ثبت نام آنلاین ویزای کانادا

ثبت نام آنلاین ویزای کانادا

ثبت نام آنلاین ویزای کانادا بسیار آسان است و فقط کافی است چند مرحله‌ی ساده را انجام دهید. به هر حال، وقتی که اقدام به ثبت نام می‌کنید، ممکن است کمی دلهره داشته باشید. دلیل آن هم می‌تواند خود وبگاه ثبت نام و ناآشنایی شما با محیط آن باشد. اما نباید این مراحل ساده را برای خود پیچیده کنید.

در صورتی که می‌خواهید شخصاً ثبت نام آنلاین ویزای کانادا را انجام دهید، می‌توانید از راهنمای تصویری تراست استفاده کنید. به این صورت مراحل ثبت نام برایتان آسان‌تر خواهد بود. پس در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

چگونه برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا اقدام کنیم

برای اینکه بتوانید به صورت آنلاین ثبت نام خود را انجام دهید، مراحل زیر را طی کنید:

1. یک GCKey (حساب CIC) بسازید

شاید از خود بپرسید که GCKey چیست؟ حسابی است که به شما اجازه‌ی دسترسی ایمن به خدمات آنلاین حکومت کانادا را می‌دهد. این خدمات می‌توانند شامل CIC نیز باشند، که مخفف Citoyennete et Immigration Canada (Immigration. Refugee, and Citizenship) است. یعنی سازمانی دولتی که درخواست‌های ثبت‌نام آنلاین ویزای کانادا را بررسی و مدیریت می‌کند.

در این مرحله از شما خواسته می‌شود که نام کاربری، کلمه‌ی عبور و سؤالات امنیتی خود را وارد کنید. در ادامه به نحوه‌ی ایجاد حساب CIC یا GCKey می‌پردازیم:

 • به صفحه‌ی ثبت نام CIC مراجعه کنید: در پایین صفحه عبارت GCKey را مشاهده می‌کنید؛ روی آن کلیک کنید.
چگونه برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا اقدام کنیم
 • صفحه‌ی جدید باز می‌شود. در آنجا روی گزینه‌ی SIGN UP در سمت راست صفحه کلیک کنید.
 • سپس تیک شرایط و ضوابط را به نشانه‌ی پذیرش فعال کنید.
 • حساب خود را ایجاد کنید. در اینجا بخش‌های مربوط به اسم کامل، آدرس ایمیل، نام مستعار، کلمه‌ی عبور و سؤالات و پاسخ‌های امنیتی را پُر کنید.

نکته: هنگام ثبت نام آنلاین ویزای کانادا به جزئیاتی که در بخش‌های بالا وارد می‌کنید، توجه کنید. زیرا در فرآیند ثبت نام باید چند بار این اطلاعات را وارد کنید.

 • در صفحه‌ی بعد، روی گزینه‌ی Visitor visa, study and/or work permit کلیک کنید. اگر از سیستم خارج شدید، باید دوباره وارد شوید. در این صورت به داشبور حساب (Account Dashboard) خود ارجاع داده می‌شوید، یعنی جایی که می‌توانید فهرستی از درخواست‌ها را مشاهده کنید.

از آنجا که حساب خود را به تازگی ایجاد کرده‌اید، فهرست برای شما خالی‌ست. در پایین صفحه، بخش Start your application را پیدا کنید. اکنون روی Apply to come to Canada کلیک کنید.

چگونه برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا اقدام کنیم
 • در صفحه‌ی باز شده از شما پرسیده می‌شود که آیا کد ارجاع شخصی (Personal Reference Code) دارید یا خیر. در زیر گزینه‌ی I do not have a Personal Reference Code روی Visitors visa, study and/or work permit کلیک کنید.
 • بررسی کنید که آیا شرایط لازم را دارید یا خیر. در این مرحله از ثبت نام آنلاین ویزای کانادا، لازم است به سؤالاتی درباره‌ی سفر و پیشینه‌ی خود پاسخ دهید. سؤالات شامل موارد زیر خواهند بود:
 • سفر شما چه مدت طول خواهد کشید؟
 • به کدام استان‌های خواهید رفت؟
 • آیا تا کنون دستگیر شده‌اید یا جرمی مرتکب شده‌اید؟
 • آیا قبلاً بیش از زمانی تعیین شده در ویزا، در کانادا مانده‌اید؟

اگر قصد شما از ثبت نام آنلاین ویزای کانادا سفر به این کشور است، سؤالات را به درستی پاسخ دهید. همچنین، از شما پرسیده خواهد شد که آیا کسی از اعضای خانواده‌ی شما شهروند کاناداست یا اقامت دائم این کشور را دارد یا خیر. در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشید، در صفحه‌ی بعد با این پیام روبرو خواهید شد: “شرایط لازم “برای ویزای کانادا را دارید.

روی گزینه‌ی Continue کلیک کنید. در صفحه‌ی باز شده، دوباره روی Continue کلیک کنید.

2. مدارک خود را آپلود کنید

در این مرحله از شما خواسته می‌شود تمام اطلاعاتی را که در مراحل قبل ثبت کرده‌اید، مرور کنید. اطلاعاتی را که برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا وارد کردید، دوباره بررسی و روی کلید Continue کلیک کنید.

در صفحه‌ی باز شده فهرست مدارک شخصی نمایش داده می‌شود. در این مرحله باید تمام مدارک مورد نیاز را آپلود کنید. این صفحه شبیه تصویر زیر خواهد بود.

چگونه برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا اقدام کنیم

برای آپلود مدارک، روی دکمه‌ی Upload File در سمت راست صفحه کلیک کنید.

لازم نیست تمام مدارک را یکجا آپلود کنید. اگر فرصت کافی برای آپلود مدارک در یک روز را ندارید، می‌توانید از سیستم خارج و در زمان دیگری دوباره وارد شوید. شما 30 روز برای تکمیل مدارک مورد نیاز ثبت نام آنلاین ویزای کانادا فرصت دارید.

هنگام آپلود مدارک به موارد زیر توجه کنید:

 • فقط فرمت‌های PDF، JPG، TIFF، PNG، DOC و DOCX مورد قبول هستند.
 • می‌توانید فقط یک فایل را در هر قسمت آپلود کنید.

نکته: اگر می‌خواهید چند صفحه از گذرنامه‌ی خود را به منظور نشان دادن ویزاها و تمبرهای مختلف ارسال کنید، باید تمام صفحات را در یک فایل اسکن و ذخیره کنید.

 • اندازه‌ی هیچ کدام از فایل‌ها نباید از 4 مگابایت بیشتر باشد.
 • مطمئن شوید که مدارک کامل هستند. هیچ کدام از دکمه‌های SUBMIT یا CONTINUE فعال نخواهند شد، مگر اینکه تمام فایل‌های مورد نیاز را آپلود کرده باشید.

نکته: پس از اینکه مدارک مورد نیاز را کامل و ثبت نام ویزای کانادا را ارسال کردید، از شما خواسته می‌شود که امضای الکترونیک خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که لازم نیست امضای خود را اسکن کنید. به سادگی نام کامل خود را وارد کنید. نام کامل شما امضای الکترونیک شماست. به همین سادگی.

3. هزینه‌ ی ویزا و احراز هویت را پرداخت کنید

در این مرحله باید هزینه‌ی صدور ویزا و احراز هویت خود را واریز نمایید. می‌توانید پرداخت را از طریق کارت اعتباری انجام دهید. هزینه‌ها به قرار زیر هستند:

 • هزینه‌ی ویزا: 100 دلار کانادایی
 • هزینه‌ی احراز هویت: 85 دلار کانادایی

در این مرحله از ثبت نام آنلاین ویزای کانادا، لازم است اطلاعات کارت خود را وارد و روی دکمه‌ی Process Transaction کلیک کنید. صبر کنید، این فرآیند احتمالاً طول می‌کِشد. به خاطر داشته باشید که نباید دوباره روی دکمه کلیک کنید، چون پرداخت دو بار انجام خواهد شد.

چگونه برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا اقدام کنیم

پس از چند ساعت، ایمیلی دریافت خواهید کرد که حاوی شماره‌ی درخواست (Application Number) شماست. این شماره با حرف V شروع شده و چند شماره در ادامه‌ی آن قرار دارند.

نکته: توجه کنید در این ایمیل نحوه‌ی ارسال احراز هویت نیز توضیح داده شده است.

4. احراز هویت خود را ارسال کنید

در این مرحله از ثبت نام آنلاین ویزای کانادا، باید احراز هویت خود را ارسال کنید. توجه کنید که اگر احراز هویت خود را قبلاً ارسال کردید و هنوز معتبر اسا، لازم نیست دوباره آن را ارسال کنید. ولی در صورت دریافت نامه‌ی دستورالعمل احراز هویت (BIL) باید در عرض 30 روز به مرکز درخواست ویزا مراجعه کنید تا داده‌های احراز هویت شما را جمع‌آوری کنند.

در ادامه شما را با دستورالعمل‌های معمول این نامه آشنا می‌کنیم:

 • یک قرار ملاقات برای تحویل احراز هویت تنظیم کنید.
 • ایمیل خود را چک کنید.

وقتی که برنامه‌ی زمانی تنظیم شد، نامه‌ی اقدام برایتان ارسال می‌شود که حاوی داده‌ها و زمان قرار ملاقات، و آدرس مرکز درخواست ویزای کانادا خواهد بود.

 • حالا که ثبت نام آنلاین ویزای کانادای خود را انجام داده‌اید، 15 دقیقه قبل از زمان ملاقات در محل مرکز درخواست ویزا حاضر شوید.

5. منتظر بروزرسانی ‌ها باشید

از این به بعد، هر زمان لازم باشد که درخواست خود را بروزرسانی کنید، پیامی را در این خصوص دریافت خواهید کرد. اولین پیام‌ها بروزرسانی‌هایی هستند که درخواست شما دریافت کرده است.

مراحل زیر را برای خواندن پیام‌های ثبت‌نام آنلاین ویزای کانادای خود طی کنید:

 • به صفحه‌ی ورود به CIC بروید و روی GCKey کلیک کنید.
 • نام کاربری و کلمه‌ی عبور خود را وارد کنید. سؤالاتی که قبلا ثبت کردید، در این مرحله باید پاسخ سوالاتی که از قبل طرح کردید را وارد کنید.
 • در صفحه‌ی بعد، خلاصه‌ای از درخواست شما وجود دارد. صفحه را به سمت پایین بپیمایید. در زیر View my submitted application روی Check status and messages کلیک کنید.
چگونه برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا اقدام کنیم
 • در صفحه‌ی بعد اطلاعاتی درباره‌ی درخواست شما نمایش داده می‌شود. دوباره صفحه را پایین بکشید. در زیر بخش Correspondence پیام‌ها را مشاهده خواهید کرد. اگر روی دکمه‌ی Expand کلیک کنید لینک View this message نمایش داده خواهد شد. روی آن کلیک کنید تا فایل PDF به صورت خودکار دانلود شود. در اینجا می‌توانید اطلاعات مربوط به بروزرسانی‌های ثبت نام آنلاین ویزای کانادای خود را مطالعه کنید.
چگونه برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا اقدام کنیم

6. پاسپورت خود را تحویل دهید

اگر درخواست شما رد شود، ایمیلی در این خصوص دریافت خواهید کرد. ولی اگر با درخواستتان موافقت شود، پیامی دریافت می‌کنید که لازم است پاسپورت خود را تحویل دهید.

برای این منظور دو روش وجود دارد: 1. پاسپورت را شخصاً تحویل دهید یا 2. پاسپورت را از طریق پست ارسال کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا

در این بخش مدارکی را که برای ثبت‌نام آنلاین ویزای کانادا لازم دارید، معرفی خواهیم کرد.

1. فرم IMM5257

 • این فرم درخواست ویزای توریستی کاناداست. در صورتی که برای مقاصد دیگری به کانادا سفر می‌کنید، احتمالاً به فرم‌های دیگری نیاز خواهید داشت.
 • فرم را به صورت دیجیتال پُر کنید. نیازی نیست آن را چاپ یا امضا کنید.
 • برای مشاهده‌ی فرم از نرم افزار Adobe Acrobat استفاده کنید.
 • کادر مربوط به امضا را خالی بگذارید. بعداً، در هنگام تحویل فرم، امضای الکترونیک خود را وارد خواهید کرد.

2. فرم اطلاعات خانوادگی

 • این فرم گاهی اوقات تحت عنوان فرم IMM5645E و گاهی هم تحت عنوان IMM5707 عرضه می‌شود. برای اطمینان بهتر است فرمی را تحویل دهید که در فهرست مدارکتان وجود دارد.
 • برای ثبت‌نام آنلاین ویزای کانادا، فرم را به صورت الکترونیکی پُر کنید. مانند فرم درخواست، اگر صفحه بالا نیامد، می‌توانید از نرم افزار Acrobat Reader استفاده کنید.

3. گذرنامه‌ی معتبر

به یاد داشته باشید که گذرنامه‌ی شما باید حدأقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

4. عکس دیجیتال

 • عکس پاسپورت باشد.
 • زمینه‌ی عکس سفید باشد.
چگونه برای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا اقدام کنیم

5. اثبات هدف از سفر

باید مدارکی داشته باشید که اثبات کند برای مدت موقتی به کانادا مسافرت می‌کنید.

6. تاریخچه‌ی مسافرت

 یکی از موارد زیر را اسکن کنید:

 • گذرنامه‌های قبلی که در 10 سال گذشته استفاده کرده‌اید.
 • ویزاهای منقضی یا معتبر.
 • تمبرهای ورود و خروج.

7. اثبات تمکن مالی کافی

یکی از موارد زیر را برای ثبت‌نام آنلاین ویزای کانادا اسکن کنید:

 • اظهارنامه‌ی بانکی 4 ماه گذشته
 • گواهی استخدام
 • مدرک دارایی‌ها

8. مدارک ثبت کسب و کار

این مورد تنها برای افراد خویش فرما یا کسانی که برای تجارت سفر می‌کنند، ضروری است.

9. نامه‌ ی توضیحات

این مورد اختیاری‌ است. در واقع ضرورتی برای ثبت این نامه نیست، فقط اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره‌ی سفر خود بدهید، می‌توانید نامه‌ی توضیحات را هم تحویل دهید.

10. هزینه‌ ی ویزا و احراز هویت

هزینه‌های ویزا و احراز هویت را باید پرداخت کنید.

فرق بین درخواست آنلاین و کاغذی ویزای کانادا

برای بعضی از درخواست‌ها، می‌توانید آنلاین یا کاغذی درخواست کنید.

جدول زیر را ببینید:

نوع درخواست توضیحاتکاغذیآنلاین
شروع درخواستهمه‌ی متقاضیان یک پکیج راهنما دریافت خواهند کرد.به اکانت آنلاین نیاز دارید.
مدارک و فرم‌هاراهنما را بخوانید تا بفهمید به چه فرم‌هایی نیاز دارید.از شما خواسته می‌شود فرم‌های موردنیاز را آپلود کنید.
پرداخت هزینه‌هاقبل از ارسال درخواست، باید هزینه را پرداخت کنید.هزینه‌های خود را قبل از درخواست، در اکانت پرداخت می‌کنید.
ارسال درخواستراهنما به شما می‌گوید درخواست را کجا ارسال کنید.وقتی مدارک و اطلاعات شما کامل شد، به‌صورت آنلاین درخواست خود را ثبت می‌کنید.
زمان پردازشبه‌محض دریافت درخواست شما شروع می‌شود. البته زمان پست‌کردن درخواست را شامل نمی‌شود.به‌محض ارسال درخواست، پردازش شروع می‌شود.
وضعیت درخواستچک‌کردن وضعیت درخواست، بستگی به نوع درخواستتان دارد.می‌توانید در اکانت خود، وضعیت را چک کنید.
اگر به مدارک بیشتر نیاز داشتیم …ازطریق ایمیل، به شما اطلاع داده می‌شود.ازطریق اکانت خود مطلع می‌شوید.

هزینه‌ های درخواست ویزای کانادا

هزینه‌ها (برحسب دلار کانادا) به شرح زیر است:

نوع ویزاهزینه
تحصیلی150
کاری155
کاری (گروه هنرمندان نمایشی و کارکنان آن‌ها)100
ویزای ویزیتور (ورود تکی یا چندنفره)100
ویزای ویزیتور (برای خانواده)500
ویزیتور رکورد75

تراست برای صرفه‌جویی در هزینه‌های شما مشتریان عزیز، به‌رایگان شرایط شما را برای مهاجرت ارزیابی می‌کند. همین حالا فرم ارزیابی رایگان تراست را تکمیل کنید تا متخصصان تراست شرایط شما برای مهاجرت را بررسی کنند. نتیجه در ایمیلی خدمتتان اعلام خواهد شد.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

چگونه می‌توانم وضعیت درخواست خود را بررسی کنم؟

به نوع درخواستتان بستگی دارد.
اگر آنلاین درخواست داده باشید (به جز eTA)، می‌توانید با دو قدم زیر، وضعیت اکانت خود را چک کنید:
وارد اکانت خود شوید.
– زیر گزینه‌ی «مشاهده‌ی وضعیت درخواست یا پروفایل» (View my submitted application or profiles)، روی «بررسی وضعیت و پیام‌ها» (Check status and messages ) کلیک کنید.
اگر درخواست شما ازطریق eTA باشد، باز هم می‌توانید وضعیت خود را آنلاین چک کنید. اگر نتوانستید از ابزار آن استفاده کنید، در بعضی موارد، ممکن است ایمیل تأییدیه را نداشته باشید. به‌جای آن، به وب‌سایت بروید و قدم‌های زیر را دنبال کنید:
– زیر گزینه‌ی Type of application  گزینه‌ی electronic travel authorization را انتخاب کنید.
– سپس گزینه‌ی Case Specific Enquiries را انتخاب کنید.
– تا می‌توانید، جزئیات بیشتری ارائه دهید.
دریافت پاسخ ممکن است چند روزی طول بکشد.
اگر درخواست شما کاغذی باشد، دو راه وجود دارد که به‌صورت آنلاین وضعیت آن را بررسی کنید:
وضعیت شما زمانی نمایش داده می‌شود که بررسی آن شروع شده باشد. بین تاریخ دریافت و بررسی درخواست، اختلاف وجود دارد.
استفاده از ابزار آنلاین: می‌توانید از این ابزار که روزانه به‌روزرسانی می‌شود، استفاده کنید.
ساخت اکانت آنلاین و پیوست‌کردن درخواست کاغذی:
دو قدم زیر را دارد:
1) ساخت اکانت آنلاین
2) پیوست‌کردن برگه‌ی درخواست، در اکانت.
البته همه‌ی درخواست‌ها را نمی‌توان پیوست کرد. این لینک را ببینید.
با انجام قدم‌های بالا، شما:
جزئیات وضعیت درخواست خود را دریافت می‌کنید.
پیام‌های مرتبط با وضعیت خود را می‌بینید.

چه زمانی می‌توانم وضعیت خود را بررسی کنم؟

نمی‌توانید بلافاصله وضعیت درخواست خود را چک کنید. زمانی می‌توانید این کار را انجام دهید که پروسه‌ی آن شروع شده باشد. بین زمان تحویل درخواست و بررسی‌کردن آن، اختلاف وجود دارد. باتوجه‌به تأثیرات ویروس کرونا، این تأخیر ممکن است طولانی‌تر هم بشود. وقتی درخواست شما بررسی و تأیید شد، آن موقع پروسه‌ی آن به جریان می‌افتد.
اگر آنلاین درخواست داده باشید، ممکن است پنج روز طول بکشد تا بتوانید وارد اکانت خود شوید و وضعیت خود را بررسی کنید. در این باره به سؤال قبل مراجعه کنید.
اگر درخواستتان کاغذی باشد، تأخیر به نوع درخواست بستگی دارد. ممکن است چند ماهی طول بکشد تا بررسی درخواست شما آغاز شود.
اگر بررسی شروع شود، شما نامه‌ی تأییدیه یا ایمیلی حاوی شماره‌ی مشتری دریافت خواهید کرد. وقتی شماره‌ی مشتری (Client Number) داشته باشید، می‌توانید به دو طریق، وضعیت خود را چک کنید.
اگر نگران عدم دریافت درخواست از جانب ما هستید، این لینک را ببینید.

چگونه می‌توانم درباره‌ی درخواست IRCC خود سؤال کنم و یا آن را به‌روزرسانی کنم؟

برای ردیابی، به‌روزرسانی و تغییر اطلاعات درخواست درحال انجام، نکات زیر را دنبال کنید:
درخواست خود را بررسی کنید:
در این لینک، نحوه‌ی بررسی درخواست پس از تحویل را ببینید. ما شماره‌ی مشتری شما را وقتی ازطریق ایمیل ارسال می‌کنیم که:
– اطمینان حاصل کنیم درخواست شما تکمیل است.
– بررسی درخواست شما آغاز شده باشد.
به‌محض دریافت شماره‌ی مشتری، می‌توانید وضعیت درخواست خود را بررسی کنید. بسته به نوع درخواست شما، که کاغذی باشد یا آنلاین، چند راه وجود دارد.
اگر زمان نرمال بررسی درخواست شما طی شد، ازطریق وب‌سایت، درباره‌ی درخواست خود سؤال کنید.
درخواست خود را به‌روزرسانی کنید:
اگر اطلاعات بیشتری از درخواست لازم باشد، ازطریق ایمیل یا اکانت خود مطلع خواهید شد. اگر در این باره سؤالی داشتید، می‌توانید:
– ازطریق وب‌سایت سؤال خود را بپرسید.
– ازطریق اکانت آنلاین خود سؤال بپرسید. مدرکی را هم که خواسته بودیم، آپلود کنید.
حتماً اطلاعات تماس خود را آپدیت کنید. از این طریق، ما می‌توانیم با شما تماس بگیریم.
ایمیل خود را تغییر دهید:
بسته به زمان و نوع درخواست شما، راه‌های مختلفی برای تغییر آدرس ایمیل وجود دارد. این لینک را دنبال کنید.
تغییر سایر اطلاعات:
اگر آنلاین درخواست داده‌اید، می‌توانید از وب‌سایت برای اطلاع‌دادن تغییرات وضعیت خود استفاده کنید. مثال‌هایی از تغییرات: ازدواج یا طلاق، تولد یا پذیرش فرزند، مرگ متقاضی یا همراه او، وضعیت شغلی و تحصیلی و توانایی زبانی، آدرس ایمیل و شماره‌ی تلفن.
اگر اطلاعات تماس شما تغییر کرده است، حتماً قبل از به‌روزرسانی، اطلاعات قبلی را بررسی کنید.
درباره‌ی تغییرات اطلاعات تماس یا درخواست، به ما ایمیل نزنید. اگر بزنید، پاسخی دریافت نمی‌کنید و درخواست شما آپدیت نمی‌شود. این کار، در پروسه‌ی درخواست شما تأخیر ایجاد می‌کند. 

چرا نمی‌توانم وضعیت درخواست خود را ازطریق ابزار وضعیت درخواست مشتری (The Client Application Status) مشاهده کنم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که شما نمی‌توانید وضعیت درخواست خود را ازطریق ابزار CAS ببینید.
پروسه‌ی بررسی درخواست شما شروع نشده است: وضعیت شما فقط زمانی نمایش داده می‌شود که بررسی آن شروع شده باشد. بین زمان دریافت و بررسی درخواست اختلاف وجود دارد.
ابزار، نوع درخواست شما را پوشش نمی‌دهد: ابزار CAS نمی‌تواند همه‌ی انواع درخواست‌ها را باز کند. باید وضعیت خود را از راه دیگری چک کنید. برای مثال:
اگر درخواست آنلاین باشد، برای بررسی وارد اکانت خود شوید.
برای درخواست‌های eTA، این لینک را چک کنید. همچنین اینجا را هم ببینید:
اگر درباره‌ی درخواست eTA خود ایمیلی دریافت نکردیم، چه کنیم؟
برای درخواست‌های کاغذی، می‌توانید درخواست خود را ازطریق اکانت آنلاین پیوست کنید.
ممکن است درخواست شما از ابزار حذف شده باشد: بعد از اینکه تصمیم اخذ شد، درخواست شما از ابزار حذف می‌شود. مدت‌زمان آن بستگی به نوع درخواست شما دارد.
– درخواست اقامت دائم: 180 روز پس از آمدن به کانادا
– درخواست کارت اقامت دائم: 30 روز پس از دریافت کارت
– درخواست شهروندی: 180 روز پس از دریافت پاسخ درخواست
– درخواست ویزا: 365 روز پس از ردشدن، انصراف یا انقضای درخواست.
اطلاعات شخصی را اشتباه وارد کرده‌اید: مطمئن شوید اطلاعات هویتی شما، با پاسپورت و مدارک شناسایی، تطابق دارد.
ممکن است یک ایراد فنی موقت باشد: اگر مشکل سیستمی باشد، نمی‌توانید به خدمات آنلاین دسترسی یابید.
از مرورگر نامناسب استفاده می‌کنید: سعی کنید از مرورگرهای اکسپلورر، فایرفاکس، سافاری و کروم استفاده کنید.
شما متقاضی یا حامی درخواست نیستید: برای درخواست‌های حمایتی، فقط می‌توانید وضعیت درخواست را در بخش مربوط‌به خود چک کنید.
درواقع شخص حامی فقط می‌تواند بخش مربوط‌به خود و شخص موردحمایت، بخش مربوط به درخواست اقامت دائمش را چک کند. اگر شما حامی هستید و می‌خواهید وضعیت درخواست موردحمایت خود را بررسی کنید، ابتدا باید درخواست دسترسی به اطلاعات را بدهید.
اطلاعات درخواست حمایتی شما تغییر کرده است: اگر قبلاً می‌توانستید وضعیت را مشاهده کنید و اکنون نمی‌توانید، حتماً دلیلش را بررسی کنید.
درمورد درخواست حمایت خود تجدیدنظر کرده‌اید: به‌دلیل پیچیدگی‌های درخواست تجدیدنظر، CAS وضعیت مربوط‌به تجدیدنظر درخواست‌های خانوادگی ردشده را نمایش نمی‌دهد. فرقی نمی‌کند که درخواست از جانب شخص حامی باشد یا شخص موردحمایت. شخص حامی درباره‌ی درخواست تجدیدنظر خود نامه‌ای دریافت خواهد کرد.

چه نوع درخواست‌هایی را ازطریق CAS می‌توانیم بررسی کنیم؟

فقط زمانی می‌توانید از CAS استفاده کنید که:
– حامی مالی یکی از اعضای خانواده شده باشید.
– برای اقامت دائم درخواست داده باشید.
– برای کارت اقامت دائم درخواست داده باشید.
– برای شهروندی درخواست داده باشید. (امتیاز شهروندی)
– برای شهروندی کانادایی مربوط‌به یک فرزندخوانده درخواست داده باشید. (بعد از 1 ژانویه‌ی 1947)
– برای مدرک شهروندی درخواست داده باشید.
– برای انصراف از تابعیت کانادا درخواست داده باشید.
– برای اخذ مجدد شهروندی درخواست داده باشید.

نوار جریان (Progress Bar) در وضعیت درخواست من به چه معناست؟

نوار پیشرفت به شما نشان می‌دهد که پروسه‌ی درخواست شما ممکن است چقدر زمان ببرد. نوار وضعیت و تخمین تاریخ، به زمان تحویل درخواست و پروسه‌ی زمانی ما بستگی دارد و ارتباطی به جریان درخواست شما ندارد.
اگر پروسه‌ی زمانی تغییر کند، نوار جریان و تاریخ‌ها هم تغییر خواهد کرد. پروسه‌ی زمانی ممکن است به‌دلیل تعداد متقاضیان و یا موارد دیگر تغییر کند.

من و خانواده‌ام برای اقامت دائم درخواست داده‌ایم. چرا نمی‌توانیم وضعیت درخواست خود را در CAS ببینیم؟

احتمالاً اطلاعات اشتباه را در CAS وارد کرده‌اید. اگر می‌خواهید وضعیت درخواست اقامت دائم بیش از یک نفر را ببینید، مطمئن شوید که:
– اطلاعات را درست وارد کرده‌اید.
– تمام قسمت‌های CAS با اطلاعات متقاضی اصلی (کسی که قصد مهاجرت به کانادا را دارد) پر شده باشد.

من به‌تازگی نام خانوادگی خود را تغییر داده‌ام. برای دسترسی به CAS باید از چه نامی استفاده کنم؟

برای دسترسی، همان نامی را وارد کنید که در درخواست خود وارد کرده‌اید. اگر در طول درخواست نام خانوادگی شما تغییر کرده است، باید اطلاعات خود را ازطریق این وب‌سایت آپدیت کنید.
به‌محض اینکه اسم شما در درخواست آپدیت شود، می‌توانید با نام جدید به CAS دسترسی یابید.

از زمان ارسال درخواستم وقت زیادی می‌گذرد، اما وضعیت درخواست مهاجرتم در CAS تغییر نکرده است؛ چرا؟

CAS ممکن است برخی از تغییرات را تا چند هفته نمایش ندهد. به این دلیل که دفاتر ویزا و مراکز پردازش، حجم عظیمی از اطلاعات را دریافت می‌کنند. در خیلی از موارد، یک پرونده‌ی درحال پردازش، درحال انتظار برای بررسی اولیه نشان داده می‌شود. درخواست‌ها به‌ترتیب تاریخ و یک‌به‌یک بررسی می‌شوند. زمان انتظار ممکن است طولانی باشد. درخواست‌ها باتوجه‌به زمان مشخص آن‌ها، در مکانی خاص پردازش می‌شوند.
به‌علاوه، CAS برخی از فعالیت‌ها را اصلاً نشان نمی‌دهد؛ مثل بررسی‌های امنیتی. بنابراین ممکن است اینطور به‌نظر برسد که هیچ پیشرفتی در پرونده‌ی شما حاصل نشده است؛ حتی اگر اخیراً با مرکز ارتباط داشته‌اید.

اطلاعات CAS چندوقت به چندوقت به‌روزرسانی می‌شود؟

روزانه به‌روزرسانی می‌شود.

اطلاعات درخواست خود را به‌اشتباه از CAS پاک کرده‌ام. باید چه کنم؟

اگر می‌خواهید که اطلاعات روی CAS دوباره بازگردد، از این وب‌سایت استفاده کنید.

لایه‌ی سوکت‌های امن (SSL) چیست؟

SSL یک راه امن برای انتقال اطلاعات شخصی از رایانه به IRCC است. SSL رمزگذاری شده است. این باعث می‌شود اطلاعات ازطریق اینترنت با امنیت کامل ارسال شوند. خدمات اینترنتی مثل بانکداری یا خرید (در مواردی که امنیت اطلاعات اهمیت دارد)، معمولاً از رمزگذاری 128 بیتی SSL استفاده می‌کنند. وقتی به اطلاعات شخصی CAS خود دسترسی می‌یابید، IRCC اطمینان حاصل می‌کند که مرورگر شما تحت پوشش SSL است.

زمان پردازش (Processing Times) چیست؟

زمان پردازش به شما می‌گوید که چقدر طول می‌کشد درخواست شما تحت شرایط نرمال پردازش شود. زمان شروع آن زمان تحویل درخواست است و پایان آن، زمان اعلام نتیجه است. اگر درخواست شما ایمیلی باشد، شروع آن، به‌محضی است که ایمیل دریافت شود. اگر به‌صورت آنلاین یا حضوری درخواست داده‌اید، به‌محض تحویل درخواست، شروع می‌شود.
فاکتورهای زیادی روی زمان پردازش اثر می‌گذارد مثل:
– نوع درخواست
– کامل یا ناقص‌بودن درخواست
– سرعت بررسی درخواست‌های تحویلی
– آسان‌بودن تأیید اطلاعات شما
– سرعت شما در پاسخ‌گویی به موارد خواسته‌شده

پردازش درخواست‌ها چقدر طول می‌کشد؟

به‌طور دقیق نمی‌توان گفت. هر درخواستی شرایط و زمان خودش را دارد. باتوجه‌به نوع درخواست، می‌توان تخمین‌هایی زد. برای اطلاعات بیشتر این صفحه را ببینید.

موارد پیچیده، در درخواست‌های اقامت دائم کدام‌اند؟

اگر درخواست شما پیچیده باشد، ممکن است پردازش آن زمان بیشتری ببرد. موارد زیر باعث پیچیدگی درخواست شما می‌شود:
– اطلاعات تماس (آدرس، شماره‌ی تلفن، ایمیل) خارج از دسترس است و نمی‌توان به شما یا یکی از اعضای خانواده دسترسی یافت.
– مدارک بیشتری خواسته شده اما آن‌ها را به‌موقع یا اصلاً ارائه نکرده‌اید.
– همراه (همراهان) شما از زمان درخواست شما، 18ساله شده‌اند.
– همراه (همراهان) جدیدی را به درخواست اضافه کرده‌اید.
– همراه (همراهان) شما ازدواج کرده یا صاحب فرزند شده‌ است.
– مدارک قانونی برای تأیید تأهل یا وضعیت حضانت فرزند ارائه کرده‌اید.
– شما یا یکی از اعضای خانواده نیاز به آزمون پزشکی دوباره دارید.
– شما یا اعضای خانواده برای مصاحبه دعوت شده‌اید.
– شما یا اعضای خانواده صلاحیت لازم را ندارید.
– سوابق برای شما و اعضای خانواده‌تان درحال بررسی است.

چگونه می‌توان از تأخیر یا مردودی در پردازش درخواست جلوگیری کرد؟

برای این کار، موارد زیر را رعایت کنید:
– راهنمای مهاجرت خود را به‌دقت مطالعه کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.
– فرم‌های درخواست را، به‌شکل صحیح، پر کنید و امضا و تاریخ بزنید.
– اگر نیاز بود، اثر انگشت و عکس ارائه دهید. (هرچه زودتر بهتر؛ سی روز پس از دریافت درخواست)
– باتوجه‌به چک‌لیست درخواست خود، همه‌ی مدارک موردنیاز را فراهم کنید.
شهریه‌ی موردنیاز را با روش درست پرداخت کنید.
– قبل از ارسال درخواست، آن را دو بار مرور کنید.
مواردی که باعث تأخیر می‌شود:
– غربالگری پزشکی و امنیتی شما بیش‌ازحد معمول طول بکشد.
– نیاز به مصاحبه باشد.
– درخواست شما به‌جای اکانت آنلاین، ازطریق ایمیل باشد.
– به موارد خواسته‌شده به‌موقع پاسخ ندهید.
– تعداد زیاد متقاضیان

دفاتر ویزای IRCC کجا هستند؟

مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC)، دفاتر مختلفی در سراسر جهان دارد و درخواست‌ها برای افراد مختلف بیرون کانادا، بررسی می‌شود. آدرس دفاتر در این صفحه موجود است.

نمی‌توانم وارد اکانت خود شوم. مشکل کجاست؟

اگر در ورود به حساب خود با مشکل مواجه هستید، نکات زیر را رعایت کنید:
– از جدیدترین ورژن مرورگرهای تحت پوشش مثل اکسپلورر، سافاری، کروم و فایرفاکس استفاده کنید.
– از پیوند یا نشانک موردعلاقه (bookmark) استفاده نکنید.
– همه‌ی نشانک‌ها یا پیوندهای موردعلاقه را حذف کنید.
– مرورگر خود را ببندید و سپس دوباره آن را باز کنید و حافظه‌ی پنهان (Cache) آن را پاک کنید. حال آن را ببندید، دوباره باز کنید و وارد حساب خود بشوید.
اگر همچنان نمی‌توانید وارد شوید، به اینجا مراجعه کنید.
– در منوی drop-down زیر بخش Enquiries گزینه‌ی Technical difficulties را انتخاب کنید.
– در جایگاه متن، اطلاعات زیر را وارد کنید:
آیا بعد از هر بازدید از حساب خود خارج می‌شوید؟ نحوه‌ی اتصال شما به شبکه چگونه است؟
– از حساب خود در صفحاتی که با مشکل و پیام‌های خطا مواجه هستید اسکرین‌شات بگیرید و آپلود کنید.
اگر خواستید چند عکس آپلود کنید، بهتر است در قالب یک فایل باشد.
بین دو تا پنج روزی کاری طول می‌کشد تا پاسخ مشکل شما داده شود. لطفاً سؤالات خود را بیش از یک بار ارسال نکنید. ممکن است موجب تأخیر در پاسخ‌ها بشود.

اگر هنگام درخواست آنلاین با مشکلات فنی مواجه شدیم، چه کنیم؟

برای حل تمام مشکلات فنی، راهنمایی می‌شوید.
اگر با فرم‌ها مشکل داشتید: ابتدا درباره‌ی دانلود و آپلود فرم‌ها بخوانید.
اگر قبل از درخواست با مشکل مواجه بودید (هنگام پرکردن درخواست یا آپلود فایل‌ها): از گزینه Report a technical issue در بالای حساب خود استفاده کنید.
اگر پس از ارسال درخواست مشکل داشتید: به اینجا مراجعه کنید و در بخش enquiries گزینه‌ی technical difficulties را انتخاب کنید.
برای عیب‌یابی هرچه سریع‌تر، اطلاعات زیر را وارد کنید:
– نام خانوادگی (Surname)
– تاریخ و محل تولد
– نام‌های نسبت‌داده‌شده (given names)
– وسیله‌ی مورداستفاده‌تان (کامپیوتر، آی‌پد و…)
– نوع و ورژن مرورگر
– محل استفاده (آفریقا، آسیا یا اروپا)
– توصیف مشکل و پیام خطا و زمان رخداد آن
– اسکرین‌شات از صفحات خطا
– کپی پیست کامل URL صفحه‌ی خطا
– توضیح تمام اقداماتی که قبل از مواجهه با مشکل انجام داده‌اید.
همچنین درصورت وجود، اطلاعات زیر را هم وارد کنید:
– شماره‌ی مشتری (UCI)
– شماره‌ی درخواست
– کد مرجع شخصی
– وضعیت فعلی شما در کانادا و تاریخ اعتبار
– تاریخ ثبت درخواست
مشکل آپلود فرم‌ها و مدارک:
یک کپی کامل از فرم یا مدرک موردنظر به همراه پاسخ‌هایتان به پرسش‌نامه‌ی آنلاین تهیه کنید. بالای صفحه گزینه‌ی Modify my answer را انتخاب کنید. پاسخ‌های خود را به طرق زیر در قالب فایل ذخیره کنید:
– گرفتن اسکرین‌شات
– کپی‌ کردن متن پاسخ‌ها
مشکل در پیوست درخواست خود به حساب جدید:
همه‌ی پاسخ‌هایتان را که در بخش Link an existing application to this account است در فایلی به‌شکل اسکرین‌شات یا کپی پیست متن پاسخ‌ها ذخیر کنید.
سایر مشکلات:
یک اسکرین‌شات کامل بگیرید که:
– صفحه و پیام خطا را به‌طور کامل نمایش دهد.
پس از تماس، ده روز زمان می‌برد تا پاسخ شما داده شود. سؤال خود را چندباره ارسال نکنید. ممکن است باعث تأخیر در پاسخ‌دهی شود.

برای درخواست آنلاین ویزا، از چه مرورگرهایی می‌توان استفاده کرد؟

برای حفظ امنیت اطلاعات حساب خود، از مرورگری استفاده کنید که از رمزگذاری TLS استفاده می‌کند؛ مثل فایرفاکس، کروم، سافاری و اکسپلورر 7-11.
ممکن است هنگام بازکردن فایل‌های پی‌دی‌اف با اکسپلورر 7 با مشکل مواجه شوید.

چگونه می‌توانیم مرورگر خود را آپدیت کنیم؟

با مراجعه به وب‌سایت‌های آن‌ها، می‌توانید مرورگر خود را آپدیت کنید یا جدیدترین ورژن آن را دریافت کنید: کروم، اکسپلورر، فایرفاکس و سافاری.
اگر از مرورگر دیگری استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که قابلیت رمزگذاری 128 بیتی داشته باشد.

چرا باید حافظه‌ی پنهان مرورگر را پاک کنیم؟

– از استفاده از فرم‌های قدیمی جلوگیری می‌کند.
– اطلاعات شخصی شما را حفظ می‌کند.
– درخواست‌ها بهتر در رایانه‌ی شما اجرا می‌شوند.
وقتی از وب‌سایتی دیدن می‌کنید، مرورگر اطلاعات زیر را ذخیره می‌کند:
– مواردی مثل نشانی وب‌سایت
– فایل‌های مورداستفاده برای اجرای درخواست
– دانلودها (مثل ورژن قدیمی فرم‌ها)
هنگام آپلود درخواست، ممکن است مرورگر شما از فرم‌های قدیمی استفاده کند. اگر حافظه‌ی پنهان را پاک نکنید، ممکن است فرم‌های قدیمی را مشاهده کنید که هنگام درخواست مشکلاتی ایجاد می‌کنند.
برای دیدن نحوه‌ی پاک‌کردن حافظه‌ی پنهان، به صفحات زیر مراجعه کنید:
اکسپلورر، کروم، اج، سافاری روی گوشی هوشمند، سافاری روی ویندوز، فایر فاکس.
حتماً پس از اتمام کارتان با حساب کاربری، از آن خارج شوید و مرورگر خود را ببندید تا از اطلاعات خود صیانت کنید.

نمی‌توانم فرم درخواست خود را به‌صورت پی‌دی‌اف باز کنم. مشکل چیست؟

فرم‌های IRCC که باید با استفاده از دکمه‌ی تأیید، تأیید شوند، رمزگذاری ویژه‌ای دارند و به Adobe reader با ورژن 10 یا بالاتر نیاز دارند. اگر در بازکردن پی‌دی‌اف‌ها با مشکل مواجه شدید:
در کامپیوتر:
لینک فایلی را که می‌خواهید ذخیره کنید، پیدا کنید.
روی لینک کلیک راست کنید.
گزینه‌ی Save target as یا Save link as را بزنید.
مکان دلخواه ذخیره را انتخاب کنید و save را بزنید.
از مرورگر ویندوز برای یافتن محل ذخیره استفاده کنید و روی پی‌دی‌اف، کلیک راست کنید.
گزینه‌ی open with را انتخاب کنید و سپس choose program.
حال گزینه‌ی Adobe Acrobat reader را انتخاب کنید.
حتماً گزینه‌ی Always use this program to open these files را انتخاب کنید و سپس OK را بزنید.
در مک:
لینک فایلی را که می‌خواهید ذخیره کنید، پیدا کنید.
دکمه‌ی ctrl را بزنید و روی لینک کلیک کنید.
وقتی منوی گزینه‌ها ظاهر شد، Download link to disk یا Download linked file را انتخاب کنید.
محل ذخیره‌ی دلخواه را انتخاب کنید. حالا دانلود فایل شروع می‌شود.
از اسپاتلایت یا فایندر برای یافتن فایل‌های دانلودشده استفاده کنید.
همچنین می‌توانید ورژن رایگان Adobe reader را برای مک، اندروید و ویندوز، در اینجا دانلود کنید.

بعد از کلیک روی دکمه‌ی تأیید (Validate button) اتفاقی نیفتاد و بارکدها نمایش داده نشد. مشکل چیست؟

این مشکل به چند دلیل رخ می‌دهد:
ورژن Adobe reader شما قدیمی است: فرم تأیید شما از رمزگذاری‌های خاصی استفاده می‌کند. به ورژن 10 یا بالاتر نیاز دارید.
از آیپد، تبلت یا سایر گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنید: فرم‌های بارکد در این دستگاه‌ها نمایش داده نمی‌شود.
اطلاعات قسمت‌های ضروری را وارد نکرده‌اید: وقتی روی دکمه‌ی تأیید کلیک می‌کنید، پی‌دی‌اف بررسی می‌کند که آیا همه‌ی گزینه‌های الزامی را پر کرده‌اید یا خیر. اگر نکرده باشید، فرم تأیید نمی‌شود.
راه‌حل‌ها:
برای حل مشکلات فوق:
همه‌ی قسمت‌های ضروری را پر کنید (با ستاره * مشخص شده‌اند): بعضی از برنامه‌های پی‌دی‌اف این مشکل را به شما می گویند و بعضی خیر.
بررسی کنید که همه‌ی تاریخ‌ها و فرمت واردکردن آن‌ها درست باشند:
YYYY-MM-DD. اگر تاریخ‌های متناقضی وارد کنید، فرم تأیید نمی‌شود:
واردکردن تاریخ گذشته به‌عنوان تاریخ هدف شما برای سفر به کانادا و واردکردن تاریخ آینده به‌عنوان تاریخ تولد.
مطمئن شوید که فرم در جاهایی که باید خالی باشد، شامل کاراکترهایی مثل اسپیس نباشد: از دکمه‌ی backspace یا delete button برای حذف این موارد استفاده کنید.
از ورژن جدید Adobe reader استفاده کنید: ورژن‌های قدیمی و سایر نرم‌افزارها قادر به تأیید فرم‌ها نیستند. ورژن رایگان Adobe reader را از اینجا تهیه کنید.
مشکلات رایج:
ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:
برای کاربران مک: ورژن جدید Adobe reader (DC) ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. برای حل، ورژن قدیمی‌تر (XI) را دانلود کنید.
جاوا اسکریپت: تأیید فرم، نیاز به استفاده از جاوا اسکریپت در Adobe reader دارد. برای حل این مشکل: Adobe reader را باز کنید و گزینه‌ی ادیت را بزنید، سپس Preference و بعد JavaScript.
یا اینکه کادر کنار Enable JavaScript را بزنید و گزینه‌ی OK را بزنید.
بعد از ایجاد تغییرات لازم و دانلود ورژن‌های جدید، فرم‌های تازه‌ای وارد کنید و دوباره آن‌ها را پر کنید.
اگر باز هم مشکل داشتید، به اینجا مراجعه کنید.

هنگام بازکردن پی‌دی‌اف، با خطای Bad Encrypt dictionary مواجه شده‌ام. مشکل چیست؟

این یعنی از ورژن قدیمی (7 یا پایین‌تر) استفاده می‌کنید. فقط Adobe reader 10 یا بالاتر، فرم‌های درخواست را پوشش می‌دهد.

اگر سیستم درخواست آنلاین اخلال داشت، چه کنیم؟

ممکن است به‌دلیل مشکلات معمول، سیستم با اخلال مواجه شود. برای اطلاع از زمان رخداد این ایرادات، توییتر IRCC را دنبال کنید. چنین مشکلاتی داخل وب‌سایت هم اعلام می‌شود.
اگر سیستم اخلال داشت و به‌دلیل مشکلات معمول نبود، به اینجا مراجعه کنید و بعداً دوباره امتحان کنید.

حساب خود را ریست کرده‌ام و درخواستم نمایش داده نمی‌شود. چگونه می‌توانم آن را برگردانم؟

اگر به‌علت فراموشی رمز یا نام کاربری خود اکانت را ریست کرده باشید، برای امنیت حساب، لازم است قبل از دسترسی به آن، به سؤالاتی پاسخ دهید.
برای دسترسی به درخواست خود در حساب آنلاین، وارد حساب خود شوید و روی Link application to this account  در زیر عنوان What would you like to do today? کلیک کنید.
برای دسترسی به حساب، باید اطلاعات خاصی را وارد کنید. از فرم درخواست خود یک کپی داشته باشید، چون اطلاعات را باید دقیقاً مطابق با فرم درخواست وارد کنید.

چگونه می‌توان حجم فایل‌های سنگین را کاهش داد؟

چند راه برای این کار وجود دارد.
فرمت‌های پی‌دی‌اف:
با استفاده از گزینه‌ی lowest file size پی‌دی‌اف را دوباره بسازید.
اگر تصویری دارید، آن‌ها را با وضوح 96 DPI (نقطه در اینچ) ذخیره کنید.
همه‌ی تصاویر غیرضروری را پاک کنید.
می‌توانید تنظیمات سایز و تصاویر را زیر بخش advanced setting در نرم‌افزارتان مشاهده کنید.
فرمت JPG:
سند خود را با وضوح پایین (96 DPI) اسکن کنید.
تمام فضاهای خالی دور عکس را برش بزنید.
تصویر را تا اندازه‌ی ممکن کوچک کنید.
کیفیت عکس را کاهش دهید.
فرمت PNG و TIFF:
سند خود را با وضوح پایین (96 DPI) اسکن کنید.
تمام فضاهای خالی دور عکس را برش بزنید.
تصویر را تا اندازه‌ی ممکن کوچک کنید.
بهتر است از فرمت JPG استفاده کنید.
فرمت DOC و DOCX:
تصاویر و قالب‌بندی‌های غیر ضرور را حذف کنید.
پرونده را در جدیدترین نسخه‌ی ورد ذخیره کنید.
سایز تصاویر را قبل از اتصال به فایل ورد، کاهش دهید.
اگر همچنان پرحجم بود، آن را در قالب پی‌دی‌اف ذخیره کنید.

اگر IRCC از ما مدرکی درخواست کند، چگونه آن را ارسال کنیم؟

وقتی درخواستی ارسال شود، نوع تحویل مدارک هم به شما گفته می‌شود.
ازطریق اکانت:
برای آپلود فایل‌هایتان ازطریق حساب آنلاین، دستور‌العمل‌های زیر را دنبال کنید:
وارد اکانت خود بشوید.
زیر گزینه‌ی View the applications you submitted درخواست خود را پیدا کنید.
در زیر ستون Action روی Check full application status کلیک کنید.
در بالای صفحه، گزینه‌ی View submitted application or upload documents را انتخاب کنید.
به پایین صفحه بروید و روی Continue کلیک کنید.
زیر بخش Documents submitted by client می‌توانید موارد زیر را بیابید:
نام فایل (مدرکی که نیاز است)، دستورالعمل‌ها (اطلاعات بیشتر و نحوه‌ی دسترسی به آن‌ها) و نکات موردنیاز. (آخرین زمانی که وقت دارید مدرک را تحویل دهید.)
روی آپلود فایل کلیک کنید و مراحل را طی کنید و فایل خود را روی کامپیوتر وارد اکانت کنید. اگر لازم است بیش از یک فایل را آپلود کنید، نحوه‌ی انجام آن را بخوانید.
حتماً دقت کنید که ستون details این پیام را نمایش دهد: Uploaded – not submitted to IRCC.
امضای خود را همراه با نام نسبت‌داده‌شده و نام خانوادگی ارائه دهید.
سؤال امنیتی را پاسخ دهید.
روی Sign و سپس Transmit کلیک کنید.
پیام‌های زیر باید جلویتان ظاهر شود:
Congratulation! You have successfully submitted your application or profile. You have successfully transmitted your additional or replacement document(s).
بعد از مشاهده‌ی این پیام‌ها، یک ایمیل تأییدیه حاوی این پیام که مدارک جدید را تحویل داده‌اید، دریافت خواهید کرد.
ازطریق ایمیل:
ایمیل موردنظر را باز کنید و دستورالعمل‌های داخل آن را دنبال کنید.
درصورت وقوع مشکل:
اگر نتوانستید نامه‌ی ایمیل را بیابید، یا مشکلات فنی داشتید، به اینجا مراجعه کنید و مدرک را از این طریق ارسال کنید.

اگر بخواهیم بیش از یک مدرک را در یک فایل آپلود کنیم، چه کنیم؟

برای این کار، باید فایل‌ها را در قالب یک پرونده با هم ترکیب کنید.
چگونگی ترکیب‌کردن فایل‌ها:
فایل‌های متنی: همه‌ی متن‌ها را کپی کنید و در یک فایل پیست کنید. اگر متن‌ها شامل عکس است، به‌جای کپی پیست، از گزینه‌ی insert images استفاده کنید.
فایل‌های پی‌دی‌اف: پی‌دی‌اف‌ها را برای ایجاد یک فایل multiple ترکیب کنید. به‌صورتی‌که:
در Acrobat DC این دستور‌العمل‌ها را دنبال کنید:
Acrobat DC را باز کنید و از بخش Tools tab، گزینه‌ی Combine files را انتخاب کنید.
روی Add files کلیک کنید و فایل‌های موردنظر را انتخاب کنید. می‌توانید ترکیبی از فایل‌های پی‌دی‌اف یا سایر فایل‌ها را بسازید.
مرتب‌سازی کنید و با کلیک روی Delete محتوای غیرضروری را حذف کنید.
وقتی مرتب‌سازی تمام شد، روی Combine files کلیک کنید.
فایل خود را نام‌گذاری کنید و گزینه‌ی Save را بزنید.
و اگر Acrobat DC ندارید، وب‌سایت‌هایی هستند که خدمات ترکیب فایل‌های پی‌دی‌اف را انجام می‌دهند مانند: پریمو پی‌دی‌اف، فاکسی یوتیلز، پی‌دی‌اف مرج.
تصاویر: تصاویر خود را در قالب فایل متنی یا پی‌دی‌اف ترکیب کنید. پس از ذخیره، از رزولوشن 96 DPI استفاده کنید تا حجم فایل کمتر از چهار مگ شود.
هربار فقط می‌توانید یک فایل چهارمگی را آپلود کنید. اگر چند فایل را هم‌زمان آپلود کنید، فقط یکی از آن‌ها ذخیره می‌شود.

گزینه‌ی آپلود را در اکانت خود نمی‌بینم. مشکل کجاست؟

اگر گزینه‌ی آپلود را در اکانت خود مشاهده نمی‌کنید به IRCC پیام دهید. فراموش نکنید که:
نوع درخواست خود را انتخاب کنید.
تمام جزئیات مشکل موردنظر را ذکر کنید.
اسکرین‌شات بگیرید.
برای گزارش مشکل، چندین فرم ارسال نکنید. زیرا روند پاسخ‌گویی را کند می‌کند.

فرم خود را تأیید کرده‌ام. اما هنگام آپلودکردن آن با پیام خطای تأیید مواجه می‌شوم. مشکل چیست؟

وقتی فرم درخواست خود را آپلود می‌کنید، سیستم بررسی می‌کند که پی‌دی‌اف شما تمام موارد اجباری پر شده باشد. همچنین پاسخ‌ها را با پاسخ‌های شما در پرسش‌نامه‌ی آنلاین مقایسه می‌کند. اگر اختلاف و تناقضی وجود داشته باشد با پیام‌های خطای Validation و Description مواجه می‌شوید.
برای رفع این خطاها:
اگر اولین بار است که درخواست می‌دهید و یا شماره‌ی مشتری خود را فراموش کرده‌اید، بخش UCI را خالی بگذارید.
دقت کنید که شرایط درخواست را داشته باشید. مثلاً اگر نود روز از انقضای اعتبار گذشته باشد، نمی‌توانید وضعیت خود را تمدید یا تجدید کنید.
ورژن اسکن‌شده‌ی فرم درخواست را آپلود نکنید. هنگام درخواست آنلاین، نیازی به ارائه‌ی فیزیکی فرم نیست.
سعی کنید فرم را با جدیدترین نسخه‌ی اکسپلورر یا سافاری آپلود کنید.
اطلاعات خود را مرور کنید و مطمئن شوید که تاریخ مدارکتان منقضی نشده باشد.
اگر همچنان مشکل داشتید، به اینجا مراجعه کنید.

چه درخواست‌هایی را می‌توان به اکانت آنلاین پیوست کرد؟

ازطریق پیوست درخواست به اکانت آنلاین، می‌توانید جزئیات بیشتری را از وضعیت خود دریافت کنید. همه‌ی پیام‌های موردنیاز، به اکانت شما ارسال می‌شود. ابتدا باید اکانت بسازید.
می‌توانید درخواست‌های این لیست را به اکانت آنلاین خود پیوست کنید.
اگر درخواست شما داخل این لیست نیست، از دو ابزار بررسی آنلاین وضعیت و بررسی زمان پردازش استفاده کنید.

چرا هنگام پیوست درخواست، دسترسی ما قفل می‌شود؟

این مشکل ممکن است به دو دلیل زیر رخ دهد:
هیچ درخواستی با اطلاعات شما مطابقت ندارد: اطلاعاتی که برای پیوست درخواست وارد کرده‌اید، باید با اطلاعات درخواست ارسالی مطابقت داشته باشد.
بیش از پنج بار خواسته‌اید یک درخواست را پیوست دهید: می‌توانید تا پنج بار یک درخواست را پیوست دهید. اگر پس از پنج تلاش نتیجه نداد، تا 24 ساعت قفل می‌شود.

اگر هنگام پیوست درخواست به حساب آنلاین پیام عدم مطابقت ظاهر شود، مشکل کجاست؟

ممکن است به دو دلیل زیر باشد:
درخواست شما هنوز در سیستم ثبت نشده است: اگر ازطریق ایمیل یا به‌صورت حضوری درخواست دهید، کمی زمان می‌برد تا اطلاعاتتان وارد سیستم شود. به‌محض ثبت، می‌توانید درخواست را پیوست دهید.
دسته‌بندی درخواست (Category) را اشتباه وارد کرده‌اید: برای بعضی از برنامه‌ها، دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید تحت آن‌ها درخواست خود را ثبت کنید. اگر ازطریق دسته‌بندی خاصی درخواست داده‌اید، دقت کنید که آن را درست انتخاب کنید:
برای دسته‌بندی Canadian Experience Class دسته‌بندی با همین نام را انتخاب کنید. همچنین برای دسته‌بندی Federal skilled worker program، همین گزینه را انتخاب کنید.
برای هر نوع ویزای کار ازطریق International Experience Canada (شامل ویزای کار آزاد هم می‌شود) گزینه‌ای با همین نام را به‌عنوان sub-category انتخاب کنید.
اطلاعات واردشده، با اطلاعات سیستم مطابقت ندارد: سیستم زمانی پیوست را قبول می‌کند که اطلاعات ورودی شما دقیقاً مطابقت داشته باشد. دقت کنید که بین نوشته‌ها اسپیس‌های اضافی نگذاشته باشید.
اگر پس از درخواست تماس می‌گیرید تا اطلاعاتی، مانند اطلاعات گذرنامه را آپدیت کنید، حتماً جدیدترین اطلاعات را وارد کنید.
این‌ها متداول‌ترین مسائلی‌اند که هنگام پیوست درخواست رخ می‌دهد:
نام خود را مطابق با گذرنامه‌ی درخواستی وارد کنید. این همان چیزی است که وارد سیستم شده است.
اگر برای اسپانسری خانواده درخواست می‌دهید، در پاسخ به سؤال آخر (Number of family members including primary applicant, that are part of this application) همچنین include the sponsor and the co-singer، حداقل عدد 2 را وارد کنید.
اگر گزینه‌ی محل تولد در بخش اطلاعات شخصی را انتخاب کرده‌اید، شهر یا شهرستانی را بنویسید که در گذرنامه‌ی شما و یا فرم IMM 0008 ذکر شده باشد.

بعد از پیوست درخواست به حساب آنلاین، چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از پیوست، می‌توانید در بخش View my submitted application or profile در صفحه‌ی اصلی، درخواست خود را مشاهده کنید. روی Check status and messages کلیک کنید تا وضعیت درخواست و پیام‌های خود را ببینید.
اگر Linking in progress را مشاهد کردید، بعداً دوباره سر بزنید.
به‌محض پیوست درخواست، پیام‌های مرتبط را ازطریق اکانت دریافت خواهید کرد. دیگر نامه‌ای ازطریق ایمیل دریافت نمی‌کنید.

تقویم به زبان محلی من نمایش داده می‌شود و نمی‌توانم تاریخ‌ها را به‌درستی وارد کنم. راه‌حل چیست؟

آخرین نسخه‌ی Adobe reader (نسخه‌ی 10 یا بالاتر) را دانلود کنید. اگر آخرین ورژن را دارید و باز به این مشکل برخوردید، تنظیمات منطقه‌ای سیستم عامل خود را به انگلیسی یا فرانسوی تغییر دهید.  

به دلایل مشکلات فنی (مشکل در پرداخت یا فرم‌ها)، قادر به درخواست eTA نبوده‌ام. آیا می‌توانم باز هم به کانادا سفر کنم؟

خیر، eTA از الزامات ورود است. اگر آن را دریافت نکنید، نمی‌توانید به کانادا سفر کنید. اگر خواستید دوباره درخواست دهید، اما مشکلات فنی داشتید، این فرم را تکمیل کنید:
زیر گزینه‌ی Type of application  گزینه‌یElectronic Travel Authorization و سپس General and Technical Enquiries را انتخاب کنید.
جزئیات مشکلی را که با آن مواجه هستید، شرح دهید.
دریافت پاسخ ممکن است چند روزی طول بکشد.
اگر بدون داشتن eTA قصد سفر کنید، با تأخیر و جلوگیری از ورود در مرز مواجه خواهید شد.

اگر درخواست eTA بدهیم اما ایمیلی از IRCC دریافت نکنیم، می‌توانیم به کانادا سفر کنیم؟

خیر، همان‌طور که در بالا هم گفته شد، بدون eTA نمی‌توانید وارد کانادا شوید. در بیشتر موارد، متقاضیان چند دقیقه پس از درخواست، ایمیل تأییدیه را از طرف IRCC دریافت می‌کنند. اما در بعضی موارد ممکن است چند روزی طول بکشد. ممکن است نیاز باشد که پرواز خود را دوباره برنامه‌ریزی کنید.
پوشه‌ی Spam/Junk ایمیلتان را چک کنید. ممکن است نامه‌ی IRCC وارد آنجا شده باشد.
اگر تا 72 ساعت، ایمیل تأییدیه همراه با شماره‌ی درخواست را دریافت نکردید، اینجا را ببینید:
زیر گزینه‌ی Type of application  گزینه‌یElectronic Travel Authorization و سپس Case Specific Enquiries را انتخاب کنید.
جزئیات مشکلی را که با آن مواجه هستید، شرح دهید.
دریافت پاسخ ممکن است چند روزی طول بکشد.

اگر درخواست eTA بدهیم اما ایمیلی از IRCC دریافت نکنیم، می‌توانیم به کانادا سفر کنیم؟

خیر، همان‌طور که در بالا هم گفته شد، بدون eTA نمی‌توانید وارد کانادا شوید. در بیشتر موارد، متقاضیان چند دقیقه پس از درخواست، ایمیل تأییدیه را از طرف IRCC دریافت می‌کنند. اما در بعضی موارد ممکن است چند روزی طول بکشد. ممکن است نیاز باشد که پرواز خود را دوباره برنامه‌ریزی کنید.
پوشه‌ی Spam/Junk ایمیلتان را چک کنید. ممکن است نامه‌ی IRCC وارد آنجا شده باشد.
اگر تا 72 ساعت، ایمیل تأییدیه همراه با شماره‌ی درخواست را دریافت نکردید، اینجا را ببینید:
زیر گزینه‌ی Type of application  گزینه‌یElectronic Travel Authorization و سپس Case Specific Enquiries را انتخاب کنید.
جزئیات مشکلی را که با آن مواجه هستید، شرح دهید.
دریافت پاسخ ممکن است چند روزی طول بکشد.

اگر نتوانیم مدارک لازم برای eTA را تا زمان معلوم فراهم کنیم، می‌توانیم به کانادا سفر کنیم؟

خیر، دریافت eTA اجباری است. تا زمان دریافت نتیجه‌ی درخواست، نمی‌توانید به کانادا سفر کنید. بهتر است برنامه‌ی پرواز خود را دوباره بررسی کنید.
اگر نمی‌دانید که چگونه مدارک خود را ارائه دهید، از این دستورالعمل‌ها استفاده کنید. اگر منتظر کسی هستید (افسر پلیس یا پزشک) تا مدارک را برای شما بفرستد و یا در آپلودکردن آن‌ها مشکل دارید و نمی‌توانید تا زمان معلوم آن‌ها را تحویل دهید، به اینجا مراجعه کنید و درخواست تمدید مهلت بدهید.

اگر درخواست eTA ما رد شود، باز می‌توانیم به کانادا سفر کنیم؟

خیر، باید دوباره درخواست بدهید و دلایل رد درخواست خود را رفع کنید.

تبعه‌ی خارجی معاف از ویزا (Visa-exempt foreign national) کیست؟

شخصی است که شهروند یا مقیم دائم کانادا نیست، اما می‌تواند بدون ویزا به کانادا سفر کند.

آیا اطلاعات درخواست eTA به چند زبان قابل‌دسترس است؟

خیر، اگرچه بعضی از اطلاعات راهنما، به چند زبان دردسترس‌اند.

آیا برای eTA معافیت سنی وجود دارد؟

خیر، تمام افراد صرف‌نظر از سنشان، باید آن را اخذ کنند.

برای سفر هوایی به کانادا، به eTA نیاز داریم؟

همه‌ی مسافران عازم کانادا، صرف‌نظر از مدت زمان اقامت، نیاز به eTA یا ویزا دارند.

اگر ویزای اقامت موقت داشته باشیم، باز هم به eTA نیاز داریم؟

خیر، برای سفر به کانادا به ویزای ویزیتور یا eTA (یکی از آن‌ها) نیاز دارید.
احتیاج شما به هرکدام، برمی‌گردد به:
نوع مدرکی که با آن سفر می‌کنید
کشور صادرکننده‌ی مدرک سفر شما
ملیت شما
نحوه‌ی سفر شما به کانادا.
می‌توانید با همان ویزای ویزیتور خود تا زمانی که اعتبار دارد، به کانادا سفر کنید.
اگر قبل از سفر برای جواز کار یا تحصیل درخواست داده باشید، به‌محض پذیرش درخواست شما، eTA یا ویزای ویزیتور به‌صورت خودکار برایتان صادر خواهد شد و نیازی به درخواست دوباره یا پرداخت هزینه‌ی اضافه نیست.
ویزای صادره، به گذرنامه‌ی شما پیوست می‌شود و شماره‌ی eTA هم داخل نامه‌ی معرفی‌نامه‌ای که پس از تأیید درخواست جواز کار یا تحصیل برای شما ارسال می‌شود، موجود خواهد بود. از این شماره حراست کنید.

اگر تابعیت کانادا را داشته باشیم، برای ورود به eTA نیاز داریم؟

خیر، شهروندان کانادا برای ورود، نیازی به eTA ندارند. فقط به گذرنامه‌ی معتبر نیاز دارند. گذرنامه‌ی معتبر تنها سند معتبر جهانی است و نشان می‌دهد که شما شهروند کانادایید و بدون نیاز به غربالگری، اجازه‌ی ورود به آنجا را دارید.
حتماً دقت کنید که تاریخ اعتبار گذرنامه باطل نشده باشد. در اینجا درباره‌ی تمدید یا درخواست گذرنامه‌ی کانادایی بیشتر بخوانید.

آیا درصورت داشتن سابقه‌ی کیفری، باز هم می‌توان برای eTA اقدام کرد؟

بله، اما باید در درخواست خود، شرایط را توضیح دهید. اگر درخواست eTA شما رد شد، احتمالاً ویزای اقامت موقت (TRP) برای سفر به کانادا به شما داده شود.

اگر تأییدیه‌ی اقامت دائم (CoPR) را داشته باشیم، برای سفر به کانادا باز هم به eTA نیاز داریم؟

خیر، اگر از کشورهای معاف از ویزا باشید و تأییدیه‌ی اقامت دائم داشته باشید، به eTA نیاز ندارید.
اگر از کشورهای نیازمند ویزا باشید، به‌طور خودکار ویزای اقامت دائم به گذرنامه‌ی شما پیوست می‌شود.
در هردو مورد، برای سفر به کانادا حتماً تأییدیه‌ی اقامت دائم و گذرنامه‌ی معتبر همراه داشته باشید.

چگونه می‌توان برای eTA درخواست داد؟

برای این کار باید گذرنامه، کارت اعتباری و یک آدرس ایمیل معتبر داشته باشید. هفت دلار کانادا هزینه خواهد داشت و درخواست آن فقط چند دقیقه طول می‌کشد. eTAهای تأییدشده، تا پنج سال اعتبار دارند.
برای درخواست، به اینجا مراجعه کنید.

وب‌سایت‌های تبلیغاتی زیادی برای درخواست eTA وجود دارد. آیا همه‌ی آن‌ها معتبرند؟

خیر، وب‌سایت دولت کانادا تنها مرجع رسمی برای درخواست eTA است. حتی اشخاص ثالثی که به نمایندگی از شخصی دیگر ثبت‌نام می‌کنند، باید از این وب‌سایت استفاده کنند. به متقاضیان توصیه می‌شود در کمک‌گرفتن از شرکت‌های نامعتبر برای eTA محتاط باشند.  اگرچه بسیاری از این شرکت‌ها وب‌سایت‌هایی دارند که بابت راهنمایی و ثبت درخواست eTA ازطریق IRCC از شما هزینه دریافت می‌کنند، اما موردتأیید دولت کانادا نیستند.

برای درخواست eTA، چه اطلاعاتی را باید تکمیل کنیم؟

شما باید اطلاعات هویتی گذرنامه‌ی خود را ارائه دهید؛ شامل نام، تاریخ و محل تولد، جنسیت، وضعیت تأهل، نشانی، ملیت و شماره‌ی گذرنامه.
همچنین باید به تعدادی سؤال هم پاسخ دهید تا مشخص شود برای ورود به کانادا مناسبید یا خیر؛ مثلاً سؤالاتی درباره‌ی شغل و وضعیت پزشکی فعلی شما.

آیا می‌توانیم برای فرزند خود درخواست eTA دهیم؟

بله، برای این کار، باید فرم درخواست جداگانه‌ای پر کنید. بعضی از موارد را باید به‌شکل دیگری تکمیل کنید:
سؤال: Are you applying on behalf someone? پاسخ: Yes
سؤال: Are you applying on behalf of a minor child? پاسخ: Yes
سپس صفحه‌ای با عنوان والدین (سرپرست) جلوی شما باز می‌شود که سؤالاتی درمورد خودتان می‌پرسد. بعد از کامل‌کردن این اطلاعات، وارد بخشی می‌شوید که باید اطلاعات فرزند خود را وارد کنید.
روی این صفحه (فرم درخواست) دقت کنید که:
همه‌ی جزئیات را کامل وارد کنید. (به‌خصوص شماره‌ی گذرنامه‌ی فرزند)
آدرس ایمیل خود یا فرزندتان را وارد کنید تا IRCC بتواند با شما در ارتباط باشد.
نام فرزند خود را در جایگاه Signature بخش Consent وارد کنید.

آیا می‌توانیم برای درخواست eTA به یک دوست یا عضو خانواده کمک کنیم؟

بله می‌توانید. باید در ابتدای فرم توضیح دهید که برای دوست یا عضو خانواده‌تان این کار را می‌کنید. هنگام پرکردن فرم درخواست، موارد زیر را رعایت کنید:
سؤال: Are you applying on behalf of someone? پاسخ: yes
اگر دوست یا عضو خانواده‌ی شما کمتر از 18 سال دارد، به سؤال Are you applying on behalf of a minor child  پاسخ yes بدهید.
سپس صفحه‌ای با عنوان والدین (سرپرست) جلوی شما باز می‌شود که سؤالاتی درمورد خودتان می‌پرسد. سپس وارد فرم اصلی درخواست می‌شوید و باید اطلاعات دوست یا عضو خانواده‌تان را وارد کنید. وقتی به این صفحه رسیدید، دقت کنید:
همه‌ی اطلاعات دوست یا عضو خانواده‌تان (به‌ویژه شماره‌ی پاسپورت) را درست وارد کنید.
آدرس ایمیل شخص را در بخش تماس‌ها وارد کنید تا بشود با او در ارتباط بود.
در بخش رضایت، داخل جایگاه امضا، اسم شخص متقاضی را بنویسید.

آیا می‌توان برای بیش از یک شخص (وابستگان) درخواست eTA داد؟

خیر، باید درخواست جداگانه‌ای برای هر شخص ارسال شود. اگر نام فرزند یا فرزندان شما در گذرنامه‌تان وجود دارد، باید برایشان درخواست eTA بدهید.

آیا می‌توان مراحل درخواست eTA را ذخیره کرد؟

خیر، گزینه‌ی ذخیره‌ای وجود ندارد. باید در یک مرحله اطلاعات را کامل کنید. قبل از شروع فرم، گذرنامه، کارت اعتباری و آدرس ایمیل خود را داشته باشید.

اگر یکی از اطلاعات (مثل آدرس ایمیل یا شماره‌ی گذرنامه) را اشتباه وارد کنیم، چه می‌شود؟

باید بار دیگر درخواست خود را با اطلاعات درست وارد کنید. آدرس ایمیل باید درست باشد، چون پذیرش درخواست از این طریق به شما اعلام می‌شود.
و شماره‌ی گذرنامه هم به این دلیل لازم است که eTA شما به آن گذرنامه پیوست می‌شود. اگر این شماره اشتباه وارد شود، در پرواز به مشکل خواهید خورد.

بعد از درخواست eTA چه اطلاعاتی به ما ایمیل می‌شود؟

بعد از ارسال درخواست، ایمیلی شامل یکی از موارد زیر دریافت می‌کنید:
تأیید رسید/ در انتظار: درخواست شما دریافت شده و درحال بررسی است.
مدارک بیشتر نیاز است: برای کامل‌کردن درخواست، باید مدارک دیگری ارسال کنید. در ایمیل نوع ارسال مدارک برای شما توضیح داده می‌شود.
پذیرش: درخواست شما پذیرفته شده است. ایمیل شامل شماره‌ی eTA، تاریخ اعتبار و شماره‌ی گذرنامه است.

چرا هیچ ایمیلی از طرف IRCC دریافت نمی‌کنیم؟

در بیشتر موارد، متقاضیان چند دقیقه پس از درخواست، ایمیل پذیرش را دریافت می‌کنند. در بعضی موارد، چند روزی زمان می‌برد. نهایتاً تا 72 ساعت باید ایمیلی را دریافت کنید که توضیح دهد قدم بعدی شما چیست، شامل موارد زیر:
اطلاعات یا مدارک بیشتر
مصاحبه‌ی حضوری در نزدیک‌ترین دفتر ویزای کانادایی.
پس از دریافت ایمیل، می‌توانید ازطریق این ابزار، روند پردازش درخواست خود را چک کنید. برای استفاده به موارد زیر نیاز دارید:
شماره‌ی درخواستتان که با حرف V شروع شده و در بالای ایمیل شما دیده می‌شود.
جزئیات گذرنامه‌ی مورداستفاده‌تان.
اگر پس از 72 ساعت، هیچ ایمیلی حاوی شماره‌ی درخواست خود دریافت نکردید، باید به اینجا مراجعه کنید و:
از بخش type of application، گزینه‌ی Electronic Travel Authorization و سپس Case Specific enquiries را انتخاب کنید.
تا می‌توانید، جزئیات دقیقی را وارد کنید. ممکن است دریافت پاسخ چند روزی طول بکشد.
البته دقت کنید که پوشه‌ی junk ایمیل خود را چک کنید. ممکن است ایمیل IRCC وارد بخش junk شده باشد.

پردازش درخواست eTA چقدر زمان می‌برد؟

 در بیشتر موارد چند دقیقه پس از درخواست، اما ممکن است چند روز هم طول بکشد.

چه مدارکی را باید برای درخواست eTA خود ارائه داد؟

برای فهمیدن این موضوع، قدم‌های زیر را انجام دهید:
در GCKey ثبت‌نام کنید.
برای خود اکانت بسازید.
درخواست eTA خود را به اکانتتان پیوست کنید.
پس از انجام این سه قدم، می‌توانید پیام‌های اکانت خود را ببینید و مدارک موردنیاز را مشاهده کنید. مدارک را ازطریق ایمیل ارسال نکنید! برای آپلودکردن مدارک این دستورالعمل‌ها را مشاهده کنید.

برای اثبات eTA خود باید از چیزی پرینت بگیریم؟

خیر، eTA شما به‌صورت الکترونیکی به گذرنامه‌تان پیوست می‌شود. هنگام سفر، فقط باید گذرنامه را همراه داشته باشید.

آیا می‌توان درخواست eTA خود را پس گرفت؟

بله، برای برگرداندن آن باید به اینجا مراجعه کنید. به اطلاعات زیر نیاز دارید:
شماره‌ی درخواست
تاریخ و کشور محل تولد.
البته هزینه‌های درخواست پس داده نمی‌شود. در بیشتر موارد درخواست eTA پس از چند دقیقه تأیید می‌شود. پس قبل از درخواست بازپس‌گیری، تأییدیه‌ی خود را دریافت خواهید کرد. اگر این‌گونه باشد، دیگر eTA شما نهایی شده است.

اگر درخواست eTA رد شود، می‌توان بازپرداخت دریافت کرد؟

خیر، هیچ‌کدام از هزینه‌ها قابل‌بازگشت نیستند.

اگر درخواست ما رد شود، می‌توانیم تقاضای تجدیدنظر دهیم؟

می‌توانید از دادگاه فدرال کانادا، تقاضای تجدیدنظر داشته باشید. برای این کار، یک وکیل باید از طرف شما تقاضای بازبینی بکند.

داشتن eTA به‌خودی‌خود یعنی می‌توانیم وارد کانادا شویم؟

خیر، eTA ورود شما به کانادا را تسهیل می‌کند. وقتی به مرز می‌رسید، مأمور خدمات مرزی گذرنامه‌ی شما را می‌بیند و تعدادی سؤال می‌پرسد. سپس تصمیم می‌گیرد که وارد کانادا شوید یا خیر.

برای چه چیزهایی می‌توان آنلاین درخواست داد؟

برای موارد زیر:
– دریافت یا تمدید جواز کار و تحصیل
– دریافت ویزای ویزیتور یا تمدید اقامت موقت در کانادا
– مهاجرت به‌عنوان یک کارگر ماهر ازطریق Express Entry.
همچنین می‌توانید به‌صورت آنلاین:
قبل از پایان نود روز از انقضای اقامتتان، ویزای ویزیتور و جواز کار و تحصیل خود را تمدید کنید.
برای اعضای خانواده‌ی خود درخواست بدهید.

چک‌ لیست مدارک شخصی چیست؟

لیستی از فرم‌ها و مدارکی است که باید تکمیل کنید و با درخواست خود ارسال کنید. اگر درخواست ویزای ویزیتور، جواز کار یا تحصیل دارید، این چک‌لیست براساس پاسخ‌های شما به پرسش‌نامه‌ی تعیین صلاحیت مهاجرت ایجاد می‌شود.
اگر به‌صورت آنلاین درخواست اقامت دائم داشته باشید، چک لیست شما براساس پاسخ‌هایتان هنگام تکمیل درخواست خواهد بود.

کد مرجع شخصی (reference code) چیست؟

کد منحصربه‌فردی است که ازطریق ابزار ورود به کانادا برای شما صادر می‌شود. برای موارد زیر به این کد نیاز خواهید داشت:
– ایجاد درخواست برای ویزای ویزیتور، کار یا تحصیل
– انتقال اطلاعات خود از این ابزار به پروفایل Express Entry.
پس از اینکه به همه‌ی سؤالات پاسخ دادید، می‌توانید در بالای صفحه‌ی نتیجه، این کد را ببینید.
کد را یادداشت کنید و از صفحه‌ی نتیجه‌ی خود به‌همراه چک‌لیست پرینت بگیرید. این کد فقط شصت روز پس از صدور اعتبار دارد.

محدودیت حجمی برای آپلود فایل‌ها چقدر است و باید در چه فرمت‌هایی باشد؟

حداکثر حجم مجاز برای آپلود فایل‌ها چهار مگابایت است و فرمت‌های آن‌ها، .tiff, .jpg, .png, .doc, .docx, و .pdf است.

اگر پاسخ سؤالی را نمی‌دانستیم، چه کنیم؟

بعضی از سؤالات، متن راهنمایی دارد که درباره‌ی آن توضیح می‌دهد. برای مشاهده، روی گزینه‌ی help (؟) در سمت راست سؤال کلیک کنید. 
همچنین بعضی از لغات، دارای لینک هدایت‌کننده به‌سمت واژه‌یاب هستند. کافی است روی لغاتی که زیر آن‌ها خط کشیده شده کلیک کنید تا توضیحات بیشتری را بخوانید.

اگر کشور ما در فهرست پرداخت‌های آنلاین درج نشده باشد، چه کنیم؟

اگر کشور شما در لیست کشورها، هنگام پرداخت آنلاین نبود، گزینه‌ی other را انتخاب کنید.

اگر سؤالی راجع به مدارک موردنیاز داشتیم، چگونه بپرسیم؟

برای اینکه بفهمید به چه مدارکی و چرا نیاز دارید و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مدارک خود یا توضیح اینکه نمی‌توانید مدرکی را تهیه کنید، باید:
سؤالات و توضیحات خود را در نامه‌ای بنویسید.
آن را در بخش مدارک درخواستی‌ای که درمورد آن سؤال دارید، آپلود کنید.
مأمور پردازش نامه‌ی شما را می‌خواند و توضیحات لازم را ارائه می‌دهد.

اگر مأمور از ما اطلاعاتی را درخواست کند که آن را نداشته باشیم، چه کنیم؟

قبل از آپلود مدارک موردنیاز، باید درباره‌ی آن‌ها توضیحاتی ارائه دهید. در بعضی از موارد، همه‌ی توضیحات لازم در مدارک موجود نیست.
در این صورت:
مدرک خود را به‌دقت بررسی کنید تا چیزی را فراموش نکرده باشید.
هر اطلاعاتی که می‌توانید را وارد کنید.
در بخش Document Number بنویسید: 000000
برای گزینه‌ی Expiry date، تاریخ یک سال بعد را وارد کنید.
اگر برای درخواست eTA خود تقاضای تمدید به‌علت دریافت مجوز پلیس را دارید:
در بخش Document Number، وارد کنید: Request for an extension
در بخش Country of issue از داخل منو، کشوری را که تابع آن هستید انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید