بورسیه تحصیلی کانادا

بسیاری از دانشجویان از سرتاسر دنیا به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا علاقه دارند اما اکثر دانشجویان از توانایی مالی لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برخوردار نیستند به همین دلیل دریافت فاند تحصیلی به یکی از دغدغه‌های مهم متقاضیان تبدیل شده که البته رقابت زیادی هم در بین دانشجویان برای دریافت آن ایجاد شده است. برای تمام متقاضیان اطلاع از انواع بورسیه و کمک‌های مالی که با استفاده از آن‌ها بتوانند در یکی از دانشگاه‌های کانادا به تحصیل بپردازند امری ضروری است. ما در این مقاله قصد داریم با معرفی کمک‌های مالی، بورسیه و فاندهایی که به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی تعلق می‌گیرد به مهمترین دغدغه شما بپردازیم.

نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی دانشجویی در کانادا و مدارک مورد نیاز آن

گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کانادا

اگر قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا را دارد باید با یکی از اساتید دپارتمان مورد نظر از طریق ایمیل ارتباط برقرار کرده و با ارسال مقالات و رزومه قوی توجه استاد مربوطه را به خود جلب نمایید در صورت موافقت استاد و رضایت او مبنی بر پذیرش، او شما را به دانشگاه معرفی می‌کند و بعد از مدتی نامه‌ پذیرش از سوی دانشگاه برای شما ایمیل می‌شود.

پاسپورت معتبر در کانادا

پاسپورت در واقع یکی از اسناد اثبات هویت شما محسوب می‌شود که باید در طول مدت اقامت در کانادا اعتبار داشته باشد

اثبات توانایی مالی برای زندگی در کانادا

اگر موفق به دریافت بورسیه تحصیلی همراه با فاند شده باشید همان فاند تحصیلی می‌تواند دلیلی مبنی بر توانایی مالی شما برای زندگی در کانادا باشد البته این امر بستگی زیادی به مقدار فاند دارد. لازم است بدانید که میزان فاندی که دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی خود اختصاص می‌دهند متفاوت است و حتی اساتید هم در این زمینه به طور مشابه عمل نمی‌کنند. به طور مثال ممکن است یکی از اساتید به دانشجوی خارجی خود بابت هر سال تحصیلی 20000 فاند اختصاص دهد و استاد دیگر در همان رشته تحصیلی فاند کمتری در نظر بگیرد. اگر فاندی که برای شما در نظر گرفته شده برای تامین حداقل نیازها در کانادا کافی نباشد باید توانایی مالی خود را بابت تامین مقادیری که فاند تحصیلی به آن تعلق نگرفته ثابت کنید. اگر تمایل دارید که به همراه خانواده در کانادا اقامت داشته باشید باید توانایی مالی خود بابت تامین هزینه زندگی خانواده را ثابت کنید و بدین منظور باید پرینت گردش مالی حساب خود از 4 ماه قبل از ارسال مدارک را به همراه سایر مدارک برای سفارت کانادا ارسال کنید. اگر در کانادا مشغول به کار هستید می‌توانید فیش درآمد خود را ارائه کنید. همچنین می‌توانید با ارائه فیش پرداخت اجاره محل مسکونی یا مدرک ثابت کننده انجام سرمایه‌گذاری در کانادا توانایی مالی خود را ثابت کنید.

نامه توضیحی برای سفارت کانادا

یکی از مدارکی که سفارت کانادا از متقاضی تحصیل در این کشور درخواست می‌کند، نامه توضیحی است. در این نامه باید توضیح دهید که چرا به تحصیل در دانشگاه کانادا تمایل دارید. 

ارسال فرم CAQ  در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاه کبک را دارید

دانشجویانی که قصد حضور در برنامه‌های آموزشی بیش از 6 ماه در ایالت کبک را دارند باید به صورت آنلاین فرم را پر کنند و برای سفارت کانادا ارسال کنند.

ارسال نامه مبنی بر سرپرستی برای فرزند کمتر از 18 سال

اگر قصد دارید به همراه خانواده در کانادا زندگی کنید باید با پر کردن فرم مربوطه، خود را به عنوان سرپرست فرزند کمتر از 18 سال معرفی نمایید.

دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا

در این دانشگاه دانشجویان از 150 کشور دنیا مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه برای دانشجویان خارجی بسیار خوشایند است. رتبه بالای این دانشگاه در رنکینگ بین‌المللی و ایجاد فرصت اقامت در تورنتو پس از پایان تحصیل، این دانشگاه را به یکی از مقاصد تحصیلی جذاب برای دانشجویان بین‌الملل مبدل کرده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا دانشگاه دولتی معتبری است که در رنکینگ جهانی در رتبه 34 قرار دارد. این دانشگاه هر ساله بیش از 10 میلیون دلار فاند برای دانشجویان خارجی در نظر می‌گیرد.

دانشگاه مک گیل کانادا

این دانشگاه باهوش‌ترین دانشجویان را با اعطای بورسیه تحصیلی از سر تا سر دنیا جذب می‌کند. 15 درصد از دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه ام سی جیل خارجی هستند.

دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا جزء دانشگاه‌های دولتی در کاناداست. دانشگاه آلبرتا در رشته‌های مهندسی، پزشکی، هنر و تجارت دانشجو می‌پذیرد. در دانشگاه آلبرتا بیش از 7000 دانشجوی خارجی تحصیل می‌کنند.

دانشگاه واترلو کانادا

برنامه‌های مهندسی این دانشگاه هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را به خود جذب می‌کند.

دانشگاه کلگری کانادا

این دانشگاه جزء 250 دانشگاه برتر در دنیاست. اعتبار دانشگاه کالگری تعداد زیادی از دانشجویان را برای اخذ بورسیه تحصیلی از این دانشگاه ترغیب می‌نماید. 10 درصد از دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند. این دانشگاه سالانه 40000 دلار به دانشجو پرداخت می‌کند.

دانشگاه دالهاوزی کانادا

این دانشگاه که در شهر هلیفکس قرار دارد در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. همچنین یکی از دانشگاه‌های خوب کانادا در رشته حقوق است.

دانشگاه مانیتوبا کانادا

13 درصد از دانشجویان در این دانشگاه، دانشجویان خارجی هستند که از 104 کشور در این مرکز علمی گرد هم آمده‌اند. این دانشگاه برای دانشجوی مقطع دکتری به طور سالانه 18000 و برای دانشجوی فوق لیسانس 14000 دلار پرداخت می‌کند.

دانشگاه سایمون فریزر کانادا

17 درصد از دانشجویان در این دانشگاه خارجی جزء دانشجویان بین‌المللی هستند.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

 • ارائه مدارک تحصیلی مربوط به مقاطع قبلی
 • ارائه مدرک زبان؛ با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی انتخابی نمره اکتسابی برای پذیرش متفاوت خواهد بود.
 • پر کردن درخواست پذیرش که در وب سایت دانشگاه قرار دارد. معمولا برای ارسال این درخواست باید به صورت آنلاین هزینه‌ای را که در سایت مشخص شده پرداخت کنید.
 • ارائه ویزای دانشجویی
 • بیشتر دانشگاه‌ها در کانادا برای اعطای بورسیه به دانشجوی خارجی نمره بالای 70 درصد برای امتیاز مربوط به رزومه دانشجو در نظر می‌گیرند.
 • اگر بیش از 25 سال سن دارید و مقطع قبلی را بیش از 2 سال قبل از درخواست تحصیل در دانشگاه کانادا به پایان رسانیده‌اید باید در مورد مدتی که مشغول به تحصیل نبودید برای دانشگاه توضیحات کافی ارائه بدهید.
 • ارائه فرمی که در آن باید قصد خود از انتخاب دانشگاه را توضیح دهید.
 • ارائه مدرکی مبنی بر توانایی مالی برای تامین هزینه زندگی در کانادا
 • دو نامه از سوی اساتید در دانشگاه مقطع قبلی که تایید کننده آمادگی شما برای ورود به مقطع بعدی باشد.
 • اگر قصد دارید از ترم زمستان، تحصیل خود در دانشگاه کانادایی را شروع کنید باید یکم سپتامبر در دانشگاه ثبت نام کرده باشید. بدین منظور باید 8 تا 12 ماه قبل از شروع ترم درخواست پذیرش خود را به دانشگاه تحویل بدهید. 

