بخش ششم

بخش ششم (به اشتراک‌گذاری جاده)

در پنج فصل گذشته اطلاعات مهمی ارائه شده‌اند که به شما کمک می­کنند مهارت­های رانندگی هوشمندانۀ خود را پرورش دهید. در سه بخش آتی پیشنهاداتی در مورد چگونگی استفاده از این اطلاعات هنگام رانندگی به شما ارائه خواهد شد. دانستن اینکه چه وقت جاده را به اشتراک بگذارید، بخش مهمی از رانندگی ایمن است. در این بخش، یاد می­گیرید جاده را با چه کسانی به اشتراک گذاشته و چگونه این­کار را انجام دهید.

در این بخش

 • اشتراک‌گذاری ایمن جاده
 • پیاده­ روها
 • دوچرخه‌سواران
 • وسایل نقلیۀ عبوری
 • وسایل نقلیۀ بزرگ
 • اتوبوس ­های مدارس
 • اتوبوس ­های حمل و نقل عمومی
 • وسایل نقلیۀ اورژانسی
 • کارگران اورژانسی
 • نواحی ساخت و ساز
 • قطارها
 • اسب ­ها

اشتراک گذاری ایمن جاده

در صحنۀ یک تصادف

والتر در ون خود در خیابان کاج سرعت می­گیرد. عجله دارد پیش از اینکه چراغ تغییر کند در تقاطع به چپ بپیچد. به تقاطع رسیده و سریعاً به چپ می­پیچد. جودی در باند مخالف سوار موتورسیکلتش است. می­خواهد مستقیم برود و فقط به اندازۀ کافی وقت دارد تا تقاطع را پیش از تغییر چراغ رد کند. جودی فرض می­کند والتر او را دیده است.

نتیجه تصادف بزرگی‌ست که منجر به جراحت جودی شده و والتر را به دلیل جراحات کوچک روانۀ بیمارستان می­کند.

ممکن است دیگر استفاده‌کنندگان از جاده بخواهند از فضایی که برای آن برنامه ریخته ­اید استفاده کنند، مراقب ­آن‌ها باشید!

اشتراک گذاری ایمن جاده

در این صحنۀ تصادف، والتر و جودی سعی کردند هم‌زمان وارد یک فضا شوند. از لحاظ قانونی، والتر باید صبر می­کرد تا جودی رد شده و سپس به چپ می­پیچید، اما موتورسیکلت را ندید. ممکن است که حق تقدم با جودی بوده باشد، اما باید پیش از عبور از تقاطع به دقت مراقب دیگر وسایل نقلیۀ در تقاطع می­بود.

راه اجتناب از تصادفات این است که مطمئن شوید فضایی که قصد ورود به آن را دارید خالی‌ست. برای اشتراک ایمن جاده با دیگران، از (ببینید، فکر کنید، انجام دهید) استفاده کنید.

ببینید

از مهارت مشاهدۀ خود استفاده کنید. تقاطع را از چپ به راست و سپس از سمت چپ بررسی کرده و مراقب خطرات باشید. والتر بدون چک کردن تقاطع شروع به پیچیدن کرد.

فکر کنید

وقتی استفاده‌کننده از جادۀ دیگری به فضایی که قصد استفاده از آن را دارید نزدیک می­شود، باید خطر را ارزیابی، سپس ایمن ­ترین راه ­حل را انتخاب کنید.

دانستن قوانین حق تقدم بسیار مهم است. وقتی دو استفاده‌کننده از جاده یا بیشتر می­خواهند از یک فضا استفاده کنند، قوانین حق تقدم می­گویند که کدام راننده باید حق تقدم را واگذار کند. با این‌ حال، دیگر استفاده‌کنندگان از جاده ممکن است اشتباه کنند و کارهای غیر منتظره­ای انجام دهند. ممکن است تصمیم‌گیری دربارۀ اینکه حق تقدم با چه کسی‌ست راحت نباشد. اگر شک داشتید، همیشه آماده باشید حق تقدم را به دیگران بدهید!

برای یادگیری بیشتر در مورد قوانین حق تقدم نگاه کنید به بخش چهارم، قوانین جاده.

فکر کنید!

به این فکر کنید اگر کسی را مجروح کرده یا بکشید چه حسی خواهید داشت. این اتفاق چه تأثیری بر روی آیندۀ زندگی شما دارد؟ چه کسانی از این کار متأثر خواهند شد؟

انجام دهید

کنترل سرعت

با سرعت مطمئن حرکت کنید. با این روش اگر نیاز به توقف داشته باشید، زمان کافی برای این کار را خواهید داشت.

کنترل سرعت

دست­ فرمان

هر دو دست را بیرون فرمان گذاشته تا کنترل خوبی بر روی فرمان داشته باشید.

دست­ فرمان

مرزهای فضایی

اگر فاصلۀ خود با دیگر استفاده‌کنندگان از جاده را حفظ کنید، به این شکل احتمال تعارض فضایی کم­تر خواهد بود. اگر دیگر رانندگان بخواهند به سمت فضای مورد استفادۀ شما حرکت کنند، فضا برای توقف یا انحراف به طرف دیگر را خواهید داشت.

مرزهای فضایی

ارتباطات

بگذارید دیگر استفاده‌کنندگان از جاده بفهمند چه می­کنید تا بتوانند عکس ­العمل نشان دهند. مراقب ارتباطات و پیام­های دیگر استفاده‌کنندگان از جاده باشید.

ارتباطات

چگونه جاده را به اشتراک بگذاریم

دفعۀ بعدی که در یک تقاطع شلوغ توقف کردید، اطراف را ببینید و انواع مختلف استفاده‌کنندگان از جاده­ای که می­بینید را بشمارید. شما جاده را با تعداد زیادی از انواع مختلف استفاده‌کنندگان از آن به اشتراک می­گذارید، که برخی از آن­ها شامل موارد زیر هستند:

 • عابران پیاده (مثلاً کودکان، معلولین و افراد کنترل کنندۀ ترافیک)
 • دوچرخه‌سواران
 • موتورسیکلت‌سواران
 • رانندگان:

– وسایل نقلیۀ عبوری
– وسایل نقلیۀ بزرگ (مثلاً کاروان‌ها و وسایل نقلیۀ تجاری)
– اتوبوس­ها (مدرسه و حمل و نقل عمومی)
– وسایل نقلیۀ اورژانسی
– قطارها

برای به اشتراک‌گذاری ایمن جاده، باید از مهارت­های ببینید، فکر کنید، انجام دهید­ خود استفاده کنید. همچنین باید بدانید استفاده‌‎کنندگان مختلف جاده چطور از آن استفاده می­کنند. بخش­های بعدی برخی از نکته ­های اصلی که باید برای هر دسته از استفاده‌کنندگان از جاده در ذهن داشته باشید را بیان می­کنند.

عابران پیاده

باید همیشه مراقب عابران پیاده باشید. عابران پیاده هم مانند تمام استفاده‌کنندگان از جادۀ دیگر، می­توانند غیرقابل پیش­بینی باشند. هیچ­وقت نمی­دانید کی ممکن است یک بچه به خیابان بپرد، یا کسی از پشت خودروی پارک شده­ای بیرون بیاید. به این نکته هم توجه کنید که گاهی دیدن عابران پیاده، مخصوصاً در شب­ها، سخت می­شود.

عابران پیاده

ببینید

تقاطع­ ها و خطوط عابر پیاده را بررسی کنید: بسیاری از عابران پیاده از مسافتی که وسیلۀ نقلیه باید برای توقف بپیماید آگاه نیستند. ممکن است ناگهان و بدون هشدار قبلی وارد خیابان شوند. هر وقت نزدیک یک تقاطع یا خط عابر پیاده می­شوید:

 • مراقب عوامل بستن دید باشید. اگر دیدید وسیلۀ نقلیه ­ای پیش از خط عابر پیاده توقف کرده، سبقت نگیرید، غیرقانونی و ناایمن است. ممکن است راننده توقف کرده تا عابران پیاده عبور کنند.
 • بدون چک کردن تقاطع برای آزاد بودن آن، حتی وقتی چراغ سبز است، به تقاطع وارد نشوید. ممکن است کسی در تلاش برای عبور باشد. ممکن است افرادی نتوانند به راحتی و سریعاً از تقاطع عبور کنند؛ امکان دارد کسانی مانند افراد سالمند، معلولین و والدینی که با کودکان کم سن و سال راه می­روند، هنوز روی خط عابر پیاده باشند.
 • هر وقت می­خواهید بپیچید، مراقب عابران پیاده در خیابان جدید باشید.

هشدار!

خطوط عابر پیاده با چراغ سبز چشمک ­زن توسط عابرین پیاده کنترل می­شوند. وقتی می­بینید عابر پیاده­ای نزدیک این نوع از خطوط عابر پیاده ایستاده است، می­دانید که احتمالاً دکمه را فشار داده­ و چراغ تا لحظاتی دیگر تغییر می­کند. سرعت را کاسته و آمادۀ توقف شوید.

به نواحی اطراف مدرسه و زمین­های بازی توجه کنید: وقتی در نواحی اطراف مدرسه و زمین­ های بازی رانندگی می­کنید، به خوبی اطراف را مشاهده و بررسی کنید. دیدن کودکان کوچک­تر سخت است و از افراد بالغ غیر­قابل پیش­بینی ­تر هستند.

وقتی به نواحی اطراف مدرسه نزدیک می­شوید در حالی که کودکان در حال رسیدن به مدرسه، ترک آن یا بیرون آمدن برای ساعت ناهار هستند، جلوتر مراقب سرپرست و ناظرهای مدرسه باشید، همیشه باید از دستورات آن‌ها پیروی کنید.

برای جزئیات بیشتر در مورد محدودیت­های سرعت در نواحی مدرسه ­ای و زمین­ های بازی، بخش سوم (تابلوها، راهنماها و نشانه­گذاری­های جاده‌ای) را ببینید.

وقتی تابلوی ناحیۀ مدرسه­ای با محدودیت سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت را می­بینید، سرعت را تا آن محدوده کم کنید. محدودیت سرعت از ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر در روزهای مدرسه، یا ساعتی که روی تابلو درج شده، اعمال می­شود. وقتی به تابلوی محدودیت سرعت ناحیۀ مدرسه­ای در طرف دیگر رسیدید، می­دانید که به پایان محدودیت ۳۰ کیلومتر بر ساعت رسیده­اید.

عابران پیاده

در نواحی مسکونی به خوبی اطراف را مشاهده کنید: کودکان و دیگران ممکن است به شکلی غیرقابل پیش­بینی‌ حرکت کنند. به یاد داشته باشید، یک توپ یا تور هاکی به این معنی‌ست که در این اطراف کودکان در حال بازی هستند.

اگر دنده عقب می­گیرید، بسیار بیشتر مراقب باشید. پیش از اینکه داخل خودرو شوید، اطراف آن را بررسی کنید، و پیش از اینکه آن را تکان دهید بررسی دید ۳۶۰ درجه انجام دهید. ادامۀ بررسی بسیار مهم است چون اگر به خوبی مشاهده نکنید ممکن است موقع دنده عقب گرفتن کودکان یا حیوانات خانگی را زیر بگیرید.

نکات رانندگی

اگر دیدید عابر پیاده­ای جلوتر از شما قصد ورود به خیابان را دارد، باید همیشه آمادۀ توقف باشید. اما جی­واکینگ (عبور بین تقاطع ­ها (عبور غیر قانونی)) را با توقف و دعوت عابران به عبور، تشویق نکنید. خودروی پشت سری ممکن است انتظار توقف شما را نداشته باشد و با شما تصادف کند. رانندگان دیگر باندها ممکن است عابر پیاده را جلوی خودروی شما نبینند و با او تصادف کنند.

مراقب عابران پیاده با ناتوانی جسمی باشید: اگر کسی را دیدید که از نظر بینایی مشکل داشت، بسیار مراقب باشید. (ممکن است با عصای سفید یا با سگ راهنما بیرون آمده باشد). این افراد وقتی در مورد عبور ایمن از خیابان مطمئن نیستند، گاهی عصای خود را بلند می­کنند. این راهنمای شما برای توقف و دادن حق تقدم به این افراد است. با گاز دادن یا بوق زدن آن­ها و سگ راهنما را وحشت­ زده نکنید.

افراد روی ویلچر­ یا اسکوترهای موتوری نیز با شما جاده را به اشتراک می­گذارند. در واقع این افراد باید در پیاده‌رو باشند، اما همۀ خیابان ها پیاده­رو ندارند. همچنین ممکن است پیاده‌رو ناهموار یا باریک بوده یا دسترسی به آن سخت باشد.

مراقب افرا روی ویلچر یا اسکوترهای موتوریِ کنار جاده، مخصوصاً وقتی که می­خواهید به راست بپیچید، باشید.

عابران پیاده

فکر کنید

قوانین را بدانید: در شرایط زیر باید راه را به عابران پیاده بدهید:

 • در محل­ های مخصوص عابران پیاده که مشخص شده‌اند، یا وقتی که عابر پیاده نزدیک شماست.
 • در تقاطع ­ها (حتی اگر محل عابر پیاده مشخص شده­ای نیز وجود نداشته باشد، عابران پیادۀ نزدیک به شما حق تقدم دارند).
 • وقتی می­پیچید.
 • وقتی از کوچه به خیابان می­پیچید.

همیشه وظیفۀ راننده است که از برخورد به عابران پیاده جلوگیری کند.

انجام دهید

کنترل سرعت و مرزهای فضایی

وقتی عابران پیاده­ای می­بینید که ممکن است وارد خط حرکت شما شود، سرعتتان را کم کنید و فضای زیادی به آن‌ها بدهید.

راهکارها: عابر پیادۀ ایمن بودن

همان‌طور که راننده باید به دقت مراقب عابران پیاده باشد، عابرین پیاده نیز باید به دقت مراقب خودروهای عبوری باشند. با به یاد داشتن چند قانون ساده می­توانید عابر پیادۀ ایمنی باشید:

 • تا وقتی که مطمئن نشده­اید وسایل نقلیه در خیابان متوقف نشده یا متوقف نمی­شوند، لبۀ پیاده‌رو را ترک نکنید.
 • مراقب وسایل نقلیه ­ای که گردش به طرفین انجام می­دهند باشید.
 • وقتی از خیابان عبور می­کنید دست کودکان را بگیرید، تا وقتی که آن‌قدر بزرگ شده باشند که قوانین ایمنی را درک کنند.
 • اگر راهنمای ترافیکی برای هشدار چشمک می­زند (مثلاً دست نارنجی)، از خیابان عبور نکنید.
 • از محل عبور عابرین پیاده استفاده کنید و از عبور غیرقانونی (جی واک) بپرهیزید.
 • اگر چراغ راهنمای عبور عابرین پیاده وجود داشت، همیشه آن را فعال کنید.

دوچرخه‌سواران

دوچرخه‌سواران ورزشی همیشه از جاده استفاده می­کنند، پس باید انتظار دیدن آن‌ها در هر وقتی از شبانه‌روز را داشته باشید. آگاه باشید که دوچرخه‌سواران حقوق و مسئولیت­هایی شبیه به رانندگان در جاده ­ها دارند. همیشه به خوبی مشاهده کنید چرا که دوچرخه‌سواران نیز همانند عابرین پیاده، آسیب پذیرند.

دوچرخه‌سواران

زمانی که به نزدیکی کودکان سوار بر دوچرخه می‌رسید، بسیار مراقب باشید. کودکان عادت کرده­اند که تحت مراقبت بزرگ­ترها باشند، پس خطر را احساس نمی­کنند. کودکان دید میدانی ضعیفی هم دارند و گاهی تشخیص فاصله و سرعت وسایل نقلیۀ نزدیک­ شونده را به سختی می­بینند. ممکن است قوانین جاده و اینکه چقدر طول می­کشد تا وسیلۀ نقلیه توقف کند را ندانند.

ببینید

چک شانه: دوچرخه‌سواران و عابرین پیاده باریک هستند و ممکن است به راحتی در نقطۀ کور شما جا شده و دیده نشوند، در نتیجه چک شانه اهمیت بالایی دارد. مطمئن شوید پیش از موارد زیر چک شانه را انجام می­دهید:

 • باز کردن درب خودرو برای پیاده شدن. آینه بغل­ های خودرو را نیز بررسی کنید. یکی از معمول­ ترین دلایل تصادف دوچرخه‌سواران، رانندگانی هستند که پیش از باز کردنِ درِ خودرو اطراف را نگاه نمی­کنند.
 • بیرون آمدن از لبۀ خیابان.
 • حرکت به سمت راست.

توجه در شب: به خوبی مشاهده کنید، مخصوصاً برای دوچرخه‌سوارانی که از خیابان کناری می­آیند. برخی از دوچرخه‌سواران ممکن است چراغ بازتانده * یا چرخ دندۀ بازتابی نداشته باشند.

نوارهای فلورسنتی که با تابیدن نور به آن‌ها در شب قابل رؤیت می­شوند.*

وقتی سبقت می­گیرید مراقب باشید: پیش از سبقت گرفتن از وسیلۀ نقلیۀ دیگر، مطمئن شوید دوچرخه‌سواران ورودی و آن‌هایی که جلوی وسیلۀ نقلیه ­ای هستند که می­خواهید از آن سبقت بگیرید را بررسی کرده­اید.

در تقاطع ­ها همه طرف را ببینید: بسیار مراقب باشید که:

 • پیش از گردش به راست برای دیدن دوچرخه‌سواران چک شانه را انجام دهید.
 • اگر می­خواهید از تقاطع مستقیم به جلو حرکت کنید، مراقب دوچرخه سواری که منتظر گردش به چپ است باشید.
 • پیش از گردش به چپ به دقت مراقب دوچرخه‌سواران نزدیک شونده باشید.
 • جاده را در جایی که خطوط مخصوص دوچرخه‌سواری به خیابان اصلی می­رسد برای دوچرخه‌سواران عبوری به دقت چک کنید.
 • آگاه باشید که دوچرخه‌سواری که در خیابان حرکت می­کند ممکن است بسیار سریع‌تر از آنچه فکر می­کنید در حال حرکت باشد.

فکر کنید

قوانین را بدانید: دوچرخه‌سواران از قوانین و دستورالعمل ­هایی مشابه رانندگان پیروی می­کنند.

 • همان‌طور که به هر وسیلۀ نقلیۀ دیگری حق تقدم می­دهید، به دوچرخه‌سوار نیز حق تقدم بدهید. اگر در تقاطع حق تقدم با شماست، اگر ایمن بود به حرکت ادامه دهید. دوچرخه‌سوار از شما انتظار دارد قوانین جاده را دنبال کنید.
 • بدانید که دوچرخه‌سواران همیشه در سمت راست جاده نمی­مانند. برای مثال برای گردش به چپ، باید به باند چپ حرکت کنند. اگر باند باریک باشد، یا اگر روی باند شیشه ریخته باشد یا حفره­ای وجود داشته باشد، دوچرخه سوار حق دارد برای ایمنی به میانۀ باند بیاید.
 • به باندهای دوچرخه‌سواری توجه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این باندها بنگرید به بخش ۴، قوانین جاده‌ای.

انجام دهید

مرزهای فضایی

فاصلۀ طولی داشته باشید: فاصلۀ طولی مناسبی را رعایت کنید. باید از تصادف با دوچرخه‌سواری که به زمین می‌خورد خودداری کنید.  دوچرخه‌سوارانی که تلو تلو می­خورند احتمالاً بی­تجربه هستند و احتمال افتادن آن‌ها بیش از دوچرخه‌سواران با تجربه است. از حالت معمول فضای بیشتری به آن‌ها بدهید.

فاصلۀ عرضی داشته باشید: تعداد قابل توجهی از تصادفات با دوچرخه به دلیل برخورد از کنار است. اگر می­خواهید از دوچرخه‌سواری سبقت بگیری، مطمئن باشید فضای کافی وجود دارد. در جاده‌های باریک، منتظر فضای کافی باشید تا موقع سبقت گرفتن دوچرخه‌سوار فضای کافی در کنار شما داشته باشد. فراموش نکنید که اجازۀ عبور از یک خط ممتد زرد را در موقع سبقت گرفتن از دوچرخه‌سوار دارید، می­توانید به طرز ایمنی این کار را انجام دهید. در جادۀ چند بانده، به جای خطر کردن، باند خود را برای سبقت عوض کنید.

نکات رانندگی

حتی اگر برای سبقت گرفتن، کمی به باند دیگر بروید، شما باند عوض کرده­اید. چک آینه و شانه و راهنما زدن را فراموش نکنید!

همیشه وقتی از دوچرخه‌سواری سبقت می­گیرید، فاصلۀ عرضی را چک کنید.

مرزهای فضایی

ارتباطات

راهنماهای دست را تشخیص دهید: راهنمای دستی که دوچرخه‌سواران استفاده می­کنند را بشناسید. دوچرخه‌سواری ممکن است با تکان دادن مستقیم بازو به سمت راست، راهنمای راست بزند. برای اطلاعات بیشتر در مورد راهنماهای دست، قسمت راهنمای گردش در بخش ۵، (ببینید، فکر کنید، انجام دهید) را نگاه کنید.

ارتباط چشمی برقرار کنید: دوچرخه‌سواران گاهی از ارتباط چشمی برای ارتباط برقرار کردن استفاده می­کنند. اگر می­توانید ارتباط چشمی برقرار کنید. او احتمالاً در تلاش برای پیش­بینی حرکت بعدی شماست.

از بوق زدن خودداری کنید: تا وقتی که نیاز به هشدار دادن ندارید، از بوق زدن به دوچرخه‌سواران خودداری کنید. بوق بلند برای دوچرخه‌سوار ممکن است منجر به تلو تلو خوردن یا حتی افتادن او شود.

راهکارها: دوچرخه‌سوار ایمن بودن

اگر دوچرخه سوار هستید، مسئول به اشتراک گذاشتن جاده به شکلی هستید که خود و دیگران را ایمن نگه دارید.

قابل پیش­بینی باشید: اگر دوچرخه‌سواران قوانین جاده را دنبال کنند قابل پیش­بینی­ تر هستند.

قابل رؤیت باشید: چون دوچرخه ­ها باریک هستند، باید روی دیده شدن خود کار کنید. از لباس­های روشن و بازتابنده، مخصوصاً در تاریکی یا در شرایط بد آب و هوایی استفاده کنید. از سواری در نقاط کور پرهیز کنید.

مدافعانه برانید: زودتر ببینید و فکر کنید. مدعی باشید، اما به یاد داشته باشید تصادف بین وسیلۀ نقلیۀ موتوری و دوچرخه معمولاً به مجروح شدن دوچرخه‌سوار می­ انجامد.

قانونی برانید: در بریتیش کلمبیا باید کلاه ایمنی تأیید شده بر سر بگذارید. اگر در شب رانندگی می­کنید، دوچرخۀ شما باید به چراغ جلوی قابل دید از ۱۵۰ متری مجهز و دارای چراغ عقب قرمز و چراغ منعکس کنندۀ قرمز باشد.

رانندگان موتورسیکلت

همانند دوچرخه‌سواران، موتورسیکلت سواران نیز استفاده‌کنندگان از جادۀ آسیب‌پذیری هستند. بدنۀ حفاظ بیرون و ایربگ ندارند و گاهی به سختی دیده می­شوند.

بیش از نیمی از تصادفات موتورسیکلتی به جراحت یا مرگ ختم می­شود.

رانندگان موتورسیکلت

ببینید

دنبال سرنخ بگردید: گاهی دیدن راهنمای موتورسیکلت سخت است. برای دیدن سرنخ به موتورسیکلت نگاه کنید. اگر راننده چک شانه انجام می­دهد یا موتورسیکلت به یک طرف خم می­شود، راننده احتمالاً قصد پیچیدن دارد.

وقتی داخل تقاطع رانندگی می­کنید مراقب موتورسیکلت و دوچرخه­ ها باشید. بدون مهارتِ مشاهدۀ خوب، رانندۀ خودروی آبی ممکن است موتورسیکلت را نبیند.

دتقاطع را بررسی کنی

تقاطع را بررسی کنید: وقتی به تقاطع می­رسید آن را برای دیدن موتورسیکلت ­ها به دقت بررسی کنید:

 • وقتی به چپ می­پیچید، مراقب موتورسیکلت­ها باشید. موتورسیکلت­ها، مخصوصاً هنگام شب، در غروب یا ترافیک سنیگن، به سختی دیده می­شوند. فهمیدنِ اینکه با چه سرعتی حرکت می­کنند نیز سخت است.
 • وقتی در تقاطع رانندگی می­کنید، مراقب موتورسیکلتی که ممکن است به چپ بپیچد باشید.

انجام دهید

مرزهای فضایی

فاصلۀ عرضی را رعایت کنید: هیچ­وقت یک باند را با موتورسیکلت به اشتراک نگذارید. موتورسیکلت برای حرکت ایمن به کل باند نیاز دارد.

فاصلۀ طولی را رعایت کنید: حداقل سه ثانیۀ طولی با موتورسیکلتی که جلوی شماست فاصلۀ طولی داشته باشید.

 • موتورسیکلت­ها سریع می­توانند متوقف شوند.
 • موتورسیکلت سواران به دلیل شرایط بد جاده­ای به راحتی لیز می­خورند و می­افتند. برای توقف ایمن به فضای زیادی نیاز دارید.

وقتی سبقت می­گیرید به فضای زیادی نیاز دارید: وقتی از موتورسیکلتی سبقت می­گیرید فضای زیادی را در نظر بگیرید. وسیلۀ نقلیۀ شما ممکن است گرد و خاک یا آب به صورت رانندۀ موتورسیکلت پرتاب کند.

ارتباطات

ارتباط چشمی برقرار کنید: هروقت ممکن بود ارتباط چشمی برقرار کنید.

زبان وسیلۀ نقلیه را بخوانید: فرض را بر این نگیرید که راننده­ای که در باند چپ رانندگی می­کند قصد پیچیدن به چپ را دارد. موتورسواران گاهی در بخش چپ جاده رانندگی می­کنند تا راحت­تر دیده شوند.

وسایل نقلیۀ عبوری

وقتی رانندگی می­کنید، با رانندگان خودرو، ون و کامیون­های کوچک دیگر در تعامل هستید. رانندگان وسایل نقلیۀ عبوری به اندازۀ دیگر استفاده‌کنندگان از جاده غیرقابل پیش­بینی هستند. ممکن است همیشه به جلو نگاه نکنند. ممکن است خودروی آن‌ها به خوبی نگهداری نشده باشد. (برای مثال ترمزها و راهنمای آن‌ها ممکن است به خوبی کار نکنند. و برخی رانندگان ممکن است خسته، عجول یا مخل باشند.)

وسایل نقلیۀ عبوری

از همۀ مهارت­های ببینید، فکر کنید، انجام دهید خود برای مشاهده و واکنش ایمن به دیگر وسایل نقلیۀ عبوری استفاده کنید.

وسایل نقلیۀ بزرگ

وسایل نقلیۀ بزرگ متفاوت از خودروها عمل می­کنند. فضای زیادی به آن‌ها بدهید.

وسایل نقلیۀ بزرگ

انجام دهید

مرزهای فضایی

فاصلۀ طولی را رعایت کنید: یک وسیلۀ نقلیۀ بزرگ می­تواند جلوی دید شما از خطرات را بگیرد. اگر فاصلۀ طولی زیادی حفظ کنید، محدودۀ دید وسیع­تری خواهید داشت.

وقتی در سراشیبی تپه پشت یک وسیلۀ نقلیۀ بزرگ توقف کرده­اید، به یاد داشته باشید که با رها کردن ترمز توسط راننده ممکن است کمی به عقب برگردد. فضای اضافی جلوی خودروی خود باقی بگذارید.

در آب و هوای بارانی، وسایل نقلیۀ بزرگ ممکن است خاک و آب به شیشۀ شما بپاشند و دید شما را کاهش دهند. لاستیک آن‌ها همچنین سنگ پرتاب می­کند که ممکن است به خودروی شما برخورد کند. ایستادن با فاصلۀ زیاد عقب­تر می­تواند از این اتفاقات جلوگیری کند.

شما این تابلو را پشت برخی از وسایل نقلیه می­بینید. این تابلو به این منظور استفاده می‌شود که نشان دهد این وسیلۀ نقلیه به آرامی حرکت می­کند. فاصلۀ خود را حفظ کرده و تنها وقتی ایمن است سبقت بگیرید.

مرزهای فضایی

وقتی این تابلو یا تابلوی بار پهن، بار طولانی یا بار بسیار بزرگ را روی یک کامیون یا کشنده می­بینید، نشان­ دهندۀ این است که بار بزرگی در حال جابه‌جایی روی این وسیلۀ نقلیه است.

از نقاط کور دوری کنید: نقاط کور بزرگی پشت و اطراف وسایل نقلیۀ بزرگ وجود دارد. مطمئن باشید که در این نقاط رانندگی نکنید، در غیر این‌صورت راننده شما را نخواهد دید. باید توانایی دیدن آینۀ کامیون یا اتوبوس جلویی را داشته باشید. هیچوقت پشت کامیونی که از پارکینگ یا محل پارک بیرون می­آید توقف نکنید، زیرا شما وارد یکی از نقاط کور کامیون شده و و در خطر برخورد با کامیون قرار خواهید گرفت.

وقتی کنار وسایل نقلیه بزرگ حرکت می­کنید، به این فکر کنید که آیا راننده می­تواند شما را ببیند؟ از حرکت در نقاط کور خودداری کنید!

مرزهای فضایی

موقع سبقت فضای کافی داشته باشید: وقتی می­خواهید سبقت بگیرید به فضای زیادی نیاز دارید. فراموش نکنید که کامیون­ها طولانی هستند و حتی برخی دو تریلر را می­کشند. تا وقتی مطمئن نشده­اید که فضای کافی دارید، سبقت نگیرید.

اگر از وسیلۀ نقلیۀ بزرگی سبقت می­گیرید، یا جلوی آن تغییر باند می­دهید، فراموش نکنید پیش از شروع فضای کافی داشته باشید. برای وسایل نقلیۀ بزرگ، توقف زمانِ بیشتری می­گیرد. پیش از اینکه دوباره وارد باند شوید، مطمئن شوید چراغ ­های جلویی کامیون را می­بینید و وقتی به آن‌جا رسیدید سرعت را حفظ کنید.

اگر دیدید کامیونی بسیار قبل­تر از چراغ قرمز در حال کاهش سرعت است، به یاد داشته باشید راننده به تمام این فضا برای توقف نیاز دارد. هیچوقت به این فضا وارد نشوید، ممکن است از پشت با شما تصادف کند.

برای گردش به طرفین جا باز کنید: وسایل نقلیۀ بزرگ برای گردش به فضای زیادی نیاز دارند. وقتی به راست بپیچید، ممکن است بین کامیون و جدول له شوید.

همچنین اگر در خیابانی باشید که وسیلۀ نقلیۀ بزرگی به آن می­پیچد، ممکن است با مشکل فضا مواجه شوید. ممکن است راننده برای کامل کردن پیچ مجبور به قطع خط میانه یا رفتن به گوشۀ مخالف شود. دوباره فاصلۀ خود را حفظ کنید.

نکات رانندگی

بسیاری از جاده­های غیراصلی بریتیش کلمبیا، جاده­های ترانزیتی هستند. اگر در یکی از آن‌ها رانندگی می­کنید به خوبی همه طرف را مشاهده کنید. اگر خودروی شما دی لایت خودکار ندارد، برای دیده شدنِ بهتر، چراغ جلوی خودرو را روشن کنید. وقتی به پیچ یا تپه­ها می­رسید، بسیار مواظب باشید. همیشه حق تقدم را به کامیون­های باری بدهید.

مرزهای فضایی

از تلاطم دوری کنید: وسایل نقلیۀ بزرگ منجر به ایجاد تلاطم ­هایی می­شوند که ممکن است خودروی شما را هل داده یا به طرف خود بکشند. وقتی از یک کامیون بزرگ سبقت می­گیرید، یا وقتی که کامیونی از رو‌به‌رو در باند مخالف می­آید، تلاطم می­تواند منجر به ایجاد مشکل شود. فضای عرضی زیادی را حفظ کرده و فرمان را به خوبی بچسبید.

ارتباطات

زبان وسیلۀ نقلیه را بخوانید: بسیاری از وسایل نقلیۀ بزرگ به کندساز موتور مجهز هستند که بدون استفاده از ترمز، سرعت وسیلۀ نقلیه را کاهش می­دهند. رانندگان کامیون همچنین از دنده برای کاهش سرعت استفاده می­کنند. این یعنی اتوبوس یا کامیون جلوی شما ممکن است سرعت را بدون فعال کردن چراغ ترمز کم کند. مراقب باشید و به تغییر صدای موتور کامیون گوش دهید.

مراقب راهنماهایی که می­گوید یک وسیلۀ نقلیۀ بزرگ ممکن است دنده عقب بگیرد باشید: بوق یا بوق پشت سر هم، چراغ خطر یا چراغ دنده عقب.

از قبل راهنما بزنید: اگر جلوی یک وسیلۀ نقلیۀ بزرگ هستید قبل­تر از کاهش سرعت، پیچیدن یا توقف راهنما بزنید. وسایل نقلیۀ بزرگ به زمان زیادی برای کاهش سرعت نیاز دارند.

اتوبوس­های مدرسه

ببینید

دنبال سرنخ بگردید: اتوبوس مدرسه­ای که برای پیاده کردن کودکان توقف کرده دارای چراغ چشمک زن در بالای اتوبوس به سمتی که کودکان پیاده می­شوند و گاهی تابلو توقف که از اتوبوس بیرون زده هستند. راننده اتوبوس مدرسه ممکن است پیش از توقف کامل چراغ بالایی چشمک زن را روشن کرده باشد.

اتوبوس­های مدرسه
اتوبوس­های مدرسه

وقتی چراغ قرمز چشمک ­زن روی اتوبوس­ مدرسه را می­بینید باید در هر طرفی که هستید توقف کنید.

اتوبوس­های مدرسه

فکر کنید

قوانین را بدانید: وقتی اتوبوس مدرسه­ای با چراغ قرمز چشمک ­زن می­بینید، در هر جهتی که به آن نزدیک می‌شوید چه از جلو چه از عقب، باید کاملاً توقف کنید. وسایل نقلیۀ همۀ باندها باید توقف کنند.

پس از اینکه برای اتوبوس مدرسه توقف کردید، تا وقتی که اتوبوس دوباره حرکت نکرده یا راننده با خاموش کردن چراغ قرمز چشمک ­زنِ بالای اتوبوس سیگنال ایمن بودن نداده، دوباره حرکت نکنید.

اتوبوس­های مدرسه

اتوبوس­های حمل و نقل عمومی

ببینید

مراقب اتوبوس­هایی که توقف کرده ­اند باشید: این اتوبوس‌ها ممکن است دید شما را نسبت به عابرین پیاده­ای که می­خواهند از خیابان رد شوند گرفته باشند، یا ممکن است در حال برگشت به ترافیک باشند.

اتوبوس­های حمل و نقل عمومی

فکر کنید

قوانین را بدانید: باید به اتوبوس عمومی که راهنما می­زند یا حامل تابلوی «حق تقدم را به اتوبوس دهید» است، اجازۀ حرکت به بیرون از باند پیچ یا ایستگاه اتوبوس را بدهید. این قانون برای همۀ جاده­ هایی که محدودیت سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت یا کمتر را دارند اعمال می­شود.

اتوبوس­های حمل و نقل عمومی

انجام دهید

مرزهای فضایی و کنترل سرعت

اگر در باند کنار فضای خالی وجود دارد، باند را تغییر دهید تا اتوبوس خارج شود یا اگر تغییر باند ایمن نیست، سرعت را کم کنید.

وسایل نقلیۀ اورژانسی

این وسایل شامل: خودروی پلیس، آمبولانس و خودروی آنش­نشانی می­شوند.

وسایل نقلیۀ اورژانسی

ببینید

به آژیرها گوش دهید و چراغ­ های چشمک­زن را ببینید: مراقب باشید ببینید وسیلۀ نقلیۀ اورژانسی از کدام طرف می‌آید. وقتی وسیلۀ نقلیه رد شد، ببینید و گوش دهید چون ممکن است وسایل نقلیۀ اورژانسی دیگری نیز باشند.

فکر کنید

قوانین را بدانید: حق تقدم همیشه با وسایل نقلیۀ اورژانسی‌ست که آژیر می­زنند و چراغ چشمک ­زن دارند. همۀ ترافیک عبوری در هر دو طرف باید کاملاً توقف کنند. (استثناء: اگر در آزادراه تقسیم شده­ای رانندگی می­کنید که وسیلۀ نقلیۀ اورژانسی از طرف مخالف نزدیک می­شود، نباید توقف کنید. مطمئن شوید که آمدن به طرف شما در آزادراه برای وسیلۀ نقلیۀ اورژانسی غیرممکن است.)

راه را باز کنید: مسیر خودروهای اورژانسی را مسدود نکنید. معمولاً بهترین کار کنار رفتن به راست و توقف است (یا اگر در باند چپ آزادراه تقسیم شده یا خیابان یک طرفه رانندگی می­کنید به چپ بروید). در تقاطع توقف نکنید؛ زودتر فکر کنید، و برنامه ­ای در ذهن برای ایجاد مسیر برای خودروی اورژانسی داشته باشید.

رفتن روی شیلنگ آتش­نشانی نیز غیرقانونی است.

نکات رانندگی

اگر در تقاطع توقف کرده و مسیر خودروی اورژانسی را مسدود کردید، باید به گوشه­ ها رفته و مسیر را باز کنید.

همۀ وسایل نقلیۀ دو طرف جاده باید برای باز کردن راهِ خودروی اورژانسی با چراغ چشمک­ زن کنار بزنند.

وسایل نقلیۀ اورژانسی

انجام دهید

مرزهای فضایی و کنترل سرعت

فاصلۀ طولی را رعایت کنید: وقتی دنبال خودروی آتش­نشانی می­روید، باید با فاصلۀ حداقل ۱۵۰ متری از آن رانندگی کنید.

ارتباطات

راهنما: از چراغ راهنما استفاده کنید تا به رانندۀ خودروی اورژانسی بفهمانید او را دیده و قصد کنار رفتن دارید.

وسایل نقلیۀ توقف کرده با چراغ چشمک ­زن

رانندگان وقتی از کنار خودروی متوقف با چراغ چشمک­ زن عبور می­کنند باید برای ایمنی، مأموران امنیتی، پرسنل اورژانس و دیگر کارکنان کنار جاده، فضای بسیار بزرگی را خالی بگذارند. این قانون برای همۀ خودروهایی که چراغ چشمک ­زن زرد، قرمز، سفید یا آبی دارند اعمال شده و شامل آن‌هایی که توسط سازمان آتش­نشانی، نیروهای امنیتی، کشنده­های تجاری، افسرهای حفاظتی، پیراپزشکانِ مراکز اورژانس، کشنده­های دو تریلی، کارکنان نگهداری بزرگ‌راه، کارگران، نقشه‌کشان، کنترل‌کنندگان حیوانات و جمع‌کنندگان زباله می‌شود.

وسایل نقلیۀ اورژانسی

ببینید

مراقب وسایل نقلیه با چراغ چشمک ­زن کنار جاده باشید.

حقیقتی کوتاه!

خطا در تعویض باند و یا کاهش سرعت برای عبور از وسیلۀ نقلیه با چراغ چشمک ­زن ممکن است منجر به نقض قوانین ترافیکی و در پی داشتن امتیاز منفی شود.

فکر کنید

قوانین را بدانید: همه وقتی به خودرویی با چراغ چشمک ­زن نزدیک می­شوند باید سرعت خود را کم کنند. اگر محدودیت سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت و بیشتر باشد وقتی به این نوع وسایل نقلیه نزدیک می­شوید نباید بیش از ۷۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشید و وقتی محدودیت سرعت زیر ۸۰ کیلومتر بر ساعت باشد نباید بیش از ۴۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشید. (استثناء: اگر در برزگ‌راه تقسیم شده باشید و وسیلۀ نقلیه با چراغ چشمک ­زن از طرف دیگر به شما نزدیک شود، این قانون برای شما اعمال نمی­شود.)

اگر در خط نزدیک به وسیلۀ نقلیه با چراغ چشمک ­زن باشید، باید در صورت امکان باند را عوض کنید.

انجام دهید

مرزهای فضایی و کنترل سرعت

وقتی از خودرو با چراغ چشمک زن کنار جاده عبور می­کنید، سرعت را کم کنید و فضای کافی باقی بگذارید. برای تولید فضای ایمن اگر امکان داشت باند را تغییر دهید.

نواحی ساخت و ساز

کارکنان جاده، در تمام مواقع سال برای نگهداری و بهبود جاده­ها کار می­کنند.

گذشته از تابلو­های نواحی ساخت و ساز و افراد کنترل کنندۀ ترافیک، کماکان در این نواحی تصادف رخ می­دهد، عموماً به این دلیل که برخی از رانندگان به این نواحی توجه نمی­کنند.

نواحی ساخت و ساز

ببینید

جلو را بررسی کنید: مراقب نواحی ساخت و ساز باشید و از وسایل کنترل ترافیک در این نواحی پیروی کنید.

شب­ها توجه بیشتری داشته باشید:  ساخت و ساز جاده­ای تنها در روز اتفاق نمی­افتد. در مواقع ترافیک سنگین روزانه، ساخت و سازهای جاده­ای بیشتری به شب انتقال پیدا می­کنند. شما باید به نواحی ساخت و ساز شبانه توجه ویژه­ای داشته و بسیار آرام حرکت کنید.

اطراف را ببینید: تنها به این دلیل که فرد کنترل‌کنندۀ ترافیک، ساخت و ساز یا کارگران ناحیه ساخت و ساز را فوراً نمی­بینید دلیل نمی­شود که آن‌ها آنجا نباشند. نسبت به حضور افراد کنترل‌کنندۀ ترافیک، کارگران و تجهیزات ساخت و ساز هوشیار باشید.

نواحی ساخت و ساز

فکر کنید

قوانین را بدانید: باید از ابتدای ناحیۀ ساخت و ساز مسیر افراد کنترل‌کنندۀ ترافیک و تابلوهای ساخت و ساز جاده­ای را دنبال کنید. محدودیت سرعت اعلام شده ۲۴ ساعته در نواحی ساخت و ساز اعمال می­شود.

از قبل فکر کنید: نواحی ساخت و سازی گاهی نیازمند بستن باند هستند پس ممکن است مجبور به تغییر باند شوید. هر چه سریع‌تر سعی کنید در ترافیک باند کنار ادغام شوید تا از برخورد به باند بسته خودداری کنید. این به حفظ جریان ترافیکی کمک می­کند.

از پیش برنامه­ریزی کنید: انتظار تأخیر داشته باشید، و برای آن برنامه بریزید و برای رسیدن به موقع به مقصد زودتر از خانه خارج شوید. خدمۀ ساخت و ساز برای مزاحمت شما آن‌جا نیستند، آنها در حال بهبود جاده برای همه هستند. برای فهمیدن اتفاقات جاده­ای در ناحیۀ شما و مسیری که می­خواهید بروید، رادیو، تلویزیون و وب‌سایت­ها را برای آخرین گزارشات ترافیکی بررسی کنید. مسیر جایگزینی را نیزدر نظر بگیرید.

انجام دهید

مرزهای فضایی و کنترل سرعت

سرعت را کم کنید: سطح جاده ممکن است ناهموار یا آسفالت نشده باشد، پس باید سرعت را کم کنید. باید از محدودیت سرعت نواحی ساخت و ساز پیروی کنید. جرایم رانندگی در نواحی ساخت و ساز دوبل هستند.

وقتی دستور داده می­شود توقف کنید: وقتی توسط اشخاص کنترل‌کنندۀ ترافیک یا دیگر وسایل کنترل ترافیک دستور توقف داده می­شود از آن پیروی کنید. در برخی نواحی ساخت و ساز، ممکن است مجبور به انتظار برای همراهی یک خودروی رهبر در طول مسیر ساخت و ساز باشید.

فاصلۀ طولی را رعایت کنید: بین خودروی خود و خودروی جلویی فضای زیادی را باز بگذارید. از تغییر باند در نواحی ساخت و ساز اجتناب کنید.

فاصلۀ عرضی را رعایت : بین خودرو، خدمۀ ساخت و ساز و وسایل آن‌ها در نواحی ساخت و ساز فضای کافی ایجاد کنید.

نکات رانندگی

کار کردن در جا باعث هدر رفت سوخت و انتشار گازهایی می­شود که منجر به کاهش کیفیت هوا شده و بخشی از تغییر اقلیم هستند. اگر باید در ناحیۀ ساخت و ساز توقف کنید، موتور را خاموش کنید. در جا کار کردن موتور برای بیش از ۱۰ ثانیه از خاموش کردن موتور هزینۀ بیشتری در پی خواهد داشت.

قطارها

هر ساله افراد زیادی به دلیل تصادف وسایل نقلیه با قطارها مجروح یا کشته می­شوند، پس باید وقتی به خطوط عبور راه ­آهن نزدیک می­شوید بسیار مراقب باشید. اکثر قطارها به دو کلیومتر فاصله نیاز دارند تا بتوانند توقف کنند. هیچوقت سعی نکنید یک قطار را شکست دهید!

قطارها

ببینید

دنبال سرنخ­ها بگردید: سرنخ ­های زیادی دربارۀ تقاطع راه ­آهنی که در جلوتر قرار دارد هشدار می­دهند:

 • تابلوهای هشدار پیشرفته: این تابلوها به شما هشدار می­دهند که به تقاطع راه­آهن نزدیک می‌شوید و به شما می­گویند نگاه کنید، گوش دهید و سرعتتان را کم کنید چون ممکن است مجبور به توقف شوید. این تابلوها معمولاً در جاهایی نصب شده­اند که شما نمی­توانید ریل قطار را ببینید (برای مثال روی جاده­های تپه­ای یا پر پیچ و خم). تابلوی پیشنهاد سرعت نیز ممکن است زیر تابلوی هشدار پیشرفته نصب شده باشد که می­گوید ایمن­ترین سرعت، سرعت پایین­تر از عدد روی تابلوست.
 • نشانه­گذاری‌های روی آسفالت: در نزدیکی برخی از تقاطع­های ریلی، ممکن است یک ضربدر یا X کشیده شده روی آسفالت ببینید. برخی تقاطع­های ریلی دارای چراغ چشمک­زن، زنگ و دروازه هستند. اگر چراغ­ها و زنگ فعال بوده و دروازه بسته بود، به نظر می­رسد که قطاری نزدیک می­شود.
قطارها

اگر دید محدود باشد، ممکن است قطار نزدیک شونده را نبینید، اما احتمالًا سوت آن را بشنوید. به یاد داشته باشید که قطارها در همۀ تقاطع­ه ای ریلی سوت نمی­زنند.

به دقت مشاهده کنید: آگاه باشید که ممکن است چشمتان شما را به غلط راهنمایی کند. گاهی به نظر می­رسد قطارها بسیار کندتر از سرعت واقعی حرکت می­کنند. قطارهای مسافربری در  کانادا تا بیش از ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارند.

شب‌ها بیشتر احتیاط کنید. نیمی از تصادفات شبانۀ میان قطار و خودروها به دلیل برخورد از کنار به قطار است. در اینگونه تصادفات معمولاً راننده قطار را ندیده است.

مراقب دیگر استفاده‌کنندگان از جاده باشید: در تقاطع­ های ریلی مراقب دیگر استفاده‌کنندگان از جاده نیز باشید. موتورسیکلت سواران و دوچرخه‌سواران ممکن است مجبور شوند برای عبور ایمن از خط ریلی، از مسیر اصلی منحرف شوند. روی ریل­های خیس ممکن است لیز خورده و بیافتند، پس مطمئن شوید پا را روی پدال ترمز نگه داشته و فضای اضافی فراهم کرده ­اید.

مراقب قطار دوم باشید: گاهی بیش از یک قطار روی یک ریل وجود دارد، پس مراقب قطار دوم باشید. یکی از دلایل اصلی تصادف بین خودرو و قطار این است که راننده منتظر قطار دوم پشت سر اولی نمی­شود.

هشدار!

در هر لحظه ­ای انتظار یک قطار روی ریل را داشته باشید. قطارها همیشه از برنامۀ زمان­بندی معمول پیروی نمی­کنند.

نکات رانندگی

وقتی چراغ راهنمایی و رانندگی قرمز در طرف دیگر تقاطع ریلی وجود دارد، روی ریل توقف نکنید. پیش از مسیر ریل توقف کنید مگر اینکه به اندازۀ کافی در طرف مقابل فضا وجود داشته باشد.

فکر کنید

قوانین را بدانید: حق تقدم همیشه با قطار است. آن‌ها در تقاطع­ها سرعت را کم نمی­کنند. اگر دروازۀ بسته­ای وجود دارد، باید پیش از ریل توقف کرده و منتظر عبور قطار باشید. اگر روی ریل چراغ قرمز چشمک ­زن وجود داشت، باید توقف کنید. تنها وقتی که خطری وجود ندارد از روی ریل عبور کنید. اگر شخصی با پرچم به شما دستور ایست می­دهد، باید از دستورات او پیروی کنید. اگر می­بینید یا می­شنوید که قطاری نزدیک می­شود، توقف کنید و تا وقتی که مطمئن نشده ­اید ایمن است، عبور نکنید.

از قبل فکر کنید: اگر خودروی شما روی ریل گیر افتاد، باید سریعاً فکر کرده و اقدام کنید. همۀ سرنشینان وسیلۀ نقلیه را تخلیه کنید. برای اجتناب از برخورد اشیاء به پرواز درآمده، حداقل ۳۰ متر از خودرو فاصله بگیرید. سپس برای کمک با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

 • حمل و نقل کانادا (پشت تابلوی تقاطع ریل دنبال شمارۀ آن بگردید).
 • ۹۱۱ یا پلیس محلی.

نکته: موقعیت پشت  تابلوی تقاطع ریلی را گزارش دهید.

قطارها
از نزدیک‌ترین ریل در فاصلۀ ۵ متری تا ۱۵ متری توقف کنید.

انجام دهید

کنترل سرعت

با سرعت مطمئن رانندگی کنید: اگر در شب رانندگی می­کنید، همیشه باید بتوانید در فاصله ­ای که چراغ جلو روشن کرده توقف کنید.

دندۀ معکوس: اگر وسیلۀ نقلیه ­ای با سیستم انتقال قدرت استاندارد می­رانید، پیش از شروع به عبور از ریل دنده معکوس دهید. هیچوقت روی تقاطع ریلی دنده عوض نکنید، چون ممکن است وسیلۀ نقلیه را گیر بیاندازید.

مرزهای فضایی

فاصلۀ طولی را رعایت کنید: هیچوقت در تقاطع گیر نیافتید. وقتی ترافیک سنگین است، صبر کنید تا وقتی که مطمئن شوید ادامۀ مسیر میسر است حرکت کنید.

اسب­ها

ممکن است در بسیاری از جاده­ های عمومی اسب دیده شود.

اسب­ها

ببینید

جلو را ببینید: مراقب اسب­ها و سواراکاران باشید.

فکر کنید

قوانین را بدانید: سوارکاران و درشکه ­ران­ها همانند وسایل نقلیۀ موتوری حق استفاده از جاده را داشته و باید از همان قوانین پیروی کنند.

خطرات را بشناسید: اسب­ها با حرکات و صداهای ناگهانی رم می­کنند. سوارکار ممکن است نتواند اسب را کنترل کند.

اسب­ها

انجام دهید

مرزهای فضایی

کاهش سرعت: وقتی به درشکه یا سوارکاری می­رسید سرعت را کاهش دهید و فاصلۀ طولی زیادی را با آن‌ها حفظ کنید.

وقتی سبقت می­گیرید فضای زیادی را باز بگذارید: وقتی از آن‌ها سبقت می­گیرید فضای بیشتری در نظر بگیرید.

با احتیاط سبقت بگیرید: اسب­ها ممکن است با حرکات و صداهای ناگهانی وحشت ­زده شوند. از بوق زدن اجتناب کرده و به آرامی و با دقت سبقت بگیرید.

آمادۀ توقف باشید: اگر سوارکاری در کنترل اسبش دچار مشکل شده، توقف کنید. بهتر است صبر کنید تا سوارکار دوباره کنترل اسب را به دست بگیرد، تا اینکه خطر کنید و از آن‌ها سبقت بگیرید.