انگیزه نامه

انگیزه نامه

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارید، باید بتوانید انگیزه نامه خوبی برای خودتان بنویسید که مسئولان پذیرش دانشگاه را ترغیب کند که شما را پذیرش کنند. در این مقاله نکاتی ارائه می شود که بتوانید انگیزه نامه ای بنویسید که نظر مسئولین دانشگاه را جلب کند و احتمال پذیرش شما را بالاتر ببرد.

انگیزه نامه یا SOP چیست

انگیزه نامه با اسم لاتین SOP  که مخفف عبارت Statement of Purpose است، شناخته می شود.

اسامی لاتین Cover Letter و Letter of Intent نیز برای انگیزه نامه به کار می روند.

انگیزه نامه، سندی است که باید در آن به طور کامل انگیزه خود را از تحصیل در دانشگاه و کشور خارجی مورد نظرتان بنویسید. انگیزه ‌ها و دلایل تحصیل که در انگیزه نامه به آن ها اشاره می کنید باید موجه و قانع کننده باشند. وقتی در مورد انگیزه تان برای تحصیل در دانشگاه و کشور مورد نظر می نویسید، باید مسئولان دانشگاه را متقاعد کنید که این نوع تحصیل را نمی توانید در کشور خودتان تجربه کنید و همچنین نشان دهید که با علاقه و فکر دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرده اید.

درباره تحصیل در خارج از کشور و تحصیل در کانادا بخوانید.

با نوشتن انگیزه نامه باید به چه سوالاتی پاسخ دهید

سوالاتی در ذهن مسئولان پذیرش دانشگاه ها است که باید در دل انگیزه نامه خود به جواب این سوالات اشاره کنید. سعی کنید در انگیزه نامه خود به سوالات زیر به بهترین شکل ممکن پاسخ دهید:

 • قصد دارید با تحصیل در دانشگاه خارجی مد نظرتان در چه رشته ای تحصیل کنید؟
 • چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟
 • چرا این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کردید؟
 • چرا این کشور خارجی را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟
 • در رشته مورد نظرتان برای تحصیل چقدر سابقه دارید؟
 • شما به کار با کدام اساتید دانشگاه علاقه مند هستید؟
 • با تحصیل در رشته مورد نظرتان به دنبال کسب چه مهارت ها و توانایی هایی هستید؟
 • پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه چه برنامه ای در ذهن دارید؟
 • از رشته تحصیلی و دانشگاه که این رشته را ارائه می دهد، چه توقعی دارید؟
 • چگونه می توانید به دانشگاه کمک کنید و حضور شما چه فایده ای برای آن دارد؟
 • علایق، عادت ها و سرگرمی های شما چیست؟
 • چه ویژگی های اخلاقی دارید؟
 • آیا ویژگی اخلاقی خاصی دارید که نیاز باشد برای دانشگاه توضیح دهید؟
 • چقدر با فرهنگ دانشجویی کشوری که می خواهید در آن جا ادامه تحصیل دهید آشنایی دارید و فکر می کنید می توانید خود را با این فرهنگ وفق دهید؟

باید انگیزه نامه خود را جذاب و تاثیرگذار بنویسید و در طول متن انگیزه نامه به سوالات فوق با ظرافت پاسخ دهید.

همچنین بخوانید: چگونه اپلای کنیم ، اصطلاحات اپلای

نکات مهم در نوشتن انگیزه نامه

نکات مهم در نوشتن انگیزه نامه

انگیزه نامه یک نامه ساده نیست. باید برای تک تک کلمات آن برنامه داشته باشید و با فکر پیش بروید. خود را جای مسئول پذیرش دانشگاه بگذارید و ببینید چه انگیزه نامه ای برایتان جذاب است و می توانید روی متقاضی مربوطه برای تحصیل در دانشگاه حساب کنید. در ادامه به نکات مهمی اشاره می شود که برای نوشتن انگیزه نامه باید آن ها را درنظر گرفت.

 انگیزه نامه تان را جذاب شروع کنید

برای نوشتن انگیزه نامه توجه داشته باشید که ابتدای انگیزه نامه خود را جذاب و درگیرکننده شروع کنید. این کار باعث می شود که توجه مسئولان پذیرش دانشگاه مورد نظر به انگیره نامه شما جلب شود و انگیزه نامه شما نادیده گرفته نشود. دقت کنید که انگیزه نامه شما باید ویژگی خاصی دارا باشد که نظر مسئول را جلب کند. پس میخ خود را در ابتدای نوشتن محکم بکوبید!

از لحن مناسبی برای نگارش انگیزه نامه استفاده کنید

در نوشتن انگیزه نامه از لحنی استفاده کنید که نه زیاد رسمی و پیچیده باشد و نه غیر رسمی و خودمانی. از لحنی استفاده کنید که رسمی ولی دوستانه باشد. یعنی طوری بنویسید که رسمی و مودبانه باشد و در عین حال برای مسئول پذیرش دانشگاه، خشک و تکراری نباشد. دقت داشته باشید که لحن شما در انگیزه نامه تان تا حدی شخصیت شما را نیز نشان می دهد. پس لحن را جدی بگیرید!

از جملات صریح و واضح در انگیزه نامه تان استفاده کنید

نباید لحن انگیزه نامه تان به صورتی باشد که شک و تردید و دودلی را به خواننده منتقل کند. اگر در جملاتتان در مورد اهداف و انگیزه هایتان لحن مردد داشته باشد، مسئول پذیرش دانشگاه متوجه می شود که اهداف جدی برای تحصیل ندارید و انگیزه هایتان برای تحصیل محکم نیست. بهتر است قبل از نوشتن انگیزه نامه تکلیفتان با خودتان مشخص باشد و توانایی ها، انگیزه ها و اهدافتان برایتان واضح باشد که بتوانید آن را صریح روی کاغذ بیاورید.

همچنین از کلماتی استفاده کنید که منظور شما کاملا واضح برساند و خواننده دچار سردرگمی و بدفهمی نشود. ممکن است استفاده از کلمات نامناسب یا جمله بندی های نادرست باعث شود مسئول دانشگاه دچار سوء تفاهم شود و برداشت اشتباهی از نوشته های شما کند که این می تواند در پذیرشتان تاثیربگذارد.

در انگیزه نامه تان خود را مشتاق و سخت‌ کوش نشان دهید

سعی کنید با نگارش مناسب انگیزه نامه به مسئول پذیرش بفهمانید که واقعا مشتاق و علاقه مند به تحصیل در دانشگاه مربوطه هستید و برای این اشتیاق دلیل منطقی دارید. همچنین باید نشان دهید که دانشجوی سخت کوشی برای دانشگاه خواهید بود و در صورت پذیرش شدن در دانشگاه دستاوردهای خوبی برای خود و دانشگاه به ارمغان خواهید آورد.

برای نشان دادن سخت کوشی و فعال بودن خود در دانشگاه نیز باید دلیل و سند داشته باشید در غیر این صورت تلاشتان برای سخت کوش نشان دادن خود تعبیر به تعریف از خود می شود. برای اثبات کوشا بودن می توانید به سوابق درخشان یا افتخارات خود اشاره کنید.

توجه کنید که نباید علاقه مند و یا کوشا بودن خود را مصنوعی و ساختگی نشان دهید. روی این ویژگی های خود تاکید زیاد نکنید و سعی کنید به صورت مفید و مختصر منظور خود را برسانید.

در نگارش انگیزه نامه صادق باشید

هرگونه غلو و اغراق در موفقیت ها و ویژگی های مثبتتان اثر عکس می گذارد و احتمال پذیرش شدنتان را در دانشگاه مورد نظر کم می کند. اگر در نوشتن انگیزه نامه صداقت به خرج ندهید، مسئولان دانشگاه ها متوجه عدم صداقت شما می شوند که این می تواند برای شما خیلی گران تمام شود.

خود را در همان سطحی که هستید معرفی کنید. نه شکسته نفسی کنید و موفقیت هایتان را نادیده بگیرید و نه خود را فراتر از آن چه هستید، به نمایش بگذارید. البته می توانید روی موفقیت های خود مانور بیشتری دهید و آن ها را برجسته تر نشان دهید ولی این کار نباید به صورتی باشد که اثر عکس داشته باشد.

برای هر دانشگاه انگیزه نامه مختص آن دانشگاه را بنویسید

فرستادن یک انگیزه نامه تکراری برای همه دانشگاه هایی که قصد پذیرش در آن ها را دارید، همان تاثیری را روی مسئول دانشگاه می گذارد که فرستادن یک پیامک تبریک تکراری برای همه، روی مخاطبانتان دارد. انگیزه نامه ای را که برای یک دانشگاه می فرستید، طبق ویژگی های آن دانشگاه سفارشی سازی کنید.

وقتی مسئول پذیرش دانشگاهی می بیند که در انگیزه نامه تان به درستی به یکی از ویژگی های ممتاز دانشگاهش اشاره کردید، متوجه می شود که انگیزه نامه مختص دانشگاه او نوشته شده است و پذیرش در دانشگاه آن ها برای شما مهم است.

هدف های بلند مدت و کوتاه مدت خود را در انگیزه نامه مشخص کنید

با نوشتن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود در انگیزه نامه، تکلیفتان را با مسئول پذیرش دانشگاه مشخص می کنید. با نگارش اهداف خود نشان می دهید که با برنامه و دلایل محکم قصد ورود به دانشگاه را دارید و برای رسیدن به این اهداف تلاش خواهید کرد. یک متقاضی تحصیل در دانشگاه خارجی که هدف مشخصی ندارد، انگیزه ای برای تلاش و فعال بودن در دانشگاه ندارد و برای مسئول دانشگاه، متقاضی جذابی نیست.

اهدافتان را نیز متناسب با موقعیت و توانایی هایتان تعیین کنید. با نوشتن اهداف دست نیافتنی، نشان می دهید که این هدف ها را فقط برای جلب توجه نوشته اید و این ها اهداف واقعی شما نیستند.

انگیزه نامه تان را مفید و مختصر بنویسید

انگیزه نامه ای که طولانی باشد، انگیزه مسئول پذیرش را برای مطالعه کامل آن کم می کند و می تواند این دید را در او ایجاد کند که در مورد توانایی های خود مبالغه کرده اید. سعی کنید همه چیزهایی را که نیاز است در انگیزه نامه خود بگنجانید و در کوتاه ترین شکل ممکن به نگارش درآورید و با توضیحات اضافی خواننده را خسته نکنید.

انگیزه نامه خود را بررسی و اصلاح کنید

پس از اتمام نگارش انگیزه نامه تان، آن را با دقت و حوصله بازبینی کنید. با این کار علاوه بر رفع اشکالات گرامری، نگارشی و املایی می توانید آن را یکپارچه سازی، یکدست و شسته و رفته کنید. و همچنین با ارسال به افراد با تجربه و اساتید و اعمال نظراتشان می توانید انگیزه نامه تان را مناسب تر کنید.

همیشه فرصت برای اصلاح است. هر چند مدت یکبار می توانید انگیزه نامه خود را بررسی کنید. شاید لازم باشد نکات تازه ای به آن اضافه کنید یا توضیحات اضافه را حذف نمایید.

انگیزه نامه های حرفه ای را مطالعه کنید

مشاهده انگیزه نامه های حرفه ای می تواند دید خوبی برای نوشتن به شما بدهد. سعی نکنید از نمونه ها، جمله به جمله تقلید کنید. با مطالعه چند انگیزه نامه حرفه ای متوجه می شوید که چه سبک نگارشی را برای نوشتن انگیزه نامه شخصی خود انتخاب کنید.

انگیزه نامه های زیادی در سایت های مختلف قابل دانلود هستند. فقط منابع معتبر را برای دریافت این انگیزه نامه ها انتخاب کنید که مطمئن شوید واقعا نمونه های حرفه ای را الگوی کار خود قرار می دهید.

از نوشتن کلمات و عبارات تکراری در انگیره نامه خود پرهیز کنید

تکرار یک کلمه یا فعل خاص علاوه بر پایین آوردن کیفیت نوشته ممکن است این ذهنیت را برای خواننده ایجاد کند که شما تسلط بالایی به زبان انگلیسی ندارید. سعی کنید تنوع کلماتی را که در انگیزه نامه استفاده می کنید، زیاد کنید. می توانید از اصطلاحات جذاب و متناسب با لحن متنتان به جای کلمات تکراری بهره ببرید.

سخن پایانی

انگیزه نامه یکی از مدارک مهمی است که باید برای پذیرش شدن در یک دانشگاه خارجی ارائه دهید. پس هرگز نوشتنش را سرسری انجام ندهید و نگارش آن را به روزهای آخر ددلاین دانشگاه ها محول نکنید. اگر نتوانید انگیزه خود برای تحصیل در دانشگاه های مورد نظر را به درستی و به طور مناسب به نگارش درآورید، نباید انتظار داشته باشید مورد توجه مسئولان پذیرش دانشگاه قرار بگیرید.

اگر سوالاتی در مورد نگارش انگیزه نامه دارید، می توانید آن را به صورت رایگان و از طریق تلفن با مشاوران تراست در میان بگذارید.

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

آیا نیازی به اشاره کردن به نمرات پایین در انگیزه نامه است؟

خیر. معمولا دانشگاها از نمرات پایین دوران تحصلی شما سوال نمی کنند. بعضی از دانشگاه ها ممکن است درباره گپ تحصیلی یا وقفه ای که در طول دوران تحصیلتان رخ داده است از شما سوال کنند که می توانید دلیل این فاصله افتادن را توضیح دهید.

انگیزه نامه باید چند کلمه و چند صفحه داشته باشد؟

ممکن است دانشگاهی که می خواهید برای آن انگیزه نامه بفرستید، دستورالعمل خاصی برای نگارش انگیزه نامه داشته باشد. معمولا این دستورالعمل ها مربوط به سوالات و موضوعاتی است که باید در انگیزه نامه تان به آن ها اشاره کنید.
همچنین این دستورالعمل ها می تواند شامل تعداد کلمات و صفحات مناسب برای نگارش انگیزه نامه باشد. اما اگر دانشگاه قانون خاصی در این زمینه نداشته باشد، بهتر است انگیزه نامه خود را حداکثر در 2 صفحه بنویسید و بین 800 تا 1300 کلمه را برای نوشتن آن به کار ببرید.

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات