تجربه کانادایی

برنامه تجربه کانادایی

برنامه تجربه کانادایی که به اختصار CEC، یکی از سه مسیر ثبت نام در سیستم مهاجرتی اکپرس انتری (Express Entry) یا مهاجرت از طریق تخصص کاری است که از سال 2015 به مسیر های مهاجرتی کانادا اضافه شده است. در واقع تجربه کانادایی یک امتیاز بسیار مؤثر در انتخاب متقاضی اقامت دائم از طریق تخصص کاری است که به علت اهمیت فراوان آن، تصمیم گرفته ایم در دسته بندی جدا گانه ای آن را مطرح کنیم. دانستن مزایای این امتیاز در طراحی مسیر مهاجرتی شما می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

اساس این امتیاز، بها دادن سازمان مهاجرت کانادا (CIC) به افرادی است که زندگی تحصیلی یا کاری موقت و یا به عبارت دیگر، تجربه ی کانادایی داشته اند، است. مهم ترین پیش نیاز این مسیر، سابقه ی یک سال کار در کانادا است. بنا براین، اگر در کانادا تحصیل کرده اید و کار پاره وقت، و یا تجربه کار موقت در کانادا را دارید، شما در سامانه ی اکسپرس انتری در اولویت قرار دارید و روند مهاجرت شما به سرعت بیشتری انجام خواهد شد. به این موضوع هم توجه نمایید که برای استفاده از برنامه های مهاجرتی استانی، استان‌ها نیاز‌های کاری خود را از صف انتظار سامانه‌ی اکسپرس انتری انتخاب خواهد کرد و در آنجا نیز داشتن تجربه ی کانادایی انتخاب شما را ارجحیت خواهد داد.

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای تجربه کانادایی

جهت بررسی مدت زمان صدور ویزای خود، وارد لینک زیر شده، نوع برنامه مهاجرتی خود را طبق تصویر زیر، از قسمت Select an application type انتخاب کنید، در قسمت Which temporary residence application گزینه مرتبط با روش مهاجرتی خود را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه get processing times مانند تصویر زیر کلیک کنید.

فواید استفاده از مسیر مهاجرتی با تجربه کانادایی

اگر تجربه ی کانادایی دارید و یا می خواهید تجربه ی کانادایی را در مسیر مهاجرتی خود قرار دهید، یعنی برای تحصیل به کانادا بروید و بعد از تحصیل از این امتیاز استفاده کنید، این مسیر هم شانس اعطای اقامت دائم شما را افزایش می دهد و هم مدت زمان کار موقت شما به زمان مورد نیاز کار برای اعطای شهروندی یا سیتیزن شیپ کانادا حساب خواهد شد.

به علت آنکه شرایط احراز کمتری در این مسیر وجود دارد، بررسی صلاحیت در خواست های سریعتر و در حدود 3 تا 4 ماه انجام می شود. این در مقایسه ی زمان تقریبی مسیر اکسپرس انتری فدرال و تبادل نیروی کار است که حدوداً 6 ماه به طول می انجامد.

متقاضیانی ثبت درخواست اقامت دائم از طریق تجربه ی کانادایی ملزم به ارائه مدرک دال بر استطاعت مالی اسکان و زندگی نیستند. در صورتی که باقی متقاضیان باید اسناد مرتبط با این پیش نیاز را ارائه دهند.

البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که ثبت نام در سیستم اکپرس انتری با مسیر تجربه ی کانادایی به معنی تضمین موافقت با اقامت دائم شما نیست و شما در این صف بخصوص نیز بر اساس نمره دهی خاصی ارزش گذاری و اولویت بندی خواهید شد. لذا برای این مسیر هم باید تلاش کنید نمره خود را تا جای ممکن افزایش دهید.

حداقل شرایط مورد نیاز برای ثبت در خواست اکسپرس انتری از مسیر تجربه کانادایی

حداقل شرایط مورد نیاز برای ثبت در خواست اکسپرس انتری از مسیر تجربه کانادایی

حداقل 12 ماه سابقه کار تمام وقت یا معادل آن سابقه ی کار پاره وقت تخصصی در کانادا در سه سال پیش از ثبت درخواست. این سابقه کار باید همراه با مجوز قانونی کار در این مدت و همین طور در دسته بندی 0، A یا B در دسته بندی سازمان سامان دهی مشاغل کانادا (NOC) باشد؛ این مشاغل شامل مشاغلی در رده های بالاتر که نیازمند مدارک دیپلم به بالا هستند می باشد.

به این نکته توجه نمایید که سابقه کار به صورت خود اشتغالی و کار در حین تحصیل تمام وقت برای تجربه ی کانادایی قبول نمی باشند.  اما سابقه ی کار پاره وقت و تحصیل پاره وقت، و کار تمام وقت تابستانی و اقامت کاری موقت پس از تحصیل مورد قبول می باشند.

برنامه ی اقامت در کانادا با تعیین موقعیت مکانی (خارج از استان کبک، اگر مقصدتان کبک است از مسیر تجربه ی کبکی اقدام نمایید).

ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با ممیزی هر یک از مهارت های چهارگانه. برای ارزیابی این نمرات معیار نمره دهی CLB برای زبان انگلیسی و NCLC برای زبان فرانسوی تعریف شده است که برای امتحان های زبان مورد تأیید کانادا معادل سازی میشود؛ دقت نمایید که افزایش نمرات شما از این حداقل ها نمره مهاجرتی بیشتری برای شما رقم خواهد زد:

 • برای درخواست مشاغل گروه های 0 و A (مدیریتی یا دارای تحصیلات عالی) نمره CLB یا NCLC بالاتر از 7 (معادل آزمون IELTS با تمامی ریز نمرات بالا 6)
 • برای درخواست مشاغل گروه B (تکنسینی و فنی و حرفه ای) نمره CLB یا NCLC بالاتر از 5 (معادل آزمون IELTS با ریز نمرات بالاتر از 5 به غیر از حداقل نمره 4 ریدینگ)
 • دو آزمون IELTS General، CELPIP General برای زبان انگلیسی و دو آزمون TEF و TCE برای زبان فرانسوی در این ممیزی مورد تأیید اند.
 • متقاضیانی که برای هر دو زبان مدرک ارائه دهند نمره ی مهاجرتی بیشتری می گیرند و به تبع آن موقعیت بهتری در صف انتظار خواهند داشت.

مراحل ثبت نام در سامانه اکسپرس انتری از طریق تجربه ی کانادایی

در مراحل طراحی سیر کلی مهاجرتی شما، حال فرض می کنیم که شما با ویزای موقت کاری و یا تحصیلی به کانادا وارد شده اید و در مرحله ی بعدی مهاجرتی خود به کسب اقامت دائم از طریق تجربه ی کانادایی می اندیشید. اقدامات شما در ادامه ی مسیر مهاجرتی پیش رو در نه قدم به شرح زیر خلاصه می شوند.

قدم اول؛ در کانادا اجازه رسمی کار بگیرید

داشتن مجوز کار از اداره کار کانادا با توجه به شرایط اقامتی ای که دارید اولین اقدام شما برای انجام هر گونه فعالیت رسمی و قانونی شغلی است. در زمان اقامت دانشجویی اجازه ی کار بسته به دانشگاه و شهر ممکن است از ابتدا بر ویزای شما اضافه شده باشد. اما اگر اجازه ی کار در ویزای دانشجویی یا پیوست به عنوان همراه اجازه ی کار نداشتید، هر چه سریعتر برای اخذ مجوز کار اقدام نمایید و به فعالیت های شغلی خود رسمیت و وجهه ی قانونی ببخشید.

قدم دوم؛ سابقه یک سال کاری را برای خود تکمیل کنید

دقت کنید که 11 و نیم ماه برای ثبت نام در سیستم اکپرس انتری و مسیر تجربه کانادایی کافی نیست. پس باید در مجموع حداقل 12 ماه کامل و به صورت تمام وقت سابقه ی کار داشته باشید که این می تواند حاصل جمع کار پاره وقت نیز باشد. از همان ابتدای شروع فعالیت شغلی خود به فکر جمع آوری سوابق رسمی کاری باشید و به این موضوع توجه نمایید کار های غیر رسمی، بدون مجوز، فیریلنسینگ و خود اشتغالی برای ثبت در این سیستم رسمیت ندارند. علاوه بر این نیز به این موضوع توجه نمایید داشتن سابقه 12 ماه کار پیش نیاز اولیه است. پس اگر از لحاظ زمان بندی اقدامات مهاجرتی در مضیقه نیستید و در حال حاضر شاغل هستید، عجله نکنید. سابقه بیشتر کاری به معنای امتیاز بیشتری مهاجرتی نیز می باشد. پس برای مهاجرت خود برنامه ی زمانی کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید.

قدم سوم؛ از داشتن سایر پیش نیاز ها اطمینان حاصل کنید

سایر پیش نیاز ها را حتماً مطالعه نمایید و از داشتن آنها اطمینان حاصل نمایید. به عنوان مثال به این موضوع توجه نمایید که اگر دانشجو هستید و امتحان IELTS Academic برای پذیرش خود داده اید، حال برای اکپرس انتری امتحان IELTS General باید بدهید و نمره ی آزمون قبلی شما مورد تأیید نمی باشد.

قدم چهارم؛ در سامانه ی اکسپرس انتری ثبت نام کنید و پروفایل خود را تشکیل دهید

در این مرحله در سایت اداره مهاجرت کانادا یا IRCC در قسمت ثبت اپلیکیشن پروفایل خود را تشکیل دهید. برا تکمیل اطلاعات درخواستتان باید مدارک مورد نیاز را از قبل فراهم کرده باشد. به عنوان مثال مدرک زبان یا سابقه کاری. دقت نمایید که ثبت درخواست دارای پرداخت هایی نیز می باشد. پس یک کارت اعتباری نیز دم دست داشته باشد. توجه بسیار ویژه داشته باشید که در مورد اطلاعات خود اظهاری نباید کوچک ترین مغایرت و عدم صداقتی وجود داشته باشد که در غیر این صورت به راحتی درخواست شما باطل و محرومیت برای سالها از درخواست مجدد گریبان گیرتان خواهد شد.

قدم پنجم؛ امتیازات خود را افزایش دهید و پروفایل خود را تقویت کنید

در گام اول به شما گفتیم در ثبت نام عجله نکنید و امتیازات خود را افزایش دهید. هدف آن است که اگر ویزای کار موقت دو ساله دارید می توانید از آن مدت استفاده تمام کنید. البته خبر خوب این است که بعد از ثبت نام نیز می توانید دست آورد های خود را به پروفایلتان اضافه کنید و امتیاز مهاجرتی خود (CRS) را تقویت کنید و شانس و سرعت پذیرش خود را افزایش دهید. به عنوان مثال اگر در مدت زمان انتظار در صف شاغل هستید، تجربه های جدید را در سایت مرتب آپلود کنید. همین طور می توانید نمره زبان خود را ارتقاء و یا مدرک زبان جدیدی دریافت کنید.

یک مورد بسیار حائز اهمیت برای موفقیت پذیرش از مسیر تجربه ی کانادایی ارسال مدارک مربوط به تحصیل است. در این مسیر بر خلاف سایر مسیر ها احراز مدارک تحصیلی به صورت اختیاری است. عدم ارسال مدارک تحصیلی رغبت کارفرمایان به پروفایل شما را کمتر خواهد کرد. لذا از ارسال هر چه کاملتر مدارک تحصیلی خود دریغ نکنید. افرادی که مدارک تحصیلی خود را از خارج از کانادا اخذ کرده اند باید تأییده های اعتبار و معادل سازی آن را از اداره ی Educational Credential Assessment (ECA) اخذ نمایند.

در این مدت انتظار تا می توانید تجربه ی شغلی خود را افزایش دهید و اگر می توانید گواهی نامه های جدید در حوزه ی تخصصی خود دریافت کنید. به علاوه شما می توانید در این مدت با شرکت های مختلف مکاتبه و یا همکاری نمایید و آنها را متقاعد کنید که به شما دعوت نامه ی کاری بدهند. همین طور، از برنامه های استانی نیز غافل نشوید. اگر از مقصد خود اطمینان دارید، برنامه های استانی می توانند شانس شما را بسیار افزایش دهند و انتخاب شما را سرعت بخشد.

قدم ششم؛ دعوت نامه دریافت کنید

در این مرحله شما حداقل یک لیوان چای برای شیرینی پذیرفته شدن لازم خواهید داشت. پس از مدتی انتظار، شما از به اصطلاح “استخر اکپرس انتری” یا لیست انتظار بیرون خواهید آمد و به شما همراه با همسر و فرزندانتان دعوت نامه درخواست ویزای اقامت دائم ارسال می شود. در این لحظه به شما 60 روز فرصت تأمین مدارک برای اعطای ویزای اقامت دائم داده می شود و هر چه سریعتر مدارک را ارسال نمایید درخواست شما سریعتر پاسخ داده می شود. تأیید نهایی و ارسال ویزای اقامت دائم شما معمولاً تا 6 ماه طول می کشد که به دستتان برسد پس اگر در این مدت ویزای موقت و اجازه ی کار موقت شما تمام می شود نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

قدم هفتم؛ اقدامات درخواست اقامت دائم را انجام دهید، همه چیز را چک کنید و ارسال کنید

در خواست اقامت دائم نیز احتیاج به اقداماتی می باشد که از قبیل آن تست های پزشکی و احراز عدم سوء پیشینه برای تمامی افراد خانواده و مدارک سوابق کاری می باشند. هر یک از این اقدامات ممکن است قدری زمان گیر باشد و با توجه به فرصت 60 روزه برای ارسال درخواست، فراهم کردن این مدارک و اقدامات از قبل به شما توصیه می شود.

هشتمین قدم؛ درخواست شما بررسی می شود

درخواست اقامت دائم شما به همراه خانواده ی شما توسط افسران مهاجرت کانادا بررسی می شود و در صورت نقصی مدارک به شما اطلاع داده می شود. در صورت وجود نقصی مدارک به شما مهلت مجدد ارسال مدارک داده خواهد شد. البته شما نباید اجازه بدهید که چنین اتفاقی بیفتد چرا که هر بار جبران نقصی مدارک ممکن است بسیار طول بکشد. لذا در موقع ارسال مدارک و اطلاعات دقت هر چه بیشتر را باید به خرج دهید.

قدم نهایی؛ تاییدیه ی پذیرش خود را دریافت کنید و کارت PR خود را دریافت نمایید

80% موارد درخواست اقامت دائم تا کمتر از 6 ماه به نتیجه می رسد. پس از دریافت تاییدیه، باید آن را در اداره مهاجرت رسمی کنید و کارت اقامت دائم PR خود را دریافت نمایید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت اکسپرس اینتری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • مشاوره اولیه و بررسی شرایط احراز
 • مشاوره برای افزایش نمره CRS
 • ارائه چک لیست مدارک موردنیاز
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • ثبت نام متقاضی در پورتال اکسپرس اینتری
 • پیگیری پرونده تا دریافت دعوتنامه
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ PR
 • شروع مراحل اخذ PR
 • ثبت نام بیومتریک
 • راهنمایی جهت مدارک additional در صورت نیاز
 • پیگیری ویزای همراه

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

چشم و گوش بسته انتخاب نکنید!

متخصصین موسسه تراست شرایط شما را به دقت ارزیابی میکنند و مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد میدهند.

سوالات متداول

کلاس تجربه کانادایی چیست؟

برنامه کلاس تجربه کانادایی یک مقوله مهاجرت کاناداست که تحت آن کارگر خارجی موقت می تواند ویزای اقامت دائم دریافت کند.

شرایط شرکت از طریق درگاه کلاس تجربه کانادایی چیست؟

حداقل یکسال تجربه کار تمام وقت در کانادا در3 سال گذشته و قصد زندگی خارج از استان کبک را داشته باشید. درخواست های کلاس تجربه کانادایی از طریق سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس انتری بررسی شده و متقاضیان باید دعوتنامه اپلای قبل از درخواست دریافت کنند.

آیا کاندیدایی که قصد زندگی در استان کبک دارد می تواند دعوتنامه اقامت دائم از طریق درگاه کلاس تجربه کانادایی دریافت کند؟

متقاضیانی که تجربه کار در کبک داشته و قصد زندگی در کبک دارند باید درخواست خود را از طریق درگاه کلاس تجربه کانادایی ارسال کنند زیرا کبک فرایند انتخابی خاص خود را دارد.

آیا کاندیدایی که اقامت موقت کبک دارد می تواند از طریق کلاس تجربه کانادایی اپلای کند؟

بله. در صورتی که کاندیدا قصد زندگی خارج از کبک داشته باشد.

آیا تجربه کار کاندیدا باید متناسب با رشته تحصیلی او باشد؟

خیر، اگر کاندیدا تجربه کار را پس از فارغ التحصیلی از موسسه دانشگاهی معتبر کسب کرده باشد.

اگر متقاضی به کشور خود برگشته باشد، آیا می تواند از درگاه کلاس تجربه کانادایی اپلای کند؟

بله به شرط اینکه در زمان ارسال درخواست حداقل یکسال در کانادا کار کرده و این تجربه را در 3 سال گذشته کسب کرده باشد.

آیا داشتن مدرک انگلیسی و فرانسه در درگاه کلاس تجربه کانادایی یکی از شرایط آموزشی محسوب می شود؟

خیر. در صورتی که تحصیلات کاندیدا در کانادا شامل واحدهای زبان دوم بوده و واحدهای زبانی بیش از نیمی از واحدهای درسی نباشند، آن واحدها نیز محسوب می شوند.

آیا متقاضی می تواند مستقیم از درگاه کلاس تجربه کانادایی اپلای کند؟

از ژانویه 2015، کاندیداهایی که شرایط شرکت در کلاس تجربه کانادایی دارند علاقه مندی به مهاجرت به کانادا را از طریق سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس انتری ارسال می کنند. کاندیداها نمی توانند مستقیم از طریق این برنامه اپلای کنند. اگر از استخر اکسپرس انتری انتخاب شده و دعوتنامه اپلای برای آنها صادر شود، باید درخواست اقامت دائم نیز ارسال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.