ایمیل دادن به استاد برای اپلای

ایمیل دادن به استاد برای اپلای

ایمیل دادن به اساتید برای اپلای

 • پیش از ایمیل دادن لیست اساتید مدنظرتان را بر اساس دانشگاه ها و دانشکده های مختلف تهیه کنید.
 • برای ایمیل دادن بهتر است به چند استاد از یک دانشگاه به طور همزمان، یا در حالت کلی تر، به چند استاد مختلف همزمان ایمیل ندهید. اگر اساتید پاسخ شما را ندادند می توانید به آن ها ریماندر بزنید.
 • بهتر است در مکاتبه ها بیشتر راجع به موضوعات تحقیق مورد علاقه استاد صحبت کنید تا خودتان.

متن ایمیل از 3 پاراگراف اصلی تشکیل می شود:

 1. شما خود را معرفی می کنید و به نقاط قوت، نام دانشگاهتان، اگر معدل خوبی دارید به GPAتان اشاره می کنید و تز خود را توضیح می دهید.
 2. درباره ریسرچ خود و استاد صحبت می کنید و ارتباطی که ریسرچ های شما با هم دارند.
 3. درخواست شما خواهد بود که مایل هستید برای چه مقطع و چه زمانی اپلای کنید و می توانید برای ارتباط و آشنایی بیشتر برای مصاحبه اعلام آمادگی کنید.
 • در ادامه، رزومه (CV) و لینک وبسایت (اگر وبسایت دارید) را اتچ کنید، همچنین می توانید ریزنمرات و انگیزه نامه خود را اتچ کنید؛ البته خیلی رایج نیست.
 • بهتر است ایمیل خود را برای هر استادی مخصوص به خود استاد بنویسید و به ریسرچ هایش اشاره کنید ولی نه در حدی که خیلی از شما وقت بگیرد. تقریبا نیم ساعت وقت بگذارید.
 • تعداد کلمات ایمیل تقریبا بین 150- 250 یا 300 کلمه باشد.

ریماندر چیست؟

اگر تا چند روز پس از ایمیل اول پاسخی از استاد دریافت نکردید، ایمیل اولیه خود را ریپلای می کنید و با متنی خلاصه تر از ایمیل اول به استاد ایمیل می دهید. در متن نیز اشاره می کنید که چند روز پیش به شما ایمیل زدم و پاسخی از شما دریافت نکردم و من علاقه زیادی به حوزه تحقیقاتی شما دارم و پاسخ شما برایم مهم است.

به دو روش می توانید ریماندر بزنید:

 • در روش اول به ترتیب به اساتید مد نظرتان ایمیل می زنید و پس از یک ماه اگر پاسخی دریافت نکردید به ترتیب از استاد اول ریماندر می زنید.
 • در روش دوم اگر پاسخی دریافت نکردید به هر استادی 3 الی 4 روز بعد از ایمیل اول ریماندر می نزنید و ریماندر بعدی می تواند یک هفته یا 10 روز بعد باشد.

زمان بندی ایمیل به استاد

ایمیل بهتر است در روزها و ساعات کاری اساتید، یعنی دوشنبه تا جمعه باشد و بهتر است زمانی ایمیل بزنید که صبح آن ها باشد.

تماس تلفنی

اگر استادی برای شما خیلی مهم است و پاسخ ایمیل هایتان را نداده است، می توانید با او تماس تلفنی برقرار کنید. زمان بندی در تماس تلفنی را رعایت کنید، زمانی تماس بگیرید که احتمال می رود استاد در دفتر کارش باشد.

روش های پیدا کردن استاد

 • استادی را پیدا کنید که از قبل می دانید فاند دارد.
 • اگر تز داشتید، می توانید سراغ نویسنده رفرنس هایتان بروید و یا کسانی که به شما رفرنس داده اند.
 • از طریق Google scholar یا ResearchGate علاقمندی های تحقیقاتی خود را سرچ کنید و اساتید مورد نظرتان را پیدا کنید.
 • از طریق سایت دانشگاه ها، اساتیدی که علاقمندی های تحقیقاتی مشابه با شما دارند را پیدا کنید.

ایمیل دادن به استاد در کشور مقصد برای اپلای، مراحل و قوانینی دارد که در این مقاله به آن ها می پردازیم تا خوانندگان بهتر بتوانند به درستی هدف خود را در ایمیل مشخص کنند. تا انتها با تراست همراه باشید.

ایمیل به استاد برای اپلای

 • محتوای مناسب یک ایمیل، کلید اصلی موفقیت شما است. ایمیل شما باید ساده و قابل فهم باشد و کمک کند تا یک متقاضی واجد شرایط باشید.
 • متقاضی باید از نظر الگوهای ایمیل، کلمات کلیدی و ساختار، مورد تایید قرار گیرد. ایمیلتان باید نشان دهد که به چه حوزه ای علاقه دارید، چگونه می توانید یک فرد مناسب برای این موقعیت باشید. بنابراین، سعی کنید از جمله ها و کلمات تکراری بسیار کم استفاده کنید.
 • علائم نگارشی و گرامر بسیار اهمیت دارند.
 • توجه داشته باشید که چگونه استاد را مورد خطاب قرار می دهید.
 • با استفاده از کلمات درست در قسمت موضوع ایمیل، استاد متوجه خواهد شد که ایمیل شما در مورد چه موضوعی است. برای مثال، می توانید این طور بنویسید، «درخواست برای تحصیل در دوره کارشناسی»
 • بهتر است برای خطاب قرار دادن استاد از کلماتی، مانند prof… ،Dear Dr… ،Mr. ،Ms یا Mrs. استفاده کنید.

اگر استاد ایمیلی را نادیده بگیرد امر طبیعی است؛ زیرا ممکن است سرشان شلوغ باشد یا موضوع ایمیل برای او جذاب نباشد. بنابراین، سعی کنید از موضوعی استفاده کنید که براساس حیطه مورد علاقه استاد و اطلاعات او باشد.

شرایط خود را بسنجید!

نمی دانید از کجا شروع کنید؟ مشاوران ما برای راهنمایی شما آماده هستند!

نکاتی در مورد ایمیل به استاد برای اپلای

 • در نظر داشته باشید که در هر دانشگاه فقط به یک استاد می توان ایمیل فرستاد. اگر زمان زیاد بگذرد و استاد مورد نظرتان به ایمیل شما جواب ندهد، تنها در چنین شرایطی می توانید به استاد دیگری در همان دانشگاه ایمیل خود را بفرستید.
 • ایمیل ارسالی شما باید در حد امکان کوتاه و شامل نکات اصلی باشد. همچنین نباید از 300 کلمه بیشتر شود.
 • از اشاره به هر گونه مطلب غیر واقعی پرهیز شود.
 • ایمیل باید جذاب باشد، زیرا استاد تنها چند ثانیه برای خواندن ایمیل متقاضیان وقت می گذارد.
 • اگر داوطلبی رزومه پر محتوای با ارزشی داشته باشد، می تواند برای معرفی کامل تر دستاوردها و توانایی های خود یک وب سایت شخصی طراحی کند. در انتهای نامه اپلای خود، به آدرس وب سایت خود اشاره کند. اگر ایمیل اولیه استاد را علاقه مند به همکاری با شما کند، مطمئنا وب سایت شما را بررسی خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری در موردتان به دست آورد.

مراحل نوشتن ایمیل برای استاد

همان طور که می دانید هر ایمیل از چند بخش تشکیل شده است که در ادامه درباره این بخش ها با جزئیات بیشتری توضیح می دهیم.

مقدمه

 • پاراگراف اول باید خلاصه ای در مورد خودتان و کشورتان باشد.
 •  باید در مورد اهداف، سوابق کاری و تحصیلی خود توضیح دهید.
 • این پاراگراف باید شامل برجسته ترین موارد متقاضی، مانند معدل بالا، مقاله ها و انتشارات باشد.
 • خیلی کوتاه و فشرده در حد 5 جمله نوشته شود.
 • با اشاره کردن به حوزه مورد علاقه استاد، نشان می دهید که شما نیز می خواهید در آن دانشگاه و در آن حیطه با استاد همکاری کنید.

پاراگراف اصلی

 • در این پاراگراف، در مورد تجربه کاری، مهارت ها و کارهای تحقیقاتی خود توضیح می دهید. می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه به کارهای پژوهشی، پروژه های قبلی و فعلی استاد نگاهی بیندازید. همچنین برای این که همکار خوبی باشید باید تمام دستاوردهای خود را فهرست کنید تا چشم انداز روشنی در حیطه کاری استاد داشته باشید.
 • در این قسمت بهتر است از اصطلاحات عامیانه و هر نوع پیچیدگی دوری کنید.

یک نمونه از ایمیل درخواست اپلای برای استاد:

I have read couple of publications … on your research work. Your research field” … really matches my research interest and is in parallel to my research work. I want to start PhD at the university of … under your supervision. I would be happy if I could join your team and if you too could consider me a potential candidate and give me an acceptance for … fellowship. I am attaching my CV,

آخرین پاراگراف یا نتیجه گیری

این بخش باید در مورد اشتیاق شما برای همکاری با او باشد. علاوه بر این، به مقطعی اشاره کنید که برای آن اپلای می کنید.

مرور کردن ایمیل

مطمئن شوید که چند دور، ایمیل را قبل از این که به استاد بفرستید، مرور کرده اید. این روش به شما کمک می کند تا جملات زیبایی بنویسید.

فرستادن ایمیل با آدرس ایمیل دانشگاه محل تحصیل

استفاده از آدرس ایمیل دانشگاه خود، باعث می شود ایمیلتان به نظر تخصصی تر برسد. آدرس ایمیل دانشگاه شما نشان می دهد که یکی از دانشجوهای این دانشگاه هستید.

نمونه ای از ایمیل دادن به استاد برای اپلای دوره کارشناسی ارشد یا دکترا

Subject: request for MS or PhD supervision or request for MS or PhD research Assistantships

…Dear professor

… My name is… and I have completed … from

(در این قسمت در مورد پایان نامه، کارآموزی و پروژه های خود می نویسید.)

During my undergraduate or master’s studies, I have been engaged in a research project or have written any thesis. Moreover, I have done internships, research publication, current or previous work experience, or online courses

I have attached my Cv/other required documents and I would be glad to hearing from you soon

I am very thankful and looking forward to your positive response

,Best regard

Your name

Good Luck

رعایت نکات نگارشی در نوشتن ایمیل

یکی از نکات مهم در نوشتن یک ایمیل یا نامه، رعایت نکات نگارشی است. اگر نامه یا ایمیلی گرامر یا دستورهای نگارشی را رعایت نکرده باشد، نداشتن مهارت های نوشتاری را نشان می دهد. استادان تمایل ندارند به این ایمیل ها جواب دهند. در نتیجه، در زیر به چند نکته از نکات نگارشی اشاره می کنیم که آن ها را باید در ایمیل خود رعایت کنید.

 • از کلماتی، مانند C U then, hw r u, life gud و… استفاده نکنید.
 • قبل از and و but باید ویرگول بگذارید.
 • باید بدانید که کدام کلمات با حرف اول بزرگ نوشته می شوند. برای مثال، حرف اول شهرها، اسامی و کشورها.

نوشتن توصیه نامه

معمولا بیشتر دانشگاه ها و کالج های کانادا از دانشجویان تقاضای توصیه نامه می کنند. بنابراین، دانشجو باید از معلم یا استاد قبلی خود معرفی نامه بگیرد. با وجود این، شاید نداند که در ایمیل چگونه باید از استاد درخواست کند.

نمونه تقاضا برای معرفی نامه از استاد

… :Subject: Letter recommendation for

… Dear professor

I hope all is well and that you had a great (summer, winter break, … ) I am applying for a (university, college). I really value and appreciate how you have helped me to grow as a student. The position requires letter of recommendation, and I was wondering if you would consider writing one for me

If you are able to write it, I will follow up with a deadline and any additional information. I have attached resume and cover letter below as a reference.

I look forward to hearing from you,

Kind regards

…,

یا می توانید به شکل فارسی برای او بفرستید، مانند نمونه زیر:

موضوع: معرفی نامه…

استاد گرامی جناب آقا/ خانم…

امیدوارم حالتان خوب باشد و تعطیلات خوبی نیز داشته باشید. من برای دانشگاه/کالج… درخواست داده ام. بسیار از زحمات شما تشکر می کنم که باعث رشد من شده اید. برای تحصیل در این دانشگاه و کالج نیاز به معرفی نامه دارم و بسیار به من لطف خواهید کرد اگر معرفی نامه ای برای من بنویسید.

اگر بخواهید این محبت را در حق من انجام دهید، تاریخ آخرین مهلت و اطلاعات اضافی را برایتان ارسال می کنم. همچنین رزومه خودم را برایتان پیوست کرده ام.

 منتظر جواب شما هستم.

با تشکر فراوان

مشورت کردن با استاد در مورد اپلای کردن

اگر رابطه نزدیکی با استادتان دارید و می خواهید در مورد دانشگاه یا کالج مورد نظر خود مشورت کنید، می توانید از نمونه زیر استفاده کنید و برای او ایمیلی بفرستید.

موضوع: مشورت در مورد…

استاد گرامی…

با سلام

امیدوارم حالتان خوب باشد. من می خواهم به کشور دیگری برای تحصیل مهاجرت کنم و نظر شما در مورد دانشگاه/کالج مورد نظرم برایم بسیار مهم است. آیا می توانم روز … ساعت … مزاحمتان شوم و با شما مشورت کنم؟

ممنون

یا می توانید درخواست خود را به زبان انگلیسی بنویسید.

… Subject: Consultant about

… Dear professor

I hope all is well. I want to study aboard, and I love to talk to you about it. Will you be available … or … so I can come in and discuss this with you?

Thank you

روش درخواست فاند با ایمیل

در بیشتر دانشگاه ها، بسیاری از اساتید برای دانشجویان مقطع دکترا از قبل فاند تحصیلی در نظر می گیرند. به همین علت، نباید درخواست فاند یا بورسیه تحصیلی خارج از کشور به طور مستقیم بیان شود. بلکه متقاضی باید علاقه خود را به تحقیق، کار و پژوهش در زمینه فعالیت استاد مورد نظر بیان کند. همچنین به طور غیر مستقیم، می توانید از وضعیت کمک هزینه ها برای دانشجویان اطلاعات کسب کنید.

در تراست بخوانید: فاند تحصیلی کانادا ، بورسیه تحصیلی کانادا

پنج نمونه ایمیل به استاد برای پذیرش در دانشگاه ها

در زیر چند نمونه ایمیل به استاد برای اپلای و درخواست فاند آورده شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید.

نمونه ایمیل شماره 1

(در این قسمت حرف اول استاد و نام خانوادگی را به طور کامل می نویسید) Dear prof.Dr

… I turn to you for the master position an Iranian Governments Scholarship in the area of I am graduate BS/BA with majors in … from one of the best university of the country, in parallel to my thesis work I have published a research paper in the same domain of … as a first author in Reacher paper in collocation.

نمونه ایمیل شماره 2

… ,Respected professor

I am … from Iran. I have done my masters/MSc in the field of … my major was … from … university a well-known university in Iran and in the world. I have gone through your profile and found that your research areas/interests are well matching to my interest

Even I can also do work on any topic just need your kind supervision and guidance. I am solely interested in doing research in MS or Ph.D. under your supervision for …, and all the expense of my research will be covered by Iranian government scholarship and any other available scholarship in your university or if you Have any fund so guide me about this

… Nowadays I am working as research assistant in … and working on

I have prepared all the required documents. It will enhance my chances of scholarship if I am able to get the acceptance from a supervisor, my CV is attached. I would be very grateful to you if you will examine it. In case of any query or further processing, feel free to contact me

Thank you very much for your time and consideration, and for any comments you could give me. I may request you to provide me an opportunity to pursue my higher studies under your kind supervision and having an acceptance letter from you will have a positive effect on my application package.

Waiting for your response. thank you

نمونه ایمیل شماره 3

… Dr

I am a senior … major at the … . I am applying to the … and am very interested in your work. After glancing at a few of your recent papers and your research summary I find your work with apoptosis very interesting. Will you be taking on new students next year? If I am invited to interview, is there any way you will be able to meet with me

I have worked on several different research projects as an undergraduate in … lab at … university. the … lab is interested

(در مورد آزمایشگاه بیشتر توضیح می دهیم.)

My first research project was characterizing the role of leukemia inhibitory factor in the activation of cell proliferation in the undamaged zebrafish retina. I am also working on several experiments that are related to a genetic screen that the … lab plans on performing to identify mutants in the regeneration pathway- I am developing a neuro D4:EGFP transgenic line for use in this screen and I am characterizing the extent of damage and regeneration in sheer zebrafish retinas. Finally I am characterizing the chx10:EGFP transgenic line during retinal development and regeneration

Please find my CV attached

Thank you for your time

نام و نام خانوادگی

نمونه ایمیل شماره 4

… Dear Dr/prof

I hope you are well. I have graduated in … from the … and I am seeking admission to PhD studies in … . my focus is on I found your research on … and … very interesting/relevant/significant/insightful with respect to my research interests. I believe there are a number of commonalities between my research interests and your specialization. I wonder if you would be willing to take me in as your Ph.D. student. I am attaching my research proposal and resume for your consideration. I look forward to hearing from you

Thanking you in anticipation. Best wishes

نام و نام خانوادگی

نمونه ایمیل شماره 5

… Dear professor

My name is …, and I am very interested in becoming involved in research in subject Area. I am a … year student with a GPA of … . I have taken courses and Additional Experiences. My goal is to Goal

I have reviewed your faculty profile and am interested in the work that you have done. I was intrigued by your journal article … it additional information about topic. I would like to get involved in research in this area because it will help me to better prepare for goals. Would it be possible to meet with you to further discuss topic and my possible involvement in research? I am available Days and times.

I look forward to hearing from you

Sincerely

شماره دانشجویی

آدرس

تلفن

آدرس ایمیل

سخن پایانی

در این مقاله در حد امکان در مورد ایمیل زدن به اساتید دانشگاه ها، روش نوشتن این ایمیل و نکاتی را که باید در نظر داشته باشیم، اطلاعاتی داده شده است.

پیدا کردن یک مشاور با تجربه و مطمئن که اطلاعات زیادی در این مورد داشته باشد، می تواند کمک بزرگی برای موفق شدن و کوتاه کردن زمان دریافت جواب باشد. گروه تراست با داشتن مشاوران و وکلای با سابقه و موفق می تواند کمک بزرگی برای رسیدن به هدف شما باشند.

چرا موسسه مهاجرتی تراست؟!

 • پرونده‌های موفق

  بیش از 6 هزار پرونده موفق در زمینه‌های مختلف از جمله کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری!

 • مشاورین قانونی مهاجرت کانادا

  تراست توسط مشاورین قانونی مهاجرت کانادا و عضو انجمن ICCRC اداره می‌شود

 • نماینده رسمی مراکز آموزشی

  ما نماینده رسمی بیش از 70 مرکز آموزشی مقاطع مختلف در کانادا هستیم.

 • تجربه وکلا

  وکالت پرونده‌ها فقط و فقط با توجه به تجربه قبلی وکلا پذیرفته ‌می‌شود.

 • به‌روزترین اطلاعات

  تراست مرجعی قابل اعتماد برای جدیدترین اخبار و اطلاعات مهاجرت به کانادا است!

 • دیوارهای شیشه‌ای

  شفافیت در ارائه خدمات سرلوحه کار مشاورین و وکلای موسسه تراست است.

 • پیشنهاد بهترین‌ها

  بهترین‌ها را به مشتری پیشنهاد می‌دهیم حتی به ضرر خودمان!

 • همراه شما

  مشاورین و وکلای تراست در تمام مراحل مهاجرت به کانادا همراه شما هستند!

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مشاوره معتبر بگیرید!

قوانین مهاجرت بسیار پیچیده است، ولی اصلاً نگران نباشید؛ چراکه وکلای با تجربه و حرفه‌ای تراست با تمامی روش‌های قانونی مهاجرت آشنا هستند.

سوالات متداول

چگونه می توانیم به ایمیل اساتید دسترسی داشته باشیم؟

با مراجعه به دانشگاه مورد نظر می توانید در بخش اساتید یا faculty، ایمیل استاد مورد نظر را دریافت کنید.

چه موقع به استاد برای اپلای، ایمیل بفرستم؟

معمولا زمان ارسال ایمیل به اساتید، 9 تا یکسال مانده به شروع دوره تحصیلی شما در دانشگاه مورد نظرتان است.

آیا باید ایمیلی که به استاد می فرستیم، به زبان انگلیسی باشد؟

بله. به زبان کشور مقصد باشد، بهتر است، زیرا می خواهید به زبان انگلیسی در کانادا ادامه تحصیل دهید. در مطلب بالا چند نمونه ایمیل اپلای به استاد آورده شده است، می توانید با مطالعه آن ها ایمیل کامل و با ارزشی برای استاد و دانشگاه مورد نظرتان بفرستید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • خدیجه گ

  بسیار عالی بود از زحمات شما بسیار ممنونم تنها سایتی بود که اطلاعات رو به طور کامل، مختصر و البته دقیق بیان کرده بودید نهایت تشکر را از شما دارم