تأثیر سیستم جدید NOC بر معیارهای تعیین صلاحیت اکسپرس انتری

تأثیر سیستم جدید NOC بر معیارهای تعیین صلاحیت اکسپرس انتری

به گزارش خبرگزاری داخلی، سیستم NOC 2021 از نوامبر 2022 اجرایی خواهد شد. در مجموع 16 موقعیت شغلی واجد شرایط سیستم اکسپرس انتری و 3 موقعیت شغلی فاقد شرایط لازم این سیستم خواهند شد.

جزئیات مربوط به تأثیر سیستم به روز رسانی شده طبقه ‌بندی ملی مشاغل (NOC) بر معیارهای واجد شرایط اکسپرس انتری شدن به تازگی منتشر شده است.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در حال حاضر از سیستم NOC 2016 برای تعیین صلاحیت موقعیت‌ های شغلی در برنامه های اعطای اقامت موقت و دائم خود استفاده می کند. با این حال اداره مهاجرت از ابتدای نوامبر 2022 طبق قانون کانادا باید از سیستم NOC 2021 استفاده نماید.

سیستم NOC توسط اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) و اداره آمار کانادا مدیریت می شود، این سیستم هر 10 سال یکبار مورد بازبینی قرار می گیرد. در سیستم NOC 2021 اصطلاحات جدید و یک ساختار طبقه بندی بازبینی شده معرفی خواهد شد که بر برنامه های اداره IRCC تأثیر خواهد گذاشت.

در نتیجه این تغییرات، 16 موقعیت شغلی به شرح زیر تحت سیستم اکسپرس انتری واجد شرایط لازم خواهند شد:

 • مدیران حقوق و دستمزد
 • دستیاران دندان پزشک و دستیاران آزمایشگاه دندانپزشکی
 • کمک پرستاران، کمک بهیاران، همیاران خدمات بیمار
 • دستیاران فنی داروخانه و دستیاران داروخانه
 • دستیاران آموزشی مدارس ابتدایی و متوسطه
 • کلانتر و مأموران انتظامی
 • مأموران خدمات اصلاحی (مأموران زندان)
 • مأموران اجرای آیین نامه و سایر مأموران نظارتی
 • متخصصان زیبایی، الکترولوژیست ها و مشاغل مرتبط
 • نصاب ها و تعمیرکاران مسکونی و تجاری
 • متصدی کنترل آفات و تجهیزات کنترل و دفع آفات
 • سایر تعمیرکاران و ارائه دهندگان خدمات
 • رانندگان کامیون حمل و نقل
 • رانندگان اتوبوس، اپراتور (یا متصدی) مترو و سایر متصدیان حمل و نقل
 • اپراتور (یا متصدی) تجهیزات سنگین
 • مونتاژ کار هواپیما و بازرس مونتاژ هواپیما.

همچنین سه موقعیت شغلی وجود دارد که در سیستم جدید واجد شرایط اکسپرس انتری نخواهند بود:

 • سایر اجراکنندگان
 • مدیران برنامه و مربیان فعال در حوزه سرگرمی، ورزش و تناسب اندام
 • خیاط، طراح لباس، افراد مشغول در زمینه فروش، تولید، تعمیر و دوخت خز و افراد مشغول در زمینه فروش، تولید، تعمیر و دوخت کلاه

این سه موقعیت شغلی برای برنامه ‌هایی با معیارهای صلاحیت شغلی گسترده ‌تر، مانند برخی از برنامه های منتخب استانی (Provincial Nominee Program)، واجد شرایط خواهند بود.

اما تغییر مهم در سیستم NOC 2021 این است که ساختار فعلی تعیین سطح مهارت شامل چهار گروه بازنگری شده است و یک سیستم جدید شامل 6 گروه جایگزین آن شده است. سیستم جدید که به طور خلاصه TEER خوانده می شود، سطح تحصیلات (Training)، آموزش و مهارت (Education)، سوابق کاری (Experience) و مسئولیت ها و وظایف کاری (Responsibilities) مورد نیاز برای ورود به هر شغل را مشخص می‌ کند.

در سیستم NOC قبلی چهار سطح مهارت وجود داشت.

 1. NOC A نشان دهنده مشاغلی بود که به مدارک دانشگاهی نیاز داشتند
 2. NOC B شامل مشاغلی فنی و حرفه ای با مهارت و تخصص بالا بود یا نیاز به یک گواهی کالج (diploma) داشت
 3. NOC C معرف مشاغلی بود که به مهارت‌ هایی در سطح متوسط یا آموزش مختص هر شغل نیاز داشتند
 4. NOC D برای مشاغل کارگری بود که نیاز به آموزش در حین کار داشتند.

در تابستان 2020، کمیته اجرایی اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تصمیم گرفت تا ساختار جدید TEER به شرح زیر را تصویب نماید:

NOC 2016NOC 2021
مهارت نوع 0TEER 0
مهارت نوع ATEER 1
مهارت نوع BTEER 2
مهارت نوع BTEER 3
مهارت نوع CTEER 4
مهارت نوع DTEER 5

در NOC 2021، مشاغل با استفاده از یک چارچوب سلسله مراتبی 5 سطحی طبقه بندی خواهند شد. در نتیجه مشاغل از این پس با استفاده از یک عدد 5 رقمی به جای عدد چهار رقمی فعلی کدگذاری خواهند شد. سیستم TEER دارای 6 گروه، شامل 0، 1، 2، 3، 4 و 5 است.

گروهتوضیحات
TEER 0مشاغل مدیریت
TEER 1مدرک پایان تحصیلات دانشگاهی (کارشناسی، ارشد یا دکترا)؛ یا (در صورت امکان) در یک شغل خاص از گروه 2 سیستم TEER دارای چندین سال سابقه کاری باشد.
TEER 2گواهی پایان دوره آموزش عالی 2 تا 3 ساله در یک کالج منطقه ای، آموزشگاه فنی، یا مراکز پیش دانشگاهی یا آموزش فنی و حرفه ای استان کبک (CEGEP)؛ یا گواهی پایان دوره کارآموزی 2 تا 5 ساله؛ یا مشاغل دارای مسئولیت های سرپرستی یا امنیتی (مأمورین پلیس و آتش نشانی)؛ یا (در صورت امکان) در یک شغل خاص از گروه 3 سیستم TEER دارای چندین سال سابقه کاری باشد.
TEER 3گواهی پایان دوره آموزش عالی 2 ساله در یک کالج منطقه ای، آموزشگاه فنی، یا مراکز پیش دانشگاهی یا آموزش فنی و حرفه ای استان کبک (CEGEP)؛ یا دوره کارآموزی کمتر از 2 سال؛ یا بیش از 6 ماه آموزش در حین کار، دوره های آموزشی یا سابقه کار تخصصی با دیپلم دبیرستان؛ یا (در صورت امکان) در یک شغل خاص از گروه 4 سیستم TEER دارای چندین سال سابقه کاری باشد.
TEER 4فارغ التحصیل دبیرستان؛ یا چندین هفته آموزش در حین کار در کنار دیپلم دبیرستان؛ یا (در صورت امکان) در یک شغل خاص از گروه 5 سیستم TEER دارای چندین سال سابقه کاری باشد.
TEER 5متقاضی فقط باید مدارک نشان دهنده سابقه کاری کوتاه مدت را ارائه دهد و نیازی به ارائه مدارک آموزش رسمی نیست.

به گفته اداره آمار کانادا، 2 دلیل برای تغییر مدل تعیین سطح مهارت و تشکیل سیستم TEER وجود دارد.

 1. سیستم TEER به منظور افزایش شفافیت سطح آموزش و سابقه کار مورد نیاز برای مشغول به کار شدن در یک موقعیت شغلی ارائه شد.
 2. این مدل تعیین سطح مهارت باعث ایجاد طبقه بندی جانبی بین مشاغل با سطح مهارت پایین و بالا می شود. در واقع هدف از اجرای سیستم TEER این است که درک بهتری از مهارت های مورد نیاز برای هر شغل ایجاد شود.

به علاوه با مراجعه به سایت اداره آمار کانادا (This Statistics Canada tool) می توانید کد NOC 2021 متناظر با کد NOC فعلی خود را مشاهده کنید.

به خدمات مهاجرت به کانادا نیاز داری؟

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید