فلوشیپ خارج از کشور

فلوشیپ خارج از کشور

برنامه های تحصیل در خارج از کشور به شما این فرصت را می دهد تا در کنار ارتقاء دانش و تخصص خود ، تجربه زندگی در یک کشور پیشرفته همچون کانادا را نیز کسب نمایید. اما مطمئنا برای شرکت در اکثر این برنامه ها به هزاران دلار پول نیاز خواهید داشت. در واقع هزینه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه های خارج از کشور به خصوص در دانشگاه های مطرح آمریکایی و کانادایی بسیار گران است و برای همه امکان پذیر نیست. اما خوشبختانه فلوشیپ خارج از کشور می تواند یكی از راه های پرداخت کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی ممتاز و مستعد جهت شرکت در این نوع آموزش های پیشرفته باشد.

دریافت فلوشیپ خارج از کشور نه تنها امکان تحصیل پیشرفته در کشورهایی همچون کانادا و آمریکا را برای شما آسان می کند ، بلکه به تقویت اعتبار حرفه ای شما در این کشورها و در نتیجه امکان اخذ اقامت دائم آنها می انجامد.

در این مقاله کارشناسان ما در سازمان مهاجرتی تراست قصد دارند در خصوص آنچه متقاضیان باید در مورد فلوشیپ خارج از کشور بدانند توضیحاتی را ارائه دهند. همچنان با ما همراه باشید.

فلوشیپ خارج از کشور چیست

فلوشیپ خارج از کشور در واقع همان بورسیه تحصیلی یا جایزه پولی است که در محیط های آکادمیک برای ادامه تحصیل دانشجویان نخبه و برتر در دانشگاه های مطرح جهان در نظر گرفته می شود. کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا، کانادا، هند و … دارای برنامه های فلوشیپ خاص و پر طرفداری هستند.

به گفته کارشناسان شرایط و مزایای بورسیه تحصیلی خارج از کشور بسته به رشته بسیار متفاوت است. اصطلاح رایج فلوشيپ خارج از کشور معمولا به فرصت هاي يادگيري كوتاه مدت در یکی از دانشگاه های مطرح سطح جهان گفته می شود كه در یک بازه زمانی مشخص (از چند ماه تا دو سال) براي دانشجویانی که صلاحیت و شایستگی علمی بالایی دارند در نظر گرفته می شود.

مزایای فلوشیپ منجر شده که دانشجویان برتر به خصوص در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و … معمولاً برای به دست آوردن آن رقابت کنند. فلوشیپ معمولاً به معنای بورسیه تحصیلی برای افرادی است که قبلاً مدرک دانشگاهی خود را دریافت کرده اند و به دنبال تحصیلات تکمیلی ارشد یا دکتری و آموزش های فوق تخصص هستند.

اگر چه برخی از بورسیه های تحصیلی صرفاً هزینه شهریه را تأمین می کنند ، اما بورسیه هایی نیز وجود دارند که هزینه فعالیت های علمی پیشرفته تری را تأمین می کنند. به عنوان مثال سفرهای علمی خارج از کشور و انجام پایان نامه و پروژه های تخصصی در کشورهای دیگر به عنوان برخی از بورسیه های خاص تلقی می شوند.

بنابراین شما می توانید از طریق برنامه های فلوشیپ خارج از کشور ، آموزش بالینی پیشرفته و فرصت های استثنایی آموزش و تحقیق را در خارج از کشور به دست آورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ فلوشیپ پزشکی کانادا با وکلای ما در سازمان مهاجرتی تراست تماس بگیرید. همچنین میتوانید درباره بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید.

انواع فلوشیپ خارج از کشور

انواع فلوشیپ خارج از کشور

فلوشیپ خارج از کشور به دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد، دکتری و فوق دکتری و همینطور پزشکان متخصص اجازه می دهد تا منابع مالی لازم برای دستیابی به اهداف علمی بالاتر خود را کسب نمایند. شایان ذکر است اصطلاح فلوشیپ فقط به رشته های پزشکی محدود نمی شود، بلکه این اصطلاح در گروه ‌های علمی دیگر مانند رشته‌ های مهندسی نیز با شرایط متفاوتی استفاده می شود.

انواع فلوشیپ و بورسیه تحصیلی رایج در خارج از کشور

 • فلوشیپ ارشد و دکتری در خارج از کشور: این فلوشیپ برای تامین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان بین المللی با معدل بالا و رزومه بسیار قوی در نظر گرفته شده است. برخی از فلوشیپ ها ممکن است شامل هزینه های زندگی در کشور مورد نظر برای تحصیل و همینطور هزینه بیمه درمانی نیز باشند.
 • فلوشیپ پزشکی در خارج از کشور: دوره های فلوشیپ پزشکی و دندانپزشکی یکی از دوره ‌های تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان پزشکی است که پس از تکمیل دوره تخصص، گذرانده می ‌شوند. همچنین معمولاً برای هر رشته تخصصی پزشکی در چند موضوع عمده دوره ‌های فلوشیپ خارج از کشور در دانشگاه های مطرح جهان در نظر گرفته می‌شود که متخصصان واجد شرایط می‌توانند برای گذراندن این دوره ها در کشور مورد نظر اقدام نمایند. در حال حاضر برنامه های فلوشیپ‌ پزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا ارائه می ‌شوند. این برنامه ها تا به حال به افزایش سطح علمی پزشکان در سراسر دنیا کمک زیادی کرده اند.
 • فلوشیپ فوق دکتری در خارج از کشور: این بورسیه ها برای افرادی طراحی شده است که اخیراً دوره دکترای خود را به پایان رسانده اند ، اما می خواهند وقت بیشتری را برای مطالعه و تحقیق در خارج از کشور اختصاص دهند. به این ترتیب دانش پژوهان می توانند در یکی از کشورهای خارجی در یک موضوع فنی و بسیار مهم متخصص شوند.
برنامه فلوشیپ کانادا

برنامه فلوشیپ کانادا

ادامه تحصیل در کانادا به خاطر استانداردهای بالای آموزش در این کشور و بورسیه های جذاب دانشگاه های آن رویای اکثر دانشجویان است. دانشگاه مک گیل ، دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا از موسسات آموزشی درجه یک در کانادا هستند که برنامه فلوشیپ را به دانشجویان بین المللی خود ارائه می دهند.

علاوه بر این کانادا یک کشور چند فرهنگی و دو زبانه است و به همین خاطر برای اکثر دانشجویان بین المللی که قصد دارند در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکتری تحصیل کنند بسیار جذاب می باشد. طی چند سال گذشته، تعداد دانشجویان بین المللی که در کانادا تحصیل می کنند افزایش یافته است. اما هنوز هم ، بیشتر متقاضیان با چالش تأمین مالی یا بودجه تحصیل خود در این کشور مواجه هستند.

البته خوشبختانه ، دولت کانادا سیاست هایی را تعیین کرده است که برای برخی از دانشجویان بین المللی امکان گرفتن بورس تحصیلی جهت تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا را فراهم می کند. برای آگاهی از آخرین و به روزترین برنامه های فلوشیپ کانادا در سال 2021 می توانید با ما تماس بگیرید.

شما همچنین می توانید با طرح درخواست در وب سایت سازمان مهاجرتی تراست در خصوص هر یک از فرصت های فلوشیپ، بورسیه های کارشناسی در کانادا، بورسیه های کارشناسی ارشد در کانادا و بورس های دکتری در کانادا آگاه شوید.

فلوشیپ خارج از کشور چقدر طول می کشد

مدت زمان مورد نیاز برای تکمیل یک بورس تحصیلی دانشگاهی در خارج از کشور بسته به نوع فلوشیپ و قوانین موسسه آموزشی اعطا کننده در خارج از کشور متفاوت است. یک بورس تحصیلی معمولاً از چند ماه و یا یک سال شروع شده و اغلب تا 2 سال طول می کشد.

همچنین اگر پس از اخذ فلوشیپ خارج از کشور ، شرایط خاصی را داشته باشید مثل کسب معدل بالا و یا انجام پروژه های تخصصی و علمی معتبر ، می توانید برای تمدید دوره فلوشیپ نیز اقدام کنید و در نهایت در کشور مورد نظر مشغول به کار شوید.

آیا گرفتن فلوشیپ خارج از کشور سخت است

وکلای مهاجرت معمولا برنده شدن در یک فلوشیپ و بورسیه دانشگاه های خارجی را به دلیل رقابت شدید دشوار می دانند. برای دریافت هرگونه بورس تحصیلی در کانادا و کشورهای دیگر به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید اطمینان حاصل کنید که از معیارهای خاص آن ها برخوردار هستید. اگر چه فلوشیپ برای هر مقطع و رشته تحصیلی شرایط خاص خود را دارد، اما برخی از الزامات کلی که دانشجویان بین المللی باید آن ها را در نظر داشته باشند تقریبا یکسان است.

 برای مثال فلوشیپ اغلب بر اساس دستاوردهای چشمگیر دانشجویان بین المللی مانند معدل بالا، رزومه قوی، تحقیقات تأثیرگذار، انتشار مقالات جذاب و برخورداری از ایده های برتر اعطا می شود. متقاضیان دریافت فلوشیپ همچنین می توانند در کنار ارسال رزومه برای دانشگاه بین المللی مورد نظر خود ، جهت متقاعد ساختن هر چه بیشتر مسئولان آن دانشگاه، به نگارش یک نامه با کیفیت که شامل تمام توانایی ها و اهداف تحصیلی آن ها می شود نیز اقدام نمایند.

توجه داشته باشید که اکثر بورس های تحصیلی خارج از کشور مبتنی بر شایستگی است، به این معنی که تنها از دانشجویان بین المللی شایسته حمایت مالی می شود. بنابراین شما باید بتوانید شایستگی خود را برای دریافت کمک هزینه تحصیلی به دانشگاه اثبات کنید.

چگونه برای یک برنامه فلوشیپ خارج از کشور آماده شویم؟

چگونه برای یک برنامه فلوشیپ خارج از کشور آماده شویم

همانطور که گفته شد بورس تحصیلی خارج از کشور غالباً بر اساس پیشرفت تحصیلی و شخصی متقاضیان اعطا می شود. علاوه بر این مدارک تحصیلی مورد نیاز بر اساس نوع فلوشیپ و بورس تحصیلی متفاوت خواهد بود.

فلوشیپ خارج از کشور یا بورسیه تحصیلی بین المللی می تواند به عنوان یک سکوی پرش برای دانشجویان مستعد محسوب شود و البته استفاده موفقیت آمیز از آن نیازمند برنامه ریزی های اولیه، تحقیق و تجربه است. در واقع هنگامی که شما یک برنامه فلوشیپ در خارج از کشور را انتخاب می کنید باید از کلیه جزئیات، الزامات و شرایط آن آگاهی داشته باشید و بر اساس آن برای اخذ اقامت موقت و ویزای تحصیلی کشور مربوطه نیز اقدام کنید.

اگر در این زمینه به راهنمایی های بیشتری نیاز دارید و همچنین می خواهید در مورد برنامه فلوشیپ کانادا بیشتر بدانید می توانید با کارشناسان با تجربه ما در سازمان مهاجرتی تراست تماس بگیرید.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

در صورت اقدام برای ویزای فلوشیپ کانادا، ویزای همسر همزمان صادر خواهد شد یا خیر؟

بله. ویزای همسرتان هم همزمان صادر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید