اکسپرس اینتری کانادا

اکسپرس انتری کانادا

اکسپرس انتری؛ بهترین، سریع‌ترین و ارزان ترین راه مهاجرت!

مسیر مهاجرت سریع سرمایه های انسانی به کانادا

ویزای اکسپرس انتری برای برنامه ی مهاجرتی جذب نیرو ها متخصص کاری کانادا طراحی شده است. اگه با این برنامه ی مهاجرتی آشنایی کامل ندارید، شما را دعوت به مطالعه کامل  مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری می کنیم. 

این برنامه ی مهاجرتی در حال حاضر بیش از دو سوم جذب مهاجر کانادا را تخصیص داده است و با ظرفیت بیش از 200.000 جذب مهاجر سالیانه به نوعی مهم ترین مسیر مهاجرتی کانادا محسوب می شود. ویزایی هم که برای این مسیر مهاجرتی تدوین شده است نسبت به بسیاری از مسیرهای مهاجرتی دیگر سریع‌تر صادر می شود و ویزای PR یک مرحله ای است. این یعنی قوی ترین ویزای ممکن که اداره ی مهاجرت کانادا صادر می کند و بهای آن داشتن تخصص کاری و توانایی‌های شغلی است. یعنی کانادا مبنای این ویزا را ورود افرادی سود به کشور گذاشته است و قصد دارد شهروندانی توانا جذب کند.

در کل برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری (Express Entry) کانادا چهار دسته بندی نیروهای انسانی در نظر گرفته است که مشاغل مختلف در یکی از هر دسته بندی گنجانده می شوند. ویزاهایی هم که برای هر یک از شاخه ها صادر می شود عنوان همان دسته را دارند. در این صفحه قصد داریم روال کلی ثبت نام و پی گیری ویزای اکسپرس انتری را بررسی کنیم و برای اطلاعات دقیق تر ویزاهای دسته های مختلف اکسپرس انتری به صفحات هر یک مراجعه نمایید.

دسته بندی های مختلف ویزای اکسپرس انتری کانادا چیست؟

برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا برای جذب نیروهای انسانی در تمامی گروه‌های مشاغل طراحی شده است و در چهار دسته برای شرایط مختلف و تخصص‌های متفاوت تدوین شده ‌است. این چهار دسته به شکل زیر گروه های زیر نام گذاری شده اند:

برنامه های هر ویزا با توجه به هدف گیری هر یک از گروه های تخصصی پیش نیاز های مختلفی دارند. تفاوت اصلی پیش نیاز های گروه ها در پیش نیاز های مربوط به مهارت زبان خارجی، نوع شغل متقاضی و میزان تجربه ی کاری و پیشینه ی شغلی است.

ویزای کارکنان متخصص فدرال کانادا

ویزای کارکنان متخصص (Skilled Workers) نیرو های کاری ای را هدف قرار می دهد که دارای تخصص کاری در حوزه های مدیریتی و تخصصی از قبیل مهندسی و پزشکی و غیره هستند و مدارک دانشگاهی، کار آموزی و گواهی های کاری حرفه ای متناسب با آن رشته های کاری را دارند. از جمله پیش نیاز های صدور این ویزا داشتن مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسوی بالا در سطح معادل CLB 7 است. متقاضیان ویزای این دسته از برنامه ی اکسپرس انتری باید حداقل در رشته کاری تخصصی خود یک سال سابقه ی کار در 10 سال پیش از ثبت نام خارج از کانادا داشته باشند.  

ویزای کارکنان متخصص فدرال کانادا

ویزای تبادل نیرو های کاری کانادا

این دسته، کارگران و تکنسین های ماهری را هدف قرار می دهد که در رشته های فنی از قبیل مشاغلی همچون لوله کشی، برق کاری، مکانیکی، تکنسین های ساختمانی دارای حداقل 2 سال سابقه ی کار حرفه ای در 5 سال پیش از ثبت نام باشند. پیش نیاز مهارت زبان خارجی این دسته از متقاضیان کمتر بود و معادل 4 تا 5 CLB است. متقاضیان این دسته از ویزای اکسپرس انتری کانادا لازم نیست مدرک دانشگاهی ارائه دهند، اما ارائه مدارک سابقه ی کاری و کار و حرفه آموزی الزامی است.

ویزای تجربه ی کانادایی

این شاخه از برنامه ی اکسپرس انتری نیروهای متخصصی را هدف قرار می دهد که حداقل یک سال تجربه ی کار موقتی در کانادا در سطح مدیریتی، مشاغل تخصصی و تکنیکی در سه سال پیش از ثبت نام داشته باشند. پیش نیاز مهارت زبان خارجی برای این دسته از متقاضیان بین 5 تا 7 CLB برای زبان های انگلیسی و فرانسوی است.

ویزای تجربه ی کانادایی

ویزای اکسپرس انتری برنامه ی های استانی کانادا

برنامه های مهاجرت استانی کانادا (PNP) برای این ایجاد شده است که استان ها بتوانند نیاز های خود را از طریق برنامه های مهاجرتی تامین نمایند که از جمله نیروهای انسانی هستند. متقاضیانی که از یکی از استان های کانادا دعوت نامه ی جذب کاری داشته باشند باید از این دسته از برنامه ی اکسپرس انتری پروفایل اینترنتی خود را ایجاد نمایند. سپس ادارات مهاجرتی استان مورد نظر می تواند دعوت نامه ی جذبی متقاضی را در پرونده متقاضی ایجاد نماید. افرادی که برای برنامه های استانی کانادا اقدام می نمایند موظف خواهند بود در ایالت ذکر شده اسکان و اشتغال داشته باشند.

پیش نیاز های مشترک ویزا های اکسپرس انتری کانادا چیست؟

متقاضیانی که قصد برای ثبت نام در برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا را داشته باشند باید شرایط کلی احراز صلاحیت این برنامه ی مهاجرتی را داشته باشند. شرایط مشترک توسط معیار های زیر سنجیده می شوند و بین دسته های مختلف برنامه اکسپرس انتری یکسان است. اما در دسته ی چهارم، برنامه های استانی، ممکن است بسته به استانی که متقاضی از ان پذیرش کاری می گیرد، ممکن است پیش نیاز های بیشتری نیز وجود داشته باشد.

معیار های بررسی شرایط کلی متقاضی بر اساس ملیت متقاضی، سن، میزان مهارت زبان خارجی، تحصیلات متقاضی، تجربه ی کاری وضعیت خانواده ی متقاضی، شرایط پیشنهاد شغلی از کانادا در صورتی که وجود است. اگر می خواهید نحوه ی محاسبه ی این نمره را بر اساس معیار های معرفی شده بدانید به صفحه ی مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری مراجعه کنید. شما باید در کل نمره ی حداقلی 67 از 100 را در این سیستم نمره دهی دریافت نمایید.

شما می توانید از طریق این پرسشنامه در سایت سازمان مهاجرت کانادا از داشتن پیش نیاز های مهاجرتی خود اطمینان حاصل کنید. این پرسشنامه طبق معیار های محاسبه ی نمره ی مهاجرتی برنامه ی اکسپرس انتری (CRS score) نمره ی  شما را محاسبه می کند. در صورتی که نمره ی مهاجرتی قابل قبولی داشته باشید، سایت برای شما یک کد ثبت نام صادر می کند که با این کد می توانید پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کنید.

برای شاخه برنامه های استانی برنامه های مهاجرتی اکسپرس انتری شما باید علاوه بر پرسشنامه ی فوق استان مورد نظر خود را اعلام نمایید و مشخصات مراجع ذی‌صلاح تایید شرایط استانی را در اکانت خود اضافه کنید. شما می توانید لیست استان های کانادا و مراجع تایید صلاحیت مهاجران در آن استان ها را در این صفحه از سایت سازمان مهاجرت کانادا پیدا کنید. 

چگونه برای ویزای برنامه های مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا ثبت نام کنیم؟

روال ثبت نام برای شاخه های برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری تفاوتی هایی دارند. برای سه دسته ی اول اکسپرس انتری روال اشتراکات بیشتری دارند اما دسته ی چهارم، برنامه های استانی، روال نسبتاً متفاوتی دارد.

ثبت نام در سه دسته ی اول برنامه های مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا، یعنی دسته های کارکنان متخصص فدرال، تبادل نیرو های کاری و تجربه کانادایی در سه مرحله زیر انجام می شود.

فراهم کردن مدارک و مستندات مورد نیاز ویزای اکسپرس انتری کانادا

پیش از ثبت نام در سامانه ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا مدارک زیر را آماده داشته باشید چرا که جزء مدارک اولیه ای هستند که باید در مراحل ابتدایی ثبت نام در اکانت خود بارگذاری کنید.

 • پاسپورت معتبر
 • نتایج آزمون زبانی که داده اید (انگلیسی یا فرانسوی)
 • نتایج بررسی و اعتبار سنجی مدرک تحصیلی (برای دسته های نیرو های متخصص فدرال و تجربه ی کانادایی)
 • نامه ی پیش نهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی در صورت وجود
 • ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک نتایج تست های سلامت پزشکی
 • مدارک دال بر تکلف مالی در مدت زمان اقامت در کانادا در صورتی که با ویزای شما موافقت گردد

پروفایل خود را در سامانه‌ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا ایجاد کنید

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق مسیر تخصص کاری باید پروفایل مهاجرتی خود را در سایت سازمان مهاجرتی کانادا تشکیل دهند و انتخاب کاندیدا های نهایی به صورت رقابتی و  بر اساس نمرات مهاجرتی متقاضیان خواهد بود.

ویزای اکسپرس اینتری کانادا

برای ثبت نام در سامانه ی اکسپرس انتری ابتدا باید در پرسشنامه ی شرایط سنجی اکسپرس انتری شرکت کنید و در صورتی که شرایط اولیه را داشته باشید و نمره ی حدنصاب را دریافت نمایید، کد اختصاصی ثبت نام را دریافت نمایید. در دریافت کد ثبت نام می توانید پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کنید. دقت نمایید که از زمان ایجاد پروفایل اکسپرس انتری شما 60 روز فرصت خواهید داشت اطلاعات خود را تکمیل کنید و تمامی مدارک مورد نیاز را در پروفایلتان آپلود کنید و نهایتاً درخواست مهاجرتی خود را ارسال کنید. در صورتی که این مدت زمان اتمام شود باید مجدداً از ابتدا شروع کنید و پروفایل جدید تشکیل دهید.

در مرحله ی ابتدایی در سامانه ی اکسپرس انتری از شما اطلاعات مربوط به سن، ملیت، تحصیلات، مدرک اولیه برای اثبات هر کدام سوال خواهد شد. زمانی که پروفایل خود را تکمیل کرده و درخواست مهاجرتی خود را ثبت کردید، پرونده شما در لیست انتظار یا به اصطلاح Selection Pool قرار می گیرد. دارندگان شرایط حداقلی ای که در لیست انتظار قرار گرفته اند به صورت رقابتی و بسته به شرایط متعدد انتخاب خواهند شد. پروفایل متقاضیانی که در تا 6 ماه انتخاب نشود از لیست انتظار حذف می شود و مجدداً می توانند از ابتدا برای تشکیل پروفایل جدید اقدام نمایند. در مدت زمانی که پروفایل شما در لیست انتظار است، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که شرایط خود را ارتقاء دهید و مدارک جدیدی در پروفایل خود بارگذاری کنید. به عنوان مثال شما می توانید در این مدت زمان 6 ماهه آزمون زبان مجدد بدهید و نمره زبان خود را ارتقاء دهید و یا گواهی جدید در حوزه ی کاری خود دریافت نمایید و در سامانه ی اکسپرس انتری بارگذاری کنید.

انتخاب شوید و دعوت نامه ی تکمیل پرونده و ثبت نام نهایی را دریافت نمایید

در صورتی که شما جزء 200.000 نفری باشید که بیشترین نمرات مهاجرتی را دریافت کرده اند و در مسیر مهاجرتی اکسپرس انتری انتخاب شده اند، دولت فدرال کانادا و یا استان های کانادا شما را دعوت به تکمیل پرونده و دریافت ویزای اکسپرس انتری خواهند کرد. زمانی که دعوت نامه ی خود را دریافت کردید ابتدا باید به دعوت نامه ی خود پاسخ مثبت و تمایل خود به ادامه ی پروسه بدهید و پس از ارسال پاسخ مثبت شما، دستورالعمل و فرم های ادامه ی فرایند تکمیلی دریافت ویزا داده خواهد شد.

برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست خود را ارائه دهید

 دریافت اقامت دائم کانادا

پس از انجام اقدامات تکمیل پرونده، سازمان مهاجرت کانادا فرم ها و دستورالعمل های درخواست ویزای اقامت دائم کانادا (Canadian Permanent residence) را به شما خواهد داد. شما باید فرم های ارائه شده را تکمیل نمایید و مدارک قید شده را نیز در پرونده ی ویزای اقامت دائم ضمیمه نمایید. پرداخت مبالغ ویزای اقامت دائم کانادا نیز اضافه بر پرداخت های درخواست ویزای اکسپرس انتری است و باید بدانید که مجموع مبالغ درخواست ویزای اقامت دائم کانادا ممکن است به بیش از 2 تا 5 هزار دلار کانادا برسد. شما پس از دریافت دعوت نامه ی تکمیل پرونده ی اکسپرس انتری 60 روز فرصت خواهید داشت که مدارک لازم را برای ویزای اقامت دائم کانادا ارسال نمایید و درخواست خود را ثبت کنید. پس از آن سازمان مهاجرت کانادا پرونده ی مهاجرتی شما را ظرف حداکثر زمان 6 ماه بررسی خواهد کرد نتیجه را به شما ارسال می کند. در صورتی که با ویزای اقامت دائم اکسپرس انتری شما موافقت گردد برای انجام عملیات بایومتریک و دریافت ویزا دعوت نامه ی جدیدی به شما داده خواهد شد و در غیر این صورت، دلایل مخالفت با درخواست شما ارسال می گردد که این امکان برای اصلاح آنها و تصحیح نقصی مدارک برای شما وجود خواهد داشت. شما می توانید پس از اصلاح اشکالات وارد شده به پرونده ی خود مجدداً  پرونده ی خود را برای سازمان مهاجرت کانادا ارسال نمایید.

سوالات متداول

بله. پس از اینکه کارفرما کاندیدا را شناسایی و برای او دعوتنامه شغلی صادر کرد، کاندیدا باید پروفایل اکسپرس انتری ایجاد کرده و پس از دریافت دعوتنامه شغلی، برای اقامت دائم اپلای کند.

کارفرمایان می توانند کارگران را خارج از سیستم اکسپرس انتری انتخاب کرده و به صورت موقت به کانادا بیاورند.

خیر. ارزیابی تاثیرات بازار کار هیچ هزینه ای ندارد زیرا از طریق این ارزیابی، کارگران سریع تر می توانند در کانادا مشغول به کار شوند.

نتایج ارزیابی تاثیرات بازار کار طی 10 روز کاری برای کارگران مشاغل زیر گزارش می شود:

 • مشاغل پرتقاضا: مشاغلی که حقوق آنها بیش از حقوق متوسط استانی/ منطقه ای است. این مشاغل در توسعه پروژه های بهره برداری از منابع انسانی و طبیعی و در نتیجه رشد اقتصادی کانادا  نقش مهمی دارند.
 • مشاغلی با بالاترین میزان حقوق: خدمات این مقوله مختص کارفرمایانی است که کارگران خارجی موقت را در مشاغلی که حقوق بیشتری دارند استخدام می کنند، همچون پزشکان. این سطح حقوق بیان می کند که کارگر خارجی موقت مهارت بالایی داشته و پیدا کردن افرادی با چنین مهارت هایی در بازار کار کانادا سخت است.
 • مشاغل کوتاه مدت: خدمات این مقوله محدود به کارفرمایانی است که کارگران خارجی موقت را برای مدت کوتاهی استخدام می کنند، مثلا 120 روز و یا کمتر. و حقوق آنها معادل و یا بیش از حقوق متوسط استانی/ منطقه ای است. مشاغل این مقوله مرتبط با تعمیر و تولید تجهیزات هستند

پس از دریافت ارزیابی مثبت تاثیرات بازار کار، کارفرما باید کپی آن را به کارگر خارجی مورد نظر ارسال کند. ارزیابی مثبت باید در درخواست مجوز کار موقت گنجانده شود.

علاوه بر دارندگان تاییدیه ارزیابی تاثیرات بازار کار، کاندیداهای زیر از استخر اکسپرس انتری امتیاز سیستم جامع رتبه بندی برای دریافت دعوتنامه شغلی دریافت می کنند:

 • افرادی که مجوز کار آنها تحت یک توافق نامه بین المللی صادر شده همچون توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی
 • افرادی که مجوز کار صادره از برنامه مزایای عمده مهاجرت به کانادا دارند همچون انتقالات درون شرکتی

کارفرمایان به طرق زیر به کاندیداها دسترسی دارند:

 • از طریق فعالیت های استخدامی اخیر از جمله تابلو اعلانات مشاغل در بخش خصوصی
 • از طریق بانک مشاغل که به کارفرمایان در انتخاب کاندیداها بر اساس مهارت، تحصیلات، و تجربه کمک می کند.
 • در برخی موارد، کارفرمایان می توانند از طریق برنامه های نامزدی استانی با استان ها و مناطق کانادا کار کنند.

هیچ مدرکی در این زمینه وجود ندارد.

در بسیاری موارد به ارزیابی مثبت تاثیرات بازار کار نیاز است. کارفرما می تواند در صورت معتبر بودن ارزیابی، از ارزیابی های فعلی برای استخدام دائمی کارگران خارجی موقت استفاده کند.

علاوه بر دارندگان تاییدیه ارزیابی های تاثیرات بازار کار، کاندیداهای زیر از استخر اکسپرس انتری امتیاز سیستم جامع رتبه بندی برای دعوتنامه شغلی معتبر دریافت می کنند:

 • افرادی که مجوز کار صادره از توافق نامه بین المللی دارند همچون توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی
 • افرادی که مجوز کار صادره از برنامه مزایای عمده مهاجرت به کانادا دارند همچون انتقالات درون شرکتی

زمان هایی وجود دارد که برخی از متقاضیان استخر اکسپرس انتری دعوتنامه اقامت دائم کانادا دریافت می کنند، اما راند دعوتنامه از قبل به متقاضیان اطلاع داده نمی شود.

زمانی که متقاضی وارد کانادا می شود مقیم دائم محسوب شده و همچون کارگران کانادایی تحت منشور حقوق و آزادی کانادا محافظت شده است. و در مدت کوتاهی حق تغییر کارفرما را به دست می آورد.

به جز قانون کار استانی هیچ قانون دیگری در این رابطه وجود ندارد. کارفرمایان می توانند از ابزارهای موجود برای جذب و حفظ کارگران ماهر استفاده کنند، همچون درج بندهای غیررقابتی در دعوتنامه شغلی معتبر تا احتمال ترک شغل را کاهش دهند. کارگر بین المللی ساکن کانادا که اقامت دائم دارد می تواند نقل مکان کرده و برای هر کارفرمایی که دوست دارد کار کند.

این شبکه به کارفرمایان کمک می کند تا در سیستم اکسپرس انتری جستجو کنند. این شبکه اطلاعات مفیدی در مورد برنامه های مهاجرت اقتصادی و سیاست های اکسپرس انتری ارائه می دهد. هدف آن افزایش آگاهی کارفرمایان و استفاده از سیستم اکسپرس انتری و بهبود رابطه بین کارفرمایان و کارگران ماهر است. اما شبکه ارتباطی کارفرمایان ویزا صادر نکرده و بیشتر بر جریان های اقامت دائم تمرکز می کند. این شبکه رایگان است.

بله.

برای کسب صلاحیت، باید:

 • سه سال قبل از درخواست، حداقل دوازده ماه (به‌صورت تمام‌وقت یا معادل آن به‌شکل پاره‌وقت) تجربه‌ی کاری در کانادا داشته باشید.
 • سطوح زبانی موردنیاز را برای مشاغل طبقه‌ی NOC اخذ کرده باشید. (در چهار بخش نوشتن، صحبت‌کردن، گوش‌کردن و خواندن)

برای بررسی مناسب‌بودن تجربه‌ی کاری خود، از لیست رسمی استفاده کنید.

ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری را پر کنید تا ببینید صلاحیت لازم را دارید یا خیر. اگر برای درخواست مجاز شدید:

 • درخواست آنلاین خود را در طول نود روز کامل کنید.
 • تمام مدارک موردنیاز را تهیه کنید.
 • هزینه‌ها را بپردازید.

همچنین باید آزمون پزشکی و امنیتی را هم با موفقیت طی کنید.

تجربه‌ی کانادایی، مخصوص اشخاصی‌ است که تجربه‌ی کاری مشخصی داشته باشند. (Skilled work)

اگر تجربه‌ی شما شامل موارد زیر باشد، برای تجربه‌ی کانادایی صلاحیت نخواهید داشت:

 • بدون مجوز قانونی مناسب (برای مثال، کارکردن بدون ویزا)
 • کارکردن در مشاغلی غیر از مشاغل نوع صفر، سطح A یا B (طبق طبقه‌بندی NOC)
 • کارکردن مستقل و خودمحور
 • کارکردن ازطریق مجوز کار دانشجویی (کارآموزی، مشاغل داخل یا خارج از دانشگاه)

همچنین نباید:

 • کمتر از یک سال تجربه‌ی کاری تمام‌وقت (یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت) داشته باشید.
 • قصد اقامت در کبک را داشته باشید.

خیر، در این صورت نباید پروفایل را پر کنید. بدون داشتن تجربه‌ی کاری یک‌ساله، سیستم شما را غیرمجاز تشخیص خواهد داد.

برای اخذ حداقل شرایط، باید لااقل در یکی از برنامه‌های اکسپرس انتری، صلاحیت لازم را داشته باشید.

تکمیل پروفایل، اولین قدم برای درخواست اقامت دائم ازطریق طبقه‌ی کارگران ماهر (Skilled worker) است و تضمین نمی‌کند که حتماً برای درخواست مجاز شوید. صلاحیت شما ازطریق سیستم شماره‌بندی و امتیازدهی مشخص خواهد شد.

خیر، برای درخواست اقامت دائم، نیازی به تحصیلات خاص ندارید. اما با داشتن تحصیلات بالا، امتیاز بهتری را در سیستم امتیازدهی (CRS) دریافت خواهید کرد. برای اخذ این امتیاز، باید مدرک ارزیابی تحصیلی (ECA) را داشته باشید.

امتیازات اضافی CRS که مربوط‌ به مدرک شما می‌شود:

 • پانزده امتیاز برای مدرک دیپلم یک یا دوساله یا مدارک بالاتر
 • سی امتیاز برای مدرک دیپلم سه‌ساله یا بیشتر و مدرک دکتری یا ارشد حداقل یک‌ساله

می‌توانید هنگام کامل‌کردن پروفایل اکسپرس انتری، جزئیات تحصیلی خود را ذکر کنید.

سیستم اکسپرس انتری، این امکان را می‌دهد که همه‌ی متقاضیان واجد شرایط بررسی شوند. برای ورود به این بررسی، باید حداقل در یکی از برنامه‌های اکسپرس انتری، تأیید صلاحیت شده باشید. براساس اطلاعات پروفایل، تجربه‌ها و مهارت‌هایتان امتیاز می‌گیرید.

برای موفق‌شدن در این غربالگری و مجازشدن برای درخواست، باید یکی از بالاترین امتیازها را اخذ کرده باشید. اگر مجاز شدید، می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

سیستم امتیازدهی جامع (CRS):

این سیستم، ابزار مورداستفاده برای طبقه‌بندی و بررسی امتیازات است. امتیازات CRS شامل دو بخش اصلی و اضافی است که هرکدام 600 امتیاز، یعنی درکل 1200 امتیاز دارند.

بخش اصلی (600 امتیاز):

 1. مهارت‌ها و تجربیات کاری
 2. توانایی‌های زبانی و تحصیلی همسر یا شریک قانونی شما
 3. قابلیت انتقال مهارت‌های کاری و تحصیلی

بخش اضافی (600 امتیاز):

 1. مدارک تحصیلی کانادایی
 2. پیشنهاد کاری معتبر
 3. نام‌نویسی ازطریق یک استان یا بخش
 4. برادر یا خواهری که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد
 5. تسلط قوی به زبان فرانسه

امتیاز نهایی شما، مجموع این دو بخش خواهد بود.

اگر می‌خواهید امتیاز موردانتظار خود را مشاهده کنید، از این ابزار استفاده کنید.

اکسپرس انتری سیستم آنلاین مدیریت درخواست‌های اقامت دائم ازطریق طبقه‌ی کارگران ماهر است. روال کار به‌ترتیب زیر خواهد بود:

 • تعیین صلاحیت شما

برای تعیین صلاحیت برنامه‌های اکسپرس انتری، دو راه وجود دارد: پاسخ‌دادن به سؤالات مشخص، مطالعه‌ی ملزومات موردنیاز برای هر برنامه.

 • آماده‌کردن مدارک

شما به مدارکی مثل پاسخ آزمون زبان برای تعیین صلاحیت نیاز دارید. تهیه‌ی بعضی از مدارک زمان زیادی می‌برد، پس باید از قبل آن‌ها را حاضر کنید. (لیست مدارک موردنیاز)

 • ساخت پروفایل

پروفایل اکسپرس انتری، محلی است که شما اطلاعاتتان را ارائه می‌دهید. اگر تأیید شوید، وارد غربالگری می‌شوید و در سیستم امتیازدهی امتیاز می‌گیرید. امتیاز شما، براساس اطلاعات پروفایلتان است.

برای متقاضیان پذیرفته‌شده مجوزی ارسال می‌شود. اگر از شما دعوت به درخواست شود، نود روز فرصت دارید که آن را ارائه دهید. درخواست‌های کاملی که همه‌ی مدارک موردنیاز را داشته باشند، طی شش ماه یا کمتر بررسی می‌شوند.

بله، تا زمانی که شرایط موردنیاز آن را داشته باشید، دارای صلاحیت خواهید بود؛ شرایط شامل دوازده ماه تجربه‌ی کاری تمام‌وقت (یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت) سه سال قبل از درخواست، در یکی از مشاغل سطح 0، A یا B.

معیار زبان کانادایی (CLB)، معیار استاندارد تشخیص، تعیین و اندازه‌گیری تسلط مهاجران بزرگسالی است که قصد اقامت یا کار دارند.

برای درخواست ازطریق تجربه‌ی کانادایی، باید آزمونی را که IRCC تهیه کرده بدهید تا توانایی‌های زبانی شما مشخص شود. نتیجه‌ی آزمون را باید همراه با درخواست خود ارائه دهید.

اگر تجربه‌ی کاری شما در یکی از سطوح 0 یا A از لیست NOC است، باید حداقل امتیاز CLB 7 را در چهار بخش (خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و گوش‌کردن) به‌دست آورید.

اگر تجربه‌تان در سطح B است، باید حداقل CBL 5 را در آن چهار بخش اخذ کنید. اگر این حداقل‌ها را اخذ نکنید، درخواست شما پردازش نمی‌شود.

احتمالاً بعد از فارغ‌التحصیلی، می‌توانید درخواست اقامت بدهید. برای این کار، به یک سال تجربه‌ی کاری (Skilled work) نیاز دارید.

این تجربه باید در یکی از مشاغل لیست NOC باشد:

 • سطح 0 (مشاغل مدیریتی)
 • سطح A (مشاغل حرفه‌ای)
 • سطح B (مشاغل فنی و تجاری)

برای اخذ صلاحیت، بسته به شغلتان باید استانداردهای زبانی را هم داشته باشید.

یکی از راه‌های کسب این تجربه، ازطریق جواز کار پس از فارغ‌التحصیلی شماست. اگر فارغ‌التحصیل یکی از آموزشگاه‌های کانادایی باشید، می‌توانید آن را ازطریق آموزشگاه خود اخذ کنید.

به‌شرطی‌که دانشجوی تمام‌وقت نباشید، می‌توانید کار پاره‌وقت را هم در تجربه‌ی کاری خود حساب کنید. در هر صورت، باید مقدار ساعت موردنیاز را کار کرده باشید، چه پاره‌وقت چه تمام‌وقت. (1560 ساعت، یک سال)

باید سه سال قبل از درخواست، حداقل‌های زیر را داشته باشید:

 • حداقل دوازده ماه کار تمام‌وقت (30 ساعت در هفته و 1560 ساعت در یک سال)
 • معادل مقدار بالا، به‌صورت پاره‌وقت (15 ساعت در هفته برای دو سال و یا 30 ساعت در هفته در بیش از یک شغل، برای یک سال)

برخی از سؤالات در بخش تاریخچه‌ی تحصیلات در سیستم آنلاین تغییر کرده‌اند. به‌همین‌دلیل بعضی از کاربران برای رفتن به قدم بعدی با خطا روبه‌رو می‌شوند.

برای رفع آن:

 1. در پروفایل، وارد بخش Study and language فرم خود شوید. زیر بخش Education history را باز کنید. پایین بروید و روی دکمه‌ی modify کلیک کنید.
ساخت پروفایل اکسپرس انتری
 1. اطلاعات ورودی خود را می‌بینید. برای اطمینان از پرکردن همه‌ی بخش‌ها، آن بالا روی Check for Completeness کلیک کنید.
جزئیات پروفایل اکسپرس انتری
 1. اگر نیاز به اصلاح چیزی باشد، یک پیام خطای قرمزرنگ را مشاهده خواهید کرد. سؤال موردنظر هم قرمز خواهد شد. آن را پر کنید و Sava and exit را بزنید.
خطا هنگام ساخت پروفایل اکسپرس انتری
مراحل ساخت پروفایل اکسپرس انتری
 1. برای هر ورود، این قدم‌ها را تکرار کنید.

اگر دعوت به درخواست شده‌اید، باید بخش Personal Activities را هم کامل کنید:

 • وارد بخش Personal history وب‌سایت شوید.
 • زیر بخش Personal Activities را باز کنید و به ورودی‌های ذخیره‌شده بروید.
 • روی Modify کلیک کنید و برای هر ورود، قدم‌های فوق را تکرار کنید.

بله، باید تمام تائیدیه‌های آزمون پزشکی و مدارک عدم سوءپیشینه را برای درخواست خود آماده کنید. سیستم آنلاین قبل از آپلود این مدارک، به شما اجازه‌ی ارسال درخواست را نمی‌دهد.

اگر چیز دیگری آپلود کنید (مثلاً یک پوشه‌ی خالی)، درخواستتان رد می‌شود و هزینه‌ها بازگردانده می‌شوند.

موارد استثناء:

در موارد انگشت‌شمار، علی‌رغم تلاش نمی‌توانید مدرک عدم سوءپیشینه را فراهم کنید. (مثلاً، به‌محض دریافت دعوت به درخواست، برای مدرک اقدام کرده‌اید، اما طی 90 روز زمان، به‌دست شما نرسیده است)

اگر این مورد رخ داد، باید همراه با درخواست کامل خود، موارد زیر را هم آپلود کنید:

 • مدرکی که نشان دهد برای عدم سوءپیشینه درخواست داده‌اید.
 • نامه‌ای حاوی توضیحات

مدرک شامل رسیدهایی‌ است که درخواست شما و پرداخت هزینه‌های آن را برای دریافت عدم سوءپیشینه تأیید می‌کند. درواقع باید نشان دهید که برای فراهم‌کردن مدارک، حداکثر تلاش خود را کرده‌اید.

اگر نیاز است که درخواستی از جانب IRCC برای مدرک عدم سوءپیشینه به کشورتان داده شود، در نامه‌ای آن را توضیح دهید.

البته تضمینی نیست که نامه‌ی توضیحی به‌جای مدرک عدم سوءپیشینه پذیرفته شود. هر درخواست اکسپرس انتری، باتوجه‌به شرایط خودش بررسی می‌شود.

اگر به جای مدرک عدم سوءپیشینه، مدارک توضیحی آپلود کرده‌اید، دیگر مدرک عدم سوءپیشینه را آپلود نکنید. مگر اینکه ازطریق اکانت، از شما خواسته شود.

دستورالعمل‌های نحوه‌ی ارسال آن هم به شما گفته می‌شود.

برای شروع جستجو می‌توانید:

 • یک حساب کاربری شغلی (Job Match account) ایجاد کنید.
 • با استفاده از آگهی‌های خصوصی، خود را به کارفرمایان کانادایی معرفی کنید.

با شرکت در استخر اکسپرس انتری، می‌توانید از هردو روش اقدام کنید. حتی پس از ورود به کانادا هم این سرویس‌ها قابل‌استفاده‌اند.

Job Bank:

ابزار ساده‌ی آنلاینی برای تطبیق‌دادن شما و کارفرمای مناسب است. برای استفاده:

 • وارد صفحه‌ی عضویت Job Match بشوید.
 • روی دکمه‌ی Sign-up now کلیک کنید.
 • اعلامیه‌ی امنیتی را مطالعه کنید و درصورت موافقت، روی I agree کلیک کنید.
 • دستورالعمل‌های ساخت اکانت را دنبال کنید.

برای ساخت اکانت جاب مچ، به شماره‌ی پروفایل اکسپرس انتری و کد تائیدیه‌ی جاب سیکر نیاز دارید.

Job Boards:

آگهی‌های شغلی خصوصی، خدمات آنلاینی‌اند که می‌توانید ازطریق آن، شغل خود را تبلیغ کنید یا کار پیدا کنید. بعضی از آن‌ها رایگان‌اند و بعضی نیاز به پرداخت مبلغ کمی دارند. گزینه‌ی مناسب خود را پیدا کنید.

برای این کار، قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. وارد اکانت خود شوید و بخش View the applications submitted را باز کنید.
 2. روی Check full application status کلیک کنید.
 3. پایین بروید تا به بخش What am I eligible for برسید.
 4. لیستی از برنامه‌ها را در جدول مشاهده می‌کنید. کنار هرکدام، زیر Details کلمه‌ی met یا not met نوشته شده است. اگر met باشد، یعنی برای برنامه پذیرفته شده‌اید. ممکن است برای بیش از یک برنامه صلاحیت داشته باشید.

خیر، در یک زمان فقط یک پروفایل می‌توان داشت. این جزئی از قانون مهاجرت کاناداست. ساخت بیش از یک پروفایل شانس شما را برای پذیرش افزایش نمی‌دهد.

ممکن است از مرورگر متفاوتی مثل فایرفاکس یا گوگل‌کروم استفاده کرده باشید. باید تنظیمات زبان مرورگر را چک کنید و مطمئن شوید که روی فرانسه یا انگلیسی تنظیم شده است. چون بعضی از نویسه‌های خاص ممکن است باعث ایجاد خطا شود.

اگر باز هم مشکل داشتید، کش مرورگر خود را پاک کنید. در بخش help مرورگر نحوه‌ی انجام آن نوشته شده است. اگر باز هم حل نشد، به اینجا مراجعه کنید.

برای اخذ امتیاز تحصیلات در سیستم CRS باید:

 • یا تحصیلات در کانادا باشد.
 • یا برای تحصیلات خارج از کانادا، مدرک ECA داشته باشید.

ابزار آنلاین از شما سؤالات کلی می‌پرسد تا مطمئن شود برای برنامه‌های اکسپرس انتری صلاحیت دارید یا خیر. اما پروفایل اکسپرس انتری، سؤالات تخصصی و جزئی‌تری درباره‌ی توانایی‌هایتان می‌پرسد. ممکن است بعد از پاسخ به سؤالات جزئی، صلاحیت شما رد شده باشد. فقط پروفایل تکمیل‌شده‌ی اکسپرس انتری، برای تأیید درخواست اعتبار دارد.

برای واردشدن به غربالگری (pool) باید دوباره درخواست بدهید و تمام ملزومات اکسپرس انتری را دوباره فراهم کنید.

اگر قبلاً پروفایل اکسپرس انتری ایجاد کرده باشید، کد مرجع کار نمی‌کند. برای تکمیل پروفایل:

 • بالای صفحه، وارد بخش View the applications you submitted  بشوید.
 • با پروفایل اکسپرس انتری خود، خط را انتخاب کنید.
 • روی دکمه‌ی Continue profile کلیک کنید.

اگر قبلاً پروفایلی ایجاد نکرده باشید، باید با استفاده از این ابزار، درخواست کد مرجع جدید بدهید.

فقط آزمون‌های زیر پذیرفته می‌شود:

 • زبان انگلیسی

CELPIP: Canadian English Language Proficiency Index Program

IELTS: International English Language Testing System

 • زبان فرانسه

TEF Canada: Test d’évaluation de français

TCF Canada : Test de connaissance du français

اگر صلاحیت شما رد شود، باید حساب جدیدی ایجاد کنید. پروفایل ردشده هیچ اعتباری ندارد، پس نمی‌توانید در اطلاعات آن تغییری ایجاد کنید.

برای پروفایل جدید هم باید شرایط لازم را داشته باشید. احتمال ردشدن دوباره‌ی شما بالاست؛ مگر اینکه اشتباهات درخواست اول را اصلاح کنید و شرایط را بهبود دهید؛ مثلاً نمره‌ی آزمون زبانتان ارتقاء یابد یا تجربه‌ی کاری‌تان بالاتر برود.

لیست ملزومات را ببینید تا بفهمید کدام را ندارید. به شما کمک می‌کند که آن‌ها را فراهم کنید و دوباره درخواست دهید.

برای به‌روزرسانی پروفایل، قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. وارد صفحه‌ی اصلی اکانت خود شوید.
 2. پایین بروید تا به بخش Continue my profile/application, not yet submitted.
 3. خط موردنظر را انتخاب کنید و روی Continue profile  کلیک کنید.
چطور می‌توان پروفایل اکسپرس انتری را قبل از ارسال، به‌روزرسانی کرد؟

به‌محض اینکه وارد صفحه‌ی اکسپرس انتری پروفایل شدید:

 1. روی به‌روزرسانی فرمی که می‌خواهید، کلیک کنید.
 2. تغییرات لازم را انجام دهید.
 3. برای بازگشت به صفحه‌ی اصلی، روی Save and exit در انتهای صفحه کلیک کنید.
پروفایل اکسپرس انتری

در تصویر زیر، مثالی از این وضعیت را می‌بینید:

بعضی از قسمت‌های پروفایل اکسپرس انتری من خاکستری‌اند و نمی‌توانم آن‌ها را تغییر دهم؛ راه‌کار چیست؟

بعضی از بخش‌ها خاکستری می‌شوند و نمی‌توانید آن‌ها را ویرایش کنید. همچنین وقتی موس را روی آن‌ها می‌برید آیکون  ظاهر می‌شود. این مشکل به این دلیل است که اطلاعات از اولین ابزاری که تکمیل کرده‌اید (کام تو کانادا)، آورده شده است. برای به‌روزرسانی، باید به مرحله‌ی قبل بروید:

 1. در صفحه‌ی پروفایل اکسپرس انتری، بالای صفحه روی Modify Family Information کلیک کنید.
پروفایل اکسپرس انتری
 1. بخش‌ها را تا جایی که نیاز است، ویرایش کنید.
 2. برای ذخیره‌ی تغییرات، روی Update Information کلیک کنید.
ساخت پروفایل اکسپرس انتری
 1. اگر تغییری که می‌خواهید، در صفحه‌ی بالا نباشد، با کلیک روی Update Information وارد صفحه‌ی زیر شوید:
آپدیت پروفایل اکسپرس انتری

چند گزینه را مشاهده می‌کنید:

 • دکمه‌ی Next برای ذخیره‌ی پاسخ‌ها و برگشت به صفحه‌ی پروفایل اکسپرس انتری است.
 • دکمه‌ی Save and Exit Questionnaire شما را به صفحه‌ی اصلی اکانت باز می‌گرداند.
 • دکمه‌ی Modify my Answers تمام سؤالات تعیین صلاحیت را نمایش می‌دهد.

همچنین با کلیک روی آیکون مداد، به قسمت‌های مربوطه دسترسی پیدا می‌کنید.

قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. وارد صفحه‌ی پروفایل اکسپرس انتری شوید و روی بخش In progress روی دکمه‌ی Confirm form کلیک کنید.
 2. تأیید کنید که همه‌ی دایره‌های سمت راست، تیک سبزرنگ دارند.

اگر بخشی به‌جای تیک سبز، آیکون درحال پردازش داشت، آن را باز کنید و اطلاعات ناقص را کامل کنید.

روی Save and Exit کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود و به صفحه‌ی پروفایل خود باز گردید.

اگر صلاحیت شما تأیید نشود، نمی‌توانید پروفایل خود را آپدیت کنید. باید اکانت جدید بسازید. قبل از ارسال، از درستی و تکمیل اطلاعات مطمئن شوید.

اگر پروفایل شما از غربالگری موفق بیرون آمد، بعد از ارسال هم می‌توانید آن را آپدیت کنید. این قدم‌ها را دنبال کنید:

 1. در صفحه‌ی اصلی اکانت، وارد بخش View the applications you submitted شوید و روی Check full application status  کلیک کنید.
 2. در صفحه‌ی Express Entry Profile status روی View your profile  در زیر بخش Your Express Entry Profile status کلیک کنید.
 3. در صفحه‌ی Express Entry profile status، روی Update Information روی بخشی که می‌خواهید کلیک کنید.

اگر فقط دکمه‌ی View form را دیدید، پروفایل شما تأیید نشده است. باید یکی دیگر بسازید.

اگر پروفایل اکسپرس انتری ارسال شود، باز هم قابل‌به‌روزرسانی است؟
اگر پروفایل اکسپرس انتری ارسال شود، باز هم قابل‌به‌روزرسانی است؟
 • تغییرات لازم را لحاظ کنید و آخر صفحه روی Save and Exit کلیک کنید.
 • به‌محض ذخیره‌ی اطلاعات، روی Continue در آخر صفحه کلیک کنید و دستورالعمل‌ها را برای ارسال درخواستتان دنبال کنید.

هربار که وارد فرمی می‌شوید و روی Save and Exit کلیک می‌کنید، گزینه‌ی Revert Changes ظاهر می‌شود. حتی اگر تغییری انجام نداده باشید.

این شماره‌ها را می‌توانید ازطریق پیامی در اکانت خود ببینید. برای این کار:

 • وارد اکانت شوید و بخش View my submitted applications or profiles را باز کنید.
 • روی Check status and messages کلیک کنید و پایین‌تر بروید تا به جدول Correspondence برسید.
 • روی فلش‌های کنار پیام‌ها کلیک کنید تا یک منو حاوی یک لینک باز شود.
 • روی لینک کلیک کنید تا پیام به‌صورت پی‌دی‌اف باز شود.
کد تأیید جاب سیکر یا شماره‌ی پروفایل اکسپرس انتری کجاست؟

شماره‌ی پروفایل را بالای نامه‌ی پی‌دی‌اف می‌بینید. (شماره‌ی 1 در تصویر زیر)

کد جاب سیکر هم زیر بخش To register with Job Bank است. (شماره‌ی 2 تصویر)

کد تأیید جاب سیکر یا شماره‌ی پروفایل اکسپرس انتری

دقت کنید که پیام‌ها را درست باز کنید. اگر متن پیام با مثال بالا مطابقت نداشت، بقیه‌ی پیام‌های اکانت خود را بررسی کنید تا پیام درست را بیابید. ممکن است به چند دلیل، کدی دریافت نکرده باشید. هم‌چنین اگر شماره‌ی پروفایل نداشتید، به اینجا مراجعه کنید.

بله، بسته به اطلاعات پروفایل‌تان، ممکن است برای بیش از یک برنامه تأیید صلاحیت شوید.

بر این اساس، به طرق زیر دعوت به درخواست می‌شوید:

 • Canadian Experience Class (CEC)
 • Federal Skilled Worker Program(FSWP)
 • Federal Skilled Trades Program (FSTP)

برای مثال:

 • اگر شرایط هر سه برنامه را داشته باشید، سیستم دعوت‌نامه‌ی CEC را برایتان ارسال می‌کند.
 • اگر صلاحیت دو برنامه‌ی اول را داشته باشید، باز هم دعوت‌نامه‌ی CEC را دریافت می‌کنید.
 • اگر برای دو تای آخری تأیید شوید، دعوت‌نامه‌ی FSWP را دریافت می‌کنید.

نمی‌توانید خودتان انتخاب کنید که برای کدام برنامه تأیید شوید. سیستم براساس اطلاعات پروفایل‌تان، شما را تقسیم‌بندی می‌کند.

اگر دعوت‌نامه را رد کنید، سیستم دعوت‌نامه‌ی جدیدی برای برنامه‌ی بعدی ارسال نمی‌کند. دوباره وارد غربالگری می‌شوید و اگر دعوت‌نامه‌ای ارسال شود، روند قبلی طی خواهد شد.

برای این کار:

 1. وارد صفحه‌ی اصلی اکانت شوید و بخش View the applications you    submitted را باز کنید.
 2. روی دکمه‌ی Withdraw profile کلیک کنید.
 3. در زیر بخش What would you like to do today? پایین متن Warning! روی دکمه‌ی Continue کلیک کنید.

برای افزایش شانس خود در اکثر برنامه‌ها ازجمله Federal Skilled Worker Program باید تجربه‌ی کاری ده سال گذشته‌ی خود را وارد کنید.

اگر شما لیستی از Skilled trade را به‌عنوان شغل اصلی خود پر کرده باشید (مشاغلی شامل یک کد چهاررقمی از NOC که با 632، 633، 72، 73، 82 و 92 شروع می‌شود):

منظور از این سؤال، اولین تاریخی است که برای شغل پذیرفته شده‌اید. مثلاً زمانی که از کارآموز به یک بازرگان واجد شراط ارتقا یافتید.

اگر برای Federal Skilled Trades Program ارزیابی می‌شوید، تجربه‌ی کاری فقط وقتی محاسبه می‌شود که برای کار در همان منطقه تأیید صلاحیت شوید.

اگر مشاغل دیگری را لیست کنید:

منظور از این سؤال، تاریخی است که شما حداقل سطح تحصیلات را برای شغل موردنظر (بر اساس کد NOC) کسب کرده‌اید. مثلاً اگر شرط NOC فقط دبیرستان باشد، با فارغ‌التحصیلی از آن، حداقل را کسب کرده‌اید.

وضعیت ضمنی (Implied status) به این معناست که می‌توانید در کانادا بمانید و کار کنید تا درباره‌ی درخواست شما تصمیم‌گیری شود.

 • اگر با وضعیت ضمنی مشغول به کار در کانادایید و در زمان تکمیل پروفایل اکسپرس انتری، مجاز به کار هستید:

به سؤال Does [your name] have a valid work permit for a current job in Canada? پاسخ yes بدهید.

 • اگر با وضعیت ضمنی در کانادا مشغول به کار و مجاز به کار هستید و جواز کار شما از جانب LMIA پوشش داده می‌شود:

به سؤال Was a positive LMIA issued for the current work permit? پاسخ yes بدهید و در جایی که از شماره‌ی LMIA سؤال می‌شود، باید شماره‌ی منقضی‌شده‌ی LMIA خود را وارد کنید.

درصورتی‌که مورد دوم صحیح بود، به سؤال Was a positive LMIA issued for the job offer in Canada?:

پاسخ no بدهید، اگر:

 • درحال کار برای کارفرمای موجود در جواز کار خود هستید.
 • به‌مدت حداقل یک سال، پیشنهاد کاری از کارفرمای فعلی خود داشته باشید.

پاسخ yes بدهید، اگر:

 • برای کارفرمایی، خارج از اسم موجود در جواز کار خود، کار می‌کنید.
 • یک پیشنهاد کاری به‌مدت حداقل یک سال از کارفرمای جدید خود دارید.
 • کارفرمای جدید شما یک LMIA مثبت دارد.

برای اخذ امتیازات کامل برای بیش از یک مدرک:

 • حداقل یکی از اعتبارنامه‌ها باید برای برنامه‌ی سه‌ساله یا بیشتر باشد.
 • برای هر مدرک، به کد اعتبارسنجی تحصیلی (ECA) نیاز دارید.

البته ترتیب واردکردن مدارک، تأثیری در امتیازات ندارد.

همه‌ی بخش‌های Education history پروفایل خود را پر کنید. سپس روی Save and Add کلیک کنید. پس از آن:

 • همه‌ی جزئیات دوره‌ی تحصیلی شما در جدولی زیر دکمه‌ی Save and Add ذخیره می‌شود.
 • بخش‌ها خالی می‌شوند و می‌توانید دوره‌های تحصیلی بیشتری وارد کنید.

حتماً همه‌ی دوره‌ها را وارد کنید تا امتیازات کامل را بگیرید.

هر مدرک تحصیلی در جدول Education history خط جداگانه‌ای دارد.

خیر، سیستم اطلاعات را نگه نمی‌دارد. قبلاً طوری تنظیم شده بود که سیستم بتواند اطلاعات را ذخیره کند. پس موقع درخواست جدید، کار شما راحت‌تر بود. اما این امکان الآن فراهم نیست.

اگر این امکان در آینده ایجاد شود، به‌صورت آنلاین اطلاع‌رسانی می‌شود. اگر پروفایل شما نزدیک به انقضاست، برای حفظ موقعیت خود در استخر اکسپرس انتری، باید پروفایل جدیدی را ایجاد و ارسال کنید. می‌توانید از اطلاعات پروفایل قبلی اسکرین‌شات بگیرید تا برای ورود اطلاعات، راحت‌تر باشید. قبل از انقضای پروفایل قبلی، پروفایل جدیدی ایجاد نکنید. در غیر این صورت، باید از درخواست فعلی انصراف دهید.

بله، اگر دعوت به درخواست شوید، ازطریق آدرس ایمیل خود، نامه‌ای دریافت می‌کنید که در آن گفته می‌شود پیام جدیدی در حساب خود دارید. برای پذیرش یا رد دعوت، باید وارد حساب خود بشوید.

اگر گذرواژه یا نام کاربری خود را فراموش کرده‌اید، این دستورالعمل را دنبال کنید. اگر بخواهید اکانت جدید بسازید، باید درخواست خود را وارد کنید. احتمالاً به شماره‌ی پروفایل یا درخواست نیاز دارید. این شماره را در انتهای خط سابجکت ایمیل ارسالی خواهید دید. (مثلاً W300027607)

برای تغییر گذرواژه و واردکردن درخواست، قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. وارد صفحه‌ی اصلی حساب خود شوید.
 2. پایین‌تر بروید تا به جدولی با عنوان Continue an application you haven’t submitted برسید.
 3. درخواست‌هایی را با این عناوین پیدا کنید:

Work permit for International Experience Canada

Permanent Residence for Express Entry

در نهایت برای پذیرش دعوت، روی Start application کلیک کنید.

اگر درخواستی نبود، استاتوس و پیام‌های پروفایل‌تان را در زیر عنوان View the applications you submitted چک کنید.

با اعطای امتیازات اضافی برای پیشنهادات شغلی براساس NOC، تعادل بهتری از استعدادهای برتر در غربالگری ایجاد می‌شود.

یعنی اگر شما فقط به‌علت تجربیات شغلی و مهارت‌هایتان، امتیاز بالایی در CRS داشته باشید، احتمال دعوت از شما بیشتر است.

برای پیشنهادات شغلی معتبر زیر نظر اکسپرس انتری درحال حاضر، می‌توانید:

 • دویست امتیاز CRS برای مشاغل 00 NOC دریافت کنید.
 • پنجاه امتیاز CRS برای هرکدام از مشاغل 0 و A وB  بگیرید.

این امتیازات یعنی سیستم بیش‌ازحد به پیشنهاد شغلی شما اهمیت می‌دهد و همین کار را برای افراد ماهر دعوت‌شده به‌ کانادا، بدون پیشنهاد شغلی، سخت می‌کند.

خیر، از 19 نوامبر 2016، پیشنهاد شغلی معتبر برای اکسپرس انتری، باید یک‌ساله یا بیشتر باشد. همچنان این پیشنهادات باید:

 • در سطوح 0، A یا B از NOC باشد.
 • از یک کارفرما ازطریق FSW یا CEC و یا دو کارفرما ازطریق FST باشد.
 • از جانب LMIA (درصورت نیاز) پوشش داده شود یا برای شغلی باشد که به آن نیاز ندارد.

به‌طورکلی، یک پیشنهاد کاری معتبر، برای شغلی است که:

 • تمام‌وقت و غیرفصلی باشد.
 • حداقل یک‌ساله باشد.
 • در لیست مشاغل NOC باشد؛ مشاغل نوع 0، A و یا B.

همچنین این پیشنهاد باید کتبی باشد و جزئیات شغل موردنظر را مشخص کند. مانند: پرداختی‌ها و کسری‌ها، وظایف و شرایط استخدام، مثل ساعات کاری.

در خیلی از موارد، این پیشنهاد کاری باید از جانب ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) پوشش داده شود.

کارفرما باید ازطریق استخدام و توسعه‌ی اجتماعی کانادا/ خدمات کانادا، برای پیشنهاد اقدام کند. اگر پاسخ LMIA مثبت بود، باید یک کپی از پیشنهاد کتبی را در اختیار شما قرار دهد. در بعضی از موارد، کارفرمای شما به تأیید LMIA نیاز ندارد. در اینجا بیشتر بخوانید.

زیر نظر اکسپرس انتری، یک پیشنهاد کاری معتبر امتیازات اضافه‌ای را در سیستم CRS به شما می‌دهد.

جواز کاری به خودی خود پیشنهاد محسوب نمی‌شود؛ حتی اگر جواز کار آزاد باشد.

وقتی پروفایل اکسپرس انتری خود را می‌سازید، شماره‌ی LMIA را هم وارد کنید که نشان دهد پیشنهاد کاری معتبری دارید. اگر دعوت به درخواست شدید، مدرک اصلی از شما خواسته می‌شود؛ پس آن را نگهداری کنید.

پیشنهاد کاری شما معتبر نیست، اگر کارفرمایتان:

اگر کارفرمای شما صلاحیت نداشته باشد، از جانب LMIA تائید نمی‌شود، یا جزئی از استثنائاتی که به LMIA برای پیشنهاد خود نیاز ندارند، نخواهد بود.

مشاغل اولیه مشاغلی است که شما در آن تجربه‌ی کاری دارید (طی 10 سال گذشته) و می‌خواهید براساس آن مهاجرت خود را تنظیم کنید.

این کد شماره‌ای‌ است که شغل شما را در طبقه‌بندی مشاغل رسمی کانادا مشخص می‌کند. برای یافتن آن، به اینجا مراجعه کنید.

برای دریافت امتیاز پیشنهاد کاری در اکسپرس انتری ازطریق سیستم CRS، کارفرمای شما باید یک LMIA دریافت کند.

فقط لازم است که شما به سؤال Does [your name] have a job offer in Canada? پاسخ Yes بدهید. اگر:

 • کارفرمای کانادایی (یا حداکثر دو برنامه‌ی FSTP) به شما پیشنهاد کار تمام‌وقت یا غیرفصلی را، برای حداقل یک سال یا بیشتر، داده باشد.
 • آن کار از جانب LMIA پوشش داده شود.
 • شغل نیازی به LMIA نداشته باشد.

اگر درحال حاضر در کانادا کار می‌کنید اما پیشنهاد کاری‌ای که از جانب LMIA پوشش داده شود دریافت نکرده‌اید (یا شغل شما احتیاجی به این پوشش و حمایت ندارد) باید:

 • به سؤال فوق پاسخ NO بدهید.
 • یک اکانت جاب مچ در جاب بانک ایجاد کنید.

توجه کنید که از اول ژانویه‌ی 2015 تا 19 نوامبر 2016، پیشنهادات کاری‌ای که به LMIA نیاز ندارند، برای اکسپرس انتری معتبر نبودند. اما امروزه چنین مشاغلی هم معتبر شناخته می‌شوند.

خیر، ویزای کار پیشنهاد شغلی نیست! پیشنهاد شغلی شما زمانی معتبر است که کارفرمای فعلی یا بعدی شما:

 • یک پیشنهاد کتبی برای شغل تمام‌وقت (غیرفصلی) برای یک سال یا بیشتر، تهیه کرده باشد؛ به‌شرطی که به‌عنوان مقیم دائم پذیرفته شده باشید.
 • دارای LMIA از سازمان توسعه و استخدام کانادا باشد. (یا دارای شغلی که به LMIA نیاز ندارد)

البته کارکردن در کانادا، تأثیرات خودش را دارد. کارفرما فقط به دو دلیل پیشنهاد شغلی بدون نیاز به LMIA برای شما ارسال می‌کند:

 1. ازطریق ویزای کار و تحت پوشش LMIA مشغول به کار برای آن‌ها باشید.
 2. اگر مشغول به کاری باشید که نیازی به LMIA ندارد.

اگر داخل ویزای کارتان این کد موجود نبود، باید آن را پیدا کنید و از کد NOC شغلتان استفاده کنید. اینجا را بخوانید. 

«وضعیت ضمنی» (Implied status) به این معناست که می‌توانید در کانادا بمانید و به کار خود ادامه دهید تا درباره‌ی وضعیت درخواست شما تصمیم‌گیری شود.

اگر چنین وضعیتی دارید و درخواست ویزای کار جدید داده‌اید، می‌توانید برای همان کارفرما با شرایط فعلی کار کنید. همچنان برای امتیازات پیشنهاد کاری صلاحیت دارید.

اگر دعوت به درخواست شدید، پاسخ‌های پروفایل اکسپرس انتری شما به درخواست اقامت دائمتان ارسال می‌شود. این نشان می‌دهد شما ویزای کاری معتبری تحت پوشش LMIA (درصورت نیاز) در یکی از مشاغل نوع 0، A و یا B لیست NOC دارید. نیاز نیست پاسخ‌هایتان را تغییر دهید.

اگر ویزای شما تحت پوشش LMIA است، باید از درخواست خود همراه با LMIA کپی بگیرید.

در FSTP، تجربه‌ی کاری در یک حرفه فقط زمانی به‌حساب می‌آید که بتوانید در منطقه‌ی خود، در حرفه‌ی موردنظر به‌صورت مستقل کار کنید. اگر در یک کشور واجد شرایط باشید، شاید در کشور دیگر قوانین و شرایط متفاوت باشد. در چنین شرایطی، تجربه‌ی کاری شما در کشور دوم دارای اعتبار است. حتی اگر شرایط کار مستقل را هم داشته باشید.

برای مثال، اگر شما لوله‌کش آلمانی باشید و یک سال در لهستان کار کنید، باید نشان دهید که برای کار در آلمان هم واجد شرایط هستید. همچنین باید ثابت کنید که صلاحیت کار در لهستان را طبق قوانین آن کشور داشته‌اید تا این تجربه برای شما محاسبه شود.

بستگی به محل تحصیل و محل کار شما دارد. برای اخذ صلاحیت اکسپرس انتری، باید حداقل ملزومات را برای یک یا چند برنامه‌ی اکسپرس انتری داشته باشید. این شامل ملزومات تجربیات کاری هم می‌شود.

استفاده از تجربه‌ی کار دانشجویی برای حداقل شرایط:

FSWP: کار دانشجویی شما هنگام تحصیل در کانادا یا کشور خارجی، برای FSWP تحت شرایط زیر، تجربه‌ی کاری محسوب می‌شود:

 • دستمزد یا کارمزد پرداخت شود.
 • مستمر باشد. (بدون وقفه)
 • بقیه‌ی شرایط لازم را هم داشته باشد.

موارد فوق شامل کارآموزی هم می‌شود.

CEC و FSTP: کار دانشجویی برای این دو برنامه، تجربه‌ی کاری محسوب نمی‌شود.

تأثیر تجربه‌ی کار دانشجویی روی رتبه‌بندی پروفایل شما:

تجربه‌ی کاری دانشجویی داخل کانادا، درصورتی‌که دانشجوی تمام‌وقت باشید، روی رتبه‌بندی پروفایل شما تأثیری ندارد.

اما اگر همین تجربه خارج از کانادا باشد، روی رتبه‌بندی پروفایل شما تأثیر دارد.

طبق سیستم CRS، برای دریافت امتیازات تجربه‌ی کاری باید:

 • به‌صورت قانونی، مجاز به کار در کانادا در یک یا چند شغل نوع 0، A و یا B از لیست NOC باشید.
 • به‌صورت تمام‌وقت کار کنید (یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت)؛ که شامل سی ساعت کار در هفته می‌شود.
 • در ده سال گذشته، قبل از محاسبه‌ی امتیاز، حداقل یک سال کار کرده باشید.

تجربه‌ی کاری تحت شرایط زیر اعتبار ندارد:

 • تحصیل تمام‌وقت در طول کار
 • خوداشتغالی
 • به‌صورت قانونی مجاز به کار نباشید.

دقت کنید که نیاز نیست برای اخذ امتیاز از سیستم CRS، کارتان تمام‌وقت باشد. اما برای اخذ صلاحیت FSWP، لازم است حداقل یک سال تجربه‌ی کار تمام‌وقت با حقوق (داخل کانادا یا خارج از آن) داشته باشید.

اگر قبل از انقضای ویزای قبلی برای ویزای جدید درخواست دهید، تا قبل از اعلام نتیجه، اصطلاحاً دارای وضعیت ضمنی هستید.

اگر در وضعیت ضمنی، دعوت به درخواست اقامت دائم شده باشید، اطلاعات پیشنهاد شغلی از کارفرمای فعلی شما در پروفایل اکسپرس انتری، به درخواست شما منتقل می‌شود.

اگر از درستی پاسخ‌های خود مطمئن نیستید:

 1. وارد صفحه‌ی work history  شوید، زیر بخش Intended work in Canada و پایین بروید تا به بخش LMIA برسید.
 2. اگر کارفرمای شما دارای LMIA برای ویزای کارتان است، حتماً به سؤال Was a positive LMIA issued for the job offer in Canada?  پاسخ yes بدهید.
 3. زیر LMIA Number، شماره‌ی LMIA منقضی‌شده‌ی خود را بنویسید.
 4. اگر ویزای کار شما به LMIA نیاز ندارد، برای سؤال بخش b، پاسخ درست را بین گزینه‌های No-My work permit is exempt انتخاب کنید.

برای اثبات وضعیت ضمنی خود، هنگام درخواست یک کپی از LMIA جدید (درصورت نیاز) و درخواست ویزای کار خود تهیه کنید.

وقتی وارد چک‌لیست مدارک شدید، گزینه‌ی add letter of explanation برای آپلود مدارک در قسمت Optional documents را انتخاب کنید.

تا وقتی وضعیت ضمنی هنگام درخواست داشته باشید، احتیاجی نیست برای پذیرش ویزای کار جدید خود صبر کنید.

اگر قبل از ارسال درخواست، ویزای کار جدید دریافت کردید، باید اطلاعات خود را قبل از ارسال آپدیت کنید.

اگر قبل از ارسال درخواست، تقاضای ویزای کار جدید شما رد شود، ممکن است بخواهید دعوت به درخواست خود را رد کنید چون اطلاعات پروفایلتان دیگر به‌روز نیست. باید دوباره به بخش غربالگری باز گردید و پروفایل خود را آپدیت کنید تا تغییرات وضعیت کاری‌تان نمایش داده شود.

می‌توانید نمره‌ی خود را دوباره محاسبه کنید تا ببینید امتیاز کافی برای درخواست دارید یا خیر.

اگر ازدست دادن امتیازات پیشنهاد کاری، نمره‌ی شما را به زیر حداقل موردنیاز بکشاند، درخواست شما رد می‌شود و درصورت رد درخواست، مبالغ پردازش به شما باز نمی‌گردد.

اگر قبل از انقضای ویزای فعلی برای ویزای کار جدید درخواست نداده‌اید (به‌عبارت دیگر در وضعیت ضمنی بمانید)، ممکن است امتیاز شما را کاهش دهد و صلاحیت شما را برای پذیرش ازبین ببرد.

اگر امتیاز شما بالای حداقل موردنیاز نباشد، باید دعوت را رد کنید. اگر این اتفاق بیفتد و درخواست خود را بفرستید، در هر صورت رد می‌شود. درصورت ردشدن درخواست، هزینه‌ها به شما برنمی‌گردد.

اگر دعوت را رد کنید، دوباره وارد غربالگری می‌شوید و باید پروفایل اکسپرس انتری خود را به‌روزرسانی کنید تا تغییرات وضعیت کاری‌تان نمایش داده شود.

شاید بتوانید ویزای کار خود را بازیابی کنید. اگر ویزای شما بازیابی شوید و همچنان پروفایل واجد شرایط اکسپرس انتری داشته باشید، ممکن است در آینده دوباره برای اقامت دائم دعوت به درخواست شوید.

اگر شماره پروفایل اکسپرس انتری دارید اما کد جاب سیکر را دریافت نکرده‌اید، باید ازطریق این فرم با ما تماس بگیرید.

برای اخذ صلاحیت اکسپرس انتری، باید حداقل شرایط را داشته باشید و پروفایل خود را تکمیل کنید.

خیر، در بیشتر موارد نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. اما در موارد زیر نیاز پیدا می‌کنید:

 • برای برنامه‌های FSWP یا FSTP صلاحیت دارید.
 • پول کافی برای حمایت از خود و خانواده‌تان در کانادا ندارید.

حتی اگر به پیشنهاد نیاز نداشته باشید، بهتر است برای یک پیشنهاد شغلی معتبر اقدام کنید. این کار امتیاز شما را افزایش می‌دهد و شانس بهتری برای دعوت به درخواست می‌دهد.

توجه کنید که ایجاد این اکانت کاملاً اختیاری است و برای یافتن شغل است.

جاب بانک پایگاه داده‌ای است که متقاضیان را باتوجه‌به مهارت‌هایشان به کارفرمایان متصل می‌کند.

اگر صلاحیت پروفایل اکسپرس انتری شما تأیید شد، می‌توانید به‌صورت زیر، اکانت جاب مچ بسازید:

 • وارد صفحه‌ی ثبت‌نام جاب مچ شوید.
 • گزینه‌ی Create an account را انتخاب کنید.
 • اعلامیه‌ی ایمنی را مطالعه کنید و I agree را بزنید.
 • دستورالعمل‌ها را برای ساخت اکانت دنبال کنید.

در 30 آوریل 2020، هزینه‌ها برای بیشتر مهاجرت‌های اقتصادی و حق‌وحقوق اقامت دائم افزایش یافت. اگر نامه‌ای از ما دریافت کردید که باید هزینه‌های افزوده‌ای پرداخت کنید، باید:

 • کل اختلاف هزینه‌ای را که باید پرداخت کنید (Payable difference)، محاسبه کنید؛ تمام این اختلاف پرداخت را داخل جدولی که مربوط به درخواست شماست، اضافه کنید. مثلاً، اختلاف پرداخت برای شما، همسر و یک نفر از وابستگان (شامل هزینه‌های حق‌وحقوق اقامت دائم)، 645 دلار کانادا می‌شود.
 • وارد صفحه‌ی پرداخت الکترونیکی شوید.
 • زیر Quantity، اختلاف هزینه را وارد کنید. هر پرداخت، یک رسید دارد. شما می‌توانید یک یا چند پرداخت داشته باشید.

برای مشاهده‌ی اختلاف هزینه‌ها طبق دلار کانادا، جدول پایین این صفحه را ببینید.

می‌توانید برای موارد زیر به‌صورت آنلاین درخواست دهید:

 • دریافت یا تمدید ویزای تحصیل یا کار
 • دریافت ویزای توریستی یا تمدید اقامت در کانادا به‌عنوان گردشگر
 • مهاجرت به‌عنوان نیروی کار ماهر ازطریق اکسپرس انتری

همچنین می‌توانید:

 • وضعیت خود را به‌عنوان گردشگر، دانشجو یا نیروی کار در مدت نود روز از تاریخ انقضای آن، بازیابی کنید.
 • هنگام درخواست برای تمدید ویزای تحصیل یا کار، یا تمدید وضعیت خود به‌عنوان گردشگر در کانادا، برای اعضای خانواده‌ی خود نیز درخواست ارسال کنید.

چک‌لیست شخصی، لیستی از فرم‌ها و مدارکی است که باید کامل کنید و با درخواست بفرستید. اگر درخواست ویزای توریستی، تحصیلی یا کاری دارید، این چک‌لیست براساس پاسخ‌های شما به پرسش‌نامه‌ی ارزیابی مهاجرت می‌باشد.

اگر درخواست آنلاین اقامت دائم دارید، این چک‌لیست براساس پاسخ‌های شما هنگام پرکردن درخواست است.

کد منحصربه‌فردی است که ابزار آنلاین تعیین صلاحیت (کام تو کانادا) به شما می‌دهد. شما برای موارد زیر، نیاز به استفاده از این کد دارید:

 • ایجاد درخواست آنلاین برای ویزای توریستی، تحصیلی یا کاری
 • انتقال اطلاعات خود از کام تو کانادا به پروفایل اکسپرس انتری

پس از پاسخ‌دادن به سؤالات ابزار بالای صفحه‌ی نتایج، می‌توانید کد مرجع شخصی را ببینید. باید آن را یادداشت کنید و از صفحات نتیجه و چک‌لیست خود یک پرینت بگیرید. این کد فقط شصت روز پس از دریافت اعتبار دارد.

وقتی وارد اکانت خود شدید:

 • اگر درخواستتان مربوط‌به خدمات ویزاهای مختلف تحصیلی یا کاری است، دکمه‌ی آبی‌رنگ Exit Questionnaire را در پایین سمت چپ صفحه بزنید. وقتی روی Exit کلیک می‌کنید، درخواست آنلاین شما خودبه‌خود ذخیره می‌شود.
 • اگر داخل پروفایل اکسپرس انتری یا درخواست آنلاین برای اقامت دائم هستید، دکمه‌ی خاکستری‌رنگ Save and Exit را در پایین سمت چپ بزنید.

امضای الکترونیکی درخواست آنلاین، به‌معنای تأیید دو مورد است:

 • اطلاعات ورودی شما برای درخواست، درست است.
 • مدارک ارائه‌شده، اصل هستند.

اگر درمورد GCKey سؤال داشتید، با شماره‌ی 1-855-438-1102 تماس بگیرید. پشتیبانی 24ساعته در همه‌ی روزهای هفته پاسخ‌گوست. اطلاعات بیشتر نیز در وب‌سایت جی‌سی‌کی موجود است.

و اگر درباره‌ی Sign-In Partner (SecureKey Concierge) سؤال داشتید، با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

 • 1-855-433-5397 (در آمریکای شمالی)
 • TTY/TDD: 1-855-224-1714
 • §       1-800-7328-7358 (خارج از آمریکای شمالی)

برای دریافت GCKey وارد صفحه‌ی ثبت‌نام شوید و روی دکمه‌ی Continue to GCKey کلیک کنید. سپس نام کاربری و گذرواژه را وارد کنید و به سؤال امنیتی پاسخ دهید. از اطلاعات کپی بگیرید که آن‌ها را فراموش نکنید.

باید گذرواژه‌ی جدید بسازید. وارد صفحه‌ی ثبت‌نام شوید و با پاسخ‌دادن به سؤال بازیابی رمز که هنگام ورود رمز قبلی تنظیم کرده‌اید، یک رمز جدید بسازید.

اگر نام کاربری خود را فراموش کنید، باید اکانت جدید GCKey بسازید. با ساخت اکانت جدید، می‌توانید درخواست قبلی خود را به اکانت جدید انتقال دهید.

نیروی کار ماهر، باتوجه‌به تجربیات کاری، تحصیلات و دانش زبانی و سایر فاکتورها، انتخاب می‌شود. این موارد به موفقیت آن‌ها در کانادا کمک می‌کند.

از اول ژانویه‌ی 2015، تکمیل پروفایل اکسپرس انتری، اولین قدم برای مهاجرت به کانادا به‌عنوان نیروی ماهر، ازطریق برنامه‌های زیر است:

ما ازطریق سیستم اکسپرس انتری، مردم را دعوت می‌کنیم که باتوجه‌به اطلاعات ورودی پروفایل آنلاینشان، درخواست اقامت دائم بدهند. نمی‌توانید مستقیماً ازطریق برنامه‌های فوق درخواست دهید، مگر اینکه ما از شما دعوت کنیم.

نیروی کار ماهری که می‌خواهد در کبک زندگی کند، باید جداگانه درخواست دهد. استان کبک، شرایط خودش را برای انتخاب نیروی کار دارد. متقاضیانی که مایل به زندگی در کبک هستند، به‌عنوان نیروی کار ماهر Quebec-selected شناخته می‌شوند.

ازطریق FSW، قرار استخدام یعنی یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی دارید.

داشتن پیشنهاد شغلی، به دو طریق برای شما اثرگذار است: برای تعیین صلاحیت FSWP و سپس برای دریافت امتیازات لازم.

قرار استخدام، داخل گزینش FSWP پانزده امتیاز دارد. (این راهی است که می‌فهمیم شما برای FSW ازطریق اکسپرس انتری صلاحیت دارید یا خیر)

برای مهاجرت به‌عنوان FSW، باید پروفایل اکسپرس انتری خود را کامل کنید تا دعوت به درخواست شوید. ازطریق اکسپرس انتری، اگر پیشنهاد شغلی معتبری از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید، بین پنجاه تا دویست امتیاز از سیستم CRS دریافت می‌کنید. این بستگی به نوع شغل هم دارد. امتیازات شانس شما را برای دعوت‌شدن به درخواست افزایش می‌دهد.

برای استفاده از هردو مزیت بالا، پیشنهاد شغلی باید کتبی باشد و جزئیات شغل پیشنهادی را مشخص کند. برای مثال:

 • پرداختی‌ها و کسری‌ها
 • وظایف شغلی
 • شرایط استخدام، مثل ساعات کاری

حداقل ملزومات درخواست به‌عنوان FSW شامل موارد زیر است:

تجربه‌ی کاری: شما باید در ده سال گذشته، قبل از ارائه‌ی درخواست آنلاین برای اقامت دائم، حداقل یک سال کار کرده باشید. این کار باید یا تمام‌وقت باشد یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت در یکی از مشاغل نوع 0،A ویاB از لیست NOC.

توانایی زبانی: شما باید داخل آزمون معیار CLB، حداقل امتیاز هفت را به‌دست آورید و نتایج آزمون ازطریق یک سازمان تعیین‌شده از جانب IRCC باشد.

تحصیلات: باید مدرک ارزیابی تحصیلی کانادایی یا مدرک ارزیابی تحصیلی برای مهاجرت از یک سازمان معتبر داشته باشید. که نشان می‌دهد مدرک دانشگاهی یا دیپلم شما، معادل یک مدرک کانادایی می‌باشد. (امتیازات براساس مدرک کانادایی یا استانداردهای مدرک خارجی شما اعطا می‌شود.)

اگر همه‌ی این حداقل‌ها را فراهم کنید، درخواست شما براساس فاکتورهای گزینش در شبکه‌ی امتیازات FSW، ارزیابی می‌شود.

می‌توانید سطح CLB زبان خود را در آزمون‌های CELPIP، IELTS و TEF ازطریق این چارت زبانی بیابید. سطح CLB داخل درخواست اقامت دائم شما استفاده می‌شود.

برای گزینش به‌عنوان نیروی کار ماهر فدرال، حداقل امتیاز 7 CLB را در هر چهار بخش خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و گوش‌دادن نیاز دارید. باید در تمام این بخش‌ها حداقل را اخذ کنید وگرنه پروفایل اکسپرس انتری شما ازطریق FSWP، پذیرفته نخواهد شد.

در این موارد، اگر ناتوانی پزشکی اثبات‌شده‌ای داشته باشید که مانع اخذ امتیاز لازم در یک یا تعدادی از این چهار بخش شود، باتوجه‌به توانایی‌های ارزیابی‌شده‌ی شما، باید متوسط امتیاز خود را لحاظ کنید. برای انجام این کار، از ابزار زبانی CRS استفاده کنید.

کامل‌کردن پروفایل اکسپرس انتری، اولین قدم برای مهاجرت دائم به کانادا به‌عنوان نیروی کار ماهر است. باید پروفایل را کامل کنید و حداقل شرایط را فراهم کنید تا وارد غربالگری (استخر اکسپرس انتری) شوید.

اگر به برنامه‌ی FSW علاقه دارید، باید در شبکه‌ی امتیازدهی FSW، حداقل امتیاز 67 را از 100 اخذ کنید. اگر در استخر اکسپرس انتری پذیرفته شدید، تضمینی وجود ندارد که برای اقامت دائم دعوت به درخواست شوید. دعوت از شما برای اقامت دائم، بستگی به نمره و رتبه‌ی شما در استخر اکسپرس انتری باتوجه‌به CRS دارد.

اگر شرایط ورود به استخر اکسپرس انتری را داشته باشید، بله. اگر 47 ساله یا بیشتر باشید، امتیاز فاکتور سن را در CRS دریافت نمی‌کنید. اما می‌توانید برای فاکتورهای دیگری مثل پیشنهاد شغلی، مهارت‌ها و یا توانایی‌های زبانی و… امتیاز بگیرید. براساس امتیاز CRS و رتبه‌ی شما در استخر، دعوت به درخواست خواهید شد.

اگر دعوت‌نامه‌ی درخواست برای اقامت دائم ازطریق سیستم اکسپرس انتری را به‌عنوان FSW داشته باشید، بله. اگر بالای 47 سال باشید، در سیستم امتیازدهی FSW امتیاز سن را دریافت نمی‌کنید، اما باز هم می‌توانید درخواست دهید. سن متقاضی، 12 درصد معیار در شبکه‌ی امتیازدهی است.

در بیشتر موارد، اگر کارفرمای فعلی شما برای استخدامتان دارای LMIA باشد، احتیاجی به درخواست مجدد نیست. مثلاً در موارد زیر، احتیاجی به درخواست مجدد نیست:

 • ویزای کار شما همچنان معتبر است.
 • همچنان برای کارفرمای فعلی (in skilled work) موجود در ویزای کار خود کار می‌کنید.
 • در یکی از مشاغل نوع 0، A و یا B از لیست NOC کار می‌کنید.
 • کارفرمای شما برای استخدامتان، قبلاً LMIA داشته است.

اگر در شغلی مشغول به کارید که نیازی به LMIA ندارد، کارفرمای شما برای پیشنهاد شغلی معتبر، نیازی به اخذ آن ندارد.

وقتی پروفایل اکسپرس انتری خود را می‌سازید، می‌توانید پیشنهاد شغلی خود را ارائه دهید. اگر دعوت به درخواست شدید، باید کپی مدارک را با درخواستتان ارسال کنید.

اما اگر بخواهید برای کارفرمای دیگری کار کنید و امتیازات پیشنهاد شغلی را هم بخواهید (یا پیشنهاد شغلی معتبر برای FSWP یا FSTP) کارفرمای جدید شما باید برای یک LMIA جدید درخواست دهد. (به‌غیر از شغل‌هایی که نیاز ندارند.)

بستگی به علت احتیاج نداشتن ویزای شما به LMIA دارد. ازطریق اکسپرس انتری، بعضی از مشاغل معاف از LMIA، امتیازات پیشنهاد شغلی را به خود اختصاص می‌دهند. مثلاً اگر ازطریق ویزای کاری معاف از LMIA مشغول به کار هستید که ازطریق توافق‌نامه‌ای بین‌المللی یا قرارداد فدرال استانی صادر شده است (یا راه‌های مطمئن دیگر)، احتیاجی نیست که کارفرمای فعلی شما برای اعتبار پیشنهاد شغلی، LMIA بگیرد.

اما اگر ازطریق ویزای کاری معاف از LMIA به دلایل دیگری، مشغول به کار هستید، کارفرمای شما باید یک LMIA هم تهیه کند تا شانس شما برای دعوت‌شدن به درخواست بیشتر شود.

این معافیت‌ها برای کارکنان موقت است و شامل اکسپرس انتری نمی‌شود. پیشنهاد شغلی تحت پوشش LMIA، امتیازات بیشتری را در سیستم CRS به شما می‌هد.

ویزای کاری به‌خودی‌خود پیشنهاد شغلی نیست. حتی اگر ویزای کار آزاد باشد. به پیشنهاد کتبی نیاز دارید. در اینجا بیشتر بخوانید.

همچنین در اینجا مشاغل معاف از LMIA را هم ببینید.

نه الزاماً، اگر ازطریق ویزای پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار هستید و یک پیشنهاد شغلی معتبر دارید، کارفرمای شما تحت شرایط زیر نیاز به دریافت LMIA دارد:

 • برای اخذ صلاحیت در برنامه‌های FSWP و FSTP.
 • شغل شما معاف از LMIA نیست.

اگر شغل شما معاف باشد، یعنی نیازی نیست که کارفرما برای پوشش پیشنهاد شغلی شما، LMIA بگیرد.

اگر ازطریق تجربه‌ی کانادایی دعوت شده باشید، برای اخذ صلاحیت‌ها نیازی به LMIA ندارید. اما یک پیشنهاد شغلی معتبر تحت پوشش LMIA، امتیازات شما را در سیستم CRS افزایش می‌دهد. بنابراین شاید کارفرمایان بدون آنکه نیازی باشد، LMIA را دریافت کنند.

بیشترین امتیاز ممکن برای فاکتور سازگاری 10 است. ازطریق حداکثر دو معیار، می‌توانید تمام آن را به‌دست آورید. حتی اگر خود و همسرتان بیش از دو معیار را داشته باشید، باز هم نهایتاً 10 امتیاز می‌گیرید.

معیارهای سازگاری همراه با امتیازات مربوطه به شرح زیر است:

 • سطح زبان همسرتان بالاتر از CLB 4 باشد (5  امتیاز)
 • حداقل دو سال تحصیل تمام‌وقت دانشگاهی در کانادا (5 امتیاز)
 • حداقل یک سال سابقه‌ی کار تمام‌وقت در کانادا (10 امتیاز)
 • سابقه‌ی تحصیلی همسر یا شریک زندگی در کانادا (5 امتیاز)
 • سابقه کاری همسر یا شریک زندگی در کانادا (5 امتیاز)
 • Arranged Employment (5 امتیاز)
 • اقوام ساکن کانادا (5 امتیاز)

برای جزئیات بیشتر، پایین این صفحه را بخوانید.

بله، به‌شرطی که هنوز معتبر باشد و برای اهداف مهاجرت استفاده شود. شهروندی و مهاجرت کانادا (IRCC) گزارشات ECA را تا پنج سال پس از صدور آن می‌پذیرد. هنگام تکمیل پروفایل اکسپرس انتری در بخش educational history، از شما خواسته می‌شود جزئیات گزارش ECA خود را ارائه دهید. گزارش ECA را محفوظ نگه دارید چون اگر دعوت به درخواست شوید، به آن نیاز پیدا می‌کنید.

ممکن است شغلتان به‌عنوان یک مدرس، محقق یا دستیار در آزمایشگاه یکی از آموزشگاه‌های post-secondary تجربه‌ی کاری به‌حساب بیاید. بستگی به شرایط اخذ صلاحیت برنامه‌ی موردنظر دارد.

اگر پس از ارسال پروفایل اکسپرس انتری خود دعوت به درخواست شدید، باید نشان دهید که کار را مطابق با شرح شغل NOC انجام داده‌اید. یعنی همه‌ی وظایف موردنیاز و بیشتر وظایف اساسی را به انجام رسانده‌اید. اگر اثبات نکنید که تجربیات شما مطابق با دستورالعمل‌های NOC است، درخواستتان رد می‌شود.

پذیرفته‌شدن ازطریق برنامه CEC:

اگر دانشجوی تمام‌وقت باشید، تجربه‌ی کاری شما به‌حساب نمی‌آید، بلکه باید ازطریق ویزای کاری معتبری مثل ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی باشد و باید معادل یک سال کار تمام‌وقت (1560 ساعت) در سه سال گذشته قبل از درخواست اکسپرس انتری، تجربه داشته باشید.

پذیرفته‌شدن ازطریق برنامه‌ی FSW:

تجربه‌ی کاری شما باید تمام‌وقت (یا معادل آن به‌صورت پاره‌وقت) باشد. پیوسته و با دریافت دستمزد، حداقل یک سال در شغل واحدی کار کرده باشید.

شما باید توانایی‌های زبانی خود را با شرکت در آزمون زبانی شخص ثالث (third-party language test) که یکی از سازمان‌های موردتأیید ما تعیین کرده است، نشان دهید.

موقع پرکردن پروفایل اکسپرس انتری، باید تمام اطلاعات مربوط به زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی خود را به‌عنوان زبان رسمی اول یا دوم، وارد کنید.

همچنین دقت کنید که تمام حداقل‌های زبانی را برای اخذ صلاحیت برنامه داشته باشید. وقتی درخواست اقامت دائم خود را ارسال می‌کنید، نتایج آزمون زبانی شما باید معتبر باشد. (در دو سال گذشته صادر شده باشد) اگر اعتبار تمام شده باشد، باید دوباره آزمون دهید تا مشخص شود نتایج معتبرند. در غیر این صورت، درخواست شما، به‌عنوان درخواستی ناقص، رد می‌شود یا نادیده گرفته می‌شود.

اول از همه، شما پیش از موعد می‌فهمید که توانایی‌های زبانتان برای مهاجرت به کانادا ازطریق یکی از برنامه‌ها، مناسب است یا خیر.

دوم، ارزیابی عینی و واقع‌بینانه‌ای از سطح زبان شما می‌شود. این آزمون حتی نقاط ضعف شما را که جای پیشرفت دارد، نشان می‌دهد.

آزمون زبان شخص ثالث، بهینه‌ترین راه برای ارزیابی توانایی‌های زبانی شماست و کمک می‌کند که پردازش متقاضیان سریع‌تر انجام شود. همچنین بسیاری از نهادهای نظارتی و صنایع، این آزمون زبان را انجام می‌دهند.

انجام آزمون، شما را یک قدم به یافتن شغل در کانادا نزدیک‌تر می‌کند.

خیر، استثنایی در این قانون وجود ندارد. همه‌ی برنامه‌های تحت اکسپرس انتری، به آزمون زبان شخص ثالث نیاز دارند. نتایج آزمون یا آزمون‌ها باید در پروفایل اکسپرس انتری وارد شود. کانادا همه‌ی متقاضیان را با استانداردهای یکسان، بدون توجه به زبان، ملیت و قومیت، ارزیابی می‌کند.

حتی متقاضیان کشورهای انگلیسی‌زبان هم که انگلیسی زبان اول تکلم آن‌هاست باید آزمون را بدهند. همین‌طور متقاضیان کشورهای فرانسوی‌زبان هم از این قاعده مستثنا نیستند.

در این صفحه می‌توانید مناطق داخل کانادا و خارج از آن را ببینید.

برای مهاجرت به استان کبک به‌عنوان skilled worker، قدم‌های زیر را دنبال کنید:

طبق قوانین کانادا، کبک می‌تواند مهاجران مخصوص به خودش را بپذیرد. اگرچه این افراد باید شرایط ورود به کانادا را داشته باشند.

 1. با اینجا تماس بگیرید و درخواست CSQ بدهید.
 2. اگر کبک درخواست CSQ شما را پذیرفت، یک درخواست اقامت دائم برای CIO ایمیل کنید. براساس اطلاعات ورودی شما، مأمور IRCC درخواست شما را تأیید یا رد می‌کند.

اگر خارج از کانادا تحصیل کرده باشید، به ارزیابی مدرک تحصیلی برای اهداف مهاجرتی برای مهاجرت به‌عنوان FSW نیاز دارید.

اگر داخل کانادا تحصیل کرده باشید، به ECA نیاز ندارید.

می‌توانید ECA را از هرکدام از سازمان‌های مربوطه در لیست پایین دریافت کنید. فقط ارزیابی‌های این سازمان‌ها معتبر است.

وقتی تحصیلات شما را ارزیابی می‌کنند، گزارشی می‌دهند که نشان می‌دهد معادل این تحصیلات در کانادا چیست.

ما فقط گزارشاتی را قبول می‌کنیم که پس از تاریخ شروع کار سازمان به‌عنوان بررسی مدارک تحصیلی برای اهداف مهاجرت، صادر شده باشد. اگر قبل از آن تاریخ است، با سازمان دوباره تماس بگیرید تا گزارش تازه‌ای صادر شود.

ارزیابی اکثریت تحصیلات خارجی:

باید از سازمان‌های داخل لیست اول استفاده کنید. اگر سازمانی داخل لیست نباشد، ارزیابی آن اعتبار ندارد.

ارزیابی پزشکان متخصص و خانواده:

اگر شغل اصلی شما پزشک متخصص (با کد 3111 NOC) و یا پزشک عمومی و خانواده (با کد 3112 NOC) است، باید گزارش خود را از کنسولگری پزشکی کانادا (تاریخ شروع: 17 آوریل 2013) دریافت کنید.

ارزیابی داروسازان:

اگر داروساز هستید (کد 3131 NOC)، محل دریافت گزارش بستگی به شغلتان دارد. اگر نیاز به مجوز کار دارید، باید گزارش را از هیئت بررسی داروسازی کانادا (تاریخ شروع: 6 ژانویه‌ی 2014) دریافت کنید. اگر در موارد زیر مشغول هستید، این گزارش برای شما مناسب است:

 • داروخانه‌ی بیمارستان
 • مرکز مراقبت‌های طولانی‌مدت
 • داروخانه‌ی عمومی.

اگر نیازی به مجوز کار ندارید، می‌توانید گزارش را از هرکدام از سازمان‌های ارزیابی ECA دریافت کنید. که شامل مشاغلی می‌شود که ممکن است به مدرک داروسازی نیاز باشد اما مجوز کار نه؛ مثل:

 • بخش دولتی
 • صنعت داروسازی.

حتماً با نهاد نظارتی استان مقصد خود تماس بگیرید تا بفهمید به مجوز نیاز دارید یا نه.

دریافت ECA برای اخذ شرایط برنامه‌ی FSW به این معنا نیست که تجربه و اعتبارنامه‌ی حرفه‌ای در کانادا به‌خودی‌خود موردتأیید است. باید روند اخذ مجوز را طی کنید. هر یک از استان‌ها و مناطق کانادا قدرت صدور و تنظیم مجوز حرفه‌ها را دارند. درواقع اخذ مجوز از جانب نهادهای نظارتی استانی انجام می‌گیرد. اگر قصد دارید در حرفه‌ای مشخص مشغول به کار شوید، باید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اخذ مجوز، با مقام‌های نظارتی استان مقصد خود تماس بگیرید.

برای درخواست مهاجرت به کانادا، لازم است ECA را برای اهداف مهاجرتی از یکی از سازمان‌های مربوطه بگیرید. هر سازمانی هزینه‌ی ECA مخصوص به خودش را دارد. برای بیشتر افراد حدود 200 دلار کانادا به‌علاوه‌ی هزینه‌های تحویل خواهد بود. هزینه‌ی تحویل هم بستگی به نوع ارسال دارد. تحویل با پیک بیشترین هزینه را دارد.

هزینه‌های گزارش ECA و مدت‌زمان دریافت آن ممکن است برای هرکس متفاوت باشد و حتی بدون اطلاع قبلی تغییر کند.

اگر پزشک متخصص یا خانواده و یا داروساز هستید، هزینه‌ی بیشتری خواهد داشت. باید با نهاد حرفه‌ای مخصوص به شغل خود تماس بگیرید تا هزینه‌ها را بفهمید.

زمان دریافت ارزیابی برای هر سازمان و نهاد متفاوت است. ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

ما گزارشات مربوط به پنج سال گذشته (از تاریخ صدور گزارش) را تأیید می‌کنیم. اگر گزارش ECA شما قبل از آن تاریخ باشد، باید با سازمان مربوطه برای دریافت گزارش تازه تماس بگیرید.

معمولاً باید بالاترین سطح مدرک، دیپلم یا گواهی‌نامه‌ی خود (و یا ترکیبی از آن‌ها) را ارسال کنید و بیشترین امتیازات ممکن را بگیرید.

مثلاً اگر گزارش ECA که نشان دهد مدرک شما معادل کانادایی کارشناسی ارشد است، امتیاز بیشتری نسبت‌به مدرک لیسانس خواهد داشت.

اما اگر بیش از یک دیپلم یا مدرک داشتید (و بالاترین سطح آن حداقل لیسانس بود) امتیاز بیشتری را نسبت‌به یک مدرک دریافت خواهید کرد.

برای مثال شما دارای:

 • یک مدرک لیسانس و یک دیپلم
 • دو مدرک لیسانس

هستید. در این مورد، باید برای هر کدام از مدارک، یک ECA دریافت کنید تا همه‌ی امتیازات لازم را بگیرید. درباره‌ی ارزیابی مدرک تحصیلی بیشتر بخوانید.

اول باید دقت کنید که حداقل شرایط زبانی لازم را برای اخذ صلاحیت این برنامه دارید. باید حداقل سطوح زیر را اخذ کنید:

 • CLB 5 (انگلیسی) و NCLC 5 (فرانسوی) در بخش گوش‌دادن و صحبت‌کردن
 • CLB 4 (انگلیسی) و NCLC 4 (فرانسوی) در بخش خواندن و نوشتن

باید توانایی زبانی خود را ازطریق آزمون زبان شخص ثالث که یک سازمان موردتأیید از IRCC انجام می‌دهد، تقویت کنید.

موقع پرکردن پروفایل اکسپرس انتری باید تمام اطلاعات مربوط‌به آزمون زبان خود به‌عنوان زبان اول و درصورت نیاز زبان دوم را پر کنید. اگر دعوت به درخواست شوید، نتایج آزمون نباید مربوط‌به بیش از دو سال قبل از ارسال درخواست اقامت دائم شما باشد.

این قوانین برای همه‌ی متقاضیان FSTP برقرار است.

قبل از تکمیل پروفایل اکسپرس انتری، باید آزمون زبان بدهید. که نشان می‌دهد توانایی زبانی شما در بخش‌های خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و گوش‌دادن، حداقل شرایط را دارد.

سپس لازم است نتایج آزمون را در پروفایل اکسپرس انتری خود وارد کنید. برای اخذ صلاحیت برنامه‌های زیر، به آزمون زبان نیاز دارید:

استاندارد زبانی موردنیاز بستگی به برنامه‌ی درخواستی شما دارد. IRCC آزمون زبان نمی‌گیرد. بلکه باید به یک سازمان شخص ثالث موردتأیید مراجعه کنید.

باید برای شرکت در آزمون هر یک از سازمان‌های مربوطه برنامه‌ریزی کنید و هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید.

نشان می‌دهد که شخص برای کار در حرفه‌ای مشخص در کانادا صلاحیت دارد یا خیر. به آن معناست که او:

 • آزمون گواهی را گذرانده است.
 • همه‌ی شرایط را برای انجام حرفه‌ی موردنظر در استان یا منطقه دارد.

این گواهی‌نامه را نهاد دولتی استان یا منطقه و یا یک مقام فدرال صادر می‌کند.

بسته به نهاد یا مقام صادرکننده‌ی آن، ممکن است به دو نام certificate of qualification و یا qualification certificate شناخته شود.

در این موارد، باید یک پیشنهاد کاری واجد شرایط از کافرمای کانادایی داشته باشید.

به‌معنای یک پیشنهاد کاری پیوسته و تمام‌وقت از حداکثر دو کارفرمای کانادایی برای حداقل سی ساعت در هفته است. پیشنهاد کاری باید حداقل برای دوره‌ای یک‌ساله باشد.

اگر گواهی صلاحیت حرفه‌ی خود را از جانب استان یا منطقه‌ای از کانادا ندارید، باید این پیشنهاد کاری را داشته باشید.

تحت اکسپرس انتری، بیشتر پیشنهادات کاری به LMIA نیاز دارند. LMIA نشان می‌دهد که بازار کانادا به این نوع حرفه نیاز دارد و کارفرمای شما، ابتدا برای نیروی کار کانادایی یا مقیم دائم تلاش کرده است.

در بعضی از موارد، کارفرمای شما برای پوشش پیشنهاد شغلی، نیازی به LMIA ندارد. درباره‌ی مشاغل استثنا بیشتر بخوانید.

نه الزاماً، استانداردها و شرایط آموزش برای مشاغل خاص بسته به استان یا منطقه، متفاوت است. (مثلاً روش‌های ثبت‌نام کارآموزان، برنامه‌ی آموزش، نحوه‌ی اخذ اعتبار/ گواهی/ مجوز)

این به‌عهده‌ی شما و کارفرمایتان است که مطمئن شوید مدارک لازم را برای کار در استان موردنظر دارید. وقتی درخواست شما بررسی می‌شود، ممکن است شرایط صلاحیت شما، گواهی یا ثبت‌نامتان در حرفه‌ای موردنظر در کانادا هم بررسی شود.

اگر پیشنهاد شغلی معتبری از کافرمای کانادایی دارید اما شرایط را ندارید، این‌طور برداشت می‌کنیم که شما قادر به انجام شغل پیشنهادی خود هستید و هنگام حضور در کانادا، شرایط اخذ گواهی‌نامه یا مجوز را دارید.

توجه کنید که حتی اگر مجوز کار یک استان را اخذ کنید، ممکن است برای کار در منطقه‌ای دیگر مجاز نباشید. بعد از مهاجرت اگر خواستید در جای دیگری کار کنید، حتماً ملزومات نهاد مدیریتی آنجا را چک کنید.

برای دریافت ششصد امتیاز از سیستم CRS در بخش نام‌نویسی استانی (PNP)، باید گواهی نام‌نویسی استانی‌ای داشته باشید که:

 • بعد از اول ژانویه 2015 صادر شده باشد.
 • برای درخواست اکسپرس انتری صادر شده باشد.
 • هنگام ارسال درخواست اقامت دائم، معتبر باشد. (منقضی نشده باشد)
 • هم شما و هم استان آن را در سیستم پذیرفته باشید.

ملزومات استفاده از اکسپرس انتری برای نام‌نویسی استانی با سایر برنامه‌های نام‌نویسی استانی متفاوت است. لطفاً برای اطلاعات بیشتر با استان موردنظر خود تماس بگیرید.

اکسپرس اینتری سیستم جدید مدیریت الکترونیکی برای مهاجرت به کاناداست.

اکسپرس اینتری خود یک برنامه‌ی مهاجرت نیست. بلکه انتخاب و پردازش برنامه‌های مهاجرت اقتصادیِ زیر به کانادا را تسهیل می‌کند:

 • کلاس کارگر ماهر فدرال (سابقاً، برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال)
 • کلاس تجارت ماهرانه‌ی فدرال (سابقاً، برنامه‌ی تجارت ماهرانه‌ی فدرال)
 • کلاس تجربه‌ی کانادایی
 • بخشی از برنامه‌های کاندیداهای استانی

متقاضیان برای مهاجرت به کانادا «ابراز علاقه» می‌کنند و اگر حداقل برای یکی از برنامه‌های ذکرشده واجد شرایط باشند، وارد استخر اکسپرس اینتری می‌شوند. دولت فدرال و فرمانداری‌های استانی و همچنین کارفرمایان کانادایی می‌توانند نامزدهایی را از این مجموعه انتخاب کنند که در ادامه دعوت‌نامه‌ی درخواست (ITA) را برای مهاجرت به کانادا تحت یکی از برنامه‌ها دریافت می‌کنند.

اکسپرس اینتری، کانادا را از سیستم سرویس‌دهی اولیه (یا عرضه محور) به سیستم دعوت به درخواست (یا تقاضامحور) منتقل می‌کند. سیستم اکسپرس اینتری با الگوبرداری از سیستم‌های مشابه مورداستفاده در استرالیا و نیوزیلند، پیگیری سریع پردازش مهاجران ماهر را که به احتمال زیاد در کانادا موفق هستند، دنبال می‌کند.

مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC) قصد دارد درخواست‌ها را ظرف شش ماه پس از تاریخ ارسال بررسی کند، از این رو اکسپرس اینتری نام‌گذاری شده است.

از اول ژانویه‌ی 2015 به بهره‌برداری رسید.

تحت اکسپرس اینتری، کارفرمایان کانادایی نقش مستقیم‌تری نسبت‌به قبل در مهاجرت کانادا دارند. داوطلبان در استخر اکسپرس اینتری این فرصت را دارند که با تبلیغ مستقیم خود به کارفرمایان ازطریق بانک کار کانادا و ازطرق دیگر، شانس خود را برای دعوت‌شدن افزایش دهند. به‌همراه دولت فدرال و استان‌های کانادا، کارفرمایان کانادایی می‌توانند نامزدهایی را که برای مهاجرت به کانادا ابراز علاقه کرده‌اند انتخاب کند.

کارفرمایان کانادایی هیچ‌گونه تعهدی در قبال پرداخت هزینه‌های دولتی در روند مهاجرت یک نامزد ندارند. این موضوع ممکن است بین کارفرما و نامزد تصمیم‌گیری شود.

روند فسخ استخدام همان روشی است که برای هر مقیم دائم یا شهروند کانادایی که از قبل در کانادا اقامت داشته‌اند، وجود دارد و قوانین کار اعمال می‌شود.

سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) سازوکار داخلی دولت کانادا برای رتبه‌بندی نامزدها براساس سرمایه‌ی انسانی آن‌هاست که با عواملی مانند سن، سطح تحصیلات و توانایی زبان تعیین می‌شود. این سیستم به مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) کمک می‌کند تا بتواند تصمیم بگیرد که به کدام یک از نامزدها دعوت‌نامه‌های درخواست برای اقامت دائم داده شود.

خیر. اگر کارفرمایی بخواهد ازطریق سیستم انتخاب اکسپرس اینتری کاندیدای خارجی استخدام کند، پیشنهاد کار باید برای مدت حداقل یک سال پس از صدور ویزای اقامت دائم باشد.

نه لزوماً، هرچند کارفرمایان کانادایی اکنون به‌وسیله‌ی اکسپرس اینتری نقش مهمی در مهاجرت کانادا دارند؛ یعنی برای بسیاری از داوطلبان، اخذ پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای کانادایی می‌تواند شانس دعوت آن‌ها برای درخواست اقامت دائم کانادا را افزایش دهد.

بله، کارفرمایان می‌توانند گزینه‌های دیگر برای پرکردن موقعیت‌های شغلی با کارگران خارجی را بررسی کنند. در بیشتر موارد، کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام کارگر خارجی‌اند، ابتدا مجوز دولت را قبل از انجام استخدام دریافت می‌کنند. این مجوز به‌صورت ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) ارائه می‌شود، که قبلاً با عنوان نظریه‌ی بازار کار (LMO) شناخته می‌شد.

موارد متعددی وجود دارد که نیاز به LMIA را منتفی می‌کند. موافقت‌نامه‌های بین‌المللی، مانند توافق‌نامه‌ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، اجازه‌ی پذیرش کارگران خارجی خاص به کانادا را می‌دهد. برخی دیگر شامل بعضی از انتقال‌های درون‌شرکتی، کارگران شرکت‌کننده در برنامه‌های تبادل بین‌المللی (Exchange Programs)، برخی از دانشگاهیان و وابستگان کارگران خارجی موقت‌اند‌ که LMIA را دریافت کرده‌اند.

در موارد دیگر، کارمند دولت کانادا هنگام بررسی درخواست باید تعیین کند که استخدام کارگر خارجی تأثیر مثبت یا خنثی در بازار کار کانادا خواهد داشت. ازجمله عوامل دیگر، باید مشخص شود که هیچ کانادایی واجد شرایطی بخاطر کارگر خارجی رد نشده باشد و به کارگر خارجی حقوق و مزایایی داده می‌شود که مطابق با استانداردهای فدرال و استانی باشد.

LMIA در ۱۰ روز کاری استاندارد خدمات را برای کارگرانی که در گروه‌های شغلی زیر هستند، تهیه می‌کند:

 • مشاغل با بیشترین تقاضا: استاندارد خدمات 10 روزه برای این گروه محدود به مشاغل حرفه‌ای است که در آن دستمزد پیشنهادی در حد متوسط دستمزد استانی/ محلی یا بیشتر است. این شغل‌ها برای توسعه‌ی زیرساخت‌ها و پروژه‌های بزرگ استخراج منابع طبیعی ضروری است و بنابراین برای رشد اقتصادی کانادا حیاتی تلقی می‌شوند.
 • پردرآمدترین مشاغل: استاندارد خدمات 10 روزه برای این گروه محدود به کارفرمایانی است که کارگران خارجی موقت را در پردرآمدترین مشاغلی استخدام می‌کنند که دستمزدشان 10درصد بالاتر از دستمزد کانادایی‌هایی‌ست که در آن استان یا محله‌ی خاص کار می‌کنند، مانند پزشکان. این سطح دستمزد نشان می‌دهد که یک شاغل خارجی موقت در شغل خود بالاترین مهارت را دارد و یافتن این مهارت‌ها در بازار کار کانادا به‌سختی امکان‌پذیر است.
 • مشاغل کوتاه‌مدت: استاندارد خدمات 10 روزه برای این گروه محدود به کارفرمایانی است که درخواست کارگران خارجی موقت برای مدت کوتاهی، محدود به 120 روز تقویمی یا کمتر را در هر شغلی دارند، دستمزد این گروه مساوی با یا بیشتر از دستمزد متوسط در آن استان یا محل است. موقعیت‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرند شامل موقعیت‌های مربوط‌به تعمیرات یا ساخت تجهیزات و کارهای تضمینی است.

پس از دریافت LMIA مثبت، کارفرما باید نسخه‌ای برای کارگر خارجی خود ارسال کند. LMIA مثبت باید در درخواست کارگر برای اجازه‌ی کار موقت گنجانده شود.

توجه داشته باشید که علاوه‌بر دارندگان LMIA، به داوطلبان زیر در مجموعه‌ی اکسپرس اینتری، امتیاز سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) برای پیشنهاد شغلی واجد شرایط داده می‌شود:

 • افراد دارای مجوز کار صادرشده طبق توافق‌نامه‌ی بین‌المللی، مانند موافقت‌نامه‌ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)
 • افراد دارای مجوز کار تحت معیارهای «مزایای قابل‌توجه برای کانادا» مانند نقل‌وانتقالات درون‌شرکتی

بله، اگرچه وقتی کارفرما نامزدی را مشخص کند و مایل به ارائه‌ی پیشنهاد شغلی دائمی باشد، نامزد باید پروفایلی در اکسپرس اینتری ایجاد کند و پس از ارسال رسمی پیشنهاد شغل، برای وی درخواست دعوت به اقامت دائم داده می‌شود.

کارفرمایان همچنین می‌توانند در خارج از مجموعه‌ی اکسپرس اینتری در سطح بین‌المللی نیروی تازه استخدام کنند و سپس کارگری خارجی را به‌طور موقت به کانادا بیاورند.

نه، برای کسانی که اقامت دائم دارند، LMIA هزینه‌ای ندارد.

کارفرمایان باید مزایای عدم پرداخت هزینه‌ برای LMIAهای بررسی‌شده ازطریق اکسپرس اینتری را درمقابل این واقعیت قرار دهند که اگر آن‌ها بخواهند LMIA را ازطریق برنامه‌ی کارگر موقت خارجی (که مبلغ 1000 دلار هزینه دارد) بررسی کنند، کارگر ممکن است بتواند کار خود را زودتر در کانادا شروع کند.

کارفرمایان می‌توانند به نامزدها از راه‌های زیر دسترسی داشته باشند:

 • ازطریق روش‌های رایج استخدام، ازجمله تابلوهای شغلی بخش خصوصی
 • ازطریق بانک کار، که به نامزدها کمک می‌کند با کارفرمایان واجد شرایط در کانادا ارتباط برقرار کنند و مشاغل آن‌ها براساس مهارت، دانش و تجربه‌ی آن‌ها باشد.

در بعضی موارد کارفرمایان همچنین می‌توانند با استان‌ها و مناطق ازطریق برنامه‌های نامزد مربوطه اقدام کنند.

در حال حاضر، مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) هیچ سهمیه‌ای برای مشاغل خاص منتشر نکرده است.

در بسیاری از موارد، کارفرمایان به LMIA مثبت نیاز دارند. کارفرما می‌تواند از LMIA موجود برای استخدام دائم کارگر خارجی موقت خود استفاده کند، مشروط بر اینکه LMIA هنوز معتبر باشد.

توجه داشته باشید که علاوه‌بر دارندگان LMIA، به نامزدهای زیر در مجموعه‌ی اکسپرس اینتری همچنین می‌توانید امتیاز سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) را برای یک پیشنهاد شغلی واجد شرایط دریافت کنید:

 • افراد دارای مجوز کار صادرشده طبق توافق‌نامه‌ی بین‌المللی، مانند موافقت‌نامه‌ی تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)
 • افراد دارای مجوز کار تحت معیارهای «مزایای قابل‌توجه برای کانادا» مانند نقل‌وانتقالات درون شرکتی.

بله، زمان‌های مشخصی وجود دارد که تعداد مشخصی از نامزدها برای درخواست اقامت دائم کانادا دعوت‌نامه صادر می‌شود، اما به داوطلبان درمورد این دوره‌های دعوت از قبل هشدار داده نمی‌شود. درباره‌ی دورهای دعوت که تاکنون برگزار شده است بیشتر بدانید.

به‌محض ورود کاندیدا به کانادا، او یک مقیم دائم می‌شود و از این رو دارای حقوق شغلی مشابه شاغل‌های کانادایی، حمایت تحت منشور حقوق و آزادی‌های کانادا و قوانین کار مربوطه می‌باشد. به‌طور خلاصه، او از همان آزادی‌ای برای تغییر شغل برخوردار است که شهروندان کانادایی و کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، از آن برخوردار هستند.

فراتر از قوانین کار استانی موجود، قوانین دیگری در این زمینه وجود ندارد. کارفرمایان می‌توانند از روش‌های موجود خود برای جذب و حفظ کارمندان ماهر خود استفاده کنند، مانند اطمینان از اینکه قراردادهایی که به داوطلبان ارائه می‌شود حاوی بندهای غیررقابتی باشد تا ریسک ترک‌کردن کار پس از مدت کوتاهی توسط کارمندی که تازه به کانادا مهاجرت کرده است کاهش یابد. وقتی کارگری خارجی به کانادا می‌رسد و مقیم دائم می‌شود، آزادی عمل دارد و می‌تواند برای هر کارفرمایی در سراسر کانادا کار کند.

شبکه‌ی ارتباط کارفرمایان (ELN) به کارفرمایان کمک می‌کند در سیستم اکسپرس اینتری پیمایش کنند. این شبکه اطلاعات مفیدی درمورد برنامه‌های مهاجرت اقتصادی و سیاست‌های مربوط به اکسپرس اینتری به کارفرمایان ارائه می‌دهد. هدف آن افزایش آگاهی کارفرمایان و استفاده از سیستم اکسپرس اینتری و همچنین تسهیل ارتباط بین کارفرمایان کانادایی و کارگران ماهر است. ELN سؤالات مربوط‌به موارد خاص یا مسائل مربوط به اجازه‌ی کار را بررسی نمی‌کند. تمرکز آن روی موارد ساکنین دائم است. استفاده از ELN هزینه‌ای ندارد.

فاکتورهای زیر در محاسبه امتیاز رتبه‌بندی جامع (CRS) در نظر گرفته می‌شوند:

 • سن (حداکثر 110 امتیاز)
 • تحصیلات (حداکثر 150 امتیاز)
 • سطح توانایی زبان (حداکثر 160 امتیاز)
 • تجربه کاری در کانادا (حداکثر 80 امتیاز)
 • سایر عوامل (حداکثر 700 امتیاز)

سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) یک سیستم بر پایه نمره‌دهی به توانایی و ویژگی‌های فرد است که رتبه وی را در استخر کاندیداها مشخص می‌کند. حوزه‌های مورد سنجش در این سیستم عبارتند از:

 • مهارت‌ها
 • تجربه کاری
 • سطح مهارت در زبان
 • تحصیلات و سایر شاخص‌ها

سیستم رتبه‌بندی جامعه بر اساس فاکتورهای زیر به شما امتیاز می‌دهد:

 • منطقه استانی انتخاب شده (600 امتیاز)
 • داشتن پیشنهاد از طرف کارفرما (50 – 600 امتیاز)

داشتن پیشنهاد کار از طرف کارفرما برای شما امتیاز خواهد داشت، این امتیاز با توجه به نوع کار از50 تا 600 متغیر است.

 • همسر و یا همراه قانونی شما
 • مطابقت مهارت‌های شما و مهارت‌های مورد نیاز کشور کانادا
 • تجارب قبلی مرتبط مانند زندگی و تحصیل در کانادا
 • داشتن اقوام درجه یک در کانادا
 • توانایی در زبان‌های فرانسوی و انگلیسی (150 امتیاز)

هرچه توانایی بالاتری در دو زبان فرانسوی و انگلیسی داشته باشید امتیاز بیشتری نیز خواهید گرفت.

 • سطح تحصیلات (600 امتیاز)

سطح تحصیلات شما و داشتن هر گونه سرتیفیکیت می‌تواند در این امتیاز تاثیر بگذارد، هر چه تحصیلات بالاتری داشته باشید امتیاز بیشتری خواهید گرفت، اگر به همراه همسر خود اقدام می‌کنید تحصیلات وی نیز مهم است.

 • تجربه شغلی

تجربه شغلی شما و فردی که همراه او اقدام به مهاجرت کرده‌اید یکی از عوامل مهم در امتیاز CRS می‌باشد.

برای دریافت مجوز ورود شما باید همه نیازمندهای زیر را دارا باشید:

 • در دسته نیروی کار ماهر فدرال (FSWC) حضور داشته باشید.
 • یا در دسته نیروی حرفه‌ای تجارت حضور داشته باشید.
 • و یا در دسته دارای تجربه کار در کانادا حضور داشته باشید.

شما باید ظرف 30 روز در بانک کار کانادا ثبت نام کنید مگر اینکه موارد زیر را داشته باشید:

 • یک کافرمای کانادایی شما را استخدام کرده باشد و یا دعوت‌نامه شغلی داشته باشید.
 • نامزدی را از طریق برنامه استانی دریافت کرده باشید.

برای به دست آوردن امتیازات جامع سیستم رتبه‌بندی، باید ارزیابی شغلی داشته باشید ، مگر اینکه:

 • اجازه کار برای کارفرمای دارای مجوز کار (کار تمام وقت یا کار نیمه وقت برای مدت زمان برابر) را به مدت حداقل یک سال داشته باشید.
 • یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید که مدت آن حداقل یک سال باشد.
 • اجازه کار موقت خاص کارفرمای معتبر را دارید که طبق کد R204 (A) ، (C) یا R205 معاف است.

اگر واجد شرایط دریافت هر یک از برنامه‌های فدرال باشید ، برای تکمیل موارد مورد نیاز مانند ثبت نام در بانک مشاغل، حداکثر 30 روز فرصت دارید. اگر این کار را نکنید، نمایه ورود شما فعال نمی‌شود.

برای دریافت ویزای اکسپرس انتری به کانادا باید از طریق یکی از برنامه‌های زیر اقدام کنید:

 • برنامه فدرال نیروی کار حرفه‌ای (SFWP)
 • برنامه فدرال نیروی حرفه‌ای در تجارت (SFTP)
 • برنامه تجربه کاری کانادا (CEC) – این برنامه برای افرادی است که حداقل یک سال در کانادا مشغول به کار باشند.

عوامل زیر در ارزیابی شما برای ورود به این برنامه تاثیرگذارند:

 • تجربه شغلی
  • شما باید سابقه کار مرتبط برای موقعیت شغلی مورد نظر در لیست موقعیت‌های شغلی (NOC) داشته باشید. توجه کنید که اگر سابقه شغلی شما نامرتبط با موقعیت شغلی‌ای که برای آن درخواست داده‌اید باشد، تاثیری ندارد.
  • تجربه شغلی شما نباید برای بیشتر از ده سال گذشته باشد. (اگر در چند زمینه شغلی سابقه کار دارید سابقه‌های قدیمی ارزشی ندارند.)
  • شما باید برای کار خود حقوق دریافت کرده باشید.
  • شما باید حداقل به اندازه یک سال کاری تجربه کار داشته باشید. (یک سال کاری معادل حداقل 1560 ساعت کار است.)
  • شما باید ثابت کنید که تجربه شغلی شما با شرح و نیازمندی‌های شغلی NOC همخوانی دارد.
 • مهارت در زبان فرانسوی یا انگلیسی
  • شما باید حداقل‌هایی که بنچمارک زبان کانادا (CLB) مشخص کرده است را دارا باشید.
  • شما باید نمره یک آزمون زبان که توسط IRCC پذیرفته شده است را داشته باشید.
  • شما باید حداقل در یکی از دو زبان فرانسه و انگلیسی مهارت داشته باشید.
  • شما باید از مدرک زبانی استفاده کنید که در کمتر از دو سال گذشته گرفته باشید. مدارک قدیمی‌تر فاقد ارزش هستند.
 • تحصیلات
  • شما باید تحصیلات متوسطه کانادا یا مدرک دیپلم و یا مدرک دانشگاهی داشته باشید.
  • شما باید مدرک دانشگاهی معتبری که مورد پذیرش IRCC باشد، ارائه دهید.
 • تضمین تمکن مالی

شما باید ثابت کنید که برای هزینه‌های خود و خانواده‌تان به مقدار کافی منابع مالی در اختیار دارید، مگر اینکه:

 • در حال حاضر مشغول به کار در کانادا باشید.
 • یک پیشنهاد کاری معتبر در داخل کانادا داشته باشید.

عوامل دیگری مانند سن، داشتن پیشنهاد کار و تعداد همراهان نیز می‌توانند در این فرایند تاثیر بگذارند.

این برنامه برای افرادی است که قصد دارند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند و در یک مهارت خاص توانمند هستند.

حداقل نیازمندی‌ها برای اقدام از طریق این برنامه به شرح زیر می‌باشد:

 • شما باید برای زندگی در خارج از کبک اقدام کرده باشید. (استان کبک برنامه خاص خودش را برای نیروی کار دارد.)
 • شما باید حداقل‌های آزمون انگلیسی یا فرانسه را به دست آورید.
 • شما باید حداقل دو سال در موقعیت شغلی مرتبط تجربه کاری داشته باشید. (یا به مقدار مشابه زمانی در یک موقعیت نیمه وقت)
 • تجربه کاری شما باید در 5 سال گذشته باشد. (تجارب قدیمی‌تر فاقد ارزش هستند.)
 • شما باید نیازمندی‌های مشخص شده موقعیت شغلی در NOC را داشته باشید.
 • شما باید پیشنهاد کار تمام وقت توسط یک کارفرما در کانادا را برای حداقل یک سال داشته باشید، یا اینکه باید یک مدرک معتبر که توسط دولت کانادا مورد پذیرش است را برای اثبات توانمندی شغلی خود ارائه دهید.
 • تحصیلات

شما نیاز به مدرک خاصی برای این برنامه ندارید، اما با داشتن مدرک دانشگاهی و انواع سرتیفیکت‌هایی که مورد تایید کانادا هستند می‌توانید در رتبه‌بندی CRS نمره بیشتری به دست آورید.

 • توانایی در زبان

شما باید حداقل نمره برای پذیرش در بنچمارک زبان کانادا را به دست آورید.

شما باید مدرک یک آزمون زبان که توسط IRCC تایید شده باشد را ارائه دهید.

مدرک زبان شما باید در دو سال گذشته کسب شده باشد. مدارک قدیمی‌تر فاقد ارزش هستند.

 • هر استان کانادا ممکن است نیازمندی‌های متفاوتی داشته باشد. پیش از اقدام باید نیازمندی‌های هر منطقه را بررسی کنید.