ورزش محبوب کانادا

ورزش محبوب کانادا

در هر کشور، بنا به ویژگی‌ های فرهنگی و خلق و خوی مردم آن کشور، جغرافیا و آب و هوای کشور و عوامل دیگر، برخی ورزش ‌ها محبوبیت بیشتری بین مردم به دست می ‌آورند. مردم کانادا ورزش ‌های محبوبی دارند که بعضی از این ورزش ‌ها نه تنها مورد علاقه ما ایرانی ‌ها نیست، بلکه حتی ممکن است اسم آن هم به گوشمان نخورده باشد.

شاید با آشنا شدن با ورزش های محبوب کانادا، این ورزش ها مورد علاقه شما هم قرار بگیرند و بخواهید این ورزش ها را تجربه کنید. در این مقاله، 10 ورزش محبوب کانادا معرفی می ‌شوند و در مورد هر کدام از این ورزش ‌ها به نکاتی اشاره می ‌شود.

10 ورزش محبوب کانادا

چند عامل کشور کانادا را منحصر به فرد و جذاب کرده است. آب و هوای کانادا، اقتصاد قوی، میزان پایین جرایم و همسایگی کانادا با ایالات متحده آمریکا، این کشور را به گزینه جذابی برای مسافرت یا زندگی تبدیل کرده است.

کانادایی ‌ها به چند نوع مسابقه ورزشی نه فقط برای سرگرمی بلکه همچنین به‌ عنوان وسیله ‌ای برای تقویت وحدت ملی ارج می ‌نهند. طیف وسیعی از فعالیت ‌های ورزشی، فرصت ‌های عالی برای کانادایی‌ها فراهم می ‌کند که استعدادهای خود را نشان دهند و در سطوح بین ‌المللی با بقیه دنیا به صورت موثر رقابت کنند.

حدود یک سوم کانادایی ها از تماشای ورزشی حرفه‌ای به وجد می‌ آیند. جدا از تماشای مسابقات ورزشی حرفه ‌ای، ورزش یکی از تفریحات بسیاری از کانادایی ‌هاست. بیش از 1 میلیون و 300 هزار نفر از کانادایی ‌ها، فعالانه در بازی ‌های هاکی روی یخ تفریحی شرکت می ‌کنند که این امر محبوبیت این ورزش دیرینه در کانادا می ‌افزاید.

کانادا کشوری است که طیف گسترده‌ای از بازی ‌ها و ورزش ‌ها در این کشور انجام می ‌شود. همچنین کانادا تسلط خود را در ورزش جهانی و در بازی ‌های المپیک نشان داده است. همان طور که می ‌دانید ورزش ‌های زمستانی کانادا در سرتاسر دنیا بسیار محبوب هستند. در ادامه 10 ورزش محبوب کانادا به ترتیب از دهمین ورزش محبوب کانادا تا محبوبترین ورزش این کشور معرفی شده ‌اند.

گلف دهمین ورزش محبوب کانادا

گلف به‌ عنوان دهمین ورزش محبوب کانادا انتخاب شده است. از موقعی که گلف در قرن 15 میلادی در کانادا معرفی شد، این ورزش مورد توجه و تحسین قابل توجهی در کانادا قرار گرفت. اولین باشگاه گلف کانادا در نوامبر سال 1873 میلادی تاسیس شد و «باشگاه گلف مونترال» نام گرفت.

کانادا چندین گلف ‌باز حرفه ‌ای دارد که همچنان با بازی ‌های جذاب خود، هوادارانشان را به هیجان می ‌آورند. بیش از 100 زمین گلف در کانادا وجود دارد. مسابقات گلف کانادین اپن و دیگر مسابقات گلف با رتبه‌ های برتر که برخی از بزرگترین اسم‌ های دنیای گلف را به کانادا می‌آورند، به جلب توجه عمومی به بازی‌های جذاب گلف کمک می ‌کند.

گلف دهمین ورزش محبوب کانادا

کرلینگ نهمین ورزش محبوب کانادا

ورزش کرلینگ یک رتبه بالاتر از گلف قرار می ‌گیرد و رتبه نهم محبوبترین ورزش کانادا را کسب می ‌کند. دوستداران ورزش در خارج از مرزهای کانادا ممکن است از ورزش کرلینگ با مات و مبهوت شدن استقبال کنند ولی این ورزش در کانادا یکی از محبوبترین ورزش ‌هاست.

