لغو تعهد آموزش رایگان

لغو تعهد آموزش رایگان

یکی از مشکلاتی که سر راه آن دسته از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است که در دانشگاه‌های دولتی و به صورت روزانه تحصیل کرده‌اند، مسئله آزادسازی مدرک تحصیلی یا لغو تعهد آموزش رایگان است. روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای لغو تعهد آموزش رایگان از آن‌ها استفاده کنید. بسته به شرایط‌ می‌توانید یکی از این روش‌ها را برای آزادسازی مدارک دانشگاهی خود به کار ببرید.

در این مقاله راجع به رو‌ش‌های لغو تعهد آموزش رایگان توضیحاتی ارائه می‌شود که می‌تواند برایتان مفید باشد. در ادامه با تراست همراه باشید.

کتاب راهنمای آزادسازی مدرک تحصیلی
کتاب راهنمای آزادسازی مدرک تحصیلی
 • روش های آزادسازی مدرک
 • راهنمای ثبت نام سامانه سجاد
 • مراحل آزادسازی مدرک تحصیلی

لغو تعهد آموزش رایگان چیست

اگر در دانشگاه‌های دولتی به صورت روزانه تحصیل کرده باشید در زمان ثبت‌نام در دانشگاه فرمی را امضا کردید که شما را ملزم می‌کند بسته به سهمیه منطقه قبولی خود، به میزان ضریب سال‌های تحصیل خود در دانشگاه، تعهد خدمت به کشور داشته باشید. این ضریب به سهمیه و منطقه قبولی شما بستگی دارد.

در واقع به دلیل آموزش رایگان دانشگاه به شما، تعهد خدمت از شما گرفته می‌شود. این تعهد به خدمت به این معناست که برای دریافت مدرک دانشگاهی خود، کار دشواری پیش رو دارید! برای این که بتوانید از دانشگاهی خارجی پذیرش بگیرید باید مدرک یا مدارک دانشگاهی قبلی‌تان را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید پس راه گریزی برای دریافت مدرک دانشگاهی‌تان ندارید!

لغو تعهد آموزش رایگان روش‌هایی دارد که متناسب با شرایط‌تان می‌توانید روش مناسب را انتخاب کنید. 3 روش مرسوم برای لغو تعهد آموزش رایگان و آزاد سازی مدرک دانشگاهی وجود دارد:

 1. پرداخت هزینه و خرید مدارک دانشگاهی
 2. گرفتن نامه عدم کاریابی
 3. رد کردن سابقه بیمه به عنوان تعهد خدمت

پرداخت هزینه و خرید مدارک دانشگاهی برای لغو تعهد آموزش رایگان

می‌توان گفت که ساده‌ترین و در عین حال پرخرج‌ترین روش برای لغو تعهد آموزش رایگان، پرداخت هزینه آزاد کردن مدارک تحصیلی دانشگاه‌هایی است که در آن‌ها تحصیل کرده‌اید. برای این که بتوانید مدرک دانشگاهی خود را از این طریق آزاد کنید، ابتدا باید کاملا با دانشگاه خود تسویه کنید و هیچ بدهی به دانشگاه نداشته باشید.

هزینه آزادسازی مدرک دانشگاهی یا لغو تعهد آموزش رایگان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)
 • سهمیه منطقه‌ای کنکور (منطقه‌های 1، 2، 3)
 • میزان سابقه کار (هر چقدر بیمه کاری بیشتری برایتان رد شده باشد، هزینه آزادسازی مدرکتان کمتر می‌شود)
 • گروه تحصیلی (فنی و مهندسی، علوم پایه، پزشکی، انسانی، هنر و …)
 • سال شروع و سال پایان مقطع تحصیلی مورد نظر

البته برای استفاده از تخفیفات مربوط به سابقه کاری، باید بدانید که رد شدن بیمه در طول دوران تحصیل تاثیری در هزینه آزادسازی مدارکتان ندارد و اگر پس از دوران تحصیل، سابقه کاری همراه با بیمه داشته باشید، هر مقدار که برایتان بیمه رد شده باشد از هزینه خرید مدرکتان کم می‌شود.

هزینه آزاد کردن یا خرید مدارک دانشگاهی هر ساله تغییر می‌کند. برای مشاهده این هزینه‌ها می‌توانید به سایت امور دانشجویان وزارت علوم مراجعه کنید.

گرفتن نامه عدم کاریابی برای لغو تعهد آموزش رایگان

این روش تقریبا هزینه‌ای برایتان ندارد ولی مقداری زمان بر است. برای این که بتوانید از این طریق تعهد آموزش رایگان خود را لغو کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل یک سال تمام از تاریخ فارغ‌التحصیلی تان گذشته باشد.
 • اگر آقا هستید باید حداقل یک سال تمام از دریافت کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم‌تان نیز گذشته باشد.
 • حداقل 6 ماه از تاریخ ثبت‌نام‌تان در موسسه کاریابی گذشته باشد.
 • سابقه کاری که در آن برایتان بیمه رد شده باشد، نداشته باشید.
 • نباید در مقاطع تحصیلی بالاتر در حال تحصیل باشید (مثلا برای آزاد کردن مقطع کارشناسی نمی‌توانید دانشجوی کارشناسی ارشد باشید).
 • حداکثر 6 ماه پس از زمان فارغ‌التحصیلی مهلت دارید که در موسسه کاریابی ثبت‌نام کنید.
 • در صورتی که آقا هستید، حداکثر 1 سال از زمان صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم، فرصت ثبت‌نام در موسسه کاریابی را دارید.

توجه داشته باشید که بر اساس رای دیوان عدالت اداری مورخ 1398/08/28، دو محدودیت زمانی اخیر ابطال شده است ولی ظاهرا با وجود لازم الاجرا بودن، به آن عمل نمی‌شود. بهتر است در این مورد از موسسات کاریابی یا از مشاوران ما در تراست پرس و جو کنید؛ شاید عمل به این رای دیوان عدالت اداری در دستور کار موسسات کاریابی قرار گرفته باشد.

در صورتی که پس از گذشت 6 ماه از درخواست یافتن شغل از موسسه کاریابی، موسسه نتواست هیچ موقعیت شغلی متناسب با تخصص و رشته تحصیلی شما پیدا کند، نامه عدم کاریابی برایتان صادر می‌شود. پس از صدور این نامه باید مراحل اداری زیر را طی شود تا تعهد تحصیل رایگان‌تان لغو شود:

 1. اعلام نتیجه عدم کاریابی به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان مورد نظر از موسسه کاریابی
 2. اعلام نتیجه بررسی به اداره کار کل استان پس از بررسی و کنترل مدارک و شرایط
 3. مکاتبه اداره کار کل استان با دانشگاه محل تحصیل‌تان و لغو تعهد خدمت

توجه داشته باشید که با نامه عدم کاریابی می‌توانید مدارک دانشگاهی تمام مقاطع تحصیلی خود را آزاد کنید. مثلا اگر فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد باشید، با دریافت نامه عدم کاریابی می‌توانید مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را آزاد کنید.

دقت داشته باشید که موسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیر دولتی، مجاز نیستند که بابت انجام مکاتبات لغو تعهد خدمت متقاضیان، هیچ وجهی از شما دریافت کنند.

همچنین بخوانید: معافیت تحصیلی برای اپلای

رد کردن سابقه بیمه به عنوان تعهد خدمت برای لغو تعهد آموزش رایگان

روش دیگری که می‌توانید برای آزاد کردن مدارک تحصیلی خود استفاده کنید، انجام خدمتی است که متعهد شده‌اید آن را انجام دهید. در این روش می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل در شغلی مشغول به کار شوید که برایتان بیمه رد شود و مدت زمانی که بیمه برایتان رد می‌شود به عنوان مدت خدمت برای لغو تعهد آموزش رایگان شما در نظر گرفته می‌شود. میزان تعهد خدمت برای هر فارغ‌التحصیل متفاوت است و بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)
 • نوع سهمیه ورود به دانشگاه (منطقه 1،2،3، شاهد، رزمندگان و آزاد)

مثلا اگر فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی از منطقه 1 باشید و با سهمیه ایثارگری وارد دانشگاه شده باشید، متعهد هستید که برابر با تعداد سال‌های تحصیل خود یعنی به طور معمول 4 سال خدمت کنید یا اگر دانش آموخته مقطع کارشناسی از منطقه 2 باشید و با سهمیه مناطق وارد دانشگاه شده باشید، باید دو برابر زمان تحصیلتان در مقطع کارشناسی یعنی به طور معمول 8 سال خدمت کنید. برای این که از مدت تعهد خدمت خود باخبر شوید، به گواهی موقت خود نگاهی بیندازید.

توجه داشته باشید که برای آقایان، مدت زمان خدمت سربازی به عنوان زمان تعهد محاسبه می‌شود و از تعداد سال های تعهدتان کم می‌شود. البته باید با پرداخت حق بیمه برای مدت خدمت سربازی، این مدت را به مدت بیمه کاری خود اضافه کنید.

 برای آزاد کردن مدارک دانشگاهی با استفاده از روش رد کردن سابقه بیمه باید توجه داشته باشید که اگر مثلا در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت روزانه در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کرده‌اید و همچنین مدتی سابقه بیمه پس از اتمام دوره تحصیل دارید، ابتدا باید با سابقه بیمه تان، مدرک کارشناسی خود را آزاد کنید و هر چه از بقیه سابقه بیمه‌تان اضافه آمد، برای آزاد کردن مدرک کارشناسی ارشد خود استفاده کنید. اگر میزان سابقه بیمه تان آن قدر نبود که بتوانید مدرک کارشتاسی ارشد خود را آزاد کنید، می‌توانید هزینه مدت خدمت باقی مانده را به صورت نقدی بپردازید و مدرک کارشناسی ارشد خود را آزاد کنید.

البته معمولا متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، از این روش استفاده نمی‌کنند چون بسیار زمان بر است. مثلا برای آزادسازی مدرک‌های کارشناسی و کارشناسی ارشدتان از طریق انجام تعهد خدمت ممکن است مجبور شوید تا 12 سال برای اتمام تعهدتان و تحصیل در خارج از کشور منتظر بمانید!

همان طور که در روش پرداخت هزینه برای آزادسازی مدرک هم اشاره شد، هر چقدر بیشتر بیمه رد کنید، هزینه خرید مدارک تحصیلی تان کمتر می‌شوید بنابراین بنا به موقعیت‌تان می‌توانید روشی ترکیبی را برای آزادسازی مدرکتان انتخاب کنید؛ یعنی می‌توانید پس از اتمام تحصیل، یک سال یا چند سال مشغول به یک کار بیمه دار شوید و هزینه بقیه مدت تعهدتان را به صورت نقدی بپردازید. در این صورت زمان کمتری را برای اتمام مدت تعهد خدمتتان سپری می‌کنید.

جمع‌ بندی

در این مقاله، 3 روش لغو تعهد آموزش رایگان یا آزادسازی مدارک دانشگاهی توضیح داده شد. بسته به شرایطی که برای انجام مقدمات تحصیل در خارج از کشور در آن قرار دارید، هر کدام از این روش‌ها یا در صورت مقدور بودن ترکیبی از این روش‌ها می تواند برایتان مفید باشد.

مثلا ممکن است شرایط مالی را برای خریدن مدارک تحصیلی خود نداشته باشید، در این صورت می‌توانید از روش گرفتن نامه عدم کاریابی یا ترکیبی از روش‌های پرداخت سابقه بیمه و خرید مدرک دانشگاهی استفاده کنید. باید تمامی شرایط را بررسی کنید و درست‌ترین راه را انتخاب کنید.

در صورتی که سوالات بیشتری در مورد لغو تعهد آموزش رایگان دارید، می‌توانید به صورت تلفنی از مشاوره‌های مشاوران ما در تراست بهره ببرید.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

سوالات متداول

آیا در صورت داشتن سابقه بیمه می توان از طریق نامه عدم کاریابی برای آزاد کردن مدرک اقدام کرد؟

خیر. حتی اگر 1 روز سابقه بیمه برایتان رد شده باشد، نمی‌توانید از روش نامه عدم کاریابی برای لغو تعهد آموزش رایگان یا آزادسازی مدارکتان استفاده کنید و باید از دو روش دیگر یا ترکیبی از آن دو روش استفاده کنید.

لغو تعهد آموزش رایگان شامل چه کسانی می شود؟

افرادی که در دانشگاه‌های دولتی به صورت روزانه تحصیل کرده اند، به نسبت سال‌های تحصیلشان، تعهد خدمت دارند و برای آزاد کردن این مدرک دانشگاهی باید از روش‌هایی برای لغو این تعهد استفاده شود. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی، مجازی و آزاد، تعهد خدمت ندارند.

سابقه کار حین تحصیل تاثیری در هزینه آزادسازی مدرک یا مدت زمان سابقه بیمه برای آزادسازی مدرک دارند؟

خیر. بیمه‌ای که پس از اتمام دوران تحصیل رد شود، هزینه آزادسازی مدرک را کاهش می‌دهد و از مدت سابقه بیمه برای لغو تعهد آموزش رایگان کم می‌کند.

تحت چه شرایطی می توان از کارافتادگی برای لغو تعهد آموزش رایگان استفاده کرد؟

تعهدات خدمت آموزش رایگان دانش آموختگان، دانشجویان انصرافی و دانشجویان اخراجی در صورت ارائه گواهی از کار افتادگی تائید شده از شورای پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی هر استان، لغو خواهد شد. توجه کنید که افرادی که صرفا قادر به انجام یک کار خاص نباشند، نمی‌توانند از روش از کار افتادگی استفاده کنند.

چه مدارکی برای ثبت نام در موسسات کاریابی در روش گرفتن نامه عدم کاریابی مورد نیاز است؟

کپی گواهی موقت فارغ‌التحصیلی عکسدار از دانشگاه‌تان
کپی شناسنامه و کارت ملی
کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

غیر از این 3 روش، راه های دیگری برای لغو تعهد آموزش رایگان وجود دارد؟

روش‌های دیگری برای لغو تعهد آموزش رایگان وجود دارد که مرسوم نیستند و عمومیت ندارند. روش‌های مربوط به دانشجویان بورسیه و دانشجویان متعهد به آموزش و پرورش و یا روش‌های مرتبط با شرایط از کار افتادگی یا بازنشستگی از جمله این روش‌ها هستند.

آزادسازی مدارک دانشگاهی با استفاده از روش پرداخت هزینه چقدر طول می کشد؟

لغو تعهد آموزش رایگان با استفاده از این روش معمولا از 5 روز تا 20 روز به طول می‌انجامد.

دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند در حین تحصیل برای آزاد کردن مدرک کارشناسی خود از طریق روش گرفتن نامه عدم کاریابی اقدام کنند؟

خیر. امکان آزاد کردن مدرک مقطع تحصیلی قبلی در حین تحصیل از طریق روش گرفتن نامه عدم کاریابی امکان پذیر نیست و باید پس از پایان دوره تحصیل برای این کار اقدام کنید

