انگیزه نامه

انگیزه نامه

در مبحث اپلای برای تحصیل در کانادا، انگیزه نامه یا SOP، مبحث بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه کنید چرا که در SOP‌ شما دستتان بیشتر باز است تا در خصوص برنامه ها و اهداف خود درباره ی مهاجرت به خارج از کشور بنویسید. به عبارت دیگر، شما با اعضای  Application Committee به طور مستقیم صحبت خواهید کرد.

با این حال در خصوص نوشتن انگیزه نامه، باید نکات مهمی را در نظر بگیرید که در ادامه برای شما شرح می دهیم. موسسه مهاجرتی تراست، ضمن تحقیقات فراوان، آن چه را که لازمه نوشتن یک انگیزه نامه قوی است را برای شما تهیه کرده است. با ما همراه باشید.

صفر تا صد انگیزه نامه

 • هر آنچه در رزومه اپلای درباره خود بیان نکرده اید را در انگیزه نامه بنویسید.
 • سایت دانشگاه ها را چک کنید. بعضی از دانشگاه ها برای انگیزه نامه دستورالعمل دارند که به چند سوال در انگیزه نامه پاسخ داده شود یا تعداد کلمات مشخصی داشته باشد.
 • SOP تان را کپی نکنید و خودتان بنویسید.
 • در SOP به سوالاتی مانند چرا می خواهید در مقطع مدنظر تحصیل کنید، چرا آن دانشگاه را انتخاب کرده اید و… پاسخ دهید.
 • درباره ی تجربیاتتان بنویسید؛ مثلا اگر در کار گروهی خوب هستید نشان دهید چرا؟
 • درباره ی غلبه به سختی هایی که داشتید و اینکه باعث شد شما در چه چیزی بهتر شوید بنویسید
 • درباره آینده کاری کوتاه مدت و بلند مدت تان توضیح دهید.
 • انگیزه نامه تان را مثبت بنویسید.

راهنمای نگارش SOP دانشگاه MIT

راهنمای نگارش SOP دانشگاه MIT
راهنمای نگارش SOP دانشگاه MIT

انگیزه نامه برای ویزای دانشجویی کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا ممکن است برای بسیاری از دانشجویان یک رویا باشد. ثابت شده است که پذیرش در یکی از دانشگاه های کانادا یا کالج های کانادا برای داوطلبان دشوار است. حتما می دانید که دانشجویان باید انگیزه نامه خود را به منظور دریافت ویزای دانشجویی کانادا در طول فرآیند درخواست ارسال کنند.

 SOP به عنوان یک سند حمایتی مهم برای دریافت مجوز تحصیل شما در کانادا عمل می کند. صرف نظر از نمرات و دستاوردهای خود، باید مقامات ویزای کانادا را در مورد انگیزه خود از سفر به کانادا متقاعد کنید. این روزها، تعداد زیادی از دانشجویان به دلیل کیفیت پایین ویزای SOP خود با ریجکتی مواجه هستند.

انگیزه نامه شما برای ویزای تحصیلی کانادا باید به اندازه کافی قانع کننده باشد تا بتوانید از هنجارهای سختگیرانه پذیرش عبور کنید. اگر بخواهید برای پذیرش در یک برنامه تحصیلات تکمیلی، برنامه لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد در کانادا درخواست دهید، باید یک SOP  ارائه دهید.

اهمیت نوشتن انگیزه نامه

یکی از عمده ترین دلایل نوشتن انگیزه نامه مشخص شدن تکلیف بقیه مدارک و موارد است و شما در SOP تکلیفتان روشن  می شود. به عنوان مثال توصیه نامه ی تحصیلی را استادتان می نویسد و تکلیف نمره زبان هم مشخص است و … اما انگیزه نامه دست خودتان است و رشته کار را خودتان به طور مستقیم به عهده می گیرید.

انگیزه نامه خوب، منجر به قوی شدن اپلیکیشن می شود. یعنی یک انگیزه نامه قوی تا حد زیادی اپلیکیشن شما را قوی می کند و بالعکس. انگیزه نامه فرصت خیلی خوبی است که مواردی که در کاورلتر یا رزومه نتوانستید در خصوص آن اطلاعات کافی را ارائه دهید را ذکر کنید. یا مثلا موضوعی در قسمت Application Form‌ برای آپلود کردن وجود نداشته است را می توانید در SOP بگویید.

روند کلی نوشتن انگیزه نامه

مرحله اول

داشتن دیدگاهی جامع و کامل در خصوص نوشتن انگیزه نامه

مرحله اول
مرحله دوم

جمع آوری اطلاعات گسترده در مورد دوره و کالج

مرحله دوم
مرحله سوم

فرمت و سبک مناسب را برای SOP انتخاب کنید

مرحله سوم
مرحله چهارم

فرآیند نوشتن را بر اساس قوانین دانشگاه انتخاب کنید

مرحله چهارم
مرجله پنجم

انگیزه نامه را اصلاح کنید

مرجله پنجم
مرجله ششم

پیشنهادات و بازخوردها را از دوستانتان دریافت کنید

مرجله ششم
مرحله هفتم

به طور موثر بازخورد را در SOP بگنجانید و دوباره ویرایش کنید

مرحله هفتم
مرحله آخر

SOP را در قالب Doc و PDF درآورده و تحویل دهید

مرحله آخر

برای نوشتن انگیزه نامه باید چه کار کنیم

قدم اول برای نوشتن انگیزه نامه که مهمترین قدم هم هست این است که شما برای نوشتن SOP‌ باید به سایت دانشگاه مد نظرتان مراجعه کنید و Instruction  ها یا همان دستورالعمل های مربوط به انگیزه نامه خاص آن دانشگاه را مطالعه فرمایید.

در نتیجه انگیزه نامه همه دانشگاه ها نمی تواند به صورت یکسان نوشته شود. مثلا اگر قصد اپلای کانادا و برای چندین دانشگاه را دارید، نمی توانید یک متن بنویسید و فقط اسم دانشگاه را عوض کنید. خواندن دستورالعمل های دانشگاه ها تعیین می کند که شما در متن انگیزه نامه چه بنویسید به عنوان مثال دانشگاه وسترن انتاریو از شما انگیزه نامه نمی خواهد و به جای آن باید پروپوزال بنویسید. در واقع این پروپوزال برای برخی از رشته های دکترا دانشگاه وسترن انتاریو است که باید به‌ آن توجه کنید.

نکات مهم در نوشتن انگیزه نامه

اصطلاحات مختلف انگیزه نامه

 • Motivation Letter
 • Statement of Purpose
 • Letter of Interest
 • Personal Statement
 • Cover letter(فرق میکند)

دقت داشته باشید که این اصطلاحات گاهی ممکن است دقیقا شبیه به هم باشند و همه به سوالات یکسانی پاسخ دهند اما گاهی اوقات هم به طور جزئی تر وارد بحث می شوند و با یکدیگر متفاوت می شوند. با این حال درمیان اصطلاحات بالا، سه مورد اول بیشتر در یک قالب هستند، Personal Statement بعضی موقع ها متفاوت است و Cover Letter هم بحث جداگانه ای دارد که در ادامه صحبت خواهیم کرد.

قالب کلی انگیزه نامه برای اپلای

SOP‌ به طور کلی بهتر است به طور داستان وار نوشته شود، داستانی که در انتها بتوانید از آن نتیجه بگیرید و سر و ته داشته باشد. دقت داشته باشید که این داستان نباید دروغین باشد بلکه باید در خصوص اتفاق یا حادثه ای باشد که به تصمیم و انگیزه شما در مهاجرت تحصیلی به کانادا کمک کرده باشد.

مثلا می توانید در خصوص شخصی بنویسید که شما را به این رشته علاقه مند کرده است، یا از روزی بگویید که در یک کنفرانس مرتبط با این موضوع شرکت کرده اید. به هر حال منظور ما از داستان، قصه سرایی نیست بلکه واقعیتی است که منجر به شروع یک انگیزه برای ادامه تحصیل شده است و در نهایت از آن نتیجه گیری کنید.

مثلا ممکن است در یک دوره کوتاه مدت تحصیلی شرکت کرده باشید، در یک کار خاص حضور داشته باشید، تجربیات ارزشمندی را گذرانده باشید و … که باعث شده شما به سمت ادامه تحصیل بروید.

چه کسی انگیزه نامه من را می خواند

این افراد معمولا افراد پیر و میان سال هستند (یا گاهی اوقات جوان). افرادی که انگیزه نامه شما را می خوانند، اساتید دانشگاه و انسان های شریفی هستند که به شدت به وقت اهمیت می دهند و هرگز وقت خود را تلف نمی کنند در نتیجه نمی توانند وقت زیادی را صرف داستان های طولانی متقاضیان کنند و به دنبال یک انگیزه نامه جمع و جور، خلاصه و مفید هستند. 

به عبارت دیگر، شما باید در همان ابتدای نگارش انگیزه نامه، در مخاطب خود اثر بگذارید وگرنه حتی ممکن است تا انتهای انگیزه نامه شما را مطالعه نکند. از تکرار یک موضوع در طول انگیزه نامه پرهیز کنید و اصلا متن را به سمت حاشیه نبرید.

چیزی که تکلیف آن مشخص است را هرگز در انگیزه نامه خود ننویسید یعنی انگیزه نامه شما نباید این گونه شروع شود که من قصد دارم فلان رشته را در فلان دانشگاه کانادا بخوانم چرا که شما در خصوص این موارد در اپلیکیشن خود صحبت کرده اید و نیازی نیست که در انگیزه نامه خود مجددا آن را بازگو کنید. مطالب شما هر چه خاص تر باشد، انگیزه نامه شما قوی تر می شود.

چند نکته کلیدی در خصوص نوشتن انگیزه نامه

انگیزه نامه باید خالصانه و با اراده و انگیزه قلبی شما باشد به همین دلیل هرگز برای نوشتن آن از نمونه های موجود در اینترنت استفاده نکنید. افرادی که انگیزه نامه شما را مطالعه می کنند روزانه تعداد زیادی از این انگیزه نامه ها را مطالعه می کنند به همین دلیل کاملا با انواع SOP ها آشنا هستند و متوجه کپی بودن انگیزه نامه می شوند.

انگیزه نامه شما باید کاملا خاص باشد به همین دلیل نباید حتی چند انگیزه نامه هم بخوانید چرا که آن موقع  این انگیزه نامه ها تاثیر می گیرد و انگیزه نامه شما میانگینی از این چند انگیزه نامه ای که خوانده اید می شود.

نکته دیگری که در خصوص انگیزه نامه باید به آن توجه کنید این است که در انگیزه نامه چیزی را کپی نکنید مگر اینکه در راستای اثبات ویژگی های شخصیتی شما باشد به عنوان مثال اگر این ویژگی های شخصیتی که در انگیزه نامه نوشته اید را استاد شما در توصیه نامه هم نوشته باشد، به شدت اپلیکیشن شما قوی می شود.

مورد دیگر آن است که به همان اندازه ای که در انگیزه نامه خود به گذشته اشاره می کنید، به آینده هم اشاره کنید. در واقع شما باید در مورد اهداف کاری و شغلی خود در مورد رشته ای که می خواهید تحصیل کنید و از برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت خود نیز بنویسید. مثلا می ‌توانید توضیح دهید که می‌ خواهم وارد بازار آکادمیک شوم یا صنعتی یا فقط حوزه های تحقیقاتی.

تنها کافی است به نکات ذکر شده در این مقاله توجه کنید و دستورالعمل های دانشگاه مد نظرتان را هم مطالعه کنید تا انگیزه نامه شما کاملا منحصر به فرد شود.

انگیزه نامه چند صفحه است

اگر بخواهیم انگیزه نامه را به طور استاندارد بنویسیم، طول انگیزه ۱ یا ۲ صفحه است اما در نهایت این موضوع بستگی به دانشگاه شما دارد مثلا ممکن است یک دانشگاه از شما ۴ صفحه انگیزه نامه بخواهد اما یک دانشگاه فقط یک انگیزه نامه ۵۰۰ کلمه ای از شما بخواهد. (حالت ایده آل: ۱.۵ تا ۲ صفحه)

لغات به کار گرفته شده در انگیزه نامه

به هیچ عنوان در انگیزه نامه خود از کلماتی مانند Very یا Interesting استفاده نکنید چرا که این کلمات هم تکراری هستند و هم عمومی اند به همین دلیل جذابیت خاصی را در مخاطب شما ایجاد نمی کند. کلمات شما باید کاملا خاص باشند و بهتر است از کلمات رسمی برای نوشتن انگیزه نامه استفاده کنید. هر کلمه را از قبل بررسی کنید و از کلماتی که معنی دقیق آن ها را نمی دانید استفاده نکنید.

تقویت انگیزه نامه با نقطه عطف داستان

 مبحثی به نام turning point‌ وجود دارد که شما می توانید از آن جهت برای قوی کردن انگیزه نامه استفاده کنید. مثلا ممکن است معدل لیسانس شما پایین باشد (۱۳ – ۱۴) اما معدل فوق لیسانس شما بالا باشد (۱۷ -۱۸). بنابراین شما می توانید با استفاده از turning point اتفاقی که منجر به افزایش معدل شما شده است را توضیح دهید.

ممکن است بعد از اتمام لیسانس در یک کنفرانسی شرکت کرده باشید که به یک باره منجر به افرایش معدل شما شده باشد یا شما را به این رشته علاقه مند تر کرده باشد. این نقطه عطف و داستانی که در این باره می گویید، تاثیر زیادی در قوی کردن انگیزه نامه شما خواهد داشت.

به طور کل شما باید توضیح دهید که چه اتفاقی منجر به تغییر شما شد؟ چه اتفاقی معدل شما را افزایش داد؟ البته توجه داشته باشید که برای نوشتن انگیزه نامه هرگز شرح مشکلات نکنید یعنی مثلا نگویید معدلم پایین بود چون دانشگاهی خوبی تحصیل نکردم. در عوض ذکر کنید که با کمبود امکانات توانستید همچنان موفق شوید و به چیزهایی که می خواستید برسید.

این تلاش شما است که قابل تقدیر برای فردی است که SOP را می خواند به همین دلیل در این خصوص صداقت کامل داشته باشید و هر آن چه اتفاق افتاده را توضیح دهید.

سخت کوشی نکته کلیدی انگیزه نامه است

در مبحث انتخاب کلمات برای انگیزه نامه، ذکر کردیم که از کلمات عمومی استفاده نکنید. از طرفی ویژگی هایی را به کار نبرید که منحصر به فرد و خاص نیستند. به عنوان مثال نگویید من باهوش هستم! به کار بردن واژگانی مانند intelligence و smarts جالب نیستند در نتیجه می توانید از لغاتی مانند hard worker‌ یا On time‌ استفاده کنید.

