کار پس از تحصیل در کانادا (PGWP)

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

اجازه کار پس از تحصیل در کانادا و یا Post Graduate Work Permit که به طور اختصاری PGWP هم گفته می ‌شود، یکی از ارکان اصلی سیستم مهاجرتی کانادا به شمار می رود که به دانش آموزان بین المللی که از دانشگاه ها یا کالج های این کشور فارغ التحصیل شده اند، اجازه می دهد تا سقف سه سال پس از فارغ التحصیلی خود نیز  همچنان به کار کردن در این کشور مشغول باشند. علاوه بر این، یکی دیگر از تاثیرات بسیار بزرگ و مهم مجوز کار پس از تحصیل در کانادا هم این است که می تواند برای دانش آموختگان انتقالی هم اقامت دائم به ارمغان بیاورد.

مجوز کار پس از تحصیل، نوعی مجوز کارِ آزاد به شمار می رود که به آن دسته از دانش آموزان یا دانشجویان بین المللی اختصاص پیدا می‌کند که در یکی از برنامه های تحصیلی در این کشور در هر مقطع تحصیلی منحصر به فردی فارغ التحصیل شده باشند. اشخاصی که واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از تحصیل شناخته شوند و بتوانند آن را به دست بیاورند، این اجازه را به طور رسمی در اختیار خواهند داشت تا برای هر کارفرمایی، برای هر تعداد ساعت کاری و در هر کجای کشور کانادا مشغول به کار شوند.

مجوز کار پس از تحصیل معمولا بین هشت ماه تا سه سال اعتبار دارد و یکی از بهترین روش ها برای به دست آوردن تجربه کار در کانادا به شمار می رود. چرا که دارندگان آن هیچ محدودیتی در نوع کار نخواهند داشت و همانطور که اشاره شد، بسته به شرایط خود می توانند با شرایط کاری آزادانه ای به انجام هر کاری در کانادا مشغول شوند. زمانی که شخص متقاضی تجربه کار در کانادا به دست آورد، موقعیت های پرشمار و بسیار زیادی را در برابر خود خواهد گشود که در نهایت، منجر به دریافت اقامت دائم کشور کانادا خواهد شد.

طول دوره تحصیلکم تر از ۸ ماهبین ۸ تا ۲۴ ماه۲۴ ماه و یا بیشتر
مدت زمان اعتبارعدم امکان صدوربرابر با مدت زمان دوره آموزشیتا سقف ۳ سال
نام اختصاریPGWPPGWPPGWP
گروه هدفشرکت کنندگان در دوره های آموزشی شغلی یا مهارتی کوتاه مدتدانشجویان یا دانش آموزان شرکت کننده در دوره های آموزش تکمیلی کوتاه مدتدانشجویان یا دانش آموزان مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا یا دوره های ۲ تا ۴ ساله دیگر
هزینه۲۵۵ دلار۲۵۵ دلار

لینک های مفید

دانشگاه های زیاد و تراز اولی در کانادا وجود دارند که همه ساله بیش از 60 هزار نفر برای تحصیل به کانادا سفر می کنند و در دهه ی گذشته، حدود 14.000 نفر از جوانان ایرانی به کشور کانادا سفر تحصیلی داشته اند. کشور کانادا اعلام کرده است که دانشجویان خارجی سالیان حدود 22 میلیارد دلار برای این کشور سودآوری اقتصادی دارند و سود آوری دانش جویان خارجی پرداخت شهریه ی دانشگاه های خاتمه نمی یابد. کانادا اعلام کرده که طی دهه ی گذشته بیش از 170 هزار فرصت های شغلی کانادا را پس از تحصیل خود در دست گرفته اند و این به معنا سود آوری اقتصادی و سازندگی در این کشور است.

افرادی که در کانادا تحصیل کرده باشند می توانند پس از تحصیل خود مشغول به کار شوند و پس از مدتی کار کوتاه مدت، برای اقامت دائم این کشور اقدام به ثبت نام کنند. طبق آمار های دولت کانادا، بیش از 60 درصد از دانشجویان این کشور پس از تحصیل خود در کانادا مشغول به کار شده و اقامت گزیدند. این روند مهاجرتی از مسیرهای مختلفی امکان پذیر است. کشور کانادا در هر فاز از این مسیرهای مهاجرتی از حضور متقاضیان مهاجرت از مسیرهای تحصیلی سود می برد. لذا تسهیلات فراوانی در راه این مسیرهای مهاجرتی وجود دارند که مهاجرت تحصیلی کانادا را جز جذاب ترین، مطمئن ترین و آسان ترین مسیر مهاجرتی قرار می دهد.

اما برای اینکه بتوانید در کانادا تحصیل کنید باید پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه ها و موسسات تحصیلی کانادا را داشته باشید. اگر بخواهید پس از تحصیل در کار کنید، مجوز کار پس از تحصیل یا PGWP (Post Graduate Work Permit) نیاز خواهید داشت. و اگر بخواهید پس از مدتی کار پس از تحصیل اقامت دائم کانادا را دریافت نمایید، باید در یکی از برنامه های مهاجرتی فدرال یا استانی مانند سیستم اکسپرس انتری یا برنامه های مهاجرتی استانی اقدام به ثبت نام کنید. در این مقاله قصد داریم با فاز دوم این روال مهاجرتی تمرکز کنیم و مجوز کار پس از تحصیل یا PGWP را معرفی کنیم.

ببینید و بشنوید!

ویدیو گفت و گو با مهدی دکتـرای سیستم های انرژی از دانشگاه واتـرلو کانادا و مدیـر فنـی شرکـت Edgecom کـانـادا

پادکست گفت و گو با مهدی دکتـرای سیستم های انرژی از دانشگاه واتـرلو کانادا و مدیـر فنـی شرکـت Edgecom کـانـادا

رادیو تراست

موضوع: تجربـه تحصیل و کار در کانادا

کار بعد از تحصیل در کانادا

اکنون که کمی با اجازه کار پس از تحصیل در کانادا آشنا شدید، باید توضیح دهیم که همه ی برنامه های تحصیلی و آموزشی کانادا هم شامل Post Graduation Work Permit نمی شوند و این مجوز را در اختیار فارغ التحصیلان قرار نمی دهند. بنابراین، بهترین کار این است که قبل از این که یک برنامه تحصیلی را انتخاب کنید و مدارک خود را در جهت اپلای برای آن جمع آوری و تکمیل کنید، حتما و حتما بررسی کنید که واجد شرایط صدور مجوز کار PGWP هم باشد و پس از فارغ التحصیلی این مجوز را در اختیارتان قرار دهد.

نکته قابل توجه دیگری که درمورد کار بعد از تحصیل در کانادا و مجوز Post Graduation Work Permit وجود دارد، این است که این نوع مجوز کار، برخلاف اغلب مجوزهای کار که در کانادا صادر می شوند، نیازی به Labor Market Impact Assessment ندارد (شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد LMIA به این لینک مراجعه کنید.) در کنار تمامی مزیت ‌ها و امتیازهای بزرگی که PGWP در اختیار دارندگان خود قرار می دهد، یکی از بزرگ ترین امتیازات آن این است که به افرادی که واجد شرایط استفاده از آن باشند، اجازه می دهد یک تجربه کاری ارزشمند و بسیار معتبر در یکی از بهترین کشورهای اقتصادی حال حاضر دنیا به دست بیاورند.

درباره رشته های پرطرفدار در کانادا و مشاغل پردرآمد در کانادا بیشتر بخوانید.

اجازه کار پس از تحصیل چیست

برای اینکه شما بتوانید برای یک دوره ی تحصیلی به کانادا مسافرت کنید، ابتدا باید پذیرش تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی کانادا که دانشجوی خارجی می پذیرند (DLI: Designated Learning Institution) داشته باشید. پس از دریافت پذیرش تحصیلی شما باید دو مجوز ویزای توریستی (Visitor Visa) و مجوز تحصیل (Study Permit) را از سازمان مهاجرتی کانادا دریافت کنید تا بتوانید برای گذراندن دوره ی تحصیل خود به خاک کانادا وارد شوید. درخواست مجوز های فوق در سایت سازمان مهاجرت کانادا به صورت آنلاین امکان پذیر است.

حال زمانی که تحصیل شما در کانادا با موفقیت به پایان می رسد، مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی شما نیز به پایان خواهد رسید و شما باید یا از کشور کانادا خارج شوید و یا ویزای خود را با یکی دیگر از ویزا های کانادا تمدید کنید. یکی از گزینه های بسیار راحت پیش روی شما، تمدید ویزای تحصیلیتان با ویزای اقامت موقت کاری پس از تحصیلی یا ویزای PGWP است. این ویزا به راحتی برای دانشجویان تحصیل کرده در کانادا صادر می شود و امکان پیدا کردن کار و مشغولیت کاری به مدت یک سال یا بیشتر را برای ایشان فراهم می کند.

آیا می توانم پس از تحصیل در کانادا مشغول به کار شوم

بسیاری از دانشجویان خارجی در کانادا دوست دارند پس از تحصیل برای مدتی در کانادا بمانند، به دنبال کار بگردند و مشغول به کار شوند. برخی می خواهند برای مدتی تجربه ی کار در کانادا داشته باشند و برخی دیگر قصد دارند تا به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. دریافت اجازه ی اقامت پس از تحصیل برای دانشجویان کانادا بسیار آسان است. دانشجو کافیست که ظرف 3 ماه پس از اتمام تحصیل برای مجوز PGWP به سازمان مهاجرت کانادا درخواست دهد و به تناسب مقطع و رشته ی تحصیلی، و شرایط شخصی دانشجو اجازه ی اقامت موقت کاری در کانادا دریافت کند.

درباره سایت های کاریابی کانادا ، بازار کار کانادا و درآمد در کانادا بیشتر بدانید.

اجازه کار پس از تحصیل در کانادا

برنامه اجازه کار پس از تحصیل در کانادا و یا همان Post Graduation Work Permit Program که با اسم اختصاری PGWPP هم شناخته می شود، به دانش آموزان یا دانشجویانی که از موسسه های آموزشی و یادگیریِ واجد شرایط و معتبر کانادایی (DLIs) فارغ التحصیل شده اند، اجازه می دهد که اجازه کار در این کشور را به دست بیاورند تا تجربه کاری ارزشمند و قابل استنادی در کانادا به دست بیاورند. بنابراین، با توجه به این تعریف، می توان گفت هدف از صدور PGWPP این است که افراد متقاضی بتوانند تجربه کاری مناسبی به دست بیاورند تا در مراحل بعدی به اقامت کانادا دست پیدا کنند.

تجربه کاری حرفه ای در NOC (طبقه بندی شغلی ملی و یا National Occupational Classification) در نوع 0 و یا سطح مهارت A یا B که از طریق برنامه اجازه کار پس از تحصیل در کانادا (PGWPP) به دست آمده باشد، به فارغ التحصیلان کمک می کند تا از طریق کلاس تجربه کانادایی که در برنامه Express Entry به دست آورده می شود، واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا تشخیص داده شوند. همچنین، دانش آموزان یا دانشجویانی که برنامه تحصیلی خود را تکمیل کرده باشند، اجازه دارند در حین این که در انتظار دریافت پاسخ اپلای برای Post Graduate Work Permit خود هستند، به انجام یک شغل هم بپردازند. البته، شغل آن ها باید دارای یک سری شرایط منحصر به فرد و خاصی باشد که شما می توانید با مراجعه به این لینک از شرایط آن آگاهی پیدا کنید. همچنین،خود شخص متقاضی هم باید یک سری شرایط منحصر به فرد و خاصی داشته باشد که در بخش زیر به آن ها می پردازیم:

 • شخص متقاضی باید در حین و یا قبل از اپلای برای PGWP یک اجازه تحصیل معتبر در اختیار داشته باشد.
 • شخص متقاضی باید یک دانشجوی تمام وقت بوده باشد که از طریق DLI در یک برنامه آموزشی حرفه ای یا نیمه حرفه ای به انجام تحصیلات تکمیلی پرداخته باشد.
 • شخص متقاضی باید مجاز به انجام کار در خارج از دانشگاه بدون اجازه کار تشخیص داده شده باشد.
 • شخص متقاضی نباید از ساعات مجاز به انجام کار فراتر رفته باشد.

نکته: برای واجد شرایط بودن برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا باید تمامی شرایط بالا که اشاره کردیم را به طور همزمان با یکدیگر در اختیار داشته باشید و داشتن فقط یکی از آن ها کافی نیست.

پادکست بشنوید!

گفتگو با محمدرضا ؛ تجربـه تحصیل و کار در کانادا

گفتگو با محمدرضا ؛ تجربـه تحصیل و کار در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تجربـه تحصیل و کار در کانادا

مجوز کار پس از تحصیل در کانادا

مجوز کار پس از تحصیل در کانادا یکی از بهترین روش ها برای به دست آوردن تجربه کار در کانادا با کارفرمایان کانادایی است. به عبارت دیگر، می توانیم بگوییم که بهترین روش برای دانشجویان و دانش آموزانی که فارغ التحصیل می شوند و به دنبال کسب تجربه کاری می گردند، استفاده از مجوز کار پس از تحصیل است. دانشجویان و دانش آموزانی که از دانشگاه تورنتوی کانادا و یا تعداد بسیار زیادی از دانشگاه ها، کالج ها یا مراکز آموزشی دیگر این کشور فارغ التحصیل شوند، (به غیر از یک سری موارد استثناء) واجد شرایط اپلای و ارائه درخواست برای مجوز کار پس از تحصیل در کانادا شناخته خواهند شد. البته، مجوز کار پس از تحصیل در کانادا دائمی نیست و به تنهایی اقامت دائم این کشور را برای افراد به ارمغان نمی آورد و افراد متقاضی باید پس از اتمام این دوره، از روش های دیگر برای دریافت اقامت خود در کانادا اقدام کنند.

در واقع، مدت زمانی که مجوز کار پس از تحصیل در کانادا اعتبار خواهد داشت، نهایتا ۳ سال خواهد بود. اما همه ی دانشجویان هم واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا برای مدت ۳ سال نخواهند بود. در حقیقت، افراد بسته به مدت زمان برنامه تحصیلی خود، می توانند از مجوز کار پس از تحصیل استفاده کنند. به عنوان مثال، در صورتی که از یک برنامه تحصیلی طولانی مدت که برای مدت ۴ سال به طول انجامیده فارغ التحصیل شوید و یا دوره های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد را بدون وقفه و پشت سر هم سپری کرده باشید، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا تا سقف ۳ سال شناخته شوید؛ البته، در صورتی که نیازمندی های لازم دیگر را نیز در اختیار داشته باشید. با این وجود، باید توجه داشته باشید که ممکن است در کل مدت زمانی که در کانادا ماندگار هستید، فقط یک بار قادر به اپلای برای مجوز کار پس از تحصیل باشید و یک Post Graduate Work Permit به دست بیاورید. البته، در صورتی که واجد شرایط تشخیص داده شوید که آن هم ملزومات خود خودش را دارد که در بخش های بعدی این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. بنابراین، اگر یک بار PGWP دریافت کردید، نمی توانید PGWP دوم را هم دریافت کنید.

 در ادامه، برخی از نکته های قابل توجه و مهمی که در دریافت مجوز کار پس از تحصیل نقش بسیار مهم و پررنگی دارند را برایتان توضیح می دهیم.

 • گذرنامه معتبر

در صورتی که گذرنامه شما تا شش ماه آینده منقضی می شود، حتما باید آن را با فاصله زیادی مانده به اپلای برای PGWP خود تمدید کنید. بنابراین، در اسرع وقت این کار را انجام دهید تا با مشکل خاصی در این روند مواجه نشوید و فرصت‌تان به اتمام نرسد. بدیهی است که مجوزها نمی توانند بیشتر از تاریخ انقضای گذرنامه اعتبار داشته باشند.

 • مجوز تحصیل معتبر و قابل اطمینان

درست مانند گذرنامه، در صورتی که اجازه تحصیل‌تان هم به زودی منقضی می شود و تا زمانی که برای PGWP خود اقدام می کنید، اعتبار ندارد، باید قبل از این که دوره تحصیل‌تان به اتمام می رسد، برای تمدید مجوز تحصیل خود اقدام کنید.

کتاب بازار کار کانادا

پیش نیازهای دریافت مجوز کار پس از تحصیل کانادا برای دانش آموختگان کانادا

مجوز PGWP به دانشجو اجازه ی اقامت موقت و کار در خاک کانادا را می دهد و پیش نیاز های متعددی دارد. موارد زیر شرایط و پیش نیاز هایی هستند که متقاضی این ویزا باید داشته باشند:

 • متقاضی باید حداقل 18 سال تمام داشته باشد.
 • متقاضی باید حداقل برای مدت 8 ماه به صورت تمام وقت در کانادا تحصیل کرده باشد.
 • متقاضی باید گواهی اتمام برنامه ی تحصیلی خود را ارائه دهد.
 • متقاضی باید در یکی از مؤسسات آموزشی زیر فارغ التحصیل شده باشد:
  • کالج ها یا دانشگاه های دولتی یکی از ایالت های کانادا یا مدارس آموزش فنی حرفه ای کبک.
  • کالج ها یا دانشگاه های خصوصی یکی از ایالت های کانادا که شرایطی مانند موسسات دولتی دارند.
  • موسسات آموزشی پس از دیپلم کبک که برنامه های آموزشی بیش از 900 ساعته دارند و آموزش کار حرفه ای می دهند.
  • مدارس خصوص کانادایی که برنامه های آموزشی کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری ارائه می دهند.
 • متقاضی باید طی 90 روز پس از اتمام تحصیل خود درخواست اجازه ی کار خود را ارائه دهد.
 • تحصیل متقاضی باید با مجوز قانونی اقامت و تحصیل انجام شده باشد.

شرایط خاصی نیز وجود دارند که حتی در صورتی که شرایط فوق را نداشته باشید می توانید مجوز PGWP را دریافت کنید که به شرح زیر هستند:

 • اگر دوره ی تحصیل خود را به صورت جهشی گذرانده باشید و به عنوان مثال دوره ی تحصیلی 8 ماهه ی خود را ظرف 6 ماه به اتمام رسانده باشید.
 • شما از یکی از موسسات DLI به یک موسسه ی خارج از DLI منتقل شده باشید و مدت زمان تحصیل خود را در آنجا به اتمام رسانده باشید و یا برعکس.
 • شما بخشی از تحصیل خود را به صورت پاره وقت گذرانده باشید.
 • شما در یک مدرسه آموزش هواپیمایی تحصیل کرده باشید و مجوز پرواز تجاری دریافت کرده باشید و یا مجوز آموزش دروس هواپیمایی دریافت کرده باشید.
 • شما در یکی از موسسات حرفه و کار آموزی کبک آموزش دیده باشید.

اگر شما شرایط فوق را نداشته باشید و یا نتوانید ظرف مدت 90 روز تامین نمایید باید پس اتمام این مدت از کشور کانادا خارج شوید.

اگر تحصیل شما شرایط زیر را داشته باشید نمی توانید مجوز PGWP را دریافت کنید.

 • تحصیل شما کمتر از 8 ماه تمام وقت باشد.
 • شما بیش از 8 ماه تحصیل کرده باشید اما این مدت به صورت پیوسته نبوده باشد.
 • شما از Global Affairs Canada (GAC) اسکالرشیپ دریافت کرده باشید.
 • شما از GAC پاداش یا فاند دریافت کرده باشید.
 • شما یک دوره ی تحصیلی از راه دور در کانادا را شروع شده باشید.
 • شما یک بار مجوز PGWP دریافت کرده باشید.
 • و تعدادی دیگر از موارد غیر قابل قبول که شامل جامعه ی ایرانیان نمی شود.

مراحل ثبت نام مجوز کار کانادا پس از تحصیل

تکمیل مراحل قانونی ثبت نام مجوز کار پس از تحصیل کانادا بسیار ساده است و شما می توانید به راحتی به صورت آنلاین یا حضور در کانادا ثبت نام خود را انجام دهید. پیش نهاد می دهیم به صورت آنلاین ثبت نام خود را انجام دهید. شما ابتدا باید در وب سایت رسمی سازمان مهاجرت کانادا ثبت نام کنید و کد GCkey دریافت کنید و اطلاعات بانکی خود را اعلام کنید. فرم های زیر در ثبت نام باید تکمیل شوند و در ارائه شوند.

 • فرم تبدیل و تغییر ویزا کانادا و ادامه ی اقامت (IMM 5710)
 • فرم مشخصات همراه یا همسر متقاضی در صورت وجود (IMM 5409)
 • فرم اعلام وکالت نامه به نماینده متقاضی در صورت وجود (IMM 5476)
 • فرم اجازه ی تحویل و دریافت مدارک توسط نماینده ی متقاضی (IMM 5475)

علاوه بر فرم های بالا باید مدارک زیر نیز در پرونده در خواست تمدید ویزای خود ضمیمه کنید:

 • کپی پاسپورت متقاضی.
 • کپی ویزای تحصیلی و تمامی مستندات موجود آن.
 • مدرک تحصیلی و ریز نمرات دریافت شده.
 • نامه ای شما پایان موفقیت آمیز تحصیل شما را بیان کند.
 • نامه ای موسسه ی آموزشی که مدت زمان تحصیل شما را بیان کند.

زمانی که تمامی مدارک و موارد فوق را در وب سایت ثبت نام ارائه دادید، سیستم ثبت نام درگاه پرداخت اینترنتی هزینه ی ثبت نام را برای شما باز خواهد کرد که پس از پرداخت هزینه ی ثبت نام درخواست شما ثبت خواهد شد. سپس شما باید منتظر بمانید تا پاسخ پرونده ی شما برای ایمیل شما ارسال شود. از زمانی که مجوز PGWP شما به دستتان برسد می توانید شروع به کار کنید.

چه کسانی واجد شرایط کار پس از تحصیل در کانادا نیستند

یکی از اولین نکته هایی که در رابطه با این موضوع باید در نظر داشته باشید، این است که اطمینان حاصل کنید که گذرنامه شما برای کل مدت PGWP اعتبار دارد. با در نظر گرفتن این نکته به عنوان یک اصل کلی، در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید، واجد شرایط کار پس از تحصیل در کانادا شناخته نخواهید شد.

 • اگر یک بار در گذشته PGWP دریافت کرده باشید.
 • در برنامه آموزشی خاصی تحصیل کرده باشید که کم تر از ۸ ماه طول کشیده باشد.
 • زبان انگلیسی یا فرانسوی را به عنوان زبان دوم خود آموخته باشید.
 • دوره های علاقه عمومی یا خودسازی را گذرانده باشید.
 • در برنامه جوایز دولت کانادا (Government of Canada Awards Program) که تامین منابع مالی آن برعهده امور جهانی کانادا (Global Affairs Canada) می باشد، شرکت کرده باشید.
 • از Global Affairs Canada بورسیه گرفته باشید.

نکته: در صورتی که با استفاده از بورس تحصیلی کانادا تحصیل کرده باشید، همچنان برای استفاده از PGWP واجد شرایط خواهید بود.

 • بورس تحصیلی فرصت برابر یا Canada-Chile را دریافت کرده باشید.
 • در برنامه مبادلات دانش پژوهان بین کانادا و چین شرکت کرده باشید.
 • در برنامه کمک هزینه تحصیلی سازمان های ایالات متحده شرکت کرده باشید.
 • در صورتی که بخش اعظم یک برنامه تحصیلی را از طریق آموزش از راه دور (به وسیله دوره های آنلاین، آموزش الکترونیک و یا انجام مکاتبات) تکمیل کرده و پشت سر گذاشته باشید.
 • در صورتی که یک برنامه آموزشی یا تحصیلی را در یک موسسه آموزشی یا مرکز تحصیلی غیر کانادایی که در این کشور واقع شده است، سپری کرده باشید.

به طور کلی، می توان گفت دانشجویان یا دانش آموزانی که به صورت تمام وقت و مداوم در برنامه های تحصیلی خود شرکت نکرده باشند، ممکن است واجد شرایط برای دریافت PGWP نباشند. مگر این که مجوز رسمی برای مرخصی یا غیبت در برنامه تحصیلی خود دریافت کرده باشند. در مجموع، فارغ التحصیل شدن از یک برنامه آموزشی یا تحصیلی که برای مدت دو سال و یا بیشتر به طول انجامیده، واجد شرایط برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل تا سقف سه سال شناخته خواهد شد.

هزینه ‌های دریافت ویزای کار کانادا پس از تحصیل چقدر است

مجوز PGWP به عنوان اجازه ی کار بدون محدودیت یا Open Work Permit محسوب می شود هزینه ای بیشتر از مجوز کار دانشجویی دارد. در نهایت شما باید 155 دلار کانادا هزینه ی بررسی مدارک در هنگام ثبت نام و 100 دلار کانادا هزینه ی صدور مجوز PGWP را زمان دریافت مجوز بپردازید.

درباره تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا بیشتر بدانید.

مجوز کار پس از تحصیل در کانادا چقدر زمان اعتبار دارد

مدت زمان اعتبار مجوز PGWP بسته مدت زمان تحصیل در کانادا متغییر است و حالات زیر برای اعتبار آن تعریف شده است:

 • اگر مدت زمان تحصیل شما کمتر از 8 ماه بوده باشد PGWP برای شما صادر نمی شود.
 • اگر مدت زمان تحصیل شما بین 8 ماه تا 2 سال به صورت تمام وقت بوده باشد، مدت زمان اعتبار PGWP شما به اندازه ی زمان تحصیل شما خواهد بود.
 • اگر مدت زمان تحصیل شما بیش از 2 سال بوده باشد اعتبار PGWP ممکن است تا 3 سال برای شما صادر شود.
 • اگر شما دوره های تحصیلی متعددی در کانادا گذرانده باشید، اعتبار PGWP ممکن است تا 3 سال برای شما صادر شود.

برای جمع بندی این بخش و اطلاعاتی که ارائه کردیم، شما را به دیدن جدول زیر دعوت می کنیم که در آن مدت زمان اعتبار مجوز کار Post Graduate Work Permit را بر اساس طول دوره های تحصیلی که ممکن است در کشور کانادا سپری کرده باشید، در اختیارتان قرار داده ایم.

مدت زمان برنامه تحصیلیمدت زمان مجوز کار PGWP
کم تر از ۸ ماهعدم امکان صدور مجوز کار PGWP
بین ۸ تا ۲۴ ماهواجد شرایط دریافت مجوز کار PGWP به مدت زمان مشابه با طول دوره تحصیل
۲۴ ماه و یا بیشترتا سقف ۳ سال
سپری کردن بیش از ۱ برنامه تحصیلیدر صورتی که شخصی متقاضی بیش از یک برنامه تحصیلی واجد شرایط را تکمیل کرده باشد، ممکن است بتواند تا سقف ۳ سال از PGWP استفاده کند.

بنابراین، با توجه به جدول بالا، می توان گفت که مدت زمان اعتبار مجوز کار پس از تحصیل یا همان PGWP به طول دوره تحصیلی شخص متقاضی بستگی دارد. در صورتی که دوره تحصیلی وی کم تر از ۸ ماه طول کشیده باشد، واجد شرایط استفاده از این مجوز نیست. اما در صورتی که دوره تحصیلی وی بیش از ۸ ماه طول کشیده باشد، واجد شرایط تشخیص داده خواهد شد و مدت زمان دقیق اعتبار مجوز کار پس از تحصیل وی، بر اساس طول دوره تحصیلی او سنجیده خواهد شد. اما در هر صورت، دوره تحصیلی شخص متقاضی هر مدتی طول کشیده باشد، بیشتر از سه سال اعتبار نخواهد داشت.

آیا می توان در حین اقامت در کانادا با مجوز کار در کانادا پس از تحصیل برای اقامت دائم کانادا اقدام کرد

زمانی که مدت زمان اعتبار اقامت کاری پس از تحصیل شما در کانادا به پایان رسد، شما می توانید از مسیر های مهاجرتی متعددی برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید. تعدادی از مسیر های مهاجرتی ای که پیش روی شما خواهند بود به شرح زیر هستند.

 • برنامه ی مهاجرتی تجربه کانادایی (Canadian Experience Class).
 • برنامه ی مهاجرتی کارکنان ماهر فدرال (Federal Skilled Workers Program (FSWP)).
 • برنامه ی مهاجرتی بازرگانان فدرال (Federal Skilled Trades Program (FSTP)).
 • برنامه های مهاجرتی استانی کانادا (Provincial Nominee Program).
 • برنامه ی مهاجرتی آزمایش آتلانتیک که شامل حال ایرانیان نمی شود.

شما باید با توجه به شرایط شخصی خود و سابقه ی کاری این که در مدت اقامت خود با PGWP خود در کانادا داشته اید، حوزه ی کاری، داشتن اقوام و اعضای خانواده در کانادا، سن، مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی، سطح کاری ای دارید (مدیریتی، بازرگانی، تخصصی یا تکنینی یا غیره) و مقصدی که برای کار و زندگی خود انتخاب کرده اید مسیر مهاجرتی خود را انتخاب کنید. تضمینی صدور ویزای اقامت دائم پس از گذاردن کار پس از تحصیل کانادا وجود ندارد اما این نکته نوید بخش شما خواهد بود که نسبت به متقاضیانی که از خارج کانادا اقدام به ثبت نام می کنند شانسی بالا تری را خواهید داشت.

درباره اقامت پس از تحصیل در کانادا بیشتر بدانید.

کار پس از تحصیل در کالج های کانادا

تعداد زیادی از کالج های معتبری که در سراسر کانادا و در استان های مختلف این کشور وجود دارند، این امکان را به افراد متقاضی که قصد دارند پس از سپری کردن دوره تحصیل خود نیز همچنان در کشور کانادا باقی بمانند، می دهند تا با پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی در رشته های واجد شرایط در کالج های معتبر سراسر این کشور، Post Graduate Work Permit خود را به دست بیاورند و در مراحل بعدی، از طریق شرکت در برنامه های گزینش استانی در استان محل اقامت خود برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا نیز اقدام کنند. بنابراین، شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی یا تحصیلی واجد شرایط در کالج های معتبر سراسر کانادا مجوز کار پس از تحصیل به دست بیاورید و به اقامت در استان محل اقامت خود ادامه دهید.

کار پس از تحصیل در دانشگاه های کانادا

درست مانند کالج ها، تعداد زیادی از دانشگاه های کانادا در استان ها و ایالت های مختلف این کشور نیز این اجازه را به افراد متقاضی می دهند تا با سپری کردن دوره های تحصیلی در رشته ها یا زمینه های واجد شرایط در دانشگاه های معتبر این کشور، اجازه کار پس از تحصیل یا همان PGWP به دست بیاورند.

نکته قابل توجهی که در رابطه با دانشگاه های واجد شرایط برای صدور PGWP وجود دارد، این است که تعدادشان از کالج هایی که پس از سپری کردن دوره تحصیل به دانشجویان خود اجازه دریافت مجوز کار می دهند، بیشتر است. این یعنی شما تقریبا با تحصیل در تمام دانشگاه های سراسر کانادا در هر استان یا ایالتی، می توانید پس از تکمیل دوره تحصیلی خود برای دریافت PGWP اقدام کنید. در حالی که این موضوع در کالج ها به این شدت رایج نیست و تعداد کالج های واجد شرایط برای صدور PGWP نسبت به دانشگاه ها کم تر است. با توجه به این موضوع، اگر قصد دارید بیشترین شانس برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا برایتان وجود داشته باشد، بهتر است در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوید. در صورتی هم که انتخابی جز کالج ندارید، حتما مطمئن شوید که واجد شرایط صدور PGWP باشد.

کار پس از تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

شما با سپری کردن دوره های آموزشی که بیشتر از ۸ ماه طول می کشند، واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از تحصیل در کانادا شناخته خواهید شد. از سوی دیگر، اکثر قریب به اتفاق برنامه های تحصیلی در دوره یا مقطع کارشناسی هم ۴ سال طول می کشند. بنابراین، پس از این که مقطع کارشناسی را به اتمام رساندید، می توانید برای PGWP اپلای کنید. البته، نکته قابل توجه و بسیار مهمی که وجود دارد، این است که اگر قصد ادامه تحصیل دارید، بهتر است برای Post Graduate Work Permit اقدام نکنید.

در این صورت، آن را به هدر داده اید. زیرا به هر حال، پس از شروع دوره تحصیلی بعدی خود در مقطع کارشناسی ارشد، اجازه باقی ماندن در کانادا را از طریق اجازه تحصیل خود خواهید داشت و با توجه به این که امکان صدور PGWP هم فقط برای یک بار وجود دارد، بهتر است آن را برای زمانی نگه دارید که دوره تحصیل خود (تا هر مقطعی که تمایل دارید) را به اتمام رسانده باشید. اما در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را ندارید، می توانید پس از دریافت تاییدیه مکتوب برای تکمیل دوره کارشناسی خود، برای دریافت PGWP اقدام کنید.

کار پس از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

برنامه های کارشناسی ارشد معمولا ۲ سال طول می کشند. با توجه به این موضوع، شما می توانید پس از سپری کردن دوره کارشناسی ارشد خود، یک PGWP با اعتباری تا سقف ۳ سال به دست بیاورید. اما همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم، توصیه ما در تراست این است که اگر قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر دارید و می خواهید دوره PhD را هم پشت سر بگذارید، باید پس از تکمیل دوره دکتری خود برای دریافت PGWP اقدام کنید. به عبارت دیگر، تنها زمانی برای دریافت PGWP اقدام کنید که تحصیلات خود را به اتمام رسانده اید و بیشتر از این قصد ادامه تحصیل ندارید.

با وجود این که اشاره کردیم با سپری کردن دوره کارشناسی ارشد می توانید یک PGWP با اعتباری تا سقف ۳ سال به دست بیاورید، اما نباید فراموش کنید که مدت زمان اعتبار PGWP به طول دوره تحصیل‌تان بستگی دارد. همانطور که می دانید، تمامی برنامه های آموزشی در این دوره هم ۲ سال طول نمی کشند. برخی از آن ها ۱ ساله و یا ۱ سال و نیمه هستند. زیرا ممکن است شخص متقاضی در حال پشت سر گذاشتن ارشد مجدد یا دوم خود باشد که برخی از واحدها در آن تطبیق خورده اند و نیازی به این نیست که دوباره هم پشت سر گذاشته شوند. در چنین شرایطی، مدت زمان اعتبار PGWP برابر با طول دوره تحصیل شخص متقاضی خواهد بود.

کار پس از تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

برخی از دانشجویان که در درجه اول شامل دانشجویان رشته های پزشکی و یا کسانی که به دنبال به دست آوردن PhD هستند، می شوند، ممکن است پس از به اتمام رساندن دوره تحصیل خود واجد شرایط اپلای برای یک CSQ تحت یک برنامه نیروی کار ماهر باشند. اولین قدم برای انجام این کار این است که برای دریافت Post Graduate Work Permit اقدام کنید. این وضعیت موقت، جایگزین مجوز تحصیل شما خواهد شد و به شما اجازه خواهد داد که به صورت کاملا قانونی در کانادا باقی بمانید تا به انجام کار در این کشور مشغول شوید و تجربه کاری به دست بیاورید.

با توجه به این موضوع، می توان گفت که درست مانند مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، اگر در مقطع دکترا یا PhD هم دوره تحصیل خود را سپری کنید، اجازه کار پس از تحصیل یا همان PGWP شما هم برای مدت ۳ سال اعتبار خواهد داشت. برای سایر برنامه های آموزشی از قبیل دیپلم های کاری یا گواهینامه های دیگر، PGWP به اندازه مدت زمان دوره آموزشی اعتبار خواهد داشت.

چه زمانی می توان برای ویزای کار پس از تحصیل در کانادا اقدام کرد

در صورتی که قصد ارائه درخواست و یا اپلای برای PGWP دارید، حتما باید این کار را در عرض ۱۸۰ روز از اولین تاریخی که تاییدیه رسمی پایان تحصیل خود را به صورت مکتوب دریافت کردید، انجام دهید (این ۱۸۰ روز یا از زمان تشکیل جلسه کارگروه ویژه محاسبه خواهد شد و یا از تاریخ انتشار نامه Service Point؛ هر کدام که زودتر صادر شوند). به محض این که تاییدیه تکمیل نیازمندی های برنامه تحصیلی خود را دریافت کردید، می توانید برای PGWP اپلای کنید. بنابراین، نیازی نیست که ۱۸۰ روز منتظر بمانید و سپس برای این کار اقدام کنید.

 • نکته: در مدت ۱۸۰ روز از تاریخی که برای دریافت PGWP خود اقدام می کنید، باید یک مجوز تحصیل (Study Permit) معتبر داشته باشید و یا در گذشته آن را به دست آورده باشید. نکته قابل توجه و مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که اگر Study Permit شما قبل از این که تاییدیه و مدرک اتمام تحصیل خود را به دست آورده باشید، منقضی شده باشد، ۱۸۰ روزِ کامل برای ارائه درخواست PGWP خود فرصت نخواهید داشت.

ددلاین شما برای ارائه درخواست PGWP شامل یکی از موارد زیر خواهد بود (هر کدام که زودتر فرا برسد)

 • ۱۸۰ روز از زمان دریافت تاییدیه رسمی و مکتوب برای پایان دوره تحصیل
 • ۱۸۰ روز از انقضای Study Permit

محاسبه ۱۸۰ روزی که برای ارائه درخواست برای PGWP فرصت هست، از زمانی که آخرین نمرات دانش آموز یا دانشجو ارائه شوند، و یا از زمانی که تاییدیه رسمی پایان دوره تحصیلی دریافت شود، آغاز خواهد شد. با توجه به این موضوع، می‌توان گفت افراد متقاضی در صورتی که دارای شرایط زیر باشند، واجد شرایط برای ارائه درخواست یا اپلای برای PGWP خواهند بود.

 • مجوز تحصیل یا Study Permit آن‌ها همچنان اعتبار داشته باشد.
 • در وضعیت ضمنی قرار داشته باشند. یعنی شخص متقاضی قبل از فرا رسیدن تاریخ انقضای مجوز تحصیل خود درخواست تمدید و یا تغییر وضعیت خود به بازدید کننده یا دانشجو داده باشد.

اشخاص متقاضی که مجوز تحصیل آن ها غیر معتبر و یا منقضی شده باشد، باید یکی از کارهای زیر را انجام دهند

 • از کانادا خارج شوند و از یک کشور دیگر برای دریافت Post Graduate Work Permit اپلای کنند.
 • با پرداخت هزینه های فعلی (۲۵۵ دلار)، از طریق اپلای برای دریافت یک PGWP، برای تغییر وضعیت خود به دانشجو اقدام کنند و همچنین، هزینه های لازم دیگر (۳۵۰ دلار) برای بازیابی وضعیت خود به دانشجو را نیز پرداخت کنند.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، شما باید در آخرین سال دوره تحصیلی خود به مواردی که در بخش زیر اشاره می کنیم، توجه داشته باشید. تا فرصت کافی برای اقدام به موقع برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل داشته باشید. این موارد، شامل نکات زیر می شوند:

 • تاریخ انقضای مجوز تحصیل خود را بررسی کنید و در صورتی که فکر می کنید نیاز هست، آن را تمدید کنید. لازم به ذکر است برای این که شانس خوبی برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل داشته باشید، باید اطمینان پیدا کنید که مجوز تحصیل‌تان به مدت ۲ تا ۳ ماه پس از امتحانات پایان ترم شما هم اعتبار خواهد داشت تا فرصت کافی جهت اقدام برای PGWP داشته باشید.
 • در عرض ۹۰ روز پس از دریافت تاییدیه رسمی تکمیل دوره آموزشی خود به صورت مکتوب و با در اختیار داشتن یک مجوز کار مدت دار و معتبر برای دریافت PGWP خود اقدام کنید. (لطفا توجه داشته باشید که این فرصت از زمانی محاسبه می شود که شما تاییدیه تکمیل دوره آموزشی تان را حتما به صورت مکتوب دریافت کرده باشید و نه فراخوان آن را)
 • ما در تراست به شدت به شما پیشنهاد می کنیم که اگر هدف نهایی شما این است که پس از دریافت اولین مدرک معتبر تحصیلی خود در کانادا، به سرعت و بدون وقفه برای دریافت دومین مدرک یا مدرک بعدی خود هم اقدام کنید، برای Post Graduate Work Permit اقدام نکنید و آن را برای زمانی ذخیره کنید که دومین مدرک یا دوره تحصیلی خود را هم در این کشور پشت سر گذاشتید. چرا که در هر صورت، شما فقط یک بار می توانید PGWP دریافت کنید و در صورتی که پس از تکمیل دوره تحصیل اول خود آن را دریافت کنید، در حین تحصیل برای دریافت مدرک دوم‌تان، آن را به هدر خواهید داد.

چطور یک ویزای کار پس از تحصیل می تواند به اقامت در کانادا کمک کند

سوالی که ممکن است برای عده زیادی از مردم یا متقاضیان دریافت Post Graduate Work Permit پیش بیاید، این است که چطور می توانند مجوز کار PGWP خود را به اقامت در کانادا تبدیل کنند و یا این که در اختیار داشتن این مجوز چطور می تواند به اقامت در این کشور منجر شود. ما در تراست قصد داریم اکنون به این موضوع بپردازیم و پاسخ این سوال را به شما بدهیم.

قبل از هر چیز، باید توضیح دهیم که برنامه Post Graduate Work Permit یا مجوز کاری که با اسم PGWP صادر می شود، برای این منظور طراحی، اجرا و پیاده سازی شده است تا یک مسیر موثر و کارآمد برای دانشجویان بین المللی در کانادا به وجود بیاورد تا وضعیت اقامت خود را به اقامت دائم در این کشور تبدیل کنند. بنابراین، هدف از طراحی این برنامه هم از اساس همین بوده تا به کسانی که واجد شرایط دریافت آن هستند، اقامت دائم هم داده شود. در واقع، با ارتباط برقرار کردن میان تحصیل در کانادا و تجربه واقعی انجام کار تمام وقت در این کشور و ایجاد یک پل ارتباطی میان آن‌ ها، فرد متقاضی در یک موقعیت بسیار عالی برای اپلای از طریق برنامه مهاجرتی Express Entry قرار خواهد گرفت.

بنابراین، در اختیار داشتن یک مدرک تحصیلی کانادایی و تجربه کاری مرتبط در این زمینه، این اطمینان خاطر را به شخص متقاضیِ استفاده از سیستم Express Entry خواهد داد تا چند امتیاز ارزشمند دیگر هم به پروفایل خود در این برنامه‌ ی مهاجرتی اضافه کند. در واقع، این پروسه منجر به افزایش امتیاز CRS (سیستم رده بندی جامع Express Entry یا Comprehensive Ranking System) خواهد شد. همانطور که احتمالا در جریان هستید، سیستم EE بسیار رقابتی است اما در نهایت، منجر به دریافت اقامت دائم کشور کانادا خواهد شد. لازم به ذکر است که برنامه های گزینش استانی (PNP یا Provincial Nominee Programs) و یا برنامه های متفرقه دیگری از قبیل Quebec Experience Class Program (در صورتی که در استان کبک تحصیل کرده باشید) نیز دسته بندی های مهاجرتی دیگری هستند که متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی کانادایی و یا تجربه انجام کار در این کشور باشند را به سمت دریافت اقامت کانادا هدایت می کنند.

کار پس از تحصیل در آنتاریو

برخلاف نوناووت که هیچ موسسه آموزشی خاصی برای ارائه PGWP به متقاضیان ندارد، اونتاریو دارای بیش از ۵۰۰ مرکز آموزشی مختلف است که این برنامه برایشان تعریف شده است. البته، این موضوع به معنی این نیست که تمامی این ۵۰۰ مرکز آموزشی موجود در این استان به فارغ التحصیلان خود اجازه دریافت مجوز کار پس از تحصیل یا همان PGWP می دهد. طبیعتا، یک سری از مراکز آموزشی تعریف شده و معین برای صدور مجوز کار پس از تحصیل در آنتاریو وجود دارد که به افراد اجازه دریافت آن را می دهند.

در ادامه از شما دعوت می کنیم که لیست برخی از این ۵۰۰ مرکز آموزشی در آنتاریو که صدور PGWP برایشان تعریف شده (که لزوما به معنی صدور آن برای فارغ التحصیلان هم نیست) را مشاهده کنید تا بدانید که با تحصیل در کدام یک از آن ها می توانید مجوز کار پس از تحصیل در آنتاریو را به دست بیاورید.

دانشگاهشهرواجد شرایط برای بدست آوردن PGWP
ACE Acumen Academyتورنتوخیر
Académie de Dessin de Mode Richard Robinson Academy of Fashion Designاتاواخیر
Algoma Universityبرمپتونبله
Algonquin Collegeاتاوابله
Anderson College of Health, Business and Technologyهمیلتونخیر
Brescia University Collegeلندن کانادابله
Brock Universityهمیلتونبله
Canadian Beauty Collegeتورنتوخیر
Canadian Business Skills College of Technologyمارکهامخیر
York Universityتورنتوبله
Wilfrid Laurier Universityواترلوبله
University of Guelphتورنتوبله
University of Ontario Institute of Technology (UOIT)اوشاوابله
UMS Healthcare Collegeیورک شمالیخیر
Université de l’Ontario françaisتورنتوبله
Transitions College of Business & Career Studiesآبشارهای نیاگاراخیر
Trent Universityپتربوروبله
Toronto Baptist Seminary and Bible Collegeتورنتوبله
Toronto College of Dental Hygiene and Auxiliaries Inc.تورنتوخیر
 • نکته: در صورتی که نام موسسه یا مرکز آموزشی خودتان یا موسسه ای که مد نظر دارید را در هیچ یک از لیست های بالا مشاهده نمی کنید، می توانید با مراجعه به این لینک در ابتدا استان محل اقامت خود را انتخاب کنید و سپس نام مرکز آموزشی مورد نظرتان را هم جست و جو کنید.

کار پس از تحصیل در مناطق شمال غربی کانادا

شما می توانید با سپری کردن دوره تحصیل خود در یکی از دانشگاه ها، کالج ها یا مراکز آموزشی دیگری که در مناطق شمال غربی کانادا قرار دارند، واجد شرایط استفاده از اجازه کار پس از تحصیل در مناطق شمال غربی کانادا شناخته شوید. این منطقه با داشتن بیش از ۱ میلیون کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی کمی بیش از ۴۰ هزار نفر، علیرغم این که جزو مناطق پرجمعیت شمالی در کشور کانادا به شمار می رود، اما وسعت بی نظیری دارد که می تواند تبدیل به یک تجربه کاری هم شود. مناطق شمال غربی کانادا دارای فرصت های مهاجرتی بسیار ارزشمند و خوبی برای متقاضیانی هستند که یک زندگی راحت و آسوده می خواهند. اما کدام یک از مراکز آموزشی این منطقه، فرصت دریافت PGWP را در اختیار افراد قرار می دهند؟ پاسخ این سوال، در جدول زیر نهفته شده است:

دانشگاهشهرواجد شرایط برای بدست آوردن PGWP
Aurora Collegeفورت اسمیتبله
Aurora Collegeاینوویکبله
Aurora Collegeیلو نایفبله
 • نکته: تمامی دانشگاه هایی که واجد شرایط برای به دست آوردن PGPW هستند، شامل مواردی می شوند که در جدول بالا ذکر شده اند. به غیر از سه دانشگاهی که در جدول بالا مشاهده می کنید، هیچ مرکز آموزشی دیگری در مناطق شمال غربی کانادا وجود ندارد که دانشجویان بتوانند با سپری کردن دوره تحصیل خود در آن، مجوز کار پس از تحصیل در مناطق شمال غربی کانادا را به دست بیاوند. بنابراین، در صورتی که فکر می کنید پس از سپری کردن دوره تحصیل خود قصد دریافت PGWP خواهید داشت، باید در هر رشته ای که تمایل دارید، در یکی از سه دانشگاه بالا در مناطق شمال غربی کانادا تحصیل کنید.

کار پس از تحصیل در مانیتوبا

عده زیادی از دانشجویان و دانش آموزان بین المللی از سراسر دنیا تمایل دارند که پس از فارغ التحصیل شدن، ایالت مانیتوبای کانادا را به عنوان محل اقامت و زندگی جدید خود انتخاب کنند. مانیتوبا منطقه ای است که شما می توانید در آن تشکیل خانواده دهید، فرزندان خود را به خوبی تربیت کنید، فرهنگ زندگی خود را حفظ کنید تا در نهایت، به اهداف شخصی و کاری بلند مدت خود دست پیدا کنید. اقتصاد قدرتمند و قوی حاکم بر مانیتوبا، طبیعت چشم نواز و زیبا به همراه مردم خونگرم، مهمان نواز و خوش روی این منطقه فرصت های بسیار خوبی برای به دست آوردن موقعیت های شغلی جدید و بهتر و همینطور زندگی خانوادگی راحت و آسوده تر را برای متقاضیان فراهم می کند.

شما به عنوان شخصی که از هر کدام از موسسه ها یا مراکز آموزشی معین مانیتوبا فارغ التحصیل شده اید، ممکن است واجد شرایط برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه گزینش استانی مانیتوبا یا Manitoba Provincial Nominee Program به وسیله یکی از دو برنامه ی جریان آموزش بین المللی و یا نیروهای کاری ماهر در مانیتوبا تشخیص داده شوید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق این لینک به صفحه MPNP مراجعه کنید. نکته قابل توجهی که در این بین باید در نظر داشته باشید، این است که شما به عنوان شخصی که به تازگی فارغ التحصیل شده است، باید به خاطر داشته باشید که فقط تحت شرایطی می توانید اجازه کار پس از تحصیل در مانیتوبا به دست بیاورید که یک PGWP معتبر و قابل اطمینان به دست بیاورید که آن هم منوط به داشتن اجازه تحصیل معتبری است که تاریخ انقضای آن هنوز فرا نرسیده باشد. در ادامه از طریق جدول زیر می توانید لیست برخی از مراکز آموزشی و موسسه های واجد شرایطی که پس از سپری کردن دوره تحصیل خود در آن ها می توانید یک PGWP به دست بیاورید را مشاهده کنید.

دانشگاهشهرواجد شرایط برای بدست آوردن PGWP
Assiniboine Community Collegeبرندونبله
Booth University Collegeوینیپگبله
Brandon Universityبرندونبله
Canadian Baptist Bible Collegeوینکلرخیر
Canadian Mennonite Universityوینیپگبله
College of Morden Incموردنخیر
International College of Manitobaوینیپگخیر
University of Manitobaوینیپگبله
University of Winnipegوینیپگبله
Winnipeg Global Education College Inc.وینیپگخیر
 • نکته: در صورتی که نام موسسه یا مرکز آموزشی خودتان یا موسسه ای که مد نظر دارید را در هیچ یک از لیست های بالا مشاهده نمی کنید، می توانید با مراجعه به این لینک در ابتدا استان محل اقامت خود را انتخاب کنید و سپس نام مرکز آموزشی مورد نظرتان را هم جست و جو کنید.

کار پس از تحصیل در بریتیش کلمبیا

در صورتی که به عنوان یک دانشجوی دوره متوسطه وارد بریتیش کلمبیا شده اید و تمایل دارید که پس از دریافت مدرک تحصیلی خود و فارغ التحصیل شدن هم همچنان در کانادا باقی بمانید، تجربه کاری کانادایی که به وسیله مجوز کار موقت خود در این کشور به دست آورده اید، ممکن است شما را قادر سازد تا از طریق یکی از دو برنامه Canadian Express Class و یا British Columbia Provincial Nominee Program موفق به اخذ اقامت دائم کشور کانادا شوید.

چه کسانی واجد شرایط کار پس از تحصیل در بریتیش کلمبیا هستند؟

برای این که واجد شرایط اپلای برای PGWP در بریتیش کلمبیا شناخته شوید، باید دارای سه شرط اصلی باشید که شامل موارد زیر می شوند:

 • دارای یک وضعیت مهاجرتی قانونی و معتبر در کانادا باشید و یا واجد شرایط دریافت آن باشید.
 • در طی سه سال اخیر یک برنامه تحصیلی یا آموزشی معتبر در یکی از موسسه های آموزشی واجد شرایط در بریتیش کلمبیا پشت سر گذاشته باشید.
 • توانایی و تمایل خود برای زندگی کردن در بریتیش کلمبیا را نشان داده باشید.

همچنین، برای این که پس از تکمیل و پشت سر گذاشتن دوره تحصیلی خود در بریتیش کلمبیا قادر به اپلای برای مجوز کار پس از تحصیل و دریافت PGWP باشید، باید شرایط زیر را هم در اختیار داشته باشید:

 • باید در یکی از دوره های آموزشی تمام وقتی که در بریتیش کلمبیا وجود دارد، به طور مداوم شرکت کرده باشید.
 • باید یک برنامه تحصیلی که حداقل برای مدت ۸ ماه به طول انجامیده را با موفقیت در یکی از مراکز آموزشی عمومی یا دولتی در بریتیش کلمبیا از قبیل دانشگاه ها، کالج ها یا مراکز فنی حرفه ای این منطقه پشت سر گذاشته باشید و یا یک مدرک تحصیلی از موسسه های آموزشی خصوصی این استان به دست آورده باشید.
 • در صورتی که در حال پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی یا تحصیلی در یکی از موسسه های آموزشی خصوصی در بریتیش کلمبیا هستید که منجر به دریافت مدرک تحصیلی برایتان خواهد شد، باید توسط دولت بریتیش کلمبیا مورد تایید و اعتبار سنجی قرار داده شود.
 • شما باید در عرض ۹۰ روز از دریافت رونوشت و یا یک نامه رسمی از مرکز آموزشی خود برای دریافت اجازه کار اقدام کنید. این رونوشت یا نامه رسمی، نشان می دهد که شما تمامی نیازمندی های آکادمیک و تحصیلی برای برنامه آموزشی خود را در اختیار دارید.
 • شما باید برنامه تحصیلی خود را تکمیل کرده و پشت سر گذاشته باشید و یک اعلامیه از مرکز آموزشی خود دریافت کرده باشید که نشان دهد شما واجد شرایط برای دریافت مدرک، دیپلم یا گواهینامه خود هستید.
 • زمانی که برای دریافت اجازه کار اقدام می کنید، باید دارای یک مجوز تحصیل معتبر هم باشید.
 • نکته: شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با Post Graduate Work Permit از طریق این لینک به صفحه اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا مراجعه کنید.

مراحل اپلای برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل در بریتیش کلمبیا

این پروسه شامل سه مرحله جامع و کلی می شود که در بخش زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • تشخیص دهید که آیا واجد شرایط دریافت Post Graduate Work Permit هستید یا خیر.
 • تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به این لینک مراجعه کنید).
 • یک حساب کاربری MyCIC راه اندازی کنید و یا وارد آن شوید.

کدام رشته های تحصیلی می توانند منجر به دریافت مجوز کار پس از تحصیل در بریتیش کلمبیا شوند؟

آیا در یکی از مراکز و موسسه های آموزشی واجد شرایط در بریتیش کلمبیا فارغ التحصیل شده اید؟ آیا قصد دارید که مدت زمان بیشتری در این استان بمانید و تجربه کار کردن با کارفرماهای کانادایی کسب کنید؟ پس باید علاوه بر دقت برای انتخاب مرکز آموزشی واجد شرایط، رشته مناسبی را هم انتخاب کنید که منجر به صدور PGWP برایتان شود. برخلاف اغلب روش های دریافت مجوز کار، در این روش نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارید. در صورتی که در طی ۳ سال اخیر در یکی از رشته های زیر در بریتیش کلمبیا تحصیل کرده باشید، شانس زیادی خواهید داشت تا پس از تکمیل دوره تحصیلی خود یک PGWP هم به دست بیاورید. چرا که برای دریافت PGWP، رشته تحصیلی شما هم باید واجد شرایط باشد.

رشته ها و زمینه های تحصیلی واجد شرایط برای صدور PGWP در بریتیش کلمبیا

 • کشاورزی
 • علوم زیستی و زیست پزشکی
 • علوم رایانه و اطلاعات و سرویس های پشتیبانی
 • مهندسی
 • فناوری مهندسی
 • مشاغل بهداشتی و علوم بالینی مرتبط
 • ریاضیات و آمار
 • حفاظت و تحقیقات منابع طبیعی
 • علوم فیزیکی
 • نکته 1: زمینه هایی که در بخش بالا اشاره کردیم، تنها یک بخش بسیار کوچک از رشته های تحصیلی واجد شرایط برای دریافت PGWP هستند و شما می توانید با مراجعه به این لینک از تمامی آن ها آگاهی پیدا کنید.
 • نکته ۲: علاوه بر این که خود شخص متقاضی باید واجد شرایط برای دریافت PGWP باشد، باید در یک رشته تحصیلی در یک مرکز آموزشی واجد شرایط هم تحصیل کرده باشد. برخی از مراکز آموزشی ممکن است فقط در برخی از رشته های خاص خود PGWP صادر کنند و رشته های دیگر آن ها منجر صدور آن نشوند.

مراکز آموزشی عمومی یا دولتی واجد شرایط در بریتیش کلمبیا که منجر به دریافت PGWP خواهند شد

 • British Columbia Institute of Technology
 • Camosun College
 • Capilano University
 • College of New Caledonia
 • College of the Rockies
 • Douglas College
 • Emily Carr University of Art and Design
 • Justice Institute of British Columbia
 • Kwantlen Polytechnic University
 • Langara College
 • Nicola Valley Institute of Technology
 • North Island College
 • Northern Lights College
 • Northwest Community College
 • Okanagan College
 •  Royal Roads University
 • Selkirk College
 • Simon Fraser University
 • Thompson Rivers University
 • University of British Columbia
 • University of Northern British Columbia
 • University of the Fraser Valley
 • University of Victoria
 • Vancouver Community College
 • Vancouver Island University

مراکز آموزشی خصوصی واجد شرایط در بریتیش کلمبیا که منجر به دریافت PGWP خواهند شد (برخی از برنامه های تحصیلی به خصوص آن ها واجد شرایط هستند)

 • Acsenda School of Management
 • Bachelor of Business Administration with Concentrations
 • Bachelor of Hospitality Management
 • Adler University
 • Master of Arts in Counselling Psychology
 • Master of Arts in Organizational Psychology
 • Master of Arts in Community Psychology
 • Master of Counselling Psychology
 • Master of Counselling Psychology: Art Therapy
 • Master of Public Policy and Administration
 • Doctor of Clinical Psychology
 • Alexander College
 • Associate of Arts
 • Associate of Science
 • Art Institute of Vancouver
 • Bachelor of Design in Graphic Design
 •  Bachelor of Applied Design in Interior Design
 • Bachelor of Science in Game Programming
 • City University of Seattle
 • Bachelor of Arts in Management
 • Master of Counselling
 • Master of Education in Leadership and School Counselling
 • Fairleigh Dickinson University
 • Bachelor of Science in Business Administration
 • Bachelor of Science in Information Technology
 • Bachelor of Arts in Individualized Studies
 • Master of Administrative Science
 • Master of Science in Hospitality Management Studies
 • نکته: در صورتی که نام موسسه یا مرکز آموزشی خودتان یا موسسه ای که مد نظر دارید را در هیچ یک از لیست های بالا مشاهده نمی کنید، می توانید با مراجعه به این لینک در ابتدا استان محل اقامت خود را انتخاب کنید و سپس نام مرکز آموزشی مورد نظرتان را هم جست و جو کنید.

کار پس از تحصیل در نیوبرانزویک

اغلب کسانی که در یکی از دانشگاه ها، کالج ها یا مراکز آموزشی دیگر نیو برانزویک فارغ التحصیل می شوند، واجد شرایط دریافت Post Graduate Work Permit هستند. کسانی که اجازه کار پس از تحصیل یا PGWP در استان نیو برانزویک کانادا را به دست بیاورند، خواهند توانست که تا سقف سه سال در این استان بمانند و به کسب تجربه کار در کانادا بپردازند. پس از آن هم می توانند از روش های مختلف که برنامه ی گزینش استانی رایج ترین‌شان است، اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند. البته، مدت زمان اعتبار PGWP به مدت زمان دوره تحصیلی که در نیو برانزویک پشت سر گذاشته اید، بستگی دارد (در صورتی که طول این دوره کم تر از هشت ماه باشد هم واجد شرایط PGWP نخواهید بود). به طور کلی، برای این که واجد شرایط دریافت اجازه کار پس از تحصیل در نیو برانزویک شناخته شوید، باید شرایطی که در ادامه توضیح می دهیم را در اختیار داشته باشید:

 • گذرنامه ای که حداقل برای سه سال اعتبار داشته باشد (در صورتی که اعتبار آن زیر شش ماه است، حتما در قدم اول برای تمدید آن اقدام کنید).
 • یک مجوز تحصیل معتبر
 • اسناد و مدارکی که نشان دهند شما دوره تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و آن را تکمیل کرده اید.
 • نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارید.
 • شما باید در عرض ۹۰ روز پس از دریافت اسناد و مدارکی که نشان می دهند با موفقیت دوره آموزشی یا تحصیلی خود را پشت سر گذاشته اید، برای PGWP اپلای کنید.

در ادامه ی این بخش از شما دعوت می کنیم که از طریق جدول زیر برخی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی دیگر در نیو برانزویک که از طریق سپری کردن یک دوره تحصیلی در آن ها می توانید PGWP خود را به دست بیاورید، مشاهده کنید.

دانشگاهشهرواجد شرایط برای بدست آوردن PGWP
Atlantic Business College Ltd.فردریکتونخیر
Collège communautaire du Nouveau-Brunswickباتورستبله
Collège communautaire du Nouveau-Brunswickکمپبلتونبله
Crandall Universityمونکتونبله
East Coast Trades Collegeفردریکتونخیر
Eastern Collegeسینت جانخیر
Kingswood Universityساسکسبله
McKenzie Collegeمونکتونخیر
St. Thomas Universityفردریکتونبله

نکته: در صورتی که نام موسسه یا مرکز آموزشی خودتان یا موسسه ای که مد نظر دارید را در هیچ یک از لیست های بالا مشاهده نمی کنید، می توانید با مراجعه به این لینک در ابتدا استان محل اقامت خود را انتخاب کنید و سپس نام مرکز آموزشی مورد نظرتان را هم جست و جو کنید.

کار پس از تحصیل در نیوفاندلند و لابرادور

افرادی که در موسسه های آموزشی واجد شرایط برای دریافت PGWP در نیوفاندلند و لابرادور تحصیل می کنند، می توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا، پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای جریان مهاجرتی فارغ التحصیلان بین المللی اقدام کنند. البته، کسانی که قصد استفاده از این جریان مهاجرتی را داشته باشند، باید دارای یک شغل یا پیشنهاد شغلی از طرف یکی از کارفرمایانی که در استان نیوفاندلند و لابرادور سکونت دارد، دریافت کرده باشند.

لازم به توضیح است که این جریان، بخشی از برنامه گزینش استانی نیوفاندلند و لابرادور (NLPNP) به شمار می رود که خودش، یکی از برنامه های گزینش استانی در سراسر کشور کانادا می باشد. استان های مختلفی از قبیل نیوفاندلند می توانند از طریق برنامه های استانی مختلفی که در سرتاسر کانادا وجود دارد به وسیله معیارها و شاخص های مختلفی که توسط این استان ها انتخاب می شوند، اقدام به صدور اقامت دائم کانادا برای اشخاصی که واجد شرایط هستند، کنند.

مهاجرت به استان نیوفاندلند از طریق جریان فارغ التحصیلان بین المللی در نیوفاندلند، برای عده بسیار بیشتری از افراد که شما حتی می توانید تصور کنید، در دسترس و قابل استفاده است. علت این امر هم این است که فارغ التحصیلانی که دوره آموزشی یا تحصیلی خود را در هر یک از استان های سراسر کانادا (حتی به غیر از نیوفاندلند) سپری کرده باشند، ممکن است واجد شرایط برای استفاده از جریان مهاجرتی شناخته شوند. بنابراین، استفاده از این جریان فقط به کسانی که در نیوفانلند فارغ التحصیل شده باشند، محدود نیست و هر کسی که در هر یک از استان های دیگر کانادا هم تحصیل کرده باشد، می تواند واجد شرایط استفاده از این روش باشد.

کار پس از تحصیل در جزیره پرینس ادوارد

تمامی استان ها و ایالت های کانادا (البته، به غیر از نوناووت) که جزیره پرینس ادوارد هم شامل آن ها می شود، یکی از بهترین گزینه های اقامت و ماندگاری در کانادا پس از تحصیل را در اختیار افراد متقاضی قرار می دهند. اجازه کار پس از تحصیل در جزیره پرینس ادوارد و یا سایر استان های کانادا، یک اجازه کار ویژه و مخصوص برای دانشجویان و دانش آموزان بین المللی به شمار می رود که فقط برای استفاده ی آن ها طراحی و پیاده سازی می شود. دانشجویانی که قصد استفاده از این برنامه ی مفید را دارند و می خواهند از طریق آن به انجام کار پس از تحصیل در یکی از استان های کانادا از جمله جزیره پرینس ادوارد بپردازند، باید واجد شرایط تشخیص داده شوند.

یکی از اصلی ترین نکته ها برای این که واجد شرایط اجازه کار پس از تحصیل در جزیره پرینس ادوارد یا استان های دیگر کانادا شناخته شوید، این است که دوره تحصیلی خود را به صورت مداوم و تمام وقت به اتمام رسانده باشید. تنها استثنائی که وجود دارد، در ترم آخر است که مدت کوتاهی را می توانید به صورت پاره وقت سپری کنید. مدت زمان اعتبار اجازه کار پس از تحصیل در جزیره پرینس ادوارد در هر دوره متفاوت است. اما مدت زمان دقیق اعتبار آن به مدت زمان دوره تحصیلی بستگی دارد.

علاوه بر این، مرکز آموزشی شما هم باید واجد شرایط باشد تا شما بتوانید با سپری کردن دوره تحصیل خود در آن برای دریافت اجازه کار پس از تحصیل در جزیره پرینس ادوارد اقدام کنید. بنابراین، همه ی مراکز آموزشی هم واجد شرایط نیستند. شما می توانید با مراجعه به این لینک استان یا ایالتی که مرکز آموزشی شما در آن قرار دارد را انتخاب کنید و سپس با جست و جوی کلید واژه هایی از قبیل اسم دانشگاه‌تان و یا شهری که در آن واقع شده است، آن را پیدا کنید تا بدانید که آیا واجد شرایط صدور PGWP برای شما هست یا خیر.

کار پس از تحصیل در نوناووت

یکی از استان های استثنائی کانادا که افراد نمی توانند در آن برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل اقدام کنند، نوناووت است. دلیل این امر هم این است که هیچ موسسه واجد شرایطی در این استان وجود ندارد که افراد متقاضی بتوانند از طریق سپری کردن دوره تحصیل خود در آن، PGPW دریافت کنند. بنابراین، در صورتی که قصد دریافت Post Graduate Work Permit دارید تا از طریق آن بتوانید وارد برنامه گزینش استانی شوید و سپس، اقامت دائم کانادا را به دست بیاورید، نوناووت انتخاب خوبی برایتان نخواهد بود چرا که هیچ یک از مراکز آموزشی این استان واجد شرایط PGWP برای متقاضیان نیستند.

کار پس از تحصیل در آلبرتا

برنامه کار پس از تحصیل در آلبرتا یا Alberta Post Graduate Work Program که به اختصار با نام APGWP هم شناخته می شود، این اجازه را به دانشجویان و دانش آموزانی که در حال حاضر برای یک کارفرما در این استان فعالیت می کنند خواهد داد تا از یک موسسه آموزشی شناخته شده و معتبرِ ثانویه در آلبرتا فارغ التحصیل شوند تا سپس، از طریق برنامه Immigrant Nominee در آلبرتا برای دریافت اقامت دائم کانادا اپلای کنند. شما برای دریافت اقامت دائم کانادا تحت این برنامه، نیازی به داشتن یک پیشنهاد کاری هم نخواهید داشت.

با توجه به این موضوع، اکنون می دانید که پس از فارغ التحصیل شدن هم می توانید در آلبرتا بمانید تا مشغول به کار شوید و یا به طور دائم به کانادا مهاجرت کنید. به هر حال، عده بسیار زیادی از دانشجویان و دانش آموزانی که در حال تحصیل در آلبرتا هستند، تمایل بسیار زیادی دارند تا زمانی که دوره تحصیل خود را به پایان رساندند، همچنان برای مدت بیشتری در این استان بمانند تا تجربه کار کسب کنند. کار کردن در آلبرتا و کانادا مزیت های بسیار زیادی در اختیار دانشجویان و دانش آموزان بین المللی قرار می دهد. و اما مهم تر از همه، شما این گزینه را هم در اختیار خواهید داشت تا از طریق اقامت دائم کانادا به این کشور مهاجرت کنید و برای همیشه زندگی خود را در یکی از بهترین کشورهای دنیا ادامه دهید.

اما نکته مهمی که پس از دریافت PGWP در آلبرتا وجود دارد، این است که شما حتما باید توجه داشته باشید که اگر دارنده مجوز کار پس از تحصیل در کانادا یا همان Post Graduate Work Permit هستید که قصد شروع یک کار در آلبرتا دارید، شغلتان هم باید در ارتباط با رشته تحصیلی باشد که در آلبرتا دنبال می کردید. شما می توانید با مراجعه به این لینک برای بررسی و یک مرور کلی بر روی جزئیات، مدارک و شرایط مورد نیاز و همینطور موسسات مورد تایید در آلبرتا بخش معیارهای آموزش در این استان را مطالعه کنید. ما در بخش زیر، لیست مراکز آموزشی معتبر در آلبرتا که می توانید با سپری کردن دوره تحصیل در آن ها، PGWP خود را دریافت کنید و واجد شرایط برای آن تشخیص داده شوید، در اختیارتان قرار می دهیم.

موسسه های آموزشی دولتی واجد شرایط در آلبرتا که تکمیل دوره تحصیلی در آن ها منجر به دریافت PGWP خواهند شد

 • Alberta College of Art and Design
 • Bow Valley College
 • Grande Prairie Regional College
 • Keyano College
 • Lakeland College
 • Lethbridge College
 • Grant MacEwan University (MacEwan University)
 • Medicine Hat College
 • Mount Royal University
 • Northern Alberta Institute of Technology (NAIT)
 • NorQuest College
 • Northern Lakes College
 • Olds College
 • Portage College
 • Red Deer College
 • Southern Alberta Institute of Technology (SAIT Polytechnic)
 • The Banff Centre
 • University of Alberta
 • University of Calgary
 • University of Lethbridge

موسسه های مستقل با بودجه عمومی واجد شرایط در آلبرتا که تکمیل دوره تحصیلی در آن ها منجر به دریافت PGWP خواهند شد

 • Ambrose University (Ambrose University College سابق)
 • Burman University (Canadian University College سابق)
 • Concordia University of Edmonton (Concordia University College of Alberta سابق)
 • The King’s University (The King’s University College سابق)
 • St. Mary’s University (St. Mary’s University College سابق)

نکته ۱: موسسه های آموزشی مستقلی که اسم آن ها را در بالا مشاهده می کنید، مراکزی هستند که تحت قوانین و مقررات یکسانی با موسسه های دولتی اداره می شوند و فقط ساختار آن ها به صورت مستقل به ثبت رسیده است. بنابراین، در قوانین و مقررات، هر دو نوع موسسه های آموزشی که اشاره شده است، با یکدیگر یکسان و مشابه هستند.

نکته ۲: در صورتی که نام موسسه یا مرکز آموزشی خودتان یا موسسه ای که مد نظر دارید را در هیچ یک از لیست های بالا مشاهده نمی کنید، می توانید با مراجعه به این لینک در ابتدا استان محل اقامت خود را انتخاب کنید و سپس نام مرکز آموزشی مورد نظرتان را هم جست و جو کنید.

کار پس از تحصیل در نوا اسکوشیا

مانند اغلب استان ها و ایالت های دیگری که در سراسر کشور کانادا وجود دارد، افرادی که دوره تحصیلی خود را در یکی از مراکز آموزشی واجد شرایط در نوا اسکوشیا پشت سر گذاشته باشند نیز می توانند برای دریافت Post Graduate Work Permit خود اقدام کنند. این افراد با انجام این کار موفق به بدست آوردن یک تجربه کاری مناسب و خوب با کارفرمایان کانادایی خواهند شد که می تواند منجر به ارائه اقامت دائم برای آن ها شود.

در مراحل بعدی که افراد PGWP خود را دریافت کردند و مشغول به کار با یک کارفرمای کانادایی شدند، می توانند در صورتی که مهارت و تجربه کاریشان در این مدت با نیازهای استان نوا اسکوشیا مطابقت داشت، از برنامه گزینش استانی نوا اسکوشیا استفاده کنند. نیازمندی های افراد برای واجد شرایط بودن برای استفاده از برنامه گزینش استانی در نوا اسکوشیا نیز مانند نیازمندی هایی است که برای استان های دیگر کانادا هم نام بردیم و فقط، مراکز آموزشی واجد شرایط باقی مانده، که می توانید لیست برخی از آن ها را در جدول زیر مشاهده کنید.

دانشگاهشهرواجد شرایط برای بدست آوردن PGWP
Academy of Cosmetologyدارتموثخیر
Academy of Learning College – Halifaxهالیفاکسخیر
Acadia Universityولف وایلبله
Cape Breton Universityسیدنی کانادابله
East Coast Language Collegeهالیفاکسخیر
Mount Saint Vincent Universityهالیفاکسبله
Université Sainte-Anneچرچ پوینتبله
University of King’s Collegeهالیفاکسبله
St. Francis Xavier Universityآنتیگونیشبله
 • نکته: در صورتی که نام موسسه یا مرکز آموزشی خودتان یا موسسه ای که مد نظر دارید را در هیچ یک از لیست های بالا مشاهده نمی کنید، می توانید با مراجعه به این لینک در ابتدا استان محل اقامت خود را انتخاب کنید و سپس نام مرکز آموزشی مورد نظرتان را هم جست و جو کنید.

کار پس از تحصیل در کبک

برای این که پس از به اتمام رساندن دوره تحصیل خود در کبک همچنان در این استان بمانید، باید برای مدارک مهاجرتی که در بخش زیر ارائه شده است، اپلای کنید:

 • اجازه کار پس از تحصیل یا PGWP در کبک
 • Quebec Selection Certificate (یا QSC) تحت برنامه Quebec Experience Program (یا QEP)
 • اقامت دائم در کانادا

اجازه کار پس از تحصیل در کبک شما را برای استفاده و بهره مند شدن از تعداد زیادی برنامه اجتماعی و یا کاری در کبک و کانادا واجد شرایط خواهد کرد که از این دست می توانیم به برنامه بیمه درمانی که توسط (Régie de l’assurance maladie du Québec (RAMQ ارائه می شود، اشاره کنیم. در صورتی هم که PGWP شما قبل از اخذ اقامت دائم کبک منقضی شود، می توانید در صورت داشتن CSQ و یک شغل در کبک، واجد شرایط دریافت مجوز کار محدود در این استان باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به این لینک مراجعه کنید. در ادامه می توانید لیست برخی از دانشگاه ها، کالج ها و مراکز آموزشی دیگر در کبک که می توانید از طریق سپری کردن یک دوره تحصیلی در آن ها واجد شرایط برای دریافت PGWP باشید را مشاهده کنید.

 • Académie de beauté Gordon-Robertson
 • Bishop’s University
 • Cégep Édouard Montpetit
 • Cégep Marie-Victorin
 • Cégep de Drummondville
 • Cégep de Saint-Laurent
 • Cégep de Victoriaville
 • Centre Performance Plus
 • Centre de Formation professionnelle de Lennoxville
 • Université du Québec à Rimouski
 • Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue
 • Université de Montréal
 • نکته: در صورتی که نام موسسه یا مرکز آموزشی خودتان یا موسسه ای که مد نظر دارید را در لیست بالا مشاهده نمی کنید، می توانید با مراجعه به این لینک در ابتدا استان محل اقامت خود را انتخاب کنید و سپس نام مرکز آموزشی مورد نظرتان را هم جست و جو کنید.

کار پس از تحصیل در ساسکاچوان

برای به دست آوردن مجوز کار پس از تحصیل در ساسکاچوان کانادا نیز باید در طی ۱۸۰ روز پس از این که تاییدیه مکتوب دانشگاه، کالج یا هر موسسه آموزشی دیگر را به دست آوردید، برای دریافت PGWP اقدام کنید. این تاییدیه نشان می دهد که شما با موفقیت برنامه تحصیلی یا آموزشی مورد نظر خود را تکمیل کرده اید. نکته قابل توجهی که در این میان وجود دارد، این است که تاریخ جشن فارغ التحصیلی شما هیچ ارتباطی به PGWP ندارد و نمی تواند معیاری برای سنجش ۱۸۰ روز فرصت شما باشد. این اشتباه عده بسیار زیادی از دانشجویان و دانش آموزان است که فکر می کنند این فرصت، پس از جشن فارغ التحصیلی آن ها محاسبه می شود؛ در صورتی که از وقتی تاییدیه مکتوب پایان دوره تحصیلی خود در ساسکاچوان را دریافت کردید، ۱۸۰ روز فرصت برایتان باقی خواهد ماند.

شما می توانید در کانادا و یا خارج از این کشور برای دریافت PGWP خود اقدام کنید. در واقع، شما می توانید قبل از تصمیم گیری در جهت اقدام برای PGWP از داخل کانادا این کار را انجام دهید. در صورتی که در خارج از کانادا برای PGWP خود اقدام کرده باشید، باید قبل از وارد شدن به کانادا منتظر باشید تا دعوت نامه شما توسط IRCC صادر شود. لازم به ذکر است که دعوت نامه، مدرکی است که وقتی برای اولین بار پای خود را در خاک کشور کانادا گذاشتید، به آژانس خدمات مرزی کانادا و یا Canada Border Service Agency (CBSA) ارائه می کنید. آن ها قبل از این که PGWP شما را صادر کنند، باید قانع شوند که کلیه شرایط پذیرش برآورده شده اند تا اجازه ورود شما به کانادا را صادر کنند.

البته، پس از پاندمی ویروس کرونا که سراسر دنیا را فرا گرفت، مقامات دولتی ساسکاچوان و سراسر کانادا یک سری شرایط ویژه در طی همه گیری این بیماری در نظر گرفتند که بر اساس آن ها، در صورتی که از داخل ساسکاچوان و یا استان ها و ایالت های دیگر کانادا برای PGWP خود اقدام کنید، به شرطی هنوز هم واجد شرایط برای دریافت آن خواهید بود که شرایط زیر را داشته باشید:

 • در صورتی که فرمت کلاس های حضوری تان تبدیل به غیر حضوری و آنلاین شده باشد و شما به خاطر شیوع بیماری COVID-19 در حال سپری کردن کلاس های خود به صورت آنلاین باشید.
 • در صورتی که باید به خاطر شیوع بیماری COVID-19 درس های خود را متوقف کنید و یا در طول ترم های بهار، تابستان یا زمستان به صورت پاره وقت تحصیل کنید.

اگر اکنون امکان سفر به کانادا برای‌تان فراهم نیست و در حال سپری کردن کلاس های خود به صورت آنلاین هستید، هنوز هم می توانید برای دریافت PGWP واجد شرایط باشید. به عبارت دیگر، در صورتی که از بیرون از کانادا برای دریافت PGWP خود اقدام کرده باشید نیز در صورت داشتن شرایط زیر واجد شرایط در نظر گرفته خواهید شد.

 • تمامی شرایط دیگر برای دریافت PGWP را در اختیار داشته باشید.
 • در یک برنامه تحصیلی شرکت کرده باشید که در ماه مارس سال ۲۰۲۰ در حال اجرا و برگزاری بوده است.
 • در فاصله بین بهار سال ۲۰۲۰ تا پاییز ۲۰۲۱ یک برنامه تحصیلی را آغاز کرده باشید و یا قصد آغاز کردن آن را داشته باشید.
 • قبل از شروع دوره تحصیلی خود باید دارای مجوز تحصیل باشید و یا برای دریافت آن اقدام کرده باشید.
 • در نهایت، اجازه تحصیل شما باید مورد تایید قرار بگیرد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد سایر نیازمندی ها و شرایط کامل برای ارائه درخواست PGWP در ساسکاچوان به این لینک مراجعه کنید. اکنون از شما دعوت می کنیم که در ادامه، لیست برخی از دانشگاه های واجد شرایط ساسکاچوان که از طریق سپری کردن یک دوره تحصیلی در آن ها می توانید برای دریافت PGWP اپلای کنید را مشاهده کنید.

 • Briercrest College and Seminary
 • College of Emmanuel and St Chad
 • Cumberland College
 • Great Plains College
 • Horizon College and Seminary Inc.
 • North West College
 • Regina Flying Club
 • Saskatchewan Polytechnic
 • Southeast College
 • University of Regina, including Campion College, First Nations University of Canada and Luther College
 • University of Saskatchewan, including St. Thomas More College
 • نکته: در صورتی که نام موسسه یا مرکز آموزشی خودتان یا موسسه ای که مد نظر دارید را در هیچ یک از لیست های بالا مشاهده نمی کنید، می توانید با مراجعه به این لینک در ابتدا استان محل اقامت خود را انتخاب کنید و سپس نام مرکز آموزشی مورد نظرتان را هم جست و جو کنید.

کار پس از تحصیل در یوکان

از آوریل سال ۲۰۰۸ تا کنون، دانشجویان و دانش آموزان بین المللی که در یکی از برنامه های تحصیلی واجد شرایط در یک سری از مراکز آموزشی معین در یوکان کانادا فارغ التحصیل شده باشند، قادر هستند که اجازه کار پس از تحصیل در یوکان را هم به دست بیاورند. این برنامه، اجازه کار پس از تحصیل و یا همان Post Graduate Work Permit Program (PGWPP) نام دارد. در ادامه می توانید لیست مراکز آموزشی واجد شرایط در یوکان که سپری کردن دوره تحصیل در آن ها می توان منجر به صدور PGWP برای متقاضیان شود را مشاهده کنید.

 • Alkan Air Ltd.
 • Yukon University (در شهرهای کارکراس، کارماکس، داوسون سیتی، فارو، هینس جانکشن، مایو، اولد کرو، پلی کراسینگ، راس ریور، تسلین، واتسون لیک، وایت هورس)

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

اجازه کار پس از فارغ التحصیلی یا PGWP چیست؟

PGWP، اجازه کار آزادی است که برای افراد خارجی که از موسسات واجد شرایط در کانادا فارغ التحصیل می شوند، در دسترس است. دارنده این اجازه نامه می تواند برای هر کارفرما و در هر جای کانادا کار کند.

آیا من می توانم برای مجوز کار PGWP درخواست دهم؟

دارندگان PGWP اکنون می توانند درخواست های جدید اجازه کار آزاد را ارسال کنند. با توجه به سیاست های عمومی دولت کانادا که اخیرا لازم الاجرا شده است، دانشجویان بین المللی سابق که در حال حاضر از طریق یک Post Graduate Work Permit (اجازه کارِ) منقضی شده در کانادا مانده اند، می توانند در این کشور بمانند و یک اجازه کار آزاد جدید دریافت کنند.

آیا پس از ۲ سال تحصیل کردن در کانادا می توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟

برای دریافت کردن اقامت دائم کانادا پس از پشت سر گذاشتن و فارغ التحصیل شدن از یک دوره دیپلم ۲ ساله، باید پس از دریافت کردن PGWP حداقل یک سال سابقه کار هم در استان محل اقامت خود دریافت کرده باشید.

اگر درخواست PGWP رد شد، چه اتفاقی رخ می دهد و باید چه کار کرد؟

پس از این که درخواست صدور اجازه کار پس از تحصیل شما توسط IRCC ریجکت شد، ۱۸۰ روز فرصت دارید که درخواست خود را مجددا برای یک بار دیگر ثبت کنید. این درخواست مجدد، باید شامل اسناد و مدارک تکمیلی و آپدیت شده به همراه توضیح کافی برای ریجکتی قبلی و این که چرا نباید مجددا ریجکت شود، باشد. اگر از ۱۸۰ روز بیشتر شود، اجازه تحصیل شما منقضی خواهد شد.

آیا می توان دو PGWP به دست آورد و یا پس از اتمام اعتبار اجازه کار پس از تحصیل اول برای دریافت PGWP دوم اقدام کرد؟

خیر، Post Graduate Work Permit ها فرصت هایی هستند که فقط یک بار برای دانشجویان و دانش آموزان بین المللی در کانادا به وجود می آید و فقط یک بار می توانند یک PGWP دریافت کنند. این دسته از دانشجویان یا دانش آموزان برای این که واجد شرایط دریافت مجوز کار شناخته شوند باید از یک برنامه تحصیلی واجد شرایط برای PGWP فارغ التحصیل شده باشند و شرایط لازم دیگر را نیز داشته باشند.

چه افرادی نمی توانند اجازه کار پس از فارغ التحصیلی دریافت کنند؟

شما نمی توانید توانند اجازه کار پس از فارغ التحصیلی را دریافت کنید اگر:
-در برنامه ای تحصیل کرده اید که مدت زمان آن کمتر از 8 ماه بوده است
-بیش از 8 ماه تحصیل کرده اید اما این تحصیل به طور مداوم نبوده، مثلا یک ترم مرخصی گرفته اید
-در برنامه بورس تحصیلی کانادا که منافع مشترک را تامین می کند و توسط امور بین المللی کانادا یا GAC تامین می شود، شرکت کرده اید
-در برنامه جوایز دولتی کانادا که توسط GAC اهدا می شود شرکت کرده اید
-بودجه ای به هر طریق از GAC دریافت شده باشد
-از بورس تحصیلی فرصت برابر کانادا-شیلی استفاده کرده اید
-در برنامه تبادل محقق بین کانادا و چین حضور داشتید
-در یکی  از برنامه های سازمان بورسیه آمریکا مشارکت داشتید
-برنامه تحصیلی که گذراندید به صورت آموزش از راه دور چه خارج از کانادا و چه داخل کانادا بوده
-در گذشته پس از اتمام یک برنامه برنامه تحصیلی دیگر، اجازه کار پس از فارغ التحصیلی دریافت کرده بودید.

چه زمانی نیاز به PGWP خواهد بود؟

به طور کلی باید گفت اگر فرد قصد ماندن و کار در کانادا را نداشته باشد، نیازی به PGWP نخواهد داشت.

مدت زمان اعتبار PGWP تا کی خواهد بود؟

بسته به مدت زمان دوره تحصیلات تکمیلی در کانادا، PGWP، برای حداکثر سه سال صادر می شود. برای مثال اگر مدت زمان تحصیل یکساله بود، PGWP هم برای مدت یک سال معتبر است. با این حال اگر مدت زمان برنامه تحصیلی دو سال یا بیشتر باشد، احتمال دارد،PGWP  با اعتبار سه سال صادر گردد.

از چه زمانی می توان برای PGWP در خواست ارسال کرد؟

برای ارسال درخواست، فرد باید دوره تحصیلی را گذرانده و به اتمام رسانده باشد همچنین امکان دریافت گواهی یا مدرک خود را داشته باشد، که با یک رونوشت یا نامه رسمی و معتبر قابل اثبات است.
همچنین درخواست باید در مدت زمان 180 روز پس از دریافت گواهی کتبی مبنی بر اینکه فرد تحصیل خود را به پایان رسانده ارسال شود.

درخواست برای PGWP به چه شکل ارسال می شود؟

داوطلبان می توانند هم به صورت آنلاین و هم از طریق پست، درخواست خود را به IRCC ارسال کنند.

چه قدر طول می کشد تا نتیجه درخواست برای PGWP اعلام شود؟

برای اطلاع از مدت زمان پروسه بررسی درخواست PGWP، از ابزار زمان پردازش ویزای مهاجرت کانادا استفاده کنید. در آنجا درخواست اقامت موقت را انتخاب کرده و سپس یکی از گزینه های: تمدید اجازه کار یا کارفرمای جدید، را که نوع درخواست اقامت موقت را نشان می دهد انتخاب کنید.

هزینه این درخواست چه قدر است؟

تمام هزینه فعلی PGWP، 255 دلار کانادا است. 155 دلار کانادا از این مبلغ صرف هزینه اجازه کار و 100 دلار کانادا از آن هم بهای دارنده اجازه کار آزاد است که باید پرداخت شود.

افراد با چه مدرکی واجد شرایط برای دریافت PGWP هستند؟ کدام یک از موسسات آموزشی پس دوره متوسطه برای ارائه برنامه تحصیلی معتبر هستند؟

اولا متقاضی باید تمام معیارها و شرایط PWGP را داشته باشد. علاوه بر این برای اخذ PGWP، داوطلب باید مدرک و گواهی تحصیل خود را از یکی از موسسات آموزشی زیر دریافت کند:
-یکی از موسسات دولتی پس از دوره متوسطه مثل کالج، مدارس فنی و تجاری، دانشگاه یا CEGEP در استان کبک
-یکی از موسسات آموزشی خصوصی پس از متوسطه که تحت قوانین و مقررات مشابه با موسسات دولتی فعالیت می کند
-یکی از موسسات متوسط یا پس از متوسطه در کبک که برنامه هایی به مدت 900 ساعت یا بیشتر ارائه داده و در انتها دانشجو، مدرک تحصیل حرفه ای DEP (به زبان انگلیسی DVS) یا گواهی تخصص ASP دریافت می کند.
-موسسات خصوصی کانادا که مجاز اعطای مدرک به دانشجو، در صورت شرکت فرد در یکی از برنامه های دارای مدرک که مورد تایید استان است، هستند

چه مدارکی برای ارسال درخواست نیاز است؟

متقاضیان PGWP، باید لیست اسناد و مدارک مورد نیاز که توسط IRCC ارائه می شود را بررسی کنند.

آیا فارغ التحصیلانی که PGWP دریافت کردند، باید در کانادا بمانند؟

خیر، بر اساس بروزرسانی IRCC در سال 2019، دانشجویان خارجی درصورت تمایل باید تا 180 روز پس از صدور مدرک اتمام دوره آموزشی، برای دریافت PGWP اقدام کنند. مجوز تحصیل باید در تمام این 180 روز معتبر باشد.

آیا می توان PGWP را تمدید نمود؟

PGWP را نمی توان بیشتر از حداکثر مدت زمان مجاز که طبق برنامه تحصیلی تعیین شده است، تمدید نمود. هنگامی که اعتبار PGWP رو به اتمام است متقاضی در صورت تمایل به ادامه کار در کانادا باید برای مجوز یا ویزای دیگری اقدام کند.

اگر یک داوطلب، تنها در ترم آخر به صورت پاره وقت تحصیل کرده باشد، می تواند برای PGWP اقدام کند؟

در یکسری از موارد دانشجویان در ترم آخر، تنها یک یا دو درس برای اتمام تحصیل خود دارند، بنابراین در ترم آخر به صورت پاره وقت درس می خوانند تا تحصیل خود را به اتمام برسانند. در چنین حالتی دانشجویان شرایط تحصیل تمام وقت را نقض نکرده و همچنین صلاحیتشان برای دریافت PGWP را هم از دست نمی دهند.

دارنده PGWP باید در کاری متخصص و ماهر باشد؟

دارنده PGWP می تواند برای هر شغلی و برای هر کارفرمایی در هر کجای کانادا کار کند؛ لذا ممکن است محدودیت های خاصی به فراخور کار اعمال شود.

آیا می توان همراه با درخواست PGWP، برای اقامت دائم هم درخواست ارسال کرد؟

بله، متقاضی می تواند هر دو را با هم پیش ببرد. PGWP یک راه پرطرفدار و محبوب برای فارغ التحصیلانی است که می خواهند برای کار در کانادا بمانند و در عین حال مراحل و روند درخواست برای اقامت دائم را هم پیگیری کنند.

اگر دانشجویی از کشوری دیگر به یکی از موسسات آموزشی کانادا منتقل شود، آیا می تواند پس از فارغ التحصیلی در آن موسسه آموزشی در کانادا، PGWP دریافت کند؟

بله اما در این حالت PGWP فقط برای مدتی برابر با مدت تحصیل در کانادا صادر می شود. مثلا اگر دانشجویی در سال آخر برنامه کارشناسی به یکی از دانشگاه های کانادا منتقل شود، PGWP را با حداکثر یک سال اعتبار می تواند کسب کند.

آیا در درخواست PGWP می تواند شامل همسر هم بشود؟

نه، همسر برای دریافت مجوز کار باید به صورت مجزا در خواست دهد. با این حال برای دریافت مجوز کار آزاد برای همسر همراه دارنده PGWP باید نشان دهد که در یک شغل مدیریتی، فنی یا در کاری که به مهارت خاصی نیاز دارد، مشغول به کار است. در این حالت هر یک از طرفین برای درخواست مجوز کار آزاد، باید مدارک PGWP و اشتغال فارغ التحصیلان خارجی همسر خود را هم ارائه دهند.

آیا کودکان می توانند در PGWP گنجانده شوند؟

همزمان با در خواست فارغ التحصیلان برای PGWP، کودکان می توانند برای بازدیدکننده یا مجوز تحصیل، درخواست ارسال کنند. این کار نیازمند به هزینه و مدارک اضافی خواهد بود.

اگر اعضای خانواده در مدارک تحصیل قید شده باشند، می توانند در مدت اعتبار PGWP فارغ التحصیلان، همراه با فرد در کانادا بمانند؟

اعضای خانواده باید در خواستی را برای دریافت مجوز مناسب ارسال کنند تا امکان اقامت در کانادا نزد دارنده PGWP فراهم شود.

آیا فارغ التحصیلان خارجی از موسسات آموزشی کبک قادر به دریافت PGWP هستند؟

در این حالت هم برای دریافت PGWP همان معیارها و شرایط برای فارغ التحصیلان خارجی از موسسات آموزشی کبک بر قرار است. برنامه PGWP برنامه های ویژه در سیستم آموزشی کبک را هم به شرطی که طول برنامه حداقل 900 ساعت معادل 8 ماه باشد، به رسمیت می شناسد. موسسات آموزشی ای که به رسمیت شناخته شده اند، به شرط آن که از نظر وزارت آموزش و پرورش معتبر باشند شامل مدارس متوسطه دولتی یا خصوصی و یا مدارس خصوصی پس از متوسطه است. PGWP که پس از فارغ التحصیلی در کبک کسب شده، در سراسر کانادا معتبر خواهد بود.

آیا می توان پس از ارسال درخواست PGWP، به خارج از کانادا رفت و با اجازه نامه دانشجویی به کانادا بازگشت؟

اجازه تحصیل یا اجازه کار، جایگزین ویزا نیست و امکان بازگشت به کانادا را نمی دهد. اگر TRV یا eTA هنوز معتبر است و اجازه تحصیل منقضی نشده باشد، ممکن است بتوان به کانادا بازگشت. اگر TRV یا eTA منقضی شده باشد، باید برای یک مورد جدید درخواست داد. اگر درخواست برای PGWP در هنگامی که فرد خارج از کانادا است تایید شود، می توان با استفاده از آن وارد کانادا شد.
ماموران درگاه های مرزی می توانند هنگام بازگشت به کشور مدرکی از درخواست PGWP ارسال شده بخواهند. به عنوان مثال، یک کپی از برنامه، رسید پرداخت هزینه و …

آیا دوره آموزش از راه دور واجد شرایط PGWP است؟

اگر دوره تحصیلی با یادگیری از راه دور یا از خارج از کانادا یا از داخل کانادا به پایان برسانید، برای PGWP واجد شرایط نیستید.

قانون کار آزاد (bridging open work permit) چیست؟

هنگامی که منتظر تصمیم گیری در مورد درخواست کلاس در Canada Experience Class (CEC) هستید و مجوز کار شما پس از فارغ التحصیلی در حال انقضا است، ممکن است بتوانید از این قانون استفاده کنید.
پر کردن مجوزهای کار آزاد به متقاضیان واجد شرایطی که مجوز کارشان منقضی شده است (ظرف چهار ماه یا کمتر) اجازه می دهد تا زمانی که منتظر تصمیم نهایی در مورد درخواست اقامت دائم خود هستند، به کار خود ادامه دهند.

آیا در صورت انقضا گذرنامه، PGWP هنوز اعتبار دارد؟

PGWP ها فقط تا تاریخ انقضا گذرنامه معتبر هستند. در غیر این صورت، مهم است که گذرنامه خود را خیلی زودتر از زمان درخواست PGWP تمدید کنید.

چه زمانی باید درخواست PGWP ارسال شود؟

قبل از انقضاء اجازه تحصیل باید درخواست PGWP ارسال شود. قبل از اقدام، نیازی نیست منتظر بمانید تا مدرک خود را از نظر فیزیکی دریافت کنید یا در مراسم فارغ التحصیلی خود شرکت کنید. اعلانی که بیانگر واجد شرایط بودن برای دریافت مدرک، دیپلم یا گواهینامه است، ممکن است کافی باشد. به عنوان مثال، رونوشت یا نامه رسمی. درخواست در طی 180 روز پس از دریافت تأیید کتبی مبنی بر اینکه شرایط برنامه مطالعه خود را تکمیل کرده اید، مهم است.

وضعیت ضمنی چیست و چه تاثیری بر برنامه PGWP دارد؟

وضعیت ضمنی زمانی است که دانشجو یا کارگر درخواست می کند وضعیت خود را قبل از انقضا وضعیت تمدید کند، بنابراین خواهد توانست تا زمان تصمیم گیری در مورد درخواست مجوز جدید در کانادا بمانند.
بنابراین، دانشجویانی که برنامه تحصیلی خود را به پایان رسانده اند می توانند در کانادا باقی بمانند با همان شرایط مجوز تحصیل خود در حالی که منتظر تصمیم در مورد برنامه PGWP خود هستند، به شرطی که دانشجویان در یک موسسه یادگیری تحصیلات تکمیلی مشخص به صورت تمام وقت ثبت نام کنند.

اگر دانشجویان بین المللی بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته کار کنند، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

کار کردن برای مدت بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته، یک تخلف در شرایط اجازه تحصیل به شمار می رود. شما با انجام این کار ممکن است وضعیت دانش آموزی یا دانشجویی خود را از دست بدهید و ممکن است در آینده هم از دریافت اجازه تحصیل و کار منع شوید. همچنین، امکان دارد که مجبور به ترک کانادا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید