تحصیل در کبک

تحصیل در استان کبک

کانادا دومین کشور بزرگ جهان پس از روسیه است که در حدود دو پنجم از بخش شمالی قاره آمریکای شمالی را به خود اختصاص داده است. این کشور علی‌رغم داشتن مساحت ده میلیون کیلومتر مربعی، یکی از کم جمعیت‌ترین کشورهای جهان با 34 میلیون نفر جمعیت است. اگرچه جمعیت بومیان کانادا بسیار اندک است اما دولت این کشور با استقبال گسترده‌ای که از مهاجرین تمام جهان داشته، جامعه‌ای چند فرهنگی را شکل داده است که از دیدگاه ناظران همچون بهشتی بی‌نظیر برای مهاجران است. این کشور چند فرهنگی دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است که در این میان عمده جمعیت فرانسوی زبان آن در استان کبک سکونت دارند. در ادامه با تراست همراه باشید.

استان کبک با مرکزیت شهر کبک، استان شرقی کشور کاناداست که با در برگرفتن تقریبا یک ششم از کل مساحت این کشور، بزرگ‌ترین استان از بین 10 استان کانادا است، همچنین این استان از نظر جمعیت با بیش از 8 میلیون نفر، پس از استان انتاریو در رتبه دوم قرار دارد. شهر کبک قدیمی‌ترین شهر استان کبک و شهر مونترال مهم‌ترین کلانشهر این استان شرقی است. استان کبک دارای 9 دانشگاه تراز اول است که از این میان سه دانشگاه مک گیل، کنکوردیا و بیشاپ انگلیسی زبان بوده و چهار دانشگاه مونترال، لاوال، سربروک و کبک فرانسوی زبان هستند.

در این مقاله دانشگاه‌های معتبر، کالج‌ها و مدارس برجسته، شرایط تحصیل،امکان اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی و سایر نکات مهم و جزئیات تحصیل در استان کبک را بررسی می‌کنیم.

حقایق زندگی در کبک

 • شهر کبک مرکز استان کبک و دومین شهر بزرگ واقع در آن است.
 • مونترال بزرگترین شهر استان کبک است.
 • زبان رسمی استان کبک زبان فرانسوی است با این حال ساکنان به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند.
 • منطقه تاریخی «کبک قدیم» بخشی از شهر کبک و از جاذبه های گردشگری کانادا است. این منطقه از دو بخش بالا شهر و پایین شهر تشکیل شده است.
 • کبک قدیم توسط دیوارهای مستحکم به طول 4.6 کیلومتر که در قرن 17 و 18 برای اهداف دفاعی ساخته شد احاطه شده است که در سال 1985 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
 • در کبک قدیم ساختمان های قدیمی و قلعه تاریخی فراوانی به سبک اروپایی وجود دارد وقتی به این منطقه وارد می شوید انگار به بخشی از تاریخ اروپا پا گذاشته اید.
 • هتل Chateau Frontenac در بالا شهر کبک قدیم قراردارد و رکورد جهانی گینس را برای پر عکس ترین هتل جهان در اختیار دارد.

مزایای تحصیل در استان کبک

در سال‌های اخیر استان کبک به مقصدی پرطرفدار برای دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی تبدیل شده است که هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان برای نشستن بر کرسی‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدارس این استان به رقابت می‌پردازند. شاید از خود بپرسید که تحصیل در استان کبک چه مزایایی می‌تواند برای دانشجویان یا دانش‌آموزان به همراه داشته باشد؟ در ادامه برخی از مزایای تحصیل در این استان را مرور می‌کنم.

سیستم آموزشی در استان کبک

از روز اول در مهدکودک تا روز پایانی دفاع از پایان‌نامه در دانشگاه، سیستم آموزشی کبک به چهار سطح مشخص تقسیم‌بندی می‌شود:

 • آموزش پیش دبستانی (معروف به مهد کودک درکانادا)
 • آموزش ابتدایی و متوسطه (از جمله آموزش‌های مهارتی)
 • تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کالج‌های پیش دانشگاهی و فنی و حرفه‌ای
 • تحصیلات دانشگاهی

در هر دو سیستم آموزشی خصوصی و دولتی استان کبک، کلاس‌ها غالبا مختلط بوده و دروس به دو زبان فرانسه و انگلیسی ارائه می‌شوند. همچنین سیستم آموزشی در کبک چندین برنامه آموزشی دوزبانه و سه زبانه را همزمان پشتیبانی می‌کند تا فارغ‌التحصیلان برای ورود به بازار کار آماده باشند. استان کبک دارای نظام آموزشی معتبری در سطح جهان است که فرصت‌های تحصیلی فراگیری را همراه با امکان اشتغال پس از تحصیل در اختیار شما می‌گذارد.

دوره تحصیل تا مقطع قبل از ورود به دانشگاه در استان کبک یک سال بیشتر از سایر استان‌های کشور کانادا بوده و سال‌های تحصیل تا پایان دوره متوسطه و قبل از ورود به دانشگاه (با در نظر گرفتن دوران کالج) 13 سال به طول می‌انجامد همچنین میانگین مدت زمانی که دانشجو در استان کبک می‌تواند موفق به دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی باشد سه سال است. نظام آموزش عالی استان کبک به دو گروه دانشگاه و کالج تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی اجمالی تمام این مقاطع خواهیم پرداخت. 

تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی(CEGEP): دانش‌آموزان در استان کبک پس از به پایان دوره 11 ساله دبیرستان وارد مقطع تحصیلی سژپ می‌شوند. دانش‌آموزان سایر کشورها نیز می‌توانند در صورتی که مدرک دیپلم را همراه با حداقل نمرات قابل قبول در کشور خود دریافت کرده باشند در دوره‌های پیش‌دانشگاهی استان کبک به دو زبان فرانسه و یا انگلیسی ثبت‌نام کنند.

 مقطع اول دانشگاهی: در کبک مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال طول می‌کشد که در نهایت دانشجو موفق به دریافت دو نوع مدرک کارشناسی عمومی و یا تخصصی خواهد شد.

مقطع دوم دانشگاهی: در صورتی که دانشجو دارای مدرک کارشناسی معتبر باشد می‌تواند در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کبک تحصیل کند. این دوره 2 ساله بوده و اخذ مدرک آن منوط به قبولی در آزمون نهایی و موفقیت در دفاع از پایان نامه است.

مقطع سوم دانشگاهی:  در صورتی که دانشجو دارای مدرک کارشناسی ارشد معتبر باشد می‌تواند در این مقطع تحصیل کند. دوره دکتری در مراکز آموزش عالی استان کبک سه ساله است.

امکان تحصیل در استان کبک به زبان انگلیسی وجود دارد؟

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در کبک

انگیزه مهاجرت به کانادا

مهم ترین و اولین قدم برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا تقویت انگیزه است. باید مطمئن شوید که آیا کانادا ارزش سختی هایش را دارد؟ با مهاجرت به کانادا چه چیزهایی را به دست می‌آورید؟ برای اولین و مهم ترین قدم خود وقت زیادی صرف کنید!!

با مراجعه به بخش تراست تی وی از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید!

جسارت داشته باشید!

کانادا دهمین اقتصاد برتر جهان است. نیروی پیشرانه این اقتصاد مهاجران هستند. نا امید نشوید! با هر رزومه و هر تجربه ای در کانادا برای شما فرصتی وجود دارد! اولین قدم سخت ترین قدم است! کافیست جسارت داشته باشید و قدم اول را بردارید.

زمان بندی برای شرکت در آزمون های زبان

دو آزمون ایلتس و تافل برای نشان دادن تسلط بر روی زبان انگلیسی برای هر مرکز آموزشی اهمیت بالایی دارد و جزو مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش محسوب می­ شود. فردی با سطح زبان خوب و متوسط تقریبا بین 3 تا 6 ماه و سطح زبان ضعیف حداقل یک سال باید وقت صرف­ کند تا به سطح مورد قبول دانشگاه ­های کانادا برسد.

رزومه و انگیزه نامه حرفه‌ای بنویسید.

یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین بخش­ ها در گرفتن پذیرش از کمیته و جلب کردن نظر اساتید، آماده­ سازی یک رزومه و انگیزه نامه‌ حرفه­ ای است. وقت زیادی برای آن صرف کنید و هر چند وقت یکبار آن را آپدیت کنید.

تهیه مدارک مورد نیاز

یکی از مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه در مقطع ارشد و دکترا، داشتن توصیه نامه از اساتید که قبلا با آن­ها کار کرده ­اید یا درس داشته­ا ید، می باشد. توجه داشته باشید توصیه نامه خوب احتمال اخذ پذیرش را بسیار افزایش می دهد و تاثیر زیادی بر روی تصمیم کمیته پذیرش دارد. در این مرحله توصیه می کنیم اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید اقدام به آزاد سازی مدرک خود از طریق سامانه سجاد نمایید.

یک اکسل تهیه کنید!

یک اکسل از مراکز آموزشی (دانشگاه، کالج یا مدرسه) و مدارک مورد نیاز آن‌ها، ددلاین اپلای، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اپ فی و نام اساتید مرتبط با حوزه­ ی تحقیق مورد علاقه­ ی خود تهیه کنید.

ما در تراست برای شما فایل اکسل کاملی در رابطه با اطلاعات مهم دانشگاه های کانادا تهیه کرده ایم که با مراجعه به لینک زیر و دانلود فایل، می توانید به صورت رایگان از اطلاعات مهم و کاربردی دانشگاه های کانادا برای پذیرش تحصیلی بهره مند شوید:

دانلود رایگان فایل اکسل اطلاعات دانشگاه های کانادا

ایمیل بزنید!

در این قسمت حتما باید به موضوع ایمیل، متن ایمیل و پیوست کردن سی وی دقت شود. تا جای ممکن از ایمیل تمپلیت استفاده نکنید! و با توجه به مهارت­ ها و حوزه تحقیقی خود استاد را متقاعد به خواندن ایمیل و جواب دادن کنید.

ناامید نشوید!!

رمز موفقیت صبر و داشتن امید است! در طول مسیر از مشورت دیگران استفاده کنید. خیلی از افراد شاید بیش از هزار ایمیل به اساتید مختلف داده و جواب نگرفته باشند، ولی ناامید نشده و ادامه دادند و موفق به دریافت پذیرش شده ­اند.

گرفتن پاسخ هایی امیدوار کننده!

رسیدن به این مرحله حاصل صبر و تلاش های شماست. تبریک می گوییم! بعد از پیدا کردن استاد یا گرفتن جواب­ های خوب و تشویق­ کننده به اپلای برای هر دانشگاه/کالج یا حتی جواب قطعی از استاد، باید شروع به پرکردن اپلیکیشن بکنید.

پرکردن اپلیکیشن مراکز آموزشی

پرکردن اپلیکیشن هر مرکز آموزشی یک سری مراحل دارد مانند : وارد کردن اطلاعات شخصی، وارد کردن مقاطع تحصیلی قبلی و آپلود ریز نمرات، ریپورت کردن نمرات زبان و جی آر ای، اپلود کردن سی وی و اس او پی، وارد کردن اطلاعات ریکامندرها و پرداخت اپ فی در مرحله ی آخر و سپس سابمیت کردن آن.

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی

رویای شما به حقیقت می پیوندد! بعد از حدود دو ماه از ارسال اپلیکیشن فرم­ ها، نتایج پذیرش به افراد اعلام می­ شود که در صورت گرفتن پذیرش، هر فرد با توجه به معیارهای خود و نتایجی که از مراکز آموزشی دیگر می­ گیرد، آن را قبول یا رد می­ کند.

درخواست ویزای تحصیلی

بعد از اخذ مدرک پذیرش ، لازم است درخواست ویزای خود را سابمیت کنید. سعی و خطا نکنید! وکلای تراست در این مرحله آماده کمک به شما هستند.

آماده عزیمت به کانادا شوید!

بعد از اخذ ویزا، آماده ی عزیمت به کانادا شوید. تراست راهنمای جامعی برای عزیمت به کانادا برای شما آماده کرده است تا خوان هفتم را نیز بدون استرس پشت سر بگذارید!

تحصیل در دانشگاه های کبک

وجود دانشگاه‌های تراز اولی همچون دانشگاه مک گیل و مونترال، استان کبک را در صدر لیست استان‌های مورد تقاضا برای مهاجرت تحصیلی قرار داده است اما خوب است بدانیم که استان کبک علاوه بر این دو دانشگاه برجسته، مراکز آموزش عالی دیگری نیز دارد. در این بخش نگاهی کوتاه به 5 دانشگاه برجسته و معتبر استان کبک می‌اندازیم که تحصیل در آن‌ها می‌تواند شما را در کلاس جهانی قرار دهد.

 • دانشگاه مک گیل جهت تحصیل در کبک

دانشگاه دولتی مک گیل را می‌توان یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا (رتبه اول) و در زمره پیشروترین دانشگاه‌های جهان (رتبه 30 ام) دانست که با جذب بیش از 40000 دانشجو از 150 کشور، بین‌المللی‌ترین دانشگاه جهان بوده و همنشینی مجموعه‌ای از فرهنگ‌ها و ملیت‌های متنوع را در فضایی علمی در دل خود جای داده است.

دانشگاه مک گیل در شهر مونترال کانادا با بیش از 300 ساختمان که در قالب 11 دانشکده فعالیت می‌کنند از جمله بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جهان است که به دلیل کیفیت بسیار بالای شیوه‌های تدریس و برنامه‌های تحقیقاتی در سطح دنیا شناخته شده است.

عمده جوایز سالانه بین‌المللی دانشگاهی کشور کانادا را معمولا دانشجویان دانشگاه کسب می‌کنند که دارای 12 دانشکده در شاخه‌های‌های هنر، فنی و مهندسی، دندانپزشکی، محیط‌زیست و منابع طبیعی و … است. دانشگاه مک گیل دارای یکی از بیشترین فرصت‌های مطالعاتی و بورسیه‌های تحصیلی در میان دانشگاه‌های کشور کانادا بوده و بیشترین تعداد دانشجویان دکتری PhD را در بین دیگر دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا به خود اختصاص داده است.

 • دانشگاه مونترال جهت تحصیل در کبک

دانشگاه مونترال یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های دولتی کشور کانادا است که بالغ بر9000 دانشجو بین‌المللی را در مقاطع مختلف تحصیلی در خود جای داده است. زبان تدریس در این دانشگاه فرانسوی بوده و دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه مونترال امکان بهره‌مندی از مزایای دولتی گسترده‌ای را دارند.

این دانشگاه که رتبه 5 ام را در کشور کانادا و رتبه 126 ام را در جهان داراست، در زمینه علوم‌زیستی و ژنتیک بسیار معتبر بوده و مقام 48 امین دانشگاه جهان را در عرصه داروسازی و روانشناسی به خود اختصاص داده است. دانشگاه مونترال دارای 16 دانشکده است که 250 برنامه درسی را در مقطع لیسانس و بیش از 350 برنامه درسی را برای مقاطع بالاتر ارائه می‌دهد.

در صورتی که زبان اول شما، زبان فرانسه نباشد این امکان برای شما فراهم است که با شرکت در دوره‌های خصوصی، دوره‌های تابستانه عمومی و کارگاه‌های مکالمه، زبان فرانسه خود را تقویت کنید و این در حالی است که بخشی از برنامه‌های دانشگاه مونترال در دوره دکتری و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

دانشگاه مونترال
دانشگاه مونترال
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
 • دانشگاه کنکوردیا جهت تحصیل در کبک

دانشگاه دولتی کنکوردیا که در سال 1974، از ادغام دو دانشگاه سر جورج ویلیامز و کالج لویولا شکل گرفت را می‌توان از جمله دانشگاه‌های جوان استان کبک دانست که در زمره 100 دانشگاه جوان برتر جهان قرار گرفته است. دانشگاه کنکوردیا علی‌رغم قدمت نه چندان طولانی خود، توانسته است در مدتی کوتاه سطح قابل‌قبولی از کیفیت آموزشی را به دست آورده و جایگاه خود را در جامعه علمی جهانی تثبیت کند.

این دانشگاه یکی از سه دانشگاه برجسته انگلیسی زبان استان کبک است که هدف آن همواره تحقق شعار شهر مونترال “آرامش در سایه هماهنگی” بوده است. دانشگاه کنکوردیا دارای چهاردانشکده و یک مدرسه است و تمرکز اصلی تحقیقاتی آن در زمینه محیط زیست، اقتصاد و تکنولوژی است.

دانشگاه کنکوردیا
دانشگاه کنکوردیا
 • ددلاین اپلای
 • حداقل نمرات زبان مورد نیاز برای پذیرش
 • میانگین شهریه و سایر اطلاعات ضروری
 • دانشگاه لاوال جهت تحصیل در کبک

دانشگاه لاوال را می‌توان قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی فرانسوی زبان در آمریکای شمالی و قدیمی‌ترین دانشگاه کانادا دانست. این دانشگاه که در شهر کبک واقع شده است در زمینه تحقیقات مرتبط با علوم پزشکی، در ردیف ده دانشگاه برتر جهان جای گرفته است. این دانشگاه اگرچه کمک‌های مالی و وام‌های دانشجویی قابل‌توجهی را به دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهد اما تسلط بر زبان فرانسه شرط پذیرش در این دانشگاه است.

 • دانشگاه بیشاپ جهت تحصیل در کبک

دانشگاه بیشاپ که در ابتدا دانشکده‌ای مذهبی بود در سال 1947، به یکی از دانشگاه‌های غیرمذهبی دولتی انگلیسی زبان در استان کبک تغییر کرد. این دانشگاه که در یکی از حومه‌های بسیار زیبای شهر شریروک (پانزدهمین شهر بزرگ استان کبک) واقع شده است دارای بیش از 100 برنامه آموزشی در قالب 5 دانشکده است.

این دانشگاه دارای 25 ساختمان است که شامل7 ساختمان اقامتی، دو کتابخانه، دو سالن تئاتر، مرکز تفریحی_ورزشی با تعداد بسیار زیادی کلاس‌های آموزشی است که تمامی آن‌ها دارای منظره‌ای زیبا و خیره‌کننده هستند.

توجه به تمامی نیازهای تحصیلی و اخلاقی دانشجویان به طور همزمان در مقطع کارشناسی همواره از جمله مهم‌ترین سیاست‌های دانشگاه بیشاپ بوده است. مدیران این دانشگاه همواره در تلاشند تا از همان ابتدا امکان مشارکت در فرصت‌های مطالعاتی، برنامه‌های کارآموزی و تجربه عملی را برای دانشجویان فراهم کنند.

 • کالج های کبک جهت تحصیل در کبک

یکی از راه‌های سریع و آسان برای اخذ اقامت کانادا، تحصیل در کالج‌های استان کبک و دریافت مدرک تحصیلی معتبر از آن‌ها است. استان کبک برنامه‌های مهاجرتی تحصیلی متنوعی دارد و اگرچه زبان اول آن فرانسوی است اما بسیاری از دوره‌های تحصیلی در کالج‌های این استان به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند.

در سیستم آموزشی کبک، کالج مقطع تحصیلی جداگانه‌ای به حساب می‌آید که دانشآموزان فارغ‌التحصیل از دبیرستان را پس از گذراندن دوره‌ای دو ساله برای ورود به دانشگاه آماده می‌کند.  در ادامه به معرفی برخی کالج‌های معتبر استان کبک می‌پردازیم.

 • کالج کانادا جهت تحصیل در کبک

کالج کانادا در قلب مونترال، در فاصله کمی از موزه‌ها، مراکز خرید، سینماها، پارک‌ها، همه چیز را برای ارائه تجربه‌ای غنی از تحصیل فراهم کرده است. تمرکز اصلی این کالج از زمان تاسیس خود بر رشد برنامه‌های آموزش زبان و ارتقاء مهارت‌های فنی و حرفه‌ای دانشجویان بوده است. کالج کانادا به دلیل تامین نیازهای دانشجویان خود از نظر آکادمیک و حرفه‌ای شهرت بسیار خوبی دارد.

هدف اصلی کالج کانادا ارائه برنامه‌های مطالعاتی در سطح ملی با برند بین‌المللی است. کالج کانادا در استان کبک برنامه‌های دانشگاهی و برنامه‌های زبان ارائه می دهد و این مرکز از منظر اعتبار آزمون‌های بین‌المللی‌اش بسیار شناخته شده است. کالج کانادا برای تأثیر بر جهان آموزش همیشه به دنبال مشارکت با بخش‌های دولتی و خصوصی است.

 • کالج لاسال جهت تحصیل در کبک

کالج لاسال در شهر مونترال استان کبک موسسه‌ای آموزشی و خصوصی است. این کالج بزرگ‌ترین کالج دو زبانه آمریکای شمالی محسوب می‌شود که پنج مدرسه تخصصی با بیش از 60 برنامه آموزشی را پوشش می‌دهد. کالج لاسال سالانه بیش از 35% جمعیت دانشجویان خود را مدیون دانشجویان بین‌المللی است.

دانشگاه‌ها ، کالج‌ها و موسسات آموزشی معتبر متعدد دیگری نیز با کلاس جهانی در استان کبک قرار دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به دانشگاه کبک، دانشگاه شربروک، دانشگاه بری یوکم و کالج‌های جان ابوت، داوسون و… اشاره نمود که دانشجویان می‌توانند متناسب با شرایط تحصیلی و مالی خود هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنند.

تحصیل در مدارس در استان کبک

با توجه به اینکه مدرک دیپلم کانادایی در سطح آموزش جهانی از اعتبار بالایی برخوردار است تحصیل در مدارس کانادا می‌تواند آینده درخشانی را برای ورود آسان و رایگان به مراکز آموزش عالی در کشور کانادا و سایر کشورهای تراز اول جهان برای فرزندان شما به همراه داشته باشد.

وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی، آموزش و پرورش استان کبک را اداره می‌کند که در سطح محلی تحت مدیریت هیئت‌های مدارس فرانسوی و انگلیسی زبان است. این هیئت‌ها از سال 2020، به مراکز خدمات مدارس تغییر نام یافته‌اند.

در اکثر استان‌ها و مناطق کشور کانادا تحصیلات دبیرستان از پایه 9 تا 12 است به جز استان کبک که در آن دبیرستان از پایه 7 شروع شده و در پایه 11 به پایان می‌رسد. پس از اتمام موفقیت‌آمیز تحصیل دبیرستان در سن 17 یا 18 سالگی، دانش‌آموزان می‌توانند وارد کالج یا دانشگاه شوند. در استان کبک سن شروع به تحصیل در مدارس 6 سالگی بوده و در 16 سالگی به پایان می‌رسد.

بررسی‌ها نشانگر آن است که دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از مدارس کانادا در گروه به روزترین دانش‌آموزان قرار دارند. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) که سیستم های آموزشی را در سراسر جهان بررسی و رتبه بندی می‌کند؛ در جدیدترین ارزیابی خود، مدارس کانادا را از نظر مهارت خواندن در رتبه2، علوم ریاضی در رتبه 10 و از نظر علوم طبیعی در رتبه 7 قرار داده است.

استان کبک در کشور کانادا دارای بهترین مدارس با عملکردی فوق‌العاده است که یکی از نقاط قوت آن را می‌توان حضور معلمان خبره دانست. معلمان مدارس کبک حداقل مدرک لیسانس دارند و تمامی آن‌ها باید یک سال آموزش عملی تخصصی را بگذرانند. بسیاری برای کسب مدرک کارشناسی ارشد ادامه می‌دهند. معلمان موظفند مهارت‌های خود را از طریق آموزش مداوم و حرفه‌ای مرتباً ارتقا دهند.

تحصیل فرزندان در کانادا
کتاب تحصیل فرزندان در کانادا
 • مزایای کانادا برای تحصیل فرزندان
 • هزینه های تحصیل در کانادا
 • شرایط و مدارک لازم برای تحصیل

تحصیل در دبیرستان های استان کبک

مدارس استان کبک آغاز و پایان سال تحصیلی را براساس قوانین مصوب خود تعیین می‌کنند، گرچه معمولاً در سپتامبر آغاز می‌شود و در ژوئن به پایان می‌رسد. ساعات مدرسه معمولاً از 8 صبح تا 3 بعدازظهر در روزهای دوشنبه تا جمعه ادامه دارد. برخی دانش‌آموزان در مدرسه تابستانی شرکت می‌کنند، این اتفاق زمانی می‌افتد که آن‌ها نیاز به گذراندن دوره‌ای داشته باشند.

تحصیلات برای همه دانش‌آموزان بومی در سیستم مدارس دولتی کبک رایگان است. دانش‌آموزان دبیرستانی بر اساس قوانین باید تا سن 16 یا 17 سالگی در مدرسه تحصیل کنند.

دبیرستان های دولتی جهت تحصیل در کبک

امروزه بسیاری از دبیرستان‌های دولتی استان کبک دانش‌آموزان بین‌المللی را در برنامه‌های خود می‌پذیرند. مدارس با بودجه دولتی هیئت‌های مدارس منتخب، که یک برنامه تحصیلی استاندارد ارائه می‌دهند، در سطح محلی اداره می‌شوند. تقریبا در تمامی دبیرستان‌های دولتی دانش‌آموزان کلاس‌ها مختلط هستند.

در دبیرستان های دولتی کبک دانش آموزان می توانند به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تحصیل نمایند.

توجه داشته باشید که دبیرستان های دولتی برای دارندگان اقامت دائم در کانادا رایگان بوده و در غیر این صورت ممکن است برخی از مدارس هزینه اندکی را از شما دریافت نمایند.

همچنین برخی از مدارس دولتی ویژه مذهبی نیز در کبک وجود دارند که امکان تحصیل در ان ها آزاد است.

دبیرستان های خصوصی جهت تحصیل در کبک

استان کبک دبیرستان‌های خصوصی زیادی دارد. هزینه‌ی این مدارس کاملا بر عهده دانش‌آموز است. برنامه‌های آموزشی در مدارس خصوصی کاملا مشابه مدارس دولتی‌اند، با این تفاوت که به دلیل جمعیت کمتر دانش‌آموزان در مدارس خصوصی، امکان بهره‌مندی از مشاوره‌های خصوصی و برنامه‌های فردی بیشتر وجود دارد. برخی مدارس خصوصی استان کبک تفکیک جنسیتی شدند.

دبیرستان‌های خصوصی شامل مدارس شبانه روزی (همراه با اسکان در محل)، مدارس جایگزین، برنامه‌های ورزشی و مدارس خصوصی ویژه دانش‌آموزان با اختلالات یادگیری هستند.

هزینه تحصیل در دبیرستان های کبک

دبیرستان‌های دولتی کبک برای ساکنان دائم کشور کانادا رایگان است اما اکثر مدارس از دانش‌آموزان بین‌المللی و مهاجر هزینه می‌گیرند که این هزینه می‌تواند حدود 8000 تا 14000 دلار کانادا باشد. با توجه به اینکه هزینه مدارس بسته به امکانات بوده و متغیرند حتما پیش از ثبت‌نام فرزند خود از مدرسه مورد نظر در خصوص هزینه‌ها مطلع شوید.

همچنین برخی مدارس هزینه‌های کمی از فرزند شما برایشرکت در فعالیت‌های فوق برنامه مانند اردوهای ورزشی، گردش‌های علمی و .. دریافت می‌کنند. همچنین برخی مدارس کافه تریا و برنامه غذایی گرم دارند که دانش‌آموز باید شخصا هزینه‌ی آن را بپردازد.

امکان دریافت بورسیه در مدارس کبک

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در دبیرستان‌های کبک از همان ابتدا بسیار دشوار و تا حدی غیرممکن است و فقط در صورتی که شما در حال تحصیل در یکی از دبیرستان‌های کبک باشید و بتوانید نمرات ممتازی به دست آورید می‌توانید از امتیاز تخفیف شهریه برای سال بعد برخوردار شوید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دبیرستان های کبک

فرزند شما برای ورود به دبیرستان‌های کبک نیازمند مدارک زیر است:

 • اخذ حداقل نمرات در مقطع قبل بر اساس ضوابط مدارس کبک
 • مهارت‌های زبانی مسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • نتایج مدرسه یا گزارش کارنامه از کشور خود

دقت داشته باشید که برخی از مدارس قوانین و ضوابط ویژه خود را دارند که می توانید با مراجعه به سایت مدارس و یا برقراری تماس اطلاعات لازم را به دست آورید.

شروط فارغ التحصیلی از دبیرستان های کبک

دانش‌آموزان محصل در سطح متوسطه (دبیرستان) مدارس کبک برای آن که بتوانند فارغ‌التحصیل شوند و تحصیلات خود را در کالج ادامه دهند باید شرایط مصوب قوانین آموزشی این استان را دارا باشند.

نوجوانان مشغول به تحصیل در دبیرستان‌های کبک برای فارغ‌التحصیلی در این مقطع باید حداقل 54 واحد درسی را اخذ و دروس زیر را با حداقل نمره مورد قبول بگذرانند:

 • دوره آموزش زبان در سال 5ام
 • دوره آموزش زبان دوم در سال 4 ام یا 5 ام برای فرانسوی زبانان و در سال 5 ام برای انگلیسی زبانان
 • تاریخ کانادا و کبک در سال 4ام

تحصیل در دبیرستان های برتر کبک

موسسه تحقیقاتی Fraser هرساله بر اساس سطح سواد دانش‌آموزان دبیرستان‌های کشور کانادا در چهار درس علوم طبیعی، ریاضی، زبان انگلیسی و زبان فرانسوی، مدارس این استان را رتبه‌بندی می‌کنند.

بر اساس آخرین نتایج این ارزیابی که در بین 463 مدرسه در استان کبک صورت گرفته است، مدرسه تعلیمات بین‌المللی ( École d’éducation internationale) در شهر مک مستر ویل در جنوب شهر مونترال برای چندمین سال متوالی در رتبه نخست قرار گرفته است. سایر مدارس زیر به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم را کسب کردند:

 • دبیرستان  Jean-de-Brébeuf  در مونترال
 • دبیرستان  Jean-Eudes در مونترال
 • دبیرستان Jean de la Mennais در کبک

ورود به دانشگاه پس از فارغ التحصیلی در دبیرستان

تحصیل در دبیرستان‌های استان کبک برای دانش‌آموزان بین‌المللی می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای ورود آسان به دانشگاه‌های ممتاز این کشور و دریافت اقامت دائم کانادا پس از فارغ‌التحصیلی باشد.

در دبیرستان‌های کبک، دانش‌آموزان پایه 11 و 12 برای آن که بتوانند در رشته دانشگاهی مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند باید بتوانند دروس مرتبط با آن رشته را با نمرات عالی بگذرانند. توجه داشته باشید که میانگین نمرات فرزند شما در پایه 11 و 12 باید متناسب با میانگین نمره مورد قبول دانشگاه مقصد باشد.

اقامت دائم کانادا برای دانشجویان بین المللی در کبک

باید توجه داشت، در حالی که سایر استان‌های کشور کانادا برای صدور مجوز اقامت دائم در خاک این کشور از برنامه فدرالی PNP پیروی می‌کنند، استان کبک دارای سیستم مهاجرتی متمایز از این برنامه است و سیستم مهاجرتی اقتصادی مخصوص به خود را دارد. بر اساس قانون مرتبط با اقامت دائم استان کبک تمامی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که در هر یک از کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر استان کبک مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده باشند در صورتی که دانش زبان فرانسوی مورد قبول را داشته باشند و بتوانند مهارت‌های خود را در عرصه کاری به اثبات برسانند می‌توانند در برنامه مهاجرتی تجربی کبک شرکت کنند. در این برنامه درخواست‌های مربوط به گواهی انتخاب کبک Quebec Selection Certificate در اولویت بررسی و پذیرش قرار دارند.

راست مفتخر است که مشتریان خود را با رضایت کامل به سوی مقصد خود راهی کند. می‌توانید صفر تا صد کار مهاجرت خود را به وکلا و مشاوران متعهد و پیگیر بسپارید و دیگر هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید. برای تماس با وکلا و گرفتن مشاورۀ تخصصی می‌توانید همین الان جلسۀ خصوصی خود را رزرو کنید.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره آنلاین یا تلفنی رزرو کنید.

سوالات متداول

آیا کبک استان مناسبی برای دانشجویان بین المللی است؟

کیفیت عالی آموزش، هزینه های تحصیلی و هزینه های زندگی مقرون به صرفه، برنامه های کوتاه تر و برنامه بسیار محبوب تجربه کبک (PEQ)، کبک را به مقصدی مطلوب در بین دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. گفته می شود که هزینه کلی زندگی در کبک کمترین هزینه در کانادا می باشد.

آیا تحصیل در کبک رایگان است؟

سیستم آموزشی کبک به چهار سطح مشخص تقسیم‌بندی می‌شود:
1. آموزش پیش دبستانی (معروف به مهد کودک درکانادا)
2. آموزش ابتدایی و متوسطه (از جمله آموزش‌های مهارتی)
3. تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کالج‌های پیش دانشگاهی و فنی و حرفه‌ای
4. تحصیلات دانشگاهی
آموزش ابتدایی و متوسطه در سیستم دولتی کبک، رایگان است.

هزینه تحصیل در کبک چقدر است؟

بسته به برنامه ای که در آن ثبت نام می کنید و مقطع تحصیلی شما، به طور متوسط بین 8200 تا 10500 دلار برای یک ترم پنج درسی هزینه خواهید کرد.

هزینه زندگی در کبک چقدر است؟

مقامات مهاجرت در حال حاضر به حداقل 121830 دلار در سال برای هزینه های زندگی نیاز دارند. دانش آموزانی که قصد دارند به تنهایی زندگی کنند باید بیش از این مقدار، حداقل 1200 دلار در ماه به همراه داشته باشند.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کبک وجود دارد؟

بله؛ سه دانشگاه انگلیسی زبان در کبک وجود دارد: دانشگاه مک گیل، دانشگاه کنکوردیا و دانشگاه بیشاپ.

آیا آموختن زبان فرانسوی برای تحصیل در کبک لازم است؟

با وجود اینکه کبک استان عمدتا فرانسوی زبان کانادا است و از آنجایی که کانادا هم استان های انگلیسی زبان و هم استان های فرانسوی زبان دارد، می توانید به راحتی بدون یادگیری زبان فرانسه در کبک زندگی و تحصیل کنید.

مزایای تحصیل در کبک چیست؟

شهریه مقرون به صرفه
هزینه کم زندگی
بهره مندی از محیطی با فرهنگ فرانسوی-کانادایی
تحصیل به زبان های فرانسوی و انگلیسی
زندگی مدرن در محیطی زیبا

آیا گرفتن PR بعد از اتمام تحصیل در کبک آسان است؟

PEQ یک فرآیند ساده و سریع است که منجر به اقامت دائم برای دو دسته از متقاضیان می شود. این برنامه به کارگران خارجی موقت و دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا پس از اتمام یک دوره کار واجد شرایط یا مطالعات و تحصیلات تایید شده، از داخل کبک برای اقامت دائم درخواست دهند.

آیا مونترال شهر مناسبی برای دانشجویان بین المللی است؟

مونترال با رتبه اول در آمریکای شمالی و ششمین رتبه در جهان، در میان بهترین شهرهای دانشجویی در قاره آمریکا (QS 2019)، هر ساله پذیرای نزدیک به 35000 دانشجوی بین المللی است. در کل، این شهر بهترین شهر دانشجویی در کانادا است.

تحصیل در کالج های کبک به چه صورت است؟

یکی از راه‌های سریع و آسان برای اخذ اقامت کانادا، تحصیل در کالج‌های استان کبک و دریافت مدرک تحصیلی معتبر از آن‌ها است. استان کبک برنامه‌های مهاجرتی تحصیلی متنوعی دارد و اگرچه زبان اول آن فرانسوی است اما بسیاری از دوره‌های تحصیلی در کالج‌های این استان به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند.
در سیستم آموزشی کبک، کالج مقطع تحصیلی جداگانه‌ای به حساب می‌آید که دانش آموزان فارغ‌التحصیل از دبیرستان را پس از گذراندن دوره‌ای دو ساله برای ورود به دانشگاه آماده می‌کند. کالج کانادا و کالج لاسال مونترال دو نمونه از کالج های معتبر کبک هستند.

دیدگاهتان را بنویسید