بازنشستگی در کانادا

بازنشستگی در کانادا

مستمری بازنشستگی برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) یک مزیت ماهیانه و مشمول مالیات است که جایگزین بخشی از درآمد شما در هنگام بازنشستگی می شود.

اگر واجد شرایط باشید، مستمری بازنشستگی CPP را تا آخر عمر دریافت خواهید کرد. از جمله شروط لازم برای واجد شرایط بودن در CPP می توان به داشتن حداقل 60 سال سن اشاره کرد. در سن 60 سالگی، مقدار CPP شما به مشارکت و میانگین درآمد سالانه شما بستگی دارد.

عوامل موثر در مقدار دریافتی حقوق بازنشستگی کانادا

 • سنی که مستمری خود را شروع کرده اید
 •  سهم و درآمد سالانه

برای سال 2020، حداکثر مبلغ ماهانه CPP برابر با 1154.58 دلار بود که میانگین ماهانه آن معادل 679.16 دلار بود.

نکته ای که در این میان وجود دارد این است که هر کس بدون توجه به اینکه چند سال کار کرده، حق دریافت CPP را دارد. میزان دریافتی فرد به درآمد و همچنین مشارکت او بستگی دارد. چرا که برای واجد شرایط بودن برای CPP، باید حداقل 60 سال سن داشته باشید و مشارکت معتبر داشته باشید.

 • افرادی که واجد شرایط دریافت حقوق بازنشستگی کانادا هستند، می توانند به صورت آنلاین درخواست دهند. همچنین این افراد می ‌توانند یک فرم تکمیل‌ شده را به دفتر خدمات کانادا ارسال کنند.
 • تصمیم گیری برای شروع جمع آوری CPP باید بر اساس امور مالی، سلامت، امید به زندگی و مالیات باشد. دلیل اصلی تاخیر در CPP این است که سود بیشتری دریافت خواهید کرد.
 • سن استاندارد برای شروع CPP سن 65 سال است. شما می توانید از سن 60 سالگی یا تا 70 سالگی CPP دریافت کنید.
 • باید قبل از زمانی که می خواهید بازنشستگی خود را شروع کنید، درخواست CPP خود را ارائه دهید.
 • تقریباً 7 تا 14 روز برای برنامه های آنلاین، 120 روز برای برنامه های ارسال شده از طریق پست یا حضوری به مرکز خدمات کانادا طول می کشد تا دریافت CPP آغاز شود.

در یک جمع بندی کلی به این نتیجه می رسیم که برای واجد شرایط بودن در CPP باید:

 • حداقل 60 سال سن داشته باشید.
 • حداقل یک مشارکت معتبر در CPP داشته باشید.

ثبت درخواست برای دریافت حقوق بازنشستگی کانادا

پرداخت های CPP به صورت خودکار نیست و شما باید برای دریافت آن درخواست بدهید. شما باید قبل از زمانی که می خواهید بازنشستگی خود را شروع کنید درخواست خود را ارائه دهید. هدف از این کار این است که پرداخت مستمری بازنشستگی CPP در ماه تاریخ شروعی که انتخاب می کنید باشد.

مبلغ حقوق بازنشستگی در کانادا

 • مبلغ دریافتی CPP به میانگین درآمد شما در طول زندگی کاری، سهام و سن شروع بازنشستگی وابسته می باشد.
 • به طور کلی استاندارد ترین سن برای شروع دریافت مستمری ۶۵ سال می باشد. اما این امکان وجود دارد که افراد این دریافتی را پنج سال قبل یا پنج سال بعد از این سن انجام دهند.
 • افرادی که زودتر دریافت مستمری خود را آغاز کنند میزان مبلغی که به صورت ماهیانه دریافت خواهند کرد کم تر خواهد بود. علاوه بر این افرادی که دریافت مستمری را دیرتر از سن ۶۵ سالگی آغاز نمایند می توانند مبلغ ماهیانه بیشتری دریافت کنند.
 • افرادی که دریافت مستمری را پس از ۷۰ سالگی آغاز نمایند هیچ گونه مزیتی شامل حال آن ها نخواهد شد و میزان مبلغ ماهیانه دریافتی آن ها با افرادی که در سن ۷۰ سالگی مستمری خود را دریافت کرده ‌اند برابر خواهد بود.

حداکثر مبلغ ماهیانه ای که که افراد در سن ۶۵ سالگی می توانند دریافت نمایند برابر با 1253.59 دلار می باشد. مبلغ میانگین ماهیانه این مبلغ دریافتی برابر با 702.77 دلار می ‌باشد که رقم خوب و قابل توجهی است.

از جمله عوامل تاثیر گذار بر میزان دریافتی فرد در بازنشستگی می توان به مواردی مثل زمان مرخصی از محل کار برای مراقبت از کودکان خردسال اشاره کرد.

نکته ‌ای که در این میان وجود دارد این است که این امکان برای کانادایی ها فراهم شده تا در حین دریافت مستمری بازنشستگی در یک شغل مشغول به کار شوند و هم مستمری بازنشستگی خود را دریافت نمایند و هم حقوق ماهیانه خود را از آن شغل به خصوص دریافت کنند.

مدت زمان لازم برای پردازش درخواست حقوق بازنشستگی کانادا

پس از اینکه شما فرم درخواست CPP خود را تکمیل و ارسال کردید، فرایند رسیدگی به درخواست توسط ارگان های مربوطه آغاز می شود. از آنجایی که ارسال فرم درخواست CPP  از طریق روش های مختلف انجام می ‌شود، پروسه پردازش فرم های ارسالی نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • درخواست های آنلاین حدود ۷ تا ۱۴ روز طول می کشد تا پردازش شوند.
 •  برنامه‌های ارائه شده در مرکز خدمات کانادا حدود ۱۲۰ روز طول می کشد تا مورد پردازش قرار بگیرند.
 • برنامه هایی که از طریق پست ارسال می شوند حدود ۱۲۰ روز طول می کشد تا پردازش شوند.

اگر در حین ثبت درخواست خود فرم را به درستی تکمیل نکنید، پروسه پردازش درخواست شما بیش تر از روزهای اعلام شده طول خواهد کشید. بنابراین در حین ثبت درخواست توجه کنید تا فرم ‌های مربوطه را به درستی تکمیل نمایید.

سایر مزایای بازنشستگی در کانادا

افرادی که در سن ۶۵ سالگی هستند ممکن است علاوه بر واجد شرایط بودن برای دریافت مستمری بازنشستگی CPP مشمول دریافت سایر مزایای CPP که در زیر به آن ها اشاره شده است نیز باشند.

نکته ای که در این میان وجود دارد این است که همان ‌طور که برای دریافت مستمری بازنشستگی CPP نیاز به ثبت درخواست هست، برای دریافت مزایای زیر نیز می بایست درخواست خود را ثبت نمایید تا درخواست شما مورد بررسی قرار بگیرد. این مزایا عبارتند از:

 • مزایای پس از بازنشستگی
 • مستمری از کارافتادگی
 • مزایای از کارافتادگی پس از بازنشستگی
 • مستمری بازماندگان
 • سود کودکان
 • سود فوت

افزایش حقوق بازنشستگی کانادا

از سال ۲۰۱۹ به بعد، مبلغ CPP دریافتی به تدریج افزایش پیدا کرد. این بهبود به این معنی است که به مبلغ پایه دریافتی CPP یک مبلغی اضافه می ‌شود و این امر موجب می ‌شود تا فرد بتواند مزایای بیشتری در ازای مشارکت بیشتر در CPP در زمان بازنشستگی دریافت نماید.

البته این افزایش مبلغ CPP تنها مشمول کسانی می ‌شود که کار خود را از ژانویه ۲۰۱۹ آغاز نموده باشند و اقدام به مشارکت با CPP  نمایند.

افرادی که CPP آن ها افزایش پیدا می کند می توانند از مزایای پس از بازنشستگی، مستمری از کارافتادگی و مستمری بازماندگان بیشتری نسبت به سایرین استفاده نمایند.

فرصت مشاوره معتبر!

به راحتی می‌توانید برای بررسی شرایط خود برای مهاجرت با موسسه تراست تماس بگیرید و از مشاورۀ معتبر بهره‌مند شوید.

کار حین بازنشستگی در کانادا

افرادی که مستمری بازنشستگی CPP دریافت می کنند، می توانند بدون آنکه هیچگونه کاهشی در مبلغ بازنشستگی آن ها رخ بدهد همچنان در کانادا مشغول به کار شوند. این امر موجب می شود تا آنها بتوانند در طول ماه علاوه بر دریافت CPP مبلغی را نیز به عنوان حقوق دریافت نمایند و در سنین بازنشستگی از رفاه بیشتری برخوردار شوند.

افرادی که زیر ۷۰ سال سن دارند و اقدام به دریافت مستمری بازنشستگی CPP می کنند، این امکان برای آن ها وجود دارد تا همچنان اقدام به پرداخت سهمیه CPP نمایند. این امر موجب می ‌شود تا آن ها بتوانند مزایای بازنشستگی بیش تری دریافت نمایند و درآمد بازنشستگی آن ها افزایش پیدا می کند. در واقع مبلغی که در این سال‌ها به CPP کمک می شود پس از ورود به سن ۷۰ سالگی به شما پرداخت خواهد شد و شما می توانید آن را تا آخر عمر دریافت نمایید.

البته این امکان وجود دارد که افرادی که اقدام به پرداخت سهمیه CPP  می کنند، با رسیدن به سن ۶۵ سالگی آن را متوقف نمایند. اما اگر شما کمک های خود به CPP را تا سن ۷۰ سالگی ادامه دهید، مبلغ دریافتی شما با رسیدن به سن ۷۰ بیش تر خواهد بود و شما می توانید از مزایای بیشتری برخوردار شوید.

طرح بازنشستگی کبک کانادا

افرادی که در استان کبک کانادا کار کرده اند مزایای دریافت CPP آن ها متفاوت خواهد بود و آن ها از طرح بازنشستگی کبک یا QPP به همراه CPP برخوردار خواهند شد.

چنانچه یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می کند بهتر است برای دریافت مزایای بازنشستگی از کبک با Retraite Québec تماس بگیرید:

 • شما فقط در کبک کار کرده اید.
 • شما در کبک و حداقل در یک استان/منطقه دیگر کار کرده اید و در کبک زندگی می کنید.
 • شما در کبک کار کرده اید، در حال حاضر در خارج از کانادا زندگی می کنید و آخرین استان محل اقامت شما کبک بوده است.

نکته: افرادی که علاوه بر کشور کانادا در کشور دیگری برای مدت زمانی کار و زندگی کرده اند می توانند علاوه بر دریافت مستمری بازنشستگی CPP، مستمری آن کشور را نیز دریافت نمایند. لازم به ذکر است که کشور کانادا با تعداد زیادی از کشورها قراردادهای بین المللی تامین اجتماعی تنظیم نموده است.

درخواست پرداخت عطف به ماسبق در کانادا

اگر پس از 65 سالگی درخواست دهید، می توانید تا 11 ماه حقوق بازنشستگی CPP را به ماسبق دریافت کنید. تاریخ شروعی که برای شروع دریافت مزایای خود انتخاب می کنید بر میزان دریافتی شما در هر ماه تأثیر می گذارد. برای مستمری بازنشستگی CPP که قبل از سن 65 سالگی گرفته شده است، هیچ پرداخت عطف به ماسبق وجود ندارد.

تاثیر سن بر میزان حقوق بازنشستگی در کانادا

 • اگر از 60 سالگی شروع کنید، پرداخت ها کاهش می یابد.
 • اگر بعد از 65 سالگی شروع کنید، پرداخت ها 0.7٪ در هر ماه (یا 8.4٪ در سال) افزایش می یابد.
 • اگر قبل از 65 سالگی دریافت CPP  را شروع کنید، پرداخت ها هر ماه 0.6٪ (یا 7.2٪ در سال) کاهش می یابد.
 • اگر از 70 سالگی (یا بعد از آن) شروع کنید حداکثر افزایش 42٪ مشمول حال شما می شود.

تصمیم گیری برای شروع دریافت مستمری بازنشستگی کانادا

هنگامی که تصمیم برای دریافت مستمری بازنشستگی CPP گرفته اید باید عوامل مختلفی را مد نظر قرار دهید. این عوامل شامل مواردی نظیر وضعیت مالی، وضعیت سلامتی و برنامه ‌های بازنشستگی شما می گردد.

به طور مثال اگر شما در وضعیت سلامت خوبی به سر می برید و این انتظار را از خود دارید که یک عمر طولانی مدت داشته باشید و یا شما به منابع درآمد دیگری به جز درآمد CPP دسترسی دارید، بهترین تصمیمی که می توانید برای دریافت CPP بگیرید درخواست آن در سن ۷۰ سالگی می باشد. چرا که این موضوع سبب می شود تا میزان مستمری ماهیانه دریافتی شما افزایش پیدا کند و در نهایت شما از مزایای بیشتری برخوردار خواهید شد.

البته افرادی که ترجیح می دهند که تعداد سال های کمتری مشغول به کار باشند و یا در حال حاضر پول کافی برای پرداخت هزینه ‌های زندگی و پرداخت بدهی‌ های خود را ندارند می ‌توانند از سن ۶۰ سالگی اقدام به ثبت درخواست CPP برای دریافت حقوق بازنشستگی کنند. این امر موجب می ‌شود تا این افراد بتوانند به راحتی نیازهای خود را مرتفع کنند و پول لازم برای پرداخت هزینه های زندگی را داشته باشند.

مبلغ مستمری بازنشستگی در کانادا

میزان مستمری بازنشستگی CPP شما به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سنی که تصمیم می گیرید بازنشستگی خود را شروع کنید.
 • چقدر و برای چه مدت به CPP کمک کردید.
 • میانگین درآمد شما در طول زندگی کاری شما

در سال 2022، حداکثر مبلغ ماهانه ای که می توانید به عنوان یک گیرنده جدید دریافت کنید که بازنشستگی را در سن 65 سالگی شروع می کند، 1253.59 دلار است.

میانگین مبلغ ماهانه پرداختی برای مستمری بازنشستگی مزایای جدید (در سن 65 سالگی) در اکتبر 2021 برابر با 702.77 دلار بود.

شرایط شما تعیین کننده حداکثر مبلغ دریافتی خواهد بود. می توانید با ورود به حساب My Service Canada خود، تخمینی از پرداخت های ماهانه بازنشستگی CPP خود را دریافت کنید. افرادی که My Service Canada حساب کاربری ندارند، می توانند در آن ثبت نام کنند. برای تکمیل ثبت نام خود یک کد دسترسی شخصی دریافت خواهید کرد.

دوره های با حقوق کم یا بدون حقوق در کانادا

به طور کلی افراد در طول زندگی خود ممکن است برای مدت زمانی درآمد کمی داشته باشند و یا اصلا درآمد نداشته باشند. به همین خاطر در حین محاسبه مولفه پایه مستمری بازنشستگی CPP دولت کانادا ۸ سال از سابقه کم ترین درآمد افراد را از سابقه درآمد آن ها حذف می کند.

این امر موجب می شود تا میزان مستمری که افراد دریافت می‌ نمایند افزایش پیدا کند. افرادی که از یک ژانویه ۲۰۱۹ به بعد مشغول به کار شده باشند، می ‌توانند از این مزیت استفاده نمایند. یعنی برای محاسبه درآمد CPP  آن ها بهترین درآمد ۴۰ ساله آن ها مورد محاسبه قرار می‌گیرد تا در نهایت مبلغ CPP دریافتی آن ها در بالاترین حالت ممکن باشد.

دوره های تربیت فرزندان

مقررات مربوط به فرزند پروری می تواند به افزایش مزایای CPP شما، بسته به درآمد شما در طول دوره ای که از فرزندان زیر 7 سال خود مراقبت می کردید کمک کند.

دوره های ناتوانی

اگر شما CPP پرداخت ناتوانی دریافت کرده‌اید، هنگام محاسبه پایه مزایای CPP این مبلغ لحاظ نمی گردند و این موضوع سبب افزایش مبلغ مستمری بازنشستگی می شود.

هنگام محاسبه مولفه افزایش یافته CPP (براساس درآمد در سال 2019 یا بعد از آن)، به شما اعتباری برای ماه هایی که از کار افتاده اید، قبل از شروع دریافت مستمری بازنشستگی اختصاص داده می شود. ارزش اعتبار بر اساس درآمد شما در 6 سال قبل از ناتوان شدن محاسبه می گردد.

تقسیم بازنشستگی در کانادا

شما می توانید حقوق بازنشستگی خود را با همسر یا شریک زندگی مشترک خود به اشتراک بگذارید. اشتراک مستمری می تواند با کاهش درآمد مشمول مالیات، مالیات شما را در دوران بازنشستگی کاهش دهد.

طلاق یا جدایی

تقسیم اعتبار به شما این امکان را می دهد که در صورت جدایی یا طلاق، کمک های CPP شما به طور مساوی بین شما و همسر / شریک زندگی مشترک تقسیم شود.

برای تکمیل درخواست خود باید موارد زیر را انجام دهید:

مطمئن شوید که واجد شرایط هستید

برای واجد شرایط بودن برای برنامه بازنشستگی کانادا (CPP)، باید حداقل 60 سال سن داشته باشید و حداقل یک مشارکت معتبر در CPP داشته باشید.

تصمیم بگیرید که چه زمانی می خواهید بازنشستگی خود را شروع کنید

در این مرحله از شما خواسته می شود یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • به محض اینکه واجد شرایط شدید، بازنشستگی خود را دریافت کنید .
 • دریافت مستمری خود را از سن 65 سالگی شروع کنید (بازنشستگی شما از ماه بعد از تولد 65 سالگی شما شروع می شود.)
 • دریافت مستمری خود را در تاریخ خاصی که انتخاب می کنید شروع کنید.

نکته: بهترین زمان برای شروع دریافت بازنشستگی 70 سالگی است و افرادی که مزایای CPP خود را از این سن دریافت می کنند می توانند از حداکثر مزایا برخوردار گردند.

تصمیم بگیرید که چگونه درخواست دهید

در این مرحله ثبت درخواست به صورت آنلاین یا کاغذی انجام می شود.

افرادی که دارای شرایط زیر هستند می بایست یک درخواست کاغذی را تکمیل و ارسال کنند:

 • شما از مزایای CPP مانند مستمری از کارافتادگی، مستمری بازماندگان یا مزایای فرزندان خودداری می‌ کنید، تا به حال دریافت کرده‌ اید، یا از شما محروم شده ‌اید.
 • شما در خارج از کانادا زندگی می کنید.
 • شما یک شخص ثالث مجاز مانند وکالتنامه دارید که حساب CPP شما را مدیریت می کند.

افرادی که دارای شرایط زیر هستند می بایست یک درخواست آنلاین را تکمیل و ارسال کنند:

 • برای درخواست آنلاین به یک حساب My Service Canada (MSCA) نیاز دارید.
 • اگر یک حساب My Service Canada (MSCA) ندارید، می توانید در آن ثبت نام کنید.
 • برای تکمیل ثبت نام خود یک کد دسترسی شخصی دریافت خواهید کرد.
 • از طریق MSCA، می توانید تخمینی از آنچه دریافت خواهید کرد را مشاهده کنید. پس از ارسال درخواست، بلافاصله به شما اطلاع داده می شود که درخواست شما دریافت شده است و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
 • بین 7 تا 14 روز بعد درخواست شما پردازش می شود.

افرادی که تمایل به استفاده از یک برنامه کاغذی برای ثبت درخواست دارند:

 • برای درخواست از طریق کاغذ، برنامه را دانلود کنید.
 • اگر درخواست کاغذی ارسال می کنید، معمولاً تا 120 روز طول می کشد تا اخطار کتبی تصمیم خود را دریافت کنید. البته اگر اطلاعاتی که در برنامه وارد کرده اید غلط یا ناقص باشد، ممکن است پردازش درخواست شما بیشتر طول بکشد.

نکته: به خاطر داشته باشید که از قبل درخواست دهید تا مطمئن شوید که بازنشستگی خود را تا تاریخی که انتخاب می کنید شروع می کنید.

درخواست خود را ارسال کنید

امکان ارسال درخواست به دو روش زیر فراهم است:

 • آنلاین ارسال کنید.
 • با استفاده از یک برنامه کاغذی ارسال کنید.

برای ثبت درخواست از طریق کاغذ، فرم درخواست برنامه بازنشستگی کانادا (ISP-1000) را تکمیل کنید و آن را پست کنید یا آن را به دفتر خدمات کانادا بسپارید.

می ‌توانید با ورود به حساب My Service Canada خود یا با تکمیل فرم رضایت برای ارسال اطلاعات به یک شخص مجاز (ISP-1603) به شخصی اجازه دهید از طرف شما با سرویس کانادا تماس بگیرد.

این فرم به فردی که به شما کمک می‌ کند این اختیار را نمی‌ دهد که:

 • از طرف شما برای دریافت مزایا اقدام کند.
 • آدرس پرداخت خود را تغییر دهد.
 • امکان تغییر کسر مالیات

شما می توانید از طرف شخصی که قادر به مدیریت امور خود نیست، درخواست کنید به عنوان سرپرست مزایای CPP ،OAS و یا GIS عمل کنید. برای درخواست برای مدیریت مزایا از طرف شخصی باید از یک متخصص پزشکی بخواهید که فرم گواهی ناتوانی (ISP-3505) را صادر کند.

یکی از فرم های زیر را تکمیل کنید:

 • موافقتنامه برای اداره مزایای تحت قانون امنیت سالمندی و/یا طرح بازنشستگی کانادا توسط فرم امین خصوصی (ISP-3506) (برای مدیریت توسط یک فرد)
 • موافقتنامه برای اداره مزایای تحت قانون امنیت سالمندی و/یا طرح بازنشستگی کانادا توسط فرم آژانس یا مؤسسه (ISP-3507) (برای مدیریت توسط آژانس، سازمان خیریه یا شهرداری)

نکته: هدف دولت کانادا پرداخت مستمری بازنشستگی CPP شما در ماه تاریخ شروعی است که انتخاب می کنید.

وضعیت درخواست خود را بررسی کنید

می توانید وضعیت درخواست خود را با استفاده از حساب My Service Canada (MSCA) خود و انتخاب پیوند “وضعیت برنامه” مشاهده کنید. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات با خدمات کانادا تماس بگیرید.

توجه: در صورت وجود اطلاعات نادرست، گمراه کننده یا حذف شده در درخواست بازنشستگی CPP، شما ممکن است جریمه شوید. همچنین برای جریمه ها و اضافه پرداخت هایی که مشمول جریمه می شوند، سود دریافت می شود.

هنگامی که مستمری بازنشستگی CPP خود را شروع کردید، تا پایان عمر پرداختی دریافت خواهید کرد. در صورتی که هزینه زندگی و تورم سالانه افزایش یابد، پرداخت ماهانه شما در ژانویه هر سال افزایش می ‌یابد. این موضوع با شاخص قیمت مصرف کننده اندازه‌گیری می ‌شود. نکته خوبی که در این میان وجود دارد این است که اگر هزینه زندگی کاهش یابد، پرداخت ماهانه شما کاهش نخواهد یافت.

واریز مبلغ پرداختی حقوق بازنشستگی در کانادا

مبلغ پرداختی شما هر ماه مستقیماً به حساب بانکی شما واریز می شود. البته اگر شما واریز مستقیم را انتخاب نکرده باشید، یک چک در 3 روز کاری آخر هر ماه برای شما پست می ‌شود.

مالیات مستمری بازنشستگی در کانادا

مستمری بازنشستگی CPP شما به عنوان درآمد محسوب می شود و مشمول مالیات در کانادا است.

مالیات CPP به طور خودکار کسر نمی شود. بنابراین شما می توانید درخواست کنید که مالیات بر درآمد فدرال از پرداخت های ماهانه شما به صورت خودکار کسر شود. برای انجام این کار از یکی از راه های زیر می توانید اقدام کنید:

 • وارد شدن به حساب My Service Canada
 • تکمیل فرم درخواست برای کسر داوطلبانه مالیات بر درآمد فدرال CPP/OAS (ISP3520CPP)  و ارسال آن
 • تحویل فرم درخواست به دفتر خدمات کانادا

اگر درخواست کسر مالیات ماهانه ندارید، ممکن است مجبور شوید هر سه ماهه مالیات بر درآمد خود را بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با اداره خدمات مالیاتی آژانس درآمد کانادا (CRA) تماس بگیرید.

نکته: اگر با تصمیم مخالف هستید، ممکن است بخواهید تصمیم شما مجددا بررسی شود. برای این کار شما باید ظرف 90 روز پس از دریافت نامه تصمیم خود، این بررسی را به صورت کتبی درخواست کنید. درخواست شما توسط کارکنان سرویس کانادا که در تصمیم گیری اولیه در مورد درخواست شما دخیل نبوده اند بررسی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد نحوه درخواست بازنگری تصمیم

سه  راه وجود دارد که می توانید درخواست خود را برای بررسی مجدد مطرح کنید:

 • درخواست خود را به صورت آنلاین با استفاده از My Service Canada Account (MSCA) ارسال کنید.
 • تکمیل و ارسال درخواست برای بررسی مجدد فرم تصمیم برنامه بازنشستگی کانادا (ISP-1238)
 • یک درخواست کتبی برای بررسی تصمیم تهیه و ارسال کنید. این درخواست می بایست شامل موارد زیر باشد:
  • اسم شما
  • نشانی شما
  • شماره تلفن شما
  • شماره بیمه اجتماعی یا شماره شناسایی مشتری شما
  • توضیح مفصل در مورد اینکه چرا با این تصمیم موافق نیستید
  • هر گونه اطلاعات جدیدی که می تواند بر تصمیم گیری تأثیر بگذارد
  • امضای شما و تاریخ

اگر درخواست خود را روی کاغذ تکمیل کنید می بایست از یکی از راه های زیر اقدام کنید:

 • درخواست کتبی خود را امضا کرده و آن را ارسال کنید.
 • از طریق پست آن را ارسال کنید.
 • شخصاً به یک دفتر خدمات کانادا مراجعه کنید.

بررسی مجدد بسته به مورد ممکن است چندین ماه طول بکشد. Service Canada مجدداً درخواست شما و هرگونه اطلاعات جدیدی را که برای پشتیبانی از درخواست خود ارسال می کنید بررسی می کند و تصمیم (جدید) را از طریق پست برای شما ارسال می کند.

نکته: اگر با تصمیم جدید مخالف هستید می توانید برای تجدید نظر با دادگاه تامین اجتماعی تماس بگیرید.

نحوه لغو مستمری بازنشستگی کانادا

شما می توانید مستمری بازنشستگی CPP خود را تا 12 ماه پس از شروع دریافت آن لغو کنید. شما باید کتبا درخواست کنسل کنید. شما همچنین باید تمام درآمد CPP را که دریافت کرده اید بازپرداخت کنید. برای لغو مزایای خود، با خدمات کانادا تماس بگیرید.

لغو مستمری بازنشستگی CPP پس از فوت

هنگامی که فردی فوت کرد، می بایست در اسرع وقت به ارگان های مربوطه اطلاع رسانی شود تا از پرداخت اضافی جلوگیری شود. بازماندگان فرد متوفی ممکن است واجد شرایط دریافت سایر مزایای CPP باشند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • سود فوت
 • مستمری بازماندگان

سایر مزایای بازنشستگی در کانادا

علاوه بر مستمری بازنشستگی CPP، ممکن است واجد شرایط دریافت سایر مزایای CPP نیز باشید. در بیشتر موارد برای دریافت این مزایا، باید درخواست دهید.

مزایای پس از بازنشستگی CPP

اگر در زمانی که زیر 70 سال سن دارید، در حالی که مستمری بازنشستگی CPP خود را دریافت می‌ کنید تصمیم به ادامه دادن حق بیمه خود دارید، واجد شرایط دریافت مزایای پس از بازنشستگی CPP هستید. این کمک ها در اصل صرف هزینه مزایای پس از بازنشستگی می شود که درآمد بازنشستگی شما را افزایش می دهد.

هر سالی که در CPP مشارکت می‌ کنید و حق بیمه پرداخت می کنید، مزایای پس از بازنشستگی اضافی را برای شما به همراه خواهد داشت. در واقع این مزایا به طور خودکار از 70 سالگی به بعد به شما پرداخت خواهد شد و شما آن را تا آخر عمر دریافت خواهید کرد.

البته شما می‌ توانید انتخاب کنید که کمک ‌های پس از بازنشستگی خود را با رسیدن به سن 65 سالگی متوقف کنید. حتی برخی افراد که تا سن 70 سالگی همچنان کار می‌ کنند، می توانند CPP خود را پیش از رسیدن به سن 70 دریافت نمایند.

مستمری از کارافتادگی CPP

شما نمی توانید مستمری از کارافتادگی CPP و مستمری بازنشستگی CPP را همزمان دریافت کنید. سیستم بیمه کانادا به طور خودکار مستمری از کارافتادگی CPP شما را به مستمری بازنشستگی CPP تبدیل می کند تا زمانی که شما 65 ساله شوید.

مزایای از کارافتادگی پس از بازنشستگی CPP

اگر مستمری بازنشستگی CPP را دریافت می‌ کنید و کمتر از 65 سال سن دارید و از کارافتادگی شدید و طولانی‌ مدت برخوردار هستید، اگر به اندازه کافی سهم CPP داشته باشید، ممکن است واجد شرایط دریافت مزایای از کارافتادگی پس از بازنشستگی CPP باشید. این مبلغ به پرداخت مستمری بازنشستگی CPP ماهانه فرد باید اقدام به ارائه درخواست کند و پس از رسیدن به سن 65 سالگی آن را دریافت خواهد کرد.

سود کودکان

مزایای ماهانه برای فرزندان وابسته (زیر 18 سال یا بین 18 تا 25 سال و فرزندانی که حضور تمام وقت در مدرسه دارند) تعلق می گیرد و این افراد با این دریافتی می توانند بسیاری از هزینه های زندگی خود را پرداخت کنند.

مستمری بازماندگان CPP بعد از مرگ

افرادی که از قبل با شروع دریافت مستمری بازنشستگی CPP، مستمری بازماندگان CPP دریافت می ‌کنند یا برعکس، این دو مستمری برای آن ها ترکیب و مبلغ آن پس از محاسبه به حساب این افراد واریز خواهد شد. محاسبه ترکیب دو مستمری از قوانین خاصی پیروی می کند و ممکن است با مجموع 2 مستمری برابری نکند. برای دریافت این مزایا باید درخواست بدهید.

مزایای دولت کانادا برای سالمندان

مطمئناً پیری با مشکلات زیادی همراه است. چین و چروک، موهای خاکستری، از دست دادن بینایی و شنوایی و دردهای عمومی همگی از بیماری های شایع دوران پیری هستند. اما افزایش سن مزایای زیادی به خصوص در مورد مسائل مالی شما نیز به دنبال دارد. از جمله این مزایا می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کسر مالیات برای سالمندان
 • محدودیت حساب بازنشستگی بیشتر
 • دیگر جریمه خروج زودهنگام وجود ندارد
 • پرداخت های تامین اجتماعی
 • بیمه درمانی مقرون به صرفه
 • کالج رایگان
 • دریافت تخفیف بیش تر

سالمندان کانادایی می توانند در وعده غذایی بعدی رستوران یا خرید خرده فروشی خود از تخفیف برخوردار شوند. بسیاری از موزه ‌ها، سالن‌ های سینما و مکان‌ های سرگرمی، هزینه‌ های پذیرش را برای افرادی که سنشان بالاتر است، کم تر در نظر گرفته اند. گاهی اوقات برای کالاهای ضروری مانند خواربار و پوشاک هم تخفیفاتی به سالمندان داده می شود. لازم به ذکر است که همه تخفیف های سالمندان علنی نمی شوند و گاهی اوقات این تخفیف ها فقط به کسانی داده می شود که آن ها را درخواست می کنند و مدرک سن را نشان می دهند.

علاوه بر این بسیاری از هتل‌ ها و شرکت ‌های کرایه‌ خودرو به سالمندانی که بالای سن معینی هستند یا اعضای  AARP می باشند تخفیف می ‌دهند. مسافران کانادایی که در سن 65 سال و بالاتر از 10٪ تخفیف برای برخی از کرایه های Amtrak برخوردار هستند. شهروندان و ساکنان دائمی 62 سال و بالاتر کانادایی می توانند با پرداخت 80 دلار به صورت حضوری (90 دلار به صورت آنلاین یا از طریق پست) مجوز مادام العمر خدمات پارک ملی را به بیش از 2000 مکان تفریحی فدرال دریافت کنند.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

خدمات موسسه مهاجرتی تراست

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت کاری به کانادا
مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

سوالات متداول

برای بازنشستگی راحت در کانادا به چه میزان پول نیاز دارید؟

برای حفظ سبک زندگی مشابه در دوران بازنشستگی به 70 تا 80 درصد حقوق فعلی خود نیاز دارید. این بدان معناست که اگر هر سال 100000 دلار درآمد داشتید، برای مثال باید 70000 تا 80000 دلار درآمد بازنشستگی داشته باشید.

بازنشستگی در کانادا بهتر است یا آمریکا؟

حساب‌های بازنشستگی کانادایی نسبت به حساب‌های آمریکایی محدودیت ‌های مشارکت سخاوتمندانه ‌تر و محدودیت ‌های توزیع کم تری دارند. برنامه بازنشستگی کانادا برای سالمندان، امنیت سالمندی، از درآمدهای مالیاتی عمومی تأمین می شود، در حالی که تأمین اجتماعی آمریکا از مالیات بر حقوق و دستمزد تأمین می شود.

میانگین مستمری بازنشستگی در کانادا چقدر است؟

702.7 دلار

آیا می توانم در 60 سالگی در کانادا بازنشسته شوم؟

سن استاندارد برای شروع مستمری 65 سال است. با این حال، می توانید از سن 60 سالگی یا تا 70 سالگی آن را دریافت کنید. اگر دریافت مستمری خود را زودتر شروع کنید، مبلغ ماهیانه دریافتی کمتر خواهد شد. اگر تصمیم دارید دیرتر شروع کنید، مبلغ ماهیانه بیش تری دریافت خواهید کرد.

وقتی در کانادا 65 ساله می شوید چه مزایایی به دست می آورید؟

شما می توانید اولین پرداخت مستمری سالمندی خود را یک ماه پس از 65 سالگی دریافت کنید. می توانید برای هر ماه که تصمیم به تاخیر در اولین پرداخت خود دارید، مبلغ بیشتری دریافت کنید. پس از 65 سالگی می توانید پرداخت مستمری امنیت سالمندی را تا 60 ماه (5 سال) به تعویق بیندازید.

آیا CPP از ماهی که 65 ساله می شوید شروع می شود؟

بازنشستگی شما از ماه بعد از تولد 65 سالگی شما شروع می شود. اگر مستمری بازنشستگی CPP را با تأخیر دریافت کنید، مبلغ پرداختی ماهانه شما برای هر ماه پس از سن 65 سالگی که دریافت آن را تا سن 70 سالگی به تأخیر می ‌اندازید، 0.7 درصد افزایش می ‌یابد.

OAS از چه سنی شروع می شود؟

مکمل درآمد تضمینی (GIS) از اول آوریل 2023، سن واجد شرایط بودن برای مزایای OAS و GIS به تدریج از 65 سال به 67 سال با اجرای کامل تا ژانویه 2029 افزایش می یابد.

چه سنی در کانادا سالمند در نظر گرفته می شود؟

65. طبق فرهنگ لغت آکسفورد کانادا، یک شهروند سالمند “یک فرد مسن، به ویژه یک فرد بالای 65 سال” است و یک سالمند به نقل از همان منبع مرجع نسبتاً مسن است و از میانسالی گذشته است.

اگر فردی قبل از شروع بازنشستگی CPP بمیرد درآمد CPP او چه می شود؟

اگر فردی زیر 70 سال سن داشته باشد و قبل از درخواست بازنشستگی CPP فوت کند، نمی توان CPP او را به شخص دیگری پرداخت کرد. اگر فردی بیش از 70 سال داشته باشد، اقوام او می توانند حداکثر یک سال پس از مرگ او درخواست CPP ارسال کنند. این افراد تا 11 ماه مستمری بازنشستگی دریافت خواهند کرد. خانواده فرد متوفی همچنین ممکن است واجد شرایط سایر مزایای CPP  باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.