فاند تحصیلی کانادا

فت فاند از دانشگاه های کانادا

گرفتن فاند از دانشگاه ‌های کانادا

تعداد زیادی از دانشجویان از نقاط مختلف  دنیا به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر در کانادا علاقه دارند اما اکثر دانشجویان توانایی مالی کافی برای تحصیل در دانشگاه‌ مورد علاقه خود را ندارند به همین دلیل دریافت فاند تحصیلی به یکی از اهداف مهم متقاضیان تبدیل شده که البته رقابت تنگاتنگی برای به دست آوردن آن در بین دانشجویان شکل گرفته است. برای تمام متقاضیان اطلاع از انواع بورسیه و کمک‌های مالی که با استفاده از آن‌ها بتوانند در یکی از دانشگاه‌های کانادا به تحصیل بپردازند امری اجتناب‌ناپذیر است. ما در این مقاله قصد داریم با معرفی کمک‌های مالی، بورسیه و فاندهایی که به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی اختصاص یافته به مهمترین دغدغه شما بپردازیم.

نحوه گرفتن فاند تحصیلی دانشجویی در کانادا و مدارک مورد نیاز آن

 • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه کانادا

 گام اول برای اشخاصی که قصد دریافت فاند تحصیلی دانشگاه کانادا را دارند با یکی از اساتید دپارتمان مورد نظر در دانشگاه کانادا از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید و پس از گفت و گو در مورد هدف از تحصیل در مقطع مورد نظر  با ارسال مقالات و رزومه قوی توجه او را به خود جلب نمایید. پس از تایید استاد برای تحصیل متقاضی در دانشگاه کانادا،  با صدور نامه‌ای از جانب استاد، به دانشگاه معرفی می‌شوید و بعد از مدتی نامه‌ پذیرش از سوی دانشگاه  را از طریق ایمیل دریافت می‌کنید.

فاند تحصیلی دانشجویی در کانادا
 • پاسپورت معتبر

پاسپورت در واقع یکی از اسناد اثبات هویت شما محسوب می‌شود که باید در طول مدت اقامت در کانادا اعتبار داشته باشد

 • اثبات توانایی مالی برای زندگی در کانادا

اگر بتوانید فاند تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا را به دست بیاورید همان فاند تحصیلی می‌تواند دلیلی مبنی بر توانایی مالی شما برای زندگی در کانادا باشد البته این موضوع ارتباط زیادی با مقدار فاند دارد. لازم است بدانید که مقدار فاندی که دانشگاه‌ها در کانادا برای دانشجویان خارجی در نظر می‌گیرند در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. حتی اساتید هم در این زمینه به طور مشابه عمل نمی‌کنند. مثلا ممکن است استادی در یک گروه آموزشی به دانشجوی خارجی خود بابت هر سال تحصیلی 20000 فاند اعطا کند و استاد دیگر در همان گرایش تحصیلی فاند کمتری اختصاص بدهد. اگر فاند تحصیلی برای تامین حداقل مخارج زندگی در کانادا کافی نباشد باید توانایی مالی خود را بابت تامین مقادیری که فاند تحصیلی به آن تعلق نگرفته ثابت کنید. برای دانشجویانی که تمایل دارند در زمان تحصیل در کانادا در کنار خانواده خود زندگی کنند شرط مالی در نظر گرفته شده است. باید  توانایی مالی جهت  تامین هزینه زندگی خانواده از سوی کارمندان سفارت کانادا احراز  بشود. بدین منظور باید پرینت گردش مالی حساب خود از 4 ماه قبل از ارسال مدارک را به همراه سایر مدارک برای سفارت کانادا ارسال کنید. اگر در کانادا کار می‌کنید  فیش درآمد خود را به عنوان مدرک اثبات توانایی مالی، به سفارت کانادا ارائه نمایید. ارائه فیش پرداخت اجاره محل مسکونی یا مدرک ثابت کننده انجام سرمایه‌گذاری در کانادا نیز نشان از توانایی مالی دارد.

 • نامه توضیحی برای سفارت کانادا

یکی از مدارکی که سفارت کانادا از متقاضی تحصیل در این کشور درخواست می‌کند، نامه توضیحی است. در این نامه باید انگیزه خود برای تحصیل در کانادا را تشریح کنید.

 • ارسال فرم CAQ در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاه کبک را دارید

دانشجویانی که می‌خواهند در دوره‌های آموزشی بیش از 6 ماه در ایالت کبک شرکت کنند باید به صورت آن لاین فرم را تکمیل کنند و به سفارت کانادا ارسال نمایند.

 • ارسال نامه سرپرستی برای فرزند کمتر از 18 سال

اگر قصد دارید همراه با خانواده خود در کانادا زندگی کنید باید با تکمیل نمودن فرم مربوطه، مسوولیت سرپرستی فرزند کمتر از 18 سال را بر عهده بگیرید.

دانشگاه های ارائه دهنده فاند تحصیلی در کانادا

 • دانشگاه تورنتو: در این دانشگاه دانشجویان از 150 کشور دنیا مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه تورنتو مرکز آموزشی است که برای ورود به آن در بین دانشجویان خارجی رقابت زیادی وجود دارد. رتبه بسیار خوب این دانشگاه در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی و ایجاد فرصت اقامت در تورنتو بعد از اتمام تحصیل، این دانشگاه را به یکی از مراکز آموزشی جذاب برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است.
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: دانشگاه بریتیش کلمبیا یک دانشگاه دولتی است که در رنکینگ جهانی در رتبه 34 قرار دارد. در این دانشگاه هر ساله بیش از 10 میلیون دلار فاند تحصیلی به دانشجویان خارجی اختصاص داده می‌شود.
 • دانشگاه ام سی جیل: در این دانشگاه، دانشجویان مستعدی که زمینه تحقیقاتی آن‌ها با آنچه که مد نظر دانشگاه است منطبق باشد با دریافت فاند تحصیلی می‌توانند مشغول به تحصیل بشوند. 15 درصد از دانشجویان در دانشگاه ام سی جیل خارجی هستند. در این دانشگاه از دانشجویان با هوش حمایت‌های مالی خوبی انجام می‌شود.
 • دانشگاه آلبرتا: دانشگاه آلبرتا یکی از دانشگاه‌های دولتی در کاناداست. دانشگاه البرتا در رشته‌های مهندسی، پزشکی، هنر و تجارت دانشجو می‌پذیرد. در دانشگاه البرتا بیش از 7000 دانشجوی خارجی تحصیل می‌کنند. شما در هر یک از رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شود می‌توانید با دریافت فاند تحصیلی از یکی از اساتید گروه آموزشی مربوطه، شانس تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا را تجربه کنید.
 • دانشگاه واترلو: برنامه‌هایی که در دانشگاه واترلو برای رشته در نظر گرفته می‌شود بسیاری از دانشجویان بین‌الملل را برای تحصیل در آن ترغیب می‌کند. دانشگاه واترلو نیز جزء یکی از مراکز آموزش عالی کانادا است که در آن هر ساله مبلغی به عنوان فاند برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته می‌شود.
 • دانشگاه کلگری: این دانشگاه جزء 250 دانشگاه برتر در دنیاست. حضور اساتید برجسته و امکانات آموزشی عالی در این دانشگاه، دانشجویان زیادی را وارد رقابت برای دریافت فاند تحصیلی نموده است. 10 درصد از دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند. این دانشگاه سالانه 40000 دلار به عنوان فاند تحصیلی به دانشجو پرداخت می‌کند.
 • دانشگاه دال هاس: این دانشگاه که در شهر هلیفکس قرار دارد در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه دال هاس یکی از دانشگاه‌های خوب کانادا در رشته حقوق است. شما می‌توانید از فاند تحصیلی که سالانه به این دانشگاه تعلق می‌گیرد استفاده کنید.
 • دانشگاه مانیتوبا: تقریبا 13 درصد از دانشجویان در دانشگاه مانیتوبا، دانشجویان خارجی هستند که از 104 کشور در این مرکز علمی مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه برای دانشجوی مقطع دکتری به طور سالانه 18000 و برای دانشجوی فوق لیسانس 14000 دلار پرداخت می‌کند.
 • دانشگاه سایمون فراسر: 17 درصد از محصلین در این دانشگاه، دانشجویان خارجی هستند. دولت کانادا به این دانشگاه نیز بودجه‌ای را جهت پذیرش دانشجوی همراه با فاند تحصیلی اختصاص می‌دهد.
دانشگاه های ارائه دهنده فاند تحصیلی

شرایط دریافت فاند تحصیلی کانادا

 • باید مدارک تحصیلی مربوط به مقاطع قبلی را ارائه کنید. مدرک دیپلم نیز جزء یکی از این مدارک است.
 • ارائه مدرک زبان. با توجه به رنکینگ دانشگاهی که قصد گرفتن فاند تحصیلی از آن را دارید و رشته تحصیلیتان، نمره اکتسابی برای پذیرش متفاوت خواهد بود. البته مقطعی هم که قصد ورود به آن را دارید در تعیین نمره قبولی تاثیرگذار است. معمولا برای متقاضیان ورود به مقطع دکتری، دانشگاه‌ها انتظار ارائه مدرک زبان با نمرات بسیار خوب را دارند.
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش که با مراجعه به وب سایت دانشگاه در دسترس شما قرار می‌گیرد. معمولا برای ارسال این درخواست باید به صورت آن لاین، هزینه مشخص شده در سایت را پرداخت کنید.
 • ارائه ویزای دانشجویی. البته این مدرک را باید پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، تهیه کنید.
 • اکثر دانشگاه‌ها در کانادا برای اعطای فاند تحصیلی به دانشجویان خارجی، نمره بالای 70 درصد را برای امتیاز رزومه دانشجو لحاظ می‌کنند.
 • اگر بیش از 25 سال سن دارید و مقطع تحصیلی قبلی بیش از 2 سال قبل از درخواست تحصیل در دانشگاه کانادا به پایان رسیده باشد باید بابت فاصله زمانی ایجاد شده، توضیحات کافی را به دانشگاه کانادا ارائه بدهید.
 • تکمیل فرم مربوط به انگیزه تحصیلی
 • ارائه مدرکی برای اثبات توانایی مالی جهت تامین هزینه زندگی در طول مدت تحصیل در  کانادا.
 • ارائه دو نامه تاییدی از سوی اساتید در دانشگاه مقطع قبلی که نشان دهنده آمادگی و صلاحیت شما برای ورود به مقطع بالاتر باشد.
 • اگر قصد ورود به دانشگاه از ترم زمستان را دارید باید یکم سپتامبر در دانشگاه ثبت نام کرده باشید بنابراین باید بین 8 تا 12 ماه قبل از شروع ترم جدید، درخواست پذیرش خود را به دانشگاه ارائه کرده باشید. برای به دست آوردن اطلاعات دقیق نسبت به شروع ترم تحصیلی، به سایت دانشگاه مراجعه کنید.
شرایط دریافت فاند تحصیلی کانادا

انواع فاند تحصیلی کانادا

 فاند تحصیلی در واقع حمایت مالی است که دولت کانادا در بودجه سالانه دانشگاه‌ها در نظر می‌گیرد. البته برخی از دانشگاه‌ها نیز علاوه بر بودجه اختصاصی دولت، حمایت مالی جداگانه‌ای را برای دانشجویان خارجی در نظر می‌گیرند. تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر در کانادا برای هر دانشجو، یک موقعیت عالی محسوب می‌شود که می‌تواند از طریق آن به رویاهای خود دست پیدا کند.

 اما واقعیتی که در مورد تحصیل در دانشگاه کانادا وجود دارد این است که برخی از متقاضیان، توانایی مالی کافی برای زندگی در کانادا ندارند  به همین دلیل اکثر دانشجویان خارجی ترجیح می‌دهند به عنوان یک دانشجوی همراه با فاند از دانشگاه، پذیرش بگیرند. در ادامه شما را با انواع فاند تحصیلی کانادا اشنا خواهیم کرد.

بورسیه ( bursaries): حمایت مالی است که از دانشجویان متقاضی با در نظر گرفتن نیازهای آن‌ها در طول دوران تحصیل، تعیین می‌شود.

پژوهش ( scholarship):  فاند تحصیلی است که به دانشجویان ممتاز، ورزشکاران و دانشجویان با حوزه مطالعاتی خاص اختصاص داده می‌شود. بعضی از کمک‌های مالی دولت کانادا و دانشگاه، به طور اتوماتیک به دانشجو تعلق می‌گیرد. به این صورت که دانشگاه شرایط دانشجویان را بررسی می‌کند و به هر شخصی که شرایط لازم را داشته باشد فاند پژوهشگری اعطا می‌کند.

پژوهش ورودی( entrance scholarship): حمایت مالی ارزشمندی است که از دانشجویان قوی صورت می‌گیرد. این نوع فاند  به دانشجویان تمام وقت تعلق دارد.

 وام دانشجویی ( student loan): اگر موفق به دریافت فاندهای مذکور نشدید برای وام دانشجویی اقدام کنید. وام دانشجویی را پس از ثبت نام ترم تحصیلی و با به همراه داشتن مدارک لازم، می‌توانید از یک بانک کانادایی دریافت کنید. البته برخی از دانشجویانی هم که فاند تحصیلی دریافت کرده‌اند برای دریافت وام از بانک نیز اقدام می‌کنند. در رابطه با پرداخت وام و سودی که به بازپرداخت آن تعلق می‌گیرد دانشجویان خارجی و دانشجویان کانادایی در شرایط یکسان قرار دارند.

به غیر از وام دانشجویی، هر کمک مالی که از سوی دانشگاه صورت بگیرد رایگان است و دانشجو الزامی به بازپرداخت آن‌ها ندارد.

برای کسب اطلاعات دقیق در رابطه با فاندهای تحصیلی و شرایط آن‌ها که توسط دانشگاه‌های ارائه دهنده تعیین می‌گردند به سایت‌های زیر مراجعه نمایید:

Yconic.com 

Employment and Social Development Canada 

 Education and training 

International scholarships

و برای دریافت اطلاعات نسبت به وام دانشجویی می‌توانید از سایت‌های زیر استفاده نمایید:

Alberta

Newfoundland and Labrador

Northwest Territories

بورسیه دانشگاهی کانادا ( university scholarship):  یکی دیگر از فاندهای تحصیلی است که دانشگاه‌ها در کانادا به دانشجویان خارجی خود اختصاص می‌دهند. مقدار این فاند تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت است.

بورسیه دولتی ( governmental- funded scholarship): بورسیه دولتی، فاندی است که از سوی دولت کانادا برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه کانادا در نظر گرفته می‌شود.  

فاند شرکت‌ها و موسسات خصوصی (company fund): برخی از شرکت‌ها در کانادا برای انجام پروژه‌های مورد نظر یا انجام تحقیقات، از دانشجویان متقاضی، حمایت می‌کنند.. معمولا شرکت‌ها چنین فاندی را برای دانشجویانی که زمینه مطالعاتی آن‌ها با تحقیقات شرکت منطبق باشد در نظر می‌گیرند.

همچنین درباره وام دانشجویی کانادا بیشتر بدانید. 

پادکست بشنوید!

پادکست تحصیل در کانادا

رادیو تراست

موضوع: تحصیل در کانادا

مهم ترین دلایل برای عدم موفقیت در دریافت فاند تحصیلی کانادا

همان طور که گفته شد دانشگاه‌ها در کانادا شرایط و ضوابط مختلفی را برای پذیرش دانشجویان خارجی اعمال می‌کنند. اگر متقاضیان از هر یک از شرایط ذکر شده برخوردار نباشند با رد درخواست برای ورود به دانشگاه مورد نظر مواجه می‌شوند. در ادامه به توضیح دلایل رد درخواست دانشجویان برای پذیرش همراه با بورسیه می‌پردازیم:

 1. یک واقعیت در مورد پذیرش دانشجوی خارجی در کانادا این است که کشوری که شما از آن درخواست خود را برای دریافت فاند تحصیلی ارسال می‌کنید در رد یا پذیرش درخواست شما تاثیر دارد.
 2. در حال حاضر تقریبا تمام دانشجویانی که برای گرفتن فاند تحصیلی از دانشگاه کانادا اقدام می‌کنند مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه دارند اما یکی از ملاک‌های پذیرش، ارائه مدرک زبان با نمره بالا است و این موردی است که برخی از دانشجویان را از میدان رقابت بیرون می‌کند. در واقع بعضی از دانشجویان، از رزومه علمی بسیار قوی برخوردار هستند اما به دلیل نداشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی با رد درخواست مواجه می‌شوند.  بنابراین بین دانشجویان در نمره اکتسابی رقابت وجود دارد.
 3. ضعف رزومه تحصیلی. مقالاتی که ارائه می‌کنید باید در مجلات معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده باشند. برخی از دانشجویان تصور می‌کنند که هر چه تعداد مقالات ارائه شده بیشتر باشد امکان پذیرش هم بالا می‌رود اما این دیدگاه درست نیست چون اساتید در دانشگاه‌های کانادا بیشتر به کیفیت اهمیت می‌دهند. در موارد زیادی مشاهده شده است که یک دانشجو با ارائه دو مقاله قوی و با کیفیت توانسته است از دانشگاه کانادا فاند بگیرد و بر عکس دانشجویی با تعداد زیادی مقالات موفق نشده است.
 4. مغایرت داشتن زمینه مطالعاتی دانشجو با استاد مورد نظر. استادی که برای دریافت پذیرش با او صحبت می‌کنید همان استادی است که در دانشگاه باید با او همکاری داشته باشید بنابراین تمام تلاش خود را برای توجیه او در مورد هماهنگ بودن زمینه مطالعاتی انجام دهید. البته مقالاتی که برای او ارسال می‌کنید تا حد زیادی گویای این مسأله است.

امکان استفاده از چند نوع فاند به طور همزمان در کانادا

برای بسیاری از دانشجویان این سوال مطرح می‌شود که در صورت کافی نبودن مقدار فاند، آیا مجاز به دریافت سایر فاندهای تحصیلی هستند یا خیر. در پاسخ به این دسته از دانشجویان باید گفت که شما مجاز به استفاده از چند نوع فاند در یک مقطع تحصیلی نیستید به این دلیل که هر استاد باید بودجه‌ای را که از سوی دانشگاه به او تعلق گرفته است بین دانشجویان خارجی تقسیم کند. اگر فاندی که برای دوره تحصیل به شما تعلق گرفته کافی نیست می‌توانید برای دریافت وام دانشجویی اقدام کنید. فاندی که از استاد خود دریافت می‌کنید رایگان و بدون بازپرداخت است اما اقساط وام دانشجویی را باید پس از فارغ‌التحصیلی بپردازید. وام دانشجویی معمولا به دانشجویان بین‌المللی تعلق نمی‌گیرد و فقط دانشجویان کانادایی می‌توانند از ان استفاده کنند به این دلیل که وام دانشجویی نیز یک کمک دولتی است که به دانشجو تعلق می‌گیرد و شما به این دلیل که از فاند استفاده کرده‌اید مجاز به استفاده مجدد از کمک دولتی نیستید. بنابراین دانشجویان خارجی باید از بانک یا موسسات مالی وام دریافت کنند.

پادکست بشنوید!

گفتگو با محمدرضا ؛ دانشجوی دارای فول فاند از دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

گفتگو با محمدرضا ؛ ماه اول در کانادا را چطور مدیریت کنیم

رادیو تراست

موضوع: ماه اول در کانادا را چطور مدیریت کنیم؟

شرایط و قوانین مربوط به استفاده از سایت و حریم خصوصی را مطالعه کرده ام
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات