قانون کار کانادا

قوانین کار در کانادا

اهمیت آشنایی با قانون کار کانادا

برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا که قصد کار کردن و کسب درآمد در این کشور را دارند آشنایی با قانون کار کانادا لازم است. برخی از متقاضیان مهاجرت، به دلیل نداشتن آگاهی کافی و یا دریافت اطلاعات نادرست دید درستی نسبت به کار کردن در کانادا و ضوابط استخدام  ندارند و همین امر در بسیاری از موارد تصمیمات اشتباهی را می‌تواند برای شخص به همراه داشته باشد. در این مقاله با توضیح مسائل مرتبط با قانون کار کانادا به سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

قوانین استخدامی در کانادا

قوانین استخدامی در کانادا

قوانین استخدامی در کانادا به دو بخش فدرال و ایالتی تقسیم می‌شوند. این قوانین به منظور برقراری تعادل و توازن بین منافع کارگر و کارفرما تدوین شد‌‌ه‌اند. در قوانین استخدامی کانادا، مقررات لازم جهت جلوگیری از تضییع حق کارگران پیش‌بینی شده است. همچنین در وضع قانون کار در کانادا  جلوگیری از برخورد کارفرما با کارگر بر اساس نژاد و جنسیت، به عنوان یک هدف مهم دنبال شده است.

نحوه پرداخت دستمزدها در کانادا

در کانادا دستمزد کارگران و کارمندان در بخشی از مشاغل که دارای اتحادیه و یا صنف خاصی هستند توسط اعضای اتحادیه تعیین می‌شود. در اتحادیه نمایندگان کارگر و کارفرما حضور دارند و در مورد حقوق و دستمزدها با هم توافق می‌کنند. معمولا در کانادا در یک بازه زمانی 6 تا 18 ماه، دستمزدها مورد بازنگری قرار می‌گیرند. کارفرمایان دستمزد کارکنان خود را به صورت نقد یا با صدور چک پرداخت می‌کنند.

عدم تبعیض جنسیتی نژادی و اعتقادی در قانون کار کانادا

عدم تبعیض جنسیتی نژادی و اعتقادی در قانون کار کانادا

طبق قانون کار در کانادا، اگر یک زن در موقعیت کاری یک مرد قرار بگیرد و تمام وظایفی را که مردها در حیطه شغلی خود انجام می‌دهند بتواند به درستی و مطابق با آنچه که مورد نظر کارفرما هست انجام بدهد از حقوق و مزایای یکسان برخوردار خواهد بود. در کانادا زن یا مرد بودن کارگر یا کارمند  اهمیتی ندارد بلکه ملاک و معیار، درست کار کردن است.

همچنین طبق قانون کار در کانادا، در زمان استخدام در مورد عقاید شخصی، از متقاضی سوالی پرسیده نمی‌شود. در مورد مسائل نژادی هم لازم به توضیح است که با توجه به مهاجر‌پذیر بودن کانادا، مهاجرین با رفتار بد و غیرمودبانه از سوی کارفرمایان کانادایی مواجه نمی‌شوند. در کانادا تخصص و مهارت شما در انجام کار جایگزین مسائل نژادی می‌شود. در مجموع می‌توان گفت که مهاجرین در تمام مشاغل حق رقابت با شهروندان کانادایی را دارند مگر در مورد مشاغلی که جنبه سیاسی دارند و قرار گرفتن در آن‌ها برای اشخاص غیر کانادایی ممنوع است.

طبق قانون کار کانادا، خانم‌های محجبه نیز از کار کردن در این کشور ممنوع نیستند و می‌توانند مانند سایرین در حرفه مورد نظر خود مشغول به کار شوند. کارفرما نیز به دلیل پوشش خاص خانم‌های محجبه حق برخورد غیرمودبانه ندارد در غیر این صورت با واکنش گروه‌های اجتماعی و البته برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

ساعات کاری در کانادا

ساعات کاری در کانادا

طبق قانون کانادا تعدا ساعات استاندارد برای کار کردن در طول یک روز، 8 ساعت است و به صورت هفتگی این عدد به 40 ساعت می‌رسد. البته در برخی از مشاغل مخصوصا مشاغل تولیدی ممکن است با رضایت کارگران تعداد ساعات کاری افزایش پیدا کند که در این صورت حقوق بابت اضافه کار به آن‌ها پرداخت می‌شود. همچنین ممکن است کارگر و کارفرما با هم توافق کنند که به جای روزانه 8 ساعت کار، کارگر در یک روز کم‌تر و در روز دیگر بیش از 8 ساعت کار کند.

جالب است بدانید که اگر شما به صورت ساعتی با کارفرمای کانادایی همکاری داشته باشید در صورتی که به محل کار مراجعه کنید اما کاری برای انجام دادن وجود نداشته باشد کارفرما باید حقوق معادل 2 ساعت کاری را به شما بپردازد.

همچنین بابت اضافه کار در یک هفته اگر به صورت ساعتی کار کنید پرداخت، طبق همان توافقی که بابت هر یک ساعت کار با کارفرما داشته‌اید صورت می‌گیرد وگرنه 150 درصد از حقوق یک هفته خود را بابت اضافه کار دریافت می‌کنید.

حداقل حقوق و دستمزد در کانادا

حداقل حقوق در هر ایالتی از سوی مقامات استانی مشخص می‌شود. در واقع در کانادا حداقل دستمزد برای کارکنان تمام ایالات به طور یکسان در قانون فدرال مشخص نشده است.

پایان همکاری با کارفرمای طبق قانون کار کانادا

اگر به هر دلیلی رابطه همکاری شما با کارفرمای کانادایی قطع شود او ملزم است که این موضوع را کتبا به شما اطلاع دهد و اقدامات قانونی مربوط به خاتمه همکاری را نیز انجام دهد.

مرخصی سالانه در کانادا

در کانادا تمام کارکنان در طول یک سال از دو هفته مرخصی همراه با حقوق برخوردار هستند. اگر یک سال کامل در مکانی مشغول به کار نباشید میزان برخورداری شما از مرخصی بر حسب ماه‌های همکاری با کارفرما محاسبه می‌شود. اگر از مرخصی‌های خود استفاده نکنید کارفرما مبلغی را با توجه به تعداد روزهای مرخصی استفاده نشده به شما می‌پردازد.

در کانادا تعطیلات فدرال و استانی وجود دارد که اگر شما نیمی از ماه قبل از تعطیلات را کار کرده باشید در روزهای تعطیل نیز حقوق دریافت می‌کنید. همچنین کارکنانی که در روزهای تعطیل ملی، مجبور به کار هستند بابت 11 ساعت اول کار خود 1.5 برابر حقوق معمولی را دریافت می‌کنند و بابت ساعات بیش از 11 نیز 2 برابر حقوق معمولی به آن‌ها پرداخت می‌شود. به علاوه می‌توانند بابت انجام کار در روز تعطیل، از یک روز مرخصی استفاده کنند.

تعطیلات ملی در کانادا

 • روز سال نو در اول ژانویه
 • جمعه مقدس در مارس یا آوریل
 • دوشنبه پاک در مارس یا آوریل
 • روز ویکتوریا در دوشنبه قبل از می
 • سالروز ایجاد دولت کانادا در اول جولای
 • روز کارگر در اولین یکشنبه ماه دسامبر
 • روز شکرگذاری در دومین دوشنبه ماه اکتبر
 • روز نشان جنگ جهانی اول در روز 11 نوامبر
 • روز کریسمس در 25 دسامبر
 • باکسینگ دی در روز 26 دسامبر

تعطیلات استانی در کانادا

آلبرتا: سومین دوشنبه ماه فوریه روز خانواده/ اولین دوشنبه ماه آگوست روز هریتج

بریتیش کلمبیا: اولین دوشنبه ماه آگوست روز بریتیش کلمبیا/

منیتوبا: اولین دوشنبه ماه آگوست روز سیویک

نیوبرانزویک: اولین دوشنبه ماه آگوست روز برانزویک/ دوشنبه قبل از 17 مارس روز پاتریک/ نزدیک‌ترین دوشنبه به 23 آوریل روز جرج/

نیوفاندلند: نزدیک‌ترین دوشنبه به 27 ژوئن روز دیسکاوری/ نزدیک‌ترین دوشنبه به 7 جولای روز مموریال/  نزدیک‌ترین دوشنبه به 10 جولای روز ارنجمن

نواسکوشا: اولین دوشنبه ماه آگوست روز نتال

نانوات: اولین دوشنبه ماه آگوست روز اولین دوشنبه ماه آگوست روز تعطیلات سیویک

آنتاریو: اولین دوشنبه ماه آگوست روز تعطیلات سیویک

پرنس ادوارد آیلند: اولین دوشنبه ماه آگوست روز نتال

کبک: 24 ژوئن روز ساینت جین بپتیست

ساسکاچوان: اولین دوشنبه ماه آگوست روز تعطیل سیویک

یوکان: سومین دوشنبه ماه آگوست روز دیسکاوری

فسخ قرارداد استخدام در کانادا

در مورد فسخ قرارداد استخدام که می‌تواند از سوی کارگر یا کارفرما صورت بگیرد در هر یک از ایالات کانادا قانون جداگانه‌ای وضع گردیده است. در قوانین هر ایالت نیز حداقل مبلغ قابل پرداخت به کارگر در زمان فسخ قرارداد تعیین شده است.

مالیات بر درآمد در کانادا

کارفرمایان در کانادا ملزم هستند از درآمد ماهانه کارگر، مبلغی را بابت مالیات و حق بیمه از حقوق کسر کنند. مبلغ مذکور باید توسط کارفرما به حساب اداره مربوطه در هر ایالت واریز شود.

مرخصی زایمان در کانادا

مرخصی زایمان در کانادا

در کانادا برای دوران پس از زایمان، امکانات رفاهی در نظر گرفته شده است که یکی از آن‌ها استفاده از مرخصی است. قوانین مرتبط با مرخصی زایمان، در بیشتر ایالات کانادا یکسان است. طبق قانون کار فدرال در کانادا، دو نوع مرخصی بارداری در نظر گرفته شده است( لازم به ذکر است که در کانادا برای پدر هم در صورت بارداری همسر، مرخصی در نظر گرفته شده است):

1) مرخصی بارداری. این نوع مرخصی فقط به مادر تعلق می‌گیرد و مدت آن نیز 15 تا 18 هفته است. مادر در طول مدت استفاده از مرخصی بارداری، از 70 تا 75 درصد از حقوق و مزایای خود برخوردار می‌شود.

2) مرخصی پدر و مادر. در این نوع مرخصی، پدر و مادر هر دو از مرخصی استفاده می‌کنند و در طول این مدت از 50 تا 55 درصد از حقوق و مزایای خود برخوردار هستند.

خانم‌های باردار در کانادا می‌توانند علاوه بر مرخصی‌هایی که طبق قانون کار، مجاز به استفاده از آن‌ها هستند تقریبا 18 هفته قبل از زایمان نیز از مرخصی استفاده کنند اما در این نوع مرخصی حقوقی پرداخت نمی‌شود.

قانون کار در ایالت کبک

 کبک یکی از ایالاتی است که به دلیل در نظر گرفتن شرایط کاری و درآمدی بسیار خوب برای مهاجرین و همچنین امکان دریافت زودتر مجوز اقامت دائم در کانادا به یکی از استان‌های بسیار جذاب برای مهاجرین تبدیل شده است. به همین دلیل هم برای متقاضیان مهاجرت به کانادا که قصد اقامت در کبک را دارند سوالات زیادی در رابطه با قانون کار در کبک مطرح می‌شود. در این بخش‌از مقاله اطلاعات لازم را در مورد قانون کار در کبک در اختیار شما قرار می‌دهیم.

در کبک نیز مانند سایر ایالات، حداقل دستمزد توسط مقامات ایالتی تعیین می‌شود. در کبک برای برخی از مشاغل حداقل دستمزد تعیین نمی‌شود مانند:

 • دانش‌‌آموزانی که در موسسات غیر انتفاعی مشغول به کار هستند.
 • برای اشخاصی که از لحاظ قانونی ملزم به شرکت در برنامه‌های آموزشی پیشرفته هستند.
 • برای اشخاصی که ساعت کاری آن‌ها تحت کنترل کارفرما نیست.

در کبک، کارفرمایان، حقوق کارگران خود را به صورت نقد، از طریق صدور چک یا واریز به حساب بانکی پرداخت می‌کنند. همچنین کارفرمایان در کبک ملزم هستند همراه با فیش پرداخت حقوق، برگه کسر حقوق را به شما تحویل بدهند چون ممکن است بخشی از درآمدتان بابت بیمه یا مالیات کسر شده باشد.

جالب است بدانید که اگر کارفرما شما را برای انجام کاری به مسافرت یا ماموریت بفرستد باید حقوق کامل مربوط به آن بازه زمانی را پرداخت کند.

 در کبک صاحبین بیشتر مشاغل، معمولا 40 ساعت در هفته کار می‌کنند. در کبک اگر 40 ساعت در هفته کار کرده باشید امکان انجام اضافه کار برای شما وجود دارد. البته طبق قانون کار کبک، برای برخی از شاغلین، اضافه کار بر مبنای 40 ساعت کار در هفته محاسبه نمی‌شود:

 • دانش‌آموزانی که مشغول انجام کار تابستانی هستند یا در موسسات غیر انتفاعی کار می‌کنند.
 • کارکنانی که ساعات کاری آن‌ها تحت کنترل کارفرما نیست.
 • مدیران ارشد
 • اشخاصی که در بخش کشاورزی کار می‌کنند.
 • اشخاصی که کار آن‌ها مراقبت از کودکان و سالمندان در خانه است.

قانون کار کبک مقرر کرده است که کارفرما باید حداقل 32 ساعت غیر کاری برای کارگر یا کارمند خود در نظر بگیرد. در این 32 ساعت کارفرما مجاز به درخواست انجام کار از کارگر خود نیست. همچنین کارگران و کارکنان می‌توانند  بعد از انجام هر 5 ساعت کار متوالی به مدت 30 دقیقه استراحت کنند. کسی که در مدت زمان تعیین شده برای استحراحت نیز مشغول به کار باشد می‌تواند دستمزد مربوط به آن تایم را دریافت کند.

یکی از قوانین عادلانه که در حیطه کاری در ایالت کبک وضع گردیده این است که کارفرما نمی‌تواند بدون وجود دلیل موجهی قرارداد خود را با کارگر فسخ کند. وجود چنین قوانینی در ایالت کبک، برای مهاجرین امنیت شغلی ایجاد کرده است. در صورت پایان یافتن همکاری بدون ارائه دلیل موجه از سوی کارفرما او طبق قانون باید به کارگر خود خسارت بپردازد. با انتخاب کبک برای زندگی از هر جهت مخصوصا در حیطه شغل و کسب درآمد، آسوده خاطر هستید.

اشخاصی که قصد انجام کار موقت در ایالت کبک را دارند باید طبق قانون کار در این ایالت مشغول به کار شوند و برای دریافت Acceptence certificate    Quebec  QAC نیز باید اقدام کنند. اگر به صورت قانونی در کبک حضور داشته باشید کارفرما برای دریافت مجوزهای لازم شما را راهنمایی می‌کند و برخی از مجوزها را شخصا دریافت می‌کند.

امکان بهره مندی از ساعت کاری منعطف در کانادا

در برخی از شرکت‌های کانادا، کارفرما برای کارکنان خود ساعت کار شناور در نظر می‌گیرند. این اقدام به روابط تجاری بین‌المللی کانادا با سایر کشورها مرتبط است. در این روش، کارمندان باید برای برقراری ارتباط تجاری شرکت با سایر کشورها ساعات کاری خود را تغییر بدهند. البته این تغییر ساعت فقط مختص روابط شرکت‌های کانادایی با یکدیگر نیست چون کانادا کشور بزرگی است که در بین برخی از ایالات اختلاف ساعتی چشمگیری وجود. به همین دلیل مثلا اگر فردی از ونکوور بخواهد با شخصی که در یک شرکت در مونترال مشغول به کار است تماس برقرار کند تا قبل از ساعت 14 این کار و انجام دهد، تا فرد مورد نظر محل کار خود را ترک نکرده باشد. در ساعت کاری منعطف، کارکنان باید از ساعت 10 صبح تا 14 بعد از ظهر مشغول به کار باشند.

مدارک لازم جهت اشتغال مطابق با قوانین کانادا

 • مشاغل سطح صفر: این نوع از مشاغل شامل کارهای مدیریتی می‌شود مانند مدیریت رستوران،
 • مشاغل سطح A : این دسته از شغل‌ها، کارهای حرفه‌ای هستند که برای دریافت مجوز ، جهت اشتغال به آن‌ها ارائه مدرک دانشگاهی مرتبط، ضروری است. پزشکی، دندانپزشکی و معماری در این دسته قرار می‌گیرند.
 • مشاغل سطح B : اشتغال به شغل‌هایی که در این گروه قرار گرفته‌اند نیاز به دیپلم کالج یا مدرک کار‌آموزی دارد. سرآشپزی، لوله‌کشی و سیم کشی کارهایی هستند که در این طبقه از مشاغل قرار می‌گیرند.
 • مشاغل سطح C : برای انجام این دسته از مشاغل، گذراندن دوره دبیرستان کفایت می‌کند. البته با سپری کردن دوره‌های آموزشی مخصوص، متقاضیان می‌توانند مجوز لازم را دریافت کنند و به کسب درآمد در کانادا بپردازند. مشاغلی مانند قصابی صنعتی و رانندگی ماشین سنگین در این دسته قرار می‌گیرند.
 • مشاغل سطح D : مشاغلی که در این دسته جای گرفته‌اند نیاز به ارائه مدرک خاص ندارند و گذراندن یک دوره آموزشی ساده برای پرداختن به این مشاغل کافی است. انجام کارهای نظافتی و فروش میوه در این دسته قرار می‌گیرند.

شما باید در مرحله اول، سطح شغل مورد نظر خود را مشخص کنید سپس برای دریافت مجوز لازم اقدام نمایید. بدین منظور باید وارد وب سایت   NOC website  شوید. در این وب سایت، با وارد کردن شغل موردنظرتان، می‌توانید کد شغل خود را در بین سطوح مختلف مشاغل دریافت کنید و روند دریافت مجوز کار را سپری نمایید.

همواره در دسترس هستیم!

برای بررسی شرایط خود برای مهاجرت به راحتی می‌توانید با موسسه تراست تماس بگیرید و از فرصت مشاوره بهره‌مند شوید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات