گپ تحصیلی

گپ تحصیلی

به احتمال زیاد شما که درحال خواندن این مقاله هستید، با مشکل گپ تحصیلی مواجه شده اید و می‌خواهید بدانید که اگر در بین مقاطع تحصیلی‌تان وقفه‌ای افتاده باشد، برای ادامه تحصیل مشکلی خواهید داشت یا نه. احتمالا بسیار علاقه‌مندید که روش‌های توجیه گپ تحصیلی را بدانید تا بتوانید از مشکلات احتمالی ناشی از وجود گپ تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه مورد علاقه‌ تان فارغ شوید.

عجله نکنید! در این مقاله پاسخ سوالات خود را خواهید گرفت. در ادامه با تراست همراه باشید.

گپ تحصیلی چیست

گپ تحصیلی چیست

به عنوان دانش‌آموز یا دانشجو ممکن است بنا به دلایلی در طول تحصیل، مدتی تحصیل را رها کنید. بعضی دانش‌آموزان یک‌سال یا بیشتر را برای آمادگی برای کنکور صرف می‌کنند یا اصطلاحا پشت کنکور می‌مانند. شما به عنوان دانشجو ممکن است پس از اتمام دوره لیسانس یا فوق لیسانس، بنا به دلایلی مانند اشتغال، ازدواج، آمادگی برای مقطع تحصیلی بعدی و … مدتی از تحصیلات آکادمیک دست بکشید. تمامی این وقفه‌های ایجاد شده در حین تحصیل، گپ تحصیلی هستند. در واقع هر وقفه‌ای در حین تحصیل را گپ تحصیلی می‌نامند. معمولا گپ تحصیلی بین دو مقطع تحصیلی بیشتر اتفاق می‌افتد.

زمانی که می‌خواهید برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید و گپ تحصیلی داشته باشید، سفارت‌خانه‌ها و دانشگاه‌ها دلیل گپ تحصیلی شما را جویا می‌شوند. اگر بتوانید گپ تحصیلی خود را به خوبی و با مدارک معتبر توجیه کنید و بتوانید مسئولان مربوطه را قانع کنید، بخشی از مسیر پُر پیچ و خم اخذ پذیرش را طی کرده‌اید.

به یاد داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، حتی در مورد گپ تحصیلی. اگر هنوز در کارنامه تحصیلی خود گپ تحصیلی ندارید و می‌خواهید با خواندن این مقاله از عواقب وجود گپ تحصیلی در رزومه‌تان مطلع شوید، باید به طور شفاف اهداف آینده خود را مشخص کنید.

اگر قصد دارید تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهید، با خود سبک و سنگین کنید که دلیلی که می‌خواهید بنا به آن در تحصیل خود وقفه بیندازید، ارزشش را دارد و تاثیرش در راه رسیدن به هدفتان چیست. دلیل بسیاری از ناکامی‌ها این است که هدف مشخصی در زندگی خود نداریم و مدام اهدافمان را تغییر می‌دهیم.

آیا داشتن گپ تحصیلی در نتیجه ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا تاثیر دارد؟

تاثیر گپ تحصیلی بر تحصیل در خارج از کشور

بسته به شخصیت و توانایی شما، گپ تحصیلی می‌تواند اثرهای مثبت و منفی برایتان داشته باشد. ممکن است از یک سال گپ تحصیلی برای افزایش سطح علمی و توانایی‌های زبان‌ خارجی استفاده کنید و شانس خود را برای پذیرش از دانشگاه‌های ممتاز خارجی افزایش دهید؛ هم‌چنین ممکن است گپ تحصیلی شما چند سال به طول بیانجامد و شرایط سنی مورد نیاز برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌ها را از دست بدهید و شانس کمی برای پذیرش داشته باشید. در ادامه به تاثیرات مثبت و منفی گپ تحصیلی بر سرنوشت تحصیلی دانشجو در خارج از کشور اشاره می‌کنیم.

تاثیرهای مثبت گپ تحصیلی بر تحصیل در خارج از کشور

همان ‌طور که اشاره شد، اگر بتوانید از گپ تحصیلی برای افزایش مهارت‌ها و افزایش سطح علمی‌تان استفاده کنید که البته گپ تحصیلی‌تان خیلی هم نباید طول بکشد، می‌تواند تاثیر مثبتی بر پذیرش از دانشگاه‌های خارجی داشته باشد.

اگر بتوانید از گپ تحصیلی برای افزایش مهارت‌های زبان‌ خارجی خود استفاده کنید و بتوانید نمرات خوبی در آزمون‌های زبان کسب کنید، توانسته‌اید نقطه قوت برجسته‌ای به رزومه خود اضافه کنید. از آن‌جایی که نمره‌های بالای آزمون‌های زبان ( تافل و آیلتس) تاثیر خوبی در به چشم آمدن شما از جانب اساتید دارد، با کسب نمره بالا در آزمون‌های زبان، تهدید گپ تحصیلی را به فرصتی درخشان تبدیل کرده‌اید.

هم‌چنین در گپ تحصیلی می‌توانید درآمد کسب کنید و بتوانید از پس بعضی از هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور برآیید. به فرض این که بتوانید موقعیت تحصیلی با فاند کامل را از دانشگاه خارجی به دست آورید، برای پرداخت هزینه‌های آزاد کردن و ترجمه مدارک، هزینه بلیط هواپیما و هزینه‌های حداقلی دیگر نیاز دارید مبلغی را پس‌انداز کنید. اگر پس‌انداز کافی برای پرداخت این هزینه‌ها را ندارید، یا باید این مبالغ را فراهم کنید یا قید تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را بزنید. پس به ناچار باید از گپ تحصیلی برای پول درآوردن و پرداخت هزینه‌های حداقلی تحصیل استفاده کنید.

هم‌چنین از فاصله گپ تحصیلی می‌توانید برای آماده کردن خود برای زندگی در کشور مقصد بهره ببرید تا پس از ساکن شدن در کشور دانشگاه مقصدتان خیلی شوکه نشوید.

تاثیرهای منفی گپ تحصیلی بر تحصیل در خارج از کشور

احتمالا زمانی که عبارت گپ تحصیلی به گوشتان می‌خورد، بار منفی آن بیشتر به نظر می‌آید. شاید مهم‌ترین اثر منفی گپ تحصیلی، جویا شدن مامور سفارت‌خانه از دلیل گپ تحصیلی برای صدور ویزای تحصیلی و مسئولان پذیرش و اساتید دانشگاهی است که البته راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید این چالش‌ها را پشت سر بگذارید.

در واقع سفارت‌خانه و دانشگاه مقصد، مهم‌ترین موانعی هستند که اگر گپ تحصیلی داشته باشید، باید با موفقیت از آن‌ها عبور کنید. اگر در زمان تحصیلتان در ایران گپ تحصیلی داشته باشید، زمانی که می‌خواهید ویزای تحصیلی بگیرید، مامور سفارت‌خانه دلایل گپ تحصیلی را از شما جویا می‌شود که باید بتوانید دلایل محکمی ارائه دهید که مامور سفارت‌خانه را قانع کنید تا ویزای تحصیلی برایتان صادر شود.

دانشگاه‌ها نیز قانون‌هایی دارند و به دانشجویانی که گپ تحصیلی طولانی مدت دارند، اجازه پذیرش در دانشگاه را نمی‌دهند. البته مدت زمان گپ تحصیلی از نظر دانشگاه‌های مختلف معناهای متفاوتی دارد و در دانشگاه‌های مختلف میزان آن کم و زیاد است. استادی که قرار است در دانشگاه خارجی دانشجویش شوید نیز ممکن است به گپ تحصیلی شما واکنش نشان دهد و دلایل وجود گپ تحصیلی را جویا شود. البته می‌توانید با رزومه‌ای قوی و سطح علمی بالا، استاد را برای پذیرش متقاعد کنید.

گپ تحصیلی می‌تواند مشکلات تحصیلی دیگری هم برایتان ایجاد کند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

 1. پس از یک گپ تحصیلی و دوری از مطالعه و تحقیق، برای برخی دانشجویان دشوار است که دوباره به شرایط درس وتحصیل برگردند. دانشجو باید بتواند دوباره به زندگی‌اش بر اساس مطالعه و تحصیل نظم دهند.
 2. اگر گپ تحصیلی خود را به بطالت بگذارنید و روی بالا بردن مهارت‌ها و افزایش سطح دانش خود در زمینه تحصیلی‌تان یا آماده کردن مقدمات تحصیل در خارج از کشور وقت نگذاشته باشید، عملا به بهانه آمادگی برای تحصیل در خارج از کشور، وقت خود را هدر داده‌اید. اگر در مدت گپ تحصیلی نتوانسته باشید، ارزش افزوده برای خودتان فراهم کنید، فقط تاثیر منفی گپ تحصیلی را به رزومه تحصیلی خود اضافه کرده‌اید.
گپ تحصیلی قابل قبول برای کشورها و دانشگاه‌ های مختلف چه ‌قدر است

گپ تحصیلی قابل قبول برای کشورها و دانشگاه‌ های مختلف

در هر کشور و دانشگاه و هر مقطع تحصیلی، زمانی که برای مدت گپ تحصیلی مجاز یا قابل قبول تعیین می‌شود، متفاوت است؛ مثلا در کشور کانادا، 2 سال گپ تحصیلی برای متقاضیان مقطع کارشناسی و 5 سال گپ تحصیلی برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد قابل قبول است.

البته استثناهای کمی برای گروه خاصی از دانشجویان وجود دارد. عدد مشخصی برای تعداد سال‌های قابل قبول گپ تحصیلی برای پذیرش از دانشگاه‌های دنیا وجود ندارد ولی معمولا 2 تا 3 سال گپ تحصیلی بعد از گرفتن مدرک دیپلم و 5 سال گپ تحصیلی پس از دریافت مدرک لیسانس چندان مهم نیست و توجیه‌پذیر است.

اگر متقاضی پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های خارجی هستید و گپ تحصیلی دارید، اصلا نگران نباشید. معمولا دانشگاه‌های خارجی برای پذیرش در مقطع دکترا روی گپ تحصیلی حساسیت ندارند و در هر سنی که باشید، منع قانونی برای ادامه تحصیل در این مقطع نخواهید داشت. البته باید دلایلی قانع کننده برای توجیه گپ تحصیلی داشته باشید. اگر نتوانید گپ تحصیلی خود را توجیه کنید، امتیاز منفی در رزومه‌تان درج می‌شود.

پاک کردن صورت مسئله گپ تحصیلی ممکن است

روشی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید صورت مسئله را پاک کنید و گپ تحصیلی خود را نادیده بگیرید. کشورها و دانشگاه‌های بسیاری وجود دارند که نسبت به گپ تحصیلی متقاضی حساسیتی ندارند. می‌توانید روی این کشورها و دانشگاه‌ها تمرکز کنید ولی طبیعتا با این کار انتخاب‌هایتان محدودتر می‌شوند. برای اطلاع از کشورهای غیر حساس به گپ تحصیلی دانشجویان می‌توانید با مشاوران ما در تراست مشورت کنید.

روش‌ های توجیه گپ تحصیلی

روش‌ های توجیه گپ تحصیلی

اول از همه سعی کنید برای بیان دلایل گپ تحصیلی صادق باشید و به درستی، با شفافیت و تا حد امکان کوتاه، دلیل گپ تحصیلی‌ را توضیح دهید. دلیلی که برای توجیه گپ تحصیلی ارائه می‌دهید باید قانونی و معتبر باشد. نحوه بیان شما نیز تاثیر زیادی در متقاعد کردن ماموران مهاجرتی یا اساتید دارد. سعی کنید روی نتایج برجسته‌ای که توانسته‌اید از گپ تحصیلی به دست آورید، متمرکز شوید. در ادامه به برخی دلایلی که می‌توانید برای توجیه گپ تحصیلی به کار ببرید، اشاره شده است.

توجیه گپ تحصیلی به دلیل خدمت سربازی

اکثر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور در بازه زمانی نزدیک به 2سال برای خدمت سربازی بین دوران تحصیلی خود وقفه انداخته‌اند باید گفت که دلیل موجهی برای توجیه گپ تحصیلی است و کارت پایان خدمت نیز مدرکی دال بر ادعای شماست که می‌توانید به مامور سفارت‌خانه یا مسئول پذیرش دانشگاه ارائه دهید.

توجیه گپ تحصیلی به دلیل ابتلا به بیماری

با ارائه مدرک بیماری و درمان پزشکی برای دوره‌ای که به سبب آن گپ تحصیلی اتفاق افتاد، می‌توانید گپ تحصیلی خود را توجیه کنید.

توجیه گپ تحصیلی به دلیل مشکلات خانوادگی

برای دریافت ویزای تحصیلی می‌توانید مشکلات خانوادگی را دلیلی برای وجود گپ تصیلی عنوان کنید. البته باید بتوانید با ارائه سند و مدرک، دلیلتان را ثابت کنید. اگر متاهل و صاحب فرزند  هستید، می‌توانید با ارائه دلایلی هم‌چون مشکلات زندگی و بچه داری گپ تحصیلی 2 تا 3 ساله را توجیه کنید.

توجیه گپ تحصیلی به دلیل اشتغال مرتبط با رشته تحصیلی

اگر دلیل وقفه افتادن در دوره تحصیلتان، اشتغال در شغلی باشد که مرتبط با مدرک تحصیلی‌تان است و مدرک معتبری برای این موضوع داشته باشید، نه تنها توجیه گپ تحصیلی شما منطقی و قانع کننده است، بلکه این تجربه کاری برای شما امتیاز هم محسوب می‌شود.

توجیه گپ تحصیلی با ارائه رزومه قوی

اگر بتوانید رزومه خود را قوی کنید و سطح علمی خود را بالا ببرید، می‌توانید واحد پذیرش دانشگاه یا استاد مربوطه را برای پذیرش از دانشگاه خارجی متقاعد کنید ولی این روش برای گرفتن ویزای تحصیلی کمکتان نمی‌کند. می‌توانید با ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی بالا، دارا بودن مدرک تحصیلی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی معتبر، داشتن مقاله‌های پژوهشی در ژورنال‌های معتبر، افتخارت تحصیلی، سابقه تحصیلی و نمرات درخشان، ارائه توصیه‌نامه از اساتید و غیره، گپ تحصیلی خود را توجیه کنید و بار منفی گپ تحصیلی را از بین ببرید ولی این چیزها برای مامور سفارت‌خانه اهمیت زیادی ندارد اما استثنائاتی همیشه وجود دارند.

نتیجه‌گیری

اگر در طول دوره تحصیلتان وقفه یا گپ تحصیلی دارید، جای نگرانی نیست. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با داشتن گپ تحصیلی، ویزای تحصیلی بگیرید و از دانشگاهی خوب پذیرش بگیرید. برای بسیاری از کشورها و دانشگاه‌ها، گپ تحصیلی اهمیت زیادی ندارد.

بسیاری از دانشگاه‌ها نیز چند سال را برای گپ تحصیلی مجاز می‌دانند که بنا به مقاطع تحصیلی و کشورها و دانشگاه‌ها، این میزان متفاوت است. معمولا زمان‌های که به عنوان گپ تحصیلی مجاز تعیین می‌شوند، زمان‌های مناسبی هستند و بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می‌توانند از همین زمان قانونی برای پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود استفاده کنند.

اگر هنوز ابهاماتی در مورد گپ تحصیلی در ذهنتان وجود دارد، می‌توانید سوالات خود را از مشاوران ما در تراست بپرسید.

ارائه سابقه بیمه برای پر کردن گپ تحصیلی در اخذ ویزا برای افراد شاغل لازم است؟

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

آیا گپ تحصیلی برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا مشکلی ایجاد نمی‌کند؟

خیر. گپ‌های تحصیلی در سیستم آموزشی آمریکا قابل قبول هستند ولی گپ تحصیلی خیلی طولانی که برخلاف قوانین دانشگاه‌های آمریکاست، می‌تواند مشکل‌ساز باشد. معمولا گپ تحصیلی یک‌ساله در آمریکا قابل قبول است ولی اگر دانشجویی گپ تحصیلی بیش از یک سال داشته باشد، باید با شواهد کافی گپ تحصیلی‌اش را توجیه کند.

داشتن گپ تحصیلی در نتیجه ویزای تحصیلی تاثیرگذار است؟

قطعا بله. اما دقت کنید که گپ تحصیلی در بسیاری از موارد قابل پوشش است. یعنی شما می توانید با تجربه کاری مرتبط، تهیه مقاله در زمینه رشته مورد نظر یا مواردی که مشاوران تراست به شما توصیه خواهند کرد، تاثیر منفی گپ تحصیلی بر پرونده خود را کاهش دهید.

چه میزان گپ برای پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا قابل قبول است؟

قابل قبول بودن تعداد سال‌های گپ تحصیلی متقاضی پذیرش از دانشگاه‌های استرالیا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. بعضی دانشگاه‌های استرالیا گپ‌های تحصیلی کوتاه مدت 1 تا 2 ساله را می‌پذیرند در حالی که بعضی دانشگاه‌های دیگر گپ‌های تحصیلی طولانی مدت‌تر 3 تا 4 ساله را هم قبول می‌کنند.
باید توجه داشته باشید که عامل مشترکی که برای قابل قبول بودن گپ تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیا وجود دارد این است که باید گپ تحصیلی خود را توجیه کنید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • سام

  درود بر شما و خسته نباشید بابت این مقاله عالی و جامع
  متاسفانه خیلی از دوستان با گپ های طولانی و به دلایل بدتر شدن فضای اقتصادی قصد مهاجرت دارن. سوال بنده اینجاس، بنده معمار هستم که به صورت پروژه‌ای و فریلنسری اکثر پروژه هام رو طراحی کردم. و در 2 شرکت مختلف کار کردم بدون هیچ سابقه بیمه‌ای. 10 سال گپ که 2 سال از اون رو خدمت رفتم.
  آیا با نامه اشتغال به کار از این 2 شرکت با سربرگ و مهر میتونم گپ رو توجیه کنم؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای پوشاندن گپ تحصیلی نیازی به سابقه بیمه نمی باشد. با دریافت یک نامه از کارفرما نیز می‌توان اثبات کرد.

 • شیدا

  سلام خسته نباشید من از مدتی که کاردانی گرفتم چهار سال میگذره و تازه میخوام اقدام کنم برای تحصیل در کانادا چون شرایط مالی تا کنون رو نداشتم رشته ی کاردانی مهانداری هواپیما خوندم اما به دلیل تحریم ها ایرلاین ها تعدیل نیرو کردن و من هم نتونستم کار در رشته خودم داشته باشم. کارهایی هم که انجام دادم در این مدت بدون بیمه بودن و برای همین برای اثبات کار کردنم در این مدت مدرک رسمی ندارم برای ارائه. من 25 سالمه و دوست دارم برای مقطع کارشناسی رشته گردشگری اونجا اقدام کنم. چقدر شانس دارم؟؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای اثبات کار کردن نیازی به بیمه نمی باشد. داشتن نامه از کارفرما کفایت می کند تا بتوانید گپ تحصیلیتان را پوشش دهید. برای تحصیل در کانادا نیاز است الزامات رشته مورد نظر را دارا باشید و حداقل نمره زبان 6 الی 6.5 را دارا باشید.