صورت ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) ارائه می‌شود، که قبلاً با عنوان نظریه‌ی بازار کار (LMO) شناخته می‌شد.
موارد متعددی وجود دارد که نیاز به LMIA را منتفی می‌کند. موافقت‌نامه‌های بین‌المللی، مانند توافق‌نامه‌ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، اجازه‌ی پذیرش کارگران خارجی خاص به کانادا را می‌دهد. برخی دیگر شامل بعضی از انتقال‌های درون‌شرکتی، کارگران شرکت‌کننده در برنامه‌های تبادل بین‌المللی (Exchange Programs)، برخی از دانشگاهیان و وابستگان کارگران خارجی موقت‌اند‌ که LMIA را دریافت کرده‌اند.
در موارد دیگر، کارمند دولت کانادا هنگام بررسی درخواست باید تعیین کند که استخدام کارگر خارجی تأثیر مثبت یا خنثی در بازار کار کانادا خواهد داشت. ازجمله عوامل دیگر، باید مشخص شود که هیچ کانادایی واجد شرایطی بخاطر کارگر خارجی رد نشده باشد و به کارگر خارجی حقوق و مزایایی داده می‌شود که مطابق با استانداردهای فدرال و استانی باشد.
LMIA در ۱۰ روز کاری استاندارد خدمات را برای کارگرانی که در گروه‌های شغلی زیر هستند، تهیه می‌کند:
– مشاغل با بیشترین تقاضا: استاندارد خدمات 10 روزه برای این گروه محدود به مشاغل حرفه‌ای است که در آن دستمزد پیشنهادی در حد متوسط دستمزد استانی/ محلی یا بیشتر است. این شغل‌ها برای توسعه‌ی زیرساخت‌ها و پروژه‌های بزرگ استخراج منابع طبیعی ضروری است و بنابراین برای رشد اقتصادی کانادا حیاتی تلقی می‌شوند.
– پردرآمدترین مشاغل: استاندارد خدمات 10 روزه برای این گروه محدود به کارفرمایانی است که کارگران خارجی موقت را در پردرآمدترین مشاغلی استخدام می‌کنند که دستمزدشان 10درصد بالاتر از دستمزد کانادایی‌هایی‌ست که در آن استان یا محله‌ی خاص کار می‌کنند، مانند پزشکان. این سطح دستمزد نشان می‌دهد که یک شاغل خارجی موقت در شغل خود بالاترین مهارت را دارد و یافتن این مهارت‌ها در بازار کار کانادا به‌سختی امکان‌پذیر است.
– مشاغل کوتاه‌مدت: استاندارد خدمات 10 روزه برای این گروه محدود به کارفرمایانی است که درخواست کارگران خارجی موقت برای مدت کوتاهی، محدود به 120 روز تقویمی یا کمتر را در هر شغلی دارند، دستمزد این گروه مساوی با یا بیشتر از دستمزد متوسط در آن استان یا محل است. موقعیت‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرند شامل موقعیت‌های مربوط‌به تعمیرات یا ساخت تجهیزات و کارهای تضمینی است.
پس از دریافت LMIA مثبت، کارفرما باید نسخه‌ای برای کارگر خارجی خود ارسال کند. LMIA مثبت باید در درخواست کارگر برای اجازه‌ی کار موقت گنجانده شود.
توجه داشته باشید که علاوه‌بر دارندگان LMIA، به داوطلبان زیر در مجموعه‌ی اکسپرس اینتری، امتیاز سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) برای پیشنهاد شغلی واجد شرایط داده می‌شود:
– افراد دارای مجوز کار صادرشده طبق توافق‌نامه‌ی بین‌المللی، مانند موافقت‌نامه‌ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)
– افراد دارای مجوز کار تحت معیارهای «مزایای قابل‌توجه برای کانادا» مانند نقل‌وانتقالات درون‌شرکتی

آیا کارفرما می‌ تواند استخدام خارجی خود را در خارج از مجموعه‌ اکسپرس اینتری انجام دهد؟

بله، اگرچه وقتی کارفرما نامزدی را مشخص کند و مایل به ارائه‌ی پیشنهاد شغلی دائمی باشد، نامزد باید پروفایلی در اکسپرس اینتری ایجاد کند و پس از ارسال رسمی پیشنهاد شغل، برای وی درخواست دعوت به اقامت دائم داده می‌شود.
کارفرمایان همچنین می‌توانند در خارج از مجموعه‌ی اکسپرس اینتری در سطح بین‌المللی نیروی تازه استخدام کنند و سپس کارگری خارجی را به‌طور موقت به کانادا بیاورند.

اگر کارفرمایی بخواهد از طریق اکسپرس اینتری نامزدی را استخدام کند، آیا کارفرما باید 1000 دلار برای پردازش ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) بپردازد، همان‌ طور که برای استخدام کارگر موقت خارجی این‌ گونه است؟

نه، برای کسانی که اقامت دائم دارند، LMIA هزینه‌ای ندارد.
کارفرمایان باید مزایای عدم پرداخت هزینه‌ برای LMIAهای بررسی‌شده ازطریق اکسپرس اینتری را درمقابل این واقعیت قرار دهند که اگر آن‌ها بخواهند LMIA را ازطریق برنامه‌ی کارگر موقت خارجی (که مبلغ 1000 دلار هزینه دارد) بررسی کنند، کارگر ممکن است بتواند کار خود را زودتر در کانادا شروع کند.

چگونه کارفرمایان می‌ توانند به جستجوی نامزدهای خارجی بپردازند؟ آیا کارفرمایان قادر به برقراری ارتباط با کاندیداها و مصاحبه با آنان هستند؟

کارفرمایان می‌توانند به نامزدها از راه‌های زیر دسترسی داشته باشند:
– ازطریق روش‌های رایج استخدام، ازجمله تابلوهای شغلی بخش خصوصی
– ازطریق بانک کار، که به نامزدها کمک می‌کند با کارفرمایان واجد شرایط در کانادا ارتباط برقرار کنند و مشاغل آن‌ها براساس مهارت، – دانش و تجربه‌ی آن‌ها باشد.
در بعضی موارد کارفرمایان همچنین می‌توانند با استان‌ها و مناطق ازطریق برنامه‌های نامزد مربوطه اقدام کنند.

آیا محدودیتی درباره‌ تعداد مهاجران برای مشاغل خاص در کانادا وجود دارد؟

در حال حاضر، مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) هیچ سهمیه‌ای برای مشاغل خاص منتشر نکرده است.

آیا برای استخدام کارگر خارجی ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) لازم است؟

در بسیاری از موارد، کارفرمایان به LMIA مثبت نیاز دارند. کارفرما می‌تواند از LMIA موجود برای استخدام دائم کارگر خارجی موقت خود استفاده کند، مشروط بر اینکه LMIA هنوز معتبر باشد.
توجه داشته باشید که علاوه‌بر دارندگان LMIA، به نامزدهای زیر در مجموعه‌ی اکسپرس اینتری همچنین می‌توانید امتیاز سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) را برای یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط دریافت کنید:
– افراد دارای مجوز کار صادرشده طبق توافق‌نامه‌ی بین‌المللی، مانند موافقت‌نامه‌ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)
– افراد دارای مجوز کار تحت معیارهای «مزایای قابل‌توجه برای کانادا» مانند نقل‌وانتقالات درون شرکتی.

آیا دوره های دعوت وجود دارد؟ (مثلاً زمان انتخاب‌ از مجموعه‌ اکسپرس اینتری و صدور دعوت‌ نامه برای درخواست مشخص هستند)

بله، زمان‌های مشخصی وجود دارد که تعداد مشخصی از نامزدها برای درخواست اقامت دائم کانادا دعوت‌نامه صادر می‌شود، اما به داوطلبان درمورد این دوره‌های دعوت از قبل هشدار داده نمی‌شود. درباره‌ی دورهای دعوت که تاکنون برگزار شده است بیشتر بدانید.

آیا کاندیدایی که کارفرمایی انتخاب می‌ کند می‌ تواند پس از مهاجرت به کانادا، بعد از مدت کوتاهی پس از ورود به کانادا موقعیت شغلی جدید خود را ترک کند و برای کارفرمای دیگری کار کند؟

به‌ محض ورود کاندیدا به کانادا، او یک مقیم دائم می‌شود و از این رو دارای حقوق شغلی مشابه شاغل‌های کانادایی، حمایت تحت منشور حقوق و آزادی‌های کانادا و قوانین کار مربوطه می‌باشد. به‌طور خلاصه، او از همان آزادی‌ای برای تغییر شغل برخوردار است که شهروندان کانادایی و کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، از آن برخوردار هستند.

اگر چنین است (جواب سؤال بالا)، کارفرما برای جلوگیری از این امر، چه تدابیری را می‌ تواند اتخاذ کند؟

فراتر از قوانین کار استانی موجود، قوانین دیگری در این زمینه وجود ندارد. کارفرمایان می‌توانند از روش‌های موجود خود برای جذب و حفظ کارمندان ماهر خود استفاده کنند، مانند اطمینان از اینکه قراردادهایی که به داوطلبان ارائه می‌شود حاوی بندهای غیررقابتی باشد تا ریسک ترک‌کردن کار پس از مدت کوتاهی توسط کارمندی که تازه به کانادا مهاجرت کرده است کاهش یابد. وقتی کارگری خارجی به کانادا می‌رسد و مقیم دائم می‌شود، آزادی عمل دارد و می‌تواند برای هر کارفرمایی در سراسر کانادا کار کند.

شبکه‌ ارتباط کارفرمایان (ELN) چیست؟

شبکه‌ی ارتباط کارفرمایان (ELN) به کارفرمایان کمک می‌کند در سیستم اکسپرس اینتری پیمایش کنند. این شبکه اطلاعات مفیدی درمورد برنامه‌های مهاجرت اقتصادی و سیاست‌های مربوط به اکسپرس اینتری به کارفرمایان ارائه می‌دهد. هدف آن افزایش آگاهی کارفرمایان و استفاده از سیستم اکسپرس اینتری و همچنین تسهیل ارتباط بین کارفرمایان کانادایی و کارگران ماهر است. ELN سؤالات مربوط‌به موارد خاص یا مسائل مربوط به اجازه‌ی کار را بررسی نمی‌کند. تمرکز آن روی موارد ساکنین دائم است. استفاده از ELN هزینه‌ای ندارد.

امتیاز رتبه‌ بندی جامع چگونه محاسبه می‌ شود؟

فاکتورهای زیر در محاسبه امتیاز رتبه‌بندی جامع (CRS) در نظر گرفته می‌شوند:
– سن (حداکثر 110 امتیاز)
– تحصیلات (حداکثر 150 امتیاز)
– سطح توانایی زبان (حداکثر 160 امتیاز)
– تجربه کاری در کانادا (حداکثر 80 امتیاز)
– سایر عوامل (حداکثر 700 امتیاز)

رتبه‌ بندی جامع به چه معنا است؟

سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) یک سیستم بر پایه نمره‌دهی به توانایی و ویژگی‌های فرد است که رتبه وی را در استخر کاندیداها مشخص می‌کند. حوزه‌های مورد سنجش در این سیستم عبارتند از:
– مهارت‌ها
– تجربه کاری
– سطح مهارت در زبان
– تحصیلات و سایر شاخص‌ها

چگونه میتوان امتیاز رتبه‌ بندی جامع (CRS) را افزایش داد؟

سیستم رتبه‌بندی جامعه بر اساس فاکتورهای زیر به شما امتیاز می‌دهد:
– منطقه استانی انتخاب شده (600 امتیاز)
– داشتن پیشنهاد از طرف کارفرما (50 – 600 امتیاز)
داشتن پیشنهاد کار از طرف کارفرما برای شما امتیاز خواهد داشت، این امتیاز با توجه به نوع کار از50 تا 600 متغیر است.
– همسر و یا همراه قانونی شما
– مطابقت مهارت‌های شما و مهارت‌های مورد نیاز کشور کانادا
– تجارب قبلی مرتبط مانند زندگی و تحصیل در کانادا
– داشتن اقوام درجه یک در کانادا
– توانایی در زبان‌های فرانسوی و انگلیسی (150 امتیاز)
هرچه توانایی بالاتری در دو زبان فرانسوی و انگلیسی داشته باشید امتیاز بیشتری نیز خواهید گرفت.
– سطح تحصیلات (600 امتیاز)
سطح تحصیلات شما و داشتن هر گونه سرتیفیکیت می‌تواند در این امتیاز تاثیر بگذارد، هر چه تحصیلات بالاتری داشته باشید امتیاز بیشتری خواهید گرفت، اگر به همراه همسر خود اقدام می‌کنید تحصیلات وی نیز مهم است.
– تجربه شغلی
تجربه شغلی شما و فردی که همراه او اقدام به مهاجرت کرده‌اید یکی از عوامل مهم در امتیاز CRS می‌باشد.

حداقل شرایط برای دریافت مجوز ورود چیست؟

برای دریافت مجوز ورود شما باید همه نیازمندهای زیر را دارا باشید:
– در دسته نیروی کار ماهر فدرال (FSWC) حضور داشته باشید.
– یا در دسته نیروی حرفه‌ای تجارت حضور داشته باشید.
– و یا در دسته دارای تجربه کار در کانادا حضور داشته باشید.
شما باید ظرف 30 روز در بانک کار کانادا ثبت نام کنید مگر اینکه موارد زیر را داشته باشید:
– یک کافرمای کانادایی شما را استخدام کرده باشد و یا دعوت‌نامه شغلی داشته باشید.
– نامزدی را از طریق برنامه استانی دریافت کرده باشید.
برای به دست آوردن امتیازات جامع سیستم رتبه‌بندی، باید ارزیابی شغلی داشته باشید ، مگر اینکه:
– اجازه کار برای کارفرمای دارای مجوز کار (کار تمام وقت یا کار نیمه وقت برای مدت زمان برابر) را به مدت حداقل یک سال داشته باشید.
– یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید که مدت آن حداقل یک سال باشد.
– اجازه کار موقت خاص کارفرمای معتبر را دارید که طبق کد R204 (A) ، (C) یا R205 معاف است.
اگر واجد شرایط دریافت هر یک از برنامه‌های فدرال باشید ، برای تکمیل موارد مورد نیاز مانند ثبت نام در بانک مشاغل، حداکثر 30 روز فرصت دارید. اگر این کار را نکنید، نمایه ورود شما فعال نمی‌شود.

چگونه باید برای ویزای اکسپرس اینتری به کانادا اقدام کرد؟

برای دریافت ویزای اکسپرس انتری به کانادا باید از طریق یکی از برنامه‌های زیر اقدام کنید:
– برنامه فدرال نیروی کار حرفه‌ای (SFWP)
– برنامه فدرال نیروی حرفه‌ای در تجارت (SFTP)
– برنامه تجربه کاری کانادا (CEC) – این برنامه برای افرادی است که حداقل یک سال در کانادا مشغول به کار باشند.

ارزیابی برنامه فدرال نیروی کار چگونه انجام می‌شود؟

عوامل زیر در ارزیابی شما برای ورود به این برنامه تاثیرگذارند:
– تجربه شغلی
شما باید سابقه کار مرتبط برای موقعیت شغلی مورد نظر در لیست موقعیت‌های شغلی (NOC) داشته باشید. توجه کنید که اگر سابقه شغلی شما نامرتبط با موقعیت شغلی‌ای که برای آن درخواست داده‌اید باشد، تاثیری ندارد.
تجربه شغلی شما نباید برای بیشتر از ده سال گذشته باشد. (اگر در چند زمینه شغلی سابقه کار دارید سابقه‌های قدیمی ارزشی ندارند.)
شما باید برای کار خود حقوق دریافت کرده باشید.
شما باید حداقل به اندازه یک سال کاری تجربه کار داشته باشید. (یک سال کاری معادل حداقل 1560 ساعت کار است.)
شما باید ثابت کنید که تجربه شغلی شما با شرح و نیازمندی‌های شغلی NOC همخوانی دارد.
– مهارت در زبان فرانسوی یا انگلیسی
شما باید حداقل‌هایی که بنچمارک زبان کانادا (CLB) مشخص کرده است را دارا باشید.
شما باید نمره یک آزمون زبان که توسط IRCC پذیرفته شده است را داشته باشید.
شما باید حداقل در یکی از دو زبان فرانسه و انگلیسی مهارت داشته باشید.
شما باید از مدرک زبانی استفاده کنید که در کمتر از دو سال گذشته گرفته باشید. مدارک قدیمی‌تر فاقد ارزش هستند.
– تحصیلات
شما باید تحصیلات متوسطه کانادا یا مدرک دیپلم و یا مدرک دانشگاهی داشته باشید.
شما باید مدرک دانشگاهی معتبری که مورد پذیرش IRCC باشد، ارائه دهید.
– تضمین تمکن مالی
شما باید ثابت کنید که برای هزینه‌های خود و خانواده‌تان به مقدار کافی منابع مالی در اختیار دارید، مگر اینکه:
– در حال حاضر مشغول به کار در کانادا باشید.
– یک پیشنهاد کاری معتبر در داخل کانادا داشته باشید.
عوامل دیگری مانند سن، داشتن پیشنهاد کار و تعداد همراهان نیز می‌توانند در این فرایند تاثیر بگذارند.

ارزیابی برنامه ورود نیروی حرفه‌ ای تجارت (Federal Skilled Trades) چگونه صورت می‌ گیرد؟

این برنامه برای افرادی است که قصد دارند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و در یک مهارت خاص توانمند هستند.
حداقل نیازمندی‌ها برای اقدام از طریق این برنامه به شرح زیر می‌باشد:
– شما باید برای زندگی در خارج از کبک اقدام کرده باشید. (استان کبک برنامه خاص خودش را برای نیروی کار دارد.)
– شما باید حداقل‌های آزمون انگلیسی یا فرانسه را به دست آورید.
– شما باید حداقل دو سال در موقعیت شغلی مرتبط تجربه کاری داشته باشید. (یا به مقدار مشابه زمانی در یک موقعیت نیمه وقت)
– تجربه کاری شما باید در 5 سال گذشته باشد. (تجارب قدیمی‌تر فاقد ارزش هستند.)
– شما باید نیازمندی‌های مشخص شده موقعیت شغلی در NOC را داشته باشید.
– شما باید پیشنهاد کار تمام وقت توسط یک کارفرما در کانادا را برای حداقل یک سال داشته باشید، یا اینکه باید یک مدرک معتبر که توسط دولت کانادا مورد پذیرش است را برای اثبات توانمندی شغلی خود ارائه دهید.
– تحصیلات
شما نیاز به مدرک خاصی برای این برنامه ندارید، اما با داشتن مدرک دانشگاهی و انواع سرتیفیکت‌هایی که مورد تایید کانادا هستند می‌توانید در رتبه‌بندی CRS نمره بیشتری به دست آورید.
– توانایی در زبان
شما باید حداقل نمره برای پذیرش در بنچمارک زبان کانادا را به دست آورید.
شما باید مدرک یک آزمون زبان که توسط IRCC تایید شده باشد را ارائه دهید.
مدرک زبان شما باید در دو سال گذشته کسب شده باشد. مدارک قدیمی‌تر فاقد ارزش هستند.
– هر استان کانادا ممکن است نیازمندی‌های متفاوتی داشته باشد. پیش از اقدام باید نیازمندی‌های هر منطقه را بررسی کنید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • شیلا

  با سلام و خسته نباشید
  من 29 ساله-مجرد- کارشناسی ارشد مددکاری-ایلتس8- یک سال سابقه کار قنادی- دارای مدارک فنی حرفه ای مربوط به شغلم یعنی قنادی و دکوراتوری کیک
  آیا شانسی در اسکیل ورکر دارم؟اصلا قناد تو مشاغل اسکیل ورکرهست؟ اگر یک سال هم برای خوندن زبان فرانسه بزارم شانسم بیشتر میشه؟
  اینکه رشته من غیرمرتبط هست با شغلم، مشکلی ایجاد نمیکنه تو اکسپرس اینتری؟

 • رویا

  با سلام. برای ویزای اکسپرس اینتری داشتن گواهی فارغ التحصیلی موقت فارسی از دانشگاه دولتی و ریز نمرات لاتین دارای مهر دانشگاه ولی غیر رسمی (unofficial) کافی است؟

 • صادق نیک بین

  سلام
  برای اثبات سابقه کار نیاز به بیمه هست؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. خیر دارا بودن نامه از کارفرما می تواند کافی باشد. در بعضی موارد نیاز است فیش حقوقی تان را نیز ارائه دهید.

 • سجاد

  شخصی اگر پروفایل اکسپرس انتری ساخته باشه و امتیازش به حد نصاب نرسیده باشه و حالا با پذیرش تحصیلی بخواد امتیاز رو بالا ببره آیا ریسک ویزا خواهد داشت؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. بدلیل اینکه برای تحصیل بایستی نشان دهیم هدفمان بعد از تحصیل برگشت به کشور می باشد داشتن پروفایل اکسپرس اینتری می‌تواند ریسک ویزا داشته باشد.

 • Nazi

  گذروندن طرح که مخصوص رشته های زیرمجموعه پزشکی هست و بعد فارغ التحصیلی دوره ای رو با عنوان طرح کار میکنن آیا به عنوان سابقه کار فرد مثلا برای اکسپرس انتری محسوب میشه؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام اگر بتوانید نامه از کارفرما دریافت کنید که سابقه کارتان را نشان دهد، مشکلی ندارد.

 • Mahsa

  اگر من پروفایل رو تشکیل بدم و چند ماهی صبر کنم تا آیلتس آکادمیک رو بگیرم و تا اون موقع انتخاب نشده باشم اشکالی داره که از برنامه اکسپرس اینتری خارج بشم و وارد پروسه تحصیلی بشم؟

 • vm

  سلام و روز بخیر. من نمی تونم پروفایل تکمیل کنم. بعد از regester کردن گزینه ای برای ایجاد پروفایل و آپلود کردن فایل ها وجود نداره. فقط پسورد و یوزر و سوال های امنیتی پرسیده و ثبت نام انجام شد. منتها پروفایلی ایجاد نشد تا من مدارکم رو بارگذاری کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای درست کردن پروفایل اکسپرس اینتری، نیازی به آپلود مدارک نمی باشد. اکانت ساخته می شود و اینکه حین ساخت اکانت کجای کار را اشتباه کرده اید، نمی شود هیچ کامنتی داد.

 • Hadi

  سلام وقت بخیر، من 24 سالمه مجردم لیسانس نرم افزار و ترم دو فوق لیسانس رشته هوش مصنوعی در دانشگاه تبریز از بچگی کلاس زبان رفتم دو سال پیش ازمون ایلتس دادم نمره اورال ام 7 شد . سابقه کاری مرتبط ندارم . میخواستم بدونم میتونم با افزایش نمره زبان برای اکسپرس انتری امیدوار بود؟ شرایط منو چجور میبینید؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای اکسپرس اینتری نیاز می باشد حداقل یک سال سابقه کار داشته باشید اما برای بیشترین امتیاز بایستی سه سال سابقه کار داشته باشید.

 • نگار زمانی

  اگر کسی 15 سال سن داشته باشد یک تا دو سال سابقه کاری داشته باشد. و آیلتس 8 به بالا داشته باشد و یکی از خانواده نزدیک آنها در کانادا باشد امکان دارد که بتواند برای ویزای اکسپرس اینتری درخواست کند.

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای اکسپرس اینتری از برنامه اسکیل ورکر بایستی حداقل ها را داشته باشید که شامل مدرک تحصیلی، سطح زبان، سن و سابقه کاری می باشد.