کرلینگ که در بعضی مواقع از آن به عنوان شطرنج روی یخ یاد می‌ شود، اولین بار در قرون وسطی در اسکاتلند بازی شد. ورزش‌ های محبوب کانادا بسیار زیاد در استان‌هایی در کانادا موسوم به استان ‌های چمنزار که در غرب کشور کانادا قرار دارند، متمرکز شده ‌اند و چندین تیم محبوب کرلینگ در استان ‌های آلبرتا و مانیتوبا قرار دارند. مسابقاتی مانند مسابقات قهرمانی باشگاه کرلینگ کانادا توجه عمومی را به بازی ‌های کرلینگ جلب می‌ کنند.

کرلینگ نهمین ورزش محبوب کانادا

بسکتبال هشتمین ورزش محبوب کانادا

در پله بالاتر محبوبیت، ورزش بسکتبال قرار دارد. بسکتبال عمیقا در کانادا ریشه دوانده است. بازی بسکتبال مدرن به وسیله یک کانادایی به نام جیمز ناسمیت در سال 1891 میلادی هنگام کار به عنوان مربی تربیت بدنی در آمریکا بنیان نهاده شد و در اولین بازی بسکتبال مدرن، چند بازیکن از کشور کانادا شرکت کردند.

بازی بسکتبال به طور ویژه در دبیرستان ها و کالج‌ های نوا اسکوشیای کانادا محبوبیت دارد. بسکتبال حرفه‌ای در کانادا در سال 1946 آغاز شد اما در سال 1994 که ان ‌بی ‌ای به تیم ‌های تورنتو راپورتز و ونکوور گریزلیز مجوز ورود به ان‌ بی ‌ای اعطا کرد، محبوبیت پیدا کرد.

در حال حاضر 30 تیم در مسابقات قهرمانی ملی کانادا حضور دارند. سال 2019 سال شگفت ‌انگیزی برای دوستداران بسکتبال در کانادا بود. در این سال تیم تورنتو راپورتز که در تورنتو مستقر است، با شکست دادن تیم گلدن استیت واریورز، قهرمان ان ‌بی ‌ای شد.

در صحنه جهانی، کشور کانادا در مسابقات بسکتبال بین ‌المللی مختلف مانند جام جهانی بسکتبال فدراسیون جهانی بسکتبال و المپیک ‌های تابستانی شرکت می ‌کند.

بسکتبال هشتمین ورزش محبوب کانادا

راگبی هفتمین ورزش محبوب کانادا

ورزش دیگری که از زمان پایه ‌گذاری شدن در سال 1823 میلادی در کشور کانادا به محبوبیت رسید، راگبی است. در کانادا حدود 29 هزار بازیکن راگبی وجود دارد. در صحنه بین ‌المللی، کانادا کشوری درجه 2 در ورزش راگبی محسوب می ‌شود. اگرچه بازی راگبی یکبار کاملا در کانادا ناپدید شد، ولی با تشکیل تیم ملی و یک مسابقه داخلی آماتوری احیا شد. چندین مسابقه داخلی راگبی مانند راگبی قهرمانی کانادا و مسابقات قاره ‌ای مانند راگبی قهرمانی قاره آمریکا، راگبی را در کانادا به پیش راند و کمک شایانی به این کرد که راگبی به ورزشی با محبوبیت متوسط در کانادا تبدیل شود.

لیگ راگبی کانادا میزبان چندین مسابقه داخلی و حرفه‌ای است. اتحادیه راگبی در مسابقات قهرمانی، چهار تیم محلی دارد. اتحادیه راگبی بیش از 13 هزار بازیکن بزرگسال و چندین بازیکن خردسال در سراسر کانادا به ویژه در بریتیش کلمبیا جذب کرده است.

راگبی هفتمین ورزش محبوب کانادا

تنیس ششمین ورزش محبوب کانادا

محبوبیت تنیس در کانادا از راگبی هم بیشتر است. محبوبیت تنیس که یک ورزش شدیدا رقابتی در صحنه جهانی است، در کشور کانادا در سال ‌های اخیر بیشتر شده است. محبوبیت افزایش یافته این ورزش را در کانادا می ‌توان به مسابقات تنیس بزرگ برگزار شده در کانادا مانند جام کانادا دیویس، جام فدرال کانادا، کانادا اپن و 6 مسابقه ای ‌تی‌ پی تور نسبت داد که بسیاری از بازیکنان برتر تنیس را در کانادا جمع می ‌کنند و بازی ‌های جذاب این بازیکنان را در معرض تماشای کانادایی ‌ها قرار می ‌دهند.

جالب است بدانید که تعداد کانادایی ‌هایی که بیش از چهار بار در یک سال تنیس بازی می ‌کنند، از بیش از 1 میلیون و 200 هزار نفر در سال 1998 به نزدیک 1 میلیون و 700 هزار نفر در سال 2001 افزایش پیدا کرده است. 50 درصد این جمعیت، زیر 25 سال هستند.

تنیس ششمین ورزش محبوب کانادا

کریکت پنجمین ورزش محبوب کانادا

کم کم به محبوبترین ورزش کانادایی‌ها نزدیک می ‌شویم. کریکت که در میانه لیست 10 ورزش محبوب کانادا قرار دارد، جزء یکی از ورزش هایی است که در کانادا بیشترین میزان رشد را داشته اند. پیشینه کریکت به سال 1892 میلادی بر می‌ گردد. حدود 40 هزار کریکت‌باز در کانادا وجود دارد که با ظهور مسابقات داخلی کریکت مانند مسابقات قهرمانی کشور تی20 و اسکوشیا شیلد یو-19 که برای جذب افراد بیشتری به مسابقات کریکت تلاش می ‌کنند، این تعداد رو به افزایش است.

کریکت در کانادا توسط کریکت‌کانادا اداه می ‌شود که در سال 1892 تاسیس شد. این ارگان، بازی ‌های داخلی بین استانی را سازماندهی می‌ کند.

کریکت پنجمین ورزش محبوب کانادا

بیس بال چهارمین ورزش محبوب کانادا

بازی بیسبال در کانادا نیازی به معرفی ندارد. بیسبال از شروع پایه‌ گذاریش در کانادا بازی شده است و یکی از محبوبترین بازی‌ها در این کشور است. قدیمی ‌ترین پارک بیسبال دنیا هنوز در لبت پارک اوتاریوی کانادا در حال فعالیت است. در سطح برتر بازی‌ های بیسبال یعنی لیگ برتر بیسبال، چندین بازیکن ستاره از کانادا ریشه گرفته ‌اند. علاوه بر لیگ برتر بیسبال، بازی ‌های بیسبال در کانادا تعداد قابل توجهی از تماشاگران و رقبا را به خود جلب می‌ کنند. کانادا فقط یک لیگ برتر به نام تورنتو بلوجیز دارد.

در سال 2016، بیسبال‌کانادا گزارش داد که بازی ‌های بیسبال حدود 120 هزار بازیکن جذب می‌ کنند که نسبت به سال قبلش افزایش قابل توجهی داشته است. هر قدر هیجانات ورزشی بالاتر برود، این تعداد نیز بیشتر می ‌شود.

بیس بال چهارمین ورزش محبوب کانادا

فوتبال سومین ورزش محبوب کانادا

اگر فرض کنیم که محبوبترین ورزش ما ایرانی ‌ها فوتبال است، ما ایرانی ها از نظر ورزش‌ های محبوب، شباهت‌ هایی با کانادایی‌ ها داریم. فوتبال سال‌ هاست که در کانادا محبوبیت دارد. با این که فوتبال در کانادا با قوانین مختلفی بازی شده است، مفهوم اصلی فوتبال در این کشور وجود داشت. اولین بازی فوتبال در کانادا در اکتبر سال 1876 بین دو باشگاه محلی انجام شد. تیم فوتبال بانوان کانادا بارها در سطح بین ‌المللی به موفقیت دست پیدا کرده است. این تیم به المپیک تابستانی 2012 لندن راه پیدا کرد و عملکرد قابل توجهی در طول مسابقات داشت. کانادا در سال 2015 جام جهانی فوتبال بانوان را برگزار کرده است. طبق آمار فیفا، حدود 2 میلیون و 700 هزار نفر در سال 2006 در کانادا فوتبال حرفه‌ای بازی می کردند که این تعداد همچنان رو به افزایش است.

فوتبال سومین ورزش محبوب کانادا

لاکروس دومین ورزش محبوب کانادا

جالب است که نام دومین ورزش محبوب مردم کانادا ممکن است حتی به گوش خیلی از ما نخورده باشد. لاکروس یک ورزش تیمی است که با چوب و توپ انجام می ‌شود و قدیمی‌ ترین ورزش‌ سازمان یافته منطقه آمریکای شمالی است. لاکروس در سال 1859 به عنوان یک بازی ورزشی ملی کانادا و در سال 1994 به عنوان یک ورزش تابستانی اعلام شد. هزاران نفر در سراسر کانادا این بازی را انجام می دهند.

در کانادا دو لیگ حرفه‌ای لاکروس دارد، لیگ ملی لاکروس و لیگ برتر لاکروس. تیم لاکروس کانادا در 2006 با نتیجه 15 بر 10، تیم ایالات متحده آمریکا را شکست داد و روند پیروزی ‌های 28 ساله تیم لاکروس آمریکا را قطع کرد.

لاکروس دومین ورزش محبوب کانادا

هاکی روی یخ اولین ورزش محبوب کانادا

حالا نوبت معرفی محبوبترین ورزش کانادایی هاست. هاکی روی یخ جایگاه اول محبوب ترین ورزش های کانادا را کسب می کند. این ورزش به عنوان ورزش رسمی ملی کانادا نامگذاری شده است. لیگ هاکی روی یخ کانادا و لیگ ملی هاکی (NHL) هم در کانادا و هم در ایالات متحده آمریکا تاسیس شده است. در حال حاضر 7 تیم در NHL بازی می کنند؛ تیم های ادمونتون، کلگری، مونترال، تورنتو، اتاوا و وینیپگ. همچنین کانادا بعضی از لیگ های نیمه حرفه ای قوی و آماتور هاکی روی یخ را سازماندهی می کند. برای فهمیدن میزان محبوبیت هاکی روی یخ در کانادا همین بس که بازی پلی آف NHL در سال 2018 توسط 68 درصد کانادایی ها تماشا شد.

هاکی روی یخ اولین ورزش محبوب کانادا

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، ممکن است مجبور شوید ذائقه ورزشی خود را عوض کنید. کانادایی ‌ها ورزش ‌هایی را دوست دارند که شاید برای ما ایرانی ‌ها خیلی جذاب نباشند. ولی هیجان ‌انگیز است که با مهاجرت در یک کشور دیگر می ‌توانید ورزش‌ های متفاوتی را تجربه کنید که شاید امکان تجربه کردن آن ورزش در ایران را هیچ‌ وقت نداشته باشید.

با دانستن ورزش ‌های محبوب مردم هر کشور تا حدودی می ‌توانیم به ویژگی ‌های شخصیتی مردم آن کشور پی ببریم. برای این‌که اطلاعات بیشتری از ویژگی ‌های فرهنگی و شخصیتی مردم کانادا کسب کنید، می ‌توانید از مشاوره ‌های تلفنی مشاوران ما در تراست بهره ببرید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


  • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
    (کد وکالت: RCIC# 506959)
  • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
  • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
  • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

در کنارتان هستیم!

وکلای و مشاورین باتجربه تراست با تمام روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند و از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند

سوالات متداول

محبوبترین ورزش های مشارکتی دنیا کدام ورزش ها هستند؟

10 ورزش مشارکتی محبوب مردم دنیا به ترتیب عبارت هستند از:
فوتبال
بدمینتون
هاکی روی چمن
والیبال
بسکتبال
تنیس
کریکت
تنیس روی میز
بیسبال
گلف

کانادا در کدام رشته ورزشی در رتبه اول دنیا قرار دارد؟

هاکی روی یخ رایج ترین ورزش زمستانی کانادا و موفق ترین ورزش کانادا در مسابقات بین المللی است.

اولین ورزش ملی کانادا کدام ورزش است؟

کریکت در سال 1867 توسط نخست وزیر وقت کانادا، جان مک دونالد به عنوان اولین ورزش ملی کانادا اعلام شد.

کدام ورزش در کانادا بیشترین رشد را دارد؟

فوتبال بزرگترین ورزش مشارکتی در کاناداست و سریع ترین رشد را در بین ورزش ها در کانادا داشته است.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید