رشته های پولساز در کانادا

رشته های پولساز در کانادا

بر اساس نظرسنجی رسمی نیروی کار در کانادا، نرخ بیکاری در کانادا تنها 5.5 درصد است که برای کشوری که بیش از 37 میلیون نفر جمعیت دارد، شگفت انگیز است. کانادا به ‌عنوان یکی از مطلوب ‌ترین مکان ‌ها برای تحصیل در جهان شناخته می‌شوند و طبیعتاً دانشجویان زیادی تمایل دارند تا به دنبال رشته های پردرآمد در کانادا باشند.

در این مقاله، با ما و موسسه مهاجرتی تراست همراه باشید تا مشاغل پردرآمد در کانادا، دانشگاه‌ های برتر کانادا که دوره ‌هایی را ارائه می‌دهند که بعداً به گزینه‌های شغلی پرسود منجر می‌شوند و سایر اطلاعات مرتبط با این موضوع را با هم بررسی کنیم.

رشته های پولساز در کانادا به طور کلی

کانادا محل برخی از دانشگاه های بسیار معتبر است. این کشور سالانه هزاران دانشجوی بین المللی را جذب می کند. این کشور  محل زندگی بیش از 642000 دانشجوی بین المللی است. بخش عمده ای از این جمعیت دانشجویان بین المللی مایل به کار و مهاجرت به کانادا هستند.

اگر دانستن روش های دیگر مهاجرت به کانادا برای شما جذاب است میتوانید مقاله انواع روش های مهاجرت به کانادا را مطالعه کنید

طبق یک نظرسنجی توسط دفتر آموزش بین ‌المللی کانادا (CBIE)، تقریباً 60 درصد از دانشجویان بین‌المللی مایلند پس از فارغ‌ التحصیلی در کانادا بمانند. برای ادامه کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی، مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) مورد نیاز است. یک PGWP به دانشجویان اجازه می دهد تا حداکثر 2 تا 3 سال در کشور کانادا بمانند و کار کنند.

دانشجویان می توانند انتظار داشته باشند که در کانادا بسته به انتخاب بخش و شرکت مد نظر، حقوق متوسطی بین 30200 تا 534000 دلار کانادا در سال دریافت کنند. علاوه بر این، منطقه ای که در آن مشغول به کار هستید نیز بر دریافت دستمزد گرفته شده تأثیر می گذارد . MBA در کانادا، MS در کانادا، علوم کامپیوتر در کانادا برخی از پردرآمدترین مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های برتر کانادا هستند.

مشاغل و رشته های پردرآمد در کانادا

پزشک جراح در کانادا

جراح با متوسط حقوق سالانه 387000 دلار کانادا صدر نشین لیست مورد بررسی ما است. این رشته شامل جراح مغز و اعصاب، جراح ارتوپد و جراح قلب و عروق است. شما به یک MD (دکترای پزشکی) با دوره های رزیدنتی در تخصص مورد نظر نیاز دارید.

شما می توانید این دوره ها را با 17 دانشکده پزشکی کانادا که شامل دانشگاه های برتر مانند UToronto و UBC می باشد، دنبال کنید. با این حال، سرانه، تعداد پزشکان در اینجا در مقایسه با کشورهای دیگر مانند اتریش، نروژ و غیره کم است.

طبق گزارش OECD، کانادا در بین 30 کشور رتبه 24 را دارد. بر اساس گزارشات، نرخ رشد اشتغال پزشکان عمومی و پزشکان خانواده، دومین نرخ رشد در کانادا است.

برای جراح شدن به مدرک پزشکی نیاز است. هنگامی که شما مدرک پزشکی را دریافت می کنید، به چهار تا پنج سال برنامه رزیدنتی نیاز دارید و به دنبال آن دو سال تحصیل در یک تخصص جراحی مورد نیز است.

رشته روان پزشکی در کانادا

رشته روانپزشکی با متوسط حقوق سالانه 306000 دلار کانادا در جایگاه دوم این لیست قرار می گیرد. این رشته ها شامل مشاوره بیمار، روانشناسی بالینی، تشخیص و برنامه ریزی درمان است. شما به MD با رزیدنتی روانپزشکی نیاز دارید.