در اینجا می توانید مبحث کنکور را پیش بکشید و توضیح دهید که من مثلا ۱ سال به صورت تمام وقت برای کنکور درس خواندم و در نتیجه متوجه شدم که فرد سخت کوشی هستم.

چه زمانی انگیزه نامه را بنویسم

هر چه زودتر شروع به نوشتن انگیزه نامه کنید، برای شما بهتر است. مثلا اگر سه ماه زمان دارید، از همان ابتدا شروع کنید به نوشتن انگیزه نامه، تا زمان کافی برای ویرایش آن را داشته باشید. می توانید آن را در اختیار چند تا از دوستانتان قرار دهید تا آن را بخوانند و نکات مثبت و منفی انگیزه نامه شما را ارزیابی کنند.

انگیزه نامه شما به هیچ عنوان نباید هیچ گونه غلطی داشته باشد، چه اشتباهات گرامری چه ارائه اطلاعات غلط. مثلا اگر اسم دانشگاه خود را اشتباه بنویسید فاجعه است. حتی اگر دوستتان گرامر قوی نداشته باشد، با این حال می تواند از زاویه دید خودش نکاتی که به نظرش می رسد را به شما بگوید. اگر شروع کنید زودتر انگیزه نامه را بنویسید، می توانید چند روز یک بار به سراغ آن بروید و آن را ویرایش کنید تا کامل تر شود.

انگیزه نامه ویزای دانشجویی کانادا شما باید شامل چه مواردی باشد

در اینجا نکات خاصی وجود دارد که SOP ویزای دانشجویی کانادا شما باید پوشش دهد:

 • ارتباط رشته انتخابی با دستاوردهای تحصیلی گذشته شما
 • چگونه می توانید مهارت ها را با اهداف شغلی خود هماهنگ کنید
 • دلیل انتخاب کانادا و نه کشور خود
 • چگونه می خواهید هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در کانادا را مدیریت کنید
 • قصد شما برای انتخاب یک رشته خاص
 • اهداف حرفه ای کوتاه مدت و بلند مدت
 • این که آیا پس از پایان دوره به کشور خود باز خواهید گشت یا در جای دیگری مستقر خواهید شد
 • سوابق تحصیلی و خانوادگی شما
 • توضیح برای گپ تحصیلی، در صورت وجود

تفاوت کاورلتر و انگیزه نامه

مبحث cover letter، با مباحث انگیزه نامه کمی متفاوت است. این cover letter معمولا برای اپلای رشته های دکترا در کشورهای اروپایی لازم است. توجه داشته باشید که Cover letter برای کار در برخی مشاغل نیز مورد نیاز است.

Cover letter  چیست؟ در حقیقت Cover letter متنی بین متن ایمیل و انگیزه نامه شما است که باید به حالت نامه وار و خلاصه و کوتاه نوشته شود. قالب این cover letter باید در قالب ایمیل باشد و در آن باید به موضوع تحقیق خود که می خواهید در کانادا به آن بپردازید اشاره کنید.

بیانیه شخصی

Personal Statement یا همان بیانیه شخصی می تواند بین ۱ یا ۲ صفحه نوشته شود و در آن به مشکلاتی که در مسیر علمی خود با آن مواجه شدید اشاره کنید. سعی کنید این مشکلات بیشتر مربوط به سختی های علمی، اجتماعی، فرهنگی و … باشد و به مشکلات سیاسی نپردازید.

اگر در طول مسیر علمی خود به تجهیزات و امکاناتی نیاز داشتید که نتوانستید آن را تهیه کنید در مورد آن بنویسید که چگونه با وجود این محدودیت ها توانسته اید موفق شوید. مثلا ذکر کنید که با وجود این محدودیت ها توانسته اید از وسایل جایگزین استفاده کنید.

سوالاتی که در Personal Statement باید مطرح کنید در قسمت زیر آورده شده است:

 • چرا این مقطع را می خواهید مطالعه کنید ؟ چرا ارشد ؟ چرا دکترا ؟

در خصوص اینکه چطور به این حوزه علاقه مند شدید توضیح دهید. مثلا بگویید که برای کار مد نظر خود نیاز دارم که ارشد بخوانم و علاقه زیادی به خواندن این تحصیل دارم. در هر صورت باید کاملا صداقت داشته باشید. دلایل شما باید منطقی باشند اگر بنویسید می خواهم دکترا بخوانم تا حقوقم زیاد شود، حرف منطقی نیست چرا که بدون دکترا هم می توان پولدار شد.

 • چرا این دانشگاه خاص را انتخاب کرده اید؟

اگر رنکینگ دانشگاه مد نظر شما در حد عالی است، از این خصوص توضیح دهید که مثلا امکانات و تجهیزات این دانشگاه خیلی عالی است و من برای ادامه تحصیلات به چنین امکاناتی نیاز دارم. یا مثلا بگویید حوزه علاقه مندی فلان استاد در این دانشگاه متناسب با حوزه علاقه مندی من است.

 • چطور به این رشته علاقه مند شدی؟

در این خصوص می توانید یک پاراگراف کوتاه در مورد موضوع تز خود بنویسید و بگویید که علاقه مندی شما به این موضوع بر سر چه موضوع و داستانی بوده است؟ همچنین در مورد مقالاتی که نوشته اید به طور کلی توضیح دهید. لازم نیست همه مقاله ها را توضیح دهید فقط به کلیت مقاله ها اشاره کنید.

 • نام سه استاد از دانشگاه مد نظر را نام ببرید

نام سه استاد به همراه شماره تماس را بنویسید. اگر ارتباط شما با یک استاد خاص به صورت قطعی تائید شده و شما از طریق اسکایپ با استاد مد نظر صحبت کرده اید اسم همان را بنویسید اما اگر قطعی نشده، می توانید اسم چندین استاد دیگر را هم بنویسید اما حوزه کاری آن ها باید به هم شبیه باشند. مثلا یکی از آن ها استاد فیزیک نباشد یکی استاد شیمی.

به طور کلی، سوالاتی که شما باید در این خصوص پوشش دهید در قسمت زیر آورده شده است:

 • رشته تحصیلی مورد علاقه شما چیست؟
 • چرا این رشته برای شما اهمیت دارد؟
 • از چه زمانی به این رشته علاقه مند شدید؟ آیا اتفاق یا رویداد خاصی باعث شده است که شما به این رشته علاقه مند شوید؟
 • علایق شما چگونه در طول زمان تغییر پیدا کرد؟
 • آیا تاکنون برای ادامه تحصیلی در این رشته با چالش بزرگی مواجه شده اید؟
 • اگر جواب سوال قبلی شما مثبت است، این چالش مربوط به جنسیت شما، نژاد یا مذهب می شود؟
 • آیا این چالش در خصوص پیشینه اقتصادی – اجتماعی خانواده شما و محلی که در آن زندگی می کنید بر می گردد؟
 • اگر با شغل آینده خود در این زمینه درآمد بسیار کمی به دست آورید، همچنان این علاقه تحصیلی را دنبال می کنید؟
 • یک فعالیت برجسته شخصیتی شما در راستای ادامه تحصیل در این رشته چیست؟
 • چرا این فعالیت برای شما اهیمت دارد؟
 • اولین بار از چه زمانی این فعالیت برای شما مهم بود؟ آیا رویداد خاصی وجود داشته که علاقه شما را برانگیخته باشد؟
 • علاقه و تعهد شما به این فعالیت در طول زمان چگونه تغییر کرد؟
 • آیا با این فعالیت کاری انجام داده اید که هیچ کس دیگر انجام نداده است؟
 • آیا تا به حال برای ادامه این فعالیت با چالش واقعا بزرگی مواجه شدید؟
 • آیا این چالش نتیجه جنسیت، نژاد یا مذهب شما بود؟
 • آیا این چالش نتیجه پیشینه اجتماعی-اقتصادی خانواده شما بود؟
 • آیا این چالش نتیجه فرهنگ مکانی بود که زندگی می کردید؟
 • آیا کاری وجود دارد که انجام داده اید یا تجربه کرده اید که شما را برای همیشه از جهت مثبت تغییر داده است؟
 • چگونه این رویداد شما را دلسوز، خودآگاه، مصمم یا قوی تر کرد؟
 • آیا روزی از زندگی شما وجود دارد که اغلب در مورد آن فکر می کنید؟ چرا این روز برای شما خاطره انگیز است؟
 • آیا شما شبیه والدین یا خواهر و برادرتان هستید یا متفاوت؟ چی شد که اینجوری شدی؟ (از نظر علاقه مندی به حوزه ای خاص)
 • چه چیزی باعث شد فکر کنید که از دیگران متمایز هستید؟
 • آیا چیزی (غیر درسی / فوق برنامه) وجود دارد که شما زمان زیادی را به آن اختصاص دهید؟ چرا این کار را می کنی؟
 • چه کارهایی انجام داده اید که باعث تحسین، توجه یا موفقیت شما نشده است؟
 • چه چیزی باعث می شود احساس کنید زندگی شما برای شما معنادار و مهم است؟
 • چیزی که هرگز در مورد خود یا تجربیات زندگی خود تغییر نمی دهید چیست؟
 • چه کنیم تا یک انگیزه نامه خوب بنویسیم؟

انگیزه نامه ویزای دانشجویی کانادا را از قبل بنویسید

 هنگامی که می خواهید ویزای دانشجویی کانادا را بنویسید، مطمئن شوید که این فرآیند را از قبل از مهلت پذیرش شروع کرده اید. این کار به شما فرصت های زیادی را برای بازنگری SOP برای بهتر کردن آن می دهد. به یاد داشته باشید که هر بار که SOP را مرور می کنید، با هر تکرار بهتر می شود.

 • سعی کنید انگیزه نامه خود را در خصوص علاقه خود برای انجام دوره بنویسید

در حین نوشتن SOP برای ویزای دانشجویی کانادا، یکی از مهمترین جنبه هایی که افسر ویزا به دنبال آن است، انگیزه دوره است. اگر نمی توانید جزئیات دقیقی در مورد تمایل خود برای تحصیل در یک دوره خاص در کانادا ارائه دهید، ممکن است درخواست رد شود. از این رو SOP باید بر دلیل شما برای تحصیل بالاتر و در کانادا تمرکز کند.

 • جزئیات غیر مرتبط را در انگیزه نامه  وارد نکنید

SOP شما باید شامل جزئیات مهم و کافی باشد و باید از درخواست شما برای ویزای دانشجویی به کانادا پشتیبانی کند. اگر جزئیات نامربوط را در SOP قرار دهید، تمرکز SOP را از بین می برد و منجر به اثرات نامطلوب بر SOP می شود. از این رو، همیشه فهرستی از مواردی که می‌خواهید در SOP قرار دهید حتی قبل از نوشتن آن تهیه کنید.

 • بهترین فرمت برای انگیزه نامه ویزای دانشجویی کانادا را انتخاب کنید

اگرچه هیچ فرمت قطعی برای SOP ویزای دانشجویی کانادا وجود ندارد، بهترین فرمت فرمتی است که بتواند تمام جزئیاتی را که افسر ویزا نیاز دارد، داشته باشد. در حین انتخاب چنین قالبی، اطمینان حاصل کنید که مقدار SOP را در نظر گرفته اید. SOPهای بیش از حد طولانی ممکن است تمرکز لازم را نداشته باشند و رد شوند.

 • سعی کنید از یک رویکرد نوشتاری متعادل در طولSOP استفاده کنید

هنگام نوشتن یک SOP، مطمئن شوید که بیش از حد رسمی و بیش از حد غیر رسمی نباشد. این دو  مورد به شدت ممکن است بررسی SOP را به تعویق بیندازند و ممکن است باعث رد انگیزه نامه شود. بهترین راه این است که تعادلی بین این دو حالت پیدا کنید و در عین حال بر هدف نهایی خود متمرکز شوید.

 • به آنچه انتظار دارید از دوره در کانادا به دست آورید بپردازید

هنگامی که یک SOP می نویسید، باید توضیح دهید که انتظار دارید از تحصیل در این دوره در کانادا چه چیزی به دست آورید. این امر بر تصمیم شما برای تحصیل در کانادا تاکید می کند حتی اگر برنامه های مشابهی در کشور شما و سایر کشورهای خارجی وجود داشته باشد. مهم است که دستاوردهای تحصیلی خود را که انتظار دارید، در SOP خود توضیح دهید.

 • در خصوص آرزوها و اهداف شغلی خود توضیح دهید

انگیزه نامه بسیاری از دانشجویان به دلیل نداشتن یک برنامه شغلی خوب پس از دوره تحصیلی رد می شود. این قسمت، بخش مهمی از هر انگیزه نامه ویزای دانشجویی کانادا است زیرا باید نتیجه دوره تحصیلی، که قصد ادامه دادن آن را دارید مشخص شود. همچنین به افسر ویزا نشان می دهد که شما در مورد شغل خود و قصد تحصیل در کانادا جدی هستید.

 • توضیح دهید که چگونه این دوره به اهداف شغلی شما کمک می کند

جنبه دیگری که باید در انگیزه نامه گنجانده شود این است که چگونه این دوره به طور مستقیم به آرزوهای شغلی شما مرتبط است. این دوره باید به تحقق برنامه های شغلی شما کمک کند و از آنها حمایت کند. در غیر این صورت، نیاز به گذراندن دوره، زیر سوال خواهد رفت. توضیح موفقیت آمیز این موضوع همچنین موفقیت SOP شما برای درخواست ویزای دانشجویی کانادا را افزایش می دهد.

 • انگیزه نامه خود را هر چند بار که ممکن است ویرایش، بازبینی و مرور کنید

هرچه انگیزه نامه خود را برای ویزای دانشجویی کانادا اصلاح و ویرایش کنید، بهتر می شود. این به شما کمک می کند تا در مورد ایده ها و نحوه ارائه آن تجدید نظر کنید. هر ویرایش، انگیزه نامه را بهتر و بهتر می کند.

 • از شخص قابل اعتمادی بخواهید که انگیزه نامه را برای بهتر کردن آن ویرایش کند

در حین ویرایش انگیزه نامه، دریافت نظر شخص ثالث نیز بسیار مهم است. این می تواند هر کسی از معلم، مربی یا کسی باشد که می تواند بازنگری سازنده انگیزه نامه را برای شما ارائه دهد. تنها چیزی که وجود دارد این است که باید کسی باشد که با زبان آشنا باشد و بتواند در همین زمینه به شما کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

چه مسئله ای اخذ ویزای کانادا را برای دانشجویان مشکل می کند

کانادا زیر ساخت آموزشی بسیار خوبی دارد و با سایر کشورهای مشهور مانند ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا همتراز است. هزینه زندگی در کانادا نیز در مقایسه با این کشورها کمتر است. در نتیجه تعداد زیادی از دانشجویان تحصیلات عالی خود را در کانادا دنبال می کنند و پس از اتمام دوره در آنجا ساکن می شوند.از این رو کانادا مجبور است تا محدودیت هایی را برای پذیرش دانشجویان اعمال کند.

در نتیجه، تعداد زیادی از درخواست های ویزای دانشجویی در سال های اخیر رد شده است. ما در موسسه مهاجرتی تراست می‌توانیم به شما کمک کنیم تا انگیزه نامه ویزای دانشجویی کانادا را بنویسید و اطمینان حاصل کنیم که ویرایشات کافی در مورد آن اعمال شده است.

توضیح اینکه چرا می خواهید در کانادا تحصیل کنید اغلب مشکل است. علاوه بر این، بسیاری از افراد نمی توانند دلیلی بیاورند و قصد خود را برای بازگشت به کشورشان را توضیح دهند. اگر دلایل خوبی برای بازگشت به کشور خود نداشته باشید، درخواست ویزای شما احتمالا رد خواهد شد.

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

آیا نیازی به اشاره کردن به نمرات پایین در انگیزه نامه است؟

خیر. معمولا دانشگاها از نمرات پایین دوران تحصلی شما سوال نمی کنند. بعضی از دانشگاه ها ممکن است درباره گپ تحصیلی یا وقفه ای که در طول دوران تحصیلتان رخ داده است از شما سوال کنند که می توانید دلیل این فاصله افتادن را توضیح دهید.

انگیزه نامه باید چند کلمه و چند صفحه داشته باشد؟

ممکن است دانشگاهی که می خواهید برای آن انگیزه نامه بفرستید، دستورالعمل خاصی برای نگارش انگیزه نامه داشته باشد. معمولا این دستورالعمل ها مربوط به سوالات و موضوعاتی است که باید در انگیزه نامه تان به آن ها اشاره کنید.
همچنین این دستورالعمل ها می تواند شامل تعداد کلمات و صفحات مناسب برای نگارش انگیزه نامه باشد. اما اگر دانشگاه قانون خاصی در این زمینه نداشته باشد، بهتر است انگیزه نامه خود را حداکثر در 2 صفحه بنویسید و بین 800 تا 1300 کلمه را برای نوشتن آن به کار ببرید.

در انگیزه نامه مشکلات مالی را مطرح کنیم؟

این مشکلات مالی اگر در تحقیقات شما اثر گذار بوده است بله اما سعی کنید اشاره خیلی مستقیمی به مشکلات مالی خانوادگی نکنید و فقط آن دسته مشکلات مالی را بیان کنید که موثر در تحقیقات شما هستند.

آیا انگیزه نامه را باید در همان ایمیل اولیه ارسال کنیم؟

برای اپلای در دانشگاه های آمریکا و کانادا بهتر است ایمیل اولیه با CV باشد نه انگیزه نامه

آیا انگیزه نامه حتما باید با داستان شروع شود؟

اگر داستانی دارید، با داستان شروع کنید در غیر این صورت از خودتان قصه به هم نبافید. کسانی که SOP‌ شما را مطالعه می کنند قرار نیست بر اساس داستان شما را رد یا قبول کنند بلکه اثر بخشی شما در مخاطب و صداقتتان است که اهمیت دارد.

چگونه نداشتن مقاله را می توان توجیه کرد؟

نیازی به توجیه نداشتن مقاله نیست چرا که خیلی از افراد بوده اند که مقاله ای نداشتند اما توانسته اند اپلای کنند.

آیا می توانیم در انگیزه نامه در خصوص تحریم ها صحبت کنیم؟

اشاره مستقیمی به تحریم ها نکنید در حد این موضوع که بگویید برای تحقیقات خود به تجهیزات خاصی نیاز داشتید اما کمبود امکانات منجر به این شد که از وسیله های جایگزین استفاده کنید، کفایت می کند.

آیا نوشتن انگیزه نامه ترتیب خاصی دارد؟

خیر. شما می توانید به ترتیب از زمان گذشته تا‌ آینده شروع به نوشتن انگیزه نامه کنید یا اینکه از مسائل مهم تر شروع کنید.

آیا لازم است در خصوص گپ تحصیلی بنویسم؟

اگر به این موضوع اشاره کردیم، می توانیم بنویسیم که بعد از اتمام تحصیلات قبلی خود سر کار رفتم اما در حال حاضر قصد دارم ادامه تحصیل بدهم چرا که از کار کردن خسته شدم و علاقه زیادی به ادامه تحصیل دارم.

آیا برای همه رشته ها نیاز به نوشتن انگیزه نامه دارم؟

انگیزه نامه ربطی به رشته ای که انتخاب کرده اید برای ادامه تحصیل ندارد و برای همه رشته ها مورد نیاز است.

چگونه یک انگیزه نامه کامل داشته باشم؟

در مورد هدف بلند مدت خود بحث کنید و آن را با ایده خود برای پیگیری دوره ای که برای آن درخواست می دهید مرتبط کنید. درک خود از رشته انتخابی مد نظر را ارائه دهید و بنویسید که چگونه می خواهید در آن زمینه مشارکت داشته باشید. پیشینه خود را در 2-3 خط توضیح دهید و آن را با اهداف آینده خود مرتبط کنید.

چگونه خودم را در انگیزه نامه معرفی کنم؟

در پاراگراف اول، باید خود را با ذکر مختصر سوابق و بیان هدف یا هدف شغلی فعلی خود در پایان نامه معرفی کنید. معرفی شما باید با برنامه خاص و دوره های آموزشی آن که برای آن درخواست می دهید مرتبط باشد.

چگونه می توان یک SOP قوی برای کانادا نوشت؟

به کارگیری فرمت نامه SOP برای ویزای دانشجویی کانادا
با نوشتن از دانشگاه شروع کنید.
در مورد اشتیاق خود برای مطالعه در آن دوره یا در آن رشته بحث کنید.
سوابق تحصیلی خود را شرح دهید.
در مورد دستاوردهای حرفه ای خود بحث کنید تا کسانی که آن را می خوانند تحت تاثیر قرار دهید

SOP برای ویزا چقدر مهم است؟

SOP تصمیم گیرنده درخواست شما است. این انگیزه نامه به کمیته پذیرش کمک می کند تا برداشت شما از زندگی، اهداف شغلی، باورها، دانش موضوعی و چشم انداز شما را ارزیابی کند. این فرصتی است تا هدف خود را به افسر و دلایلی که چرا آن ها باید شما را نسبت به سایر متقاضیان انتخاب کنند، ارزیابی کند.

آیا SOP برای ویزای تحصیلی کانادا مهم است؟آیا تهیه SOP هنگام درخواست ویزای تحصیلی کانادا اجباری است؟

 برای ادامه تحصیلات عالی در همه دانشگاه های کانادا اجباری نیست. این به دانشگاه بستگی دارد که تصمیم بگیرد آیا به SOP نیاز دارد یا خیر. با این حال، اکثر دانشگاه های معتبر کانادا از متقاضی می خواهند که یک SOP بنویسد.

چرا کانادا بهترین کشور برای تحصیل است؟

هزینه زندگی در کانادا نیز مقرون به صرفه است. شهریه تقریباً همه دانشگاه ها بسیار پایین است و باعث می شود دانشجویان از سراسر جهان به این کشور بیایند. با حضور در کانادا، فرصت های زیادی برای تجربه تغییر در آب و هوا، فرهنگ و شیوه زندگی آن وجود دارد.

آیا باید SOP خود را با یک نقل قول شروع کنم؟

می توانید مقاله خود را با نقل قول یا حکایتی شروع کنید که متناسب با زمینه تحصیلی باشد و انگیزه شما را برای مطالعه برنامه ای که ارائه می دهند توضیح دهد. از نقل قول های کلیشه ای و بیش از حد استفاده شده، که باعث می شود نوشته شما مانند یک مقاله مدرسه خوانده شود، خودداری کنید.

چه مسائلی نباید در SOP باید نوشته شود؟

نوشتن انگیزه نامه در آخرین لحظه
مقدمه و نتیجه گیری ضعیف
استفاده از زبان غیر رسمی و عامیانه
تاکید روی معدل ضعیف و عقب ماندگی های تحصیلی
طولانی شدن انگیزه نامه
ارائه اطلاعات غلط و نامربوط

چه مسائل مهمی در انگیزه نامه باید ذکر شود؟

سابقه شخصی
پیشینه مالی
جزئیات تحصیلی
تجربه حرفه ای (تمام/پاره وقت، داوطلبانه)
اهداف آنی و بلند مدت
دلایلی که چرا مایل به تحصیل در این موسسه خاص هستید
دلایل علاقه مندی به رشته انتخابی

آیا محدودیت کلمه برای SOP وجود دارد؟

SOP  یا انگیزه نامه یک سند حیاتی است که معمولاً از نظر طول 1000-1500 کلمه است. این یک سند مهم برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا است. شما باید سعی کنید آن را در این حد کلمه یا تقریباً در 1-2 صفحه نگه دارید. علاوه بر تعداد کلمات، تمرکز شما باید بر روی ارائه اطلاعات باشد.

چرا نباید به نمونه های انگیزه نامه نگاه کنیم؟

چرا که انگیزه نامه شما باید حتما خاص شما باشد و فردی که آن را می خواند متقاعد شود که انگیزه کافی برای ادامه تحصیل در کانادا را دارید. به همین دلیل اگر شما از نمونه های کپی استفاده کنید، آن شخص دلزده می شود و انگیزه نامه شما را رد می کند. حتی اگر هم فقط برای نمونه انگیزه نامه ها را بخوانید ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرید و SOP‌ شما میانگین این چند انگیزه نامه شود.

دیدگاهتان را بنویسید