صنعت کانادا

صنعت کانادا

صنعت کانادا به دلیل وجود منابع عظیم طبیعی و قدرت نیروی کار این کشور یکی از بهترین‌ نمونه‌ها در کل دنیا به شمار می‌رود. با این تعدد فرصت‌ها و منابع طبیعی می‌توان این کشور را از جمله ثروتمندترین کشورهای دنیا دانست و در کنار این موضوع، کانادا دارای متخصصان آموزش دیده است و به همین دلیل است که تعداد صنایع و بخش‌های تولیدی آن روز به روز در حال افزایش است. در مناطق شهری و پر جمعیت شما متخصصان زیادی را مشاهده خواهید کرد که در کنار آموزش مناسب دارای مهارت‌های شغلی بسیاری هستند و همین دلیل نیز منجر به حرکت و توسعه صنعت کانادا و رشد اقتصادی بی‌نظیر آن شده است.

اقتصاد این کشور در چهار ماهه‌های اخیر با نرخ 3.5 درصد رشد داشته و این میزان در زمان‌های قبلی بی‌سابقه بوده است. بر اساس آمار این وب سایت در این بین، کبک کانادا به کمترین نرخ بیکاری خود رسیده است و اکنون در مقایسه با سال قبل، در کل کشور 1.8 درصد به تعداد شغل‌ها افزوده شده است. البته، در این آمار باید نرخ بالای رشد جمعیتی را نیز در نظر بگیریم. اکنون می‌توان ادعا کرد که شرایط مانند گذشته نیست و صنعت کانادا و اقتصاد این کشور یکی از مستقل‌ترین اقتصادها است و آمار این ادعا را به اثبات می‌رساند.

نمی‌توان این نکته را مخفی کرد که اقتصاد کانادا وابسته به بخش خدماتی و منابع طبیعی است. البته، باید دقت داشت که سیاست‌های دولت در مورد جذب نخبگان و متخصصان آموزش دیده نیز به رشد و توسعه صنعت کانادا کمک زیادی کرده است. امروزه، تعداد زیادی از متخصصان در بخش‌های صنعتی و اقتصادی این کشور مشغول به کار هستند و به بیان دقیق‌تر می‌توان گفت، دارایی اصلی کشور همین متخصصان و نخبگان تحصیل کرده هستند که مهارت‌های علمی و شغلی متعددی را به دست آورده‌اند.

درباره مهاجرت به کانادا ، بورسیه تحصیلی کانادا و همچنین تحصیل در کانادا بیشتر بدانید.

قدرت صنعت کانادا در بخش تولید

مطمئنا تولید محصول و کالاها سهم مهمی در صنعت کانادا دارد و بر اساس اعلام این وب سایت، سهم تولید کالا در سال 2018  میزان 202 میلیارد دلار برآورد شده است. سهم تولید کالا یا Manufacturing Production در این کشور در سال 2018 مقدار 10.4 درصد از GDP بود که نسبت به سال‌های قبلی رشد قابل قبولی به خود دیده است. این بخش در سال 2019  یک وقفه کوتاه را تجربه کرد اما پس از آن به دلیل قدرت اقتصادی این کشور، بخش تولید به رشد و پیشرفت خود ادامه داده است.

در کنار این موضوع باید اشاره کرد که صنعت کانادا تکیه بر خودروسازی و هوافضا، تولید مواد غذایی و نفت و معدن دارد و سهم عمده اقتصاد این کشور را این حوزه‌ها اشغال کرده‌اند. می‌توان گفت، صنایع در ایالت‌های مختلف این کشور پخش شده‌اند اما زمانی که در مورد بخش تولید صحبت می‌کنیم، باید ایالت آنتاریو و کبک را در اولویت‌بندی خود به حساب آوریم.

در مورد صنعت کانادا دو نکته اساسی وجود دارد که به چرخه اقتصادی و رشد و توسعه آن کمک کرده‌اند؛ یکی از آن‌ها وجود منابع طبیعی قابل توجه و دومی وجود منابع انسانی متخصص است که هر ساله نیز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

نکته بسیار مهمی وجود دارد که صنعت کانادا و اقتصاد آن را با رشد زیادی مواجه کرده است. بر اساس سیاست‌های دولت این کشور، برنامه‌های متعددی برای جذب متخصصان در حوزه‌های مختلف ارائه شده است که طبق آن هر ساله هزاران نفر از افراد ماهر با سابقه شغلی قابل توجه به این کشور مهاجرت می‌کنند. این همان منابع انسانی مورد نیاز برای رشد صنعت کانادا است که در کنار وجود منابع طبیعی عظیم این کشور، رشد اقتصادی و تولید ناخالص آن را با سرعت چند برابری روبرو کرده است.

درباره مهاجرت به کانادا از طریق تخصص و اسکیل ورکر کانادا بخوانید.

بهترین صنایع کانادا

بهترین صنایع کانادا

مطمئنا شما در این کشور صنایع مختلفی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام از آن‌ها سهم مختص به خود را در تولید ناخالص ملی یا GDP برعهده دارند. اطلاعات مرتبط از طریق این لینک در دسترس است و شاید در یک منطقه خاص بعضی از حوزه‌های صنعتی بیشتر مورد توجه قرار گیرند. اما در حالت کلی می‌توان گفت، ایالت‌های مختلف در صنعت کانادا و رشد اقتصادی آن سهم دارند.

صنعت خدماتی کانادا

صنایع مرتبط با بخش خدمات در این کشور سهم  75 درصدی در موقعیت‌های شغلی دارد و باید گفت، سهم تولید ناخالص آن نیز میزان قابل توجه و بین 70 تا 75 درصد از GDP کل است. این حوزه شامل بخش‌های حمل‌و‌نقل، اقتصاد، سلامت، بانکداری، ارتباطات، خرده‌فروشی، توریسم و بخش خدمات دولتی است.

صنعت کانادا اتکای زیادی روی این بخش‌ها دارد و باید عنوان کرد که خرده‌فروشی و Retail در این کشور یکی از محبوب‌ترین حوزه‌های شغلی به شمار می‌رود که از نمونه‌های موفق و معروف آن می‌توان به Walmart و حتی Future Shop اشاره کرد.

در سال‌های اخیر، خدمات مالی، املاک و مستغلات و صنایع ارتباطی نیز رشد غیر قابل وصفی داشته‌اند و باید سهم ونکوور، مونترال و تورنتو را در این موضوعات قابل توجه دانست. البته، کشور کانادا به یکی از مناطق مهم در مورد فیلم‌سازی و تولید محتوای ویدیویی تبدیل شده است و در کنار آن نیز، امور خدماتی را می‌توان به عنوان جزء جدایی ناپذیر اقتصاد و تولید ناخالص صنعت کانادا شناخت.

در صورتی که یک بررسی زمانی انجام دهیم و درآمد صنایع خدماتی در این کشور را برآورد کنیم، این میزان در طول سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است. به طوری که سهم صنایع خدماتی در اقتصاد کل کشور از 65 درصد در سال 2004 به میزان 69 درصد در سال 2013 رسیده است.

در واقع، شاید شما نیز نکته اصلی را فهمیده باشید که صنعت کانادا به دو بخش تقسیم شده است. یک بخش مرتبط با تولید و دیگر بخش نیز مربوط به ارائه خدمات محصولات است که می‌تواند شامل موارد بسیاری مانند ارائه نرم‌افزار و سرویس‌های آنلاین باشد. باید گفت، خدمات می‌توانند حوزه فناوری یا هر موضوع علمی دیگر را در بر بگیرند.

صنعت کانادا وابستگی زیادی به کلان شهرها دارد. مناطق CMA یا مناطق شهری و کلان شهرها تمرکز بیشتری روی شغل‌های خدماتی دارند. بیشترین تمرکز موقعیت‌های شغلی خدماتی در سنت جونز، Ottawa-Gatineau، هالیفاکس، ویکتوریا، رجینا و کبک است که 85 درصد از کل نیروی کار در آن‌ها در شغل‌های صنایع خدماتی مشغول به کار شده‌اند.

صنعت تولید کانادا

صنعت کانادا در مورد بخش تولید کالا و محصولات در سال 2020 درآمد حدودی 190 میلیارد دلاری دارد که با توجه به این میزان، می‌توان کل مشارکت این بخش را در GDP حدود 10 درصد برآورد کرد. باید قدرت این بخش را در نظر داشته باشیم چرا که 1.7 میلیون موقعیت شغلی توسط آن ایجاد شده است که شامل بخش‌های مختلف تولیدی هستند.

باید گفت، صنایع این کشور در سال‌های اخیر تحت تاثیر بسیاری از فناوری‌ها و علوم جدید قرار گرفته است و نمی‌توان فناوری را از این بخش جدا دانست. البته، برنامه‌های بیشتری نیز در مورد استفاده از فناوری در این بخش وجود دارد تا محققان، برنامه‌نویسان و مهندسان نقش بیشتری در بخش تولید و صنعت کانادا داشته باشند.

سهم بخش تولید این کشور به صورت زیر است که در حالت کلی میزان ده درصد از تعداد استخدام‌ها را شامل می‌شود:

صنایع تولیدی
اصلی آلبرتا
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
معدن، گاز، نفت و ماشین آلات9.5
تولید گوشت6.4
صنایع قالب سازی چوب4.3

ایالت آلبرتا به تنهایی شامل 63 درصد از کارخانه‌های تولیدی در کانادا است.

صنایع تولیدی
اصلی بریتیش کلمبیا
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
چوب بری و الوارسازی9.7
تولید گوشت4.6
صنایع قالب سازی چوب3

ایالت بریتیش کلمبیا از جمله مراکز اصلی و مهم در مورد الوار سازی و تولید چوب در کشور است و تاثیر زیادی روی صنعت کانادا دارد.

صنایع تولیدی
اصلی مانیتوبا
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
تولید گوشت13.4
تولید ماشین آلات مرتبط با تراکتورسازی و کشاورزی6.9
صنایع چاپ5.2

ایالت مانیتوبا از جمله اصلی‌ترین مراکز در مورد تولید گندم کشور است که سهم 9.8 درصدی در مورد مزارع آن دارد.

صنایع تولیدی
اصلی نیوبرانزویک
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
تولید مواد غذایی دریایی26.7
تولید محصولات گوناگون3.2
تولید گوشت2.7

ایالت نیوبرانزویک میزان 11.4 درصد از کل مواد غذایی دریایی کشور را تولید می‌کند و با غذاهای دریایی خود معروف است.

صنایع تولیدی
اصلی نیوفاندلند و لابرادور
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
تولید مواد غذایی دریایی56.8
تولید نان1.2
قالب سازی چوب0.9

ایالت نیوفاندلند و لابرادور به عنوان مرکز جهانی تولید مواد غذایی دریایی شناخته می‌شود و بسیاری از شرکت های بزرگ مانند Barry Group و Breakwater Fisheries LTD در آن قرار دارند.

صنایع تولیدی
اصلی نوا اسکوشیا
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
تولید مواد غذایی دریایی21.4
هوافضا7
قایق‌سازی و کشتی‌سازی4.3

ایالت نوا اسکوشیا در مقایسه با سایر ایالت‌ها سهم زیادی در هوافضا و کشتی‌سازی در صنعت کانادا دارد.

صنایع تولیدی
اصلی انتاریو
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
تولید خودروسازی4.9
تولید محصولات پلاستیک و پلیمر 4.2
صنایع چاپ3.4

ایالت انتاریو سهم 59.3 درصدی در مورد تولید خودروها در کل کشور دارد و میزبان برندهای بزرگی مانند فرد، کرایسلر، جنرال موتورز و تویوتا است.

صنایع تولیدی
اصلی کبک
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
هوافضا6.5
صنایع تولید گوشت3.6
تولید محصولات پلاستیک و پلیمر3.1

ایالت کبک سهم 23.7 درصدی در مورد تولید موتور هواپیما و اجزای مختلف آن دارد.

صنایع تولیدی
اصلی ساسکاچوان
درصد استخدام
از کل نیروی کار ایالت
تولید ماشین آلات کشاورزی و تراکتورسازی18.7
تولید گوشت7.8
تولید ماشین‌های سنگین5

ایالت ساسکاچوان مرکز اصلی تولید کشاورزی کشور است و دارای 41 درصد از زمین‌های قابل کشت است که محصولاتی مانند گندم و سایر غلات در آن تولید می‌شود.

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

منابع طبیعی کانادا

منابع طبیعی کانادا

به عنوان دومین کشور بزرگ جهان، کانادا دارای منابع طبیعی عظیمی است. صنعت کانادا نیز اتکای زیادی به این منابع دارد که شامل منابع جنگلی، ماهیگیری، کشاورزی، معدن و انرژی هستند. این کشور به عنوان هشتمین صادر کننده بزرگ جهانی در مورد محصولات کشاورزی و دانه‌های روغنی شناخته می‌شود و بودجه‌های تحقیقاتی دولت نیز در مورد بخش کشاورزی، رشد زیادی در سال‌های قبل داشته است. حوزه نفت و گاز بخشی سودآور در صنعت کانادا است و باید گفت، این کشور به عنوان سومین منطقه دارنده منابع نفت خام و هجدهمین دارنده منابع گاز طبیعی شناخته می‌شود.

35 درصد از شرکت‌های نفت و گاز در ایالت آلبرتا کانادا واقع شده‌اند و علاوه بر آن، بخش جنگلی این کشور نیز سهم بالایی در اقتصاد مردم دارد. در سال 2013، تولید بخش جنگل سهم 19.8 میلیارد دلاری یا 1.25 درصدی در GDP کل داشت و باید گفت، این کشور سهم تجارت جهانی بالایی نیز در مورد تولیدات بخش جنگل و چوب دارد. در این بین، منابع در ایالت‌های آلبرتا، ساسکاچوان و نیوفاندلند روی تولید انرژی تمرکز دارد اما باید منابع مختلف مانند جنگل‌ها، معدن و کشاورزی را نیز در ایالت‌های دیگر در نظر داشت.

بر اساس گزارش‌های مختلف در مورد صنعت کانادا، در سال 2014 بخش منابع طبیعی این کشور به صورت مستقیم یا غیر مستقیم 1.8 میلیون موقعیت شغلی برای مردم فراهم کرد. علاوه بر این، این بخش ارزش صادراتی 259 میلیارد دلاری را ایجاد کرد و 26 میلیارد دلار درآمد در سال برای دولت این کشور داشت. باید گفت، منابع طبیعی در صنعت کانادا اهمیت بسیار بالایی دارد و می‌توان ده مورد از مهم‌ترین آن‌ها را به صورت زیر بیان کرد:

 • منابع آب
 • نفت
 • منابع جنگلی
 • فلزات با ارزش بالا (طلا، نقره و مس)
 • زغال سنگ
 • صنعت ماهیگیری
 • اورانیوم
 • الماس
 • تولید گاز طبیعی
 • رودها (برای تولید انرژی برق)

صنعت کانادا در بخش معدن

صنعت کانادا در مورد بخش معدن در سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی را به خود دیده است که بر همین اساس نیز موقعیت‌های شغلی متعددی برای مردم این کشور و افراد مقیم ایجاد کرده است. به طور کلی، 800 منطقه معدنی در کانادا وجود دارد که بیش از 363 هزار نفر در آن مشغول به کار هستند.

این کشور به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده‌های پتاس و اورانیوم در جهان شناخته می‌شود و در رده‌بندی جهانی اکتشاف نیکل و الماس نیز بین پنج کشور برتر قرار دارد. صنعت کانادا در مورد معدن سهم 5 درصدی GDP را دارا است و این بخش اتکای زیادی روی پیشرفت و توسعه ماشین آلات و آموزش‌ بیشتر در این حوزه دارد.

در صورت توسعه فناوری‌های به روز و جدید و استفاده بیشتر از آن، معادن این کشور با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد که اکنون نیز این پیشرفت قابل توجه است. باید گفت، همزمان با توسعه فناوری‌ها و کاربرد آن در بخش معدن فرصت‌های شغلی این کشور نیز رو به افزایش می‌روند و نیاز به تخصص‌های مختلف اکتشاف یا استخراج معادن احساس می‌شود.

همچنین، استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری و کامپیوتر نیز برای مدیریت این بخش محبوبیت زیادی دارد. صنعت کانادا در بخش معدن در چهار ایالت تمرکز دارد و در صورتی که قصد مهاجرت به آن را دارید باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. این چهار ایالت و سهم تولید آن‌ها به صورت زیر است:

 • انتاریو سهم 27 درصدی
 • بریتیش کلمبیا سهم 18 درصدی
 • ساسکاچوان سهم 16 درصدی
 • کبک سهم 14 درصدی

این چهار ایالت به تنهایی سه چهارم از سهم تولید را در دست دارند و هر اندازه سابقه کاری و مهارت‌ها بهتر باشند، می‌توان انتظار حقوق بیشتری را در این بخش داشت. در سال 2014، یک بررسی آماری از طرف CostMine مشخص کرد که میزان درآمد در صنعت کانادا و بخش معدن مقدار قابل توجهی است و می‌توان آن را به صورت زیر بیان کرد. (براساس دلار کانادا)

شغلحداقل
درآمد
میانگین
درآمد
حداکثر
درآمد
مدیر عمومی125 هزار دلار202 هزار دلار257 هزار دلار
مدیر معدن99 هزار دلار169 هزار دلار295 هزار دلار
سرپرست معدن86 هزار دلار131 هزار دلار162 هزار دلار
مهندس معدن 80 هزار دلار 131 هزار دلار162 هزار دلار
زمین شناس – معدن66 هزار دلار97 هزار دلار123 هزار دلار
هماهنگ کننده محیط زیست70 هزار دلار97 هزار دلار123 هزار دلار
مدیر کارگزینی92 هزار دلار129 هزار دلار156 هزار دلار
منشی54 هزار دلار65 هزار دلار88 هزار دلار
صنعت کانادا در تورنتو

صنعت کانادا در تورنتو

صنعت کانادا در تورنتو بخش‌های متعددی را شامل می‌شود و باید گفت، یکی از اصلی‌ترین این بخش‌ها املاک و مستغلات است. مانند شهر ونکوور، بخش املاک در این شهر در شرایط خوب و مناسبی قرار دارد و این یک فرصت بسیار عالی برای متخصصان و صاحبان تجارت در این حوزه است. باید گفت، هر دو بخش مسکونی و تجاری دارای فرصت‌های خوبی هستند و باید گفت، این شهر محل اصلی فعالیت شرکت‌های بزرگی مانند Homelife Reality One و Royal LePage Real State است.

علاوه بر این، شهر تورنتو نقش تعیین کننده در صنعت کانادا دارد و درآمد بالای آن در مورد عمده‌فروشی یا خرده‌فروشی قابل توجه است. در واقع، این شهر میزبان 90 درصد از شرکت‌های عمده‌فروشی کل انتاریو است. این بخش عمده‌فروشی در تورنتو شامل موارد مختلفی می‌شود و شرکت‌های بزرگی در این شهر حضور دارند که محصولات را به بخش‌های مختلف جهان ارسال می‌کنند. از جمله مهم‌ترین این شرکت‌ها Steeped Tea با درآمد سالانه 20 میلیون دلاری است.

در مورد هوافضا و بخش هواپیمایی، شهر تورنتو نقش عالی در صنعت کانادا دارد و باید اشاره کرد 20 هزار متخصص در بخش مهندسی و تولید ابزارها و وسایل مرتبط مشغول به فعالیت هستند. همچنین، بخش خدمات مختلف، فیلم‌سازی، فناوری و توریسم نیز در این شهر از اهمیت بالایی در GDP برخوردار است.

باید گفت، بیش از 90 هزار متخصص در بخش فناوری این شهر مشغول هستند که سهم آن‌ها در تولید ناخالص میزان 8 میلیارد دلار برآورد شده است. علاوه بر آن، خدمات مالی با 210 هزار متخصص و فعال و طراحی معماری با بیش از 24 هزار متخصص از جمله بهترین بخش‌های صنعت کانادا در تورنتو به شمار می‌روند. البته، باید صنعت توریسم این شهر را نیز در نظر بگیریم که سالانه بیش از 27 میلیون نفر توریست بین‌المللی از این شهر دیدن می‌کنند.

صنایع مهم تورنتو را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

 • صنایع هواپیمایی
 • صنایع مرتبط با طراحی و معماری
 • فیلم سازی
 • خدمات مالی
 • مواد غذایی
 • علوم زیستی
 • فناوری
 • موسیقی و هنر
 • توریسم

صنعت کانادا در اتاوا

اتاوا پایتخت کشور است و در ایالت انتاریو واقع شده است. باید گفت، این شهر نقش اساسی و مهمی در صنعت کانادا دارد چرا که سهم آن در مورد GDP و فناوری‌های نوین بسیار زیاد است. به دلیل رشد روز افزون و توسعه صنعتی، شهر اتاوا نیز روز به روز در حال توسعه است و فرصت‌های شغلی بسیار زیادی در حال شکل‌گیری است.

به دلیل جاذبه‌های توریستی این شهر، صنعت توریسم در آن محبوبیت زیادی دارد و اتاوا یکی از مقاصد اصلی گردشگری در کانادا به شمار می‌رود. علاوه بر این، امکانات رفاهی بی‌نظیری نیز در این شهر برای گردشگران فراهم شده است که به صنعت کانادا در بخش توریسم و رشد اقتصادی آن کمک می‌کند.

از دیگر صنایع مهم این شهر باید به حوزه علوم سلامت و خدمات عمومی اشاره کرد چرا که امکانات متعددی در بخش سلامت و شرکت‌های فعال آن فراهم شده است. در واقع، وجود متخصصان و افراد تحصیل کرده نیز به توسعه این بخش کمک کرده است. باید حوزه فناوری و صنعت تولید ابزارهای مرتبط با آن را نیز در این شهر قابل توجه دانست چرا که شغل‌های فناوری محور اهمیت بالایی در شهر اتاوا دارند.

باید گفت، این حوزه شامل نرم‌افزارها، توسعه ارتباطات، مهندسی و حوزه هایتک محیط زیست است. در کنار این موضوع، مانند بسیاری از شهرهای بزرگ، صنایع تولیدی متعددی در اتاوا فعالیت می‌کنند که قدرت زیادی در رشد صنعت کانادا در اختیار دارند.

صنایع تولیدی شهر اتاوا موقعیت‌های شغلی زیادی را فراهم کرده است و به دلیل وجود صنایع متعدد در اتاوا، سهم GDP آن نیز قابل توجه است و طبق اعلام این وب سایت، سهم آن 40 میلیارد دلار برآورد شده است. البته، باید موقعیت‌های شغلی متعدد این شهر را نیز در نظر بگیریم که بیش از 500 هزار عدد است و به دلیل وجود بیش از 70 هزار شغل مرتبط با هایتک، اتاوا از شهرهای بسیار مهم از نظر فناوری در آمریکای شمالی به شمار می‌رود. بخش‌های مهم صنعت کانادا در اتاوا به ترتیب زیر هستند:

 • فناوری‌های دیجیتال و توسعه نرم‌افزار
 • صنایع تولیدی
 • صنعت توریسم
 • علوم زیستی
 • صنایع هواپیمایی
 • رسانه‌های دیجیتال
صنعت کانادا در ونکوور

صنعت کانادا در ونکوور

صنعت کانادا در ونکوور یکی از مهم‌ترین دلایل پیشرفت تولید ناخالص و اقتصاد کل است چرا که بخش صنعتی مختلفی در این شهر وجود دارد. منابع طبیعی این شهر یکی از اصلی‌ترین نکات قابل ذکر است و تعداد بسیار زیادی از شرکت‌های فعال در حوزه معدن نیز در آن وجود دارد و می‌توان تعداد آن‌ها را 800 عدد دانست. باید گفت، بعضی از این شرکت‌ها بزرگ ترین و معروف‌ترین نمونه‌ها در دنیا هستند که می‌توان Teck Resources Limited و Goldcorp Inc را نام برد.

صنعت کانادا در شهر پیشرفته و توسعه یافته ونکوور اتکای زیادی به منابع طبیعی دارد و در کنار بخش معدن، شرکت‌های معروف زیادی در رابطه با بخش جنگل و تولید چوب در این منطقه فعالیت دارند. در کنار این موضوع اگر آمار این وب سایت را بررسی کنیم، بخش خدمات مالی نیز دارای متخصصان زیادی است که می‌توان گفت در حدود 60 هزار نفر در آن مشغول به کار هستند. افراد متخصص و ماهر می‌توانند در بخش بانکی، موسسات اعتباری، سرمایه‌گذاری‌ها و بخش عملیات مالی فعالیت کنند.

باید گفت، صنعت Life Science در ونکوور نیز دارای قدرت زیادی است و بیش از سیصد شرکت و کمپانی بزرگ در آن فعالیت دارند. این شرکت‌ها در حوزه‌های بیوانرژی، دستگاه‌های پزشکی و … کار می‌کنند و نقش تعیین کننده‌ای در صنعت کانادا دارند و یازده هزار نفر در آن مشغول هستند.

با یک برآورد، درآمد Life Science در این شهر 800 میلیون دلار است و می‌توان معروف‌ترین شرکت‌های مرتبط با سلامت و پزشکی را در این شهر یافت. گفتنی است، کلان شهر ونکوور میزان هفتاد درصد از صنعت علوم زیستی ایالت را شامل می‌شود و در کنار آن، صنایع مرتبط با هنر و فرهنگ نیز محبوبیت زیادی دارد. صنایع مهم شهر ونکوور شامل موارد زیر هستند:

 • صنایع مرتبط با منابع طبیعی
 • خدمات مالی
 • علوم زیستی
 • فناوری
 • صنایع تولیدی
 • رسانه‌ها و سرگرمی‌های دیجیتال
 • تولید انرژی‌های پاک
 • حوزه فرهنگ و هنر
 • توریسم

صنعت کانادا در کبک

صنعت کانادا در کبک اتکای زیادی روی تولید دارد و بیشتر مردم و نیروی کار آن در این حوزه فعالیت دارند. از جمله صنایع تولیدی مهم می‌توان تولید مواد غذایی، تولید انرژی، تولید کاغذ و حتی چوب را نام برد. البته، حوزه هایتک و محصولات مرتبط با آن نیز در این شهر محبوبیت زیادی دارد و با یک برآورد، بخش تولید این شهر سهم 25 درصدی از تولید کل کشور را بر عهده دارد. علاوه بر این، شهر کبک در سال 2014 رتبه 7 شهرهای هوشمند جهان را به دست آورد که به دلیل به کار گیری بهترین فناوری‌ها در بخش‌های مدیریتی و صنعت کانادا است.

باید نکته مهمی را در نظر داشته باشیم و آن وجود محققان زیاد در این شهر است. در واقع، در مقایسه با سایر مناطق بیشترین میزان محققان در کبک حضور دارند و بر اساس اعلام وب سایت شهر کبک به این آدرس، تعداد 5500 محقق و دانش آموخته حرفه‌ای در حوزه‌های فناوری و علوم پیشرفته این شهر فعالیت دارند.

صنعت کانادا در کبک وابسته به تعداد بالای مراکز تحقیقاتی و علوم پیشرفته این شهر است که می‌توان تعداد آن‌ها را 400 مرکز دانست که باید تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آن و شرکت‌های متعدد را نیز به این آمار اضافه کرد.

مانند سایر شهرهای پیشرفته این کشور، صنعت و فناوری‌های نوین در شهر کبک از اهمیت زیادی برخوردار است و علوم مرتبط با الکترونیک و علوم سلامت در آن محبوبیت زیادی دارد. بر اساس آمار سال 2016، بیش از 8 هزار نفر در حوزه الکترونیک و اپتیک، بیش از 15 هزار نفر در حوزه مخابرات و ارتباطات، بیش از 9 هزار نفر در بخش علوم سلامت و بیش از 3500 نفر در بخش سرگرمی‌های دیجیتال در این شهر فعالیت دارند که با‌ گذشت زمان به این تعداد افزوده می‌شود.

مهم‌ترین بخش‌های صنعتی این شهر به صورت زیر است:

 • صنایع تولیدی
 • مواد غذایی
 • فناوری‌های دیجیتال
 • علوم زیستی
 • خدمات مالی
 • توریسم
 • معدن
صنعت کانادا در ادمونتون

صنعت کانادا در ادمونتون

صنعت کانادا در ادمونتون و بخش مواد غذایی و کشاورزی قدرت بالایی دارد که می‌توانید اطلاعات مرتبط را از این لینک به دست آورید. می‌توان گفت، تمامی مراحل کشت، برداشت و فرآوری مواد غذایی در این شهر انجام می‌شود و میزان بالای مزارع قابل کشت در آن یک مزیت مهم است.

باید گفت، این منطقه دارای 1.7 میلیون Acre زمین قابل کشت است و امکان صادرات به 51 کشور جهان منجر شده است تا قدرت کشاورزی و تولید مواد غذایی در این شهر رشد زیادی پیدا کند. البته، بخش لجستیک قدرتمند آن نیز قابلیت ارسال محصولات به بازار جهانی و دسترسی به 1.5 میلیارد مشتری را فراهم کرده است.

کشاورزی و تولید مواد غذایی بخش مهمی از صنعت کانادا است که اهمیت آن در شهرهایی مانند ادمونتون بیشتر نمود پیدا می‌کند. البته، نکته مهمی نیز وجود دارد و آن به کار گیری بخش تحقیقاتی و تحلیل داده‌ها برای کشاورزی است که با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها، امکان کشت و تولید بیشتر محصولات فراهم شده است. باید گفت، میزان 35 درصد از بهترین زمین‌های کشت محصولات در ادمونتون است و شرایط برای کشت انواع محصولات کشاورزی مهیا شده است.

علاوه بر آن، مانند بخش‌های دیگر ایالت آلبرتا، ادمونتون نیز نقش اساسی در صنعت کانادا و مخصوصا تولید انرژی دارد و بودجه‌های عظیم سرمایه‌گذاری روی این بخش در ادمونتون وجود دارد. بخش انرژی این شهر تمرکز زیادی روی فناوری‌های هایتک و هوش مصنوعی دارد و تخصص‌های مرتبط با برنامه‌نویسی و هوش مصنوعی محبوبیت زیادی در آن دارد. گفتنی است، دانشگاه آلبرتا که در شهر ادمونتون قرار دارد، جزو سه دانشگاه برتر جهانی در حوزه هوش مصنوعی است.

همچنین، صنعت تولید نیز در این شهر قدرت بسیار بالایی از نظر سهم GDP دارد و این بخش شامل موارد متعددی است. از تولید دستگاه‌ها و ابزارهای پزشکی گرفته تا تجهیزات هوشمند کشاورزی و حتی تولید نانومواد در این شهر انجام می‌شود و به دلیل قدرت علمی آن، می‌توان رشد زیادی در سال‌های اخیر مشاهده کرد.

باید گفت، ادمونتون در حوزه علوم سلامت و پزشکی نیز نقش بالایی در صنعت کانادا دارد و سهم این شهر میزان 7.5 درصد از تولید ناخالص است. در سال 2015، شرکت‌های مرتبط با علوم زیستی و سلامت بیش از یک میلیارد دلار درآمد به دست آوردند و بسیاری از شرکت‌های پیشرفته علوم زیستی و فناوری‌محور در ادمونتون فعالیت می‌کنند.

 • صنایع مواد غذایی و کشاورزی
 • صنایع تولیدی
 • صنعت انرژی
 • علوم زیستی
 • فناوری‌های دیجیتال

صنعت کانادا در مونترال

مونترال یکی از شهرهای محبوب برای افرادی است که قصد مهاجرت دارند و این موضوع به دلیل قدرت صنعتی این شهر و سهم زیاد آن در صنعت کانادا است. مونترال که در ایالت کبک واقع شده است، تنوع بسیار زیادی از نظر صنایع مختلف و فناوری‌های نوین دارد. در کنار اهمیت بالای بخش ساخت‌وساز و تاسیس زیرساخت‌ها در این شهر، موقعیت‌های شغلی مرتبط با فناوری نیز متعدد هستند و با توجه به وجود منابع طبیعی زیاد در ایالت کبک، مونترال نیز سهم بالایی از نظر صنایع مرتبط با منابع طبیعی دارد.

مونترال مرکز مهمی برای استارتاپ‌های فناوری است و صنعت معدن و اکتشاف آن از اهمیت زیادی در صنعت کانادا برخوردار است. باید گفت، تمرکز صنایع هواپیمایی در مونترال است و شرکت‌های بسیاری در این شهر فعالیت می‌کنند. البته، در صورتی که حوزه کاری شما هوش مصنوعی و برنامه‌نویسی باشد، باید گفت فرصت‌های بی‌نظیری در این شهر خواهید یافت چرا که هوش مصنوعی جزء جدایی ناپذیر صنعت کانادا و به‌خصوص شهر مونترال است.

مانند بسیاری از شهرهای بزرگ و پیشرفته، مونترال نیز مرکز مهمی برای صنایع علوم زیستی و علوم سلامت است و شرکت‌های بزرگ فناوری‌محوری مانند Medtronic در آن حضور دارند. البته، صنایع مختلف مرتبط با علوم کامپیوتر و حتی سرگرمی‌های دیجیتال نیز نقش اساسی در صنعت مونترال دارند و موقعیت‌های شغلی بسیاری در مورد آن وجود دارد.

مهم‌ترین بخش‌های صنعتی این شهر به صورت زیر هستند:

 • صنعت هواپیمایی
 • صنعت انیمیشن‌سازی و بازی‌های دیجیتال
 • هوش مصنوعی
 • علوم زیستی و فناوری‌های سلامت
 • علوم کامپیوتر و امنیت داده
 • فینتک
 • خودروهای هوشمند
صنعت کانادا در کلگری

صنعت کانادا در کلگری

شهر کلگری در ایالت آلبرتا قرار دارد و یکی از مقاصد مهم برای مهاجران کشورهای مختلف به شمار می‌رود. باید گفت، بیشترین تنوع صنعتی را می‌توان در کلگری آلبرتا یافت که نقش آن در صنعت کانادا و تولید ناخالص این کشور بسیار زیاد است.

بر اساس اعلام Calgary Economic Development، هشت بخش صنعتی مهم و اساسی در این شهر وجود دارد که صنایع هواپیمایی و لجستیک، تجارت کشاورزی، فیلم‌سازی، انرژی، خدمات مالی، رسانه‌های دیجیتال، علوم زیستی و فناوری هستند. در واقع، شما می‌توانید نمونه‌های موفق و شرکت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف صنایع در این شهر پیدا کنید که مزیت رقابتی کلگری در مقایسه با سایر شهرها است.

صنعت کانادا در کلگری رشد بسیار زیادی در سال‌های اخیر داشته است چرا که تعداد زیادی از نخبگان و متخصصان دانشگاهی به این شهر مهاجرت کرده‌اند و وجود منابع طبیعی و سرمایه‌گذاری‌های بالا روی بخش‌های مختلف نیز به این امر کمک کرده است. برای نمونه، گزارش‌ها نشان می‌دهند سرمایه‌گذاری روی تجارت کشاورزی این شهر رشد زیادی دارد و تمرکز اصلی نیز روی فناوری‌های دیجیتال مرتبط با کشاورزی است که انتظار می‌رود این سرمایه‌گذاری از سال 2019 تا 2022 رشد 23 درصدی داشته باشد.

در کنار این، بخش تولید انرژی و به‌خصوص انرژی‌های پاک نیز در این شهر اهمیت زیادی دارد و میزان 70 درصد از شرکت‌های CleanTech ایالت در کلگری قرار دارند. حوزه تولید انرژی این شهر که نقش زیادی در پیشرفت صنعت کانادا دارد شامل بخش‌هایی مانند تولید انرژی‌های پاک، فرآوری نفت و حتی صنایع مرتبط با گاز طبیعی است.

باید گفت، یکی دیگر از صنایع اساسی این شهر خدمات مالی نام دارد که بیشتری تمرکز آن روی بلاک‌چین، فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی است. می‌توان حوزه‌های صنعتی مهم این شهر را به صورت زیر بیان کرد:

 • صنعت هواپیمایی و لجستیک
 • تجارت کشاورزی و فناوری‌های مرتبط
 • انرژی و تولید نفت و گاز
 • خدمات مالی و فناوری‌های مرتبط
 • رسانه‌های دیجیتال و مدیا
 • علوم زیستی و فناوری‌های نوین
 • فناوری‌های دیجیتال

صنعت کانادا در هامیلتون

هامیلتون کانادا که شهری در ایالت انتاریو است قدرت بی‌نظیری در رابطه با صنایع تولیدی دارد که با فناوری‌های نوین همراه شده است. در واقع، اقتصاد این شهر و نقش آن در صنعت کانادا تمرکز زیادی در بخش تولیدی دارد و می‌توان بخش تولیدی این شهر را یکی از عظیم‌ترین صنایع ایالت انتاریو و حتی کل کشور به شمار آورد.

بر اساس آمار، میزان سهم اقتصادی هامیلتون در ایالت انتاریو 4 درصد است که می‌توان مقدار آن را 12 میلیارد دلار به صورت سالانه برآورد کرد. البته، بنابر سیاست‌های دولت و تمرکز زیاد روی تولید در این شهر، رشد بالایی در مورد آن وجود دارد و می‌توان بزرگ ترین و معروف‌ترین شرکت‌های تولیدی مانند National Steel Car را مثال زد.

البته، تولید این شهر شامل بخش‌های متعددی می‌شود که می‌توان تولید فلزات، تجهیزات خودروسازی، هواپیمایی، شیمیایی و حمل و نقل را بیان کرد. علاوه بر آن، بخش تولید مواد غذایی نیز اهمیت زیادی در اقتصاد آن و صنعت کانادا دارد و از جمله مهم‌ترین صنایع این شهر باید به حوزه خدمات مالی اشاره کرد. خدمات مالی در هامیلتون رشد زیادی در دهه گذشته داشته است و این میزان از سال 2007 تا به اکنون 78 درصد برآورد شده است.

هامیلتون در مورد فناوری‌های دیجیتال و ارتباطات نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و شرکت‌های معروف و بزرگی در آن فعالیت می‌کنند. در واقع، بسیاری از استارتاپ‌های فناوری‌محور در آن حضور دارند که در حوزه هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و سایر رشته‌های فناوری کار می‌کنند.

البته، در صورتی که بخواهیم صنعت کانادا در شهر هامیلتون را بررسی کنیم، مطمئنا باید نقش علوم زیستی و علوم سلامت آن را نیز در نظر بگیریم. در واقع، شرکت‌ها و دانشگاه‌های متعدد و پیشرفته‌ای در این شهر حضور دارند که در بخش علوم زیستی فعالیت می‌کنند و سرمایه‌گذاری‌های زیادی نیز در این حوزه وجود دارد. در کل، صنایع مختلف و مهم هامیلتون به صورت زیر است:

 • صنعت تولید
 • تجارت کشاورزی و فرآوری مواد غذایی
 • فیلم‌سازی و هنر
 • خدمات مالی
 • لجستیک
 • رسانه‌های دیجیتال
 • علوم زیستی
 • توریسم
صنایع کانادا با‌ ارزش‌ اقتصادی بالا

صنایع کانادا با‌ ارزش‌ اقتصادی بالا

صنعت کانادا در ایالت‌های مختلف آن شامل بسیاری از حوزه‌های شغلی است و می‌توان گفت، تنوع بسیار زیادی در مورد بخش صنعتی این کشور وجود دارد. این موضوع به دلیل توسعه بخش دانشگاهی و تعداد زیاد متخصصان و در کنار آن وجود منابع طبیعی زیاد در این کشور است.

در صورتی که بخواهیم صنعت کانادا و بخش‌های مختلف آن در سال 2020 را بررسی کنیم، باید چند حوزه مهم را در نظر بگیریم که ارزش بسیار بالایی در GDP کل کشور دارند. این صنایع مهم در جدول زیر آمده است که جزو تاثیرگذارترین بخش‌ها در اقتصاد کل کشور محسوب می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

صنعتمیزان سهم
از GDP کل
مقدار GDP
صنایع و شغل‌های خدماتی70 درصد1.375 تریلیون دلار
بخش تولید Goods Producing30 درصد564.5 میلیارد دلار
صنایع به تفکیکمیزان سهم از GDP کلمقدار GDP
املاک و مستغلات، اجاره املاک و …13.6 درصد265.2 میلیارد دلار
بخش تولید Manufacturing10 درصد190 میلیارد دلار
بخش انرژی8.7 درصد170 میلیارد دلار
صنعت معادن، استخراج نفت و گاز7.8 درصد153.4 میلیارد دلار
بخش مالی و بیمه7.5 درصد147.8 میلیارد دلار
صنعت ساخت و ساز7.2 درصد143 میلیارد دلار
حوزه سلامت و علوم زیستی7.1 درصد139.3 میلیارد دلار
بازرگانی عمده فروشی کالا5.5 درصد108 میلیارد دلار
خدمات آموزشی5.3 درصد103.8 میلیارد دلار
بازرگانی فروش کالا و خرده فروشی5 درصد98 میلیارد دلار
حمل و نقل و انبار کالا3.6 درصد72 میلیارد دلار
صنایع فناوری و فرهنگی3.3 درصد64.8 میلیارد دلار
صنعت کشاورزی، ماهیگیری، جنگل و شکار2.4 درصد48.3 میلیارد دلار
میزان کل GDP کانادا1.95 تریلیون دلار

سهم هر یک از بخش‌های مهم در صنعت کانادا به صورت جدول فوق است و باید در نظر بگیریم که کل صنعت این کشور به دو بخش تولیدی و خدماتی تقسیم می‌شود. البته، این دو بخش خود شامل موارد متعددی هستند که GDP کل را تشکیل داده‌اند. در این بین، مطمئنا سهم کارخانه های تولید کالا، بخش انرژی، علوم سلامت، معادن، بخش خدمات مالی و فناوری‌های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار هستند و هر کدام از آن‌ها در مناطق مختلف کشور دارای سهم اقتصادی مختص به خود هستند.

خدمات مهاجرت به کانادا با موسسه مهاجرتی تراست

خدمات مهاجرت به کانادا با موسسه مهاجرتی تراست

در صورت نیاز به کسب اطلاعات مورد نیاز در مورد صنعت کانادا یا موقعیت‌های شغلی مرتبط با صنایع مختلف می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید. باید گفت، این کشور در مورد تعدد صنایع و موقعیت‌های شغلی دارای تنوع بسیار بالایی است و بودجه‌های مختلف دولتی برای توسعه صنعت کانادا و وجود منابع عظیم این کشور به رشد و پیشرفت آن کمک کرده است.

بر همین اساس، موقعیت‌های شغلی متعددی در حوزه‌های مختلف این کشور وجود دارد که شما می‌توانید به عنوان نیروی متخصص و از طریق برنامه‌های مهاجرتی ارائه شده، برای آن اقدام کنید. در این مسیر، می‌توانید از طریق روش‌های ارتباطی با کارشناسان موسسه مهاجرتی تراست تماس بگیرید تا بر اساس سوابق کاری و تحصیلی‌تان بهترین برنامه مهاجرت را به دست آورید.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

خدمات موسسه مهاجرتی تراست

مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت کاری به کانادا
مهاجرت سرمایه گذاری به کانادا

سوالات متداول

مهم‌ترین ایالت‌های کانادا از نظر صنعتی کدام هستند؟

صنایع مختلفی در این کشور وجود دارد و تقریبا می‌توان گفت تمامی ایالت‌های آن دارای قدرت بالای صنعتی هستند.

اصلی‌ترین صنعت کانادا کدام هستند؟

صنایع تولیدی، صنایع هواپیمایی، کشاورزی، فناوری‌های دیجیتالی، رسانه‌های مدیا، مواد غذایی، توریسم، خدمات مالی، تولید انرژی و منابع طبیعی از جمله مهم‌ترین‌ها هستند.

دلیل رشد صنعت کانادا چیست؟

این رشد و توسعه به دلیل وجود منابع طبیعی بسیار زیاد، سیاست‌های دولت و وجود نیروی متخصص و نخبگان دانشگاهی در این کشور است.

کدام صنایع تقاضای زیادی در کانادا دارند؟

بخش خدمات مالی، فناوری‌های دیجیتال و توسعه نرم‌افزار، علوم زیستی و سلامت، توریسم و انرژی‌های پاک تقاضای بالایی در این کشور دارند.

بیشترین تمرکز صنایع مرتبط با فناوری در کدام مناطق کانادا است؟

شهرهای بزرگ و کلان شهرهای این کشور تمرکز زیادی روی صنعت فناوری و علوم نوین دارند.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • گودرزی

  درود و سپاس بابت مطالب کاملی که در زمینه صنعت کانادا منتشر کردید.بنده ۳۸سال دارم و ۱۷سال سابقه کاری در زمینه قالبسازی قطعات بدنه خودرو و لوازم خانگی دارم .تخصص بنده ساخت قالبهای بسیار بزرگ کشش ورق،فولادی قطعاتی مثل درب موتور و گلگیر بیرونی خودرو، و ورقهای استنلس استیل مثل سینک ظرفشویی و صفحه گاز هست.مراحل ساخت قالبهای پلاستیک هم کاملا مسلط هستم.مدارک بیمه تامین اجتماعی و کاری مرتبط هم دارم.آیا امکان مهاجرت کاری به کانادا برای من وجود داره؟سپاسگزار میشم پاسخ بدید

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام.
   راه های مختلفی وجود دارد که می توانید به کشور کانادا مهاجرت کنید. برای بررسی دقیق تر اطلاعات می توانید یک وقت مشاوره رزرو کنید.