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

انواع فاند تحصیلی کانادا

فاند تحصیلی یک نوع حمایت مالی است که از سوی دانشگاه‌های کانادا برای کمک به دانشجویان بین‌المللی به منظور به پایان رساندن تحصیلات خود در دانشگاه صورت می‌گیرد. تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا برای هر دانشجویی یک موقعیت ایده آل محسوب می‌شود اما هر کسی توانایی مالی برای ثبت نام در این دانشگاه‌ها را ندارد. به همین دلیل اکثر دانشجویان خارجی ترجیح می‌دهند به عنوان یک دانشجوی همراه با فاند از دانشگاه، پذیرش بگیرند. در ادامه شما را با انواع فاند تحصیلی کانادا آشنا خواهیم کرد.

بورسیه؛ حمایت مالی است که از دانشجویان متقاضی با ارزیابی نیازهای آن‌ها در طول دوران تحصیل صورت می‌گیرد.

پژوهش؛ نوع فاند تحصیلی به دانشجویان ممتاز، ورزشکاران و دانشجویان با حوزه مطالعاتی خاص اعطا می‌شود. بعضی از کمک‌های مالی پژوهشگری به طور اتوماتیک به برخی از دانشجویان تعلق می‌گیرد و در سایر موارد تعلق گرفتن چنین فاندی نیاز به درخواست دارد.

پژوهش ورودی؛ حمایت مالی بسیار ارزنده‌ای است که از دانشجویان قوی صورت می‌گیرد. این فاند تحصیلی به دانشجویان تمام وقت اختصاص داده می‌شود.

وام دانشجویی؛ اگر موفق به دریافت فاندهای معرفی شده در بخش‌های قبلی نشدید برای دریافت وام دانشجویی اقدام کنید. معمولا دانشگاه‌ها وام را به شهروندان کانادایی و اشخاص دارای اقامت دائم در این کشور پرداخت می‌کنند به همین دلیل دانشجویان خارجی معمولا اقدام به دریافت وام از بانک یا موسسات خصوصی می‌نمایند. در رابطه با پرداخت وام و سودی که به بازپرداخت آن تعلق می‌گیرد دانشجویان خارجی و دانشجویان کانادایی در شرایط مشابه قرار دارند.

به غیر از وام دانشجویی سایر کمک‌های مالی، رایگان هستند و دانشجو الزامی به بازپرداخت آن‌ها ندارد. برای کسب اطلاعات لازم در مورد فاندهای تحصیلی و شرایط آن‌ها که توسط دانشگاه‌های ارائه دهنده تعیین می‌شود به سایت‌های زیر مراجعه نمایید:

و برای دریافت اطلاعات نسبت به وام دانشجویی می‌توانید از سایت‌های زیر استفاده نمایید:

بورسیه دانشگاهی کانادا؛ بعضی از دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی تسهیلات در نظر می‌گیرند. مقدار کمک مالی هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است.

بورسیه دولتی؛ برخی از کمک‌های مالی برای دانشجویان خارجی از سوی دولت کانادا تعیین می‌شود.

فاند شرکت‌ها و موسسات خصوصی؛ ممکن است یک شرکت حاضر به پرداخت هزینه تحصیل دانشجوی خارجی شود. معمولا شرکت‌ها چنین فاندی را به دانشجویان از کشورهای پیشرفته و دانشجویانی که زمینه مطالعاتی آن‌ها خاص است پرداخت می‌کنند. شرکت تامین کننده هزینه تحصیل، در مقابل از دانشجو درخواست انجام تحقیقات مورد نظر شرکت را دارد.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشگاه‌های کانادا را انتخاب نمایند علاوه بر اعتبار دانشگاه‌ها، ارزانتر بودن ثبت نام  نسبت به دانشگاه‌های اروپایی است. شهریه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد توسط دانشگاه‌ها تعیین می‌شود به همین دلیل دانشجویان با شهریه‌های متفاوت در دانشگاه‌های کانادا مواجه می‌شوند. اکثر متقاضیان قادر به تامین هزینه تحصیل خود نیستند به همین دلیل سعی در گرفتن پذیرش همراه با بورسیه تحصیلی دارند. برخی از شرکت‌ها و موسسات برای انجام کارهای تحقیقاتی دانشجویان مقاطع فوق لیسانس را استخدام می‌کنند یعنی علاوه بر وجود کمک های دولتی بسیار برای دانشجویان مهاجر امکان دریافت کمک هزینه از شرکت های خصوصی نیز وجود دارد. .  

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

بورسیه و کمک‌های مالی که دانشگاه‌های کانادا برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در نظر گرفته‌اند بسیار متنوع است. به همین دلیل اکثر دانشجویان برای پذیرش در مقطع دکتری اقدام می‌کنند. در ادامه به معرفی بورس‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان مقطع دکتری می‌پردازیم.

queen Elizabet: به برخی از دانشجویان مقطع دکتری این حمایت مالی تعلق می‌گیرد.

IDRC Doctoral Research Awards: دانشجویانی که بتوانند این بورسیه را دریافت کنند بابت 3 تا 12 ماه تحصیل در دانشگاه کانادا، 20000دلار به او پرداخت می‌شود.

IDRC Research Awards: به دریافت‌کنندگان این بورسیه سالانه 40000 دلار پرداخت می‌شود.

Trudeau Doctoral Scholarships: این نوع بورسیه از سوی دانشگاه‌های مختلف و با میزان متفاوت به متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری پرداخت می‌شود.

Vanier Canada Graduate Scholarships: دانشجویان مقطع دکتری در رشته‌های پزشکی، مهندسی و علوم اجتماعی از این بورسیه استفاده می‌کنند. دانشگاه‌ها به دانشجویانی که موفق به دریافت این بورسیه شدند سالانه 50000 دلار پرداخت می‌کنند.

مهم ترین دلایل برای عدم موفقیت بورسیه تحصیلی کانادا

همان طور که در بخش‌های قبلی بررسی شد دانشگاه‌های کانادا شرایطی را برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته‌اند. اگر متقاضیان هر یک از شرایط ذکر شده را نداشته باشند درخواست آن‌ها برای ورود به دانشگاه رد خواهد شد. در ادامه به توضیح دلایل رد درخواست دانشجویان برای پذیرش همراه با بورسیه می‌پردازیم.

 • کشوری که شما از آن درخواست خود را برای دریافت بورسیه مطرح می‌کنید تاثیر زیادی در پذیرش دارد. در حال حاضر دانشجویان ایرانی به راحتی نمی‌توانند از دانشگاه‌های کانادا پذیرش همراه با فاند بگیرند.
 • مدرک زبان. در حال حاضر تقریبا تمام دانشجویانی که متقاضی تحصیل در دانشگاه کانادا هستند مدرک زبان ارائه می‌کنند بنابراین بین دانشجویان در نمره اکتسابی رقابت وجود دارد. هر اندازه که نمره زبان بالاتر باشد امتیازی که به شما تعلق می‌گیرد بیشتر خواهد بود.
 • ضعف رزومه تحصیلی. مقالاتی که ارائه می‌کنید باید در مجلات معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده باشند. همچنین تعداد مقالات نیز حائز اهمیت است.
 • هماهنگ نبودن زمینه مطالعاتی شما با استاد مورد نظر. استادی که برای دریافت پذیرش با او صحبت می‌کنید همان استادی است که در کانادا قرار است با او همکاری کنید بنابراین باید بتوانید او را توجیه کنید که زمینه مطالعاتی شما با او یکی است. البته مقالاتی که ارائه می‌دهید تا حد زیادی گویای این مسأله است.

امکان استفاده از چند نوع فاند به طور همزمان در کانادا

برای بسیاری از دانشجویان این سوال مطرح می‌شود که در صورت کافی نبودن مقدار فاند، آیا می‌توانند برای دریافت کمک مالی دیگری اقدام کنند و در واقع در طول تحصیل از دو یا چند فاند برخوردار شوند. اگر فاندی که برای دوره تحصیل به شما تعلق گرفته کافی نیست می‌توانید برای دریافت وام دانشجویی اقدام کنید. لازم به ذکر است که امکان استفاده از چند فاند به طور همزمان وجود ندارد به این دلیل که یک استاد فقط یک کمک مالی به شما اختصاص می‌دهد. فاندی که از استاد خود دریافت می‌کنید بدون بازپرداخت است اما وام دانشجویی را باید پس از پایان تحصیل به صورت اقساطی مسترد کنید. وام دانشجویی به دانشجویان بین‌المللی تعلق نمی‌گیرد و فقط دانشجویان کانادایی می‌توانند از آن استفاده کنند بنابراین دانشجویان خارجی باید از بانک یا موسسات مالی وام دریافت کنند.