ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا

ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا

کارکنان متخصص فدرال

برنامه‌ی مهاجرتی جذب سریع سرمایه‌های انسانی متخصص یا اکسپرس انتری برای گسیل مهاجرین توانمند و متخصص در چهار دسته‌بندی مختلف ایجاد شده است. با تراست همراه باشید تا به دسته اول، کارکنان متخصص فدرال Federal Skilled Workers بپردازیم و شرایط و مراحل درخواست مهاجرت از این طریق را بررسی کنیم.

برنامه جذب اکسپرس انتری کانادا کارکنان متخصص فدرال چیست

پذیرفته شدن در برنامه‌ی مهاجرتی اکسپرس انتری یکی از بهترین اتفاقاتی است که برای یک جویای مهاجرت کانادا می‌تواند رخ دهد. انتخاب در این برنامه، به معنای مهاجرت تمام یک مرحله‌ای، یعنی بتوانید به یک باره به همراه خانواده و به‌صورت دائمی به کانادا مهاجرت کنید و از همان روز اول در آن کشور مشغول به کار تمام‌وقت شوید. ممکن است این دست آوردها برای مسیرهای مهاجرتی دیگر چندین سال زمان بر باشد و در این مدت زمان، هزینه‌های مالی و معنوی دیگری نیز در بر داشته باشد.

اما این موضوع را در نظر داشته باشید که چنین بسته‌ی تشویقی مهاجرتی‌ای تنها به افرادی داده می‌شود که سازمان مهاجرت کانادا تشخیص دهد که آنها برای کشور کانادا بسیار سودآور و مفید خواهند بود. در این مسیر مهاجرتی، افرادی که دارای تخصص کاری در مشاغل رده‌بالا و تحصیلات دانشگاهی در برنامه‌ی جذب سازمان مهاجرت کانادا هستند.

متقاضیان این شاخه از مسیر مهاجرتی اکسپرس انتری، باید شرایط سخت‌گیرانه‌ی حداقلی کارکنان متخصص را داشته باشند و در صورت امکان پیشنهاد شغلی خود را نیز از کارفرماهای کانادایی تأمین کنند. پروسه ثبت‌نام و دریافت نتیجه در سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری از بین 6 تا 12 ماه عموماً زمان خواهد برد و در طول این زمان نتیجه‌ی مثبت و یا منفی این مسیر مهاجرتی را دریافت خواهید کرد.

درباره مهاجرت به کانادا از طریق تخصص کاری، ویزای کاری کانادا بیشتر بدانید.

پادکست بشنوید!

گفتگو با میترا ؛ بانوی موفق و کارآفرین ایرانی در کانادا

رادیو تراست

موضوع: بانوی موفق و کارآفرین ایرانی در کانادا

پیش نیازهای برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری کارکنان چیست

برای اینکه در مسیر مهاجرتی نیروهای متخصص فدرال (FSWP) پذیرفته شود، سه دسته از پیش‌نیاز را باید برآورده سازید و بتوانید برای هر کدام مدارک قانع‌کننده‌ی مناسب ارائه دهید.
 
 • حداقل نمره ی مهاجرتی قبولی را دریافت نمایید
 • داشتن تکلف مالی برای سفر و اسکان به کانادا
 • مقبولیت و شایستگی برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا

درباره اقامت کانادا و کار در کانادا بیشتر بدانید.

کتاب بازار کار کانادا

حداقل نمره ی مهاجرتی قابل قبول برای کارکنان متخصص فدرال کانادا

 برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری کارکنان

نمره مهاجرتی برای متقاضیان مسیرهای مهاجرتی تخصص کاری بر طبق 6 معیار که در ادامه به نحوه‌ی نمره‌دهی آنها می‌پردازیم داده می‌شود. به‌عنوان مرحله‌ی اولیه ثبت‌نام در این مسیر مهاجرتی شما باید در پرسش‌نامه‌ی شرایط مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا شرکت کنید و وضعیت خود را به‌صورت خود اظهاری در سایت بیان کنید. در صورتی که بتوانید 67 امتیاز از 100 امتیاز موجود را تأمین کنید، شما مورد تأیید اولیه سایت قرار خواهید گرفت و به شما یک کد اختصاصی اجازه‌ی ثبت داده خواهد شد. توسط این کد شما می‌توانید پروفایل اکسپرس انتری خود را باز کنید و مدارک و پیش‌نیازهای موجود را در آن بارگذاری کنید.

معیار های نمره‌دهی به پرونده های اکسپرس انتری کارکنان متخصص فدرال به صورت زیر هستند:

معیار نمره دهی مهارت زبان خارجی

شما برای قبول شدن در این دسته از مسیر مهاجرتی اکسپرس انتری باید در یکی از زبان‌های انگلیسی و یا فرانسوی نمره‌ی معادل CLB 7 یا بالاتر داشته باشید. بدیهی است که نمرات بالاتر به معنی امتیاز مهاجرتی بالاتر خواهد بود. نمره‌ی معادل CLB شیوه‌ی معادل‌سازی چهار آزمون موردقبول سازمان مهاجرتی کانادا است که در صفحه‌ی نحوه‌ی معادل‌سازی نمرات آزمون‌های زبان سایت سازمان مهاجرت کانادا قابل‌مشاهده است.

درباره آزمون تافل برای کانادا بیشتر بدانید.

 دو آزمون انگلیسی IELTS و CELPIP هر دو جنرال و دو آزمون TEFو  TCF به زبان فرانسوی قابل قبول هستند. امتیاز مهاجرتی معیار مهارت زبان خارجی به صورت زیر محاسبه می‌گردد:

زبان خارجی اصلیSpeakingListeningReadingWriting
CLB 9 و بالاتر6666
CLB 85555
CLB 74444
CLB پایین تر از 7مردودمردودمردودمردود

اگر در زبان خارجی دوم مهارتی داشته باشید می‌توانید تا سقف 4 امتیاز به پرونده مهاجرتی خود اضافه کنید:

زبان خارجی دومامتیاز قابل اخذ
CLB 5 با حداقل نمره ی 4 در هر مهارت4
نمره ی CLB کمتر از 4 در هر مهارت یا به صورت کلی0

معیار نمره دهی سطح تحصیلات متقاضی

معیار نمره دهی سطح تحصیلات متقاضی

حداقل سطح تحصیلات قابل‌قبول برای مهاجرت از طریق دسته‌ی کارکنان متخصص فدرال تکمیل تحصیلات مقطع متوسطه است. داشتن سطح تحصیلات بالاتر و تعداد بیشتری از مدارک تحصیلی به منزله‌ی افزایش نمره مهاجرتی پرونده‌ی اکسپرس انتری شما خواهد بود. بالاترین امتیاز قابل دریافت از معیار سطح تحصیلات 25 امتیاز و برای داشتن مدرک دکتری است، به ترتیب 23 برای کارشناسی ارشد، و 21 برای کارشناسی قابل دریافت خواهد بود. اگر می‌خواهید از جزئیات شرایط تحصیلی این مسیر مهاجرتی اطلاع پیدا کنید به این صفحه از سایت سازمان مهاجرتی کانادا مراجعه کنید.

معیار نمره دهی تجربه کاری

سابقه ی کارینمره ی قابل دریافت
1 سال9 امتیاز
2-3 سال11 امتیاز
4-5 سال13 امتیاز
6 سال و بیشتر15 امتیاز

معیار سن متقاضی      

سن متقاضیان این مسیر مهاجرتی نیز در امتیاز پرونده‌ی مهاجرتی تأثیر دارد و طبق جدول زیر محاسبه می‌شود.
سن متقاضیامتیاز
کمتر از 18 سال0
18 تا 35 سال12
3611
3710
389
398
407
416
425
434
443
452
461
47 سال یا بیشتر0

امتیاز به داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی (حداکثر 10 امتیاز)

اگر با یک کارفرمای کانادایی مذاکره کرده باشید و او را متقاعد به سود آوری خود برای کسب و کار وی کرده باشید و موفق شده باشید که از او دعوت نامه ی کاری (Job Offer) دریافت کرده باشید، پرونده ی مهاجرتی شما تا سقف 10 امتیاز دریافت خواهد کرد. پیشنهاد کاری شما باید حداکثر در یک سال گذشته صادر شده باشد و نباید پیشنهاد کار فصلی باشد. پیشنهاد کار قابل قبول برای این مسیر مهاجرتی کار تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته)، با حقوق متعارف و در سطح شغلی 0، A و یا B باشد. برای اینکه نمره‌ی اضافی پیشنهاد کاری برای پرونده ی شما لحاظ گردد، پیشنهاد کاری شما باید یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • پیشنهاد کاری شما مجوز LMIA را داشته باشد. این مجوز به این معنی است که کارفرما برای پیشنهاد کاری شما هماهنگی لازم با اداره‌ی کار مبنی بر اینکه موقعیت از نیروهای حاضر در کانادا سلب نشود را انجام داده باشد و بررسی و مجوز آن را اخذ نموده باشد. موقعیت شغلی باید در یکی از سطوح کاری 0، A یا B باشد و کارفرما این موقعیت شغلی را مشروط بر اینکه شما اقامت دائم کانادا را دریافت کنید ایجاد کند.
 • شما در حال حاضر در یک موقعیت شغلی که معافیت از دریافت مجوز Labor Market Impact Assessment (LMIA) فعال کاری داشته باشید. چنین معافیتی برای مشاغلی صادر می‌شود که جز معاهدات بین‌المللی خاص باشند، سودآوری استثنایی برای کانادا داشته باشد و یا جزء موارد شغلی شناور استانی باشد. در چنین حالتی شما باید طی یک سال پیش از ایجاد در خواست نزد همان کارفرما و با مجوز کار قانونی مشغول به کار بوده باشید.
 • شما اجازه‌ی کار نداشته باشید اما یکی از کارفرماهای کانادایی که مجوز LMIA دارد موقعیت شغلی پیش نهاد شغلی مشروط به اقامت دائم به شما می‌دهد.
 • شما در حال حاضر مشغول به کار با مجوز در یک موقعیت شغلی معاف از دریافت مجوز LMIA هستید اما یک پیش نهاد کاری از یک کارفرمای دیگر دارید که مشروط بر دریافت اقامت دائم کانادا است.
   
   
 

 معیار انطباق پذیری

ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا
این معیار شرایطی دیگری را که ممکن است امتیاز مثبت برای متقاضی مهاجرت باشد در نظر می‌گیرد. بر طبق این تعریفات شما می‌توانید تا حداکثر 10 امتیاز از معیار انطباق‌پذیری دریافت نمایید.
معیار انطباق پذیریامتیاز
همسر متقاضی دارای مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره بیش از نمره ی معادل CLB 4  در تمامی مهارت های زبان باشد.5
متقاضی حداقل 2 سال از تحصیل خود را در مدارس کانادایی و در مقاطع دبیرستان و پیش از آن گذرانده باشد.5
همسر متقاضی حداقل 2 سال از تحصیل خود را در مدارس کانادایی و در مقاطع دبیرستان و پیش از آن گذرانده باشد.5
متقاضی حداقل یک سال سابقه ی کار تمام وقت در کانادا در سطوح شغلی 0، A یا B داشته باشد.10
همسر متقاضی حداقل یک سال سابقه ی کار تمام وقت در کانادا داشته باشد.5
متقاضی پیش نهاد کاری خود را پیش از این دریافت نموده باشد.5
متقاضی و یا همسر متقاضی یکی از اعضای خانواده و یا نزدیکان را در کانادا داشته باشد. این بستگان می توانند از موارد زیر باشد: والدین، پدر بزرگ یا مادربزرگ، فرزند یا نوه، برادر یا خواهر، برادر یا خواهر زاده، عمو، خاله، دایی یا عمه5

اثبات تکفل مالی

علاوه بر کسب حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز موجود برای مرحله ابتدایی انتخاب کاندیداهای مهاجرت، شما باید پرینت از حساب بانکی معادل کفاف هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌ی خود برای حداقل 3 تا 6 ماه در کانادا را داشته باشید. هزینه‌ی سالیانه‌ی زندگی هر فرد در کانادا حدود 14 هزار دلار در نظر گرفته می شود و به ازای هر نفر از اعضای خانواده حدود 7 هزار دلار به مجموع هزینه ها اضافه می گردد. بنابراین یک خانواده ی 4 نفره باید حساب بانکی دارای حداقل 7 تا 14 هزار دلار معادل برای هزینه ی های 3 تا 6 ماه زندگی در کانادا را داشته باشد.

معیار مقبولیت

بر اساس تعاریف این معیار متقاضی باید عاری از سوابق جنایی و پلیسی باشد و در وضعیت سلامت جسمی و روحی باشد و برای جامعه‌ی کانادا هیچ ضرر و خطری به همراه نداشته باشد.

اگر تمامی شرایط فوق را بتوانید تأمین نمایید می‌توانید در مرحله‌ی اولیه ثبت‌نام سیستم اکسپرس انتری مورد قبول واقع شوید و وارد لیست انتظار (Selection Pool) شوید. دقت کنید که انتخاب شدن شما در مرحله ی اولیه اکسپرس انتری به معنای اعطای ویزای اکسپرس انتری نیست و شما باید سعی کنید امتیاز خود را تا جای ممکن به حد بالایی برسانید تا در از لیست انتخاب پس از این مرحله انتخاب شوید چرا که رقابت بین متقاضیان این مسیر مهاجرتی بسیار در سطح بالاتری از شرایط حداقلی احراز است.

مراحل ثبت نام برای ویزای اکسپرس انتری دسته ی کارکنان متخصص فدرال کانادا

مراحل ثبت نام برای ویزای اکسپرس انتری دسته ی کارکنان متخصص فدرال کانادا

درصورتی‌که شما حداقل 67 امتیاز را دریافت نمایید، می توانید شانس خود را برای درخواست ویزای اکسپرس انتری دسته‌ی کارکنان فدرال کانادا امتحان کنید. اما باید بدانید که مراحل دریافت این به صورت چند مرحله‌ای است، یعنی شما در چند مرحله باید ممیزی و فیلتر شوید و تنها بهترین‌ها از میان افراد فراوان انتخاب می‌شوند. این فرایند چیزی در حدود 6 ماه تا 1 سال زمان بر خواهد بود و این تنها برای بررسی مدارک و شرایط شما می‌باشد و دریافت نتیجه را برای شما تضمین نمی‌کند.

فراهم کردن مدارک و مستندات مورد نیاز

پیش از ثبت نام در سامانه‌ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا مدارک زیر را آماده داشته باشید چرا که جزء مدارک اولیه‌ای هستند که باید در مراحل ابتدایی ثبت نام در اکانت خود بارگذاری کنید.

 • پاسپورت معتبر
 • نتایج آزمون زبانی که داده‌اید (انگلیسی یا فرانسوی)
 • نتایج بررسی و اعتبار سنجی مدرک تحصیلی (برای دسته های نیرو های متخصص فدرال و تجربه ی کانادایی)
 • نامه ی پیش نهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی در صورت وجود
 • ارائه‌ی گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک نتایج تست های سلامت پزشکی
 • مدارک دال بر تکلف مالی در مدت زمان اقامت در کانادا در صورتی با ویزای شما موافقت گردد

پروفایل خود را در سامانه ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا ایجاد کنید

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق مسیر تخصص کاری باید پروفایل مهاجرتی خود را در سایت سازمان مهاجرتی کانادا تشکیل دهند و انتخاب کاندیداهای نهایی به‌صورت رقابتی و  بر اساس نمرات مهاجرتی متقاضیان خواهد بود.

برای ثبت‌نام در سامانه‌ی اکسپرس انتری ابتدا باید در پرسشنامه‌ی شرایط سنجی اکسپرس انتری شرکت کنید و درصورتی‌که شرایط اولیه را داشته باشید و نمره‌ی حدنصاب را دریافت نمایید، کد اختصاصی ثبت‌نام را دریافت نمایید. در دریافت کد ثبت‌نام می‌توانید پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کنید. دقت نمایید که از زمان ایجاد پروفایل اکسپرس انتری شما 60 روز فرصت خواهید داشت اطلاعات خود را تکمیل کنید و تمامی مدارک موردنیاز را در پروفایلتان آپلود کنید و نهایتاً درخواست مهاجرتی خود را ارسال کنید. درصورتی‌که این مدت‌زمان اتمام شود باید مجدداً از ابتدا شروع کنید و پروفایل جدید تشکیل دهید.

در مرحله‌ی ابتدایی در سامانه‌ی اکسپرس انتری از شما اطلاعات مربوط به سن، ملیت، تحصیلات، مدرک اولیه برای اثبات هر کدام سؤال خواهد شد. زمانی که پروفایل خود را تکمیل کرده و درخواست مهاجرتی خود را ثبت کردید، پرونده شما در لیست انتظار یا به‌اصطلاح Selection Pool قرار می‌گیرد. دارندگان شرایط حداقلی‌ای که در لیست انتظار قرار گرفته‌اند به صورت رقابتی و بسته به شرایط متعدد انتخاب خواهند شد. پروفایل متقاضیانی که در تا 6 ماه انتخاب نشود از لیست انتظار حذف می‌شود و مجدداً می‌توانند از ابتدا برای تشکیل پروفایل جدید اقدام نمایند. در مدت زمانی که پروفایل شما در لیست انتظار است، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که شرایط خود را ارتقاء دهید و مدارک جدیدی در پروفایل خود بارگذاری کنید. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید در این مدت‌زمان 6 ماهه آزمون زبان مجدد بدهید و نمره زبان خود را ارتقاء دهید و یا گواهی جدید در حوزه‌ی کاری خود دریافت نمایید و در سامانه‌ی اکسپرس انتری بارگذاری کنید.

انتخاب شوید و دعوت نامه تکمیل پرونده و ثبت نام نهایی را دریافت نمایید

درصورتی‌که شما جزء 200.000 نفری باشید که بیشترین نمرات مهاجرتی را دریافت کرده‌اند و در مسیر مهاجرتی اکسپرس انتری انتخاب شده‌اند، دولت فدرال کانادا و یا استان‌های کانادا شما را دعوت به تکمیل پرونده و دریافت ویزای اکسپرس انتری خواهند کرد. زمانی که دعوت‌نامه‌ی خود را دریافت کردید ابتدا باید به دعوت‌نامه‌ی خود پاسخ مثبت و تمایل خود به ادامه‌ی پروسه بدهید و پس از ارسال پاسخ مثبت شما، دستورالعمل و فرم‌های ادامه‌ی فرایند تکمیلی دریافت ویزا داده خواهد شد.

برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست خود را ارائه دهید

برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست خود را ارائه دهید
پس از انجام اقدامات تکمیل پرونده، سازمان مهاجرت کانادا فرم‌ها و دستورالعمل‌های درخواست ویزای اقامت دائم کانادا (Canadian Permanent residence) را به شما خواهد داد. شما باید فرم‌های ارائه‌شده را تکمیل نمایید و مدارک قیدشده را نیز در پرونده‌ی ویزای اقامت دائم ضمیمه نمایید. پرداخت مبالغ ویزای اقامت دائم کانادا نیز اضافه بر پرداخت‌های درخواست ویزای اکسپرس انتری است و به‌صورت جدول زیر می‌باشد.
هزینه های صدور ویزای Express Entryقیمت به دلار کانادا
هزینه ی ثبت نام برای صدور ویزا های اقتصادی1040 دلار شامل 550 دلار هزینه ی بررسی مدارک و 490 هزینه بررسی شرایط دریافت PR
هزینه ی ثبت نام صدور ویزا های اقتصادی بدون درخواست ویزای اقامت دائم550 دلار
هزینه ی درخواست ویزا برای همسر متقاضی1040 دلار مشابه متقاضی
هزینه ی ثبت نام صدور ویزای اقتصادی برای همسر متقاضی بدون درخواست ویزای اقامت دائم550 دلار
هزینه ی صدور ویزای همراه برای فرزندان متقاضی به ازای هر فرزند وابسته150 دلار
شما پس از دریافت دعوت‌نامه‌ی تکمیل پرونده‌ی اکسپرس انتری 60 روز فرصت خواهید داشت که مدارک لازم را برای ویزای اقامت دائم کانادا ارسال نمایید و درخواست خود را ثبت کنید. پس‌ازآن سازمان مهاجرت کانادا پرونده‌ی مهاجرتی شما را ظرف حداکثر زمان 6 ماه بررسی خواهد کرد نتیجه را به شما ارسال می‌کنددرصورتی‌که با ویزای اقامت دائم اکسپرس انتری شما موافقت گردد برای انجام عملیات بایومتریک و دریافت ویزا دعوت‌نامه‌ی جدیدی به شما داده خواهد شد و در غیر این صورت، دلایل مخالفت با درخواست شما ارسال می‌گردد که این امکان برای اصلاح آنها و تصحیح نقصی مدارک برای شما وجود خواهد داشت. شما می‌توانید پس از اصلاح اشکالات وارد شده به پرونده‌ی خود مجدداً  پرونده‌ی خود را برای سازمان مهاجرت کانادا ارسال نمایید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت اکسپرس اینتری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • مشاوره اولیه و بررسی شرایط احراز
 • مشاوره برای افزایش نمره CRS
 • ارائه چک لیست مدارک موردنیاز
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • ثبت نام متقاضی در پورتال اکسپرس اینتری
 • پیگیری پرونده تا دریافت دعوتنامه
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ PR
 • شروع مراحل اخذ PR
 • ثبت نام بیومتریک
 • راهنمایی جهت مدارک additional در صورت نیاز
 • پیگیری ویزای همراه

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

چشم و گوش بسته انتخاب نکنید!

متخصصین موسسه تراست شرایط شما را به دقت ارزیابی میکنند و مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید