سیستم سیاسی در کانادا

نظام سیاسی در کانادا

نظام سیاسی کانادا

برای مهاجرت به هر کشوری سیستم سیاسی آن یکی از عوامل تصمیم‌گیری محسوب می‌شود. مسلما برای متقاضیان مهاجرت به کانادا نیز آشنایی با ساختار سیاسی کشور کانادا یک مقوله مهم است. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی سیاست کانادا، به سوالات شما در این زمینه پاسخ بدهیم.

کانادا یک کشور دموکرات و پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه انگلستان رییس کشور محسوب می‌شود. در واقع می‌توان گفت که ساختار سیاسی کانادا، دولت فدرال، پادشاهی انگلستان، مجلس سنا و عوام دولت‌های ایالتی و فرمانداری کل را شامل می‌شود. فرماندار کل در کانادا نماینده ملکه انگلستان است که از سوی او انتخاب می‌شود.

کانادا با 10 ایالت تحت کنترل دولت فدرال اداره می‌شود. عملکرد دولت‌های استانی از طریق کنفرانس‌های سالانه با دولت فدرال هماهنگ می‌شود. این کنفرانس‌ها شامل اجلاس سالانه نخست‌وزیر دولت فدرال و وزیران و مقامات بلند پایۀ دولتی است. امروزه ایالات در تصمیم‌گیری و وضع قوانین استقلال بیشتری نسبت به گذشته دارند اما در هر صورت اقدامات ایالات باید در راستای منافع ملی کانادا صورت بگیرد.

سیاست در کانادا

تصمیمات ملکه انگلستان نقش زیادی در روند جریانات سیاسی در کانادا دارد. قوانین در کانادا با امضای ملکه انگلستان لازم‌الاجرا می‌شوند. قانون اساسی کانادا برداشتی بسیار مشابه با قانون انگلستان است. طبق قانون اساسی کانادا، فرمانده کل نیروهای زمینی و دریایی کانادا، ملکه انگلستان است.

نظام سیاسی کانادا

سیاست کانادا

مطابق با قانون اساسی کانادا، فرماندار کل در این کشور نماینده ملکه انگلستان است. به همین دلیل فرماندار کل در کانادا از تمام اختیارات ملکه برخوردار است. به علاوه فرماندار کل، وظیفه ساماندهی نیروهای مسلح را در کانادا به عهده دارد. اما در عمل این تصمیمات از سوی نخست وزیر کانادا اتخاذ می‌شود. طبق قانون اساسی کانادا، فرماندار کل می‌تواند نخست وزیر کانادا را از سمت خود برکنار کند. جالب است بدانید که در صورت خالی ماندن پست نخست وزیری در کانادا، تا زمان انتخاب نخست وزیر جدید، فرماندار کل از تمام اختیارات نخست وزیر برخوردار است و وظایف او را انجام می‌دهد.

پارلمان در کانادا با توصیه نخست وزیر و با اقدام فرماندار کل تشکیل شده و در صورت لزوم منحل می‌شود. دوره زمانی سمت فرمانداری در کانادا، 5 سال است.

فرماندار کل از سوی ملکه انگلستان این اختیار را دارد تا برای پست‌هایی در کانادا اشخاصی را که مورد تایید ملکه انگلستان هستند انتخاب نماید. در واقع تمام دستورات ملکه به صورت کتبی به فرماندار کل اعلام می‌شود و او باید به آن‌ها عمل کند.

دولت فدرال در کانادا

دولت فدرال در کانادا سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه را شامل می‌شود. هر یک از ارکان مذکور در کانادا وظایفی را بر عهده دارند که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم

پارلمان کانادا

رکن قانون‌گذاری کانادا، مجلس سنا، مجلس عوام و ملکه انگلستان هستند. تمام قوانین مرتبط با تجارت در کانادا، مهاجرت، قوانین پولی و بانکی، قوانین دفاعی وغیره در کانادا توسط پارلمان تصویب می‌شود. مجلس عوام رکن قانون‌گذاری است که اعضای آن توسط عموم مردم انتخاب می‌شونددر مجلس عوام، 295 نماینده از ایالات مختلف کانادا حضور دارند. جالب است بدانید که دولت کانادا از طریق نمایندگان در مجلس عوام تعیین می‌شوند. بدین معنا که در انتخابات مجلس، هر حزبی که بتواند رای اکثریت را به دست بیاورد دولت تشکیل می‌دهد. نخست وزیر هم از بین اعضای حزب برتر تعیین می‌شود.

حزبی که از لحاظ تعداد رای کسب شده در مرتبه دوم قرار گرفته، به عنوان جناح مخالف دولت شناخته می‌شود. انتخابات برای تشکیل مجلس عوام هر 5 سال یک بار برگزار می‌شود و طبق قانون انتخابات در کانادا، هر رای‌دهنده تنها به یک نامزد انتخاباتی می‌تواند رای بدهد. در هر ایالت چندین شخص نامزد ورود به مجلس عوام می‌شوند و با توجه به تعدا کرسی‌هایی که برای هر ایالت در نظر گرفته شده است نامزدی که بیشترین رای را به دست بیاورد وارد مجلس عوام کانادا می‌شود.

در هر دوره 5 ساله، شروع فعالیت مجلس عوام با تایید فرماندار کل و به دستور ملکه انگلستان رسمیت پیدا می‌کند. در کانادا هیچ نماینده‌ای نمی‌تواند در مجلس عوام و سنا حضور داشته باشد. در مجلس عوام پس از شروع فعالیت، رای‌گیری برای انتخاب رییس مجلس انجام می‌شود. رییس مجلس تمام جلسات مجلس را اداره می‌کند. در مجلس عوام، تصمیمات راجع به کانادا با رای اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه اتخاذ می‌شود البته در رای گیری نظر رییس مجلس لحاظ نمی‌شود.

یکی از اختیارات فرماندار کل در رابطه با مجلس عوام این است که اگر صلاح بداند مجلس را قبل از اتمام دوره 5 ساله منحل می‌کند.

مجلس سنا کانادا

در کانادا جایگاه مجلس سنا از مجلس عوام بالاتر است. در مجلس سنا قوانین حکومتی کانادا مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مورد مسایل مهم در کانادا، مجلس سنا تصمیم می‌گیرد. تمام اعضای مجلس سنا از طریق انتخابات تعیین نمی‌شوند بلکه 105 نفر از نمایندگان مستقیما از سوی نخست وزیر انتخاب می‌شوند. ممکن است مجلس سنا پیشنهاد بررسی لایحه‌ای را به مجلس عوام بدهد و به طور کلی بسیاری از قوانین عادی در مجلس عوام کانادا وضع می‌شوند.

شرایط لازم برای انتخاب سناتور در کانادا

در کانادا برای انتخاب نماینده در مجلس سنا شرایطی در نظر گرفته شده است که متقاضی ورود به این مجلس مهم در کانادا با داشتن تمام شرایط می‌تواند به عنوان سناتور در مجلس فعالیت کند:

 • داشتن حداقل 30 سال سن
 • باید در کانادا متولد شده باشد یا طبق قوانین مهاجرتی کانادا و یا کشور انگلستان، تابعیت کانادایی به او اعطا شده باشد
 • متقاضی سناتوری باید در کانادا اموالی داشته باشد که ارزش آن‌ها بالغ بر چهار هزار دلار باشد.
 • هر شخصی فقط می‌تواند به عنوان نماینده ایالتی که در آن سکونت دارد به مجلس سنا راه پیدا کند

به تعداد سناتورهای مجلس سنا، با پیشنهاد فرماندار کل اضافه می‌شود. به طور کلی فرماندار کل در کانادا از اختیارات بسیار وسیعی برخوردار است که در ساختار سیاسی و قانون‌گذاری کانادا بسیار تاثیر گذار است.

تعداد نمایندگان در مجلس سنا، طبق قانون نباید از 112 عضو فراتر برود اما اگر در طول دوره فعالیت مجلس، کرسی نماینده‌ای به دلیل استعفا یا فوت خالی شود فرماندار کل می‌تواند شخصی را که از لحاظ او دارای صلاحیت قانونی است به مجلس معرفی می‌کند.

مجلس سنا کانادا

پارلمان در کانادا

قوه مجریه یا دولت فدرال در کانادا وظیفه اجرای قوانین مصوب مجلس سنا و عوام را بر عهده دارد. نخست وزیر ریاست این قوه را بر عهده دارد و وزرای خود را از بین نمایندگان در مجلس عوام انتخاب می‌کند.

دولت‌ های ایالتی در کانادا

در کانادا در هر یک از ایالات یک دولت استانی تشکیل می‌شود که ریاست آن را استاندار بر عهده دارد. استاندار در هر ایالت، نماینده ملکه انگلستان محسوب می‌شود. فرماندار کل نیز در هر ایالت یک نماینده دارد که با تایید او به این مقام منصوب می‌شود. در دولت‌های استانی ، مجلس عوام و سنا تشکیل نمی‌شود بلکه دولت‌های استانی هم از مصوبات مجالس مذکور که در کنار دولت فدرال مشغول به فعالیت هستند تبعیت می‌کنند. دولت‌های استانی به امور زیر می‌پردازند:

 • تحصیلات در ایالت مورد نظر. هر ایالت در کانادا سیستم آموزشی دارد که ممکن است از جهاتی با سیستم آموزشی ایالت دیگر متفاوت باشد. مقررات حاکم بر تحصیلات در مقاطع مختلف، از سوی دولت ایالتی تعیین می‌شود.
 • برقراری عدالت اجتماعی در ایالت مورد نظر. البته در این زمینه هم سیاست‌های کلی دولت مرکزی دنبال می‌شود اما در مواردی نیز اختیارات به دولت استانی تفویض می‌شود.
 • خدمات مهاجرتی. مقررات مهاجرت در کانادا از سوی مجالس قانون‌گذاری تعیین می‎‌شود اما با توجه به برنامه مستقل هر یک از ایالات برای مهاجرت ممکن است با سایر استان‌ها کمی متفاوت باشد به همین دلیل در این زمینه اختیار برخی از تصمیمات به دولت ایالتی تفویض شده است.
 • خدمات اجتماعی. در هر ایالت با توجه به تعداد ساکنین، زیر ساخت‌ها و بودجه‌ای که از سوی دولت به آن‌ها تعلق می‌گیرد متفاوت است به همین دلیل اختیار اعطای کمک‌های اجتماعی به شهروندان و مهاجرین به دولت استانی تفویض شده است.
 • حمل و نقل. یکی از خدمات مهم در ایالت کانادا، توسعه زیر ساخت‌های مربوط به حمل و نقل است که این مورد نیز به دولت‌های استانی واگذار شده است.

دولت‌ های محلی در کانادا

دولت‌های محلی را به معنای واقعی نمی‌توان دولت قلمداد کرد بلکه به طور تسامح از این عبارت استفاده می‌شود. دولت‌های محلی به مجموعه‌ای از مدیران و تصمیم‌گیران در شهرهای هر ایالت گفته می‌شود. مثلا در ایالت کبک، شهر مونترال قرار دارد که دولت محلی در شهر مونترال برای مسائل جزئی مربوط به شهر تصمیم می‌گیرد. به طور کلی دولت محلی در اقدامات خود از تصمیمات دولت ایالتی تبعیت می‌کند و دولت ایالتی نیز تابع دولت فدرال است.

احزاب سیاسی در کانادا

در کانادا چندین حزب در راستای تحقق آرمان‌های خود فعالیت می‌کنند و نقش مهمی را در سرنوشت سیاسی کانادا ایفا می‌کنند. دو حزب لیبرال و محافظه کار اصلی‌ترین جریان سیاسی در کانادا هستند. حزب لیبرال، چپ‌گرا است بدین معنا که بیشتر اهداف مرتبط با ارائه خدمات اجتماعی را دنبال می‌کنند اما حزب محافظه کار متمایل به راست است بدین معنا که بیشتر به دنبال کوچک‌تر کردن دولت و قوی‌تر شدن بازار است. حزب لیبرال تاکنون موفقیت‌های زیادی را برای کانادا به وجود آورده و در بین مردم نیز از محبوبیت بیشتری برخوردار است. در کنار دو حزب اصلی، احزاب فرعی نیز در کانادا فعال هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • نئودموکرات: این حزب نیز بیشتر در جهت تامین اجتماعی فعالیت می‌کند. برخی از قوانین مصوب کانادا مانند حقوق بازنشستگی و بیمه عمومی نتیجه تلاش اعضای حزب نئودموکرات کانادا است.
 • حزب سبز کانادا: این حزب با رویکرد حفظ محیط زیست سعی در تحقق اهداف خود دارد. حزب سبز کانادا کم‌تر از سایر احزاب توانسته توجه مردم را به خود جلب نماید. البته در هر برهه زمانی تغییر رییس حزب تاثیر زیادی بر جایگاه آن در افکار عمومی کانادا داشته است.
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

خدمات موسسه مهاجرتی تراست

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت کاری به کانادا
مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

سوالات متداول

سیستم سیاسی در کانادا چیست؟

کانادا یک کشور دموکرات و پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه انگلستان رییس کشور محسوب می ‌شود. می‌ توان گفت که ساختار سیاسی کانادا در واقع دولت فدرال، پادشاهی انگلستان، مجلس سنا و عوام دولت‌ های ایالتی و فرمانداری کل را شامل می‌ شود. فرماندار کل در کانادا نیز نماینده ملکه انگلستان است که از سوی او انتخاب می ‌شود.

سیستم سیاسی در کانادا چگونه کار می کند؟

نظام سیاسی کانادا دارای دو سطح فدرال و استانی است که تمامی مسئولیت ها و اختیارات بین شاخه فدرال و مدیران استانی آن تقسیم شده است.
IRCC یا همان اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا بخشی از دولت کانادا می باشد.

قانون اساسی کانادا مشابه چه کشوری است؟

قانون اساسی کانادا برداشتی بسیار مشابه با قانون انگلستان است. طبق قانون اساسی کانادا، فرمانده کل نیروهای زمینی و دریایی کانادا، ملکه انگلستان است. همچنین تصمیمات ملکه انگلستان نقش زیادی در روند جریانات سیاسی در کانادا دارد و قوانین با امضای ملکه انگلستان لازم ‌الاجرا می ‌شوند.

نماینده ملکه انگلستان در کانادا کیست؟

مطابق با قانون اساسی کانادا، فرماندار کل در این کشور نماینده ملکه انگلستان است و از تمام اختیارات ملکه برخوردار است.

قوانین مهاجرتی کانادا توسط چه ارگانی به تصویب می رسند؟

به طور کلی تمام قوانین مرتبط با تجارت در کانادا، مهاجرت، قوانین پولی و بانکی، قوانین دفاعی و غیره در کانادا توسط پارلمان تصویب می ‌شود.

شرایط لازم برای انتخاب سناتور در کانادا چیست؟

داشتن حداقل 30 سال سن، متولد شده در کانادا و یا برخورداری از تابعیت کانادایی، برخورداری از اموالی با ارزش بالغ بر چهار هزار دلار

دولت‌ های ایالتی در کانادا چه وظایفی دارند؟

تعیین مقررات حاکم بر تحصیلات در مقاطع مختلف، برقراری عدالت اجتماعی در ایالت مورد نظر، برخی از تصمیم گیری ها در خصوص قوانین و خدمات مهاجرتی مربوط به هر ایالت و ارائه کلیه خدمات اجتماعی و حمل و نقل به ساکنین هر ایالت

اصلی ترین جریان های سیاسی در کانادا کدام اند؟

دو حزب لیبرال و محافظه کار اصلی ‌ترین جریان سیاسی در کانادا هستند. حزب لیبرال، چپ‌گرا است بدین معنا که بیشتر اهداف مرتبط با ارائه خدمات اجتماعی را دنبال می‌کند، اما حزب محافظه کار متمایل به راست است بدین معنا که بیشتر به دنبال کوچک‌تر کردن دولت و قوی ‌تر شدن بازار است.

فعالیت حذب نئودموکرات در کانادا چیست؟

این حزب بیشتر در جهت تامین اجتماعی فعالیت می‌کند. برخی از قوانین مصوب کانادا مانند حقوق بازنشستگی و بیمه عمومی نتیجه تلاش اعضای حزب نئودموکرات کانادا است.

حزب سبز کانادا در میان مردم چه جایگاهی دارد؟

این حزب با رویکرد حفظ محیط زیست سعی در تحقق اهداف خود دارد. حزب سبز کانادا کم‌تر از سایر احزاب توانسته توجه مردم را به خود جلب نماید. البته در هر برهه زمانی تغییر رئیس حزب تاثیر زیادی بر جایگاه آن در افکار عمومی کانادا داشته است.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • مشاور موسسه تراست

  سلام
  اگر روش های متعارف مهاجرت مد نظرتان است، باید بررسی کنید ببینید شرایط شما به کدام یک از روش ها نزدیک است و کدام روش مناسب است. اما اگر با توجه به شرایط کشور افغانستان و حمایت های بین المللی بخواهید مهاجرت کنید، باید به دفاتر مربوط، دفاتر سازمان ملل و یا دفاتر سایر سازمان ها مراجعه کنید.