برای تبدیل شدن به یک روانپزشک، باید مدرک پزشکی را از یک دانشگاه معتبر دریافت کنید. یک روانپزشک از زمان خود در برنامه رزیدنتی برای تمرکز بر سلامت روان و اختلالات سلامت روان استفاده می کند.

روانپزشک با درمان اختلالات روانی سروکار دارد. در سال 2018، 48500 نفر در این حرفه مشغول به کار شدند. پیش بینی می شود این میزان از سال 2019 -28 به 32500 افزایش یابد. به طور نسبی، پیش بینی می شود جویندگان کار جدید که وارد این حوزه می شوند تنها 20000 باشند و روان پزشکی یکی از پولسازترین رشته های کانادا به شمار می رود.

رشته دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی با متوسط حقوق سالانه 274000 دلار کانادا یکی دیگر از رشته های پولساز در کانادا به شمار می رود. عنوان های شغلی شامل این رشته شامل دستیار دندانپزشک، بهداشت دندان و دندان پزشک می باشد. شما به مدرک DDS (مدرک دکترای دندانپزشکی) نیاز دارید.

 یکی از معتبرترین و پردرآمدترین مشاغل در کانادا شغل دندانپزشکی است. این رشته پزشکی متخصص در پیشگیری از بیماری های مربوط به دندان و دهان است. انتظار می رود از سال 2019 تا 28، 12200 شغل جدید برای دندانپزشکان ایجاد شود و تنها 7000 جویای کار جدید وارد بازار شوند.

این شکاف در تقاضا و عرضه فرصت بزرگی را برای دانشجویان بین المللی ایجاد می کند تا پول زیادی به دست آورند.

رشته مدیریت مهندسی در کانادا

رشته مدیریت مهندسی با میانگین حقوق سالانه 146000 در رتبه بعدی قرار گرفته است. شما می توانید به عنوان مدیر کنترل کیفیت، مهندس محصول، مدیر طراحی پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت مهندسی در کانادا یا معادل آن کار کنید.

رشته مدیریت ساخت و ساز در کانادا

مدیریت ساخت و ساز  میانگین حقوق سالانه 204000در سال دارد. شما می توانید به عنوان مدیر پروژه، سرپرست، بازرس محل، هماهنگ کننده پروژه مهندسی عمران در کانادا کار کنید. در کانادا تا حدودی با تقاضای پیش بینی شده 28000 شغل در مقابل 31100 فارغ التحصیل از سال  2019 تا سال ۲۰۲۸ متعادل است.

با این حال، نکته خوب این است که انتظار می رود مشاغل جدیدتری نیز در این رشته ایجاد شوند. این نشان دهنده رشد صنعت ساخت و ساز است که فرصت های بیشتری را برای افراد ایجاد می کند.

رشته مدیریت فناوری اطلاعات در کانادا

رشته مدیریت فناوری اطلاعات با میانگین دستمزد سالانه 189000 دلار کانادا که در سمت هایی مانند مدیر فناوری اطلاعات، مدیر ارشد فناوری اطلاعات، مدیر عملیات فناوری اطلاعات کار می کند و این رشته حتما در میان رشته های پولساز در کانادا به شمار می رود.

برای تبدیل شدن به مدیر فناوری اطلاعات، مدرک دانشگاهی در علوم کامپیوتر، مدیریت بازرگانی، بازرگانی، مهندسی یا مدرک مرتبط مورد نیاز است.

رشته مدیر بازاریابی در کانادا

مهمترین نقش های این رشته در کانادا مدیر بازاریابی، مدیر ارشد بازاریابی، مدیر بازاریابی دیجیتال است و این افراد به طور متوسط سالانه 209000 دلار کانادا حقوق دریافت می کند. این نقش ها برای افرادی که دارای MBA در کانادا یا MS با تخصص در بازاریابی هستند باز است.

رشته متخصص قلب و عروق در کانادا

میانگین حقوق ملی: 319809 دلار در سال

شرایط شغلی: برای اینکه متخصص قلب شوید باید مدرک پزشکی بگیرید. پس از فارغ التحصیلی، باید دوره های رزیدنتی را به مدت چهار تا پنج سال تکمیل کنید که در زمینه مسائل قلب و سیستم قلبی عروقی تخصص دارد. شما باید در کالج پزشکان و جراحان در استان یا منطقه ای که قصد دارید در آن کار کنید ثبت نام کنید.

متخصص بیهوشی در کانادا

میانگین حقوق ملی: 316623 دلار در سال

شرایط شغلی: متخصصان بیهوشی، پزشکانی هستند که دوره پزشکی را به پایان رسانده و سپس پنج سال برنامه رزیدنتی را با تخصص در بیهوشی گذرانده اند. در طول تمرین، مغز، قلب، ریه ها، کلیه و کبد را مطالعه می کنند و این رشته یکی از پولسازترین رشته های کانادا به شمار می رود.

متخصص ارتودنسی در کانادا

میانگین حقوق ملی: 188232 دلار در سال

شرایط شغلی: برای اینکه ارتودنتیست شوید باید مدرک دندانپزشکی و پس از آن مجوز تخصص بگیرید. همچنین ضروری است که در نهاد نظارتی دندانپزشکی استان یا منطقه ای که قصد دارید در آن کار کنید، ثبت نام کنید.

رشته مدیر مهندسی نرم افزار در کانادا

میانگین حقوق ملی: 133510 دلار در سال

مدارک شغلی: برای تبدیل شدن به یک مدیر مهندسی نرم افزار، مدرک دانشگاهی در تجزیه و تحلیل سیستم، مدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر، مهندسی یا مدرک مرتبط مورد نیاز است. همچنین برای واجد شرایط بودن این شغل به چندین سال تجربه در یک موقعیت مدیریتی نیاز دارید.

افرادی که مهارت و تخصص زیادی در این رشته به دست آورند آینده شغلی خوبی خواهند داشت چرا که این رشته در میان پولسازترین رشته های کانادا به شمار می رود.

رشته معمار نرم افزار در کانادا

میانگین حقوق ملی: 109021 دلار در سال

مدارک شغلی: برای تبدیل شدن به یک معمار نرم افزار، مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر، مهندسی سیستم های کامپیوتری، مهندسی نرم افزار، ریاضیات یا موضوعات مرتبط مورد نیاز است. برخی از سازمان ها ممکن است افرادی که مدارک بالاتر از کارشناسی دارند را برای استخدام ترجیح دهند.  

رشته معمار سازمانی در کانادا

میانگین حقوق ملی: 108461 دلار در سال

مدارک شغلی: برای تبدیل شدن به یک معمار سازمانی، به مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مدیریت بازرگانی یا مدرک مرتبط نیاز دارید. برخی از کارفرمایان نیز نیاز به گواهینامه یا آموزش توسط یک فروشنده یا برنامه خاص دارند.

رشته داروسازی در کانادا

میانگین حقوق ملی: 101459 دلار در سال

شرایط شغلی: داشتن مدرک دانشگاهی در رشته داروسازی برای تبدیل شدن به یک داروساز الزامی است. داروسازان کاملاً قانونی تحت آموزش رسمی با داروساز دیگری قرار می گیرند. همچنین باید عضوی از نهاد نظارتی استان یا قلمرو خود باشید. ین رشته نیز در میان یکی از پولسازترین رشته های کانادا به شمار می رود.

برخی از مشاغل پردرآمد دیگر در کانادا در زیر مورد بحث قرار گرفته است:

رشتهمیانگین درآمد سالانه
مدیریت حسابداری۱۷۸۰۰۰ دلار
تحلیلگر مالی۱۶۰۰۰۰ دلار
طراح گرافیک۷۸۵۰۰ دلار
معمار۱۴۷۰۰۰ دلار
تحلیلگر کسب و کار۱۵۴۰۰۰ دلار
مهندسی مکانیک۱۰۹۰۰۰ دلار
مدیریت منابع انسانی۱۷۸۰۰۰ دلار
مهندسی زیست پزشکی۹۸۵۰۰ دلار
داروساز۱۵۱۰۰۰ دلار

رشته های پولساز در کانادا بعد از فارغ التحصیلی

اخذ مدرک از دانشگاه های برتر کانادا، استخدام دانشجویان بین المللی را آسان تر می کند. برخی از دانشگاه های برتر و بسته های حقوقی ارائه شده به فارغ التحصیلان آن در جدول زیر مورد بحث قرار گرفته است:

دانشگاهحقوق سالانه
UTornto۱۰۵۰۰۰ دلار – ۳۰۳۰۰۰ دلار
Mcgill University۹۹۰۰۰ دلار – ۱۵۰۰۰۰ دلار
Queen’s University۸۷۰۰۰ دلار – ۱۴۴۰۰۰ دلار
Ryerson University۶۱۰۰۰ دلار – ۸۲۰۰۰ دلار
SFU۷۱۰۰۰ دلار – ۱۶۳۰۰۰ دلار
University of Alberta۷۵۰۰۰ دلار – ۹۷۰۰۰ دلار
UBC۱۰۴۰۰۰ دلار – ۲۳۵۰۰۰ دلار
University of Manitoba۳۸۰۰۰ دلار – ۱۳۰۰۰۰ دلار
University of Ottawa۵۵۰۰۰ دلار – ۱۶۷۰۰۰ دلار
Dalhousie University۵۵۰۰۰ دلار – ۱۲۰۰۰۰ دلار
Carleton University۶۰۰۰۰ دلار – ۹۵۰۰۰ دلار
Brock University۴۸۰۰۰ دلار – ۵۸۰۰۰ دلار

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

اطلاعات کلی رشته های پولساز در کانادا

در زیر اطلاعات کلی رشته های پولساز در کانادا در قالب جدول برای شما عزیزان آورده شده است:

رشتهپزشک
عناوین شغلیپزشک، جراح قلب، جراح مغز و اعصاب، جراح ارتوپد
الزامات شغلیMD با برنامه رزیدنتی در تخصص مربوطه
کالج های برترUniversity of Toronto McGill University McMaster University University of Montreal University of British Columbia
رشتهروانپزشک
عناوین شغلیروانشناسی بالینی، تشخیص و برنامه ریزی درمان و مشاوره بیمار
الزامات شغلیMD با دستیاری روانپزشکی
کالج های برترUniversity of Toronto University of British Columbia McGill University McMaster University
رشتهدندانپزشک
عناوین شغلیبهداشت دندان، دستیار دندانپزشک، مدیر مطب
الزامات شغلیBDS + DDS
کالج های برترUniversity of Toronto University of British Columbia McGill University McMaster University University of Montreal
رشتهمدیریت مهندسی
عناوین شغلیمدیر کنترل کیفیت، مدیر طراحی، مهندس محصول
الزامات شغلیکارشناسی ارشد مدیریت مهندسی
کالج های برترUniversity of Alberta University of Dalhousie University of Calgary Memorial University of Newfoundland
رشتهخلبانی
عناوین شغلیخلبان هواپیما، کمک خلبان، مهندسان پرواز
الزامات شغلیتحصیل در رشته خلبانی
کالج های برترCanadian Aviation College Chinook Helicopters Flight Training Mount Royal University Prairie College
رشتهحقوق
عناوین شغلیوکیل حقوقی ، وکیل عمومی
الزامات شغلیLLM در کانادا یا معادل آن
کالج های برترUniversity of Toronto McGill University University of Alberta
رشتهمهندسی IT
عناوین شغلیمدیر فناوری اطلاعات، مدیر عملیات فناوری اطلاعات
الزامات شغلیکارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر یا معادل آن
کالج های برترSimon Fraser UniversityMcMaster UniversityQueen’s UniversityUniversity of Windsor

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

سخن پایانی

کانادا کالج ها و دانشگاه های مختلفی برای ادامه تحصیل در نظر گرفته است و هنگامی که صحبت از کار و زندگی خوب در کانادا می شود، نام کانادا همواره به چشم می خورد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته پولساز در کانادا را پیدا کنید باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

  • رشته تحصیلی شما در مقطع قبلی
  • علایق شما به رشته ها
  • بررسی درآمد رشته های مختلف در کانادا
  • در نظر گرفتن شرایط فعلی شما

در واقع شما هیچ گاه نباید صرفا به دلیل اینکه یک رشته در کانادا پولساز است آن را انتخاب کنید بلکه شما باید عوامل دیگر را در این خصوص در نظر بگیرید. موسسه مهاجرتی تراست ضمن تحقیقات فراوان در خصوص پولسازترین رشته های کانادا، مطالب بالا را برای شما تهیه کرده است. امیدواریم این مطالب برای شما موثر واقع شده باشد.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


  • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
    (کد وکالت: RCIC# 506959)
  • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
  • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
شروین مدنی

نمی دانید از کجا شروع کنید؟

مشاورین ما برای راهنمایی شما آماده هستند. همین حالا تماس بگیرید!

سوالات متداول

یک دانشجوی بین المللی در کانادا چقدر می تواند درآمد کسب کند؟

متوسط دستمزد یک دانشجوی بین المللی که به صورت پاره وقت در کانادا کار می کند 10 دلار کانادا در هر ساعت است. پس از کسر مالیات، این مبلغ تقریباً 200 دلار کانادا در هفته و 800 دلار کانادا در ماه است.

آیا کار در کانادا برای دانشجویان بین المللی آسان است؟

یکی از دلایلی که باعث می شود تعداد زیادی از دانشجویان به سمت تحصیل در کانادا جذب شوند این است که استخدام کنندگان این کشور بین شهروندان داخلی و خارجی تبعیض قائل نمی شوند. کار در کانادا بسیار آسان است، مخصوصاً اگر مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه های کانادا داشته باشید.

کدام شهر در کانادا فرصت های شغلی بیشتری دارد؟

بیشترین فرصت های شغلی در استان کبک بوده است. فرصت های شغلی خالی 4 درصد و پس از آن بریتیش کلمبیا با 3.8 درصد قرار دارد، در حالی که انتاریو با 3.2 درصد با میانگین نرخ شغلی ملی مطابقت دارد. جزیره پرنس ادوارد با 1.9 درصد کمترین درصد مشاغل خالی را داشت.

کدام شغل بیشترین حقوق را در کانادا دارد؟

متخصصان و مدیران پزشکی، به ویژه کسانی که در زمینه امور مالی یا حسابداری مشغولند، بالاترین حقوق را در کانادا دریافت می کنند. پزشکان به طور متوسط سالانه 207317 دلار کانادا حقوق دریافت می کنند.

کدام حرفه ها در کانادا پر تقاضا هستند؟

در اینجا 10 شغل پرتقاضا در حال حاضر در کانادا آمده است:
متخصصان فناوری اطلاعات و پشتیبانی
معاونان اداری
متخصصان امنیت سایبری
توسعه دهندگان وب
توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل
تحلیلگران داده
متخصصان دیجیتال مارکتینگ
مدیران حمل و نقل
کارکنان آموزش اولیه
کارکنان پشتیبانی مراقبت های بهداشتی برای سالمندان.
ده فرصت شغلی که در کانادا در حال ظهور هستند عبارتند از:
تکنسین های تست سیستم های اطلاعاتی
متخصص امنیت سایبری
حسابرس سیستم
معمار سه بعدی
مهندس اتوماسیون
محقق هوش مصنوعی
تحلیلگر امنیت سیستم ها
مهندس محیط زیست
توسعه دهنده بلاک چین
متخصص داده ها
بازپرس پزشکی قانونی سایبری

چقدر می توانم در کانادا درآمد داشته باشم؟

متوسط حقوق یک کارمند در کانادا حدود 952 دلار کانادا در هفته یا حدود 50000 دلار کانادا در سال است.

دیدگاهتان را بنویسید