تجربه کبکی

محاسبه آنلاین مدت زمان صدور ویزای تجربه کبکی

جهت بررسی مدت زمان صدور ویزای خود، وارد لینک زیر شده، نوع برنامه مهاجرتی خود را طبق تصویر زیر، از قسمت Select an application type انتخاب کنید، در قسمت Which temporary residence application گزینه مرتبط با روش مهاجرتی خود را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه get processing times مانند تصویر زیر کلیک کنید.

آخرین تغییرات در قوانین برنامه تجربه کبکی

استان کبک، به علت فرانسوی زبان بودن تفاوت هایی با سایر استان‌های کانادا دارد. به خصوص در زمینه مهاجرت، کبک سیستمی کاملاً مستقل از سایر استان های کاناداست دارد و در برخی از مسیر های مهاجرتی، گزینه های جذاب تری نسبت به دیگر نقاط کانادا ارائه می دهد. به این نکته توجه نمایید که اگر می خواهید کبک را به عنوان مقصد تحصیل، کار و مهاجرت انتخاب کنید، یادگیری زبان فرانسوی تقریباً اجتناب ناپذیر است.

در خصوص مسیر مهاجرتی تجربه کبک اولین و مهم ترین نکته این است که تنها افرادی که در کبک تجربه تحصیل و سابقه کاری کسب کرده اند واجد شرایط برنامه مهاجرتی تجربه کبکی می باشند. این مسیر مهاجرتی در زبان فرانسه به عنوان Programme de l’expérience Québécoise یا به اختصار PEQ نام گذاری شده است که در آن، فرد متقاضی در گام نخست تقاضای خود را برای دریافت گواهی انتخاب کبک یا به اختصار CSQ ارائه می کند. سپس تقاضای خود را برای دریافت ویزای مهاجرت کانادا به دولت فدرال کانادا ارائه میدهد. دولت فدرال هم در پاسخ با ارزیابی وضعیت متقاضی و انجام استعلامات سوء پیشینه و وضعیت سلامت وی با درخواست او موافقت یا مخالفت خواهد نمود. اگر هم تمامی شرایط برنامه ی تجربه ی کبکی (PEQ) را ندارید و فقط تجربه تحصیل و کار موقت در کبک را دارید، کماکان می توانید از طریق برنامه ی مهاجرت نیرو های متخصص کبک (Quebec Skilled worker) در خواست اقامت دائم کاری کبک را بدهید.

توجه: از تاریخ 1 نوامبر 2019، دولت محلی و سازمان مهاجرت کبک تصمیم بر وضع ضوابط محدود کننده تر برای برنامه ی مهاجرت با تجربه کبکی (PEQ) گرفته اند. بر طبق اخبار اعلام شده ی سازمان مهاجرت کبک، این تصمیم به دلایل اقتصادی ایالتی و به صورت موقتی می باشد که تأثیر مستقیم بر تعداد و جامعه ی هدف مهاجرین از  این مسیر را خواهد داشت. در برنامه PEQ جدید، تنها 7 رشته ی دکتری، 24 رشته ی کارشناسی ارشد، 54 رشته ی کارشناسی و 59 رشته کاردانی در برنامه جذب قرار دارند و این در حالی است که برخی از این رشته ها برای دانشجویان بین المللی دیگر ارائه نخواهند شد. لذا از این پس برای انتخاب این مسیر، باید از مشروعیت شرایط خود با برنامه اطمینان حاصل کنید.

تا پیش از این، مسیر PEQ به علت قوانین ساده و تعداد بالا پذیرش یکی از جذاب ترین مسیر های مهاجرتی به کانادا محسوب می شد اما به وضع این قوانین جدید، شرایط قدری سخت گیرانه تر شده است. البته مسیر کماکان باز هست اما شرایط پیشنیاز های بیشتری برای متقاضیان اضافه شده است که نیازمند صرف هزینه و زمان برای برآورد سازی است؛ در ادامه، قوانین جدید برنامه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه کبکی، و همین طور به علت موقتی بودن قوانین جدید، قوانین سابق پیش از 2020 می پردازیم.

قوانین پیش از نوامبر 2019 برای متقاضیان برنامه مهاجرت از طریق تجربه کبک (PEQ)

تفاوت عمده ی سیستم PEQ یا جذب مهاجرین از طریق تجربه کبکی و سایر برنامه های جذب مهاجرین متخصص در کانادا این بوده است که امتیاز بندی و پذیرش رقابتی در میان نیست و متقاضیات صرفاً پیش نیاز های اولیه را می بایست دارا باشند. این پیش نیاز های بسیار ساده و قابل دسترس برای بسیار بوده اند که به دلیل برنامه ی PEQ یکی از جذاب ترین برنامه های مهاجرتی در کل کانادا محسوب می شد. اما در تبصره های محدود کننده ی جدید برنامه ی تجربه ی کبکی قوانین پیش نیاز های سابق کماکان مورد نیاز می باشند، اما لیست هایی برای رشته های مورد نیاز و برخی پیش نیاز های جدید اضافه شده اند که در ادامه به آنها می پردازیم.

پیش نیازهای ثبت نام دانشجویان در برنامه تجربه کبکی

دانشجویانی که در ایالت کبک تحصیل کرده باشند می توانند در صورتی که شرایط زیر را داشته باشند برای برنامه ی جذب مهاجر ایالت کبک از مسیر تجربه ی کبکی اقدام نمایند:

 • اقرار به قصد سکونت و کار در ایالت کبک
 • داشتن سکونت موقت به منظور تحصیل در ایالت کبک
 • کسب یک مدرک تحصیلی موثق از موسسات شناخته شده ی ایالت کبک در حداکثر 36 ماه اخیر
 • مدت زمان تحصیل باید بیشتر از 2 سال تمام وقت و معادل 1800 ساعت تحصیلی باشد

پیش نیاز ارائه مدرک برای مهارت در زبان فرانسوی

: ارائه یکی از مدارک زیر برای اثبات مهارت زبان فرانسوی شما کافی است

 • ارائه ی گواهی اتمام تحصیلی در دوره های دانشگاهی به زبان فرانسوی به مدت 2 سال بیشتر
 • ارائه ی ریز نمرات کارنامه ی تحصیلی دانشگاهی
 • ارائه یکی از تست های شناخته شده توسط دولت محلی کبک با نمره ی بیشتر از B2 یا Intermediate
 • ارائه مدرک اتمام موفقیت آمیز یک دوره ی آموزش زبان فرانسوی از موسسات رسمی کبک

پیش نیازهای ثبت نام کارکنان موقت در برنامه تجربه کبکی

 • اقرار به قصد سکونت و کار در ایالت کبک
 • داشتن سکونت موقت به منظور کار و فعالیت شغلی در ایالت کبک
 • داشتن سابقه حداقل 12 ماه کار تمام وقت در ایالت کبک ظرف 24 ماه قبل از ثبت درخواست (کار تمام وقت برابر 30 ساعت در هفته است و قابل معادل سازی با کار پاره وقت می باشد)
 • دارا بودن یکی از مجوز های کار موقت از قرار International Experience Canada (IEC) برای کار در تعطیلات، حرفه آموزی جوانان یا کار آموزی برای خارجی ها
 • گواهی اشتغال به کار در زمان ثبت در خواست

پیش نیاز ارائه مدرک برای مهارت در زبان فرانسوی: ارائه یکی از مدارک زیر برای اثبات مهارت زبان فرانسوی شما کافی است:

 • ارائه یکی از تست های شناخته شده توسط دولت محلی کبک با نمره ی بیشتر از B2 یا Advanced Intermediate
 • ارائه مدرک اتمام موفقیت آمیز یک دوره ی آموزش زبان فرانسوی از موسسات رسمی کبک در سطح B2 یا Advanced Intermediate
 • ارائه ی گواهی اتمام تحصیلی در دوره های متوسطه به بالا به زبان فرانسوی به مدت بیش از مدت 3 سال
 • ارائه رضایت نامه ی کارفرما از اغنای مهارت های زبان فرانسوی متقاضی درخواست PEQ

تبصره های جدید برای پذیرش در برنامه تجربه ی کبکی (PEQ) از 2020 به بعد

 • دانشجویان متقاضی ثبت نام در برنامه ی مهاجرتی تجربه ی کبکی تنها باید از لیست رشته های مورد نیاز تصویب شده از مراکز معتبر کبک فارغ التحصیل شده باشند. لیست رشته ها را  به زبان فرانسوی در این فایل مشاهده نمایید.
 • کارکنان موقت/ شاغلان موقت در کبک که قصد ثبت نام در برنامه ی مهاجرتی تجربه ی کبکی باید در یکی از عناوین شغلی از لیست اعلام نیاز جدید کبک فعالیت داشته باشند. این لیست شامل 162 شغل مورد نیاز حال حاضر اقتصاد کبک است. می توانید لیست عناوین شغلی را در این وب سایت مشاهده نمایید.
 • پیش نیاز حداقل سابقه ی کار برای مشاغل گروه C و D از 12 ماه به 18 ماه افزایش یافته است.
 • متقاضیان دیگر با ارائه ی گواهی اتمام کلاس زبان فرانسه مجاز به در خواست PEQ نیستند.
 • متقاضی و همسر متقاضی هر دو باید سایر مدارک دال بر مهارت زبان فرانسوی را در سطح B2 به بالا ارائه دهند.
 • تمامی متقاضیان PEQ موظف به شرکت در کلاس و قبولی در آزمون ارزش های کبک (Quebec Values).  

تمامی این قوانین و تبصره های جدید برای درخواست های ارائه شده ی پس از تاریخ 1 نوامبر 2019  تأثیر داده می شود و درخواست های در دست بررسی پیش از این تاریخ با ضوابط قبلی پاسخ داده می شوند. 

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

چشم و گوش بسته انتخاب نکنید!

متخصصین موسسه تراست شرایط شما را به دقت ارزیابی میکنند و مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد میدهند.

سوالات متداول

برنامه تجربه کبک چیست؟

یک برنامه مهاجرتی کانادا برای متقاضیانی است که در کبک درس خوانده و یا کار کرده اند.

آیا برنامه تجربه کبک همان برنامه کارگر ماهر کبک است؟

خیر. پس از اینکه متقاضی گواهینامه انتخابی کبک را دریافت کند، می تواند درخواست خود را به دولت فدرال برای دریافت اقامت دائم کانادا ارسال کند.

حداقل امتیاز برنامه تجربه کبک چند است؟

هیچ شرایطی برای حداقل امتیاز وجود ندارد.

چه کسانی واجد شرایط اپلای از طریق برنامه تجربه کبک هستند؟

متقاضیان می توانند بر اساس تجربه خود در کبک از طریق این برنامه اپلای کنند. این تجربه ممکن است از طریق فارغ التحصیلی با دیپلم قابل قبول و یا کارگر خارجی کسب شده باشد. تمامی متقاضیان باید در زبان فرانسه مهارت متوسطی داشته باشند.

فارغ التحصیل کبک به چه کسی گفته می شود؟

برنامه فارغ التحصیل کبک مختص متقاضیانی است که دیپلم قابل قبول از موسسه آموزشی معتبر در کبک دریافت کرده باشند. و اگر در تاریخ 1 نوامبر 2019 در کبک در حال تحصیل نبوده اید، دیپلم شما باید در زمینه آموزشی قابل قبول باشد.

برنامه کارگر خارجی موقتی چیست؟

این برنامه مختص متقاضیانی است که حداقل 12 ماه تجربه کار ماهرانه در 24 ماه گذشته در کبک کسب کرده اند.

متقاضیان چه زمانی می توانند درخواست را به برنامه تجربه کبک ارسال کنند؟

متقاضیان برنامه فارغ التحصیلی می توانند پس از دریافت مدرک درخواست خود را ارسال کنند. درخواست ها باید تا 36 ماه پس از فارغ التحصیلی ارسال شوند. متقاضیان برنامه کارگر خارجی با شرایط لازم می توانند به محض استخدام تمام وقت درخواست خود را ارسال کنند.

درخواست چگونه ارسال می شود؟

از آنجایی که برنامه تجربه کبک کاغذی است، درخواست ها را باید به وزارت مهاجرت، فرانسوی سازی، و ادغام در مونترآل کبک ارسال کرد. و امکان درخواست آنلاین وجود ندارد.

دریافت گواهینامه انتخابی کبک چه مدت طول می کشد؟

وزارت مهاجرت کبک اعلام کرده است که درخواست های برنامه تجربه کبکی حدود 20 روز کاری بررسی می شوند، مگر در صورت تاخیرهای پستی. این مدت زمان بررسی مخصوص درخواست های کامل است که نیازی به مدارک بیشتر ندارند. و درخواست هایی که کامل نیستند به متقاضی برگردانده می شوند.

آیا شرکت در برنامه تجربه کبکی نیاز به مصاحبه دارد؟

بله.

آیا می شود نام همسر قانونی/ کامن لا را در درخواست ذکر کرد؟

بله.

آیا همسر قانونی باید شرایط خاصی داشته باشد؟

مهارت زبانی شرط لازم برای متقاضی اصلی است.

آیا می توان نام کودکان را در درخواست گواهینامه انتخابی کبک ذکر کرد؟

بله. باید نام تمامی فرزندان را در درخواست ذکر کرد. نام فرزندان زیر 19 سال را می توان در درخواست ذکر کرد. اما، فقط نام کودکان متولد شده خارج از کانادا را می توان در درخواست گواهینامه انتخابی کبک ذکر کرد زیرا کودکان متولد شده در کانادا شهروند کانادا محسوب می شوند.

مدارک ضروری را نام ببرید؟

نام مدارک لازم در فرم درخواست ذکر شده است. فرم فقط به زبان انگلیسی در دسترس است اما می توان به فرانسه یا انگلیسی ارسال کرد. مدارک را باید به فرانسه یا انگلیسی ترجمه کرد. و باید با فرمت مناسب به همراه پرداخت هزینه به وزارت مهاجرت کبک ارسال کرد. درخواست های ناقص برگشت می خورند.

آیا دانش زبان فرانسه برای متقاضیان برنامه تجربه کبک ضروری است؟

متقاضی اصلی باید در سطح متوسطه زبان فرانسه باشد که معادل سطح B2 آزمون معتبر فرانسه است و باید تا 2 سال قبل از درخواست مدرک را گرفته باشد. متقاضی برنامه فارغ التحصیلی که مدرک خود را به زبان فرانسه گرفته است می تواند کارنامه نهایی مدرک خود را به عنوان مدرک سواد فرانسه ارسال کند. متقاضی برنامه کارگر خارجی باید مدرک یادگیری زبان فرانسه را ارسال کند. مدارک زیر برای متقاضیان هر 2 برنامه ضروری است:
نتایج آزمون معتبر فرانسه در سطح B2 برای مهارت های شفاهی
کارنامه نهایی دوره 3 ساله دبیرستان و یا دانشگاه به زبان فرانسه. و اگر برنامه درسی در کشوری تکمیل شده که زبان رسمی آن فرانسه نباشد، نامه رسمی موسسه مبنی بر اینکه متقاضی تحصیلات خود را به زبان فرانسه گذرانده است ضروری است.
کارنامه نهایی واحد های زبان فرانسه که در کبک و در یک موسسه معتبر دریافت شده است.

در چه مراکزی می توان در آزمون فرانسه شرکت کرد؟

در مراکز آزمون های معتبر.
برای آشنایی با مراکز معتبر TEFAQ کلیک کنید.
برای آشنایی با مراکز معتبر TCF/TCFQ کلیک کنید.
برای آشنایی با مراکز معتبر TCF/TCFQ کلیک کنید.

آیا همسر همراه متقاضی باید در زبان فرانسه مهارت داشته باشد؟

خیر.

مدارک واجد شرایط برای شرکت در برنامه تجربه کبک چیست؟

مدرک کارشناسی
کارشناسی ارشد
دکتری
دیپلم کالج
دیپلم فنی و حرفه ای (گذراندن 1800 ساعت مطالعه)
دیپلم فنی و حرفه ای و پس از آن مدرک تخصص فنی و حرفه ای (1800 ساعت آموزش پیوسته در یک تجارت خاص)
2 دیپلم فنی و حرفه ای جداگانه که مجموعا 1800 ساعت باشند قابل قبول نیست.

چه مشاغلی واجد شرایط شرکت در برنامه کارگر متخصص و موقت خارجی هستند؟

متقاضی برنامه کارگر خارجی باید حداقل 12 ماه سابقه کار تمام وقت قبل از ارسال درخواست داشته باشد. کار تمام وقت معادل 30 ساعت کار هفتگی است. برخلاف برنامه کارگر ماهر کبک، سابقه کار انباشته را نمی توان معادل سابقه کار تمام وقت در نظر گرفت. سابقه کار پاره وقت در درخواست برنامه تجربه کبک پذیرفته شده نیست.
سابقه کار کسب شده از طریق برنامه های مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، تجربه بین المللی کانادا (ویزای کار و تعطیلات، متخصصان جوان، و کارورزی بین المللی)، و تعیین شغل که مرتبط با برنامه تحصیلی کبک نیستند نیز در صورت داشتن شرایط شرکت در برنامه تجربه کبک محسوب می شوند.

آیا متقاضیان می توانند درخواست خود را برای شرکت در برنامه تجربه کبک از خارج ارسال کنند؟

متقاضیان فارغ التحصیل می توانند درخواست خود را از خارج ارسال کنند. متقاضیان برنامه کارگر خارجی باید ساکن کبک بوده و در آنجا مشغول به کار باشند تا بتوانند درخواست خود را ارسال کنند.

آیا متقاضی می تواند پس از دریافت گواهینامه انتخابی کبک از طریق برنامه تجربه کبک و در طی مرحله بررسی فدرال، کانادا را ترک کرده و در خارج کار کند؟

بله. ولی در صورت تصمیم به بازگشت مجدد باید شرایط ورود مجدد را داشته باشد.

چه اتفاقی می افتد اگر مجوز کار متقاضی قبل از دریافت اقامت دائم منقضی شود؟

اگر متقاضی نتواند مجوز کار را قبل از منقضی شدن تمدید کرده و هنوز اقامت دائم را دریافت نکرده است، باید به اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا اپلای کرده تا وضعیت خود را به بازدید کننده تغییر داده و هم چنان در کانادا بماند. در غیر این صورت، متقاضی باید تا دریافت اقامت دائم، کانادا را ترک کند.

اگر درخواست متقاضی رد شده یا برگشت خورد، آیا می تواند دوباره درخواست ارسال کند؟

اگر درخواست به دلیل ناقص بودن برگشت داده شود، متقاضی می تواند درخواست را به همراه مدارک لازم دوباره ارسال کند. و اگر درخواست به دلیل اینکه متقاضی واجد شرایط لازم نیست رد شود، متقاضی می تواند در صورت داشتن شرایط لازم درخواست خود را به برنامه کارگر ماهر کبک ارسال کند. و اگر درخواست به دلیل نداشتن شرایط لازم رد شود، و پس از آن متقاضی شرایط لازم را کسب کند، می تواند درخواست خود را مجدد به برنامه تجربه کبک ارسال کند.

اگر متقاضی واجد شرایط اپلای از طریق برنامه تجربه کبک نباشد، آیا می تواند از طریق دیگری برای دریافت گواهینامه انتخابی کبک اقدام کند؟

بله. در صورت داشتن تجربه کار و تحصیل در کبک، می تواند از طریق برنامه کارگر ماهر کبک اپلای کند.

دیدگاهتان را بنویسید