پناهندگی کانادا

پناهندگی کانادا

توجه

شرکت تراست هیچگونه خدمات مشاوره ای و وکالتی در باب پناهندگی کانادا نداشته و از هموطنان عزیزمان صمیمانه تقاضا دارد برای مهاجرت به مسیرهای موقرانه و کم خطرتر برای خود بیاندیشند و عزت خود و کشور عزیزمان را حفظ نمایند.

یکی از مسیرهای مهاجرت به کانادا دریافت ویزای پناهندگی این کشور است که به نوعی، نا محترمانه ترین، پر ریسک ترین، کم پاداش ترین و پرهزینه ترین مسیر مهاجرتی محسوب می شود. پیش از هر چیز بد نیست بدانیم که هیچ کشوری علاقه ای به پذیرش پناهجویان ندارند و همواره در مواجهه با ورود این دسته از افراد مقاومت می کنند.

کشور کانادا نیز از این قائله مستثنی نیست و علت آن است که بر خلاف سایر مهاجرینی که از باقی مسیر های مهاجرتی به کانادا نقل مکان می کنند، پذیرش پناهجویان برای کشور هزینه‌های متعددی ایجاد می کنند و فواید کمی دارد. تنها فشار معاهدات بین المللی است که کشورها را وادار پذیرفتن پناهندگان می کند و گرنه معدود کشوری وجود داشت که به پناهجویان پناه دهد!

بر طبق قوانین بین الملل و معاهدات سازمان ملل برای مهاجرت پناهندگان، کشورها موظف هستند که به افرادی که در کشور خود در خطر هستند و توان بازگشت ندارند پناه داده و تا زمان رفع شرایط خطر، به آنها اجازه ی اقامت دهند.

ممکن است در برخی از نقاط دنیا به علت وقوع جنگ، مناقشات قومی یا مذهبی افرادی وجود داشته باشند که به واقع خطر بوده و شایستگی پناهنده شدن را داشته باشند. اما، افراد بسیار زیادی نیز همواره تلاش دارند برای رسیدن به تصور یک زندگی بهتر در یک کشور توسعه یافته، از دروغ و ارائه ی اطلاعات خلاف واقع استفاده کنند تا بدون صرف هزینه و طی روال های قانونی اقدام به مهاجرت کنند.

کشورهای توسعه یافته مقصد اصلی پناهجویان هستند. توضیح آن ساده است، پناهجویان نیز مانند سایر افراد متقاضی مهاجرت به دنبال زندگی در امنیت و رفاه هستند. چیزی که لازم به توجه است این است که سایر مهاجرین در ازای پرداخت هزینه ی اجتماعی، به عنوان مثال داشتن توانایی کاری یا سود آوری اقتصادی، اجازه ی اقامت دریافت خواهند کرد اما پناهندگان همواره به چشم سربار جامعه دیده می شوند.

کشورهای توسعه یافته، تا جایی که بتوانند هزینه ی پناهندگی را برای پناهجویان افزایش می دهند که این هزینه ها شامل ممانعت پلیسی برای مهاجرت غیر قانونی، دستگیری در میان مسیر و بستن مرز ها، مخالفت با درخواست های پناهندگی، دیپورت کردن برخی از افراد، دستگیری و اخراج، ایجاد کمپ های پناهندگی و جلوگیری ورود پناهندگان به جامعه و خیل فراوان دیگری از موانع هستند.

همچنین بخوانید: ویزای کانادا ، چگونه مهاجرت کنیم

 پناهندگی در کانادا

کشور کانادا قوانین سخت گیرانه ای برای ورود پناهندگان وضع کرده است و فلسفه ی این قوانین و مقررات، احراز قطعی صلاحیت متقاضی پناهندگی است. لذا شرایط ممیزی پرونده متقاضیان پناهندگی به گونه ای است که کوچک ترین شبهه ای در نیازمندی متقاضی، منجر به مخالفت با پرونده می گردد.

ما به تمامی افرادی که به دریافت پناهندگی کانادا به چشم یک راه آسان برای مهاجرت می اندیشند توصیه می کنیم که در فکر خود تجدید نظر کنند. سازمان مهاجرت کانادا و افسران بررسی پرونده ها تخصص ویژه ای در شناسایی افراد متقلب داشته و مجازات های بازدارنده ای برای این افراد قرار داده اند.

کانادا در سال های اخیر با تعداد زیادی از پرونده های پناهندگی که از کشور های جنگ زده همچون سوریه، افغانستان، عراق و کشورهای آفریقایی موافقت کرده است و پایبندی سیاست های این کشور به ارزش های بشر دوستانه را به اثبات رسانده است. اما همانطور که گفته شد، بسیاری از پناهجویان از توانایی های شهروندان کانادایی فاصله ی فراوانی دارند و جبران این فاصله به معنای پرداخت هزینه ی کلانی برای ، اسکان و نیازهای اولیه، آموزش زبان و فرهنگ آموزی، کار آموزی و به کارگیری آنها است که همه بر دولت و شهروندان این کشور تحمیل می شود. لذا کانادا تلاش بر کاهش این هزینه داشته که به معنای آن که پناهجویان از حمایت نه چندان زیادی در این کشور برخوردار خواهند بود.

 چرا نباید به فکر پناهندگی در کانادا باشیم

روی سخن ما در این بخش با افرادی است که گزینه های دیگری به غیر از پناهندگی دارند اما گمان می کنند پناهندگی یک مسیر آسان و سهل الوصول برای ورود به خاک کانادا است. دلایل متعددی برای این که پناهندگی بهترین مسیر برای مهاجرت نیست وجود دارد. ما دو دلیل کلی که به عقیده ما مهمترین علت بازدارنده پناهنده شدن است اشاره خواهیم کرد.

مشکلات و خطرات گام نهادن در مسیر دریافت پناهندگی

متاسفانه همه ساله اخبار زیادی از فجایعی که برای پناهجویان رخ می دهد به گوشمان می رسد. افرادی که برای رسیدن به زندگی ای بهتر در مسیر پر خطر مهاجرت غیر قانونی قرار می گیرند و طعمه ی قاچاقچیان و باندهای تبهکاری، سوء استفاده کنندگان، حوادث طبیعی و نامهربانی کشورهای میانی می شوند.

برای دسته ای از این افراد ممکن است راهی جز این وجود نداشته است. اما بسیاری تنها با داشتن اطلاعات غلط و رویا پردازی قدم در این مسیر نهادند و خود و خانواده ی خود را متحمل حوادث جبران ناپذیر و سختی‌های بی شمار می کنند.

باید به این نکته توجه نمود که هیچ کشوری در دنیا از ورود غیر قانونی مهاجران استقبال نکرده و اقدامات پلیسی متعددی برای جلو گیری از این پدیده انجام می دهد. لذا با اقدام به مهاجرت غیرقانونی در اولین وهله خود را مجرم کرده اید و متاسفانه باید بگوییم در صورتی هم که موفق به پشت سر گذراند تمام مسیر شوید، کسی در مقصد بدین صورت از شما استقبال نخواهد کرد.

محدودیت های پناهندگان و مضرات پناهندگی در کانادا

افرادی که از طریق پناهندگی به کشور کانادا مهاجرت کرده باشند دارای محدودیت های زیادی خواهند بود. به عنوان مثال نرخ بی کاری در این دسته از افراد بالاتر از سایر اقشار جامعه بوده، بدین معنا که کارفرمایان تمایل کمتری به پذیرفتن پناهجویان دارند. علاوه بر آن تنها در سال اول اقامت خود می توانند از دولت کانادا کمک هزینه ی زندگی دریافت نمایند و از آنان انتظار می رود که از سال دوم کاملاً به استقلال مالی برسند. در صورتی که تحقق چنین موضوعی بسیار سخت است و به همین علت، پاره ای از پناهجویان متاسفانه به فقر در کانادا دچار می شوند.

مهم تر از هر محدودیت دیگری اما، عدم توانایی پناهنده به کشور خود است. یعنی حتی اگر بتوانید با ارائه ی اطلاعات خلاف واقع پناهندگی کشور کانادا دریافت نمایید، دیگر امکان بازگشت شما به کشور خود وجود نخواهد داشت و از نعمت دیدن وطن، دوستان و اقوام خود محروم خواهید شد! این موضوع برای ما ایرانیان بخصوص بسیار گران تمام خواهد شد. چرا که به علت روابط عمومی گسترده و زندگی اجتماعی گرم در ایران، بسیاری از هموطنانمان که به کشور دیگری پناهنده شده اند دچار افسردگی بیماری‌های روحی می شوند و امکان بازگشت آنها به وطن خود نیز وجود نخواهد داشت.

مسیرهای مهاجرتی جایگزین پناهندگی

بیش از 80 مسیر مهاجرتی مبتنی بر منافع دو طرفه ی کشور پذیرنده، کانادا، و مهاجر در مسیرهای مهاجرتی تدوین شده سازمان مهاجرت کانادا وجود دارد. کشور کانادا یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای دنیا است که سالیانه بیش از 300.000 هزار مهاجر و به روش های متعدد استقبال می کند.

در سالهای اخیر، سالیانه چیزی در حدود 60.000 درخواست پناهندگی به این کشور ارسال شده است که در این میان با نرخی کمتر از 50% با این درخواست ها موافقت شده است. لذا با دانستن این آمارها می توانیم به این نتیجه برسیم که سرمایه گذاری مالی، زمانی و خریدن خطرهای پیش روی دریافت پناهندگی کشور کانادا نه تنها احتمالی کمتر از سایر مسیرهای مهاجرتی را برای شما به ارمغان خواهد آورد، بلکه شما را در سبدی کوچک تری از پذیرفته شدگان قرار خواهد داد. این موضوع هم باید در نظر گرفته شود که آینده ای پیش روی یک مهاجر عادی با یک پناهنده در کانادا وجود دارد بسیار در کیفیت زندگی تاثیر می گذارد.

مسیرهای متعددی برای مهاجرت به کانادا وجود دارند که به صورت خلاصه به چند نمونه ی آنها اشاره می کنیم. بدون شک پیمودن این مسیرها مستلزم پرداخت هزینه‌های مالی و زمانی خاص خود از قبیل یادگیری زبان، مهارت آموزی یا تحصیل می شوند که با قدر بلندی می توان به منافع آنها پی برد.

 • مهاجرت از طریق تحصیل و کار پس از تحصیل به کانادا
 • مهاجرت از مسیر کار کوتاه مدت و دریافت اقامت دائم پس از آن
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مالی
 • مهاجرت از مسیر کار آفرینی در شهرهای بزرگ یا مناطق کم جمعیت در کانادا
 • مهاجرت از طریق خود اشتغالی به کانادا
 • مهاجرت از طریق برنامه های استانی و نیازمندی های نیروهای انسانی محلی
 • مهاجرت با داشتن تخصص کاری در برنامه ی اکسپرس انتری کانادا
 • مهاجرت با ایجاد یک کسب و کار استارت آپ

موارد فوق تنها تعداد معدودی از برنامه های مهاجرتی کانادا می باشند. در مسیرهای بیان شده ی فوق چیزی که مشترک هستند، این است که شما باید چیزی برای ارائه به کشور کانادا از قبیل تحصیل، حرفه، تجربه، مهارت یا سرمایه ی مالی داشته باشید.

اگر شما احساس می کنید شرایط مسیرهای مهاجرتی فوق را ندارید و به همین علت به پیمودن مسیر مهاجرتی پناهندگی کانادا اندیشیده اید، باید این را به شما اطلاع دهیم که قطعاً به نفع شما است که پیش نیازهای سایر مسیرهای مهاجرتی را در خود فراهم نمایید تا اینکه هزاران خطر، محدودیت و تحقیر را برای خود خریده و با ریسک بالا پا در راه دریافت پناهندگی بنهید.

ما در تراست مفتخر خواهیم بود تا به شما مشاوره ی منطقی و معقولی در زمینه ی پیدا کردن بهترین مسیر مهاجرتی برایتان کمک کنیم. در صورتی که شما با پیش نیازهای مسیر مهاجرتی متناسب با شرایط خود قدری فاصله داشته باشد، برنامه ی جبرانی ای مطمئن به شما ارائه می دهیم تا در سریعترین زمان بتوانید برای مسیر مهاجرتی ای در جهت منافعتان گام بردارید.

شانس دریافت پناهندگی و ریجکت شدن درخواست پناهندگی

همه ساله بیش از نیمی از درخواست های پناهندگی به کانادا به مخالفت انجامیده می شود که در این صورت چندین سناریو ممکن است برای پناهجو اتفاق افتد.

 • اگر پناهجو در خاک کانادا باشد ممکن است از کشور اخراج شود و یا به وی ویزای کوتاه مدت تحمل داده شود.
 • اگر کسی خارج از خاک کانادا باشد نیز ممکن است در صورت مخالفت اجازه ی درخواست های دیگر نیز تا 5 سال برای وی منتفی شود.

در هر دو حالت داخل و خارج خاک کانادا اجازه ی اعتراض و تکمیل مدارک نیز با رای کمیته ی بررسی صادر می شود. بنا بر این امکان اعتراض نیز برای همه ی متقاضیان وجود نخواهد داشت.

دلایل ریجکت شدن پرونده ی درخواست مهاجرت می تواند به علل مختلف رخ دهد که در زیر به بیان برخی از آنها می پردازیم:

 • اگر متقاضی برای بار دوم پس از یک بار پرونده ی ناموفق درخواست پناهندگی به سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) ارسال کرده باشد.
 • در صورتی که پناهجو دارای سوء سابقه ی جنایی باشد و یا برای پرونده های حقوق بشری تحت پیگرد بین المللی باشد.
 • اگر پناهجو از مرز کشور ایالت متحده ی کانادا به صورت غیر قانونی وارد کانادا شده باشد با درخواست پناهندگی وی مخالفت خواهد شد.
 • در صورتی که افسر بررسی پرونده در اطلاعات اعلام شده ی متقاضی مغایرت ببیند و تشخیص بر دروغ گویی متقاضی بدهد.
 • در صورتی شرایط پناهجو به نوعی تشخیص داده شود که شرایط دریافت پناهندگی برای وی احراز نشود.

دلایل تقاضای پناهندگی طبق معاهده‌ بین‌ المللی کنوانسیون ژنو

راه های دریافت ویزای پناهندگی کانادا

دلایل متعددی می تواند برای پناهنده شدن یک فرد به کشور دیگری وجود داشته باشد. اما به به طور کل، موضوع حفظ امنیت جانی و اجتماعی فرد پناهنده است که کشور پذیرنده را ملزم به قبول پناه جو می کند. ممکن است فردی به علت رخ دادن جنگ در کشور خود، وجود اختلافات قومی، سیاسی یا مذهبی منجر به دستگیری یا از دست دادن جان، داشتن تفاوت های خارج از عرف جامعه ی خود، تحت تعقیب بود توسط گروه های مافیایی حکومت های جائر دیگر نتواند به کشور خود باز گردد

شرایط دریافت ویزای پناهندگی کانادا

فارغ از داشتن شرایط اساسی دریافت ویزا پناهندگی، متقاضیان پناهندگی باید برای دریافت ویزای پناهندگی و استقرار قانونی در کانادا باید برای سال اول حضور خود حمایت مالی شوند. این حمایت مالی از منابع مختلف مالی تامین می شود اما به طور کل محدود هستند و ممکن است برای پیدا شدن حمایت مالی پرونده های پناهندگی برای مدت زمان طولانی در صف انتظار قرار بگیرند. انواع منابع حمایت مالی موجود برای مهاجران پناهنده به شرح زیر هستند.

 • کفالت شخصی مالی پناهنده

ممکن است پناهجو مالی داشته باشد و تنها به علل وجود خطر به کانادا پناهنده شده باشد. در این صورت به منظور دریافت ویزای پناهندگی، باید میزان مشخصی از توانایی مالی را برای نشان دادن تکفل مالی خود در کانادا به سازمان مهاجرت کانادا ارائه دهد.

 • حمایت مالی NGO ها و شرکت های کانادایی و بین المللی خصوصی

گروه های خیریه زیادی در کانادا و اقصام نقاط جهان وجود دارند که به تناسب کمک های مالی ای که دریافت کرده اند پناهجویان کانادا را به مدت یک سال حمایت مالی کنند. سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) اعتبارات مالی این گروه ها را به نوبت و اولیویت برای صدور ویزای پناهجویان به کار گیری می کند.

 • حمایت مالی مردمی گروه های 5 نفره

این امکان وجود دارد که یک تا 5 نفر حامی مالی یک پناهجو شوند و هزینه های یک سال زندگی ایشان را تامین کنند. همه ساله تعداد از پناهجویان با این شیوه توسط افراد خییر حمایت مالی شده و به کانادا مهاجرت می کنند.

 • حمایت مالی فدرال یا استانی

منابع محدودی برای حمایت مالی پناهجویان از طرف دولت های محلی یا فدرال کانادا وجود دارد که به تعداد کمی از پناهجویان اختصاص می یابد. به عنوان مثال در استان کبک چنین ساز  و کاری وجود داشته و با تناسب ظرفیت سازمان مهاجرت کانادا تعدادی از پناهجویان را به اداره ی مهاجرت این استان برای دریافت کمک های مالی معرفی می کند.

کلام آخر در باب پناهنده شدن به کانادا

 در آخر، مجدداً از افرادی که به فکر مهاجرت غیر قانونی به کشور های اروپایی و آمریکایی هستند صمیمانه تقاضا می کنیم بار دیگر بر تصمیمشان تامل کنند. مهاجرت غیر قانونی فارغ از خطرات و دشواری های فراوان در مسیر، ممکن است به نتیجه مطلوب یعنی دریافت پناهندگی منجر شود، اما برای افراد محدودی اتفاق خواهد افتاد.

مهاجرت غیر قانونی پدیده ای است که در دنیا همه ساله اتفاق می افتد و کشور های ثروتمند برای جذب و دفع مهاجرین سیاست های مختلفی بردارند. آن دسته از کشورهایی نیز که مهاجران غیر قانونی را می پذیرند تنها با ظرفیتی محدود توان انجام این کار را دارند. لذا گروه هایی که خارج از این محدودیت به کشوری مهاجرت کرده باشند معمولاً اخراج یا به کمک های پناهندگان منتقل می شوند.

به این موضوع بیاندیشید که این ظرفیت برای مردمان کشور های جنگ زده باید وجود دارد و نباید برای افرادی که با خود خواهی خود را در صف پناهندگان قرار می دهند صرف شود. لذا اگر به حتی با مهاجرت غیر قانونی به پناهندگی یک کشور ثروتمند برسید، بدانید که یک خانواده ی جنگ زده را در آوارگی نگاه خواهید داشت.

در تراست بخوانید: اقامت کانادا ، آسان­ترین راه مهاجرت به کانادا ، موسسه مهاجرت به کانادا

مجدداً تاکید می کنیم که شرکت تراست تنها تمامی اطلاعات فوق را به منظور اطلاع رسانی انتشار داده و هیچ گونه فعالیتی در زمینه ی خدمات منجر به اخذ پناهندگی ندارد. درصورتی که پناهندگی را به عنوان یک مسیر مهاجرتی برای خود متصور هستید، پیشنهاد می کنیم با مطالعه ی مطالب سایت تراست و یا تماس و دریافت مشاوره ی رایگان مهاجرتی با سایر مسیر های مهاجرتی دیگر کانادا آشنا شوید.

خدمات موسسه تراست برای مهاجرت

تمامی پرونده های مهاجرتی موسسه تراست تحت نظارت مستقیم شروین مدنی، وکیل ارشد موسسه انجام می شود.

شروین مدنی وکیل ارشد موسسه تراست


 • وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای کد فعالیت در انجمن ICCRC
  (کد وکالت: RCIC# 506959)
 • عضو هیئت علمی کالج اشتون در رشته مهاجرت
 • سابقه فعالیت به عنوان آفیسر اداره مهاجرت
 • بیش از 10 سال سابقه وکالت امور مهاجرتی
شروین مدنی

قدم اول را محکم بردارید!

اولین قدم مهاجرت، پیدا کردن مناسب ترین مسیر مهاجرتی است. مشاورین تراست با توجه به شرایط تان بهترین مسیر مهاجرتی را به شما معرفی خواهند کرد.

سوالات متداول

مهم ترین دلیل تقاضای درخواست پناهندگی در جهان چیست؟

دلایل متعددی می تواند برای پناهنده شدن یک فرد به کشور دیگری وجود داشته باشد. اما به طور کل، موضوع حفظ امنیت جانی و اجتماعی فرد پناهنده است که کشور پذیرنده را ملزم به قبول پناهجو می کند. مقامات کانادایی تشخیص می دهند که آیا شما واجد شرایط درخواست پناهندگی هستید یا خیر.

آیا گرفتن پناهندگی کشور کانادا آسان است؟

خیر، کشور کانادا قوانین سخت گیرانه ای برای ورود پناهندگان وضع کرده است و فلسفه این قوانین و مقررات، احراز قطعی صلاحیت متقاضی پناهندگی می باشد. سازمان مهاجرت کانادا و افسران بررسی پرونده های پناهندگی نیز تخصص ویژه ای در شناسایی افراد متقلب داشته و مجازات های بازدارنده ای برای این افراد قرار داده اند.

چرا پناهندگی کانادا توصیه نمی شود؟

این نوع مهاجرت بسیار پر خطر بوده و شما ممکن است طعمه قاچاقچیان و باندهای تبهکاری، سوء استفاده کنندگان، حوادث طبیعی و نامهربانی کشورهای میانی شوید. همچنین افرادی که از طریق پناهندگی به کشور کانادا مهاجرت کرده باشند دارای محدودیت ها و مشکلات زیادی مانند بیکاری و فقر خواهند بود و دیگر نمی توانند به کشور خود بازگردند.

مسیرهای مهاجرتی جایگزین پناهندگی کانادا چیست؟

مهاجرت از طریق تحصیل و کار پس از تحصیل به کانادا، مهاجرت از مسیر کار، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مالی، مهاجرت از مسیر کار آفرینی، مهاجرت از طریق خود اشتغالی به کانادا، مهاجرت از طریق برنامه های استانی، مهاجرت با داشتن تخصص کاری در برنامه اکسپرس انتری کانادا و مهاجرت با ایجاد یک کسب و کار استارت آپ و بسیاری مهاجرت های قانونی دیگر

چند درصد احتمال پذیرفته شدن درخواست پناهندگی کانادا وجود دارد؟

در سال های اخیر، سالیانه چیزی در حدود 60.000 درخواست پناهندگی به این کشور ارسال شده است که در این میان با نرخی کمتر از 50% با این درخواست ها موافقت شده است.

مهم ترین دلیل ریجکت شدن درخواست پناهندگی کانادا چیست؟

اگر متقاضی برای بار دوم پس از یک بار پرونده ناموفق درخواست پناهندگی به سازمان مهاجرت کانادا (IRCC) ارسال کرده باشد و یا پناهجو دارای سوء سابقه جنایی و پرونده های حقوق بشری تحت پیگرد بین المللی باشد با درخواست پناهندگی وی مخالفت خواهد شد. ورود غیر قانونی به خاک کانادا و ارائه اطلاعات دروغ نیز منجر به رد درخواست پناهندگی کانادا می شود. 

برای دریافت ویزای پناهندگی و استقرار قانونی در کانادا چه مدرکی نیاز است؟

شما برای سال اول حضور خود به عنوان پناهنده در کانادا به حمایت مالی احتیاج دارید که این حمایت مالی می تواند از منابع مختلف مالی تامین شود.

انواع منابع حمایت مالی موجود برای مهاجران پناهنده چیست؟

کفالت مالی شخص پناهنده، حمایت مالی NGO ها و شرکت های کانادایی و بین المللی خصوصی، حمایت مالی مردمی گروه های 5 نفره و حمایت مالی فدرال یا استانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو وقت مشاوره
تماس
تلفن ایران تلفن کانادا واتساپ کانادا پیج اینستاگرام
https://t.me/TrustImmigrationhttps://www.instagram.com/trustimms/https://www.youtube.com/c/Trustimm

تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه مهاجرتی تراست می باشد. استفاده از مطالب برای موارد غیرتجاری بلامانع است.