آزمایش مدیکال ویزای کانادا

آزمایش مدیکال ویزای کانادا

متقاضیان دریافت ویزای کانادا از جنبه‌های مختلفی از سوی سفارت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. یکی از مواردی که با وجود برخورداری از شرایط اقامت در کانادا، می‌تواند مانع از صدور ویزای کانادا بشود بحث سلامتی است. دولت کانادا به اشخاصی که بیماری آن‌ها برای نظام پزشکی کانادا هزینه‌بر باشد مجوز ورود به کانادا را صادر نخواهد کرد. به همین دلیل سفارت کانادا قبل از صدور ویزا، گواهی سلامت متقاضی را، درخواست می‌کند. برای بسیاری از مهاجران این سوال به وجود می‌آید که کدام دسته از بیماری‌ها ممکن است مانع صدور ویزا بشود و این که آزمایش‌های پزشکی مورد نظر سفارت کانادا، چه نوع آزمایشاتی هستند. همچنین هزینه انجام آزمایش‌ها و مدت زمانی که باید برای آماده شدن پاسخ آن‌ها صرف شود مواردی هستند که کسب اطلاع در مورد آن‌ها برای هر مهاجری لازم است. برای یافتن پاسخ سوالات خود در این مقاله با موسسه مهاجرتی تراست همراه باشید.

چه کسی باید برای دریافت ویزای کانادا آزمایش پزشکی بدهد

هر شخصی که متقاضی دریافت ویزای کانادا باشد باید آزمایشات پزشکی سفارت را انجام دهد. در واقع لزوم انجام این آزمایش‌ها ربطی به وجود یا نبود سابقه بیماری ندارد. حتی اشخاصی هم که قصد اقامت موقت در کانادا را داشته باشند مثل حضور در کنفرانس، باید آزمایشات پزشکی را انجام بدهد.

آزمایش‌ های پزشکی ویزای کانادا شامل چه مواردی است

برای انجام معاینات پزشکی باید چند مرحله را پشت سر گذاشت:

 1. ابتدا از سوی پزشک معاینه می‌شوید و در مورد سوابق بیماری از شما سوال پرسیده می‌شود
 2. عکس‌برداری از قفسه سینه
 3. آزمایش خون و ادرار

آزمایش‌های پزشکی توسط کلینیک‌های مورد اعتماد سفارت کانادا در ایران انجام می‌شود. در مواردی که متقاضی مشکوک به بیماری خاصی باشد ممکن است برای انجام معاینات بیشتر و یا سایر آزمایش‌ها به دکتر ارجاع داده شوید. در آزمایش خون، ممکن است فاکتورهای متعددی مورد توجه قرار بگیرد اما آزمایش ایدز و هپاتیت حتما در بین آزمایش‌ها وجود دارد.

از کودکان زیر 11 سال معمولا عکسبرداری از قفسه سینه  انجام نمی‌شود.

آزمایش‌ های پزشکی ویزای کانادا شامل چه مواردی است

کدام دسته از بیماری ‌ها مانع صدور ویزای کانادا می‌شود

بیماری‌هایی که می‌توانند مانع صدور ویزای کانادا بشود از سوی وزارت بهداشت کانادا مشخص و به سفارت ابلاغ می‌شود. معمولأ در صورتی که بیماری متقاضی برای دولت کانادا، بیش از مبلغ معینی هزینه داشته باشد با صدور ویزای کانادا موافقت نخواهد شد. این هزینه هر ساله متغیر است.

در مواردی نیز اگر متقاضی بیماری داشته که درمان شده است، ویزای کانادا صادر خواهد شد اما مشروط بر این که در کانادا تحت مراقبت قرار بگیرد.

معمولأ ابتلا به بیماری ایدز مانع از صدور ویزای کانادا نمی‌شود اما متقاضی باید در کانادا تحت مراقبت قرار بگیرد. اشخاصی که به شرط مراقبت بعد از ورود به کانادا، ویزا دریافت می‌کنند باید حتما پس از اقامت در کانادا تحت نظر پزشک باشند در غیر این صورت از کانادا اخراج خواهند شد.

مشاغلی که در کانادا نیاز به معاینات پزشکی دارد

در کانادا برای برخی مشاغل، به گواهی پزشکی نیاز دارید. معمولأ مشاغلی هستند که در آن ارتباط نزدیک با دیگر افراد وجود دارد:

 1. ارائه دهندگان خدمات پزشکی و درمانی
 2. کارکنان آزمایشگاه بالینی
 3. معلمان مدارس کانادا
 4. کارکنان مهد کودک

برای انجام معاینات پزشکی ویزای کانادا چه مدارکی باید به همراه داشته باشم

 1. گذرنامه یا شناسنامه
 2. مدارک مربوط به بیماری که پیشتر درمان شده یا همچنان تحت درمان هستید.
 3. چهار قطعه عکس پرسنلی سه در چهار
 4. کارت مربوط به واکسن‌های تزریق شده

هزینه آزمایش ‌های مدیکال کانادا

هزینه‌ای که موسسات و کلینیک‌ها دریافت می‌کنند از سوی اداره مهاجرت کانادا به آن‌ها ابلاغ می‌شود. به طور کلی، هزینه‌هایی که برای انجام آزمایش‌ها از شما دریافت می‌شود بستگی به تعداد و نوع آزمایش‌ها دارد. از برخی از متقاضیان به دلیل مشکوک بودن به بیماری‌هایی که مانع از صدور ویزای کانادا می‌شوند، آزمایش‌های بیشتری گرفته می‌شود و همین عاملی برای بالا رفتن هزینه خواهد بود. در ادامه به هزینه تقریبی برخی از آزمایش‌ها و معاینات اشاره می‌کنیم.

 • معاینه و مصاحبه پزشکی – 115 دلار
 • Venipuncture یا خون گیری – 9 دلار و 60 سنت
 • آزمایش VDRL یا آزمایش خون برای بیماری سیفلیس – 15 دلار و 75 سنت
 • عکس از قفسه سینه – 42 دلار و 10 سنت
 • آزمایش ادرار – 2 دلار و 90 سنت
 • آزمایش اچ آی وی – 21 دلار

زمان انجام آزمایش مدیکال کانادا

کارمند سفارت کانادا از متقاضیان دریافت ویزا، درخواست می‌کند تا ظرف 30 روز نتیجه معاینات و آزمایش‌های پزشکی را برای سفارت ارسال کنند. سفارت با بررسی نتیجه در مورد صدور یا رد ویزا تصمیم می‌گیرد.

بعد از ارائه نتیجه آزمایش ‌های مدیکال ، صدور ویزای کانادا چه مدت طول می‌ کشد

اگر برای دریافت ویزای اقامت موقت کانادا اقدام کرده باشید مثلأ به عنوان گردشگر یا دانشجو، تقریبأ صدور ویزا 4 هفته طول می‌کشد اما اگر برای اقامت دائم کانادا درخواست داده باشید تقریبأ 3 ماه زمان خواهد برد.

بعد از ارائه نتیجه آزمایش ‌های مدیکال ، صدور ویزای کانادا چه مدت طول می‌ کشد

آیا امکان صدور ویزای کانادا برای معلولین جسمی و ذهنی وجود دارد

بله، متقاضیان به صرف معلولیت رد ویزا نخواهند شد.

آزمایش‌ های مدیکال برای دریافت ویزای کانادا تا چه زمانی معتبرند

نتیجه آزمایش‌ها تا 12 ماه بعد از تاریخ ارائه به سفارت معتبرند. اگر آزمایش و معاینه را انجام داده باشید اما نتیجه را برای سفارت کانادا ارسال نکنید مهلت 12 ماهه اعتبار آزمایش‌ها شروع نخواهد شد.

برای پشت سر گذاشتن آزمایش‌ های مدیکال کانادا باید چه کرد

 1. سعی کنید شب قبل از انجام آزمایش‌ها خواب خوبی داشته باشید و حداقل 8 ساعت بخوابید تا در زمان انجام آزمایش، فشار خونتان تنظیم باشد.
 2. در روزهای قبل از انجام آزمایش از خوردن غذاهای چرب و شور دوری کنید
 3. از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین بپرهیزد
 4. از نوشیدن قهوه و هر ماده کافئین‌داری دوری کنید
 5. در روزهای قبل از آزمایش، مقدار کافی آب بنوشید

آیا امکان انجام آزمایش ‌های مدیکال کانادا قبل از درخواست ویزا وجود دارد

بله، برای متقاضیانی که قصد شرکت در برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری را داشته باشند امکان انجام آزمایش قبل از درخواست ویزا تحت عنوان upfront medical وجود دارد. البته برای متقاضیانی که اسپانسر همسر یا فرزند خود برای ورود به کانادا باشند امکان انجام آزمایش قبل از درخواست ویزا نیست.

آیا قبل از تست ادرار در آزمایش ‌های مدیکال کانادا امکان خوردن و آشامیدن وجود دارد

اگر تست ادرار فقط برای بررسی وجود یا نبود بیماری باشد می‌توانید قبل از آزمایش از مواد غذایی و آب استفاده کنید اما اگر قرار است به منظور دیگری باشد باید برای ساعات معینی قبل از انجام آزمایش، از خوردن و آشامیدن دوری کنید. در روزهای قبل از انجام آزمایش چنین سوالاتی را می‌توانید از پزشک بپرسید.

آیا قبل از تست ادرار در آزمایش ‌های مدیکال کانادا امکان خوردن و آشامیدن وجود دارد

نتیجه آزمایش ادرار برای دریافت ویزای کانادا در چه صورتی مانع از صدور ویزا خواهد شد

اگر آزمایش نشان بدهد که گلوبول سفید، گلوبول قرمز، پروتئین، گلوکز و آمینو اسید از بدن شما خارج می‌شود.

آیا در آزمایش ادرار برای دریافت ویزای کانادا ، تمام بیماری‌ هایی که ممکن است شخص متقاضی به آن‌ ها مبتلا باشد نشان داده خواهد شد

آزمایش ادرار برای بررسی برخی از بیماری‌ها انجام می‌شود.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

آیا برای مهاجرت به کانادا باید معاینه پزشکی انجام دهم؟

کلیه متقاضیان مهاجرت به کانادا لازم است معاینات پزشکی را انجام دهند. این معاینات برای شناسایی هر شرایطی است که ممکن است بر سلامت مردم کانادا تأثیر بگذارد یا منجر به ایجاد خواسته‌های بیش از حد از خدمات بهداشتی یا اجتماعی کانادا شود. معاینه پزشکی شامل معاینه فیزیکی استاندارد ، آزمایش خون ، آزمایش ادرار و اشعه ایکس است.

چه بیماری هایی ممکن است باعث ریجکت شدن پرونده شود؟

بیماری های رایجی نظیر فشار خون، دیابت، کلسترول، مشکلات قلبی و مواردی از این دست، باعث ریجکت شدن پرونده نمی شوند. بیشتر بیماری هایی که برای کانادا هزینه بر باشند، ممکن است باعث این امر شوند. اما در حالت کلی، احتمال این موضوع کم است و معمولا پرونده ها فقط به دلیل مسائل مدیکال رد نمی شوند؛ مگر در مواردی که بیماری بسیار پرهزینه ای داشته باشید.

معاینات پزشکی برای چه مدت معتبر هستند؟

معاینات پزشکی از تاریخ معاینه به مدت یک سال معتبر هستند. اگر ویزای شما ظرف یک سال پس از تاریخ معاینه پزشکی صادر نشود ، باید دوباره معاینه پزشکی را انجام دهید.

آیا اگر بیماری یا اختلال خاصی داشته باشم ، درخواست من رد می شود؟

با در نظر گرفتن سابقه پزشکی کامل، هر مورد پزشکی به صورت جداگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. اگر این بیماری یا اختلال برای کانادایی ها خطرات سلامتی ایجاد کند یا باعث تقاضای بیش از حد از سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا شود ، ممکن است منجر به عدم پذیرش پزشکی شود.

کدام شرایط پزشکی ممکن است موجب عدم پذیرش من در کانادا شود؟

متقاضیانی که قصد دارند برای اقامت دائم وارد کانادا شوند ، در صورتی که سلامتی یا افراد تحت تکفل خود (اعم از همراه یا غیر) ، دارای شرایط زیر باشند ممکن است از ورود به کانادا منع شوند:
خطری برای سلامتی و امنیت عمومی باشد.
باعث تقاضای بیش از حد از سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا یا خدمات اجتماعی در کانادا شود.

آیا موارد استثنایی برای افراد وابسته‌ای که از نظر پزشکی غیرقابل قبول هستند ، وجود دارد؟

بله، در بخش ضمانت مالی خانواده، از عامل “تقاضای بیش از حد از بهداشت و خدمات اجتماعی در کانادا” صرف نظر می شود. در صورتی که:
همسران، common-law partners یا conjugal partners شما و یا
کودکان وابسته شما باشند.

اگر باردار باشم، آیا باز هم باید تحت معاینه پزشکی قرار بگیرم؟

برای امنیت جنین، تا پیش از زایمان اشعه ایکس از متقاضیان باردار گرفته نمی شود تا. پس از تولد، مادر و نوزاد تحت معاینات پزشکی قرار می گیرند.

آیا افراد تحت تکفل من می توانند در یک کشور دیگر تحت معاینه پزشکی قرار بگیرند؟

معاینه پزشکی در سراسر جهان توسط پزشکان تعیین شده پنل انجام می شود. صرف نظر از دفتر ویزای مهاجرت کانادا که درخواست به آن ارسال شده است، ممکن است از خدمات پزشک معین پنل در هر قسمت از جهان استفاده شود.

آیا افراد تحت تکفل غیر همراه من ملزم به انجام معاینات پزشکی هستند؟

افراد تحت تکفل همراه و غیر همراه باید تحت معاینات پزشکی قرار گیرند. در شرایط محدود، اگر فرد وابسته غیر همراه مایل یا قادر به انجام معاینه پزشکی نباشد، ممکن است فرد معاف شود. با این حال ، افراد وابسته غیر همراه نمی توانند عضو حامی مالی خانواده، در بخش ضمانت مالی خانواده باشند.

من اخیراً معاینات پزشکی برای ویزای اقامت موقت کانادا یا مجوز کار یا مجوز تحصیل را به اتمام رسانده ام. آیا باید آزمایش های پزشکی اضافی را برای درخواست اقامت دائم خود انجام دهم؟

بله، شما باید تحت معاینه پزشکی اضافی را انجام دهید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • گیلان شیروانی

  من سی سال پیَش مستکتومی شده ام متاسفانه هیچ مدرکی ندارم ولی بعد از سی سال هیچ مشگلی ندارم حابا دولت کانادا ازمایش تست سه مرحلهای خلط دهان داده خیلی سخت است ومن موفق نشدم از پس این ازمایش بر ایم ایا کار دیگری میتوانم بکنم

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. در خصوص مسائل پزشکی، تنها پزشکان مورد تایید اداره مهاجرت کانادا، که لیست آنها در سایت اداره مهاجرت موجود است، می توانند نسبت به شرایط فیزیکی و بدنی نظر بدهند. توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام برای هر کاری، یک جلسه مشاره با پزشکان مورد تایید اداره مهاجرت کانادا داشته باشید.