طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا

طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا

طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (National Occupational Classification) که به ‌اختصار با سرواژۀ NOC شناخته می‌شود، سیستمی ملی در کانادا برای توصیف و سازمان‌دهی مشاغل این کشور است. NOC به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مربوط به مشاغل موجود در بازار کار کانادا را پیدا کنید.

در این سیستمِ طبقه‌بندی، بیش از 30,000 عنوان شغلی مختلف در کانادا در 500 گروه مختلف قرار می‌گیرند که هرکدام از آن‌ها یکی از سطوح مهارتی اعلام‌شده را نیاز دارند. این مهارت‌ها در ادامه توضیح داده خواهند شد. در ادامه با تیم تراست همراه باشید.

در واقع NOC ابزاری مناسب برای افرادی است که جویای کار در کانادا هستند. می‌توانید از کدهای NOC برای تحقیق در خصوص موارد زیر استفاده کنید:

 • توصیف مشاغل
 • تحصیلات موردنیاز آن‌ها
 • مهارت موردنیاز آن‌ها
 • مشاغل مرتبط

کارفرمایان از NOC برای نوشتن شرح وظایف و شناسایی مهارت‌های موردنیاز برای آگهی‌های استخدامی جدیدشان استفاده می‌کنند. بسیاری از آژانس‌های دولتی (ازجمله سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندان کانادا) از NOC برای شناسایی کمبود مهارت در بازار کار کانادا استفاده می‌کنند.

اولین نسخۀ NOC در سال 1992 و ویرایش دوم آن در سال 2001 منتشر شد. ویرایش‌های بعدی به ترتیب در سال‌های 2006 و 2011 منتشر شدند. در آن زمان (سال 2011) اولین تغییرات ساختاری در NOC پدید آمد. این سیستم طبقه‌بندی، هر 5 سال یک‌بار توسط نهاد دولتی اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا و مرکز آمار کانادا به‌روز می‌شود؛ اگرچه تغییرات ساختاری در آن، هر 10 سال یک‌بار رخ می‌دهد. آخرین ویرایش NOC در سال 2016 منتشر شده است و قرار است ویرایش بعدی آن، یعنی ویرایش سال 2021، با تغییرات ساختاری همراه باشد.

شما می‌توانید نسخۀ قابل دانلود آخرین ویرایش منتشرشده از طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) را از صفحۀ مربوطه در وب‌سایت دولت کانادا، دانلود نمایید.

اصول دسته‌ بندی ملی مشاغل کانادا

اصول دسته‌ بندی ملی مشاغل کانادا

دولت کانادا از سیستم NOC برای دسته‌بندی مشاغل (حرفه‌ها) استفاده می‌کند. مشاغل بر اساس وظایف کاری و کاری که شخص انجام می‌دهد دسته‌بندی می‌شوند.

به‌منظور مهاجرت، گروه‌های اصلی عبارت‌اند از:

 1. نوع مهارت 0 (صفر)

  مشاغل مدیریتی همچون مدیران رستوران‌ها و مدیران معادن این سطح از مهارت را نیاز دارند.

 2. سطح مهارت A

  این دسته، مشاغلی حرفه‌ای هستند که به تحصیلات و مدارک دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا) نیاز دارند، مانند پزشکان، دندان‌پزشکان و معماران.

 3. سطح مهارت B

  مشاغل فنی و دارای مسئولیت‌های نظارتی یا مشاغلی که مسئولیت‌های خطیری در حوزۀ سلامت و امنیت دارند و عمدتاً به مدرک دیپلم کالج یا دوره کارآموزی نیاز دارند، مانند آتش‌نشان‌ها، مأمورین پلیس، پرستاران عملی ثبت‌شده، سرآشپزها، لوله‌کش‌ها و برق‌کارها. در اکثر مشاغلی که به این سطح از مهارت احتیاج دارند، یکی از شرایط زیر خواسته شده است:
  -دو تا سه سال تحصیلات دانشگاهی در کالج‌ها، مؤسسات فناوری یا CÉGEP.
  -دو تا پنج سال تجربۀ دورۀ کارآموزی.
  -سه تا چهار سال تحصیل در مقطع دبیرستان و بیش از 2 سال تجربۀ آموزش ضمن کار، دوره‌های آموزشی شغلی خاص یا تجربۀ کاری خاص.

 4. سطح مهارت C

  مشاغل معمولی که عمدتاً به تحصیلات دبیرستانی یا آموزش خاص یک شغل نیاز دارند، مانند قصاب‌های صنعتی، رانندگان مسافت‌های طولانی با کامیون و سرو کنندگان غذا و نوشیدنی. در اکثر مشاغلی که به این سطح از مهارت احتیاج دارند، یکی از شرایط زیر خواسته شده است:
  -تحصیلات کامل مقطع دبیرستان و دوره‌های آموزشی کوتاهِ مرتبط با شغل خاص.
  -میزانی از تحصیلات مقطع دبیرستان با حداکثر دو سال آموزش ضمن کار یا تجربۀ کاری خاص.

 5. سطح مهارت D

  مشاغل کارگری که معمولاً در حین کار آموزش می‌بینند، مانند کارگران میوه‌چین، کارکنان نظافتی و کارگران میدان نفتی. در اکثر مشاغلی که به این سطح از مهارت احتیاج دارند، یکی از شرایط زیر خواسته شده است:
  -آموزش کوتاه در محل کار.
  -هیچ نیازی به مدرک تحصیلی نیست.

نکته

مشاغلی که به نوع مهارت صفر، A و B نیاز دارند، مشاغل حرفه‌ای (نیازمند مهارت) تلقی می‌شوند. بدیهی است که تا زمان انتشار نسخۀ بعدی از این سیستم طبقه‌بندی، نسخۀ 2016 به‌عنوان معیار ارزیابی مطرح است.

اگر می‌خواهید به‌عنوان یک کارمند ماهر برای امر مهاجرت درخواست دهید (مهاجرت از طریق اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا)، عنوان شغلی، کد و سطح مهارتی یا نوع مهارت موردنیاز خود را در سیستم NOC پیدا کنید. شما می‌توانید از وب‌سایت دولت کانادا بدین منظور استفاده نمایید.

ساختار دسته ‌بندی ملی مشاغل کانادا

ساختار دسته ‌بندی ملی مشاغل کانادا

در آخرین نسخۀ NOC سال 2016، یعنی نسخۀ 1.3، ساختار طبقه‌بندی به‌صورت زیر بوده است.

گروه‌های شغلی گسترده (Broad Occupational Categories)

اولین رقم کد NOC، معرف گروه شغلی گسترده‌ای است که شغل موردنظر شما در آن قرار می‌گیرد. 10 گروه شغلی گسترده به‌صورت جدول زیر تعریف شده‌اند.

کدگروه شغلی گسترده
0مشاغل مدیریتی
1مشاغل تجاری، مالی و اجرایی
2علوم طبیعی و کاربردی و مشاغل مرتبط
3مشاغل حوزۀ سلامت
4مشاغل حوزۀ آموزش، مشاغل حقوقی و اجتماعی، خدمات عمومی و دولتی
5مشاغل هنری، فرهنگی، تفریحی و ورزشی
6مشاغل حوزۀ فروش و خدمات
7اپراتورهای تجارت، حمل‌ونقل و ماشین‌آلات و مشاغل مرتبط
8منابع طبیعی، کشاورزی و مشاغل تولیدی مرتبط
9مشاغل تولیدی و تأسیساتی

گروه‌ های شغلی اصلی در طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا

دو رقم سمت چپ کد NOC، معرف گروه اصلی شغلی است که شغل موردنظر شما در آن قرار می‌گیرد. 40 گروه اصلی در آخرین ویرایش NOC وجود دارد. رقم دوم نشان‌دهندۀ سطح مهارت موردنیاز گروه شغلی اصلی است که به‌صورت جدول زیر تعریف شده است.

رقم دوم از سمت چپسطح مهارت
0 یا 1مهارت سطح A
2 یا 3مهارت سطح B
4 یا 5مهارت سطح C
6 یا 7مهارت سطح D

گروه ‌های شغلی کوچک در طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا

هر گروه کوچک شغلی یک کد سه‌رقمی منحصربه‌فرد دارد و شامل یک یا چند گروه واحد شغلی است. دو رقم اول سمت چپ کد NOC بعلاوه رقم سوم، کد گروه شغلی کوچک را می‌سازد. 140 گروه شغلی کوچک در آخرین ویرایش NOC تعریف شده است. شما می‌توانید ساختار گروه‌های شغلی اصلی و کوچک را به‌صورت ماتریسی در وب‌سایت دولت کانادا مشاهده کنید.

گروه شغلی واحد در طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا

هر گروه شغلی واحد یک کد چهاررقمی منحصربه‌فرد دارد. دو رقم اول سمت چپ این کد، نشان‌دهندۀ گروه شغلی اصلی و سه رقم اول سمت چپ آن نشان‌ دهندۀ گروه شغلی کوچکی است که گروه شغلی واحد در آن قرار دارد. در آخرین ویرایش NOC، 500 گروه شغلی واحد تعریف شده است.

برای مشاهدۀ زیرگروه‌های مختلف هر گروه اصلی و دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ساختار و کدبندی مشاغل مختلف، به صفحۀ مربوط به ساختار طبقه‌بندی ملی مشاغل در وب‌سایت دولت کانادا مراجعه فرمایید.

از NOC چه استفاده ‌ای می‌ توان کرد

از NOC چه استفاده ‌ای می‌ توان کرد

دانستن کد NOC شغل‌تان پیش از شروع کاریابی، فرآیند جستجو را بسیار آسان و سریع‌تر می‌کند. وب‌سایت‌های کاریابی دولتی کانادا مانند ورک‌بی‌سی و جاب بانک جایگاه‌های شغلی خود را با استفاده از کد NOC سازمان‌دهی و منتشر می‌کنند؛ بنابراین اگر کد NOC را بدانید، می‌توانید به‌راحتی همۀ مشاغل مرتبط با آن کد را جستجو کنید.

اگر یک کارفرما کد NOC را در یک آگهی استخدام درج نماید، شما می‌توانید شرح شغل و همچنین میزان تحصیلات و مهارت موردنیاز مربوط به آن را به‌راحتی بررسی کنید. همچنین NOC مشاغل مرتبط که به مهارت یکسانی نیاز دارند را فهرست می‌کند.

بااینکه سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل یک سیستم استانداردشده است، بسیاری از شرکت‌های خصوصی با آن ناآشنا هستند و ممکن است شرح شغلی متفاوتی با آنچه در این سیستم تعریف شده است بنویسند.

مهاجرت به کانادا به عنوان اکسپرس اینتری

اگر می‌خواهید به‌عنوان کارمند ماهر به کانادا مهاجرت کنید و از اکسپرس اینتری استفاده کنید، شغل شما و کارهایی که در گذشته انجام داده‌اید باید در سیستم NOC دارای نوع مهارت 0 (صفر) یا سطح A و یا سطح B باشند. سیستم اکسپرس اینتری، درخواست‌های مربوط به اقامت دائم کانادا را مدیریت می‌کند.

اگر می‌خواهید به‌عنوان یکی از موارد زیر به کانادا مهاجرت کنید و اقامت دائم دریافت کنید، با سیستم اکسپرس اینتری سروکار خواهید داشت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اکسپرس اینتری به صفحۀ مربوطه در وب‌سایت دولت کانادا مراجعه فرمایید.

مهاجرت به کانادا با برنامه مهاجرتی آتلانتیک

اگر می‌خواهید به‌عنوان کارمند ماهر به کانادا مهاجرت کنید و از برنامۀ مهاجرتی اتلنتیک استفاده کنید، تجربۀ کاری شما باید در یکی از مشاغل نوع یا سطح 0 (صفر)، A، B یا C باشد. این برنامۀ مهاجرتی به کارفرمایان آتلانتیک کانادا کمک می‌کند تا از میان کارمندان ماهر خارجی که می‌خواهند به آتلانتیک کانادا مهاجرت کنند و یا از میان فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که می‌خواهند پس از فراغت از تحصیل در آتلانتیک کانادا بمانند، افرادی را استخدام کنند.

همچنین بخوانید: برنامه های مهاجرت استانی کانادا

مهاجرت به کانادا با مهارت شغلی C یا D در طبقه بندی ملی مشاغل کانادا

اگر شغل شما در دسته مشاغل سطح C یا D است، سه انتخاب پیش روی شماست:

 • می‌توانید از برنامه‌های مهاجرتی استانی کانادا (به‌اختصار PNP) استفاده کنید (برای استفاده از این طرح، فرقی نمی‌کند که شغل شما در طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) در چه سطحی قرار داشته باشد)،
 • می‌توانید از برنامۀ مهاجرتی آتلانتیک برای مهاجرت به کانادا استفاده کنید (همان‌طور که در بخش پیشین گفته شد، این برنامه برای مشاغل نوع/سطح 0 (صفر)، A، B یا C قابل‌استفاده است)
 • می‌توانید به‌صورت موقت تا دو سال در کانادا کار کنید.

بدیهی است افرادی که به‌طور موقت برای کار به کانادا می‌آیند، اقامت دائم ندارند. بااین‌وجود، برخی افراد ترجیح می‌دهد به شکل دائمی به کانادا مهاجرت کنند.

یافتن عنوان شغلی ، کد و نوع مهارت در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا

یافتن عنوان شغلی ، کد و نوع مهارت در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا

شما می‌توانید از جدول ارائه‌شده در وب‌سایت دولت کانادا برای یافتن عنوان شغلی، کد NOC و شناسایی نوع مهارت شغلتان استفاده کنید. در جدول ارائه‌شده در این درگاه:

 • می‌توانید عنوان شغلی موردنظر خود (نام دقیق یا بخشی از آن) را به‌صورت لاتین در قسمت Filter items وارد کنید.
  • همان‌طور که حروف را تایپ می‌کنید، عناوین نمایش داده شده در جدول تغییر خواهد کرد.
 • کد NOC گروه مشاغل مختلف در ستون سمت چپ جدول نمایش داده شده است.
  • برای مثال: 7253
 • عنوان NOC گروه شغلی در ستون وسط نمایش داده شده است.
  • برای مثال: نصاب و تعمیرکار لوازم گازی
 • سطح مهارتی گروه شغلی در ستون سمت راست نمایش داده شده است.
  • برای مثال: B
 • برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت NOC رفته و شغل موردنظر خود را با استفاده از عنوان گروه شغلی یا کد مخصوص به آن بیابید.
  • اطمینان حاصل کنید که وظایف اصلی لیست شده برای شغل موردنظرتان با هر آنچه در شغل قبلی‌تان (در کشور خودتان) انجام می‌داده‌اید همخوانی داشته باشد.
  • اگر همخوانی وجود ندارد، باید عنوان شغلی دیگری را بیابید که وظایف اصلی یکسانی با شغل شما داشته باشد.

اگر NOC موردنظر خود را در جدول ارائه‌شده درگاه دولت کانادا نیافتید و اگر می‌خواهید برای پیدا کردن آن از جستجوی پیشرفته استفاده کنید، خطوط راهنمای زیر را دنبال کنید:

 1. وارد وب‌سایت مخصوص طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا شوید.
 2. کد NOC یا عنوان شغلی را در نوار جست‌وجو وارد نمایید.
 3. نزدیک‌ترین عنوان شغلی را در لیست ارائه‌شده بیابید.
 4. با کلیک بر روی عنوان شغلی، جزئیات مربوط به آن را مشاهده کنید و اطمینان حاصل کنید که وظایف اصلی این شغل با کاری که قبلاً انجام می‌داده‌اید همخوانی دارد.
 5. کد NOC و عنوان شغلی را یادداشت کنید.
 6. با واردکردن کد NOC یا عنوان شغلی در قسمت Filter item در بالای جدول ارائه‌شده در سامانۀ دولت کانادا، سطح مهارتی گروه شغلی خود را در ستون سمت راست جدول مشاهده کنید.

تراست مفتخر است که مشتریان خود را با رضایت کامل به سوی مقصد خود راهی کند. شما می‌توانید صفر تا صد کار مهاجرت خود را به وکلا و مشاوران متعهد و پیگیر بسپارید و دیگر هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید. برای تماس با وکلا و گرفتن مشاورۀ تخصصی می‌توانید همین الان جلسۀ خصوصی رزرو نمایید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت کاری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • ارائه چک لیست مدارک
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • بررسی بیزینس های موردنظر و شروع مکاتبات اولیه
 • انجام مکاتبات نهایی با کارفرمای کانادایی
 • اخذ تاییدیه LMIA
 • شروع مراحل اخذ ویزا
 • ثبت نام بیومتریک
 • پیگیری ویزای همراه
 • مشااوره متقاضی پس از ورود تا شروع پروسه اخذ PR

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

مهاجرت کاری به کانادا با تراست

درصد بالای پرونده های کاری موفق
دریافت مشاوره از وکیل رسمی اداره مهاجرت

سوالات متداول

طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) چیست؟

NOC سیستمی ملی در کانادا برای توصیف و سازمان‌دهی مشاغل این کشور است. NOC به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مربوط به مشاغل موجود در بازار کار کانادا را پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید.

چگونه کد NOC شغل خود را پیدا کنیم؟

شما می‌توانید از جدول ارائه ‌شده در وب ‌سایت دولت کانادا برای یافتن عنوان شغلی، کد NOC و شناسایی نوع مهارت شغلتان استفاده کنید. اگر NOC موردنظر خود را در جدول ارائه ‌شده درگاه دولت کانادا نیافتید به مطلب فوق مراجعه کنید.

کدهای NOC چه کاربردی دارند؟

شما می ‌توانید از کدهای NOC به منظور تحقیق در خصوص مشاغل، تحصیلات موردنیاز آنها، مهارت موردنیاز آنها و مشاغل مرتبط دیگر استفاده کنید.کارفرمایان کانادایی نیز از NOC برای نوشتن شرح وظایف و شناسایی مهارت ‌های موردنیاز جهت آگهی ‌های استخدامی جدیدشان استفاده می‌ کنند.

گروه های اصلی مشاغل برای مهاجرت به کانادا کدام اند؟

دسته‌ بندی ملی مشاغل کانادا شامل سطوح مهارتی صفر، A، B، C و D می باشد. برای آشنایی با مشاغل و مدارک تحصیلی مورد نیاز هر کدام از این سطوح به مطلب فوق مراجعه کنید.

آیا طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا تغییر می کند؟

هر ده سال، طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) تحت یک بازنگری اساسی قرار می گیرد که به موجب آن چارچوب طبقه بندی و گروه های شغلی موجود بررسی شده و در صورت نیاز تغییر می یابد.

ساختار کد دسته بندی مشاغل کانادا چگونه است؟

اولین رقم کد NOC، معرف گروه شغلی گسترده ‌ای است که شغل موردنظر شما در آن قرار می گیرد. دو رقم سمت چپ کد NOC نیز معرف گروه اصلی شغل است.

گروه ‌های شغلی کوچک در طبقه ‌بندی ملی مشاغل کانادا کدام اند؟

هر گروه شغلی کوچک در NOC یک کد سه ‌رقمی یکتا دارد و شامل یک یا چند گروه واحد شغلی است. کد گروه شغلی کوچک از دو رقم اول سمت چپ کد NOC بعلاوه رقم سوم، تشکیل می شود.

مزایای دانستن کد NOC چیست؟

دانستن کد NOC شغل‌ تان پیش از شروع کاریابی، فرآیند جستجوی شغل در کانادا را بسیار آسان و سریع ‌تر می ‌کند.

برای برنامه اکسپرس اینتری شغل شما باید در کدام سطح مهارت NOC قرار داشته باشد؟

دارای نوع مهارت 0 (صفر) یا سطح A و یا سطح B

برای مشاغلی که در سطح C یا D قرار دارند چه برنامه هایی جهت مهاجرت به کانادا وجود دارد؟

برنامه‌ های مهاجرتی استانی کانادا (به ‌اختصار PNP)، برنامه مهاجرتی آتلانتیک. همچنین می‌توانید به ‌صورت موقت تا دو سال در کانادا کار کنید.

پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان ما پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

 • الی

  سلام وقت بخیر…بنده مدرک دستیار دندانپزشک از دانشگاه تهران رو دارم میخواستم بدونم برای مهاجرت به کانادا میتونم از اکسپرس اینتری استفاده کنم؟ واینکه آیا دوره های کانادا رو هم باید بگذرونم؟ اخه مدرکم بین المللیه

  • مشاور موسسه تراست

   سلام
   اگر مدرک شما مشابه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشد، پذیرفته است اما اگر مدرک شما نتیجه یک دوره آموزشی، مشابه مدرک فنی و حرفه ای باشد، پذیرفته نیست و صرفا نشان دهنده گذراندن دوره است و به عنوان مدرک قابل قبول اکسپرس اینتری پذیرفته نیست. در حالت کلی مدراک مربوط به شاخه های پزشکی و دندانپزشکی بدون ارزیابی پذیرفته نیستند. اگر شخصی در ایران دندانپزشکی خوانده باشد، یا باید مجددا تحصیل را از ابتدا آغاز کند و یا اینکه ارزیابی های لازم را پشت سر بگذارد.