مالیات در کانادا

مالیات در کانادا

انواع مالیات کانادا

کانادا نظام مالیاتی جامعی برای پرداخت هزینه‌های بخش سلامت عمومی و خدمات اجتماعی دارد که کانادایی‌ها در سراسر کشور از آن بهره‌منداند. با اینکه ممکن است صحبت‌هایی درباره بالا بودن مالیات پرداختی کانادایی‌ها در مقایسه با آمریکایی‌ها شنیده باشید، در بررسی بر کشورهای OECD، مقدار مالیات کانادا کمتر از میانگین است. یعنی کانادایی ها در مقایسه با فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها، نیوزلندی‌ها، انگلیسی‌ها و دیگران مالیات کمتری می‌پردازند.

در کانادا نیز مانند سایر کشورها، دولت بابت خدماتی که به مردم ارائه می‌کند درصد مالیاتی را تعیین می‌نماید. در کانادا علاوه بر مالیاتی که توسط دولت فدرال تعیین می‌شود در هر یک از ایالات نیز، مقامات استانی برای ساکنین مالیات در نظر می‌گیرند. البته با توجه به سطح بالای درآمد مردم در کانادا و کیفیت بسیار عالی خدماتی که در هر ایالت، ارائه می‌شود مالیات دریافتی تاثیر زیادی بر رفاه و آسایش عمومی ندارد. برای بسیاری از مهاجرین در رابطه با مالیاتی که در کانادا از آن‌ها دریافت می‌شود سوالاتی به وجود می‌آید از جمله این که آیا مالیات دریافتی از مهاجرین همان مالیاتی است که از شهروندان کانادایی دریافت می‌شود یا مهاجرین ملزم به پرداخت مالیات بیشتری هستند.

در کانادا انواع مختلف مالیات همچون مالیات بر درآمد، فروش، دارایی و شرکت وجود دارد. بیشترین سهم از درآمد دولت فدرال از مالیات بر درآمد است. در حقیقت این مالیات تقریبا نیمی از بودجه دولت فدرال را تشکیل می‌دهد. مالیات بر شرکت و مالیات بر فروش هم هرکدام 15 درصد از درآمد دولت فدرال را تشکیل می‌دهند. در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما در رابطه با مالیات در کانادا پاسخ بدهیم.

درباره درآمد در کانادا بخوانید.

انواع مالیات کانادا

مالیات بر درآمد در کانادا

نظام مالیاتی کانادا براساس نوع اقامت شما است و از یکم ژانویه تا سی و یکم دسامبر در جریان است. اگر ساکن کانادا هستید، هر سال باید نهایتا تا 30 آوریل اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنید. شما باید درآمدی که بدست آورید چه در داخل و چه در خارج از کانادا در این اظهارنامه بیاورید.

اگر خارج از کبک کانادا زندگی می‌کنید، باید یک اظهارنامه مالیاتی تشکیل دهید که شامل مالیات‌های ایالتی و فدرال می‌شود. اگر در کبک زندگی می‌کنید باید دو اظهارنامه جداگانه برای مالیات‌های ایالتی و فدرال تنظیم کنید. مشابه سایر کشورها، مالیات بر درآمد در کانادا تصاعدی است. این به معنی آن است که هر چه بیشتر درآمد داشته باشید، مالیات بیشتری پرداخت خواهید کرد.

مالیات بر درآمد توسط دولت فدرال تعیین می‌گردد. این نوع مالیات در کانادا به صورت تصاعدی محاسبه می‌شود بدین معنا که هر شخصی که درآمد بیشتری داشته باشد متقابلا مالیات بیشتری هم پرداخت می‌کند. معمولا مالیات بر درآمد از حقوق کارکنان کسر می‌شود و توسط کارفرما به حساب دولت فدرال کانادا واریز می‌شود.

همچنین بخوانید: اقامت کانادا ، شهروندی کانادا ، اقامت موقت کانادا

مالیات شرکت ‌های کانادا

تمامی شرکت‌ها در کانادا از جمله شرکت‌های غیرانتفاعی و غیر فعال هم از سود و هم از سرمایه مالیات می‌پردازند. مالیات بر شرکت علاوه بر سطح ایالت در سطح فدرال هم وضع می‌شود. بنابراین نرخ مالیات بر شرکت نه تنها بر اساس نوع و اندازه شرکت بلکه با توجه به ایالت هم تفاوت دارد.

به طور کل می توان گفت، شرکت‌هایی که در کانادا به طور قانونی ثبت شده‌اند و در این کشور مشغول به فعالیت هستند باید سالانه حدود 15 درصد از درآمد خالص خود را به دولت فدرال کانادا به عنوان مالیات پرداخت کنند.

همچنین بخوانید: ثبت شرکت در کانادا

مالیات بر محصولات و خدمات کانادا

در کانادا تولید‌کنندگان محصولات و ارائه‌دهندگان خدمات باید مالیات پرداخت کنند. البته به طور محدود، فعالیت برخی از شرکت‌هایی که تامین کننده نیازهای درمانی و یا تغذیه مردم هستند مشمول مالیات نیست. در برخی از ایالات کانادا، با توجه به میزان فروش محصولات شرکت یا خدمات ارائه شده در آن استان نیز درصد مالیاتی از سوی مقامات استانی تعیین می‌شود. در واقع این دسته از شرکت‌ها علاوه بر پرداخت مالیات به دولت فدرال باید مالیات استانی را نیز بپردازند که به جمع آن دو مالیات فروش هماهنگ گفته می‌شود.

مالیات غیر مستقیم کانادا

مالیات غیر مستقیم در کانادا بر خودرو و بنزین اعمال می‌شود. معمولا این نوع مالیات در کانادا بر تمامی محصولات مرتبط با خودرو سرشکن می‌شود به همین دلیل مشتریان متوجه اعمال آن نمی‌شوند.

پرداخت مالیات کانادا

مردم در کانادا معمولا از اوایل ماه فوریه تا اواخر آوریل، فرم مالیاتی خود را پر می‌کنند. در tax return یا فرم مالیاتی، هزینه‌ها و درآمد باید قید بشوند. همچنین در صورت پرداخت مالیات در طول سال جاری، این موارد را نیز در فرم مالیاتی قید می‌کنند. اگر اداره مربوطه در پایان محاسبات متوجه شود که شما بیش از مقدار مقرر در آن سال مالیات پرداخت کرده‌اید مبلغ مازاد را مسترد می‌کند و اگر به دولت بدهکار باشید باید تا پایان ماه اوریل بدهی خود بپردازید در غیر این صورت دادگاه شما را محکوم به پرداخت جریمه می‌کند.

برای پر کردن فرم مالیات بهترین راه استفاده از برنامه‌هایی است که مردم در کانادا از آن‌ها برای خوداظهاری مالیاتی استفاده می‌کنند. برنامه Canada revenue agency متداول‌ترین برنامه است. این برنامه قیمت زیادی ندارد و با استفاده از آن به چند سوال پاسخ می‌دهید و بدین ترتیب مقدار مالیاتی که در آن سال به شما تعلق گرفته مشخص می‌شود. بعد از تکمیل نمودن فرم مذکور باید آن را به صورت آن لاین برای اداره مالیات کانادا( CRA) ارسال کنید.

معمولا شرکت‌ها از این برنامه استفاده نمی‌کنند بلکه حسابدار شرکت انجام چنین کاری را بر عهده دارد. البته برخی از شرکت‌ها نیز در زمان تعیین و پرداخت مالیات از خدمات تخصصی حسابداران در این زمینه استفاده می‌کنند. در ماه فوریه و اوریل تبلیغات زیادی از سوی حسابداران تخصصی صورت می‌گیرد و شما به راحتی می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. در کانادا، شرکت‌ها حتی در صورت داشتن درآمد پایین نیز باید فرم مالیاتی پر کنند و دولت نیز با توجه به درآمد از آن‌ها مالیات دریافت می‌کند. مراقب باشید که در کانادا از پرداخت مالیات فرار نکنید چون با پیگیری‌هایی که صورت می‌گیرد ممکن است شرکت شما جریمه شود و یا حتی دولت علیه شما در دادگاه اقامه دعوا نماید.

درباره قانون کار کانادا بخوانید.

مالیات بر ملک کانادا

این نوع مالیات، مالیات بر دارایی‌ها است. اگر در کانادا خانه دارید، باید مالیات آن را بدهید. مشابه سایر برنامه‌های مالیاتی در کانادا مبلغی که پرداخت می‌کنید با توجه به منطقه تفاوت دارد. مالیات بر دارایی به صورت منطقه ای جمع آوری می‌شود. اگرچه هیچ کس از پرداخت مالیات خوشش نمی‌آید، مالیات بر دارایی خدمات مختلفی همچون آب، پاک کردن برف، جمع آوری زباله، نیروی انتظامی و آتش نشانی را پوشش می‌دهد.

در کانادا صاحبین املاک باید هر سال درصد مالیاتی را به دولت بپردازند. مبلغ این مالیات در هر شهر متفاوت است و حتی با توجه به منطقه‌ای هم که ملک در آن قرار گرفته است می‌تواند متغیر باشد. مالیات بر املاک توسط اعضای شورای شهر تعیین می‌شود و مردم باید آن را به شهرداری شهر محل سکونت خود بپردازند. معمولا در تعیین میزان مالیات املاک، ارزش خود ملک نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که در برخی از ایالات کانادا مانند آنتاریو، بخشی از مالیات تعیین شده برای صاحبان املاک، صرف توسعه مدارس می‌شود.

مالیات بر ملک در کانادا در دو مرحله دریافت می‌شود. در نیمه اول سال، صاحبین املاک، بخشی از مالیات مقرر را می‌پردازند و مابقی نیز در نیمه دوم سال تعیین می‌شود. معمولا شهرداری‌ها نسبت به دریافت مالیات املاک بسیار پیگیر هستند و در صورت خودداری مالکین از پرداخت مالیات، ملک را به حراج می‌گذارند. اگر از بانک کانادایی وام دریافت کرده باشید و ملک خود را به عنوان وثیقه بازپرداخت اقساط قرار داده باشید بانک برای جلوگیری از مصادره ملک از سوی شهرداری در زمان دریافت اقساط وام، مبلغی هم بابت مالیات ملک از مشتری دریافت می‌کند و جمع مبالغ را به عنوان مالیات بر ملک به شهرداری پرداخت می‌کند. بنابراین اگر ملک شما در رهن بانک کانادایی باشد بابت مصادره آن از سوی شهرداری نگران نباشید.

درباره خرید خانه در کانادا، خرید خانه در ونکوور و خرید خانه در تورنتو در صورت نیاز و با مراجعه به هر لینک بخوانید.

مالیات بر ارزش افزوده در کانادا

مالیات بر ارزش افزوده مبلغ معینی است که به برخی از کالاها مانند الکل و دخانیات تعلق می‌گیرد. در این نوع مالیات، قیمت کالا تاثیری در تعیین مبلغ مالیات ندارد.

همچنین کانادایی‌ها باید برای استفاده از بیشتر محصولات مصرفی و خدمات مالیات دهند. مالیات خدمات و کالاهای دولت فدرال (GST) و مالیات بر فروش ایالتی (PST) هر دو برای بیشتر کالاها و خدمات مصرفی در کانادا اعمال می‌شوند. در بعضی از ایالت‌ها GST و PST ادغام می‌شوند و مالیات بر فروش هماهنگ (HST) را تشکیل می‌دهند. در سایر ایالت‌ها PST وجود ندارد. به این خاطر که هر دو دولت فدرال و ایالتی مالیات بر فروش را اعمال می‌کنند، نرخ مالیات بر هر کالای مصرفی و خدمات با توجه به ایالت تفاوت دارد.

یکی از مواردی که ممکن است باعث سردرگمی و گیجی افرادی شود که برای اولین بار به کانادا می‌آیند، قیمت یک جنس در صندوق است. این به این خاطر است که در کانادا برعکس بسیاری از کشورهای دیگر مالیات بر فروش معمولا در قیمت آگهی شده گنجانده نمی‌شود. مصرف کنندگان بسته به ایالت و نوع کالا  یا خدمات با مالیات از 5 تا 15 درصد بیشتر از فهرست قیمت‌ها می‌پردازند.

مالیات بر ارزش افزوده در کانادا

مالیات کارمندان کانادا

در کانادا به فیش حقوقی اشخاص حقوق بگیر، مالیات‌های مختلفی تعلق می‌گیرد. این اشخاص لزوما کارمندان دولت نیستند بلکه کارکنان شرکت‌ها و به طور کلی هر نهاد یا شرکتی که برای کارکنان خود فیش حقوقی صادر می‌کند مشمول مالیات‌های متعددی قرار می‌گیرند که در این بخش از مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • مالیاتی که بابت حقوق بازنشستگی از حقوق کسر می‌شود. دولت کانادا به شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا پس از بازنشستگی، تسهیلاتی می‌دهد که بابت ارائه‌ آن‌ها در دوران اشتغال، مالیات دریافت می‌کند.
  • بیمه اشتغال. در زمان انجام کار ممکن است با خطراتی مواجه شوید به همین دلیل دولت کانادا با کسر مبلغ اندکی از حقوق ماهانه، شما را در مقابل خطرات احتمالی بیمه می‌کند.
  • مالیات سلامت کارمندان. در کانادا کارمندان، در برخی از شرکت‌های کانادایی، کارکنان برای دریافت خدمات پزشکی و داندانپزشکی که احتمالا تحت پوشش بیمه دولتی نیستند از تخفیف برخوردار می‌شوند و حتی ممکن است به صورت رایگان خدمات مذکور را دریافت نمایند. به همین دلیل از حقوق ماهانه آن‌ها مبلغی بابت استفاده از این نوع خدمات، برداشت می‌شود.
  • مالیات بابت برنامه بازنشستگی کبک. ایالت کبک، برنامه بسیار جامعی را برای بازنشستگان در نظر گرفته است و همین امر باعث شده تا بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا که بابت دوران کهولت خود نگران هستند، کبک را برای زندگی انتخاب کنند. مدیران در ایالت کبک، بابت این خدمات ارزنده، مالیات دریافت می‌کنند.
  • مالیات بر پاداش. مالیات دیگری که از حقوق کارکنان در کانادا برداشت می‌شود مالیات بر پاداشی است که به دلیل حسن انجام کار، از سوی کارفرما به آن‌ها تعلق گرفته است.

مالیات بین ‌المللی کانادا

جالب است بدانید که اگر درآمد خود را از کشور دیگری به کانادا بیاورید باید بابت آن مالیات پرداخت کنید. البته اگر مالیات را در کشور مبدأ پرداخت کرده باشید ممکن است برخی از ایالات با ارائه مدرک، شما را بابت مالیات مربوط به آن بخش از درآمد معاف کنند. البته در مورد مهاجرینی که در ایران مالیات پرداخت کرده باشند به دلیل عدم ارتباط بین اداره مالیات ایران و کانادا، بعید است که مالیات پرداخت شده در ایران را اداره مالیات کانادا بپذیرد و شما را از مالیات در کانادا معاف نماید.

مالیات بر ارث در کانادا

در کانادا بر خلاف ایالات متحده آمریکا، بر اموال متوفی مالیات تعلق نمی‌گیرد اما بهتر است که اشخاص قبل از فوت، تکلیف اموال خود را مشخص کنند و اقدمات قانونی لازم را برای ثبت و پرداخت مالیات تعلق گرفته به آن‌ها انجام دهند.

فرصت مشاوره رایگان!

به راحتی می‌توانید برای بررسی شرایط خود برای مهاجرت با موسسه تراست تماس بگیرید و از مشاورۀ رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

سیستم مالیات در کانادا چگونه کار می کند؟

سیستم مالیاتی کانادا براساس نوع اقامت شما است و از یکم ژانویه تا سی و یکم دسامبر در جریان است. اگر ساکن کانادا هستید، هر سال باید نهایتا تا 30 آوریل اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنید. شما باید درآمدی که بدست آورید چه در داخل و چه در خارج از کانادا در این اظهارنامه بیاورید تا میزان مالیات شما محاسبه گردد.

مالیات بر درآمد در کانادا چقدر است؟

مالیات بر درآمد توسط دولت فدرال تعیین می‌گردد. این نوع مالیات در کانادا به صورت تصاعدی محاسبه می‌شود بدین معنا که هر شخصی که درآمد بیشتری داشته باشد متقابلا مالیات بیشتری هم پرداخت می‌کند. معمولا مالیات بر درآمد از حقوق کارکنان کسر می‌شود و توسط کارفرما به حساب دولت فدرال کانادا واریز می‌شود.

نرخ مالیات استانی کانادا را از کجا بیابیم؟

در کانادا علاوه بر مالیاتی که توسط دولت فدرال تعیین می‌شود در هر یک از ایالات نیز، مقامات استانی برای ساکنین مالیات در نظر می‌گیرند. برای مشاهده نرخ مالیات هر استان (به جز کبک) روی این لینک کلیک کنید. همچنین برای یافتن نرخ مالیاتی استان کبک به این سایت مراجعه کنید.

اظهارنامه مالیاتی در استان ها چگونه تنظیم می شود؟

اگر خارج از کبک کانادا زندگی می‌کنید، باید یک اظهارنامه مالیاتی تشکیل دهید که شامل مالیات ‌های ایالتی و فدرال می‌شود. اما اگر در کبک زندگی می‌کنید باید دو اظهارنامه جداگانه برای مالیات‌های ایالتی و فدرال تنظیم کنید.

مالیات شرکت ‌های کانادا چقدر است؟

شرکت‌ هایی که در کانادا به طور قانونی ثبت شده‌اند و در این کشور مشغول به فعالیت هستند باید سالانه حدود 15 درصد از درآمد خالص خود را به دولت فدرال کانادا به عنوان مالیات پرداخت کنند. نرخ مالیات بر شرکت نه تنها بر اساس نوع و اندازه شرکت بلکه با توجه به ایالت هم تفاوت دارد.

مالیات غیر مستقیم کانادا چیست؟

این نوع مالیات در کانادا بر تمامی محصولات مرتبط با خودرو مانند بنزین سرشکن می ‌شود به همین دلیل مشتریان متوجه اعمال آن نمی ‌شوند.

چگونه فرم مالیاتی خود را در کانادا پر کنیم؟

می توانید از برنامه Canada revenue agency استفاده کنید. این برنامه قیمت زیادی ندارد و با استفاده از آن به چند سوال پاسخ می ‌دهید و بدین ترتیب مقدار مالیاتی که در آن سال به شما تعلق گرفته مشخص می‌شود. بعد از تکمیل نمودن فرم مذکور باید آن را به صورت آنلاین برای اداره مالیات کانادا(CRA) ارسال کنید

آیا می توان از پرداخت مالیات در کانادا فرار کرد؟

خیر؛ در صورت عدم پرداخت مالیات در کانادا با پیگیری ‌هایی که صورت می‌گیرد ممکن است شرکت شما جریمه شود و یا حتی دولت علیه شما در دادگاه اقامه دعوا نماید.

آیا در کانادا به ارث مالیات تعلق می گیرد؟

خیر؛ در کانادا بر خلاف ایالات متحده آمریکا، بر اموال متوفی مالیات تعلق نمی‌گیرد اما بهتر است که اشخاص قبل از فوت، تکلیف اموال خود را مشخص کنند و اقدمات قانونی لازم برای ثبت و پرداخت مالیات تعلق گرفته به آن را انجام دهند.

آیا مهاجران باید بابت درآمدی که در کشور خود بدست آورده اند به کشور کانادا مالیات بدهند؟

بله؛ اگر درآمد خود را از کشور دیگری به کانادا بیاورید باید بابت آن مالیات پرداخت کنید. البته اگر مالیات را در کشور مبدأ پرداخت کرده باشید ممکن است برخی از ایالات با ارائه مدرک، شما را بابت مالیات مربوط به آن بخش از درآمد معاف کنند که این مورد برای مهاجران ایرانی به خاطر عدم ارتباط بین اداره مالیات ایران و کانادا صدق نمی کند.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات