ویزای کارکنان ماهر فدرال کانادا

ویزای نیروی کار فدرال

تبادل نیروهای کاری ماهر فدرال کانادا

برنامه ی مهاجرتی جذب سریع سرمایه های انسانی متخصص یا اکسپرس انتری برای گسیل مهاجرین توانمند و متخصص در چهار دسته بندی مختلف ایجاد شده است. در این صفحه قصد داریم به دسته دوم، تبادل نیرو های کاری ماهر Federal Skilled Trades بپردازیم و شرایط و مراحل درخواست مهاجرت از این طریق را بررسی کنیم.

برنامه ی جذب اکسپرس انتری کانادا تبادل نیروهای کاری ماهر فدرال چیست؟

پذیرفته شدن در برنامه ی مهاجرتی اکسپرس اینتری یکی از بهترین اتفاقاتی است که برای یک جویای مهاجرت کانادا می تواند رخ دهد. انتخاب در این برنامه، به معنای مهاجرت تمام یک مرحله ای، یعنی بتوانید به یک باره به همراه خانواده و به صورت دائمی به کانادا مهاجرت کنید و از همان روز اول در آن کشور مشغول به کار تمام وقت شوید. ممکن است این دست آوردها برای مسیر های مهاجرتی دیگر چندین سال زمان بر باشد و در این مدت زمان، هزینه های مالی و معنوی دیگری نیز در بر داشته باشد.

درباره ویزای کاری کانادا بیشتر بدانید.

کتاب بازار کار کانادا

برنامه ی تبادل نیروهای ماهر کاری فدرال (FSTP) این امکان را برای بازار های کاری کانادا ایجاد می کند که کمبود های نیروی کاری خود را از طریق برنامه های مهاجرتی جبران نمایید. این نیرو های کاری در سطوح کاری  A و B می باشند و سالیانه لیستی از نیرو های مورد نیاز برای متقاضیان مهاجرت از این مسیر مهاجرتی با سهمیه های مشخص نشر پیدا می کند. این لیست بر اساس سیستم دسته بندی مشاغل کانادا  (NOC) انتشار می یابد. سالیانه حدود 26 کد شغلی مورد نیاز انتشار می یابد و حدود 3000 نفر برای این مشاغل در دستور جذب قرار می گیرد. حدود 17 کد شغلی در این میان به صورت تعداد محدود تر جذب خواهند داشت که حدود 100 نفر را شامل می شوند.

درباره مهاجرت به کانادا بیشتر بدانید.

پیش نیازهای برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری تبادل نیروهای کاری ماهر (FSTP) چیست؟

این دسته از برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری دارای 6 دسته از شروط اولیه برای مقبولیت اولیه در ثبت نام است که به شرح زیر می باشند:

پیش نیازهای حداقلی برای برنامه ی تبادل نیرو کار ماهر FSTP

 • داشتن حداقل نمره ی زبان انگلیسی یا فرانسوی.
 • داشتن حداقل 2 سال سابقه ی کار تمام وقت یا معادل زمانی آن در 5 سال پیش از ثبت نام در حوزه ی کاری تخصصی مورد درخواست.
 • داشتن یک پیشنهاد کاری تمام وقت از یک کارفرمای کانادایی به مدت حداقل یک سال. گواهی های صلاحیت کاری برای این پیشنهاد کاری الزامی هستند و باید توسط نهاد های محلی، استانی و یا فدرال تایید شده باشند.

پیش نیاز برای نوع و سطح شغلی متقاضیان برنامه ی FSTP

5 سطح کار در سیستم دسته بندی مشاغل کانادا (NOC) وجود دارد که با کد های کلی 0، A، B، C و D مشخص می باشند. این دسته از برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری جذب نیرو های انسانی در سطوح شغلی A و B در برنامه ی کاری دارد که دسته A یا مشاغل تکنیکی محدودیت 100 نفری در سال در این برنامه دارند. مشاغل سطح B اما محدودیت برای جذب نیرو نداشته و چیزی در حدود 3000 نفر مهاجر سالیانه مشمول می شوند. مشاغل گروه B در سیستم NOC به صورت زیر گروه و کد های زیر دسته بندی میشوند:

 • زیر گروه 72- صنعتی، برقی و الکتریکی و صنایع ساخت و ساز
 • زیر گروه72- ساخت، نصب و تعمیرات تجهیزات
 • زیر گروه 82- ناظران و مشاغل تکنیکی در صنایع منابع طبیعی، کشاورزی و صنایع مشابه
 • زیر گروه 92- فرآوری، ساخت و نظارت بر دستگاه ها و ماشین آلات، اپراتور کنترل و نظارتی
 • زیر گروه 632- آشپزان و سر آشپزان
 • زیر گروه 633- قصابان و نانوایان

شما در لیست کامل دسته بندی های شغلی NOC می توانید توضیحات و تعاریف کامل از هر یک از مشاغل و توصیفات کامل از شرح وظایف شغلی هر کدام را بخوانید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است انطباق کامل تجربیات کاری متقاضی با کد شغلی مورد نظر اوست. بنابراین باید پیش از درخواست برای مهاجرت از این مسیر مهاجرتی با توجه به لیست اعلام نیاز مشاغل از انطباق شرایط خود با کد شغلی مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

پیش نیاز سطح تحصیلات متقاضی

 در برنامه تبادل نیروهای ماهر کار سیستم اکسپرس انتری پیش نیاز تعریف شده ای وجود ندارد. اما ارائه ی مدارک تحصیلی امتیاز مهاجرتی متقاضی را افزایش می دهد. اما به طور کل شما باید با توجه به رشته ی کاری ای که می خواهید اقدام نمایید اولاً گواهی اتمام تحصیلات دبیرستانی و بعد مدارک مربوط به کار و حرفه آموزی مربوط به آن را ارائه دهید. مدارک تحصیلی توسط نهاد های اعتبار سنجی کانادایی تایید شوند.

درباره تحصیل دبیرستان در کانادا بیشتر بدانید.

ارائه ی مدرک تحصیلی به طور کل شانس انتخاب شدن از لیست انتظار (Selection Pool) را برای شما افزایش می دهد.

پیش نیاز مهارت در زبان خارجی

 متقاضیان برنامه ی مهاجرتی جذب نیروهای کاری ماهر FSTP سیستم اکسپرس انتری شرایط سهل گیرانه تری برای مهارت زبان خارجی دارند. متقاضیان این برنامه مهاجرتی باید حداقل نمره ی زبان انگلیسی و یا فرانسوی معادل CLB 5 به صورت عمومی که حداقل هر یک مهارتهای آزمون نمره ی حداقلی 4 داشته باشد. بدیهی است که ارائه نمره بالاتر زبان خارجی نمره ی مهاجرتی متقاضی را افزایش داده و احتمال به نتیجه رسیدن درخواست وی را بهبود می بخشد.

درباره دوره زبان در کانادا بیشتر بدانید.

معیار مقبولیت و شرایط مورد نیاز برای متقاضیان این برنامه ی مهاجرتی

برای اینکه از نظر سازمان مهاجرت کانادا مقبول واقع شوید باید عاری از سوء سابقه ی جنایی باشید و به طور کل شهروندی بی خطر و سودمند برای کانادا محسوب گردید. ممکن به است به دلایل زیر این معیار در پرونده ی متقاضی مورد تایید قرار نگیرد.

درباره شهروندی کانادا بیشتر بدانید.

معیار مقبولیت و شرایط مورد نیاز برای متقاضیان این برنامه ی مهاجرتی
 • متقاضی ریسک امنیتی برای کانادا شناخته شود.
 • متقاضی مرتکب نقض قوانین بین المللی و یا حقوق بشر شده باشد.
 • متقاضی خارج یا داخل خاک کانادا مرتکب جرائم جنایی شده باشد.
 • متقاضی به نحوی مرتبط با گروه ها و یا سازمان های جنایی باشد.
 • متقاضی شرایط پزشکی وخیمی داشته باشد.
 • متقاضی شرایط اقتصادی بسیار نامناسبی داشته باشد.
 • در اطلاعات متقاضی و مدارک ارسال شده، و در مصاحبه ای که از وی انجام می شود اطلاعات مغایر و خلاف واقع وجود داشته باشد.
 • یکی از اعضای خانواده اجازه ی ورود به خاک کانادا را نداشته باشد.

ممیزی منطقه ای استانی و یا فدرال از پرونده ی مهاجرتی

 با توجه به نوع مهارت شما و سطح تجربه ی کاری ای که در پرونده ی خود ثبت کرده اید، لازم است مهارت و توانایی شما در معرض ممیزی یکی از مراجع محلی، استانی و یا فدرال قرار گیرد. در صورتی که مهارت شما مورد تایید قرار گیرد گواهی تاییده ای برای شما صادر می شود که برای ادامه ی روند مهاجرتی لازم است. شما در صفحات زیر می توانید مراجع ممیزی مهارت کاری استان‌ها را پیدا کنید  به آنها درخواست مصاحبه دهید.

اگر مهارت شما مانند مهندسی پرواز و مشاغل خدماتی هواپیمایی در حوزه ی ممیزی فدرال باشد باید به نهاد دولتی آن برای بررسی سطح مهارت به این صفحه مراجعه کنید.

Canadian Information Centre for International Credentials

شما با در دست داشتن هر یک از تاییده ها اخذ شده در مراجع نام برده ی بالا می توانید در هر یک از استان های کانادا مشغول به کار شوید به غیر از استان کبک. استان کبک نهاد بررسی مهارت خود را دارد و تنها همان نهاد را به عنوان مرجع بررسی صلاحیت نیروهای کاری قبول می کند. آدرس وب سایت نهاد مرجع بررسی مهارت نیروهای انسانی در لینک زیر است.

Quebec-selected skilled-workers

برای اینکه پیش از هر کار شرایط خود را با شرایط احراز دریافت ویزای مسیر مهاجرتی تبادل نیرو های ماهر فدرال مقایسه کنید، می توانید به این صفحه مراجعه کنید که پرسشنامه ای بر اساس سیستم امتیاز دهی این مسیر مهاجرتی است. در اینها پرسش نامه امتیاز مهاجرتی شما محاسبه شده و نتیجه تقریبی اینکه برای این مسیر مهاجرتی واجد شرایط هستید یا نه به شما اعلام میشود.

مراحل ثبت نام برای ویزای اکسپرس انتری دسته ی تبادل نیروهای کاری ماهر

زمانی که شرایط اولیه احراز صلاحیت برای دریافت ویزای این مسیر مهاجرتی را تامین کردید، اقدامات زیادی پیش روی شما خواهد بود که باید برای آنها خود را آمده کنید:

فراهم کردن مدارک و مستندات مورد نیاز

پیش از ثبت نام در سامانه ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا مدارک زیر را آماده داشته باشید چرا که جزء مدارک اولیه ای هستند که باید در مراحل ابتدایی ثبت نام در اکانت خود بارگذاری کنید. به شما پیش نهاد می کنیم که این مدارک را به صورت کامل پیش ثبت پروفایل اکسپرس انتری آماده کرده باشید چرا که از زمان ایجاد اکانت خود در سیستم اکسپرس انتری تنها 2 ماه برای ارسال مدارک و مستندات زمان خواهید داشت.

 • پاسپورت معتبر
 • نتایج آزمون زبانی که داده اید (انگلیسی یا فرانسوی)
 • نتایج بررسی و اعتبار سنجی مدرک تحصیلی (برای دسته های نیرو های متخصص فدرال و تجربه ی کانادایی)
 • نامه ی پیش نهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی در صورت وجود
 • ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک نتایج تست های سلامت پزشکی که نشان دهنده سلامت نسبی شما باشد.
 • مدارک دال بر تکلف مالی در مدت زمان اقامت در کانادا در صورتی با ویزای شما موافقت گردد

درباره هزینه ویزای کانادا بیشتر بدانید.

پروفایل خود را در سامانه ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا ایجاد کنید

برای اینکه بتوانید پروفایل اکسپرس انتری خود را ثبت کنید، باید ابتدا یک اکانت در سایت دولت کانادا داشته باشید. شما باید ابتدا از طریق این لینک در سایت سازمان مهاجرت کانادا اکانت خود را ایجاد کنید و کد GC خود را دریافت کنید. با استفاده از کد GC خود می توانید در تست احراز صلاحیت اولیه ی مسیر مهاجرتی تبادل نیروی کاری ماهر فدرال FSTP شرکت کنید.

 سامانه ی اکسپرس انتری سایت سازمان مهاجرت کانادا

اگر شما در تست اولیه نتیجه مثبت را بیاورید و به این معناست که دارای صلاحیت برای این مسیر مهاجرتی تشخیص داده شده اید و به شما این اجازه داده می شود که ادعاهای خود را با استفاده از مدارک و مستندات اثبات کنید. شما باید در این مرحله تمامی مدارک و مستندات مورد نیاز قید شده را در سامانه ی اکسپرس انتری بارگذاری کنید و کد شغل مورد نظر خود را بر اساس دسته بندی NOC در پروفایل خود مشخص نمایید.

همان‌طور که قبلاً گفتیم، به شما پیشنهاد داده می شود که مدارک خود را پیش از این مراحل آماده کنید. زمانی که پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کردید، می توانید تا 60 روز مدارک خود را در آن ثبت کنید. اما پس از این مدت پروفایل شما حذف خواهد شد و مجدداً مجبور خواهید شد که از ابتدا مراحل را طی کنید.

در مرحله ی ابتدایی در سامانه ی اکسپرس انتری از شما اطلاعات مربوط به سن، ملیت، تحصیلات، مدرک اولیه برای اثبات هر کدام سوال خواهد شد. زمانی که پروفایل خود را تکمیل کرده و درخواست مهاجرتی خود را ثبت کردید، پرونده شما در لیست انتظار یا به اصطلاح Selection Pool قرار می گیرد. دارندگان شرایط حداقلی ای که در لیست انتظار قرار گرفته اند به صورت رقابتی و بسته به شرایط متعدد انتخاب خواهند شد. پروفایل متقاضیانی که در تا 6 ماه انتخاب نشود از لیست انتظار حذف می شود و مجدداً می توانند از ابتدا برای تشکیل پروفایل جدید اقدام نمایند..

منتظر باشید تا انتخاب شوید و دعوت نامه ی تکمیل پرونده و ثبت نام نهایی را دریافت نمایید

زمانی که پروفایل اکسپرس انتری خود را تکمیل کنید، پرونده ی مهاجرتی شما در لیست انتظار (Selection Pool) قرار خواهد گرفت. هر پرونده ی مهاجرتی تا حداکثر 6 ماه در لیست انتظار خواهد ماند در این مدت، ممیزین برنامه های مهاجرتی اکسپرس انتری، به صورت رقابتی بهترین متقاضیان را انتخاب خواهند کرد. این انتخاب بر اساس نمره های مهاجرتی انجام می شود.

در مدت زمانی که پروفایل شما در لیست انتظار است، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که شرایط خود را ارتقاء دهید و مدارک جدیدی در پروفایل خود بارگذاری کنید. به عنوان مثال شما می توانید در این مدت زمان 6 ماهه آزمون زبان مجدد بدهید و نمره زبان خود را ارتقاء دهید و یا گواهی جدید در حوزه ی کاری خود دریافت نمایید و در سامانه ی اکسپرس انتری بارگذاری کنید و بسیار مهم است که شما نمره ی مهاجرتی خود را تا جای ممکن ارتقاء دهید.

اگر نهایتاً از لیست انتظار انتخاب شوید، به شما دعوت نامه ای برای تکمیل پرونده و ثبت در خواست ویزا داده خواهد شد. این دعوت نامه به صورت پست الکترونیکی برای شما ارسال خواهد شد که باید به آن پاسخ مثبت یا منفی برای ادامه روال مهاجرتی بدهید. اگر در مدت 10 روز به این ایمیل پاسخ ندهید و یا به هر دلیل پاسخ منفی بدهید، جای شما به یکی دیگر از متقاضیان در لیست انتظار داده خواهد شد. پس از ارسال پاسخ مثبت به دعوت نامه و اعلام تمایل برای ادامه پروسه مهاجرتی، فرم های لازم و سایر مدارک و دستورالعمل های مورد نیاز برای شما ارسال خواهد شد.

