کار در آلبرتا

کار در آلبرتا

آلبرتا قوی‌ترین اقتصاد را در بین استان‌های کانادا دارد. این استان به سبب منابع طبیعی فراوان از قبیل نفت و گاز و فرصت‌های شغلی روزافزون در جنگلداری و کشاورزی شناخته شده است. در سال‌های اخیر، صنعت انرژی موجب رشد سریع اقتصادی و توسعه‌ی بخش تولیدی در آلبرتا شده است. بنابراین، بی‌دلیل نیست که مهاجران بیش از پیش به کار در آلبرتا گرایش پیدا کرده‌اند. در ادامه برخی دلایل جذابیت آلبرتا برای مهاجران کاری را شرح می‌دهیم.

چرا کار در آلبرتا

آلبرتا هم بازار کار رو به رشد و هم سطح زندگی بالایی در میان استان‌های کانادا دارد. در این بخش زندگی و کار در آلبرتا را به اختصار توضیح می‌دهیم.

کتاب بازار کار کانادا

زندگی در آلبرتا

متقاضیان کار در آلبرتا توجه کنند که آلبرتا از نظر وسعت و جمعیت در مکان چهارم استان‌ها قرار دارد. ولی وقتی که سخن از بهترین مکان برای زندگی در کانادا به میان می‌آید، رتبه‌ی آلبرتا بالاتر از تمام استان‌های دیگر این کشور است.

جمعیت آلبرتا در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل توجهی بوده است. به صورتی که از تمام استان‌ها و مناطق دیگر کانادا پیشی گرفته است. به همین دلیل، در دهه‌ی گذشته بیش از نیم میلیون مهاجر آلبرتا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. امروزه حضور مهاجران بسیاری از سایر نقاط جهان آلبرتا را به جامعه‌ای چندفرهنگی تبدیل کرده است. نکته‌ای که جذابیت این استان را برای مهاجران چندبرابر کرده است.

نکته‌ی دیگری که کار در آلبرتا برای مهاجران را در اولویت قرار می‌دهد، سیستم آموزشی مدرن آن است. قطعاً مهاجران مکانی را بیشتر می‌پسندند که امکانات رفاهی و آموزشی بهتری را برای فرزندان آنها نیز تعبیه کرده باشد. از سوی دیگر، لذت بدن از طبیعت یکی دیگر از اولویت‌های زندگی‌ست. از این نظر هم آلبرتا، با وجود کوه‌های راکی و دشت‌های سرسبز و دلربا، توانسته است نظر بسیاری از مهاجران را به خود جلب کند.

تنوع مذهبی نیز یکی دیگر از خصوصیات آلبرتاست. حضور مهاجران از اکثر نقاط جهان موجب تنوع مذهبی جامعه‌ی آلبرتا هم شده است. بنابراین کار در آلبرتا امکان زندگی در یک جامعه‌ی آزاد چندفرهنگی و چندمذهبی را برای شما فراهم می‌آورد.

امکانات بهداشتی در آلبرتا را نیز نباید فراموش کرد. سیستم مراقبت‌های بهداشتی این استان امکان دسترسی مردم به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، انواع خدمات حمایت اجتماعی و پزشکان و متخصصان بهداشت و سلامت را فراهم آورده است.

نکات دیگری مانند آب و هوای آفتابی، درآمد بالا، هزینه‌های پایین‌تر زندگی و … موجب جذابیت زندگی و کار در آلبرتا برای مهاجران شده است. در واقع، آلبرتا مکانی ایده‌آل برای شروع یک زندگی تازه نه فقط در کانادا، بلکه در سراسر آمریکای شمالی است.

راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

بازار کار در آلبرتا

آلبرتا، به دلیل فراوانی مشاغل پردرآمد در حوزه‌های نفت، مالی و گردشگری، یکی از مقاصد محبوب مهاجران است. همچنین در سال‌های اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای ایجاد تنوع در اقتصاد این استان انجام شده است.

سه مقیاس کلیدی برای فعالیت‌های بازار کار عبارتند از نرخ بیکاری، نرخ مشارکت نیروی کار و نسبت استخدام به جمعیت. در اینجا، تغییر نرخ بیکاری منعکس کننده‌ی رشد نرخ مشارکت نیروی کار و نسبت استخدام به جمعیت است. این معیارها نشان دهنده‌ی این واقعیت هستند که به ویژه در سال‌های اخیر بازار کار در آلبرتا شاهد رشد بسیار بزرگی بوده است.

در کانادا، هر دو سال یک بار پیشبینی کمبودهای مشاغل در 10 سال آینده منتشر می‌شود. در مورد آلبرتا پیشبینی می‌شود که تا سال 2028 تعادل بیشتری در بین حوزه‌های اقتصادی به وجود آید. لازم به ذکر است که مشاغل زیر تا سال 2028 با کمبود بیش از 100 کارگر مواجه خواهند بود:

 1. معلمان و دستیاران آموزش ابتدایی و پیش دبستان
 2. رانندگان کامیون
 3. دستیاران اداری و اجرایی
 4. پذیرگر
 5. مدیران ساخت و ساز
 6. کامندان اداری
 7. حسابداران و کتابداران

البته موارد بالا تنها تعدادی از مشاغلی هستند که به نیروی کار نیاز دارند. و حکومت استانی در صدد تأمین نیازهای بازار کار در آلبرتا خواهد بود.

خبر خوب برای مهاجران این است که ساکنان آلبرتا نه تنها بالاترین میزان درآمد در کانادا را دارند، بلکه بازار کار آن نیازمند جذب بیش از پیش کارگران و متخصصان در حوزه‌های مختلف فعالیت اقتصادی است.

تردیدی وجود ندارد که انرژی و صنایع نفت و گاز همچنان بزرگ‌ترین صنعت در آلبرتا هستند. اما مسئولین این استان در حال اجرای سیاست‌های ایجاد تنوع در بازار کار این استان هستند، که فرصت‌های شغلی فراوانی را برای متقاضیان خارجی ایجاد خواهد کرد.

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تراست با سال‌ها تجریه در زمینه‌ی مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهند بود.

استاندارد حقوق کار در آلبرتا

استاندارد حقوق کار در آلبرتا

قانون کار در آلبرتا تأمین نیازهای کارمندان در محیط کار را به عهده‌ی کارفرما گذاشته است. یعنی اگر در محیط کار خود به یونیفرم یا هر وسیله‌ی ویژه‌ی دیگری نیاز داشته باشید، کارمند وظیفه‌ای در تأمین و سایر هزینه‌های مرتبط با آن از قبیل استفاده، نظافت یا ترمیم ندارد.

از سوی دیگر، کارفرما حق ندارد از کارمندان بخواهد که پیش از موعد مقرر سر کار حاضر شوند. حقوق کارمند برای حضور و کار در ساعات مقرر پرداخت می‌شود. بنابراین، در صورت هرگونه اضافه کاری، دستمزد آن، معادل یک و نیم برابر ساعات معمول کار، باید پرداخت شود. خوب است اشاره شود که حدأقل دستمزد کار در آلبرتا، با 15 دلار برای هر ساعت کاری، بیش از سایر استان‌هاست. ساعات کاری در آلبرتا 8 ساعت در روز و 44 ساعت در هفته است.

از سوی دیگر، کارمندانی که بیش از 5 ساعت در روز کار می‌کنند، باید حدأقل 30 دقیقه زمان استراحت داشته باشند. همچنین، هر کارمند در هر سال تقویمی (12 ماه تمام) حق استفاده از 2 هفته تعطیلات با حقوق را خواهد داشت. در صورت پایداری در یک شرکت به مدت 5 سال، کارمند خواهد توانست از حق تعطیلات 3 هفته‌ای خود استفاده کند.

میانگین درآمد مشاغل محبوب در آلبرتا

اگر به دنبال کار در آلبرتا هستید، تا حد امکان مهارت‌ها و سطح تحصیلات خود را بالا ببرید. واقعیت این است که کانادا سرزمین فرصت‌ها برای تحصیل‌کردگان و کارگران ماهر است. بنابراین، هرچه مهارت و تحصیلات شما بالاتر باشد، سطح درآمدی شما نیز به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

از سوی دیگر، برخی مشاغل در آلبرتا درآمدزاتر از سایر حوزه‌های فعالیت اقتصادی هستند، که البته دلایل خاص خود را دارد. در جدول زیر تعدادی از پردرآمدترین مشاغل بازار کار در آلبرتا را همراه با درآمد سالانه‌ی آنها معرفی می‌کنیم.

عنوان شغلیدرآمد سالانه
جراح / پزشک478 هزار دلار
قاضی402 هزار دلار
وکیل325 هزار دلار
مدیر بانک306 هزار دلار
افسر ارشد اجرایی287 هزار دلار
افسر ارشد مالی268 هزار دلار
ارتودنتیست258 هزار دلار
استاد دانشگاه230 هزار دلار
خلبان191 هزار دلار
مدیر بازاریابی172 هزار دلار

البته باید گفت که مهندسی و به ویژه مشاغل مرتبط با صنعت نفت و گاز و کامپیوتر نیز از درآمدزایی بالایی برخوردارند. لیکن مشاغل فوق در آلبرتا پردرآمدترین‌ها هستند.

بزرگ‌ترین شرکت‌های آلبرتا

بزرگ‌ترین شرکت‌های آلبرتا

شرکت‌های بزرگ و متنوعی در بازار کار در آلبرتا مشغول فعالیت هستند. شرکت‌هایی که هر کدام در یک حوزه‌ی اقتصادی خاص فعالیت می‌کنند. درست است که آلبرتا مرکز انرژی کانادا به شمای می‌آید، ولی بازار کار این استان در حال حرکت به سوی تبدیل شدن به بازار کاری متنوع است.

در این بخش شما را با بهترین کارفرمایان مشغول فعالیت در بازار کار در آلبرتا آشنا می‌سازیم:

 1. Absorb Software Inc.
 2. Agriculture Financial Services Corporation / AFSC
 3. Alberta Blue Cross
 4. Alberta Central
 5. Alberta Gaming, Liquor & Cannabis / AGLC
 6. Alberta Health Services / AHS
 7. Alberta Investment Management Corporation
 8. Alberta-Pacific Forest Industries Inc.
 9. Alberta School Employee Benefit Plan / ASEBP
 10. Alberta Securities Commission / ASC

تعداد شرکت‌های بزرگی که به عنوان بهترین کارفرمایان آلبرتا انتخاب شده‌اند، بسیار بیشتر از فهرست بالاست. ولی اینها 10 شرکت برتر انتخابی هستند که نیروی انسانی خود را در اولویت قرار داده‌اند. برای مشاهده‌ی فهرست کامل شرکت‌ها اینجا کلیک کنید.

سرمایه‌گذاری در آلبرتا

نکاتی درباره‌ی جستجوی شغل در آلبرتا

یکی از بایدهای مهاجرت کاری به این استان کسب اطلاعات لازم درباره‌ی بازار کار در آلبرتاست. قبل از اینکه دست به اقدام بزنید، مطمئن شوید شغل شما در میان مشاغل مورد نیاز آلبرتا وجود دارد. از هم‌اکنون به فکر تغییر نباشید، هرچند که این امر نیز تحت شرایطی می‌تواند امکان‌ پذیر باشد. بهتر است پس از مهاجرت و سکونت در آلبرتا، در صورت تمایل، برای تغییر شغل اقدام کنید.

یکی از نیازهای اساسی دیگر مهاجران سطح زبان انگلیسی است. توجه کنید که زبان انگلیسی نه فقط نیازی اساسی برای زندگی و کار در کشوری مانند کاناداست، بلکه می‌تواند امتیاز خوبی نیز برای پرونده‌ی مهاجرت کاری شما به ارمغان بیاورد.

تراست همواره به دنبال جلب اعتماد شما مشتریان عزیز است. شما می‌توانید به راحتی و بدون هزینه‌ی خاصی برای بررسی شرایط خود برای اخذ اقامت کانادا با تراست تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان در این خصوص بهره‌مند شوید.

مشاغل مورد نیاز آلبرتا

آلبرتا در غرب کانادا واقع شده و با ایالات متحده هم مرز است. این مکان برای زندگی و کار در کانادا، هم برای جوانان حرفه ای و هم برای خانواده ها، جایی ایده آل است. خانواده ها از درآمد خانوادگی بالایی برخوردارند، کاملاً بالاتر از متوسط کانادا، و بسیاری از پارکهای زیبا از جمله پارک ملی معروف بنف که برای فرار از شلوغی زندگی شهر، مکانی عالی را برای شما رقم می زند.

هیچ کمبودی در فرصتهای شغلی پرسود برای متخصصان جوان در صنایع عمده آلبرتا مانند خدمات، جنگلداری، آموزش، امور مالی، کشاورزی، جهانگردی و تولید به ویژه گاز و نفت وجود ندارد. ساکنان آلبرتا از جمله جوانترین ها در این کشور به ویژه در کلان شهر کلگری هستند. این استان دشتی از طریق برنامه انتخابیه مهاجرت آلبرتا (AINP) از ساکنان جدید برای زندگی و کار در کانادا استقبال می کند.

برنامه انتخابیه مهاجرت آلبرتا (AINP) چگونه کار می کند

اگر مهارت، شایستگی و تجربه کاری شما در استان مورد نیاز باشد، می توانید از طریق ANIP برای کار دائم در آلبرتا کانادا اقدام کنید. مشاغل مورد نیاز در آلبرتا شامل کارگران فروش و پشتیبانی مانند طاق زن و تعمیرکار یخچال همانند کارکنان بخش درمان مانند امدادگران، پرستاران و پزشکان می شوند. کارکنان ماهر در بخش تکنولوژی نیز به همان اندازه گروه های قبلی می توانند وارد کشور شوند. دو جریان مهاجرتی تحت AINP برای کاگران خارجی با مشاغل مورد نیاز به منظور گرفتن اقامت دائم کانادا در نظر گرفته شده است. اینها جریان مهاجرتی فرصت های آلبرتا (AOS) و جریان اکسپرس انتری آلبرتا هستند.

جریان مهاجرتی فرصت های آلبرتا (AOS)

افراد مهاجر بسیاری از طریق AOS موفق به کار و زندگی در کانادا می شوند. آلبرتا از افراد ماهر و غیر ماهر دارای مجوزهای کار معتبر و پیشنهادات شغل تمام وقت برای درخواست به AOS با هدف اقامت دائم در استان استقبال می کند. اکثر مشاغل، بجز چند مورد، واجد شرایط استفاده از این جریان هستند.

موارد زیر مشاغلی هستند که تحت AOS واجد شرایط نیستند

مشاغل مدیریتی

کدمشاغل غیر قابل قبول
0011قانون‌گذاران
0422مدیران و معاونین مدارس ابتدایی و متوسطه
0423مدیران خدمات اجتماعی، جوامع و اصلاحی
0432رؤسا و افسران ارشد آتش‌نشانی
0651مدیران آژانس‌های اسکورت و مدیران سالن ماساژ
1227افسران دادگاه و قضات

مشاغل درمانی

کدمشاغل غیر قابل قبول
3223دستیار آزمایشگاه دندانپزشکی

مشاغل علوم اجتماعی، آموزش، خدمات دولتی و دینی

کدمشاغل غیر قابل قبول
4031معلمین مدارس متوسطه
4032معلمین مدارس ابتدای و مهدهای کودک
4154مشاغل حرفه‌ای در مباحث دینی
4214مربیان دوره اولیه کودکی که از طریق خدمات کودکان آلبرتا – دفتر صدور گواهینامه کارکنان مراقبت از کودکان گواهینامه ندارند یا به عنوان دستیار رشد کودک (سطح 1 سابق) تأیید شده‌اند
4216دیگر مربیان
4217دیگر مشاغل دینی
4411ارائه دهندگان خدمات مراقبت از کوکان در منزل
4412کارگران خانگی، سرایداران و دیگر مشاغل مرتبط
4413دستیاران معلمان ابتدایی و متوسطه

مشاغل حیطه هنر، فرهنگ، سرگرمی و ورزش

کدمشاغل غیر قابل قبول
5121نویسندگان
5133موسیقیدان و خوانندگان
5135بازیگران و کمدین‌ها
5136نقاشان، مجسمه‌سازان و  دیگر هنرمندان تجسمی
5232دیگر هنرمندانی که در جاهای دیگر ذکر نشدند
5244صنعتگران
5251ورزشکاران

مشاغل فروش و خدماتی

کدمشاغل غیر قابل قبول
6232مشاور و فروشنده مشاور املاک
6564دیگر مشاغل خدمات فردی
6623دیگر مشاغل مربوط به فروش
6722مجریان و متصدیان سرگرمی، تفریح و ورزش
6742دیگر مشاغل پشتیبانی خدماتی که در جای دیگری طبقه‌بندی نشده باشد

تجارت، حمل و نقل و اپراتور تجهیزات و مشاغل مرتبط

کدمشاغل غیر قابل قبول
7513راننده و شوفر تاکسی و لیموزین

مشاغل منحصر صنایع مادر

کدمشاغل غیر قابل قبول
8442طعمه‌گذاران و شکارچیان
8611کارگران برداشت محصول
8612کارگران باغ و زمین
8613کارگران برداشت محصولات دریایی و آبزی پروری
8614کارگران معدن

جریان اکسپرس انتری آلبرتا

داوطلبانی که اعلان نامه ابراز علاقه از آلبرتا دریافت کرده اند می توانند برای اکسپرس انتری آلبرتا به منظور کار و اقامت دائم کانادا اقدام کنند. آلبرتا تعداد محدودی از متقاضیان واجد شرایط را از مجموعه اکسپرس انتری انتخاب می کند. متقضیانی که نامه ابراز علاقه از استان دریافت می کنند عموما کسانی هستند که وابستگی قوی به آلبرتا، مثل سابقه کار مرتبط یا پیشنهاد شغلی تمام وقت از کارفرما در استان، از خود نشان می دهند.

مشاغل غیر قابل قبول AOS و تعداد دیگری از موارد فهرست شده در زیر تحت جریان مهاجرتی اکسپرس انتری آلبرتا قابل قبول نیستند

مشاغل مدیریتی

کدمشاغل غیر قابل قبول
0121مدیران بیمه، املاک و کارگزاران مالی
0124مدیران تبلیغات، بازاریابی و دیگر مدیران مربوط به روابط عمومی
0211مدیران مهندسین
0212مدیران معماری و علوم
0213مدیران سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتری
0601مدیران فروش شرکت‌ها

مشاغل تجاری، امور مالی و اداری

کدمشاغل غیر قابل قبول
1212سرپرستان، کارکنان دفتر مالی و بیمه
1225مسئول و متصدیان خرید

علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل مرتبط

کدمشاغل غیر قابل قبول
2113دانشمندان علوم زمین و اقیانوس شناسان
2131مهندسین عمران
2133مهندسین برق و الکترونیک
2234تخیمن زنندگان بخش ساخت و ساز
2252مهندسان صنعتی

تجارت، حمل و نقل و اپراتور تجهیزات و مشاغل مرتبط

کدمشاغل غیر قابل قبول
7201پیمانکاران و سرپرستان، ماشینکاری، شکل‌دهی فلز، شکل دهی و برپایی معاملات و مشاغل مرتبط
7203پیمانکاران و سرپرستان، لوله کشی
7236آهنگران
7241برق کاران (بجز صنعتی و سیستم های قدرت)
7242برق‌کاران صنعتی
7251لوله‌کش‌ها
7271نجارها
7293عایق‌کاران
7322تعمیرکار بدنه وسایل موتوری
7371متصدی جرثقیل (بجز اپراتور جرثقیل های همه جار رو)

مشاغل با نیاز بسیار بالا در آلبرتا کانادا

در حالی که بیشتر مشاغل تحت AINP واجد شرایط هستند (به مشاغل غیر قابل قبول بالا مراجعه کنید)، مشاغلی وجود دارد که تقاضای بیشتری در استان دارند و کارگران با مهارت و صلاحیت در این مشاغل شانس بیشتری برای زندگی و کار در کانادا دارند.

مشاغل با نیاز بسیار بالا در آلبرتا شامل موارد زیر هستند

مشاغل مدیریتی

کدمشاغل واجد شرایط
0113مدیران خرید
0621مدیران فروش عمده و خرده‌فروشی
0822مدیران باغداری

مشاغل مربوط به امور تجاری، مالی و اداری

کدمشاغل واجد شرایط
1313پذیره‌نویسان بیمه

علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل مرتبط

کدمشاغل واجد شرایط
2121زیست‌شناسان و دانشمندان مرتبط
2171تحلیلگران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی
2173مهندسان و  طراحان نرم‌افزار
2283تکنسین‌های آزمایش سیستم‌های اطلاعاتی

مشاغل درمانی

کدمشاغل واجد شرایط
3112پزشکان عمومی و پزشکان خانوادگی
3113دندانپزشکان
3122متخصصان جراحی
3216سونوگراف‌های تشخیص پزشکی
3231چشم پزشکان
3236ماساژ درمانگران
3414دیگر مشاغل پشتیبانی در حیطه خدمات درمانی

مشاغل علوم اجتماعی، آموزش، خدمات دولتی و دین

کدمشاغل واجد شرایط
4011پروفسور و سخنران دانشگاه
4412کارگران خدمات خانگی، خانه داران و مشاغل مرتبط

مشاغل حیطه هنر، فرهنگ، سرگرمی و ورزش

کدمشاغل واجد شرایط
5241طراحان و تصویرگران گرافیک

مشاغل فروش و خدمات

کدمشاغل واجد شرایط
6311سرپرستان خدمات غذایی
6312خانه داران
6321آشپزها
6341آرایشگر و پیرایشگران

تجارت، حمل و نقل و اپراتور تجهیزات و مشاغل مرتبط

کدمشاغل واجد شرایط
7204پیمانکاران و سرپرستان، نجاری
7244کارگران خطوط و کابل‌های برقی
7272کابینت سازان
7281آجر چین‌ها (بنا)
7282بتن‌کاران
7283کاشی‌کاران
7284گچ‌کاران، نصاب دیوارهای پیش ساخته و کف ساز
7291طاق‌زن و تخته کوب
7292شیشه بر
7302پیمانکاران و سرپرستان، خدمه تجهیزات سنگین
7313تعمیرکاران یخچال و تهویه هوا
7321تکنسین سرویس وسایل نقلیه، مکانیک و تعمیرکار اتوبوس و کامیون
7511راننده کامیون

مشاغل منحصر به فرآوری، تولید و تجهیزات

کدمشاغل واجد شرایط
9536نقاشان، پوشکاران صنعتی و اپراتورهای فلزکاری
فرصت‌ های مهاجرت کاری به آلبرتا

فرصت‌ های مهاجرت کاری به آلبرتا

متقاضیان کار در آلبرتا می‌توانند از چند روش مختلف برای اخذ اقامت دائم کانادا استفاده کنند. یکی از روش‌های محبوب عبارت است از جریان اکسپرس انتری آلبرتا، که یکی از جریان‌های برنامه‌ی نامزدی استانی آلبرتا به حساب می‌آید.

در این بخش مدارک مورد نیاز، روش عملکرد، هزینه‌ها و زمان مورد نیاز برای رسیدگی به درخواست‌های اکسپرس انتری آلبرتا را شرح می‌دهیم.

مروری بر جریان اکسپرس انتری آلبرتا

اکسپرس انتری یکی از جریان‌های برنامه‌ی نامزدی استانی آلبرتاست. این جریان اکسپرس انتری نامگذاری شده زیرا نامزدها باید یک پروفایل اکسپرس انتری برای کسب صلاحیت استفاده از آن را داشته باشند.

از این طریق، مسئولان نامزدهای دارای امتیاز بالاتر را برای زندگی و کار در آلبرتا انتخاب می‌کنند. به این ترتیب هم نیاز بازار کار خود را تأمین می‌کنند و هم راه‌های قانونی مهاجرت به این کشور را برای متقاضیان گشوده‌اند.

AINP پروفایل تمام نامزدهای جریان اکسپرس را بررسی می‌کند و نامه‌ی اظهار علاقمندی را برای پروفایل‌هایی که به بهترین شکل نیازهای آنها را پاسخ می‌دهند، ارسال می‌کند.

توجه کنید که شما با کمترین مدارک لازم می‌توانید در جریان اکسپرس انتری شرکت کنید، ولی نامه‌ی اظهار علاقمندی برای پروفایل‌های بهتر ارسال خواهد شد. در واقع، قرعه‌کشی اکسپرس انتری آلبرتا به صورت دوره‌ای انجام می‌شود، و هر قرعه‌کشی شرایط خاص خود را (علاوه بر حدأقل معیارها) دارد.

در صورتی که برای کار در آلبرتا نامزد شده‌اید و امتیاز شما از 600 بالاتر است، امید بسیار زیادی به دریافت دعوت نامه داشته باشید.

چه کسانی برای اکسپرس انتری آلبرتا واجد شرایط هستند؟

همان طور که گفته شد، داشتن حدأقل امتیاز برای ثبت نام در اکسپرس انتری به معنی دریافت دعوت نامه و مهاجرت دائم به آلبرتا نیست. ولی اگر شرایط زیر را دارید، می‌توانید شانس خود را امتحان کنید.

پنج معیار صلاحیت برای بهره‌مندی از جریان اکسپرس انتری آلبرتا (AEE) وجود دارد:

 1. حدأقل امتیاز شما در سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) برابر با 300 باشد.
 2. معیار حدأقل یکی از برنامه‌های مهاجرتی فدرال را داشته باشید: کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC)، برنامه‌ی فدرال تجار ماهر (FST) یا برنامه‌ی فدرال کارگران ماهر (FSW).
 3. یک پروفایل فعال اکسپرس انتری داشته باشید.
 4. هدف شما زندگی و کار در آلبرتا باشد و توانایی مهاجرت را داشته باشید.
 5. در شغلی مشغول به فعالیت و سابقه‌ی کاری داشته باشید که موجب رشد و تنوع اقتصادی در این استان می‌شود.

نکته: توجه کنید که هیچ فهرست انتشار یافته‌ای از مشاغل مورد نیاز وجود ندارد. ولی اطلاعاتی در دسترس است که می‌تواند مشاغل مورد نیاز این استان را تعیین کند.

همچنین، عوامل زیر شاید بر احتمال دریافت نامه‌ی اظهار علاقمندی تأثیرگذار باشند:

 • از یکی از مؤسسات آموزش عالی آلبرتا فارغ التحصیل شده باشید و یک پیشنهاد شغلی معتبر برای کار در آلبرتا داشته باشید.
 • یک پیشنهاد شغلی معتبر و یا تجربه‌ی کار در استان آلبرتا را داشته باشید.
 • یکی از خویشاوندان درجه یک (والدین، فرزند، برادر یا خواهر) شما، شهروند یا دارای اقامت دائم کانادا باشد و در حال حاضر ساکن آلبرتا باشد.
اکسپرس انتری آلبرتا

بررسی درخواست جریان اکسپرس انتری آلبرتا

لازم است هر متقاضی درک بهتری از فرآیند ارزیابی مدارک خود برای کار در آلبرتا داشته باشد. به همین دلیل، در این بخش مراحل دریافت اقامت دائم کانادا از طریق جریان اکسپرس انتری را ذکر می‌کنیم.

 1. مدارک مورد نیاز برای کسب صلاحیت در یکی از برنامه‌ی فدرال کارگران ماهر (FSW)، برنامه‌ی فدرال تجار ماهر (FST) یا کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC) را داشته باشید.
 2. پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کنید.

نکته: توجه کنید که هنگام اعلام علاقمندی باید استان آلبرتا یا تمام استان‌ها و مناطق را انتخاب کنید.

 • حدأقل شرایط را برای شرکت در جریان اکسپرس انتری برای کار در آلبرتا داشته باشید.
 • نامه‌ی اظهار علاقمندی را به طور مستقیم در پروفایل اکسپرس انتری خود دریافت کنید.
 • پس از دریافت ایمیل حاوی بسته‌ی اقدام مدت 30 روز زمان دارید تا تمام مدارک خواسته شده را ارسال کنید.
 • پس از اینکه AINP درخواست شما را بررسی کرد، در مدت زمان 30 روز پس از دریافت آن در پروفایل اکسپرس انتری خود، نامزدی استانی آلبرتا را قبول کنید.
 • در پروفایل اکسپرس انتری خود بیش از 600 امتیاز داشته باشید و دعوت نامه‌ی اقدام (ITA) را دریافت کنید.
 • پس از دریافت دعوت نامه‌ی اقدام، 60 روز فرصت دارید تا برای اقامت دائم برای زندگی و کار در آلبرتا اقدام کنید.

مدارک پشتیبان مورد نیاز

وقتی که نامه‌ی اظهار علاقمندی را دریافت و آن را از طریق پروفایل اکسپرس انتری تأیید کردید، ایمیلی حاوی بسته‌ی کامل برای اقدام را دریافت می‌کنید. این ایمیل شامل تمام فرم‌ها و فهرست مدارک مورد نیاز می‌شود. شما 30 روز کامل فرصت دارید تا درخواست کامل خود را تقدیم کنید.

توجه داشته باشید که بسته‌ی اقدام اکسپرس انتری کانادا منتشر نمی‌شود. این بسته تنها در اختیار نامزدهایی قرار می‌گیرد که نامه‌ی اظهار علاقمندی را دریافت می‌کنند.

زمان لازم برای بررسی مدارک اکسپرس انتری آلبرتا

زمان لازم برای بررسی اطلاعات جریان اکسپرس انتری آلبرتا منتشر نمی‌شود. اما بررسی مدارک برای زندگی و کار درآلبرتا حدأقل 3 ماه طول می‌کشد.

نکته: توجه کنید که این زمان بر اساس عوامل متعددی مانند کیفیت درخواست (کامل بودن درخواست، صلاحیت، اطلاعات یا مدارک تاریخ گذشته‌ی درخواست و …) و نیز تعداد درخواست‌های دریافتی می‌تواند طولانی‌تر شود.

کار دانشجویی در آلبرتا

کار دانشجویی در آلبرتا

دانشجویان مشغول تحصیل در آلبرتا نیز می‌توانند برای تأمین برخی نیازهای خود به صورت پاره وقت به فعالیت اقتصادی بپردازند. توجه کنید که دانشجویان حق کار در آلبرتا به صورت تمام وقت را ندارند. هر کارفرمایی که اقدام به استخدام دانشجویان کند، به سادگی و با مشاهده‌ی شماره‌ی سین متقاضی می‌تواند به دانشجو بودن شما پی برده و شما را به صورت تمام وقت استخدام نمی‌کند.

ساعات کاری مجاز و درآمد کار دانشجویی در آلبرتا

طبق قانون کار استان آلبرتا تفاوتی در بین حقوق پرداختی به دانشجویان و سایر افراد وجود ندارد. تنها اختلاف حقوق برای افراد زیر 18 سال است. این افراد در 3 ماه اول کاری خود حدأقل حقوق دریافتی برابر با 13 دلار خواهند داشت. ولی این افراد نیز پس از 3 ماه باید برای هر ساعت کار حدأقل حقوق 15 دلار را دریافت کنند.

منظور از کار پاره وقت در کانادا کمتر از 30 ساعت کار در هفته است. لیکن دانشجویان توجه کنند که ساعات کاری تعیین شده برای کار پاره وقت دانشجویی برابر است با 20 ساعت در هفته.

علاوه بر تأمین برخی مخارج دانشجو، کار دانشجویی می‌تواند به عنوان سابقه کاری مفیدی برای دوران پس از دانشجویی نیز مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از شرکت‌ها به دنبال فارغ التحصیلانی هستند که حدأقل به صورت پاره وقت تجربه‌ی کار در آلبرتا را دارند و با محیط کار در این استان آشنا هستند.

نحوه‌ی پیدا کردن کار در آلبرتا

دانشجویان می‌توانند در دو محیط پردیس دانشگاهی و خارج از آن مشغول کار شوند. به ویژه دانشجویانی که قصد کار در خارج از محیط دانشگاه را دارند، توجه کنند که پیدا کردن کار کاملاً به خود آنها بستگی دارد. در واقع این نگرش شماست که موقعیت‌های مختلف را پیش روی شما قرار می‌دهد. ولی در مجموع موارد زیر برای پیدا کردن کار در آلبرتا می‌تواند مفید واقع شود.

 • یک رزومه و کاور لتر قوی تهیه کنید. سعی کنید رزومه‌ی خود را کاناداییزه کرده و توانایی‌های منحصر به فرد خود را نمایش دهید. توجه کنید که ارسال کاور لتر در میان کارجویان کانادایی بسیار مرسوم است.
 • حساب لینکدین خود را سر و سامان دهید یا در صورت نیاز یک حساب جدید ایجاد کنید. لینکدین می‌تواند برای پیدا کردن کار در آلبرتا نقش رزومه‌ی شما را داشته باشد.
 • سایت‌های کاریابی مکان مناسبی برای یافتن کار هستند. در کانادا و آلبرتا سایت‌های مختلفی برای این منظور تعبیه شده‌اند. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Ca.indeed.com

Wowjobs.ca

Workopolis.com

Hobsearch.monster.ca

 • سعی کنید خود را با محیط کار کانادایی وفق دهید. سازگاری با محیط می‌تواند نقطه قوت شما باشد.
 • پیگیر باشید و تا رسیدن به هدف خود عقب نکشید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت کاری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • بررسی بیزینس های موردنظر و شروع مکاتبات اولیه
 • انجام مکاتبات نهایی با کارفرمای کانادایی
 • اخذ تاییدیه LMIA
 • شروع مراحل اخذ ویزا
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری ویزای همراه
 • مشااوره متقاضی پس از ورود تا شروع پروسه اخذ PR

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

در کنارتان هستیم!

وکلای و مشاورین باتجربه تراست با تمام روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند

سوالات متداول

آیا باید در همان استان بمانم؟

این پرسش چالش برانگیزی است. توجه کنید که شما برای استان خاصی اقدام کرده و انتخاب شده‌اید. ولی تحت شرایط خاصی احتمال تغییر مکان از استانی به استان دیگر نیز وجود دارد.

آیا عواملی وجود دارند که در کاهش امتیاز متقاضی تأثیرگذار باشند؟

بله، مجموعه عواملی می‌توانند امتیاز شما را کاهش دهند. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین عامل داشتن یک پروفایل اکسپرس انتری منقضی شده است.

سالانه چه تعداد دعوت نامه‌ برای متقاضیان زندگی و کار در آلبرتا صادر می‌شود؟

در واقع تعداد مشخصی وجود ندارد. اما در سال 2020 تعداد 1785 دعوت نامه صادر شده است. جدول زیر حاوی اطلاعات آخرین قرعه‌کشی سال 2020 است:
. تاریخ قرعه‌کشی: 17 ژوئن 2020
. تاریخ انتشار: 8 ژولای 2020
. جریان: اکسپرس انتری آلبرتا برنامه‌ی نامزدی استانی
. تعداد دعوت نامه‌های ارسال شده: 187
. پایین‌ترین امتیاز متقاضیانی که نامه‌ی اظهار علاقمندی دریافت کرده‌اند: 303

چه مشاغلی برای کار در آلبرتا مورد نیاز هستند؟

مشاغل مورد نیاز شامل طیف گسترده‌ای از شغل‌های می‌شوند، برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
مدیر فروش شرکت
مدیر کسب و کارهای عمده و تک فروش
مدیر خدمات غذایی و رستوران
مدیران حوزه‌ی حمل و نقل
افسر اداری و اجرایی
دستیار اداری
دستیار امور قضایی
حسابدار و کتابدار
مهندس مکانیک
مهندس نفت
مهندس کامپیوتر و طراح کامپیوتری
تکنسین پشتیبانی کاربر
پرستار رسمی
مدرس دانشگاه
کارگر خطوط مخابرات
کارگر و مشاغل مربوط به نفت و گاز
قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای ما در تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و می‌توانید کار مهاجرت خود را به آنان بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.