فرصت های سرمایه گذاری در کانادا

فرصت های سرمایه گذاری در کانادا

صنایع پرسود کانادا

سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی برای سرمایه گذاری در کانادا و یا خرید یک بیزینس باید با صنایع پرسود کانادا آشنا باشند. در جدول زیر برخی پرسودترین صنایع کانادا را مشاهده می کنید.

صنایع پرسودسود کل (در سال 2022)
حفاری نفت و استخراج گاز در کانادا7.9 میلیارد دلار
فروش و کارگزاری املاک و مستغلات در کانادا5.2 میلیارد دلار
حمل بار برای مسافت های طولانی3.6 میلیارد دلار
صنعت عمده فروشی مواد دارویی و داروسازی3.5 میلیارد دلار
خدمات مهندسی3.1 میلیارد دلار
صنعت برق حرارتی2.9 میلیارد دلار
کشاورزی (کاشت گندم در کانادا)1.6 میلیارد دلار
ماهیگیری و آبزی پروری در کانادا1.2 میلیارد دلار

لازم به ذکر است که سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی برای سرمایه گذاری در کانادا و یا خرید بیزینس باید در صنایعی که موردتایید اداره مهاجرت کانادا است سرمایه گذاری کنند.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای مهاجرت

فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای مهاجرت سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی زیاد است. با این حال نمی توان تنها از طریق سرمایه گذاری در کانادا به این کشور مهاجرت کرد. برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری باید در یک صنعت پرسود سرمایه گذاری کنید و یا یک بیزنس را به صورت کامل یا شریکی خریداری کنید.

همچنین باید الزمات و شروط دیگری را که از شما خواسته می شود (مانند سابقه کاری مرتبط و …) را نیز برآوره کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

روش های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

 • مالکیت تجاری
 • برنامه های مهاجرت استانی ویژه سرمایه گذاران و کارآفرینان
 • ویزا کار کانادا برای کارآفرینان
 • ویزا کار انتقال درون شرکتی کانادا
 • ویزا استارت آپ
 • اکسپرس اینتری جریان Executive
 • برنامه سرمایه گذاری کبک کانادا

راهنمای جامع مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

 بسیاری از سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی تمایل دارند از طریق سرمایه گذاری در کانادا، خرید بیزینس، مالکیت تجاری، کارآفرینی و … به کانادا مهاجرت کنند و از این طریق اقامت دائم یا شهروندی کانادا را اخذ نمایند. در ادامه برخی از بهترین روش های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری را بررسی می کنیم.

1.مالکیت تجاری

اگر می خواهید به عنوان یک سرمایه گذار یا کارآفرین خارجی به کانادا مهاجرت کنید، خرید یک کسب و کار تاسیس شده در کانادا می تواند یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای شما باشد. سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق ویزا کار کارآفرینان کانادا به این کشور مهاجرت کنند.

برای اکثر سرمایه گذاران خارجی یافتن یک بیزینس قوی با پتانسیل رشد بالا در کانادا یک فرآیند پیچیده است. شما باید کسب و کاری را انتخاب کنید که با مهارت ها، سابقه کاری و اهداف مالی شما مطابقت داشته باشد. علاوه بر این، کسب و کاری که قصد خرید آن را دارید باید الزامات و شرایط تعیین شده توسط مقامات اداره مهاجرت کانادا را برآورده کند.

برای یافتن یک بیزینس یا کسب و کار مناسب برای خرید و سرمایه گذاری در کانادا به مراحل زیر توجه کنید.

مرحله اول

مرحله اول: در مشاغلی که مورد تایید اداره مهاجرت،پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) است سرمایه گذاری کنید.

اگر قصد دارید به عنوان یک صاحب کسب و کار یا از طریق ثبت شرکت به کانادا مهاجرت کنید، باید به مقامات مهاجرت کانادا نشان دهید که فعالیت های تجاری شما در کانادا “منافع اقتصادی قابل توجهی” برای کانادا به همراه خواهد داشت. شما می توانید “منافع اقتصادی قابل توجه” را به چندین روش نشان دهید، از جمله:

روش اول: خرید یک بیزینس در صنایع یا بخش های کلیدی اقتصاد کانادا؛ در جدول زیر میتوانید برخی از صنایع یا بخش های کلیدی اقتصاد کانادا را مشاهده کنید.

مشاغلمشاغل
کشاورزی، از جمله تولید غذا، نوشیدنی و فرآوری مواد غذاییفناوری اطلاعات و ارتباطات
آبزی پروریآموزش (در سطح بین المللی)
هوانوردی – هوافضامعدن – توسعه مواد معدنی
زیست پزشکی (شامل تحقیق و توسعه، ساخت و …)معدن و منابع طبیعی، جنگلداری
امنیت سایبریاختراعات ثبت شده
صنایع فرهنگیحمل و نقل
صنعت انرژی یا گاز طبیعیگردشگری، محصولات گردشگری، جاذبه ها، خدمات و امکانات
صادراتفین تک
کشاورزیتولید فیلم و ویدئو
خدمات مالیاقتصاد سبز

روش دوم: خرید یک بیزینس یا کسب و کاری که در گروه فعالیت های دارای منفعت اقتصادی زیاد برای کانادا قرار می گیرد. در جدول زیر می توانید فعالیت هایی که منفعت اقتصادی زیادی برای کانادا دارند را مشاهده کنید.

مشاغلمشاغل
توسعه محصولات جدید و خدماتفناوری های نوین
توسعه رویکردهای نوآورانه برای مشاغل سنتیافزایش صادرات از کانادا
مشاغلی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستندافزایش تحقیق و توسعه و تجاری سازی فناوری
انتقال فناوری و دانش تخصصیارائه محصولات یا خدمات به یک بازار محلی یا منطقه ای اشباع نشده

روش سوم: سرمایه گذاری مقدار قابل توجهی پول در یک بیزینس یا کسب و کاری که برای کانادایی ها فرصت شغلی ایجاد می کند. در این روش سرمایه گذار باید حداقل 250000 دلار در یک بیزینس یا کسب و کار در کانادا سرمایه گذاری کند. این بیزنس باید باعث ایجاد یا حفظ شغل برای حداقل 2 کانادایی شود و همچنین باید توانایی ایجاد درآمد کافی برای پرداخت دستمزد به همه کارکنان خود را داشته باشد.

نکته: در جدول زیر مشاغلی که عموما مورد تایید و موردپسند اداره مهاجرت کانادا (IRCC) نیست را مشاهده می کنید. به کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی پیشنهاد می شود برای خرید یک بیزینس و یا سرمایه گذاری در کانادا این مشاغل را انتخاب نکنند.

مشاغلمشاغل
پانسیون، مهمانسرا یا مکان های اقامتی برای اجاره کوتاه مدت ( به همراه سرویس صبحانه )عملیات شستشوی خودکار خودرو
مزرعه داری برای سرگرمی (نه بعنوان یک شغل و منبع درآمد) و مشاغل خانگیبازیافت ضایعات فلزی
مشاغل مرتبط با وام دهی با بهره بالا، نقد کردن چک، دستگاه های تبدیل ارز و …مشاغلی که کالاهای مستعمل می فروشند (به استثنای مشاغلی که خدماتی مانند تعمیرات، بازسازی یا بازیافت ارائه می دهند)
واسطه گری و دلالی در حوزه املاک و مستغلات، بیمه و تجارتسالن های سولاریوم (برنزه کردن)
فعالیت های مرتبط با توسعه املاک و مستغلاتمغازه های فروش یا اجاره DVD
مشاغل تجاری (مانند واردات/صادرات)، به جز مشاغلی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستندنزول خور یا گروگیر
خشکشویی هایی که دارای ماشین آلاتی هستند که با انداختن سکه درون آن ها شروع به کار می کنندکسب ‌وکارهایی که در تولید، توزیع، یا فروش محصولات یا خدمات غیراخلاقی فعالیت دارند

مرحله دوم

مرحله دوم: تحقیق کنید و یک کسب و کار یا بیزینس مناسب را برای خرید یا سرمایه گذاری انتخاب نمایید.

قبل از خرید یک بیزینس و سرمایه گذاری در کانادا، می توانید تحقیق خود را در اینترنت شروع کنید. چندین سایت وجود دارد که صاحبان مشاغل، کسب و کار یا بیزینس خود را برای فروش در آن ها ثبت می کنند و در معرض دید عموم قرار می دهند. برخی از این سایت ها عبارتند از:

در این سایت ها می توانید جستجوی خود را بر اساس استان یا حتی شهر مورد نظرتان محدود کنید. لازم به ذکر است که اکثر کسب و کار ها و بیزینس های سودآور کانادا بیش از 250000 دلار ارزش دارند. اگر کسب و کاری با قیمت کمتر از آن به فروش می رسد، احتمالا تجارت چندان سودآوری نیست. با این حال گاهی ممکن است بتوانید مشاغل بزرگ و سودآور را با قیمت بسیار مناسب خریداری کنید.

 یکی دیگر از راه های یافتن یک بیزینس مناسب برای خرید و سرمایه گذاری در کانادا، تماس با یک کارگزار با تجربه است.  کارگزاران، متخصصانی هستند که می توانند شما را در فرآیند خرید یک بیزینس مناسب راهنمایی کنند و تجارت های سودآور و موفق را به شما معرفی نمایند.

بهتر است قبل از خرید یک بیزینس و سرمایه گذاری در کانادا، کارگزارانی مانند Western Canada Business Brokers، Sunbelt یا Aldrin Raphael Business  Brokers  را بررسی کنید.

پس از جست و جو و کسب اطلاعات دقیق درباره کسب و کارهای موجود در کانادا، گزینه های خود را محدود کنید. در بین گزینه های موجود بر اساس علاقه، مهارت، سابقه کاری و شرایط مالی خود یک بیزینس یا کسب و کار را برای خرید انتخاب کنید. می توانید مستقیما با صاحبان کسب و کارها تماس بگیرید یا از کارگزارتان بخواهید برای مشاهده اظهارنامه مالیاتی شرکت در 3 سال گذشته با آن ها تماس بگیرد.

این اسناد به شما نگاه اولیه ای را به فروش ناخالص کسب و کار می دهد تا بتوانید گزینه های خود را با هم مقایسه کنید. در صورت امکان، ایده خوبی است که با صاحبان برخی از کسب و کارهای موردنظر خود ملاقات کنید. از مالکان بپرسید که چرا کسب و کار خود را می فروشند. در محل کسب و کار حضور یابید تا درباره مشتریان، میزان درآمد خالص و … اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بهتر است قبل از سرمایه گذاری در کانادا و خرید یک بیزینس، مطمئن شوید که کسب و کاری که انتخاب می کنید معیارهای زیر را دارد:

 • کسب و کار در حال حاضر فعال باشد. (ترجیحا با بیش از 3 سال سابقه)
 • حداقل 2 کارمند داشته باشد. (هر چه تعداد کارمندان بیشتر باشد بهتر است)
 • درآمد کافی برای پوشش بیشتر هزینه ها را داشته باشد. (حداقل 300000 دلار)
 • سابقه کاری و مهارت شما با کسب و کار ی که قصد خرید آن را دارید مرتبط باشد.
 • این کسب و کار پتانسل زیادی برای رشد و سود دهی داشته باشد.

مرحله سوم

مرحله سوم: همه چیز را با دقت بررسی کنید

فرض کنید تمام گزینه های خود را بررسی کرده اید و کسب و کار خاصی را که می خواهید بخرید و یا در آن سرمایه گذاری کنید، انتخاب کرده اید. اکنون زمان آن رسیده است که تیمی از متخصصان باتجربه را استخدام کنید تا شما را در فرآیند سرمایه گذاری در کانادا و خرید بیزینس راهنمایی کنند. تیم تحقیقاتی شما باید مشکلاتی را که یک شرکت ممکن است داشته باشد، مانند پرونده های ورشکستگی، دعاوی حقوقی، بدهی و … را بررسی کند.

اگر قصد دارید با استفاده از سرمایه گذاری در یک کسب و کار و یا خرید بیزینس برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید، بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید. وکیل مهاجرت شما می تواند بررسی کند که آیا کسب و کار موردنظر شما می تواند منجر به اخذ اقامت و شهروندی کانادا شود یا خیر.

2.برنامه مهاجرت استانی کانادا ویژه سرمایه گذاران و کار آفرینان

طبق قانون اساسی کانادا، مهاجرت به کانادا یک مسئولیت مشترک بین دولت های استانی و دولت فدرال کانادا است. بسیاری از استان‌های کانادا برنامه ‌های مهاجرت تجاری خود را دارند که به برنامه ‌های مهاجرت استانی (PNP)  معروف هستند.

افرادی که قصد دارند از طریق سرمایه گذاری در کانادا به این کشور مهاجرت کنند می توانند در برنامه های مهاجرت استانی ویژه سرمایه گذاران و کارآفرینان شرکت کنند. هر یک از استان های کانادا معیارهای انتخاب خود را دارند تا نیازهای فوری و بلندمدت منطقه مربوطه خود را به بهترین نحو برآورده کنند.

برای مثال استان آلبرتا دارای یک برنامه مهاجرتی تجاری به نام جریان کشاورز خوداشتغال آلبرتا است. سرمایه گذاران برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق این برنامه باید حداقل مبلغ 500,000 دلار کانادا را در یک کسب و کار مرتبط با تولید محصولات اولیه کشاورزی سرمایه گذاری کنند و همچنین سابقه مدیریتی در یک کسب و کار فعال مرتبط با کشاورزی و زراعت داشته باشند.

هر یک از استان های کانادا برای جذب سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی برنامه های مهاجرتی و شرایط منحصر به فرد خود را دارند. در جدول زیر می توانید برخی از برنامه های استانی کانادا ویژه سرمایه گذاران و کارآفرینان را مشاهده کنید.

حداقل ارزش خالص دارایی سرمایه گذار ،حداقل مبلغ سرمایه گذاری

برنامهحداقل ارزش خالصحداقل مبلغ
جریان کشاورز خوداشتغال آلبرتا500،000 دلار کانادا500،000 دلار کانادا
برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا – کارآفرینان منطقه ای300،000 دلار کانادا100،000 دلار کانادا
جریان سرمایه گذار تجاری استان مانیتوبا (شاخه کارآفرینان)500،000 دلار کانادا250،000 دلار کانادا برای مشاغل واقع در منطقه شهری وینیپگ – 150،0000 دلار برای مشاغلی که خارج از منطقه شهری وینیپگ هستند
جریان سرمایه گذار تجاری استان مانیتوبا (شاخه سرمایه گذاران مزرعه مانیتوبا)500،000 دلار کانادا300،000 دلار کانادا
برنامه مهاجرت استانی نیوبرانزویک (جریان کارآفرینی)600،000 دلار کانادا250،000 دلار کانادا
برنامه مهاجرت استانی نوا اسکوشیا (جریان کارآفرینی)600،000 دلار کانادا150،000 دلار کانادا
برنامه مهاجرت تجاری مناطق شمال غربی (جریان کارآفرینی)500،000 دلار کانادا برای مشاغل واقع در منطقه شهری یلونایف – 250،000 دلار کانادا برای مشاغل خارج از منطقه شهری یلونایف300،000 دلار کانادا برای مشاغل واقع در منطقه شهری یلونایف – 150،000 دلار کانادا برای مشاغل خارج از منطقه شهری یلونایف
برنامه مهاجرت استانی ساسکاچوان (شاخه کارآفرینان)500،000 دلار کانادا300،000 دلار کانادا
برنامه تجاری استان یوکان (YBNP)500،000 دلار کانادا300،000 دلار کانادا

3.ویزای کار کانادا برای کار آفرینان

اگر شما یک کارآفرین خارجی هستید و می خواهید کسب و کار خود را در کانادا راه اندازی کنید، ممکن است بتوانید از طریق اخذ ویزای کار ویژه کارآفرینان به کانادا مهاجرت کنید. ویزای کارآفرینی کانادا برای کارآفرینان خارجی طراحی شده است که حداقل 50 درصد از سهام یک بیزینس یا کسب و کار کانادایی را در اختیار دارند و می توانند ثابت کنند که این کسب و کار به توسعه اقتصادی کانادا کمک می کند و منجر به ایجاد شغل برای کانادایی ها می شود.

پس از راه اندازی موفقیت آمیز کسب و کار خود در کانادا و مدیریت شرکت های خود به مدت حداقل یک سال، کارآفرینان خارجی می توانند از طریق برنامه های مهاجرتی مختلف، اقامت دائم کانادا را اخذ کنند.

4.ویزای کار انتقال درون شرکتی کانادا

ویزا انتقال درون شرکتی کانادا یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا است که برای مهاجرت کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی طراحی شده است. صاحبان مشاغل معتبر از کشورهای خارجی می توانند از طریق برنامه انتقال درون شرکتی (ICT) تجارت خود را در کانادا گسترش دهند. از طریق مسیر ICT، شما قادر خواهید بود مجوز کار ICT و در نهایت اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

اتباع خارجی که با مجوز کار ICT وارد کانادا می شوند، پس از 1 سال کار کردن در کانادا، می توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند. در اکثر موارد، همسر و فرزندان متقاضی اصلی به ترتیب مجوز کار آزاد و مجوز تحصیل دریافت می کنند.

مجوز کار اولیه که از طریق برنامه ICT کانادا به دست می آید معمولا به مدت 1 سال اعطا می شود. در موارد خاص، اداره مهاجرت کانادا ممکن است مجوز کار را برای مدت 2 سال صادر کند، مشروط بر اینکه شرکت مربوطه در کانادا به عنوان زیرمجموعه یک شرکت خارجی تاسیس شده باشد. مجوز کار ICT کانادا را می توان چندین بار (برای 2 تا 3 سال در یک زمان و در مجموع تا 7 سال) تمدید کرد.

5.ویزا استارت آپ کانادا

ویزای استارت آپ کانادا (Start-Up Visa) یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای کارآفرینان خارجی است. صاحبان مشاغل نوآورانه و استارت آپ ها می توانند از طریق ویزای استارت آپ کانادا به این کشور مهاجرت کنند و اقامت دائم کانادا را نیز اخذ نمایند.

از طریق برنامه استارت آپ کانادا، موسس یک استارت آپ به همراه حداکثر 5 شریک خود می توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. این افراد می توانند پس از 3 سال فعالیت در کانادا برای اخذ شهروندی کانادا اقدام کنند.

اگر شما یک کارآفرین با یک ایده تجاری نوآورانه هستید، ممکن است واجد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارت آپ کانادا باشید. کانادا به دنبال کارآفرینان با استعدادی است که علاقه مند به راه اندازی مشاغلی هستند که ضمن ایجاد فرصت های شغلی برای ساکنین کانادا، به رشد اقتصادی کانادا نیز کمک کند.

مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارت آپ کارآفرینان خارجی

 • ثابت کنند که یک ایده تجاری نوآورانه دارند.
 • می توانند برای ساکنین کانادا فرصت های شغلی ایجاد کنند.
 • می توانند با سایر رقبا در سطح جهانی به رقابت بپردازند.

به طور کلی برای اخذ ویزای استارت آپ چندین شرط لازم و اساسی وجود دارد. برای اخذ ویزای استار آپ کانادا باید شرایط و الزمات زیر را برآورده کنید.

 • باید در شرکت یا کسب و کار خود حداقل 10 درصد سهام و حق رای داشته باشید.
 • همراه با سازمانی که از ایده استار آپ شما حمایت می کند (مانند صندوق های خطر پذیر، فرشته های سرمایه گذار یا مراکز رشد استارت آپی) باید حداقل 50 درصد از حق رای مربوط به کلیه سهام شرکت را داشته باشید.
 • باید با شرکت در آزمون های معتبر تسلط خود به زبان انگلیسی یا فرانسوی را نشان دهید. خوشبختانه لازم نیست نمره بسیار بالایی را در این آزمون ها کسب کنید. فقط کافی است مدرک زبان معتبری معادل CLB 5 که معادل IELTS 4 است را ارائه دهید.
 • باید با ارائه مدارک ثابت کنید که پس از ورود به کانادا پول کافی برای حمایت از خود و سایر وابستگان خود را دارید.
 • باید نشان دهید که از حمایت یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر، یا یک گروه سرمایه گذار فرشته یا یک مرکز رشد کسب و کار (مرکز رشد استارتاپی) برخوردار هستید. برای اثبات این موضوع باید از یکی از این مراکز نام برده شده یک نامه حمایت (Letter of Support) دریافت کنید. برای دریافت این نامه باید طرح کسب ‌و کار یا بیزینس پلن خود را برای آن ها توضیح دهید و آن ها را متقاعد کنید که در کسب و کار شما سرمایه گذاری کنند. اگر طرح شما موفقیت آمیز باشد، یک نامه حمایت یا پشتیبانی از سازمان مربوطه دریافت خواهید کرد که باید در درخواست ویزای استارت آپ شما گنجانده شود.

برخی از صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر معتبر در کانادا که از استارت آپ ها حمایت می کنند عبارتند از:

برخی از گروه های سرمایه گذار فرشته معتبر که در کانادا از استارت آپ ها حمایت می کنند عبارتند از:

برخی از مراکز رشد کسب و کار (مراکز رشد استارتاپی) در کانادا که از استارت آپ ها حمایت می کنند عبارتند از:

6.اکسپرس اینتری جریان Executive

جریان Executive اکسپرس اینتری مناسب آن دسته از افرادی است که علاقه دارند از طریق سرمایه گذاری در کانادا به این کشور مهاجرت کنند. بسیاری از سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل به اشتباه بر این باورند که اکسپرس اینتری تنها راه مهاجرت به کانادا برای آنان است.

اکسپرس اینتری بیشتر مناسب متخصصان جوان تر (زیر 35 سال) است که دارای مدارک تحصیلی در سطح دانشگاه (مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا بالاتر)، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (مانند مدرک زبان IELTS) و … هستند.

به همین دلیل بسیاری از متخصصان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران موفق بالای 35 سال اغلب امید خود را برای مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری از دست می‌دهند. اما اکسپرس اینتری یک جریان مجزا برای سرمایه گذاران و کارآفرینانی که سن و تجربه کاری بیشتری دارند در نظر گرفته است.

جریان Executive اکسپرس اینتری اساسا برای جذب مدیران ارشد، صاحبان مشاغل و کارآفرینان طراحی شده است. فرآیند ثبت نام در جریان Executive اکسپرس اینتری نسبتا ساده است. به طور کلی، برای مهاجرت از طریق جریان Executive اکسپرس اینتری، سرمایه گذاران خارجی باید چندین مرحله را طی کنند:

 • در کانادا یک شرکت تاسیس کنند و یا یک شرکت موجود در کانادا را خریداری نمایند.
 • برای اخذ مجوز کار کانادا اقدام کنند.
 • کسب و کار خود را تا زمانی که به طور کامل به مرحله بهره برداری برسد، اداره و مدیریت کنند.

به طور متوسط ​​بین 12 تا 18 ماه طول می کشد تا مراحل بالا را طی کنید، اما در نهایت شما به همراه یک عضو خانواده درجه یک اقامت دائم کانادا را اخذ خواهید کرد.

7.برنامه سرمایه گذاری کبک کانادا

برنامه سرمایه گذاری استان کبک کانادا (Quebec Investor Program) تنها برنامه مهاجرتی در کانادا است که به طور خاص برای سرمایه گذاران خارجی طراحی شده است. این برنامه به طور خاص برای متخصصان و مدیران با تجربه ای طراحی شده است که مایل به مهاجرت به کانادا هستند و قصد دارند برای همیشه در استان کبک اقامت داشته باشند.

سرمایه گذاران خارجی با دارایی خالص حداقل 2 میلیون دلار کانادا می توانند از طریق برنامه سرمایه گذاری استان کبک، اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. اگرچه استان کبک استانی فرانسوی زبان است، سرمایه گذاران برای شرکت در برنامه سرمایه گذاری استان کبک نیازی ندارند که حتما به زبان فرانسوی مسلط باشند.  با این حال آن دسته از متقاضیانی که مسلط به زبان فرانسوی هستند، شانس بیشتری برای اخذ اقامت دائم کانادا دارند.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه سرمایه گذاری در کبک

 • حداقل 2 میلیون دلار کانادا دارایی خالص داشته باشید. این دارایی ها می‌تواند شامل دارایی‌های همسر یا شریک قانونی شما نیز باشد. دارایی های خالص شامل مواردی همچون املاک و مستغلات، حساب های بانکی، سهام و اوراق قرضه، بیمه عمر و بازنشستگی و هر نوع سرمایه گذاری دیگر است. این دارایی ها باید به طور قانونی به دست آمده باشند.
 • در 5 سال گذشته حداقل 2 سال سابقه کار مدیریتی در یکی از مشاغل صنعتی، تجاری یا کشاورزی داشته باشید.
 • برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری در کبک دو روش وجود دارد: 1. باید حداقل 1،200،000 دلار کانادا به مدت 5 سال در یکی از موسسات مالی معتبر استان کبک که تحت حمایت دولت کانادا و دولت استانی کبک است سرمایه گذاری کنید. این سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری تضمین شده توسط دولت کانادا است. پس از 5 سال این مبلغ با سود صفر در صد به شما بازگردانده می شود. 2. می توانید به جای یک سرمایه گذاری 5 ساله به مبلغ 1،200،000 دلار کانادا، یک باره 350,000 دلار کانادا به یک موسسه مالی مورد تایید دولت کانادا به عنوان هزینه تامین مالی بپردازید. این پول هیچ وقت به شما بازگردانده نمی شود.
 • در سیستم رتبه بندی امتیاز لازم را کسب کنید. این امتیازها به عوامل مختلفی از قبیل سن، تحصیلات، سابقه کاری و … تعلق می گیرد. برخی از عوامل مهم برای کسب امتیاز مناسب در برنامه سرمایه گذاری استان کبک در جدول زیر درج شده است.
عواملحداکثر امتیاز
تحصیلات14
مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی22
سابقه کاری10
سن10
سابقه اقامت در کبک یا داشتن بستگان و فامیل نزدیک در کانادا8
قابلیت سازگاری با محیط جدید5
سرمایه گذاری قانونی در کبک25

راهنمای جامع سرمایه گذاری در کانادا؛ ویژه ایرانیان ساکن کانادا

سرمایه گذاری در بازارهای مالی جزو بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا به شمار می رود. آن دسته از افرادی که می توانند در بازارهای مالی کانادا سرمایه گذاری کنند عبارتند از:

 • شهروندان کانادا
 • افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند
 • دانشجویان بین المللی یا نیروهای موقت کار که شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number) دارند.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا (ویژه ایرانیان ساکن کانادا)

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و صندوق های سرمایه گذاری مشترک

 • تحمل ریسک: کم – زیاد
 • افق زمانی: کوتاه مدت
 • سرعت نقدشوندگی: زیاد

سهام

 • تحمل ریسک: زیاد
 • افق زمانی: میان مدت – بلند مدت
 • سرعت نقدشوندگی: زیاد

اوراق قرضه

 • تحمل ریسک: کم – زیاد
 • افق زمانی: کوتاه مدت
 • سرعت نقدشوندگی: کم – زیاد

معادل های نقدی

 • تحمل ریسک: کم
 • افق زمانی: کوتاه مدت
 • سرعت نقدشوندگی: زیاد

املاک

 • تحمل ریسک: زیاد
 • افق زمانی: بلند مدت
 • سرعت نقدشوندگی: کم

مشاور روبو

 • تحمل ریسک: کم – زیاد
 • افق زمانی: کوتاه مدت
 • سرعت نقدشوندگی: کم – زیاد

سرمایه گذاری جایگزین

 • تحمل ریسک: بسیار زیاد
 • افق زمانی: بلند مدت
 • سرعت نقدشوندگی: کم – متوسط

نکاتی که قبل از سرمایه گذاری در کانادا باید در نظر بگیرید

تحمل ریسک

تحمل ریسک (Risk Tolerance) میزان ریسکی است که سرمایه گذار می تواند در بازار سرمایه گذاری تحمل کند. همه سرمایه گذاری ها درجاتی از ریسک را به همراه دارند. برخی از فرصت های سرمایه گذاری در کانادا با ریسک زیاد و برخی دیگر با ریسک کم همراه هستند. قدرت تحمل ریسک یا توان ریسک پذیری افراد نیز با یکدیگر متفاوت است.

تحمل ریسک برخی افراد در بازار سرمایه گذاری زیاد و برخی دیگر کم است. بهتر است قبل از سرمایه گذاری از میزان تحمل ریسک خود آگاه باشید. اگر توان مقابله با خطرات از دست دادن اصل سرمایه خود را ندارید، باید به سرمایه گذاری های کم ریسک تر که بازدهی کمتری نیز به همراه دارند بسنده کنید.

افق زمانی

به تعداد ماه ها، سال ها یا دهه هایی که یک سرمایه گذار برای رسیدن به اهداف مالی خود نیاز دارد افق زمانی (Time Horizon) گفته می شود. افق زمانی، جدول زمانی سرمایه گذاری شما یا مدت زمانی است که قصد دارید یک دارایی را قبل از فروش آن نگه دارید. فرصت های سرمایه گذاری در کانادا از لحاظ افق زمانی به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شوند.

سرعت نقدشوندگی

سرعت نقدشوندگی (Liquidity) به مدت زمان لازم برای تبدیل یک دارایی یا اوراق بهادار به وجه نقد گفته می شود. نقدشونده ترین دارایی، خود پول نقد است. نقدشوندگی به طور کلی به این موضوع اشاره دارد که چگونه می توان یک دارایی مانند اوراق بهادار را به راحتی و به سرعت در بازار ثانویه خرید یا فروخت. سرمایه گذاری های نقدی را می توان به راحتی و بدون پرداخت هزینه های سنگین فروخت تا در صورت نیاز وجه نقد به دست آورد.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا؛ سرمایه گذاری در بازارهای مالی کانادا

1.صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) و صندوق ‌های سرمایه‌گذاری مشترک

 • تحمل ریسک: کم – زیاد
 • افق زمانی: کوتاه مدت
 • سرعت نقدشوندگی: زیاد

از آنجایی که صندوق های سرمایه گذرای قابل معامله (ETF) و صندوق های سرمایه گذاری مشترک بیش از یک سوم سرمایه گذاری های همه کانادایی ها را تشکیل می دهند، خوب است که درباره هر دو آن ها اطلاعات کسب کنیم.

 صندوق های سرمایه گذرای قابل معامله (ETF)

صندوق قابل معامله در بورس (ETF)، مجموعه‌ای از سهام یا سایر اوراق بهادار است که برای ردیابی یک شاخص بورس خاص و منحصر به فرد طراحی شده‌اند. صندوق های قابل معامله در بورس یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا هستند.

ETF ها سبدهایی از اوراق بهادار با دارایی های متعدد مانند سهام، اوراق قرضه و طلا هستند که آنها را شبیه به صندوق های سرمایه گذاری، به ویژه صندوق های سرمایه گذاری شاخصی (index funds) می کند. با این حال، برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک، ETF ها مانند سهام معامله می شوند، به این معنی که سرمایه گذاران می توانند سهام را در بورس خریداری کنند و بفروشند.

تطبیق پذیری ETF ها آن ها را به ابزارهای خوبی برای سرمایه گذاری در شاخص های گسترده بازار مانند شاخص سهام S&P 500 یا در بخش هایی مانند فناوری و بهداشت و دیگر بخش های فرعی مانند رسانه های اجتماعی یا روباتیک تبدیل می کند. به طور کلی انواع مختلفی از صندوق های سرمایه گذرای قابل معامله (ETF) وجود دارد، مانند:

 • ETF های همه کاره: می توانید یک ETF کاملا مدیریت شده را با هزینه کم خریداری کنید، مانند Vanguard VGRO.
 • ETFهای اوراق قرضه: برای افرادی با تحمل ریسک کم مناسب است.
 • ETFهای سهام

در جدول زیر برخی از بهترین ETF های کانادا برای سرمایه گذاری را مشاهده می کنید.

نامناشر اوراق بهادار
iShares Core S&P/TSX Capped Composite Index ETFBlackRock
BMO S&P/TSX Capped Composite IDX ETFBMO Asset Management
Vanguard FTSE Canada All Cap ETFVanguard Investments Canada
Horizons S&P/TSX 60 Index ETFHorizons ETFs

نحوه خرید و فروش صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله یا ETF ها

ETF ها در طول روز در بورس با قیمت های تعیین شده توسط بازار معامله می شوند. خرید و فروش ETF می تواند به آسانی خرید سهام باشد. می توانید این کار را از طریق حساب های کارگزاری معمولی در ساعات عادی معاملات انجام دهید.

هنگامی که یک معامله ETF انجام می دهید، باید تعداد مشخصی از سهام را برای خرید یا فروش انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید 1000 دلار از یک ETF خاص بخرید و هر سهم آن 100 دلار معامله می‌شود، باید با استفاده از نماد ETF برای 10 سهم، سفارش خرید بدهید.  

صندوق ‌های سرمایه‌گذاری مشترک

یک صندوق سرمایه گذاری مشترک (mutual fund) پول را از مجموعه ای از سرمایه گذاران مختلف جمع آوری می کند تا در مجموعه ای از دارایی های متنوع مانند سهام و اوراق قرضه سرمایه گذاری کند. صندوق های سرمایه گذاری مشترک جزو یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا هستند. برخلاف بازار سهام که در آن سرمایه گذاران از یکدیگر سهام می خرند، سهام صندوق های مشترک مستقیما از صندوق یا کارگزاری که سهام را برای سرمایه گذاران معامله می کند، خریداری می شود.

یکی از محبوب‌ترین و رایج ‌ترین انواع صندوق ‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که در سهام، از جمله سهام کانادا و مشاغل کوچک یا بزرگ سرمایه‌گذاری می‌کنند. سایر صندوق های مشترک متداول شامل صندوق های بازار پول است که در اوراق بهادار با درآمد ثابت کوتاه مدت مانند اوراق قرضه دولتی یا اوراق خزانه سرمایه گذاری می کنند.

صندوق‌ های با درآمد ثابت نوع دیگری از صندوق‌ها هستند که بر سرمایه‌گذاری ‌هایی تمرکز می‌کنند که مانند اوراق قرضه دولتی و اوراق قرضه شرکتی نرخ بازده ثابتی می ‌پردازند. صندوق های سرمایه گذاری مشترک انواع مختلفی دارند. پنج نوع از مهم ترین صندوق های سرمایه گذاری مشترک در کانادا عبارتند از:

 • صندوق سرمایه‌گذاری بازار پول: صندوق بازار پول یک صندوق سرمایه گذاری کوتاه مدت با کمترین سود سهام است.
 • صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت: صندوق‌های با درآمد ثابت با استفاده از بهره‌ای که به دست می‌آید، به طور مرتب وجوه را در سبد سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 • صندوق های سهام: صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای نرخ رشد بالایی هستند، اما ریسک بیشتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق بازار پول دارند.
 • صندوق های سرمایه گذاری متوازن: همانطور که از نام آن پیداست، صندوق های سرمایه گذاری متوازن تمایل دارند ریسک را به حداقل و بازده را به حداکثر برسانند.
 • صندوق های سرمایه گذاری شاخصی: صندوق های شاخص با استفاده از نرم افزار های خاص، بازار سرمایه را رصد می کنند. با این حال، صندوق های سرمایه گذاری شاخص در مقایسه با سایر صندوق های سرمایه گذاری مشترک بازده و ریسک پایینی دارند. در جدول زیر برخی از بهترین صندوق های سرمایه گذاری مشترک کانادا را مشاهده می کنید.

(برای مشاهده ستون های دیگر جدول در موبایل، جدول را به سمت چپ بکشید)

نامبازدهی 1 سالهبازدهی 3 سالهبازدهی 5 سالهبازدهی 10 ساله
RBC Select Balanced Portfolio A%3.5%7.4%6%7
RBC Select Conservative Portfolio A%2.6%5.7%4.4%5.2
RBC Global Corporate Bond Fund O3.4-%%3.3%3.1%4.2
RBC Bond Fund O3.5-%%3.1%3%3.6
PH&N Bond Fund O2.6-%%3%2.8%3.3
PH&N U.S. Multi-Style All-Cap Equity Fund O%15%14.9%12.7%15.9

2.سهام

 • تحمل ریسک: زیاد
 • افق زمانی: میان مدت – بلند مدت
 • سرعت نقدشوندگی: زیاد

سهام (Stocks) اوراق بهاداری است که نشان دهنده مالکیت جزئی از یک شرکت سهامی عام است. بنابراین، وقتی سهام یک شرکت را خریداری می کنید، به این معنی است که شما مالک بخشی از آن شرکت هستید. به طور معمول سرمایه گذاری در بازار سهام نسبت به سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری ریسک بالاتری دارد. سهام ها یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا هستند.

به طور کلی دو نوع سهام وجود دارد که یکی سهام عادی و دیگری سهام ممتاز نامیده می شود. تفاوت اصلی بین این دو این است که سهام عادی به سهامداران حق رای دادن در مورد مسائل شرکت و مشارکت در افزایش درآمد شرکت را می دهد، در حالی که سهام ممتاز این حق را به سهامداران نمی دهد.

با این حال معمولا سود ثابت سهام ممتاز بیشتر از سهام عادی است و بنابراین سود بیشتری به صاحبان سهام ممتاز تعلق می گیرد. برای درک بهتر نحوه عملکرد بازار سهام، دانستن این نکته مفید است که دو نوع بازار سهام وجود دارد: بازار اولیه و بازار ثانویه.

بازار اولیه

بازار اولیه بخشی از بازار سرمایه است که در آن نهادهایی مانند شرکت ها، دولت ها و سایر مؤسسات وجوهی را از طریق فروش اوراق بدهی و اوراق بهادار مبتنی بر سهام به دست می آورند. به طور خلاصه بازار اولیه با سهام یا اوراق بهادار تازه منتشر شده سر و کار دارد.

بازار اولیه جایی است که یک شرکت سهام خود را برای اولین بار عرضه می کند. به زمانی که یک شرکت برای اولین بار سهام خود را به صورت عمومی عرضه می کند، IPO یا عرضه اولیه گفته می شود. در طی IPO، شرکت سهام خود را مستقیما به سرمایه گذاران در بازار اولیه می فروشد.

بازار ثانویه

بازار ثانویه که در اصل بورس اوراق بهادار است، جایی است که در آن اوراق بهادار یا سایر دارایی های موجود خرید و فروش می شود. آن ها با بازارهای اولیه، جایی که دارایی ها از آنجا منشا گرفته اند، متفاوت هستند. قیمت ها در بازار ثانویه بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. بخش عمده ای از معاملات در بازارهای ثانویه صورت می گیرد. به طور کلی، بیشتر سرمایه گذاران فقط در بازارهای ثانویه معامله می کنند.

هر بورس اوراق بهادار یا بورس کالا نمونه دیگری از بازار ثانویه است. به عنوان مثال، یک شرکت سهام عادی خود را طی یک عرضه اولیه به فروش می رساند، پس از آن سرمایه گذارانی که سهام را خریداری کرده اند، آنها را در بازار ثانویه (بورس) می فروشند.

یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا خرید و فروش سهام است. برخی از بهترین سهام های موجود برای خرید در بازار سرمایه کانادا عبارتند از:

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید و فروش سهام در کانادا می توانید به این لینک مراجعه کنید.

3.اوراق قرضه

 • تحمل ریسک: کم – متوسط
 • افق زمانی: کوتاه مدت
 • سرعت نقدشوندگی: کم – زیاد

اوراق قرضه که معمولا به عنوان درآمد ثابت شناخته می شوند، سرمایه ای هستند که صرف نظر از عملکرد بازار، برای شما سود ایجاد می کنند. اوراق قرضه نسبت به سهام دارای ریسک و نوسان کمتری هستند. اوراق قرضه، مانند سهام، توسط شرکت ها به منظور افزایش سرمایه برای فعالیت های تجاری عرضه می شوند. با این حال، اوراق قرضه از نظر نحوه عملکرد و آنچه که برای سرمایه گذار فراهم می کنند تفاوت بسیار زیادی با سهام دارند.

بهترین راه برای درک اینکه اوراق قرضه چیست و چگونه کار می کنند این است که آن ها را به عنوان یک وام در نظر بگیرید. شما به یک شرکت وام می دهید و پول خود را در تاریخ معینی با بهره آن را پس می گیرید. به بیان ساده، اوراق قرضه تفاوت چندانی با وام دانشجویی یا وام خودرو ندارند، به جز اینکه شما به جای وام گیرنده، وام دهنده هستید!

روش های مختلفی برای خرید اوراق قرضه در کانادا وجود دارد، مانند:

خرید اوراق قرضه صندوق سرمایه گذرای قابل معامله (ETF): سرعت نقدشوندگی بالایی دارند و به راحتی در بورس فروخته می شوند.

خرید اوراق قرضه صندوق سرمایه گذاری مشترک: دارای سرعت نقدشوندگی بالایی است و در مدت زمان کوتاهی به فروش می رسند.

خرید اوراق قرضه شخصی یا منفرد (individual bond): بیشترین و کمترین نقدینگی را برای شما ایجاد می کنند، زیرا این نوع از اوراق قرضه معمولا زمان سرمایه گذاری محدودی دارند.

به طور کلی اوراق قرضه یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا هستند. یکی از روش های ترجیحی برای خرید اوراق قرضه، خرید اوراق قرضه صندوق سرمایه گذرای قابل معامله (ETF) است، زیرا سرمایه شما را مسدود یا بلوکه نمی کنند و کارمزد پایینی دارند. برخی از بهترین اوراق قرضه در کانادا برای خرید عبارتند از:

4.معادل های نقدی – گواهی سرمایه‌گذاری تضمینی – سپرده بانکی با سود بالا

 • تحمل ریسک: کم
 • افق زمانی: کوتاه مدت
 • سرعت نقدشوندگی: زیاد

معادل‌های نقدی دارایی‌های کوتاه ‌مدتی هستند که به آسانی به مقدار مشخصی از وجه نقد تبدیل می‌شوند. معادل های نقدی معمولا شامل سرمایه گذاری های کوتاه مدت در سهام و سایر اوراق بهادار می شود. معادل های نقدی شامل پول در حساب بانکی شما و سرمایه‌گذاری‌ هایی می‌شود که عموما بسیار امن هستند و به شما امکان دسترسی سریع به پولتان را می‌دهند.

میزان ریسک‌ این سرمایه‌گذاری‌ ها از بسیار کم تا متوسط متغیر است و بازده آن به شکل بهره به دست می‌آید. نرخ بازده معادل های نقدی در مقایسه با انواع سرمایه گذاری های پرخطر، نسبتا پایین است. معادل های نقدی گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت در کانادا هستند. قرار دادن پول در یک سپرده بانکی با سود بالا (HISA) یا گواهی سرمایه‌گذاری تضمینی (GIC) راهی بدون ریسک برای کسب درآمد در مدت زمان کوتاه است.

سپرده بانکی با سود بالا (HISA)

سپرده بانکی با سود بالا (HISA) یک حساب پس انداز است که نرخ بهره بهتری نسبت به حساب های پس انداز معمولی پرداخت می کند. این سپرده های بانکی به طور گسترده توسط انواع مختلفی از بانک ها، اتحادیه های اعتباری و سایر موسسات مالی در کانادا ارائه می شوند.

این نوع حساب بانکی به شما این امکان را می دهد که با خیال راحت و مطمئن پول خود را پس انداز کنید و بدون از دست دادن توانایی دسترسی به آن پول در هر زمان، سود مناسبی را کسب نماید. سپرده بانکی با سود بالا (حساب ‌های پس‌انداز با بهره بالا) به دلیل افزایش بانک ‌های آنلاین در کانادا نرخ‌ بازده بالاتری را نسبت به بانک‌های سنتی ارائه می‌دهند.

سپرده های بانکی با سود بالا جزو امن ترین و بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا هستند. برخی از بهترین سپرده های بانکی با سود بالا در کانادا را در جدول زیر مشاهده می کنید.

سپردهنرخ بهره
Saven Financial High Interest Savings Account%1.50
Motive Savvy Savings Account%1.10
EQ Bank Savings Plus Account%1.25
Maxa Financial High-Interest Savings Account%1.30
Neo High-Interest Savings Account%1.30
Wealthsimple Cash%0.50

گواهی های سرمایه گذاری تضمینی (GICs)

گواهی های سرمایه گذاری تضمینی (GICs) اساسا وام هایی هستند که شما در اختیار یک بانک یا موسسه مالی قرار می دهید. هنگام خرید GIC، با یک دوره (دوره زمانی) خاص موافقت می کنید که در طی آن سپرده شما نزد بانک باقی می ماند و در ازای آن، بانک به شما نرخ سود تضمینی ارائه می دهد. گواهی های سرمایه ‌گذاری تضمینی (GICs) پول شما را برای مدت معینی مسدود یا بلوکه می کنند اما نرخ بازده آن ها کمی بیشتر از سپرده های بانکی است.

بهتر است مطمئن شوید که پول شما توسط بیمه CDIC پوشش داده شده است، بنابراین حتی اگر بانک ورشکست هم شود، باز هم مشکلی برای شما و سرمایه تان به وجود نخواهد آمد. GIC ها جزو یکی از مطمئن ترین و بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا محسوب می شوند. برخی از بهترین گواهی های سرمایه‌گذاری تضمینی (GICs) را در جدول زیر مشاهده می کنید.

(برای مشاهده ستون های دیگر جدول در موبایل، جدول را به سمت چپ بکشید)

موسسه مالی ارائه دهنده GICنرخ بهره برای سپرده 1 سالهنرخ بهره برای سپرده 2 سالهنرخ بهره برای سپرده 3 سالهنرخ بهره برای سپرده 4 سالهنرخ بهره برای سپرده 5 ساله
Oaken Financial%2.60%3.30%3.70%3.65%3.70
People’s Trust%2.40%3%3.40%3.45%3.50
ICICI Bank Canada%1.20%1.60%2%2.20%2.40
Achieva Financial%2.20%2.50%2.70%3%3.15
LBC Digital (Laurentian Bank)%2.50%3%3.40%3.15%3.30

5.املاک

 • تحمل ریسک: زیاد
 • افق زمانی: بلند مدت
 • سرعت نقدشوندگی: کم

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، معمولا یک سرمایه گذاری پرخطر محسوب می شود، زیرا شما سرمایه گذاری های خود را بر روی یک دارایی متمرکز می کنید. اگرچه بازار املاک و مستغلات کانادا از سال 2008 به بعد رشد خیره کننده ای داشته است، در آینده هیچ تضمینی برای سرمایه گذاری در این بازار وجود ندارد. سرعت نقدشوندگی املاک و مستغلات کم است، به این معنی که امکان فروش سریع ملک برای به دست آوردن پول مورد نیاز دشوار است.

در طول یک رکود اقتصادی، اجاره بها کاهش می‌یابد و ممکن است یافتن مستاجر یا خریدار برای املاک و مستغلات شما دشوارتر باشد. ممکن است سرمایه گذاری در املاک بهترین فرصت سرمایه گذاری در کانادا نباشد اما بسیاری از مردم از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ثروتمند شده اند. لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در املاک و مستغلات یک سرمایه گذاری بلند مدت است و ممکن است به تحمل ریسک بالا نیاز داشته باشد.

6.مشاور روبو

 • تحمل ریسک: کم – زیاد
 • افق زمانی: کوتاه مدت
 • سرعت نقدشوندگی: زیاد

مشاور روبو یک پلت فرم سرمایه گذاری دیجیتال است که می تواند یک سبد سرمایه گذاری متعادل ایجاد کند تا با اهداف و میزان ریسک پذیری شما مطابقت داشته باشد. با داشتن یک مشاور روبو مانند Wealthsimple، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به یک پرسشنامه آنلاین پاسخ دهید تا یک سبد سرمایه گذاری متنوع متناسب با شرایط شما ایجاد شود.

مشاور روبو همچنین کار مدیریت سبد سهام شما را انجام می دهد. بهتر است افراد مبتدی برای سرمایه گذاری در کانادا از خدمات مشاوران روبو استفاده کنند.

مشاور روبو به آن دسته از شرکت های سرمایه گذاری گفته می شود که بر اساس میزان تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری شما، سبدی از ETFها را برای شما خریداری می کنند. از آنجایی که مشاوران روبو کاملا آنلاین کار می کنند و ETF های کم هزینه ای را خریداری می کنند، می توانند خدمات خود را با هزینه نسبتا پایین ارائه دهند. این شرکت‌ ها معمولا مشاورانی را به مشتریان خود معرفی می کنند.

می‌توانید از طریق تلفن یا چت با این مشاوران در ارتباط باشید تا از اهداف سرمایه‌گذاری خود دور نشوید. اگر یک سرمایه‌گذاری مبتدی هستید و نمی‌خواهید زمان زیادی را صرف مدیریت سرمایه‌گذاری‌ های خود کنید، مشاوران روبو جزو یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای شما محسوب می شوند.

در بین مشاوران روبو در کانادا Questwealth کم هزینه ترین و ارزان ترین آن ها  و Wealthsimple  مشهورترین آن ها است. در جدول زیر بهترین مشاوران روبو در کانادا را مشاهده می کنید.

نامحداقل مبلغ سرمایه گذاری
Wealthsimple1 دلار
Questwealth1000 دلار
CI Direct Investing1000 دلار
Justwealth5000 دلار
Nest Wealth100 دلار
BMO Smartfolio1000 دلار
RBC InvestEase1000 دلار
ModernAdvisor1000 دلار

7.سرمایه‌گذاری جایگزین

 • تحمل ریسک: بسیار زیاد
 • افق زمانی: بلند مدت
 • سرعت نقدشوندگی: کم – متوسط

سرمایه گذاری جایگزین، سرمایه گذاری در دارایی های متفاوت از پول نقد، سهام و اوراق قرضه است. سرمایه گذاری های جایگزین سرمایه گذاری در دارایی های مشهود مانند فلزات گرانبها، آثار هنری، عتیقه جات و … است. به عبارت ساده، سرمایه‌گذاری‌های جایگزین به نوعی از سرمایه گذاری اطلاق می شود که مانند سهام، اوراق بهادار با درآمد ثابت (اوراق قرضه)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سپرده‌های مدت‌دار (مانند GIC در کانادا) به صورت عمومی قابل معامله یا در دسترس نیستند.

معمولا افرادی که ارزش خالص دارایی آن ها بسیار زیاد است (قشر ثروتمند جامعه) این نوع سرمایه گذاری را انتخاب می کنند. یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای افراد ثروتمند، سرمایه گذاری های جایگزین هستند. سرمایه‌گذاری‌های جایگزین شامل صندوق‌های پوشش ریسک یا صندوق‌های پوششی، ابزار مشتقه (قراردادهای مشتقه)، ارزهای دیجیتال، کالاها، کلکسیون ‌ها و املاک و مستغلات است.

معمولا سرمایه گذاری های جایگزین به راحتی فروخته یا به پول نقد تبدیل نمی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری های جایگزین در کانادا می توانید به این لینک مراجعه کنید.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای دانشجویان

در حالی که ممکن است سرمایه گذاری را تا پس از پرداخت وام های دانشجویی خود به تعویق بیندازید، به بودجه خود نگاهی کنید تا ببینید آیا می توانید هر دو را انجام دهید یا خیر. بهتر است هر ماه با کنار گذاشتن مقداری پول، خود را به پس انداز کردن و سرمایه گذاری عادت دهید. در ادامه بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای دانشجویان را بررسی می کنیم.

سهام کانادایی بلوچیپ (blue-chip) بخرید

سهام های بلو چیپ سهامی از شرکت ‌های بزرگ و معتبر هستند. این شرکت ها با عملکرد خوبی که در بازارهای مالی داشته اند، ارزش خود را ثابت کرده اند. مزیت اصلی سهام بلو چیپ (blue-chip) این است که سرمایه گذاری در این سهام جزو سرمایه گذاری های ایمن و کم ریسک محسوب می شود.

بنابراین سهام بلو چیپ (blue-chip) یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای دانشجویانی است که به دنبال یک سهام کم ‌ریسک هستند.

برای خرید سهام بلو چیپ (blue-chip) باید یک حساب کارگزاری باز کنید. یک مشاور در یک کارگزاری می‌تواند معاملات را برای شما انجام دهد، اما این امر معمولا با کارمزدهای سنگین همراه است. اگر می خواهید کارمزد کمتری بپردازید، یک کارگزاری آنلاین مانند Wealthsimple Trade یا Questrade را انتخاب کنید. این کارگزاری های آنلاین هزینه های کمتری را بابت ارائه خدمات به مشتری دریافت می کنند.

در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETFs) سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری در سازمان ها و شرکت های خصوصی می تواند با ریسک زیادی همراه باشد. ETF ها شامل سهام، اوراق قرضه، کالاها، ارز خارجی و یا هر اوراق بهادار دیگری هستند. می توان گفت یکی از بهترین فرصت سرمایه گذاری در کانادا برای دانشجویان، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله هستند زیرا معمولا دارای ریسک کم و سرعت نقدشوندگی بالایی می باشند.  

با کمک یک مشاور روبو سرمایه گذاری کنید

مشاوران روبو در دهه گذشته به شدت در میان کانادایی ها محبوب شده اند. مشاوران Robo پلتفرم های خودکار سرمایه گذاری و برنامه ریزی مالی هستند. یک مشاور روبو میزان تحمل ریسک، وضعیت مالی و اهداف سرمایه گذاری شما را به صورت آنلاین از طریق یک پرسشنامه ارزیابی می کند.

اگر یک رویکرد غیرمستقیم را برای سرمایه‌گذاری ‌های خود ترجیح می‌دهید، یک مشاور روبو مانند  Wealthsimple می تواند یک سبد متنوع از ETFها را تشکیل دهد که متناسب با اهداف سرمایه گذاری و تحمل ریسک شما باشد. هزینه مشاوران روبو ارزان تر از سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است. با مشاور روبو دیگر نیازی به دانش سرمایه گذاری ندارید.

مشاور روبو جزو بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای دانشجویان به شمار می رود زیرا اکثر دانشجویان یک سرمایه گذار مبتدی هستند و دانش و تخصص لازم برای سرمایه گذاری را ندارند.

گواهی های سرمایه‌ گذاری تضمینی (GICs) کم خطر بخرید

اگر می‌خواهید نرخ بهره مشخصی دریافت کنید و احتمال کاهش ارزش سرمایه‌تان را صفر کنید، یک گواهی سرمایه گذاری تضمینی (GIC) با ریسک پایین بخرید. یک GIC مشابه یک حساب پس انداز با بهره بالا عمل می کند، با این تفاوت که پول شما برای یک دوره از پیش تعیین شده بلوکه می شود و شما برای مدتی به پول خود دسترسی ندارید.

زمانی که سرمایه گذاری به موعد سررسید یا به پایان آن دوره زمانی رسید، پول خود را به اضافه میزان سود توافق شده پس می گیرید. به طور کلی گواهی های سرمایه گذاری تضمینی به عنوان یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری در کانادا برای دانشجویان در نظر گرفته می شوند زیرا بازده آن ها تضمین شده است و معمولا دارای ریسک کمی هستند.

به دنبال اوراق قرضه با نرخ ثابت باشید

اوراق قرضه با نرخ ثابت (fixed-rate bonds)، نوعی حساب پس انداز است که نرخ بهره ثابتی را برای مدت زمان معینی ارائه می دهد. سرمایه‌گذاری که می‌خواهد نرخ سود تضمینی را برای مدت مشخصی دریافت کند، می‌تواند یک اوراق قرضه با نرخ ثابت را به شکل اوراق خزانه‌، اوراق مشارکت یا گواهی سپرده (CD) خریداری کند.

برای دریافت سود یا بهره، باید پول خود را برای یک دوره زمانی مشخص، اغلب پنج سال یا بیشتر، در اوراق قرضه سرمایه گذاری کنید، بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است نیاز باشد در کوتاه مدت از وجوه سرمایه گذاری خود استفاده کنید، به این موضوع توجه نمایید. به دلیل داشتن ریسک پایین و بازدهی مناسب، اوراق قرضه با نرخ ثابت یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای دانشجویان محسوب می شوند.

یک حساب پس انداز با بهره بالا باز کنید

گاهی اوقات پولی دارید که در حال حاضر به آن نیاز ندارید، اما احتمالا در آینده نزدیک آن را خرج خواهید کرد (مثلا برای پرداخت شهریه ترم بعدی). در چنین شرایطی یک حساب پس انداز با بهره بالا (سپرده بانکی با سود بالا) بهترین فرصت سرمایه گذاری در کانادا برای دانشجویان است.

شما پولی که فعلا به آن نیازی ندارید را پس انداز می کنید و هر زمان که نیاز داشتید می توانید پول را به همراه سود آن برداشت کنید. به عنوان مثال، حساب Savings Plus در EQ Bank سود سالانه 1.50% را به تمام سپرده ‌ها اختصاص می‌دهد.

راهنمای جامع سرمایه گذاری دانشجویان بین المللی در کانادا

دانشجویان بین المللی مجاز به سرمایه گذاری در سهام کانادا هستند. یک شماره SIN معتبر (شماره بیمه اجتماعی کانادا) برای داشتن سهام در کانادا الزامی است. اکثر پلتفرم‌ های سرمایه‌گذاری ممکن است از مشتریان بخواهند که مقیم کانادا باشند.

همه شهروندان، افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند و دانشجویان بین المللی مجاز به خرید و فروش سهام در کانادا هستند. تا زمانی که حداقل 18 یا 19 سال سن و شماره SIN دارید مجاز به سرمایه گذاری در سهام کانادا هستید. البته ممکن است برای انتقال وجه به یک حساب سرمایه‌گذاری به یک حساب بانکی در کانادا نیاز باشد.

دانشجویان بین المللی برای سرمایه گذاری در کانادا باید:

 • شماره SIN معتبر داشته باشند.
 • حداقل 18 یا 19 سال سن داشته باشند (سن قانونی در استان های مختلف کانادا، متفاوت است)
 • برای سرمایه گذاری در بعضی از سهام های کانادا باید مقیم دائم یا شهروند کانادا باشند.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای بازنشستگان

بازنشستگان معمولا به سمت سرمایه گذاری های مطمئن تر مانند اوراق قرضه سوق می یابند که کمتر احتمال دارد افت شدید یا ناگهانی را تجربه کنند. اما این فقط ریسک بازار را تا حدودی برطرف می کند.

با توجه به اینکه بازنشستگی به طور بالقوه بیش از 30 سال طول می کشد، بازنشستگان هنوز به سرمایه گذاری های رشد محور نیاز دارند تا با تورم و افزایش هزینه زندگی بعد از دوران بازنشستگی هماهنگی داشته باشند و مطمئن شوند که پولشان تمام نمی شود. این امر مستلزم تعادل دقیق ریسک، درآمد و حفظ سرمایه است. برخی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای دوران بازنشستگی عبارتند از:

گواهی های سرمایه‌گذاری تضمینی (GICs)

گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) در واقع وامی است که شما به یک موسسه مالی می دهید و در ازای آن سود تضمینی دریافت می کنید، اما پول شما معمولا برای مدت زمانی از پیش تعیین شده در حساب بلوکه می شود و شما نمی توانید در این مدت از حساب خود پول برداشت کنید.

مدت زمان سرمایه گذاری و بلوکه شدن پول در حساب می تواند از 30 روز تا 10 سال باشد. هرچه مدت GIC طولانی تر باشد، سود بیشتری دریافت خواهید کرد. پس از فرا رسیدن موعد سررسید، سپرده گذار می تواند پول خود و سود تعلق گرفته به آن را برداشت کند. هدف گواهی های سرمایه گذاری تضمین شده ارائه یک گزینه سرمایه گذاری کم ریسک به سرمایه گذاران است. این مانند یک بهشت ​​سرمایه گذاری برای افرادی است که به دنبال سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی خود هستند.

گواهی های سرمایه گذاری تضمین شده یک نرخ بازده ثابت و کم خطر را به سرمایه گذاران ارائه می دهند و دولت کانادا آن ها را بیمه می کند. تمام پول سرمایه گذاران تا سقف 250000 دلار کانادا توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) بیمه می شود، بنابراین حتی اگر موسسات مالی یا بانک ها ورشکست شوند، می توانید سپرده خود را پس بگیرید. به همین دلیل می توان گفت GIC ها یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای بازنشستگان هستند.

GIC ها نرخ های بهره بالاتری نسبت به حساب های پس انداز معمولی ارائه می دهند، که این یکی از دلایلی است که اکثر مردم از آن ها برای سرمایه گذاری های بلندمدت استفاده می کنند. هنگامی که تصمیم به خرید گواهی سرمایه گذاری تضمین شده گرفتید، در مورد موسسات مالی که بهترین نرخ های GIC را ارائه می دهند، تحقیق کنید.

اکثر موسسات مالی و بانک های برجسته در کانادا گواهی سرمایه گذاری تضمین شده را عرضه می کنند. برخی از این موسسات مالی و بانک ها عبارتند از:

نرخ بهره موسسات مالی ممکن است بسته به قدرت اقتصاد و مدت زمان GIC متفاوت باشد. مقدار پولی را که می توانید برای سرمایه گذاری بپردازید محاسبه کنید و قبل از سرمایه گذاری مطمئن شوید که پول کافی در دسترس دارید زیرا نمی توانید قبل از موعد سررسید از حساب پول برداشت کنید.

همچنین درباره مدت زمانی که می خواهید در GIC سرمایه گذاری کنید، تصمیم بگیرید، زیرا طول دوره سرمایه گذاری، نرخ بهره را تعیین می کند. GIC ها با طولانی ترین زمان سرمایه گذاری معمولا بالاترین نرخ بهره را دارند.

اوراق قرضه

اوراق قرضه نسبت به سهام دارای نوسانات و ریسک کمتری هستند و به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا برای بازنشستگان محسوب می شوند. یک استراتژی رایج برای سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی سرمایه گذاری در چندین اوراق قرضه با سررسید های مختلف است.

با فرارسیدن موعد سررسید اوراق قرضه قدیمی و بازپرداخت اصل سرمایه، می‌توانید از درآمد حاصله برای خرید اوراق قرضه بلندمدت جدید استفاده نمایید تا برای خود درآمد ثابت ایجاد کنید و خطر تغییرات نرخ بهره را کاهش دهید. می توانید عملکرد برخی از اوراق قرضه در کانادا را در جدول زیر مشاهده کنید.

اوراق قرضهنرخ موثر بازده تا سررسیدطول دوره
IShares Core Canadian Short-Term Bond Index ETF (XSB)  %1.562 سال و 7 ماه
BMO Short Corporate Bond Index ETF (ZCS)%1.852 سال و 8 ماه
Vanguard Canadian Short-Term Bond Index ETF (VSB)%1.42 سال و 7 ماه
Vanguard Canadian Short-Term Corporate Bond Index ETF (VSC)%1.82 سال و 7 ماه
IShares Broad USD High Yield Corporate Bond ETF%4.205 سال و 5 ماه
IShares IBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF (HYG) (USD Only)%4.503 سال و 8 ماه

سهام با سود نقدی

سرمایه گذاری در سهام هایی با سود نقدی زیاد می تواند یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری در کانادا برای بازنشستگان باشد. برخی از سهام ها به سهامداران سود نقدی پرداخت می کنند. شما به عنوان یک سرمایه گذار می توانید مبلغ واریز شده به عنوان سود را به صورت نقدی دریافت کنید و یا می توانید سود سهام خود را صرف خرید اوراق قرضه و سهام بیشتری کنید.

راهنمای جامع نحوه سرمایه گذاری در کانادا برای مبتدی ها

اگر برای سرمایه گذاری در کانادا یک فرد تازه کار و مبتدی هستید بهتر است:

روش و سبک سرمایه گذاری مناسب خود را انتخاب کنید

قبل از اینکه با هر دو پا وارد سرمایه گذاری شوید، بهتر است که یک قدم به عقب بردارید و اهداف و اولویت های خود را مشخص کنید. بسیاری از افراد سرمایه گذاری های بلند مدت و در مقابل برخی افراد به دنبال سرمایه گذاری های کوتاه مدت هستند.

تصمیم بگیرید چقدر سرمایه گذاری کنید

تصمیم گیری در مورد میزان سرمایه گذاری آسان نیست، اما سن شما می تواند معیار خوبی برای این امر باشد. یک قانون کلی این است که 10٪ از درآمد ناخالص خود در سال را برای دوران بازنشستگی سرمایه گذاری کنید. اما این امر تا حدود زیادی به میزان درآمد شما نیز بستگی دارد.

سرمایه گذاران جوانی که درآمد و بودجه کمتری برای سرمایه گذاری در کانادا دارند ممکن است بتوانند تنها 3 تا 5 درصد از درآمد ناخالص خود را سرمایه گذاری کنند. اما افرادی که در سنین بالاتر شروع به سرمایه گذاری می کنند می توانند 15 تا 25 درصد از حقوق خود را برای جبران زمان از دست رفته سرمایه گذاری کنند.

میزان ریسک پذیری خود را تعیین کنید

تحمل ریسک پذیری در افراد مختلف متفاوت است. برخی از افراد از ریسک کردن هراسی ندارند و در مقابل افرادی هستند که که به دنبال سرمایه گذاری های کم ریسک می باشند. هر نوع سرمایه گذاری با سطح مشخصی از ریسک همراه است که اغلب با نرخ بازده پیش بینی شده مرتبط می باشد.

به طور کلی، هر چه ریسک بیشتری را بپذیرید، بازده و سود بیشتری از سرمایه گذاری دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال گواهی سرمایه‌ گذاری تضمینی (GIC) به عنوان امن ترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا در نظر گرفته می شوند، اما بهترین نرخ های بازدهی GIC بسته به مدت زمان سرمایه گذاری، معمولا بین 1 تا 3 درصد متغیر است.

اوراق قرضه نیز به عنوان یک گزینه کم خطر برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می شوند که نرخ بازده سرمایه گذاری آن معمولا زیاد نیست. بازار سهام بی ‌ثبات‌ تر و پر ریسک تر است اما به طور متوسط، بازار سهام حدود 9 تا 10 درصد در سال بازدهی دارد. سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها نیز با ریسک بسیار زیادی همراه است. برای مثال ارزش بیت کوین در طول همه گیری کرونا بیش از 90 درصد افزایش یافت. اما در ماه می 2021، ارزش بیت کوین 40 درصد سقوط کرد.

اهداف مالی و جدول زمانی خود را برای سرمایه گذاری در کانادا در نظر بگیرید

زندگی یک فارغ التحصیل دانشگاهی با فردی که نزدیک به بازنشستگی است متفاوت به نظر می رسد. در 20 سالگی، شما ده‌ ها سال فرصت دارید تا پس از سقوط بازار وضعیت مالی خود را بهبود بخشید، در حالیکه یک بازنشسته ممکن است تمام زندگی خود را از دست بدهد.

نحوه تخصیص دارایی یا استراتژی سرمایه گذاری خود را مشخص کنید

هنگامی که متوجه شدید که چه مقدار می توانید ضرر کنید و از عهده آن برآیید، قادر خواهید بود نحوه تخصیص دارایی خود برای سرمایه گذاری در کانادا را مشخص کنید. برای مثال چه مقدار از دارایی خود را به سهام و چه مقدار را به اوراق قرضه اختصاص دهید.

اوراق قرضه معمولا در جهت مخالف سهام حرکت می کنند. بنابراین وقتی بازار سهام سقوط می کند، قیمت اوراق قرضه افزایش می‌یابد و بالعکس. با داشتن ترکیبی از اوراق قرضه و سهام در سبد سرمایه گذاری خود، می توانید میزان نوسانی را که به عنوان یک سرمایه گذار تجربه می کنید کاهش دهید. در اینجا چند نمونه برای آشنایی بیشتر با نحوه تخصیص دارایی برای سرمایه گذاری در کانادا آورده شده است؛

 • ریسک پایین: معمولا شامل 40٪ سهام و 60٪ اوراق قرضه یا سایر اوراق بهادار است.
 • ریسک متوسط: به طور معمول شامل 60% سهام و 40% اوراق قرضه است.
 • ریسک بالا: به طور معمول حاوی 100٪ سهام است.

نکته مهم: هرگز اجازه ندهید سبد سهام شما به شدت به یک صنعت یا یک نوع اوراق قرضه خاص متکی باشد. یک سبد سهام متنوع به مراتب پایدارتر است و از شما در برابر تغییرات پیش بینی نشده در بازار سرمایه گذاری محافظت می کند.

صندوق حمایت از سرمایه گذاران کانادا (CIPF) و سازمان تنظیم مقررات صنعت سرمایه گذاری کانادا (IIROC) از طریق نظارت بر فعالیت های تجاری در بازارهای بدهی و سهام کانادا و همچنین ارائه دادن خدماتی از قبیل مشاوره تخصصی از سرمایه گذاران مبتدی در کانادا حمایت می کنند.

نحوه اعمال مالیات بر سرمایه گذاری ها در کانادا

ممکن است لازم باشد برای پولی که از سرمایه گذاری در کانادا به دست می آورید، مالیات بپردازید. برای انواع مختلف سرمایه گذاری در کانادا قوانین مالیاتی متفاوتی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اصول سرمایه گذاری در کانادا به این لینک مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا می توان از ایران در کانادا سرمایه گذاری کرد؟

تنها افرادی که دارای شماره بیمه اجتماعی کانادا (Social Insurance Number) هستند می توانند در کانادا سرمایه گذاری کنند. همچنین در اکثر مواقع برای سرمایه گذاری در کانادا باید یک حساب بانکی در این کشور داشت و شهروند یا مقیم دائم کانادا بود.

کم ریسک ترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا چیست؟

بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا با ریسک پایین عبارتند از: صندوق های سرمایه گذرای قابل معامله (ETF)، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، گواهی های سرمایه گذاری تضمین شده، سپرده های بانکی با سود بالا و مشاور روبو.

مطمئن ترین سرمایه گذاری با بالاترین بازده در کانادا چیست؟

سپرده های بانکی با سود زیاد یکی از کم ریسک ترین و پرسود ترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا محسوب می شوند.

آیا می توان تنها با خرید ملک در کانادا اقامت دائم کانادا را اخذ کرد؟

خیر، داشتن ملک در کانادا منجر به اخذ اقامت دائم کانادا نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.