آزادسازی مدرک تحصیلی

آزادسازی مدرک تحصیلی
کتاب راهنمای آزادسازی مدرک تحصیلی
کتاب راهنمای آزادسازی مدرک تحصیلی
 • روش های آزادسازی مدرک
 • راهنمای ثبت نام سامانه سجاد
 • مراحل آزادسازی مدرک تحصیلی
آزادسازی مدارکم را چگونه انجام بدهم؟

مدرک موقت

افرادی که در دانشگاه‌های سراسری مقطع روزانه تحصیل کرده‌اند و می‌خواهند در داخل کشور کار و زندگی کنند ، نیازی به آزادسازی مدرک تحصیلی و دریافت اصل مدرک خود برای انجام فعالیت‌هایشان ندارند. این افراد تمام کارهایشان را می‌توانند با همان مدرک موقت حل کنند.

البته پسرها بعد از مشخص شدن وضعیت خدمت سربازی‌شان می‌توانند مدرک موقت خود را از دانشگاه تحویل بگیرند. بدین صورت که قبل از اعزام به خدمت سربازی با در دست داشتن برگه سبز خدمت یا در حین خدمت سربازی با داشتن گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمت برای دریافت مدرک موقت اقدام کنند. البته این موضوع در صورتی صادق است که کارت پایان خدمت نداشته و باید به خدمت سربازی بروند و صد البته هم همینطور.

گرفتن اصل مدرک دانشگاه

برخی افراد به دلایل متعددی از جمله گرفتن ویزای تحصیلی، دریافت ویزای کاری و …  خواستار مهاجرت به خارج از کشور هستند. برای خیلی از کشورها مانند آلمان، باید همان ابتدا قبل از دریافت ویزا و در مصاحبه سفارت تمام مدارک لازم را ارائه داد که مهمترینشان مدرک تحصیلی است. اینجاست که بحث آزادسازی مدرک تحصیلی مطرح می‌شود.

باید در ابتدا گفت که تمام این دردسرها فقط برای دانشجوهای دانشگاه‌های سراسری مقطع روزانه است و حتی دانشجویان مقطع شبانه مشکل آزادسازی مدرک تحصیلی ندارند. افرادی که از آموزش رایگان مقطع روزانه بهره‌مند شده‌اند ، متعهداند که به میزان ترم‌های تحصیلی مندرج در سنوات خود برای کشور خدمت کنند. البته این زمان برای افرادی که از شرایط مناطق 2 و 3 برای کنکور کارشناسی بهره برده‌اند به ترتیب 2 و 3 برابر است.

درباره لغو تعهد آموزش رایگان و معافیت تحصیلی برای اپلای با مراجعه بهذ هر لینک اطلاعات کاملی کسب کنید.

درخواست تغییر به سهمیه منطقه یک برای آزادسازی مدرک تحصیلی

باید خاطر نشان کرد دانشجویان مناطق 2 و 3 که دارای رتبه کشوری بهتری از آخرین فرد قبولی منطقه 1 در رشته و دانشگاه خود هستند با مراجعه به سازمان سنجش و دریافت تاییدیه، می‌توانند مدت خدمت را مانند دانشجویان منطقه 1 به میزان تحصیل خود، کاهش دهند. برای مقاطع ارشد و دکتری شرایط مناطق حذف شده و تمام دانشجویان از یک شرایط بهره‌مند می‌شوند.

نحوه آزادسازی مدرک تحصیلی

 حال که نیاز به اصل مدرک تحصیلی شد، باید از راه‌های موجود برای آزادسازی مدرک بهره جُست. سه راه عمده برای آزادسازی مدرک تحصیلی موجود است. (البته باید ذکر کرد چند روش دیگر از جمله بازنشستگی، ازکارافتادگی نیز وجود دارد که عموماً متقاضیان با این روش‌ها مشکلی در آزاد سازی مدرک تحصیلی خود پیدا نمی‌کنند.) هر کدام از این راه‌ها محاسن و معایب خود را دارد.

راه‌ های آزادسازی مدرک تحصیلی

 1. آزاد سازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه تحصیل
 2. آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق کاریابی
 3. آزادسازی مدرک تحصیلی با سابقه بیمه

تمام این مراحل زمانی برای پسرها  قابل اجراست که وضعیت خدمتشان مشخص باشد. یعنی باید یا کارت پایان خدمت یا معافیت‌های موقت مثل معافیت تحصیلی داشته باشند. حال زمانی که تمام فعالیت‌های مبنی بر آزادکردن مدرک تحصیلی انجام شد، فرد متقاضی با در دست داشتن مدارک خود باید نخست در سامانه سجاد وزارت علوم به آدرس https://portal.saorg.ir ثبت نام کرده و درخواست لغو تعهد خود را ثبت کند.

زمانی که درخواست بررسی شده تایید می‌شود، می‌توان نامه لغو تعهد خدمت را پرینت گرفت و با آن نامه به دانشگاه مراجعه و برای دریافت مدرک تحصیلی اقدام کرد.

همچنین بخوانید: اپلای حین سربازی

آزادسازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه تحصیل

این روش آسان‌ترین و سریع‌ترین روش آزاد سازی مدرک تحصیلی است ولی در عین حال پرهزینه‌ترین روش نیز محسوب می‌شود. در این روش با پرداخت کل مبلغ تعیین شده برای هر مقطع تحصیلی می‌توان مدرک تحصیلی خود را دریافت کرد.

هزینه آزاد کردن مدرک تحصیلی

این هزینه به سال ورود افراد، مقطع تحصیلی و تعداد ترم تحصیلیشان بستگی دارد. (البته ترم‌هایی که دانشجو مرخصی‌ای گرفته که در سنوات تحصیلی‌اش ذکر نشده، جزو ترم‌های تحصیلی محسوب نمی‌شود و نباید برایش هزینه‌ای پرداخت.) برای نمونه برای دانشجویان کارشناسی ورودی سال 89 این مبلغ در حدود ترمی یک میلیون تومان بود. ( لازم به ذکر است که این مبلغ برای سال‌های 89 به قبل بسیار کمتر از این بوده و در این سال با افزایش قیمت دهمراه بود.)

دانشجویانی که به هر دلیل (مثل تغییر مقطع روزانه به شبانه) برای برخی ترم‌هایشان هزینه پرداختند، مبلغ آن ترم‌ها از هزینه کل آزادسازی مدرک تحصیلیشان کم می‌شود.(مثلا دانشجویی از ترم 5 شبانه شده و هزینه بقیه ترم‌هایش را تا پایان تحصیل می‌پردازد، این دانشجو برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود فقط باید هزینه 4 ترم اول خود را که روزانه محسوب می‌شد، بپردازد.)

نحوه آزاد سازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه

دانشجویان که خواستار آزادسازی مدرک تحصیلی به روش پرداخت مستقیم هزینه تحصیل هستند ، باید توجه داشته باشند که ابتدا قبل شروع مراحل آزاد کردن مدرک خود باید به صورت کامل با دانشگاه تسویه حساب کرده و هیچگونه بدهی‌ای نداشته باشند.

تحصیل در مقاطع بالاتر (دکتری یا کارشناسی ارشد) در دانشگاه‎ های سراسر  نوبت روزانه مشکلی برای آزاد کردن مدرک از طریق پرداخت هزینه تحصیل ایجاد نمی‌کند. البته برای آزاد کردن مقطع بالاتر مثل ارشد و دکتری باید مدرک مقطع پایین تر (کارشناسی) نیز آزاد باشد ولی برای آزاد کردن مقطع پایینتر به مدرک مقطع بالاتر نیازی نیست.

درباره اپلای برای ارشد، اپلای برای دکتری و تغییر رشته در اپلای بخوانید.

 آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق کاریابی

آزادسازی مدرک تحصیلی با کاریابی بسیار نسبت به روش پرداخت هزینه تحصیل کم هزینه‌تر بوده ولی به نسبت زمانبرتر است. پسرها در این روش باید تکلیف سربازیشان روشن شده باشد. بدین صورت که کارت پایان خدمت را به همراه داشته باشند. (معافیت تحصیلی مانند روش پرداخت هزینه تحصیل به کار نمی‌آید.)

شیوه آزادسازی مدرک تحصیلی با کاریابی

به دلیل تغییر مداوم قوانین موجود وزارت کار و وزارت علوم برای روش آزادسازی مدرک تحصیلی با نبود کاریابی، بیشتر متقاضیان با مشکلاتی روبرو می‌شوند. فرد متقاضی نباید در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های سراسری نوبت روزانه مشغول به تحصیل باشد.

یکی دیگر از موارد مهم در روش آزادسازی مدرک تحصیلی با کاریابی به این صورت است که نباید قبل از گرفتن نامه نبود کاریابی برای متقاضی بیمه‌ای رد شده باشد. یکی دیگر از قوانین تازه برای آزادکردن مدرک تحصیلی خود با دریافت نامه نبود کاریابی بدین صورت است که هر فرد بعد از فراغت از تحصیل فقط 6 ماه فرصت دارد که به کاریابی‌ها مراجعه کند و تقاضای خود را ثبت نماید.

بدین معنا که فاصله تاریخ تقاضای کار با فراغت نباید بیشتر از 6 ماه باشد.(البته برای پسرها این مورد از تاریخ صدور کارت پایان خدمت محاسبه می‌شود.) تقاضای فرد متقاضی باید 6 ماه در کاریابی بماند و سپس نامه نیافتن کار از سوی کاریابی را می‌تواند دریافت کند.

یافتن کاریابی مناسب برای آزادسازی مدرک تحصیلی

 برای یافتن آدرس کاریابی‌های مورد تایید وزارت کار به سایت وزارت کار و رفاه اجتماعی قسمت کاریابی به آدرس https://karyabi.mcls.gov.ir مراجعه کنید. ترجیحاً نزدیکترین کاریابی را انتخاب کنید.

شیوه آزادسازی مدرک تحصیلی پس از دریافت نامه نبود کاریابی

باید نامه دریافتی از کاریابی را به وزارت کار و رفاه اجتماعی برده و آن را تایید کرد. برای تایید این نامه به همراه داشتن مدرک موقت الزامی است. ( البته برخی از کاریابی‌ها هنگام ثبت تقاضا برای یافتن نیز کار مدرک موقت فرد را می‌خواهند.) نامه تایید شده توسط وزارت کار تنها یک ماه اعتبار دارد و باید در نظر داشت که پس از دریافت آن، مراحل بعدی از جمله ثبت نام در سامانه سجاد را سریع انجام داد.

با ثبت نام در سامانه سجاد وزارت علوم و گرفتن تاییدیه، می‌توان نامه لغو تعهد خدمت را پرینت گرفت. با نامه لغو تعهد خدمت و بقیه مدارک لازم ( با مراجعه به سایت دانشگاه خود از مدارک مورد نیاز آگاه شوید.) به دانشگاه مراجعه کرده و درخواست دانشنامه رسمی بدهید. (برای برخی از دانشگاه‌ها به صورت اینترنتی باید درخواست دانشنامه را ثبت کرد.)

آزادسازی مدرک تحصیلی با سابقه بیمه

روش آزاد کردن مدرک تحصیلی خود با سابقه بیمه، کم دردسرترین روش است. در این روش هیچگونه هزینه‌ای بر دوش فرد متقاضی نیست. فقط باید توجه داشت که از لحاظ زمانبری فرد متقاضی باید برابر تحصیل خود، خدمت کند. (باید به این نکته که در مقدمه ذکر شد، توجه کرد که این مدت بستگی به منطقه قبولی دارد.) بعد از سپری کردن مدت تعهد خدمت خود می‌توان با ارائه بیمه کاری، مدرک تحصیلی خود را آزاد کرد.

البته این نکته قابل ذکر است که هرکسی حتی یک روز بیمه کاری داشته باشد از تعهد خدمتش به همان میزان کاسته می‌شود. برای نمونه فردی دارای 6 سال تعهد کاری است، بدین صورت که تعهدش شامل 4 سال لیسانس و 2 فوق لیسانس است، فرد مذکور 5 سال سابقه کار با بیمه دارد و خواستار آزادسازی مدرک تحصیلی خود است.

این مدت بیمه، کل تعهد دوره لیسانس و نصف تعهد کارشناسی‌ارشد فرد را پوشش می‌دهد. فرد می‌تواند با استفاده از بیمه کاری، مدرک کارشناسی خود را آزاد کرده و با پرداخت نصف هزینه مدرک فوق لیسانسش، آن مدرک را نیز آزاد کند. فقط باید توجه داشت که داشتن اشتغال در حین تحصیل در دوره روزانه برای آزاد کردن مدرک به کار نمی‌آید.

در صورت داشتن کار آزاد تاریخ صدور پروانه کسب مدنظر است. افرادی که سربازی خود را تمام کرده‌اند، با پرداخت حق بیمه خود می‌توانند مدت خدمت خود را به بیمه کاری اضافه کنند. در آخر باید مانند مراحل پیش در سامانه سجاد وزارت علوم ثبت نام کرد و گزینه انجام کار را وارد کرد.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مهاجرت با خیالی آسوده!

موسسه مهاجرتی تراست متشکل از بهترین وکلای مورد تایید اداره مهاجرت کانادا (ICCRC) همه کارهای لازم را با دقت و دلسوزی پیگیری می‌کنند

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • الهام

  سلام. من درمقطع کاردانی علمی کاربردی بودم کارشناسی دانشگاه آزاد و مقطع ارشد دولتی بودم برای آزاد کردن مدرک باید چه مراحلی را بگذرونم؟هم اکنون هم در اداره دولتی استخدام شدم و سابقه بیمه تقریبا 4 ساله دارم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • مشاور موسسه تراست

   فقط برای دانشگاه دولتی نیاز به ازادسازی مدرک دارید که سابقه بیمه از تعهد کار لازم کم میشه و هزینه باقی مانده آن باید پرداخت بشه.

 • الیسا

  سلام وقتتون بخیر

  1. در جواب سوال کنندگان اینجا، فرمودین:
  سلام فرقی نداره باید به اندازه تعهدات تون از بیمه کسر کنید و سپس مابقی رو ازاد کنید. اینکه میفرمایین از بیمه کسر کنین، یعنی سابقه بیمه مون کم میشه؟ مثلا اگر من 3 سال سابقه کار داشته باشم با کسرش مثلا میشه 1 سال؟!

  2. من بیمه رو یکی دو سال اختیاری (خویش فرما) رد کردم، و در فرم پورتال saorg ندیدم که برای بیمه اختیاری جایی داشته باشه؟ و یه گواهی هم از جایی که کار کردم باید آپلود بشه، اما از اونجایی که من اختیاری رد کردم، چیکار باید بکنم؟

  3. جایی هست که محاسبه کنه با چقدر بیمه، چقدر کسر میشه؟

  4. این تصویری که گذاشتین، ترم واحد ماه روز داره، دقیقا با کدومش باید محاسبه کنیم؟ و اینکه فنی کاردانی کامپیوتر امکان صفر شدنش هست؟

  5. بعد هر مرحله که فرم کامل میشه یا تائید میشه، نیاز هست که باز برم دانشگاه؟ یا با پست ارسال میکنن خودشون؟

  پیشاپیش ممنونم

  • کارشناس تراست

   با سلام.
   بعد از اتمام تحصیلتان وابسته به منطقه تان بایستی به میزان تعهدتان برایتان بیمه رد شود تا بتوانید مدرکتان را بدون پرداخت هزینه آزاد کنید. نکته ای که اهمیت دارد، این مسئله می باشد که قوانین در حال تغییر می باشد و این موارد طبق آخرین بروزرسانی می باشد و در مورد بیمه خویش بصورت کلی مورد قبول نمی باشد؛ اما برای اطلاع بیشتر میتوانید در مورد بیمه خویش فرما از وزارت علوم سوال بپرسید.

 • طناز

  سلام من از سال 93 بیمه برام رد شده تا الان و فارغ التحصیلی ام سال 95 هست با توجه به اینکه بیمه باید بعداز فارغ التحیلی باشه و من از سال 95 تا الان هم بیمه دارم میتونم از سابقه بیمه ام برای از ازاد سازی مدرک ام استفاده کنم؟

 • شیما

  سلام من سال ۹۴ لیسانسم تمام شده و دو سال گپ تحصیلی داشتم مقطع ارشد سال ۹۶ شروع کردم و بلافاصله دکتری اومدم هر سه مقطع رو هم روزانه بودم …سوالی که دارم آیا این افزایش قیمت های آزادسازی روی تمامی این مقاطع من لحاظ میشه ؟ و یا کمتره؟
  و آیا در روش های دیگر مهاجرت به کانادا (جاب افر اسکیل ورکر و …)نیاز به اصل مدرک هست یا نه
  ممنون

  • کارشناس تراست

   با سلام. بله افزایش قیمت ها برای تمام دوره هایتان محسوب می شود برای اقدام کاری نیاز است اصل مدرک را دارا باشید.

 • Ezp

  سلام
  من سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم و مدرک موقت لیسانسم رو گرفتم، در اداره کاریابی در خواست کار دادم تقریبا ۱۳ ماه بعد از درخواستم بیمه برام رد شد، الان باید هزینه پرداخت کنم برای آزادسازی مدرک

  • کارشناس تراست

   با سلام. اگر نامه عدم کاریابی برای آزادسازی مدرکتان را دریافت نکرده باشید امکان بروز مشکل وجود دارد.

 • عسل

  سلام. من بازه ی زمانی ۶ ماهه رو واسه مقطع کارشناسی رعایت نکردم متاسفانه.
  اما برای کارشناسی ارشدم دقیقا در بازه ی ۶ ماهه اقدام کردم و تو کاریابی ثبت‌نام کردم. حالا سوالم اینه که میتونم با آزادسازی مدرک ارشدم با نامه ی عدم کاریابی، کارشناسیمم آزاد کنم بدون هزینه؟؟

  • کارشناس تراست

   با سلام. با توجه به خلاء هایی که در قانون آزادسازی مدرک وجود دارد و اینکه با نامه عدم کاریابی ابتدا نیاز است مدرک کارشناسیتان را آزاد و سپس ارشدتان را آزادسازی کنید امکانش وجود دارد نیازی به پرداخت هزینه نباشد.

 • شیوا

  سلام. من سال ۹۸ در مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم. برای آزادسازی مدرک سابقه کار بدون بیمه دارم با نامه شرکت میتونم مدرکم رایگان آزاد کنم یا خیر؟

 • فارغ‌التحصیل

  سلام خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون
  بنده سال ۹۱ کارشناسی و سال ۹۳ ارشدم رو گرفتم. الان مدارکم آزاد میشه یا باید هزینه و سابقه بیمه ارائه بدهم؟ چه درخواستی باید در سامانه سجاد ثبت کنم؟

  • کارشناس تراست

   با سلام. برای آزادسازی مدارکتان، اگر بخواهید بصورت رایگان آزاد کنید نیاز است بعد از فارغ التحصیلیتان از طریق عدم کاریابی اقدام فرمایید یا به میزان تحصیلتان سابقه بیمه برایتان رد شده باشد؛ در غیر این صورت نیاز است مبلغ تحصیلتان را پرداخت نمایید.

 • حامد

  با سلام
  بنده کارشناسی رو در مقطع روزانه (قبولی منطقه یک) خوندم و بعدش کار کردم. بعد از ۱۲ سال سابقه بیمه، الان کارشناسی ارشد بازهم در مقطع روزانه در حال تحصیلم. آیا الان میتونم هر دو مدرک کارشناسی و ارشد رو از طریق سابقه بیمه آزاد کنم؟
  ممنون میشم از راهنماییتون.

  • کارشناس تراست

   با سلام. کارشناسی تان را می توانید آزادسازی کنید اما برای آزادسازی مدرک کارشناسی ارشدتان نیاز است سابقه بیمه تان پس از تحصیل به میزان تعهد خدمتتان باشد.

 • محمد

  با سلام
  من سال 95 کارشناسیم تموم شد و مدرک موقتم رو گذاشتم کاریابی.آخرای سال 96 نامه از کاریابی گرفتم،منتها مدرکم رو ازاد نکردم.(الان دیگه ناممو ترتیب اثر نمیدن)سال 97 هم ارشد رفتم و 1400 فارغ التحصیل شدم. اما سال 98 و 99 برام بیمه رد شده.کارت پایان خدمت هم سال 90 گرفتم. الان باید چیکار کنم؟ چطوری کارشناسی و ارشدم رو ازاد کنم؟

  • کارشناس تراست

   با سلام. نامه کاریابی یک ماه تاریخ بیشتر ندارد و در حین آن یک ماه، اگر مدرک را آزاد نکنید نیاز است دوباره اقدام کنید با توجه به اینکه بیمه برایتان رد شده است اگر در سیستم مشخص باشد نیاز است هزینه تحصیلتان را جهت آزادسازی مدرک پرداخت نمایید.

 • Marjan

  سلام.من شهریور 1400 کارشناسیمو گرفتم.میتونم الان برای ازاد سازی مدرک از طریق کاریابی اقدام کنم؟
  سابقه کار با بیمه ندارم.
  بیمه ای که شرکت پدرم برا ما ام رد کرده حساب نیس؟
  بعد من شنیدم اگه رتبه قبولی ما تو کنکور از آخرین رتبه قبولی منطقه 1 کمتر باشه، تعهد خدمت میشه همون 4 سال درسته؟از کجا میتونیم بفهمیم که رتبه ما کمتر بوده یانه؟
  ممنون میشم جواب بدین.

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای آزادسازی مدرک از طریق کاریابی پس از فارغ التحصیلی و یا اتمام خدمت، شش ماه فرصت دارید اقدام کنید. در غیر این صورت نیاز است هزینه آن را پرداخت کنید. در مورد رتبه قبولی نیز می توانید از دانشگاه تان نامه دریافت فرمایید.

 • Marjan

  سلام.من شهریور 1400 کارشناسیمو گرفتم.میتونم الان برای ازاد سازی مدارک از طریق کاریابی اقدام کنم؟

 • سعید

  با عرض سلام من دوره کارشناسی و کارشناسی ارشدعمران را در دانشگاه ازاد تحصیل کرده ام و فعلا دانشجوی دوره دکترا در
  دانشگاه ازاد میباشم . ایا میتوانم بدون کارت سربازی برای ازاد سازی مدارک کارشناسی و ارشد اقدام کنم؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. بله امکانش وجود دارد؛ با توجه به این مسئله که در حال حاضر اشتغال به تحصیل دارید.

 • پیمان

  درود بر شما
  من دانشجو روزانه دکتری هستم
  برای آزادسازی مقاطع کارشناسی و ارشد دارم اقدام میکنم. ولی دانشگاه میگه که بایستی یا دکتری رو تموم کنید یا انصراف بدید که آزادسازی مقدور بشه. میخاستم بدونم همه این مشکل را دارند؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. خیر برای آزادسازی مدارک اگر روزانه تحصیل کرده باشید نیاز است هزینه آن را پرداخت کنید و مشکلی در آزادسازی با تحصیل در مقطع بالاتر وجود ندارد.

 • مریم

  با سلام

  شخصی که 4 سال دوره کارشناسی شبانه خونده و 3 سال ارشد روزانه و منطقه 3 می باشد ، برای آزاد سازی مدرک دوره ی کارشناسی نیاز به پرداخت هزینه دارد یا چون شبانه بوده هزینه ای نباید پرداخت کنه؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. با توجه به این مسئله که شبانه هزینه دانشگاه را در هر ترم پرداخت می کند نیازی به پرداخت برای دریافت مدرک نمی باشد.

 • طلوعه

  با سلام وخسته نباشید، اگر در زمانی که میخوایم مدرک رو بزاریم ۶ماه کاریابی، بیمه بیکاری دریافت کنیم امکان آزاد شدن مدرک هست؟ یعنی قبل از آن زمان مثلا در دوران تحصیل شاغل باشیم و بیمه برایمان رد شده باشد
  ممنون

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. برای آزاد سازی مدرک از طریق کاریابی بایستی سابقه بیمه نداشته باشید و در اداره کاریابی درخواست کار دهید و بعد از شش ماه یا یک سال از فارغ التحصیلی میتوانید نامه عدم کاریابی دریافت کنید و مدارکتان را آزادسازی کنید.

 • محسن

  سلام. وقت بخیر. من سال 97 فارغ‌التحصیل شدم. تا سال 98 فرصت داشتم که یا خدمت برم یا ارشد ادامه تحصیل بدم. سال 98 ارشد قبول شدم و سال 99 انصراف دادم و رفتم خدمت. دی ماه 1400 خدمتم تموم شده. الان می‌تونم برای کاریابی اقدام کنم؟ قبول می‌کنن الان؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. با توجه به این مسئله که از اتمام خدمتتان بیشتر از 6 ماه گذشته است طبق قانون نمی توانید برای آزادسازی مدرکتان از طریق کاریابی اقدام کنید..

 • مسعود

  با عرض سلام و خسته نباشید
  برای ازاد کردن مدرک کارشناسی،نیاز به مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی هستش؟

 • احسان عظیمیان

  سلام. تشکر بابت مطالب بسیار مفیدی که منتشر می کنید.
  من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد هستم و در یک دانشگاه غیر انتفاعی تحصیل می کنم.
  مقطع کارشناسی را نیز در دانشگاه غیر انتفاعی گذراندم.
  آیا با توجه به اینکه در حال حاضر معافیت تحصیلی دارم و بیش از یکسال از فارغ التحصیلی کارشناسی گذشته است، مانعی برای آزاد سازی مدرک من وجود ندارد؟ یا باید پایان خدمت سربازی داشته باشم؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. اگر معافیت تحصیلی داشته باشید می توانید با توجه به اینکه دانشگاه غیر انتفاعی بودید اقدام به آزاد سازی مدرکتان کنید.

 • میلاد

  سلام خسته نباشید من زشته ام معماریه و چون دیپلم ا ماز هنرستان های فنی حرفه ای بوده و اول کاردانی گرفتم و بعد کارشناسی گرفتم میتونم برای ارشد در دانشگاه های کانادا پذیرش بگیرم. ممنون میشم راهنماییم کنید

 • رضا

  سلام.
  من دانشجوی دکترا هستم.
  میتونم مقطع ارشدم رو بخرم و آزاد کنم‌.
  یه شخصی میگقت نمیشه چون باید اول تکلیف دکخرام تعیین بشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • زهرا ش

  سلام . از امسال اعلام کردند ک امکان خرید طرح برای ازادسازی مدرک وجود نداره .
  من ۲۲ سالمه و فارغ التحصیل رشته علوم ازمایشگاهی ام. میخوام برای ارشد زیرشاخه های همین رشته ب کانادا اقدام کنم . با مدرک موقت هم میتونم؟
  چون شنیدم اینکه
  درصورتی ک ۶ ماه در صف کار باشیمو کاری برامون پیدا نشه مدرکمون ازاد میشه
  رو هم قانونشو برداشتن

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. خیر با قانون شش ماه در صف کاریابی و گذشتن یک سال از فارغ التحصیلی میتوانید مدرکتان را آزاد کنید.

 • ریحانه

  سلام
  برادر من ۲۴ سالشه سربازی نرفته برای ازادسازی اصل مدرک لیسانسش از دانشگاه سراسری چی کار میتونه بکنه؟
  میخواد تاییدیه زاب برای تحصیل در المان رو بگیره و اصل مدرک کارشناسی باید حتما باشه

 • مهمان

  سال ۸۹ در رشته زبان انگلیسی فارغ التحصیل شدم امکان داره الان برای مقطع ارشد در رشته روان شناسی اپلای کنم؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. مهمترین مسئله برای ادامه تحصیل هدف از تحصیل می باشد که بایستی قانع کننده باشد که چرا قصد دارید در این رشته تحصیل کنید؛ در غیر اینصورت حتی با دریافت پذیرش از دانشگاه ریسک ویزا وجود دارد.

 • رامین صمیمی

  سلام. توی این روش نامه کاریابی اگر اداره کاریابی شغلی پیدا کنه و بخواد ما رو به اونجا بفرسته تکلیف چیه؟ زیرمیزی هم برای این نامه میگیرن؟!

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. با توجه به اینکه حقوق را خودتان مشخص میکنید، میتوانید مبلغ بالا درخواست دهید که کار یافت نشود.

 • روزان

  با سلام
  اگر که مقطع کارشناسی روزانه و مقطع ارشد شبانه باشیم و الان ترم آخر ارشد
  آیا می‌شود با عدم کار یابی آزاد کرد ؟ رفتم سوال کردم گفتند نمیشه
  نظر شما چیست
  با تشکر

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام. بعد از فارغ التحصیلی و اینکه سربازی نداشته باشید می توانید برای آزاد سازی مدارکتان از طریق عدم کاریابی اقدام کنید.

 • باران

  با سلام
  آیا قانون ۶ ماه بعد فارغ‌التحصیلی برای مراجعه با کاریابی لغو شده؟ یا اون محدودیت هنوز هست؟

 • الناز

  سلام
  کسانیکه که از طرح اجباری وزارت بهداشت معاف بشن ( همون طرح دو ساله) باید بازم برای اپلای مدرک آزاد کنن؟

  • مشاور موسسه تراست

   با سلام اگر دانشگاه دولتی و روزانه تحصیل کردید بله نیاز می باشد مدارک را آزادسازی کنید

 • رها

  سلام بنده مدرک موقت تحصیلی مقطع کاردانیمو فروردین تحویل گرفتم ولی احتمالا مهر یا بهمن بخوام ادامه تحصیل بدم در مقطع کارشناسی …ایا من باید از الان مدرک کاردانیمو ازاد کنم ؟ یا بعد از کارشناسی این امکان هست که با ازادسازی کارشناسی کاردانیم هم ازاد بشه؟؟؟
  دانشگاه گفت فقط ۶ ماه مهلت داری اقدام کنی از طرفی موسسه کاریابی شهرمون تماس گرفتم گفتن احتیاجی نیست و بعد کارشناسی هر دو رو میتونی ازاد کنی و من الان نمیدونم کار درست دقیقاً چیه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • kyliee

  سلام درخواست ازادسازی مدرک مستقیم از دانشگاه است یا سامانه خاصی مثل سجاد؟

 • مهدی ناصری

  آیا حین انجام خدمت سربازی می توان برای آزادسازی مدرک و گرفتن دانشنامه اقدام کرد؟