برای دریافت اقامت دائم کانادا درخواست خود را ارائه دهید

پس از انجام اقدامات تکمیل پرونده، سازمان مهاجرت کانادا فرم ها و دستورالعمل های درخواست ویزای اقامت دائم کانادا (Canadian Permanent residence) را به شما خواهد داد. شما باید فرم های ارائه شده را تکمیل نمایید و مدارک قید شده را نیز در پرونده ی ویزای اقامت دائم ضمیمه نمایید. تمامی مدارک غیر انگلیسی یا فرانسوی باید ترجمه ی رسمی شوند. از اعتبار پاسپورت شما نیز باید حداقل 6 ماه مانده باشد. پرداخت مبالغ ویزای اقامت دائم کانادا نیز اضافه بر پرداخت های درخواست ویزای اکسپرس انتری است و به صورت جدول زیر می باشد.

درباره اقامت کانادا بیشتر بدانید.

دریافت اقامت دائم کانادا
هزینه های صدور ویزای Express Entryقیمت به دلار کانادا
هزینه ی ثبت نام برای صدور ویزا های اقتصادی1040 دلار شامل 550 دلار هزینه ی بررسی مدارک و 490 هزینه بررسی شرایط دریافت PR
هزینه ی ثبت نام صدور ویزا های اقتصادی بدون درخواست ویزای اقامت دائم550 دلار
هزینه ی درخواست ویزا برای همسر متقاضی1040 دلار مشابه متقاضی
هزینه ی ثبت نام صدور ویزای اقتصادی برای همسر متقاضی بدون درخواست ویزای اقامت دائم550 دلار
هزینه ی صدور ویزای همراه برای فرزندان متقاضی به ازای هر فرزند وابسته150 دلار

شما پس از دریافت دعوت نامه ی تکمیل پرونده ی اکسپرس انتری 60 روز فرصت خواهید داشت که مدارک لازم را برای ویزای اقامت دائم کانادا ارسال نمایید و درخواست خود را ثبت کنید.

 پس از آن سازمان مهاجرت کانادا پرونده ی مهاجرتی شما را ظرف حداکثر زمان 6 ماه بررسی خواهد کرد نتیجه را به شما ارسال می کند. در صورتی که با ویزای اقامت دائم اکسپرس انتری شما موافقت گردد برای انجام عملیات بایومتریک و دریافت ویزا دعوت نامه ی جدیدی به شما داده خواهد شد و در غیر این صورت، دلایل مخالفت با درخواست شما ارسال می گردد که این امکان برای اصلاح آنها و تصحیح نقصی مدارک برای شما وجود خواهد داشت. شما می توانید پس از اصلاح اشکالات وارد شده به پرونده ی خود مجدداً  پرونده ی خود را برای سازمان مهاجرت کانادا ارسال نمایید.

تراست مفتخر است که مشتریان خود را با رضایت کامل به سوی مقصد خود راهی کند. شما می‌توانید صفر تا صد کار مهاجرت خود را به وکلا و مشاوران متعهد و پیگیر بسپارید و دیگر هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید. برای تماس با وکلا و گرفتن مشاورۀ تخصصی می‌توانید همین الان جلسۀ خصوصی رزرو نمایید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت اکسپرس اینتری

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

 • مشاوره اولیه و بررسی شرایط احراز
 • مشاوره برای افزایش نمره CRS
 • ارائه چک لیست مدارک موردنیاز
 • انجام امور مربوط به انطباق مدارک
 • تهیه CV
 • ثبت نام متقاضی در پورتال اکسپرس اینتری
 • پیگیری پرونده تا دریافت دعوتنامه
 • ارائه چک لیست مدارک لازم جهت اخذ PR
 • شروع مراحل اخذ PR
 • ثبت نام بیومتریک
 • راهنمایی جهت مدارک additional در صورت نیاز
 • پیگیری ویزای همراه

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

چشم و گوش بسته انتخاب نکنید!

متخصصین موسسه تراست شرایط شما را به دقت ارزیابی میکنند و مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید