تمدید ویزای تحصیلی کانادا

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

اگر قصد دارید بیشتر از مدت زمان ویزای خود در کانادا بمانید، باید ویزای تحصیلی کانادا یا همان اجازه تحصیل (Study permit) خود را تمدید کنید. برای تمدید ویزای دانشجویی کانادا، باید حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضای ویزای فعلی خود درخواست دهید. گرچه، توصیه ما به شما این است که بیش از 30 روز زودتر از تاریخ انقضای اجازه تحصیل خود، برای تمدید ویزای دانشجویی کانادای خود اقدام کنید.

توجه داشته باشید که برای تمدید شماره بیمه تامین اجتماعی (SIN) یا بیمه سلامت خود باید اجازه تحصیل معتبر داشته باشید. اگر برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا صبر کنید تا فقط 30 روز وقت برایتان باقی مانده باشد، ممکن است برای تمدید بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت خود نیز با مشکل روبه‌رو شوید. در ادامه با تیم تراست همراه باشید

تمدید ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می ‌کشد

با توجه به شرایط حاضر تحت تاثیر پاندمی کورونا ویروس، رسیدگی به درخواست‌های تمدید ویزای دانشجویی کانادا به صورت عادی مورد رسیدگی قرار نمی‌گیرند. بنابراین امکان ارائه مدت زمانی دقیق برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد. با وجود این، به طور تقریبی زمان لازم برای بررسی درخواست‌ها حدود 47 روز است. این زمان متوسط زمان لازم از هنگام ارسال درخواست تا موقع ارائه رای نهایی است.

افرادی که بررسی درخواست‌هایشان در اولویت قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • کانادایی‌هایی که قصد بازگشت به کانادا را دارند
 • افراد آسیب پذیر
 • افرادی که خدمات ضروری ارائه می‌کنند یا از خدمات ضروری حمایت می‌کنند

اگر درخواست خود را ارائه کردید، می‌توانید پیشرفت آن را در اینجا دنبال کنید. دقت کنید حتماً اطلاعات تماس و تمام جزئیات درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادای شما به روز باشد. در صورت نیاز به ایجاد تغییرات از این فرم استفاده کنید.

درباره رفع ریجکتی ویزای کانادا و طولانی شدن جواب ویزای کانادا بیشتر بدانید.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می ‌کشد

چرا بهتر است به صورت آنلاین ویزای تحصیلی کانادا را تمدید کنید

 • صرفه‌جویی در هزینه و وقت ارسال پستی- درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادای شما به سرعت فرستاده می‌شود و به دست متصدی مربوط می‌رسد.
 • ممکن است درخواست تمدید ویزای دانشجویی کانادای شما سریع‌تر بررسی شود.
 • قبل از ارسال درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا، از کامل بودن آن مطمئن می‌‌شوید.
 • در صورت نیاز، قادر خواهید بود مدارک دیگری نیز به سرعت به صورت آنلاین برای درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادای خود ارسال کنید.

در حساب آنلاین خود به روز رسانی وضعیت درخواست خود را به طور مستقیم مشاهده خواهید کرد.

مراحل تمدید آنلاین ویزای تحصیلی کانادا

قبل از اینکه درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا را پر و ارسال کنید، بررسی کرده و اطمینان یابید که دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل شما در لیست موسسات آموزشی مورد تایید (DLI) قرار دارد.

مرحله 1: مطمئن شوید که هر چه لازم است آماده کرده‌ اید

برای درخواست آنلاین تمدید ویزای تحصیلی کانادا به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • یک اسکنر یا دوربین برای اسکن مدارک خود

کارت اعتباری یا کارت بانکی معتبر

مراحل تمدید آنلاین ویزای تحصیلی کانادا

مرحله 2: راهنما و دستورالعمل ارائه درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا را بخوانید

حتی برای ارائه آنلاین درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا باید قبل از پر کردن درخواست خود راهنما و دستورالعمل مربوط را به طور کامل بخوانید. در این دستورالعمل در خصوص پر کردن هر بخشی راهنمایی‌های لازم ارائه شده است.

مرحله 3: پاسخ‌های خود را برای ابزار آنلاین آماده کنید

قبل از این که فرم‌ها را آماده کنید، سوالاتی از شما پرسیده می‌شود. این سوالات برای شخصی سازی لیست مدارک برای شما هستند.

مرحله 4: آگاهی از هزینه‌ ها

در بیشتر موارد، هزینه‌ها شامل هزینه‌های بررسی و پردازش درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادای شما و افرادی می‌شوند که نامشان را در درخواست ذکر می‌کنید. این هزینه را باید در انتهای فرایند ارائه درخواست، باید این هزینه را پرداخت کنید.

مرحله 5: ساخت حساب آنلاین خود

برای ارائه درخواست تمدید ویزای دانشجویی کانادا به صورت آنلاین، باید یک حساب کاربری داشته باشید. از این حساب کاربری برای پرداخت هزینه‌ها، ارسال درخواست و بررسی وضعیت پیشرفت درخواست خود می‌توانید استفاده کنید.

مراحل تمدید ویزای تحصیلی کانادا به صورت کاغذی

مراحل تمدید آنلاین ویزای تحصیلی کانادا

بیشتر افراد باید به صورت آنلاین برای ارائه درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند. اما برخی ممکن است نتوانند به صورت آنلاین درخواست دهند. در این صورت، امکان ارسال درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا به صورت کاغذی در شرایط زیر وجود دارد:

 • به دلیل نوعی ناتوانی جسمی نمی‌توانید به صورت آنلاین درخواست دهید
 • در ارائه درخواست آنلاین با مشکلی مواجه شده‌اید

مراحل ارائه درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا برای هر یک از این دو حالت به شرح زیر است:

مراحل درخواست کاغذی تمدید ویزای تحصیلی کانادا

مرحله 1: گرفتن بسته درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا

در این بسته راهنمای ارائه درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا و تمام فرم‌های لازم وجود دارد. قبل از پر کردن فرم راهنما را مطالعه کنید.

مرحله 2: آماده کردن بسته درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا

حتماً تمام صفحات فرم را پر کنید و بفرستید.

 1. دکمه تایید را در بالا یا پایین فرم بزنید.
  1. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که تمام سوالات فرم را پاسخ داده‌اید و درخواستتان با تاخیر روبه‌رو نمی‌شود.
 2. یک صفحه جدید با بارکد و خط امضا به صورت خودکار به انتهای فرم شما اضافه خواهد شد.
 3. فرم را پرینت بگیرید، امضا کنید و تاریخ بزنید.
  1. روی صفحه سفید پرینت بگیرید.
  2. از پرینتر لیزری استفاده کنید.
 4. صفحه‌ای که بارکد دارد روی بسته خود قرار دهید. اگر بیش از یک بسته دارید، روی هر کدام یک صفحه بارکددار جداگانه قرار دهید.
مراحل درخواست کاغذی تمدید ویزای تحصیلی کانادا

مرحله 3: پرداخت هزینه درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا

مرحله 4: ارسال درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا

درخواست خود را به آدرسی که در بسته درخواست مشخص شده بفرستید. رسید پرداخت خود را حتماً همراه با مدارک لازم دیگری در بسته بگذارید.

توجه: اگر به دلیل ناتوانی جسمانی امکان استفاده از این فرم‌ها را نیز برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا ندارید، می‌توانید برای شکل‌های دیگر از جمله فرم‌های چاپی بزرگ و بریل درخواست دهید.

اهمیت ارسال بسته کامل درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا

بسته درخواست تمدید ویزای کانادا دانشجویی شرایط زیر را دارد:

 • تمام سوالات فرم تقاضانامه را پاسخ داده‌اید،
 • تمام مدارک لازم را همراه با فرم تقاضانامه فرستاده‌اید.

اگر مدرکی را فراموش کرده باشید، ممکن است درخواستتان به شما بازگردانده شود، درخواستتان با تاخیر روبه‌رو شود یا حتی درخواست تمدید ویزای دانشجویی کانادای شما رد شود.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا پس از انقضای تاریخ

تمدید ویزای تحصیلی کانادا پس از انقضای تاریخ

در دو حالت ممکن است تمدید ویزای تحصیلی کانادای خود را بعد از انقضای اجازه تحصیل انجام دهید. یک، در صورتی که دانشگاه محل تحصیل شما دیگر در لیست DLI وجود ندارد، می‌توانید به تحصیل ادامه دهید تا زمانی که اجازه تحصیلی فعلی‌تان باطل شود. توجه داشته باشید که در این حالت، زمانی که نیاز به تمدید ویزای دانشجویی کانادا داشته باشید، باید در یک DLI ثبت نام کنید.

برای تمدید ویزای تحصیلی کانادا را دارید، باید وضعیت دانشجویی خود را حفظ کنید. در فرم درخواست باید هر دو گزینه زیر را انتخاب کنید:

توضیح دهید که چرا وضعیت خود را از دست دادید و چرا بیشتر از حد مجاز در کانادا ماندید. البته تضمینی وجود ندارد که درخواست شما پذیرفته شود اما می‌توانید تا زمانی که درخواست تمدید ویزای دانشجویی کانادای شما در حال بررسی است، در کانادا بمانید. شایان ذکر است که در این مدت، یعنی تا زمانی که وضعیت دانشجویی شما بازگردانده نشده، اجازه تحصیل نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که اگر با همسر و فرزند یا فرزندان خود به کانادا مهاجرت کرده‌اید، وضعیت ویزای آنها نیز باید بازگردانده شود.

از طرفی ممکن است به دلیلی غیر از این دلیل، برای تمدید ویزای کانادا دانشجویی خود اقدام نکرده باشید. در این صورت وضعیت خود را در کانادا از دست داده‌اید. نمی‌توانید تحصیلات خود را ادامه دهید یا از اول شروع کنید و باید صبر کنید تا وضعیتتان به شما بازگردانده شود و اجازه تحصیل شما تمدید گردد.

در این شرایط، 90 روز فرصت دارید وضعیت خود را بازگردانید و ویزای خود را تمدید کنید. هزینه بازگرداندان وضعیت 200 دلار کانادا و هزینه ویزای تحصیلی جدید 150 دلار کانادا خواهد بود.

انقضای تاریخ مجوز تحصیلی پیش از تصمیم در خصوص درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا

انقضای تاریخ مجوز تحصیلی پیش از تصمیم در خصوص درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا

اگر قبل از منقضی شدن مجوز تحصیلی برای تمدید آن اقدام کرده باشید اما قبل از تاریخ انقضای مجوز تحصیلی‌تان، تصمیم و رای مربوط به درخواست تمدید ویزای دانشجویی کانادای خود را دریافت نکنید، تحت چیزی به عنوان وضعیت ضمنی (implied status) می‌توانید در کانادا بمانید. معنای این وضعیت این است که شما، تا زمانی‌که در خصوص درخواستتان تصمیمی گرفته شود، اقامت موقت دارید. همچنین مادامی‌که منتظر رای و تصمیم نهایی در خصوص درخواست تمدید ویزای اقامت خود هستید، می‌توانید به تحصیل ادامه دهید.

آیا می‌ توان در حین بررسی درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا از کانادا خارج شد

تا زمانی که ویزای ویزیتو یا اجازه سفر الکترونیکی (eTA)، داشته باشید، می‌توانید علی رغم اینکه درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادای شما در دست بررسی است، از کشور خارج شده و دوباره به آن بازگردید. فقط دقت کنید که باید مدارک سفر لازم برای ورود دوباره را داشته باشید.

اگر هنگام ورود دوبار به کانادا، ویزای تحصیلی کانادا برای شما تمدید شده باشد، شما با وضعیت دانشجو وارد کشور می‌شوید. در غیر این صورت، یعنی اگر هنوز درخواست شما در دست بررسی است، می‌توانید به عنوان ویزیتور وارد کانادا شوید. در این صورت امکان تحصیل برای شما وجود ندارد و باید صبر کنید تا ویزای دانشجویی شما صادر شود. همچنین ممکن است هنگام ورود به کشور، متصدی مربوط در بخش ورودی، از شما بخواهد که ثابت کنید پول کافی برای زندگی در کانادا را دارید.

هنگام بازگشت به کانادا، افسر مرزی ممکن است از شما سوالاتی بپرسد. اگر افسر مربوط به این نتیجه برسد که دلایل کافی برای جلوگیری از ورود شما به کشور را دارد، قادر نخواهید بود به کانادا وارد شوید. ممکن است از شما بخواهد کپی درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا، رسید پرداخت وجه یا هر مدرک دیگری که ثابت کند درخواست خود را ارائه کرده‌اید، نشان دهید.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید