تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

دریافت ویزای کار موقت در کانادا اغلب گامی برای اقامت دائم در کانادا محسوب می شود. برای کسانی که قبلاً ویزای کار موقت فعال در کانادا را دریافت کرده اند، راه های مختلفی برای انتقال از ویزای کار موقت به اقامت دائم در کانادا وجود دارد.

در ادامه با ما و موسسه مهاجرتی تراست همراه باشید تا به نکاتی مهم در این باره بپردازیم.

روش های تبدیل ویزای کاری به اقامت دائم کانادا

یکی از شرایط عمومی مهم واجد شرایط بودن برای ویزای کار کانادا این است که متقاضی باید ثابت کند که پس از انقضای ویزای کار، کانادا را ترک خواهد کرد. پس از ورود به کانادا، تجربه کاری موقت می تواند به افزایش شانس متقاضیان برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق کار کمک کند.

در زیر چهار برنامه مهاجرتی کانادا را مشاهده می کنید که کارگران خارجی موقت می توانند برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست دهند:

 • Essential Worker Stream
 • Healthcare Worker Stream
 • Canadian Experience Class (CEC)
 • Federal Skilled Worker Program (FSWP)

توضیحات روش های تبدیل ورک پرمیت به PR

Essential Worker Stream

به عنوان بخشی از ابتکاری برای دستیابی به اهداف مهاجرت کانادا شش برنامه جدید مهاجرتی با زمان محدود را برای کارگران ضروری و فارغ التحصیلان بین المللی دانشجویانی که در کانادا کار می کنند راه اندازی می کند.

علاقه زیادی به برنامه های جدید وجود داشته است، زیرا آن ها برای طیف گسترده ای از نامزدها باز هستند. به طور کلی، برای درخواست شما باید در یک شغل واجد شرایط در کانادا کار کنید یا اخیراً از یک برنامه آموزشی واجد شرایط فارغ التحصیل شده باشید، الزامات زبان و سایر معیارها را برآورده کنید.

درخواست ها به صورت آنلاین انجام خواهد شد.

در زمان درخواست، شما باید یک درخواست تکمیل شده را به طور کامل و با تمام هزینه های پرداخت شده ارسال کنید تا برای اقامت دائم تایید شود. این شامل مدارک آزمون زبان می شود. شما همچنین باید در زمان درخواست خود مشغول به کار باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

Healthcare Worker Stream

اگر شرایط واجد شرایط هستید، می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید. بررسی کنید که درخواست شما کامل است و آیا واجد شرایط درخواست هستید یا خیر

اگر قصد دارید در کبک زندگی کنید، پرونده خود را به وزارت مهاجرت، de la Francisation et de l’Intégration du Québec (MIFI) ارجاع دهید. آن ها تجربه کاری شما را بررسی کرده و تصمیم خود را به شما اطلاع خواهند داد. بررسی کنید که آیا تجربه کاری لازم را دارید یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

Canadian Experience Class (CEC)

کلاس تجربه کانادایی (CEC) یکی از سه دسته سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری محبوب کانادا است. متخصصان ماهری که به دنبال دریافت اقامت دائم در کانادا هستند، می توانند یکی از سه دسته زیر سیستم EE را اعمال کنند:

 • کارگر ماهر فدرال (FSW)
 • مشاغل ماهر فدرال (FST)
 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)

پس از گذراندن زمان کافی در کانادا و کسب تجربه کاری حرفه ای، دانش خوب انگلیسی و فرانسه، در حین اخذ ویزای تحصیلی یا اجازه کار موقت، می توانید تحت کلاس تجربه کاناداییCEC  برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

Federal Skilled Worker Program (FSWP)

این برنامه حداقل شرایط لازم را دارد:

 • تجربه کاری ماهر
 • توانایی زبانی
 • تحصیلات

برای واجد شرایط بودن باید تمام حداقل شرایط را داشته باشید.

عوامل انتخابی

اگر تمام حداقل شرایط را دارید، درخواست شما را بر اساس موارد زیر ارزیابی می شود:

 • سن
 • تحصیلات
 • تجربه کاری
 • آیا پیشنهاد شغلی معتبری دارید
 • مهارت های زبان انگلیسی و/یا فرانسوی
 • سازگاری (چقدر احتمال دارد در اینجا مستقر شوید)

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

تبدیل کارگر موقت به مقیم دائم تحت اکسپرس انتری

سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس انتری (CRS) امتیازات را برای طیف وسیعی از عوامل اختصاص می دهد. تجربه کاری کانادایی می تواند به دارنده ویزای کار کمک کند تا در سرمایه انسانی تا 70 امتیاز و در ضریب انتقال مهارت ها تا 100 امتیاز در هنگام محاسبه امتیاز در شبکه اکسپرس انتری CRS کسب کند. یک پیشنهاد شغلی معتبر می تواند تا 200 امتیاز اضافی دریافت کند.

به عبارت دیگر، دارنده ویزای کار با تجربه کاری معتبر و پیشنهاد شغلی تحت اکسپرس انتری از امتیاز قابل توجهی نسبت به سایر متقاضیان برخوردار است که به معنای شانس بیشتری برای دریافت دعوت نامه برای درخواست و متعاقباً اقامت دائم کانادا است.

از ویزای کار موقت تا اقامت دائم کانادا

 عواملی که باید در نظر گرفته شوند صرف داشتن مجوز کار، اقامت دائم تحت اکسپرس انتری را تضمین نمی کند. اولین عاملی که باید در نظر گرفت، شرایط واجد شرایط بودن برای ورود به استخر اکسپرس انتری است. متقاضی باید واجد شرایط برنامه کارگران ماهر فدرال (FSW)، برنامه تجارت ماهر فدرال (FST) یا برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) تحت اکسپرس انتری باشد.

اگر به جای اکسپرس انتری، کارگر موقت بخواهد به کبک مهاجرت کند، باید واجد شرایط برنامه کارگران ماهر کبک (QSW) یا برنامه کلاس تجربه کبک (PEQ) باشد. الزامات هر برنامه متفاوت است، به این معنی که دارنده ویزای کار باید واجد شرایط بودن خود را برای هر برنامه به طور جداگانه ارزیابی کند.

سابقه کار معتبر: الزامات

برای واجد شرایط بودن برای اقامت دائم تحت FSW یا  CEC، متقاضی باید شرایط زیر را با توجه به تجربه کاری انجام دهد:

 • سابقه کار باید با حقوق، به صورت تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته برای 52 هفته) در یک یا چند شغل یا پاره وقت با مدت زمان معادل (حداقل 15 ساعت در هفته برای 104 هفته) باشد.
 • شغل باید تحت نوع مهارت 0، A، یا B تحت طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) قرار گیرد.
 • شغل باید با NOC اولیه متقاضی مطابقت داشته باشد.
 • وظایف شغلی باید با وظایف شرح داده شده در NOC مطابقت داشته باشد.

FSW و CEC

تحت عنوان کارگر ماهر فدرال، یک سال سابقه کار کانادایی تنها در صورتی معتبر است که در ده سال گذشته پس از درخواست انجام شده باشد. در مورد کلاس تجربه کانادایی، این مدت به سه سال کاهش می یابد.

FST

تحت برنامه تجارت ماهر فدرال، تجربه کاری باید در گروه اصلی 72، 73، 82، 92 و گروه کوچک 632، 633 تحت نوع مهارت B NOC قرار گیرد.

QSW و PEQ

برنامه کارگران ماهر کبک و برنامه کلاس تجربه کبک دارای شرایط مشابه با FSW و CEC هستند، با این تفاوت که کار پاره وقت واجد شرایط تلقی نمی شود.

پیشنهاد شغلی معتبر

برای FSW، FST، و CEC، پیشنهاد شغلی که متقاضی در اختیار دارد باید شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشد، در غیر این صورت هنگام تعیین واجد شرایط بودن در نظر گرفته نخواهد شد.

علاوه بر این، کارفرما باید ارزیابی تاثیر بازار کار مثبت (LMIA) را برای پیشنهاد شغلی دریافت کند، مگر اینکه شما دارای مجوز کار مورد تایید LMIA یا مجوز کار معاف از LMIA برای یک شغل واجد شرایط باشید.

علاوه بر این، مدت زمان کار پیشنهادی حداقل یک سال پس از اخذ اقامت دائم دارنده مجوز کار است. بنابراین پیشنهاد شغلی برای مدت کمتر از یک سال، مانند موقعیت فصلی یا قراردادی، یا پیشنهاد شغلی غیر واجد شرایط برای درخواست اقامت دائم معتبر تلقی نمی شود.

سایر عوامل

مجوز کار، به دلیل ماهیت موقت آن، اغلب در مقایسه با اقامت دائم آسان تر است. در حالی که تجربه کاری و یک پیشنهاد شغلی معتبر می تواند مزیت قابل توجهی در هنگام درخواست اقامت دائم داشته باشد، متقاضی باید شرایط دیگری مانند مهارت های زبانی، کفایت بودجه و صلاحیت آموزشی را برآورده کند.

در حالی که هیچ الزام آموزشی تحت CEC وجود ندارد، برنامه FSW به یک ارزیابی اعتبار آموزشیECA  نیاز دارد اگر متقاضی دارای دیپلم یا مدرک متوسطه یا پس از متوسطه از یک موسسه کانادایی نباشد.

پیشنهاد شغلی معتبر برای ورود به استخر اکسپرس انتری اجباری نیست. با این حال، داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر شانس شما را برای دریافت دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم در قرعه کشی اکسپرس انتری افزایش می دهد.

داشتن مجوز کار، تجربه کاری و پیشنهاد شغلی تنها در صورتی به درخواست اقامت دائم کمک می کند که شرایط برنامه کارگران ماهر را که متقاضی به دنبال مهاجرت به کانادا بر اساس آن است، برآورده کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

مزایای ویزای دائم کانادا چیست؟

به عنوان یک مقیم دائم کانادا، شما مجاز به انجام کارهای زیر هستید:

 • شما می توانید بیشتر مزایای اجتماعی را که کانادایی ها دریافت می کنند مانند پوشش مراقبت های بهداشتی دریافت کنید.
 • شما می توانید در هر نقطه از کانادا زندگی، تحصیل یا کار کنید.
 • تحت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی های کانادا حمایت می شوید.
 • پس از واجد شرایط بودن می توانید برای شهروندی کانادا اقدام کنید.
 • در کشوری زندگی کنید که تنوع فرهنگی زیادی دارد.

اما برای دریافت این مزایا، باید به طور منظم مالیات کانادایی را بپردازید و به قوانین احترام بگذارید. حتی اگر مقیم دائم کانادا باشید.

انواع ویزای دائمی کانادا چیست؟

بسته به شرایط شما، راه های مختلفی برای دریافت ویزای مهاجرتی کانادا وجود دارد. چهار دسته وجود دارد که ویزاهای مخصوص به خود را برای اقامت دائم دارند:

 • یافتن شغل دائمی در کانادا
 • تحت حمایت خانواده خود قرار بگیرید
 • راه اندازی کسب و کار یا سرمایه گذاری در کانادا
 • سایر ویزاهای دائمی

یافتن شغل دائمی در کانادا

قابل دسترس ترین راه برای دریافت ویزای دائمی کانادا، یافتن کار در این کشور است.

