فرهنگ مردم کانادا

فرهنگ کانادایی

آشنایی با فرهنگ کانادا

برای بسیاری از اشخاصی که متقاضی مهاجرت به کانادا هستند فرهنگ حاکم بر محیط و نحوه برخورد اجتماعی مردم بسیار مهم است. یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت آشنایی با فرهنگ کانادا، این است که شما برای برقراری ارتباط با مردم در محل کار، دانشگاه و حتی با همسایگان باید فرهنگ مردم کانادا و هنجارهای اجتماعی حاکم در این کشور را بشناسید.

برخی از متقاضیان مهاجرت تمایل دارند که علاوه بر آشنایی با فرهنگ کلی کشور کانادا با آداب و رسوم اجتماعی در هر یک از ایالات نیز آشنایی پیدا کنند. اگر شما هم جزء آن دسته از مهاجرینی هستید که قصد دارید خود را برای مهاجرتی موفق آماده کنید که البته پیش‌نیاز آن داشتن آگاهی لازم نسبت به کشور مقصد است در این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با فرهنگ کانادا

فرهنگ مردم کانادایی

کانادا از چندین ایالت تشکیل شده است. پایتخت کانادا شهر اتاوا است. در هر یک از ایالات کانادا با توجه به مردم مهاجری که در آن زندگی می‌کنند فرهنگ و آداب و رسوم مختلفی رواج دارد. اما به طور کلی و آنچه که به عنوان فرهنگ جامعه کانادایی می‌توان آن را معرفی نمود شباهت زیادی به فرهنگ مردم در فرانسه، انگلستان و آمریکا دارد. به این دلیل که بخش‌هایی از کانادا برای مدتی مستعمره فرانسه و انگلستان بوده است. همچنین در سال‌های بسیار دور مهاجرین زیادی از فرانسه و انگلستان، کانادا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. براساس آمارها حدود 28 درصد ساکنان دارای اصالت انگلیسی و 23 درصد دارای اصالت فرانسوی هستند. 15 درصد از مردم، مهاجرین اروپایی و مابقی آمریکایی، آسیایی، آفریقایی و عرب هستند.

همچنین بخوانید: ویزای کانادا ، آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا

فرهنگ غذا خوردن در کانادا

در کانادا اگر یک دوست شما را به صرف غذا دعوت کرد بهتر است که از آداب غذا خوردن اطلاع داشته باشید. معمولا کانادایی‌ها در میهمانی، به تنهایی غذا نمی‌خورند بلکه بعد از جمع شدن تمام میهمانان و نشستن دور میز، غذای خود را میل می‌کنند. همچنین در اغلب خانواده‌ها به شخصی که از لحاظ سن بزرگ‌تر از بقیه است احترام گذاشته می‌شود و تا زمانی که او شروع به میل غذا نکرده سایر میهمانان نیز غذا نمی‌خورند. بهتر است در میهمانی منتظر بمانید تا میزبان صندلی شما را مشخص کند.

درباره غذا در کانادا بخوانید.

فرهنگ غذا خوردن در کانادا

فرهنگ تجارت در کانادا

تجارت و بازرگانی، امری نیست که بتوان آداب مشخصی را به طور کلی برای سرتا سر کانادا ذکر نمود مخصوصا این که تجارت در هر زمینه‌ای آداب خاص خود را دارد اما بعضی از رفتارها به طور کلی در کانادا برای تجارت در بین تجار رواج دارد. مثلا برای انعقاد هر قراردادی با سایر تجار باید با کت و شلوار و کراوات حضور پیدا کنید و برای خانم‌ها نیز کت و دامن لباس موجهی محسوب می‌شود.

یکی دیگر از آداب تجارت در کانادا این است که در زمان اجرای قرارداد سعی در تغییر مفاد قرارداد به نفع خودتان نداشته باشید. در روابط تجاری بازرگانان کانادایی، چانه‌زنی به معنایی که در ایران رواج دارد مرسوم نیست. بلکه چانه‌زنی قواعدی دارد که طرفین در معامله به آن‌ها توجه می‌کنند.

انجام تعهدات قراردادی در موعد تعیین شده از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین اگر با یک تاجر کانادایی معامله می‌کنید حتما به انجام تعهدات مطابق با قرارداد اهمیت بدهید.

فرهنگ سخنرانی در کانادا

در جلسات سخنرانی که در کانادا برگزار می‌شود معمولا سخنران با صرف کم‌ترین وقت برای احوال‌پرسی، سخنرانی اصلی را شروع می‌کند. اگر قرار است در مکانی در مورد موضوعی سخنرانی کنید بهتر است که در بین مباحث، به موضوعات حاشیه نپردازید. همچنین سعی در تطبیق لحن و الفاظ سخنرانی با موضوع  گفت‌ و گو داشته باشید. معمولا سخنرانان در کانادا نسبت به موضوعی که در مورد آن صحبت می‌کنند جبهه‌گیری ندارند و جلسات در فضایی آرام اداره می‌شود. به بیان دیگر در کانادا، جنجالی شدن بحث و یا دعوا بین سخنران و مخاطبین باعث جذابیت سخنرانی نمی‌شود بلکه نشان از ضعف سخنران در مدیریت بحث دارد.

در ایالات انگلیسی زبان، معمولا مخاطبین نیز تا حدود زیادی وارد بحث می‌شوند اما در کبک که ساکنین آن فرانسه زبان هستند معمولا در جلسات، مقامات ارشد حاضر در جلسه بیش از سایرین به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند.

در مورد جلساتی هم که در شرکت‌ها برگزار می‌شود باید گفت که نظرات اکثر کارکنان برای اتخاذ تصمیم بهتر شنیده می‌شود.

فرهنگ مدیریت در کانادا

در کانادا مدیران معمولا انسان‌های خودرایی نیستند و برای تصمیمات در مورد شرکت و مدیریت آن جلسه برگزار می‌کنند. در جلسات نیز نظر درست پذیرفته می‌شود حتی اگر ارائه‌دهنده آن از لحاظ سمت و موقعیت پایین‌تر باشد. مدیران در کانادا، کارکنان خود را با معیار مهارت و تخصص می‌سنجند. در کانادا تبعیض براساس نژاد و رنگ پوست معنایی ندارد.

رفتار مردم کانادا

در کانادا مردم تا زمانی که با شخصی رابطه دوستانه برقرار نکرده باشند او را به اسم صدا نمی‌کنند و در زمان دست دادن نیز به طرف مقابل نگاه می‌کنند. همچنین در ایالات انگلیسی زبان معمولا مردم عادت ندارند که در زمان صحبت کردن دیگران کلام او را قطع کنند. اما در ایالت کبک که محل سکونت مردم فرانسه زبان است ممکن است مردم در زمان صحبت دیگران کلام او را قطع کنند. همچنین کانادایی‌ها در روابط اجتماعی خود از حرکات بدن خود برای فهماندن منظورشان به دیگران زیاد استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید که مردم در کانادا خیلی مرموز و پیچیده نیستند و در واقع شما می‌توانید در اوایل آشنایی با یک دوست کانادایی به بخشی از زندگی شخصی او پی ببرید و البته اگر رابطه صمیمی شکل بگیرد او در مورد مسائل مختلفی که در زندگی با آن‌ها مواجه شده با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین برای ایجاد یک رابطه صمیمی با مردم کانادا نیاز به سعی و تلاش زیادی ندارید.

به این نکته توجه داشته باشید که شما باید در مکان‌های رسمی مانند دانشگاه، دیگران را با اسم “موسیو” و “مادام” خطاب کنید.

 رفتار مردم کانادا

آداب هدیه دادن در کانادا

معمولا کانادایی‌ها در مناسبت‌هایی مانند کریسمس و روز تولد به یک‌دیگر هدیه می‌دهند. اگر قصد دادن هدیه به یک دوست را دارید شربت درخت افرا را انتخاب کنید چون این شربت خوشمزه، یک هدیه رایج در کانادا محسوب می‌شود. در کانادا مرسوم است که گیرنده هدیه، بلافاصله آن را باز می‌کند. همچنین در کانادا استفاده از وجه نقد به عنوان هدیه در هیچ یک از ایالات مرسوم نیست.

کانادایی‌ها در زمان دریافت هدیه خوشحالی خود را با کلمات و زبان بدن، ابراز می‌کنند. همچنین در کانادا، ارزش یک هدیه بر اساس پولی که برای خرید آن پرداخت شده سنجیده نمی‌شود بلکه علاقه طرف مقابل به آن و یا کارایی هدیه مهم‌تر است. به طور کلی کانادایی‌ها برای دوستان خود هدیه گران نمی‌خرند و بیشتر خرید شکلات، شربت و گل در بین آن‌ها رواج دارد.

آداب هدیه دادن در کانادا

آداب میهمانی در کانادا

اگر یک دوست کانادایی برای وعده شام شما را به منزل خود دعوت کرد بهتر است یک جعبه شکلات یا یک دسته گل برای او بخرید و در زمان ورود به منزل آن را به میزبان بدهید. جالب است بدانید که در ایالت کبک، مردم قبل از ورود به خانه میزبان، دسته گل را برای او می‌فرستند.  

آداب رفتار در شهرهای کانادا

آداب رفتار در ونکوور

مردم در ونکوور در مقایسه با سایر استان‌ها از خلق و خوی شاعرانه برخوردارند و در برخی از مسائل زندگی بر اساس احساسات خود تصمیم می‌گیرند. برخی از تحقیقات دانشگاهی نشان از این دارد که در نواحی روستایی ونکوور مردم روابط اجتماعی بیشتری با یک‌دیگر برقرار می‌کنند اما در مناطق شهر‌نشین، محفل‌های دوستانه کمتر مشاهده می‎شود.

آداب رفتار در وینیپیگ

وینیپیگ هم مانند سایر استان‌ها در کانادا، یک شهر چند فرهنگی است به این دلیل که بیشتر ساکنین آن کانادایی اصیل نیستند بلکه نسل‎‌های قبلی آن‌ها از کشورهایی مانند مکزیک یا اسکاتلند به این شهر مهاجرت کرده‌اند. در برخورد با مردم وینیپیگ این موضوع را چندین مرتبه از زبان آن‌ها می‌شنوید البته صحبت‌های آن‌ها راجع به نسل‌ غیر کانادایی بدین معنا نیست که آن‌ها به کانادایی بودن خود افتخار نمی‌کنند بلکه به معرفی نژاد اصلی خود علاقه نشان می‌دهند. همین علاقه به نژاد اصلی، مردم شهر وینیپیگ را به حفظ آداب و سنن و انتقال آن به نسل‌های بعدی ترغیب نموده است. 

آداب رفتار در ویندزور

تعداد زیادی از مردم ساکن در ویندزور، مهاجر هستند و همین امر باعث می‌شود تا شما با آداب و رسوم کشورهای مختلف آشنایی پیدا کنید.. ویندزور یک شهر شاد است که در آن به طور سالانه  جشن‌های متنوعی برگزار می‌شود. نمایش فیلم‌، علاقه به ادبیات و موسیقی ویندزور را به یک شهر جذاب تبدیل کرده است. مراسم‌های مذهبی و جشن‌هایی که از سوی مهاجرین در ویندزور برگزار می‌شود سرگرمی بسیار خوبی برای سایر ساکنین محسوب می‌شود.

بخشی از فرهنگ و آداب مردم ساکن در ویندزور در مراسم موسیقی سنتی نمایان می‌شود. بهتر است در مراسم‌هایی که توسط مهاجرین به مناسبت‌های مذهبی یا سنتی برگزار می‌شود شرکت کنید. مردم در ویندزور به رشته‌های هنری علاقه زیادی دارند به همین دلیل کلاس‌های آموزشی زیادی در گرایش‌های مختلف در این شهر دایر هستند. ویندزور در زمینه موسیقی از پشتوانه بسیار قوی و قدیمی برخوردار است و مردم شهر از زمان گذشته به این هنر توجه خاصی داشته‌اند.

همچنین به دلیل نزدیک بودن ویندزور به آمریکا، فرهنگ مردم این کشور نیز به دلیل رفت و آمد زیاد گردشگران و تجار به این شهر رسوخ کرده است. مردم در ویندزور، مودب و خوش اخلاق هستند بنابراین بابت برقراری ارتباط با ساکنین شهر ویندزور جای نگرانی نیست.

آداب رفتار در ویکتوریا

طبیعت شگفت‌انگیز ویکتوریا تاثیر زیادی در شکل‌گیری شخصیت مردم در این شهر داشته است به نحوی که این مناظر زیبا، مردم را به صرف بخشی از اوقات فراغت خود به تفریح و گردش ترغیب می‌کند. تعداد بسیار زیاد رستوران‌ها، مسابقات ورزشی و جشن‌های سنتی گویای همین امر است. هنر و ورزش نیز به بخشی از فرهنگ مردم ویکتوریا تبدیل شده است. در ویکتوریا راحت‌تر می‌توانید با مردم ارتباط برقرار کنید اما در ابتدای آشنایی و برخوردهای اولیه، رفتار خیلی صمیمانه از خود نشان ندهید. در واقع بهتر است به طرف مقابل این فرصت را بدهید تا در مورد ایجاد رابطه دوستی با شما تصمیم بگیرد. 

آداب رفتار در مونترال

مردم در مونترال به کارهای هنری علاقه زیادی دارند. تئاتر، موسیقی و ساخت انیمیشن جزء فعالیت‌هایی است که در این شهر انجام می‌شود. موسیقی راک و جاز در مونترال از سابقه طولانی مدت برخوردار است. مردم فرانسه زبان مقیم در مونترال احساسات شاعرانه و رمانتیک خود را از اجداد فرانسوی به ارث برده‌اند.

شما این احساسات را در برخورد با مردم شهر درک می‌کنید. مردم در مونترال، فعالیت‌های اجتماعی زیادی دارند و با مهاجرین نیز مودبانه رفتار می‌کنند. آداب و رسوم مردم در مونترال شباهت زیادی به فرهنگ مردم فرانسه دارد و این امر حتی در فرهنگ غذایی مردم مونترال نیز تجلی پیدا کرده است. مردم در مونترال به سرعت با غریبه‌ها دوست نمی‌شوند اما با گذشت زمان و ایجاد آشنایی اولیه، می‌توان با آن‌ها ارتباط دوستانه برقرار کرد.

راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آنتاریو
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آنتاریو
 • شروع زندگی در آنتاریو
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
راهنمای تازه واردان استان آلبرتا
 • چک لیست مدارک و وسایل موردنیاز
 • راهنمای قوانین آلبرتا
 • شروع زندگی در آلبرتا

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

فرهنگ مردم کانادا به چه کشورهایی در جهان شباهت دارد؟

به طور کلی آنچه که به عنوان فرهنگ جامعه کانادایی معرفی می شود شباهت زیادی به فرهنگ مردم در فرانسه، انگلستان و آمریکا دارد. به این دلیل که بخش ‌هایی از کانادا برای مدتی مستعمره فرانسه و انگلستان بوده است.

فرهنگ غذا خوردن در کانادا چیست؟

کانادایی ها معمولا به تنهایی غذا نمی‌خورند و بعد از جمع شدن تمام میهمانان و نشستن دور میز، غذای خود را میل می‌کنند. همچنین در اغلب خانواده‌ ها تا زمانی که شخصی که از لحاظ سن بزرگ ‌تر از بقیه است شروع به میل غذا نکرده سایر میهمانان نیز غذا نمی ‌خورند. بهتر است در میهمانی منتظر بمانید تا میزبان صندلی شما را مشخص کند.

نکاتی که باید در تجارت با کانادایی ها رعایت کنید چیست؟

برای انعقاد هر قراردادی با سایر تجار در کانادا باید با کت و شلوار و کراوات حضور یافت. برای خانم ‌ها نیز کت و دامن لباس موجهی محسوب می‌شود. همچنین در زمان اجرای قرارداد نباید سعی داشته باشید مفاد قرارداد را به نفع خودتان تغییر دهید و در واقع در کانادا چانه ‌زنی به معنایی که در ایران رواج دارد مرسوم نیست. همچنین انجام تعهدات قرارداد در موعد تعیین شده از اهمیت زیادی برخوردار است.

چگونه در کشور کانادا سخنرانی موفقی داشته باشم؟

کم ‌ترین وقت را برای احوال‌پرسی بگذارید و خیلی سریع سخنرانی اصلی را شروع کنید. همچنین اگر قرار است در مکانی در مورد موضوع خاصی سخنرانی کنید بهتر است که در بین مباحث، به موضوعات حاشیه نپردازید. معمولا جلسات سخنرانی در کانادا در فضایی آرام و بدون بحث یا تنش اداره می ‌شود.

چگونه یک مدیر موفق در کانادا باشیم؟

در کانادا مدیران معمولا انسان‌ های خودرایی نیستند و در جلسات خود نظر درست را از دیگران می پذیرند. همچنین مدیران در کانادا، کارکنان خود را با معیار مهارت و تخصص می‌سنجند. در کانادا تبعیض براساس نژاد و رنگ پوست معنایی ندارد.

آداب هدیه دادن در کانادا چیست؟

کانادایی‌ها در روزهای کریسمس و روز تولد به یکدیگر هدیه می ‌دهند. معمولا شربت درخت افرا یک هدیه رایج در کانادا محسوب می‌شود. در کانادا مرسوم است که گیرنده هدیه، بلافاصله آن را باز می ‌کند. همچنین در کانادا استفاده از وجه نقد به عنوان هدیه در هیچ یک از ایالات مرسوم نیست. کانادایی ‌ها برای دوستان خود بیشتر شکلات، شربت و گل می خرند.

آداب مهمانی رفتن در کانادا چیست؟

اگر یک دوست کانادایی برای وعده شام شما را به منزل خود دعوت کرد بهتر است یک جعبه شکلات یا یک دسته گل برای او بخرید و در زمان ورود به منزل آن را به میزبان بدهید. جالب است بدانید که در ایالت کبک، مردم قبل از ورود به خانه میزبان، دسته گل را برای او می ‌فرستند. 

آداب و رفتار مردم ونکوور چگونه است؟

مردم در ونکوور در مقایسه با سایر استان های کانادا از خلق و خوی شاعرانه تری برخوردارند و در برخی از مسائل زندگی بر اساس احساسات خود تصمیم می‌گیرند. همچنین در نواحی روستایی ونکوور مردم روابط اجتماعی بیشتری با یکدیگر برقرار می‌ کنند اما در مناطق شهر‌نشین، محفل‌های دوستانه کمتر مشاهده می ‎شود.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید