آمادگی برای مصاحبه اسکایپ

آمادگی برای مصاحبه اسکایپ

خواه دانشجوی آینده باشید یا فارغ‌التحصیل یا حتی دانشجوی بین‌المللی که به دنبال کار در خارج از کشور هستید، در برخی موارد از شما خواسته می‌شود در اسکایپ مصاحبه‌ای انجام دهید. راحتی استفاده از اسکایپ و صرفه‌جویی در زمان سبب شده تا محبوبیت اسکایپ و مصاحبه‌های آنلاین در دهۀ اخیر افزایش پیدا کند.

صرف‌نظر از اینکه شخصی که با شما مصاحبه می‌کند مسئول پذیرش دانشگاه است یا کارفرما، استاد یا شخصی دیگر، بسیار مهم است که به‌گونه‌ای آماده باشید که آن جلسه را با موفقیت پشت سر بگذارید و طرف مقابلتان را تحت تأثیر قرار دهید؛ درست همان‌طور که در جلسۀ حضوری تلاش می‌کنید.

باید عواملی را که ممکن است مصاحبۀ اسکایپی را خراب کند، شناخت و از آن‌ها دوری کرد. ممکن است مدام با دنیای دیجیتال سروکار داشته باشید، اما باید بدانید که مصاحبه‌های آنلاین یکی از سخت‌ترین کارها در دنیای ارتباطات است؛ اما نگران نباشید، چون تیم تراست به شما یاد خواهد داد که چگونه از این آزمون سخت، خرسند خارج شوید!

 نکات مهم مصاحبه آنلاین در اسکایپ برای اپلای ، پیش از شروع مصاحبه

نکات مهم مصاحبه آنلاین در اسکایپ برای اپلای پیش از شروع مصاحبه

محیط اطراف خود را مرتب کنید

این نکته‌ای است که بسیاری از افراد هنگام مصاحبۀ آنلاین فراموش می‌کنند. اگر در پس‌زمینۀ شما پوسترهای قدیمی و نامرتب وجود دارند، این احتمال هست که شغل موردنظر خود را از دست دهید یا استادی که با شما مصاحبه می‌کند، ناامید شود؛ چون در این صورت این‌طور برداشت می‌شود که قادر نیستید محیطی که در آن زندگی می‌کنید را سروسامان دهید. ممکن است واقعاً هم این‌چنین نباشد، ولی توجه داشته باشید که برخورد اول بسیار حیاتی است؛ پس باید برای آن آماده بود.

برای مصاحبۀ آنلاین زمینه‌ای خنثی را انتخاب کنید و فکر نکنید که باید همه‌ی اطلاعات شخصی را به نمایش بگذارید. مطمئن باشید هیچ‌کس شما را بر اساس مجموعه کتاب‌های داستایوفسکی که در پس‌زمینۀ خود گذاشته‌اید قضاوت نخواهد کرد، بلکه شایستگی شما مدنظر است.

علاوه بر این اگر با دیگران زندگی می‌کنید یا همسایه‌های پُر سروصدایی دارید، حتماً قبل از انجام مصاحبه آن‌ها را نسب به تماس مهم خود آگاه کنید. اطمینان حاصل کنید که این‌دست مشکلات، خللی در فرآیند مصاحبۀ ایجاد نخواهند کرد.

در مصاحبه اسکایپی لباس مناسب بپوشید

همان‌طور که پوشش مناسب بالاتنه حین مصاحبۀ آنلاین مهم است، پوشش مناسب پایین‌تنه هم اهمیت زیادی دارد. گرچه پوشیدن یک پیژامۀ راحتی ممکن است وسوسه‌انگیز به نظر برسد، اما به این فکر کنید که ممکن است لازم باشد بلند شوید و کتابی بیاورید و آن وقت چه فاجعه‌ای به بار خواهد آمد! بنابراین باید درست همانند مصاحبۀ حضوری، سرتاپا لباس مناسب بپوشید و برای هر موقعیتی آمادگی داشته باشید.

گذشته از احتمالات، پوشش و ظاهر مناسب سبب می‌شود احساس بهتری از خود داشته باشید و با اعتماد به‌نفس بیشتری تماس برقرار کنید. سعی کنید دوشی بگیرید، مسواک بزنید، موهایتان را مرتب کنید و لباسی رسمی و مناسب بپوشید.

از قبل با محیط اسکایپ آشنا شوید

اگر به‌تازگی با اسکایپ آشنا شدید و یا تابه‌حال تماس ویدیویی نداشتید، حتماً قبل از مصاحبۀ کمی در برنامه چرخ بزنید و با محیط آن آشنا شوید تا بتوانید مشکلات احتمالی که ممکن است پیش آید را مدیریت کنید.

تماسی آزمایشی با دوست یا آشنایی بسیار کمک‌کننده خواهد بود. بهتر از این است که یک دقیقه مانده به مصاحبه، متوجه شوید که بلندگوها کار نمی‌کنند و یا پهنای باند اینترنت برای برقراری تماس ویدیویی جوا‌گو نیست. مطمئن شوید که تجهیزات و همچنین برنامۀ تماس ویدیویی خود را پیش از مصاحبه و به‌خصوص در روز مصاحبه تست کرده باشید.

در خصوص مصاحبه تحصیلی در اسکایپ برای اپلای، حتماً سعی کنید از نام کاربری و عکس پروفایل مناسب استفاده کنید. استفاده از آواتارِ چهره‌تان و نام و نام خانوادگی‌ به‌عنوان نام کاربری، بسیار حرفه‌ای به نظر می‌رسد.

در مصاحبه اسکایپی زاویه وب کم را تنظیم کنید

موقعیت دوربین در مصاحبۀ آنلاین بسیار مهم است. اگر وب کم خیلی نزدیک باشد، مصاحبه‌کننده فقط صورت شما را می‌بیند و اگر خیلی دور باشد، اصلاً چهرۀ شما را نمی‌بینند. دوربین خود را تست کنید و آن را به‌گونه‌ای قرار دهید که بیشتر بالاتنۀ شما را پوشش دهد. این موضوع به مصاحبه‌کننده این امکان را می‌دهد تا حرکات دست شما را ببیند و سنجش زبان بدن را برای او آسان‌تر می‌کند.

اینجا نورپردازی هم مهم است. اطمینان حاصل کنید تا جایی که ممکن است فضای اطرافتان با نور طبیعی روشن شده باشد، ولی سعی نکنید مستقیم مقابل منبع نور بنشینید، زیرا این کار روی صورت شما سایه خواهد انداخت. نور طبیعی سبب می‌شود شما و محیط پیرامونتان روشن‌تر و جذاب‌تر به نظر برسید و به مصاحبه‌کننده اطمینان می‌دهد که نسبت به نور و دنیای بیرون بیزار نیستید.

از تحقیق کردن دریغ نکنید

حتماً پیش از انجام مصاحبه دربارۀ دانشگاه و رشتۀ موردنظر خود تحقیق کنید. با چرخ زدن در وب‌سایت دانشگاه و پیگیری فعالیت‌ها با استفاده از دنیای اینترنت با فرهنگ حاکم بر دانشگاه مقصدتان آشنایی پیدا کنید. این موضوع در مصاحبه بسیار کمک‌کننده است و اشتیاق شما را برای گرفتن پذیرش نشان می‌دهد.

نکات مهم مصاحبه آنلاین در اسکایپ برای اپلای در حین مصاحبه

نکات مهم مصاحبه آنلاین در اسکایپ برای اپلای در حین مصاحبه

به دوربین نگاه کنید

سعی کنید به تصویر خودتان در هنگام تماس ویدیویی نگاه نکنید. درست است که می‌خواهید نگاهی به ظاهرتان بیندازید تا مطمئن شوید همه‌چیز عالی است، اما این کار را باید قبل از مصاحبه انجام دهید نه در حین مصاحبه، چون در غیر این صورت مصاحبه‌کننده حرکات نامنظم چشم شما را می‌بیند و فکر می‌کند که شما خودشیفته هستید یا اینکه استرس و ترس زیادی دارید.

همچنین نباید سعی کنید که به تصویر مصاحبه‌کننده نگاه کنید. درست است که در هنگام مصاحبۀ حضوری برقراری تماس چشمی لازم است، ولی یکی از عمده تفاوت‌های مصاحبۀ حضوری و ویدیویی همین موضوع است؛ چراکه اگر به تصویر شخص نگاه کنید، این‌طور به نظر می‌رسد که در حال تماشای چیز دیگری هستید. در عوض هنگام انجام مصاحبه در اسکایپ، باید بیشتر روی نقطۀ سیاه دوربین یا وب کم تمرکز کنید، زیرا این تنها راه برقراری تماس چشمی با مصاحبه‌گر است؛ گرچه نمی‌توان اسم آن را تماس چشمی گذاشت!

صاف بنشینید

برای انجام مصاحبۀ آنلاین اسکایپی هیچ‌کس شما را مجبور نمی‌کند برای انجام مصاحبۀ‌ای 10 دقیقه‌ای سفر کنید، فنجانی چای بنوشید، راحت و آسوده باشید و البته داشتن کمی استرس طبیعی است. اما وقتی تا این حد آرام باشید ممکن است وضعیت بدن و نحوۀ نشستن خود را فراموش کنید، ولی توجه داشته باشید که این موضوع یکی از جوانب مهمِ در شیوه‌ی مناسب نشان دادن زبان بدن است. خیلی خم نشوید و یا خیلی به عقب تکیه ندهید و سعی کنید دستانتان را رها کنید. هوشیار باشید، صاف بنشینید و آمادۀ پاسخگویی به سؤالات باشید.

در مصاحبه اسکایپی واضح و رسا صحبت کنید

برای اطمینان از اینکه همۀ پاسخ‌های هوشمندانۀ شما به‌خوبی شنیده می‌شوند، کلمات خود را واضح بیان کنید. همچنین مطمئن شوید که به‌اندازۀ کافی بلند صحبت می‌کنید، اما نه خیلی بلند، چون قطعاً نمی‌خواهید شنونده احساس کند که در حال فریاد زدن هستید!

علاوه بر این موضوع، در اسکایپ باید بجای تکیه‌بر اشتیاق خود، بیشتر روی طرز بیان و شفافیت کلام خود کار کنید. اگر از ملاقات با مصاحبه‌کننده خوشحال شدید، آن را پنهان نکنید و به آن‌ها بگویید. در مصاحبۀ ویدیویی، بسیاری از نشانه‌های غیرکلامی مانند حالات صورت و حرکات دست و زبان بدن از بین می‌رود و این موضوع می‌تواند به دلیل کیفیت پایین ویدیو یا محدود بودن نمای تماس آنلاین باشد که تمام بدن در آن معلوم نیست.

مشکلاتی که ممکن است در حین مصاحبه آنلاین در اسکایپ به وجود آیند

علاوه بر نکات گفته‌شده، مشکلات احتمالی زیر را هم در نظر بگیرید و سعی کنید راه‌حلی برای آن پیش‌بینی کنید (پیشگیری بهتر از درمان است!).

 • سرعت و پهنای باند پایین اینترنت: این موضوع باعث می‌شود تصویر شما مکرراً فریز شود و کیفیت پایینی داشته باشد. پیشنهاد می‌شود در این خصوص از ISP مناسب استفاده کنید.
 • سر و صدای زمینه: ممکن است این‌دست صداها شما را اذیت نکنند، ولی مصاحبه‌کننده آن‌ها را بسیار بلندتر می‌شنود و ممکن است پاسخ‌های شما در این صداها گم شود. مصاحبه خود را در فضایی آرام انجام دهید و پنجره‌ها را ببندید. پیشنهاد می‌شود در صورت استفاده از لپ‌تاپ برای برقراری ارتباط، از میکروفون جانبی استفاده کنید، چراکه ممکن است صدای خنک‌کننده‌های لپ‌تاپ در انتقال صدا تداخل ایجاد کنند و از کیفیت صدای شما کاسته شود.
 • سایر مشکلات فنی مرتبط به دوربین یا بلندگوها: اگر در حین مصاحبه مشکل فنی دارید، آرامش خود را حفظ کنید. اگر مشکل حل نشدنی است، پیشنهاد دهید اگر ممکن است در قرار دیگری مصاحبه انجام شود. مشکل هرچه که باشد عصبانی نشوید، به کامپیوتر خود ضربه نزنید (حداقل فکر بعد باشید که با این اوضاع نمی‌شود کامپیوتر خرید!) و به آن ناسزا نگویید!
سؤالات متداول اساتید در حین مصاحبه آنلاین اسکایپ برای اپلای

سؤالات متداول اساتید در حین مصاحبه آنلاین اسکایپ برای اپلای

سؤالاتی که ممکن است از شما در طول مصاحبه پرسیده شود، قطعاً به استاد مصاحبه‌گر، دانشگاه یا کالج موردنظر، رشتۀ تحصیلی و بسیاری موارد دیگر مانند انگیزه نامه، مدارک و نمرات تحصیلی و پایان‌نامۀ بستگی دارد. ولی دانستن یک سری از سؤالاتی که تقریباً روتین و عمومی هستند، کمک می‌کند از پیش برای آن‌ها آمادگی داشته باشید و پاسخ مناسبی برایشان آماده کنید.

این سؤالات اکثراً در زمینۀ تحقیقات انجام‌شده از سوی شما و صدالبته (و هزار البته!) راجع‌به اهداف و همچنین قابلیت‌های شما خواهد بود. در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • خود را چگونه توصیف می‌کنید؟
 • نقاط ضعف، قوت و علایق شما چیست؟
 • هدف شما از آمدن به اینجا چیست؟
 • چرا می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید یا چرا از اول این رشته را انتخاب کرده‌اید؟
 • چرا فکر می‌کنید برای جایگاهی که برای آن درخواست داده‌اید مناسب هستید؟
 • چقدر با این مؤسسه آشنایی دارید؟
 • زمان خود را در شرایط بحرانی (مثلاً ددلاین‌ها و امتحانات پشت سرهم) چگونه مدیریت می‌کنید و اولویت‌بندی شما چگونه خواهد بود؟
 • بزرگ‌ترین دستاورد علمی شما چه بوده است؟
 • نوآوری تحقیقات پیشین شما در چه چیزهایی بوده است؟
 • در ده سال آینده خودتان را در چه جایگاهی می‌بینید؟ اهداف حرفه‌ای بلندمدت شما چیست؟
 • فکر می‌کنید چه دستاوردی برای این مؤسسه خواهید داشت؟ و…

مصاحبه در اسکایپ با اساتید برای اپلای چقدر طول می‌ کشد

اگر منظورتان گذر زمانی است که حس می‌کنید، باید بگویم که بستگی به تسلط شما و مدیریت استرستان دارد. اگر اهداف خود را از قبل مشخص و اطلاعات کافی جمع‌آوری کرده‌اید، شاید گذر زمان را حس نکنید و مصاحبۀ‌ای کاملاً عادی در انتظارتان باشد؛ اما اگر هدفتان کاملاً روشن نشده و سردرگم هستید، شاید اوضاع کمی سخت شود.

اگر منظورتان گذر زمانی است که بر روی ساعت دیواری اتاقتان مشاهده می‌کنید، باز هم باید بگویم که بستگی دارد! با این تفاوت که بستگی به سؤالات مطرح‌شده و پاسخ‌های شما دارد؛ ولی عموم مصاحبه‌ها بین 15 الی 30 دقیقه است.

همراه شما در تمام مراحل!

تراست بسیار مفتخر است که وکلای مجربی را در تیم خود دارد که در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما هستند. همین حالا می‌توانید وقت مشاوره رایگان رزرو کنید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات