فصل 6

رانندگی در شرایط چالش‌برانگیز

نور اندک و کاهش دید

باتوجه‌به اینکه در نور اندک دیدن دشوارتر است یا هنگامی که قابلیت دیدن به هر دلیلی کاهش یافته است، احتمال ازدست‌ دادن کنترل یا تصادف‌کردن افزایش می‌یابد.

 • وقتی توانایی دید واضح شما کاهش یافته، سرعت خود را کم کنید و بااحتیاط رانندگی کنید تا از بروز خطر جلوگیری کنید.
 • تعیین فاصله در تاریکی بسیار دشوارتر از روشنایی روز است. چشم‌ شما با تکیه بر اختلاف سایه و نور خورشید تعیین می‌کند که چقدر از یک شیء فاصله دارید. در ساعات تاریکی به‌علت نور چراغ‌ها این احتمال وجود دارد که این اختلاف بین سایه و نور از بین برود یا اشتباه تعیین شود. همواره از فاصله‌ی خود با وسایل نقلیه‌ی جلویی آگاه باشید و سرعتتان را مطابق با آن تنظیم کنید.
 • با سرعتی رانندگی کنید که امکان توقف راحت را در فاصله‌ای که چراغ‌های جلوی موتورسیکلت روشن کرده داشته باشید. اگر با سرعتی بیشتر از آنچه گفته شد برانید، فرصتی برای اجتناب از خطرات یا موانع موجود در مسیر را نخواهید داشت.
 • در جاده‌های کم‌نور، نوربالای چراغ‌ جلو را روشن کنید تا بخش بیشتری از مسیر روبرو را ببینید. قبل از اینکه به فاصله‌ی 150متری (429 فوتی) وسیله‌ی نقلیه‌ی جلویی برسید یا در فاصله‌ی 300متری (984 فوتی) وسیله‌ی نقلیه‌ی لاین روبرو قرار بگیرید، نور چراغ را به نورپایین تغییر دهید.
 • تنها راه آگاهی از شرایط مسیر پیش‌رو و افزایش دید خود به جاده این است که از نور چراغ جلوی وسیله‌ی نقلیه‌ی جلویی استفاده کنید. دنباله‌ی سایه‌ها و چراغ‌های جلو به شما هشدار می‌دهند که به دست‌انداز نزدیک شده‌اید یا جاده ناهموار است.
 • هنگام سبقت‌گرفتن از سایر وسایل نقلیه در تاریکی و وقتی قابلیت دید کاهش یافته است، بااحتیاط رانندگی کنید؛.

در معرض دید باشید. از لباس و لوازمی استفاده کنید که دارای ویژگی‌های انعکاسی، مثل نوارهای بازتابنده‌ی نور، باشد. درصورت امکان یک کلاه ایمنی مجهز به لوازم بازتابنده داشته باشید. همچنین می‌توانید رفلکتورها را به موتورسیکلتتان وصل کنید.

 • عینک محافظ، محافظ صورت و محافظ باد را تمیز نگه دارید. اگر خط و خش زیادی روی آن‌ها وجود دارند، بهتر است تعویض شوند. در طول شب فقط از شیشه‌های غیررنگی و تمیز استفاده کنید.
 • همواره، به‌ویژه هنگام طلوع و غروب خورشید، مراقب حیوانات باشید. ببینید حیوانات در جاده یا نزدیکی جاده حضور دارند یا نه. جاده و آبراه‌ها را بررسی کنید تا از حرکت یا انعکاس نور در چشم حیوانات آگاه شوید.
 • همواره هشیار باشید. اگر دچار خستگی شدید، بایستید و استراحت کنید.

وقتی قابلیت دیدن به‌علت باران، مه، دود یا گردوغبار کاهش یافته است، اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی مشابه رانندگی در شرایط نور اندک را انجام دهید. همراهی آب‌وهوای نامساعد و نور اندک قابلیت دید را کمتر می‌کنند. با کاهش سرعت سعی کنید موقعیت رانندگی خود را مطابق با شرایط تنظیم کنید.

هنگام رانندگی در مه، نورپایین چراغ‌های جلو را روشن کنید. اگر از نوربالا استفاده کنید، نور چراغ مه را به پشت‌سر شما منعکس می‌کند و باعث درخشش بیش‌ازحد نور چراغ خواهد شد. این شرایط ممکن است در دود، گردوغبار، باران و برف نیز به‌وجود آید.

آب‌وهوای نامساعد و درجه‌ی حرارت شدید

شرایط آب‌وهوایی نامساعد ممکن است بر شما و توانایی‌تان در کنترل موتورسیکلت تأثیرگذار باشد. سعی کنید از رانندگی در آب‌وهوای نامساعد خودداری کنید. هنگام رانندگی در بهار و پاییز بااحتیاط رانندگی کنید، زیرا ممکن است آب‌وهوای زمستان غافلگیرتان کند. گزارشات هواشناسی و شرایط جاده‌ای را بررسی کنید و با‌توجه‌به امنیت خود تصمیم بگیرید.

درجه حرارت‌های پایین‌تر، ناشی از هوای سرد یا باد سرد، ممکن است باعث کاهش دمای داخلی بدن شود. اگر سردتان شود، توانایی تمرکز و عکس‌العملتان تحت‌تأثیر قرار خواهد گرفت. درجه حرارت‌های بالا یا گرمای شدید هوا ممکن است باعث کم‌آب شدن بدن و درنهایت گرمازدگی شود. برای محافظت از خود، لباس مناسب بپوشید. (برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی درجه‌ حرارت‌های شدید به فصل 2 مراجعه کنید)

توفان و بادهای قوی بر توانایی شما در کنترل موتورسیکلت تأثیر می‌گذارد و حفظ موقعیت در لاین حرکت را دشوار می‌کند. در شرایط باد، با پاهای خود، قسمت ران پا، محکم موتورسیکلت را بگیرید. بخش بالاتنه‌ی خود را ریلکس کنید و بازوهایتان را خم و شل کنید.

اگر با باد مخالف قوی مواجه شدید، در جهت مخالف باد خم شوید. یک فاصله‌ی ایمن مناسب ایجاد کنید تا درصورت کاهش ناگهانی باد مخالف، آماده باشید. با انتخاب لاین یا موقعیتی از لاین که از ترافیک روبرویتان دور باشد، می‌توانید این فاصله را ایجاد کنید. موقعیتی از لاین را انتخاب کنید که امکان تداوم حضور در آن لاین را داشته باشید.

هنگام رانندگی در باد شدید کاملاً هشیار باشید. در این شرایط ممکن است به‌سرعت دچار خستگی شوید. اگر باد بسیار شدید است، ایمن‌ترین انتخاب برای شما رانندگی نکردن است.

خطرات تأثیرگذار بر کشش در سطح جاده

نشتی مایعات سایر وسایل نقلیه در بخش مرکزی لاین‌ها منجر به کاهش کشش تایرها می‌شوند. به‌علاوه، وقتی سطح جاده مرطوب یا خیس باشد نیز کشش کاهش می‌یابد. کف خیابان با شروع باران لغزنده می‌شود و پس از آن مایعات روغنی و کثیف به جاده سراریز می‌شود. پس از شروع باران، برای جلوگیری از مواجهه خطرات، در مرکز لاین جاده رانندگی نکنید.

وقتی آب روی جاده باشد، ممکن است لایه‌ای از آب بین سطح جاده و تایرها ایجاد شود و سطح تماس تایرهای موتورسیکلت با سطح جاده از بین برود. این فرایند لغزیدن روی سطح خیس (hydroplaning) نام دارد. برای کاهش خطر لغزیدن روی سطح خیس جاده، بدون ترمزکردن سرعتتان را کم کنید. اگر روی سطح خیس لیز خوردید، ترمز نکنید. به‌سمت بالا و طول مسیرتان نگاه کنید و سرعتتان را به‌تدریج کاهش دهید و این حالت را حفظ کنید. در بخش‌هایی از جاده به‌دلیل عبور تایرهای وسایل نقلیه‌ی دیگر از آنجا و پایین‌تر بودن سطح جاده در آنجا آب جمع شده است؛ سعی کنید در آن بخش‌ها رانندگی نکنید.

سنگ‌ ریزه، شن، ترک‌های روی آسفالت، گل، علائم رنگ‌شده‌ی روی جاده و سطوح فولادی مانند سرپوش حفره‌های تأسیسات میزان کشش را کاهش می‌دهد و باید از رانندگی روی این سطوح خودداری کنید یا به‌طور کلی بااحتیاط رانندگی کنید.

کثیفی، سنگ‌ریزه و شن جمع‌شده درکنار جاده در مناطق مسکونی و به‌ویژه در نواحی دارای پیچ و سراشیبی منجر به حضور این مواد در بزرگراه‌ها می‌شود. به‌دلیل ریختن شن در جاده در طول زمستان، در بهار وضعیت جاده در بدترین حالت است. هنگام پیچیدن با سرعت بالا، لبه‌های جاده را به‌دقت نگاه کنید و هنگام ورود به بزرگراه‌ و خروج از آن‌، سرعتتان را کاهش دهید و رانندگی‌تان را با شرایط موجود تطبیق دهید.

تا حد امکان در جاده‌های تمیز رانندگی کنید که یخ یا برف روی آن‌ها وجود ندارد. در مناطق دارای سایه و روی پل‌ها و روگذرها ممکن است تکه‌های یخ شکل گیرد. در بخش‌هایی از لاین جاده رانندگی کنید که بهترین سطح کشش را دارد و سرعتتان را کاهش دهید. وقتی سطح کشش کاهش یافته است، برای رانندگی به‌صورت زیر عمل نمایید:

 • قبل از رسیدن به سطح لغزنده، سرعت را کم کنید تا احتمال ازدست دادن کنترل و لغزیدن را کاهش دهید.
 • قبل از ورود به پیچ، به‌ویژه وقتی سطح جاده خطرناک است، سرعت را کم کنید.
 • تغییر ناگهانی سرعت یا مسیر باعث می‌شود کنترل موتورسیکلت از دست راننده خارج شود. تنظیم سرعت، تغییر دنده‌ها، پیچیدن، گردش و ترمزکردن را به صورت تدریجی و آرام انجام دهید.
 • هنگام استفاده از ترمز جلو، به‌تدریج اهرم ترمز را فشار دهید. اگر به ترمزگیری محکم‌تر نیاز است، فشار را تصاعدی وارد کنید تا چرخ جلو قفل نشود. هنگام ترمزگیری روی یک سطح لغزنده، ترمز جلو همچنان عمل می‌کند.
 • ترمز آستانه‌ای (ترمزگیری تا حدی که درست قبل از قفل‌شدن چرخ‌ها است) برای ترمز عقب تا از قفل‌شدن چرخ عقب جلوگیری کنید.
 • اگر مجبورید روی سطح لغزنده رانندگی کنید، سعی کنید مانع خم شدن موتورسیکلت شوید. کنترل موتورسیکلت خم شده روی سطح لغزنده ممکن است از دست شما خارج شود.
 • از ترمزگیری محکم، شتاب‌گرفتن سریع و حرکت‌دادن ناگهانی فرمان خودداری کنید.
 • آرام و بااحتیاط حرکت کنید.

خطرات سطح جاده بر توانایی شما در کنترل موتورسیکلت ممکن است تأثیرگذار باشد.

 • روی بدنه‌ی پل‌هایی از جنس گرتینگ فلزی یا روی سطح جاده‌ای که بازسازی شده و شیاردار است، موتورسیکلت با تکان مواجه می‌شود یا کمی منحرف می‌شود. اگر قبل از رسیدن به این ناحیه سرعتتان را کم کنید، احتمال ازدست دادن کنترل کاهش می‌یابد. به علاوه، سعی کنید هنگام عبور از این نواحی سرعت ثابت خود را حفظ کنید. ترمزگیری و افزایش شتاب باید به‌تدریج انجام شود.
علامت هشدار برای موتورسیکلت‌ها روی سطح ناهموار یا سخت

هنگام عبور از مسیرهای ریلی بااحتیاط برانید. صرف‌نظر از زاویه‌ی مسیر یا بزرگراه، همیشه مستقیم حرکت کنید. این کار مانع حرکت به سمت لاین دیگر یا ترافیک روبرو خواهد شد. سرعت  را ثابت نگه دارید و از شتاب‌گرفتن، ترمز و هر کاری که به کشش و اصطکاک نیاز دارد خوددای کنید.

مسیر صحیح برای عبور از مسیرهای ریلی
مسیر غلط برای عبور از مسیرهای ریلی