برنامه تجارت ماهر فدرال

ویزای برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) به تاجران واجد شرایط در مشاغل مختلف داده می شود مانند:

 • برقکارها
 • نجاران
 • مکانیک هواپیما
 • ماشین کاران
 • آهن کاران
 • جوشکارها
 • اپراتور جرثقیل
 • مکانیک تجهیزات سنگین
 • لوله کش ها و غیره

برنامه کارگران ماهر فدرال

 ویزای برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) به افرادی داده می شود که مشاغل مورد نیاز کانادا را دارند. هنگام شروع برنامه ریزی برای درخواست و کسب امتیاز لازم، باید انواع مشاغل مورد نیاز کانادا را بررسی کنید.

برنامه های نامزدی استانی

 ویزای برنامه های نامزدی استانی (PNP) برای کارگران نیمه ماهر یا کم مهارت است که می توانند از طریق کار خود به اقتصاد کانادا کمک کنند. کارگران در استان های مختلف کانادا برای جاهایی دعوت می شوند که تقاضا برای کار آن ها بیشتر است.

برنامه کارگر ماهر منتخب کبک

اگر یکی از مشاغل مورد نیاز در استان کبک کانادا را دارید و به زبان فرانسه مسلط هستید، می توانید برای ویزای برنامه کارگر ماهر منتخب کبک (QSWP) درخواست دهید که به شما امکان می دهد به طور دائم در آنجا نقل مکان کرده و کار کنید.

تحت حمایت خانواده خود قرار بگیرید

اگر اعضای خانواده نزدیکی در کانادا دارید مانند همسر، والدین یا فرزندانی که مقیم دائم یا شهروند کانادا هستند، می‌توانید از طریق آن ها حمایت مالی کنید. از این طریق، می توانید در برنامه حمایت از خانواده دریافت کنید که به شما امکان می دهد اقامت دائم کانادا شوید.

راه اندازی کسب و کار یا سرمایه گذاری در کانادا

اقتصاد کانادا به طور مداوم در حال توسعه است و اگر شما یک تاجر هستید که می توانید با منابع در آن مشارکت داشته باشید، می توانید یکی از ویزای دائم کانادا را به شرح زیر دریافت کنید.

برنامه سرمایه گذار مهاجر

ویزای برنامه سرمایه گذار مهاجرتی به افرادی با دارایی خالص حداقل 800000 دلار کانادا که در اقتصاد کانادا سرمایه گذاری می کنند داده می شود.

آن ها باید حداقل 400000 دلار کانادا سرمایه گذاری کنند و دولت سرمایه گذاری را در 5 سال بدون هیچ سودی به آنها برمی گرداند.

برنامه سرمایه گذار مهاجر برنامه کارآفرین

ویزای برنامه کارآفرینی به افرادی داده می شود که دارایی خالص آن ها حداقل 300000 دلار کانادا باشد که به صورت انفرادی در کمک به اقتصاد کانادا مشارکت داشته باشند.

این سرمایه گذاران باید متعهد به داشتن و مدیریت حداقل یک سوم از یک تجارت کانادایی و همچنین ایجاد و حفظ شغل در مدت 3 سال پس از حضور در این کشور باشند.

برنامه افراد خوداشتغال

ویزای برنامه افراد خوداشتغال به افرادی داده می شود که در تجارت، ورزش، فرهنگ یا کشاورزی مهارت دارند و می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

این افراد باید نحوه تامین مالی کسب و کار را نشان دهند و مهارت های خود را در آن زمینه های خاص ثابت کنند.

سایر ویزاهای دائمی

سایر ویزاهای دائمی آن هایی هستند که لزوماً در دسته بندی های بالا قرار نمی گیرند، اما راه های معتبری برای دریافت اقامت دائم در کانادا هستند.

برنامه مراقبت زنده

این ویزا به مراقبانی داده می شود که واجد شرایط مراقبت از سالمندان، افراد ناتوان یا کودکان هستند و در یک خانه خصوصی در کانادا زندگی می کنند.

کلاس تجربه کانادایی

این ویزا به کسانی داده می شود که ویزای موقت دانشجویی یا ویزای کار موقت دارند و می خواهند به وضعیت اقامت دائم تغییر کنند. آن ها یا تحصیلات یا تجربه کاری کانادایی دارند و در جامعه کانادا مستقر شده اند.

شرایط ویزای دائمی کانادا چیست؟

تمامی ویزاهای کانادا دارای شرایط عمومی و شرایط خاص ویزا هستند. شرایط کلی برای ویزای دائمی کانادا به شرح زیر است:

 • گذرنامه معتبر صادر شده توسط دولت با حداقل یک صفحه خالی که آخرین صفحه نباشد.
 • اگر مدارک درخواستی به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی دارید، باید آن ها را از طریق یک مترجم معتبر و تایید شده ترجمه کنید.
 • دو (2) عکس مطابق با الزامات عکس کانادا.
 • داشتن سابقه کیفری پاک و اثبات آن از طریق اسناد دادگاه.
 • گواهی پرداخت ویزا و هزینه های پردازش.
 • فرم رضایت مرکز درخواست ویزا (VAC) را امضا و پر کرد.
 • گواهی معاینه پزشکی.

اگر این شرایط را برآورده کنید، شرایط خاص ویزا خواهید داشت.

چگونه برای ویزای دائم کانادا اقدام کنیم؟

هر ویزای دائمی کانادا فرآیند درخواست خاص خود را دارد، اما شباهت هایی با یکدیگر دارند. به طور کلی برای درخواست باید مراحل زیر را طی کنید.

 • از وب سایت دولت کانادا دیدن کنید و به گزینه مهاجرت بروید و سپس به قسمت درخواست مراجعه کنید و پرسشنامه را پر کنید.
 • اگر واجد شرایط هر یک از ویزاهای دائمی هستید، یک کد مرجع و دستورالعمل هایی در مورد نحوه درخواست دریافت خواهید کرد.
 • با استفاده از اطلاعات بانکی خود یا ورود به سیستم دولت کانادا (GCKey)/\ یک حساب ایجاد کنید.
 • با وارد کردن کد مرجع و تکمیل مدارک لازم درخواست خود را شروع و ارسال کنید.
 • هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید، باید هزینه های درخواست را نیز بپردازید.
 • منتظر رسیدگی باشید و در صورت لزوم در مصاحبه ویزا شرکت کنید و اطلاعات بیومتریک خود را بدهید.
 • حساب خود را مرتباً برای هرگونه اعلان در مورد وضعیت پردازش ویزا بررسی کنید.
 • اگر ویزای شما تایید شد، طبق دستورالعملی که کنسولگری کانادا با هزینه های پردازش برای شما ارسال می کند، پاسپورت خود را پست کنید.
 • کنسولگری ویزا را روی پاسپورت شما مهر می زند و کارت سفر اقامت دائم (PRTC) را همراه پاسپورت شما از طریق پست برای شما ارسال می کند.
 • سپس می توانید به کانادا سفر کنید و منتظر بمانید تا کارت قامت دائم کانادا برای شما پست شود.

تبریک می گویم! شما مقیم دائم کانادا هستید.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
شروین مدنی

منابع مقاله:

از کجا شروع کنم؟

اگر می‌خواهید در کمترین زمان فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، همین حالا تماس بگیرید!

سوالات متداول

 ویزای PR چیست؟

مقیم دائم PR  به شخصی گفته می شود که به او وضعیت اقامت دائم داده شده است اما شهروند کانادا نیست. هنگامی که اتباع خارجی برای اولین بار برای اقامت دائم درخواست و دریافت می کنند، ویزای PR در گذرنامه آنها صادر می شود.
 به افراد تایید شده یک بار ورود به کانادا را می دهد و یک دوره اعتبار دارد که طی آن انتظار می رود افراد به کانادا سفر کنند. افرادی که به طور موقت در کانادا هستند مانند دانشجو، کارگر خارجی یا بازدید کننده، مقیم دائمی محسوب نمی شوند و ویزای PR برای آنها صادر نمی شود.
 بیشترین درخواست برای استقرار به عنوان یک PR در کانادا از طریق جریان های مهاجرت مانند اکسپرس انتری و برنامه های نامزد استانیPNP  است.

چه مدت باید منتظر بمانم تا کارت PR خود را دریافت کنم؟

به طور کلی، زمانی که IRCC درخواست کامل را از افرادی که شرایط اقامت خود را برآورده کرده‌اند، دریافت می‌کند، حدود 45 روز طول می‌کشد تا کارت‌های اقامت دائم برای ساکنان دائم جدید پردازش شود. درخواست برای کارت های اقامت دائم تمدید شده معمولاً 104 روز طول می کشد. می توانید زمان های به روز پردازش درخواست را در وب سایت IRCC بیابید.

چگونه کارت اقامت دائم خود را دریافت خواهم کرد؟

اگر مقیم دائمی جدید هستید، IRCC پس از ورود به کانادا، کارت PR را برای شما پست خواهد کرد. اگر مقیم دائمی جدید هستید، نیازی به درخواست کارت PR ندارید.
اگر در زمانی که اقامت دائم خود را دریافت کردید، آدرس پستی ارائه نکردید، باید آدرس خود را از طریق ابزار آنلاین IRCC به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا در عرض 180 روز از روز اقامت دائم ارسال کنید. اگر این کار را نکنید، IRCC کارت PR را لغو می کند و شما باید برای کارت دیگری درخواست دهید و هزینه پردازش را بپردازید.
اگر کارت PR خود را ظرف شش هفته پس از دادن آدرس کانادا به IRCC دریافت نکردید، باید به IRCC اطلاع دهید.
اگر مقیم دائمی هستید که کارت PR خود را در گذشته دریافت کرده اید، به احتمال زیاد کارت PR تمدید شده خود را نیز از طریق پست دریافت خواهید کرد.
با این حال، ممکن است از شما خواسته شود که کارت اقامت دائم خود را از دفتر IRCC تحویل بگیرید. اگر برای دریافت قامت دائم خود انتخاب شده اید، IRCC برای تعیین وقت با شما تماس خواهد گرفت. در صورت نیاز می توانید قرار ملاقات خود را مجدداً تنظیم کنید. با این حال، شما باید کارت PR خود را ظرف 180 روز تحویل بگیرید، در غیر این صورت ممکن است نیاز به درخواست مجدد داشته باشید.

چگونه شهروندی کانادا را دریافت کنم؟

برای اینکه واجد شرایط شهروندی کانادا باشید، باید:
مقیم دائم باشید
مالیات خود را برای حداقل سه سال ثبت کنید
قبولی در آزمون شهروندی
مهارت های زبان خود را به زبان انگلیسی یا فرانسوی ثابت کنید
سابقه کیفری نداشته باشد

چگونه امتیاز اکسپرس انتری را محاسبه کنم؟

دولت کانادا یک ابزار آنلاین دارد که به محاسبه امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) شما کمک می کند. CRS سیستم مبتنی بر امتیاز است که مهاجرت کانادا از آن برای ارزیابی و رتبه بندی پروفایل شما در مجموعه اکسپرس انتری استفاده می کند. برخی از عواملی که ابزار ارزیابی می کند عبارتند از:
مهارت ها
تحصیلات
زبان
تجربه کاری

ویزای OWP چیست؟


ویزای OWP یا Open Work Permit در کانادا نوعی مجوز کار است که به دارندگان آن اجازه می‌دهد بدون نیاز به پیشنهاد کار خاصی از یک کارفرما، در کانادا کار کنند. این ویزا به شکل گسترده‌ای محدودیت‌های کمتری نسبت به ویزاهای کاری معمول دارد.

دیدگاهتان را بنویسید