تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج

تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج

با پیشرفت علم، پزشکی در جهان پیشرفت کرد و به‌سرعت تبدیل به یکی از رشته‌های درآمدزا شد. جایگاه اجتماعی بالای پزشکان و همچنین خدمتی که این قشر به جامعه و همنوعان خود می‌کنند، این رشته را به رشته‌ای بسیار محبوب تبدیل کرده است. هرچند در بیشتر مناطق جهان ورود به این رشته کاری سخت و طاقت فرساست.

بسیاری از علاقمندان رشته پزشکی، نگران قبولی در کنکور هستند و ممکن است به این خاطر دلسرد شوند. این واقعیت وجود دارد که بیشتر دانشگاه‌های جهان، دانشجویان خود را با آزمونی مشابه کنکور انتخاب می‌کنند و معدل دیپلم فرد را نیز مدنظر قرار می‌دهند. رشته پزشکی به‌طورکلی در همه جهان متقاضیان فراوانی دارد و به همین علت رقابت برای پذیرفته شدن در این رشته بالاست. مراحل آزمون ورودی در دانشگاه‌های خارجی پیچیده است. برخی از این مراکز آموزشی حتی پس از دریافت نمره کنکور، از متقاضی امتحان ورودی مخصوص دانشگاه و مصاحبه حضوری می‌گیرند.

قبولی در کنکور رشته پزشکی، پروسه‌ای طاقت‌فرسا دارد. ممکن است در دوران کنکور، دچار استرس و اضطراب فراوانی شوید. حجم درس به‌قدری بالاست که کنکورهای پزشکی عملاً چند سال از زندگی خود را از دست می‌دهند و فرصتی که می‌توانند برای یادگیری زبان، ورزش و تفریح داشته باشند را تنها صرف درس خواندن و رقابتی ناسالم می‌کنند. ممکن است افراد متقاضی پزشکی حتی چند سال پشت کنکور بمانند. حتی کسانی که درس خود را بسیار خوب خوانده‌اند و معدل خوبی دارند، با توجه به‌سختی این پروسه و قوانین خاص کنکور ممکن است نتوانند به هدف خود برسند؛ بنابراین اخیراً بسیاری از افراد به تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور فکر می‌کنند.

دانشگاه‌های خارجی هم آزمون‌هایی مشابه کنکور دارند. این آزمون‌ها سراسری هستند و افراد پس از پایان کلاس دوازدهم و دریافت دیپلم خود می‌توانند در این آزمون‌ها شرکت کنند.

اصلی‌ ترین آزمون‌ های جهانی برای تحصیل پزشکی

اصلی‌ترین آزمون‌های جهانی که شما باید آن‌ها را بشناسید عبارتند از:

 • آزمون نیت NEET

این آزمون در هند به‌عنوان کنکور ملی رشته پزشکی برگزار می‌شود. دانشگاه‌های پزشکی این هندی به این دلیل که بسیار معتبر و بعضاً آمریکایی و انگلیسی هستند، رقابت برای پذیرفته شدن در آن‌ها بالاست. سالیانه دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل در این دانشگاه‌ها به هند می‌روند و باید آزمون نیت را پشت سربگذارند. این آزمون نه‌تنها برای رشته پزشکی عمومی بلکه برای گرفتن پذیرش در رشته‌های گرایش پزشکی مانند دام‌پزشکی به کار می‌رود. آزمون نیت با روش برگه و مداد و به‌صورت حضوری برگزار می‌شود. این آزمون 180 سؤال (720 نمره) دارد که از 90 سؤال زیست، 45 سؤال فیزیک و 45 سؤال شیمی تشکیل‌شده است. درست مانند کنکور ایرانی نمره منفی دارد و سه ساعت طول می‌کشد. این امتحان هرسال در ماه می در میان دانشجویان سال یازدهم و دوازدهم برگزار می‌شود. نمره این آزمون معلوم می‌کند که افراد در کدام دانشگا‌ه‌ها می‌توانند تحصیل کنند.

 • آزمون یوکت

کنکور پزشکی در انگلستان به آزمون یوکت معروف است. این یک تست آنلاین است که توانایی خواندن، تفکر و منطق افراد را می‌سنجد و برای گرفتن پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی لازم است. این تست از شیمی، فیزیک و زیست شما امتحان نمی‌گیرد بلکه این کار را به دانشگاه‌های انگلستان می‌سپارد. درصورتی‌که متناسب با نمره یوکت خود از یک دانشگاه انگلیسی پذیرش بگیرید، تازه‌وارد مرحله دوم آزمون یعنی آزمون علمی ورودی دانشگاه می‌شوید. این آزمون دروسی مانند شیمی، فیزیک، ریاضیات و زیست شما را مورد آزمایش قرار می‌دهد. یوکت در سایر کشورهای اروپایی هم پذیرفته می‌شود. برای دادن آزمون یوکت باید به یکی از مراکز معتبر برگزارکننده این آزمون در انگلستان یا سراسر اروپا مراجعه کنید.

 • آزمون ام کت

کنکور پزشکی در ایالات‌متحده امریکا، آزمون ام کت نام دارد که بعضی دانشگاه‌های کانادایی هم نمره این آزمون را می‌پذیرند. سالانه حدود 70 هزار نفر در این آزمون شرکت می‌کنند که تنها 20 هزار نفر آن‌ها برای تحصیل در رشته پزشکی قبول می‌شوند. این آزمون حدود 8 ساعت طول می‌کشد و نیاز به نوشتن مقاله هم دارد یعنی سؤالات تشریحی هم در این کنکور می‌آید. موارد امتحانی آزمون ام کت مهارت‌های منطقی (53 سؤال، 90 دقیقه)، زیست و بیوشیمی (59 سؤال، 95 دقیقه)، شیمی و فیزیک (59 سؤال، 95 دقیقه) و روانشناسی (59 سؤال، 95 دقیقه) می‌باشد.

 • آزمون آی مت

آزمون آی مت یک آزمون بین‌المللی پزشکی و مناسب دانشجویانی است که می‌خواهند در خارج از کشور خود پزشکی بخوانند. این آزمون کنکور جهانی پزشکی محسوب می‌شود و یکی از دشوارترین آزمون‌هاست. بیشتر دانشگاه‌های خوب دنیا در امریکا، کانادا، انگلستان و اروپا شما را بر اساس نمره کنکور آی مت پذیرش می‌کنند. این آزمون 100 دقیقه بوده، به‌صورت آنلاین در مراکز تأییدشده سراسر جهان برگزار می‌شود. بخش اول این آزمون شامل سؤالات اطلاعات عمومی (12 سؤال) و منطق (10 سؤال) می‌باشد. بخش دوم 18 سؤال زیست‌شناسی، بخش سوم 12 سؤال شیمی و بخش چهارم 8 سؤال ریاضی و فیزیک را دربر می‌گیرد. تعداد کل سؤالات این آزمون 60 سؤال است و دانشگاه‌هایی مثل کمبریج، آکسفورد، هاروارد و… توجهی اساسی به نمره این آزمون دارند. برای ما که در ایران و با کیفیت آموزش ایران تحصیل‌کرده‌ایم، شانس زیادی برای قبولی در این آزمون وجود ندارد زیرا باید با بهترین دانش‌آموزان سراسر جهان رقابت کنیم.

بقیه کشورهای اروپایی نیز علاوه بر آزمون ورودی دانشگاه، کنکور ملی خود را برگزار می‌کنند؛ اما بهتر است نگران نباشید. برخی از دانشگاه‌های خارجی هستند که علیرغم رتبه خوب و کیفیت آموزشی بالای خود تنها با آزمون یا ورودی یا حتی بدون آزمون ورودی و تنها با یک مصاحبه آنلاین شما را پذیرش می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور

پیش از آن‌که ببینیم کدام دانشگاه‌های خارج از کشور، دانشجویان پزشکی را بدون آزمون ورودی و کدام‌یک بدون کنکور و تنها با آزمون دانشگاه پذیرش می‌کنند، باید رشته‌های مختلف پزشکی را بشناسیم. به‌طورکلی رشته‌های پزشکی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند، پزشکی عمومی، دندان‌پزشکی و سایر گرایش‌های پزشکی. گرایش‌های پزشکی مانند پرستاری، هوش‌بری و… نیز در اکثر کشورها به کنکورهایی که معرفی شد نیاز دارند. هرچند دیگر مانند پزشکی عمومی و دندان‌پزشکی، شما مستقیم تا دکتری تخصصی آن رشته را نمی‌خوانید بلکه مانند سایر رشته‌های دانشگاهی، مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس آن‌ها دریافت می‌کنید. در کشورهایی مانند امریکا و کانادا با داشتن مدرک لیسانس از زیرشاخه‌های رشته پزشکی، می‌توانید در رشته پزشکی کلینیکال درس بخوانید و وارد مدارس پزشکی شوید.

رشته پزشکی زیرشاخه‌ها و گرایش‌های مختلفی دارد و نوع بالای این رشته‌ها به شما اجازه می‌دهد که انتخاب منطقی‌تری داشته باشید. ممکن است از این‌که درس خواندن در مقطع پزشکی 6 الی 8 سال طول می‌کشد بترسید و یا به نظرتان تحصیل در این رشته بسیار دشوار به نظر برسد. افراد بسیاری می‌دانند ورود به رشته پزشکی یعنی تلاش و مطالعه دائمی و شبانه‌روزی. آن‌ها این را هم می‌دانند که اگر شش سال سختی رشته پزشکی را دوام بیاورند، در آینده امنیت شغلی، جایگاه بالای اجتماعی و رضایت فردی را خواهند داشت؛ اما اگر فکر کردن به این مسیر طولانی شما را دلسرد می‌کند و یا هنوز نمی‌دانید که صد درصد به پزشکی علاقه دارید یا نه می‌توانید یکی از رشته‌های گرایش پزشکی را بخوانید. این گرایش‌ها به پیشرفت علم پزشکی کمک کرده و در تشخیص و درمان بیماری‌ها نقش بسزایی دارند. با داشتن لیسانس یکی از رشته‌های گرایش پزشکی می‌توانید در هریک از کشورهای جهان بدون نیاز به کنکور پزشکی، ادامه تحصیل دهید.

در ایران تحصیل در رشته پزشکی به این صورت است که برای تخصص شما ابتدا باید یک دوره 7 تا 8 ساله پزشکی عمومی را بگذرانید سپس دوباره با کنکور تخصص، وارد یکی از زیرشاخه‌های تخصصی پزشکی بشوید. درحالی‌که در برخی دانشگاه‌های خارجی شما از ابتدا می‌توانید چشم‌پزشکی، پزشکی اطفال و… بخوانید. به‌طورکلی رشته‌های پزشکی را به این گرایش‌ها می‌شناسند:

نام رشتهتوضیحات
آمار زیستیاین رشته برای برنامه‌ریزی، تفسیر، شمارش نمونه‌ها و گرفتن نتایج علمی از مهم‌ترین رشته‌های علوم پزشکی است. تمام پزشکانی که تحقیق و بررسی را به‌عنوان تخصص خود انتخاب می‌کنند به دانش آمار زیستی نیاز دارند.
در آزمایش‌های مختلفی که در رشته‌های داروسازی، پزشکی و روان‌شناسی انجام می‌شود آمار زیستی بسیار پرکاربرد است.
سلول‌شناسییاخته‌شناسی یا سیتولوژی، رشته‌ای است که به مطالعه سلول‌های منفرد از روش‌های میکروسکوپی می‌پردازد. درصورتی‌که سلول‌شناسی را انتخاب کنید می‌توانید بعدها درس خود را در زمینه تخصص غدد و تشخیص سرطان ادامه دهید.
با تحصیل در رشته سلول‌شناسی هم می‌توانید بر روی تشخیص و درمان سلول‌های سرطانی یا بیماری‌های عفونی کار کنید.
جنین شناسیبه علم مربوط به مطالعه رویان، تکامل و بیماری‌های آن جنین‌شناسی گفته می‌شود. در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های تخصصی ناباروری نیاز به جنین‌شناس حاذق بسیار بالاست.
بیماری‌های مادرزادی جنین و مشکلات جنین برای مادر نیز جزء حیطه کاری جنین شناسان است. این رشته در حال تبدیل‌شدن به یکی از رشته‌های پر متقاضی زیرشاخه پزشکی می‌باشد.
ژنتیکمطالعه مباحث مربوط به وراثت زیستی و ژن‌ها را علم ژنتیک می‌نامند. تعیین خویشاوندی و نسبت افراد با یکدیگر، کار یک متخصص ژنتیک هست. این افراد به مطالعه ویژگی‌های وراثتی انسان می‌پردازند.
بافت‌شناسیعلم مطالعه بافت‌های زیستی و ساختار آن‌ها با استفاده از لوازمی همچون میکروسکوپ‌های نوری، میکروسکوپ‌های الکترونی و ایمونوهیستوشیمی را بافت‌شناسی می‌نامند.
رادیولوژیهمان‌طور که می‌دانید یکی از نیازهای اصلی هر بیمارستان و مرکز درمانی داشتن یک مرکز رادیولوژی است. رادیولوژیست فردی است که می‌تواند با تصویربرداری و اشعه اکس برخی بیماری‌ها و شکستگی‌ها را تشخیص دهد. پرتوشناسی یکی از مهم‌ترین گرایش‌های پزشکی است.
بینایی‌سنجیبرای سلامت و مراقبت از چشم لازم نیست که همیشه افراد به چشم‌پزشک مراجعه کنند. اموری مثل تعیین وضعیت بینایی، شماره چشم، آستیگمات چشمی، خطای دید، کوررنگی و… در حیطه امور مربوط به بینایی‌سنج قرار دارد.
ایمونولوژیایمنی‌شناسی عبارت است از مطالعه چگونگی واکنش دستگاه‌های ایمنی در برابر آنتی‌ژن‌های بیماری‌زا و بیگانه
فیزیک پزشکیدرمان افراد با انرژی و مطالعه کاربرد علم فیزیک در پزشکی به گرایش فیزیک پزشکی مشهور است.
میکروبیولوژیاین رشته به مطالعه و بررسی میکروب‌ها و موجودات میکروسکوپی می‌پردازد. کشف میکروب‌های مفید و مضر و راه مقابله با آن‌ها کار رشته میکروبیولوژی است.
علوم اعصابعلوم اعصاب به مطالعه سیستم عصبی انسان و مواردی مانند تمرکز، فیزیولوژی مغز و نخاع می‌پردازد. تخصص‌های پزشکی مرتبط به این رشته عبارتند از روان‌پزشکی، جراحی مغز و اعصاب
زیست‌شناسی مولکولیمطالعه فرایند تکرار، انتقال و انتشار مواد ژنتیکی گرایش زیست‌شناسی سلولی مولکولی می‌باشد.
کالبدشناسیاین علم به مطالعه کالبد (جسم) موجودات زنده و مقایسه آن‌ها با یکدیگر می‌پردازد.
خون‌شناسیافراد در این رشته به مطالعه مسائل مربوط به خون می‌پردازند. مشکلاتی مانند مشکلات گلبول‌های سفید و قرمز، پلاکت‌ها، پروتئین خون و بیماری‌های مثل هموفیلی در رده خون‌شناسی قرار می‌گیرد.
علوم تغذیهعلم تغذیه به دو تمرکز نظری و عملی تقسیم می‌شود که مطالعه بین بیماری و سلامت در یک رژیم غذایی را بررسی می‌کند.
افراد فارغ‌التحصیل این رشته قادر به دادن رژیم غذایی متناسب با وضعیت یک فرد یا مطالعه دلایل غذایی بیماری‌هایی همچون سوءتغذیه می‌باشند.
پزشکی مولکولیپزشکان مولکولی به بررسی تأثیر وراثت و ژنتیک در بیماری‌ها می‌پردازند. مطالعه و درمان بیماری‌های موروثی در دسته وظایف این پزشکان قرار می‌گیرد.
آسیب‌شناسیآسیب‌شناسی مطالعه و بررسی دلایل بیماری است که بر بافت، سلول و مولکول تأثیر می‌گذارد.
داروشناسیفارماکولوژی به مطالعه واکنش افراد و جانداران به داروهای خاص می‌پردازد.
بیهوشی اتاق عملپزشک بیهوشی فردی است که در هنگام عمل، دوز خاصی از داروی بیهوشی را به فرد تزریق می‌کند.
علوم آزمایشگاهیاین علم به بررسی بیماری‌های موجود و تشخیص آن‌ها از طریق مطالعه نمونه‌های خونی می‌پردازد.
ماماییرشته مامایی به کلیه مسائل مربوط به بارداری می‌پردازد مانند بهداشت مادران، بیماری‌های زنان، مسائل مربوط به بارداری و وضع حمل.

در بسیاری از این رشته‌ها شما می‌توانید بدون گذراندن کنکور یا آزمون ورودی، تحصیل کنید؛ اما دانشگاه‌هایی هم وجود دارند که می‌توانید بدون کنکور در رشته پزشکی عمومی آن‌ها شرکت کنید.

همچنین بخوانید: اپلای پزشکی

ایستگاه تجربه تراست!

نکات تحصیل پزشکی در خارج از کشور

 • تحصیل پزشکی – دندان – دارو در کشور ایتالیا
 • در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی می توان تحصیل کرد. برای زبان انگلیسی در ایتالیا بایستی امتحان IMAT و برای زبان ایتالیایی امتحان Alpha Test را داد که همان آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا برای رشته های نام برده است.
 • شهریه در ایتالیا تقریبا 300- 5000 یورو است که با ارائه مدارکی شهریه تقریبا صفر می شود.
 • هزینه زندگی در ایتالیا حداقل 500-600 یورو است. البته ایتالیا بورسیه های استانی دارد که تقریبا 5200 یورو است و شامل کسانی که سطح درآمد خانواده شان کمتر از مقدار مشخصی باشد می شود. البته این بورسیه 1 تا 1.5 ماه دیرتر داده می شود بنابراین 1500 تا 2500 یورو برای ماه اول لازم است.
 • تقریبا پس از 5 سال از ورود به ایتالیا می توان برای اقامت دائم اقدام کرد و برای شهروندی نیز 10 سال طول می کشد.
 • از لحاظ شرایط کاری نسبت به کشورهایی مانند آلمان و هلند سطح بالایی ندارد.
 • تحصیل پزشکی – دندان – دارو در کشور آلمان
 • برای ورود به رشته های ذکر شده در آلمان نیاز است که معدل پیش دانشگاهی و دیپلم بالا باشد.
 • اگر پیش از ورود به دانشگاه های آلمان تحصیلات دانشگاهی با معدل بالا و گذراندن تعداد واحد مشخصی داشته باشید نیازی به کالج رفتن نیست، در غیر این صورت پیش از ورود به دانشگاه لازم است یک سال در کالج تحصیل کنید.
 • در آلمان برای تحصیل هزینه ای پرداخت نمی شود تنها برای هزینه زندگی میانگین 700 یورو مورد نیاز است، قابل ذکر است المان بورسیه تحصیلی ندارد اما می توان 20 ساعت در هفته کار کرد.
 • پس از 5 سال ورود به آلمان می توان برای اقامت دائم و پس از 8 سال برای شهروندی اقدام کرد البته با شرایطی می توان این مدت زمان را به 2 و 6 سال کاهش داد.
 • آلمان شرایط کاری و درآمدی مناسبی برای این رشته ها دارد.
 • تحصیل پزشکی – دندان – دارو در کشور ترکیه
 • برای ورود به دانشگاه های ترکیه یک امتحان ورودی 1-YOS یا 2-SAT داده می شود. یا می توان از طریق بورسیه پذیرش گرفت که در این روش در سایت ترکیه بورسلاری اپلای انجام می شود که در این روش در صورت قبولی تمام هزینه ها (شهریه و هزینه زندگی) داده می شود. در روش بعدی بدون آزمون ورودی در دانشگاه‌های خصوصی اپلای کرد.
 • دانشگاه های دولتی ترکیه عموما رایگان هستند و شهریه دانشگاه های خصوصی از 10000 تا 20000 دلار است.
 • ترکیه نیاز به ویزا ندارد و با خرید خانه می توان اقامت یکساله تا چند ساله ترکیه را گرفت.
 • به دو زبان ترکی و انگلیسی می توان در دانشگاه های ترکیه تحصیل کرد.
 • تحصیل پزشکی – دندان – دارو در کشور روسیه
 • برای ورود به دانشگاه آزمون ورودی دارد که البته آزمون سختی نیست.
 • می توان به دو زبان روسی و انگلیسی تحصیل کرد.
 • هزینه زندگی در روسیه تقریبا بین 400 تا 450 دلار است و شهریه دانشگاه هم به طور میانگین 6000 تا 7000 دلار است.
 • بدون مدرک زبان نیز می توان در روسیه تحصیل کرد.

پزشکی بدون آزمون ورودی در خارج از کشور

اگر نمرات 16 به بالا دارید و معدلتان بالای 17 است و اگر ترجیح می‌دهید به‌جای تمرکز بر آزمون‌های ورودی و کنکور، وقتتان را به خواندن دروس پزشکی اختصاص داده و مهارت پزشکی خود را بیشتر کنید، بهتر است سراغ دانشگاه‌هایی بروید که بدون کنکور و بدون آزمون ورودی، دانشجوی پزشکی می‌پذیرند. این دانشگاه‌ها چه برای پزشکی عمومی (کلینیکال) و چه برای رشته‌های گرایش پزشکی هیچ امتحانی از شما نمی‌گیرند. بلکه تنها به نمرات شما در مقطع دوازدهم و معدل دیپلمتان توجه می‌کنند. برخی از این دانشگاه‌ها، حتی از شما مصاحبه هم دریافت نمی‌کنند. اگر دانشگاهی بخواهد از شما مصاحبه بگیرد، عموماً این کار را به‌صورت تماس ویدئویی انجام می‌دهد.

دانشگاه‌های پزشکی که برای رشته پزشکی بالینی (عمومی) از شما آزمون نمی‌گیرند، سطح آموزشی پایین و یا رتبه کمی ندارند. بسیاری از این مؤسسات، جزء بهترین دانشگاه‌های کشور خود و حتی جهان هستند. مدرک این دانشگاه‌ها معتبر است و شما عموماً می‌توانید با پایان تحصیلات خود در این کشورها یا سایر کشورهای جهان به حرفه طبابت بپردازید. در ادامه مطلب، ما دانشگاه‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که بدون کنکور و بدون آزمون ورودی شما را برای تحصیل در رشته پزشکی عمومی می‌پذیرند:

دانشگاه پزشکی گومل بلاروس

گومل دومین شهر بزرگ کشور بلاروس و دانشگاه پزشکی گومل، بهترین دانشگاه پزشکی این کشور است. این دانشگاه به خاطر سطح بالا و مهارت پزشکانی که از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند مشهور شده است. این دانشگاه در جهان معروف است و دانشجویان بین‌المللی زیادی به تحصیل در آن تمایل دارند. تنها چیزی که برای گرفتن پذیرش در رشته پزشکی این دانشگاه لازم دارید، معدل و رشته دبیرستان شماست. مدرک زبان انگلیسی می‌تواند به پذیرش شما کمک زیادی کند ولی مهارت‌های زبان شما با یک مصاحبه ویدیویی از سوی دانشگاه بررسی می‌شود. در این مصاحبه از شما سؤال علمی پرسیده نمی‌شود بلکه سطح علمی شما بر اساس معدل دیپلمتان سنجیده می‌شود. رشته دبیرستان شما باید مربوط باشد و در ایران، شما تنها با دیپلم رشته علوم تجربی می‌توانید به دانشگاه گومل درخواست پذیرش دهید. شهریه دانشگاه گومل تنها سالانه 4.370 دلار است و هزینه‌های زندگی در بلاروس، از کشورهای اروپایی بسیار ارزان‌تر است.

 • دانشگاه گومل

دانشگاه گومل یک دانشگاه و مرکز تحقیقات دولتی است که در سال 1990 جهت ارتقاء سطح دانش توسط شورای وزیران و وزارت بهداشت کشور بلاروس تأسیس شد. واحد اصلی این دانشگاه، دانشکده پزشکی آن است که با 16 ساختمان آموزشی و امکانات لازم در مرکز شهر گومل قرار دارد. هدف اصلی این دانشگاه جذب دانشجویان بین‌المللی، سود اقتصادی از حضور این دانشجویان و همچنین تعلیم پزشکانی حاذق برای ورود به جامعه بلاروس و سایر کشورهاست. این دانشگاه در حال حاضر 3.500 دانشجو دارد که یک‌سوم آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

 • مدارک لازم برای ثبت‌نام
 1. مدرک دیپلم سال دوازدهم
 2. ریزنمرات سال دوازدهم
 3. مدرک زبان انگلیسی (اختیاری)
 4. موفقیت در مصاحبه ویدئویی
 • زندگی در بلاروس

کشور بلاروس یکی از کشورهای جداشده از اتحادیه جماهیر شوروی سابق می‌باشد. اقتصاد در این کشور دولتی است و سیاست تا حد زیادی همچنان سوسیالیستی می‌باشد. اقتصاد این کشور وابسته به داخل بوده و منبع اصلی اقتصادی آن نفت است. استانداردهای زندگی در این کشور بالاست و طبق گزارش‌هایی، مردم از رفاه مناسبی برخوردار هستند. هرچند این کشور در مورد آزادی‌های فردی مانند آزادی مطبوعات و آزادی بیان همچنان موردانتقاد کشورهای غربی قرار می‌گیرد. این کشور برای ساختن اقتصاد، راه‌ها و نظام دولتی خود از کشور روسیه کمک‌های زیادی دریافت می‌کند. اگر از فضای کشورهای اروپای شرقی و معماری شوروی خوشتان می‌آید، بلاروس برای تحصیل کشور ارزان‌قیمت و زیبایی است.

 • کار در بلاروس پس از تحصیل

یکی از پردرآمدترین مشاغل در بلاروس، شغل پزشکی است. شما به‌عنوان یک پزشک عمومی می‌توانید به‌صورت تمام‌وقت در این کشور مشغول به کار شوید. پزشکان چه مطب شخصی داشته باشند و چه در بیمارستان به فعالیت بپردازند، از درآمد بالایی برخوردارند. درآمد یک پزشک در بلاروس حدود ماهانه 1.323 دلار است که با بالا رفتن تجربه شما تا 30% قابل‌افزایش است. این حقوق به دلار محاسبه‌شده و با واحد پول بلاروس (روبل بلاروس) مبلغ بسیار زیادی است. با این میزان حقوق شما می‌توانید در این کشور از یک زندگی مرفه برخوردار شوید. برای ادامه کار در بلاروس می‌بایست ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید. علاوه بر این با داشتن مدرک پزشکی دانشگاه بلاروس شما می‌توانید در سایر کشورهای اروپایی نیز کار پیدا کنید.

دانشگاه نیکوشیا قبرس

یکی از مجهزترین دانشگاه‌های پزشکی در اروپا، دانشگاه نیکوشیاست که در پایتخت کشور قبرس قرار دارد. ساختمان، بیمارستان و تجهیزات این دانشگاه کاملاً مطابق استانداردهای روز جهان و بسیار پیشرفته است. بسیاری از افرادی که در این دانشگاه درس‌خوانده‌اند موفق شده‌اند که برای یک یا چندترم مهمان دانشگاه‌های کانادا و امریکا شوند. همچنین بسیاری از دانشجویان کانادایی و آمریکایی دانشگاه نیکوشیا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند زیرا مدرک پزشکی این دانشگاه در این دو کشور هم اعتبار دارد. شما می‌توانید پس از تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه نیکوشیا در کانادا و کشورهای دیگر جهان نیز مشغول به کار شوید. این دانشگاه نیز با شما به‌صورت تماس ویدئویی، مصاحبه می‌کند و ملاک انتخاب شما، معدل دیپلم و نمراتتان در دوران تحصیلات دبیرستان است. نمرات دروس شیمی، زیست و ریاضیات شما می‌بایست بالای 16 باشد.

 • دانشگاه نیکوشیا

دانشگاه نیکوشیا بزرگترین دانشگاه کشور قبرس است که دانشکده‌های تجارت، حقوق، آموزش، پزشکی و غیره را در خود جای‌داده است. این دانشگاه بیش از 100 رشته تحصیلی و بیش از 12 هزار دانشجوی بین‌المللی دارد و یکی از مهم‌ترین ارگان‌هایی است که بر ورود دانشجویان خارجی به کشور قبرس تأثیر می‌گذارد. این دانشگاه نود و یکمین دانشگاه برتر جهان بوده و از کیفیت آموزشی بسیار مناسبی برخوردار است. مدرک شما از این دانشگاه در تمام کشورهای جهان معتبر و قابل استناد می‌باشد. این دانشگاه در سال 1980 ساخته‌شده و بیشتر دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

 • مدارک لازم برای ثبت‌نام
 1. دیپلم سال دوازدهم رشته علوم تجربی
 2. ریزنمرات
 3. مدرک زبان انگلیسی
 4. موفقیت در مصاحبه ویدیویی
 • زندگی در قبرس

برای دانشجویان بین‌المللی فضای آموزشی خوب و همچنین قیمت مناسب غذا، مسکن و به‌طور کل زندگی باعث می‌شود که قبرس را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. دانشگاه قبرس امکانات خوبی برای زندگی در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. حمل‌ونقل در این کشور آسان است و افراد طبیعت دوست از چشم‌اندازهای طبیعی آن لذت می‌برند. هرچند پیدا کردن کار پاره‌وقت در کنار تحصیل، کار زمان‌بری است اما هزینه‌های زندگی معمولی برای شما حدود 350 تا 500 یورو خواهد بود. این مبلغ در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار مناسب است. اگر به آب‌وهوای مدیترانه‌ای، ساحل‌هایی با شن سفید و جزیره‌های زیبا علاقمندید، قبری تجربه خوبی برای زندگی خواهد بود.

 • کار در قبرس پس از تحصیل

پس از پایان تحصیلات در رشته پزشکی دانشگاه قبرس، شما از طرف این دانشگاه برای کار در دو بخش حمایت می‌شوید. اولین بخش، بخش بهداشت و سلامت است. شما می‌توانید در بیمارستان‌هایی که با دانشگاه طرف قرارداد هستند به‌عنوان رزیدنت و سپس پزشک، مشغول به کار شوید. به‌علاوه این دانشگاه شما را برای پیدا کردن مشاغل در زمینه آکادمی و آموزش پزشکی حمایت می‌کند. 99% افرادی که در این دانشگاه پزشکی می‌خوانند می‌توانند در کشور قبرس مشغول به کار شوند. حقوق دریافتی یک پزشک در قبرس بسیار بالاست و با توجه به هزینه‌های زندگی شما در رفاه بالایی خواهید بود. حقوق یک پزشک از 2.110 یورو تا 6.720 یورو متغیر است. اگر دوست دارید پس از تحصیل در رشته پزشکی آن کشور، شغل مناسب و تضمین‌شده‌ای هم پیدا کنید، دانشگاه نیکوشیا گزینه بسیار خوبی است.

دانشگاه کویین مری لندن مالتا

دانشگاه کویین مری لندن در کشور مدیترانه‌ای مالتا یک دانشگاه پزشکی دارد که در آن بدون آزمون ورودی و بدون کنکور، شما را برای تحصیل در رشته پزشکی می‌پذیرد؛ بنابراین می‌توانید در یک فضای رویایی، در طبیعتی زیبا و در یک محیط آکادمیک واقعی تحصیل کنید. دروس ارائه‌شده و کیفیت آموزش واحد مالتای دانشگاه لندن دقیقاً با واحد مرکزی دانشگاه کویین در انگلستان، یکسان است. مصاحبه این دانشگاه رایگان است و طی تماس تصویری با شما انجام می‌شود. درصورتی‌که دانش‌آموز سال آخر باشید هم می‌توانید در این دانشگاه درخواست پذیرش دهید. مدرک پزشکی شما از دانشگاه لندن صادر می‌شود و از اعتبار یکسان با مدرک شعبه اصلی این دانشگاه برابر است. در مدرک شما قید نخواهد شد که تحصیلات خود را از کدام شعبه دانشگاه کویین مری لندن به پایان رسانده‌اید؛ بنابراین مدرکی بسیار معتبر از یک دانشگاه انگلیسی خواهید داشت و با آن می‌توانید در اکثر کشورهای جهان اقدام به طبابت کنید.

 • دانشگاه کویین مری لندن

دانشگاه کویین مری یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دولتی انگلستان است که در سال 1785 تأسیس‌شده و در حال حاضر یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان است. هزینه تحصیل در این دانشگاه سالیانه حدود 9.300 پوند است که با توجه به اعتبار مدرک و سطح آموزش آن، مناسب است. به‌علاوه این دانشگاه به دانشجویان ممتاز خود در رشته پزشکی، بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی هم اعطاء می‌کند. این دانشگاه برای رفاه حال دانشجویان بین‌المللی خود یک واحد در کشور مالتا تأسیس کرده است که مدرک آن، از شعبه انگلستان صادرشده و امکانات آن در سطح استانداردهای واحد لندن است. این دانشگاه در هردو واحد یک بیمارستان بسیار مجهز دارد که همزمان به درمان و تحقیق می‌پردازد. دوره پزشکی در واحد مالتا و لندن، 6 سال است و شما از لیسانس گرایش‌های پزشکی و یا با دیپلم سال دوازدهم رشته علوم تجربی می‌توانید بدون کنکور وارد آن شوید.

 • مدارک لازم برای ثبت‌نام
 1. ریزنمرات
 2. مدرک دیپلم یا مدرک لیسانس گرایش‌های پزشکی
 3. نمره 18 و بالاتر در دروس زیست‌شناسی و شیمی
 4. هر نوع فعالیت تحصیلی و آزمون مانند آزمون‌های معتبر آزمایشی، المپیاد، جشنواره و مسابقات
 5. قبولی در مصاحبه تصویری
 6. مدرک زبان انگلیسی
 • زندگی در مالتا

مالتا جزیره‌ای به رنگ شن قهوه‌ای است. بناهایی تاریخی و معماری خاص خود را دارد و شب‌های آن، بسیار خیره‌کننده است. زندگی در مالتا مانند زندگی در یک نقاشی یا اثر هنری است که افراد علاقمند به طبیعت، به آن علاقمند هستند. هزینه‌های زندگی در جزیره مالتا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است و مردم آن به خاطر رفتار صمیمانه و علاقه خود به سایر فرهنگ‌ها شناخته می‌شوند. شما در مالتا، تنها نخواهید ماند و به‌سرعت دوستانی پیدا می‌کند. سطح آموزشی مالتا به‌سرعت در حال بهبود است و هرسال دانشگاه‌های آن دانشجویان خارجی بیشتری را ثبت‌نام می‌کنند. شما با حدود 1.200 تا 1.400 دلار در ماه، زندگی خوابی خواهید داشت.

 • کار در مالتا پس از تحصیل

رشته پزشکی و گرایش‌های یکی از بالاترین رتبه‌های استخدام در کشور مالتا را دارند. پزشکانی که از دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل شوند می‌توانند به‌سرعت در بخش تحقیقات، آموزش و طبابت مشغول به کار شوند. دانستن زبان مالتیز برای شما مفید است اما برخی بیمارستان‌ها تنها تسلط به زبان انگلیسی را نیز قبول می‌کنند. به‌هرحال احتمال این‌که در شش سال دانشجویی در مالتا به این زبان هم کاملاً مسلط بشوید، بسیار بالاست. در این صورت شما صد درصد وارد بازار کار می‌شوید. به‌عنوان یک پزشک می‌توانید در بیمارستان‌، مراکز درمانی، مراکز تحقیقاتی و مراکز آموزشی کار کنید. کارفرمایی که شما را استخدام می‌کند، مستقیماً برای شما اجازه کار در مالتا می‌گیرد و شرایط گرفتن اقامت کاری این کشور برای پزشکان بسیار آسان است.

دانشگاه ریگا استرادنیز لاتویا

اگر دوست دارید مدرک پزشکی خود را از یک دانشگاه اروپایی دریافت کنید، می‌توانید از دانشگاه ریگا استرادنیز لاتویا پذیرش بگیرید. تحصیل پزشکی بدون کنکور و بدون آزمون ورودی در این دانشگاه ممکن است. دانشگاه پزشکی ریگا استرادنیز در مرکز کشور لاتویا قرارگرفته و در چند سال اخیر محبوبیت آن رو به گسترش بوده است. کشور لاتویا جزء کشورهای حوزه شنگن است، بنابراین می‌توانید طی تحصیل خود با رعایت سقف مجاز قانونی خود از سایر کشورهای اروپایی نیز دیدن کنید. برای تحصیل بدون کنکور در رشته پزشکی این دانشگاه، مدرک و معدل دیپلم شما از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است که در درس‌های شیمی، بیولوژی و ریاضی نمره 18 به بالا کسب کرده باشید. شما با داشتن لیسانس رشته‌های مربوط به پزشکی و گرایش‌های پزشکی نیز می‌توانید برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه اقدام کرده و تحصیلات خود را در پزشکی عمومی ادامه دهید. این دانشگاه مصاحبه ویدئویی نیز انجام نمی‌دهد و تنها پرونده شما را از طریق سوابق تحصیلی‌تان بررسی می‌نماید.

 • دانشگاه ریگا استرادنیز

دانشگاه ریگا استرادنیز یک دانشگاه دولتی است که در شهر ریگا، پایتخت کشور لاتویا قرار دارد. این دانشگاه نام خود را از خانواده استرادنیز گرفته است که حدود صدسال در مشاغل آموزشی کشور لاتویا فعالیت کردند و تأثیر بسیاری بر آن گذاشتند. این دانشگاه در سال 1950 با دانشکده پزشکی خود تأسیس شد و در سال‌های بعد رشته‌های دندان‌پزشکی، داروسازی، بهداشت و سایر گرایش‌های پزشکی به آن اضافه شد. این دانشگاه جزء پانصد دانشگاه برتر پزشکی در جهان می‌باشد. در سال‌های اخیر رشته‌های علوم انسانی مثل روانشناسی، حقوق و مطالعات اروپایی هم در دانشگاه ریگا استرادنیز تدریس می‌شود.

 • مدارک لازم برای ثبت نام
 1. داشتن دیپلم با معدل 18
 2. ریزنمرات با نمره 18 و بالاتر در دروس زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضیات
 3. مدرک زبان انگلیسی (آیلتس 6)
 • زندگی در لاتویا

لاتویا شهری امن است که میزان جرم در آن 3.4% یعنی یکی از پایین‌ترین درصدها در حوزه کشورهای اروپایی را دارد. سیستم آموزشی این کشور پیشرفته و چند فرهنگی است. وجود مدارس بین‌المللی و دانشگاه‌های معتبر متعدد این کشور را به‌عنوان یکی از مقصدهای جدید دانشجویان تبدیل کرده است. افرادی که در مدارس و دانشگاه‌های کشور لاتویا تدریس می‌کنند، خود از میان افرادی با عالی‌ترین سطح تحصیلات و از یک سابقه تحصیلی و کاری حرفه‌ای انتخاب می‌شوند. مردم لیتوانی به دو ویژگی مهم خود شناخته می‌شوند: اول برابری میان حقوق زنان و مردان و دوم، خوش‌بین بودن. بیشتر این مردم به شما انرژی مثبت می‌دهند و از افکار منفی دوری می‌کنند. مردم لاتویا بیش از این‌که به مشکلات زندگی فکر کنند، به خوش‌گذرانی و تفریح می‌پردازند. فلسفه زندگی در لاتویا، شادی و مثبت اندیشی است.

 • کار در لاتویا پس از تحصیل

درآمد یک پزشک تازه‌کار در لاتویا بین 2950 دلار است که با توجه به واحد پول داخلی این کشور و هزینه‌های زندگی در آن، مناسب است. پزشکان لاتویایی هنگامی‌که بلافاصله پس از پایان تحصیلات وارد بازار کار می‌شوند حدود 3000 دلار درآمد دارند درحالی‌که متوسط درآمد در کشور لاتویا 915 دلار و هزینه‌های زندگی حدود 300 تا 500 دلار است. با افزایش تجربه، دستمزد شما می‌تواند تا 30% بیشتر هم بشود. دانش زبان انگلیسی و لاتویایی، برای کار در حرفه پزشکی کشور لاتویا اهمیت زیادی دارد.

دانشگاه پلون بلغارستان

دانشجویانی که هم به دنبال تجربه زندگی در اروپا و هم به دنبال یک دانشگاه پزشکی ارزان‌قیمت هستند، می‌توانند دانشگاه پلون بلغارستان را انتخاب کنند. شهریه این دانشگاه سالیانه 8000 یورو است که می‌توانید با داشتن نمرات خوب، هرسال از دانشگاه کمک‌هزینه تحصیلی هم دریافت کنید. شهریه دانشجویان بلغاری و دانشجویان بین‌المللی یکسان است. برای درخواست پذیرش در رشته پزشکی این دانشگاه، لازم است که تمامی نمرات سال دوازدهم شما بالای 17 باشد. نمره شیمی و زیست شما از اهمیت بالایی برای دانشگاه برخوردار است.

 • دانشگاه پلون

دانشگاه پزشکی پلون در ابتدا به‌عنوان یک بیمارستان در سال 1865 تأسیس شد اما بعدها در سال 1974 به یکی از اولین دانشگاه‌های تخصصی پزشکی بلغارستان تبدیل گشت. این دانشگاه تاکنون 4000 دانشجوی بلغاری و حدود 582 دانشجوی بین‌المللی از 45 کشور مختلف جهان داشته است. در حال حاضر این دانشگاه 756 دانشجوی پزشکی دارد و بدون کنکور و بدون آزمون ورودی، دانشجوی پزشکی می‌پذیرد.

 • مدارک لازم برای ثبت نام
 1. مدرک دیپلم علوم تجربی یا لیسانس زیست‌شناسی و شیمی آب معدل 17 و بالاتر
 2. ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی با نمرات 17 و بالاتر
 3. مدرک زبان انگلیسی
 • زندگی در بلغارستان

بلغارستان شهرها و روستاهای مختلفی دارد که هریک معماری، طبیعت و فرهنگ مخصوص خود را دارند؛ بنابراین زندگی در بلغارستان یک تجربه‌ی مدام است. زندگی در بیشتر بلغارستان، در بافت روستایی می‌گذرد برای همین اول مطمئن شوید که از یک زندگی ساده و طبیعی با مردمی خونگرم لذت می‌برید. جمعیت بلغارستان به‌سرعت درحال کاهش است و این باعث شده که سیاست‌های این کشور به سمت جذب کردن نیروهای کار متخصص و دانشجویان خارجی برود. این کشور طبیعتی مثال‌زدنی و کوه‌هایی بسیار زیبا دارد که هرساله توریست‌های بسیاری زیادی را جذب می‌کند. بلغارستان یک کشور بسیاری قدیمی است که تاریخ ساخت آن به 765 سال قبل از تولد مسیح می‌رسد. مردم این کشور به تاریخ تمدن خود بسیار افتخار می‌کنند.

 • کار در بلغارستان پس از تحصیل

نرخ زادوولد در کشور بلغارستان و همچنین جمعیت این کشور به‌سرعت در حال کم شدن است. این امر مردم و مسئولان بلغارستان را بسیار نگران کرده است. بیشتر افرادی که در این کشور تحصیل می‌کنند، به خاطر دسترسی آسان از این کشور به کشورهای اتحادیه اروپا، بلغارستان را به مقصد اروپا ترک می‌کنند. به همین دولت بلغارستان به افرادی که در این کشور زندگی کنند تسهیلاتی می‌دهد. هزینه‌های زندگی در بلغارستان زیاد نیست و یک پزشک که از دانشگاه‌ این کشور فارغ‌التحصیل شده باشد، حتماً به‌سرعت در بخش سلامت و بهداشت مشغول به کار می‌شود. شما با داشتن مدرک پزشکی از دانشگاه‌های بلغارستان می‌توانید در همه کشورهای اروپایی دیگر هم طبابت کنید.

دانشگاه پزشکی لودز لهستان

لهستان، یکی از زیباترین کشورهای اروپای شرقی است که به شما اجازه می‌دهد در یکی از بهترین دانشگاه‌هایش، بدون کنکور و آزمون ورودی، پزشکی بخوانید. در این دانشگاه پس از ثبت درخواست پذیرش، در وهله اول مدارک شما بررسی می‌شود. ازآنجاکه تقاضا برای تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه بسیار بالاست، باید تلاش کنید که با سابقه تحصیلی خوبی وارد این دانشگاه شوید. تنها دانش‌آموزانی که دیپلم رشته علوم تجربی دارند و یا لیسانس رشته‌های گرایش پزشکی را دریافت کرده‌اند می‌توانند در دانشگاه لودز، پزشکی بخوانند. پس‌ازاین که پرونده شما موردپذیرش قرار گرفت، مسئولین دانشگاه از طریق اسکایپ با شما تماس تصویری برقرار کرده و از شما مصاحبه می‌گیرند. شهریه این دانشگاه نسبتاً گران است اما در عوض، محیط آموزشی بسیار پیشرفته‌ای در انتظار شماست. مبلغ شهریه برای رشته پزشکی، سالیانه بین 11.200 تا 13.200 دلار متغیر است.

 • مدارک لازم برای ثبت نام
 1. مدرک دیپلم با معدل 18 و بالاتر در رشته علوم تجربی
 2. نمره بالا در دروس ریاضیات، زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک
 3. مدرک زبان انگلیسی (آیلتس با نمره کای 6 و با نمره متوسط 6 و بالاتر در مهارت نوشتن و صحبت کردن)
 • زندگی در لهستان

لهستان در قلب اروپا واقع‌شده و نه‌تنها ازلحاظ جغرافیایی، بلکه ازلحاظ فرهنگی هم شرق و غرب را به هم متصل می‌کند. اقتصاد در لهستان با ثبات و رو به رشد است. به لحاظ اقتصادی این کشور، رتبه ششم در کشورهای اتحادیه اروپا و رتبه بیست و یکم درمیان کشورهای جهان را دارد. کوه‌ها و دشت‌های جنگلی این کشور باعث شده که طبیعت آن در جهان مشهور شود. یکی از بهترین ویژگی‌های زندگی روزمره در لهستان، کیفیت سیستم حمل‌ونقل عمومی آن است. در این کشور می‌توانید از اتوبوس، مترو و تراموا برای جابه‌جا شدن در شهر استفاده کنید. خبر خوب این است که اگر دانشجو باشید بلیط روزانه، هفتگی و ماهانه شما از 50% تخفیف برخوردار خواهد بود. به‌طورکلی در این کشور به دانشجویان تخفیف‌های زیادی تعلق می‌گیرد. اجاره‌ خانه، اینترنت، اشتراک مجله و کتابخانه، کتاب، شبکه‌های تلویزیونی و بسیاری از امکانات دیگر برای دانشجویان لهستان ارزان‌تر است.

یکی از ویژگی‌های برجسته و مثبت دیگر تحصیل در لهستان این است که کیفیت پزشکی در آن بالاست. شما به‌محض ورود به‌عنوان دانشجو به لهستان، بیمه می‌شوید. بیمه ملی کشور لهستان بسیار بیمه کارآمدی است و هزینه‌های پزشکی شما را تا حد باورنکردنی ارزان می‌کند. همچنین به خاطر اهمیت بالای علم پزشکی در این کشور، کیفیت نظام سلامتی و پزشکی آن بالاست. به‌طور در این کشور 163 کلیسا وجود دارد و بیشتر مردم آن مسیحی هستند. هرچند حقوق تمامی ادیان و همه افراد از تمام عقاید، محترم و تضمین‌شده است.

 • کار در لهستان پس از تحصیل

شما پس از پایان تحصیلات پزشکی خود دو امتحان می‌دهید: یکی امتحان زبان انگلیسی مجدد (زیرا تا آن موقع مدرکی که در ابتدا به دانشگاه داده‌اید باطل‌شده است.) و یک آزمون جامع پزشکی. درصورتی‌که در هردوی این آزمون‌ها موفق شوید، می‌توانید مجوز طبابت بگیرید. پروسه گرفتن اجازه کار در لهستان کمی دشوار است، اما برای مشاغل دیگر. پزشکان به‌راحتی بیمارستان‌هایی پیدا می‌کنند که مستقیماً برای آن‌ها به اداره مهاجرت لهستان تقاضای درخواست کار می‌دهند. بیمارستان‌های زیادی در لهستان با موقعیت‌های شغلی خوب برای پزشکان وجود دارد. بالاترین نرخ استخدام در این کشور به‌طورکلی مربوط به رشته پزشکی است.

دانشگاه بین‌ المللی کاکاسوس گرجستان

رشته پزشکی این دانشگاه نیز بدون کنکور و بدون آزمون پزشکی، دانشجو می‌پذیرد. برای تحصیل در این دانشگاه لازم نیست که روسی یا گرجی یاد بگیرید زیرا تمام دروس دانشگاه کاکاسوس به انگلیسی برگزار می‌شود. از مزایای تحصیل در دانشگاه پزشکی این کشور، نزدیکی گرجستان به ایران و شرایط مسافرت راحت به آن است. دوره‌های پزشکی این دانشگاه 4 ساله و 6 ساله هستند. افرادی که پزشکی 4 ساله را می‌گذرانند مدرکی معادل فوق‌لیسانس گرایش‌های پزشکی دریافت کرده و اجازه طبابت ندارند؛ اما افرادی که دوره پزشکی 6 ساله این دانشگاه را می‌گذرانند پس از پایان تحصیل خود به‌طور رسمی پزشک محسوب می‌شوند. شهریه این دانشگاه یکی از نقاط قوت آن است که مبلغ آن تنها 3.960 دلار در ماه می‌باشد.

 • دانشگاه بین‌المللی کاکاسوس

دانشگاه بین‌المللی کاکاسوس یک دانشگاه خصوصی است که نباید آن‌ را با دانشگاه دولتی کاکاسوس اشتباه بگیریم. هردوی این دانشگاه‌ها در تفلیس گرجستان قرار دارند. این دانشگاه در سال 2002 تأسیس‌شده و مختص دانشجویان خارجی است.

 • مدارک لازم برای ثبت‌نام
 1. کپی تمام صفحات پاسپورت
 2. مدرک دیپلم رشته علوم تجربی
 3. شرکت در مصاحبه ویدئویی
 4. وجه مصاحبه
 • زندگی در گرجستان

دلایل مختلفی وجود دارد که بخواهید زندگی در گرجستان را تجربه کنید. هزینه‌های پایین زندگی، آب‌وهوای خوب و پاکیزه، حمل‌ونقل ارزان و امنیت ازجمله این دلایل است. خیابان‌های شهر تفلیس از اینترنت عمومی رایگان برخوردار هستند و هزینه اینترنت برای دانشجویان این کشور ارزان ست. پلیس این کشور از قدرت مناسبی برخوردار است و به همین دلیل میزان جرم و جنایت در گرجستان پایین می‌باشد. موزه‌های این کشور بسیار معروف و دیدنی هستند. همچنین فستیوال‌های سرگرم‌کننده‌ای با مخاطبان جهانی دارد.

 • کار در گرجستان پس از تحصیل

پردرآمدترین شغل‌های گرجستان، مربوط به رشته پزشکی و رشته‌های گرایش پزشکی می‌باشد. در سال 2021، بیشترین دستمزد در گرجستان به پزشکان زنان، فیزیوتراپ‌ها، روان‌پزشکان، پزشکان، جراحان خانواده و دندان‌پزشک‌ها تعلق داشته است. مشاغل مربوط به پزشکی به‌راحتی در این کشور پیدا می‌شود، به‌خصوص اگر از دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل شده باشید. با مدرک دانشگاه کاکاسوس شما می‌توانید برای دوره‌های عملی تخصصی وارد بهترین دانشگاه‌های گرجستان شوید و یا در بیمارستان‌های این کشور مشغول به طبابت شوید.

دانشگاه کیف اوکراین

دانشگاه کیف اوکراین نیز دوره‌های زبان انگلیسی پزشکی برگزار می‌کند. برای شرکت در این دوره‌ها نیازی به دادن آزمون ورودی دانشگاه یا کنکور ندارید. هزینه این دانشگاه حدود 2.520 دلار در سال است که مبلغ منصفانه‌ای به نظر می‌رسد. هرچند برای کار در اوکراین نیاز دارید که زبان اوکراینی بلد باشید. دوره پزشکی این دانشگاه شش‌ساله است و دیگر به علت ارزان بودن مبلغ شهریه به دانشجویان بورسیه داده نمی‌شود. این دانشگاه به دانشجویان خود اجازه می‌دهد که یک‌ترم به‌صورت مهمان و یا برای کنفرانس‌های علمی از طرف دانشگاه، به دانشگاه‌های اروپایی بروید.

 • دانشگاه کیف

دانشگاه پزشکی کیف یک دانشگاه خصوصی است که به زبان انگلیسی دوره‌های پزشکی و گرایش پزشکی را برگزار می‌کند. این دانشگاه در حال حاضر 3.500 دانشجو دارد و بیشتر سرمایه‌گذاری خود را بر دانشجویان خارجی خود متمرکز کرده است. این دانشگاه رشته‌های دیگری مانند داروسازی، فارماکولوژی، دام‌پزشکی و غیره هم ارائه می‌کند. در کنار تحصیلات پزشکی خود می‌توانید از دوره‌های آزاد دانشگاه برای زبان اوکراینی و یادگیری آن استفاده کنید.

 • مدارک لازم برای ثبت‌نام
 1. درخواست پذیرشی که شامل این موارد باشد: اطلاعات فردی، زمینه تحصیلی و رشته‌ای که در آن درخواست پذیرش دارید
 2. کپی ریزنمرات سال دوازدهم
 3. دو عکس سه در چهار
 4. نیازی به مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در این دانشگاه نخواهید داشت.
 • زندگی در اوکراین

شهر کیف که در قرن پنجم میلادی ساخته‌شده، شهری تاریخی با فرهنگی غنی و چشم‌اندازی زیباست. معماری خانه‌های معاصر و تاریخی این شهر نظر تمام علاقمندان را به خود جلب می‌کند. کیف برای افرادی که به غذا خوردن و امتحان کردن غذاهایی از فرهنگ‌های مختلف علاقمند هستند بسیار مناسب است. خوردن غذای خوب جزء فرهنگ مردم اوکراین است و به همین دلیل در شهر کیف، رستوران‌ها از تنوع بالایی برخوردارند. قیمت غذا در این شهر بسیار ارزان است و جزء تفریحات لوکس محسوب نمی‌شود. کیف پارک‌های بسیار خوب و ساحل زیبایی برای وقت گذراندن در خارج از منزل دارد و وسایل حمل‌ونقل عمومی آن جزء ارزان‌ترین‌های جهان هستند. مترو، اتوبوس و تراموا همیشه از همه جای شهر در دسترس شماست تا در کمترین زمان شما را به مقصد خود برساند. شب‌های کیف زنده است و این شهر جزء آن دسته‌ شهرهایی است که شب‌های فعال و روشنی دارد. برای همین هم مقصد بسیاری از دانشجویان جوانی است که می‌خواهند در کنار تجربه تحصیل در یک کشور جدید، تفریح هم داشته باشند. مردم اوکراین بر خلاف روس‌ها، برای مهربانی، مهمان‌نوازی و رفتار دوستانه خود شناخته می‌شوند.

 • کار در اوکراین پس از پایان تحصیل

برای کار در اوکراین به تسلطی نسبی بر زبان اوکراینی نیاز دارید. زبان اوکراینی یک‌زبان تصریفی و به زبان روسی بسیار نزدیک است. حقوق یک پزشک تازه‌کار در این کشور 1056 دلار است درحالی‌که متوسط درآمد در اوکراین برای مشاغل دیگر 328 دلار است. با کسب تجربه طبابت حقوق شما می‌تواند تا 31% افزایش پیدا کند.

همچنین بخوانید: بهترین دانشگاه های پزشکی جهان

دانشگاه‌ های بدون کنکور پزشکی در جهان

این هشت دانشگاهی که نام بردیم، دانشگاه‌هایی هستند که برای پذیرفتن شما در رشته پزشکی، نه از شما رتبه کنکور می‌خواهند و نه آزمون ورودی. البته حالت دیگری هم وجود دارد. طبیعتاً این‌که برای ورود به رشته پزشکی در سه الی چهار ماده درسی امتحان بدهید، نسبت به دادن امتحان پیچیده‌ای مانند کنکور، آسان‌تر است؛ بنابراین اگر دانش‌آموز ممتازی هستید و یا در گرایش‌های رشته پزشکی مدرک دانشگاهی با معدل بالا دارید، می‌توانید بدون کنکور و با آزمون ورودی در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کنید. درصورتی‌که از پس آزمون ورودی یک دانشگاه بربیایید، می‌توانید در آن ادامه تحصیل دهید و پزشک شوید. در ادامه مطلب ما برخی دانشگاه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. اگر بخواهید در این دانشگاه‌ها پزشکی بخوانید، نیازی به دادن کنکور ندارید ولی باید یک آزمون جزئی در دانشگاه بدهید.

دانشگاه داروسازی و پزشکی آراد در رومانی به سه زبان فرانسوی، انگلیسی و رومانیایی دروس پزشکی خود را ارائه می‌کند. یکی از سیاست‌های این دانشگاه پذیرش دانشجویان خارجی و جو آن بسیار دوستانه است. اگر بخواهید در این دانشگاه پزشکی بخوانید، می‌بایست یک‌ترم اجباری آموزش زبان رومانیایی را هم بگذرانید اما تمام واحدهای مربوط به تحصیلات پزشکی شما به انگلیسی خواهد بود. برای دریافت پذیرش از این دانشگاه در وهله اول نمرات دیپلم شما و سپس نمره خوب در آزمون ورودی دانشگاه اهمیت زیادی دارد. برای ورود به این دانشگاه می‌بایست سال دوازدهم خود را تمام کرده باشید.

 • دانشگاه آراد

دانشگاه آراد که با نام دانشگاه واسیل گلدیش هم شناخته می‌شود، دانشگاهی خصوصی است که توسط وزارت آموزش رومانی تأسیس‌شده و یک دانشگاه سه زبانه است. تمامی رشته‌ها اعم از پزشکی، داروسازی، حقوق، اقتصاد و دندان‌پزشکی به سه زبان رومانیایی، انگلیسی و فرانسوی تدریس می‌شوند. شما با داشتن مدرک هریک از این زبان‌ها می‌توانید در دانشگاه آراد تحصیل کنید؛ اما این دانشگاه بیشتر برای دوره پزشکی 6 ساله خود معروف است. مدرک پزشکی شما از دانشگاه آراد از اعتبار کامل در کل کشورهای اتحادیه اروپا برخوردار است.

 • مدارک لازم برای ثبت‌نام
 1. دیپلم سال آخر دبیرستان ترجمه‌شده در دارالترجمه رسمی به زبان رومانیایی
 2. ترجمه ریزنمرات به رومانیایی، انگلیسی و یا فرانسوی (زبانی که به آن تحصیل می‌کنید.)
 3. مدرک پزشکی که اعلام کند متقاضی دارای بیماری‌های خاص نیست
 4. کپی برابر اصل تمام صفحات پاسپورت
 5. توصیه‌نامه
 6. عکس
 7. تمامی این مدارک می‌بایست دارای مهر امور خارجه باشند.
 • زندگی در رومانی

زندگی در رومانی مزایایی دارد، مانند این‌که اینترنت بسیار ارزان اما در عوض بسیار سریع است. رومانی به‌سرعت اینترنت خود در جهان افتخار می‌کند زیرا رتبه پنجم در جهان را دارد؛ یعنی سرعت اینترنت رومانی از بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان بیشتر است. اگر این کشور را با سایر کشورهای اروپایی مقایسه کنیم می‌بینیم که هزینه‌های زندگی در آن به‌مراتب مناسب‌تر است.

 • کار در رومانی پس از پایان تحصیل

با تازگی در کشور رومانی قوانینی پایه‌گذاری شده که طبق آن‌ها پزشکان خارجی راحت‌تر می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند و به مشاغل بیشتری دسترسی دارند. پزشکانی دکه در دانشگاه‌های رومانی فارغ‌التحصیل می‌شوند به‌راحتی در بخش آموزش و درمان این کشور مشغول به کار می‌شوند. درآمد یک پزشک تازه‌کار در رومانی حدود 2.600 دلار است درحالی‌که متوسط درآمد افراد در سایر مشاغل این کشور 809 دلار است.

یکی از بهترین دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا، دوره پزشکی دانشگاه چالز پراگ است. این دانشگاه پنج دانشکده پزشکی در سراسر کشور جمهوری چک دارد که سه تای آن در پراگ قرار دارند. هر سه دانشکده رشته پزشکی را در یک دوره 6 ساله به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. ساختمان، بیمارستان، تجهیزات و اساتید این دانشکده‌ها از هم جدا بوده و هریک به‌صورت مستقل عمل می‌کند؛ اما کیفیت آموزش و تجهیزات پزشکی که در اختیار شما قرار می‌گیرد کاملاً مطابق با استانداردهای روز بهترین دانشگاه‌های جهان و اروپاست. برای پذیرش در این دانشگاه شما باید دانشکده موردنظر خود را انتخاب کنید زیرا هریک از این دانشکده‌ها امتحان ورودی مخصوص به خود را از شما می‌گیرند. این امتحان از سه درس شیمی، زیست‌شناسی و ریاضیات تشکیل‌شده و باید شما در همه موارد، نمره A دریافت کنید تا بتوانید وارد دانشکده پزشکی شوید. بعدازاین که وارد دوره کار در بیمارستان شدید، باید یک‌ترم در دانشگاه زبان این کشور را فرابگیرید؛ زیرا درصورتی‌که بخواهید پس از پایان تحصیلات خود در جمهوری چک مشغول به کار شوید، به این زبان نیاز خواهید داشت.

 • دانشگاه چالز پراگ

در سال 2018 مسئولان دانشگاه چارلز اعلام کردند که جهانی‌شدن و داشتن یک فضای بین‌المللی، از اهداف اصلی این مرکز آموزشی است؛ بنابراین برنامه‌ریزی اصلی این دانشگاه در حال حاضر، تعلیم و آموزش پزشکان حاذق خارجی و جذب دانشجویان مستعد بین‌المللی به این کشور می‌باشد. این دانشگاه تاکنون بسیار به دنبال گسترش ارتباطات علمی خود با دانشگاه‌های سراسر جهان بوده است. در حال حاضر برنامه این دانشگاه برای سال 2021، اضافه کردن 10% دانشجوی خارجی بیشتر به دانشگاه است. پس شما شانس خوبی برای تحصیل در این دانشگاه دارید و کافی است مهارت خود را در سه درس اصلی رشته علوم تجربی بالا ببرید.

 • مدارک لازم برای ثبت نام
 1. مدرک زبان انگلیسی
 2. مدرک دیپلم سال دوازدهم با معدل بالای 16
 3. ریزنمرات با نمره بالای 17 در دروس زیست‌شناسی، ریاضیات و شیمی
 4. نامه درخواست
 5. نامه‌ای از سوی کشور مبدأ که اعلام کند اقامت شما در جمهوری چک مانعی ندارد
 6. نمره آزمون ورودی
 • زندگی در جمهوری چک

جمهوری چک در چند سال اخیر تغییرات بنیادینی را تجربه کرده است. این کشور به‌تازگی مورد استقبال مهاجران ازجمله دانشجویان خارجی قرارگرفته و حدود نیم میلیون مهاجر وارد این کشور شده‌اند. آموزش داخلی این کشور به‌طورکلی به زبان چک است و به همین دلیل افراد ترجیح می‌دهند فرزندان خود را به مدارس انگلیسی‌زبان بفرستند و یا در دانشگاه‌های بین‌المللی تحصیل کنند. این کشور هم در سال 1945 از اتحاد جماهیر شوروی جدا شد و در حال حاضر کشوری مستقل و رو به رشد است. غذاهای این کشور در سال 2015 به‌عنوان یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای ملل انتخاب شد.

 • کار در جمهوری چک پس از پایان تحصیل

دانشجویان پزشکی در سال‌های رزیدنتی و همچنین فارغ‌التحصیلان این رشته به‌راحتی در بیمارستان‌های کشور جمهوری چک کار پیدا می‌کنند. بیمارستانی که شما را استخدام می‌کند می‌بایست برای شما اجازه کار در این کشور بگیرد زیرا شما نمی‌توانید خودتان مستقیماً برای این اجازه درخواست دهید. پس از کسب اجازه کار در جمهوری چک، می‌توانید درخواست اقامت به‌عنوان یک پزشک هم بدهید. درآمد پزشکان در جمهوری چک بالاست و جزء مشاغل با حقوق و مزایای بالا به شمار می‌آید.

دانشگاه پزشکی ناتینگهام به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد که در یکی از شعب انگلستان، چین و مالزی این کشور بدون کنکور و تنها بر اساس نمره آزمون ورودی و نمرات دبیرستان مشغول تحصیل شوند. کیفیت آموزش و تجهیزات بیمارستانی شعب چین و مالزی درست مانند دانشگاه ناتینگهام است. پس شما می‌توانید درصورتی‌که بخواهید در کشور انگلستان با دادن آزمون ورودی این دانشگاه، مشغول تحصیل شوید و یا به دلیل هزینه‌های پایین‌تر زندگی و آسان بودن دریافت ویزای کشور چین و مالزی، در این شعب پزشکی بخوانید. برای ثبت درخواست پذیرش شما باید 17 سال تمام داشته باشید و مدرک خود را در رشته علوم تجربی با معدل 17 و بالاتر دریافت کرده باشید.

 • مدارک مورد نیاز برای ثبت نام
 1. مدرک زبان انگلیسی (آیلتس 7.5)
 2. سابقه کار آزمایشگاهی یا کار درمانی داوطلبانه
 3. داشتن 17 سال تمام
 4. ریزنمرات و دیپلم رشته علوم تجربی
 5. قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • زندگی در انگلستان

کشور انگلستان یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان ازلحاظ تاریخ، اقتصاد و سیاست است. دانشگاه‌های این کشور بسیار مشهور هستند و مدارک صادر از آن‌ها در بیشتر کشورهای جهان معتبر است. بیشتر خدمات بهداشت و درمان برای دانشجویان رایگان است و به‌طور کل خدمات پزشکی این کشور دولتی بوده و ارزان محسوب می‌شود. هزینه‌های زندگی با توجه به این‌که انگلستان یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است، ارزان محسوب می‌شود.

 • کار در انگلستان پس از پایان تحصیل

پس از پایان تحصیلات خود در هرکدام از شعبه‌های دانشگاه ناتینگهام، مدرک انگلستان برای شما صادر می‌شود؛ بنابراین با مدرک پزشکی خود از چین و مالزی، شما می‌توانید در انگلستان هم طبابت کنید. می‌توانید با مدرک خود برای دریافت ویزای کاری کشور انگلستان به‌عنوان یک پزشک درخواست دهید. شما برای کار در کشور انگلستان به مدرک زبان انگلیسی مانند مدرک آزمون آیلتس نیاز خواهید داشت. دستمزد یک پزشک در انگلستان بین 82.096 تا 110.683 پوند در سال متغیر است.

پزشکی بدون کنکور در کانادا

شما قادر هستید که در کشور کانادا نیز به تحصیل بدون کنکور رشته پزشکی بپردازید. دانشگاه‌های کانادایی اکثراً نمره آزمون MCAT و IMAT را برای پذیرش دانشجویان خود مدنظر قرار می‌دهند. از میان 17 دانشگاه ارائه‌دهنده رشته پزشکی در این کشور، چند دانشگاه از شما رتبه کنکور نمی‌خواهند و تنها با بررسی سوابق تحصیلی و نمره آزمون ورودی شما را پذیرش می‌کنند. آزمون ورودی این دانشگاه‌ها به‌مراتب از کنکور پزشکی ایران و آزمون‌های ام کت، آی مت و غیره آسان‌تر است. دانشگاه‌های کانادایی که دیگر نیازی به دادن کنکور ندارند، اتفاقاً از میان بهترین دانشگاه‌های کانادا هستند که نه‌تنها در این کشور رتبه خوبی دارند بلکه نام آن‌ها هرسال در میان بهترین دانشگاه‌های جهان‌دیده می‌شود. در ادامه مطلب، شما با دانشگاه‌هایی آشنا خواهید شد که بدون کنکور در کانادا شما را برای تحصیل در رشته پزشکی می‌پذیرند.

دانشگاه مک گیل

بله درست متوجه شدید. شما بدون داشتن آزمون‌های معتبر کنکور پزشکی می‌توانید در دانشگاه مک گیل که یکی از بهترین دانشگاه‌های کاناداست، پزشکی بخوانید. مک گیل یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی را در سراسر جهان دارد و محیطی بین‌المللی به شما ارائه می‌دهد که در آن با بهترین امکانات تحصیل کنید. طول دوره گرایش‌های پزشکی 4 سال و پزشکی عمومی 6 سال می‌باشد. پزشکی دانشگاه مک‌گیل به زبان انگلیسی و فرانسه ارائه می‌گردد. امکان دریافت بورسیه تحصیلی و کار تحقیقاتی با اساتید نیز برای دانشجویان ممتاز پزشکی ممکن است. برای تحصیل در رشته پزشکی 6 ساله باید یا مدرکی معادل لیسانس رشته‌های مرتبط داشته باشید، یا قبلاً در کشور خود پزشکی خوانده باشید و یا ابتدا برای یکی از گرایش‌های چهارساله مک گیل اپلای کرده و در ادامه، پزشکی بخوانید.

 • دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یک دانشگاه دولتی است که در شهر مونترال قرار دارد و رتبه سوم دانشگاه‌های کانادا را گرفته است. این دانشگاه جزء مشهورترین دانشگاه‌های جهان نیز هست و ساخت آن به سال 1821 میلادی بازمی‌گردد. دانشگاه مک گیل دروس خود را به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌کند و به‌طورکلی حدود 10 هزار دانشجوی بین‌المللی را در خود جای‌داده است.

 • مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام
 1. ریزنمرات هر مقطع تحصیلی (دیپلم، لیسانس یا مدرک پزشکی) ترجمه‌شده در دارالترجمه رسمی به انگلیسی یا فرانسه
 2. برای پزشکی عمومی مدرک تحصیلی در یکی از رشته‌های بیولوژی، شیمی، ریاضی و فیزیک
 3. قبولی در آزمون ورودی
 4. نامه درخواست پذیرش و انگیزه نامه
 5. داشتن توصیه‌نامه به شما برای دریافت پذیرش کمک خواهد کرد.

دانشگاه اتاوا

دانشگاه اتاوا نیز به هردو زبان فرانسه و انگلیسی، دانشجویان پزشکی را پذیرش می‌کند. برای تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه هم لازم است اول یک دوره چهارساله لیسانس رشته‌های گرایش پزشکی را گذرانده باشید و یا در این دانشگاه بگذرانید و سپس در شاخه پزشکی ادامه تحصیل دهید. در این صورت شما 4 سال برای دریافت مدرک گرایش پزشکی خود و 4 سال برای دریافت مدرک پزشکی با تخصص خود به زمان نیاز دارید. برای ورود به رشته پزشکی دانشگاه اتاوا، به کنکور نیازی ندارید ولی از شما آزمون ورودی دریافت خواهد شد. این دانشگاه ازلحاظ امکانات تحصیلی، تجهیزات بیمارستانی، سطح علمی اساتید و کتابخانه یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در پزشکی است. به‌علاوه شما می‌توانید با توجه به امتیازات خود، از بورسیه تحصیلی دانشگاهی و دولتی نیز بهره‌مند شوید.

 • دانشگاه اتاوا

دانشگاه اتاوا که اول کالج بای‌تاون نام داشت، در سال 1848 ساخته‌شده است. پس از سال 1993 این دانشگاه به یک مرکز پژوهش محور تبدیل شد. جالب است بدانید که دانشگاه اتاوا یا “او”، بزرگترین دانشگاه دوزبانه جهان است. کتابخانه دانشگاه اتاوا با 12 شعبه مختلف و حدود 4.5 میلیون جلد کتاب یکی از مجهزترین کتابخانه‌های دانشگاهی جهان را دارد. بیشتر دوره‌های پزشکی این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

 • مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام
 1. مدرک تحصیلی دبیرستان (دیپلم سال دوازدهم) با ریزنمرات / یا مدرک لیسانس رشته‌های گرایش پزشکی با ریزنمرات. لازم است که معدل شما 18 و بالاتر و میانگین نمره در دروس شیمی و زیست‌شناسی بالای 18 باشد.
 2. قبولی در آزمون ورودی
 3. انگیزه نامه

دانشگاه مونترال

دانشکده پزشکی دانشگاه مونترال با قدمت 170 سال، یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های طب در کاناداست. دوره پزشکی این دانشگاه تنها به زبان فرانسوی تدریس می‌شود بنابراین شما به مدرک زبان فرانسه نیاز خواهید داشت. این دانشگاه شما را بدون کنکور یا آزمون‌های بین‌المللی برای ادامه تحصیل می‌پذیرد اما باید یا دارای لیسانس در رشته‌های گرایش پزشکی و یا شهروند دائم کانادا باشید؛ بنابراین توصیه ما این است که اگر از مقطع دیپلم می‌خواهید وارد رشته پزشکی دانشگاه مونترال شوید، ابتدا برای دوره‌های چهارساله پیش‌نیاز پزشکی اقدام کنید که یکی از گرایش‌های این رشته را برای شما انتخاب می‌کند. پس از چهار سال تحصیل و دریافت لیسانس یکی از رشته‌های گرایش پزشکی شما می‌توانید برای دوره 4 ساله پزشکی عمومی و یا دوره 6 ساله پزشکی با تخصص درخواست ادامه تحصیل دهید. وام دانشجویی، کمک‌هزینه و کارهای تحقیقاتی برای دانشجویان مستعد دانشگاه مونترال ممکن است.

 • مدارک مورد نیاز برای ثبت نام
 1. قبولی در آزمون ورودی
 2. داشتن لیسانس دانشگاهی چهارساله یا لیسانس کالج سه‌ساله در یکی از رشته‌های گرایش پزشکی
 3. مدرک زبان فرانسه (b2 یا c1)

دانشگاه لاوال دو کبک

دانشگاه لول یک دانشگاه دولتی است که در ابتدا با نام سمینار کبک، شناخته می‌شد. این اولین دانشگاه فرانسوی‌زبان کاناداست که در سال 1852 ساخته‌شده است. این دانشگاه در میان 10 دانشگاه برتر کانادایی قرار دارد و تمامی دروس آن ازجمله پزشکی به زبان فرانسوی تدریس می‌شود. علت این‌که این دانشگاه به کنکورهای داخلی، آمریکایی یا بین‌المللی نیازی ندارد و تنها با آزمون ورودی دانشجو می‌پذیرد این است که سیاست‌های ایالت کبک در چند سال گذشته، جذب دانشجویان فرانسوی‌زبان بوده است. به همین دلیل برای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه لول می‌بایست از دانش زبان فرانسوی بالایی برخوردار باشید.

 • مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام
 1. داشتن لیسانس چهارساله یا لیسانس سه‌ساله کالج در زیرشاخه‌های پزشکی یا مدرک دیپلم دبیرستان با نمرات ممتاز
 2. مدرک زبان فرانسه (C1) ( مدارکی مانند آزمون‌های DELF, DALF, TEF و TCF)
 3. قبولی در آزمون ورودی

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

ایستگاه تجربه تراست!

نکات پزشکی در کانادا

افرادی که می خواهند در کانادا پزشکی بخوانند به دو دسته تقسیم می شوند.

 1. کسانی که از اول می خواهند در کانادا پزشکی بخوانند.
 2. افرادی که در ایران 7 سال پزشکی را خوانده اند و می خواهند در کانادا تخصص بخوانند.
 • تحصیل پزشکی در کانادا

برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا لازم است ابتدا در رشته ای ترجیحا مرتبط با پزشکی یک مدرک لیسانس 4 ساله در کانادا اخذ کرده، سپس برای ورود به دانشگاه در رشته پزشکی آزمون MCAT داده شود.

نکته 1 بهتر است رشته لیسانس رشته آسانی باشد تا معدل بالایی در آن کسب کرد.

نکته 2 در ایالت کبک می‌توان به جای اخذ مدرک لیسانس 4 ساله در کالج 2 سال تحصیل کرد و بعد آزمون MCAT را داد.

نکته 3 اخذ نمرات بالا در آزمون MCAT و معدل بالا در رشته لیسانس به قبولی در رشته پزشکی کمک می‌کند.

 • تحصیل برای تخصص پزشکی در کانادا

این افراد باید مدرکی پزشکی خود را در کانادا معادل سازی کنند، برای معادل سازی باید یک سری امتحان ها را دهید:

 • MCCQE1
  • این امتحان 8 ساعته، 2 بخش 4 ساعته دارد یکی صبح و یکی بعد از ظهر.
  • در بخش اول تئوری بوده و سوالات تستی هستند. و بخش دوم امتحان مربوط به تشخیص بالینی است.
 • MCCQE2: برای قوی تر کردن رزومه
 • NAC-OSCE: این بخش 12 ایستگاه عملی دارد که در هر بخش از مریض شرح حال گرفته می شود؛ مریض معاینه می شود و تشخیص خود را می دهید.
 • IELTS: حداقل آیلتس 7 لازم است.

بعد از گذراندن امتحانات در سایت Canadian resident matching program یک اکانت باز می کنید و مدارکتان را آپلود می کنید. برای مثال رزومه – امتحان ها – توصیه‌نامه از استادانِ دانشکده‌های پزشکی کانادا – کارهای پژوهشی – سوابق کاری. در این سایت شما دانشگاه ها و رشته های مدنظر خود را انتخاب می کنید و همچنین دانشگاه ها دانشجوهای خود را برای رزیدنتی از این طریق انتخاب کرده و دعوت به مصاحبه می کنند. بنابراین برای پر کردن این بخش بسیار مهم است که شما در کانادا سابقه کاری داشته باشید.

بهتر است پیش از باز کردن اکانت در سایت Canadian resident matching program برای Research position های کانادایی اپلای کنید که معمولا دو ساله هستند که به قوی ترشدن روزمه شما کمک می کند و همچنین می توانید با اساتید دیگر آشنا شوید و شایستگی های خود را نشان دهید و همچنین طی این مدت می توانید برای امتحاناتی که در کانادا برگزار می شوند خود را آماده کنید.

نکات

 • برای ثبت نام در امتحانات ذکر شده برای تایید مدرک پزشکی در کانادا لازم است در وبسایت Physician apply ثبت نام کرده و مدارک لازم را آپلود کرد.
 • امتحان MCCQE1 در کشورهای همسایه ایران برگزار می شود اما دو امتحان دیگر MCCQE2 , NAC-OSCE در کانادا داده شود.
 • گپ تحصیلی یعنی فاصله بین فارغ التحصیلی تا تخصص حداکثر می تواند 5 سال باشد که آن را هم باید با کار فعالیت های علمی و کاری مربوطه پر کرد.

دانشگاه‌ های کانادا

 • شرایط اخذ پذیرش مدارک موردنیاز
 • ددلاین اپلای ترم‌های پاییز و بهار
 • میانگین شهریه در مقاطع مختلف

زندگی در کانادا

زندگی در کانادا به معنای زندگی در یکی از باکیفیت‌ترین کشورهای دنیاست. این کشور انگلیسی‌زبان، مهاجر، دارای میزان بیکاری و جرم پایین و سطح آموزشی بالاست. نام کانادا هرسال در میان بهترین کشورهای جهان برای زندگی دیده می‌شود. یکی از بهترین ویژگی‌های زندگی در کانادا این است که مردم به تفاوت‌های فرهنگی احترام می‌گذارند و مهاجرپذیری در میان مردم و جامعه کانادا بسیار رایج است. این کشور از خدمات سلامت، بیمه و امنیت شغلی بالایی برخوردار است. اگر شهروند کانادا باشید، آرامش زندگی شما تضمین‌شده است. در این کشور امکان تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها را دارید.

هرچند نباید از طبیعت کانادا غافل شویم. قرار داشتن کانادا در کنار اقیانوس و داشتن دریاچه‌ها و رودخانه‌های متعدد، جلوه خاصی به این کشور بخشیده است. هر ایالت محیط طبیعی خاص خود را دارد. طبیعت کانادا به‌قدری زیبا و متنوع است که تفریحات طبیعی مثل کمپ کردن، کوهنوردی، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به یکی از روش‌های تفریح مردم کانادا تبدیل‌شده است.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی کانادا

کار در کانادا پس از تحصیل

درصورتی‌که در دانشگاه‌های کانادایی و در رشته پزشکی تحصیل کنید، به‌سرعت شغل موردعلاقه خود را پیدا می‌کنید. در این کشور نرخ استخدام پزشکان و افرادی که در گرایش‌های مختلف پزشکی تحصیل‌کرده‌اند بسیار بالاست. پزشکان در کانادا یکی از پردرآمدترین مشاغل جامعه را دارند. شما در حین تمام کردن تحصیلات خود در رشته پزشکی می‌بایست برای اقامت پزشکی این کشور اقدام کنید. کشور کانادا گرفتن اقامت را برای پزشکان خارجی در این کشور تسهیل کرده است و قوانینی برای مهاجرت آسان پزشکان به کانادا گذاشته است. درصورتی‌که در دانشگاه‌های کانادایی پزشکی خوانده باشید احتمال گرفتن این نوع اقامت برای شما حتی بیشتر هم می‌شود. درصورتی‌که به تحصیل در رشته پزشکی کانادا و یا کار در کانادا به‌عنوان پزشک علاقمند هستید، می‌توانید با تیم ما در موسسه تراست در ارتباط باشید. ما در تمام مراحل تحصیل بدون کنکور در کانادا، شما را راهنمایی و همراهی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا

خدمات موسسه تراست برای پذیرش و ویزای تحصیلی

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک برای اخذ پذیرش
 • بررسی مدارک آماده شده توسط متقاضی
 • بررسی دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • تعیین رشته موردعلاقه متقاضی
 • مکاتبه با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس جهت اخذ پذیرش مشروط به ارائه مدرک زبان
 • آماده سازی CV و SOP
 • (در صورت داشتن همراه) ارائه چک لیست مدارک لازم برای ویزای همراه
 • انجام مکاتبات نهایی با دانشگاه ها، کالج ها و مدارس
 • ساخت پروفایل متقاضی در وب سایت دانشگاه، پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش
 • تدوین استادی پلن
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ ویزای متقاضی و ویزای همراه
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری پرونده متقاضی تا اخذ ویزا
 • راهنمایی درخصوص پیکاپ ویزا و لندینگ در کانادا

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

پذیرش تحصیلی کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های تحصیلی موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور در کدام دانشگاه‌ها ممکن است؟

شما می‌توانید در دانشگاه‌های آراد (رومانی)، دانشگاه چارلز پراگ (جمهوری چک) و دانشگاه پزشکی ناتینگهام (چین، مالزی و انگلستان) بدون کنکور تحصیل کنید. البته این دانشگاه‌ها از شما آزمون ورودی می‌گیرند.

کدام دانشگاه‌ها بدون آزمون ورودی در رشته پزشکی دانشجو می‌پذیرند؟

دانشگاه‌های گومل (بلاروس)، نیکوشیا (قبرس)، کویین مری لندن (مالتا)، ریگا استرادنیز (لاتویا)، پلون (بلغارستان)، لودز (لهستان)، دانشگاه بین‌المللی کاکاسوس (گرجستان) و دانشگاه کیف (اوکراین) بدون آزمون ورودی و بدون کنکور دانشجوی پزشکی می‌پذیرند.

برای تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور به چه مدارکی نیاز داریم؟

لیسانس یکی از رشته‌های پزشکی ترجیحاً شیمی، زیست‌شناسی یا ریاضیات و یا مدرک دیپلم رشته علوم تجربی با معدل بالا، ریزنمرات، توصیه‌نامه (در صورت نیاز)، انگیزه نامه و قبولی در آزمون ورودی (در صورت نیاز) برای تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور موردنیاز است.

چگونه در کانادا بدون کنکور پزشکی بخوانیم؟

دانشگاه‌های پزشکی کانادا اصولاً با آزمون MCAT دانشجو می‌پذیرند و در میان این دانشگاه‌ها دانشگاه مک گیل، دانشگاه لول دو کبک، دانشگاه اوتاوا و دانشگاه مونترال تنها با آزمون ورودی داخلی دانشگاه، دانشجوی پزشکی می‌پذیرند.

چگونه بدون کنکور از دانشگاه‌های انگلستان مدرک پزشکی بگیریم؟

برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان بدون کنکور پزشکی می‌بایست در دانشگاه کویین مری لندن در واحد مالتا و دانشگاه پزشکی ناتینگهام در چین، مالزی و انگلستان ثبت‌نام کنید. مدارک شما از شعبه اصلی این دانشگاه‌ها در انگلستان صادر می‌شود.

دوره‌های پزشکی خارج از کشور چقدر طول می‌کشد؟

دوره‌های گرایش پزشکی در خارج از کشور 4 ساله و دوره پزشکی 6 الی 8 سال طول می‌کشد.

ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور کجاست؟

گرجستان، لهستان، بلغارستان، مالتا، بلاروس و قبرس ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل بدون کنکور پزشکی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید