کالج در کانادا

تحصیل کالج در کانادا

برای شروع بهتر است اول بگوییم که کالج به چه نوع سیستم آموزشی گفته می‌شود؟ در کانادا به مؤسسات آموزشی کوچکتر از دانشگاه و تنوع رشته‌های تحصیلی کمتر که مدارک کارشناسی صادر می‌کنند و عموماً 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد کالج می‌گویند. سیستم کالج در کانادا برای ارائه آموزش‌های فنی و دیپلم‌هایی که به تغییر روند کار و نیازهای یک اقتصاد در حال تغییر پاسخ می‌دهند، ساخته‌شده است و بیشتر بر آماده‌سازی متقاضی برای ورود به بازار کار تمرکز می‌کند و در زمینه علمی، هنری، فنی‌ و حرفه‌ای و آموزشی فعالیت دارد. می‌توان گفت که کالج دوره‌ای بین مدرسه و دانشگاه است که به دو صورت دولتی و خصوصی فعالیت می‌کند. برای قبول شدن در کالج‌های کانادا برای مهاجران افراد بالای 18 سال داشتن مدرک زبان تافل و یا آیلتس با نمره 6.5-6 ضروری است زیرا در صورت نداشتن مدرک شانس گرفتن ویزا کم می‌شود اما متقاضیان واجد شرایط می‌توانند با گذراندن دوره‌های آموزشی زبان که توسط کالج‌ها برگزار می‌شود نیز بدون مدرک در برخی کالج‌ها با توجه به شروط ارائه شده تحصیل خود را ادامه بدهند.

تحصیل در کالج های کانادا

در کانادا کالج‌ها به دو صورت دولتی و خصوصی فعالیت دارند، کالج‌های دولتی community college بودجه خود را از دولت فدرال تأمین می‌کنند و بالطبع شهریه این کالج‌ها کمتر است اما کالج‌های خصوصی بودجه خود را از شهریه‌ای که از دانشجویان می‌گیرند تأمین می‌کنند و معمولاً کوچک‌تر هستند و شهریه بالاتری به نسبت کالج‌های دولتی دارند.

زمان دوره کالج در کانادا

کالج در کانادا در دورهای پاییز از سپتامبر تا دسامبر، در زمستان از ژانویه تا آوریل و در بهار از می تا آگوست برگزار می‌شود که همانطور که گفتیم طول هر دوره کالج حدود 3 یا 4 سال به نسبت نوع رشته و دوره تحصیلی است.

دوره دیپلما در کانادا 

اگر مدرک دیپلم را گرفته باشید می‌توانید در دوره دیپلما (Diploma Programs) ثبت‌نام کنید. ورود به این دوره کار سختی نیست حتی اگر تمایلی به انجام پایان‌نامه در دوره فوق‌لیسانس نداشته باشد می‌توانید با شرکت در دوره‌ها مدرک دیپلما را بگیرید. این دوره با گذراندن 30 واحد درسی از 8 ماه تا 1 سال ادامه دارد. هزینه دوره دیپلما بین 15000 هزار دلار تا 17000 هزار دلار است. پیش‌نیاز این دوره مدرک دیپلم است و مدرک زبان ضروری نیست. رشته‌هایی مانند معماری، هنر، هوانوردی، ساخت‌وساز، بیزینس، طراحی، اقتصاد و… در دوره دیپلما طرفدار دارند.

دوره سرتیفیکیت در کانادا

دوره سرتیفیکیت (Certificate Programs) برای کسانی که قصد ورود به بازار کار با درآمد بالا دارند مناسب است با گذراندن 30 واحد درسی طول این دوره که حدود یک سال است به پایان می‌رسد. ورود به این دوره بدون پیش‌نیاز خاص و تنها با داشتن دیپلم دبیرستان امکان‌پذیر است. هزینه تقریبی این دوره از 4000 تا 16.500 دلار متغیر است. تفاوت آن با دوره دیپلما این است که این دوره‌ها توسط کالج و یا مؤسسات فنی برگزار می‌شود. بعد از این دوره فرد با مهارت‌هایی که کسب کرده می‌تواند برای داشتن یک شغل خوب اقدام کند. بعضی از رشته‌های کاربردی در این دوره شامل طراحی وب، تکنسین ارتباطات از راه دور، تولیدکننده موسیقی، میکاپ آرتیست، مهماندار هواپیما، انیماتور رایانه، دستیار دندان‌پزشک، پرستار مراقبت ویژه، مدیرمارکتینگ، مترجم، تکنسین علوم محیط‌زیست، حسابداری، توسعه نرم‌افزار و … است.

دوره مقدماتی لیسانس یا آماده‌سازی علمی 

دوره مقدماتی لیسانس (pre Bachelor’s) که در کالج‌ها ارائه می‌شود به‌منظور آماده‌سازی دانشجویان آینده با دانش عملی برای رشته‌های آکادمیک است. این دوره دانشجویان بین‌المللی را قادر می‌سازد تا شانس خود را در شرایط ورود به مقطع کارشناسی ارشد بهبود ببخشد. دانشجویان آموزش فشرده صحبت کردن به زبان انگلیسی، مهارت زبانی و آمادگی مهارت‌های آکادمیک را برای دوره لیسانس و فوق‌لیسانس دریافت می‌کنند. این دوره افرادی که شرایط لازم را برای ورود به دوره‌های لیسانس و فوق‌لیسانس را ندارند مناسب است به این صورت که باید دوره مقدماتی لیسانس یا همان آماده‌سازی علمی که به آن pathway program می‌گویند را به‌عنوان پیش‌نیاز طی کنند. البته دوره‌ی دکتری و برخی دوره‌های فوق‌لیسانس این پیش‌نیاز را ندارند. دوره آماده‌سازی علمی شامل دو نوع است:

دوره استاندارد: دانشجو پس از شرکت در این دوره آماده امتحان تافل و یا آیلتس می‌شود و درواقع این دوره برای .آماده‌سازی در این آزمون‌ها است

دوره‌یکپارچه: بعضی از مؤسسات آموزشی طی توافقی که با مؤسسات زبان امضا کردند دانشجویانی را که دوره .زبان خود را در این مؤسسات می‌گذرانند بدون نیاز به آزمون پذیرش کنند

 دوره DEC  در کالج‌ های کبک

دوره‌ی کالج در کبک یا همان DEC نوعی کالج فنی است که معمولاً دوره آن دو سال است و بر ورود دانشجو بها بازار کار بعد از اتمام تحصیل تمرکز دارد. در این دوره برنامه آموزشی فنی و حرفه‌ای برای دانشجو در نظر گرفته‌شده است که بخشی از آموزش عالی در کبک است که یک دوره پیش از دانشگاه محسوب می‌شود که ورود با بازار کار را آسان می‌کند. شهریه این دوره‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در یک سال حدود 1000 تا 16000 دلار است اما دانشجویان فرانسوی از پرداخت برخی هزینه‌ها معاف هستند. دانشجویان تحصیل‌کرده در کبک که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه در کبک هستند باید دارای DEC باشند. دانشجویانی که دارای مدرک فنی سه‌ساله DEC هستند (که بعضاً به‌عنوان برنامه شغلی نیز خوانده می‌شوند) می‌توانند مستقیماً در رشته تحصیلی منتخب خود وارد نیروی کار شوند یا در شرایط خاصی به دانشگاه ادامه دهند. رشته‌هایی مانند مهندسی مکانیک، مهندسی برق، معماری، صنعت گردشگری و توریسم، مطالعات بیزینس بین‌المللی، روانشناسی و صدها رشته دیگر در این دوره آموزش داده می‌شود.

دوره بچلر در کانادا

دوره لیسانس (Bachelor) در کانادا به مدرک دوره متوسطه نیاز دارد. این دوره با توجه به مرکز آموزشی مربوطه و برنامه آموزشی حدود سه تا چهار سال به طول می‎‌انجامد. این دوره در کانادا بعد از سال 12 و البته در استان کبک یک سال زودتر شروع می‌شود. هزینه دوره لیسانس حدود 25.180 دلار در سال است. تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان برای پذیرش در این دوره امکان‌پذیر است اما گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی ضروری است. در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی نیز مدرک لیسانس افتخاری به دانشجو اعطا می‌شود. به طور کلی شما می‌توانید در رشته‌های اقتصاد، مالی، تاریخ، داروسازی، مهندسی و … مدرک بچلر دریافت کنید.

نمره زبان موردنیاز برای پذیرش در کالج ‌های کانادا

برای پذیرش در دانشگاه و کالج‌های کانادا شما به مدرک زبان احتیاج دارید یعنی مدرکی که ثابت کند شما برای ورود به این مراکز آموزشی از دانش زبان انگلیسی کافی برخوردار هستید و برای اقدام ویزای تحصیلی کانادا نیز به آن نیاز دارید. این مدرک می‌تواند تافل و یا آیلتس باشد که پیشنهاد ما در صورت نداشتن مدرک زبان این است که در آزمون آیلتس شرکت کنید. لازم به ذکر است که برخی دانشگاه‌ها در کبک میزان دانش زبان فرانسه شما را ملاک قرار می‌دهند زیرا آموزش با این زبان انجام می‌شود. نمره تافل اگر کتبی باشد باید 580 یا 550 باشد و کامپیوتری 213 یا 237، نمره آیلتس 6 تا 6.5 برای ورود به کالج‌های کانادا ملاک است. در صورت نداشتن مدرک زبان پیش از شروع تحصیل باید یک دوره پیش‌نیاز زبان را طی کنید که در صورت قبولی می‌توانید در رشته انتخابی تحصیل کنید برخی کالج‌ها نیز اقدام به برگزاری آزمون آنلاین زبان انگلیسی مانند CAEL یا فرانسوی برای تعیین سطح زبان دانشجو می‌کنند. ازآنجاکه شرکت در این دوره‌ها برای دانشجویان ایرانی به راحتی موردپذیرش قرار نمی‌گیرید پیشنهاد می‌شود قبل از گرفتن ویزای تحصیلی کانادا مدرک زبان موردنظر را دریافت کنید. برای ارزیابی زبان فرانسوی نیز باید استاندارد NCLC شما که معیار مهارت شما برای زبان فرانسوی در کانادا است 4 باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در کالج‌ های کانادا

مدارک کلی برای اقدام اخذ پذیرش کالج‌های کانادا شامل ارائه گواهی است که ثابت می‌کند شما می‌توانید هزینه تحصیل و پذیرش و زندگی در کانادا را پرداخت کنید. مشخصات هویتی که شامل آدرس و شماره تماس و کد پستی متقاضی و مشخصات والدین است که باید کامل باشد. اسکن پاسپورت معتبر و یک عکس با ویژگی پاسپورتی، ترجمه سه سال اخیر کارنامه تحصیلی متقاضی با فرمت pdf، ترجمه شناسنامه و نوشتن یک انگیزه نامه برای تحصیل در کانادا و هزینه‌های دانشگاه که به آن ادمیشن فی گفته می‌شود و حدود 100 دلار است. برای ورود به کالج‌های کانادا مدرک پیش‌دانشگاهی ضروری است و مدرک زبان برای اخذ ویزا نیز اهمیت دارد، هرچند متقاضی می‌تواند دوره‌های زبان را با توجه به شروط کالج در کانادا بگذراند اما پیش از آن گفتیم که بهتر است مدرک زبان را از قبل بگیرد. اثبات اینکه شما از قانون پیروی می‌کنید، سابقه کیفری ندارید و برای امنیت کانادا خطری ندارید. ممکن است شما نیاز به ارائه گواهی پلیس داشته باشید. شاید به ارائه گواهی سلامت نیز در مراحل بعد نیاز پیدا کنید.

شرایط سنی لازم برای اخذ پذیرش در کالج ‌های کانادا

شرایط سنی خاصی برای پذیرش در کالج‌های کانادا وجود ندارد، معمولاً برای تحصیل در کالج سن 18-35 مورد بررسی قرار می‌گیرند زیرا هنگام بررسی پرونده شما توسط آفیسر مربوطه باید سن شما به گونه‌ای باشد که بتوانید او را برای بازگشت مجدد به کشور بعد از تحصیل قانع کنید. پس فاکتور سن در پذیرش اولیه چندان بی‌تأثیر نیست. البته پیش از اقدام برای کالج مورد نظر بهتر است شرایط سنی کالج و یا استان مورد نظر را بررسی کنید.

شهریه کالج در کانادا

هزینه تحصیل در کالج کانادا به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان به طور دقیق شهریه ثابتی را اعلام کرد. با اینکه شهریه کالج‌ها در سال 2019 افزایش داشته است اما می‌توان گفت هنوز شهریه کالج کانادا به نسبت کشورهایی نظیر استرالیا و یا انگلیس بسیار مناسب است. شهریه کالج به مواردی مانند رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، مقطع تحصیلی و دانشجوی بومی و یا بین‌المللی بودن ربط دارد و به نسبت هرکدام این هزینه تغییر می‌کند. برای مثال هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از مقطع کارشناسی است. شهریه کالج برای دانشجویان بین‌المللی در سال 2019 برابر 29.714 دلار کانادایی که معادل (22.500 دلار آمریکایی) در هرسال است. رشته‌های علوم انسانی ارزان‌تر است که میانگین آن 5.542 دلار است. رشته‌های مهندسی و پزشکی جز پر هزینه‌ترین رشته‌ها در کانادا هستند که شهریه بالاتری دارند. رشته دندانپزشکی حدود 21.717 دلار کانادایی معادل (16.446 دلار آمریکایی) برای رشته‌های پزشکی 14.162 دلار کانادایی (10.724 دلار آمریکایی) است. رشته‌های بیزینس و مدیریت با شهریه پایین‌تری معادل 6.827 دلار کانادایی، (5.170 دلار آمریکایی) در هرسال است.

شرایط انتقال واحدهای درسی از کالج به دانشگاه در کانادا

انتقال واحدهای درسی به معنای کسب امتیاز برای دوره‌های تکمیل‌شده در یک موسسه یا در یک برنامه، هنگام تغییر به موسسه دیگر است. دوره‌های درسی که در یک برنامه انجام می‌شود می‌توانند به یک برنامه دیگر در یک موسسه دیگر منتقل شوند، یا به یک برنامه دیگر در همان موسسه یا یک موسسه جدید منتقل شوند. دانشجو با توجه به معدل کسب کرده در کالج می‌تواند از این مزیت پیش از ورود به دانشگاه استفاده کند. دو نوع انتقال واحد انجام می‌شود:

انتقال دوره‌ها: این انتقال از یک موسسه به موسسه دیگر یا دریافت دوره در یک موسسه جدید که به موسسه فعلی شما بازمی‌گردد اطلاق می‌شود.

انتقال برنامه: به انتقال یک سری دوره‌های یک برنامه به برنامه مشابه در یک موسسه دیگر می‌گویند، برای مثال شما برنامه دیپلما حسابداری را تکمیل کرده‌اید و برای گذراندن حسابداری پیشرفته به یک موسسه دیگر انتقال پیدا می‌کنید.

ارزش انتقال واحدها بستگی به چگونگی دوره‌های شما با دوره‌های مؤسسه جدید و یا چگونگی دوره‌های انتخابی شما با الزامات برنامه جدید دارد. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که مؤسسات هنگام اعطای این فرصت از آن استفاده می‌کنند، از جمله اینکه آیا شما الزامات یک دوره را برای یک رشته رعایت کرده‌اید و یا GPA مورد نظر را برای یک رشته بدست آورده‌اید؟ و همچنین اینکه از آخرین زمانی که یک دوره یا یک برنامه را گذرانده‌اید چقدر گذشته است؟ کالج‌ها و دانشگاه‌ها چیزی به نام سیاست‌های اقامت دارند که شما را ملزم می‌کند درصد خاصی از یک برنامه را در موسسه خود تکمیل کنید تا اعتبار خود را در آنجا دریافت کنید. انتقال واحدها در بیشتر استان‌های کانادا انجام می‌شود اما بریتیش کلمبیا و انتاریو با استفاده سالانه 60 هزار دانشجو در سال پیشتاز است.

امکان اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل در کالج

بیشتر افرادی که در کالج‌های کانادا تحصیل می‌کنند به فکر اقامت دائم بعد از تحصیل در این کشور هستند. به طور کلی وضعیت اقامت در کانادا پس از تحصیل به نسبت بقیه کشورها بهتر است اما این اقامت از استانی به استان دیگر متفاوت و شرایط مختلفی دارد، در برخی استان‌ها بعد از تحصیل به راحتی می‌توان اقامت دائم گرفت اما در برخی دیگر اقامت دائم به اشتغال و اخذ ویزای کاری بستگی دارد. یکی از روش‌های مورد استفاده هم برای مهاجران جدید و هم دانشجویانی که در کانادا تحصیل کرده‌اند اکسپرس اینتری کانادا است. اولین قدم برای اقامت دائم تکمیل مشخصات ورود به سیستم Express از طریق وب‌سایت دولت کانادا است. با استفاده از سیستم جامع رتبه‌بندی، امتیاز و رتبه‌ای به شما اعطا می‌شود. اگر نمره / رتبه شما به اندازه کافی بالا باشد، از شما دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم کانادا با ارسال دعوت‌نامه ITA برای شما، درخواست دهید. آموزش، سابقه کار و مهارت زبان و سن از عوامل مهم در پذیرش اکسپرس اینتری است و افراد طبق سه برنامه تجربه کانادایی CEC ()، نیروی فنی و حرفه‌ای فدرال FSTC() و نیروی متخصص فدرال FSWC () مورد بررسی قرار می‌گیرند. برخی استان‌های کانادا، مانند منیتوبا، انتاریو، آلبرتا، نیوفاندلند، نوا اسکوشیا، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان و جزیره پرنس ادوارد، برای دانشجویی که از یک موسسه سومی در آن استان فارغ‌التحصیل شده‌اند، دارای برنامه ویزا هستند. دانشجو حداکثر 90 روز بعد از فارغ‌التحصیلی فرصت دارد تا شغل مناسب را پیدا کند و برای اخذ ویزای کار و در مرحله بعد ویزای دائم برای خود و یا با خانواده اقدام کند. در صورت تحصیل در کالج دانشجو می‌تواند از ویزای کار برای همراه استفاده کند.

برنامه کالج‌های کانادا برای دانشجویان بین المللی

کالج‌های زیادی در کانادا وجود دارندکه دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند و برنامه‌های خاصی برای دانشجویان خارجی دارند، این برنامه‌ها به صورت تمام وقت و یا پاره وقت برگزار می‌شود. به طور کلی شامل برنامه‌های آکادمیک که شامل دیپلما، دیپلما پیشرفته، گواهینامه‌های تحصیلات تکمیلی و برنامه‌های پیشرفته است. همچنین برنامه آموزش زبان انگلیسی با اهداف آکادمیک (EAP) و یا به عنوان زبان دوم ESL()، دوره آموزشی زبان فرانسه، برنامه‌های مدرک لیسانس، کورس آماده‌سازی برای امتحانات مجوز حرفه‌ای، مطالعات کوتاه‌مدت به منظور کسب تجربه و مهارت‌های عملی و سرتیفیکیت‌های کوتاه‌مدت با ارائه انواع گواهینامه و برنامه‌های کارآموزی برای دانشجویان برگزار می‌کند.

لیست کالج‌های معروف کانادا

کالج‌های دولتی و خصوصی زیادی در کانادا وجود دارند، اما از میان این کالج‌ها برخی معروفترند و رتبه علمی بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. شما می‌توانید با وارد کردن رشته تحصیلی خود مشاهده کنید که در کدام یک از کالج‌های کانادا می‌توانید تحصیل کنید و با مراجعه به سایت هر کالج نیز برنامه‌های آن را برای دانشجویان خارجی ببینید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

کالج هنر و طراحی اونتاریو
کالج سنتنیال
کالج جورج براون کانادا
کالج سنکا کانادا
کالج هامبر کانادا
کالج لانگارا کانادا
کالج فلمینگ
کالج رد ریور کانادا

کار در کانادا با مدرک کالج

با اینکه نباید انتظار داشته باشید با مدرک کالج یک کار پردرآمد برای تأمین هزینه‌های تحصیل داشته باشید اما بعد از اخذ مدرک کالج شما به راحتی می‌توانید شغل مورد نظر را پیدا کنید و از آنجا که در کالج بیشتر بر روی مهارت‌های عملی تأکید می‌شود پس مشاغل فنی و شغل‌های مهارتی برای کسانی که مدرک کالج دارند مناسب است که معمولاً برای کارآموزی و یا اشتغال به آن‌ها مراجعه می‌شود. برای دانشجویان خارجی اشتغال به این صورت است:

کار در بخشی از مطالعات یک رشته مانند استخدام در بخشی از برنامه‌های تعاونی در طول یک سال

اشتغال در دانشگاه

اشتغال خارج از دانشگاه (نیاز به مجوز دارد)

اشتغال در یک پژوهش مربوط به کار به مدت دو سال بعد از فارغ‌التحصیلی

بیشتر بخوانید

دانشگاه های کانادا
ارزان‌ ترین دانشگاه‌ های کانادا
بیزینس اسکول های کانادا