30 دیدگاه برای “لغو تعهد آموزش رایگان

  با سلام. من مدرک کارشناسی م روزانه است و سال 97 فارغ تحصیل شدم.
  از سال 97تا 1400 بیمه دارم و همزمان در دانشگاه غیرانتفاعی درس خوندم.
  از این سابقه بیمه میتونم برای مدرک لیسانس استفاده کنم ؟

  پاسخ

  با سلام ،
  من در موسسه کاریابی ثبت نام کردم که برام کار پیدا نشه و بتونم مدرک لیسانس و ارشدم را آزاد کنم، آیا امکانش هست که یک وقت توی این ۶ ماه برام کار پیدا بشه و مجبور بشم اون کار را قبول کنم؟
  اگر کار پیدا بشه باید حتما سر اون کار بریم ؟

  با سلام. بله می توانید با توجه به شرایطتان نپذیرید و مشکل ساز نمی باشد؛ تنها نکته مهم این مسئله می باشد تا دریافت نامه عدم کاریابی برایتان بیمه رد نشود.

  سلام
  من بازنشسته آموزش و پرورش هستم و بعد از بازنشستگی در مقطع کارشناسی ارشد(روزانه) تحصیل کردم و فارغ التحصیل شدم حالا برای گرفتن دانشنامه کارشناسی ارشد بایستی هزینه ای پرداخت کنم ؟ یا بایستی مجددا کار کنم ؟

  با سلام. با توجه به این مسئله که تعهد خدمت پس از فراغت می باشد، نیاز است بیمه پس از فارغ التحصیلتان رد شده باشد.

  ببخشید ولی من جوابمو نگرفتم. منظور من این بود که گپ ۵ ساله بین کارشناسی و کارشناسی ارشد مشکل ساز نمیشه؟

  با سلام. اگر برای مقطع دکتری قصد داشته باشید اقدام کنید، سال اتمام ارشدتان مهم می باشد. اگر برای کارشناسی ارشد مجدد بدون ارائه مدرک کارشناسی ارشدتان قصد داشته باشید اقدام کنید، نیاز است گپ تحصیلیتان را با سابقه کار پوشش دهید.

  سلام ، من سال ۹۵ مدرک کارشناسیم رو گرفتم ، بعدش رفتم سربازی و سال ۹۸ سربازیم تموم شد. بعدش سال ۱۴۰۰ کنکور ارشد دادم و سال بعد ارشدم تموم میشه. آیا بعد از ارشد میتونم از طریق نامه عدم کاریابی مدرکم رو آزاد کنم؟ هر دو مدرک با هم آزاد میشه؟ اون گپ ۵ ساله بین کارشناسی و ارشد مشکل ساز نیست؟

  با سلام. پس از اتمام تحصیلتان طبق قانون تا یک سال فرصت دارید تا از طریق نامه عدم کاریابی مدرکتان را آزادسازی کنید. پس از اتمام آن زمان نیاز است هزینه تحصیلتان را پرداخت کنید یا به مدت تحصیلتان برایتان بیمه رد شده باشد.

  سلام
  من‌ قبل خدمت به مرکز کاریابی مراجعه و ثبت نام کردم
  آیا این‌قابل قبوله ؟یا باید بعد از خدمت تو کاریابی ثبت نام‌گنم؟

  با سلام. نیاز است بعد از اتمام خدمت به اداره کاریابی مراجعه کنید. این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که پس از اتمام خدمت، زیر شش ماه بایستی به اداره کار مراجعه کنید. در غیر این صورت نیاز است هزینه تحصیلتان را پرداخت کنید.

  سلام وقت بخیر
  من همزمان با مقطع ارشدم جایی کار میکردم و برام 7 ماه بیمه رد شده، ولی از اواسط دوره ارشد دیگه سرکار نرفتم. الان میخوام مدارک کارشناسی و ارشدم رو آزاد کنم. آیا میتونم از طریق گرفتن نامه عدم کاریابی برای لغو تعهد آموزش رایگان اقدام کنم؟

  با سلام. امکانش وجود دارد اقدام کنید، اما میتوانند بابت بیمه رد شده اعلام کنند هزینه مدارک را نیاز است پرداخت کنید. بهتر است اعلام نکنید بیمه برایتان رد شده است.

  سلام
  وقت بخیر
  ببخشید من در دوران تحصیل ارشدم مشغول به کار بودم و برام بیمه رد شده
  آیا از این بیمه برای ازادسازی مدرک کارشناسی میشه استفاده کرد یا چون در زمان تحصیل ارشد بوده دیگه قابل استفاده نیست؟

  با سلام و وقت بخیر
  من 6 ماه پیش در اداره کاریابی درخواست کار دادم و نامه عدم کاریابی برام صادر شد و نامه هم از اداره کار گرفتم و نامه رو در سامانه سجاد بارگزاری کردم اما 10 روزی هست که هیچ جوابی از دانشگاه دریافت نکردم. از اونجایی که تاریخ اخذ مدرک من برمیگرده به 31 شهریور پارسال آیا امکان داره علت عدم پاسخگویی دانشگاه این مسئله باشه؟ در صورتیکه مشکل تاریخ اخذ مدرک بوده چرا تو اداره کار برای من نامه عدم کاریابی صادر کردن؟ ممنون میشم اگر ممکنه من رو در این زمینه راهنمایی بفرمایین.

  با سلام. بایستی حتما با اداره آموزش دانشگاه تان تماس حاصل فرمایید تا تایید کنند و مشکل را جویا شوید.

  سلام
  وقتتون بخیر، برای آزادسازی مدرک ارشد منطقه یک با استفاده از خدمت سربازی به چه مدارکی نیاز است؟ آیا آپلود کارت پایان خدمت کفایت میکند؟
  و آیا سابقه خدمت برای همه ۲۴ ماه محسوب میشود یا اگر از کسری استفاده کرده باشیم بتناسب کمتر از این مقدار در نظر میگیرند؟
  ببخشید طولانی شد، بسیار ممنون میشم اگر کمی توضیح بفرمایید

  با سلام. نیاز است یا به اداره کاریابی بروید و درخواست کار دهید یا هزینه مبلغ را پرداخت کنید.

  سلام
  سابقه بیمه ای که در دوران تحصیل در مقطع دکترا بدست آمده است آیا قابل استفاده برای آزادسازی مدرک مقطع لیسانس یا فوق لیسانس است؟

  سلام از زمان ثبت در سامانه سجاد تا پرداخت هزینه لغو تعهد چقدر طول میکشد

  با سلام. وابسته به دانشگاه تان می باشد زیرا دانشگاه تحصیلی‌تان در ابتدا پرونده شما را بررسی می‌کند

  با سلام، من به تازگی در مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم و مدرک گواهی موقت هنوز صادر نشده، آیا میتونم درخواست لغو تعهد بدم؟

  سلام
  مدرک گواهی موقت باید صادر شده باشد ، برای این کار ابتدا در سامانه سجاد ثبت نام کنید و لغو تعهد خدمت را بزنید. موارد مختلفی برای لغو تعهد وجود دارد ،در این راستا شما لغو تعهد از طریق پرداخت حق الزحمه دوره تحصیل را انتخاب کنید.

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی انصرافی دانشگاه روزانه که مدرک معادل کاردانی رو گرفتم میتونم از طریق عدم کاریابی لغو تعهد درخاست بدم یا خیر؟؟؟

  با سلام.
  با توجه به روزانه بودن رشته تان، موقع انصراف، هزینه تحصیل را از شما دریافت کرده اند پس نیازی به لغو تعهد ندارید.

  سلام وقتتون بخیر
  برای آزاد سازی مدرک از طریق سابقه بیمه چه مدارکی رو باید ارائه بدیم؟ آیا تنها ارائه ریز سوابق بیمه پرداختی مهر و امضا شده کافیه؟ یا باید نامه از محل کار هم داشته باشیم؟
  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.